Haarlems Dagblad Toeristen Geestelijken uit alle werelddelen bijeen in plechtige ere-dienst ,Een weg tot eenheid: De weg terug" Vandaag de laatste bijeenkomst te Moskou Amerikaans burger door Russen gearresteerd op Potsdamerplatz ,Laat staten geschillen regelen basis van recht en wet" op Weerbericht 63e Jaargang No. 19022 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 23 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Féestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,58. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE BRITTEN zijn er vanouds meer aan gewend er zelf als toeristen op uit te trekken dan zulke bezoekers in hun land te ontvangen. Londen is de grote uitzon dering; het ontvangt het hele jaar door rnassaas vreemdelingen. Maar Londen is een wereldstad en verreweg de meesten komen er voor zaken. Enkele badplaatsen en universiteits-steden zoals Oxford, Cam bridge en Edinburgh hebben immer inter nationale congressen en ook een aantal ge wone toeristen getrokken. Maar daar bleef het dan ook vrijwel bij. Weinigen, ook in ons land, kennen de schoonheid van „the countryside" in Engeland zowel als in Schotland en Wales. Dat geldt ook voor Cornwall en Devonshire, voor het Lake District en de Schotse Hooglanden. De Britten hebben zich nooit sterk op bevor dering van het toerisme toegelegd en hun provincie-hotels, in grote meerderheid ouderwets en primitief, dragen daar dan ook het kenmerk van. Wie daar geen be zwaar tegen heeft en geen verwend mens is kan van prachtig natuurschoon en van de bijzondere charme en intimiteit der En gelse landelijkheid genieten. Sinds de oorlog is Groot-Brittannië zich veel meer voor het toerisme in eigen land gaan interesseren: zowel omdat het er gel delijk belang bij heeft en de dagen van grote welstand voorbij zijn, als omdat het veel nauwer betrekkingen met buitenlan ders heeft gekregen. De tijden van de ge liefde „afzondering op het eiland", van de typische „insularity", zijn voorbij. Ander zijds hebben de omstandigheden ertoe ge leid, dat veel minder Britse toeristen naar het buitenland trekken. De Times heeft hierover in een „leader" een aanmerkelijke dosis humor gegoten. Het statige blad merkt op dat de Brit veel eer in de positie van de inboorling dan in die van de toerist is kom£n te verkeren. Er wordt nu langs en om hem heen getoerd. Hij zit niet meer aan dat eind van de mi croscoop, waar de student zit- te turen, maar ligt aan het andere eind, als specimen voor onderzoek. De Britse leeuw moge zich dan niet in een laboratorium bevinden maar toch wel in de dierentuin, waar hij wordt aangestaard. Nu, zegt de Times, als hij er even goed in slaagt als de leeuwen in de Zoo om zijn publiek te behagen en alles te doen wat van hem verwacht wordt, met behoud van zijn waardigheid, zal hij het er goed afbrengeh. De inboorling doet zijn best. Goede wil, goede manieren en gebiedend eigenbelang brengen hem daartoe. Hij wil gaarne een goede indruk maken en beantwoorden aan de'hopelijk gunstige mening, die de bezoe ker omtrent het Britse volkskarakter koes- tert, maai^ hoe moet hij deze ambitie ver wezenlijken? Hij heeft enige faam in het buitenland voor zijn cricket, zijn tuinen, zijn roast-beef, zijn parlementaire instel lingen en de geest van Duinkerken, maar hoe moet hij dit tot uitdrukking bren gen in één alles-omvattende blik en enkele welgekozen woorden, als een toerist hem aanspreekt om de weg te vragen of een ander hem wil kieken als een echt landelijk type? De gemiddelde gastheer zal zijn te kortkomingen moeten erkennen, maar hij moet er niet teveel over tobben. Een Ame rikaanse stad vroeg onlangs per adverten tie om enige Indianen (Roodhuiden) die zij wilde huren om hen door haar straten te laten wandelen ,en er de „lokale kleur" aan te geven, die haar bezoekers verwachtten. Dit geeft ons een aardige hint, zegt de Times. Onze bisschoppen, bepruikte advo caten, schildwachten voor het Paleis en onze politieagenten zijn allemaal erkende bezienswaardigheden op zichzelf. Uit deze luchtige commentaar blijkt toch ook weer de waarheid, dat vacantie-toeris- ten gewoonlijk niets wijzer worden omtrent het volk, temidden waarvan zij een poosje verkeren. Zij vertoeven in hotels, waar zij inderdaad met goede manieren en uit „ge biedend eigenbelang" keurig en vorriielijk behandeld worden, hun gesprekken bepa len zich daarbuiten tot vragen aan con ducteurs, chauffeurs, kellners, politie agenten en enkele voorbijgangers en zij krijgen, behalve dan van het natuurschoon en een aantal beroemde gebouwen, alleen maar een uiterlijke indruk van het volk. Dat is overal zo; in een land als het onze nog meer dan'in Groot-Brittannië, Ame rika of Frankrijk, omdat onze buitenlandse bezoekers als regel onze taal niet verstaan en maar een kleine minderheid van onze bevolking hun talen spreekt. De weder zijdse misverstanden over volksaard en bizondere eigenschappen, gesterkt door een aantal gemeenplaatsen, duren dan ook in het algemeen onverminderd voort en wor den door het vacantie-toerisme zeker niet opgeheven. Er zou wel iets aan te doen zijn. De Britten om nu maar bij dit voorbeeld te blijven ontvangen al hun bezoekers in of luchthavens en zouden hen daar heel wel allen kunnen begiftigen met een vlot-geschreven klein boekje (in hun eigen waarin zij een aantal ophelderingen gaven. Ik bedoel een heel eenvoudig klein boekje. Déze wereld heeft dringend be hoefte aan heel eenvoudige boekjes. Gron dige en ingewikkelde verhandelingen zijn er genoeg en de meeste mensen lezen ze niet. De Britten zouden bijvoorbeeld aan de verraste bezoeker kunnen mededelen. zij niet allemaal Engelsen zijn en dat de Schotten en vooral de Welshmen naar aard aanmerkelijk van de Engelsen ver schillen. Zij zouden het feit kunnen ont hullen dat zij niet aljpn flegmatisch van aard zijn, ook de Engelsen niet en dat deze eigenschap aan de Welshmen en de Ieren bepaald vreemd is. Zij zouden schuchter kunnen opmerken dat de meesten van hen wel aan sport doen, maar dat die op de scholen toch niet als belangrijker dan de Wetenschap wordt beschouwd. Zij staat er eigenlijk naast en heeft een andere beteke nis. Niet vergelijkbaar. En zo meer. Ja, wij zouden ook wel zoiets kunnen doen. Voor onszelf. Maar het zal er wel mee gaan als met dat eenvoudige boekje, Waarin men de massa de hoofdlijnen en de Waarden van de democratie zou duidelijk kunnen maken. Zij zullen wel nooit komen. Het ligt tezeer voor de hand. Ook zou „ge biedend eigenbelang" ertoe kunnen verlei den, de "toeristen in hun misverstanden maar liever niet teleur te stellen. Jammer. Er zou zoveel eenvoudigs kunnen worden Verklaard. R. P. In een winkel aan de Grote Houtstraat Werden Zaterdagmiddag drie jongelui door een verkoopster op heterdaad betrapt bij het Wegnemen van een rol serpentine en een pakje confetti De inngelui zijn aan de Kin derpolitie overgegeven. Congres van Wereldraad der Kerken „Geen deur zal gesloten blijven voor blijde bood schap van Christus'' Geestelijken uit veertig landen, ver tegenwoordigers van 145 kerkgenoot schappen kwamen Zondagmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bijeen in een eredienst om het Congres van de Wereldraad der Kerken op plechtige wijze te openen. Maar ook wereldlijke autoriteiten waren in grote getale op gekomen om van hun belangstelling in dit congres te getuigen. Onder hen be vonden zich de ministers prof. mr. P. Lieftinck, mr. W. F. Schokking, L. Götzen, voorts de commissarissen der Koningin in de provincies Noordhol land, Zuidholland en Gelderland, de ambassadeurs en gezanten van de Verenigde Staten. Frankrijk, Noor wegen, Zwitserland, Zweden, Zuid- Afrika en de Oostenrijkse zaakgelas tigde. Om drie uur kwamen in plechtige op tocht de 450 officiële gedelegeerden van bijna alle Protestantse kerken ter wereld langzaam voortschrijdend naar het mid dengedeelte van de kerk, die na de restau ratie ruimte biedt aan 3000 personen. Men zag de fraai gekleurde gewaden van de Anglicaanse, Grieks-orthodoxe en oud- Katholieke geestelijken van de meest uit eenlopende nationaliteiten. De dienst wei-d geopend door dr. K. H. E. Gravemeyer, uit Den Haag. De aartsbisschop van Canter bury, dr. G. F. Fisher ging voor in gebed, waarna dominéé dr. Mare Boegner uit Parijs een gedeelte van hoofdstuk XVII uit het evangelie van Johannes voorlas. De aartsbisschop van Upsala, Erling Eidem, las een deel van hoofdstuk V der openbarin gen voor. De voorzitter van de "Wereldraad der Kerken, dr. John R. Mott uit New York besteeg vervolgens het preekgestoelte. Hij herinnerde eraan, dat in de loop der laat ste jaren steeds pogingen zijn gedaan de creatieve krachten der kerken samen te voegen en gaf uiting aan zijn vreugde, dat het thans zover is, dat gedelegeerden van kerken uit alle landen ter wereld zijn samengekomen om formeel de Wereldraad der Kerken te stichten. „De deuren open" „Onze oecumenische vergadering", zei- de spreker, „is bijeengekomen op een van de meest noodlottige ogenblikken in de wereldgeschiedenis. Ik mag u echter voor spellen, dat met het voortgaan van het congres iedereen in steeds duidelijker taal zal verstaan, dat alle deuren voor ons open staan, naar welke richting wij ook kijken. Geen deur zal gesloten blijven voor de blijde eii constructieve boodschap van Christus. Christus is en blijft de centrale figuur van onze Wereldraad dér Kerken". Na de toespraak van de voorzitter van de Wereldraad hield D. T. Niles uit Ceylon een preek over de tekst uit Exodus: „Wie ben ik, dat ik tot Pharao zal gaan". De plechtige bijeenkomst werd gesloten door de aartsbisschop van Thyateira, Ph. D. Germanos. Eerste bijeenkomst 's Avonds werd in het Concertgebouw onder presidium van de aartsbisschop van Upsala de eerste bijeenkomst gehouden van het Congres dat tot 4 September zal duren. Een aantal sprekers behandelde organisa torische kwesties en de bisschop van Chi chester, George K. A. Bell, herinnerde aan de boodschap van de tomalige bisschop van Upsala, Nathan Söderblom in 1919 op kasteel Oud-Wassenaar uitgesproken, die meende dat de volgende doelstellingen moeten worden nagestreefd: Een algemene gemeenschappelijke leer stelling, die internationale broederschap in een georganiseerde eenheid der volkeren vraagt. Christelijke beginselen en een actie voor sociale vernieuwing van de maatschappij. Een gemeenschappelijke roeping voor het Christelijke geweten. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen in de afgelopen jaren gedaan is om een samenvoeging der kerken te bereiken. Hij kwam tot de conclusie, dat de Oxford - conferentie in 1937 een nieuw stadium be tekende in deze activiteit. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat hoewel Rome nog steeds een belangrijke rol speelt bij het maken van een ondeelbare kerk in een al te sterke wereld wij toch nader bij de vervulling van Söderbloms voorspelling gekomen zijn, namelijk een oecumenische raad, die het Christendom vertegenwoor digt. De aartsbisschop van Vaxyo, Y. Brillioth, gaf uiting aan zijn -teleurstelling dat de Rooms-Katholieke Kerk de uitnodiging tot deelneming aan 't Congres had afgeslagen. Hedenochtend om half elf heeft het Con gres der Kerken met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van een Wereldraad der Kerken. De resolutie werd voorgedragen door pas teur Mare Boegner uit Parijs. De resolutie luidt als volgt: „Dat de eerste assemblée van de Wereld raad der Kerken hierbij voor geconstitueerd verklaard wordt, in overeenstemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met instemming der kerken, dat de assemblée zal bestaan uit die personen, die aanwezig zijn als de officiële gedele geerden van de kerken bij de raad en dat de vorming van de Wereldraad der Kerken bij deze voltooid In mu Nicuiqe Kerk te Amsterdam werd Zondagmiddag het congres van de Wereld raad van Kerken geopend met een plechtige eredienst. De Franse dominee Mare Boegner leest tijdens de dienst een gedeelte van hoofd stuk XVII uit het Evangelie van Johannes voor. ij deze voltooid is". Herderlijk schrijven van het Nederlands Episcopaat In de Katholieke kerken van Nederland is gistermorgen een herderlijk schrijven van het Nederlandse Episcopaat- voorge lezen, betreffende het Congres van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam. Reeds sinds geruime tijd, zo wordt in het schrijven gezegd, verontrusten zich vele niet-Katholieke Christenen over de gods dienstige verdeeldheid, die er tussen de Christenen bestaat. Uit deze verontrusting is de oecumenische beweging ontstaan, die streeft naar een nieuwe godsdienstige een heid van allen, die Jezus Christus als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. Ook de katholieke kerk betreurt de godsdienstige verdeeldheid. Zij is ook be reid te erkennen, dat dit streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid door de goede bedoelingen van velen bezield wordt. Maar ondanks dit alles ziet zij zich genood zaakt tot afzijdigheid, en zo zal er ook van een deelneming der Katholieke kerk aan het Congres van Amsterdam gèen sprake zijn. Zii is immers de ene heilige Katho lieke en Apostolische kerk. die door Jezus Christus werd gesticht. De ver deeldheid van de Christenen kan slechts op één wijze worden geëindigd: door terugkeer tot haar. Wanneer zij ging deelnemen aan het streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid met anderen, dan zou zii daardoor in feite toegeven, dat de door Christus gewilde eenheid in haar niet voort- bestaat en dat er dus eigenlijk nog geen Kerk van Christus is. Maar dat kan zij nooit toegeven. Werkelijke eenheid is niet mogelijk zon der eenheid van geloof, dat wordt ook door velen in de oecumenische beweging steeds duidelijker ingezien. Hoe zouden de Paus en de bisschoppen met anderen samen kunnen overwegen of zij misschien het woord van Gods openbaring verkeerd heb ben verstaan en menselijke bedenksels als Goddelijke waarheid hebben verkondigd? Vooruit of achteruit? Wel zullen wij dit congres met veel be langstelling volgen, zo wordt verder in het herderlijk schrijven gezegd. Ook kan het ons niet onverschillig zijn, of dit congres een schrede vooruit of een schrede achter uit betekent: een schrede vooruit, wanneer het ertoe leidf, dat het heimwee naar de Moederkerk en de in haar gegeven eenheid sterker wordt, een schrede achteruit, wan neer het tot resultaat zou hebben, dat velen zich tevreden stellen met een eenheid, die nog zeer ver afstaat van de eenheid die Christus heeft gebracht. Priesters en gelovigen worden dan met aandrang opgeroepen tot een vurig gebed voor allen, die aan het congres deelnemen en voor de vele andere niet-Katholieke Christenen die met verlangen naar eenheid uitzien. Treinaanslag op Java Vijf doden, zeven gewonden Zaterdagavond heeft een gewapende bende een overval gepleegd op een goede rentrein tussen Bandoeng en Poerwakarta. De trein werd eerst tot ontsporing gebracht en daarna beschoten. De overval had plaats dicht bij Poerwakarta. Twee locomotieven, een wagon en een tender stortten in een ravijn, zeven goederenwagens ontspoorden en 13 overige bleven op de rails. Onmid dellijk na de ontsporing werd de trein on der vuur genomen door een bende. Aneta meldt, dat in totaal vijf leden van het trein- en bewakingspersoneel gedood zijn en zeven gewond. Alle slachtoffers zijn Indonesiërs. Een brugpijler is beschadigd door het materieel, dat in een twintig meter diep ravijn gestort is. De groep, die de overval pleegde, bestond uit ongeveer twintig a dertig man. Zij had de bevolking bevolen in de huizen te blij ven en liet een boodschap achter, waarin Nederlandse militairen bedreigd worden. Er zijn militaire tegenmaatregelen geno men, voorts is een grote hoeveelheid hulp personeel aanyivoerd voor het opruimings- en herstelwerK. De schade wordt op drie millioen gulden geschat. Bernadotte zou Djokja om hulp hebben verzocht Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft de republikeinse regering kort geleden een telegram ontvangen van graaf Bernadotte met het verzoek tot het zenden van 350 ton rijst en 250 ton suiker ten be hoeve van de 330.000 Arabische vluchte lingen en de 7000 Joodse vluchtelingen in Palestina. Het telegram was geadresseerd aan „de regering van Indpnesië". Djokja heeft echter geantwoord dat aan het verzoek onmogelijk kon worden vol daan, tengevolge van „de economische blokkade door de Nederlanders." Maatregelen tegen infiltratie uit Djokja in federale gebieden Onze correspondent te Batavia telefo neerde ons hedenmorgen: Naar aanleiding van het opiumschandaal, de treinaanslagen, sabotage- en terreur daden beseft men in leidende kringen te Batavia steeds meer de noodzaak om de republikeinse infiltratie in de federale ge bieden met kracht tegen te gaan. Over wogen wordt om de voormalige woning van Sjahrir op Pegangsaan-Oost niet meer ter beschikking van de republikeinse auto riteiten te stellen, daar deze woning een centrum is geworden van activiteit. Voorts denkt men aan scherpe controle van alle passen van de leden der republikeinse delegatie, aangezien van deze passeri veel vuldig misbruik wordt gemaakt. Mogelijk zal worden overgegaan tot beperking van de republikeinse activiteit in federale ge bieden, in dezelfde omvang als van de federale activiteit in republikeinse gebie den. Mocht dit werkelijk worden doorge voerd, dan betekent dit practisch het lam- leggen van de republikeinse activiteit, daar activiteit van de federalen in de republiek eigenlijk al lang onmogelijk is. Inzake het opiumschandaal merkt men op-dat de reacties binnen en buiten Ame rika zo hevig zijn, dat het republikeins prestige een hevige knak heeft gekregen. De republiek zwijgt over deze zaak als het graf. Zij poogt alleen de aandacht af te leiden door te beweren, dat men een geheel valse voorstelling van de feiten heeft gegeven. Europese assemblee Volgens United Press bestaat de moge lijkheid dat het Britse kabinet in zijn eerst komende zitting zal beraadslagen over het Franse voorstel tot vorming van een Euro pese Assemblée. De Britse krant „Daily Express" maakte vandaag bekend dat zij naar aanleiding van het Assemblée-plan een grootscheeps opi nie-onderzoek zal organiseren. Dit onder zoek zal zich tot alle lagen van de Engelse bevolking uitstrekken. Naar het blad hoopt zal het de resultaten van het onderzoek over drie weken bekend kunnen maken. (United Press) Vrijdag had te Amsterdam de ontscheping plaats 'van het troepenschip de „Grote Beer". De manschappen werden aller hartelijkst ontvangen. Communiqué spoedig verwacht Vandaag of morgen zal waarschijnlijk de uitslag bekend worden van de besprekin gen te Moskou, die vier-en-twintig dagen geduurd hebben, na een laatste vergadering op het Kremlin op heden. De drie Weste lijke afgevaardigden zullen, naar men ge looft, hun laatste aanbod doen in een ver gadering met Molotof, wellicht door Stalin bijgewoond. Als de Sovjet-Unie het hier mede in principe eens is, als basis voor een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken, zal spoedig een vergadering worden gehouden, waarschijnlijk in Parijs. Aannemende dat de afgevaardigden zo wel Molotof als maarschalk Stalin te zien zullen krijgen, gelooft men, dat na de ver gadering een communiqué zal worde^ uit gegeven, met algemene stemmen goedge keurd, voor gelijktijdige publicatie in Lon den, Parijs, Washington en Moskou. Als de nieuwe besprekingen der grote vier in Parijs worden gehouden, zal daartoe niet veel tijd over zijn voor het tijdstip van de opening der Algemene Vergadering der UNO. Hel woord is aan Goethe: Wie de verdiensten van anderen kan beseffen en zich in de vreugde van anderen kan verblijden, die is do gelukkigste mens Het broodrantsoen Volgens het Belgische blad „Le Peuple" zal het Belgische broodrantsoen in Septem ber verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatregel, aldus „Le Peuple" is een eerste stap Aaar de opheffing der broodrantsoenering, die op 1 October of uiterlijk 1 November zal worden afgekon digd in overleg met Nederland, dat hetzelf de besluit zal nemen. Uit officiële kringen op het gebied der voedselvoorziening le 's-Gravenhage ver neemt het A.N.P., dat een verhoging van het broodrantsoen of eventuele opheffing van de rantsoenering in Nederland uiter aard steeds onderwerpen van studie uit maken. De mededeling, dat ook Nederland op 1 October of uiterlijk 1 November de brood- rantsoenering zal opheffen, werd onjuist genoemd. Berlijnse kivestie wordt straat^iangelegenlieid Ontvoeringen van Duitse agenten uit Westelijke sectoren Russische soldaten hebben Zondagmid dag de Amerikaan Thomas Headen, plaats vervangend directeur van het Amerikaan se voorlichtings- en controle-bureau, ge arresteerd toen hij op de Berlijnse Pots- damer Platz wandelde. Headen, voormalig redactielid van de „New York Sun", werd gegrepen toen hij enkele meters over de demarcatielijn liep JURISTENCONGRES GESLOTEN Huldigingsfelegrammen aan Koningin en Prinses In de slotzitting van het internationale juristencongres in het Vredespaleis is een groot aantal recoluties behandeld. In één der aanvaarde resoluties wordt aan alle landen, die nog geen gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheden van het in ternationale gerechtshof, aangeraden zulks voor internationale kwesties in het belang van hun rechten en die van hun ingezete nen te doen. Aangedrongen wordt op rui mer gebruik van de mogelijkheden, die de juridische afdeling van de UNO biedt. Voorts wordt geadviseerd dat de landen hun onderlinge geschillen steeds meer zul len gaan regelen op basis van wet en recht, inplaats van op macht en politiek. Weg met de visa De sectie voor immigratie, naturalisatie en verlies van nationaliteit kwam tot een reeks conclusies, waaraan wordt ontleend, dat in vredestijd verblijfs- en doorreisvisa zoveel mogelijk dienen te worden afge schaft en dat aan vreemdelingen ten be hoeve van de goede nabuurschap der volkeren zoveel mogelijk dezelfde rechten moeten worden toegekend als de burgers van het land van verblijf genieten. In de belastingsectie kwam men tot een resolutie, waarin bij de regeringen, die be trokken zijn bij het Europese herstelplan wordt aangedrongen op het herzien of sluiten van conventies, die het heffen van dubbele belastingen kunnen voorkomen. De sectie voor internationaal strafrecht kwam tot een resolutie, waarin aan de UNO een commissie van advies uit de in ternationale juristenvereniging wordt aan geboden ten behoeve van het opstellen van rechtsregels in gevallen van internationale misdadigheid met inbegrip van oorlogsmis daden en tot een advies betreffende de stichting van een „bewakingsmacht in vre destijd", die door de UNO moet worden gerecruteerd. Deze bewakingsmacht zou onder leiding van de Verenigde Naties op moeten treden tegen misdaden op inter nationale schaal. Rechtsherstel In een aantal resoluties, samengesteld in plenaire zitting, wordt aangedrongen op geallieerde controle op rechtsherstel in Duitsland, op wederkerige rechtsgelijkheid voor geallieerde onderdanen bij het ver lenen van rechtsherstel en oorlogs-schade- vergoeding door een overheid, op toezicht op het geven van schadevergoeding door de eigen regering aan een vijandelijk on derdaan wiens goederen in een geallieerd land zijn geconfiskeerd, op bemoeienis van de geallieerde besturen in Duitsland tot Duitse schadevergoeding aan geallieerde onderdanen aan wier eigendommen in dat land schade werd toegebracht en op in ternationale definiëring van het begrip „roof", gepleegd door de staten van de voormalige as. Huldigingstelegrammen Aan het slot van de laatste zitting werden namens de congressisten telegram men aan H.M. de Koningin en aan Prinses- Regentes gezonden. Aan de Koningin wordt aan het einde van haar regeringsperiode hulde gebracht. In deze periode, aldus het telegram, heeft uwe Majesteit zich alge heel toegewijd aan de zaak van recht en rechtvaardigheid en aan menselijkheid in het algemeen. In het telegram aan Prinses Juliana worden door juristen van vijf en twintig landen eerbiedige groeten en oprechte wensen aan de vooravond der troonsbe stijging gezonden. De wens wordt uitge sproken, dat de regering van de Prinses één van vrijheid, recht en gerechtigheid moge zijn, welke naar een voorspoedige toekomst zal leiden. Conferentie der deelstaten Zondagmiddag kwam de conferentie van vertegenwoordigers der Indonesische deel staten in plenaire, doch geslbten zitting te Bandoeng bijeen ter bespreking van het wetsontwerp op de bestuursvoorziening in Indonesië gedurende de overgangstijd. De zitting duurde 3V2 uur en werd daarna tot heden verdaagd. De leiders der deelstaten, de zogenaamde conferentie voor federaal overleg, welke ook de resolutie van Ban doeng opstelden, waren eveneens aanwezig en hadden reeds in de ochtenduren van Zondag de schets van het wetsontwerp be studeerd. De besprekingen zullen, naar ver wacht wordt, in elk geval eindigen vóór het vertrek van de jubileumdelegatie naar Nederland. en zich dus in de Russische sector bevond. In de afgelopen 48 uur hebben de Rus sen ook nog twaalf Duitse politiemannen ontvoerd uit de Westelijke sectoren. Twee daarvan werden met pistoolkolven bewus teloos geslagen en één werd met een mes gestoken. Het onder Russische invloed staande persbureau A. D. N. meldde gisteren dat Franz Erdmann, hoofd van de criminele politie in de Russische sector van Berlijn, Zondagmiddag door manschappen uit de Britse sector is gearresteerd tijdens een bokswedstrijd in de Britse sector. Deze arrestatie wordt door Britse kringen toegegeven. Gemeld werd voorts dat Erd mann de leiding heeft over de gevangenis waar de eerder ontvoerde West-Berlijnse politiemannen zijn opgesloten. Ambtenaren van het Amerikaanse mili taire bestuur hebben contact gezocht met de Russische kommandantura en de vrijla ting van Headen geëist. De Russen deelden jriede niet te weten dat Headen was ge arresteerd. Reuter meldt nader dat Erdmann, die tijdens het bijwonen van een boksmatch in het Olympisch Stadion werd gear resteerd, beschuldigd zal worden van be trokken te zijn bij de ontvoering van een aantal politiemannen uit de Westelijke sector. Een Engelse functionaris verklaar de echter, dat deze arrestatie een zuiver Duitse aangelegenheid is en dat de Engelse veiligheidsdienst er in generlei opzicht bij is betrokken. Nader wordt gemeld dat Erdmann is vrijgelaten, nadat hij verklaard had dat de „ongegronde arrestaties" van een aantal politie-agenten uit de Westelijke sectoren, waarvan hij was beschuldigd, waren uit gevoerd op last van de Sovjet-autoriteiten in Berlijn. Naar van officiële Amerikaanse zijde wordt medegedeeld, zullen drie speciale brigades der Amerikaanse politie gesta tioneerd worden in het onrustige gebied aan de sectorgrenzen van Midden-Berlijn, de plek waar Duitse politie-agenten uit de Amerikaanse en Britse sectoren door de Russen ontvoerd zijn. Deze brigades be staan uit 25 man elk en zijn volledig be wapend. Alle aanwijzingen duiden erop, dat de Amerikanen krachtig zullen ingrij pen, wanneer de Russische militairen of de Duitsclje politie uit de Sovjetsector zich bij de razzia's opnieuw op het gebied van de Amerikaanse zóne zouden begeven. Naar vernomen wordt, hebben ook de Britse militaire autoriteiten maatregelen getroffen om hun militaire politiecordons te versterken. De gehele middag raasde de Britse mili taire politie in jeeps door de straten van het grensgebied. Honderden nieuwsgierige Duitsers, Brittent Amerikanen en enkele Russen stonden op de hoeken van de stra ten af te wachten op de verdere ontwikke ling van de wrijving tussen de politie van Oost en West. Nederlandse chansons voor Franse radio. Onlangs werd Enny MollsDe Leeuwe in de gelegenheid gesteld een uitzending te ver zorgen voor de Franse ompoep waarbij zij enkele Nederlandse chansons zong met Frans commentaar. Deze uitzending werd op gra- mofoonplaten opgenomen en zal door Paris inter op 29 Augustus van 22.3023.00 uur op golflengte 1293 m. worden uitgezonden. Einde der Hondsdagen Onze zakagenda's maken er ons op attent, dat vandaag het einde der hondsdagen is bereikt. Gij zult u herinneren, dat daar onder eertijds een periode van grote zomer hitte werd verstaan. Men moet de traditie eerbiedigen en dus stellen wij vast. dat het met die hitte nu is afgelopen. Misschien zal het wat koeler worden, maar wij weten het niet zeker. Wij zijn de Bilt niet. MISSELENDE BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I, in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Matige tot krachtige, langs, de Wnddenkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. later afnemend Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: Aan vankelijk zwakke tot matige Zuid-Wes telijke wind. later tijdelijk verander lijke wind. Toenemende bewolking met morgen enige regen. Weinig verande ring in temperatuur 24 Augustus:

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1