TEMPO Bijna 6 ion besparing voor Haarlem Q Kort en Bondig Hele huisjes voor zelf bewonjng Koopprijs f 17.000.- Radio Moors. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 H A A RI EMS DAGBLAD Tengevolge van de Noodvoorziening voor ouden van dagen Jarenlang waren de kosten voor de ar menzorg een loden last op het budget van tal van%ederlandse gemeenten. Ook voor Haarlem was dit het geval. Het was te voorzien, dat hieraan bij de invoering van de noodwet ouderdomsvoorziening voor een goed deel een einde zou komen. Talrijke ouden van dagen, die wegens gemis aan voldoende eigen inkomsten voorheen door de gemeentelijke overheid geldelijk onder- steund moesten worden, konden bij de doorvoering van deze noodwet deze steun geheel of gedeeltelijk ontberen. Weliswaar kwam dit in feite slechts neer op een verschuiving van de lasten van de ene (gemeentelijke) overheid naar de an dere (het rijk), maar de verlichting van het gemeentelijk budget is daar niet geringer om. Blijkens een recente enquête van ,het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de verwachtingen, die in dit opzicht ten gun ste van de gemeenten bestonden, in wer kelijkheid nog overtroffen. In geheel Ne derland moesten de gezamenlijke ge meenten vóór de invoering van de noodwet ruim dertig millioen gulden 'sjaars uitgeven aan ondersteuning van ouden van dagen. Thans is gebleken, dat op de ondersteuningen met geld en/of levensbehoeften 22 millioen bespaard wordt. Bovendien zullen door de noodwet de gemeentelijke uitgaven voor verpleging van ouden van dagen in gemeentelijke te huizen e.d. met 1.5 millioen en de kosten voor geesteszieke ouden van dagen met 1.1 millioen dalen. Voor de gezamenlijke Nederlandse ge meenten betekent de noodwet ouderdoms voorziening derhalve een verlichting van de uitgaven met bijna 25 millioen gulden per jaar!^ Dit is ongeveer 75 pet. van alle uitgaven, De feestverlichting Toegestaan van 30 Augustus— 6 September Naar aanleiding van bij de Burgemeester van Haarlem ingekomen vragen, kunnen wij mededelen, dat bij de feesten ter ge legenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhèlmina en de inhuldiging van Koningin Juliana feestverlichting zal worden toegestaan, voor zover deze geen technische moeilijkheden voor het electri- citeitsbedrijf medebrengt. De duur van deze feestverlichting is vastgesteld op 8 dagen, te weten van 30 Augustus tot en met 6 September. Hoewel een feestelijk aanzien van de stad ten zeerste zal worden gewaardeerd, moet er toch in de eerste plaats voor ge waakt worden dat de normale stroomver bruikers hiervan geen hinder zullen onder vinden door storing of overbelasting. Zij, die plannen voor het aanbrengen van een feestverlichting hebben worden dan ook verzocht zich ten spoedigste in ver binding te stellen met de directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, Har- menjansweg 131, ter voorkoming van latere moeilijkheden of teleurstelling. Tenslotte wordt verzocht in genoemde periode al het onnodige stroomverbruik na te laten. £omerconcert der H. O. V. Marinus Adam kwam deze avond met hoge troeven, namelijk met een program ma dat hem volkomen aangemeten is. Dit geldt in eerste instantie voor de brillante 3e Symphonie van Saint-Saëns, maar wei nig minder ook voor het pathetische tweede pianoconcert van Rachmaninof, waarin het orkegt een zo overwegende rol heeft. Daar bij sloot zich de Ouverture in g van Bruck ner, hoewel om andere eiegenschappen, voortreffelijk aan. Er werd gemusiceerd met een élan dat gevaarlijk had kunnen worden voor accuratesse en klankeven- wicht, indien de dirigent tevens niet met succes de strakheid had betracht in het polyphone klankweefsel. Het is opmerke lijk hoe Adam in zijn directie van de orgel- symphonie van Saint-Saëns in de loop der jaren is gegroeid; ik herinner mij vlotte uitvoeringen zonder meer, waar het bra- vour dik oplag; vlot is zijn vertolking ge bleven, maar zij is in de détails beheerst geworden en dit naarmate zijn aanduidin gen strakker en concieser werden. Het is trouwens een werk dat niet alleen door warme bezieling wil gediend worden, maar dat tevens zo enorm rijk aan muzikale spitsvondigheden is en zo vol vormproble men zit, dat het een rake détaillering niet missen kan. En als men alles wil verant woorden, dan wordt het een vrij moeilijke opgave. Ik durf niet beweren dat alles pre cies lukte: bijvoorbeeld in het slotdeel, waar het klavier invalt, moest de dirigent remmen. Maar juist dat remmen was een bewijs van verantwoording; ik geloof dat hij -daar vroeger overheen gevlogen zou zijn. Met dat al was de slotindruk schitte rend. Bets Nederkoorn had haar belang rijke taak als solist knap vervuld en het orkest had, op een geringe schommeling na, gespeeld met een prachtige discipline en een volledige overgave. Soliste in het Concert van Rachmaninof was de Haarlemse pianiste Ans Bouter. Zij leverde een dappere prestatie, die muzikaal grote lof verdiende. In kracht, om tegen het orchestrale geweld van de zeer gevulde partituur op te tornen, moest zij evenwel te kort schieten. Wij hebben er haar vaardig en bewogen spel niet minder om gewaar deerd. Terecht toonde het publiek zich op getogen. De Ouverture van Bruckner, waarmee de avond geopend werd, is. in traditionele vorm. een goed stuk muziek, met voor de comoomst kenmerkende hoorn-roepen en bazuin-effecten. Adam en de zijnen zorg den ervoor dat het werk uitstekend klonk. JOS. DE KLERK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Augustus 1948 GEHUWD: 20 Aug., P. Couzij en W. C. Rsimhhaar BEVALLEN van een zoon; 19 Aug.. S. P. de jnnsrvan der Kroft: M B van Leeuwen Koens: 20 Aug.. J Kwakkel—Knijper: C. C de Vriesvan der Kamp: W C. Zijlstra Abbink; E. H. Prast—van Stranten: A. C. ten Veldenvan Leeuwen; G. Langerakvan der Meer. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug.. A. WatzemaRuiish; E. A. A. M. BoonBis schop: S. W Hametemanvan der Pol; 20 Aug A. van den NouwlandGroot: A. van de^ Bosch —de Kamper. OVERLEDEN: 17 Aug.. W. Rustine—van Teijlingen. 63 j.. Pijnboomstraat: 18 Aug.. G. M. Smit. 74 i.. Kamperlaan: H. J. Galiaard. 25 d.. J. F. Helmerstraat: 19 Aug., M. M. P^jnaker, 19 d., Kamperlaan. i die de gemeenten ten behoeve van haat- ouden van dagen doen. In Haarlem werden vóór de invoering van de noodwet ongeveer 960 ouden van dagen door het gemeentelijk orgaan van armenzorg ondersteund. Dit aantal is door deze noodwet gedaald tot ongeveer 575, eon vermindering dus met ongeveer 40 pet. De gemeentelijke ondersteuningsuitgaven voor deze categorie daalden daardoor van 14.400 per week tot 2700; deze daling beloopt dus ruim tachtig procent. Aangenomen kan daardoor worden, dat de noodwet ouderdomsvoorziening voor Haarlem een besparing var. uitgaven brengt van bijna zes ton per jaar. saut? Bel op 13000 DAG EN NACHT Onbekende redder gezocht Donderdagmiddag redde een onbekend gebleven voorbijganger het driejarige dochtertje van de Haarlemse «politie-agent Swier, dat bij de Rozenhagenstraat in het Spaarne was gevallen, van verdrinking. De vader wil gaarne zijn dankbaarheid jegqns de redder tonen en verzoekt hem even langs het politiebureau aan de Sme- aestraat te komen. Springtime in the Rockies (Palace). Een show-film in de genoeglijkste zin van het woord. Het aardige is dat men het accent niet zozeer gelegd heeft op de massale, dui zelig makende danspartijen als wel op individuele grapjasserij waarbij de „\Vise- cracks" als pepernoten in het rond vliegen.' We zien Betty Grable, verder John Payne die met genoeglijke charme zijn werk doet. Car men Miranda die voor een fikse scheut Spaanse peper zorg draagt, Harry James die harder dan ooit op zijn trompet blaast, Edward Everett Horton die altijd een mooie dwaas is en tot slot een onbekende veertig- jarige-niet-zo-erg-schone-meer die een zo sublieme danse comique weggeeft dat men niet meer weetiof men lachen of huilen moet. En in het voorprogramma is een tekenfilm van Popeye ditmaal zonder spinazie die men met missen mag, wanneer men zijn hart aan deze nautische caricatuur verpand heeft. „Mijn vriend Trigger" (Sp aarnel. Roy Roggers. die de koning der cowboys genoemd wordt, houdt van paarden. Op bijzondere wijze verzorgt hij zijn dieren.. Een rijke be woner uit de streek meent, dat zijn paarden beter zijn dan die van Roggers en hierover ontstaat enige strijd. Er volgt tenslotte een wedstrijd, welke door Roggers gewonnen zou zijn, maar hij denkt daarbij ook aan de be langen van zijn tegenstander, wiens belangen hij later behartigt mede door het feit, dat een dochter een belangrijke rol in de film vervult. Avontuur aan de Amazone (City). Sabu, de Indiaan met het innemende jongens gezicht geeft onder leiding van de „Archers": Emmeric Pressburger en Michael Powell in ..Avontuur aan de Amazone" een aardige, j niet diepgaande, maar toch verantwoorde karakteristiek van de uit het binnenland van Zuid-Amerika gekomen inboorling, die zich in de havenstad wel de uiterlijke kenmerken van de Westerse beschaving weet aan te meten, doch wiens ziel geheel en al in de ban blijft van de tradities van het voorge slacht. Zo wordt hij gemakkelijk tot speelbal en instrument van blanke politieke avontu riers. door wier toedoen hij voor goed in het ongeluk zou zijn gestort, ware het niet. dat een blanke advocaat hem van een veroor deling weet te redden. Als tegenspeelster trad de lieftallige Bibi Ferreira, die met haar donkere stem en vaardige guitaarbetokkeling voor een vleugje romantiek zorgt. op. De beide regisseurs verloochenden hun reputatie door encadrering van het verhaal in ter plaatse opgenomen en organische in- i gevoegde natuurtafereelen, niet. Tijdens de ochtendvoorstellingen en de tweede middagvoorstelling op werkdagen wordt Max Fleischers tekenfilm in techni color „Gullivers reizen" nog eens vertoond. Het Rembrandt-theater prolongeert op nieuw „De Waternimf", een kleurige show film van badschonen en dansmuziek: Frans Hals brengt deze week een reprise van de Hollandse film „Boefje", naar de bekende roman van Brusse. „Sneeuwwitje èn de zeven dwergen" vieren nog steeds triomfen in Luxor-theater, waarbij het voorprogramma voorzien is van interes sante Olympische opnemingen en niet minder interessante beelden uit Amerika, met de geruchtmakende zaak van de Russische on derwijzeres te voeten uit. Tariefsverhoging bij Prov. Waterleidingbedrijf De Noordam vertrekt heden uit New York naar Nederland met een partij ge- schenkgoederen voor Nederlandse jeugd organisaties, verscheept door de „United Service to Holland". Bij de partij bevindt zich een broeikas, een Geschenk van de in woners van Wyncote (Pennsylvania) voor een invalide jongen, Joseph de Leeuw van Weenen te IJselmonde. die zijn familie wil helpen met verdiensten uit bloemkwekerij. Johannes kardinaal de Jong, aartsbis schop van Utrecht, heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest van de léden van het Nederlands episcopaat een missaal ten geschenke gekregen. Mgr. J. Huibers, bis schop van Haarlem, en mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, hebben het ge schenk dezer dagen aangeboden. Donderdagavond is ter hoogte van Kijkduin bij het zwemmen in zee verdronken G. v. d. H., oud 16 jaar uit Loosduinen. De jongen kon niet goed zwemmen en had zich vermoedelijk te ver in zee gewaagd. Strand- bezoekers brachten hem zo spoedig mogelijk op het strand, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De Rijkstelegraaf deelt mede, dat de vertraging in de verzending van telegram men naar Griekenland is opgeheven. De ex-premier van Australië, de heer Robert G. Menzies, heeft Donderdag met vrouw en dochter een bezoek aan Rotterdam gebracht. Na een boottocht door de haven, werd ten stadhuize het middagmaal gebruikt. Gistermiddag zijn ten departemente van Buitenlandse Zaken de leden van het corps diplomatique voorgesteld aan de minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker. HAARLEM EN OMGEVING Het concert, dat de vereniging „Jan van Goyenstraat" te Heemstede ter gelegenheid van de feesten organiseert, zal niet op Maan dag 6 September in de Grote Kerk worden gehouden, maar op Donderdag 9 September. Medewerking verlenen Jo Vincent, Annie Woud en George Robert B. en W. van Haarlem stellen de raad voor tot een bedrag van vijfhonderd gulden deel te nemen in het waarborgfonds voor de tentqonstelling die ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Stadsschouwburg van 29 September tot en met 10 October in het Frans Halsmuseum wordt gehouden, B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad een crediet van f 1600 voor het ir* orde brengen van een houten gebouwtje aan de Schalkwijkerweg als kleedruimte bij de in aanleg zijnde voetbalvelden aldaar. De Haarlemse politie heeft drie jongens van zestien, zeventien en negentien jaar aan gehouden, die een partij lood hadden gestolen uit een opslagplaats aan de Vijfhuizerstraat. Een timmerman, die bezig was met het afbranden van verf aan een huis aan de Adraan Loosjesstraat, kwam met zijn bran der te dicht bij een gordijn, dat vlam vatte, doch direct geblust kon worden. Hij heeft een bekeuring gekregen, omdat hij geen vergun ning voor het verfafbranden had. EXAMENS Geslaagd voor het examen tekenen acte M.A.: de heer J. Gouman, Heemstede;, voor acte M.È.: de heer V. Accooy, Spaarndam. In het jaarverslag over 1947 van het BINNENLAND Prov. Waterleidingbedrijf van Noordhol land wordt hulde gebracht aan de afge treden directeur, ir. W. Mensert, die van de oprichting af aan het bedrijf verbonden is geweest. Gedurende bijna dertig jaar heeft hij veel arbeid in dienst van het bedrijf gepresteerd. Ook het jaar 1947 heeft een nadelig saldo opgeleverd, welk bedrag uit de exploitatie reserves moest worden gedekt. Dit is het gevolg van de algemene stijging van lonen en prijzen der materialen, maar vooral ook van de toeneming van het waterverbruik, met name door die afnemers, die het water niet over de meter betrekken. De raad van toezicht op ae bedrijven is tot de conclusie gekomen, dat tariefsverhoging niet langer te vermijden valt. Gunstig is geadviseerd op het voorstel van de directie aan Gede puteerde Staten, om een tariefsverhoging, die de tariefsverlaging per 1935 ongedaan maakt, per 1 Januari 1949 in te voeren. Daartoe hebben Gedeputeerde Staten in middels besloten, nadat de instemming van de Prijsbeheersing was verkregen. De schaarste aan materialen vormt nog steeds een' belemmering voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf, waaronder vooral ook de zo genaamde niet-rendabele gebieden zijn begrepen. De abnormale klimatologische omstan digheden in 1947 hebben uiteraard invloed uitgeoefend op de grootte van het water gebruik. Echter kan het excessief hoge verbruik in 1947 daardoor niet uitsluitend worden verklaard. Het berust in hoofdzaak op verspilling als algemeen verschijnsel. De in het eigen voorzieningsgebied afgeleverde hoeveelheid water befeiktfe in 1947 de on gekende grootte van 22.442.403 mS tegen 19.142.913 m3 in 1946. Op 28 Juni werd voor het gehele gebied een hoeveelheid van 83.000 m3 gebruikt. De opbrengst van het afgeleverde water bedroeg 3.008.952 tegen 2.852.048 in '46, dus een vermeerdering van 5,5 Jïet tekort in 1947 bedroeg 126.305. De ex ploitatie-reserve is teruggebracht tot 2.651.534. Amsterdamse verongelukt in Zwitserland Donderdagmiddag is de veertigjarige mevrouw H. W. Groeneveld uit Amster dam bij het bloemenplukken op een overi gens niet als gevaarlijk bekend staande plek in de bergen bij Braunwald (kanton, Glarus in Zwitserland) zodanig ongelukkig' komen te vallen, dat zij aan de gevolgen ervan terstond is overleden. Het ongeluk gebeurde in het bijzijn van kennissen. De overledene laat een echtgenoot na met drie kinderen van respectievelijk 14, 17 en 20 jaar. Het stoffelijk overschot wordt heden per speciaal vliegtuig naar Nederland overge bracht. met inbegrip van de grond Te koop de nieuw te bouwen hele huisjes aan de Maarebergenstraat te 's-Gravenha»e F?H K?!® GEEN ERFP^HJ" KOOPPRIJS 17.000. I.YPOTHEEK d^gTweS 9.000. Rijksbijdrage ongeveer f 300— per jaar. 1 Januari 2949 op te leveren De huizen bevatten beneden: grote woonkamer, grote woon-eetkeuken. ingebouwd buffet enz. en bpven. twee grote ölaaptcamers, kleine slaapkamer en douchekamer benevens vliering, y^' uF- v e wastafels, Bruynzee,-keuken enz. De koper kan het huis zelf betrekken, toge Tef0,77()887 gen €nZ' STANDAARDBOUW, Bezuidenhoutseweg 127, 's-Gravenl De „Oldenbarnevelt" bracht Amsterdamse bataljon mee Duizenden hebben de mannen van het 2e bataljon VII R.I. en V R.I. in IJmuiden een welkom in hef vaderland toegeroepen. Reeds te 5 uur gistermorgen kwamen de trcepenschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" voor IJmuiden aan. De „Grote Beer" liep te zeven uur de sluis binnen en voer om kwart voor acht op naar Amsterdam, nadat kolonel J. J. van Diepenbrugge ter begroeting aan boord was gegaan. Te kwart voor drie in de middag kwam de „Oldenbarnevelt" in de Noordersluis, Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Prominente solisten bij HOV m komende seizoen De Haarlemse Orkestvereniging heeft voor het komende seizoen prominente kunstenaars aan zich verbonden: Christian Ferras en Elise Cserfalvi, viool (respectie velijk eerste en tweede prijswinnaars van het Internationaal muziekconcours te Scheveningen), Alexander Borowski en v/aar inmiddels behalve de duizenden aan Adrian Aeschbacher, piano en Julius Pat- de kant, tweeduizend Amsterdamse fami lieleden op de schepen Veluwe en Gelder land van de rederij Zwaag ter verwel koming waren aangekomen. De muziek corpsen van de Amsterdamse politie en de Postharmonie, die mede aan boord waren, speelden het volkslied en enkele vrolijke marsen. De contactcommissie van „het zevende" en de demobilisatieraad te Amsterdam hadden deze begroeting georganiseerd. Nadat ook hier kolonel Van Diepenbrugge aan boord van liet troepenschip was ge gaan, werd te half vier de verbinding met de wal verbroken en de reis naar Amster dam aanvaard, waar volgens de kolonel eerst vanmorgen de officiële begroeting zou plaats hebben. Aan boord van de „Johan van Olden barnevelt" bevonden zich 1786 militairen, waarbij de Marinierskapel, onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland. Dank zide stichting „Het vierde Prinsenkind" genieten kinderen die door de oorlog licha melijk letsel hebben opgelopen in groepen van zestig op „Kareol" gedurende twee weken een onbezorgde vacantic. - Hier ziel men een clubje, dat onder leiding van kampcommandant C. Secbregts vreugde beleeft aan het Hollandse lied. zak, tenor. Voor de serie A (zes cöncerten op Dins dag) zijn bovéndien geëngageerd de violist Jo Juda, die het Vioolconcert van Sem Dresden zal spelen en de pianist Stefan Askenase. In deze reeks wordt één concert gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum en een ander, door het Residentie-orkest on der Frits Schuurman. In de serie B is eveneens een concert door het Concertgebouworkest, dit keer ouder leiding van Hein Jordans, geprojec teerd. Voor de lessenaar van de H.Ö.V. zullen de Amerikaanse dirigente Antoma Brico en Albert de Klerk als gasten staan. Van de solisten noemen wij: de violisten Jan Hesmerg en Nicolaas Roth, de cellist Eduard Biele, de hoboïst Jaap Stotijn, de pianisten Hans Henkemans en Gerard Hengeveld. Voorts zal het Aerdenhouts Vrouwenkoor medewerking verlenen. Dè serie C bestaat uit tien volksconcer ten op Dinsdag. Als solisten zullen optre den Jan Keessen, Hendrik Rijnbergen en Renate Zwaardemaker, viool, Regina Wij- na Ida, cello. Jan Hisschemöller, Peter de Kleer, Fred Luyken, Annie Nederbragt en Anneke Wester, piano en Marguérite Rosset, zang. Haarlemmers uit Derby teruggekeerd Vanmorgen is de groep Haarlemmers, die ter gelegenheid van de sportuitwisse- ling een reis naar Engeland heeft ge maakt, teruggekeerd. Zij hadden prettige dagen in Derby beleefd. Dinsdag had bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers zich bij het gezelschap gevoegd en hij woonde de zwem- en atletiekwedstrijden bij. Door de slechte weersomstandigheden hadden de zwemwedstrijden geen vlot verloop.. Derby won de waterpolowedstrijd met 3-2. De Haarlemse burgemeester keert Dins dag a.s. per vliegtuig terug. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 24 Augustus 1948 's avonds van 7.308.30 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Passacaglia, G. FrescoSaldi; 2. a. Adagio, b. Gavotte. J. H. Fiocco; 3. Fuga c kl. t. (op een thema van Legrenzi), J. S. Bach: 4. a. Menuet c gr. t„ b Menuet g kl t„ G. F. Handel; 5. Prelude fin form of a Chaconne). G. V. Stanford; 6. Choral, A. Honegger; 7. Variaties op een Oud-Nederl. Lied, J. Bijster. Feestversiering ging in vlammen op Uitslaande brand in Amsterdam Gistermiddag om kwart over twee uur brak op de zesde étage van de étalage- materialenfabriek ,,B. en W." op de Klove niersburgwal te Amsterdam een flinke uit slaande brand uit. De fabriek had in de laatste weken grote hoeveelheden étalage materiaal vervaardigd voor de feestweek en deze lagen opgeslagen in de bovenste verdieping van het perceel. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en begon het vuur met twee stralen te bestrijden. Zij kon echter niet voorkomen dat ook de vijfde verdieping in brand geraakte. Inmiddels was.het aanwezige brandweer materiaal versterkt, zodat de brandweer met drie motorspuiten, een ladderwagen en een gereedschapswagen 't vuur te lijf ging. Op de vijfde en zesde étage was golfcarton en feestversiering opgeslagen. Het vuur vond hier uiteraard gretig voedsel en er deed zich een enorme rookontwikkeling voor. De brandweer kon slechts met zuur stofapparaten het vuur benaderen. Om even voor drie uur bleek wel tiat de boven verdieping niet meer te redden viel. De vloeren boden geen weerstand meer tegen de vlammen en ook de vierde étage was niet meer te bereiken. Om kwart over drie was de brandweer nog steeds met het blussingswerk bezig. Wel was zij de brand meester, doch het smeulende golfcarton ontwikkelde een enorme rook, die het schier onmogelijk maakte de talrijke kleine vuurhaarden op de vijfde étage te bereiken. Zo groot was de hitte, dat de brandweerladder bij de vijfde étage begon te branden. Men was genoödzaakt de ladder verder van de bui tenmuur te plaatsen, hetgeen het blussings werk nog moeilijker maakte. De waterschade is zeer groot, hetgeen be grijpelijk is, wanneer men Sedenkt, dat de brandweer twee uren lang, vrijwel on onderbroken, met vier stralen gewerkt heeft. Verzekering dekt de schade. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1948 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Ds. J. C. Koningsberger, Amsterdam. Bijzondere dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. C. Fortgens, Kolderveen. Noorder- kerk, Velserstraat. 9.30 en 10.45: Ds. W. J. van Elden. Oosterkerk. Zomerkade. *10: Ds. Jac. van Dok. Gieterveen. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. J. van Winterswijk. Cand. t. d. H. D. Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. C. D. Kousemaker, Kinderkerk. 10.45: Ds. Blauw, em, pred. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan.- 4.15: Ds. E. Dijkhuis. Rusthuis Ned. Herv. Ge meente, Jansstraat. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. M. Roeloi'sen. uit Bergum (Fr.) Stads Evan gelisatie. 10: J. F. Snoeks. H. Av. 7.30: H. v. Doorn, Heiloo. 6.30: Openlucht samenkomst a. d. Kruisweg. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. Pereboom, Ede. 5: Dezelfde.'Evan- gelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr, 15. „Het Zoeklicht", Eindhoven. Vrüe Evange lische Gemeente, gebouw Salem. 9.30 en 5: A. Vermaas, Theol. Cand. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 11: Ds. Renkewitz, Buiten lands afgevaardigde naar de Wereldraad der Kerken te Amsterdam. Parklaan 34. Woens dag 7.30: Ds. P. de Looze. v. Hilversum. Jeugd Evangelisatie arbeid, Ged. O. Gracht 47. Woensdag 7.30: Br. I. E. Ketellapper. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Ge meente, 10.30: Ds. H. Luikinga, van Almelo. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W: R. M. Noordhoff. Gcrcf. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. G. Lugtigheid, van Zwolle. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. Geuzebroek. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. J. Geuzebroek. van Appelscha. 5: Ds. G. Lugtigheid. Lyceumkerk. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. W. C. v. d. Brink, van Vee- nendaal. Gercf. Kerk (Art. 31) Begijnhofka pel. 10.30 en 5: Ds. D. Zemel.Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakcnessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud- Geref. Gemeente. Frans Halsstr. 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Prof. J. W. Geels uit Apeldoorn. Leger des Heils. Schagchelstr. 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamen komst o.l.v. Sr. Majoor Kamp. Ned. Ghr. Ge- mcenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag- 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: F. Niemeyer, (Broodbreken). Bijbelcursus Vrijdag 8: A. Ramaker. Gem. des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Fr. Halsstr. 4. 10: Samen komst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heili gen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47 10.30 en 6: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47, 10.30: Ere dienst en preek, Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Eng. Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Herteld Apost. Zcndingsgemcente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. J. de Jong. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuël- kerk. 10: Ds. J. de Jong. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. D. Hokwerda, uit Noord- horn. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10,30: Ds. P. Roodenburg. te Alkmaar. Leger des Heils. Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst, Leider G. Knippenberg. 8: Verlossingssamen komst. zelfde leider. Evang. Luth. Gemeente, in de Noorderkapel. Minahassastr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. D. Henstra, van Broek op Lan- gendijk. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieu- wenhuizen. Kapel Nieuw-'Vredenhof. 10.30: Dr. J. van Dorp. Chr. Lyceum, ing. v. Merlen straat. 10.45: Ds. F. R. A. Henkels. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Geen dienst. Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Ds. W. C. v. d. Brink, van Veenendaal. 5: Dr. J. L. Koole. Camplaan. 10: Dr. J. L. Koole, van Schiedam. 5: Dr. P. J. Richel. Gcrcf. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9 en 3: Ds. Knoop, Rotterdam. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapefc Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. H. Doop. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, H. Av. 7: Dezelfde. Dankz. H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. G. de Veij Mestdagh, te Rotterdam. H. D. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. de-Graaf. Hv., Overveen. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. S. van Popta. van Rijswijk. Vrüe Kathol. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Ge zongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Beus. Gercf. Kerk. 10 en 5: Ds. W, Fijn van Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Kerk Spaarnwoude. 10.30: Dhr. Heymans. uit Am sterdam, Jeugddienst. Oost. Oude Kerk, 10: Ds. J. Kroon. 7: Dezelfde. West. Kon. Emma school. Raafstraat. 10: Ds. D. Hokwerda. uit Noordhorn. Evangelisatie „Bethel", Oost- Kolk. 10: Dhr H. de Wachter, uit Beverwijk. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. Duinweg. 10: Ds. A J. P. Boeke. em. pred. te Zandvoort. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. H. D. Meeter, A'dam-O. Prov. Ziekenhuis. 10.30: Ds. Visser. Christ. Gcrcf. Kerk, 3: Ds. D. Henstra. CURIOSA IJSCOMAN Op de Velser pont staat een ijsco-man naast mij en merkt op: we moeten maar weer los zien te komen. Ik antwoord: kom kom, dat zal wel meevallen, dit is geen bruggehoofd, maar een pont en bij mijn weten is-ie altijd van wal gestoken. Hij blijkt verbaasd. Ik ontdek dat loskomen voor hem betekent: zijn voorraad ver kopen. Dat is Noordhollands-benoorden- het-kanaal. Er zijn teveel talen. Binnen tien kilometer, denk ik, moet je eigenlijk al een andere spreken, 's Winters doet die ijscoman in hete koffie en erwtensoep. Als het warm is verkoopt hij koude waar en als het koud is warme. Êen mooie levens taak, denk ik. Maar soms, zegt hij, gaat hij 's winters wel eens werken; bij de Hoog ovens of zo. Ik begrijp de tegenstelling niet goed. Is ijs, erwtensoep én koffie verkopen dan geen werken? De ijscoman kijkt ver baasd en de fabel van de kameel en de mier schiet mij te binnep. Die ontmoetten elkaar op een smoorhete dag. De- kameel droeg een voor zijn doen uiterst lichte last, maar hij sleepte zich uitgeput gn met knik kende knieën voort. De mier daarentegen vervoerde een voor zijn doen enorm strootje en deed dat vol opgewekte energie. Hoe komt dat nou? vroeg de kameel. Dat zal ik je zeggen, zei de mier: ik werk voor mijzelf en jij werkt voor een ander. Dit is geen opvoedende fabel. Het hin dert niet. Gij laat u toch niet opvoeden door een mier. Denk liever aan de ijscoman. Welk een teleurstelling moet een zomer als deze voor hem betekenen. En als het straks een zachte winter mocht worden, zoiets als wij nu beleven, zal het ongevoelige publiek ook zijn erwtensoep en koffie niet nodig hebben. Zodat mijn kennis van één pont- tocht over het Kanaal genoodzaakt zal zijn opnieuw te gaan werken, bij de-Hoogovens of zo, en een zware winter zal krijgen. Denk ook aan minister Lieftinck. Ver leden jaar moet hij heel wat belasting uit de ijscoman gehaald hebben. Straks, bij zijn begroting, zal hij er rekening mee moeten houden dat die opbrengst over '48 ver ge zakt is. Wie zal het verschil moeten be talen? Laten wij* daarover maar zwijgen. Wees blij als gij in dit lana niet in een seizoenartikel doet. Gij kunt daar nooit op aan. Vraag het aan de boeren, die immers nog nooit het weer gehad hebben, dat hun precies goed uitkwam en er hün ganse moeizame leven vergeefs op blijven hopen. Vraag het aan de zomerhóteliers, hun obers, de badmannen en minister Stikker, die eigenlijk een bierbrouwer is. Voel met hen mede. Maar vooral met de ijsco-man, dat zomer-embleem bij uitstek, wiens ware Hoogoven de zon is, zoals wij haar in 1947, dat onvergetelijke jaar in de plensbui der tijden, gekend hebben. Dit is geen land voor hem. Als hij straks, met zijn soortgenoten, emigreert naar Italië, zult gij het hem dan kwalijk nemen? Ik niet. Ook de badmannen en de zomer hóteliers zou ik het niet euvel duiden. Al leen minister Stikker. Maar die zal het ons hopelijk niet aandoen. H. R. ROZENSTRAAT 15 vervoert TJw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 (Adv.) Prof. N. J. Polak overleden In Rotterdam is Dinsdag, op de voor avond van zijn 61e verjaardag, overleden professor N< J. Polak, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam en directeur van het Nederlands Economisch Instituut, alsmede lid van de raad van toezicht van de Herstelbank. De crematie heeft gister middag in het bijzijn van de naaste familie leden op Westerveld plaats gehad. Prof. Polak werd 18 Augustus 1887 te Rotterdam geboren. Van 1899 tot 1904 be zocht hij de Handelsschool aldaar, waarna hij van 1913 tot 1916 zijn studies aan de toenmalige Nederlandse Handelshogeschool voortzCTte. In 1905 werd hij Opgenomen in de effectenzaak van zijn vader. Van 1916 tot 1921 was hij hoofd van het accountants bureau der directe belastingen te Rotter dam. In 1921 promoveerde hij aan de Ne derlandse Handels Hogeschool. In 1922 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de bedrijfsleer aan de Rotterdamse Hoge school. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Lorentzschool aan het Leidseplein te Haarlem hebben B. en W. de dames M. E. Bom te Santpoort, E. van der Vliet te Heemstede en A. van Deelen te Haarlem geplaatst. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Anslijnschool staan C. Sonnevelt te Haarlem, W. Mooy te Utrecht en G. Heymenberg te Dordrecht. Ftloemendaal H.O.V. concerteert Maandagavond 23 Augustus (bij slecht weer op Woensdagavond 25 Augustus) zal de H.O.V. voor de tweede maal in het Bloemendaalse openluchttheater een con cert geven. Het Kopje verlicht Hoewel er in Bloemendaal van een groow opgezette versiering nog maar weinig tê bespeuren valt, is men er inmiddels toe overgegaan op de uitkijktoren ,,'t Kopje" een feestverlichting aan te brengen. Wij hebben ons reeds kunnen overtuigen van het imposante schouwspel, dat deze feeS- rieke verlichting oplevert. Ook het P.E.N.- gebouw zal met de komende feesten in een zee van licht baden. WELKE DOKTER? De artsendienst te Bloemendaal wordt Zondag 22 Augustus waargenomen door dr. S. B. Drijber. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. J. van Zeist, en M. W. H. Hol; J. W. Zegwaard en N. Broekman; H. Sietsma en B. Hakker. GETROUWD: W. A. Touw en T. I. Houben; L. W. v. d. Aa en C. H. M. Assendelft; M. de Groot en T. Schroder; F. Smol en E. C. M. Sabelis; L. Bonuci en A. Lansdorp; A. van Straaten en E. L. Meijer. BEVALLEN: L. M. Trouwen—Boelé. z J. G. van Veenvan Roode. z.; G. H. M. Tijs- senCastelein. d.; M. SliggersMeijer, d.; H. F. E. AldersHerbers, z.; C. Schneider van Gulik, d. OVERLEDEN: L. A. d'Angremond, 36 j. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst Dreef 37, tel. 29903 en dr J. L. Tombrock. Burk. v. Lennepweg 1. tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings. Heemst. Dreef 38, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 29197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6