c SCHOOLBOEKEN Nationale hoogtijdagen in de aether Busverbinding Haarlem-Leiden „Het Gouden Hoekje" PANDA EN HET GOUDVELD N.Z.H. kreeg heel wat minder dan zij vroeg Wereldnieuws VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Nederlandse Radio Unie stelde veelbelovend program ma sant en De Nederlandse Radio-Unie zal op 30 en 31 Augustus en op 4 en 6 September een nationaal programma uitzenden, dat het Nederlandse volk in staat zal stellen alle gebeurtenissen aan de luidspreker te vol gen en mee te beleven, terwijl tevens ge tracht wordt een reeks omlijstende uitzen dingen van bijzonder gehalte in te voegen. Zo is er een cyclus „Vijftig jaar Neder landse muziek" samengesteld en werd aan een zestal Nederlandse componisten op dracht gegeven goede Nederlandse ver- pozingsmuzick te componeren. Voorts komt er een reeks lezingen, waarin prominente figuren bepaalde facetten van het staat kundig en economisch leven in groei en ontwikkeling uit de afgelopen halve eeuw zullen schetsen. Bovendien komen er klankbeelden voor de jeugd, luisterspelen, een declamatorium en natuurlijk vele reportages. In een programma „Het cabaret schrijft geschiedenis" zal men kunnen horen hoe Nederlandse liedjeszangers reageerden op het nieuws van vijftig jaren. Van de tal rijke ontspanningsprogramma's noemen wij een halfuur samenzang uit een vijftal oorden, te weten Hilversum en de Neder landse kolonies in Londen, Brussel, Kopen hagen en Davos. Chronologisch zijn er de volgende hoog tepunten: Op 30 Augustus zal in de morgenuren de aubade worden uitgezonden op de Ma liebaan in Den Haag, waarbij de Koningin aanwezig zal zijn. in de middag zal men kunnen luisteren naar de aankomst van de Koningin in Amsterdam, des avonds is er een programma uit onze overzeese gebie den. een declamatorium „Willem van Nas- sauw", waarin Koos van der Griend het Wilhelmus opnieuw heeft omspeeld, een bijzonder cabaretprogramma en zoals elke avond in deze serie een feestkrant, waarin men flitsen hoort van de feestvie ring in ons land en daarbuiten. Die avond zal men ook kunnen genieten van een klank-beeld, samengesteld door Paul de Waart en Herman Felderhof: „Temidden van haar volk", waarin de regeringsjaren van de Koningin de revue zullen passeren, zulks met behulp van alle platen, welke in het reportage-archief van de Nederlandse omroep, ook van „Radio Oranje" te vinden zijn. De nationale feestdag van 31 Augustus opent met een gelukwens van de regerings- commissiaris voor de radio, mr. L. A. Kes- per. In de ochtenduren zijn er twee bijzon dere kerkdiensten, een protestantse dienst uit de Domkerk en een rooms-katholieke dienst uit de kathedrale kerk in Utrecht. Het middagprogramma opent met een ge lukwens, uitgesproken door de vier hoog ste functionarissen van onze gebiedsdelen: minister-president W Drees, dr. H. J. van Mook, ir. L. A. H. Peters en dr. W. Huen- der, respectievelijk namens Nederland, Indië, Curasao en Suriname. In de middag wordt het volledige jubileumspel in het Stadion in Amsterdam uitgezonden, later gevolgd door enkele bijzondere program- Economische opleving in Indonesië Uitvoer-statistieken wijzen uit, dat in het jaar 1947 voor een waarde van bijna 70 millioen gulden aan rubber werd uitge voerd, en dat in de eerste zes maanden van dit jaar deze uitvoer de 100 millioen over schreed. Aan koffie werd in 1947 voor een 1/2 millioen gulden en in de eerste twee kwartalen van dit jaar reeds voor 2J4 niil- lioen gulden uitgevoerd. Voor plantaardige oliën en vetten en copra zijn de cijfers respectievelijk 86y4 millioen en ruim 75 millioen, voor suiker bijna 1 millioen en 14)4 millioen, voor thee 5,6 en 6,8 millioen, voor vezels 2.3 en 6.7 millioen, voor aardolie 62# en 10,3 mil lioen, voor tinerts en tin 60 en 77 y2 mil lioen gulden. De totale export uit Indonesië bedroeg in 1947 1.200.000 ton. ter waarde van rond 344 millioen. In de eerste helft van dit jaar werd reeds 2.234.000 ton voor een be drag van 427.500.000 uitgevoerd. Daarvan ging voor bijna 74 millioen gulden naar de Verenigde Staten. Met hangende pootjes terug Enige tijd geleden nam een arbeider uit Nieuw en St. Joosland in Zeeland de wijk naar het buitenland met medeneming van een bedrag van 6000 van zijn Middel burgse patroon. Hij is thans teruggekeerd en heeft zich bij de politie gemeld. Na rondzwervingen in België, Frankrijk en Luxemburg was het geld op. De globetrot ter is in het Huis van Bewaring te Middel burg opgesloten. 'ALLES VOOR DE SCHOOL Kantoorboekhandel de ROOIJ ANEGANG 14 De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13. 19, 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag: 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Operettemuziek; 9 40 Wagner- programma: 10.00 Klein, klein kleutertje...; 10.15 Gram.pl 11.00 „De Zonnebloem": 11.45 Clavecimbel; 12.00 Angelus; 12.03 Viool en piano; 12.30 Weerbericht; 12.33 en 13.30 Or kest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Voor de Strijd krachten; 13 50 Film en toneel; 14.10 Concert; 15.15 Gram.pl.; 15.45 De Nederlandse Jeugd gemeenschap; 16.00 Orkest; 16.20 „Levende mensen"; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 De Wigwam; 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht: 18.30 Voor de Strijd krachten: 19.15 Causerie; 19.30 Gram.pl.; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland: 20.05 BeniamincuGigli: 20.20 Lichtbaken; 20.50 Ko ninklijke Harmonie van Horst; 21.25 Gram.- platen: 22 00 Weekend Serenade: 22.37 Ac tualiteiten; 2245 Avondgebed1, 11.20 Gram.- platen. HILVERSUM n. 414.5 M,. 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gram.pl 8.15 Soc. strijdlied; 8.18 Gram.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.pl.; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Viool en piano: 11.00 Voor arbeiders in continubedrij ven; 12.00 Gram.pl. 12.30 Weerpraatje; 12.33 „Intermezzo"; 13.15 Kalender; 13.20 Stafmu ziekcorps Amsterd Politie; 14.00 Reportage; 14.15 Gram.pl.; 15.00 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 15.15 Gram.pl.: 16.15 Lezing; 1645 Soortpraatje: 17 00 Kinderkoor; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Tango-orkes' 19 00 Artistieke staalkaart 19.30 Reportage 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Gevarieerd progr.; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week end-orkest; 22.00 Hoorspel: 22.20 Orgel; 22.40 Kwartet; 23.15 Wereldraad van kerken; 23.20 Gram.platen. ma's voor de kinderen. De avonduren wor den gevuld met verpozingsmuziek, een hoorspel: „Haar woord gaf ons kracht", een concert in de serie „Vijftig jaren Ne derlandse muziek" en de feestkrant. De morgenuren van 4 September bieden een ernstig programma. Men zal trachten een reportage te geven van de abdicatie plechtigheid in het Paleis op de Dam, be sloten met het Te Deum van Hendrik An- driessen. Om 4 uur kan men luisteren naar een reportage van de eerste rijtoer van Koningin Juliana, waarna om kwart over zes een reportage volgt van de jubileum feesten in Oost en West. De laatste dag dezer programma's, 6 Sep tember, opent met een flits van de feeste lijkheden in de ochtend van Amsterdam. Om 10 uur wordt de volledige plechtigheid in de Nieuw Kerk te Amsterdam uitgezon den gevolgd door een reportage van de rijtoer in de Gouden Koets, waarbij een radioverslaggever met een walkie-talkie in de stoet zal meelopen. Speciale uitzending van Canadese omroep Canada heeft voor 31 Augustus een spe ciaal radio programma van een half uur sa mengesteld ter gelegenheid van de viering van het gouden jubileum van Koningin Wilhelmina. Bovendien zal Canada op 30 Augustus deelnemen aan een werelduitzen ding via Hilversum. In het speciale Canadese halfuur zullen spreken premier Mackenzie King en de Nederlandse ambassadeur in Canada. De uitzending, die door de CBC via de kortegolfzender WRUL wordt verzorgd, wordt door Hilversum II gerelayeerd. Minister Schokking bezocht zijn Belgische collega ANP verneemt van de zijde van het ministerie van Oorlog, dat de minister van Oorlog en van Marine a.i. mr. W. F. Schok king, naar aanleiding van zijn recente ambtsaanvaarding, gisteren een bezoek bracht aan zijn Belgische collega ter ken nismaking. De minister van Oorlog werd vergezeld door de chef van zijn kabinet, kolonel M. R. H. Calmeyer. Buitenlandse studenten rijden door hen aangelegd fietspad in De buitenlandse studenten uit het kamp te Biggekerke hebben de laatste hand ge legd aan het rijwielpad van Zoutelande naar West-Kapelle. Dit pad zal vanmiddag worden geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De studenten zullen het pad zelf in ge bruik nemen door van West-Kapelle naar Zoutelande en terug te rijden op fietsen, die de bevolking hun heeft geleend. In ver band hiermede is aan de bevolking ge vraagd fietsen beschikbaar te stellen. Graaf Bernadotte als auteur Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis verneemt uit Stockholm, waar thans de internationale conferentie van het Rode Kruis wordt gehouden, dat van de hand van graaf Bernadotte twee boeken zullen verschijnen. In het eerste boek, dat binnenkort is te verwachten, vertelt Bernadotte van zijn reizen en ervaringen gedurende de oorlog als vertegenwoordiger van het Rode Kruis. Het tweede boek zal een beeld geven van zijn werk als bemiddelaar van de Verenig de Volken. De N.Z.H. onthult haar plannen. Vijf-minutendienst op de spitsuren. In een conferentie met de gemeentebe sturen van Haarlem, Leiden en tussenge- legen plaatsen, waarbij ook ambtenaren van Rijksverkeersinspectie, Waterstaat en Prijs- beheersing aanwezig waren, heeft de heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H. Ver voer Mij., een uiteenzetting eegeven om trent de plannen die bestaan r ingaande de dienstregeling op de lijn HaarlemLeiden, wanneer de tram door de autobus zal zijn vervangen. Uit de door de heer Jurrissen verstrekte gegevens blijkt allereerst dat het de N.Z.H. ernst is met het voornemen, te zorgen dat alle passagiers snel kunnen worden ver voerd. De dienst rijdt om de 20 minsten van 's morgens half zes tot 's avonds half twaalf. Op de spitsuren wordt dit een tienminuten- dienst, waartussen door nog locaaldiensten lopen van Leiden naar Sassenheim en van Haarlem naar Hillegom, zodat tussen deze plaatsen dan een vijfminuten-dienst wordt onderhouden. In bijzondere gevallen ver trouwt men snel met extra bussen te kun nen bijspringen. De route van de bussen zal de Rijksweg volgen, dus niet meer leiden door Benne- broek-dorp, langs De Glip en via Binnen- en Bronsteeweg door het Haarlemmerhout park. Dit betekent op de route Haarlem Hillegom een besparing van tien minuten. In de gemeente Heemstede zullen de bus sen stoppen bij de Prinsenlaan, Rijnstraat. Kerklaan en Zandvoortselaèn. In Haarlem zullen ze rijden door de Zomerluststraat, Hazepaterslaan, Tempeliersstraat, Wilsons- IV* vV zeer grote tube 45ct. Hockey Nederland speelde 0-0 tegen Pakistan Op Houtrust te Den Haag stonden gister avond de hockey-elftallen van Nederland en Pakistan voor de vierde maal in deze zomer tegenover elkaar. Het einde yan deze door tienduizend bezoekers bijgewoonde krachtmeting was een puntloos gelijk spel. Indien er een overwinnaar had moeten zijn, dan was dit ongetwijfeld de Nederlandse ploeg geweest. Een vergelijking met de vorige Zaterdag gespeelde wedstrijd tegen India kon deze ontmoeting niet doorstaan. Het spel van Pa kistan is, vooral in de voorhoede, korter dan dat der Indiërs. Bovendien is het tempo veel lager, zodat de Nederlandse verdediging tel kens de gelegenheid kreeg, zich te herstellen. Het Nederlandse elftal was, evenals te Am stelveen, in uitstekende vorm. Jenne Langhout, de rechtshalf, die ook deze avond zo'n uitstekende partij vertolkte, vertrekt binnenkort naar Indië. Dat betekent dan een verzwakking van de ploeg. Speciaal in de verdediging klopte het bijzonder goed. Vooral de achterspelers Drijver en Derckx waren er uitstekend in, waarbij het goede wegwerken opviel. Daarvoor stond spil en aanvoerder Loggere als heersende figuur in het middenveld. In de voorhoede hield Bromberg het spel af en toe wat op. Dat de overigens uitstekende linie met Boerstra en Kruize als doorzetters niet tot doelpunten kon komen, is voor het grootste deel toe te schrijven aan het prachtige verdedigen van Khan en Raszak. In de voorhoede van Pa kistan vielen cje buitenspelers Masuo en Thillashaiki, twee razend snelle spelers, het meeste op. Van midvoor Dara, die in 1936 reeds in het Brits-Indische elftal op de Ber- lijnse Olympische Spelen uitkwam, zagen wij weinig goede dingen. De tweede helft heeft meer voldaan dan dc eerste. Er was na rust meer spanning en de doelen ontsnapten enkele malen op het nippertje aan een doorboring. Eenmaal moest Drijver zelfs van de doellijn werken, nadat Richter reeds was geslagen. Ook de doelman van Pakistan beleefde enkele benauwde ogenblikken; Boerstra, Kruize en Esser had den weinig geluk bij hun doorbraken Sport Wielrennen Messina kampioen achtervolging der amateurs Een gering aantal toeschouwers is Donder dagavond getuige geweest van de eindstrijd van het nummer achtervolging voor ama teurs over 4 k.m., dat gewonnen is door de 17-jarige Italiaanse student Messina, de ren ner. die dit jaar voor de eerste maaal in wed strijden is uitgekomen. Hij versloeg de Fransman Dupont, Olympisch kampioen 1 k.m. tijdrijden, met groot verschil. Na een aanvankelijk zeer snel vertrek van Dupont. welke hem een winst van 35 meter opleverde, kwam de Italiaan pas goed op dreef. Hij verhoogde het tempo en na zes ronden was de stand precies omgekeerd. Met zeker 50 meter verschil giing Messina over de streep in de tijd van 5 min. 18.7 sec. De tijd van Dupont was 5 min. 22 sec. Voor de derde plaats won Coste (Frank rijk) van de titelhouder van het vorig jaar Benfenati met reep. tijden van 5 min. 22.8 sec. en 5 min. 25.2 sec. Aan het slot van de avond is de eerste herkansingsmanche over 100 k.m. gehouden. Alleen de winnaar Frosio is in de eindstrijd gekomen. De uitslag was: 1 Frosio 1 uur 25 min. 47.4 _c., 2 Michaux op 970 meter; 3 Heimann op 4 ronden, 4 Falck Hansen op 5 ronden, 5 Svo- boda op 9 ronden, 6 Pataky op 26 ronden. Neerlands sportfantasie De apotheose van de sportfantasie, die op Zaterdagavond 4 September in het Olym pisch Stadion te Amsterdam -wordt opge voerd, wordt gevormd door een hulde van de Nederlandse sportwereld aan het vor stenhuis. Na de intocht van de kampioenen uit het kroningsjaar 1948 en de Olympische équipe, onder leiding van de chef de mission, Karei Lotsv, zal Fanny Blankers-Koen als vertegenwoordigster van de Nederlandse sport de gevoelens van dankbaarheid en trouw jegens het vorstenhuis vertolken. De intocht van de Olympische ploeg zal worden aangekondigd door een fakkeldrager. Nadat deze zijn ronde over de sintelbaan heeft volbracht zal nog eenmaal het „Olym pisch vuur" in het bekken op de Marathon toren ontvlammen. Wim Slijkhuis, die met twee bronzen medailles de beste prestaties bij de heren van de Olympische ploeg was, zal fakkeldrager zijn. Cricket Nederlands elftalFree Foresters Zaterdag en Zondag speelt het Nederlands elftal voor de tweede keer in dit seizoen op het terrein van Rood en Wit. De Free Foresters komen op bezoek. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: mr. H. van Manen, aanvoerder. D. Ingelse, wicketkeeper, W. H. Gallois, M. Jansen, N. Leeftink. A. Molenaar, P. Sanders, H. Stolk, L. C. de Villeneuve, J. J. Visser en W. van Weelde. Athletiek Fanny Blankers evenaarde wereldrecord 100 yards Mevrouw Fanny Blankers-Koen won Don derdagavond de 100 yards hardlopen in de wereldrecordtijd van 10.8 sec. Het record evenaarde zij zelfs op een grasbaan. Dorothy Manley en mevrouw Blankers liepen 100 yards en andere dames kregen een voor sprong. De Nederlandse loopster gaf Dorothy Manley, die bij de Olympische Spelen tweede is geworden, geen kans en won met een voorsprong van drie en halve meter. Ook de achtste mijl (201 meter) won mevrouw Blan kers in 25 seconden. Lataster zegevierde in de drie mijl in 14 min. 40.1 sec. Slijkhuis won de mijl in 4 min. 18 sec. en Zwaan de 120 yards hordenloop in 15.8 sec. Honkbal Programma voor Zaterdag Het programma van de Nederlandse Honk- balbond voor Zaterdag luidt: eerste klas OWO-HHO. EDO—Blauw Wit (4 uur). SchotenAjax (terrein TYBB, 4 uur). Over gangsklas B: HFC „Haarlem"Watergraafs meer (4 uur). Tweede klas A: Celeritas 2 Neptunus. Tweede D: ShellBeverwijk. Pro motiewedstrijden CatchersSC „Haarlem" 2. TIWEHS. TYBB—Sparta (Zondag 2 uur). Soort in 't kort Promotiewedstrijd honkbal. Zondagmor gen wordt de promotiewedstrijd honkbal HCKSpartaan gespeeld op het terrein van de voetbalclub Bloemendaal aan de Brede- rodeweg. Bob Maas naar wereldkampioenschappen star-klasse. De Nederlandse zeiler Bob Maas zal met als bemanning Stutterheim met de boot „Starita" deelnemen aan de wereld kampioenschappen star-klasse, die van 30 Augustus tot en met 5 September te Lissabon zullen worden gehouden. Dit tweetal behaal de de bronzen medaille in de star-klasse tijdens de Olympische zeilwedstrijden te Torquay. Elsvvout-tournooi. DIO opent het voetbal seizoen met het jaarlijkse Elswout-tournooi op het terrein aan de Muiderslotweg. Het programma voor a s. Zondag luidt: VVD THB; DIO—RCH 2; Haarlem 2—EHS; Hil- linen—VVB. Inhuldigingsrepetitie in Nieuwe Kerk Gouden Koets gearriveerd Vele autoriteiten die op 6 September een hoofdrol moeten spelen in het ceremonieel van de inhuldiging, waren gisteren in de Nieuwe Kerk bijeen om enige stukken van de plechtigheid te repeteren. Prins Bern- hard kwam zich persoonlijk ook even van de gang van zaken op de hoogte stellen. In het middelpunt van de belangstelling stond baronesse Silveerts de Landas Wy- borgh, die de rol vervulde van de in te huldigen Koningin. Studenten en kunstenaars zijn gisteren begonnen met de straatverkoop van de feestkrant „Oranjepost" waarvan de op brengst ten bate komt van het Prins Bern- hard-fonds. Op Zaterdag 28 Augustus en Maandag 30 Augustus tot en met 6 September zullen de spoorwegen de Amsterdamse tram te hulp komen door van tien uur tot twaalf uur 's avonds extra-treinen te laten lopen tussen de Amsterdamse stations. Tevens zullen op 31 Augustus, 4 en 6 September extra-treinen lopen tussen het Centraal Stations en het Amstel-Station ten gerieve van de bezoekers van het stadion. Ook voor Haarlemmers is dit een uitstekende ver binding, want van het Amstel-station gaan extra-trams naar het stadion. Men neme dus plaatskaarten tot het Amstel-station. De pers laat zich ook niet onbetuigd, want gistermiddag opende burgemeester d'Ailly in het persmuseum aan de N.Z. Kolk 28 de tentoonstelling „Koningin en Krant" waar men kan zien wat de Neder landse pers zoals over onze vorstin heeft geschreven. Gouden Koets „Daar gaan ze nou" zeiden de Hagenaars en niet zonder spijt keken zij Donderdag morgen naar dé Gouden Koets, de witte calèche en al de andere tijtuigen, die van de koninklijke stallen naar het station Hol landse Spoor reden. Daar werd op een zij spoor de „koninklijke trein" geformeerd, die rijtuigen en paarden naar Amsterdam vervoerde. De wielen geklemd tussen houten blok ken en met dikke touwen vastgebonden aan de wagons, stonden daar de landauers, brikken, calèches en sociable, in totaal vijftien rijtuigen op elf open spoorwagons. Ditmaal kon de Gouden Koets wel per trein getransporteerd worden. In de bezet tingstijd heeft men de Duitsers, die dit ook probeerden, nooit verteld, dat de beelden groep op de gala-coupé verwijderd kon worden. De koets is inmiddels in Amsterdam aan gekomen waar zij in de brandweerkazerne zal worden opgeborgen. EXAMENS. plein, Zijlvest, Kenaupark en Staten Bol werk naar het station. De eindpunten zul len zich zowel te Haarlem als te Leiden bij de stations bevinden. Tijdelijk echter zal er een z.g. overgangs toestand zijn, n.l. wanneer de tram uit de binnenstad verdwijnt en de tramlijn Haar lemLeiden nog in bedrijf is. Dan zullen de Leidse trams doorrijden tot het Hout plein, vanwaar de passagiers dan eventueel in de stadsbus kunnen overstappen. Naar wij vernemen- tracht de gemeente Bennebroek van de N.Z.H. te verkrijgen, dat zij de bus naar Heemstede-Sportpark tot De Glip laat doorrijden. De Glippers zouden anders naar de Prinsenlaan of naar het Sportpark moeten lopen. De stadstram zal waarschijnlijk per 1 No vember,, de tramlijn HaarlemLeiden wel licht in Januari 1949 worden opgeheven. In de Bollenstreek is mei} zo schrijft onze correspondent ons over 't algemeen aangenaam verrast door de grote frequentie waarmee de bussen gaan rijden. Voorts stelt men het op prijs dat de uur-dienst tij dens de avonduren (tussen de voorlaatste en laatste dienst van Haarlem naar Leiden bestond een tussenruimte van vijf kwar tier!) komt te vervallen en door een 20- minutendienst vervangen wordt. Ongetwijfeld zal, wanneer de Ned. Spoor wegen nu nog besluiten weer stoptreinen in te leggen, het publiek in de Bollenstreek spoedig met de verandering zijn verzoend, te meer omdat de bus onbetwistbare voor delen biedt. Wel ziet men nog met enige bezorgdheid de winter tegemoet, omdat de gladheid bestrijding en sneeuwruiming op de Rijks weg nogal eens wat te wensen overlaat. Men verwacht echter dat de N.Z.H. in samenwerking met de betrokken autori teiten wel zal zorg dragen, dat bij ijzel of sneeuwval op het eerste moment met de bestrijding een aanvang kan worden ge maakt. De reorganisatie van het Stationsplein Wanneer in November de stadstram u de binnenstad verdwenen zal zijn, zulle de bussen in twee rijen voor het Haarlems station worden opgesteld. Alle bussen, die naar het Zuiden gaan en daaronder worden alle lijnen verstaai die niet onder het viaduct over de Kruis weg door gaan zullen opgesteld worde langs de vluchtheuvel, waar nu de tram naar Heemstede en Leiden vertrekken. De bussen naar de „Noord" zullen opge steld blijven aan de zijde der overkappinj Met het oog op deze wijziging zullen d trams naar Leiden, zolang deze nog rijde: niet meer van het station, maar van d Dreef bij het Houtpleip vertrekken. Allee; de eerste diensten, die uit de remise aa: het Soendaplein komen en de laatste, di daar terugkeren, zullen het station no aandoen. Een ander gevolg van deze verande ringen is de invoering van één-richting verkeer op het Stationsplein van Janswe naar Kruisweg. Wij kopen GOUD. ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadenux en verlovingsringen mt en zonder inlevering bU SCHEEPVAAKTMEUWS Grote vaart. Garoet, 27 Aug. van Sema rang te Batavia verwacht: Kota Intec Quebec-Rotterdam pass. 25 Aug. Straat va: Bell Islo: Stad Maastricht, 25 Aug. van L Goulette via Gibraltar naar Nederland; Wa terman. Java-Rotterdam 26 Aug. van Por Said; Kasimbar, Amsterdam-Batavia 26 Au? te Batavia; Kaloekoe, Amsterdam-Java pa- 25 Aug. Finisterre. Kota Gede, 25 Aug. va: Soerabaya naar Batavia vermoedelijk 28 Au? naar Rotterdam: Sibajak wordt 1 Sept. va- Rotterdam te Batavia verwacht; Wilier Ruys, Rotterdam-Batavia pass. 25 Aug. Sue: Delftdijk, Rotterdam-Vancouver 25 Aug. 1 Londen; UIT VOORRAAD VERKRIJGBAAR BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96—98 Nadat de sheriff Panda en Sick nog eens verzekerd had, dal het hetn geducht speet, waar dat hij nu wel wist wie de schurken waren, verdween hij met Joris Gocdhlocd en Billy Bulk, die stevig waren gehouden, in het ravijn, doch niet dan nadat hij Nick Nugget zijn kaart had teruggegeven „Zo," zuchtte Panda, terwijl hij de sheriff cn zijn gevange nen nakeek, „die zijn we kwijt". „Ja," bromde Ntck, terwijl ze neerslachtig over de vlakte sloften, „en als je het mij vraagt, groentje, lijkt het er veel op, dat we het goud ook kwijt i zijn. Als die verwenste rivier nou maar niet I uitgedroogd was, want zo is het onbegonnen I werk.'' Droevig sjokten ze naast elkaar voort. „En toch geven we het niet op", zei Panda I vastberaden. „Dat goud is er, we hebben er moeite genoeg voor gedaan en we zullen het vinden." Goed zo groentje", antwoordde Nick, „maar dan mogen we wel voortmaken, want ik geloof, dat er slecht weer op koinst is." Hij wees naar de horizon, waar zich donkere wolken samenpakten. Tariefsverhoging van de bus Zoals men weet had de N.Z.H. aan haar reorganisatieplan van de lijn Haarlem- Leiden een tariefsverhoging gekoppeld. Als motief voerde de directie aan, dat de geldende ritprijzen op het traject door de bollenstreek uit de tijd dateerden, dat de tram door de concurrentie tegen de Brockway-bussen gedwongen was onder de kostprijs te werken. Zelfs als de tram door autobussen werd vervangen, moesten de tarieven nog om hoog, wilde men een rendabele exploitatie verkrijgen. Activiteit van buurtverenigingen De buurtvereniging „In Vrijheid Opge richt" in Haarlem-Noord heeft ter viering van het regeringsjubileum der Koningin op 31 Augustus de volgende festiviteiten georganiseerd: 11 uur Gecostumeerde voet balwedstrijd door I.V.O.-veteranen in het Noordersportpark; 14 uur Wedstrijden en kinderspelen in het Noordersportpark; 20.30 uur Lampionoptocht met medewer king van Spaarndams Fanfarecorps „Kunstkring" door de straten tussen Van Nesstraat, Planetenlaan en Rijksstraatweg. Om negen uur geeft „Kunstkring" een concert op de hoek van de Van Wickevoort Crommelinstraat en de Van Nesstraat. Na afloop is er een groot kampvuur aan de Planetenlaan. Kerkconcert voor Putten Onder auspiciën van de feestvereniging „Jan van Goyenstraat" in Heemstede wordt op 9 September in de Grote Kerk een con cert gegeven door Jo Vincent, sopraan, Annie Woud, alt, en George Robert, orgel. De Jan van Goyenstraat-vereniging heeft sedert de bevrijding het batig saldo van de door haar georganiseerde feesten steeds afgestaan ten bate van de wederopbouw van Putten op de Veluwe. Op 7 April 1947 werd de eerste steen gelegd voor het eerste huisje, „Heemstede" genaamd, aan de Garderenseweg. Thans hoopt de vereniging, mede door het kerk concert van 9 September, een tweede huisje te laten bouwen. Ook dit is bestemd voor een oude arbeider, die door de cata strofe van September 1944 alles is kwijt geraakt en niet in staat is uit eigen mid delen te herbouwen. In de Jan van Goyenstraat wordt op 31 Augustus een zomerkermis gehouden, met 's middags een kinderfeest met vele attracties en 's avonds een cabaret. De straat is naar een ontwerp van de Heem- steedse architect Van Dijk Jr. stijlvol ver sierd. Gouden Jubileum-Bal Op Vrijdagavond 3 September zal in het Gemeentelijk Concertgebouw een Gouden Jubileum-Bal zijn, waarvoor in Haarlem en omliggende gemeenten uitnodigingen zijn rondgezonden. Voor genodigden zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de Rotterdam- sche Bank te Haarlem. Een eventueel batig saldo van dit bal zal worden afgedragen aan een liefdadig doel. Twintig jaar voor Haagse S.S.'er Het Haagse Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde een Haagse kellner, die in 1941 tot de SS toetrad en als lid van deze for matie in 1944 op het Staatsspoorstation te Den Haag een arrestant van de SD, die wilde vluchten, neerschoot, conform de eis tot twintig jaar gevangenisstraf. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Augustus. GEHUWD: 26 Aug.: F. Hoevens en G. C. E. Heiimel; B. Zegwaard en E. Kiekens; G. W. L. Berends en A. Diekmann; E. G. van der Meijden en C. G. Veenings; B. J. J. Goossens en H. M. Helminck; A. Nieuwenhuizen en M. G. Holwerda; J. W. Ulrich en J. B. la Duk; P. H. Minderman en G. Gustenhoven; K. Tromp en S. van dén Tweel; P. J. Langen- berg en E. G. Klabou; M. J. A. Born en P. H. ter Reehorst; J. L. Pérukel en F. A. Schijvenaar. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug.: G. C. Henneman-Luining; 25 Aug.: A. Bronkhorst- van Kampen: 26 Aug.: H. J. E. Seders-Over- mars: A. C. H. Jansen-Heijligers. BEVALLEN van een dochter: 24 Aug.: A. D. Landwehr-de Kruijs; M. J. Bloemzaad van der Veldt; 25 Aug.: C. P. den Nijs-van Rossum; J C Sloof-Sjouwke: D. Thijssen- Brasser; 26 Aug A. G. Vissers-van Riel; M. C. Wijkhuijzen-Meijerink; J. M. de Haart- Jansen. OVERLEDEN: 23 Aug.: A. J. Viergever. 61 j.. Nieuwe Kerksplein: 25 Aug.: T. H. Jansen, 42 j„ Oranjeboomstraat; S. Fontijne, 38 j„ Hazepaterslaan. De directie heeft dan ook tegel ij kertijt met haar reorganisatieplannen bij he: Directoraat-Generaal voor de Prijzen eei nieuwe tariefsregeling ingediend. Thans blijkt hoe drastisch deze voor stellen waren. Om een voorbeeld te geven: een enkele rit Haarlem-IIillegom zou van 35 op 45 cent komen, een retour van 50 op 70. een weekkaart voor volwassenen van f 1.70 op f 2.70, een weekkaart voor jonge lieden van f 1.30 op f 2.05 en een maand abonnement zou inplaats van f 7,60 f 12,50 gaan kosten! Prijsbeheersing hield been stijl Het Directoraat-Generaal voor de Prij zen heeft evenwel in deze voorstellen niet willen treden. Een verhoging werd niet onredelijk geacht, maar anderzijds mocht de loon- en prijspolitiek niet door zulke ingrijpende wijzigingen doorkruist worden, Aan de andere kant is de veronderstel ling niet te gewaagd, dat de tramdirectie, wel beseffende, dat de Prijsbeheersing uiteraard geneigd is tot afdingen, wat meet heeft gevraagd dan zij wilde hebben. De tarieven, die thans na lange onder handelingen uit de bus zijn gekomen, lig gen echter veel lager. Ter illustratie geven wij hieronder de ritprijzen, die na goed keuring door de Rijksverkeersinspectie voor het traject Haarlem-Hillegom zullen gelden: enkele rit veertig, retour zestig cent, weekkaarten f 2,20 (volwassenen) en f 1,80 (jongelieden), abonnementen f 8,f' Kleine verhoging in de stad Op de stadsi ij nen in Haarlem wordt een enkele rit gelijk aan het overstapje, dus vijftien cent. De handige tienrittenkaart van een gulden blijft echter bestaan, zodat de geregelde reiziger geen nadeel onder vindt. Niet van gediend. Officieel is medegedeeld, dat het militaire bestuur van Hamburg de stichting van een liga van oud dienden heeft verboden. „Hoewel de statuten en reglementen naar verhou ding onschuldig lijken, is het militaire bestuur zich bewust van het ware karakter" aldus is bekend gemaakt. Insuline. Doctor Broek Chrisholm, hoofd van het Wereldgezondheidsbureau, heeft geadviseerd alom een nieuwe berei dingswijze voor insuline, het voornaam ste middel ter bestrijding van suiker ziekte, toe te passen. De nieuwe methode is een uitvinding van de Duitse doctor Franz Lindner te Frankfort. Reeds zijn de Duitse insuline-vervaar- digers in staat hun productie te ver dubbelen. Lindner's methode maakt de vroeger vereiste uiterst lage tempera turen bij de bereiding van insuline overbodig. Niet conservatief. Het laatste snufje op het gebied van verkiezingspropaganda is een vliegmachine, die uitgerust is met een uiterst krachtige luidspreker, waar mede korte toespraken tot de mensen beneden kunnen worden gehouden. De Zweedse conservatieve partij heeft een vliegtuig gecharterd om voor dit doel over geheel Zweden te vliegen. De mo toren worden op een hoogte van onge veer 1500 voet afgezet en de luidspreker komt in actie. Proefnemingen hebben bewezen, dat het geluid op de begane grond uitstekend is te verstaan over een uitgestrekt gebied. Executie. Veroordeeld wegens „hoogver raad en deelneming aan de guerilla- opstand" zijn vijftien verzetslieden, on der wie twee vrouwen, in Athene en Lamia geëxecuteerd. Tot de terechtge- stelden behoort de communistische leidster Ismini Siderropoulos. Twee Roelands. Toen klokke Roeland na heel veel moeite uit het Belfort te Gent was gehaald, rees van alle zijden pro test tegen het hergieten van de gebar sten klok. Thans is beslist, dat „Roe land", wegens zijn historische waarde, niet hergoten zal worden, maar onder gebracht in een Gents museum. Men heeft deze beslissing kunnen nemen doordat een Gentenaar, die onbekend wenst te blijven, de kosten wil dragen voor het gieten van een nieuwe klok voor het Belfort.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2