J De vrije ziekenhuiskeuze te Haarlem Verzuim te Moskou Q Kort en Bondig KANTOORRUIMTE Zomertarief SCHOOLTASSEN Drs P. W. Tuyn Kervezee HERDENKINBSSAMENKOMST Een der pijlers waarop reeds vele jaren de gemeentelijke bemoeiing wat de zieken- ■rj huisverpleging betreft rust, is de vrije zie- fcenhuiskeuze. De patiënten kunnen ook als zij geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente verpleegd moeten worden, of vallen onder de ziekenhuisverzekering kiezen in welke inrichting zij willen opge- '<x nomen worden. Natuurlijk komt de laatste tijd, nu er plaatsgebrek in de ziekenhuizen is, zodat wachtlijsten voor patiënten moes ten worden ingevoerd, die vrije keuze prac- tisch wel in het gedrang. Soms moeten pa- d( tienten die spoedig geholpen moeten wor- nii WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DACBLAD Werd 50 jaar geleden maar uit heel andere motieven dan nu gelden ingevoerd. den genoegen nemen met opneming in een J inrichting waar plaats is, maar daardoor wordt het beginsel natuurlijk niet aange tast. Vroeger, vóór 1898, was de toestand zo, dat patiënten die geheel of gedeeltelijk voor tekening der gemeente kwamen, alleen in het St. Elisabeth's Gasthuis konden worden opgenomen. In het genoemde jaar dus nu juist 50 jaar geleden is daarin een verandering gebracht. Maar de motieven ™die daartoe geleid hebben, waren van ge- heel andere aard als die nu gelden. In 1898 vroegen de regenten van het ..Gasthuis aan de gemeenteraad medewer king te willen verlenen om werken uit te voeren tot vergroting van de inrichting. Dit werd noodzakelijk geacht omdat er plaats gebrek was. Verscheidene raadsleden vrees- Uj den evenwel voor de financiële consequen- lies die aan dit uitbreidingsplan vastzaten. regenten van het Gasthuis zouden na- voor die uitbreiding een deel van het bezit te gelde moeten maken, hetgeen zou hebben, dat de jaarlijkse inkomsten uit eigendommen met 6000. jouden verminderen. Het kan-niet uitblij- pen aldus redeneerden die raadsleden dat daardoor het. tekort op de exploitatie van het Gasthuis, door de gemeente te dekken, zal stijgen. En dat werd ongewenst aifoacht, omdat dit tekort toch al was op- tot een kleine 40.000 per jaar. werd voor de gemeentekas voordeliger agtgeacht om met de andere ziekenhuizen iei overeenkomsten te sluiten om daarin de er.patiënten op te nemen waarvoor geen li plaats was in het Gasthuis. Natuurlijk on der voorwaarde, dat de patiënten daar- iegen geen bezwaar hadden. De directies van het Diaconessenhuis, 06.Joannes de Deo en de Mariastiohting (dit ik laatste ziekenhuis was toen nog in oprich- Wting) waren bereid de patiënten op te Ademen tegen een verpleegprijs van 1.— 'jkper dag, kinderen 0.60. De verpleging der jatienten voor gemeenterekening kwam in ir'h§t Gasthuis in die tijd op 0.85 per dag. üu is de verpleegprijs gemiddeld 5. Na een breedvoerige discussie besloot de op het aanbod der ziekenhuis-direc- lies in te gaan. Voorlopig werd de overeen- ;omst voor ten hoogste drie jaar aangegaan, aar later w.erd zij verlengd. Die overeenkomst is het begin geweest de vrije ziekehhuiskeuze in Haarlem, -ant de reserve, dat alleen patiënten in mdere ziekenhuizen mochten worden op genomen, als er geen plaats was in het Gasthuis, kwam te vervallen. Na enige lijd moest toch worden overgegaan tot uit- ireiding van het Gasthuis. In de jaren 18961897 werden in het lasthuis voor gemeenterekening verpleegd latienten die tezam.en 95.716 verpleegdagen adden, per jaar dus ongeveer 31.900. Haar- em telde toen ongeveer 63.000 inwoners. Uu worden in 1940 voor rekening der ge- )e feestdagen te Haarlem Beslissingen van het gemeentebestuur De gemeentelijke instellingen zullen op II Augustus en 6 September, op enkele ïitzonderingen na, de gehele dag gesloten lijn. Het huisvuil wordt op die dagen niet ipgehaald. Voorts verlenen B. en W. voor het tijd- rak van 31 Augustus tot en met 6 Septem ber overeenkomstig artikel 9, lid 5 der Winkelsluitingswet-. 1930, algemene ont heffing van alle verbodsbepalingen van bedoelde wet. De burgemeester heeft het sluitingsuur fan de tapperijen in de gemeente op 31 Augustus a.s. bepaald op 1 uur des nachts. )e Centrale arbeids- nrichfing van „Nazorg" Terrein wordt in orde gemaakt Indertijd stelde de raad van Haarlem ten crediet van 27.894 beschikbaar voor Ie bouw van een werkplaats- voor de cen- rale arbeidsinrichting van Nazorg op een errein aan de Schalkwijkerweg. Om het errein, bestemd voor tuingrond, in het i,s. najaar te kunnen bewerken, is het ge- renst, dat de sloten, liggende om en door :et terrein, worden verbreed en uitge- iiept en dat een der sloten wordt afge- lamd. Voorts moeten bomen en struikge- ;as verwijderd worden, waarna het ter- ein kan worden omgeploegd. De kosten an deze werken zijn 1800. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Augustus. GEHUWD; 24 Aug.: J. Abrahams en G. J. anssen. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug.: P. liekstra-Anraad; 23 Aug.: D. C. Kneepkens- an Randtwijk; W. A. T. de Kuijer-Bleijs- 'ijk; H. A. van den Boogaard-Nieuwenhuis; lAug,: J. A, M. Melief-v. d. Vleuten; P. C. A. e Groot-Pieters; A. E. Bus-Brinkman; M. ioes-de Jong, BEVALLEN van een dochter: 21 Aug.: A. 1 Willemse-Lamoree; C. L. van Beek-Ver- oeven; 22 Aug.: M C. C. van Rooden-Heilig; Aug.: G. Bodenstaff-Greuter; A. A. du laine-Dubelaar; 24 Aug.: J. S. Snoeks-Jan- roers. OVERLEDEN: 21 Aug.: C. H. J. Rootlieb, j., Hazepaterslaan; 22 Aug.: W. G. Grotio- ann, 83 j., Gasthuisvest; H. J. A. Scholten, Merovingenstraat; A. E. van Dinten, Nagtzaamplein; J. V. van Aker, 44 j., irionweg. tgenda voor Haarlem WOENSDAG 25 AUGUSTUS. Spaarne: „Mijn vriend Trigger", 14 j., 2.30, en 9.15 uur. Rembrandt: „Waternimf", alle ;eft„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Spring- me in the Rochies", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 Luxor: „Sneeuwwitje en de zeven Iwergen", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. "ïty: „Avontuur aan de Amazone", 2, 7 en '15 uur. „Gulliver's reizen", alle leeft., 10.30 a 4.15 u. DONDERDAG 26 AUGUSTUS. .Grote Kerk: Orgelconcert 3 uur. lioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. meente patiënten in die ziekenhuizen op genomen met 146.812 verpleegdagen. Al is het inwoner-aantal nu geklommen tot 160.000, er blijkt toch wel uit deze cijfers dat de ziekenhuisverpleging in die 50 jaar zeer sterk gestegen is. Wij nemen het jaar 1940 voor de verge lijking omdat in latere jaren de verzeker den gedurende zes weken in de ziekenhui zen worden verpleegd v.oor rekening dei- verzekering. Dit verklaart waarom in 1947 het aantal verpleegdagen voor gemeente rekening (aanvullende verzekering inbe grepen) gedaald was tot 59.895. Die 146.812 verpleegdagen van 1940 wa ren aldus over de inrichtingen vetdeeld: Gasthuis 52.541, Diaconessenhuis 34.757, Joannes de Deo 10.101, Jolesziekenhuis 901 en Mariastichting 46.503. Kunst brengt vrede in sanatoria In het sanatorium „Duinhage" in Aer- denhout traden gisteravond drie artisten op. Daar was ten eerste, de declamatrice Truus Hoyer, die werk voordroeg van Aafjes, Top Naeff en Martin Kyber, daar was de pianiste Elsa Nolthenius, die Pro- kofief en Chopin speelde en tenslotte de zanger Paul Boswinkel, die Hollandse, En gelse en Italiaanse liederen zong. Zelden hebben we onder een publiek zoveel dank bare gezichten gezien als stralende belo ning voor de artistieke prestaties die daar geleverd werden. Maar we zijn er zeker van dat als we regelmatig met deze kunstenaars op zouden trekken, wij deze ervaring vaker op zouden doen. Want zij treden op onder auspiciën van het Irene-fonds, dat zich ten doel heeft gesteld enige afwisseling te brengen in het eentonig bestaan van patiënten in tbc- sanatoria. En het moet direct gezegd wor den- dat deze afwisseling niet bestaat uit het latèn optreden van derde rangs-artis- ten, want in de respectabele lijst van kun stenaars die door het Irene-fonds naar de sanatoria werden gezonden, lezen wij namen als Theo van der Pas, Sam Swaap en Cilli Wang. Dit jaar zullen er zelfs ar tisten uit het buitenland komen. De Franse zanger Pierre Bernac en de Franse com ponist Francois Poulenc hebben beloofd te komen en het is zelfs vrijwel zeker dat ook Yehudi Menuhin voor 'n patiënten-publiek zal concerteren. Het Irene-fonds zal ook aan jonge kun stenaars gelegenheid geven op te treden. Voorts beschikt het over een film-dienst, die elke drie maanden met een nieuw pro gramma komt en in die tijd het hele land afreist. Het fonds organiseert lezingen, dis tribueert boeken en tijdschriften. Men stelt zich voor schriftelijke cursussen te organi seren om patiënten voor te bereiden op de taak die hen na hun terugkeer in de maat schappij wacht. Het fonds draagt zijn naam met ere, want in alle acties die het voert, zal men iets bespeuren van de wil om vrede te brengen. Vrede door deze mensen, die te kort komen, in aanraking-te brengen met de schoonheid; vrede door de ongerusten de zekerheid te geven, dat zij straks weer mee zullen kunnen in de maatschappij. Het is geen wonder dat artisten graag v'oqr deze mensen optreden. Zij krijgen er g'een geld voor maar wel de dankbaarheid van een gevoelig publiek. Doch om zeven tig sanatoria te laten profiteren van deze activiteit kost toch geld. Veel geld zelfs. Dat begrijpt een kind. En nu drogen de geldmiddelen op. Nu dreigt dit werk stopgezet of sterk beperkt te moeten worden. Wij weten dat er in deze tijd voor zoveel dingen aange klopt wordt. Maar deze arbeid moet voort gaan. Als u dat ook vindt, geeft u dan op als vriend van het Irene-fonds. De post rekening is 28888. Raadslid Van Boekhoven herstellende Het Haarlemse raadslid de heer Joh. van Boekhoven, die zes weken geleden wegens een hartaanval in een zieken huis moest worden opgenomen, thans in zo verre hersteld, dat hij Zaterdag weer naar huis kan gaan. De heer Van Boekhoven, die mede door zijn voorzitterschap van de oudercommissie der Beatrixschool een algemeen gewaar deerde figuur is in het Ramplaankwartier, moet echter nog enkele maanden rust hou den en zal gedurende die tijd nog niet in de gemeenteraad verschijnen. De Bloemententoonstelling in het Krelagehuis Daar de speciale dahliakeuring van de Nederlandse Dahliavereniging dit jaar niet gehouden wordt, komen de meest bekende kwekers met hun nieuwste aanwinsten in het Krelagehuis op 3, 4, 5 en 6 September. Zij zullen daar opde „Kennemergaarde" een ruimte van ongeveer 200 vierkante meter innemen met decoratief opgestelde groepen. De prachtige najaarskleuren van deze bloemen zullen naast het artistieke bind werk van de Haarlemse Bloemistwinkeliers, "naast de anjers, rozen, orchideeën en in combinatie met de fraaie tuinaanleg, er niet weinig toe bijdragen om deze Bloementen toonstelling van bijzondere betekenis te doen zijn. Het Krelagehuis wordt door de zorgen van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur van een feestverlichting voorzieh aan de voorzijde, die bovendien met groen en bloemen versierd wordt. In de zaal komt een grote Jubileum apotheose van bloemen, schitterend verlicht wat er niet weinig toe bij zal dragen om deze tentoonstelling te maken tot een van bijzondere betekenis. Het carillon speelt Donderdag 26 Augustus speelt de heer Heering van 2021 uur op het Bavo-carillon: 1. Gaillarde. F. Thomée; 2. Oud-Nederlandse liederen; 3. Menuet,' G. F. Handel; 4. a De vrolijke jongen, F. Kallenbach; b In de smidse. B. Diamant; c Het smidjen, E. Wet- tig-Weisenborn; 5. Turkse mars. W. A. Mo zart; 6. Andante Cantabile, Jef Denijn; 7. Menuet, F. Timmermans; 8. a Wie kan U ooit vergeten? Jos. de Klerk; b De Vink, Jos. de Klerk; Preludium, Jef Denijn. PSYCHOPAATH GEARRESTEERD. De Haarlemse politie heeft een 28-jarige uit het St. Willibrordusgesticht te Heilo ont vluchte psyehopaath aangehouden, die in Haarlem met mooie praatjes een meisje voor 50.en een 77-jarige weduwe voor 150 had opgelicht. Een hotelier in Maarssen had hem tegen wil en dank geruime tijd gratis gehuisvest. De man heeft bovendien bekend een Haarlemmer tot afgifte van tweehon derd gulden te hebben bewogen. Hij is in het Huis van Bewaring te Alkmaar opge sloten. FRANS HEERKENS THUSSEN int. kunst- en antiekveilingen plein ia - haarlem - tel. 10386 (Adv Openbare Werken te Haarlem Benoeming van een hoofd der Stedebouwkundige afdeling Bij Openbare Werken te Haarlem was de vacature van ir. F. Ottevangers nog steeds niet vervuld. Thans zijn daartoe oproepin gen gedaan. Er wordt nu gevraagd „een hoofdingenieur, hoofd van de stedebouw kundige afdeling, waaronder o.m. ressor teren het grondbedrijf en economische zaken." Indertijd was ir. G. Friedhoff behalve hoofd der bouwkundige- ook hoofd der stedebouwkundige afdeling. Zijn opvolger ir. H. A. Breuning is hoofd der bouwkun dige afdeling geworden. Belangrijke taak. Het ziet er naar uit, dat de nieuwe func tionaris belangrijk werk voor de stad zal kunnen verrichten. Immers, de gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering het voorstel van B. en W. tot instelling van een commissie voor de stadsontwikkeling, die zich zal bezig houden met het ontwerpen en herzien van de uitbreidingsplannen in hoofdzaak en die tevens aandacht zal schenken aan een al gemeen structuurplan voor de bebouwde kom, aangenomen. In deze commissie zullen vertegen woordigers van het College en van de bur gerij zitting hebben naast de directeur van Openbare Werken, bijgestaan door één of meer ambtenaren en een deskundige uit het particuliere bedrijfsleven. De bedoeling is onder de commissie voor de stadsontwikkeling een werkcommissie in het leven te roepen, bestaande uit de directeur van Openbare Werken, de hoof den van de betrokken afdelingen van het bedrijf van Openbare Werken en de des kundige. Het is aan te nemen, dat vooral in deze werkcommissie het hoofd van de stedebouwkundige afdeling in de komende jaren van uitbouw en expansie van de stad, een belangrijk woord zal meespreken. Vervoermaatschappij licht gemeentebesturen in Dinsdagmiddag kwamen vertegenwoor digers van gemeentebesturen uit Haarlem, Leiden en tussen gelegen gemeenten op uit nodiging van de directie der Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij in Lisse bijeen. Een bespreking werd gevoerd over de wijze, waarop de lijn HaarlemLeiden geëxploiteerd zal worden, nu binnenkort de autobus de tram zal vervangen. Met be langstelling namen de vertegenwoordigers kennis van de plannen. SCHEEPVAARTlVlEirWS Grote vaart. Boissevain, Kaapstad- Hongkong, 22 Aug. van Tanga; Copgostroom, 23 Aug. 1 te Loand: Kalabami, Rotterdam- Batavia, pass. 22 Aug. Malta: Kota Gede, 23 Aug. van Makassar naar Batavia; Kqta In- ten, 23 Aug. van Quebec naar Rotterdam; Meliskerk, West-Afrika-Amsterdam, 23 Aug. van Havre; Straat Malakka, 20 Aug. van Singapore naar Hongkong; Waterman. Ba- tavia-Rotterdam, 23 Aug. in Rode Zee ter hoogte van Djedda. Onder de titel „Verlaten post" schreef de N.R.C. Dinsdag: In de afgelopen weken heeft er van Nederlandse kant een zeer ern stig, ja. zelfs uitermate laakbaar verzuim te Moskou plaats gevonden. Terwijl daar de diplomatieke vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk doende waren besprekingen te voeren met de Rus sische gezaghebbers omtrent het Duitse probleem, schitterde de Nederlandse am bassadeur door afwezigheid. Deze is pas sinds luttele dagen hier te lande uit het1 Zwitserse bergland teruggekeerd. Nu gun nen wij de oud-Karalcorumbestijger gaarne de sportieve triomf om nog eens een Al pentop te bereiken, maar ook hier geldt, naar het ons wil voorkomen: alles op zijn tijd. Juist wanneer er in de hoofdstad van Sovjet-Rusland diplomatiek overleg plaats vindt als hierboven vermeld, is het zaak, dat onze daarvoor aangewezen diplomatie ke waarnemer ginds op zijn post is, en deze niet open laat, omdat toevallig in datzelfde tijdperk een jubileum van de Alpenver eniging valt, gepaard gaande met alpinis- tische sportprestaties. Moskou is voor de meeste diplomaten een verre van eenvoudige post. Zij plegen er gemeenlijk weinig te horen, vooral van Russische kant. Wanneer dus zo belangrijke en bijzondere onderhandelingen plaats vin den als thans het geval is geweest, valt er ook voor hen, die weliswaar niet direct, maar zeker toch indirect als geïnteresseerd beschouwd kunnen worden, dank zij con tact met de niet-Russische onderhandelaars, heel wat wijsheid op te doen. Vandaar dat het ons in hoge mate ver baast, dat juist in deze periode de Neder landse ambassadeur niet op zijn post was, terwijl bovendien, ten gevoige van een samenloop van omstandigheden, een min of meer gelijkwaardige vervanging ontbrak. Voor hèt aan die ambassadeur op een wel bij uitstek ongeschikt ogenblik ver leend verlof is niet minister Stikker, maar zijn voorganger verantwoordelijk. Moge de nieuwe bewindsman op het Plein het ge pleegde verzuim aangrijpen om duidelijk te maken, dat in den vervolge diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland eige ner beweging hun ambtelijke plicht moeten nakomen. Dit kan dan meteen tot lering strekken voor de adviseurs van de minis ter. op wie mede aansprakelijkheid rust voor het in deze gepleegde verzuim, waar door, tot schade van 's lands belang, op het meest ongelegen ogenblik Moskou gedegra deerd werd tot een verlaten post. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v, Berkel's Patent Scheepvaart-Unie HoII -Amerika Lijn Delj Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 347 300Ï/2 2551-2 16412 129 184V'2 197 157 253 170# 172 129% 4001/a Openings, koersen 349% 301 255# 164y2 183% 197 158% 256# 17H/2 172 125 exd. 402 V* Jubileum firma Carl R. v. Empelen Op 28 Augustus zal het 75,jaar geleden zijn, dat te Heemstede door wijlen de heer L. v. Empelen het thans bestaande tuinbouwbe drijf werd opgericht. In 1897 nam diens zoon, de heer P. J. v. Empelen het bedrijf, dat in die 26 jaren reeds een grote vlucht had ge nomen, over en breidde het nog verder uit, in de eerste plaats door de stichting van een eigen kwekerij, voorheen bekend onder de naam v. Empelen v. Dijk. Nadat in 1920 een vennootschap was gesticht onder de naam Firma P, J. v. Empelen waarbij de tegenwoordige eigenaar, de heer Carl R. v. Empelen zijn intrede in het bedrijf deed, nam deze in 1923 het gehele bedrijf over en kreeg het de naam Tuinbouwbedrijf Carl R. v. Empelen. Wielrennen Prachtige rit-van Schulfe Italiaan verdedigde zijn kans in de achtervolging niet De tweede avond van de wereldkampioen schappen op de baan in het Amsterdamse Stadion heeft enige Nederlandse successen opgeleverd. Zowel Schulte (achtervolging! als Pronk (stayersnummer) hebben zich in de eindstrijd.geplaatst. Schulte heeft het niet gemakkelijk gehad in de rit tegen Koblet. Slechts met een ver schil van één meter won de Nederlander. De vorige dag had Koblet de snelste tijd gemaakt en mocht uitkomen tegen de renner voor wie de minst gunstige tiid genoteerd was. Spoedig na de start had Schulte een voorsprong van vijf meter. Beiden spanden zich tot het uiterste in en het gelukte de Zwitser de achterstand in te lopen en nadat de helft van de 5 k.m. was afgelegd een voorsprong te verkrijgen. Schulte gaf zich nog niet gewonnen en het bleek, dat hij over een goede reserve beschikte. Na iedere ronde haalde hij iets in en won tenslotte op schit terende wijze. Zijn tiid was 6 min. 21.9 sec. en die van Koblet 6 min. 22 sec. De andere halve eindstrijd heeft beroering gewekt. De Italianen Coppi en Bevilacqua (vorig jaar respectievelijk een en twee in het wereldkampioenschap) waren tegenover elkaar geplaatst. Na het startschot ging Be vilacqua met een kalm gangetje over de baan en Coppi zette een snel tempo in. Het publiek kon zich met deze gang van zaken niet verenigen en wierp kussentjes op de baan. Bevilacqua stapte af, omdat het te ge vaarlijk voor hem werd. De wedstrijdcom missarissen verklaarden Coppi winnaar en de ander werd beboet met 2500 francs. Op verzoek van de Nederlandse Wielren Unie werd de eindstrijd Coppi-Schulte uit gesteld tot heden Woensdagavond. In de kwartfinale voor amateurs verloor Blankenauw van de Fransman Coste met ge ring verschil. Coste deed over de 4 k.m. 5 min. 12 sec. en Blankenauw 5 min. 13.4 sec. Dupont (Frankrijk) won van Patterson (Australië), Messina (Italië) van Glorieux (België) en Benfenati (Italië) van Atillio Francois (Uruquay). Pronk won de serie 100 k.m. achter grote motoren in 1 uur 22 minuten 10 seconden, gevolgd door Lamboley op 490 meter. Clau- tier op drie ronden, Heiman op vier ronden, Falck Hanse op zes ronden en Nagy op drie en twintig ronden. Voetbal Haarlem—Rest van Haarlem Op het E.D.O.-terrein zal Dinsdag 31 Aug. een wedstrijd worden gespeeld tussen Haar lem en „De Rest van Haarlem". Het elftal van de „Rest van Haarlem" is als volgt sa mengesteld: doel: J. Willemse (HBC); achter: D. van Rheenen (RCH)H. Schijvenaar (EDO): midden: F. Heyerman, W. de Vos en L. Biesbrouck (allen RCH); vóór: A. Munk (DIO), D. de Wette (RCH), W, Hanse (RCHb P. Vlietstra (WBi, A. Koster (RCH). Reserves zijn: G. Kessens (Schoten): Joh. v. d. Linden (HBC); B. Tiggeleven (Half weg); G. E. Vons CDIÖ); B. Buter (Schoten). Wielrennen Waterpolo Vijf kampioenschappen voor Zwemclub „Haarlem" In een vlotte en spannende wedstrijd heeft Haarlem 2 Dinsdagavond een overwinning van 42 behaald op Dolfijn 2. Door deze overwinning is Haarlem 2 kampioen van de reserve 2e klasse van de K.N.Z.B. Haarlem 1 behaalde met slechts één verloren wed strijd het kampioenschap van de 2e klasse K.N.Z.B. en moet met drie andere kampioe nen promotiewedstrijden spelen voor twee plaatsen in de le klasse. Haarlem 3 plaatste zich boven aan de ranglijst in de 3e klasse K.N.Z.B., en Haax-lem 5 veroverde het kam pioenschap van de 2e klasse kring Haarlem. Ook de Haarlem-jeugd deed het goed en werd ongeslagen kampioen van de Jeugdaf deling A K.N.Z.B. Haarlemmermeer Jubileumfeesten te Hoofddorp De Hoofddorpse Oranjevereniging heeft het programma van de door haar te or ganiseren feestelijkheden bekend gemaakt: Vrijdag 3 September, 20 uur, Interkerke lijke bijeenkomst met medewerking van zangverenigingen, koren en het Fanfare- gezelschap „Excelsior". Zaterdag 4 September, 9 uur, Kinder spelen; 13.30 uur Kinderoptocht; 14.45 uur Gymnastiekdemonstratie „Jubelserie"; 15.30 uur Motorwedstrijden; 17.00 uur Ring- rijderij met boerenpaarden; 20.00 uur Veld loop. Maandag 6 September, 14.30 uur, Volks spelen; 19.30 uur Openluchtspel „Het Gul den Uur", in het hertenkamp; 21.30 uur Taptoe Padvinders. Zandvoort BENOEMING OP DE SECRETARIE. Tot klerk ter secretarie ziin benoemd de heren K. Schvüen te Vijfhuizen en R. Hei- dema te Bennebroek. Heemstede Een nieuwe klok in de Dreef-foren Met een goede verlichting Jarenlang is gepoogd, de klok op de toren van de Dreefschool van een bevredi gende avond-verlichting te voorzien. Aller lei proefnemingen zijn daartoe gedaan, die evenzoveel mislukkingen zijn geworden. Ook het laatste experiment i^et een soort schijnwerpers, die de toren ook nog min of meer ontsierden, heeft niet kunnen bevre digen. Thans wordt een radicale wijziging uit gevoerd: de toren wordt van een geheel nieuw uurwerk en van nieuwe wijzerplaten voorzien, die zodanig geconstrueerd wor den, dat een afdoende en op vexre afstand zichtbare verlichting van cijfers eD wijzers mogelijk zal zijn. Bennebroek Oranje Comité stelde programma's vast Dinsdagavond hield het Oranje-Comité in „De Oude Geleerde Man" een vergade ring, waarop de programma's voor 31 Augustus en 6 September zijn vastgesteld. Voor 31 Augustus staan op het program ma: 9 uur godsdienstoefeningen in alle kerken, daarna kinderoptocht; 2 uur bloe mencorso, in samenwerking met de Buurt verenigingen; 4 uur algemene samenkomst voor de gehele bevolking op de buiten plaats van mejuffrouw Willink; 6 uur kin derfeest op de buitenplaats en 8 uur grote lichtoptocht. Op 6 September 'zullen 's morgens kin derfeesten worden gehouden. Het programma voor 15 September luidt: 8 uur reveille; 9 uur Kinderoptocht, daar na volksspelen. Na afloop hiervan wordt de roridé van Bennebroek voor hardlopers (sters) gehouden. Daarvoor is gekozen het traject Bennebroekerlaan, Sehoollaan, Ken- nemerbeekweg, Rijksstraatweg, Benne broekerlaan. De afstand bedraagt ongeveer 2500 meter. Met instemming van het Oranje-comité houdt het Coinité voor ouden van dagen op diezelfde dag een feestavond in het R.K. Verenigingsgebouw. Een film over het in deze zomer gehouden uitstapje zal vertoond worden. Tenslotte werd besloten op 16 September des morgens om halftien kinderspelen te houden. Een gevel- en etalagewedstrijd zal het aanzien van Bennebroek wat fleuriger maken. Des middags staat een rlngrijderij voor paren op het programma. OFFICIEëLE PUBLICATIE. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS 1948/49. Ten behoeve van kamerhuurders, die hier voor volgens de normen in aanmerking komen, kunnen brandstoffen voor het stook- seizoen 1948/49 worden aangevraagd. Formulieren daartoe dienen, onder over legging van de Tweede Distributiestamkaart van verhuurder en huurders, in het tijdvak van 30 Augustus tot en met 11 September te worden afgehaald aan de kantoren van de Distributiedienst t.w.: Voor Haarlem: Vleeshal, Grote Markt. Voor Bloemendaal: Bloemendaalseweg 188, Overveen, Voor Heemstede: Binnenweg 160. Voor Zandvoort: Haltestraat 4. Omtrent de indiening der formulieren volgt een nadere publicatie. Ten behoeve van pensions met 10 of meer pensiongasten dienen aanvragen te worden ingediend bij het Toewijzingskantoor van het Rijkskolen- bureau te Amsterdam. Instellingen en bedrijven (geen pensions of Horecabedrijven) kunnen na 1 September a.s. wederom aanvragen indienen voor hand doeken. Formulieren afhalen aan de kantoren Vleeshal. Bloemendaalseweg Overveen. Bin nenweg Heemstede, Haltestraat Zandvoort. DE DIRECTEUR. A. van Driel. BINNENLAND De Roosendaalse galvanische industrie J. de Bookelaar heeft bezoek gehad van bur gemeester d'Ailly van Amsterdam en van de heer G. Boulanger, secretaris van het „Co mité Nationaal Huldeblijk aan H. M. Ko ningin Wilhelmina". Zij kwamen de dank van het comité overbrengen voor de belan geloze medewerking van de heer de Boo kelaar en zijn mensen, die twee en een half millioen jubileumspcldjcs zonder enige' ver goeding hebben gehard en gepolijst. Dat had enige weken dag en nacht werken gekost. De insignes werden, zoals bekend, in de Utrechtse munt geslagen. De Bookelaar werkte 80 a\ 100.000 insignes per dag af. Met het oog op de inhuldiging van Prinses Juliana heeft de minister van Sociale Zaken vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van broodbakkcrijen en aan bakkersgezellen, om in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 September met de bakkers- arbeid te beginnen. In broodbakkcrijen voor welke een' vergunning als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Arbeidswet 1919. is' ver leend. mag Vrijdagavond om 22 uur reeds worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Gisteren is een tramwagen van lijn 25 in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam uit de rails gelopen doordat de bestuurder in volle vaart moest remmen voor een kruisen de vrachtauto. De tram nam een verkeers- paal en een versieringsmast mee en kwam tegen een kiosk tot stilstand. Niemand werd gewond. HAARLEM EN OMGEVING Verdacht van diefstal van distributie bescheiden uit een woning en van gereed schappen uit een smederij te Haarlem is een dric-en-dertigjarige smid uit Amsterdam aangehouden. In zijn bezit was een stam kaart, waarop een naam was veranderd. Het programma van de orgelbespeling in de Grote- of St. Bavokerk op Donderdag 26 Augustus, des namiddags van 34 uur, door George Robert, luidt: 1. Pavano, W. Byrd (15431623); 2. Concerto, G. P. Han del; 3. Fantaisie over het koraal „Lobet den Herren", E. Elgar; 4. Cantique, E. Elgar; 5. 2e Suite, L. Boëlmann. Voordracht voor onderwijzeres aan de Mr. A. Bruchschool te Haarlem: 1 mej. A. Maazen te Zevenhuizen. 2 mej. M. M. Richard te Rossum, 3 mej. A. Steenhuizen te Leeu warden. Voordracht voor onderwijzeres aan de Beatrixschool te Haarlem: 1 mej. A. v. Dee- len te Haarlem, 2 mej. A. Maazen te Zeven huizen, 3 mej. A. Steenhuizen te Leeuwarden. Dc heer F. v. d. ÏVÏeyden te Bloemen daal wordt door B. en W. voorgedragen ter benoeming van tijdelijk leraar in dc handels wetenschappen aan het Lorentzlyceum. Het perceel van Marumstraat 52 te Haarlem is voor de gemeente in een veiling gekocht voor 1483.38 (met inbegrip van kosten). De aankoop was gewenst in verband met de in de toekomst uit ie voeren sanering van dit kwartier. Christ. Oranjevereniging „PRINS WILLEM I" BIJZONDERE FEESTAVOND op Maandag 30 Augustus 1948 ter gelegenheid van het 50 jarig jubileum van H.M. Koningin Wilhel mina, in de Gem. Concert zaal. Uitgevoerd zal wor den „Gedenck Clancken". Medewerkenden: Adr. En gels, Organist, F. C. van Dorp en F. M. van Driel, Declamators, Lili v. Ha- ghen. Recitante, Doopsge zind Zangkoor, Haarlems Chr. Mannenkoor en Schotens Chr. Gemengd Koor. Het geheel onder leiding van Jac. Zwaan. Kaarten a f 0.40 pl. bel. bij Concertbureau Alphenaar Kruisweg 49. Te huur gevraaagd: in centrum of aan verkeers weg. Brieven no. 1533. Gevr. v. direct te Haarlem of omgeving gemeubileerde ETAGE of GED. VAN HUIS. Condities nader overeen te komen. Brie ven no. 137.031, Bolrelc, Kon.- plein 1, Amsterdam. WONINGRUIIL Aangeb. vrij huis m. 6 kam, huur f 6 p. w. Gevr. ruim huis in centr. of aan verkeers weg, gesch. v. kantoor en be woning door gezin v. 5 pers. Brieven no. 1532. van 10 pet. tot 25 pet. reductie op de lesgel den tot 1 Sept. a.s, Typen en Steno aanv. 30 Aug. Middenst. Opl. aanv. half Sept. Talen, Boekhouden. „Mercurius" De Burgemeester van Benne broek maakt bekend, dat, in verband met wegverbetering, van 30 Augustus 1948 tot na der order de Leidsevaart in de gemeente Bennebroek vanaf de Centenbrug tot aan de grens der gemeente Bloe mendaal, voor" alle verkeer, behalve voetgangers, zal zijn afgesloten. Bennebroek, 23 Aug. 1948. De Burgemeester voornoemd K. v. IIARDENBROEK. C. DENIJS. L. DENIJS ENGELS M.O. leraren FRANS M.O. DUITS M.O. Opl. „Associatie" prakt -ex. en spreekvaardigh.. akten L.O. en M.O. Zaanenlaan 114 Tel. 23907 Waterdicht Prima afwerking ^choutcn^l)a WoamofiSTSaaT?! fenoots Intern. School voor Es. Wijsbegeerte Het Razekruisers Genootschap Introducties voor de iedere Zondagavond 7.15 uur te iuden Voorhofdiensten zijn voor serieuse belangstel lenden op schriftelijk of tele fonisch verzoek verkrijgbaar aan het adres: Bakenesscrgr. 11, Haarlem. Tel. #21828 HUWELIJK Besch. serieus werkman. 53 j. vaste rijksbetrekking, wedn. zonder kind. zoekt goede, zachte vrouw, liefst donker type, -tot 45 j. één of twee kind. geen bezwaar. Brieven no. 1537. Aanm. leerl, voor: STAATSPR. DIPL. (in samenw, m. Ier. M.O.) MOD. BEDR. ADM. ASSOC. DIPL. L.O. HANDELSK. MIDD. DIPL. (Alle opgei. 1. in 1948 gesl.) Prosp. Kindcrhuissingel 26 Haarlem. geeft goede prjjzen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken, kristal, koper en tinwerk. Z1JLSTR. 51 'lel. 21670. 6R0IE in het Openluchttheater te Bloemendaal op Zatcrdajr 28 Aug. a.s. 's avonds acht uur. Spreker: Mr. H. BIJLEVELI) van Amsterdam. Onderwerp: KONINKLIJKE WAPENSCHOUW. Muzikale medewerking van het Bloemendaalse Harmonie- corps SURSUM. Toegang vrij. LOTERIJ „HAARLEMS BLOEI" De trekking van de loterij van „Haarlems Bloei" is ge steld op 7 September n.m- 2 uur in Hotel „Dc Leeuwe rik", Kruisstraat 30 te Haarlem ten overstaan van Notaris D. M. Klijzing. Er zijn nog enkele loten verkrijgbaar a f 1.— aan het Verkeershuis der Stichting „Haarlems Bloei", Stations plein 1. /- Per begin September aanvang van nieuwe cursussen H.O. BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJKDIPLOMA PRAKT. DIPL. BOEKHOUDEN Inl., prosp., aanm. dagelijks aan de lesgebouwen van 9-5 uur en 's avonds na telefonische afspraak Enige geslaagdencijlers In de oorlogsjaren '40- 45, 91 voor M.O.. 166 voor S.P.D., 553 voor Praktijkdiploma; na de hervatting sinds de bevrijding 46 voor M.O., 94 voor S.P.D., 487 voor het Praktijkdiploma if DEN HAAG - SWEELINCKPLEIH 46, TEL. 33.67.89 if ROTTERDAM - HEEMRAADSSINGEL 111. TEL. 30.898 if HAARLEM - FRANS HALSPLEIN 9, TEL. 16372 E X A M E N 0 PL E I D I N G HUGAS, EIGE'kSMA, POTGIËSER Onze psychotechnische dienst onderzoekt de candidaten voor deze opleiding en geeft hun gemotiveerd advies. Gemeentelijke Avondschool voor Handels, onderwijs te Haar'em (5-jarige middelbare avondschool voor jongens en meisjes). Aangifte van leerlingen (alle klassen) voor. de begin Sep tember aanvangende cursus is nog mogelijk op MAANDAG 30 AUGUSTUS a.s. "s avonds van 7 tot 9 uur aan de school Zijlvest 27 (gebouw H-B.S. B). Lessen op Maandag, Dinsdag en Donderdag. Toelating tot de le klasse na 7 jaren L.O. (schoolrapport medebrengen). Bezitters van een M.U.L.O.-diploma of jongelieden met soortgelijke ontwikkeling kunnen worden toegelaten tot de 4e klassen. Opleiding voor praktijkdiploma's boekhouden en talen. Leerboeken worden van gemeentewege verstrekt. School geld volgens inkomen. Tweejarige opleiding voor het middenstandsdiploma (ook voor volwassenen).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3