Financiële tegenvallers bij bouw van het politiebureau stellen de oppositie in het gelijk Radio Moors Accoord tussen reders en trawlerbemanningen Kort en Bondig TEMPO ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DACBLSO Zandvoortse gemeenteraad Feestelijke oranje dahliaslingers sierden I en zonder dat is het de dood in de pot in Vrijdagavond het groene laken voor de Zandvoort op grootse wijze aan te pak- Zandvoortse raadsleden op, toen burge meester mr. H. M. van Fenema het woord nam om het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina te gedenken. „De kern van de waarde van Oranje voor ons volk is hierin gelegen, dat de Koningin ten allen tyde de grote lijn van het algemeen belang heeft gevolgd. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn in Oranje niet slechts een ornament, maar een leven de kracht te bezitten, die, centrum en basis van ons volksbestaan, de gezonde demo cratie schraagt en een kracht ook, waarin het Nederlandse volk in grote eensgezind heid vertrouwen stelt", zo merkte de bur gemeester ter inleiding van het telegram van hulde en dank, dat de raad aan de Moeder des lands zond en waarvan de voor lezing staande werd aangehoord, op. De nestor van de raad, de heer Slag veld, dankte de voorzitter voor zijn speech. Medegedeeld werd nog, dat aanstaande Woensdag een buitengewone bijeenkomst van de raad plaats vindt ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. In de vergadering van gisteren werd voorzien in de tijdelijke w.ethoudersvaca- ture. door de ernstige ziekte van wethou der A. van der M ooien (Arb.). Mr. Van Fenema sprak woorden van warme sympathie jegens de man, die de porte feuilles van Onderwijs en Financiën zo voortreffelijk beheerde. Ook wethouder G r o o s liet zich waarderend en mede levend over zijn ambtgenoot uit en ir. Van Kuyk dankte namens de fractie van de Partij van de Arbeid, waarbij hij helaas moest mededelen, dat de toestand van de heer Van der Moolen reden geeft tot grote bezorgdheid. De heer A. Kerkman (Arb.) werd vervolgens met algemene stemmen tot plaatsvervanger gekozen. Van de twaalf agendapunten werd slechts over vier voorstellen niet gepraat. Stormpje. Een klein stormpje verwekte het voor stel van B. en W. tot verhoging van het crediet voor de verbouwing van school 9 tot politiebureau. Aanvankelijk waren de kosten hiervan op 35.000 geraamd, doch B. en W. vroegen nu nog eens 60.000. De heer T a t e s (V.V.D.) gaf het college de vaderlijke raad voortaan eens naar de deskundigen in de raad te luisteren en dezen, de heren Slagveld (C.H.P.) en Siegers (K.V.P.) konden geen scherpe woorden genoeg vinden om hetb eleid van net vorige! college te laken. Vooral de heer Slagveld, die zich indertijd met hand en tand tegen de verbouwing had verzet, liet zich bitter uit. Hij sprak van een volkomen mislukking, dat er gedemon streerd was, hoe er niet gebouwd moest worden, vergeleek het nieuwe bureau met «en „opgekalefaterde ouwe schuit" en vroeg tenslotte het college het voorstel terug te nemen en met een nieuwe, volledige be groting te komen. Oud-wethouder Siegers vond, dat de zaad misleid was en dat het ongehoord was, dat de gemeente haar eigen bouwverorde ningen aan haar laars lapte, doch begreep, dat men niet meer terug kon en dat het geld er moest komen. Ir. VanKuyk zei: „Als ik zulke fouten in mijn betrekking maakte, dan was ik m'n baantje kwijt." De voorzitter voerde tegen dit alles aan. dat er weliswaar fouten en vergissingen waren gemaakt zo had de installateur voor de centrale verwarming zich acht duizend gulden verrekend, doch erg na delig was het al met al voor Zandvoort niet. Men was met deze honderdduizend gulden klaar. Er is trouwens dringend be hoefte aan het nieuwe gebouw, want bin nenkort wordt de sterkte der gemeente politie met achttien man tot 48 leden ver hoogd. De heer Slagveld probeerde het crediet nog tegen te houden, doch htj werd in zijn pogingen alleen door zijn partijgenoot Van der Werft en door de communist Blom ge- «steuna. De heer Lindeman (K.V.P.) was er, ondanks de opmerking van de voorzitter dat de inspecteur van het Lager Onderwijs ermee was accoord gegaan en de heer T e- r o 1 (A.Z.B.) uitlegde, dat de capaciteit der Zandvoortse kleuterscholen bij lange na niet voldoende was. zeer op tegen, dat alleen kinderen in de leeftijdsgroepen 46 jaar op de kleuterscholen toegelaten moeten worden. De heer Kerkman viel de heer Lin deman ten bate van de moeders van grote gezinnen bij, waarop de burgemeester toe zegde uitbreiding van de leeftijdsgrenzen nog eens te overwegen. De raad voteerde voorts 400 voor het restaureren van twee in de raadszaal han gende zestiende eeuwse schilderijen. „Een beetje zuinig aan, burgemeester!" maande de heer Siegers, maar mr. Van Fenema zei, dat het niet-opknappen der doeken tot nog grotere schade zou leiden 615 voor het aanbrengen in brons van de namen op de Wim Gertenbach-, Karei Doorman- en Hannie Schaftschool en f 800 voor de verlichting van de Noorderduinweg. Personalia. Aan enige leerkrachten van het openbaar lager onderwijs werd rechtsherstel ver leend, de fitters A. Paap en F. J. van Deur- sen mochten een trapje hoger klimmen op de maatschappelijke ladder en aan W. L. van Schaick, commies van Sociale Zaken, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Dit laatste deed de heer Blom opmer ken, dat er opvallend veel jongere» uit de gemeentedienst vertrekken en hij wilde wel eens weten of er ook voor voldoende aan vulling werd gezorgd. Enkele andere spre kers braken daarop een lans voor de leuze: „Zandvoort voor de Zandvoorters", ook al wegens de woningnood, waarop de voor zitter antwoordde: „Zandvoorters krijgen een goede kans. maar ik kan alleen de allerbeste krachten gebruiken. 7*1?* air dan wat duurder zijn ken. Maar, zo zei de burgemeester, dan moet ik ook gebouwen hebben: hotels, cafés, een theaterzaal!" Dat de Zandvoorters er bij de eerste races niet aan te pas gekomen zijn, is een gevolg van het feit, dat het hier proeven betrof, waarbij K.N.A.C. en K.N.M.V. geen risico wilden lopen. In ieder geval zullen deze races ongeveer 50.000 aan vermake lijkheidsbelasting in het gemeentelijke laatje brengen. De heer Van der Werff kreeg te horen, dat met de opmetingen voor de boulevards is begonnen, waarbij mr. Van Fenema tevens bekend maakte, dat de Noord-Boulevard een breedte van zestien in plaats van negen meter zal krijgen. Het wordt een dubbele boulevard, door gazons en parkeerplaatsen gescheiden en met fiets en wandelpaden. De burgemeester gaf de heer Tates de verzekering, dat opgetreden zal worden tegen snelheidsmaniakken, die met open knalpot door het dorp knetteren. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1948 HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor doofstommen en slechthorenden, in de Con sistoriekamer. 7: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. P. J. Mackaay. Noorderkerk. Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Oosterkerk, Zomerkaöe. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwestraat 9.30: Kinderkerk. Kapel Be- thesda Sarepta, Hazepaterslaan. 930: Ds. E. Pot. Kinderkerk 10.45: Ds. G. J. Waarden burg. Diaconessenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E. Dijkhuis. Rusthuis Ned. Herv. Gem. Jansstraat. 10.30: Dienst. Ver. van Vrjjz. Herv. Jacobstraat 6. 10.30: Ds J. Graaf (Herden kingsdienst). Church of England: Sunday. Sept. 5th 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. KinderhuissinEel: Evening Prayer, Rev. C. E. Elton B. D. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6 10 en 7.30: Ds. J. A. Monsma, Rotterdam. 6.30: Openluchtsamenkomst a. d. Kruisweg Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Rotterdam. H. Avond maal. vrij voor alle gelovigen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Zendeling G. v. d. Weg. Driebergen. ..Youth for Christ", Gem. Concertzaal. Lange Begij nestraat. Woensdag 8: Rally met het Ameri kaanse Fuller-team en Rev. Oswald J Smith. Toronto (Canada), Zang, muziek en commu nity-singing. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. Herdenkingsdienst. 5: Dezelfde. H. Avondm. O. R. G. Centrum. Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente. Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. Vroegindewei, van Huizen (N.-H.) Evang. Lutli. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H Brandt. Ver, Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema Rcmonstr. Gcreform. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst en Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. In alle diensten H. Avondmaal. Klop persingelkerk. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10 en 5: Ds. P. de Ruig Zuid-Oosterkerk 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel Lyceumkerk 9 en 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. Wijting. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud- Geref. Gemeente, Frans Halsstr. 4. Maandag ..15: Ds. E. van Dijk, uit den Haag, Baptis- te Gemeente, Parklaan 34. Zijn Excellentie E. Brown, Minister van Staat. Londen en Presi dent van de Baptiste Unie Groot Brittannië. 4.30: Sportfondsenbad. Doopdienst. Dr. E. T. Dahlberg. van New York. President van de Northern Baptiste Conventie en gedelegeer de Oecumenisch Congres. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. 28 Franse Offi cieren met Kommandant Booth Jeugd Evan gelie Arbeid. Ged. Oude Gracht 47. Woens dag 7: Br. I. E. Ketellapper. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komst. Ned. Christ. Gemeenschapsbond. Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 1030: Eredienst en preek. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47 10.30 en 6: Samenkofnst. Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastraat 21, 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendingsgemcente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". geb. ..Cultura", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmor gen. Dhr. J. P. Smits. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. G. Koch, Gebedsure n. a. v. de inhuldiging van Koningin Juliana. 7: Ds. G. Koch. Bijzondere dienst, overdracht en ingebruikneming van de luidklok. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Dr. H. van der Loos. H. Doop. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing, te Middelie. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 8.30, 10.30 en 5: Ds. J. W, Siertsema. In alle 7o Ukacerit JQJ^nlJlV$suoL •fydtge, 5ta&££ «oc GROTE KERK Ooa/o. g ^BPT.Ëudp Kakrten bij alphenma Z./E OE AFFICHES FEBSTVER. 3AN H GOyENSTWrr.W£S* rrtot. (Adv.) diensten H. Avondmaal. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat, 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. Kapei Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. H. Bart- lema Prinscssekade 3: 10.30: Jeugdkapel Chr. Lyceum (ing.. v. Merlenstr.) 10.45; Prof. Dr. H. de Vos, te Amsterdam. Zondagoch tendsamenkomst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Jubileumdienst. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. J Richel, H, Av. en Nabetr. Camplaan. 10 en 5: Ds. A. Dondorp, H Av. en Nabetr. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Dezelfde. Bidstond. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Herdenking Regeringsjubileum van de Koningin. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. N. Blokker, Remonstr. pred. te Utrecht. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. ter Haar Romeny H.Jzn., te Heemskerk. 7: Ds. J. E. Drost en Ds. S. M. A. Daalder. In terkerkelijke Jeugddienst t. herdenking v. d. Nationale Feesten. Ned. Prot. Bond, Potgie- terweg 4. 10.30: Ds. N. van Gelder, Rem., te Utrecht. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. H. W. Wierda, van 's Gravenhage-Loosduinen Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Maandag 8 v.m.: Gezongen H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10 en 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Maandag. 9: Ds. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. Dijkstra, van Amsterdam. Heemstede helpt Patten De vereniging Jan van Goyenstraat te Heemstede heeft reeds veel gedaan in het belang van het plaatsje Putten op de Ve- luwe en het bestuur laat geen gelegenheid voorbij gaan, om gelden voor de weder opbouw te verzamelen. Donderdagavond zal er in de Grote Kerk een concert worden gegeven, waaraan medewerking verlenen Jo Vincent, sopraan; Annie Woud, alt en George Robert, orgel. De opbrengst is be stemd voor Putten. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: G. J. Willemse en S. Kopjes Nieman; L. M. A. van den Arend en A. Andela; W. H. M. Cornistb en A. Steen bergen; P. J. Franse en F. H. Kluen; M. J. de Gast en A. F K. Terol. GETROUWD: W. Kok en C. W. Roggeveen: E. O. Kappner en H. M. Dielwart; G. J. van Zeist en H. W. M. Hol; T. J. Schouten en A. M. Wesselman; J. W. Zegwaard en N. Broekman. BEVALLEN: M. A. Leuven—Duijn, z.; G. HulsbosehKrom, d.; M. L. SmitHart- hoorn, d OVERLEDEN: Weduwe H. C. M. Brugge- manJansen, 55 j., zonder beroep, wonende Jac. van Campenstraat 8, Heemstede. Kolschaatsendemonstraties op de Delftlaan Organisatoren, die feestelijkheden op de openbare weg houden. Rebben nog al eens moeilijkheden met het in orde maken van het gedeelte der straat, vooral als er een grote drukte heerst. Dat ondervond Vrijdag avond de afdeling Noord van het Haarlems Comité voor nationale feesten op de Delft- laan. waar demonstraties door rolschaatsen- rijdcrs(sters) werden gegeven. De afzetting met touwen was door een instantie, welke er voor zorgen zou. niet op tijd gereed gemaakt en het gevolg was. dat vele honderden op de straat stonden, waar de wedstrijden gehouden moesten worden. Bovendien kwam de auto met deelnemers (sters) uit Den Haag te laat aan en om negen uur brak een hevige regen bui los. Daarna konden de demonstraties beginnen en het publiek, dat nog in grote getale ge bleven was, genoot van het dansen, de hockeywedstrijd en de wedstrijden in hard rijden. Ook de komische nummers sloegen in. Gelet op het succes voor de dames en heren, die de demonstratie verzorgden, is het te verwachten, dat er grote belangstelling voor het rolschaatsen zal bestaan, als Haar lem, zoals Den Haag de beschikking heeft over een baan. Ernstige autobotsing o]) liet Verwulft Vannacht om twee uur had op de hoek van het Verwulft en de Koningstraat een botsing plaats tussen een personenauto en een taxi, waarvan de bestuurders ^kaars knippersignalen te laat opmerkten. De personenauto maakte een kwart slag om, kantelde en schoof op de zijkant nog acht meter door. Beide wagens werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Feestprogramma ZATERDAG 4 SEPTEMBER: 16,00 Jeugdspel op de Grote Markt. 19,00 Concert op de Grote Markt. 20,00 Concert op de Zomervaart. 20,00 Openluchtvoorstelling De Vader des Vaderlands" aan de Scholersingel. 20,00 Allegorisch ballet bij de Van Ostade- straat. MAANDAG 6 SEPTEMBER: 7,30 9,00 11.00 12,00 14,00 15,00 15,00 16,00 16,30 17,00 18,00 20,00 20,00 21,00 22,30 23,00 Muzikale réveille. Wandeling met muziek door de binnenstad. Concert op de Grote Markt. Carillonbespeling. Défilé van verenigingen langs het Stadhuis. Gccostumeerde kinderbloemen- optocht in Theemspleinkwartier. Variété-voorstelling in Den Hout. Optocht van scholieren in Haarlem- Oost. Brandweerdemonstratie bij het Marnixplein. Dansgroep uit Orange bij Schoter singel, Volksdansen bi] het Theemsplein. Vlaggetjesregen in Haarlem-Oost. Accordeonconcerl op de Grote Markt Dansgroepuit Orange bij Schoter singel. Concert aan de Zomervaart. Rhapsodie in oranje, rood. wit en blauiD in den Hout. Wandelingen met muziek. Vuurwerk aan de Zomervaart. Slagers richten zich tot minister-president De besturen van de Algemene Neder landse Slagershond en de Nederlandse Katholieke Slagershond wijzen in een uit voerig schrijven aan de minister-president op de grote moeilijkheden waarin de vlees voorziening van het Nederlandse volk ver keert en als gevolg daarvan het slagers- bedrijf. Zij wijzen daarin op de totale mislukking van de vleespolitiek der regering en noe men als oorzaken daarvan: De ver doorgevoerde inperking van de fokzeugen. De op grote schaal toegepaste afslachting van biggen. De export van jong en drachtig vee naar het buitenland. De afschaffing van de leveringsplicht. De ongebreidelde huisslachtingen. De besturen zeggen geen vertrouwen meer te hebben in de door de overheid ge voerde vleespolitiek en dringen in het be lang van de bevolking en van de slagers er op aan, onmiddellijk maatregelen te nemen welke leiden tot een onafhankelijke vlees politiek en een minimum rantsoen van 30( gram vlees per week. Daarnaast eisen zij voor de slagers een bruto marge welke hun een beifaarismoge- lijkheid biedt, op basis van dit'rantsoen. Mocht aan het bovenstaande niet op zo kort mogelijke termijn worden tegemoet gekomen, dan kunnen de besturen voor de verdere gang van zaken geen enkele ver antwoordelijkheid meer aanvaarden, doch zullen zich genoodzaakt zien iedere aan sprakelijkheid voor de dan uit de houding der regering voortvloeiende consequenties af te wijzen. Tenslotte verklaren zij zich bereid met de minister-president te spreken over de middelen en wegen welke de gestelde eisen mogelijk maken. Stadhuis ie Feesttooi Het fraaie historische I Stadhuis van Haarlem heeft in deze feestdagen een nog luisterrijker uiter- 'ijk gekregen door de met I veel goede smaak aan- gebrachte bloemenversie- j ring en illuminaties. Vooral des avonds biedt het ge- bouw een fantastische aan- i blik. Velen zal het echter door de drukte op de Grote Markt ontgaan zijn, hoe mooi het was, omdat de mensenmassa's, die voor het Stadhuis samendrongen en feest vierden, het vrije uitzicht op de prachtige [evél belemmerden. Onze fotograaf heeft daarom de nidaernachtelijke stilte af gewacht en het resultaat van zijn geduld was deze zeer bijzondere foto. De burgemeester deelde verder mee. dat de minister van Binnenlandse Zaken hoop volle toezeggingen heeft gedaan ten aanzien var. de verbetering der bezoldiging van het overheidspersoneel. Wedergeboorte van V.V.V. op komst. Bij de rondvraag gaf de heer Siegers door een vraag over het sukkelen van de VVV de laatste tild aan mr Van Fenema rfo <»e1»*»enhpf'' aa« *e trn«'Ti<»e" °r planner mi de maak zör om de VVV dié dan tevens een aantrekkeliiker naam zal krijgen nieuw leven in te blazen. De V.V.V. is in de huidige vorm niet toerei kend om de activering van het toerisme Vacanties, ziekengeld en rusttijden geregeld Naar wij vernemen heeft de belangrijke i Op 3 September, dus Vrijdagmiddag, werd vergadering, die Vrijdagmiddag tussen de opnieuw ten kantore van de Sichting van besturen van de Redersvereniging en het de Arbeid vergaderd en tijdens de bjjeen- hoofdbestuur van de Centrale Bond van 1 komst was behalve de partijen ook een Transportarbeiders in Den Haag plaats j vertegenv/oordiger der Rijksbemiddelaars had, de gewenste en langverbeide overeen- aanwezig. Door deze werden geen bezwa- stemming opgeleverd. Deze bijeenkomst ren ontwikkeld tegen de genoemde verbe was het sluitstuk van onderhandelingen, teringen, die dan ook in het collectief ar- die reeds geruime tijd om een oplossing beidscontract zullen worden opgenomen, ze zochten over lonen en andere arbeidsvoor- In de bestaande gages en percentages en •aarder. van de vissers. dit is een zeer belangrijk onderdeel van de nieuw-geschapen regeling zullen Zij leidden aanvankelijk tot een bespre- veranderingen worden gebracht, king op 13 Ju]), ten burele van de Stich- zover het officiële nieuws over de ting van de Arbeid, gevolgd door een nieu-beslissing ten aanzien van de „trawler- we conferentie, he vergadering van 23 kwestie". Uiteraard zal de Centrale Augustus tussen partijen. Daar werd over- 3^3 ;n Umuiden van Dinsdag af met de eenstemming bereikt over de volgende V]ssers der binnenzijnde schepen deze re- punten: sultaten bespreken, resultaten die een le. 12 dagen vacantie. waarvan 6 aaneen- ?ev2?1 van vreugde zullen hebben verwekt gesloten „Wanneer deze perspectieven inderdaad geopend zouden ziin" zo vatte een der bestuursleden van de A N B.Z desgevraagd zijn mening ovei deze ingrijpende gang van zaken samen, „dan zal de A.N.B.Z. ongetwijfeld afzien van een eventueel te proclameren staking". 3e. soger ziekengeld: 80 procent dagloon, vastgesteld bij de Zee-onge vallenwet. betere regeling van rusttijden na iede re normale reis. Collecte van „Humamtas" „Humanitas" houdt op Vrijdag 10 Septem ber een voorbereidende vergadering tot de huis-aan-huis collecte in de week van 27 September tot en met 2 October en de straat- collecte op 2 October. Deze vergadering zal plaats vinden in het Club- en buurthuis, Kampersingel 70, en is in het bijzonder be stemd voor de organisaties, die belangstel ling hebben voor de verzorging van niet- kerkelijken, die met morele en geestelijke moeilijkheden hebben te kampen. „Humanitas" is werkzaam op het gebied van de kinderbescherming, de reclassering, de zorg voor ouden-van-dagen, gezins hulp en gezinsherstel en organiseert ook een „Thuisfront" voor de Nederlandse soldaten in Indonesië. Collectanten kunnen zich opgeven bij het secretariaat van „Humanitas", Jan Haring straat 53, Tel. 24103, of bij de heer B. Cramer. Hofmeyerstraat 29, Haarlem-Oost. Diaconessenhuis deelt in de feestvreugde Het feest van Nederland kwam ook bij de zieken, dank zij het Technisch Bureau City en de directie van Polygoon en Multifilm. die de geluidsfilm „Moeder des Vaderlands" en ook reeds 'n opneming van de 31e Augus tus voor een deel der patiënten lieten draaien in een paar zalen van het Diaconessenhuis. Welk een blijdschap dit gaf aan de patiën ten. die het zeker niet gemakkelijk aan vaardden. buiten de vreugde en al de bele venissen van ons volk te staan in deze we ken kan men zich nauwelijks denken Op deze wjjze waren ongedacht ook de zieken op de Dam, in het Stadion. Zij volgden de „kroon", ook zij werden door de Koningin toegesproken, toegewuifd, zij doorkruisten daarna de versierde en verlichte hoofdstad, „Op stap naar Kio" (Cinema). Dit is dus de befaamde Bob Hope, volgens de Amerikanen de geestigste man ter wereld. Uw recensent had zich gespitst op de ken nismaking, maar van de flitsende „wise cracks" (Amerikaans voor moppen) die Bob zo maar uit z'n mouw heet te schud den, heeft hij helaas geen spoor kunnen ontdekken. Het is waar, de heer Hope trekt een verdienstelijk gek gezicht of tien, maar daarmee is zijn voorraad geestigheden dan ook blijkbaar uitgeput. De gehele film la boreert trouwens aan hetzelfde euvel: zij zoekt haar kracht (zonder die echter te vinden) voornamelijk in gekke gezichten en nog gekkere situaties, die niet eens meer als persiflages aannemelijk zijn. Gelukkig maar, dat de zang van Bing Crosby (voor al in het vocale kwartet met de Andrew Sisters), de dure garderobe van „legs" La- mour en enkele goede trompetsoli en tap dansen de bioscoopbezoeker nog enigszins aan zijn trek doen komen, want overigens valt er naar onze smaak in deze kolder- rolprent bijzonder weinig te waarderen. Met uitzondering dan van de fraaie opnemingen van de Baai van Rio en het paradijsachtige Copacabana. „The kid from Brooklyn" (Luxor). Oftewel „De kampioen-melkboer" zoals een weinig-geïnspireerde vertaler deze rolprent op een onzalig moment besloot te noemen. Danny Kaye als bokser-melkboer blijkt tot sublieme humor in staat te zijn, zolang hij het er maar niet te dik oplegt of er van uitgaat dat het leuk is om iemand knock-out te laten gaan door hem een deur tegen het hoofd te slaan. Laten wij de grollen-techniek van de gooi- en smijt- periode terzijde, dan rest er niettemin ruim schoots genoeg om hartelijk over te grinni ken. En wij doelen zeer speciaal op de pa rodie die hij geeft van een ballet-danser, die alweer afgezien van enkele grofheden, onomstotelijk bewijst, dat deze Danny Kaye inderdaad een „Wonderman" kan zijn. „De ontembare hengst" (Spaarne). Welk gegeven is meer geschikt om de har ten van alle Wild-West-bewonderaars, die in dit theater altoos kans krijgen om hun zucht naar de romantiek van bronco's, zes- i schots pistolen en andere flinke jongens- I attributen te bevredigen, te laten kloppen in het tempo van een galopperende mustang j of met de snelheid waarmee de held van het verhaal zijn revolver leegschiet op een I haastig retirerende veerover? Welaan, men wordt niet teleurgesteld. Met de voor-1 noemdehengst als middelpunt ontrolt het verhaal omtrent de met kogels uitgevoch ten meningsverschillen tussen de onbe schrijfelijk brave helden en de even onbe schrijfelijke schurken, zich op de voorge schreven wijze van „Alles sal res kom". In het voorprogramma een thriller „De vrouw die terug kwam". „Een onvergetelijke melodie" (R e m- brandt). Paul Muni heeft zich, nadat de Chopin-film „A song to remember" was voltooid, verontschuldigd, dat hij contrac tueel gebonden was de hoofdrol in deze technicolor te vervullen. De geschiedenis- en persoonsvervalsing was zelfs deze Franse karakterspeler, die in Pasteur- en Zola- biografieën toch tot veel concessies bereid bleek, te erg geworden. Tot de wérkelijke waarde van Chopins werk brengt deze film ons geen stap nader, al was hel maar omdat het gehele geval alleen aan populaire nummers uit het standaard-répertoire is opgehangen. Men kan „Een onvergetelijke melodie" karakteristiek noemen voor dè opvattingen van de film-industriëlen, die meer kaas van de kassa dan van de kunst hebben gegeten. Een lichtpunt in de voorstelling is het Polygoon-journaal van het regerings jubileum, dat dan ook terecht door het publiek met een gul applaus werd beloond. „Miranda" (City). In City draait deze week een verfilming van het toneel stuk „Miranda", de vrolijke geschiedenis van de Zeemeermin, die in Londen de har ten van alle mannen veroverde. Een aar dige, onderhoudende fantasie. „Drie handige jongens" (FransHals). „Pieds Nickelés" hebben in hun leven vele avonturen beleefd, welke in films ziin weergegeven. Zi.i gaan graag oo rooftochten uit en het schijnt, dat de politie niet veel moeite heeft ze te pakken, maar de man nen, drie in totaal, slagen er steeds in, te ontsnappen. Vaak gebeurt dat op komische wijze. De humor za! de een meer waarde ren dan de ander. Het geheel voldoet ech ter wel en brengt veel vrolijkheid. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw G. J. Schreuder, tot Sep tember lerares aan de Christelijke M U L O.- school aan de Haarlemse Dreef, werd giste ren tijdens het afscheidsfeest van de vorige directrice officieel door het schoolbestuur van het Christelijk Instituut voor Meisjes te Rotterdam als hoofd van deze school wel kom geheten. A.s. Maandag wordt op de Botermarkt en Ged. Oude Gracht geen markt gehouden. De heer H. D. Kruycr, die veertig jaar ambtenaar is bij de P.T.T. is ter gelegenheid daarvan gehuldigd. Toespraken hebben ge houden de heren F. Smit, directeur van het postkantoor, die een oorkonde aanbood, J. C. Ophuysen, die namens het jubileumfonds ge schenken overhandigde, J. de Bout, chef van de expeditie aan de Baljuwslaan en de heer Flooren, die'de leiding had van de bijeen komst. Aan de Gemeentelijke Openbare Lees zaal en bibliotheek te Heemstede werd de bibliotheekprijs voor 1948 uitgereikt. Deze prijs van f500 wordt door de Centrale Ver eniging van Openbare leeszalen en bibliothe ken éénmaal per jaai toegekend aan die bibliotheek, die de meest opvallende presta ties in dat jaar gegeven heeft. Ditmaal was de Gemeentelijke bibliotheek van Heemstede aan de beurt omdat deze instelling de eerste in de lande is. die een R.K. afdeling naast de Algemene Afdeling exploiteert. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 7 September des avonds van half acht tot half negen door George Robert luidt: 1. Fantasie c. kl. t., J. S. Bach: 2. Suite du premier ton, grand plein jéu. Fugue, Duo. Trio. Basse et Dessus de trompette (en dialogue). Récits de eromorne et de cornet séparé (en dialogue), Dialogue sur les grands jeux, L. N. Cléram- bault; 3. Andantino B maj., C. Franck: 4. Improvisation, C. Saint-Saëns; 5. Choral II, H. Andriessen. In een woning aan de Hagestraat heeft de economische recherche 123 pakjes cigaret- ten in beslag genomen, welke de bewoners voor f 185 en zonder bon in Amsterdam had den gekocht. Tegen de bewoner, een 59-jarige groentenkoopmnn is proces-vervaal opge maakt. In de nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een woning aan dö Paul Krugerkade. Vermist worden een horloge ketting. distributiebescheiden, 400 tabaks bonnen en een 80 a 90 doosjes cigaretten. Ingebroken is in. een woning aan de Wethouder Roodenburgstraat. Hier heeft men zich de toegang verschaft door een niet goed afgesloten opsteekraampje boven de keukendeur te openen en vervolgens de knip van het raam naast de keukendeur te ver wijderen. Ontvreemd werden een dames- rijwiel en wat cigaretten. Verdacht van verduistering in dienst betrekking is aangehouden de 36-jarige P. H. A. S. en verdacht van heling de 46-jarige koopman C. N. De leden van dc gemeenteraad van Heemstede zijn uitgenodigd Dinsdagmiddag om vier uur een -raadsvergadering bij te wonen, welke gewijd is aan de inhuldiging van Koningin Juliana. Een 29-jarige arbeider raakte gisteren in de Barleljorisstraat op zijn fiets tussen twee vrachtauto's beklemd. Zijn fiets werd geheel vernield, maar de berijder zelf kwam er zonder kleerscheuren af. Een 31-jarige grondwerker werd Vrij dagmorgen aangehouden, toen hij in de gesloten bak van zijn carrier twee jute zak ken met ongeveer 75 kilo van een clande stiene slachting afkomstig rundvlees ver voerde. Oneerlijke vindster. De Haarlemse recherche heeft een negentienjarig atelier meisje aangehouden, dat enige tijd geleden op de Julianalaan een gouden armband had gevonden en deze niet bij de politie had aangegeven. In plaats daarvan had zij het sieraad voor f55 aan een opkoper verkocht. Van de B-afdeling der Rijkskweekschool te Haarlem namen 15 leerlingen deel aan het hoofdakte-examen. Van hen slaagden er 13. Eén werd afgewezen en eén candidaat trok zich terug. De eindexamens van de eenjarige opleiding voor onderwijzen-es) worden ge houden van 8 tot en met 18 Sept. Er wordt aan geen enkele kweekschool in het land opnieuw een eenjarige opleiding verbonden. Zondagsdiensten Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barleljoris straat 11, tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. telef. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ROZENSTRAAT 15 vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 i Adv.) lUopmpnrfaal HAARLEM. 3 September 1948 ONDEETROUWr»' 3 SeotL H C Jansen en N Groenevolt; R M Eebes en J. Pijl. GEHUWD: 3 Sept D Roggeveen en J van Santé: J. Verdel en P C. van Elk; C. B. Pel- likaan en G. van den Domhof; J. W. G. Sersansie en A. Visser. BEVALLEN van een zoon: 1 Sept., A. van Lieshoutvan Schooten: J. G. PïerikBeve lander; 2 Sept., M. W. Rodermondvan Andel: F. WalravenSteputat: R. M. E. van der SpreeOttho: C. V. EmmerBart; 3 Sept.. A. M. LangereisScholten. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept.. J. Blok- -Steenbergen: 2 SentJ Gorter—Prins: m c Smits-Voeel: 3 Sept. H Mert-irAliV -Kutschera: P. C Toosten—Reekers: A van den BosVleehert. OVERLEDEN: 2 Sept., A. C. Steinraht. 3 j., Hazepaterslaan: C. van der MijeLandes- bergen, 49 j., Hazepaterslaan. BELANGSTELLING VOOR SPROOKJES OPVOERING. Bijna 2000 leerlingen van de lagere scho len van Bloemendaal (dorp) en Overveen zullen Maandagmiddag de tribune van het openlucht-theater bevolken, om in deze sprookjesachtige omgeving te genieten van een opvoering van „Het Betoverde Prin sesje" door het Aerdenhouts Kindertoneel onder leiding van mevrouw Van Kampen Van den Brink. Aangezien er van de zijde van de ingezetenen voor deze opvoering veel belangstelling wordt getoond, ligt het in de bedoeling een tweede opvoering op een avond te geven.' DE HEER V. D. HEIJDE VERLAAT HET ONDERWIJS. De heer P. v. d. Heijde, werkzaam aan de Chr. ULO-school te Bloemendaal en aan middelbare scholen te Haarlem, zal binnen kort van het onderwijs afscheid nemen, daar hij een werkkring in Johannesburg in Zuid-Afrika zal krijgen. GEVELVERSIERING. Bij de wedstrijd voor gevelsersiering heeft de jury in Bloemendaal de eerste prijs toegekend aan de firma Gras Spoor; in Overveen aan de Combinatie Winkel galerij KRUIS VAN VERDIENSTE. Aan de heer Stekelenburg te Bloemen daal, gezagvoerder der koopvaardij, is wegens betoonde dapperheid gedurende de oorlogsjaren het kruis van verdienste uit gereikt. WELKE DOKTER? De artsendienst wordt Zondag 5 Septem ber waargenomen door dr. H. D. G. A. Immink te Bloemendaal. Heemstede Feest aan de Glip De buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" organiseert op 6 September feeste lijkheden, bestaande uit volksspelen, een openluchtspel en een gecostumeerde voet balwedstrijd. Het feest vindt plaats op het terrein van de speeltuin. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr J Reurink Aeröen- houtsduinv.eg 8. lel 260,35. dr. A G Dege- «iai P ri>' Hoocrhstraai tel 19920. Geopende Apotheek. Heemst ense Apo theek. Binnenweg 98. lei 28197: Aeidenhout Apotheek. Zandv laan 164. tel. 26772. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heem- steedse Dreef 31, tel. 29464.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6