Aanrijding? 1'iJDe Kennemers terug in Haarlem, burgemeester" Kort en Bondig i;MNDAG 16 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD !- GROTE DAG VAN II-4 R.I. |b is het dan Zaterdag de grote dag voor 11-4 R.I., beter bekend als het „Kennemer ■dJataljon" geworden. Na een plechtige herdenkingsdienst voor de gevallenen in de sopude Bavo, waarover wij Zaterdag reeds verslag uitbrachten, ging het voor de lunch niaar de Stormschool en 's middags werd een vriendschappelijk partijtje voetbal inogen de thuisgebleven Kennemers gespeeld. Daarna ging het met muziek naar het tadhuis en na de begroeting door Haarlems eerste burger stonden in „Brinkmann" rsestelijke tafels klaar, die tot een geanimeerd samenzijn als het ware uitlokten. En n veral waar zij kwamen konden de mannen rekenen op die hartelijkheid en oprechte rii waardering, die alle scheidsmuren tussen burger en militair doorbreekt, zl hartelijke sfeer deed wonderen Ontvangst ten Stadhuize of( „Overste Jansen, commandant II-4 R.I., o e Kennemers terug in Haarlem, burge- r eester." iee Met deze woorden meldde Luitenant- olonel B. H. Jansen de officieren, onder hol (ficieren en manschappen van het Ken- zeiemer Bataljon, dat in zijn geheel in de ^ouwzaal van het stadhuis stond opge- ih, eld, bij burgemeester Cremers, die met n (B wethouders Angenent eii Van der Wall, wele leden van de gemeente- en van de emobilisatieraad en een aantal militaire |jsten, onder wie de vorige bataljons-com- ,iandant, generaal De Waal, op de ver had plaats genomen. Mr. Cremers heette in het bijzonder de b,iet-Haarlemmers van harte welkom, die 2e^ee en een half jaar lief en leed met zijn 2e,adgenoten hebben gedeeld en kondigde a in, dat zijn gehoor omtrent één ding ge- n ist kon zijn: hij zou het niet lang maken, n(j ndat hij als oud-militair wist, dat sol daten van deze kost slechts een beperkt mtsoen konden verdragen. Mr. Cremers iide voorts zich ervan bewust te zijn, dat j :n burger moeilijk tegen een militair (rer diens militaire prestaties kon spreken. w uldigen zou hij daarom niet, doch wel v ilde hij de gevoelens der Haarlemmers n opzichte van het Bataljon vertolken. evoelens van dankbaarheid wegens het ,'lij rote offer, dat u welbewust voor het vensbelang van millioenen Nederlanders •jg, i tientallen millioenen Indonesiërs hebt ,nj obracht, aldus mr. Cremers. 0J In die tijd was het oog der wereld scherp p u gevestigd. Onze regering heeft bloot aan veel, bijna altijd onrechtvaar- ige critiek. Maar nooit heeft men het leger verweten, dat het laf, reed of ondisciplinair was. Men heeft mij verteld, zo vervolgde .preker, over uw krijgsverrichtingen bij ^,.ekalongan, Tegal, Cheribon en andere laatsen en dat uw optreden daar voor- eeldig was. Als u geprezen moet worden: .at de militairen dat doen, wij zullen het iet blijdschap, instemming en dankbaar- ?eid aanhoren. Beter kunnen wij burgers ons indenken e grievende teleurstellingen die u onder- ond in Malakka, bij aankomst in de rchipel en bij het plotselinge einde van v'e politiële actie, aldus de burgemeester. Ihebt dit alles blijmoedig gedragen en dit as alleen mogelijk door een grote mate zelftucht. m Door uw houding hebt u het de co: Nederlandse regering mogelijk ge- he maakt die Indonesische politiek te voeren, die, zoals bij de verkiezingen is gebleken, door het overgrote deel i van ons volk de juiste werd geacht. U verwacht thans dat wij onze beweerde cli ankbaarheid in daden tonen. Ik geloof te 'D ïogen zeggen, dat wij in dit opzicht niet il hebben gezeten, Alles is gedaan om uw in de burgermaatschappij zo vlot J logelijk te doen verlopen, in bijzondere Jldievallen is de Demobilisatieraad altijd be- •eieid u terzijde te staan. Ik wens u toe, zo lojlesloot mr. Cremers, dat. u zich weldra Jureer thuis gevoelt in dit kleine land met j3'ijn grote bedrijvigheid, met zijn vaak 'Wi leine burgerlijkheid en zijn grote energie. Overste Jansen dankte de burgemeester taWaarop voor zijn toespraak, speciaal uit ze aam van de niet-Haarlemmers. Bij het binnenmarcheren van het stad- uis onder de muziek van de garnizoens- apel, hadden vele Haarlemmers op de i!rote Markt het Bataljon met applaus be- :oet. Na afloop van de plechtigheid in het 'tri.|tadhuis begaven de „Kennemers" zich laar Brinkmann voor de maaltijd. Feestavond 's Avonds bood de Haarlemse burgerij de Y^ennemers een feestavond in de Concert aal aan, waar behalve de ere-gasten ook e burgemeesters van Haarlem en Heem de wethouder mr. S. C. van der Wall n de commandant van de Stormschool ïajoor Gualtherie van Weezei aanwezig Idfaren. De heer P. J. Kapteijn heette iedereen téamens de Demobilisatie-raad hartelijk per relkom en nadat de plaatsvervangend com- ■ornissaris van de Koningin in Noord-Holland gas Ie heer A. B. J. Prakken een rede had ge- mi louden, waarin hij in het kort de weder- ;tgl vaardigheden van het Kennemer bataljon ori chetste en de mannen een opwekkend roord meegaf bij hun terugkeer in de n «burgermaatschappij, ging het doek op voor ritèet cabaret-programma. De bonte rij werd Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Augustus 1948 .BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., A. °"e leesvan Splunter; 13 Aug., H. de Borst w iteenman; L. PietersSeidel; J. Slootheer gCjBos; 14 Aug., G. G. van Soest—van der Ploeg: ndüC. van DrielBaard; M. P. VisserJonk. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug., G. j. Wagenaarvan Ewijkj B. R. Smitten c' Brink. 13 Aug., J. Tromp, _,Nic. v. d. Laanstraat; M. C. Spoor—Knappert, '8 j„ Beelslaan; C. Beugeling—Alders, 59 j., 31 Amsterdamsevaart, mm geholpen met de originele onderdelen van j,Van Lent - Heemstede - Tel. 28810 'Jj Agenda voor Haarlem kC1 MAANDAG 16 AUGUSTUS City: „Pantoffelhelden", 14 j.. 2, 7 en 9.15 ezf)liur; „Little Miss Broadway", alle leeft., 10.30 anten 4.15 uur. Spaarne: „Watt en half Wat", ledhfille leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Waternimf", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tonight and every night", 14 j. 2, 4.15 en 9.15 uur. Luxor: „Sneeuwwitje en de „zeven dwergen", iedere leeft., 2, 4.15, 7 en 115 uur. DINSDAG 17 AUGUSTUS. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. geopend door de Aalsmeerse accordeon vereniging, die onder leiding van G. E. de Boer de zaal met vrolijke muziek in de stemming bracht. Vervolgens kwam de goochelaar Swengali voor het voetlicht die sublieme dingen met kaarten deed en na het optreden van een jodel-zangeres bracht de Haarlemse toneelvereniging de schets „Vraag en aanbod". Na de pauze kwam Jaap Moulijn met alleraardigste liedjes bij de guitaar. Over gebrek aan vrolijke stemming heeft men niet te klagen gehad. Het plezier werd zelfs af en toe zo uitbundig, dat de mensen op het toneel zich nauwelijks verstaanbaar konden maken, maar per slot van reke ning was het een bijzondere dag, waarop men nu eenmaal wat door de vingers kon zien. Kennemer elftal was sterker dan militaire elftal Een ploeg van derde en vierde klassers uit Haarlem en omgeving bond Zaterdagmiddag op het terrein aan de Zeeweg.te Overveen onder de naam van Kennemer elftal de strijd aan tegen militairen van het Kennemer Ba taljon. De militairen begonnen onvolledig en in de eerste helft waren zij niet opgewassen tegen het betere spel der tegenpartij. Munk <DIO) opende de score, Vlietstra (VVB) bracht de stand op 20 en Prent (THB) maakte er 30 van. Langzamerhand kwamen de militairen opzetten en middenvoor Jacobs scoorde tegen. Nog voor rust vergrootte Vlietstra de voorsprong (41). Na de her vatting had het Kennemer Bataljon de wind mee en was meer in de aanval. De tegen partij voelde zich met een voorsprong van 41 veilig en deed het kalm aan. Doelman Willemse (HBC) was goed op dreef en zorgde er voor. dat de militairen hun meerderheid niet in doelpunten konden uitdrukken. Melkvoorziening vlot goed Hier en daar drukter maar geen lange queues Voor zover men dat vanmorgen kon bekijken en beluisteren liep de melk voorziening in Haarlem en omstreken op rolletjes en wanneer dat zo blijft gaan. hoeven de melkhandelaren geen spijt te hebben van de door hen ge troffen vacantie-regeling. Zowel in de winkels als in de stand plaatsen geschiedde de bediening vlot en werd de toeloop hier en daar eens te groot, dan was een telefoontje om een extra-mannetje meestal voldoende om de drukte spoedig te dunnen. Vooral bii de standplaatsen waren er echter zelden meer dan twee of drie klanten tegelijk en in vele gevallen vond de melkboer nog de tijd om zijn gebruikelijke praatje over het weer of andere de huisvrouw belang inboe zemende zaken te maken. Ook de aanvoer verliep vlot. De huisvrouwen wier mening wij vroe gen, waren over het algemeen zeer tevreden en bleken de melkboeren hun vacantie best te gunnen. Bovendien zal de melkhandel de ervaringen van deze eerste dag wel ge bruiken om het de komende dagen nog beter te laten verlopen. Hoewel het Bedrijfschap voor Zuivel de Melkhandel had meegedeeld, dat heden de eerste processen-verbaal zouden vallen wegens overtreding van de bepaling, dat iedere dag bij de consument moet worden bezorgd, was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend of dit inderdaad al geschied was. Het is te hopen dat men dit achterwege laat, want nu het bestand tussen huisvrouwen en melkboeren is ge tekend, heeft het niet veel zin dit te gaan doorkruisen met strafmaatregelen omdat de regeling niet precies conform is aan de voorschriften. Overigens stelt het Bedrijfschap er prijs op te verklaren, dat het de melkboeren wel een regeling aan de hand heeft gedaan om binnen de voorschriften te blijven. Deze luidde, dat de vacanties over het hele sei zoen verspreid moesten worden, waarbij de bezorging door collega's overgenomen zou worden. In het artikel in ons blad van Donderdag 8.1. hebben wij echter al betoogd dat deze regeling althans voor Haarlem niet goed uitvoerbaar is, omdat zij ertoe zou leiden dat de consument door de on dragelijke overbelasting van de bezorgers de melk op de vreemdste tijdstippen thuis zou krijgen. EXAMENS Hoofdakte. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd voor gedeelte B: A. C. de Bruin. Schagen; mej. O. J. E. Burm, Amsterdam; Ant. v. Buuren, Haarlem; mej. S. M. C. van Beek. Amster dam; mej. W. A, M. Woudenberg, Haarlem. Handenarbeid. Op 13 en 14 Augustus zijn te Haarlem ge- de dames; R. T. W. van Beek; E. Westerop, J. Brouwer, G. J. Temmink, H. P. Veenboer, M. J. Schippers, J. P. Vioen, A. J. Lenshoek, W. Edsen, H. P. C. M. de Koning. Afgewezen: 2. Programma orgelbespeling De organist Egbert Vos zal Dinsdagavond 17 Augustus van half acht tot half negen op het orgel van de Grote of St. Bavokerk het volgende programma uitvoeren: 1. Variaties: Mein junges Leben hat ein End, J. Pz. Sweelinck:2. a. Toccata a kl. t„ b. Fuga G gr. tC. Hurtebusch, c. Praeludium en Fuga F gr, t., J. S. Bach. 3. Fugen No. 1 en 3. (BA.C.H.), R. Schumann; 4 Fantaisie Op 157, C. Saint-Saëns; 5. Andante cantabile int, Symph. IV, Ch. M. Widor; 6. Vier Intermezzi, H. Andriessen: 7. Variaties en Fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset. VEEL BELANGSTELLING VOOR KLAVERJASSEN. De competitie om het kampioenschap van Haarlem en van Nederland voor de klaver jassers belooft belangrijk te worden. Het aantal verenigingen breidt zich steeds uit. De eerste wedstrijden worden op 9 October gehouden. Ook staat op het programma een ere-wedstrijd, n.l. ontmoetingen om het koppelkampioenschap van Haarlem en om streken. Op 8 September zal een propaganda- bijeenkomst in Zandvoort en op 9 Septem ber in Hillegom worden gehouden. Daarbij zullen de heren J. Aussum en C. Leydeckers, respectievelijk voorzitter van de Klaverjas- bond voor Haarlem en afgevaardigde van de Nederlandse Klaverjasbond het woord voe ren. Tot 12 September bestaat er gelegenheid zich te laten inschrijven voor de competitie wedstrijden. Dit geldt ook voor nieuwe clubs. Minister Sassen huldigt „radiopriester" de Greeve Koninklijke onderscheiding voor zilveren jubilaris Zaterdagochtend om elf uur verzamelde zich in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem een klein aantal personen in de ontvangstzaal, teneinde de bekende radiopriester Henri de Greeve een huldi ging te bereiden ter gelegenheid van diens zilveren priesterjubileum. Aanwezig waren de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A. Sassen, de secretarris van het ^Henri-de-Greevefonds de heer J. A. van Puffelen, de penningmeester de heer Minderop, het Haagse gemeenteraadslid Van Bijsterveld en de jubilaris zelf, die uitdrukkelijk elk openbaar huldebetoog van de hand had gewezen en een zo be scheiden en besloten mogelijke bijeen komst had bedongen. Minister Sassen be gon zijn toespraak met „beste père", de titel waarmede Henri de Greeve in het gijzelaarskamp Beekvliet altijd werd aan gesproken. De minister memoreerde deze dag als een moment waarop de dankbaar heid geuit diende te worden voor het vele goede, dat Henri de Greeve met zijn grote gaven aan de samenleving heeft geschon ken. „Uw eigenschappen", aldus de minister, „uw charme, kracht, gloed, liefde maar bovenal uw diepe overtuiging van een levend geloof hebben de dankbaarheid opgewekt van tienduizenden, wier erken- De bekende radiospreker Henri de Greeve, die op sociaal gebied zo velen door zijn onver moeide arbeid aan zich heeft verplicht, vierde Zaterdag zijn zilveren priester-jubileum. - De minister van overzeese gebiedsdelen, mr. E. M. 1. A. Sassen, biedt, de jubilaris „Het Zilveren Boek der Naastenliefde" aan, waarin de namen staan van allen die hebben bijgedragen aan het Ilenri de Greeve-fonds. telijkheid ik thans vertolk door de aan bieding van het „Zilveren boek der Naas tenliefde", waarin geboekstaafd zijn alle vrijwillige bijdragen, vergaard dus zonder collecte of reclame voor het Henri de Greeve-fonds. Verder heeft de: minister van Bin nenlandse Zaken mij gemachtigd u mede te delen, dat het de Prinses- Regentes in naam van H. M. de Ko ningin behaagd heeft u te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau". Na de minister gaf de heer Minderop, penningmeester van het Henri-de-Greeve- fonds, een indrukwekkend beeld van de eindeloze stroom van giften. Alleen Vrij dag reeds, aldus de heer Minderop, hadden 5900 overschrijvingen plaats. De heer van Puffelen en de heer van Bijsterveld gaven hierna uiting aan hun dankbaarheid voor het goede, dat Henri de Greeve heeft weten te bereiken, waarna de jubilaris zelf aan het woord kwam. Na zijn dank te hebben uitgesproken voor de Ko ninklijke onderscheiding, analyseerde Hen ri de Greeve zijn taak in de samenleving, zoals hij die opvat. De kerk mag niet buiten het materiële staan, omdat zij de zorg heeft voor de zielen die nauw met het materiële zijn verbonden. Het „Zilveren boek der Naastenliefde", waarover de jubilaris zeer verrast was, ging gepaard met de aanbieding van een ooorkonde, die de volgende tekst droeg; „Op de dag, waarop het 25 jaar geleden is dat gij tot priester werd gewijd, wordt u het „Zilveren boek der Naastenliefde" aan geboden, bevattende de namen van uw vrienden en luisteraars naar het ..Licht baken", die hebben bijgedragen aan het Henri de Greevefonds. Dit fonds werd in het leven geroepen met het uitsluitend doel u behulpzaam te zijn bij de verwezen lijking van uw plannen voor het in Neder land en daarbuiten uitzaaien van het door God bevruchte zaad der daadwerkelijke naastenliefde. Het Zilveren Boek wil ge tuigen van de diepe dankbaarheid voor de omvangrijke door u verrichte menslieven de en sociale arbeid, waartoe God u tijdens uw 25 jarig priesterleven de onwankelbare kracht schonk. Toen het boek u op 14 Augustus werd overhandigd was nog slechts het begin geschreven. Vele blad zijden zullen er nog aan worden toege voegd. Het is de wens der aanbieders dat de thans binnengekomen schenkingen de basis zullen vormen van een fonds waarin ook in de toekomst bijdragen kunnen wor den gestort en waaruit u voor bijzondere door u aan te wijzen doeleinden op sociaal en menslievend gebied ten alle tijde zult kunnen beschikken." De aankoop van „Meer en Berg" Bijdragen van rijk en provincie In ons vorig nummer kondigden wij reeds het voorstel van B. en W. van Heemstede aan, om te besluiten tot aankoop van „Meer en Berg", ter vergroting van het wandelbos „Groenendaal". Nu het voorstel aan de raad in druk verschenen is, blijkt dat de ge meente voor de 273.402 m2 525.000 moet betalen, verhoogd met 3 procent rente sinds 28 October 1946 (de dag waarop de onderhandelingen over de koop begonnen). B. en W. hebben nog getracht de grond voor 400.000 te kopen, maar daarop ging de eigenaresse niet in. Nu zal het rijk 50.000 in de koopprijs bijdragen en de provincie Noordholland 100.000. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag a.s. géén spreek uur houden. Oud-Katholieke studenten congresseren in Haarlem De Oud-katholieke studentenvereniging „Batavia" zal 23 en 24 Augustus in de ver gaderzaal van de kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem een inter nationaal Oud-Katholiek studentencongres houden waarvoor reeds verscheidene stu denten uit Engeland, Schotland. Zwitser land en Duitsland toegezegd hebben aan wezig te willen zijn. Professor dr. P. J. Maan zal spreken over „de Oud-katholieke kerk in heden, ver leden en toekomst." Professor dr. P. Bertrand houdt een lezing „Student en maatschappij". Na het congres vertrekken de deelnemers voor twee dagen naar het tentenkamp te Vogelenzang. Geen hypnose, wel „fixatie'" Lestikoff trad op „Er is een binding ontstaan tussen ons van ziel tot ziel", zei de heer Lestikoff Zondagavond in de geheel gevulde tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw tot een aantal personen van beiderlei kunne, nadat deze er niet in geslaagd waren onder zijn bezwerende woorden hun ineengesla gen handen los te maken Deze „suggestibele" lieden werden uit verkoren om op het podium de heer Lesti koff gelegenheid te geven zijn „fixatie- proeven" toe te passen, want het was hem door een politieverordening niet mogelijk proeven in hypnotische slaap op het publiek te nemen, zoals hij in de loop van het uit gebreide programma bij herhaling ver zekerde, welke verontschuldiging even vaak gepaard ging met de opmerking, dat hij zich met bedrog niet ophield. Gelukkig waren er een heer en een dame in de zaal. die uit pure liefde voor de gaven van de hypnotiseur uit Vlaardingen, waar zij reeds veel tot de successen van de heer Lestikoff hadden bijgedragen, waren gekomen om als „betaalde kracht" zich in de hypnotische slaap te laten wiegen en in deze toestand een reeks handelingen te verrichten, waar toe zij in het dagelijks leven zeker niet bereid gevonden zouden worden Blijkbaar weten de occulte wetenschap pen met succes profijt te trekken van de moderne techniek, want de heer Lestikoff liet naar believen „plastic gordijnen" in de breinen van de gefixeerden neerdalen, die dan een tijdelijke geheugenstoornis of een opvallende bevattelijkheid voor fantasti sche verhalen te weeg brachten Over het algemeen wist de heer Lestikoff ook zijn wil over te brengen op de uitver korenen onder het publiek, zo zelfs dat hij een ongelovige Thomas tot overgave wist te dwingen Het moet gezegd worden, dat de psycho analyst tevens de niet geringe kunst ver stond op eigen gelegenheid een heel revue programma op te voeren, dat culmineerde in het met behulp van maggiblikjes, toeters en piepers geïmproviseerde jazz-orkest dei- slachtoffers op het podium. Zij werden voor hun gewillige medewerking door de heer Lestikoff met een dosis extra-vitaliteit en veine geladen. Prinselijk Paar naar vlootrevue in Sneek Het Prinselijk Paar zal Dinsdag het z.g. admiraalzeilen en de vlootrevue bijwonen, welke tijdens de zeilweek in Sneek worden gehouden. Roofoverval in Oisterwijk In de nacht van Zaterdag op Zondag is een roofoverval gepleegd op een alleen wonende Franse dame, madame de Pres- signy, die een landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen drongen haar huis binnen, bonden haar vast en brachten haar een snede over het gezicht toe. Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden sieraden mede. De politie stelt een onderzoek in. Zwemmen Wedstrijden in Heemstede De vele toeschouwers in de zweminrich ting Groenendaal te Heemstede, waar on der leiding van HPC nationale zwemwed strijden werden gehouden, waren enigszins teleurgesteld, dat Nel van Vliet niet aan de start verscheen. Meegedeeld werd, dat zij door vermoeidheid niet in staat was uit te komen. Andere Olympische zwemsters wa ren wel gekomen en zij werden door jhr. J. P. W. van Doorn toegesproken. Een select programma was samengesteld, dat enkele spannende nummers bracht, speciaal bij de heren. Lablans won de 200 meter schoolslag van Sievers en Tjebbes versloeg Bollen in het nummer 100 meter borstcrawl. HPC won onbedreigd de esta fette 5 maal 50 meter borstcrawl. Een fraaie tijd maakte Diny Ekris op de rugslag. Veel moeite had Hannie Termeu- len niet om het nummer 100 meter borst crawl te winnen en Tony Hom zegevierde in het nummer 200 meter schoolslag. Een verrassing was het, dat RDZ de dames van de Robben in het nummer 3 maal 50 meter wisselslagestafette versloeg. De uitslagen waren: 100 meter rugslag: dames: 1. Diny van Ekris (Robben) 1 min. 16.4 sec. 2. Ria van der Horst (RDZ) 1 min. 20.5 sec. 3. Nina Kint (VZV) 1 min. 26.5 sec. 100 meter rugslag heren: 1. J. Hoekstra (HVGB) 1 min. 16.4 sec. 2. J. van Rijn (HVGB) 1 min. 17.4 sec. 3. P. Smit (HPC) 1 min. 19 sec. 5 x 50 meter borstcrawl heren: 1. HPC 2 min. 29.1 sec. 2. De Robben 2 min. 33.5 sec. 3. DWT 2 min. 44 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames: 1. RDZ 1 min. 47.9 sec. 2. Robben 1 min. 48.1 sec, 3. Rotterdam 1 min. 53.4 sec. Waterpolo: HPC—Robben 0—1. 100 meter borstcrawl heren: 1. Tjebbes (HPC) 1 min. 2.3 sec. 2. A. Bollen (Zian) 1 min. 2.3 sec. 3. W. Geurtsen (HPC) 1 min. 7 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1 Hannie Termeulen (HDZ) 1 min. 7.1 sec. 2. B. Zijl- stra (RDZ) 1 min. 13.3 sec. 3. G. Wielema (Robben) 1 min. 14.6 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. J. Lablans (DWT) 2 min. 57.5 sec. 2. J. Sievers (HZC) 2 min. 58.5 sec. 3. J. Straat (Het IJ) 2 min. 58.6 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Tony Hom (Robben) 3 min. 2. C. Broekhoven (Rotter dam) 3 min. 3.2 sec. 3. J. Welling (HPC) 3 min. 6.8 sec. Wielrennen Haarlemmers boekten successen Zaterdag en Zondag hebben Haarlemse wielrenners aan wedstrijden deelgenomen. Gerrit Peters won een criterium in Antwer pen en een dag later werd hij zesde in de Ronder van Helmond. De Best bezette de vierde plaats in deze wedstrijd, welke door Sehulte gewonnen werd. De nieuweling Van Roon werd Zaterdag derde in een wedstrijd in Den Haag en Zon dag won hij de ronde van de „Eilanden" in Amsterdam. De 40 K.M. legde hij in 54 min. 20 sec. af. Derde werd de Haarlemmer Pieters. Gijzelaars-reünie Zaterdag hebben de oud-gijzelaars in 's-Hertogenbosch een reünie gehouden, die begon in de aula van het Groot-ziekenhuis, dat zo'n grote rol heeft gespeeld bij het „wegmoffelen" van gijzelaars die zoge naamd ongeschikt waren voor een verblijf in het kamp. Om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid jegens het personeel, dat zulke grote risico's heeft gelopen, bood dr. M. Steyns het ziekenhuis een radio-instal latie aan. Na de lunch vertrok het gezelschap naar het klein-seminarie „Beekvliet" in St. Mi ch iels-Gestel, waar na een korte rondgang door de zo vertrouwd geworden lokalen een gedenksteen werd onthuld in de hal. De burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, gaf een verklaring van de drie symbolen die op deze steen zijn aan gebracht. een sleutel, een dolk en een kruis. De eerste duidt op de vijandelijke macht, de dolk symboliseert de doodsbedreiging, die helaas niet loos is gebleken en het kruis geeft de Christelijke en geestelijke verdie ping, in dit kamp verworven, aan. Op de steen staat voorts: „Van 4 Mei 1912 tot 6 September 1944 werd dit semi narie door de Duitse bezetting misbruikt als kamp voor Nederlandse gijzelaars". De burgemeester van Hengelo, mr. J. van der Dussen, gewaagde tenslotte van de hulp der bevolking van St. Michels- Gestel, waardoor het leven in het kamp dragelijker werd gemaakt en bood de bur gemeester van het dorp een oorkonde aan, waarin de gevoelens van de gijzelaars jegens de plaatselijke bevolking tot uiting werden gebracht. Nederlandse vorderingen op Duitsers Het ministerie van Financiën heeft on langs de aandacht gevestigd op de bepa lingen, welke de derde wet op de geld- hervorming in de westelijke zones van Duitsland met betrekking tot onderdanen van UNO-staten bevat. Volgens deze be palingen dient men, wanneer men in Reichsmarken uitgedrukte vorderingen op Duitsers heeft en geen genoegen neemt met een omzetting van deze vorderingen in Deutsche marken in de verhouding 10 1, vóór 20 Augustus 1948 tegen een dergelijke omzetting te protesteren. In aansluiting op deze publicatie deelt het ministerie van Financiën thans mede, dat de datum tot welke protesten als bovenbedoeld kunnen worden ingediend, van 20 Augustus tot 20 October 1948 is verschoven. Het is nog niet bekend, wanneer en op welke wijze de positie van diegenen, die een protest tegen deze omzetting van hun vorderingen indienen, zal worden geregeld. Inval in speelhol te Scheveningen In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een inval gedaan in een perceel te Scheveningen. De bewoner gaf gelegenheid tot hazardspel. Een 19-tal per sonen werd aangetroffen, verdiept in het spel. Een roulette, 7000,en een hoe veelheid drank werden in beslag genomen. De twee croupiers, de bankhoudster, een 56-jarige koopman en de hoofdbewoonster werden gearresteerd. Juristen uit vele landen in Den Haag bijeen Gisteren is de tweede internationale con ferentie van juristen, die tot en met 20 Augustus in Den Haag zal worden gehou den, begonnen met een receptie door de Nederlandse advocatenvereniging in het Kurhaus-hótel. Voor vandaag stond onder andere op het programma een korte ple naire zitting in het Vredespaleis en een ontvangst door de Nederlandse regering in de Ridderzaal. Dit congres, waaraan juristen uit vrijwel alle landen ter wereld deelnemen, zal zich overigens niet alleen met juridische kwes ties bezig houden, want er staan ook tal van excursies en festiviteiten op het pro gramma. „Zomer" Dit is wel de slechtste zomer sinds jaren in Europa. Hij heep belangrijke oogsten ver nietigd en de plannen van vacantiegangers en hoteliers in duigen doen vallen, zo meldt Reuters correspondent uit Londen. Zware sneeuwval in Zwitserland en Frankrijk, storm in België, zware regenval te Berlijn dat zijn zo de voornaamste punten van de berichten uit de hoofdsteden. In België heeft men sinds mensenheugenis niet zulk een slechte zomer meegemaakt. Men verwacht, dat meer dan de help van de tarweoogst dit jaar verloren is. De vroege aardappels hebben even veel geleden. In de Bovenalpen hebben de schaapherders voor het eerst sinds 20 jaar hun kudden naar de dalen moeten drijven wegens de hevige sneeuwval. De bergpassen zijn versperd, de sneeuw ligt- 45 centimeter hoog. Van de kusten van de Atlantische Oceaan worden zware zeeën en stormen gemeld. De liquidatie van UNAC Het bericht omtrent de liquidatie van „UNAC" (United Nations Appeal for Children, „Verenigde volken helpen het kind"), heeft veel misverstand doen ont staan. Het Nederlandse comité „Unac" ver zoekt ons te melden, dat de actie in 1948 gewoon doorgaat. „Het oorspronkelijke plan was slechts eenmaal een „Unac"-actie over de gehele wereld te organiseren", zo schrijft ons het Nederlands comité. „Toen deze oproep overal grote weerklank vond, gingen er stemmen op de actie in 1949 te herhalen. Het advies van de economische en sociale raad blijkt thans echter te zijn dat het bij deze ene actie moet blijven. Dit houdt geenszins in dat Unac thans haar werkzaamheden staakt. Integendeel, nu blijkt, dat deze actie slechts één keer zal worden gevoerd, is er alle reden, om met alle kracht aan het welslagen van de campagne mede te werken, die ten doel heeft millioenen kinderen over de gehele wereld, ongeacht ras, geloof, nationaliteit of politieke richting, van de hongerdood te redden". Goedkoper retourtjes over de Oceaan Twee buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben Vrijdag j.l. het voor beeld gevolgd van de Panamerican Air ways en lagere tarieven aangekondigd voor retourvluchten naar Amerika in de winter. De Sabena is voornemens met ingang van 1 October aanstaande het tarief voor retourvluchten te baseren op de prijs voor een enkele reis plus y3 en de Scandinavian Airlines zullen de prijs baseren op het tarief voor een enkele reis plus 25 procent. De K.L.M, in New York deelde Woens dag mede, dat zij eveneens tot tariefsver laging zou overgaan. BINNENLAND Zaterdagmiddag zette gezagvoerder A. Viruly het UNO-vliegtuig de PH-TCT op Schiphol aan de grond voor een korte revi sie. Vermoedelijk zal het Woensdag weer naar Stockholm terugkeren. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond werd te New York de twaalfde conferentie geopend van het We- reldverbond van meisjes-gidsen en padvind- sters. Vertegenwoordigsters van 27 landen zijn op deze conferentie aanwezig. Uit Ne derland is er onder meer mevrouw C. E. PeereboomKikkert uit Haarlem. Ds. H. J. Lambers Heerspink. Gerefor meerd predikant te Vroomshoop. is door de Gereformeerde Kerkeraad van Hoofddorp bij acclamatie beroepen. Marguéritc Couperus. Dc Haarlemse voordrachtskunstenaresse Marguréte Cou perus vertrekt heden per K.L.M. naar En geland, waar zij in enige oude kastelen zal optreden. Kardinaal de Jong in Utrecht gehuldigd Het was Zondag veertig jaar geleden dat kardinaal Johan de Jong, aartsbisschop van Utrecht, de heilige priesterwijding ontving. Op indrukwekkende wijze is dit voor katholiek Nederland, doch vooral voor het aartsdiocees Utrecht belangrijke pries terjubileum herdacht. Zowel de pontificale mis als de huldiging vonden plaats in het Utrechtse stadion, tot in de uiterste hoeken gevuld met naar schatting twaalfduizend mensen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en vele andere hoge autoriteiten waren onder de aanwezigen. Nadat de kardinaal op het podium plaats had genomen, nam het huldigingsspel onder leiding van Anton Sweers een aan vang. Achtereenvolgens traden naar voren groepen wereldgeestelijken uit het aarts bisdom, ordegeestelijken, fraters semina risten van groot en klein seminarie, Oekrainische geestelijken en theologen, die bij de paters Augustijnen een gastvrij ver blijf gevonden hebben en groepen uit de verschillende maatschappelijke klassen. Van elk dezer groepen trad een vertegen woordiger (ster) naar voren, om in dicht vorm een gelukwens uit te spreken. De hele parade werd gevormd door ongeveer 2000 deelnemers, die honderden vlaggen in allerlei kleuren droegen. Aan het eind van de huldiging sprak de kardinaal een kort dankwoord, waarna de plechtigheid gesloten werd met het Wil helmus. Distributie-fraude in Enkhuizen De recherchedienst van het C.D.K. heeft op het districtskantoor te Enkhuizen een fraude in textielpunten ontdekt. De 41- jarige ambtenaar K. R. uit Enkhuizen is wegens deze fraude gearresteerd, evenals een zekere M. B. uit Grootebroek, die als de opkoper wordt beschouwd. Cinetone-studio's worden in gebruik genomen „Maar niet tevergeefs" Zondagavond arriveerden per vliegtuig uit Engeland de heren Edmond de Greville en Douglas Robertson, respectievelijk re gisseur en productieleider van de film „Niet tevergeefs", waarvan de opnemingen over ongeveer 14 dagen in de geheel her bouwde Cinetone-studio's te Duivendrecht zullen beginnen. Dit Engels-Nederlandse product wordt uitgebracht door een nieu we combinatie, „The Dutch interstates film production N.V." Het gegeven van deze film is gebaseerd op het boek „But nol in vain" van Richard Llewellyn, die samen met Ben van Eysselsteyn het draaiboek verzorgde. Heemstede Gecombineerde collecte voor t.b.c-sanatoria Ten einde de na de oorlog in aantal toe genomen openbare inzamelingen enigszins te verminderen, zijn collecten voor soortge lijke doeleinden samengevoegd. Zo die voor de t.b.c.-sanatoria „Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zonnestraal". Deze maatregel mag uiteraard niet leiden tot nadeel voor de betrokken philantro- pische instellingen. Er wordt dan ook op vertrouwd, dat het publiek ten volle zal willen meewerken en door ruimere bij dragen nadeel voor de instellingen zal voorkomen. De Heemsteedse plaatselijke comités van deze Sanatoria hebben nu de handen in eengeslagen om gezamenlijk één gemeen schappelijke collecte te organiseren en wel op Zaterdag 28 Augustus. Wordt enerzijds vertrouwd op de goed geefsheid van het publiek, het comité rekent eveneens op de hulp van veel col lectanten. Dezen wordt vriendelijk ver zocht zich zo vroegtijdig mogelijk bij het secretariaat van het comité, gevestigd Kadük 17, de Glip, te doen inschrijven. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD- J. A. C. de Wit en E. H. C. Moolenaar. D. Tabak en P, A. de Jong. A. Middeljans en J. Corba. W- Kok en C. W. Rog geveen, W de Haart en E. van Bilderbeek. GETROUWD: H. D. Müller en M. E. M. Wit- teveen. BEVALLEN: A. L. de Jong—Bok (z.), B. A. HendriksRcens (z.)„ M. M. Kooren—de Ko ning (z.), A. C. Kapiteinvan Geerp (z-), J. van RossumVos (d.) OVERLEDEN: A. P. van der Linden, 77 jaar, echtgenote van P. J. van Leuven, zonder be roep. Zandvaartkade 10. Heemstede. A G. J. de Vries. 65 jaar, fabrieksdirecteur, Craye- nestersingel 12, Heemstede. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mii U Slotkoers Vrijdag 34114 296 249(4 162 y2 183 187% 154 2231/2 163(4 Openings koersen 342% 296 2511/2 164% 155(4 226 H 165% 170 '4 136

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3