Haarlems Dagblad De Koningin Ramadier weigert opdracht, Robert Schuman weer aan bod Amsterdam, één grote feestzaal Nederlander in Praag gearresteerd onder verdenking van spionnage Weerbericht 63e Jaargang No. 19028 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 30 Tugusfus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107| Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Morgen is het de verjaardag .van'H.M. Koningin Wilhelmina, mor gen vieren zij, haar familie en het Neder landse volk haar gouden regeringsjubileum en aan het einde dezer week zal zij afscheid nemen als onze Landsvrouwe, haar taak overgevend aan haar dochter Juliana. Haar schoon en indrukwekkend Koningschap spoedt ten einde. Het heeft bewezen hoe veel een vrouw vermag, die met grote karaktereigenschappen begaafd is. Mis schien wordt dit niet het best weergegeven in de vele herinneringen aan gebeurtenis sen in die halve eeuw, die ook in dit blad uitvoerig zijn beschreven. In elk geval geeft zulke weergave een onvolledig beeld. In zijn belangrijke beschouwing „Het constitutioneel koningschap van Koningin Wilhelmina" in ons nummer van-Donder dag 1.1. heeft prof. Rüter gesproken over de nauwoliiks te overtreffen plichtsbetrach ting cn hoogheid van get-st waarmee zij haar zware laak heeft vervuld *en daaraan toegevoegd: Dit alles heeft de Koningin volbracht op eer. volstrekt eigen wijze, die paste bij haar krachtige en markante per soonlijkheid. Men kan slechts vermoeden, wat een offers aan ontzeggen en verzaken van eigen inzicht de vervulling van dit koningschap aan een figuur als Koningin Wilhelmina gekost heeft. Het besef van die volstrekt eigen wijze en van de bijzondere invloed, die vijftig jaar lang' van dit koningschap op ons volk is uitgegaan is tot velen in dit land door gedrongen. Men kan zulke invloed niet in feiten en data uitdrukken; men wil niette min op een ogenblik als dit uitdrukking geven aan dat besef. Zij, die sinds 1898 deel hebben uitgemaakt van 's Lands regering en van andere hoge colleges van staat zijn het in de meest directe zin deel achtig geworden. De invloed der Koningin heeft zich, behalve in verbondenheid van ons volk met haar Huis en in de grote eerbied, die het haar persoonlijk steeds heeft toegedragen, in de hoogste mate doen gevoelen langs de weg van haar raadgevers, op degenen die onder hen stonden en daardoor op de structuur van de ganse samenleving in dit land. Men is geneigd een eenvoudig beeld te gebruiken om dat duidelijk te maken: ieder mens ervaart in zijn leven hoezeer de persoonlijkheid die aan het hoofd staat van de instelling of het bedrijf, waarin hij leert of arbeidt," zijn stempel op het geheel drukt en zowel de activiteit, de energie en de resultaten als de stemming en de sfeer beïnvloedt. Dat voelt het jonge kind al min of meer bewust op de lagere school, dat ervaart de oudere leerling bij het Middelbaar en gymnasiaal onderwijs, dat beleven jonge en oudere mensen in de bedrijven en instellingen, waarin zij werken en in de verenigingen, waarin zij een actief aandeel hebben. Men weet dus dat zulke invloed, in belangrijk heid duizendmaal vergroot, moet uitgaan van het hoofd van de Staat. Het Staats hoofd zelf wordt zich daar onvermijdelijk van bewust en dit weten zal in de loop der jaren, vooral in moeilijke jaren en bij voorkomende persoonlijke beproevingen, een zware druk van nimmer aflatende ver antwoordelijkheid betekenen. Wie dit bedenkt, wie zelf op enigerlei in verge lijking hiermee zo beperkte en bescheiden wijze zijn invloed op anderen doet gel den zal begrijpen welk een zware last het is geweest, die de Koningin gedurende al die jaren heeft moeten torsen. Als achttien jarige, toen zij de troon besteeg, kan zij zich niet vol-bewust zijn geweest van het geen haar te wachten stond. In de loop der jaren moet zij het met toenemende erva ring en groter wijsheid steeds dieper zijn gaan realiseren. Wie zich dit poogt voor te stellen, in vergelijking met zijn eigen levenstaak, welker keuze hij bovendien zelf heeft kun nen bepalen, is ook gereed om te begrijpen, dat na vijftig jaar zulk een last te zwaar kan gaan wegen en dat het Staatshoofd dan tot het besluit moet komen, heen te gaan. En om de taak aan jongere kracht over te laten. Het is veelvuldig gezegd, dat wij dit besluit hebben te eerbiedigen en. erin moeten berusten. Tenvolle mee voelen, wat ertoe genoopt heeft kan geen ander; dat weet alleen de Koningin zelf. Maar wie er zich op bezint kan er zich zeer wel een voorstelling van mak§n. Vele woorden en zinnen worden bij een gebeurtenis als deze gesproken en geschre ven, die zich als gelegenheids-phrasen voordoen. Dat kan Hare Majesteit zelf niet ontgaan. Men is geneigd de hoop uit te spreken, dat zij achter die stroom van phrasen toch de echte warmte van gevoel en de ware eerbied en erkenning zal ont waren, die er inderdaad zijn. Wij zijn de Koningin dankbaar. Wij hopen dat haar in diegenen, die haar het dierbaarst zijn en in de gedachten, die haar het liefst vervullen, die gelukkige levensavond beschoren moge worclen, die zij naar ons menselijk inzicht zo tenvolle heeft verdiend. R. P. Federalistencongres te Interlaken Ongeveer 250 leden van Europese par lementen zullen deze week te Interlaken bijeen komen om te spreken over een „fe derale grondwet" voor Europa. Bedoeling van het congres is, bij de Europese volken aan te dringen op spoedige bijeenroeping van een constituerende vergadering voor Europa. Het congres wordt belegd door de Europese parlementaire unie. Er zijn leden op uitgenodigd van de parlementen van Oostenrijk, België, Denemarken, Eire, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittan- nië, Griekenland, IJsland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Zweden. Zwitserland en Turkije. Winston Churchill heeft een uitnodiging, het woord te voeren op dit congres, afge wezen. Indonesische radio zet aan tot wraaknemingen Radio Indonesia Raja, de „radio van Groot-Indonesië", die van centraal Java uitzendt, heeft de Indonesiërs, die leven in de door de Nederlanders bezette gebieden, aangezet zich te wreken over de jongste maatregelen, die tegen de republiek zijr genomen, door de gebouwen in brand te steken, waar de Nederlanders van morgen af tot 6 September het jubileum van Ko ningin Wilhelmina en de kroning van Prin ses Juliana zullen vieren. De Nederlands* politie te Batavia is in alarmtoestand er heeft reeds buitengewone maatregelen ge nomen. Meer dan 200 personen zijn to- dusver in Batavia aangehouden, aldus radic Indonesia Raja. Franse regeringscrisis Er is haast bij Paul Ramadier, de Franse socialisti sche leider, heeft het verzoek van president Auriol om een nieuwe Fran se coalitieregering te vormen, van de hand gewezen. Auriol heeft daarna de vroegere Katholieke Premier, Robert Schuman, verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe coalitie regering. Ramadier (rechts) en Robert Schuman (links) wisselen een handdruk. Dat was in December 1947toen Ramadiers kabinet was afgetreden en Schumans regering het opvolgde. Ramadier confereerde Zondag bijna twaalf uur met verscheidene partijleiders alvo rens hij aan de president zijn opdracht teruggaf met de opmerking, dat hij zich niet in staat achtte een kabinet samen te stellen, dat een votum van vertrouwen van de Nationale Vergadering zou krijgen. Terstond na de weigering van Ramadier ontvangen te hebben liet Auriol Schuman bij zich komen, aangezien de president overtuigd is van de uitzonderlijke haast die nodig is om de crisis op te lossen. Een lang uitstel zou aan de communisten of de aanhangers van De Gaulle de kans bieden de macht te grijpen met als gevolg een burgeroorlog. Ramadier zou tot de conclusie zijn geko men, dat hij slechts 290 stemmen in de Nationale Vergadering zou kunnen ver werven; hij zou er 309 moeten hebben. Robert Schuman deelde na afloop van het onderhoud met Vincent Auriol mede, dat hij heden terstond met de bespre kingen een begin zou maken. De Parijse avondbladen wezen er op dat, wanneer niet binnen redelijke tijd iemand erin zal slagen een nieuwe regering te vor men, de president zijn toevlucht zal moe ten nemen tot Kamer-ontbinding. Tegelijk laten zij echter de waarschuwing horen, dat een nieuwe verkiezing tot gevolg zou kunnen hebben, dat De Gaulle de macht zou overnemen, hetgeen zou kunnen leiden tot een burgeroorlog tussen Gaullisten en communisten. (United Press) Generaal Charles de Gaulle, aangemoe digd door de val van het kabinet-Marie, zal zeer binnenkort een grote campagne beginnen voor zijn terugkeer tot de macht, aldus meldt United Press verder. Personen, die in nauw contact staan met De Gaulle, zeiden dat de vroegere Franse verzetsleider ervan overtuigd is, dat de regeringen van de derde macht voor Frankrijk hebben afgedaan en dat het thans zijn tijd is om opnieuw naar de macht te grijpen. Men verwacht in deze kringen, dat De Gaulle binnenkort een verklaring zal uit geven waarin hij het „derde machtsbe wind" in Frankrijk zal aanklagen en ont binding zal vragen van de Nationale Ver- „De Republiek van Bonn" Woensdag wordt tweede Duitse republiek geboren Aanstaande Woensdag 1 September zal een nieuwe Duitse republiek geboren wor den. Op deze dag, precies negen jaar nadat Adolf Hitler de oorlog begon, waardoor tenslotte zijn derde rijk verwoest zou wor den, zal de Assemblée bijeenkomen, die de constitutionele fundamenten moet leggen voor de nieuwe Westduitse republiek. De eerste Duitse republiek begon haar leven in het Weimar van Goethe en Schiller. De tweede zal beginnen in Bonn aan de Rijn, de geboorteplaats van Ludwig von Beet hoven. De tweede republiek zal geen souvereïne rechten hebben. Haar basis is nog steeds de onvoorwaardelijke overgave. De assemblée van Bonn zal haar be staan te danken hebben aan de Londense conferentie, waarop besloten werd de Westduitse minister-presidenten te mach tigen tot het bijeenroepen, op zekere voor waarden, van een Constituerende Verga dering. Haar samenstelling is beperkt tot afgevaardigden van de Westelijke zones en Berlijn en haar werkzaamheid zal zich slechts tot de Westelijke zones uit strekken. Haar werk zal goedgekeurd moe ten worden door de militaire gouverneurs en het Duitse volk. Behalve het opstellen van een grondwet zal de constituerende vergadering van Bonn tot taak hebben met de geallieerden te onderhandelen over de uiteindelijke vorm van een bezettingsstatuut. Van de in totaal 65 zetels van de ver gadering worden er 27 bezet door de christen-democraten en eveneens 27 door de sociaal-democraten. De sociaal-demo craten zullen streven naar centralisatie van de economische macht als voorwaarde voor een geleide economie. Ook de liberalen zullen naar centrali satie streven. Van de twee afgevaardigden van de Nedersaksische partij verwacht men echter eén federalistisch streven. Het officiële Sovjet-Russische blad te Berlijn, de „Tagliche Rundschau" schrijft, dat alle Berlijners, die de bijeenkomst van de Westduitse constituerende vergadering bijwonen, „hun stad verraden als de hoofd stad van Duitsland". gadering en zal verzoeken om algemene verkiezingen. Robert Schuman heeft intussen de op dracht aanvaard. Hij zal vandaag bespre kingen voeren met verschillende partij leiders en politieke figuren. Men acht het waarschijnlijk dat Schuman hedenmiddag president Auriol zal mededelen of hij een regering kan samenstellen of niet. 36 doden bij vliegtuigramp in de V.S. Een vliegtuig van de „Northwest Airline" dat op weg was van Chicago naar Minnea polis, is nabij Wonona (Minnesota, V.S.) ir een moeras neergestort. Volgens een func tionaris van de maatschappij is het vlieg tuig blijkbaar in een storm terechtgeko men, die over het Zuid-Oosten van Minne- sota raasde, bomen ontwortelde, telefoon verbindingen vernielde en enkele boerde rijen beschadigde. Het toestel had een be manning van drie koppen en 33 passagiers. Van officiële zijde is medegedeeld, dat alle inzittenden van het vliegtuig de dood vonden. T roonwisseling Op Zaterdag 4 September a.s., om 11,30 uur, in net Koninklijk paleis te Amsterdam zal H.M. de Koningin, in het bijzijn van Prinses Juliana en Prins Rernhard, afstand doen van de Kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, de vice- president van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Nederlandsche Antillen, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de burgemeester van Amster dam en de directeur van het kabinet der Koningin, die de acte van afstand mede zullen onderteekenen. Klokslag 12.00 uur verschijnen Koningin Juliana en H.K.Il. Prinses Wilhelmina met den Prins der Nederlanden op het balkon van het paleis, waar Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana eenige woorden zullen spreken. (.Op verzoek van H.M. de Koningin wordt dit bericht in oude spelling gepubliceerd). Deense aannemer verdronken Zondagmorgen is uit de haven van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 58- jarige Deense aannemer N. Monberg, die Donderdag j.l. plotseling vermist werd. De heer Monberg kwam met twee land genoten naar Sliedrecht voor de aankoop van baggermateriaal. Sedert Donderdag heeft de rivier-politie onafgebroken ge dregd en ook een duiker heeft assistentie verleend. Vermoed wordt dat de heer Monberg bij ongeluk te water geraakt en verdronken is. STRALENDE VREUGDE Binnenstad en haven steken elkaar met sprookjes" achtige verlichting naar de kroon In de hoofdstad zijn de jubileumfeesten begonnen. Officieel was dat in het week end nog niet hel geval, maar de tiendui zenden en het waren heus niet allen Amsterdammers die Zaterdagavond de stad introkken om het proefbranden van de feestverlichting bij te wonen, werden door de stralende vreugde van de duizenden witte, rode, oranje, en blauwe lampen meegesleept, zodat de stad de aanblik bood van één grote, overvolle feestzaal. Het was de avond voor de automobilisten die, omdat het allemaal nog maar voorpret was, toe stemming hadden in de binnenstad te rij den. Waarschijnlijk voor het laatst, tenzij in de komende week de drukte zou mee vallen en de politie de aangekondigde strenge maatregelen niet zal behoeven door te voeren. Alles werkte mee om dit voor- feest te doen slagen, het meest wel het weer want het was een stralende avond met een strakke donkere lucht, waartegen de door lampjes gemarkeerde gevels of de in „floodlight" badende gebouwen scherp, afstaken. Wat het mooiste is, is moeilijk te bepa len. Overal, waar wij rondreden trof ons iets anders. Hoog boven het drukke stads gewoel de Amsterdamse torens, die ge maakt leken van fragiel spinneweb, over goten met vloeibaar licht. Veel werk was gemaakt van de grote gebouwen in het centrum. Grote buizen neon-licht wissel den af met frontversiering van verlichte bakken Afrikaantjes de feestbloem bij uit nemendheid. Hoewel de binnenstad na tuurlijk het brandpunt van de versiering en illuminatie is, heeft men de buitenwij ken niet vergeten, zij het dan wat simpeler uitgevoerd, maar daarom niet minder fees telijk. De Dam, het middelpunt, met op de achtergrond het sober verlichte nationaal- monument is zeer bijzonder geïllumineerd. Zes grote vaas-ornamenten afgedekt door een geïllumineerde kroon vormen de mar kering van het Middendamterrein. Speels doen de sierlijk, soms zelfs met vetpotjes, geïllumineerde trapgeveltjes aan. Als er één straat in de hoofdstad is, die letterlijk en figuurlijk de kroon spant, dan is het wel de Kalverstraat. Hier wandelt men onder een dak van brede oranje ba nen, die in het midden van de straat sa menkomen in vergulde kronen en deze voorname galerij van goud en oranje wordt fel beschenen door talloze schijnwerpers. De haven. De haven was eveneens bij de proef- verlichting ingeschakeld en maakte door dat het donkere water een scherper con trast vormt met de verlichting dan de dei nende mensenzee in de binnenstad, zo mo gelijk nog een diepere indruk. Men zie er het grote complex van de Bataafse Petroleum Maatschappij, dat wel de winnaar van de verlichtingswedstrijd in het havengebied mag worden genoemd. Veertig, door schijnwerpers verlichte vlag gen wapperen van het dak. Voor de Six- haven spuit de drijvende brandspuit „Jan van der Heijden" een grote fontein van verlichte waterstralen. In het Oostelijk havenbekken ligt de met schijnwerpers verlichte „Johan van Olden- barnevelt". De afvaart van het schip is uit gesteld, zodat de Oceaanreus de gehele week kan meedoen aan het spel van licht en duister. Iets verder ligt Hr. Ms. „Karei Doorman", van kiel tot masttop geïllumi neerd. Andere verlichte scheepsrompen volmaken dit machtige beeld, dat omlijst wordt door de contouren van de établisse menten, handelshuizen en kranen op de achtergrond. Aankomst. Vandaag om 17.02 komt de jubilerende vorstin aan in het Amstel-station. De ko ninklijke trein vertrekt om ongeveer half vier uit Den Haag en rijdt dan via Leiden en Haarlem naar Amsterdam. Om kwart over vijf wordt haar een zanghulde ge bracht en vervolgens een vaandelhulde. Daarna zal het Wilhelmus, het „Wilt heden nu treden" en het „Wij leven vrij" klinken. De Koningin maakt vervolgens een rit door de stad. Pruises Juliana en Prins Bernhard zou den vandaag incognito te Amsterdam aan komen en hun intrek nemen in het paleis op de Dam. Rrief van het episcopaat. Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum is gisteren in alle R.-K. kerken de brief van 't episcopaat voorgelezen, waar in de zegenrijke arbeid van de Koningin uitvoerig wordt geschetst. Verder wordt bepaald dat op de plaatsen waar het ge voegelijk kan op 31 Augustus een gezongen of plechtige mis zal worden opgedragen, waarna hel Te Deum zal worden gezongen. Verder worden de gelovigen verzocht te bidden voor Prinses Juliana. Om de genade van de Heilige Geest af te smeken over Haar en de Koninklijke familie, wordt bepaald, dat in alle kerken van het land en in alle kapellen waarover een rector is aangesteld, op de dag van Haar inhuldiging, de votiefmis van de Hei lige Geest zal worden gezongen. Extra-bon voor voedingsvet De verbeterde vetpositie heeft reeds ge leid tot een rantsoenverbetering voor de kinderen van de oudste leeftijdsgroepen (B en C). Verstrekking van een extra vet- rantsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededelen, dat in de bonnenlijst van a.s. Donderdag een extra rantsoen voedingsvet (boter, margarine of vet) zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de oudste twee leeftijdsgroepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor de jongste twee groepen (D en E). Het woord is aan. Velen verstaan het, door toegeven hun wil door te zetten. Doodvonnis voltrokken Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gra tieverzoek van Maarten Kuiper, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Hof te Amsterdam. Het dood vonnis is hedenmorgen voltrokken. Kuiper was tijdens de oorlog agent van politie te Amsterdam en arresteerde talrijke Joden en onderduikers. „Compromitterende documenten gevonden" zegt de Tsjechoslowaakse regering Naar pas Zaterdag werd bekend gemaakt door een radiocommuniqué van de Tsje choslowaakse regering, is Dinsdag jongst leden een functionnaris van 't Nederlandse gezantschap te Praag, wiens voorletters worden opgegeven als V. D„ gearresteerd onder verdenking van spionnage. Hij zou hebben gewerkt voor „veiligheidsdienst van een vreemde mogendheid" en op hem gevonden documenten zouden andere Nederlandse persoonlijkheden compromit teren. Volgens mededelingen van officiële Haagse zijde is V. D. in dienst van de repatriëring. Volgens het te Praag uitgegeven officiële communiqué is de reden voor de detinering van V. D., die geen diplomatieke onschend baarheid geniet, dat bewezen is. dat hij „ten gunste van een vreemde mogendheid spionnagewerk tegen de Tsjechoslowaakse republiek" heeft verricht. „V. D. zou aan de afdeling onderzoek van het gezantschap Op 23 Augustus heeft een gewapende Indo nesische bende op een tiental kilometers afstand van Poerwakarta tussen Batavia en Bandoeng een goederentrein tot ontsporing gebracht. Hierbij werden van het treinpersoneel aria Indonesiërs gedood en zeven gewond. De overige leden van hel personeel werden door de bende weggevoerd. Overzicht van het terrein van de ramp. UNO-waarnemers gedood Bij beschieting van hun vliegtuig Te Tel Aviv Is officieel medegedeeld, dat twee Franse UNO-waarnemers Zaterdag avond zijn gedood toen zij met hun vliegtuig van de UNO tet Gaza werden neergescho ten. De Egyptische regering heeft een tele gram gezonden aan graaf Bernadotte waar in zij haar leedwezen uitspreekt over clc dood van de twee Franse waarnemers. In het telegram wordt gezegd, dat de herken ningstekenen op het vliegtuig niet zichtbaar waren, toen het toestel op een hoogte van 3000 voet vloog. Bovendien had het toestel de verkeerde koers gevlogen naar Gaza. In het telegram werd gezegd, dat niet alleen Egyptische officieren, doch ook twee waarnemers een Belgische en een Franse, die beiden op het vliegveld aanwezig wa ren, het vliegtuig voor een Joodse machine hadden aangezien. Onze courant zal morgen, Koninginne dag, niet verschijnen. De bureaux zijn die dag gesloten. Van Mook naar Nederland geroepen Volgens een Nederlands communiqué zal dr. Van Mook op verzoek van de Ne derlandse regering op 8 September naar Nederland komen voor besprekingen over de situatie in Indonesië. Bepalingen van het gratie-besluit Uit het Koninklijk Besluit van 26 Augus tus, houdende bepSlingen met betrekking tot het verlenen van gratie blijkt nog, dat de gratieverlening betrekking heeft op alle bij een vóór 31 Augustus 1948 in kracht van gewijsde gegane uitspraak tot een tijdelijke vrijheidsstraf veroordeelden. Bedraagt de straf, of het nog te onder gane deel van de straf een maand of min der dan wordt de straf of het restant ge heel kwijt gescholden. Indien bij een rechterlijke uitspraak is bepaald, dat de tijd door de veroordeelde in voorlopige hech tenis doorgebracht geheel of gedeeltelijk op de straftijd in mindering wordt ge bracht, telt deze tijd mede bij de bereke ning van het deel van de straf, waarvan gratie wordt verleend. Indien bij een rechterlijke uitspraak meer gelijksoortige vrijheidsstraffen zijn opge legd, gelden deze voor de toepassing van dit besluit als één straf. Indien van een straf reeds gedeeltelijk gratie is verleend, heeft de gratieverlening, bedoeld in het onderhavige besluit alleen betrekking op het overblijvende gedeelte van de straf. Van vervangende vrijheidsstraffen wordt geen gratie verleend. Het gratiebesluit treedt in werking op de dag na die, waarop Koningin Juliana plech tig beëdigd en ingehuldigd wordt. In de Doopsgezinde kerk te Haarlem wordt op 5 September des morgens half elf een herdenkingsdienst gehouden, waaraan zal medewerken de zangeres mevr. Ans Stroink. namen genoemd hebben van officiële Ne derlandse personen, die hem opdracht had den gegeven in Tsjecho-Slowakije mili taire en politieke spionnage te verrichten", aldus de bekendmaking. „Zijn optreden", zo gaat de verklaring voort, „is bovendien bewezen door een aantal belangrijke documenten, die men bij hem heeft aangetroffen en die andere Ne derlandse persoonlijkheden, die bij spion nagewerk in dit land zijn betrokken, ern stig compromitteren. De in beslag genomen documenten onthullen de werkwijze en de taak van de veiligheidsdienst, waar V. D. en zijn medeplichtigen voor hebben ge werkt". Gelijk met V. D. is een groep Tsjechoslowaakse burgers gearresteerd, die bij de zaak betrokken zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Van officiële zijde te 's-Gravenhage ver neemt het A.N.P., dat V. D. ambtenaar in dienst van de repatriëringsdienst is. Repa- triëringsdienst en ministerie van Buiten landse Zaken te 's-Gravenhage hebben nog geen bericht ontvangen van de arrestatie. Reuter meldt nader, dat de Nederlandse gezant te Praag de gevangenneming van V. D. op het Tsjechoslowaaks ministerie van Buitenlandse Zaken besprak op het moment van de bekendmaking per radio. De- Nederlandse legatie te Praag wist niets naders mede te delen omtrent de omstandigheden van de arrestatie. De legatie was pas Zaterdagmorgen vroeg van de arrestatie op de hoogte gesteld, kort voordat het Tsjechoslowaakse nieuwsbu reau zijn verklaring uitgaf. Naar verluidt zou de arrestatie Dinsdag geschied zijn. Van D. was tijdelijk aan de legatie toe gevoegd. Aan de Nederlandse gezant werd, toen hij bij het Tsjechoslowaakse departement van «Buitenlandse Zaken navraag deed, precies hetzelfde medegedeeld als reeds eerder was gepubliceerd. Aan de legatie zijn nog geen documenten of andere bewijs stukken verstrekt. Vandaag wellicht weer bespreking op het Kremlin De afgezanten der Westelijke mogend heden hebben Zondag een bijeenkomst ge had op de Amerikaanse ambassade te Mos kou. Men meent, dat zij nieuwe instructies van hun regeringen hebben besproken. Waarnemers te Moskou melden, dat zij reeds om een nieuw onderhoud op het Kremlin hebben verzocht, dat waarschijn lijk vandaag zal plaats hebben. Sovjet-Russische stadscomman- danten vermoord De Duitse politie in de Britse zóne heeft bevestigd, dat de Sovjet-Russische com mandant van Oschersleben (Sovjet-zóne) enkele dagen geleden is vermoord docfr een Duitser, die nog op vrije voeten is. Naar verluidt is de moordenaar een 25-jarigt tolk, die vloeiend Russisch spreekt. Het Sovjet-Russisch militair bestuursbu reau van de naburige stad Hötensleben heeft geweigerd het bericht te ontkennen of te bevestigen, dat de Sovjetcommandant van Hötensleben ook vermoord is. Volgens „die Welt" (Britse licentie) werden beide officieren gedood, toen zij Duitse smokke laars trachtten aan te houden, die de grens tussen de Sovjet- en de Britse zóne over schreden. Lomakin naar Moskou Jacob Lomakin, de Sovjet-Russische con sul-generaal, wiens terugroeping door de Amerikaanse regering is verzocht, is Za terdagmiddag scheep gegaan op de „Stock holm" om naar de Sovjet-Unie terug te keren. Aan de journalisten, die hem bij de loop plank opwachtten, verklaarde Lomakin: „ik heb twee maanden geleden passage ge boekt. Ik heb niets te zeggen. Alles is heel duidelijk in de nota gezegd." Kort voor het vertrek van de boot ver klaarde een beambte van de rederij, dat Lomakin gezegd had, dat hij in September naar de Algemene Vergadering der UNO te Parijs zou komen. GA TIJDIG NAAR IIET STADION De hekken van het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen onherroepelijk op 31 Augustus des namiddags om 14.30 uur ge sloten worden. Automobilisten dienen er rekening mede te houden, dat er verkeers opstoppingen zullen zijn, zodat zij een ruime marge moeten nemen om op tijd in het stadion te zijn. DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog en vrij zonnig weer. maar voor namelijk in het Noord-Westen van het land enkele overdrijvende wolkenvel den. Vannacht en in de vroege ochtend weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uil Zuidelijke richtingen. Enige verdere 6tijging van temperatuur. 31 Augustus: Zon op 5.49 uur. onder 19.30 uur Maan op 0.47 uur, onder 18.39 uur 1 September: Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur Maan op 2.13 uut, onder 1910 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1