D@l om r c J Schotte wereldkampioen op de weg De Engelsen winnen met 8 wickets PANDA EN HET GOUDVELD Nederland—India 3-5 £e Wereldnieuws MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Het wereldkampioenschap op de weg: is Zondag gewonnen door de Belg Schotte. die de afstand van 270 km heeft afgelegd In de tijd van 7 uur 30 min. 52.5 sec. Tweede werd Lazarides, Frankrijk met een verschil van vier lengten, derde de Fransman Teisseirc met een verschil van 3 min. 40 sec.'op de winnaar. Tien renners bereikten de eindstreep. Zaterdag reden de amateurs 186 km. Dertig renners volbrachten de koers. Winnaar werd de Zweed Snell. Ondanks het feit, dat voor de eerste maal in de geschiedenis der wereldkampioen schappen zes renners per land mochten deelnemen, zijn er toch bij de beroepsren ners maar tien deelnemers over de eind streep gekomen na een zware wedstrijd, welke beslissend was door de merkwaar dige tactiek, die reeds in het begin van de koers door een aantal der coureurs werd toegepast. Tien van de 50 renners kwamen aan en van hen waren er drie Belgen, drie Italianen, twee Fransen, een Zwitser en één Nederlander. In de derde ronde trokken de Belgen Schotte en Dupon er tussen uit, blijkbaar van mening, dat zij niet een tactiek van afwachten wensten toe te passen, maar reeds van de aanvang af de slag te slaan, welke in hun ogen misschien wel beslissend zou kunnen zijn en welke naar het koers verloop heeft geleerd, ook inderdaad de ste ronde tussenuit trok. nadat hij vele tientallen kilometers lang in het groepje van vier had meegereden, met onze land genoot Van Est en de Belg Lerno. Niemand kon hem houden. Het begon al met de af daling van de Geulemerberg, waar hij een voorsprong van 10 sec. nam' en bij het be klimmen van de laatste Cauberg vergrootte hij zijn voorsprong met vele tientallen seconden, zodat hij met onbetwistbaar ver schil als eerste door de finish bij de ere tribune kwam. Het was een waardige be kroning van de loopbaan van Snell, die immers van plan is er dit jaar mee uit te scheiden. Van de zes Nederlanders hebben twee de finish bereikt. Van Est, die een buitenge woon goedo course heeft gereden en Plum, die zich op een der laatste plaatsen wist te klasseren en nog het ongeluk had, na de finish in botsing te komen met enkele te doorslag heeft gegeven. Toen enkele ronden ver opgedrongen toeschouwers, waardoor ...J-» o,.rj i hjj een ie]ijke tuimeling maakte en zijn scnouder blesseerde. Duyf had reeds pech in het begin en Grift kreeg moeilijkheden met zijn dérailleur, waardoor ook hij de strijd moest staken. Voorting staakte de strijd, nadat hij alles gegeven had wat er in hem was. maar hij kon eenvoudig niet meer. Peters maakte een val, in de tweede helft van de wedstrijd, bij de Cauberg, waarschijnlijk ook door vermoeidheid ver oorzaakt. Het resultaat luidt: 1. en wereldkampioen: Snell, Zweden, 5 uur 16 min. 22.1 sec. 2. Lerno, België, 5.18.10.4; 3. Vanlund, Zweden, 5.18.10.8; 4. Van Est, Nederland, 5.18.12.3: 5. Pedroni, Italië, 5.20.3.5; 6. Lossie, België; 7. Lundh, Zweden: 8. Beyaert, Frankrijk; 9. Ernzer, Luxemburg; 10, Fanti, Italië. de afwachters hun slag dachten te kunnen slaan, versnelden de leiders, die over nog zeer veel reserve bleken te beschikken, het tempo en de afwachters waren nergens meer, zij vielen terug, verkregen een gro tere achterstand dan zij ooit hadden gehad en de meesten van hen verdwenen stille tjes van het parcours, ontmoedigd, gedes illusioneerd. Het is ons inziens ook de on juiste tactiek geweest van de Nederlandse ploeg, om in die afwachtende houding te volharden en toen eindelijk Schulte een laatste poging deed om te redden wat er te redden viel, kwam hij juist iets te kort en ook hij moest de strijd staken. Het was alleen Sijen, de Limburger, die de wedstrijd moedig uitreed en als laatste arriveerde, daarmede een voorbeeld gevend aan zijn landgenoten. Ook Middelkamp, de titel houder van 1947, de grote man van Reims, was zonder veel ophef na meer dan de helft van de afstand te hebben afgelegd, uit de strijd gegaan, blijkbaar ziende, dat het tempo der koplopers zo hoog was gelegen, dat er voor hem toch geen kans meer op een redelijk succes bestond. Met hem had den het terrein van de strijd verlaten Lam- brichs en Janssen, de twee andere Limbur gers en Pauwels, die reeds spoedig een stevige achterstand opliep en volkomen kansloos de hopeloze taak neerlegde. De Nederlandse ploeg heeft een pover figuur geslagen. Dat was eveneens met de grote Italianen Bartali en Coppi het geval, waar van de een de ander geen meter gunde en blijkbaar niet voor hun land uitkwamen maar voor zichzelf of voor hun fabrieks merk. Van al de glorie en de grootheid van de Italiaanse renners is in het Zuid-Lim burgse landschap op deze dag zeer veel ver dwenen. De afstand en het feit dat 27 maal de Cauberg moest worden genomen, hebben evenals Zaterdag bij de amateurs de door slag in dit kampioenschap gegeven, wel een bewijs dat dit circuit uitermate geschikt is voor een wereldkampioenschap. De be langstelling %vas op de tweede dag groot. Zelden zullen zoveel mensen bij een sport wedstrijd aanwezig zijn geweest in Neder land. Gelukkig ging het met de organisa tie op de tweede dag heel wat beter dan Zaterdag, zodat het einde van dit wegkanv pioenschap kwam zonder incidenten, zonder ernstige ongelukken en zonder verdere strubbelingen. De uitslag luidt: 1. Schotte, België, 7 uur 30 min. 42.5 sec. 2. Lazarides. Frankrijk, 7.30.43.2: 3. Teisseire, Frankrijk, 7.34.23.7; 4. Maggini, Italië 7.37.15.6: 5. Dupon. België 7.37.41.0; 6. Ricci, Italië, 7.38.25.8; 7. Kubler, Zwitserland 7.40.35.4: 8 Ortelli, Italië, 7,43.42.5; 9. Tmpanis, België, 7.43.42.6; 10. Sijen, Nederland, 7.45.06.0. De strijd bij de amateurs. Van den beginne af is de wedstrijd voor amateurs een strijd geweest -van elke ren ner tegen de afstand en tegen het feit, dat hij 18 maal de Cauberg moest beklimmen. Deze twee factoren hebben het koersver loop bepaald. Zij vergden, tezamen met de afdaling van de Geulemerberg, zo veel van de krachten der deelnemers, dat in elke ronde er renners afvielen, hetzij door ver moeidheid, hetzij door pech, waardoor een achterstand was ontstaan, welke toch niet meer viel in te halen. Geen wonder, dat twee derde gedeelte van de deelnemers dit kampioenschap niet volbracht. Zo bleven de sterken van de sterken over en onder hen was er de 31-jarige Zweed Harry Snell, een bekende figuur bij internationale amateurwedstrijden, die over het meeste uithoudingsvermogen bleek te beschikken. Het was slechts éen keer in de geschiedenis voorgekomen en wel 21 jaar geleden, dat dit land een titel behaalde. Snell is de man voor de lange afstand, maar hij is- alles behalve een sprinter, die het er op aan kan laten komen de strijd te beslissen op de laatste 500 meter. Zo was net verklaarbaar, dat Snell, die bovendien nog vergezeld was van zyn landgenoot Vanlund,*er in de laat- Uw Heinekens Meneer! Voetbal Engelse competitie is begonnen De Engelse competitie is begonnen. De rechtsbinnen van Hartlepool, die de bal bin nen 10 seconden in het vijandelijke net werkte, bracht het eerste doelpunt van dit voetbalseizoen op zijn naam. Bij verscheidene wedstrijden waren meer dan 50.000 toeschouwers, zoals bij de thuis wedstrijd van de cuphouder Manchester United. Met 21 werd verloren van Derby County, de ploeg, die Manchester United verleden jaar in de halve finale voor de cup uitschakelde. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston Villa-Liverpool 21; Burnley-Manchester City 1—0; Chelsea- Middlesborough 10: Everton-Newcastle United 33; Huddersfield Town-Arsenal 1—1; Manchester United-Derby County 12; Preston North End-Portsmouth 22; Shef field United-Blackpool 32: Stoke City- Charlton Athletic 22; Sunderland-Bolton Wanderers 20; Wolverhampton Wanderers- Birmingham City 22. Nederlands Cricketelftal—M.C.C. ZFC nam beter strafschoppen Het was een sterk elftal, dat de M.C.C. dit jaar naar ons land had gezonden en die kracht had het al getoond eer het Zaterdag en Zondag aan de Spanjaardslaan in een tweedaagse match tegen het Nederlands Elftal uitkwam. Vooral in een ontmoeting met een N.C.B.-Elftal (de Nederlandse B- ploeg), die met innings geslagen werd, was opnieuw gebleken dat maar heel weinig Nederlandse batsmen aan de listen der spin-bowlers het hoofd kunnen bieden. Toen in een wedstrijd tegen de Flamingo's Ian Peebles niet meespeelde bereikten de Hollanders wel beter resultaat, maar ook in een draw met H.C.C. in Den Haag was het voordeel bepaald aan Engelse zijde ge weest. Zaterdag aan de Spanjaardslaan won de Nederlandse aanvoerder mr. H. van Manen en kreeg steun van Van Weelde, die spoedig de slowbowlers attaqueerde, vier vieren sloeg, maar daarna weer eens teveel risico nam en op 42 voor 20 gebowld werd. Toen Ingelse (16) daarna ook vrij spoedig ver dween en de stand 54 voor 6 wickets was scheen de kans op een innings-nederlaag en een vroeg einde van de wedstrijd groot. Maar weer toonde cricket ziin „glorious uncertainty": de jonge De Villeneuve van H.C.C., debutant in het Nederlands Elftal, speelde zich deugdelijk in en vond verras sende steun in Molenaar, die geenszins als batsman vermaard is (maar zich ditmaal lange tijd beheerste eer hij een zes en een paar vieren sloeg) en later solide bijstand in Sanders, die als laatste man zijn wicket ophield. Zo herhaalde zich feitelijk het ver loop van de Engelse innings: de latere bats- de toss en verkoos eerst te batten. Dit begin men redden de situatie. Dë Villeneuve's in- was allesbehalve indrukwekkend. In de nings, schoon niet geheel feilloos.kenmerkte eerste helft van de batting-order boden j de jonge speler met durf en tegeliik be- Visser (16) en Gallois (15) enige»tijd weer- heersing en concentratie in een crisis. Hij stand en later toonden de Villeneuve (16) j beschikt over mooie slagen, vooral langs en Leeftink (27 not out) werkelijk ver-I cover-point. Toen Molenaar (21) verdwe- trouwen, maar de overigen bleken vooral j nen was, werd hij nog ondernemender en Sclierens in het ziekenhuis De wereldkampioen sprint professionals.- de Belg Scherens is Zondagmiddag tijdens wedstrijden in het Pare des Princes te Parijs zo ongelukkig gevallen, dat hij naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. Scherens heeft een diepe wonde in zijn rechterdij been en de geneesheren achtten het noodzakelijk hem enkele dagen in observatie te houden. Het is niet waarschijnlijk, dat Scherens Vrijdag 27 Augustus in staat zijn zijn aan de voorwedstrijden voor het wereldkampioen schap deel te nemen. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8, 13, 19. 20, 23 uur: Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Engelse en Schotse melodieën; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.Lichtbaken (kerk); 9.30 Koor en orkest; 10.Klein, klein kleutertje; 10.15 Balletmuziek; 10.40 Voordracht: 10.55 Muziek houdt fit: 11.30 Als de ziele luistert: 11.40 Moura Limpany (piano); 12.Angelus; 12 03 Volksliederen (zang en piano): 12.33 Rhythm Sextet: 12.55 Zonnewijzer: 13.20 Ray Ventura-orkest (gr.): 13.45 Boek der Boeken: 14.Gram.muzick; 14.30 Voor de vrouw; 15.Elck wat wils; 16.Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.Na schooltijd; 17.15 Lccuona's Cubaans ork.; 17.30 Felicita ties: 17.45 Overzeese kroniek; 18.Parijse muziek (gr.); 18.20 Sporpraatje: 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.15 Rich. Tauber zingt; 19.30 „'t Spel met de dood"; 19-45 Niwin- klanken; 19.50 Wederopbouwrubr.; 20.12 Hoorspel; 21.35 Omroeporkest: 22.37 Actuali teiten; 22.45 Avondgebed; 23.15 Symphon. concert. HILVERSUM H, 414.5 M.. 218JVL en 1875 M. 7. 3. 13. 18. 19 25 en 23 Nieuws. 7.50 Dagope ning. 8.15 ..Aubade" (gr.) 8.45 Achttien- d'eeuwse muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Vioolsonate. 10 50 Kleutertje luister. 11 Gram.pl. 1145 Ten- toonstell. „De Nederl. Vrouw". 12 Lyra-trio. 12.33 Americana (gr.) 1315 Wereldraad v. Kerken. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Kinder koor 14.15 De clown „Grock" 14.30 Gram. pl. (Symph. concert). 16 30 Met naald en schaar 16 35 Vioolspel. 16.40 Praatjes bij plaatjes. 17 Collegium Musicorum. 17.30 Wereldraad v Kerken. 13.15 ..Godsdienst der primitieven' 19 Echo v. d. dag 19-in Gesprekken met dok ters. 19.30 Uitz uit Edinburgh. Muziek- en drama-festival. 20.55 Buitenl. overzicht. 21.10 The Romancers. 21.40 Voordracht. 22 Pierre Palla (orgel). 22.30 en 23.20 Wereldkamp. wielrennen. 23.15 Wereldraad v. Kerken. 23.35 Dansmuziek. voor Peebles een gemakkelijke prooi en de Canadees Robinson, van het Oxford Uni versity team, deed het overige. Zodat het Nederlands Elftal in eerste innings voor een magere score van 113 runs was uitge praat. Peebles had 6 wickets heel goedkoop voor 28 runs genomen, Robinson 3 voor 51 en G. O. Allen 1 voor 17. De Engelsen verloren hun openingsbat Taylor reeds op 6, hetgeen het sein voor hen was om op het uiterst snelle bowlen van Molenaar en ook op Sanders met grote omzichtigheid te gaan verdedigen, zodat er na anderhalf uur pas 40 runs waren. Op 55 verloren zij het wicket van de Army-speler Bramall, die na een levendig begin een so lide maar weinig opwekkende 34 had ge scoord. Dat gebeurde kort voor de thee; vlak daarna kreeg Molenaar dermate de §eest, dat hij in vier achtereenvolgende allen met hetgeen men in Engeland zou noemen „express-deliveries" drie wickets nam, alle clean bowled. Met het totaal op 63 voor 5 was de Nederlandse positie plot seling sterk verbeterd. Op 95 ging Allen voor 32 l.b.w. op dr. Max Jansen en op het zelfde totaal bowlde Molenaar de volgende batsman met de tweede bal, die hij op hem losliet, maar daarr.a namen Wykes en Mac Indoe geen risico's meer en verdedigden hecht tot het einde van de speeltijd. Het totaal der Engelsen was toen 122 voor 7. De Zondag zou veel interessanter cricket opleveren. Bij de voortaUting der Engelse innings bleek spoedig, aat men met „de staart" niet gemakkelijk zou afrekenen. Vooral Wykes stond uitstekend te batten en bovendien was het Hollandse fielden, Zaterdag voortreffelijk, nu aanmerkelijk minder scherp en misten Stolk en de meestal uitstekende slip-fielder van Weel de ieder een vang achter het wicket. Toen Maclndoe op 147 voor 18 door Sanders ge bowld was, hielden eerst Bromley-Daven port en later Peebles hun wicket nog een poos op, terwijl Wykes zijn productieve in nings voortzette. Zo werd het Engelse to taal tenslotte 186, nadat Davenport was uitgerund en Wykes het veld had moeten ruimen voor een mooie 67, waarin hij vier vieren en een zes sloeg. Molenaar had uit stekend gebowld (6 voor 63). Verder San ders 2 voor 50 en dr. M. Jansen 1 voor 11. Met een achterstand van 73 runs moest Nederland nu aan zijn tweede innings be ginnen. Die had aanvankelijk een nog desastreu zer verloop dan de eerste: op 15 waren de openingsbats Stolk en Visser en ook Gallois al voor luttele runs verdwenen. Ingelse, de Hollandse wicketkeeper, verdedigde stug toen hij tenslotte door Newman gebowld werd voor 65 (waarin zeven vieren) was het Nederlandse totaal 161 geworden. En gelse bowling-cijfers: I. A. R. Peebles 4 voor 50. G. C. Newman 2-14. H. B. Robin son 2-45. Nu leverde de wedstrijd plotse ling weer spanning op. Want de Engelsen hadden maar 80 minuten tijd over om de voor de overwinning nodige 89 runs te maken. Dit bleek geen lichte opgaaf, maar zij slaagden erin voor het verlies van twee wickets (die beide aan Sanders ten deel vielen), een minuut of drie voor het einde van de speeltijd. Wykes, die ditmaal met Bramall opende, bleef met 36 not out. Ver der scoorden: Bramall 19. Sellar 17 not out en Allen 12. Sanders nam 2 wickets voor 45: Molenaar 0-39: beiden bowlden in die laatste innings goed en werden nu weer door scherp veldwerk gesteund. De beste fielder van de match was overigens zonder twijfel de kleine Canadees Robinson, die onbegrijpelijk snel fieldde en scherp aan gooide en een fantastische vang op zijn eigen bowlen deed. Het talrijke publiek heeft genoten van een boeiende wedstrijd. A.s. Zaterdag zal het Nederlands Elftal, weer aan de Spaniaardslaan, tegen de Free Foresters spelen. Het zou ons niet verwon deren als er voor die wedstrijd nog een paar wijzigingen in werden gebracht. Ver sterking van het batten ..in de bovenste helft" lijkt noodzakelijk, meer variatie in de aanval gewenst. Tennis Van Swol Nederlands kampioen enkelspel De uitslagen van de eindstrijden der Ne derlandse tenniskampioenschappen, die Zon dagmiddag op de Metsbanen te Schevenin- gen zijn gespeeld, luiden: Heren enkelspel: Van Swol slaat Van Mee geren 63. 46 6—3 7—5. Herendubbelspel: Van Swol en Rinkel slaan Linck en Dehnert 62 61 62. Dames enkelspel: Mevrouw Roos slaat me juffrouw Hermsen 6—0, 62. Dames dubbelspel: Mevrouw Blaisse en mevrouw Lubbers slaan mevrouw.Blom en mevrouw Borren 26 60 63 Gemengd dubbelspel: mejuffrouw Rollin Couquerque en Wilton slaan mevrouw Roos en Knottenbelt 6—2 9—7 muggen vliegen vlooien luizen enz. D. D.T. POEDER in de practische en voordelige stuifzak 65' cent. R.C.H. voor de Zilveren Molen uitgeschakeld De eerste wedstrijd, welke gestreden werd tussen Stormvogels en ZFC in het tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal ein digde zoals hij begonnen werd. Wel was Stormvogels meer in de aanval dan ZFC, doch de minder talrijke aanvallen, welke de Zaandammers lieten zien, waren van ge vaarlijker gehalte. Toen Kraak reeds gepas seerd was. kopte Snoeks uitstekend de bal uit het doel. Bij beide partijen ontbrak een schutter. Met het nemen van strafschoppen was ZFC in de tweede serie van vijf de ge lukkige en kwam in de eindstrijd. Hierna volgde RCHHSC, een strijd, waarin de Haarlemmers voortdurend het meest aan bod waren. Na een fraai doel punt van Hanse haalde de Noordelijke eer ste klasser de RCH-achterhoede uiteen en de stand werd 11. In de tweede helft speelde RCH weer op volle toeren en uit goede aanvallen brachten Hanse. Bleeker en Koster de eindstand op 41. In de tussenwedstrijd behaalden de HFC- junioren een zege van 21 op de RCH- junioren. In de verliezersronde speelde Stormvogels, tegen HSC. Ongeveer tien minuten na de aanvang doelpuntte Stormvogels. (10). Hoewel het spel van Stormvogels iets beter verzorgd was. drukten de IJmuidenaren het overwicht niet meer in doelpunten uit. Met een verdiende zege van 10 be haalde Stormvogels de derde prijs. In de eindstrijd speelde RCH tegen ZFC zeker niet de beste wedstrijd. Nadat ZFC onverwacht de leiding had genomen zorgde Hanse voor de rust voor de gelijkmaker. In de tweede helft volgde weer een gelijkop- gaande strijd. Tien minuten voor het einde slaagde ZFC er in de leiding te heroveren. Het pleit leek beslecht. RCH kwam echter fanatiek opzetten en Bleeker bracht de par tijen op gelijke voet. Onder grote spanning kwam het einde met 22. Ook nu waren strafschoppen nodig om de prijswinnaar aan te wijzen. ZFC schoot vier van de vijf straf schoppen in, tegen RCH drie van de vijf en legde beslag op de fraaie Zilveren Molen, welke na afloop door de burgemeester van Heemstede *werd uitgereikt. A.G.O.V.V. wint opnieuw' Zilveren Ponttournooi Voor de tweede maal in successie heeft AGOW het Zilveren Ponttournooi, georga niseerd door de Volewijckers, gewonnen. In de finale kwam AGOVV uit tegen de gast heren, die met 20 versloegen. KFC. dat in de eerste klasse teruggekeerd is. speelde niet onverdienstelijk. Wel moesten de Kogers in de eerste ronde met 1—0 de meerderheid van de Volewijckers erkennen, maar in de verliezersronde wonnen zij met 31 van Haarlem. Haarlem was niet op dreef en leed twee maal een nederlaag. In de eerste ronde kon de ploeg het niet tegen AGOW bolwerken en in de verliezersronde was KFC de sterkste. De uitslagen luiden: Haarlem—AGOW 1—2; KFC—Volewij ckers 01 Verliezersronde: HaarlemKFC 13. Winnaarsronde: AGOVV—Volewijckers 2—0. Om de zilveren bal De uitslagen van het op het Sparta-terrein te Rotterdam begonnen voetbaltournooi om de Zilveren Bal luiden: RFC-Emma 03; VW-Sparta 33 (Sparta wint met straf schoppen); Eindhoven-Heracles 22 (Hera cles wint met strafschoppen)Enschedé-SVV 10; 't Gooi-HVV 22 ('t Gooi wint met strafschoppen) Sparta won van Quick In Nijmegen won Sparta met vier wickets en 66 runs van Quick op de eerste innings, De thuisclub scoorde 89 runs, waarvan Burki 12. en De Vries 18. Voor Sparta bowlden Van der Linden 1 voor 16. De Bruin 6 voor 16. Schilthuis 2 voor 46. Sparta scoorde 156 runs voor 6 wickets, Van der Lee 27, van der Lin den 66, Van Avoort 27, de Bruin 30, Schilt huis 10 not out en Hoenderkamp 21 not out, Voor Quick bowlden Rose 2 voor 36. Burki 2 voor 58. C. Fiege 'l voor 21. Phijffer 2 voor 17 en Veugelers 0 voor 13. Voetbal Zaterdagmiddagtournooi De uitslagen op de eerste dag van het Za- terdagmiddag-tournooi om de Gebr. De Graaf-wisselbeker georganiseerd door Zand- voortmeeuwen luiden als volgt: ZandvoortmeeuwenVVSV 62, IJmui- denJohez 44 (IJmuiden wint na straf schoppen), KinheimTweede Jeugd 6—1, KennemerlandAMJV 24. Zaterdag wordt gespeeld: Zandvoortmeeu wen—Kinheim en IJmuidenAMJV. Tournooi scheidsrechtersver. Haarlem. De scheidsrechtersvereniging Haarlem hield gisteren op de terreinen van Bloemendaal en DSS een voetbaltournooi waarvan de resultaten waren: afdeling I: 1 Haarlem 5 met 6 p. 2 Bloemendaal 3 met 5 p.; 3 DSK 2 met 4 p. Afdeling II: 1 Haarlem 7 met 8 p.; 2 DSK 3 met 5 p., 3 Bloemendaal 4 met 4 p. 32. Ondertussen hadden Joris Gocdbloed en zullen ai; ons in het bezit van het goud heb-in de verte zagen ze Panda en de oude goud- Bdhj Bulk zich enigszins hersteld can de ben gesteld en dan zul je naar hartelust je zoeker over de kaart gebogen zitten, waarin ze schrik, „liet geeft niets, toanneer wij ons hier clorst kunnen lessen Maar wacht eens, als ik zo verdiept waren, dat ze niets van de nade- treurend blijven ophouden," sprak Joris, „wijl me niet vergis, is dit het einde van het ravijn. ring der beide schurken merkten. „Ha, Kom mee." 7o Laat ons voorzichtig zijn." Heel voorzichtij moeten die lieden achterna, kom mee." 7.o Laat ons liepen ze dus door het ravijn en Bill gromde dat hij dorst had. „Nog even geduld, goede vriend merkte Joris Goedbloed op. „Weldra slopen ze nog een paar passen verder, doch plotseling hield Joris Billy Bulk tegen. „Kijk, daar zitten de twee dwazen," wees hij. En ja, gromde Bulk, „dit lijkt me een pracht van een kans om nu eens voor goed met die twee dwazen af te rekenen," Snelheid en techniek, de wapensLg van een onweerstaanbare ploeg Sublieme demonstratie in het Amsterdamse hockey-stadion Voor een uitverkocht hockey-stadion hebben elf grootmeesters Zaterdagmiddag in Amsterdam laten zien wat hockey eigen lijk is. India, winnaar van de gouden me daille op de Olympische Spelen, sloeg het Nederlands elftal met 53 en niemand die deze sublieme partij heeft gezien, zal wil len beweren, dat deze nederlaag niet vol komen verdiend was. Wat de gasten aan techniek, aan bliksemsnelle reactie, aan in telligent spel lieten zien, stond een klasse hoger dan de party die de Oranjehemden gaven. Het pleit echter voor de verbeten vechtlust en de homogeniteit van de Neder landse ploeg dat de nederlaag niet groter is geworden. Het was even over half vier toen de elftallen zich opstelden om het Wilhelmus aan te horen (jammer genoeg beschikte men niet over een gramofoonplaat van 't volks lied van India) en het was niet veel later toen Richter de bal, die door de Indiër Jansen knalhard was ingeschoten, uit zyn net kon halen. Een slecht begin, dat de Nederlanders overigens niet in het minst ontmoedigde, want 4 minuten later toonde Roepie Kruize dat ook hij „Britsch-Indisch" kan spelen. Met een paar flitsend-snelle stickbewegingen leidde hij de hele blauw- gehemde achterhoede om de tuin en keeper Francisk kon weinig anders doen dan be wonderend grijnzen toen de bal langs zijn oren floot (11). Niettemin bleven de Indiërs sterker. Zo wel individueel- als samenspel was feilloos en het was soms nogal teleurstellend te zien hoe de zoveel loggere Hollandse jongens ertussen werden genomen. Geluk kig was keeper Richter in prima vorm en bezwoer hij meer dan eens met gedurfde saves het gevaar. Toen ineens gebeurde er iets dat het hele stadion in laaiend enthousiasme zette. Bromberg, die was doorgebroken en een Honkbal Haarlem verspeelde de laatste kans Het was gisteren geen goede dag voor S. C. Haarlem in de eerste klasse der honkbal competitie, want door de derde achtereen volgende nederlaag, nu tegen O.V.V.O., ver speelden de Haarlemmers hun laatste kam pioenskansen. Ajax, dat Blauw Wit met 53 versloeg, staat er het beste voor, doch ook Schoten heeft nog een goede kans. temeer omdat SchotenAjax nog op het program ma staat. S.C. Haarlem—O.V.V.O. 1—2. De werper Urbanus. van O.V.V.O. had een zeer belangrijk aandeel in de nederlaag van S.C. Haarlem, doordat hij niet minder dan zeventien spelers op drieslag uitschakelde. Ook de slagprestaties der Amsterdammers staken ver boven die der Haarlemmers uit. al dient hierbij opgemerkt te worden dat S.C. Haarlem danig verzwakt was door het niet medspelen van Voetelink en Smidt. De strijd was overigens zeer spannend, die eerst in de laatste innings werd beslist. De Haar lemmers gingen nl. met een 20 achterstand de negende slagbeurt in en slechts aan ge waagd honklopen van Scheurman was het te wijten dat deze niet geheel ingelopen werd. Ottolander kwam door een vrije loop op het eerste honk. Scheurman gaf vervol gens een honkslag. waarna er twee spelers op drie slag werden uitgeschakeld. Lange- reis, die als pinchhitter was ingezet, kreeg eveneens vier wijd, waardoor drie honken bezet waren. Hierna gaf Ferment een korte tik. die onvoldoende verwerkt werd. waar door Ottolander kon scoren en Ferment het eerste honk bereikte. Scheurman die even eens dacht te kunnen gebruik maken van deze lik sneuvelde op de thuisplaat. Wat het verdere verloop van deze ontmoe ting betreft, O.V.V.O. kreeg door goed slaan scoringskansen, doch zij kwamen door goed sluitend veldspel der Haarlemmers niet ver der dan twee punten. De beste hitters waren Ottolander (0.50), Boersma (0.50), en C. Urbanus (0.40). werpersresultatcn waren: Urbanus 17 x 3 sl., 5 x 4 w., 4 hsl. Ferment 3x3 sl.. 4x4 w„ 9 hsl. De comnetitiestand is thans: Ajax S. C. Haa O.V.V.O. De 13 9 0 4 18 13 8 1 4 17 14 8 1 5 17 13 7 0 6 14 6 1 6 13 13 5 0 8 10 14 4 2 8 10 13 3 1 9 7 H.H.C V.V.G.A. E.D.O In de promotiecompetitie Overgangsklasse- Tweede klasse, die gespeeld wordt tussen S.C. Haarlem 2. E.H.S.. Catchers en T.I.W., is door de 9—3 nederlaag van E.H.S. tegen Catchers de stand thans: TIW 1 1 0 0 2 Catchers2 1 0 1 2 E.H.S1 0 0 1 0 S. C. Haarlem 2 0 v 0 0 0 0 De uitslagen luiden: le klasse: Blauw WitAjax 35. SC Haai-- lemO VVO 12, Overgangsklasse b: HFC ..Haarlem"EDO 2 87. 2e klasse a: SC ..Haarlem" 2Celeritas 2 273. 2e klasse b: ZandvoormeeuwenWatergraafsmeer 2. Wa tergraafsmeer n. o. 2e klasse c: APGSScho ten 3 8—16. 2e klasse d: ABC 2—DWS 2 10-13 Promotie-overgangsklasse: EHSCatchers 39. Promotie 2e klasse: TIW 2Vole wijckers 1034, RCH 3—DWV 4—10. Sparta 2—THB 6—14, Halfweg—Schiedam 10—14. Athletiek Nieuw record 4 x 200 meter hardlopen Nederlandse zege op België Tijdens de te Den Haag gehouden inter nationale athletiek-ontmoetïng tussen Ne derland en België heeft de Nederlandse estafetteploeg, bestaande uit Lammers, Meyer, Blok en Scholten, het Nederlandse record 4 x 200 meter estafette met 0.4 sec. verbeterd. Onze landgenoten, die de esta fette van de Belgen wonnen, maakten de nieuwe recordtijd van 1 min. 28 sec.; het oude record stond op 1 min. 28.4 sec. en was op 10 Augustus 1947 in Antwerpen geves tigd door Lammers, Zwaan, Van Osta er Kleyn. De Belgische 'lopers. Bourgaux, Kunnen, Van der Wiele en Linssen noteerden 1.28.3, waarmede zij eveneens een record, nl. het oude Belgische record, verbeterden. Er was nog een Belg, die een record brak, nl. Denis, die met een hink-stap-sprong van 14.09 meter het oudé Belgische record ver beterde, hoewel hy in dit nummer tweede werd. Nederland won de ontmoeting met 95 punten tegen België 79. „Haarlem" wint tournooi van Zweinlust. Zondag is in de zwemschool Liesbos te Utrecht het jaarlijks jeugd-waterpolotour- nooi gehouden. Haarlem werd winnaar en legde beslag op de beker, die het vorig jaar door „De Robben" is veroverd. De uitslagen luiden: AZPCForel 40. RobbenZian 12, NcptunusGZC 02. ForelHaarlem 07. ZianZwemlust. 22, GZCNcptunus 42; HaarlemAZPC 41. ZwemlustRob ben 1—4. GZC—Haarlem 1—3, Zian—GZC -2, HaarlemZian 20. Het resultaat was: 1 Haarlem, 2 GZC, 3 Zian. vrije schietkans had, werd door één van de backs op uiterst listige, maar ongeoorloofde manier van de bal gewerkt en de glas- zuivere strafcorner van Dick Esser werd onmiddellijk verzilverd door Kruize (21). „Dingen die niet kunnen" Op dat moment keken de Indiërs elkaar eens aan en begon de afslachting. Een af slachting die overigens bepaald de moeite van het aanzien waard was. Als fakirs toverden de gasten met bal en stick. Vooral de barrevoets spelende linksbinnen Babu deed dingen die fantastisch leken. Hij wentelde zijn stick zoals een poffertjes- bakker dat zijn vork doet en men zou hem er sterk van verdenken dat hij er sijsjesliim aan gesmeerd had, ware het niet dat de vinnige schoten die hij loste deze verden king onmiddellijk logenstraften. Maar niet alleen hij speelde grandioos. De hele nloeg tik-takte tussen de trage Oranje-pilaren dat het een lust was. Eerst was het Jan sen die een raket afvuurde (22), toen was het Babu die op zijn blote voeten tussen vijf paar vaderlandse hpckey-schoenen door tippelde en Richter passeerde (23). Na de rust ging net zo door trouwens. Een solo-ren van Fernandes, Richter trapte mis en de stand was 24. Daarna weer Babu die onderdook in een ei-volle slag cirkel en pas weer boven water kwam. toen hii de bal in het doel had geaaid. Toen vonden de Indiërs het welletjes en Oran.ie, dat zonder mankeren continu moe dig slag had geleverd, zette een laatste fel offensief in. Gelukkig werd dat nog met een goal bekroond toen Esser, die naar onze smaak de beste was van de Ne derlandse ploeg, een lange voorzet presen teerde, die door de vrijstaande Van Heel werd ingezet. Onmiddellijk daarna werd voor het einde gefloten. Resumerende zou men kunnen zeggen, dat de Nederlandse ploeg in Londen veel heeft geleerd. Vooral heeft zij al aardig de kunst afgekeken van het korte spel, waar mee af en toe gevaarlijke aanvallen werden opgezet, speciaal wanneer het werd aange vuld met een onverwachte lange pass. Of wij ooit in staat zullen zijn een elftal op te bouwen als dat van India is ons inziens vrijwel ondenkbaar al was het alleen maar omdat de snelle en lichte Indiërs zich phy- siek voor het spel veel beter lenen dan onze mensen, die aanzienlijk zwaarder en trager zijn. Ook België leed een nederlaag Het hockey-elftal van India heeft zijn zegetocht op het continent voortgezet. Het Belgische hockeyteam moest er met niet minder dan 80 aan geloven. Waterpolo Haarlem zegevierde in het vijfkringentournooi De Kring Haarlem heeft een fraai succes geboekt tijdens het jaarlijkse vyfkringen waterpolotournoot dat onder leiding van de Velser Zwemvereniging in de Herenduinen is gehouden. Zaterdag kwamen de Haar lemmers tegen de ernstige concurrenten, nl. Amsterdam en Den Haag. Van de hoofd stedelingen werd met 3—2 gewonnen en het resultaat tegen Den Haag was*22. Verder zyn op die dag gespeeld: Den HaagRotter dam 52, Utrecht—Rotterdam 0—2 en UtrechtAmsterdam 11. Na de eerste da gen hadden Haarlem en Den Haag met drie punten de leiding. Zondag versloeg Haarlem Utrecht met 72 en Rotterdam met 61. Doordat Den Haag van Amsterdam verloor met 62 werd Haarlem winnaar van het tournooi met drie overwinningen en een gelijk spel. Het doel- gemiddelde was 187, Amsterdam won van Rotterdam met 6—2 en Den Haag met 7—1 van Utrecht. Door een beter doel gemiddelde bezette Amsterdam de tweede plaats. Derde was Den Haag, vierde Rotterdam en vijfde Utrecht. Ruitersport Successen voor de Prins Prins Bernhard heeft' op het tweedaagse concours in Den Haag weer enige successen geboekt. In het springconcours L werd hij één op Priest, een zeer energiek gereden parcours, in de geschiktheidsproef voor rij paarden lichte klasse kreeg hij de vijfde prijs met Veronique, in de dressuur werd hij vierde met Rex en in de jachtpaarden lichte klasse haalde hij de eerste prijs met Veronique. Het springconcours M. A. werd gewonnen door N. Uytendaal met de oude brave Du- plessy die, zijn leeftijd ten spijt, foutloos in snelle tijd rond kwam. Kracht. Radio Rome meldt, dat drie mil- lioen Italiaanse landarbeiders Zaterdag niet hebben gewerkt om kracht bij te zetten aan hun eis voor een nieuw col lectief arbeidscontract. Een krachtig dolce far niente dus. Bank. Een gemaskerde man heeft een over val gepleegd op een bank te Kopenha gen, waarbij hij de kassier, die hem te lijf ging, dood schoot. Hij wist met medeneming van bankpapier tot een waarde van zeventigduizend gulden te ontkomen. Onweer. Van Sovjet-Russische zijde is deel neming geweigerd ^an de internationale meteorologische conïerentie te Oslo om dat ook het Spanje van Franco er ver tegenwoordigd is. Botsing. Zaterdagnacht heeft zich in Frankrijk op het traject Besangon- Belfort een ernstig spoorwegongeval voorgedaan. De sneltrein Lyon-Straats- burg is niet ver van het station Isle- sur-le Doubs in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn vier doden en een achttal gewonden. Geschrapt. Volgens een bulletin van het Roosevelt-ziekenhuis te New York gaat de Sovjet-onderwijzeres Kosenkina, die uit een venster van het Newyorkse Sovjetconsulaat is gesprongen en daar bij ernstig werd gewond, gestadig voor uit. Zij is Zaterdag geschrapt van de lijst der in levensgevaar verkerende patiënten. Beer. Het rechts-radicale Franse blad l'Aurore laat zich spottend uit over de „geheimzinnigheid, die over de vredes onderhandelingen te Moskou hangt. In werkelijkheid gebeurt daar niets. De handige Sovjet-beer", aldus l'Aurore, „staat een babbeltje toe, nadat hij de Donau heeft leeggedronken en de on- verteerbaarste volken in Europa heeft opgepeuzeld. Hij is nog lang niet verza digd, want op hetzelfde moment dat hij praat met onze speciale afgezanten, legt hij een ruige en zware klauw op Berlijn. Onze afgezanten in Moskou willen nagaan hoever het communisme tracht te gaan. Wij kunnen het hun direct zeggen: tot het einde van do wereld". Het >n h< oldoi aar oeic ililu teidc eeds ihjk :ig Sn ijng ich uik gen; sar iud( All •eft

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2