Keuzebon verdwijnt Grootse Jubileum-manifestaties van het Kunstleven PANDA EN HET GOUDVELD Wereldnieuws WOENSDAG I SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 2 Wilhelmina: roep om eenheid De heer Th. Oscar J. M. Smit t Een beschouwing van Dr. G. Bolkenstein Dr. G. Bolkenstein, die minister van on derwijs was bij het uitbreken van de oor log en met de regering naar Londen ging, schrijft in „De Groene Amsterdammer" een artikel, waarin hij de motieven be- spreekt die, naar zijn opvatting, geleid heb ben tot het aftreden van Koningin Wilhel mina. Allereerst wijdt hij daarin aandacht aan het vertrek naar Londen. In haar eerste rede voor Radio Oranje (28 Juli 1940) heeft de Koningin gezegd hoe zij de voortzetting van onze strijd zag: „als een strijd tussen God en ons geweten enerzijds, en anderzijds de duistere machten, die in deze wereld hoogtij vieren." Bij het beschotten van de arbeid der Koningin gedurende de oorlog, doet men goed met deze geestelijke opvat ting steeds rekening te houden. Deze woor den zijn nooit verloochend. In deze opvat ting paste geen enkel compromis met de vijand. Bij de bespreking van de kabinetswisse lingen wijst dr. Bolkenstein erop, dat de loop der gebeurtenissen de invloed der Koningin wel moest versterken. „Het ontbreken der Staten-Generaal maakte het voor het kabinet onmogelijk aan het Nederlandse volk verantwoording van zijn daden af te leggen de later in gestelde Bijzondere Raad van Advies was ten deze slechts een geheel onvoldoende surrogaat de Koningin achtte het daar om haar plicht voor het Nederlandse volk in de plaats te treden. Deze wijziging in de verhouding tussen kroon en ministers schiep een toestand, ernstig betreurd door hen, die door jarenlang werken in de Nederlandse politiek, gewend waren aan en vertrouwd met de Nederlandse constitutionele prak tijk. Niet altijd zagen zy het onontkoom bare van deze wijziging in. Maar er waren er ook, die een andere opvatting hadden, die oordeelden dat de integrale constitutio nele leer niet kón toegepast worden, in zo geheel veranderde omstandigheden."' „Bij de opvatting van haar positie was de Koningin volkomen te goeder trouw, wan neer zij zich met het Nederlandse volk ver- eenzelvigde. Er sproot uit voort de grote belangstelling, die zij toonde en had voor ieder en alles, uit Nederland naar Londen gekomen. Voor de „Engelandvaarders" stonden haar huis en aandacht steeds open; de bezorgdheid van velen, dat dezen haar wel eens een onjuist beeld konden geven van wat in Nederland omging, bezwoer de Koningin door allen te ontvangen, van welke geest ook. Zoals zij het eens uitsprak bij het uitreiken van onderscheidingen aan een aantal „Engelandvaarders": „Als mijn welkome boodschappers uit Nederland ver vult gij de belangrijke taak ons hier uit eigen ervaren en aanschouwen een inzicht te geven van de toestand thuis." Dr. Bolkenstein besluit zijn beschouwing aldus: „Van de omkeer in de geestesgesteldheid van het Nederlandse volk ontstond in de jaren vóór Mei 1945 langzaam aan een voorstelling, waaraan velen zich overga ven, zonder een critische schifting. Met het Nederlands verleden en zijn tekort komingen had men afgedaan: oude tegen stellingen meende men opgeheven: een grotere eenheid verkregen; vernieuwing werd het parool. Maar dat van vernieuwing konden spreken beiden die tegengestelde richtingen insloegen, verzuimde men in te zien. „Met volle overtuiging heeft de Koningin toen zij naar Nederland terugkeerde in die „vernieuwing" geloofd. En dit eerde haar. Het volk, waarvoor zij in den vreemde vijf jaar lang geleden had, had zij in haar den ken en verbeelden geïdealiseerd. Wie zal niet dankbaar er voor zijn, dat zij in het Nederlandse volk geloofd heeft. De teleurstelling moest komen. Ook de „vrede" van 1945 bleek een voortzetting van de oorlog met andere middelen; in de grote politiek, ook binnenslands. De econo mische nood spreekt harde woorden; de strijd der meningen is feller dan ooit; de politieke partijen, die kortzichtigen te Lon den in Nederland meenden te zien verdron gen, zijn in kracht van tegenstellingen toe genomen. Het moet voor Hare Majesteit moeilijk geworden zijn in het Nederland van '45 tot '48. Daarvan hadden ook „En gelandvaarders" nooit gesproken. Het wa ren geen cynische sceptici alleen, die ge leerd hadden dat de eenheid van een volk in deze tijd onbereikbaar, en ook niet eens begeerlijk is. Maar voor de Koningin is het teveel geworden. Van de eendracht van het volk, waarop zij te Londen de toekomst had ingericht, was alleen de roep overge bleven. Maar met die roep heeft zij' de kroon neergelegd. In de stilte van Londen heeft de Koningin die roep gekoesterd; aan wat zij als ideaal zag. is zij trouw ge bleven: ook toen de werkelijkheid anders bleek. Dit is haar roem. Ook waar de ge schiedenis andere.wegen móést gaan." De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Ochtendgvmn. 7.30 Sonates van Krewanach en Vivaldi. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor do vrouw. 9.05 Rus sische klass" muziek, 9.45 Liederen v, Hugo Wolf. 10.00 Handei's Watermuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgel, koraal v Franck. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Russische koren. 12.00 Angelus. 12.03 Ork. Klaas v. Beek. 12.55 Zon newijzer. 13.20 Tenor en Orgel 13.45 Hots d' oeuvre. 14 00 Mandolinata. 14.30 Gershwm- medley. 14.40 Vrouwen van Nederland 1898 1948. 15.00 Novak's Slowaakse suite op. 32. 15.30 Pianorecital Ger. Hengeveld. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Omroepkoor. 17.00 Radio jeugdjournaal. 17.30 Ensemble Lachman. 17.50 Gram.pl. 18.15 CNV-kwartier. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid. 20.15 Orkest, koor en bariton (Ned. composities). 21.15 Prof. v Niftrik: „Troon en volk". 21.30 Paderewski speelt Rubinstein. 21.35 Hollands Strijkorkest. 22.00 „Hulde en bede". 22 15 Amsterdams Vocaal Ensemble en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23 15 Svmphonisch concert: Franck en Fauré. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13.00. 18.00, 19.25 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Alles danst en zingt (gr). 7.50 Dagopening. 8 15 Musette-orkest en zang. 8.45 Backhaus speelt Chopin 9!l5 Morgenwijding. 930 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10 30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister 11.00 Kerkorgelconcert met zang. 11 45 Van dc Groninger tentoonstelling. 12 00 Gram.pl. 12.30 Weerpraatje. 1233 In 't spion netje 12 38 Piano-duo De Raaff-rSchutte^ 13 20 Metropole-orkest en Maria Zamora. 13.50 Wilhelmina in het licht der poëzie. 14.20 Solistenconccrt (zang. piano, cello). 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 „Assorti- mento". 17.00 Knltidoscoop. 17.20 Welk dier de/c week? 17.30 Pierre Palla: „Czardas- ftirstin". 17.50 „Wij slaan op de tong-tong 18.20 Royal Fusiliers-band 18.45 Sportpraatje. 19 00 De 51ste jaarbeurs te Utrecht. 19.10 Bay- reuth Festspiel Orch (Wagner) 19.30 Yehudi Mcnuhin cn Lorus Keuter spelen Beethoven- sonaten 20.20 ..Een droeve tocht een zege tocht:" i klankbeeld'. 20.55 Gram muziek 21 30 „De troonsafstand van Koningin Wil helmina" 21.45 „Beelden uit myn kinder jaren" 22.30 Van de Wereldraad van Kerken. 2315 Andrew Sisters, orkest en Xavur Cugat en Harry James. In de ouderdom var 66 jaar is te Bloemen- daal overleden de heer Th. Oscar J M. Smit, oprichter en president-commissaris van de Oscar Smit's Bank N V.. gevestigd te Haar lem. Vroeger werkte de heer Smit in Pur- merend. waar hij de zaak van zijn vader, die daar een bank had gesticht, leidde. In 1918 richtte hij een bank in Haarlem op en daarin werd het bedrijf van Purmerend opgenomen. Op 1 December 1946 is de thans overledene afgetreden als directeur en werd benoemd tot president-commissaris. Vroeger is hij ook bestuurslid geweest van de Vereniging voor de Haarlemse Geld- en Effectenhandel. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag a.s. nadat in de R.K. kerk te Bloemen- daal de uitvaartdiensten zijn gehouden. Strandwagen gestrand Een volgeladen Crossley-bus van de N. Z. H., die bij het passeren van een met twee paarden bespannen strandwagen op de Bloe- mendaalse Zeeweg te snel weer naar rechts ging, kwam in aanraking met de lading van de wagen die bestond uit onderdelen van een strandhuis. De lading ging schuiven en de paarden gingen er geschrokken vandoor. De voerman raakte in 'n onplezierige positie, doch slaagde er in zijn lijf te redden, terwijl zijn span over fietspad, door struiken en over de verkeersweg rende en de hele weg be zaaide met brokstukken van het strand huisje. Tenslotte werden de paarden tot staan gebracht en de politie maakte van het geval, dat veel consternatie wekte op de drukke weg doch wonderlijk genoeg zonder ernstige ongelukken afliep, proces-verbaal op. De voerman bleek lichte beenkneuzingen en een wond aan de arm te hebben gekregen. Drie ballons waren Dinsdag in de lucht De Haagse Ballonclub heeft Dinsdag drie ballons laten opstijgen, n.l. in* Den Haas. Amsterdam en Haarlem. Mevrouw Boesman vertrok met een eenpersoons ballon uit Den Haag. Zij stuurde de ballon zeer laag boven Wassenaar en Valkenburg. Het luchtvaartuig zweefde boven Sassenlieim, Lisse en Hille- gom zo laag, dat de bevolking van deze ge meenten met mevrouw Boesman kon spre ken. Bij Aerdenhout dreef de ballon naar zee, maar de ballonvaarster maakte een mooie landing. De vele automobilisten en vossen jagers, die de ballon achtervolgd hadden, haalden haar enthousiast omlaag, toen de sleepkabel werd uitgeworpen. De heer Boesman steeg in Amsterdam op, Over het Centraal Station en Purmerend ging de ballon over Hoorn, de Wieringer- meer naar Den Oever, waar zij veilig landde, Klaverjasnieuws In Haarlem heeft „Klaver Vier" de eerste van de vier afvalwedstrijden gehouden. Er werd volgens het nieuwe spel gespeeld. Eerste werd „Ruiten acht" uit Haarlem; tweede „Haarlem-Noord", derde „Ruiten 'vrouw" en vierde „IJmuiden". De nummers een en twee komen in de eindstrijd uit. De heren J. Woning Sr. en P. Opdam, beiden van „Haarlem Noord" behaalde van de twin tig koppe^ de beste prestaties. De klaVerjasclub „Populair" te 'IJmuiden heeft koppelwedstrijden gehouden. „Haar lem-Noord" legde beslag op de eerste prijs met bijna 3000 winstpunten. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken van Bloemendaal, zal op "li ll September geen spreekuur houden. En wat men er op kon krijgen komt vrij De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in principe be sloten om tot afschaffing van de zogenaam de keuzebon voor brood- en bloemproduc- ten over te gaan. De datum, waarop dit zal plaats vinden, is nog niet definitief vastgesteidh, doch zal zeer spoedig worden bekend gemaakt. De opheffing zal tot gevolg hebben, dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes, vermi celli, spaghetti en macaroni zonder bon, verkrijgbaar zullen zijn. Het broodrantsoen wordt dan verhoogd tot 2000 gram per persoon per week. Van de invoering van de keuzebon, die indertijd onvermijdelijk was om een be sparing van bloem te verkrijgen, werd voor het eerste mededeling gedaan gedu rende een audiëntie op het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan een achttiental vertegenwoordi gers van fabrikanten van groot- en klein handel in banket, beschuit, biscuits en koek in December 1947. Tijdens bovengenoemde audiëntie werd namens de minister van Landbouw toege- ROZENSTRAAT 13 vervoert Pw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 zegd, dat de keuze bon weer zou verdwij nen en de fabricage van en de handel in banket, beschuit, biscuits en koek vrij zou zijn. voor zover de toewijzingen dit ver oorloofden. zodra de bloempositie verbe terd zou zijn. Het Tweede-Kamerlid Lucas (K.V.P.) zag in de verhoging van 't broodrantsoen, welke 10 Juni is ingegaan en het vrijgeven van puddingpoeder en tapioca een aanwij zing, dat de enige voorwaarde, de verbete ring van de bloempositie, welke voor het terugkeren van meer vrijheid werd gesteld, was vervuld en vroeg dan ook op 13 Juli de minister schriftelijk, wanneer hij zijn belofte: de „keuzebon" op te hef fen, gestand zou willen doen. De minister heeft de heer Lucas thans geantwoord, dat de verhoging van het broodrantsoen per 10 Juni en het vrijgeven van puddingpoe der en tapioca mogelijk waren ten gevolge van een verbetering in de grondstoffen- positie, welke echter op die datum nog niet dusdanig was dat van een verbetering van de bloempositie kon worden gesproken. De voorbereiding van de maatregelen tot afschaffing van de z.g. keuzebon heeft geruime tijd gevraagd, omdat zich daarbij verschillende quaesties van pi'ijstechnische aard voordeden. (Adv.) „Vader des VaderlanSs" Amsterdam heeft gedurende deze feest dagen zijn wagenspelen. Haarlem zijn niet minder waarderenswaardige toneelvoor stellingen op een in de Schotersingel drij vend vlot. Onder de in menig opzicht te loven regie van Jan Kraakman geven eni gen van de beste amateurs hier ter stede in dit pontontheater een serie opvoeringen van het historisch taferelenstuk „Vader des Vaderlands" van Eduard Veterman. Het is grotendeels voor iedereen vertrouwde stof, die daar nogal breedvoerig wordt uitgebeeld en de gedempte kreten van blijde herken ning van illustraties of gevleugelde zin sneden uit de schoolboeken zijn dan ook niet van de lucht. Overigens komt de be zoeker op de smalle houten banken bij het horen en zien van deze gesproken kroniek voor het raadsel te zitten, waaraan d»?' grondlegger van onze onafhankelijkheid toch zijn befaamde bijnaam te danken heeft, want zwijgen doet hij vrijwel geen ogenblik. Deze laatste opmerking wordt hier geens zins gemaakt om wille der trouwens goed kope geestigheid, doch om te laten uit komen, dat dit stuk staat of valt met de manier, waarop de hoofdrolspeler zijn kern achtige woorden smeedt. Joop Kruvver, die in houding en gestalte zeer weinig met een strijdbare held „van kevserlieken stam" gemeen heeft, overwon deze bezwaren van plastische aard met de bezielde kracht van een in diepe overtuiging geworteld pathos. Dat daardoor zijn heftige toon wel eens minder strookte met de geslepenheid van zijn meer diplomatieke bedoelingen, hinder de dan ook ternauwernood. Volkomen mis plaatst echter is zijn kropzwelling bij het tot tweemaal toe lanceren van de wapen spreuk: Je Maintiendrai, die daardoor het onopzettelijke effect van valse rhetoriek verkreeg. Ook zijn laatste woorden misten hun betekenis als gevolg van de iets te krampachtige dictie. Indien deze kleine te kortkomingen overwonnen konden worden, dan zou onmiddellijk de maat van mijn bewondering vol lopen. Nu reeds verdient zijn treffende en soms zoals bijvoor beeld tijdens de apologie magistrale wel sprekendheid openbare erkenning. De verrichtingen der dames, die helaas slecht verstaanbaar waren, gaven geen aan leiding tot enthousiasme. Ans Swart vond in de moeilijke rol van landvoogdes geen uitweg voor haar talent, de jongeren kwa men onvoldoende los uit hun bestudeerde houdingen. Beneden hun mogelijkheden bleven ook Joh an van Doorn en Guus Boersma. In het algemeen echter verzorg den de mannelijke krachten een figuratie, die de toets der critiek wel kon doorstaan. In het alleen uit spectaculaire overwegin gen bij alle samenspraken Ineelasté tafereel der terechtstelling, dat evenals het voor laatste best gemist had kunnen worden, vond Gé Kromhout eindelijk de vorm, die hij te voren niet in ziin bereik kon krijgen. De hertog van Alva liep wel wat uitbundig met zijn vreeswekkende bloeddorstigheid te koop. Deze opvoering verdient grote belangstel ling. Er is voorbeeldige zore aan costuums en decoratie besteed en dank zij de han dige constructie van een draaitoneel volgen de talloze changementen elkaar zonder enige spelvertraging op. Onder de honder den aanwezigen, die de eerste voorstelling met een stevig applaus beloonden, bevon den zich de Commissaris van de Koningin en de burgemeester van Haarlem. „Vorstin des Volks" Mr. Jan Derks heeft in opdracht van de regering een toneelspel geschreven waarin hij, naar zijn eigen woorden, het wezen lijke in onze bewondering voor Koningin Wilhelmina tot uiting wilde brengen. Om zich de nodige vrijmoedigheid te kunnen •eroorloven maakte hij een gefingeerde orstin tot de hoofdfiguur van zijn stuk. Aangezien echter het nabije verleden te eten: de capitulatie en het daarop volgen de ondergrondse verzet een onevenredig grote plaats in deze schets van de ontwik kelingen ener door iedereen in haar ware gedaante herkende persoonlijkheid kreeg toegewezen, moet deze opzet verre van ge lukkig worden geacht. Want wat is het nut van een fictie als deze in kardinale momenten op niet meer uitloopt dan een verdunde nabootsing van het werkelijk ge beurde? Stellig zou het betrachten van méér distantie de mogelijkheid tot het scherper stellen van het onderwerp hebben geopend. Het heeft weinig zin om de waarheid over deze bloedeloze dialogen met bijkom stige argumenten langer te camouflei-en. De schrijver is alleen geslaagd in zijn spe culatie op de lichte ontvlambaarheid van de bovenlaag der publieke gevoelens. Zijn welversneden pen, die met kennelijk gemak de voor de hand liggende gemeenplaatsen ontgon en een rijke oogst aan woordspelin gen binnenhaalde, heeft zijn inspiratie het gras voor de voeten weggemaaid. Dat deze kroniek weinig dramatisch is uitgevallen, zal niemand bevreemden. Doch dat de smalle oranje draad, die als passend bindweefsel door de verschillende fragmenten loopt, niet de minste spanning doorlaat, is een zo ernstige tekortkoming, dat zij bij de toeschouwer tot verveling aanleiding geeft. Men wordt vier keer en steeds op nagenoeg dezelfde manier ge tuige gemaakt van een ontmoeting tussen de koningin van het land en een vrijbuiter met originele denkbeelden. Deze gewone man zegt zo het zijne over de bronnen van gezag en eigendom, doch het kost enige moeite om zich in ie denken, dat uit deze voor niets en niemand representatieve figuur de stem des volks zou weerklinken. De vertoning werd toevertrouwd aan het Nederlands Volkstoneel onder regie van Hans van Meerten. Gisteravond heeft men in het Heemsteedse Sportpark het resul taat van de door serieuze toewijding ge dragen moeite kunnen zien. Nell Knoop werkte zich langzaam op in de richting van de voorgeschreven hoogte, zonder ooit ten volle te overtuigen van de majesteit en ingeboren adel des geestes, die zij ver ondersteld werd te demonstreren. Maar rondweg prachtig was de creatie van haar tegenspeler, de joviale Johan Elsensohn, achtereenvolgens stroper, soldaat en ver zetsman. Elk woord van hem was uit het leven gegrepen. Ongezouten humor van de beste soort, vermengd met ruig sentiment. De rol van de per parachute in bezet ge bied neergelaten kapelaan paste om de schouders van Ben Groeneveld als een slecht zittend pak. Verregaand onvoldoende waren echter de hoge militairen, die zich over het terrein bewogen als een verzameling rare en nau welijks mondige schutters. Met behulp van gramofoonplaten werd de muziek van Karei Mengelberg ten gehore gebracht. Het behoort niet tot de competentie van de toneelcriticus om die te veroordelen, ook al gevoelt hij daar alle lust toe. DAVID KONING; Gedenck-clancken De Christelijke Oranjevereniging „Prins Willem I" onderbrak dit jaar de traditie van haar wijdingsdienst ter gelegenheid van Koninginnedag. In plaats daarvan was ditmaal een feestelijke samenkomst belegd in de Gem. Concertzaal op de vooravond van het gouden regeringsjubileum van Hare Majesteit. 'Dr. J. J. Wallien leidde de druk bezochte vergadering in met gebed en een toespraak. Daarna hield prof. A. Die penhorst een doorwrochte feestrede. Hij schetste daarin onder andere de achter grond van het politieke gebeuren geduren de de regeringsperiode van Koningin Wil helmina en wees er op dat de oranjege zindheid in 1898 sterk getaand was. Onze jubilerende Vorstin deed echter door haar rechte koers en haar zichzelf verloochenen de houding, de zon van de dynastie weer hoog opgaan, waardoor het grondwettelijk koningsschap een doorslag gevende in vloed op onze nationale samenleving zou gaan uitoefenen. Het tweede gedeelte van de avond was gewijd aan de uitvoering van een gelegen heidsstuk van de heer De Groot uit Den Haag, getiteld „Gedenck-Clancken": vlot „vertelde geschiedenis", afgewisseld met documentaire teksten, lyrische passages en toepasselijke liederen, het geheel opge luisterd met orgelspel. Aldus zo iets als het beroemde historieboek van Valerius, waar in ook verhaal, bespiegeling en liederen vermengd zijn. Van daar ook de aan Vale rius ontleende titel. Dat ondertussen de Valerius-periode sterker stond met haar tijdszangen dan de pas verlopen halve eeuw, kon hier duidelijk blijken. De beste, de meest kernachtige liederen waren dan ook de oude, uit de oorspronkelijke Ge- denck Clanck. Een flink gemengd koor, be staande uit het Doopsgezind Zangkoor en Schoten's Chr. Gem. Koor; alsmede Haar lem's Chr. Mannenkoor, allen onder leiding van Jac. Zwaan, verzorgden de uitvoering der meerstemmig gezette liederen. Er wa ren goede en minder goede .bewerkingen bij en een paar liederen zouden zelfs ge wonnen hebben indien ze gewoon unisono met orgelbegeleiding waren gezongen. Het idee van deze „Gedenck Clanck" valt zeer te prijzen, maar ten eerste gaf het geheel te weinig synthese en ten tweede had het mu zikale element te veel stijlverseheidenheid. Dat alles neemt niet weg, dat het geheel een originele wijze was om de geheugens geschiedkundig op te frissen. Veel verhef fing gaven het improviserend orgelspel van Adriaan Engels en het spreken van de ré- citante Lili van Hage, die in de documen taire teksten de intonatie van Koningin Wilhelmina zeer nabij kwam. F. C. van Dorp wist op sobere wijze indruk te maken met zijn lyrische gedeelten en F. M. van Driel toonde zich een vlot en duidelijk verteller. Het gemengde ensemble maakte een heel mooie beurt met het oude lied „Stort tranen uit" en het mannenkoor zette daar met glans het fraaie „Gelukkig is het land" tegenover. Het publiek nam aan deel aan de uitvoering met het „Wilt heden nu treden" en het „Wilhelmus". Feestconcert van de C.O.V. Joelende feestdrukte op straat, en in de oude eerwaardige St. Bavo de rustige be zinning van een gewijd feestconcert, bijge woond door duizenden, wier jubelstemming drikse en ten'slotte het „Magnificat" van Bach, met medewerking van vijf Haarlemse solisten, de versterkte H.O.V. en Dolf Hen- drikse als clavecinist. Er zat in het vocale gedeelte van het programma jubel in over vloed. Daar moest het orgelstuk voor on derdoen; alleen de toonaard betekende een goed bindmiddel. Het lied van onze oud-stadgenoot An- dries de Braai is een warm gestemd, geest driftig en goedklinkend stuk. De eerste twee coupletten klonken prachtig; in het derde werd de zuiverheid echter twijfel achtig. In het „Magnificat" bleef het koor echter goed op toon en, voor zoverre waar te nemen in de galmende ruimte, werden de zeer lastige vijfstemmige koorstukken in stevig verband uitgevoerd. Van het „Sicut locutus est" kunnen we dit met zekerheid zeggen, omdat dit gedeelte vrij goed tegen de acoustische eigenschappen van de kerk bestand is. Dit maakte dan ook een uitnemende indruk, heel wat beter dan de aanhef van het Gloria Patri, dat er op volgt, maar dat ook vrij wat gevaarlijker is wegens de klankgolving. Als vocale solisten werkten mee: de so pranen Tiny Jaspers en Nel de Boer, de alt Olga Ongena, de tenor Jan Laarveld en de bas Peter de Vos. Een gedétailleerd oordeel over hun prestaties durf ik niet te geven, dit. liet de acoustiek niet toe; wel mag gezegd worden dat de solo-zang over 't algemeen goed was en vooral rhythmisch bevredigende eigenschappen had. Strikt genomen is Bach's „Magnificat" niet geëigend voor de Grote Kerk; zijn delicaat polyphoon weefsel is allerminst bestand tegen de acoustiek van het gebouw, waardoor de finesses verloren gaan. Maar op deze dag deed het goed hoe dan ook de geestdrift van het geniale werk deel achtig te worden. In jubelstemming let men niet op détails, mee'' laat men zich meeslepen door de gee-' -'-'ft: en deze is in dit werk van het ed- gehalte. Ook was het George Robert vertrouwd de stemming tot het vereiste oeil op te voe ren en te remmen waar nodig was. Dolf Hendrikse toonde zich als steeds een vaardig organist: het zou echter de duide lijkheid van de fuga ten goede ziin geweest, indien hii het temno wat rustiger had ge nomen. Maar ja. 't is begrijpelijk; ook hij deelde in de jubelsfeer! De aubade De aanloop van de kinderhulde op de Grote Markt was al een feest op «zichzelf. Men kon zich afvragen of de zon ooit mooier ons stedelijk forum verguld had dan op deze morgen van de gouden jubel dag. Er hing mildheid en vreugde in de lucht en zelfs de politie, die voor taak had het plein schoon te vegen, werd er door aangestoken en vond de vriendelijkste woorden' om het publiek met zachte drang op de stoepen te drijven. Want dat was nodig; immers er zouden circa 6000 kinde ren plaats moeten vinden. Van alle kanten ziet men ze opdagen en het „Oranje-boven" en zelfs het „Houdt er niet minder groot is. Een programma kortde moed maar in" klinkt spontaan uit de maar krachtig: het Wilhelmus door al dejonge keeltjes, terwijl ze met muziekkorp- aanwezigen gezongen, een Koninginnelied sen de Markt opstappen. Dit zingen valt van Andries de Braai, voor vierstemmig j buiten het programma, maar 't is niet te a capella-koor, Bach's Preludium en Fuga I weerhouden; het is de gistende feestvreug- in D voor orgel, gespeeld door Dolf Hen- de die de sponnen uitbarst. En voor men 39. Maar dal teas nu juist waarop Joris Goed- bloed gewacht had. Hi] richtte zich onver- wacht op en stootte zijn hoofd met kracht i legen de kin van de sheriff, die door deze onverwachte aanval zijn evenwicht verloor en achterover tuimelde. „Snel. broeder,'' riep Joris„laat ons van deze gelegenheid gebruik maken." Dat behoefde Bitlu Bulk "een twee maal gezegd te worden. Bliksemsnel wierp hij zich op de sheriff en enkele ogenblikken later lag deze zwaar geboeid op de grond, terwijl Joris glimlachend op hem neerkeek. „Het spijt vriend, dat ik U aan het schrikken heb gemaaktdoch voor de juiste uitvoering mijn jilan was dit onvermijdelijksprak hij. „Wc zullen U thans aan Uw lot moeten over laten, doch ik twijfel er niet aan, of de een of andere barmhartige Samaritaan zal zich te zijner tijd over U ontfermen." En terwijl zij de sheriff langs de weg lieten liggen, verwij- I derde het tweetal zich in de richting, vanwaar zij gekomen waren. Panda was inmiddels de vlakte opgerend, gevolgd door de verbaasde goudzoeker. Opgewonden wees Panda in de verte: ..Kitk. ik wist het wel, door het vele regenwater is de rivier weer gaan stromen .Vu kun je duidelijk zien, welke uitholling het is." En inderdaad, door een der geulen, die daar net nog allemaal droog geweest, waren, bruiste nu het water. er erg in heeft zijn de 6000 kinderen aan getreden en heeft ieder zijn plaatsje gevon den. Een prachtige organisatie! Maar hoe zal de muzikale leider van de aubade, de heer L. J. van Meehelen. deza geweldige schare in toom kunnen houden en tot eenheid dwingen? Harmonie Cres cendo, onder directie van de heer Jac, Zwaan, zal, wel is waar, steun geven, maar of dat voldoende zal zijn? De stedelijke overheid is op het bordes verschenen en daar begint de aubade met het „Wilt heden nu treden". Het loopt aan vankelijk wat stroef: maar het wordt ge leidelijk beter. Met de twee volgende Valerius-melodieën groeit de samenzang tot een vast verband, om met „Hollands Vlag" en „Wij willen Holland houden" een stevig klankgeweld vol jeugdige geestdrift te laten dreunen, even spontaan als het „Oranje boven" van daar straks, En wat daarna nog aan folkloristische en histo rische liedjes volgde, was lang niet minder stevig. De heer Van Meehelen heeft er goed aan gedaan ook karakteristieke lied jes als De Pinksterbloem, Schildwacht.)e en „Wat zullen onze Patriotjes eten" op het programma te nemen; dit gaf aan de aubade een bijzondere fleurigheid. JOS. DE KLERK. Vrijheid, Vaderland, Vorst en Volk Een nationale avond Op Woensdag 22 September wordt in de grote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem een door de Volksuni- versiteit in samenwerking met „Geloof en Wetenschap", de Haarlemse kunstgemeen-1 schap, het Instituut voor Arbeidsersontwik- keling, de Maatschappij tot Nut van 't Al- gemeen en de vereniging „Weten en Wer ken" georganiseerde Nationale Avond ge houden. Drie sprekers, dr. K. H. E. Gravemeyer, mr. G. J. van Heuven Goedhart en Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs), zullen respectievelijk het Protestantse, net Confessioneel n iet-gebonden en het Rooms- Katholieke volksdeel vertegenwoordigen. Dr. Gravemeyer spreekt over de vrede van Munster, mr. Van Heuven Goedhart belicht de Grondwet van 1848 en Anton van Duinkerken zal de regeringsperiode van de Koningin herdenken. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal een openingswoord spreken. De H.O.V. verleent belangeloze mede werking. Mevrouw Mea Naberman, so praan, zal als soliste optreden. Gezelligheid in Heemstede De dag begon te Heemstede^ met een réveille door de georganiseerde jeugd, waaraan de tamboercorpsen van de Heem- steedse Padvinders en de R.K. Harmonie „St. Michael" medewerkten. Deze werd gevolgd door een toespraak van de burge meester jhr. J. P. W. van Doorn. Om negen uur werd door ongeveer 900 kinderen voor het raadhuis een aubade ge bracht welke onder leiding stond van de heer W. J. van Noppen. Ook hier sprak jhr. Van Doorn de kinderen toe, die daarna in optocht met de overige schooljeugd, voor afgegaan door de plaatselijke muziekkorp sen naar het Heemsteeds Sportpark trok ken, waar zij zich met een kindervoorstel ling buitengewoon amuseerden. Des middags werden, eveneens in het Sportpark, allerlei wedstrijden gehouden, die de vele toeschouwers veel genoegen schaften. Na afloop van deze wedstrijden gaf de gymnastiekvereniging „Heemstede" een demonstratie. Ook in de Jan v. Goyen- straat werden kinderspelen gehouden. Des avonds te ongeveer 7 uur was er een onverwachte attractie in de vorm van een luchtballon vermoedelijk te Haarlem op gestegen die door de meest Oostelijke wind zeewaarts koerste. In de Jan van Goyenstraat was cabaret en op het Raad huisplein werd een concert gegeven door de R.K. Harmonie „St. Michaél" en het Katholiek Gemengd Koor, terwijl in het Sportpark de opvoering plaats vond van het spel „Moeder des Vaderlands". Onge veer 7000 toeschouwers waren daar aan wezig. De opvoering werd zeer gewaar deerd. De vertolkers der hoofdrollen kregen bloemen. Daarnaast trok de kermis op het Valken burgerplein eveneens de aandacht van velen, zodat er vertier genoeg was. Te elf uur stroomde het publiek samen om het grote vuurwerk te zien, dat met talrijke donderslagen het einde van deze feestdag betekende. Dr. BEEL GKOOTOFFICIER. Bij Koninklijk Besluit van 27 Augustus is dr. L. J. M. Beel benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. Maandag is deze onderscheiding aan de oud-minister-president uitgereikt in de vergadering van de ministerraad. Zuinige dief. Dezer dagen werd uit de brandkast van een Chinese firma te Batavia 109.000 ontvreemd. De dader werd dezelfde dag gegrepen. Hij w&s expediteur van de firma en broer van de kassier. De avond tevoren nam hij van zijn broer de sleutel van de brand kast. De twintigjarige dader bekende en gaf de plaats aan waar hij het geld verborgen had. De dief bleek 60 gulden opgemaakt te hebben. Privé. Radio Moskou maakt bekend, dat bij decreet van de Opperste Sovjet elke staatsburger der Sovjet-Unie het recht heeft gekregen „voor zichzelf een huis te bouwenen dit privé te bezitten". Artikel tien van de grondwet der Sovjet-Unie luidt: „Het recht van de staatsburgers op persoonlijk eigendom van hun inkomsten en spaargelden ver worven door hun arbeid, van hun woonhuis en de nevenhuishouding, van de artikelen voor het huiselijk gebruik en gemak, zowel als het erfrecht van het persoonlijk eigendom van de staats burgers. wordt dcor de wet beschermd". Diepe duik. Een jonge aspirant-officier van de Britse marine heeft het wereld record duiken gebroken. Dit is te danken aan een nieuw apparaat, dat door deskundigen van de Britse marine is ontworpen en waarin een mengsel van zuurstof en helium wordt toege voerd. De duiker bereikte een diepte van 162.5 meter; het vorige record stond op naam van een Amerikaan met 133.5 meter. Naampie." Uit een bericht in de „Frank furter Rundschau" valt op te maken, dat Frankfort zijn bekomst heeft van „twaalf jaar Adolf". Sinds de dood van de Führer in April 1945 is geen enkel te Frankfort geboren kind meer Adolf gedoopt. (United Press)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2