c „Wij moeten berusten in weigering van Rome en Moskou" Peters in c!e achtervolging uitgeschakeld Wetsontwerp op bestuursvoorzienmg in Indonesië ontmoet critiek J Wereldnieuws DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 2 Dr. KARL BARTH: Tweede dag van congres der kerken krijgt bezoek van Prinselijk Paar Voor de aanvang van de tweede zittings dag van het Congres der Kerken kwamen de gedelegeerden bijeen in de koepelkerk waar de dienst geleid werd door rev. Michio Kozaki uit Kyodan (Japan). De ochtendzitting in het Concertgebouw stond onder leiding van G. F. Fischer, aartsbisschop van Canterbury. Later kreeg pasteur Mare Boegner uit Parijs het woord om aan de vergadering de resolutie voor te leggen, die aan de Wereld raad der Kerken beslag zou geven. Aan de resolutie zijn 15 punten gehecht betreffende de samenstelling van het be stuur en de samenstelling der comités. Nadat het congres de resolutie met alge mene stemmen had aanvaard, bracht de algemeen secretaris dr. W. A. Visser Hooft rapport uit namens het voorlopig comité. Betekenis Bijna zonder uitzondering hebben alle kerken, die uitgenodigd waren de uitnodi ging aanvaard. De betekenis van het samenkomen van 150 kerken van 20 ver schillende geloofsopvatting behoeft geen verder commentaar. Vele kerken, die gaarne aan het congres hadden deelge nomen konden door verschillende omstan digheden geen vertegenwoordigers zenden. Het stemt tot vreugde, dat verscheidene historische Orthodoxe en Oosterse kerken vertegenwoordigers hebben gezonden. Het is te betreuren dat de Heilige Stoel besloten heeft zich niet bij de Wereldraad aan te sluiten, vooral omdat vele Rooms- Katholieke priesters en lelcen groot begrip hebben getoond voor het doel en karakter van de beweging. De Wereldraad der Ker ken zal hopen en bidden dat de mogelijk heid van contact zal blijven bestaan. Grote taak Het voorlopig comité ziet het als een der belangrijkste taken van de raad de kerken samen te brengen om de verschillen in ge loofsopvatting te bespreken. Op deze wijze kunnen wij worden voorbereid op vol ledige eenheid tussen de kerken. Dan komt de taak te zamen de funda mentele vraagstukken betreffende de in houd van de kerkelijke boodschap aan de wereldje brengen. Voorts dient te worden bevorderd, dat de zwakkere en behoeftige kerken worden geholpen door de grotere die in staat zijn steun te bieden. Het lang verwaarloosde oecumenisch contact tussen de kerkelijke jeugdbewegingen moet bovendien weer energiek ter hand worden genomen. Ten slotte moet de Wereldraad zich bezig houden met het kweken van leiders en met het opleiden van leken om de Christelijke getuigenis uit te dragen. Hoog bezoek Onder luid applaus van het voltallige Congres namen 's middags Prinses Juliana en Prins Bernhard aan de bestuurstafel in het Concertgebouw plaats. Het Prinselijk paar had de vijf voorzitters van de Wereld raad, benevens een 26-tal gedelegeerden ten paleize aan de lunch ontvangen. De prinses en de prins werden door pasteur Mare Boegner hartelijk verwel komd. Daarna betrad dr. Karl Barth uit Basel het podium. Hii gewaagde van een moei- Aneta's speciale correspondent in Ban doeng verneemt, dat de schets van het wets ontwerp op de bestuursvoorzieningen in Indonesië gedurende de overgangstijd voor ziet in: a. een federale regering; b. een kabinetsraad; c. een federale raad; d. fede rale volksvertegenwoordiging. De federale raad zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de staatkundige eenheden. De volksvertegenwoordiging zal moeten bestaan uit ten minste twee en ten hoogste tien vertegenwoordigers van elke betrokken staatkundige eenheid. Deze ver tegenwoordigers zijn niet verantwoordelijk aan hun deelstaat voor hun daden in de volksvertegenwoordiging. De federale re gering zou benoemd worden door de fede rale raad. De federale regering zou bestaan uit ten minste vijf Indonesiërs, zo veel mo gelijk uit verschillende gebieden. De fede- lijkheid, die de kerken zichzelf hebben be- I rale regering is verantwoordelijk aan de reid- De kerken zijn thans onderweg tussen federale raad en de volksvertegenwoordi- sociale en internationale wanorde, zei dr. Barth, dat wii ons niet tevreden mogen stellen met de wijze waarop de kerken deze problemen vroeger benaderden. Wij dienen te begrijpen, dat het rijk Gods niet een rijk is, dat wij aanpassen aan door ons ontworpen en goed gevonden ideeën en principes. De aardse wereld is verganke lijk. De kerken hebben een revolutionnaire hoop zonder gelijke te verkondigen, doen zij hebben geen systeem van maatschappe lijke of politieke principes aan te bieden, dat op zichzelf aan deze hoop inhoud zou kunnen geven. Zulk een systeem bestaat niet. Slechts Christelijke beslissingen en demonstraties zullen het teken zijn, dat deze hoop bestaat. Bijbel en Kerk Vervolgens gaf pasteur Mare Boegner, die de middagzitting presideerde, het woord aan prof. C. H. Dodd, van de universiteit in Cambridge, die over de Bijbelse grond slag sprak. „Om de bijzondere positie van de Bijbel in ons leven vast te stellen", zo zeide hij, „dient men te bedenken dat de schriftuur door de eeuwen heen in alle kerken van het Christendom is behandeld. Daarom is het onmogelijk de Bijbel te verklaren, zon der deze in verband met de kerk te zien. De band tussen kerk en Bijbel is oorspron kelijk en blijft steeds bestaan. Bovendien bestaat de verbondenheid tussen Bijbel en kerk in elke christelijke gemeenschap, on geacht overigens de opvattingen over het geloof." Na deze toespraak ging pasteur Boegner voor in gebed. Hij vroeg Gods zegen voor het Nederlandse vorstenhuis* en voor de regeerders der volkeren, die op het congres vertegenwoordigd zijn. Gisteravond heeft de minister van Justi- van de Stichting voor de Landbouw het tie namens de Nederlandse regering de niet langer verantwoord acht de bedrijfs- Wereldkdmpioensckappen wielrennen Maandagmiddag brachten Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan het Congres der Kerken in hel Amsterdamse Concertgebouw. Het Prinselijk Paar, gezeten ter weerszijden van Ds. Boegner uit Parijs, die deze zitting presideerde. Trage rijksbemiddelaars In een communiqué van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw wordt critiek geoefend op de wijze van behandeling der collectieve ar beidsovereenkomsten door het college van rijksbemiddelaars. Deze „ernstige ontstem ming" vloeit voort uit de traagheid waar mede bij het college aanhangig gemaakte C.A.O.'s worden afgewerkt. Van verschil lende collectieve contracten is sinds ge ruime tijd niets meer gehoord. Ook zijn ernstige bezwaren gerezen tegen de werk-" wijze van het college, dat vergaderingen voor betrokkenen bij overeenkomsten be legt zonder dat deze betrokkenen voordien van de bezwaren van dit college tegen de onderhavige ontwerp-overeenkomsten op de hoogte zijn. Aangezien de hoofdafdeling sociale zaken deelnemers aan het Wereldcongres der Kerken in het Rijksmuseum te Amsterdam ontvangen. Op deze receptie waren talloze autoriteiten aanwezig. genoten onkundig te laten van de tussen werkgevers en werknemers overeenge komen ontwerp-CAO's, is opdracht ge geven deze terstond te publiceren. Bandoengse conferentie zal veel wijzigingen voorstellen een niet meer in haar geheel bestaande scheiding der kerken en nog niet geheel bereikte eenheid. „Dit moge voor ons", al dus spreker, „echter geen aanleiding zijn enze teleurstelling of verontwaardiging over de weigering der kerken van Rome en ging. De kabinetsraad zou bestaan uit de federale regering en het college van secre tarissen van staat. De besluiten van de federale regering worden genomen in kabi netsraad. Op alle belangrijke gebieden zo als op gebied van voorzieningen betreffen de de Verenigde Staten van Indonesië en Moskou al te zeer in onze eerste sectie naar de Unie worden beslissingen genomen in voren te breneen. W« moeten in de weige- I overeenstemming met de fe3erale rand. ring van Rome en Moskou berusten. Mis schien heeft God ons hiermede willen sparen voor de waan, dat wij een toren zouden kunnen bouwen, die tot aan de hemel reikt". Vervolgens ging spreker er toe over het onderwerp van de tweede sectie te bespreken: „De opdracht van de kerk in de verkondiging van het evan gelie". Hii kwam tot de conclusie, dat gr slechts één vraag overblijft: hoe wij ons zelf kunnen vrijmaken van het denken in hoeveelheden en statistieken, van het rekenen met zichtbare resultaten. Slechts indien wij ons zo vrijmaken zal onze ge tuigenis van de souvereiniteit van Gods Barmhartigheid met kracht kunnen wor den uitgedragen. Sociale en politieke problemen Sprekende over de onderwerpen die in de derde en de vierde sectie zullen worden behandeld, namelijk de problemen van de De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 RL 7, 8, 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Ballet Russe; 7.45 'n Woord voor de'Dag: 8.15 BBC-koor; 8.30 Gram.platen; 9.Voor jonge zieken; 9.30 Gram.platen; 10.— Chr. congres tegen alco holisme. 11.Potpourri's; 11.40 Piano-duo; 12— Gram.platen; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Ancora-trio; 13.15 Orgelconcert: 14.— Ensemble Bagatelle: 14.30 Licht en tuinbouw; 15.— Sopraan en piano: 15.30 Kamerorkest: 16 Zigeunermuziek; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.30 Strijkorkest; 18.Chr. koor Charlois; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.15 André Kostellanetz (gr.); 19.30 Actueel ge luid; 19.45 Gram.platen; 19.55 Bach-koraal; 20.15 Wijdingsure uit Utr. Dom, belegd door Oranjeverenigingen; 21.30 Kon. Militaire Kapel; 22.15 Zes strijkkwartetten v. Beetho ven; 22.45 Avondoverdenking; 23.15 Wereld raad w. kerken; 23.20 Avondklanken (gr.); 23.40 Peters Anders zingt. HILVERSUM II, 414.5 RL, 218 RL en 1875 M. 7, 8, 13, 18, 20, 23 uur: Nieuws; 7.15 Gram. platen; 8.15 Soc. strijdlied; 8.18 Tango's en rumba's; 8.15 Voor de huisvrouw; 9.— Mo zart (gr.); 9.30 Waterstanden? 9.35 Cortot speelt Schumann; 10.— Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Halfuur voor de vrouw; 11 Non stop gram.muziek; 12— Orkest Malando; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor 't platteland: 12.38 Orgelspel; 13-15 Kalender; 1320 Orkest Fr. Wouters; 13.50 Josef Schmidt; 14.Over Pablo Casals; 14.15 Ka mermuziek; 15.„Jane Eyre" (IX); 15.30 Regenboog; 16.Kinderzang: 16.15 Weinig in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Puszta- en Hawaiiklanken; 17.45 Contact over zee; 18.15 Varia; 13.20 Operetteconcert; 18.45 Wereldkamp. wielrennen: 19.— Don- derwolkje aan feesthemd"; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Voor de jeugd; 20.05 Pater de Greve voor het yilhelminafonds; 20.15 Fesl- wochen Luzern; 21.35 „Kruisverhoor" (hoor spel); 22.40 Kwartet Corduwener: 23.15 We- rcldkamp. wielrennen; 23.30 Dsassnuziek. Alle bevoegdheden van de gouverneur- generaal zouden worden overgedragen aan de federale regering. Benoemd wordt een hoge vertegenwoordiger van de Kroon in overeenstemming met wie het benoemings recht wordt gehanteerd én met wie overleg gepleegd wordt inzake de buitenlandse betrekkingen, financiën en dergelijke. Zo regelt de federale regering in overleg met deze vertegenwoordiger de organisatie en taakverdeling van de buitenlandse dienst. Inzake vestiging van buitenlandse betrek kingen in Indonesië en het voeren van het buitenlandse beleid besluit de Nederlandse regering. De federale regering regelt voorts in overleg met vertegenwoordigers van de Kroon de organisatie en opleiding van de federale strijdkrachten. Bevoegdheden ten aanzien van het K.N. I.L. en de Koninklijke Marine blijven bij de Koning. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon voert het opperbevel over alle strijd krachten in Indonesië. De commandanten van land- en zeemacht hebben in de kabi netsraad stemrecht, waar het zaken be treft, die op hun terrein liggen. Indien op bepaalde punten geen overeenstemming wordt bereikt tussen de vertegenwoordigers van de Kroon en de federale regering kan een beslissing gevraagd worden bij de Nederlandse regering. Aldus is in grote trekken het 32 artikelen tellende voorontwerp, dat voorts de moge lijkheid inhoudt om naast de vertegenwoor diger van de Kroon gedelegeerden van de Kroon te benoemen. Het ontwerp maakt bepaalde voorbehouden over de status van Nieuw-Guinea. Aneta's speciale correspondent vernam voorts in Bandoeng, dat het te verwachten is, dat in het advies van de federale con ferentie op bovenstaand ontwerp vele wij zigingen zullen worden voorgesteld. Vrij algemeen gaf men in kringen van de con ferentie, die Maandag wederom bijeen was, te verstaan, dat het ontwerp zoals het thans ter tafel ligt. niet aanvaardbaar kan wor den genoemd. „Wij hebben grote waar dering voor bepaalde gedachten, die in het ontwerp worden ontwikkeld, maar daar naast bestaat teleurstelling over de be perkte bevoegdheden voor de fererale re- gering, zoals die in onderscheidene artikelen nemingen zullen uitwijzen wie twee maan- zijn omschreven", aldus verklaarde tegen- den lang in Duivendrecht aan de onbarm- Carol van Derman poseert „Niet tevergeefs" Carol van Derman is een geduldig meisje. Niemand, die haar aan het werk heeft ge zien, zal dit nog willen ontkennen. We za gen haar gisteren in de hernieuwde Cine- tone-studio's in Duivendrecht, waar de eer ste opnemingen voor de film „Niet tever geefs" werden gemaakt. Dit werk bestond voor Carol, de ontdekking van de Franse filmregisseur Edmond T. Gréville. in het tot in het oneindige staan in een hoekje van de kleine opnamehal, blijven staan precies op dezelfde plaats op de krijt streep) es, die op de grond zijn uitgezet en dan maar wachten tot ontelbare schijn werperbedieners, cameramensen, kappers en natuurlijk de regisseur vinden, dat de schaduw precies goed valt en het mutsje aanvallig op de gouden lokken prijkt. En als dat allemaal in orde lijkt dat zal wel een uurtje gekost hebben dan mag Carol naar voren stappen, haar wenkbrauwen neerslaan, ze weer opslaan,, haar capuchon van het hóófd nemen, glimlachen en twee stappen voorwaarts doen. En als Carol dan het geluk heeft, dat de pasjes goed zijn en het afnemen van de capuchon niet te abrupt, dan is het uur werken goed besteed geweest. Dan zegt haar ontdekker dat het een uitstekende „shot" is geweest en meteen daarop komt een Nederlands meisje voor de camera te staan, dat voor de Hollandse versie hetzelfde gaat doen. En zoals Carol een uur lang het centrum van de concen tratie is geweest, zo is ze weer vergeten ook, want nu eist een ander haar plaats op en verdwijnt de ontdekking naar een stof fige stoel. We hebben twee Nederlandse meisjes onder de lampen zien verschijnen. Een hun ner kennen we van talloze toneelstukken, maar dit zegt ze is oneindig veel moeilijker. De ander is lang en slank er lijkt veel op Carol. Tussen deze twee Hol landse meisjes zal het gaan. De proef - over Aneta een invloedrijk deelnemer aan de conferentie Men is-in sommige kringen van mening, dat hantering der federale strijdkrachten aan de federale regering dient te worden toebedeeld, evenals het benoemingsrecht van officieren bij deze strijdkrachten'. Men zou voorts een stem in het kapittel willen hebben ten aanzien van deze strijdkrachten. Verder zou benoeming en ontslag van de, secretarissen van staat dienen te geschieden door de federale regering. Vrij algemeen heeft men bezwaar tegen de redactie van het voorontwerp, dat mogelijk door de haast waarmede het is samengesteld op bepaalde plaatsen technisch onvoldoende moet worden geacht, aldus verklaarde men aan Aneta's speciale correspondent. Accordeon-symphonieën gevraagd. Ter verhoging van het culturele peil van de Ne derlandse accordeon-orkesten is door het hoofdbestuur van de Nederlandse accor deon- en mondaccordeonbond een composi tie-prijsvraag uitgeschreven. De jury bestaat uit: H. J. H. Geraedts. Hugo van Dalen, ir. Henk Badings en Alex Voormolen. Geëist wordt een compositie van tenminste vijf minuten geschreven voor vier accordeon- stemmen. Verder worden als „bij"-instru- menten verlangd: piano, contrabas en volle dig slagwerk. Als prijzen worden uitgeloofd: een eerste prijs van 200, een tweede van 100 en een derde van 50. Pijn - Pijn - IRheumatische pijn. Heel de lange dag en 's nachtsWaarom al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slape loze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is tcch geen reden om te wanhopen! Neem Kruschen Salts. Duizenden en tienduizenden en honderdduizenden gaven U het goede voor beeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine da'gelijkse dosis Kruschen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuiverend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samen gesteld, hebben een aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloed zuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de schadelijke, pijn- verwekkende zuren worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regelmatig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve onder vinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. «Adv hartige schijnwerpers ten prooi zal vallen. Van negen tot vijf uur hebben Gréville, Guus Oswald, Douglas Robertson en de Nederlandse assistenten Paul Kijzer, Piet Meerburg en vele anderen hun levend ma teriaal gekneed en de eerste resultaten cri- tisch bekeken. Zo zal het nu tfele dagen lang gaan in Duivendrecht. Sport in 't kort Fanny Blankers-Koen en Slijkhuis naar Ierland. Woensdag a.s. vertrekken mevr. Fanny Blankers-Koen en Slijkhuis naar Dublin, om deel te nemen aan de internatio nale athletiekwedstrijden. die daar Donder dag worden gehouden. Verscheidene der beste Britse dames-athleten zullen aan de start verschijnen, doch van een herhaling der 30 meter hordenrace tegen Maureen Gardner zal wel niets komen, aangezien deze een de zer dagen in het huwelijk zal treden en derhalve verstek zal laten gaan. Korfbal. Seriewedstrijden Swift". Sport Vereent I nam deel aan de seriewed strijden van Swift en speelde in de eerste ronde tegen KCN gelijk. (1—1). Bij het ne men van strafworpen won KCN. In de ver liezersronde stelde Sport Vereent teleur door met 3—1 van Swift 2 te verliezen. Jeugd-Korfbaltournooï. Zeshonderd jonge korfballers(stex-s) waren Zondag bij een op het prachtig gelegen „Sport Vereent"- terrein. Dank zij de uitmuntende organisatie van Landsman c.s. verliep alles keurig. Koog Zaandijk a. legde na felle strijd met H.K.V.A. uit Den Haag beslag op „D. Klay's-wisselbeker". De winnaars waren: Afd. A 1: K.Z. a. Aurora, a; afd. A 2: H.K.V. a„ Groen Geel a; afd. B 1: K.Z. b. Indo b; 2: Zaandam-Zuid, Gibraltar a; 3: D.T.V., H. K. V. b; 4: D.V.S. b. K.C.O. b; afd. C 1: K.Z. e; K.C.O. c: 2: Blauw Wit c. Z.K.V. b: 3: Groen Geel c: Animo Ready c; 4: Animo Ready d, N.W.S.V. QuickSuriname 54. Het Surinaamse voetbalelftal heeft Zaterdagmiddag in vijfde ontmoeting opnieuw een goede indruk achtergelaten. Niet dan met de grootste moeite bleef het Nijmeegse Quick de gasten in het Goffertstadion te Nijmegen met 54 de baas. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Lorenzctti wint ronde van Glady. De Italiaanse coreur Lorenzetti heeft in zware regenbuien en stormachtige wind de ronde van Glady (bij Belfast) op zijn Guzzi-motor gewonnen. Hij legde de 396 km. met een ge middelde snelheid van 136 km. per uur af. De Engelsman Locket op Norton was twee de, Graham op AJS derde. PANDA EN HET GOUDVELD S3- -1 Op de eerste avond was de belangstelling voor de wedstrijden om het wereldkam pioenschap op de baan in het Amsterdamse Stadion gering. Op het procramma stonden de kwart eindstrijden achtervolging voor professionals en amateurs en de eerste serie van de 100 k.m. wedstrijd achter grote mo toren: In de eerste kwartfinale won Koblet ge makkelijk van de Fransman Landrieux in de tijd van 6 min. 27.1 sec., terwijl de Frans man er 6 min. 42.5 sec over deed. De Haar lemmer Peters startte in de tweede rit te gen Bevilaqua, nummer twee van de we reldkampioenschappen achtervolging te Pa rijs. voor de ere-tribune. De Italiaan liep onmiddellijk in en op de helft van de af stand zakte Peters af. terwijl de Italiaan met een prachtige stijl, schijnbaar zonder een ogenblik in moeilijkheden te komen na 2.5 k.m. zeker 25 meter voorsprong had ver kregen. Met 125 meter verschil werd Peters geslagen. De tijd van Bevilacqua was 6 min. 27.4 sec. en van Peters 6 min. 38 sec. Coppi won na een niet gemakkelijke koers van de Luxemburger Gillen na 6 min. 28.1 sec. In de vierde en laatste kwarteindstrijd reed Schulte tegen de Deen Nielsen, die in. de middaguren zonder strijd (Weilenmann moest verstek laten gaan) zich had kunnen plaatsen. Schulte liep onmiddellijk in op zijn tegenstander en nam een voorsprong van 20 meter, welke hij geleidelijk vergrootte tot 50 meter. De tijd van Schulte was 6 min. 34.2 sec. De tijd van Nielsen 6 min. 40.9 sec. De kwarteindstrijden voor amateurs zouden heden Dinsdagavond worden gehouden. Voor de eerste serie van het wereldkam pioenschap achter grote motoren verschenen in deze volgorde aan de start Michaux, (Bel gië), Schaar (Zwitserland), Svoboda (Oos tenrijk), Lesueur (Frankrijk), Bakker (Ne derland) en Pedersen (Denemarken). De wedstrijdcommissarissen-hadden beslo ten van de drie series, welke Maandagavond, Dinsdagavond en Woensdagavond op het programma staan, de nummers één en twee van elke serie in de eindstrijd te plaatsen, benevens de winnaars van de drie herkan singen. In het begin van de eerste serie kwa- Cricket Een merkwaardig speler Omtrent de éen-en-dertigjarige Somerset- batsman Harold Gimblett. die de hoogste persoonlijke score in Engeland sinds negen jaar heeft gemaakt (310 tegen Sussex) geeft de Daily Herald nog enige bijzonder heden. Gimblett speelde in 1936, als negen tienjarige. zijn eerste wedstrijd voor So merset en begon meteen met een century. Hij was een uitgesproken freehitter. Een maal scoorde hij op acht achtereenvolgende ballen 42 runs waarbij zes zessen. In 1936 kwam hij uit in de eerste Testmatch van Engeland tegen India. De Engelsen had den 21 nodig om te winnen. Gimblett sloeg vier vieren op vijf ballen van de fastbowler Nissar, daarna een één en daarop een vier op Amar Singh, waramee de wedstrijd ge wonnen was. Later raakte hij geruime tijd uit vorm. „Misschien", zegt de Daily Herald, „werd zijn stijl overmatig gepolijst door de experts. Een Australische Test-cricketer heeft eens gezegd: Een bat kan te recht zijn' Hij is een stoere boerenzoon uit het dorp Watchet. Zwemmen Successen voor H.P.C. in Hengelo Zondag hield de Hengelose Zwem- er Poloclub „Weusthag" nationale zwemwed strijden. waaraan een aantal leden van H. P. C. deelnam. Het nummer 100 meter borstcrawl heren werd gewonnen door Tjebbes (HPC) in I min. 03.5 sec. die hiermede voor een jaar ir het bezit komt van de Bisschoff's wisselbe- ker. Wim Geurtsen HPC werd tweede in 1 min. 0.82 sec. Hetzelfde nummer voor dames om de Maagd-wisselbeker werd nu gewonnen door mej. I. Smit van HPC in 1 min. 19 sec. Tweede werd mej. Wensing in 1 min. 22 sec. Mej. Wensing legde eveneens beslag op de derde plaats in het nummer 100 meter schoolslag dames. De 4 x 100 meter borstcrawl-estafette he ren om de Zonnevylle-wisselbeker werd gewonnen door de ploeg van HPC in 5 min. 0.9 sec., terwijl eveneens de Stork-wissel- beker naar Heemstede ging bij het nummer 5 x 50 meter borstcrawl-estafette heren, en wel met de tijd van 2 min. 36.8 sec. Tot slot speelde een combinatie van HPC een waterpolowedstrijd tegen een vertegen woordigend zevental van Hengelo en won met 62. Waterpolo-uitslagen De uitslagen van de competitiewedstrijden,- gespeeld in de Koninklijke Nederlandse Zwembond,- luiden: Dames: 3e klasse F: Haarlem 2Hoofddorp 1 0—7: heren: le klasse *B: DWR— AZ 7—3, MeeuwenDWR 72; reserve le klasse B: DJK 2—HPC 3 4—0; DWR 2—DJK 2 8—2; reserve 2e klasse E: DWR 3Haarlem 3 1—7; VZV 2—DWR 3 5—1. Competitie kring Haarlem van de K.N.Z.B.: dames: HZV 1—DWT 3 0—3; heren: Haar lem 6HZV 1 1—5. De eindstand van de 2e klasse B dames luidt: gesp. gew. gel. verl. v. t. pnt. 33. Terwijl Panda en de goudzoeker niets „Dat is raak", zei Bulk cn trok het touw stevig I en raapte de kaart op, die op de grond was vermoedend van het gevaar, dat hun boven j aan, zodat Panda en Nick Nugget geen vin gevallen. „Kom mee, vriendzei hij tegen het hoofd hing, de kaart bestudeerden, haalde konden verroeren. „Het spijt me vrienden," zei i Billy Bulk. die inmiddels het touw nog een Bilhj Bulk met een valse lach op zijn gezichtJoris Goedbloed, terwijl hij met een zwierige 1 paar maal om de rots had geslagen, zodat zijn lasso te voorschijn. Hij zwaaide het touw zwaai zijn hoge hoed afnam, „dat het geluk I Panda en zijn metgezel nu .stevig waren cast- paar maal boven zijn hoofd rond en toen zich thans weer tegen U gekeerd heeft. Wacht, schoot de lus met een fluitend geluid door j vergun mij dit op te rapen, ge zult het toch de lucht en kwam precies over de schouders niet meer nodig hebben." Terwijl de twee van Panda en de oude goudzoeker terecht. vrienden woedend toekekenbukte Joris zich gebonden, en tandenknersend van woede moes ten toezien, hoe de twee schurken zich met de kaart verwijderden. Spoedig waren het nog slechts twee kleine figuurtjes in de verte. Merwede 6" "6 "0 0 26— 5" 12 Zian 6 3 0 3 13—13 Haarlem 6 3 0 3 16—20 HPC 6 0 0 6 5—22 le klasse B heren: Meeuwen 8 7 0 1 5817 HPC 8 5 1 2 33—32 DWR 8 5 0 3 39—33 Nereus 8 116 19—46 A.Z. 8 1 0 7 20—41 Schaken Tournooi van „Haarlem" is nog niet geëindigd De laatste inhaalronde van het schaak- tournooi van Haarlem heeft nog niet die beslissingen gebracht, welke nodig waren om het tournooi als geëindigd te kunnen be schouwen. Het bestuur heeft daarom beslo ten a.s. Vrijdag nogmaals gelegenheid te geven tot het spelen van afgebroken en achterstallige partijen. De prijsuitreiking wordt uitgesteld tot 10 September. De uitslagen van de laatste inhaalronde luiden: Hoofdklasse A: G. Prahl-H. Bouwmeester 01: B: P. Verdonck-J. J. v. Kampen 01; S. Bonkenburg-J. Verleur 10; C: W. Geu- zenbroek-P. Hart 44; J. J. H. Bauer-A. Herfst 10. le klasse A: E. J-. de Ree-L, Kensen 01; B: P. Eykelboom-Th. D. Hetem 10; J. v. d. Moot-A. M. Voorting 44, J. v. d. Moot-P. Eykelboom 10; P. Eykelboom-J. v. d. Schaaf 01. 2e klasse A: A. v. Geylswjjk-P. Barend 10; J. Kruup-J. Huizing 0—1; 2e klasse B: E. F. v. Beem-J. Boere 10: C: P. in den Berken-C. Blom 44; D: G. de Groot-A. v. d. Kloet 01; P. Stam-G. de Groot 10. 3e klasse A: G. v. d. Stoop-P. J. Holtkamp Vi4; M. P. de Haas-P. v. Loevezijn 10. De spelers in de le klasse A zijn uitge speeld. De uitslag luidt: 1. A. Haitsma, 4 pnt.; 2 L. Kensen 3'.- pnt.; 3 E. J. de Ree 3 pnt.; 4 A. H. Polak 24 pnt., 5 W. J. Jolink 2 pnt; 6 J P. v. d. Meer 0 pnt. In de le klasse B is J. v. d. Moot winnaar geworden met 34 pnt. In de 3e klasse A waar ook alle partijen reeds uitgespeeld zijn. is het resultaat: 1 G. v. da Stoop 44 pnt.; 2 P. J. Holtkamp 34 pnt., 3 P. v. Loe vezijn 3 pnt.; 4 en 5 M. A. de Haas en K. Hulst 2 pnt., 6 B. Rau 0 pnt. men er nog al wat wijzigingen in de volg. orde. Na 25 k.m. was de stand: 1 Lesueur, 2 Bakker, 3 Michaux, 4 op 450 meter Schaar en op 1 ronde cn meer Pedersen en Svoboda, Geruime tijd bleef de situatie ongewijzigd en na 50 k m. was het duidelijk, dat er slechts drie stayers van klasse op de baan reden. In de volgende 25 k.m gebeurde er weinig sensationeels meer. Alleen Michaux kon noch de aanval van Lesueur. noch die van Bakker weerstaan en de Belg zakte af tol op drie ronden achterstand van de leiders, Het ging er nu alleen maar om, of de prach tig draaiende Lesueur, een ideale combinatie met gangmaker Pasquier, er ook nog in zou slagen Bakker een ronde achterstand te be rokkenen. Bakker, achter Kaeser' reed eer, moedige wedstrijd en zorgde er voor, da; Lesueur niet te dicht achter hem kwam. Ir. de laatste tien ronden bleef de Fransmar Bakker op geen 25 meter volgen, maar lapt werd onze landgenoot niet. De uitslag luidt: 1 Lesueur, tijd 1 uur 2( min. 46 sec., 2 Bakker op 480 meter; 3 Mi chaux op 6 ronden; 4 Pedersen op 11 ronden; 5 Schaar op 14 ronden; 6 Svoboda op IJ ronden. Lesueur en Bakker plaatsten ziet dus voor de eindstrijd. Kaatsen Jubileumwedstrijd van „Frisia" Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de kaatsclub „Frisia" is op het terrein aan de Kleverlaan een kaatswed strijd gehouden. De voorzitter herinnerde aan het werk van velen, die de club in de loop der jaren hebben gesteund. Hulde bracht hij aan een der pioniers, de heer Broersma, wie hij een herinneringsbord aanbood. Ook de verdiensten van de heer W. Grenzenberg werden gememoreerd. Daarna werd onder leiding van de heer Rinia van Makkum een aanvang met de wedstrijd gemaakt, waaraan niet minder daa 27 parturen deelnamen, zodat in vier perken werd gespeeld. Nadat diverse spannende en minder spannende partijen gespeeld waren moesten de volgende parturen om de prijzen kampen: 23. de Jong (A'dam), Smit (Haarlem), van der Heide (Zaandam); 2 Vis en Postma (beiden Makkum) en Fokke (Zaandam); 12. Hoekstra 'Haarlem), Schuil (Alkmaar) en J. Algera (Zaandam); 22. de Jong (Zeist), Bijlsma (A'dam) en Bergstra (Utrecht). Over het algemeen brachten de slotpar- tijen niet die spanning, welke verwacht werd. Partuur 2 verloor van no. 23 met een kwaadslag op 52 en 64 met de volgende punten: 1—8—8 2: 4—8—6—8—2—4 4 4 No. 22 had nog minder moeite met no. IJ en gunde dit partuur geen enkel bordje en in totaal 24 punten. Ook de eindstrijd ver liep vrij eenzijdig. Wel weerde van der Heide zich goed, doch zijn makkers steunden hem te weinig, terwijl no. 22 een goed slui tend partuur vormde. Het spelverloop was: 23: 6—8—4—4—8—6—4—4 De eerste prijs was dus voor 22. de tweede' voor 23. de derde voor 12 en de vierde voor 2. Bergstra uit Utrecht ontving een medaille als koningsprijs en één voor de beste op slag. Zijn speelmakker De Jong uit Zeist verwierf een bord van Makkumer aarde werk voor de verste bovenslag (61 m.) Voorts verwierf Van der Heide een medaille als beste speler van no. 23 en Schuil uit Alkmaar een lepeltje als de beste speler van no. 12, Tennis Australië in tie eindstrijd tegen Amerika Australië heeft de interzöne finale van het Daviscup-tournooi door een overwin ning van 32 op Tsjechoslowakije gewon nen en heeft zich geplaatst in de uitdagings ronde tegen de houders van de cup, de Ver enigde Staten. De uitslagen waren: Drobnv (Tsjechoslo wakije) sl. Quist (Australië) 68, 3—6, 1816, 63, 75; Sidwell (Australië) sL Cernik (Tsjechoslowakije) 75, 64, 62. Honkbal HHC wint tournooi in België Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Antwerp Base Ball Club. werd in Antwerpen om de „Schaal H. J. Martin" ge speeld. VVGA en HHC, die aan dit tournooi deelnamen, wonnen hun wedstrijd tegen resp. ABBC (106) en Bell (7—0) en kwa men in de finale tegenover elkaar te staan. Na een spannende strijd, waarin VVGA lange tijd met 20 leidde, zegevierde HHC met 53 en veroverde daarmee de beker. Werper G. Duinker leverde een opvallende prestatie door 21 WGA-spelers op 3 slag uit te schakelen. Terug. De Britse overheid bericht, dat zij het schroefloos jachtvliegtuig van het type Vampire", dat een noodlanding had gemaakt in de Sovjetzöne, heeft terugontvangen. Ook de piloot is terug gekeerd met de expeditie, die het vlieg* tuig heeft gehaald. Vooruitziende blik. Employés van de „Zweeds-Amerikaanse scheepvaart maatschappij" hebben bevestigd, dat de consul-generaal der Sovjet-Unie te New York, Jacob Lomakin, ongeveer zes weken geleden (dus voordat de re gering der V.S. Lomakin's geloofsbrie ven nietig verklaarde en aan de Sovjet regering verzocht hem terug te roepen) passage had besproken. Zoals bekend beschuldigt de regering der V.S. Loma kin van onbetamelijk optreden in de zaak Kosenkina. Wankele bootjes. De Vrijdag door presi dent Truman afgelegde verklaring, dat gehuwde mannen van dienstplicht vrij gesteld zouden worden, heeft overal in de Verende Staten een huwelijksrage ontketend. In Brooklyn moest de politie een queue van jonge lieden in bedwang houden, die zich voor het bureau van de burgerlijke stand begonnen te ver dringen toen dit bureau zijn deuren opende. De politie sloot de deuren nogal vroegtijdig en tientallen paartjes zwermden toen naar het bureau van de burgerlijke stand in Manhatten, dat nog geopend was. Negeren. Het Duitse nieuwsbureau in de Britse zóne deelt mee, dat Alfred Mückenberger, hoofd van het centrale Berlijnse kolenbureau, op aanwijzing van de Sovjet-autoriteiten door Duitse politie gearresteerd is. Mückenberger was door de Sovjet-autoriteiten ge schorst wegens „verwaarlozing van de kolenopslagplaatsen en ondoeltreffend optreden bij de kolendistributie" Hij bleef echter in functie, nadat de Ame rikaanse en Britse militaire autoriteiten hem gezegd hadden, dat hij het Sovjet bevel diende te negeren.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2