Haarlems Dagblad Het Vredesschip De Amerikaan Heacien vrijgelaten, nieuwe incidenten en arrestaties Alle Haarlemse melkslijters krijgen een proces-verbaal Een rijk en belangrijk gebied bedreigd met ontwrichting en chaos Gesprek op het Kremlin tot diep in de nacht 63e Jaargang No. 19023 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 24 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107j Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ROSIKA SCHWIMMER is, zeventig jaar oud, te New York gestorven. Zij was een Hongaarse. Zeker zullen ouderen zich haar naam herinneren, die indertijd in de gehele wereld bekend was als die van een geestdriftig strijdster voor vrede en vrij heid en tegen vooroordeel. Maar de ge meenzame klank van die naam was sinds jaren verstomd, want zij was oud geworden en de middelen om de oorlog te bekampen, die in haar tijd golden, hebben grotendeels afgedaan. Het streven is nu gericht op staatkundige herziening, op aaneensluiting van volken in federale Unie, op actie zelfs voor wereldregering. Dit alles schijnt een hoopvoller kans te bieden. De vroegere ideële propaganda, tegen de gruwelen van de oorlog gevoerd en versterkt met petition nementen, resoluties op congressen, demon stratieve optochten en dergelijke middelen, lijkt in deze tijd naïef en een hopeloze on derneming. Maar men vergeet daarbij licht, dat in die vroegere periode de kans op aan eensluiting van volken volstrekt ontbrak, al brachten sommigen haar ook toen naar voren. Men is geneigd te vergeten, dat elke periode haar eigen vorm van handelen be zit en dat elke langdurige strijd, die door de eeuwen heen moet worden gevoerd, haar phasen van ontwikkeling kent. De Groene heeft Rosika Schwimmer her dacht en daarbij geschreven: ,,In het vuur van haar strijd is zij ook wel eens tot won derlijke besluiten gekomen. Zij was het die jn 1915, in de eerste wereldoorlog, Henry Ford ertoe bracht zijn befaamde „vredes schip" naar Europa te sturen een expe ditie, die een wapenstilstand ten doel had, maar die als enig resultaat een hoon-gejoel opleverde. Wat zij gedaan had was Don Quichotterie geweest, maar het nobele, het heroïsche van Don Quichotterie had er dan ook geenszins aan ontbroken." Het Amster damse weekblad herinnert er verder aan, dat Rosika Schwimmer naar Amerika was gegaan omdat zij in het Hongarije van Horthy niet kon leven. „Burgeres der Ver enigde Staten kon zij niet worden omdat zij verklaard had „nimmer de wapens te wil len opnemen ter verdediging van het land". Het laatste dat men omtrent haar vernam was, dat parlementsleden van Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Italië, Zweden en Hon garije haar candidaat wilden stellen voor de Nobel-vredesprijs 1948. Er zijn wel eens zonderlinger namen geopperd dan deze., vergeten naam." Daarin ben ik het met de Groene eens. Ook in de erkenning van het nobele en heroïsche in de Don Quichotterie van 1915. Het is waar dat de zending van dat vredes schip, met een aantal propagandisten voor de vrede aan boord, een zonderlinge ge beurtenis was, die de heersende oorlogs geest eenvoudig negeerde en geen ander resultaat kon hebben dan het hoon-gejoel, dat zij uitlokte. Daarom des te meer was het een moedige daad, die dan ook nooit in het vergeetboek is geraakt, want telkens ziet men de herinnering eraan weer opdui ken. Er leefde iets groots in. En in hoeveel menselijke daden leeft iets waarlijk groots? Hoevelen zijn bereid, bespotting en hoon te trotseren, zelfs in de volstrekte overtuiging dat zij het goede voorstaan en de waarheid nastreven? Ik wil verder gaan dan de Groene: ik geloof dat zulk een daad als de zending van dat vredesschip niet vergeefs is geweest en haar invloed heeft doen gel den en zal blijven doen gelden. Een onein dig groter invloed is het dan die van tal loze aggressieve redevoeringen en schrif turen en van door zelfzucht mislukte internationale conferenties, die geen mens Zich meer herinnert. En veel meer mensen dat vredesschip bijgebleven zijn dan de naam van Rosika Schwimmer. Welnu, zo zal zij het ongetwijfeld hebben gewild. Zij heeft haar strijd niet voor zichzelf, niet uit persoonlijke eerzucht gevoerd. In deze tijd is het moeilijk, zulke over wegingen aannemelijk te maken. Maar ook nu verstaat een aantal mensen ze. Het. applaus van het ogenblik is een zwakke norm; het sterft zo snel weg. Maar het gejoel van het ogenblik betekent soms veel. Want het is schoon iets te kunnen bijdra- &en, dat blijft en school maakt, dat anderen boven het alledaagse rumoer uittilt en hun vertrouwen nieuw voedsel geeft. Iemand die dat bereikte, die door haar streven en 5 overtuiging mensen in de hele wereld boeide en vasthieldzo iemand was Rosika Schwimmer. Daarom bracht zij er de groot-industrieel Henry Ford toe, iets :o ongerijmds als de zending van dat vre- iesschip te ondernemen. Jaren na de eerste wereldoorlog werd het gevolgd door een snder schip, dat van Amerika naar Europa voer om de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kellogg naar Parijs te brengen, waar hij het Briand-Kellogg Pact „tot uitbanning van de oorlog als mid del tot oplossing van geschillen tussen de naties" ging ondertekenen. Men zou niets willen zeggen ten nadele van wijlen Briand wijlen Kellogg, die het ongetwijfeld goed bedoelden. Maar wel ten nadele van dat tweede schip. Het was namelijk een zwaar bewapende slagkruiser. Er is toen wel ironisch over geschre ven. Maar een algemeen hoongejoel was er bü dat geval volstrekt niet. Men vond het lewoon. Zo had men het ook gewoon ge vonden, dat toen op 28 Juni 1919 de vrede van de eerste wereldoorlog te Versailles ondertekend werd het geschut bulderde van leMont Valérien, de Franse militaire jagers door de lucht snorden en een legermacht Paradeerde voor het ChSteau de Versailles. Ik zag dat als jong journalist aan en vond het onheilspellend. Men juichte en vierde leest. Maar het scheen een beklemmende En de zon straalde uit een smetteloos- blauwe hemel gelijk laterop de tiende Mei 1940. Het is waar dat de zending van die slag kruiser met Kellogg aan boord en het mili- laire schouwspel bij het sluiten van de vrede van Versailles geen Don Quichotte- fieën waren. Allerminst. R- P- „Potsdamer-Spiel" gaat voort Na twintig uur te zijn vastgehouden is de Amerikaan Thomas Headen, die Zon dag door Sovjet-soldaten op de Potsdamer Platz te Berlijn Werd gearresteerd, door de Russische autoriteiten vrijgelaten. Hij heeft verklaard niet slecht te zijn behan deld. Zijn camera werd hem weer ter hand gesteld, nadat de film verwijderd was. Een woordvoerder der Amerikaanse mi litaire politie, geciteerd door Dena, heeft meegedeeld, dat Headen bij zijn verhoor de vraag voorgelegd kreeg, wat hij over het communisme dacht en hoe hij de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zag en de kansjti van Henry Wal lace, candidaat der „derde partij".' Een officiële Amerikaanse verklaring zegt, dat Headen onder de hoede werd ge steld van een Amerikaanse verbindings officier, die zich naar het hoofdkwartier van het militaire Sovjet-bestuur had be geven. Op het Potsdamerplein heeft zich Maan dagmiddag opnieuw een incident voorge daan toen acht met tommyguns gewapen de Sovjet- militairen de grens van de Ame rikaanse sector overschreden en een Duit ser arresteerden. De Duitser verzette zich, doch werd de Sovjet-sector binnengesleurd. Een patrouille van de Amerikaanse mi litaire politie, die het consigne had, de Sovjet-sector niet binnen te gaan, stond werkeloos toe te zien. Volgens een ooggetuige betraden de Sovjet-militairen eerst de Amerikaanse sector, terwijl andere soldaten en Duitse politie van de Sovjet-sector zich achter hen 'in een grote halve cirkel opstelden. Daarna vroegen zij een Duitser met hen naar de Sovjet-sector mee te gaan. Deze weigerde, waarna hetzelfde aan een an dere Duitser werd gevraagd. Deze weigerde eveneens en rende weg. maar kwam te vallen en werd toen mee gesleurd. Na het gebeurde arriveerden ver scheidene jeeps met Amerikaanse politie ter plaatse. Ook zij hadden opdracht de Sovjet-sector niet binnen te gaan. De Russische majoor Lapedof, een der controlerende functionarissen van radio- Berlijn, dat zich in de Britse sector be vindt, is wegens te hard rijden in de Britse sector aangehouden, zo melden de Britse autoriteiten. In afwachting van contact tussen Engelse en Russische autoriteiten, zo wordt in een Brits communiqué ver klaard, zal majoor Lapedof in handen van de Britse autoriteiten blijven. Organisator van aanslag te Batavia gearresteerd Moestafa Doellah, de man die de eerste tandgranaten-aanslag in Batavia bij de Ca- pitool-bioscoop in elkaar heeft gezet, is thans door de politie gearresteerd. De po litie ontdekte Moestafa bij een huiszoeking, die voor een geheel ander doel werd ver richt. De aanslag bij de CapitooLbioscoop Vond plaats op 12 December van het vorig laar. Hierbij werden tien Nederlandse mi litairen gewond. Acht jaar geëist tegen nazi-omroeper De advocaat-fiscaal bij het bijzondere ge rechtshof in Amsterdam mr. C. Constandse eiste gistermiddag acht jaar gevangenis straf, ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van 15 jaar en ontzetting uit het recht om enige journalistieke functie te bekleden of een betrekking als omroeper bij de radio te vervullen voor de tijd van 15 jaar tegen de 28-jarige Amsterdammer C. J. T. In zijn requisitoir had mr. Constandse over deze verdachte gezegd, dat hij een van de meest onsmakelijke en meest on sympathieke collaboratiegevallen vertegen woordigde, die uit de laatste oorlog voort gekomen zijn. In 1942 kreeg T. een baantje als vertaler bij de „Fremdensprachedienst" 'in Berlijn, waar hij artikelen moest vertalen, die be stemd waren om in het weekblad „Van Honk", dat onder de Nederlandse arbeiders in Duitsland verspreid werd, opgenomen te worden. Uiteraard waren dit pro-Duitse artikelen, die verdachte later als verant woordelijk redacteur ook plaatste en sig neerde. In November 1942 werd hij om roeper bij de Duitse propagandazender „Bremen en Friesland", onder meer om Duitse nieuwsberichten om te roepen. Mr. Constandse herinnerde hierbij nog even aan de befaamde uitzendingen van bijzondere Wehrmachtberichten, die met fanfares aangekondigd werden en waarin van grote Duitsè successen gewag werd gemaakt. Tot September 1943 bleef ver dachte bij de zender „Bremen en Fries land" en ging toen naar Luxemburg, waar hij omroeper werd bij de soldatenzender „Calais". Hier gaf hij nieuwsberichten en politieke commentaren, die speciaal be stemd waren voor de Nederlandse en Vlaams-Belgische soldaten in Duitse dienst. In Mei 1944 ging verdachte weer terug naar Berlijn en werkte tot September 1944 als omroeper voor dë* kortegolf zen der, die nieuwsberichten en politieke commentaren naar Nederlands-Indië uitzond. Ten slotte trad T. van December 1944 tot April 1945 op als technisch leider en als omroeper van de tegen de bondgenoten van Nederland in het bevrijde Zuiden gerichte zender „Het Vrije Zuiden". Ook volgde verdachte in dezelfde tijd in Bussum een cursus, die Nederlanders opleidde tot opruiend werk achter de geallieerde'fronten. Het hof zal op 3 September a.s. uit spraak doen. Amerikaans vram geweigerd aan deken van Canterbury De Amerikaanse consul te Londen heeft aan de deken van Canterbury, dr. Johnson, medegedeeld, dat hem een visum voor Amerika geweigerd werd, omdat de Ame rikaanse autoriteiten de organisatie die de deken uitnodigde, de vereniging voor Ame rikaans-Sovjet-Russische vriendschap, af keurden. In zijn commentaar hierop zegt de deken onder meer: 25.000 Duitsers uit Denemar ken naar huis Als resultaat van de door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmus sen, met de Britse en de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland gehouden besprekingen zullen 25.000 Duitsers, die sedert het einde van de oorlog in Denemar ken vertoefd hebben, terugkeren naar de Britse en de Amerikaanse zóne van Duits land. De repatriëring zal deze week een aanvang nemen. Onder de 25.000 Duitsers bevinden zich vierduizend voormalige mi litairen. Per week zullen tweeduizend per sonen gerepatrieerd worden. Naar verluidt zijn er ook Nederlanders bij die in Duitse krijgsdienst traden. Er zullen twintigduizend Duitsers naar de Britse zóne gaan en vijfduizend naar de Amerikaanse. Over de hoofdlijnen van de overeenkomst was men het reeds enige tijd geleden eens geworden, aldus de Deen se zegsman. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de besprekingen van Rasmussen met de Sovjet-Russische autoriteiten te Berlijn over het vluchtelingen-vraagstuk zonder resultaat zijn gebleven. Maandag hebben Amsterdamse vrouwen aan minister Mansholt de vraag gesteld waar het vlees blijft. Zij deden dat per optocht en met aan duidelijkheid niets te wensen overlatende plakkaten. Minister Mansholt heeft nog niets van zich laten horen misschien weel hij het ook niet. In ieder geval demonstreerde deze betogingdat de Nederlandse huisvrouw heel graag eens wat hulp zou hebben bij de dagelijkse puzzle: wat moeten we eten, hoe kom ik aan een smakelijke pot? Zij heeft er nu ook al lang genoeg mee gesukkeld. En de slagers zijn tenvolle bereid om het hunne te doen. Zij zinnen op moorcl en doodslag, als er maar slachtoffers worden gestuurd. Niemöller spreekt Ds. Martin Niemöller zal op het Wereld- jeugdcongres, dat op 28 Augustus in de Apollohal te Amsterdam zal worden ge houden ter gelegenheid van het congres van de Wereldraad van Kerken, het woord voeren namens de gehele wereldconfe rentie. Hef woord is aan.... Inayat Khan: Het zijn niet onze omstandigheden in het leven, maar het is onze hou ding tegenover het leven die ons gelukkig of ongelukkig maakt. V AC ANTIEG ANGERS OP DE RON De melkoorlog in Haarlem is ontbrand. De C.C.D. is gisteren begonnen met het op maken van processen-verbaal tegen de Haarlemse melkslijters op grond van het feit dat zij met de door hen getroffen va- cantie-regeling de bepaling hebben over treden, dat iedere dag bij de consument melk moet worden thuisbezorgd. Naar wij vernemen zullen alle zelfstandige Haar lemse slijters dat zijn er 220 op de bon gezet worden en het kan worden ver wacht dat de C.C.D. ook opdracht zal krij gen om de slijters in de omtrek, die bij de regeling zijn betrokken, te verbaliseren. Het besluit tot deze massale „bonnen- distributie" is genomen op een bijeenkomst van de ambtenaar van de Tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening, het Bedrijf schap voor Zuivel en de C.C.D. Als motief werd ons opgegeven, dat wanneer er een overtreding is gepleegd nu eenmaal een proces-verbaal moet volgen, temeer omdat in dit geval de huisvrouwen zouden zijn gedupeerd, omdat zij hun melk zelf moeten halen en de zuivelfabrieken zouden worden benadeeld omdat de melkomzet door deze regeling is gedaald. Geen klachten. Wij moeten er echter op wijzen dat noch van de kant van de huisvrouwen noch van de kant van de fabrieken protesten zijn gekomen, wanneer men althans het protest van de afdeling Haarlem van de Vereniging van Huisvrouwen, dat de volgende dag weer werd ingetrokken, niet meerekent. Integèndeel, deze regeling is in Haarlem en omstreken uitstekend verlopen omdat van alle zijden de meeste medewerking is ge geven. Iedereen gunde de melkboer zijn' vacantie blijkbaar graag. Had men aanvankelijk gehoopt dat het „Het schijnt, dat er geen stappen gedaan mogen worden om het begrip of de vriend schap tussen Amerika en de Sovjet-Unie te ontwikkelen." Hij deelde mede, dat hij Dinsdag naar Polen zou vertrekken voor het bijwonen van het congres van intellectuelen voor de Viruly als kaas De blozende gezichten van de Alkmaarse kaasdragers trokken Zaterdagmiddag in een brede grijns boven hun witte kielen, want wie de draagriemen onder de last van de geel glanzende kazen gewend is, kan moeilijk een glimlach onderdrukken, wan neer op de brede schouders de last getorst moet worden van een enkel mensenkind. En zeker, wanneer dit de chef vlieger van de KLM, Viruly, is op wiens figuur de Alk maarder kaas zijn invloed nog niet heeft doen gelden, Viruly was de held van de dag, nadat hij een half uur lang een Skymasler vol genie tende kaasdragers boven Noordholland had gevlogen om hun later in scheervlucht hun eigen geliefde stad te tonen. Daarom twijfel den de kaasdragers geen ogenblik toen de machtige, wielen van de Skymastér weer op het beton waren uitgerold om met hem te doen wat anders met kazen hun dagelijks werk is. In hun knuisten voelde Viruly zich niet meer de machtige heerser van de lucht, maar een klein mager kaasje. Brits premier voert militaire besprekingen De premier van Groot-Brittannië, Cle ment Attlee, heeft Maandag gedurende meer dan twee uur besprekingen gevoerd met hoofden van de gewapende diensten en verschillende ministers. Naar men meent, vormde de vertraging der demobi lisatie een der besproken punten. Thans worden 20.000 man per maand gedemobiliseerd, doch tijdens de laatste zitting van het parlement heeft Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, ver klaard, dat deze kwestie opnieuw bezien moet worden, indien de toestand te Berlijn niet verbetert. Onder anderen waren bij de bespreking aanwezig: maarschalk Montgomery, chef van de imperiale staf, admiraal sir John Cunningham, chef van de Marinestaf, Sjinwell, minister van Oorlog en Hender son, minister van Luchtvaart. Communistische greep naar Malakka (Van onze correspondent te Londen) Het besluit van de Britse regering om de 'Mlilaire macht op Malakka met 4000 man keurtroepen te versterken is een duidelijk bewijs, dat het de Engelsen in dit nieuwe gebied van onrust allesbehalve voor de wind gaat. In Malakka is er, in tegenstel ling met de meeste andere landen van Zuid-Oost Azië. nauwelijks sprake van een 'nationalistische beweging. Onder de eigen lijke inheemsen bestaat een kleine nationaal gezinde groepering, die zich meer tegen de geïmporteerde Chinezen en Indiërs richt, dan tegen de Britten. De Chinezen, die voornamelijk in de tinmijnen werken, zijn vrijwel even talrijk als de oorspronkelijke bevolking. Zij zijn sterk solidair en daardoor is het te verklaren, dat de door Chinezen geleide communisten-partij op hen zo'n vat heeft. De aanhangers zijn maar voor een heel ge ring deel politiek-overtuigden. De meeste communisten ongeveer 5 a 10.000 op een bevolking van vijf millioen zijn lie- den, die hun aggressiviteit in de onder grondse strijd tegen de Japanners konden botvieren en nu nieuw emplooi voor hun hartstochten zoeken. Zij zijn als gangsters georganiseerd en houden huis onder de planters en andere blanken. De vakvereni gingen. die vóór de oorlog naar Brits model in Malakka werden gesticht, zijn thans een belangrijk instrument der 'communistische politiek. Malakka is er erg aan toe. Japanse bezetting ontwrichtte het land, dat een voorbeeld was van vooruitstrevende kolonisatie. Door vermindering of stopzet ting van de rijstïnvoer heerst er in som mige delen een hongertoestand. Malaria, welke vóór de oorlog practisch was ver dwenen, is thans weer uitgebroken. De Ja panners verwaarloosden de preventieve Nieuws? Thee en koek De besprekingen van de Westelijke afge zanten met Stalin en Molotof op Maan dagavond heeft vier uur en veertig minuten geduurd en werd des nachts te ruim half twee geëindigd. Bij het verlaten van het Kremlin verklaarde Bedell Smith, de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, niet te geloven, dat dit de laatste bijeenkomst was geweest. Op de vraag van de journalisten, of deze -J, bespreking de laatste was geweest, ant- verdediging van de vrede De deken voegde woordde Smith letterli(k; „Men we6t het hier ann trio- Hat riluVr nar hpt ii7Prpr> nooit, doch ik denk van niet Hij liet hier aan toe: „Het blijkt, dat het ijzeren gordijn zich voor mij uitstrekt langs de Atlantische Oceaan, doch het vriendschap pelijke welkom is afkomstig uit het Oosten. Ik merk op, dat de bisschoppen bijzondere nadruk gelegd hebben op de bedreiging dei- valse propaganda. Ik vraag mij af of zij dezelfde nadruk zullen leggen op de valse propaganda, die besloten ligt in de onder drukking der waarheid en de juistheid der feiten door mij het recht te ontzeggen de V. S te bezoeken". Johnson, die door de Britse pers vaak „de rode deken" wordt genoemd, vervolgde met te zeggen: „Ame rika wordt het land van vrijheid van spre ken genoemd, doch blijkbaar behoort hier toe niet de vrijheid te spreken over vriend schap met de Sovjet-Unie". De deken verklaarde verder, dat het ge beurde hem speet. „Amerikanen worden in de kathedraal van Canterbury welkom ge heten, doch de deken van die kathedraal is in Amerika niet welkom", aldus dr. John- son. hiermede verstaan, dat misschien verdere instructies uit de Westelijke hoofdsteden te verwachten zijn nadat van deze jongste besprekingen verslag zou zijn uitgebracht. Schijn De drie Westelijke afgezanten schenen, aldus meldt Reuters correspondent, tevre- dener te zijn over deze laatste bespreking dan over de vorige. Op de vraag of er vorderingen waren gemaakt, zei Smith: „Ik denk, dat we een weinig vooruit zijn gekomen. Dat doen we meestal. Men hoopt altijd het beste en verwacht het slechtste." De Britse en de Franse afgezant, Roberts en Chataigneau, wilden over hun zevende vergadering op het Kremlin geen commen taar geven. Smith vertelde, dat hij en zijn collega's kort na hun aankomst in het Kremlin ont haald waren op thee en koek. Na het Kremlin verlaten te hebben hiel- den zij een korte ochtendvergadering op de Amerikaanse ambassade, waar zij be gonnen aan het opstellen van een rapport voor hun regeringen. Volgens bronnen, die in nauw contact staan met de Westelijke afgezanten, moe ten nieuwe meningsverschillen gerezen zijn, waardoor de besprekingen met het Kremlin een ander aspect gekregen zou den hebben. Men had vast geloofd, dat de bespreking van Maandagavond de laatste zou zijn en dat een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken in zicht was. Reuters diplomatieke correspondent seint uit Londen: Naar in welingelichte kringen alhier wordt aangenomen, vormde de geldkwes tie te Berlijn het moeilijke punt bij de be spreking van Maandagavond. Men is van mening, dat onenigheid op dit punt de fun damentele oorzaak zou zijn van een even tueel falen der pogingen van de Westelijke mogendheden om een basis te scheppen voor verdere viermogendheden-bespre- kmgen over Duitsland. Joegoslavisch gezant in Perzië keert zich tegen Tito De Joegoslavische gezant in Perzië, Azim Alihodzic, heeft bekend gemaakt, dat hij en de gehele Joegoslavische legatie ontslag genomen hebben. Hij heeft voor zich en zijn medewerkers de bescherming der Sov jet-Unie ingeroepen, aangezien „in Joego slavië een wrede terreur heerst en wij niet naar ons vaderland kunnen terugkeren, daar wij eerlijke en vaderlandslievende communisten zijn." maatregelen tegen deze ziekte. Kapitaal goederen, waaraan dringend behoefte be staat, ontbreken. Er is na de oorlog door Engeland reeds veel gedaan om de industrie weer op gang te brengen. Malakka levert grondstoffen, die van vitaal belang zijn voor het wereldherstel. Dat is dan ook de reden van het bijzonder felle optreden der communisten. De rege ring ontwierp een 20-jaren plan voor de mechanische rijstproductie. Malakka kreeg een universiteit, die een millioen pond ster ling kostte. Dit alles zal natuurlijk pas in de toekomst zijn vruchten afwerpen. Door de politieke spanningen is het moeilijk om op korte termijn veel constructiefs té ver richten. Hoewel de Chinese mijnarbeiders economische grieven hebben, waaraan ge tracht wordt tegemoet te komen, is hun levensstandaard veel hoger dan die in China zelf of in India. Malakka kende reeds lang een goede arbeidswetgeving. De Unie van Malakka, die in 1946 werd gevormd, mislukte en werd in Februari van dit jaar vervangen door een federatie van verschil lende staten, welke door de gehele bevol king. op de communisten na, geaccepteerd wordt. De Sultans kregen grotere bevoegd heden dan in de eerste opzet, maar tege lijkertijd werd het centrale gezag versterkt. Overigens is Malakka nog een kolonie, zo als Brits Noord-Borneo of Serawak. Als gevolg van de bezetting en de troe belen moet het land in vele opzichten van voren af aan beginnen. De Engelsen vrezen, dat zij het vertrouwen der bevolking zullen verspelen, wanneer ze niet snel en krachtig optreden. De oppositie verwijt de regering, dat reeds te lang is getalmd. Snelle actie is in de jungle echter moeilijk. Deskundigen rekenen op een campagne van minstens vijftien maanden. Hoewel spoed geboden is. moeten de Engelsen voorkomen, dat door ruw ingrijpen de productie wordt vernie tigd, want dan zouden ze juist de commu nisten in de kaart spelen. Jubileumfilm is gereed De door Polygoon-Profilti vervaardigde nationale film „Moeder des lands" is ge reed gekomen. Reeds zijn vijftien copieën naar Indonesië verzonden, opdat de verto ningen gelijktijdig in Nederland en in de Oost kunnen aanvangen. Polygoon heeft in dit filmpje, dat ruim twintig minuten duurt, een zeer spaarzaam gebruik gemaakt van het grote archief, waarover het uiteraard beschikt. Het accent is gelegd op het volk, zoals dit in Wilhel- mina's tijd en onder haar leiding heeft ge leefd en gewerkt. Wij kunnen gerust zeggen dat de ver vaardigers van „Moeder des lands" erin geslaagd zijn door vakkennis èn door ge voel voor historische ontwikkeling een ont roerende rolprent samen te stellen, die de menselijke grootheid en de grote mense lijkheid van de scheidende landsvrouwe alle recht doet wedervaren. Steeds weer richt de camera zich op haar, maar steeds weer ook glijdt deze af op de mensen van het volk, dat haar volk is, stedeling of visser, landbouwer of mijn werker. Op treffende wijze hebben de makers de betrekking tusschen Nederland en de om ringende wereld en daardoor de contro verse tussen de afzijdigheid en het mede willen bepalen van eigen lot door de ge durfde beeldovergang van het steentje, dat in het water klotst tot de wolkenmassa's van een Bikini-experiment gesymboliseerd. Maar boven dit alles uit rijst de beelte nis yan haar, die trouwe hield, waar een wereld verging. 'zou blijven bij het ene proces-verbaal dat werd opgemaakt tegen een functionaris van de R.K. organisatie, thans is door deze actie de zittingzaal van de tuchtrechter zal straks wel te klein blijken wanneer die paar honderd verdachten naar binnen moeten de hoop de bodem ingeslagen. Tenzij men op de vergadering, die morgenavond door het Bedrijfschap met de slijtersorganisaties wordt belegd, tot een oplossing zou komen. In ieder geval blUven de Haarlemse slij ters voornemens om hun vacantie-schema voor de week van 29 Augustus5 Septem ber ongewijzigd te* handhaven. Federale grondwet voor West-Duitsland ontworpen Het eerste ontwerp van een grondwet voor een federatie van Duitse staten (Bund Deutscher Lander) is heden voltooid door een commissie van deskundigen uit de elf West-Duitse regeringen. Het ontwerp zal aan de West-Duitse constituerende verga dering worden voorgelegd wanneer zij be gin September te Bonn bijeenkomt. In het ontwerp wordt nergens de naam „West-Duitsland" genoemd. Het noemt de elf West-Duitse staten bij de namen. Er wordt in bepaald, dat vertegenwoordigers uit Berlijn zitting dienen te hebben in beide Kamers en dat zij volledige stembevoegd heid moeten hebben, ook al zijn de wetten nog niet van kracht voor Berlijn. Het ontwerp laat de deur open vqpr even tuele deelneming door Oost-Duitse staten. De nieuwe instellingen, zoals zij in het ont werp worden genoemd, moeten worden be schouwd als een voorlopige basis voor de overdracht der bevoegdheden aan het Duit se volk. In een slotartikel wordt bepaald, dat de „basiswet" haar geldigheid zal ver liezen zodra het Duitse volk in staat zal zijn „in vrije zelfbeschikking" een grondwet te aanvaarden. Het ontwerp voorziet in een twee-kamer stelsel. Het rechtstreeks gekozen parlement zal 400 leden hebben plus 34 vertegenwoor digers voor Berlijn. De federale raad zal worden samengesteld uit afgevaardigden van de regeringen der staten. De grootte van de delegaties varieert van een tot drie leden, al naar gelang de grootte van de staat. Berlijn zal twee leden kunnen af vaardigen. De grote politieke partijen van de Brits- Amerikaanse zóne van Duitsland hebben hun ontevredenheid tot uitdrukking ge bracht over de ontwerp-grondwet voor een „federatie van Duitse staten", welke Maandag door een commissie van de elf West-Duitse landsregeringen is gepubli ceerd. Volgens de socialisten en de rechts- liberalen zou dit ontwerp veel verder in federalistische richting gaan dan door deze groepen wordt gewenst. De communisten verzetten zich principieel tegen een grond wet voor West-Duitsland. Weekblad-fusie een feit De besprekingen tussen de drie progres sieve weekbladen „De Groene Amster dammer", „Vrij Nederland" en „JM-De stem van Nederland" over de fusie, waar van wij onlangs melding maakten, hebben tot resultaat gehad dat men inderdaad tot overeenstemming over deze samensmelting is gekomen. De fusie is het gevolg van financiële moeilijkheden, waarin deze bla den waren komen te verkeren. Als hoofd redacteur van het nieuwe blad zal optre den de heer Johan Winkler, thans plaats vervangend hoofdredacteur van „Het Parool". Griekse guerilla gebroken Volgens radio Athene is het laatste ge organiseerd verzet van de guerilla's in het Grammos-gebied gebroken. De laatste groe pen opstandelingen zouden zich" op Alba nees grondgebied hebben teruggetrokken. Herremans volgt van Zeeland op in de Commissie van Drie De Belgische regering heeft heden het volgende communiqué uitgegeven: „De heer Paul van Zeeland, minister van Slaat, is op zijn verzoek eervol ontslagen van zijn functie als vertegenwoordiger van de Bel gische regering in de Commissie van Goede Diensten. De heer Paul van Zeeland heeft zich gedurende tien maanden ingespannen om de toenadering tussen Nederland en de republikeinse regering te vergemakkelijken. De heer R. Herremans. gevolmachtigd mi nister en buitengewoon gezant, die hem reeds enige tijd heeft vervangen, is als zijn opvolger aangewezen. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In het Noorden van het land: Matige, langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige wind tussen West en Noord Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien Vrij koel weer. In het Zuiden van het land/ Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen. Wisselende bewol king met bijna overal droog weer, doch plaatselijk ochtendmist. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 25 Augustus: Zon op 5.39 uur, onder 19 44 uur Maan op 21.34 uur, onder 11.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1