TT i r\ "Lij Inbraak bij coöperatie in Haarlem-Noord „Geen vreemde politiemacht binnen de Verenigde Staten getolereerd" Belastingstelsel is onpractisch, onoverzichtelijk, oncontroleerbaar Berlijns Potsdamer Platz brandpunt van politie-actie in Sovjetsector 63e Jaargang No. 19021 TT U 1 "1 1 Zaterdag 21 Augustus 1948 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 1^™1 I fl I I 1^^ I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- 10724. 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I ■■■■■■I III I I I J I II III III Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 JL JL \a^L JL JL A JL JL X \A franco per post 4.50. Postgiro 273107, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. _M Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom - Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Tijdens de oorlog heeft de bezettende macht onze belasting-wetgeving ingrijpend ffiwijzigd en speciaal het tevoren hier te lande onbekende systeem ingevoerd van wetten, die werden aangevuld met in- en uitvoeringsbesluiten, waarop van de zijde der uitvoerende macht dan nog weer tal van missives verschenen", zo zegt het adres. VOnder het bezettingsregiem was het niet mogelijk vrij critiek te uiten. Het ver- Irouwen, dat met de bezetter ook vele van diens ons opgelegde fiscale maatregelen zouden verdwijnen en de uiterst moeilijke omstandigheden in de laatste jaren der be zetting waren bovendien aanleiding, dat men zich betrekkelijk gelaten bij dit alles neerlegde. Helaas zijn na de bevrijding echter de voornaamste fiscale wetten ongewijzigd gehandhaafd; ook het zo onoverzichtelijke en voor de rechtszekerheid bedenkelijke systeem van de uitvoeringsbesluiten en ministeriële missives is gebleven. De berooide toestand van onze financiën maakte het bovendien nodig een vermo- gcnsaanwasbelasting en heffing ineens in te voeren. De wet belastingherziening 1947. bracht inplaats van de zo zeer gewenste yéreehr voudiging nog weer nieuwe complicaties, meer speciaal ten aanzien van de belas- tingvi'ije reserves. Onpractisch Genoemde coöperaties menen zich van ten beoordeling van de belastingpolïtiek te moeten onthouden. Zij zijn echter van oor deel, dat de fiscale wetten onvoldoende rekening houden met de practische uit voeringsmogelijkheden en dat men daarbij te vaak slechts oog heeft gehad voor het geen in het bestaande belastingsysteem theoretisch juist werd geacht. Dat de vermogensaanwasbelastingwet technisch één van onze meest ingewikkelde fiscale wetten is, zal ieder beamen. Voor de belastingplichtigen is deze wet en de voorlopig niet minder dan 280 pagina's tellende leidraad een doolhof, waar zij rummer uitkomen. Maar ook voor een groot percentage van de belastingadviseurs stelt deze wet blijkens de ervaring te zware eisen. In het bedrijfsleven hebben de meest intelligente administratieve krachten veel al maanden moeten besteden om de gege vens voor de aangifte te verzamelen. De aanvankelijk gestelde termijn voor inleve ring toonde wel aan, dat men bij het ministerie van Financiën de tijd, die nodig was om de aangiften behoorlijk te verzor gen, sterk heeft onderschat. De belasting dienst ziet zich thans voor de taak gesteld de aangiften te verwerken. In de praktijk blijkt wel, dat in de aangiften, mede ten gevolge van de moeilijkheden bij de inter pretatie van de wet, zoveel onjuistheden zitten, dat vele voox-lopige aanslagen niet volgens de aangiften kunnen worden op gelegd. Dit leidt weer tot tal van reclames, die de inspectie niet kan verwerken. Bo vendien worden de inspecteurs voor uiterst moeilijke kwesties gesteld, als bij voorbeeld de waardering van incourante fondsen, waaromtrent slechts uiterst vage richtlijnen zijn gegeven. Iedere afwijking in de waardering leidt echter bij de voor de verrnogensheffingen geldende tarieven lot zodanige belastingbedragen, dat de be lastingplichtige vrijwel in alle gevallen zal reclameren. Daa* de inspectie zo over belast is, dat vooi-lopig van een behande ling van de reclames geen sprake kaxx zijn, is men wel genoodzaakt degene, wiens re clame prima vista er niet al te onredelijk uitziet, uitstel van betaling te geven. Belastingdienst overbelast Het zijn echter niet alleen de hef fingen ineens, die moeilijkheden opleveren. Ook de overige wetten zijn uiterst gecom pliceerd en de belastingdienst ziet zich nu weer gesteld voor het vele werk, dat de vaststelling van de belastingvrije reserves zal opleveren. De belastingaccountantsdienst zal even min in staat zijn om voldoende controle uit te oefenen, speciaal bij de heffingen ineens. Men zal dus hebben te kiezen tus sen oppervlakkige controles, die onvol doende zijn, of het nemejx van steekpx-oe- ven, waarbij de talloos velen, die dan niet gecontroleerd kunnen worden, wellicht aanmerkelijke voordelen behalen. Bezorgdheid De broederschap der notarissen in Neder land, de broederschap der candidaal- notarissen, het Nederlands instituut can accountants, de vereniging van academisch gevormde accountants en zes belasting- consultatiebureaux hebbenzich meteen adres gericht tot de leden van de minister raad en der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hierin wordt gezegd, dat de leden van genoemde corporaties, die door de uitoefening van hun beroep regel matig in aanraking komen met de bijzondere moeilijkheden, waarvoor de uilvoering der belastingwetten de belastingplichtigen stelt, het wenselijk achten uiting te geven aan de grote bezorgdheid, die hen vervult over de •steeds toenemende moeilijkheden door de ingewikkeldheid der fiscale wetgeving. herziening en vex-eenvoudiging van de be lastingwetten. De adressanten menen ech ter, dat het toch mogelijk moet kunnSn zijn, gezien de ernst van de toestand, dat ex- enkele bekwhme ambtenaren, eventueel terzijde gestaan door personen buiten het ambtelijk leven, zich volledig aan dit be langrijke werk zouden kunnen en willen wijden. Verder uitstel brengt grote gevaren met zich. Vandaar dat zij zich geroepen voelen de Ministeri-aad en de Staten- Generaal op de hiervoren geschetste nood toestand. attent te maken en te verzoe ken te willen bevorderen: Vier eisen De voorbereiding van een hervorming en vereenvoudiging van ons belastingstelsel, waarbij ook initiatief uit buiten-departe mentale kringen worde gestimuleerd, b.v. door het vormen van voorbereidende- en studiecommissies, waarbij de vereniging voor belastingwetenschap zou kunnen wor den ingeschakeld; Het nemen van maatregelen op korte termijn, die erop zijn gericht, de ingewik keldheid In de huidige belastingwetgeving te verminderen, waarbij in het bijzonder woi'dt gedacht aan een wet, houdende de algemene bepaling der directe belastingen, alsmede revisie van uitvoeringsbepalingen en partiële wijziging van de besluiten, voor zover deze hun uitvoering kunnen verge makkelijken. Een daarbij aansluitend onderzoek, het welk erop gexacht dient te zijn, de aan giftebiljetten inkomstenbelasting, vermo gensbelasting, vennootschapsbelasting en oxxdex-nemingsbelasting zóveel mogelijk te verduidelijken en te trachten deze in een meer leesbare vorm aan'het grote publiek ter invulling voor te leggen; Het vereenvoudigen van de uitvoering der vermogensaanwasbelastxng, meer spe ciaal door de herziening van de bepalingen welke verband houden met verkx-ijgingen krachtens erfrecht en huwelijksgoederen recht en de waardering van incourante fondsen. „De Nederlandse vrouw" eert verzetslieden Bloemen naar de Ere begraafplaats Op de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" te 's Gravenhage is bij de stand van de vijf samenwerkende nazorg organisaties voor de slachtoffers van het vex-zet een „verzetswand" opgesteld. Bij deze wand kan het publiek bloemen leggen als hulde aan de gevallenen. De eerste bloemen zijn gelegd door Prinses Juliana en sindsdien is er van de gedegenheid druk gebruik genjaakt. Van de bloemen, die op één dag zijn gelegd, wox-dt een bloemsttxk gemaakt, dat naar een van de .oorlogsgra- ven of oorlogskerkhoven in ons land ge-' Dracht wordt. De bloemen, die niet in het bloemstuk zijn verwerkt, gaan naar graven in de omgeving van Den Haag. Eergister- ochtend werd het eerste bloemstuk, dat in rood-wit-blauw was opgemaakt, overge dragen. Drie dames uit Rhenen namen het ih ontvangst om het naar de Gi-ebbeberg te brengen. Vandaag gaan er bloemen naai de Eerebegraafplaats te Bloemendaal. Duizenden rantsoenen levensmiddelen gestolen In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de winkel van de Coöperatie „De Eendracht" aan de Middenweg in Haarlem-Noord. De dief of dieven zijn over een twee meter hoge muur en door een W.C.-raampje geklommen, hebben vervolgens de grendel van het magazijn geforceerd en zijn tot in de winkel doorgedrongen. De kassa werd opengebroken en bijna vierhonderd gulden eruit genomen. Veel belangrijker was hun buit echter aan vellen met geplakte bonnen. Zij be machtigden in totaal ruim 3500 rantsoenen suiker en versnaperingen, 424 rantsoenen boter, vet en margarine, 348 ï-antsoenen kaas, 182 keuzebonnen, s371 rantsoenen cacao, 1042 rantsoenen bloem, 408 rantsoe nen zachte zeep, 534 rantsoenen toiletzeep, 485 rantsoenen waspoeder, 228 rantsoenen koffie en 201 rantsoenen thee. Verder werd een doos met negentig repen chocolade en een fiets, die aan een gast van de winkelchef toebehoorde, gestolen. Van deze hoeveelheid levensmiddelen zou een flink gezin langer dan een jaar kunnen leven! Viet woord is aan Nicola as Bcets: Het geloof is geen daad waardoor men iets verdient, maar een toestand waarin men alles ontvangt. Strategische grondstoffen voor Amerika Enige leden van de Amerikaanse missie, die deze week te Parijs besprekingen heeft gevoerd over de middelen ter ver hoging van de productie van strategische grondstoffen, zullen zich thans naar Den Haag begeven voor overeenkomstige be sprekingen, enige andere leden zijn naar Londen vertrokken. De besprekingen in Den Haag en Londen zijn van voorberei dende aard en hebben ten doel de middelen te overwegen voor het uitbreiden van de productie, voor zover nodig om te voldoen aan de behoeften van het plan-Marshall. Frans voorstel gearriveerd Donderdagmiddag is, naar onze parle mentaire redacteur mededeelt, het Franse voorstel tot 't beleggen van een voorberei dende conferentie ter bevordering van een Europese parlementaire vergadering, bü het Nederlandse departement van Buiten landse Zaken bixxnengekomen. Het wordt bestudeerd. Washington eist terugroeping van Sovjet-consul De regering der Verenigde Staten heeft verklaard de Sovjet-consulgeneraal te New York, Lomakin, niet meer te zullen erken nen en heeft de regering van de Sovjet- Unie verzocht hem naar Moskou terug te roepen, naar aanleiding van zijn optreden in de zaak van mevrouw Kasyenkina, de Sovjet-onderwijzeres, die zich uit het ven ster van het consulaat heeft geworpen toen zij daar werd vastgehouden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zegt, dat Jacob Lomakin schuldig is aan „misbruik van de voorrech ten van zijn positie en grove schending van de internationaal aanvaarde 'maatstaven, geldende voor het gedrag van buitenlandse autoriteiten". Het ministerie verlangt, dat Lomakin de Verenigde Staten „binnen redelijke tijd" verlaat. De regering heeft deze nota afge zonden als antwoord op een reeks Sovjet- protesten naar aanleiding van de gebeur tenissen om mevrouw Kasyenkina en twee andere SovjeWeerkrachten, „die eveneens niet naar hun vaderland wensten terug te keren". De Verenigde Staten „moeten de beschul digingen en insinuaties der betrokken no ta's categorisch van de hand wijzen. Deze zijn in volmaakte tegenspraak met de feiten bevonden". De nota zegt voorts, dat zowel in de Sovjet-protesten als in verklaringen, door de Sovjet-ambassadeur en door Lomakin aan de pers verstrekt, hoogst ernstige be schuldigingen geuit zijn tegen „burgers in dit land en tegen de regering der Verenigde Staten' en autoriteiten van de staat en de federatie."Bevoegde Amerikaanse autoritei ten. zo vervolgt de nota, hebben vastge steld, dat de beschuldigingen ongegrond zijn en dat vertegenwoordigers van de Sovjet-regering „zich hoogst onbetamelijk gedragen hebben". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken blijft erbij, dat de betrokken Sovjet-onderwijskrachten „uit vrije wil" in de Verenigde Staten blijven. Het ontkent, dat de regering iets uitstaande heeft met de Tolstoi-stichting, waar mevrouw Kasyen kina „haar toevlucht zocht". (Volgens vroe gere Russische berichten is mevrouw Ka syenkina door leden van de organisatie van witgardisten ontvoerd en heeft zij ver klaard injecties van haar ontvoerders te Unesco-conclusie: Nederland vooraan als papier-arm land (Van onze correspondent te Parijs) Vorige zomer kwam in Parijs voor hel eerst de commissie samen, waaraan door de leiding van UNESCO het culturele orgaan der Verenigde Volken de op dracht was verstrekt een onderzoek in te stellen naar de situatie van pers, film en radio in een zeventiental bij deze organisa tie aangeslbten landen. (Zoals bekend, ma ken behoudens de Sovjet-Unie en en kele harer vazallen allé verenigde naties deel uit van de Unesco, en andere, voox-- malige neutrale landen, staan als candidaat- leden ingeschreven). In Augustus 1947 besloot men een tien tal deskundige enquêteurs naar de betref fende landen te sturen, teneinde na te gaan hoe het daar gesteld was met de vrijheid van de pers, de Opleiding van journalisten en vooral de toevoer van grondstoffen en de situatie der machinerieën. Deze experts hebben, na een onderzoek van drie maan den in verscheidene landen van Europa, Azië en Amerika hun rapporten opgesteld, welke in een recente bijeenkomst van de betreffende commissie zijn besproken. Drie landen blijken het zwaarst onder het gebrek aan papier gebukt te gaan, te weten: Nederland, Frankrijk en China. Daarom heeft de Unesco een beroep op Amerika en Canada gedaan. Bovendien stelt zij thans een plan op, waarbij zekere cul turele diensten van de zijde van armlastige landen, die met grondstoffengebrek te kampen hebben, met papierleveranties of leningen zouden kunnen worden beloond. Over de détails van dit plan wordt voor lopig nog een stilzwijgen betracht. Teneinde zich voor overmatig optimisme te behoeden, is het goed eveneens te weten, dat men tussen de regels van het rapport een nauwelijks verholen teleurstelling kan lezen over de geringe resultaten, die de Unesco, tengevolge van gebrek aan belang stelling voor culturele behoeften van de kant van een aantal regeringen, tot nu toe boeken mocht. hebben gekregen.) Ook ontkent het mini- •sterie, dat de New Yorkse politie op illegale wijze het Sovjet-consulaat binnengedi'on- gen zou zyn. De Sovjet-Unie heeft niet het recht de terugkeer van de drie personen in kwestie te eisen. „De Verenigde Staten kunnen niet toestaan, dat enigerlei vreemde regering politiemacht binnen de Verenigde Staten uitoefent." Volgens de nota is mevrouw Kasyenkina geheel vrij iedere Sovjet-vertegenwoordiger te ontvangen, maar zal zij daartoe niet ge dwongen worden. Mevx'ouw Kasyenkina, die waarschijnlijk drie maanden in het ziekenhuis moet blij ven, heeft, zo besluit het bericht, zich be reid verklaard te getuigen voor, de „com missie tegen on-Amerikaanse activiteit" van het Amerikaanse Huis van Afgevaax*- digden. De New York Times en de New York Herald Tribune melden, dat de Sovjet- Russische consul-generaal Jacob Lomakin passage heeft genomen voor vertrek uit New York op vandaag. Volgens de kran tenberichten zou Lomakin met zijn echt genote en twee kinderen vertrekken met het op Zweden varende passagiersschip „Stockholm". Republikeinse documenten aan dr. Leimena terug Toch nog onderhandelingen te Kalioerang Aneta meldt uit Batavia: De laatste ontwikkelingen zouden er toe kunnen leiden, dat met ingang van Maan dag toch besprekingen te Kalioerang zul len worden gehouden. Na het besluit van de Commissie van Goede loensten, dat zij niet naar Djokja zal gaan, zolang herstel werkzaamheden op het vliegveld uitge voerd worden, heeft Moh. Roem de Com missie doen weten, dat deze werkzaam- 'heden zullen worden uitgesteld tot de periode van vergaderen te Kalioerang af gelopen is. Het is nog niet bekend, wat de Commissie thans zal besluiten. Wel is be kend, dat de republikeinse delegatie in ieder geval naar Djokja wil reizen, ook al zouden de andere delegaties niet daarheen komen. Dit zou betekenen, dat dan geen onderhandelingen kunnen worden gevoerd. Alle onderhandelingen'staan thans stil in verbanc' met de confiscatie van de repu blikeinse documenten door de politie aan Pengangsaan Oost te Batavia. Deze docu menten zijn echter Vrijdagmiddag aan de republikeinse voorzitter van de Veilig heidscommissie, dr. J. Leimena, terugge geven. Leimena heeft tot Zaterdag 18.00 uur tijd gekregen om cjp teruggegeven do cumenten te sorteren en te rangschikken, waarna het secretariaat verplaatst moet worden, omdat een onderzoek van de justi tie noodzakelijk maakt, dat het pand aan Pengangsaan voorlopig gesloten blijft. Leimena tekende het betreffende document en zei, dat hij met deze regeling accoord gaat. In een document stelde hij echter vast, dat hij het incident hiermede niet gesloten beschouwde. Alle zegels in het pand werden in tegenwoordigheid van kolonel William Mayer, militair waarnemer van de Commissie van Goede Diensten, verbroken en de papieren werden ter be schikking van de republiek gesteld. Tevens waren aanwezig een vertegenwoordiger van de procureur-generaal an de Neder landse delegatieleden, die allen het proto col, dat Leimena ondei'tekend had, mede ondertekenden. Of het teruggeven der documenten zal leiden tot directe hervat ting van de onderhandelingen betreffende de uitvoering van het bestand is nog niet bekend. IETS WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Matige tot krachtige Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuidwest. Aanvan kelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later opklaringen. Iets hogere temperatuur dan vandaag. 22 Augustus: Zon op 5.35 uur. onder 19.50 uur Maan op 21.uur, onder 812 uur 23 Augustuflfe Zon op 5.36 uur. onder 19.48 uur Maan op 21.10 uur, onder 9.21 uur MANNEN VAN HET VAK: Notarissen en accountants vragen hervorming en vereenvoudiging in adres aan regering Ook ball-point verbleekt. bij aanblik van belasting formulier In de praktijk is gebleken, dat het met kogelpuntpennen (ball-pointpennen) ge stelde schrift na verloop van enige tijd verbleekt of soms zelfs verdwijnt. In een circulaire van cle dienst van 's Rijksbelas tingen wordt op grond van dit bezwaar er op gewezen, dat het gebruik van deze pen nen voor het invullen en ondertekenen van formulieren, uitgegeven door het ministerie van Financiën, niet is toegestaan, zolang bovenbedoeld euvel niet is ondervangen. De aandacht van het publiek wox-dt er op gevestigd, dal het verbod bijvoorbeeld ook geldt ten aanzien van belastingformulieren, waarvoor is voorgeschreven, dat de invul ling met inkt of met inktpotlood moet ge schieden. De laatste officiële foto van de Prinses-Regentes als Prinses Juliana. Wanneer de volgende statiefoto van haar vervaardigd wordt, zal zij Koningin Juliana zijn Vrijdag werden opnieuw razzia's op Brits gebied gehóuden Bedenkelijke mentaliteit Tenslotte menen de coöperaties met klem te moeten wijzen op het grote gevaar van daling van de belastingmoraliteit als gevolg van de bestaande situatie. Men hoort dan ook reeds van ongewenste ervaringen in dat opzicht. Ook bij de invordering van de belastingen schijnt al een geest van onver schilligheid onder belastingplichtigen te gaan heersen, welke maakt dat zij zich zelfs van dwangbevelen en dreigende beslagen weinig aanti-ekken. De minister van Financiën heeft onlangs verklaard, dat de belastingdienst dei-mate overbelast is, dat hij geen krachten kon beschikbaar stellen voor de noodzakelijke! Drukte op de kade van Southampton bij de inscheping van troepen, die de garnizoenen op Malakka zullen gaan versterken teneinde de communistische guerilla, te bestrijden. „The Fourth Queens Hussars" gaan aan boord van de „Dilwara"die hen naar het onrustige gebied zal brengen. Nadat Donderdag vier Berlijners door de Duitse politie uit de Sovjet-Russische sec tor van Berlijn werden doodgeschoten toen zij de Britse sector trachtten binnen te vluchten na een razzia, zijn Vrijdag op nieuw achtervolgingen door de Oost-Ber- lijnse politie op touw gezet in de Britse sector. Het brandpunt was opnieuw Pots damer Platz. Voor zover kon worden vastgesteld werd er niet geschoten. Een Britse politiefunc tionaris zeide, dat er geen incidenten plaats vonden. Een aantal van zwarte handel ver dachte personen, aldus de functionaris, scheen te willen proberen de Britse sector binnen te komen, doch dit werd hun ver hinderd door speciale patrouilles van de West-Berlijnse politie, die bij de grens wa ren opgesteld. Een Britse hoofdofficier van politie ver klaarde, dat de Britse autoriteiten geen ge zwaai- hadden tegen razzia's op „Westelijke zwarte handelaren", ook niet indien de Sovjet-politie die in de Britse sector hield, maar men had wel bezwaar tegen het plaats hebben dezer razzia's zonder „vooraf te zijn ingelicht". Het Duitse nieuwsbureau in de Sovjet- zone verklaart, dat aan de razzia op het Potsdammerplejn tweehonderd Sovjet- politie-agenten hebben deelgenomen en dat er zeshonderd personen gearresteerd zijn. De politie van de Sovjet-sector heeft „vreedzame Berlijners" de raad gegeven Het Nationaal Huldeblijk Draag het insigne Ons is verzocht er de aandacht op te vestigen dal het niet alleen de bedoeling is het insigne van het Nationaal Huldeblijk te kopen, maar ook het te dragen, als een bewijs van aanhankelijkheid aan d# Ko ningin en haar Pluis en als uiting van saamhorigheid, Wij doen dat gaarne. Wij hopen dat algemeen aan deze aansporing gevolg zal worden gegeven. Men is het niet gewoon, ixxsignes enige tijd te blijven dra gend-Maar dit zijn dagen van ongewone gebeux-tenissen, die een bijzondere getuige nis verdienen. uit de buurt van de Potsdamer Platz te blijven, aangezien daar „fascistische groe pen provocerend' optreden en ongelukken zoudeh kunnen veroorzaken." In een door kolonel Frank Howley, de Amerikaanse commandant van Berlijn, ge tekende vex-klaring naar aanleiding van de schietpartij op Donderdagavond op de Pots damer Platz worden verschilende van de leiders der politie in de Sovjet-sector ge kenschetst als „bekende misdadigers".. De verklaring betreurt de wanordelijk heden van Donderdagavond, doch wijst er op, dat zij „verklaarbaar zijn, gezien het feit, dat "meer dan 300 politie-agenten van de Sovjet-sector, zoals bekend, onlangs zijn vervangen door anderen, die wat hun po litieke instelling betreft, meer het vertrou wen van de Sovjets genieten". „De Duitse politie heeft het recht," aldus de verklaring, „zich te verdedigen tegen aanvallen van opstandige elementen, doch men is algemeen van mening, dat een bruut optreden zoals Donderdagavond plaats vond niet nodig was tegenover een menigte on gewapende burgers". Ook in de Amerikaanse zone. Tussen de tien en twintig Sovjet-soldaten hebben bij een razzia op zwarte handelaren de Amerikaanse sector van Berlijn betre den, zo meldt Reuter. Toen Duitse politie van de Amexhkaanse sector, daartegen pro testeerde, arresteerden de Sovjet-soldaten een brigadier en vijf agenten. Zij werden meegenomen naar de Sovjet-sector in hun eigen politie-aut,o. Twee der agenten zijn nadien vrijgelaten. Amerikaanse militaire politie heeft de zaak in onderzoek. Begin .van het einde der Griekse guerilla Het Griekse leger heeft Vrijdag de be langrijkste hoogten van het Granynos- gebergte, de voornaamste bolwerken van de guerillastrijders, veroverd. Volgens waarnemers is hierdoor het begin van het einde van de veldtocht in Grieken land ingeluid. Het Griekse leger zal zich nu concen treren op het opruimen van de voornaam ste verzetshaarden langs de Albanese grens. Inkomen van H.M. de Koningin Hoewel de Tweede Kamer de grondwets wijziging heeft goedgekeurd en daarmee ook het voorstel betreffende het inkomen van de Koning of Koningin die afstand heeft gedaan, staat nog niet vast hoeveel het inkomen van H.M. Koningin Wilhel- mina na 6 September zal bedragen, omdat zulks nader bij de wet moet worden vast gesteld. De Grondwetsherziening beoogde dus alleen het mogelijk maken van zulk een wet. Grondwetsherziening Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer tegen Woensdag 25 Augustus bijeen geroepen zal worden en die zelfde dag in de afdelingen de wetsontwerpen inzake de Grondwetsherziening zal behandelen. Het wordt dan mogelijk geacht op 1 en 2 Sep tember de openbare behandeling dezer ontwerpen te doen geschieden. STAAT VAN BELEG IN BIRMA. President Sao Sjwe Thaik van Birma heeft Vrijdagavond in een proclamatie de staat van beleg voor het gehele land af gekondigd, aangezien „door opstanden in verschillende delen van de unie een ern stige toestand is geschapen." De staat van beleg zal niet onmiddellijk van kracht worden, maar pas als de toestand xn een of ander deel van het land dit vereist.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1