oIgend jaar nieuwe uitbreiding der inheemse tabaksproductie Haarlems feestverlichting mag er zijn gen' - TEMPO ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DACBLAD „Eigen teeltnog lang niet van de baan Goede kansen voor boeren en tuinders In navolging van landen als België, De nemarken en Zwitserland, is men zich ook hier te lande bewust geworden van de gunstige mogelijkheden die de tabaksteelt biedt voor kleine land- en tuinbouwbedrij ven. Vóór de oorlog bestonden in ons land twee teeltgebieden, n.l. in de omgeving van Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum en in het land van Maas en Waal. Beide vooroorlogse Nederlandse teeltge bieden, Amerongen en Maas- en Waalland, hebben het bewijs geleverd dat de teelt van bruikbare tabak voor de sigaren- en kerf tabakindustrie mogelijk en lonend is. In 1947 leverde het gebied rond Ameron gen (oppervlakte circa 26 hectaren) en Maas en Waal (1312 ha) een opbrengst van ongeveer 80 ton tabak (2000 kg per ha). Voor dit jaar wordt een opbrengst ver wacht van ca. 500 ton droge tabak, dus meer dan het zesvoudige van het vorige jaar. Naast de stimulerende activiteit van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst is deze belangrijke uitbreiding het gevolg van kwa liteitsverbetering van de binnenlandse tabak en de iedere aanplant overtreffende vraag bij de sigaren- en kerftabakindustrie. Nieuwe teeltgebieden. In Noord-Brabant heeft zich een geheel nieuw teeltgebied gevormd dat de oude teeltgebieden nu reeds overvleugelt. De nog te velde staande oogst is reeds voor het grootste deel aangekocht door de industrie. Volgend jaar zal verdere vergroting bren gen van de teeltoppervlakte, waarbij aan bij uitstek geschikte teeltgebieden als de Ve- luwe, de Gelderse Achterhoek, Twenthe, Limburg voor sigarentabak, en de afge- veende gronden in Drente en overige Noor delijke provincies voor kerftabak mede ge legenheid zal worden geboden deel te ne men in de door het ministerie van Land bouw te bepalen oppervlakte. Sinds de oorlogsjaren toen de „eigen teelt" hoogtij vierde, heeft het proefstation voor tabak te Wageningen de voor ons land meest geschikte soorten geselecteerd. Dat heeft ertoe bijgedragen dat nu practisch iedere boer en tuinder in staat is, de teelt van tabak met goed gevolg op te vatten. Wij staan blijkbaar thans voor de opbouw van een veelbelovende binnen landse tabaksteelt. De resultaten van onderzoek en practijk der laatste jaren hebben aangetoond, dat de teelt van betere tabak mogelijk is en blijvend lonend, mits de telers zich verenigen in een sterke coöperatie. Slechts dan is er namelijk voldoende waarborg dat onze binnenlandse tabak, evenals de overzeese in grote, deskundig geteelde, gefermenteerde en gesorteerde hoeveelheden aan de Nederlandse tabaks veilingen kunnen worden verkocht. In deze hebben wij een schitterende voor sprong op de ons omringende landen, om dat onze Nederlandse tabaksveilingen sedert een eeuw door kopers uit de gehele wereld worden bezocht en aldus onze bin nenlandse tabak, mits tot in de puntjes verzorgd, naast onze wereldberoemde In dische tabak kan worden geveild en aldus ruime belangstelling zal vinden. De prijzen der eerstkomende jaren zullen de telers voldoende gelegenheid laten tot vorming van flinke reserves, vereist voor de bouw van onmisbare droog-, fermenta- tei- en „afpak"-schuren, die hen in staat moeten stellen, de teelt uit te breiden van een, aan eigen beperkte droogmogelijk- heden gebonden, neventeelt tot „hoofd- teelt". Voetbal en liefdadigheid Het bestuur der H.F.C. .Haarlem" heeft van de opbrengst der kampioenswedstrijden een bedrag van f 3.056 afgedragen aan de Stichting 19401945 Het gemeentebestuur van Heemstede verleende hierbij faciliteit op belastinggebied. Haarlem—Rest van Haarlem Dinsdag kunnen de Haarlemmers, die feest vieren, ook een voetbalwedstrijd zien. Des middags komen op het terrein van EDO Haarlem en De Rest van Haarlem tegenover elkaar. In ons blad van Woensdag hebben wij reeds de opstelling van de tegenpartij van „Haarlem" vermeld. Voor het eerst in dit nieuwe seizoen komen de Haarlemmers, die reeds enige wedstrijden buiten de stad heb ben gespeeld in eigen omgeving uit. De op brengst van de ontmoeting is bestemd, om de schoolkinderen een tractatie aan te bie den. Aanvankelijk was gedacht hiervoor een collecte te houden, doch door de inzameling voor het nationale huldeblijk heeft men hiervan afgezien. Liefdeleven van kikkers Volgens het verenigingsorgaan van de „Book of the Month-club" in de Verenigde Staten is onlangs gedemonstreerd, hoe slecht door het publiek gelezen en geluisterd wordt. Een der congresleden oefende critiek op het Amerikaanse ministerie van landbouw uit omdat dit ministerie zijns inziens tal van brochures uitgeeft, die niemand belangstel ling inboezemen. De belastinggelden wor den hieraan verspild, aldus deze senator en het ontbreekt er nog maar aan, dat er een uitgave over het „Liefdeleven van kikkers" is verschenen. Na deze critisclw woorden ontving de voorlichttngsafdcling van het ministerie tal van bestellingen voor het „Liefdeleven van kikkers", afkomstig.van congresleden. Doch ook fan buiten die kring begonnen bestellingen te stromen. Nadat het mini sterie per circulaire bekend maakte, dat het niet schuldig was aan de uitgave van het „Liefdeleven van kikkers", werd de vraag verdrievoudigd. Een mededeling in de dag bladen over het ontbreken dezer uitgave bracht opnieuw grote stijging in de belang stelling voor verliefde kikkers. „Dan maar de radio", zo redeneerde men ten departemente. De hoogste baas kwam voor de microfoon. Hij verklaarde, dat zijn ministerie nooit of te nimmer een brochure over het liefdeleven van kikkers had uit gegeven en dat daartoe ook geen plannen bestonden. Toen begon liet pas goed. Duizenden be langstellenden naar romances m de kikker- wcreld bestelden het boek Liefdeleven van kikkers" onder rembours of per postwissel. Er werd meer tijd, geld en papter verspild, dan de werkelijke uitgave zou hebben gevergd. De in ons blad aangekondigde huis-aan- huis collecte ten bate van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront zal op 1 September niet doorgaan. SCHF.EPVAARTNIEUWS Grote vaart. Aldabi, Rotterdam-Buenos Aires 27 Aug. te Rio de Janeiro; Amstelkerk. 26 Aug. van Tacoradi tc Accra; Delftdijk, Rotterdam-Vancouver 26 Aug v. Gravesend; Atoekoe, Amsterdam-Java 26 Aug Kaap St. Vincent gepass.: Eta Gedoe, 27 Aug. van Soerabava te Batavia; Maetsuycker, Geral- ton-Penang 26 Aug te Singapore; Nieuw Amsterdam. Rotterdam-New oYrk 26 Aug 22.20 uur van Southampton; Nigerstroom, Amsterri.-m-West-Afrlka pass. 26 Aug. Las Palm;;:-: Willem Ruys, Rotterdam-Batavia pass. 26 Aug. Ras banas (Rode Zee). NACHTDIENST APOTHEKEN. Tli. A Klinkhamer. Koninginneweg 69. tel 11596: Grijscels en Van Hees, Lange Veerstraat 19; Frans Hals-Apotheek. Frans Halsplein 1, tel. 11180. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Augustus. BEVALLEN van ccn zoon: 25 Aug.: G. J. A M. van der Tuin-Janssen; 26 Aug.: J. van Wanrooij-Vergers; J. de Jonge-van der Sluijs; 27 Aug A C M. van Zilt-van Kempen. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug.: E H. R. Landwehr-Robeest: 26 Aug.: H F Pröden-Thomas; M. A. Bakker-Zomer: F. M. E van der Toolen-Asselberghs; W. M. Hee- remans-Sanders: M. Boor.ders-Waalewijn: E. R. van den Hof-van Malsen; 27 Aug.: M. Olijerhovi:-van Kuljk. OVERLEDEN 25 Aug.: A. C. van Swaal- Verschurcn, 39 j.. Kamperlaan: G Hollan der-Schouten. 79 j., Pallasstraat; 26 Aug.: J. T. Steevers. 66 j.. Schotersingcl; S. Garf- Wafelman, 77 j., Kennemcrplein. Cricket NEDERLAND—FREE FORESTERS. De Engelsen wonnen vanochtend aan de Spanjaardslaan de toss en verkozen te batten. Het Britse openingspaar Ravenhill en Wels man werd in de derde over gescheiden toen Ravenhill door Sanders gebowld werd (0). De Engelsen scoorden heel langzaam op het bowlen van Sanders en Molenaar en na een over of dertien bedroeg de score pas 7 runs Cs ochtends 12 uur). Sport in 't kort Dammers propageren hun sport. In de historisch-allegorische optocht welke op Ko ninginnedag in Haarlem zal worden gehou wen. zal ook een praalwagen te zien zijn van de Haarlemse Damclub „Kijk Uit". De bedoeling is propaganda te maken voor de damsport in het algemeen. De feesttooi van Haarlem tijdens de Jubileumweek zal er, ondanks alle som bere voorstellingen, dat het geen zin had, want dat de mensen liever naar Amster dam gingen, toch mogen zijn. Gisteravond werden de lampjes en bal lonnetjes, de kronen en de ornamenten op vele plaatsen op hun effect getest. In de Nieuw Gracht weerspiegelden hon derden tintelende lichtjes van de slingers tussen de bomen, de gekroonde W in het midden over het water deed het prachtig. Dan was er de Generaal Cronjéstraat, waar men zich, de hals verrekkende, uit putte in bewonderende kreten voor de gul den imitaties van het teken der Koninklij ke waardigheid, die boven de hoofden zweefden. De Grote-Houtstraatvereniging paste hetzelfde motief op enkele machtige zuilen toe. Vrij veel particulieren hebben zich laten overhalen tot de aanschaffing van enig latwerk om de contouren van hun gevels lumineus te laten afsteken tegen de don kere lucht of kochten een eenvoudige J of W. Vele kleintjes maken één grote en zo kan men ook in Haarlem constateren, dat al die bescheiden illuminaties tezamen een geheel vormen, dat de moeite en kosten ruimschoots loont. Op de Gedempte Oude Gracht tussen Verwulft en Kleine Houtstraat heeft men de oorspronkelijke gedachte gehad op een paar bomen een J aan te brengen. Bij dit alles mogen we de geweldige ere poort over de Nagtzaambrug niet vergeten. Die alleen reeds is een wandeling naar Haarlem-Oost waard. Behalve de officiële gebouwen, die wij een vorige keer reeds noemden, onderscheidt ook het Kre- lagehuis zich door een rijke lampjes omlijsting, die het gebouw op zijn voor deligst doet uitkomen. Wielrennen Ghella wereldkampioen sprint bij de amateurs Ghella (Italië) won in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, nadat hij Vrijdagmorgen om haltien met de wedstrijd was begonnen, het wereldkampioenschap sprint amateurs door de beide ritten van de Deen Schandorff te Onafgebroken duurde het programma van de sprint der wereldkampioenschappen, een programma, dat veel te zwaar mocht worden genoemd voor de amateurs. Dat Ghella in de kwarteindstrijden tweemaal fvan de kwart finale af werden de wedstrijden in twee rit ten, eventueel met een belle gereden) van de Uruguees De Los Santos won, behoefde geen verwondering te wekken, evenmin de dubbele overwinningen van Schandorff op de Belg Van der Velde en van Harris op de andere Belg Nihant, die trouwens door zijn val in de rit tegen Faye gehandicapt was. Dat Hijzelendoorn kansloos tegen Bannister, de tweede Britse vertegenwoordiger ten on der ging, was toch tegen de verwachting. Gewoonlijk worden wedstrijden over twee dagen verdeeld, maar ditmaal heeft men het gepresteerd het nummer in zijn geheel af te werken, met dien verstande dat voor de eer ste maal ook de kwartfinales in twee man ches werden gereden met eventueel een belle. Ghella won in twee ritten van Bannister en de strijd tussen Harris en Schandorff (beide renners wonnen een rit) werd beslist door de film. De foto wees uit. dat de belle tussen Harris en Schandorff een dead heat was ge weest, zodat een vierde rit moest worden ge houden. welke door Schandorff werd gewon nen (tijd 12.7 sec.) Daarmede was de titel houder uitgeschakeld. Dit seizoen is wel een grote teleurstelling geworden voor Harris, want hij had zich ernstig voorbereid om zowel het Olympisch als het wereldkam pioenschap te winnen en de titels kwamen in andere handen. Ghella en Schandorff moesten dus rijden om de titel, terwijl Harris gemakkelijk zijn beide ritten tegen Bannister won en daar mede derde werd in dit wereldkamoioen- schap In de eerste rit tussen Ghella en Schandorff ontwikkelde de Italiaan een zo danige snelheid in de laatste 200 meter, dat de Deen reeds vele tientallen meters voor de finish ging opzitten en zich geslagen be kende. De tijd van Ghella was 12 seconden over de laatste 200 meter, wel een bewijs, hoe snel Ghella deze sprint had gereden. Dat Ghella het kampioenschap verdiende, bewees hij ook in de tweede rit tegen de Deen. toen hij niet alleen dezelfde formidabele snelheid ontwikkelde, maar zijn tegenstander ook met tactische wapenen bestreed en hem daar mede ondubbelzinnig sloeg. Wederom was de tijd 12 sec. over de laatste 200 meter. Bij de beroepsrenners had Van Vliet in de kwart finale weinig moeite met de Fransman Iacoponelli en Senfftleben won van Bijster. Door betere tactiek in de eerste rit dook Senfftleben in de laatste bocht binnendoor en Bijster was geslagen, voor hij zich dat realiseerde, wat er gebeurd was. In de twee de rit dreef Bijster zijn tegenstander hoog in de bocht, onverstandig, want bij het de marreren kwam Senfftleben van een hoger punt en de Haarlemmer was geslagen. Plattner had geen moeite met Van Loove- ren. maar Astolfi kon het tegen de oude rot Gerardin niet bolwerken. In de eerste rit won hij gemakkelijk, maar in de tweede rit liet hij zich in de bocht door de Fransman verrassen, die plotseling naar beneden dook en met zijn bekende demarrage zo snel weg was, dat Astolfi nog maar juist het achter wiel van zijn tegenstander bij de streep te pakken kreeg. De belle was een copie van de tweede rit, dom gereden van de Italiaan. Zo plaatste Gerardin zich voor de demi finales, tezamen met Senfftleben, Plattner en Van Vliet. Deze halve eindstrijden worden Zondag middag verreden De tweede herkansingsrit der stayers had een wonderlijk verloop, wonderlijk door de spanning, welke wij tot nu toe nog in geen der stayers-series hadden meegemaakt. De uitslag werd: 1 Clautier 1 uur 22 min. 32.9 sec., 2 Besson op 100 meter, 3 Fournier op 175 meter, 4 Pedersen op 5 V- ronde, Nagy staakte de strijd. Waterpolotournooi van H.P.C. De Heemsteedse Poloclub houdt vandaag en morgen een tweedaags waterpolotournooi in de zwemvijvers Groenendaal te Heem stede. Verder wordt het tournooi geopend met een wedstrijd tussen de jeugdploegen van Kring Haarlem. Zondag wordt om het kampioenschap van Kring Haarlem gespeeld, waaraan de eerste zeventallen van Velser Zwemvereniging, De Waterratten, HVGB. Zwemclub Haarlem, de Watertrappers en van HPC deelnemen. Na afloop van het tournooi op Zondag zal HPC een feestavond in café-restaurant „Groe nendaal" geven, waarvoor de leden van alle deelnemende verenigingen zijn uitgenodigd. D.W.R. kampioen De laatste polowedstrijden in de reserve le klasse B competitie Koninklijke Neder landse Zwembond werden deze week ge speeld. DWR 2 won met 6—! van HPC 3 en HVGB 2 won met 82 van HPC 3. De eind stand is nu: gesp. gew. gel. verL v. t. pnt. DWR 2 8 6 0 2 40 21 12 HVGB 2 8 6 0 2 38 20 12 HZPC 28 5 0 3 38 19 10 DJK 2 8 3 0 5 25 30 6 HPC 3 8 0 0 8 6 57 0 In de hoofdklasse heren competitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond zijn voor HVGB 1 de volgende wedstrijden voor de komende week vastgesteld: Woensdag 1 Sep tember: UZSCH^GB; Zaterdag 4 Septem ber, 19.15 uur, Stoop's bad: HVGB—HZPC. ZONDAG 29 AUGUSTUS 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. E. Dijkhuis. Dinsdag 31 Aug. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein 10: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk, Velserstraat. 9: Ds. S. H. J. Voors. 10.45: Ds. P. G. de Vey Mestdagh, van Rotterdam. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30 :Dhr. Germans, Kinderkerk Kapel Bcthesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Dhr. J. v. Winterswijk, Kin derkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diacones- senhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H J. Voors. Rusthuis Ned. Herv. Gem„ Jansstraat 10.30: Dienst Ver. van Vryz. Herv., Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. J. Goorhuis, van Gro ningen. Eglise Wallonne, Begijnhof 30 Di- manche 29 Aoftt a 10 h. 15: Service présidé par mr le pasteur J. Arnal, d'Amsterdam. Mardi. 31 Aoüt a 10 h. 15: Service spécial a l'occasion du jubilé de S. M. la Reine des Pays-Bas. présidé par mr. le pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie, -Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist Gouda. 6.30: Openluchtsamenkomst aan de Kruisweg. Zuidcrkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. de heer Bardelmeyer Opwekkingssamenkomsten, Z'.üderstraat 15. Donderdag 8: Ds. B. E. J. Bik. Amsterdam Vrüe Evang. Gemeente. Bakenessergracht 65 9 30 en 5: Ds D. J. D. du Fossé. Broederge- meente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi- I sche Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Park- laan 34 Woensdag 7.30: Ds. J. van Sliedrecht van Huizen <N.-H Jeugd Evangelisatie Ar beid. Gcd. Oude Gracht 47. Woensdag 7: Br. I. E. Kellapper. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Ds. J. H. v. d. Slooten. van Steenwijk. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Dinsdag 31 Aug. 10: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. B. van Mechelen van Roosendaal 5: Ds. L Hoorweg Jr. Ly- ceumkerk. 9: Ds A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. B. van Mechelen. Geref. Kerk (Art. 31) Begijn hofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente. Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. L. Rijksen. Oud-Gcref. Gemeente, Fr. Halsstr. 4 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, uit den Haag Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenesser gracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10: Leesdienst. 6: Ds. H. W. Eerland. Lisse. Le ger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heili- gingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Comm. Allemand. Baptistc Gemeente, Park laan 34. 9.30 en 5: Ds. S. Zijlstra, van Eind hoven. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Gemeente des Heren. L. Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Frans Halsstr. 4. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst, Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10. Eredienst en preek. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- Hanakerk. 10: Ds. W. Nijenhuis, v. Oosterend Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 8: Ds. H. Bartlema, van Heemstede, Jeugd dienst. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dezelfde, Bij zondere dienst Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10 10.30: Ds. J. W. Sipkema, te Eindhoven. Le ger des Heils, Ceramstr. 4. 10 en 8: Kapt. G. Knippenberg. Geref. Kerk, Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P de Ruig. Christ. Geref Kerk. Floresstraat 10: Leesdienst. 6: Student Coppoolse. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het W-lhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. Dinsdag 31 Aug. 10: Ds. J. W. van Nieuwen huijzen. Dankdienst met medewerking var Mej. Annie Hermes. Kapel Nieuw-Vredenhof 10 30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Maan dag 30 Aug.: 8 n.m.: Ds. F. R. A. Henkels, Herdenkingssamenkomst met medew. van Mej. v. Nieuwenhuijzen en Mevr. van Wal- sem-Kaplan. Chr. Lyceum, ing. v. Merlen- straat. 10.45: Ds. G. A. Barger. Zondagoch tendsamenkomst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 1C.30: Dr. H. Jansen, voorg. v. d. Afdeling Geref Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel Voorber. H. Av. 5: Ds. A. Dondorp. Camp- laan. 10: Ds. A. Dondorp. Voorber. H. Av. 5: Dr P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31) He renweg 111. 8.45 en 3: Ds. J. Meester. Haar lemmermeer O. Z. Christ. Geref. Kerk. Ka pel „Meer en Bos" 3: Preeklezen. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. W. C. de Jong, Ind. Pred. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Ned. Herv. pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J D. Norel. te Beverwijk. Dinsdag 31 Aug. 10: Ds. J. C. van Dijk. Herdenking 50-jarig jubileum v. H.M. de Koningin. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds. F. Pijlman Jr., van Katwijk aan Zee. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H Mis. Maandag 9: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Dinsdag 31 Aug. 10: Dr. Ch. de Beus Herdenking 50 jarig jubileum H.M. de Ko ningin. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. de Graaf, Haarlem. „De Toorts", Duinweg. 10: Ds. H. J. D. R. Theesing, Middelie. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds, P. A. Tichelaar. Prov. Ziekenhuis. 7: Ds. Visser. Christ. Geref. Kerk geen dienst, SPAARNDAM. Evangelisatie „Bethel", Oostkolk. 10: H. de Wachter, uit Beverwijk. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E Saraber. Zandvoort. West. Kon. Emma- school. Raafstr. 10 en 5: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber. Ncd. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Dr. A. J. van Leusen van Velsen. Geref. Kerk. Ju liana weg 10: Ds. J. Geuzebroek. voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Parochie H. Agatha Gr. Krocht. H.H. Missen om 6.30. 7.30. 9 en 10.15 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week om 7 en 7.45 n.m. Bufcorliike stand van Hppmstede ONDERTROUWD: R. P. Bakker en A. C W. Broers: M. C. Bronsveld en G. J. Fockens: P. W. Rc-e en C. van Runt; D. Koper en M. E. J. van der Steen. GETROUWD: J Ruijs en D. van Splunter; J. A C. Kruijt en H. C. W. van Gruting; C. H Brants en D Cavalini. BEVALLEN: W. Koper-Keesman z.: A. C. C. Sanders-Rusman z.; A. J. Roozen-Bende z.; M. C van der Veldt-van Haagen z.; L. van der Pol-Blok z. OVERLEDEN: G. Knopperts. 56 j.; C. W. P Kahmann. 71 jaar: A. J. van Houten. 50 j.; J. C. Zeilstra wed. van P. Verhagen, 77 j.; L. M. Deelissen, 73 j.; S. Slendebroek, echtg. van J. G. Ruth, 56 j. I De Waag 350 jaar Eén der mooiste oude gebouwen van Haarlem is de Waag, op de hoek van de Damstraat en het Spaarne. Het eigenaar dige is dat de beide gevels hetzelfde zijn, alleen die aan het Spaarne heeft een op gang naar de verdiepingen. Boven het middenraam der eerste verdieping is het wapen van Haarlem gebeiteld, door twee meerminnen vastgehouden. (Waren in dat jaar de Haarlemmers nog overtuigd dat Haarlem in 1405 een zeemeermin onder haar bewoners heeft gehad?). Er is daarin het jaartal 1595 opgenomen, maar toen is de bouw begonnen; de Waag werd pas in 1598 voltooid. Dus nu 350 jaar geleden. ZONDAGSDIENSTEN TE HEEMSTEDE. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. Reurink. Aerden- houtsduinweg 8. tel. 26035: dr. A. G. Dege- naar, P. de Hoogstraat 11, tel. 19920. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman. Wijkverpleging: Zuster Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Hoe Bloemendaal gaat feestvieren Bloemencorso, Sprookjesoptocht, Openluchtspel en vuurwerk Het heeft vrij lang geduurd, doch thans zijn ook de verschillende feestcomités in de gemeente Bloemendaal met hun pro gramma's gereed gekomen. Het hoogtepunt is ongetwijfeld de inge bruikneming van het openluchttheater. Hoewel de H.O.V. er al twee maal is op getreden, zal de opvoering van „Don Qui- chot op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langendijk, onder ï-egie van Louis Saalborn op September de officiële opening betekenen. Op 2, 3 en 4 September vindt een herhaling van dit stuk plaats. Te Bloemendaal. Onder leiding van de Bloemendaalse Middenstandsvereniging en de Winkelver eniging „Het Dorpsplein" van Overveen zullen de feestelijkheden in Bloemendaal en Overveen afgewerkt worden. Op 31 Augustus zullen 's morgens in de kerken dankdiensten gehouden worden. Van het gebouw, „Domi" te Overveen af zal om half twee, voorafgegaan door het harmoniegezelschap „Sursum" een kleurige sprookjesstoet vertrekken. De leiding be rust bij mej. Truus Smit. Ook zullen re clamewagens, auto's, ponywagens, groepen van handel en bedrijf en afgevaardigden van verschillende sportverenigingen zich bij deze optocht aansluiten. Na afloop zal op de Vinkenbaan een gecostumeerde voet balwedstrijd gespeeld worden. Ook vinden er sportdemonstraties nlaats. In de avond uren wordt er op het Kerknlein nabij hotel „Vreeburg" gedanst. De Christelijke Jon- gemannenvereniging organiseert een gezel lige bijeenkomst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Te Overveen. Te Overveen zal op het feestelijk ver sierde en verlichte dorpslein te 8 uur een bal-champêtre gehouden worden. Van 31 Augustus tot en met 6 September vraagt een étalage-, gevelversiering- en verlichtingswedstrijd in Bloemendaal en Overveen de aandacht. Fraaie prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld. Te Aerdenhout. Een voorname gebeurtenis te Aerdenhout, waar op 31 Augustus de feestelijkheden on der leiding van het Oranje-comité Aerden- hout-Bentveld worden gehouden, is het grote bloemencorso, dat 's morgens van 10 tot 12 uur wordt gehouden met muzikale medewerking van de Haarlemse Postfan- fare. 's Middags zijn er kinderspelen, on diverse plaatsen zal in de buurtschap b" fakkel- en lampionverlichting in de avond uren feest worden gevierd. Een waardiw besluit hier ter plaatse vormt zeker het vuurwerk, dat op het terrein aan de Cats- laan wordt afgestoken. In Vogelenzang. In Vogelenzang vangt de dag aan met een H. Mis in de R.K. kerk. Samenzang van kinderen onder leiding van de heer J. Voss op het gazon vóór huize „Duinzicht", wordt gevolgd door spelen voor de jeugd. Op het voetbal terrein vinden 's middags spelen voor jongelui en volwassenen plaats. De Ronde van Vogelenzang staat hierbij ook weer op het programma. Op het avondfeest, dat op het landgoed van de heer Krause wordt gehouden, zal o.m. het kluchtige spel „De Stier van Californië" opgevoerd wor den. Tot besluit wordt er gedanst in de verlichte Bekslaan. Op 6 September. Op 6 September zullen de leerlingen van de lagere scholen van Bloemendaal (dorp) en Overveen in het openluchttheater een onvoering bijwonen van „De Betoverde Prinses" door 't Aerdenhouts Kindertoneel ^nder leiding van mevr. Van Kampen Van Brink. Kinderen en volwassenen zullen op de zelfde dag in Vogelenzang in de ochtend uren een optocht organiseren met versierde voertuigen. Hierbij verleent de muziekver eniging „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek medewerking. Alle feestelijkheden worden gehouden onder ausniciën van het Comité Regerings jubileum 1948 Bloemendaal. WELKE DOKTER? De artsendienst wordt Zondag 29 Augustus te Bloemendaal waargenomen door dr. J. J. Westenburg. De kleine wereld Beleefd De beleefdheid der mensen daarover valt zo het een en ander te zeggen. Daar hebben we een interessant gesprek over gehad, de man met de kromme pijp en ik. Die kromme pijp, daar scheen heel wat wijsheid in te zitten. Hij snorkte er be dachtzaam aan voor elke drie woorden die hij zeggen ging, hij zoog er zijn philosophie uit. Wij stonden samen te wachten op een bus, wij keken tegelijk reikhalzend in de verte en toen moest er natuurlijk iets ge zegd worden. „Hij zal zó komen," dat werd als een profetie uit de kromme pijp gezogen. Ik kon dat niet tegenspreken, het was te zeer waarschijnlijk dat de man gelijk zou krij- „Wat zullen ze weer dringen ging de pijp verder. „Wat zullen ze weer proberen om er het eerst in te komen. Ik doe daar niet aan mee; ik heb tijd genoeg en ik ben beleefd. Dat is de kwestie: de mensen zijn niet meer beleefd tegenwoordig. Zij hebben hun beschaving verloren bij het hollen om de eerste te zijn. Zij duwen en dringen met ellebogen en nijdige gezichten. Waarom hebben zij zo'n haast? Ik heb nooit haast. U ook niet, dat zie ik zó. Zal ik u eens wat vertellen?" Dat was een overbodige vraag, want hij was al lang bezig daarmee. Dus knikte ik, even overbodig. „U en ik hebben geen haast. De anderen wel. En wat is nu het merkwaardige? Dat we toch allemaal samen Oudejaar en Nieu- wejaar vieren. Raar, niet?" Ik kon dat niet zo raar vinden. Maar er zat iets in. Nu ik het nog eens overdenk: waarachtig, er zat veel in. Dat was een wonderlijke kromme pijp, daar had men nog eens iets aan. Daar komt de bus. Kijk, nu wordt de voorspelling van de kromme pijp bewaar heid. Ze grommen tegen elkaar als nijdige honden. Ze proberen elkander opzij te schuiven. Ze springen in de l%is vóórdat de uitstappers vaste grond onder de voeten hebben. Ze laten niemand door die er uit wil. Geen beschaving. Geen eerbied voor de naaste. Geen begrip voor orde en soli dariteit. Alleen maar een kudde-achtig stampedo-instinct, zij gaan op elkanders tenen staan om hoger te komen, zij willen de eerste zijn ten koste van alles en allen. Dat is geen verheffend gezicht. Dat is zelfs meelijwekkend, als men bedenkt dat ze toch allemaal tegelijk aan het station zullen aankomen en ook tegelijk Nieuwjaar zul len vieren. Zie, een gesprek met de kromme-pijpe- man zou veel mensen kunnen helpen om wat wijzer, wat beschaafder te worden. Wij stonden dat hoofdschuddend aan te zien. De pijp snorkte kalm en gezellig. „Wat heb ik gezegd?" vroeg de man. Wij lachten elkaar verheugd en wereldwijs toe. Wij zouden als laatsten instappen. „Gaat uw gang", zei hij. „Na u", zei ik. „Nee, na u", zong de pijp terug. „Neen, u is ouder, gaat u voor," zei ik neerbuigend. „Ik voel me jong," zei de man, „stapt u maar in." Ik staDte niet in, want de bus was weg. En de pijp snorkte niet meer, want zij was uitgegaan. L. ROZENSTRAAT 15 vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 i Adv Is hier Uiv gouden ring hij? Aan het hoofdbureau van Politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende, in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: autoped, armbanden, ballen, breiwerk, kinderblouse, R.-K. kerkboekje, Duits boekje, brillen, bro ches, postduif, wieldop van auto. dek je van kinderwagen, étui met bonnen, tabakskaart, strookje van bonkaart, enveloppe met reke ningen, fototoestel, rijwielgereedschap, loon zakje met inhoud, bankbiljetten, hoofddoek, hockeystick, zilveren hangertje, handschoe nen. honden, jongensjasje. herenregenjas, koffertje met inhoud: ketting met hanger, rubber laarsje, médaillon met foto. mutsen, nummerplaten, pakje met kindergoed, pakje plastic, portemonnaie's met inhoud; regen pijpen. padvindersriem. gouden ring. rozen kransen. 'dapstoeltje. sigarenkoker met in houd. een paar sokken, sleutels, zilveren speldje, kinderschoentjes, tassen met inhoud, ekster, vulpenhouders, borduurwerk, zwem broek en handdoek, tentzeil, jute zakken, pakje met linnen werk. Op de rommelzolder. De Haagse cineast Willy Mullens heeft „op een rommelzolder" in een oude doos een filmband gevonden, waarop zich een serie opnemingen bevond van de Inhuldiging van Koningin Wilhelmina in 1898 in de Nieuwe Kerk. De heer Mullens heeft van deze strook, die ontstaan is in een tijd waarin een primitieve projectie-methode werd gevolgd, een normale film vervaardigd. De werkzaamheden aan de nieuwe verkceisweg Haarlem—Schiphol ter weerszijden van de nieuwe brug over de Ringvaart vorderen gestadig. Opritten zijn zo goed als gereed cn men is druk bezig met de aarden baan van het verbindingsstuk van de Zomervaart naar de straatweg Amsterdam—Haarlem. De voornaam ste schakel in deze snelverkeerswe" blijft even wel voorlopig ontbreken: het gedeelte, dat door de gemeente Haarlem tussen de Zomerweg en de Buitenrustbrug moet worden aangelegd. Het zou er oorspronkelijk dit jaar nog van moeten komen, maar ccn circulaire van Gede puteerden heeft deze kapitaals-uitgave voor lopig onmogelijk gemaakt. - De Provinciale Waterstaat hoopt haar aandeel met een maand of drie klaar te hebben. - Hierboven een lucht foto van de nieuwe streep op de landkaart,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6