Haarlems Dagblad Een Moeder sprak tot haar volk Hel moeilijke besluit Lhdanof overleden Benauwde zege in de Assemblée, demonstraties en stakingen als welkom Indonesische socialisten fuseren met de communistische partij Weerbericht J63e Jaargang No. 19029 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10000. Direct,-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N;, Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 1 September 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107^ Adv.ert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AMERIKA heeft het Franse voorstel aan de ondertekenaars van het Brusselse Pact van Vijf, om de voorbereiding van een West-Europees parlement ter hand- te nemen, toegejuicht. Het zou dat dus gaarne zien gebeuren. Robert Schuman, opnieuw belast met de samenstelling van een Frans kabinet, heeft zijn onderhandelingen onder broken om met de Belgische premier Spaak over het Europese parlement te spreken. Beide berichten tekenen de situatie. De Amerikanen zou het verheugen dat een West-Europese - federale Unie tot stand omdat voortzetting van de Marshall hulp voor hen alleen zin heeft als zij op een hechte samenwerking van de onder steunde landen kunnen rekenen. Hechtheid is er niet zolang niet anders dan verdragen (tussen een deel der betrokkenen) bestaat. Én de waarde van verdragen tussen „souve- reine staten" is bekend genoeg: zij worden slechts gehandhaafd zolang zij het nationale eigenbelang dienen. Schuman's onderbreking van zijn kabi netsformatie kenmerkt de toestand niet minder duidelijk. Hij heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe regering aanvaard, nadat hij een maand geleden met zijn kabi net was afgetreden omdat een der rege ringspartijen zich tegen een onderdeel van zijn defensie-begroting keerde. Zijn opvol ger André Marie, steunend op Reynaud's saneringsplan, heeft het binnen die maand alweer moeten opgeven omdat de regeriiigs- partijen van de Derde Macht het weer niet eens konden worden over de economische sanering van het land en de vakverenigin gen zich daarbij in het regeringsbeleid mengden. Welke kans heeft Schuman om straks te slagen? Het ene wankele kabinet volgt op het andere, de Vierde Republiek kraakt in haar voegen, Frankrijk is zwak en zijn parlementarisme is verworden. Het zou een nieuwe kans kunnen krijgen en zijn democratie daarmee vernieuwen, door tot een groter geheel toe te treden. Dat weel een man als Schuman natuurlijk heel goed. De Fransen weten eveneens, dat zij iets aan te bieden hebben en dus voor de an deren van het grootste belang zijn. Want hun land is groot en onderbevolkt en het bevat in zijn bodem een machtige rijkdom, die nu maar voor een deel te baat wordt genomen. Als deelhebber in een federale unie zou Frankrijk zichzelf en de anderen bevoordelen. Het heeft hen nodig en zij hebben Frankrijk nodig. Laat men het ver der naar de afgrond glijden, dan zal het df in handen der communisten of in die van De Gaulle vallen. Misschien zal dat zelfs pas beslist worden na een burgeroorlog, die het volkomen ontwrichten zou. Schuman heeft gesproken met Spaak, die zich herhaaldelijk voorstander van Euro pese federale unie heeft getoond. G®en wonder. België is overbevolkt en politiek wel gezonder dan Frankrijk, maar scherp verdeeld. Het toont, evenals Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Nederland, die matheid en dat politieke scepticisme der bevolking, die bij elke verkiezing blijken en zo ge makkelijk verklaarbaar zijn. Want de be volking voelt heel goed, dat het kader van de eigen staat te klein is geworden en dat de middelen te gering zijn om de grote vraagstukken van deze tijd tot oplossing te brengen. Benelux is een stap op de weg naar verbetering. Maar niet meer dan een stap. Want Benelux zal ook niet groot en machtig genoeg zijn om de veiligheid der bevolking te waarborgen. Het zal evenmin voldoende economische waarborg tegenover alle gebeurtenissen buiten zijn grenzen be zitten. Wat zal het dus verder moeten doen? Verdragen sluiten? Wij weten hoe, onzeker de levensduur van verdragen is. Het kabinet-Drees heeft in zijn regerings verklaring niet verheeld, dat onze econo mische toestand zorgelijk is en dat wij er ook met de Marshall-hulp niet zullen kun nen komen zonder veel verder gaande samenwerking in West-Europa. Die heeft het evenwel niet gepreciseerd. En het heeft het bescheiden Franse voorstel tot het hou den van voorbereidende besprekingen over een Europees parlement afgeweerd met een betoog, dat is samen te vatten in de vanouds bekende term „de tijd is er niet rijp voor." Nadat de Britten dat ook had den gedaan. Het gevaar is evenwel, dat binnenkort de tijd ervoor zo overrijp zal zijn geworden, dat het plan niet meer uit voerbaar zal zijn, Dat het een moeilijk besluit zal zijn, tot de instelling van een boven-nationaal be wind 'in West-Europa over te gaan en een deel van de zogenaamde souvereine staats- bevoegdheden daarna af te staan is altijd te voorzien geweest. Men doet zo gaarne, alsof men de macht om die bevoegdheden uit te oefenen nog bezit. En het nationalisme is een voor menigeen zo dierbare zaak, temeer omdat het in onze levenstijd zo is opge dreven, dat men ei* volkomen aan gewend is geraakt om in alles zichzelf met het bui tenland te vergelijken en eigen voortreffe lijkheid te pogen aan te tonen. Het is waar dat de historie leert, dat zulke opdrijving altijd intreedt als het einde van een periode nadert. Dat einde is dus op til. Maar intus sen remt het nationalisme verdere ontwik keling en maakt het besluit, dat toch ge nomen moet worden, alleen moeilijker. On langs is op deze plaats gezegd, dat de paar den aarzelen voor de sprong. D'at is de positie, waarin West-Europa verkeert. On getwijfeld schenken de Russen en hun zo zwaar-bezette gezantschappen daaraan grote aandacht. Dit temeer omdat zij, in hun ideologie, een vernieuwing ja, een Wedergeboorte van de Westerse demo cratie op breder basis wel heel ongaarne zouden zien. En niet alleen uit het oogpunt Van hun ideologie, maar ook uit het oog punt van hun machtspositie, die veel min der waard zou worden, als het Westen zich inderdaad verenigde doordat de volken zich aaneensloten en men zich niet meer be paalde tot verdragen tussen 'de regeringen. Opnieuw doet de vraag zich voor, of de regeringen ooit het moeilijke besluit zullen doorzetten, zolang de openbare mening er niet krachtig op aandringt. Ik heb dat altiid betwijfeld. Het zijn in de regel niet de regeringen, die het initiatief tot de grote hervormingen nemen. Er zal wellicht een campagne onder de volken voor moeten worden ontketend. Die hun matheid zullen moeten laten varen door zich bewust te worden van de oorzaak. Men zou willen roepen: Past op! Wordt wakker! R. P. De burgemeester van Haarlem is Vrijdag Verhinderd spreekuur te houden. Vrijdag a.s. is de burgemeester van Bloemcndaal verhinderd zijn gewone spreek uur te houden. Bijna 20.000 zangeressen, zangers en kinderen brachten Koningin WiVielmina voor het Koninklijk Paleis op de Dam een aubade op de ■ochtend van haar acht en zestigste verjaardag. De Koninklijke familie op hel balkon van het Paleis. „Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn" Gistermiddag heeft Koningin Wilhelmina in het Amsterdamse stadion de volgende rede uitgesproken: „Ik dank alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid op dit ogenblik. Met vreugde begroet ik de vertegenwoordigers uit Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, die hierheen zijn gekomen om mijn jubileum te herdenken en de inhul diging van mijn dochter bij te wonen. Dat ik mij, vanwege mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon, heb moeten be perken, doet mij leed, maar ik geef allen die ik niet kan ontmoeten de verzekering dal: ik met hun herdenking beleef en met ware belangstelling volg al hetgeen zij hebben ondernomen om mijn jubileum te vieren. In het bijzonder waardeer ik daarbij het streven om niet alleen een feest te vieren zonder meer, maar om dingen tot stand te brengen van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine vergoeding voor het geen mij ontgaat is, dat ik thans door de microfoon tot u kan spreken en zo in per soonlijke aanraking met u kan zijn. Ik zal u niet vermoeien met een opsom ming van al wat geschiedde in deze vijftig jaren. Slechts wil ik een enkel woord zeg gen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd: het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven en allen, de levenden en hen die zijn heengegaan, dank ik voor hun vaderlandsliefde en voor wat zij mij ge geven hebben in hun samenwerking. Het is voor mij een vreugde te weten, dat ook mijn beide kinderen, ieder op ver schillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd voor de bevrijding van het vaderland en met u allen mijn actieve medewerkers zijn ge weest. Zij kennen als gij het jongste ver leden. Als1 ikzelf hebben zij met u medege leefd en begrijpen zij u. Thans loopt dit tijdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad hebben, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neer leggen. Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toekomst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdroom in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troons afstand bind ik u dit op het hai-t. Met erkentelijkheid denk ik voorts aan velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die gedurende deze lange jaren mij bij het vervullen van mijn taak hebben bijgestaan. En thans gaan mijn gedachten terug naar het verre verleden, naar mijn kinder jaren en de liefde van mijn onvergetelijke grijze vader. In denk aan mijn moeder, aan wie ik zo onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, aan haar. de wijze regentes, die mij opvoedde en met haar moederlijke liefde en zorg omringde, aan haar. wier hart steeds uit ging naar de lijdenden in ons volk. De IJmuiden 8 bij Den Helder aan de grond Vannacht weer vlot gekomen De IJmuidense trawler En Avant van „De Daad" (schipper Blok) is Dinsdagmid dag nabij Den Helder op de Noorderhaaks- gronden aan de grond gelopen. De sleepboot Stentor en de Dorus Rijkers van de N.Z.H.R.M. zijn daarop onmiddel lijk uitgevaren. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 1 uur is de trawler er echter in geslaagd op eigen kracht vlot te komen en naar IJmuiden op te stomen. Men vermoedt, dat de oorzaak van de stranding lag in de nevel langs de Jfust. Ik denk aan mijn innig betreurde man, die mij bij het vervullen van mijn taak tot grote steun is geweest en wiens nage dachtenis bij ons volk steeds in het teken staan van dienende liefde. Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, naar de troonsbestijging van mijn dochter. Het is voor mij als moeder een aangrij pend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mannen. Als vanzelf rijst nu voor mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij - draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardigheid, groot was het verstand, de bezieling en het moe derlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieiing moge putten uit- deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en latere tijd geldt: Ik heb de goede strijd gestreden Ik heb de loop geëindigd Ik heb het geloof behouden. Maarschalk Tito wijzigt zijn kabinet Maarschalk Tito heeft gisteren een dras tische hervorming van zijn kabinet bekend gemaakt. De meest opmerkelijke verande- ringg is ongetwijfeld de degradering van Stanjoe Simitsj als minister van Buiten landse Zaken tot minister „bij de Joego slavische regering", hetgeen gelijk staat met minister zonder portefeuille. Simitsj was de enige niet-communisl die een pro minente post in het kabinet bekleedde. Vice-premier Edward Kardel zal thans, naast zijn functies van het ogenblik, het ministerschap van buitenlandse zaken op zich nemen. Alexander Rankowitsj wordt tweede vice-premier, doch behoudt daarbij de portefeuille van binnenlandse zaken. Rankowitsj blijft tevens hoofd van de „Ozna", de geheime Joegoslavische politie. Drie jongens verbrand Gisteravond om ongeveer 8 uur is tijdens afwezigheid van de ouders, die naar de feestverlichting waren gaan kijken, door nog niet opgehelderde oorzaak brand ont staan in de woning van het gezin D. aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brand weer, door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorgedrongen, vond zij 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van 8 jaar, half verbrand, zodat geen hulp meer kon baten. De inboedel werd grotendeels door het vuur vernield. Stalin's logische opvolger" Volgens radio Moskou is kolonel-gene raal Alexandrowitsj Zhdanof, de 51-jarige secretaris van het hoofdbestuur der Sovjet- Russische communistische partij, Dinsdag overleden. Hij werd somtijd „de logische opvolger" van Staliri genoemd en wSs één van de voormannen bij de oprichting van de Cominform. Zhdanof was Stalin's naaste medewerker en werd beschouwd als het meest doortastende lid van het Sovjet- Russische Politbureau. Hij was lid van het hoofdbestuur van de oorspronkelijke communistische interna tionale (Comintern) totdat deze ontbonden werd. Als hoofdverdediger van Leningrad tij dens de oorlog vuurde hij de bevolking aan, het Duitse beleg te doorstaan. Hij was lei der van de geallieerde bestuurscommissie voor Finland en mede-ondertekenaar van het Fins verdrag. De bekendmaking door de radio stamde van het hoofdbestuur der communistische partij in de Sovjet-Unie en van de minis terraad. „Zhdanof was een vooraanstaand leider van onze partij en van de Sovjet staat, lid van het politiek bureau van het hoofdbestuur der communitische pgrtij in de Sovjet-Unït, secretaris van het hoofd bestuur der partij, afgevaardigde van de opperste Sovjet der Sovjet-Unie". In het communiqué wordt zijn dood „een zeer groot verlies voor de partij en voor het ge hele Sovjet-Russische volk" genoemd. De vijf artsen die de overlijdensacte van Zhdanof hebben getekend, verklaarden dat hij aan te hoge bloeddruk en ernstige ader verkalking leed- Interparlementair Europees congres Heden wordt te Interlaken in Zwitser land het interparlementair Europees Con gres geopend. De 200 aanwezige parle mentsleden vertegenwoordigen alle politie ke richtingen, uitgezonderd het commu nisme, van de 16 landen van het plan- Marshall en van West-Duitsland. Dinsdagavond is op een geheime bijeen komst van de raad der Europese parlemen taire unie, die het congres organiseert, een herzigne versie van het plan van de En gelsman R. W. G. Mackay aangenomen. Dit plan van Mackay is het meest ingrijpende, verreikende en gedetailleerde ontwerp voor een Europese Unie, dat ooit is opgesteld, aldus meldt Reuter. Men verwacht, dat vele punten krachtige tegenstand zullen ondervinden, onder meer het voorstel, dat de voorgestelde unie ook zeggenschap zal krjjgen over de overzeese gebiedsdelen der lèden-staten. De Franse delegatie is in verband met de regeringscrisis nog niet aangekomen. Het woord is aan Thorbecke: Een wezenlijk talent zoekt zich t rechter. Slapende militairen gedood Hedenmorgen om vier uur werd door een Chinese milicien-soldaat in de vlieg basis Kali Djpti (Noordoost Poerwakarta) een aanslag gepleegd op een aantal slapen de militairen, aldus meldt de dienst leger- contacten. Vier soldaten, van wie twee Ambonnezen, werden gedood, en twee soldaten werden levensgevaarlijk gewond. De dader is voortvluchtig. Naar alle waar schijnlijkheid was onderlinge ruzie de reden tot deze aanslag. Vier militaire gouverneurs waren in Berlijn bijeen De vier militaire gouverneurs der be zettingsmachten in Duitsland, sir Brian Robertson, Clay, Sokolofski en König, zijn Dinsdag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn bijeengekomen ter bespreking van „de monetaire problemen en de opheffing der Berlijnse blokkade". De besprekingen vormden de inleiding tot een reeks bijeen komsten, die waarschijnlijk tot het einde der week zal duren. Over de resultaten van gisteren is niets bekend gemaakt. Wel is er sprake van dat de geallieerde bestuurs raad weer zou gaan functioneren, doch dit is nog niet officieel bevestigd. De afgezan ten van de Westelijke mogendheden die reeds zeven maal op het Kremlin zijn ge weest voor besprekingen met Stalin en Molotof, zijn Zondag opnieuw een uur lang met Molotof in gesprek geweest. Noordelijke landen besluiten tot economische samenwerking De ministers van Handel van Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland hebben op een bijeenkomst te Stockholm volledige overeenstemming bereikt over economische samenwerking en deelneming van de Noor delijke landen aan de internationale sa menwerking op het gebied van handel en economie. De ministers besloten, dat hun landen nauw contact met elkaar zullen houden bij het opstellen van de overzichten van eco nomische planning, waar de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs om heeft verzocht. Noorwegen zal midden September een bijeenkomst van deskundigen houden. Een tolunie der Noordelijke landen en van Europa werd eveneens besproken even als de vervanging van de huidige bilaterale handelsverdragen door multilaterale. Robert Schuman kan beginnen De republikeinse socialistische partij, ■aarvan de voormalige republikeinse premier Amir Sjarifocddin voorzitter is, beeft besloten een fusie aan te gaan met de epublikeinse communistische partij, aldus maakte „Antara" gisteren bekend. Bij de aankondiging dezer fusie verklaarde Sjari- foeddin, volgens Antara, dat hij sinds jaren in het geheim lid van de communis tische partij is geweest. Van de vier par tijen, waaruit de linkervleugel in de repu bliek bestaat, hebben er thans twee een fusie met de communisten aangegaan. Amir Sjarifoeddin, de oud premier van de republiek en voorzitter der „Partai So- cialis", heeft verklaard, sedert 1935 lid te zijn geweest van de „Partai Kommunis Indonesia", „hoewel illegaal". Sjarifoeddin verklaarde verder, dat de „Gerindo" (een Indonesische volksbeweging die reeds voor de oorlog bestond), waarvan hij de leiding had, in werkelijkheid een communistische partij was. Uit Djokja meldt Antara, dat, naar Sjarifoeddin uiteenzette, hij indertijd door de Japanners werd gearresteerd, uit sluitend omdat hij communist was. Naar Aneta verder seint, voegt „Antara" hieraan toe, dat drie van de uit vier par tijen bestaande linkervleugel in de repu- Toestand van Benesj „uiterst ernstig" Het officiële Tsjechoslowaakse nieuws bureau heeft Maandagavond gemeld, dat de gezondheidstoestand van ex-president Benesj „in de afgelopen dagen plotseling slechter" was geworden. Hij lijdt aan aderverkalking. Voor de instorting werkte Benesj aan zijn mémoires. Hij heeft het eerste deel, dat over Miinchen gaat, gecorrigeerd en het tweede deel is reeds uitgegeven. Het is niet waarschijnlijk, dat het eerste deel nog dit jaar zal uitkomen. Volgens een officieel bulletin van Dins dagavond is de toestand van Benesj „uiterst ernstig". Benesj heeft'het bewustzijn ver loren en gaat snel achteruit. „Een derge lijke ernstige achteruitgang moet elke hoop doen verdwijnen, dat hij weer zal herstel len", aldus het bulletin. Sjarifoeddin was reeds van 1935 af communisf bliek (het democratische volksfront) thans zijn opgenomen in de Partai Kommunis Indonesia. Het is nog niet bekend wat het vierde lid, de Pesindo (de republikeinse jongeren-organisatie) zal besluiten. Antara herinnert er ten slotte aan, dat de Sobsi (het verbond van republikeinse vakver enigingen), waarvan bekend is, dat het het volksfront steunt, „kort geleden ook in het. politieke vaarwater der Parta Kommunis is gekomen". Minder voedsel voor Amerikanen te Berlijn Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zóne) zullen de voedselrantsoenen voor de Amerikanen te Berlijn, onder meer die van koffie, suiker en voedingsvetten, met ingang van heden verlaagd worden. Robert Schuman, de 62-jarige Franse kabinetsformateur, heeft Dinsdag van de Nationale Vergadering een motie van ver trouwen gekregen met 322 tegen 185 stem men. De vereiste meerderheid was 311 stemmen. In November van het vorige jaar, toen liij zich voor het eerst als kabinets formateur aan de Assemblée presenteerde, kreeg hij een meerderheid van 412 stem- Terwijl Schuman in de Nationale Verga dering het woord voerde, werden overal in Frankrijk communistische betogingen gehouden, waarbij hogere lonen en een democratische volksregering werden geëist. Schuman sprak slechts een kwartier. De Assemblée was nagenoeg voltallig toen hij zijn plan tot redding van de franc in het kort uiteenzette. Schuman verklaarde zich een volstrekt tegenstander van de eisen tot loonsverho ging van de vakbondsleiders en wees er met nadruk op dat slechts prijsverlaging en vermindering der kosten van de eerste levensbehoeften tezamen met drastische economische maatregelen van de regering de franc kunnen redden. Zijn program behelst: Prijsverlaging voor voedingsmiddelen; de prijzen van brood en melk zouden ech ter, zo gaf Schuman toe, moeten stijgen, zulks in overeenstemming met het afge wezen economisch plan van Reynaud. Belastingverlaging, verhoging van kin dertoeslag, verruiming van de baten voort vloeiend uit sociale verzekering, verhoging dus van het werkelijk loon van de arbei ders. Geleidelijke terugkeer naar de vrije De „Rot/al Fusiliers'' zijn, sinds zij op het Internationaal Muziekfestival in Hillcgom met de eerste prijs gingen strijken, graag geziene gasten in het boUcndorp. Maandag waren zij weer op bezoek en défileerden dc redcoatsvoor burgemeester jhr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden. Gisteren luisterden zij de feestvieringen in Haarlem op. loonsverhouding tussen werkgever en werknemer, dus opheffing van de huidige ioonvoorschriften van de regering. Afwijzing van eisen tot loonsverhoging, omdat de Franse export dan grote schade zou lijden aangezien de productiekosten daardoor tot fantastische hoogte zouden stijgen. Om de nationale begroting in evenwicht te brengen zal Schuman dit jaar 80 mil- lioen francs extra belastingopbrengst moe ten vragen, aldus verklaarde hij. Het amb tenarenapparaat zal tot de proporties van 1939 moeten worden teruggebracht en ook zal drastisch op de uitgaven voor de strijd krachten moeten worden bezuinigd. Schumans uiteenzetting werd af en toe door applaus onderbroken. Zijn gezicht stond zeer strak toen hij de 80 millioen extra belasting aankondigde. Het daarop volgende applaus was zeker beleefd, maar bepaald niet enthousiast, aldus de United- Presscorrespondent. Stakingen Terwijl Robert Schuman voor de Natio nale Vergadering verscheen om het ver trouwen als minister-president te vragen, begon in het gehele land een stakingsbe weging om de arbeiderseisen meer kracht bij te zetten. Hieraan deden zowel com munisten als niet communistische arbeiders mee. De bij „Foree ouvrière" aangesloten vak bonden van de streek van Parijs hebben een resolutie aangenomen, waarin een aan tal eisen wordt geformuleerd en waarin de verbintenis wordt aangegaan deze eisen „met alle beschikbare middelen, ook met staking" te doen inwilligen. Bulgaarse oppositie wordt verder geliquideerd Yordan Tsjobanof, secretaris van het presidium der Bulgaarse Nationale Verga dering, heeft Dinsdag in de Nationale Ver gadering bekend gemaakt, dat het presi dium zijn toestemming heeft gegeven tot de arrestatie en berechting van zeven so cialistische leden der Nationale Vergade ring wegens „anti-nationale activiteit". Het onderzoek is nog aan de gang, de aanklacht zal spoedig worden gepubliceerd, aldus Tsjobanof. Verleden maand werd uit Sofia gemeld, dat Loeltsjef, leider van de oppositiegroep der Bulgaarse socialistische partij, verdwe nen en naar men geloofde gearresteerd was. OVERWEGEND DROOG H'EF.R Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Iets koudere nacht en ochtend met meest zwakke wind en op enkele plaat sen nevel of mist. Morgen overdag: toenemende bewolking, maar over wegend droog weer. Matige, in het Noorden van het land nu en dan vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 2 September: Zon op 5-52 uur; onder 19.26 uur Maan op 3.47 uur; onder 19.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1