Oranjecomités boden programma dat er wezen mocht Shag, Sigaretten, Sigaren Kort en Bondig WOENSDAG I SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Koninginnedag zonder wanklanken Een lachende slad In een lachend land onder een lachende zon. Dat was Haarlem, toen het zich gistermorgen onder het gebim-bam der kerkklokken en het geschal der reveilles, die weerklonken van het Slachthuis tot het Klevcrpark en van het Soenda- tot heiHoutplein, opmaakte om de grote dag van zijn Vorstin te vieren. - En het is een blijde dag geworden, dank zü het stralende weer, dank zij het goede humeur der Haarlemmers, die, als het erop aankomt, de feestviering in eigen stad toch verre ver kiezen boven die elders, dank zij de activiteit van de Oranje-comités, die deze eerste dag eigenlijk geen uur zonder attractie lieten, dank zij de spontane medewerking, die zij daarbij van zoveel verenigingen en instellingen ondervonden en zeker niet in de laatste plaats dank zij de Haarlemse politie, die een drukke dag had door de vele gebeurtenissen, waarbij zij regelend moest optreden, maar die onder de soepele leiding van Hoofdinspecteur Suurendonck en van de inspecteurs Davidson en Brauckman, een moeilijk te overschatten aandeel in het welslagen der feesten had. Het waren de padvinders en padvind- sters mei enkele muziekcorpsen die het feest inluidden en die ook verder op de dag van een enorme activiteit blijk gaven. De meisjes bliezen om half acht van het bordes van het Stadhuis op hun^bazuinen en onmiddellijk daarna kwamen „Apollo", „Excelsior" en „Harmonie Crescendo" in actie, die in het Centrum het „Van je hela-hola" tegen de gevels spoten. Dit alles was nog maar een voorberei ding tot de massale aubade der Haarlemse scholen, die in do vroege morgen het Nederlandse lied deden weerklinken op het oude plein voor het Stadhuis, waar burgemeester Cremers met de wethouders Geluk. Van der Wall en Schreurs, hoofd commissaris Fonti.ine en enkele leden van het Comité voor Nationale Feesten op het bordes stonden te luisteren. Voor hen waren zes maal duizend kinde ren opgesteld, zwaaiende met hun rood-wit-blauwe en oranje vlaggen na ieder lied, welke groet door de burge meester met een elegante zwaai van de hoge hoed werd beantwoord. Na afloop werden dirigent L. J. van Mechelen en de heer S Martin, die ook al een halve eeuw meeloopt in de organi satie van dit zangfestijn door mr. Cremers J met een enorme krans omhangen, waarop J de jeugdige schare spontaan het „Lang j zullen ze leven" inzette Met een défilé langs het bordes werd dit eerste hoofd- nummer van het feestprogramma beslo ten. De kinderen werden daarna vermaakt, op de speelvelden aan Kleverlaan en Schalkwijkerweg met al die attracties die het kinderhart maar kunnen verrukken. Haarlem-Oost had voor een goede aan vulling gezorgd, door levende poppenkast- vertoningen speciaal voor de kleuterscho len te organiseren. Herdenkingsdienst. De ouderen begaven zich in groten getale naar de Oude Bavo, waar ds. Johannes Bronsgeest voorging in een herdenkings dienst. De predikant had als tekstwoord gekozen „Eert God, vreest den Koning" (1 Petrus 2 vs. 17), twee begrippen, die hij als facetten zag van één zaak. Bovenal hebben wij reden tot dankbaarheid, aldus spreker, omdat de Koningin steeds wijs heid heeft gezocht in die God, die de Vader des Vaderlands beleden heeft, de Potentaat der Potentaten te zijn. tiet „Geeft God de eer" kunnen wij ook na komen door de Koningin dank te brengen- voor wat zij als moeder des vaderlands heeft gedaan. „Wij zullen blijven bidden rond de troon van Oranje, omdat wij weten, dat gevouwen handen sterker zijn dan ge balde vuist." Zo besloot ds. Bronsgeest. Een koor luisterde de dienst, die werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en diens echtge note en namens het gemeentebestuur van Haarlem door wethouder en mevrouw Van der Wall, op. Terwijl de Politiemuziekvereniging in een tent op de Grote Markt haar marsen, walsen en vaderlandse liederen blies, trok ken zeer velen naar de Paviljoenslaan en de Dreef waar enkele onderdelen van het Haarlemse garnizoen voor de Commissaris der Koningin, het voltallige college van B. en' W., het lid der Gedeputeerde Staten Bouwman, vele militaire autoriteiten en andere genodigden paradeerden. Vooraf sprak kolonel A. Cramwinckel een delegatie van de Koninklijke Bond van Oud-onderofficieren toe, welk speech je werd beantwoord door de voorzitter van de Haarlemse afdeling van die Bond, de heer H. J. Bouman. De onder het commando van majoor Houlbold opgestelde troepen werden door de garnizoenscommandant, overste Lende rink, vergezeld van kolonel Cramwinckel geïnspecteerd. Vervolgens rolden onder de roffels van het garnizoensorkest de motor rijders en de vrachtwagens voorwaarts. De infanteristen besloten de revue. Na de parade op de Dreef volgde een tweede parade voor de commandant van de Stormschool. majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die op het ogenblik in het ziekenhuis Joannes de Deo ver pleegd wordt. De optocht. De veronderstelling sommigen dat „heel Haarlem wel naar Amsterdam zou trek ken" werd stellig niet bewaarheid. De Grote Markt stond 's middags net zo zwart als anders bij bijzondere gebeurtenissen. Vele honderden en daaronder waren zelfs opvallend veel Amsterdammers! Zonder bon: Inlandse shag, Rook- en Pruimtabak Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEJvï. 30 Augustus 1948 BEVALLEN van een zoon: 27 Aug.: A. Koch—Otten; 28 Aug. H. Weber—Jacobs; H. J. Konijzervan der Schalk: A. J. Klooss Ensink: H L. Sperling—Blom: 29 Aug C. E. Klerx—Pieters: J. M. Langbroek—van de Pol, 2 z N Dekker—Malignia; H. W. Bos- loperPoulen: 30 Aug., B. Kleinhout—Troost BEVALLEN van een dochter: 27 Aug.. A. H. Velu—van Dusseldorp; B. J. A. Philippo— Kluch: 28 Aug., J. M. Blaak—Bakker; A. G. van Ackooij—Roest; E J. Pool—Polderman: J. M. van Gemert—Bakker; E. M. Brouwer Helwors: 29 Aug B Wesemann—Kema: A. var. den Borg—Verheul: A E van Straten— van dor Ktugt; 30 Aug., J. M. Siecker—van «fen Hani; E. van Groningen—Schipper OVERLEDEN: 28 Aug.. M. A. Broeken— de Grauw. 77 j„ Koudchorn; J. Vrolijk. 85 j.. Duvenvoordestraat; A. J. B. Lodewijk, 75 j., Da Costastraat. wilden op deze plek de historische-allego- rische optocht voorbij zien trekken en zij hebben geduldig gewacht, ook al werd het knap laat. Eerst om tien minuten over drie zwaaide onder luid gejuich het kranige ensemble van de „Royal Fusiliers" de hoek van het Klokhuisplein om ten teken, dat de stoet in aantocht was. De Engelsen speelden al vast het Wilhelmus en het God save the king ter inleiding van het concert, dat zij na afloop van de optocht gaven en reeds deze volksliederen gaven het gehoor een goede indruk van de voor treffelijke kwaliteiten van het orkest. Om half vier verjoeg de luidspreker wagen van brigadier Van Zijl de laatste voetgangers van de rijweg en daarna ver rees, hoog op zijn schimmel, inspecteur Van Daele, geflankeerd door twee andere ruiters, als een herinnering aan de glorie dagen aan de bereden brigade. Na hen weer politie, dit keer het muziekcorps, in een omheining van groene slingers, ge dragen door de# onvermoeide padvinders. Het bleek nog slechts een voorbode: na een hiaat marcheerde Harmonie Crescendo, eveneens in slingers en toen eerst kwam de eigenlijke stoet onder aanvoering van achttien Spaarne-ruiters. De eerste groep bestond uit een reeks versierde auto's, een staartje van het Bloemencorso dus, waarin twee kleuters in een miniatuur-jeep voor de humor zorgden, die bij zulke evenementen on ontbeerlijk is. De Haarlemse brandweer bleef in dezelf de liin door een komische vergelijking van 1898 met 1948. De befaamde „Jetje" onder de hoede van enkele brave burgers met vadermoorders, gevolgd door de machtige, met gele dahlia's fraai uitgedoste spuit- en ladderauto's van thans. Het tweede deel. ingeleid door de garni- zoensmuziek, werd geopend door detache menten van zee-, land- en luchtmacht. Zes praalwagens, achtereenvolgens „Het Vorstenhuis" een enorme kroon omge ven door blommen-van-meisjes en begeleid door een twaalf ruiters sterke erewacht, bestaande uit leden van de Vereniging „De Haarlemse Manége" „Overzeese gebieds delen". een fraai geheel van „Oost en West", mede dank zij het Indisch Insti tuut, „Sociale verzorging" en „Droogleg ging Zuiderzee", waaraan de R.K. Rederij kerskamer „Alberdingk Thym" met veel succes haar krachten gaf, „Herdenking Illegaliteit Mei 1945" een realistische uitbeelding van het verzetswerk letterlijk ondergedoken onder de symbolische weer geving daarvan door middel van een ver vaarlijke Hollandse leeuw, die zijn hart aan de Hakenkruisvlag ophaalt, en ten slotte „De Opbouw", een fris beeld van arbeidslust, dat door de toewijding van vele werknemers kleur en leven kreeg. De laatste afdeling „verdronk" in de veelzijdige deelneming der padvinders verkenners en gidsen, die niet alleen door hun goede diensten bij vele grote en kleine programmapunten, maar zeker ook door deze inzending bewezen, dat zij een belang rijk aandeel in het welslagen van iedere Koninginnedag hebben. Indrukwekkend was ook de groep van het Rode Kruis. Drie gymnastiekvereni gingen zetten hun beste beentje voor: „Bato", „Leonidas" en „Hercules", de laat ste met een aardige, vergelijkende show der ontwikkeling in de sportkleding in een halve eeuw. De „Floresstraat" was met een verdwijnende molen present en tenslotte noemen wij nog de Damclub „Kijk Uit", die zeker wel de primeur heeft van de be oefenaars der denksporten, zich ook eens in een optocht te laten zien. „Kunstkring" uit Spaarndam tetterde tot slot. In de prachtige voor-avond zorgde A.S.V.A. op de Grote Markt voor accor deonklanken en animeerde de heer H. F. van der Wateren op de Gedempte Oude- Gracht heel wat jongeren tot een volks dansje. 's Avonds was er weer muziek volop in de verlichte binnenstad. Men kon weer over de hoofden lopen ook dit keer dééd niemand het! en de Grote Markt was prop- en propvol toen om halftien de hoornblazers van de Padvinders-districts band de Taptoe inleidden. Samen met „Arti et Religione" en het zangkoor „Haarlem- Noord", dat in een Russisch nummertje excelleerde, werd na de plechtige Valerius- klanken een serie knalnummers afgewerkt, die hun effect op de toehoorders niet misten. Na de Taptoe ging het nog uitgelatener toe bij de syncopen, die door „The Rhythm Revellers" van Bob Peters onder schijnwer perbelichting met de feeërieke Stadhuis gevel als romantisch décor, verwerkt wer den. Om één uur in de morgen was het lied uit. Haarlem hoeft er geen spijt van te heb ben, dat het gezongen is. Start van een luchtballon Veertig jaar geleden steeg in ons land voor het eerst een ballon op en hoewel de techniek der vliegmachines sterk vooruit is gegaan, waardoor de ballon voor het ver keer weinig waarde heeft gekregen, bleef de belangstelling voor de luchtballon groot. Belangrijke feesten worden met een op stijging opgeluisterd en de Haarlemmers hebben het aan de afdeling Kleverpark van het Haarlems Comité voor nationale feesten te danken, dat zij weer eens een ballon in de lucht hebben gezien. De start was prachtig en door de gun stige wind dreef het gevaarte rustig boven het noordelijk deel van de stad in de rich ting noordoost. Bij de Kleverlaan en op het sportterrein achter de Kleverparkweg waren velen samengestroomd die de start volgden, en zij, die in de stad liepen, of op de optocht wachtten, zagen enkele honderden meters boven de huizen de „Martial van Schelle" langzaam wegdrijven. De ballon ..Rambaldo" werd in Amster dam opgelaten en daar was ook de heer Boesman aanwezig. Mevrouw Boesman j vergastte feestvierders op een andere plaats van ons land op een opstijging en in Haar- I Pech! Een beetje pech moet er natuurlijk bij zijn. De optocht was vèr over tijd, maar het was zeker met de schuld van de heer D. J. van Eilinck- 'huyzcn, die zich voor het welslagen van deze onderneming al een half jaar het vuur uit de sloffen had gelopen en de hulde, die hij van burgemeester Cremers op het bordes van liet Stadhuis in ontvangst had te nemen, was dan ook welverdiend. Maar het wachten was op de anders zo stipte „Rot/al Fusiliers", die bij hun vertrek uit Hillc- gom hun trommels hadden laten liggen..,. Dan was er op de Grote Markt een brand weerauto, die warm liep dat kon „Jetje" ten minste niet gebeuren! - en tot overmaat van ramp begaf de praalwagen van de „Weder opbouw" het. We hebben geen bevestiging kunnen krijgen van liet door het publiek uitgesproken vermoe den dat ook dit incident tot de symboliek van de optocht behoordè lem had de heer C. de Vos Klootwijk de leiding. Hij trad op als commandant van de uit vier personen bestaande bemanning. De heer De Vos lichtte het publiek op goede wijze in over de ballonsport en de resultaten en over de wijze van vullen van een luchtballon. Ondertussen waren enige personen bezig, om de twintig meter hoge aerostaat met waterstofgas te vullen. Hoger en hoger werd de ballon en om vier uur waren de werkzaamheden zoverre ge reed, dat de start zo goed als op het aan gegeven uur kon geschieden. Het bestuur van de Oranjevereniging had het niet bij de stijging van een ballon willen laten. De kinderen van de leden waren in de gelegenheid gesteld een lucht ballonnetje af te halen. Gemeenschappelijk gingen de ballonnetjes de lucht in. Ook wer den postduiven los gelaten en de bezoekers kregen een indruk in welke richting straks de grote ballon zou gaan. Om over vieren was het belangrijke ogenblik in aantocht. De heer De Vos Klootwijk stapte in de mand, gevolgd door een Belg, die als gast de tocht meemaakte, niet als passagier, doch als één der mede werkers. Verkenners vervulden bij de start een belangrijke rol. Zij assisteerden bij het verwijderen van de honderden kilogram men zand, die de ballon op de grond moes ten houden en, toen de voorbereidende werkzaamheden gereed waren, wenste de heer A. L. Hengeveld, voorzitter van de afdeling Kleverpark, de bemanning een goede „vaart" toe. Daarna volgde een prachtige start van de „Martial van Schelle" en nagewuifd door velen begon de ballon de tocht. Motorrijders volgden de ballon Toen de ballon was opgestegen, stonden op de Kleverlaan motorrijders, waaronder leden van de Motorclub „Haarlem", ge reed, om het gevaarte te volgen. Hij. die de ballon na het dalen het eerst zou be reiken, kwam in aanmerking voor een prijs. Gezamenlijk reed men in de richting van de pont in Velsen en op dat ogenblik bevond de ballon zich ongeveer boven Buitenhuizen. De motorrijders begaven zich daarheen, omdat zij in de veronder stelling verkeerden, dat de landing in de omgeving van Zaandam zou geschieden. De ballonvaarders gingen echter daarna meer in noordelijke richting cn de rijders volgden via Assendelft. Nadat het Alk- maardermeer gepasseerd was, landden de ballonvaarders ongeveer zes uur bij het gehucht Driehuis, niet ver van Akersloot. De motorrijders hadden geen gemakke lijke taak, omdat de wegen smal waren. Tenslotte moesten zij op een weiland rij den. Voor heri, die over een lichte motor beschikten, was dit geen bezwaar en vier rijders reden over een plank en vervolgens het weiland op. De Amsterdammer Wajer reed geheel door en bereikte het eerst de ballon. M. van Eyndhoven, R. Jansen en W. Bakker uit Haarlem moesten af stappen en volbrachten de tocht te voet. Daarna bereikten andere motorrijders, die oponthoud hadden gehad bij het pontje van Akersloot, waarmee slechts enkele personen meekonden, de ballon. De ballonvaarders hadden een route van 25 km gemaakt en de motorrijders hadden een afstand van ongeveer 50 km afgelegd. „Haarlem" won met 4—3 de voetbalwedstrijd Op het terrein van EDO is Dinsdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen „Haarlem" en „De rest van Haarlem". Ruim drieduizend bezoekers hebben ge noten van een vlotte wedstrijd, welke vrij wel gelijk opging. Voor de rust waren de verdedigingen sterker en er werd één maal gedoelpunt. Even voor het verstrijken van de eerste helft kopte Roozen een voorzet van Laan in. Na de hervatting was Wette vervangen door Van der Linde van HBC. Deze slaagde er spoedig in de partijen op gelijke voet te brengen, toen Kokhuis te ver uit doel was gelopen. Laan maakte er 21 van en Hanse zorgde er voor, dat de gelijkmaker kwam. In een periode, «Jat Kick Smit linksbuiten speelde, gaf hij twee maal een voorzet en beide keren doelpuntte Roozen (42). Kort voor het einde verkleinde Hanse de achterstand. Pijlslaan zette Oranjebloemetjes buiten Ook rond het Schouwtje heeft het giste ren letterlijk gedaverd van de jubileums feestvreugde. Hier was de vrolijk versierde Pijlslaan het middelpunt van de pret, die al om tien uur in de ochtend begon met een klein maar keurig bloemencorso, waar in vooral de buurtjeugd met haar „zelf- versierde" autopeds, trekkarretjes en an dere verkeersobstakels lauweren oogstte. Veel grappigs viel er ook te zien bij de kinderspelen die de ganse middag in beslag namen en waarbij de gehele buurtschap in liet geweer gekomen was, hetzij scheidsrechters. ordecommissarissen zuurstokkenuitdelers; een verkwikkende eensgezindheid, die trouwens ieder onder deel van het feestprogramma kenmerkte. De organisatie klopte als een bus; zelfs was er een complete verbandpost ingericht, het geen helaas geen overbodige luxe bleek. Een der peuters „langs het lijntje" kwam namelijk te vallen en liep daarbij een hoofdwond op, die ter plaatse verbonden, doch in het ziekenhuis gehecht moest wor den. Maar dat was dan ook de enige wan klank op dit feest van 't Pij lslaank war tier, dat nochtans eerst 's avonds zijn hoogte punt bereikte bij de ringsteekwedkamp voor volwassenen^ Voor dit evenement was zelfs een complete spoorbaan verrezen, langs welke de deelnemers, gezeten op een lorrie, de wankele kuip met koud water tegemoet stormden. Enfin, het was heer lijk zomerweer en de druipnatte slacht offers hadden althans de lachers op hun hand. Die er tussen haakjes in ongekende aantallen aanwezig waren. Trottoirs vensterbanken, ja zelfs de dakgoten zagen zwart van de feestgangers en al was de Pijlslaan dan misschien niet de allerdruk ste plek die men gisteren in de stad had kunnen vinden, stellig is er nergens anders zo massaal, machtig en eenstemmig ge lachen en gebruld. Om van het brui- volume van die gramofoon-versterker dan nog maar te zwijgen Feestprogramma 19,30 Kinderlampionoptocht in 't Theems- pleinkwartier. 20,00 Concert door het Leger des Heils op de Grote Markt. 20,00 Concert door St. Caecilia op de Zomervaart. DONDERDAG 2 SEPTEMBER.- 20,00 Openluchtvoorstelling „Vader des Vaderlands" op de Schotersingel. 20,00 Concert dfior „Kunstkring" op de Zomervaart. Opgewekte feestviering in Bloemendaal In Bloemendaal is de dag ingezet met het houden van bid- en dankdiensten. Kinderen in feestkleedij en getooid met oranjesjerpen en vlaggetjes, gingen in de loop van de morgen zingend door de stra ten. Honderden spoedden zich naar Aer- denhout, waar om halftien op de Leeuwe rikenlaan de kleurige en fleurige stoet voor het te houden bloemencorso was opgesteld. Twee uren achtereen slingerde zich een luisterrijke optocht, waarbij de Haarlemse Postfanfare voor de muzikale opluistering zorgde, door deze dreven. Tezelfder tijd had de Vogelenzangse jeugd bezit genomen van het voetbalterrein, waar kinderspelen werden afgewerkt. In de middaguren vroeg te Bloemendaal een zeer originele optocht de aandacht. Mej. Truus Smit, bekend van haar kinderzang klassen, heeft kosten noch moeite gespaard de uitbeelding van verschillende sprookjes figuren zo getrouw mogelijk te doen lijken. Daar waren Sneeuwwitje en de 7 dwergen, Hans, Grietje en de Heks; Roodkapje en de Wolf; De Rattenvanger van Hameien. Vooral de jeugdige personen onder het publiek, dat langs de gehele route van Domi in Overveen tot de Vinkenbaan in Bloemendaal was geschaard, waren ver rukt bij het aanschouwen van de sprook jesfiguren in levende lijve. Terwijl de jeugd van Bloemendaalse verenigingen sportde monstraties gaf, vermaakten de jongeren zich in Aerdenhout met spelen. Ook de jongelui en volwassenen van Vogelenzang kwamen in kussengevechten en andere op windende wedstrijden tegenover elkaar te staan. De langzamerhand traditioneel ge worden Ronde van Vogelenzang trok veel belangstelling. Des avonds flitste de verlichting aan en de fraaie étalages trokken veel publiek. In Vogelenzang vergastte het Oranje-Comité zijn inwoners op- het kluchtige spel „De Stier van California". In het Jeugdhuis verzorgde de C.J.M.V. onder leiding van de jeugd-ouderling, de heer Vis, een bonte-avond. Op het Kerk plein gingen de benen van de vloer; op het fraai versierde en geïllumineerde dorps plein in Overveen werd een bal-champétre gehouden, bij fakkel- en lampionverlich ting vermaakte men zich te Aerdenhout en Vogelenzang liet zich op de verlichte Beks- laan in het dansen ook niet onbetuigd. Een daverend slot vormde een vuurwerk, dat ditmaal te Aerdenhout op een terrein aan de Catslaan werd afgestoken. Incidenten die geen naam mogen hebben De politie bekeurde Dinsdagmiddag een negentienjarige letterzetter, ëie op de Grote Markt door vuurwerk tussen de menigte te gooien, paniekjes verwekte. Een achttienjarige bakker, die blijkbaar hetzelfde van plan was, werd door een an dere feestvierder met een klap in het gezicht tot andere gedachten gebracht. De mep was echter zo stevig aangekomen, dat de bakker met een lichte hersenschudding is thuis gekomen. Tenslote was er nog een zeventienjarige kantoorbediende, die zo vurig aan het swin gen was, dat hij zijn linkervoet verzwikte. Hij is met een ziekenauto thuisgekomen. Het regeringsju bileum Rede van mr. C-emers in de Haarlemse raad In de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad, die hedenmiddag werd ge houden, zou burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. een réde houden ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum, waarin hij de gevoelens van de Haarlemse raad jegens de vorstin zou vertolken. Mr. Cremers zei onder meer: „In de 50 jaren harer regering heeft Koningin Wilhelmina zich weten aan te passen en tegelijkertijd mede leiding weten te geven aan een volk, dat hevig beroerd w§rd door politieke en economische ver schuivingen. Zij kon dit, omdat haar regeren democratisch, omdat haar regeren tevens dienen was. Doordat zij zich buiten de politiek in engere zin hield, doch, ge dreven door brandende zorg om ons wel zijn, telkens als ons land bedreigd werd of groepen onzer bevolking in nood kwa men een beroep deed op de zedelijke waarden in ons volk, heeft zij in deze parlementaire democratie het koningschap gemaakt tot een functie met een veel hogere betekenis dan een louter sieraad ener republiek. Welk een groot goed het is, zulk een vorstin te hebben, bleek naar buiten vooral in de vijf oorlogsjaren, toen zij door haar positieve christelijkheid en karaktervast heid ons vertrouwen in de overwinning wist levendig te houden en door haar strijdvaardigheid de geest van verzet bij ons aanwakkerde. Bij haar inhuldiging op 6 September 1898 verklaarde zij, dat het haar levenstaak en plicht was. al haar krachten te wijden aan het welzijn en de bloei van haar dierbaar Vaderland. Zij is haar belofte ten volle nagekomen. Eerbied vervult ons voor de geestkracht van haar, die, voor de mensen onschendbaar, alleen jegens God verantwoordelijk, in staats rechtelijke eenzaamheid gedurende vijftig jaren de regeringslast met inzet van al haar krachten kon dragen. Dat deze zo voorbeeldige constitutionele vorstin van de troon afstand doet, stemt tot droefheid. Dat zij de scepter overdraagt aan Prinses Juliana, vervult ons echter met vreugde. Prinses Juliana heeft er immers blijk van gegeven, de karakter eigenschappen te hebben,, waardoor het Huis van Oranje zich de liefde van het Nederlandse volk verworven heeft. Wij weten, dat ook zij, evenals haar Moeder, zich eigen zal maken de woorden van Koning Willem III: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen". Bejaarde dame lette niet op de tram Bij de rotonde op het Plein werd Maan dagmiddag een 69-jarige dame. die niet op lette bij het oversteken, door de Amster damse tram aangereden. Zij kreeg een klap van de rechter voorlamp en werd tegen de grond gegooid, waarbij zij een diepe wond aan het achterhoofd opliep. Zij werd ter be handeling naar de Mariastichting gebracht en is van daar weer naar haar woning ver voerd. I*jc*xx*»o000<*yö00tx**3000000000000000000c000000000< Warm en zonnig Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De reeks van 50 koninginnedagen heeft een waardig slot gehad. Gisteren was het in De Bilt de zonnigste 31 Augustus van de laatste 50 jaar, de zeer warme en zonnige Koninginnedag van 1929 werd in dit op zicht nog overtroffen. Ook registreerde De Bilt gisteren weer een zomerse dag, wat wil zeggen dat de maximumtemperatuur 8 lioger was dan 25 graden. Dit was sedert 1942 niet meer op 31 Augustus gebeurd. Het aantal zomerse Koninginnedagen is daarmee gegroeid tot zeven. Verder is ge bleken, (ht liet vaker is voorgekomen, dat er op Koninginnedag regen valt dan dat het geheel droog blijft. Niet meer dan 21 van de 50 dagen verliepen zonder een druppel regen. De besten van de besten De volgende deelnemers aan de historisch- allegorische optocht zagen hun moeite met een prijs beloond: Eerste afdeling, versierde autos: firma Beun, 1ste prijs; Taxi 12345 en Garage Kimman. 2de prijzen; Garage Brinkmann en Garage Van der Vosse, 3de prijzen; firma Okhuysen en Taxi 13000, 4de prijzen. Afdeling Verenigingen: Rode Kruis, 1ste prijs; Hercules, 2de prijs; de kleine jeep, 3de prijs. Afdeling Koninklijke Verenigingen: Cae cilia, 1ste prijs; Zang en Vriendschap, 2de prijs; Tuinbouw- en Plantkunde. 3de prijs. De brandweer kreeg als afzonderlijke groep een eerste prijs. Bovendien krijgen alle deelnemers een diploma. Een onderscheiding Hedenmorgen heeft de waarnemend-chef van het Marinehospitaal te Overveen, kapi tein, officier van gezondheid le klasse Th. Stelma, de medaille voor langdurige en trouwe dienst uitgereikt aan de majoor-kok A. C. Stubert, waarbij hij wees op de grote verdiensten die deze. onder moeilijke om standigheden, getoond heeft na de krijgs verrichtingen in Batavia in 1945 Evangelisch Lutherse Gemeente Nu dc restauratie van het orgel voltooid is zal ook het kerkgebouw der Evangelisch Lutherse Gemeente in de Witte Herenstraat inwendig gerestaureerd worden. Dit werk zal ongeveer 2 maanden vorderen. De gods dienstoefeningen worden in die tijd gehouden in het Krelagehuis. Dit begint 12 September. Dodelijk ongeluk Maandagmiddag maakte de reserve- luitenant-kolonel van de artillerie L. H. uit Den Haag een noodlottige val van zijn paard, tengevolge waarvan hij even later overleed. De 10-jarige J. van de H. uit Rotterdam, die bij familie in Hilversum logeerde, pro beerde gisterenmiddag te leren fietsen. Hij nam een bocht verkeerd, waardoor hij door een juist passerende vrachtauto werd aan gereden. De jongen liep een schedelbasis- fractuur op en overleed vrijwel onmiddellijk. Maandagavond kwam de 36-jarge A. E. uit Apeldoorn met zijn motorrijwiel in bot sing met een auto. De linkervoet en een gedeelte van het linkerbeen van de motor rijder werden afgerukt en in ernstige toe stand werd hij naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De duopassagier kreeg geen letsel. E. verleende aan de van rechts komende auto geen voorrang. De 24-jarige voormalige SD-portier J. G., die dienst nam bij de Waffen-SS, naar het Oostfront ging en te Rotterdam deel nam aan arrestaties, bij een waarvan hij de heer van Welsum neerschoot, is door de Rot- tedamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf, door te brengen in een Rijks werkinrichting, en tot verlies van beide kiesrechten. Tegen G. was de doodstraf geëist. Gisteren is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de droogovens van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda. Er ontstond een geweldige rookont wikkeling, die tot ver in de omgeving te zien was. Verschillende uren is de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bezig geweest met het blussen. Naar schatting is ongeveer 24.000 kilo zijdedraad verloren gegaan. HAARLEM EN OMGEVING De arbeiderstoneelvereniging „Herman Heyermans" geeft 16 en 17 September haar eerste uitvoeringen in dit seizoen; opgevoerd zal worden „Van Ouds de morgenster" van Herman Heyermans. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 2 September des namiddags van 34 uur door George Robert luidt: 1. Variatiën op het Oude Wilhelmus. G. F. Hendriks Jr.; 2. Paraphrase sur un Choeur de Judas Mac- chabée de Handel. Alex. Guilmant; 3. Variaties en Dubbelfuga over het Valerius- lied „Merck toch hoe sterek", Jacob Bijster; 4. a. Intermezzo. Joh. Wagenaar; b. Pastorale, Richard Hol; 5. Fantasie over Nederlandse Volksliederen. George Stam. Dinsdagmorgen om tien uur reed eeu motor met aanhangwagen op de Heemsteedse Dreef te Heemstede in de richting Haarlem. Uit de Pieter Aertslaan kwam een personen auto, die de motorrijder geen voorrang ver leende. Een aanrijding ontstond, waardoor de motor zwaar en de auto licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Chevrolet - Bu:ck Revisie» - Reparaties - Service Onderdelen - overspuiten en bijspuiten in originele Chevrolet en Buick kleuren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 10338 n uiterst decente kledij men een ludve eeuw geleden de gymnastiek beoefende groot vermaak der duizenden kijkers, dit aardig groepje uit de allegorische optocht die gisteren door Haarlem trok. Wielrennen Gerrit Peters won ronde van Zaandam De Zaanlaandse wielerclub DRS hield een ronde van Zaandam over 125 km. De uitslag j luidt: 1. Gerrit Peters, Haarlem 3 uur 18 min. 10 sec.: 2. Vooren, Beverwijk op 3 meter; 3. I De Best. Haarlem op 4 meter; 4. Lakeman, Amsterdam; 5. Loos. Amsterdam; 6. Steen bakker. St. Michelsgestel: 7. Schellingerhout, Zaandam: 8. Motké. Amsterdam; 9. C. Bak- ker, Zaandam. Promotiewedstrijden van „Haarlem" Donderdagavond speelt „Haarlem"' de eerste promotiewedstrijd in Stoop's Bad en wel tegen „De Jonge Kampioen". Haarlem 2 komt Vrijdagavond in het gemeentelijk zwembad te Hillegom uit tegen De Zijl 2. Cricket Hoge score van H.C.C. tegen Free Foresters Als sluitstuk der feesten ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Haagse Cricket Club begon Dinsdag de tweedaagse ontmoeting tegen Free Foresters. Van der Luur. aanvoerder van HCC. wpn de tos en koos batten. Schill was spoedig uit voor nul, doch tussen Gallois en Prins kwam het voor het tweede wicket tot een grote stand, die eerst kort voor de lunch op 117 gebroken werd; Gallois maakte een kansloze 69. welke acht vieren bevatte. Na de lunch op 123 voor 2 was Sillevis spoedig uit voor 8, waarna Prins voor een fraaie 58 (6 x 4) gevangen werd. De Villeneuve en Van Manen sloegen de ballen naar alle richtingen van het veld. Op 232 gaf Van Manen een kans, die echter gemist werd. Eerst op 247 viel het vijfde wicket, toen Van Manen voor een aantrek kelijke 60 (1 x 6 en 5 x 4), door Anton ge bowld werd. Kort daarop boekten de Free Foresters een nieuw succes, toeon De Ville neuve voor 47 gevangen werd. Bij de theer pauze sloot HCC de innings op 293 voor 6 (Van der Luur 19 not out. Van den Bosch 15 not ut). Whitcombe met 3 voor 74 had de beste cijfers. Het veldwerk der Free Fores ters viel te loven. Het begin der Engelse innings was vrij onfortuinlijk, daar spoedig drie wickets neer waren voor 15 runs. doch Crutchly en Henderson zetten daarna een stand van 70 runs op. Henderson werd voor een schitterende 43 door Rikkers gestumpt. Aan het einde van de eerste dag luidde de stand: HCC 293 voor 6 (gesloten)Free Foresters 98 voor 4 (Crutchly 39 not out). A.C.C. kampioen Door een overwinning op HBS heeft ACC Dinsdag het kampioenschap in de eerste klas van de Nederlandse Cricketbond be haald. ACC scoorde 246 runs, waarvan De Baare 64 en W. van Weelde 100. Van Marsden bowlde 6 voor 124. Brodaar 2 voor 35 en Van Katwijk 1 voer 51. HBS maakte 148 runs, waarvan Van Katwijk 17. Van Scholten 13, Van Marsden 30. De Boer 10 en Visee 27 not out. Voor ACC bowlde Sanders 5 voor 61, H. J. van Weelde 1 voor 17. W. van Weelde 3 voor 31 en Veltman 1 voor 28. Rood en Wit—V.V.V. Spelend met invallers voor W. Kramer en De la Mar heeft Rood en Wit. dat in dit seizoen niet op eigen terrein verloren had, zijn laatste thuiswedstrijd verloren. De scores waren: Rood en Wit 138 (Thesen Ender 52, Denijs 47. E. Peereboom 14: bowlingcijfers van VW: Slagter 5 voor 20, Pelser 445, Alders 1—22). WV 209 (Rutgers 60. Pelser 42, Alders 33. Slagter 18, Stuyvenberg 15; bowlingcijfers van Rood en Wit: Bijleveld 5 voor 62, Hagenaar 425, Slendebroek 115). VVV won dus met 71 runs. Er zij bij aan getekend. dat toen VW het Haarlemse totaal voor het verlies van vijf wickets had bereikt captain Alders "Wenste door te spelen, waarna nog een uurtje vrolijk cricket volgde eer de innings voltooid was. Ofschoon het slot niet fraai is geweest heeft Rood en Wit een beter seizoen gehad dan in de laatste jaren In elf wedstrijden werd zes maal gewonnen cn driemaal verloren; twee ontmoetingen eindigden in een draw waar van één, te Enschedé tegen P.W.. doordat regen er een eind aan maakte toen een totaal van 125 beantwoord was met 75 voor 1 wicket en Rood en Wit dus dicht bij de over winning was. Van HCC I werd gewonnen en van HCC II in Den Haag met één wicket verloren in een goede match. Cricket aan de Spanjaardslaan is voor dit seizoen geëindigd; het voetbalseizoen begint ook daar. TWEEDE NEDERLAAG VAN ARSENAL. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden in de eerste divisie voor de Engelse league luiden: Aston VillaBolton Wanderers 24; Sheffield UnitedLiverpool 12; Stoke CityArsenal 10. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel .Mij I. Handelsbank Büliton My II j Slotkoers Maandag 351*4 296 V2 254 .>4 164 338 289 129J4 182*4 194 *2 161% 268 176% 170% 125 398 Openings koersen 35154 297 254 164% 338% 163*4 271 178%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6