DANSSEIZOEN Verzorging van wezen vroeger en thans Berlijn bereidt zich voor op een winter van kou en gebrek De kleine wereld Kervezee zit- en slaapkamer KAMERS GEZOCHT Centrale Verwarming Van Oeffel, Haarlem BALLET LISSI MAY Chow chow's VEILING E. Klaster W. Fortgens v. Poeteren Th. v. d. Moolen Kwekkeboom H. v. d. Moolen Rien Knol A. Kwekkeboom Gebr. van Ake T. Griek PIÜKS Cafetaria „FLUKS" Groentjes J Dansstudio Brassinne ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 HAARlEMS DAGBLAD 5 Weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem herdenkt zijn 550-jarig bestaan. In 1908, dus juist 40 jaar geleden, werd het weeshuis der Ned. Hervormde Ge meente te Haarlem overgebracht van de Heilige landen naar het nieuwe gebouw in de Olieslagerslaan. Dit was een grote ver betering, want al was het verlaten tehuis uit bouwkundig oogpunt wij kennen het na een verbouwing thans als Frans Hals museum heel mooi, als weeshuis had het vele gebreken. Nu er een nieuw gebouw gezet kon worden, kon met alle wensen en noodzakelijkheden rekening gehouden wor den. Van 1810 tot 1908 is het Weeshuis aan de Heilige landen gevestigd geweest. Zijn ge schiedenis gaat evenwel nog veel verder terug. Binnenkort zal het 550-jarig bestaan herdacht worden. Het is moeilijk het juiste stichtingsjaar vast te stellen. Als men 1394 daarvoor aanneemt, het jaar waarin Coen Cuser Ridder, Heer'van Oisterwijk (de Haarlemmer die er op uittrok om de dood van zijn zoon Willem te wreken, die op het Buitenhof in Den Haag met graaf Albrechts vriendin Aleid van Poelgeest door Hoekse edelen vermoord was) zijn stehen huis aan de Krocht aan de stad schonk, om daarin het Heilige Geesthuis te stichten, dan zou het jubileum in 1944 gevierd moeten zijn. Maar de oorlogstijd leende zich natuurlijk niet voor een herdenking. Bovendien zal er sinds de schenking en de opening van het huis wel enige tijd verlopen zijn. In elk geval is zeker dat de Heilige Geestmeesters de voorgangers zijn geweest van de regenten van het weeshuis. In de 14e eeuw waren de Heilige Geestmeesters de stedelijke armverzorgers. Aanvankelijk werden in 't Heilige Geesthuis alleen vol wassenen opgenomen, wezen werden in ge zinsverpleging geplaatst. In archiefstukken wordt 1425 genoemd als het jaar waarin ook kinderen in het huis werden opgeno men. Het Heilige Geesthuis in de Kruisstraat bij de Krochtwaar in 1765 het Hofje van Oorschot werd gebouwd. De Heilige Geestmeesters hadden een eigen kapel in de Grote Kerk (thans is dit vertrek in gebruik bij de diakenen). Ook vindt men in de kerk nog de fraaie bank waar de Heilige Geestmeesters uitdelingen van brood hielden. Daarop is te lezen: „lek ben hongerig geweest ende ghjj hebt mij te eten gegeven." In 1612 werd het Heilige Geesthuis in het bijzonder voor de wezen bestemd. Er werd een binnenvader benoemd om de kinderen te leren lezen, schrijven, bidden en de gods dienstige formulieren opzeggen. Er kwam op den duur plaatsgebrek in het Heilige Geesthuis. Daarom werd in 1656 een tweede tehuis voor wezen geopend en wel in het oude Pesthuis in de Magdalena- straat, dat de naam kreeg van Armen- kinderhuis. In 1661 moest dit al vergroot worden. Het werd nu zo groot dat er ook de kinderen uit het Heilige Geesthuis in konden worden opgenomen. Daarna is het weeshuis nog enige keren moeten verhui zen, totdat het in 1810 onderdak kreeg in het vroegere oudemannenhuis aan de Hei lige landen. In 1862 deed het stadsbestuur afstand van zijn rechten en ging het weeshuis over aan de Ned. Hervormde Gemeente. Velen zullen zich de beschrijving van het leven in het weeshuis aan de Heilige landen herinneren uit „Jaapje", het boek van onze bekende stadgenoot schilder en schrijver Jac. van Looy, die in het huis zijn kinder- jare.. doorbracht. Dat was de tijd toen het weeshuis nog zijn eigen school en werk inrichtingen had. De verzorging der wezen in vroeger eeuwen liet gezien in het licht van onze moderne opvattingen natuurlijk veel te wensen over. De „gezinsverpleging" die be stond voordat de kinderen in 1425 in het tehuis werden opgenomen, was in het bij zonder bedenkelijk. De jongens kregen een „bedelpenning" en moesten maar zien dat zij genoeg opscharrelden om te leven. Ook toen zij al in het Heilige Geesthuis werden toegelaten bestond de gewoonte dat de jongens van 8 jaar als „ambachts^" jongens" met verlof gezonden werden. Zij moesten zoveel met werken verdienen dat zij door een der poorters in huis genomen werden. Ter herkenning moesten zij een teken op de borst dragen. Op gezette dagen konden zij in een vergadering van de Hei lige Geestbroeders komen om wat brood en zuivel te ontvangen. In 1602 werd de leeftijd van 8 tot 10 jaar verhoogd. Toen het nieuwe gebouw aan de Oliesla gerslaan geopend werd, zijn in een der gangen een paar zware houten blokken, met beugels en kettingen, opgehangen, die de wezen vroeger, als zij ondeugend ge weest waren, aan het been kregen. Ook de roede werd toen nog gehanteerd. Zelfs in 1808 werden de jongens nog „met een stokje gebastonneerd." Meisjes, die stout geweest waren, werden, onder het eten, met een roede in de hand op een stoel te pronk gezet, óf met „een .bullepees afgeranseld". Soms werd bij wijze van straf een half jaar Zondag^arrest opgelegd. Indien jongens bij herhaling gestraft waren, werden zij als koloniaal naar Indië gestuurd. Ter vergoe lijking van de harde meesters moet opge merkt worden dat de zeden, ook van de wezen, in die tijd veel ruwer waren. Wat te denken van een geval dat een wees meisje 's avonds dronken thuis kwam? Hooft dichtte voor de poort van het Am sterdamse werkhuis: „Straf is mijn hand, maar lieflijk mijn gemoed". In 1763 werd de uniforme kleding voor de wezen, zwart met een rode en een blau we mouw, ingevoerd. Het was schilderach tig, maar op den duur werd het toch ver keerd geacht om de kinderen op zo'n wijze te tekenen. Kort na de verhuizing naar de Olieslagerslaan werd dit uniform dan ook afgeschaft. Dit maakt dat de buitenwereld weinig meer gewaar wordt van het bestaan van het weeshuis. In stilte worden de jonge mensen daar, met liefderijke zorg omgeven, in een groot huisgezin opgevoed tot goede burgers. De kinderen blijven als regel in het tehuis tot zij 16 jaar zijn. Dan gaan zij over in gezinsverpleging, omdat gemeend wordt dal zij dan gemakkelijker overscha kelen op het leven in de maatschannii, maar tot 21 jaar blijven zij onder toezicht. Op dit ogenblik worden in het weeshuis 72 kinderen verpleegd, ongeveer 25 kinde ren zijn in gezinsverpleging opgenomen. Ook na 21 jaar wordt met veel wezen con tact gehouden, waartoe het bestaan van de oud-wezenvereniging veel bijdraagt. Het feit, dat deze vereniging bloeit is wel het „De Butler" De toneelafdeling van de personeelsver eniging Figee gaf gisteravond voor de eigen leden en voor genodigden uit enkele andere grote bedrijven een voorstelling in de Stadsschouwbur van 't detectivestuk „De Bulier" door Jan Fabricius. Als men de cabaretavonden uitzondert, dan was dit het eerste optreden van deze vrijwillige krachten. Aanvankelijk kon men dat ook wel merken, al mag ter verontschuldiging worden aangevoerd dat de schrijver voor zijn uiteenzetting van de situatie veel te veel praatstoelen om de haard heeft ge schoven. Naarmate de wel erg zorgvuldig verborgen lonten echter vlam vatten en uiteindelijke ontploffing van het mysterie naderbij kwam, greep het vuur ook de spelers aan, zodat de toeschouwers ten slotte tevreden naar huis gingen. Het pleit zeker voor de vertolkers dat men tot de laatste acte volkomen in on zekerheid bleef verkeren, wie van alle verdachte personen tenminste drie in getal nu eigenlijk de misdadige parel visser was. Ik gebruik deze uitdrukking met opzet, omdat ik vermoed dat de be kende opera van Bizet tijdens het schrij ven Fabricius door het onderbewustzijn zweefde. Want waar dacht u dat de politie man en de juwelendief elkaar voor het eerst hadden ontmoet? Bij een visvangst in de Caribische Zee! Henk Pollack, onder wiens leiding deze opvoering is voorbereid, verwulde de hoofdrol met Wim Bol als zijn voornaam ste tegenspeler. Speciaal in de ontknoping en in het daaraan voorafgaande tafereel bewezen deze beide heren over bruikbare kwaliteiten te kunnen beschikken. Zolang hij met de voor deze gelegenheid gewenste grogstem in zijn vermomming »als butler mocht rondlopen, voldeed ook Jan Huys- man redelijk wel. De drie vrouwelijke stemmen in dit spel kwamen uit de monden van Nel van Eerden, die als gast haar ver dienstelijke medewerking verleende, Henny Klaver en Bep.. Molstege. Van de laatste wordt in (Je lijst van spelers geschreven, dat haar alter ego „dame voor de huishou ding" is bij een zekere James Reed. Deze aanhalingstekens moeten waarschijnlijk als een pikante zinspeling door de auteur van het stuk worden uitgelegd, maar het tot tweemaal toe spellen- van het woord sieraad met dubbel r in het programma is niet anders dan een zeer onschuldige taal fout. Aan het gehele verloop van de voorstel ling was te merken, dat de medewerkers zich bijzonder veel inspanning hebben ge troost om het hun collega's naar de zin te maken. Het hartelijk applaus bewees dat zij daarin zijn geslaagd en moge een aan sporing zijn om op de goede weg voort te gaan. DAVID KONING bewijs, dat de oud-wezen dankbaar zijn voor de goede verzorging die zij genoten hebben. Een hulde aan de regenten en aan allen die in het tehuis een dienende taak hebben en daardoor een belangrijk sociaal werk verrichten! De correspondent van het ANP meldt telefonisch uit Berlijn: In de vergadering van de Berlijnse magi straat zijn besluiten genomen voor een reeks maatregelen, die nodig zouden kun nen zijn om Berlijn door de winter heen te helpen. Als probleem nummer één stond de geldschaarste op de agenda. De blok kering van Oostgeldrekeningen alsmede de beperkte circulatie van West-geld hebben ertoe geleid, dat de gemeentebedrijven en tal van particuliere firma's niet in staat zijn aan hun financiële verplichtingen te voldoen en de lonen van hun personeel uit te betalen. Indien niet op het laatste ogen blik nog door de bezettingsautoriteiten een uitweg uit deze impasse wordt gevonden zou de magistraat ertoe overgaan noodgeld uit te geven. Burgemeester dr. Friedens- burg en de wetthouder van financiën, dr. Haas, beiden leden van de christelijk demo cratische unie, hebben een noodgeldplan uitgewerkt, hetwelk de uitgifte van 350 millioen marken aan overbruggingsgeld omvat. Dit surrogaatgeld zal onmiddellijk weer moeten worden ingetrokken, zodra voldoende normaal geld ter beschikking staat. De Oostgeldbedragen, die bij de ban ken in de Oostelijke sector zijn geblok keerd, zouden als dekking voor dit nood geld dienen. Harde winter Men bereidt zich er op voor, dat ondanks alle bemoeiingen der Westelijke geallieer den om Berlijn via de luchtbrug van levensmiddelen en brandstoffen te voor zien, de millioenenbevolking der stad een harde winter tegemoet gaat. Gedurende de laatste tien dagen zijn door vliegtuigen ge middeld ongeveer 2.000 ton kolen per dag naar Berlijn gebracht. Dat is 450 ton mèer dan op hel ogenblik, dank zij een sterke beperking van 't stroom- en gasverbruik, voor de dringendste behoeften der Weste lijke sectoren nodig is. Van één October af zal de behoefte evenwel stijgen en zou dagelijks ongeveer 12001300 ton kolen meer moeten worden aangevoerd. Behalve met de mogelijkheid van perioden van slecht weer, gedurende welke stagnaties in het luchtvervoer zouden kunnen optreden, moet de magistraat ook rekening houden met moeilijkheden op het gebied der voed selvoorziening. Als voorzorg heeft het ge meentebestuur daarom enige maatregelen overwogen, die in geval van nood zullen worden toegepast. Daartoe behoort de in richting van gebouwen, waar de bevolking zich in de koude wintermaanden kan war men, de organisering van volksgaarkeu kens, de sluiting van scholen en de eva cuatie van kinderen'en ouden van dagen. Bloemen Een tuin in een huis, een stukje verloren paradijs neergelegd tussen de vier muren en onder het dak van de Krelage-zaal dat is iets wat men zelfs in een Bloemen stad niet iedere dag kan beleven. Een paar dagen zal men dat nu kunnen bewonderen. Men kan daar heengaan om de kunst van de kwekers en de rangschik kers te bezien, men kan daar heengaan om te kijken naar de manier waarop er met bloemen is gegoocheld om er letters en zonnen van te maken. Maar omdat het een stukje van het verloren paradijs is, kan men er heengaan om te zien hoe het er in dat paradijs eens moet hebben uit gezien. Het echtpaar Adam heeft bij dat eigen wijze gedoe met die appel misschien geen tijd gehad om naar de bloemen te kijken. Het kan ook zijn dat het een late appel was en dat de bloemen toen al waren uit gebloeid. Maar het is niet te begrijpen dat deze kleuren en geuren, deze vlammende en kwijnende tinten dat echtpaar niet heb ben kunnen terughouden. Wij zouden dan nu niet* met een bus of een tram naar dat Krelagehuis hoeven en een uur in de rij zouden wij ook niet moe ten staan om de schoonheid van dat uit spansel der bloemen te zien. Het Krelage huis zou dan midden in het landgoed Eden liggen, wij 'allemaal zouden er nydden in liggen of lopen naar believen. Nu moeten we het met dat stukje doen. met dat kleine vierkante paradijselijke mootje, waar we voorzichtig en schuifelend doorheen moeten lopen om niet op de perken te trappen. Inderdaad, het moet er toen ongeveer zó hebben uitgezien, zó, maar dan oneindig groot. Er zullen wel geen kaartjes aan, de bloemen hebben gehangen, er zullen geen mooie vierkante of ronde perken geweest zijn en het gras zal wel niet zo smetteloos en kort zijn geweest. Maar dat paradijs moet toch even zo vol zijn geweest van kleuren en aroma's, het moet vervuld zijn geweest van de in duizenden vormen en tinten geschakeerde schoonheid van Hare Majesteit de Bloem. Het moet er gevlamd en gegloeid hebben van die bloedrode en brandend gele dahlia's, er moeten plech tige laantjes zijn geweest, waar deftige en stijve cactussen trots1 hun ene, tengere bloem uitlieten zoals een oude dame haar kostbaar poedeltje voorzichtig even buiten de deur laat aan een lijntje. Er moeten hoge bomen met vrolijke ba- nanentrossen zijn geweest, lage kruipende grondnotenplanten met bloem en vrucht, er moeten nog duizenden andere en steeds maar schonere majesteiten aan die vrucht bare grond ontsproten zijn. Veel daarvan kan men in de „Kennemer gaarde" zien die bananen, die grondnoten, die cactus sen, en ook orchideeën, die nog de geheime bekoring uit hun vaderland, het' oerwoud, bij zich dragen. De mens heeft op zijn woe6te wereldje, dat hij overhield toen hij met een trap onder zijn rug uit Eden was gestuurd, toch de herinnering meegedragen aan de schoonheden die hij had bezeten. Hij heeft die herinnering in daden omgezet, hij heeft die schoonheden zelf tussen de diste- len gekweekt en hij heeft de variëteiten uit zijn geheugen opgezocht en teruggevonden. Hij heeft in zijn heimwee naar het paradijs zichzelf een paradijs geschapen, in stuk ken en brokken, in vazen en pullen, in kas sen en bakken. Hij heeft die kleuren en odeuren niet voor-eeuwig willen missen, de geslachten door heeft hij aan zijn schamele grond de schoonheid ontworsteld in de uren, die hij overhield van zijn strijd met de aardkluiten om hét graan en de wor telen. Wie een uurtje overhoudt van zijn strijd om de dorre dagelijkse dingen, kan nu in dat bijeengeplakte stukje paradijs daar in de Kennemer gaarde gaan zien naar de oogst van dat gevecht om de verloren schoonheid. Want wij hebben er wat van teruggevonden, wij hebben onszelf een beetje rijker gemaakt in die millioenen jaren. Wij zijn niet zo arm als het lijkt. L. Kantoorlokaal centrum stad centraal verw telef. aanw. prima stand. Br. onder no. 1587. Met het oog op de te nemen politie maatregelen, worden de verenigingen die Maandagmiddag aan het défilé voor de bur gemeester deelnemen verzocht precies om twee uur op de Ged. Oude Gracht tussen Grote en Kleine Houtstraat aanwezig te zijn. Maandagavond zal op het Soendaplein, evenals Dinsdag j.l. gedanst worden, waar voor prijzen beschikbaar worden gesteld. Het batig saldo is bestemd voor het nationaal huldeblijk (kankerbestrijding). Heden is onverwacht van dus heengegaan onze lieve Man, Broeder. Behuwd- Oroeder en Oom ALBERT BOSMAN in de ouderdom - van 63 jaar. Uit aller naam: J. Bosman-Zonneveld Haarlem. 2 Sept. 1948, Nagtzaamplein 30. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 7 September a.s. te 2 uur op de Noorderbegraaf- olaats. Heden overleed geheel onverwacht tot onze grote droefheid onze lieve Vrouw, - Moeder, Dochter. Behuwddochter en Be huwdzuster JOHANNA ELIZABETH THUIS-VAN DER GOES G. Thuis Hansje Gerda Haarlem. 3 Sept, 1948. Nieuwe Kerksplein 3 zw. De teraardebestelling zal olaats hebben op Woens dag 8 September a.s. te 11 uur op de Noorderbegraaf plaats Liever geen bezoek Dr M. H. P. M. Eysvogel Keel-, Neus-, Oorarts, hervat Dinsdag 7 September de praktijk. Ziekenfondsspreekuren van af heden UITSLUITEND: Mariastichting Ma.. Woe., Vrij., Zat. 8.309.30. Soenda plein 9: Di., Do. 99.45.. „Deo" Woe. 5—6 en Vrij. 10 tot 10.30. Mede namens de fam. dan ken wij allen voor de vele bewijzen van deelneming bij 't overlijden en de crematie van onze lieve huisgenote Zr. D. BEETS De familie: J. Beets Haar vriendinnen M. Arlman A. C Blaazer Kamminga Keel-, Neus-, Oorarts AFWEZIG tot Woensdag a.s. Dr A Veqaal AFWEZIG tot Vrijdag 10 Sept. A. C. Theunisse Arts Alléén consult na afspraak. J. Laeijendecker Arts AFWEZIG van 8 Sept. tot nader aankondiging. Waarnemers de overige Heemsteedse doktoren voor zover aanwezig. M. Eeftinck Schattenkerk Arts AFWEZIG TOT 8 OCT. De praktijk wordt waargeno men door: B. E. van Zanten, arts, Schotersingel no. 163. Spreekuur: 8.309 u. AFWEZIG 6—^EPT. J. Haeseker Arts. Waarneming zie Raambiljet en telefoon 11990. C. DENIJS. L. DENIJS ENGELS M.O. leraren FRANS M.O. DUITS M.O. Zaanenlaan 114 Tel 23907 ■lEvr. S. R"zeiaa:-Frankeii heeft haar VIOOLLESSEN hervat. Oranje Nassaulaan 32, I Overveen. Tel. 15517 geeft goede prijzen voor MEUBILAIR Perz tapijten oude doeken, kristal, koper en tinwerk. 7.ULSTR 51 - Tel 21670. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR HUISVESTING In verband met de verplaat sing van het bureau van Lange Begijnestraat 13 rood naar Zijlstraat 70 is het Ge meentelijk Bureau voor Huis vesting op Dinsdag 7 Sep tember a.s. voor het publiek gesloten. Van Woensdag 8 September af zal het bureau voor het geven van inlichtingen dage lijks voor het publiek ge opend zijn van 9-11 uur (uit gezonderd op Zaterdag). Op andere tijden kan men slechts na schriftelijke uit nodiging worden toegelaten. Telefoon 13965 afd. Adminis tratie en inlichtingen toestel no. 10. afd Vergunningen toe stel no. 11. Telefoon 18284 Directie. Academie voor Lichaams cultuur. Keizersgracht 554, Amsterdam-C Tel. 32325. Opleiding voor vakgroepexa men. Afd. A: Wet. Huidver zorging, Chiropody (Pedicure en Algeh. voetverzorging) Sportmassage, Cosmetische chemie, Electr. ontharen, Haarverzorging. Afd. B. Dok tersassistent- Tanda"*t®css;s Voor sommige vakken ged Schriftelijke cursus mogelijk. Aanvang nieuwe cursussen September Inlichtingen en inschrijving dagelijks 9-5 uur 72 Polsslagen per minuut is normaal maar dan minuten van 60 seconden, niet meer en niet minder. Een goed aorloge is precies an die preciese uur werken verkopen wij. U kunt er van op aan. e huur aangeb. ged. gest. an de Verspronckweg voor beschaafde dame, b. b. h. h. Brieven no. 1590. WONINGRUIL Agb. huis Be- noordenhoutkwartier Den Haag f 60 p. m. 4 gr. en 1 kl. kamer, keuken, badk-hulp keuken, tel. en c. v. voor huis Bentveld of Bl'daal, niet verder dan 5 min. van halte tram, resp. trein, minim. 5 kam., keuken, badk telef. ruimte voor hulpkeuken, huurprijs tot f 80 p. m. Brie- no. 1565. KOSTELOZE INENTING TEGEN DIPHTERIE Op Vrijdag 17 September 1948 des namiddags van 3 tot 3.30 uur is er in het Gezond heidshuis aan de Lieven de Keylaan te Heemstede gele genheid, kinderen van 1 tot 6 jaar kosteloos te laten in enten tegen diphterie. Voor het geven van de tweede inspuiting wordt zit ting gehouden op Vrijdag 1 October en voor de derde op Vrijdag 15 October d.a.v. eveneens van 3-3.30 uur. Heemstede, 1 Sept. 1948. J. P. W. VAN DOORN PIANO-ONDERWIJS Algem. Muzik. ontwikk. Dipl. K. N. T. V. MEVR. J. VERKRUYSEN- van VLAOERACKEN Spaarnelaan 40. Tel. 13345. Kamers gevr. met volledig pension voor heer, b. b. h. h. Brieven Con rad Stork, afd. Personeel Waaitderweg 80, Haarlem. Heer, 39 j.. m. goede pos. b. b. h. h. zoekt p. 1 Oct. of later, in Hrl. of naaste omg., grote gemeub. of ged. gem. ZIT- SLP.KAMER of ZIT- en SLP. KAMER m. ruim uitz. en voll. pens., als all. inw. liefst bij wed. Kinderen geen bezw. Br. met prijsopg. en voll. inl. z. sp. m. no. '1585. met kookgelegenheid of ge deelte van huis door jongelui die wensen te trouwen in Hrl. of Heemstede. Br. R. Engelenberg, Wipperplein 19. Heemstede, Gonnetstraat 50 Tel. 15658; b.g.g. 17658 Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Bennebroek delen mede, dat de graven 11 t/m 16, 3e klas. per 1 No vember a.s. zullen vervallen Inlichtingen verstrekt W. VAN DER LEE. Kennemerbeekweg 35, Ben nebroek. SCHOOL VOOR KLEVERLAAN 94 Tel. 20642. Aan\ »ng vak-cursus en kin- dcrlcssen half September. Te huur ruim Aangeboden: CHEVROLET 4-deurs, prima banden, goed onderhouden. Prijs f 995. Na 6 uur. Mr. Geriingstr. 10 R., Haarlem-N. Wegens plaatsgebrek rasech te Chow-Chow m. stamboom aangeboden. Saenredamstr. 44 zwart. WOENSDAG 8 SEPT. half tien uur Meubilair, enz. Gebouw „De Spaarnestad" Nobelstraat 8 (Zijstr. Jacobijnestr.) Tel. 1U36 b.g.g. 17637 Kijkdag Dinsd. 7 Sept. 93 uur. Inbrengen of afhalen goederen dagelijks. D. G. v. Wijngaarden Deurwaarder. VEILING. Nots. Mr. J. A. de la Hayze, te Heemstede, zal op Donder dag 16 Sept. a.s. nam. na 2 uur, in het Notarishuis a. d. Bilderdijkstraat te Haarlem veilen: Het woonhuis met schuur tje en erf a. d. Koning- steinstraat no. 1 te Haar lem. gr. 66 c.a. Verhuur voor f 4 p. w Grondbel. f 26.37, straat bel. en pree. f 6.40 p. j. Aanvaarding in genot van huur, na bet. uiterlijk op 28 Oct. a.s. Bezichtiging Dinsd. en Don- derd. 24 uur. Nadere inl. verstrekt de Notaris, v. Mer- lenlaan 19 te Heemstede, tel. 28247. C. Hulsebosch&Zn Schoonmaakbedrüf- Glazenwasserü Inwendig schoonhouden van gebouwen. Tapijtreiniging door vakmensen vol gens speciaal procédé ONTMOTTINGSBEDRIJF CHEM. TAPIJT- EN MEUBELREINIGING VERVERIJ Dansschool „Cultura", Jansstr. 83 Tel. 21108 Dansschool Grote Houtstraat 176 Tel. 15150 Dansinstituut „Lido" Plein 19 Tel. 14046 Dansinstituut Nieuwe Gracht 66 Tel. 15656 Dansschool Nieuwe Gracht 98 Tel. 13525 Dansschool Raadhuisstraat 78 H'stede - Tel. 29831 Dansschool „Nijverheid", Tansstr. 85, tel. 11502 Dansinstitu"t Zijlweg 49 Tel. 14441 Dansschool Kleine Houtweg 11 Tel. 14652 Dansschool Cornelissteeg 9 rd Tel. 19571 Met de a.s. Kroningsdag niemand thuis eten Met het gehele gezin naar „FLUKS", dat is GOEDKOPER en LEKKER. Voor elck wat wils. Diner vanaf 8 penningen 1.04 Prima verzorgd twaail-uurxje 65 cent Belegde broodjes mei vlees 26 cent Sla'tjes Soepen Koffie met gebak 26 cent GROTE HOUTSTRAAT 21-23 HAARLEM Lessen EWALD HOLZHAUS Bin nenweg 127, Hst. Tel. 28680. De Autorijschool van 1925. Huish. Pers. gevraagd NETTE WERKSTER voor één ochtend per w. niet op Maand, en Zat. Oord, Grote Houtstr. 108. MEISJE of WERKSTER tot ongev. 2 uur. P.G. J. v. Beelen, Noorderstationsweg 28, Bloemendaal. WERKSTER. 2 ocht. p. w Zuider Stat.weg 6A, Bloe mendaal. MEISJE of WERKSTER gevr. tijden en loon nader overeen te komen. Leidse- vaart 372. Gevr. voor doktersgez. in Bussum zelfst. MEISJE voor d. of d. e. n. Aanm.: Lorentz- plein 12. Haarlem. MEISJE v. halve dagen of werkster gevr. Aanm. Zijl- weg 301, Overveen, tussen 7-8 uur. Gevr. WERKSTER voor Vrijd van 9-5 u.. Woensdag van 9-1 u. Mevr de Kleyn, Jansweg 37. WERKSTER 1 dag p. w. de Genestetweg 8, Bl'daal. Gevr. 2 NETTE MEISJES int. f 15 p. w. boven 18 jaar. Rusthuis Helena, P. de Hooghstraat 2, Heemstede. ZELFST. MEISJE 9-2 uur of werkster 2 x p. w. Bron- steeweg 68. FLINKE WERKSTER elke Woensdagmiddag bij alleenw lame H. Borrrhstijn. 'Voster- houtstraat 28 FLINKE WERKSTER ge vraagd voor V/. dag p. week. Mevr. D. Sterel. Heemsteedse Dreef 137, Heemstede. Het begint 11 Dagelijks gelegenheid tot inschrijving U krijgt EERSTE KLAS DANSONDERWIJS bij onderstaande scholen Vraagt onze prospectus Nieuwe Gracht 76, Telefoon 11154 Bedrijfspers. gevr. Gevr. in Groothandel JONGEN voor magazijnwerk zaamheden. H. H. de Kleyn, Jansweg 37. FL. JONGEN, goed loon. Vonck's Levensmiddelenbe- drijf Jan v. Goyenstr. 21, Hst. Tel. 15180. Huish. Pers. aangeb. Jonge vrouw z. z. g. g. als HULP i. d. HUISHOUDING van 9 tot 3 u. in H'lem. Brie ven G 3853. COSTUMIèRE b. z. a voor 1 d. p. w. Brieven G 3896. GEDIPL. NAAISTER kan weer naaihuizen aannemen. List. Bl'daalseweg 15. Bid. B z. a. COSTUUMNAAI- STER voor verst. werk. Brie ven G 3843, JONGE WERKSTER b. z. a. voor hele dagen. Brieven G 3842. Bedrijfspers. aangeb. B. z. a. flinke MAGAZIJN BEDIENDE of iets dergelijks, v. g. g. v. Brieven G 3883 Voor NET MEISJE v. 14 j. plaats gez. op kl. atelier of bij naaister voor d. ochtend. Brieven G 3854. Hulzen aangeboden Spoed' Ter overn. ruim WINKELHUIS m. WONING en 3 vergunningenin Dub bele buurt. Br. no. 6814 Wen- sing's Adv. Bur. Tempeliers traat 32. Kamers gevraagd 2 jonge dames zoeken een gem. ZIT- en SLAAPKAMER in het C. Brieven G 3885. Net persoon zoekt degelijk KOSTHUIS. Brieven G 3855 Gez. te Haarlem op g. st. zo spoedig mog. heel of ged. HUIS. pl.m. 5 kamers en keu ken. Gen. kosten aanleg keu ken te betalen Br G 3856. Gevr. een ZIT-SLAAPK. ongem of gest. voor dame b. b. h h. Brieven aan Klever parkweg 130. Kamers aangeboden 15 Sept. of 1 Oct. gem. ZIT-SLAAPK. met pens. sir. w. voor heer, b. b. h. h. omtr. Gr. Houtbrug Desgew huisel. verkeer. Brieven G 3857. Forensen Overveen. Gem. ZIT-SLAAPK. 3 min. vanaf Stat. Julianalaan. Br. P 6940 Boekh. Vernout, Overveen. Voor heer kl. ZIT-SLAAP KAMER, centr. verw. str. w. Prima pension. Br. G 3859. Aangeb. net KOSTHUIS v. jongmens, v. Egmondstr, 40 2 SLAAPKAMERS voor meisje liefst een met eigen bed, met of zonder pens. Br. G 3831. Diversen WONINGRUIL. Agb. huis Wassenaar. 6 kam. en badk. huur f 60 p. m. tegen huis Haarlem of omstr. Br. G 3897 WONINGRUIL. Aangeb herenh. met gr. tuin en centr. verw. in Delft tegen kleiner huis. liefst vrijstaand in Sant poort of omgeving Adres Rott.weg 105. Delft. HUWELIJK. Nette jonge man zoekt net serieus meisje, liefh. v. muziek en dansen, 25-30 j. niet R.-K. Br. met fo to worden geret, Br. G 3860 BOUWTERREIN te koop. nabij station Santpoort. Br. G 3861. KANTOORRUIMTE agb. bij particulier. Vlak bij sta tion H'stede-Aerdenh. Direct te betrokken. Br G 3862. - t0>- ~''amr ?3 jaar. vraagt Br eve: G 3'.63. HUWELIJK. Net pers. 48 j. zoekt kennism. m. vrouw 3540 j., kind geen bezwaar. Brieven G 3865. Gevraagd Haarl. of omg. ATELIER (begane gr. of 1ste et) event, garage of schuur voor kunstriijveraarster. Br. met prijs G 3861. GELD TER LEEN GEVR. door goed zakenman tegen goede rente en aflossing. Br. G 3845. Jongeman zoekt vriend. Lft. 20-23 j. Brieven G 3832 Wie wil aan bekwaam vakman zijn VERF- en BE- HANGW'ERK toevertrouwen Vlugge afwerking. Br. G 3833 WONINGRUIL. Aangeb. mod. vrij huis 6 k., badk., zolder, tuin, omg. begin Delftlaan. lage huur. Gevr. iets ruimer mod. vrij huis, niet meer dan 2 km. van Sta tion Haarlem, f 50f 55 huur. Brieven G 3834 VERLOREN. Verz. de doos mét overhemden a. t. ge ven of terug te bez. in on derzoek Rech. Bureau. Telef. 16273. Velserstraat 62. Te koop gevraagd MOTORJAS. Korte lede ren motorjas. en kinderfiets je. Brieven G 3847 M. T. S. STUDIEB. 2e J. werktuigbouw. Br. G 3821. SERRE AMEUBLEMENT, Gasfornuis. Salonameuble ment, en een dressoir, gebr. doch in prima staat. J. H. Muller. Leidsestr. 77, Hille- gom. ORGEL met uitgebreide dispositie gevr. desnoods de fect. Br. merk, prijs en re gisters G 3872 STRIJK KACHEL. Voor zorgstraat 36. Haarlem. HANDNAAIMACHINE, h. costuum en demi, weckgla- zen. Tevens H. rijwiel. Br. m. pr. opg. G 3899. Zwart GASHAARDJE, 10 staafs met circulatie. Br. met prijs en omschrijving aan F. Broekkamp. Berkenlaan 37, Beverwijk. WANDEI. WAGENTJE, kinderstoel en box. Br. m, pr. Mod KINDERWAGEN g. onderh Br. met pr G 3867. - HERENCOSTUUM, m. 54 Brieven G 3835. Te koop aangeboden WITTE TROUWJAPON m. 38-40 f 75, jonged. winter mantel. donkerbl. Bloemend, weg 196. Overveen. WANDELWAGENTJE, z. g. a. n Brieven G 3836 Zo goed als nieuwe BRUIDSSLUIER zonder punten. Prijs f 30 Delistr. 86. 1 p, OMBOUW (groen) v. opklapbed en 1 p. springbak evt. ruilen voor autoped. Br. G 3838 BOX MET VLOER en kin derwagen samen f 35. Flo- resstraat 21. SINGER NAAIMACHINE In salonkast. G. v. -Aemstel- straat 48. H.-N. 1 twee pits GASSTEL, 1 één pits gasstel, beide nieuw. Willem de Zwijgerlaan 1, Santpoort. 1 een pers. OPKLAPBED met ombouw en twee dekens compleet f 125. 1 lap stof (zw. laken i. lang 360 cm. br. 150 cm. f 65. 1 lap stof grijs, lang 320 cm. br. 140 cm. f 60. Brie ven G 3890. KOFFERORGEL f 50.—. Nieuwe Raamstraat 15. Weg. omstandigh. prima nERENRI.JWIEL. Lange An- nestrant 20. Haarlem. AQUARIUM, lang 80 cm. breed 47. hoog 55 cm. De N!t» 'M-ehstr 15. *"*•*"^1^8 in g st uiterste I *50, Autoped geen luchtb. f 8. Teylerplein 61, Oost. 4 WOLLEN K. JURKEN, leeft. 10 j. f 7.50, f 10, f 15. Stuyvesantstr. 10. Na 6 uur,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3