Teleurstelling in Amerika Wat zegt Parijs? De eerste stemming in de Kamer eindigde met een nederlaag Omsingeling van het gemeentehuis door Sovjet-soldaten en politie over te langzame eenwording van Europa Weer bericht DAT WAS DE VRAAG die Napoleon placht te stellen op alle critieke ogen blikken in zijn stormachtige carrière. Men kan zich indenken hoe zij op dit moment de Franse politici benart, wier manoeuvres zijn vastgelopen. De huidige Nationale Vergadering is blijkbaar niet meer in staat een regering op te leveren, die werkelijk regeren kan. Na de val van het kabinet- André Marie, dat een maand geleefd had, is als resultaat van enige dagen van poli tieke verwarring een nieuw kabinet-Robert Schuman opgetreden, dat het niet verder heeft gebracht dan het weinig indrukwek kende besluit, een premie van 2500 francs (dertig gulden) de man aan de arbeiders uit te keren en dat binnen, vierentwintig uur in de Nationale Vergadering verslagen is. Met 295 tegen 289 stemmen is het naar huis gestuurd. De radicaux-socialistes (deze partijnaam is het best in het Nederlands te vertalen door: vrijzinnig-democraten) heb ben in de thans bestaande toestand de door slag gegeven. Zij zaten op de wip, zoals dat heet en de meesten van hen hebben tegen de regering gestemd. Hun partij-voorzitter, de bekende politieke veteraan Edouafd Herriot, is nu als zodanig afgetreden als protest tegen het optreden van zijn eigen partij. President der Republiek Vincent Auriol heeft hem daarop naar het Elysée geroepen en hem verzocht „een politieke leider te vinden, op wie tijdens de elf kabinets-mislukkingen sinds de bevrijding nog geen smet is geworpen en die toch vol doende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een nationale regering." Het lijkt een zware opgaaf. Herriot, maire van Lyon, nu 76 jaar oud (evenals Léon Blum, die in de laatste tijd niet meer op de voorgrond schijnt te komen) is nog steeds president van de Nationale Verga dering. Uit de merkwaardige opdracht, hem gegeven, zou men moeten afleiden dat hij zelf in eerste instantie geweigerd heeft, een nationale regering te vormen. Het verwon derlijke is evenwel, dat de president der Republiek hem nu wel met het zoeken van een formateur heeft belast. Men zou zeg gen dat dit 4e taak van de president-zelf is. Zou hij Herriot's hulp als een verster king van zijn eigen invloed beschouwen? Niettemin is Herriot er als partij-voorzitter niet eens in geslaagd, zijn eigen radicaal socialisten tot eendrachtig beleid bij de jongste beslissende stemming te brengen. Het is in Fpankrijk een politieke janboel geworden, die het buitenland geen andere indruk kan geven dan dat partijbelangen overheersen en men blind is geworden voor de gevolgen van het eindeloos getwist. Als Herriot de door de president gezochte man zou vinden, hoe zou hij dan een meerder heid in de Nationale Vergadering moeten vinden? De communisten stemmen tegen iedere regering, waarin zij geen zitting hebben, de socialistische partij ep de M.R.P. zijn beide kennelijk afhankelijk van de vakbonden. Het is begrijpelijk dat Rollin, een man van rechts, gisteravond in de As- semblée vóór de stemming de vraag heeft gesteld of de macht nu eigenlijk bij de vakbonden of bij de regering berustte. Er wordt nu gepraat over een kabinet op brede basis, waarin Gaullisten zitting zou den hebben. Wie zou dat dan moeten lei den? Zou Herriot zelf, in antwoord op de vraag van de president, met De Gaulle aan komen zetten en zou deze, als hij op een dergelijk aanbod inging, een meerderheid in de Assemblée kunnen halen? Op dit ogenblik lijkt zo'n gang van zaken nog moeilijk aan te nemen. Maar in de Franse politiek kunnen wijzigingen snel intreden en zij zouden ingrijpender kunnen zijn als het geduld van Parijs eenmaal ten einde mocht zijn. Wat zegt Parijs? De dagen der keizer rijken zijn voorbij, maar niet alleen in die dagen heeft de hoofdstad, waarin „het hart van Frankrijk klopt", zich plotseling doen gelden. En evenals in die dagen is het Franse bestuursbeleid sterk gecentraliseerd en leeft men in dat bewustzijn. Parijs be slist. En Parijs is in critieke omstandig heden vaak hevig, opstandig opgetreden. Het is grillig, geladen en fel als het een maal losbarst. Napoleon, de machtigste man die er ooit geregeerd heeft, placht voort durend, meermalen vervuld van onzeker heid, te luisteren naar Parijs. Of het grom de. Of het roerig werd. Of de Vesuvius met uitbarsting dreigde. Frankrijk staakt voortdurend. Allerlei stakings-berichten uit de provincie, ook uit Ly0n stad met een millioen inwoners, maar niettemin de .provincie zijn van minder belang dan de 24-uurs staking van het personeel van alle openbare diensten in het gebied van Groot-Parijs, die vandaag begonnen is. Dergelijke demonstraties in de hoofdstad zijn eerder gehouden. Maar nu worden zij gevaarlijk. Zou het ditmaal nog rustig aflopen, dan blijft niettemin de onzekerheid onverminderd bestaan. In dit Parijs, in het Palais Chaillot, moet over een dag of veertien de Assemblée van de U.N.O., die volgens de verwachting van secretaris-generaal Trygve Lie tot Kerstmis zou kunnen duren, een aanvang nemen. Men had er een rustiger tehuis voor kun nen kiezen. Men mag zich de vraag stellen, of de sfeer der Parijse conflicten de sfeer van internationale conflicten in de U.N.O. niet verder zal vertroebelen instede van haar oplossing te bevorderen. Ook in de kringen der U.N.O. heeft, men reden om zich de vraag te stellen: Wat zegt Parijs? R. P. Deens schip op een mijn Nederlands overlevende opgepikt Radio Kiel meldt, dat het Italiaanse stoomschip „Apollo", op weg van Kiel naar Gdansk, Dinsdagmorgen vroeg een Neder landse zeeman heeft opgepikt, een schip breukeling van het Deense stoomschip „Massima",, dat op 6 September des avonds op een mijn liep en in de lucht vloog. De geredde schipbreukeling kon niets over het lot, van de 8 andere opvarenden van de „Massima" mededelen. Er worden acht leden van de bemanning Vermist. Onder hen bevindt zich nog een Nederlander. De Deense vloot zoekt thans met patrouil levaartuigen en vliegtuigen naar mogelijke overlevenden. Het is niet uitgesloten, dat zij in een boot de Duitse kust van de Sovjet-zóne hebben bereikt. De „Massima" had Rotterdam aangedaan en was nu met een lading cokes op weg van Emden naar Stege. Koningin Juliana en Prins Bomhard arriveren bij het Concertgebouw te Amsterdam ter bijwoning van het galaconcert. Galaconcert in de hoofdstad Reeds lang voordat het gala-concert in het Amsterdamse'Concertgebouw Dinsdag avond begon, had een menigte Amsterdam mers en tallozen, die van buiten de stad waren gekomen om de feestweek mee te :en, zich opgesteld in de omgeving van het gebouw. De kijkers konden zeer fraaie avondtoiletten en rijk met goud bestikte gala-uniformen bewonderen. In het Concertgebouw zelf heerste een geanimeerde drukte. Geruime tijd voor acht uur was de zaal geheel gevuld. Als eerste betrad de- koninklijke" loge prinses Margaret Rose, yergezeld door de erf-groothertog Jan van Luxemburg. Daar na volgden de overige vorstelijke gasten. Toen Koningin Juliana door de ingang Jan Willem Brouwersstraat was binnen getreden, bood het elfjarig dochtertje van de secretaris van het Concertgebouw- bestuur haar een bouquet rose orchideeën aan. Minzaam boog de vorstin zich over het bedeesde meisje en zei: „Wat een bof, dat je vanavond zo laat naar bed mag." In de loge aangekomen werden H. M. en haar gemaal door de grootmeesteresse, ba ronesse Van Tuyll van Serooskerken, ont vangen. De Kqningin was gekleed in een jade-groene met zilverdraad doorstikte japon, waarover een witte bontcape. Zij droeg een brillanten snoer en een diadeem met fonkelende edelstenen. Prins _Bernhard droeg de gala-uniform van luitenant-gene raal der Blauwe Huzaren. Na het Wilhel mus volgde een driewerf „Leve de Ko ningin". Onder leiding van Eduard van Beinum en met*medewerking van het Toonkunst koor bracht het Concertgebouw-orkest vóór de pauze het „Te Deum" van Alphons Diepenbrock en de „Variations sympho- niques" van César Franck ten gehore. So listen waren Jo Vincent, sopraan; Annie Woud, alt; Louis van Tulder, tenor; Willem Ravelli, bas en Willem Andriessen. piano. Na de pauze volgde de Vijfde Symphonie van Beethoven. Tijdens de pauze heeft Koningin Juliana Eduard van Beinum bij zich ontboden en hem gecomplimenteerd met de wijze, waar op hij het orkest deze avond liet musiceren. In het bijzonder sprak de vorstin haar vol doening uit over Diepenbrocks „Te Deum", dat zij deze avond voor het eerst hoorde uitvoeren. Indonesische onderhandelingen Kabinet-Schuman was ééndagsvlieg Herriot op zoek naar een acceptabele figuur „met onbesmet verleden en voldoende gezag' Bij de eerste stemming in de Nationale Vergadering heeft het kabinet-Schuman reeds de nederlaag geleden die zijn lot be zegelde. Na een dag in functie te zijn ge dweest, is de regering afgetreden en thans is Frankrijk in zijn elfde regeringscrisis na de bevrijding en in de derde sinds zes we ken. De stemverhouding waarmede Schu man het onderspit dolf was 289 voor, 295 tegen. Edouard Herriot, de leider der radi caal-socialisten, heeft ontslag genomen als voorzitter van zijn partij als protest tegen de houding der radicaal-socialisten, waar-, van de meerderheid tegen stemde. De op positie kwam overigens van uiterst-links en van de Gaullisten. Kort na het aftreden van de regering- Schuman heeft president Auriol een onder houd van een uur gehad met Edouard Her riot. voorzitter van de Nationale Vergade ring. De president verzocht Herriot officieus „om te zien naar een politieke leider, op wie tijdens de elf kabinetsmislukkingen sinds de bevrijding nog geen smet is ge worpen en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een natio nale regering." In parlementaire kringen wordt de ver onderstelling geuit, dat Gaullistisch gezin den tot minister gekozen zullen worden in een kabinet op breder basis. De Assemblée was begonnen met een herdenking van de overleden oud-president van de Tsjechoslowaakse republiek, dr. Eduard Benesj. Het debat werd daarop ge opend door Rollin (rechts republikeins), die zeide, dat de regering niets zou kunnen bereiken, tenzij ze de „autoriteit van de staat" zou kunnen herstellen. Daarop waarschuwde premier Schuman de afgevaardigden tegen „het ernstige ge vaar", dat een nieuwe kabinetscrisis in de tijd van zes weken zou betekenen. Schuman werd scherp aangevallen door Gaullistische woordvoerders. Vervolgens critiseerde Schuman de vak verenigingsleiders wegens „het teweegbren- Hoopt de republiek op de Sovjet-Unie? Aneta verneemt van welingelichte zijde, dat de Indonesische republikeinse delegatie van plan is, een rechtstreeks rapport over de situatie der onderhandelingen aan de Veiligheidsraad, te zenden. Naar een correspondent van het Chinese dagblad „Keng Po" meldt, heeft hij uit kringen van de republikeinse delegatie vernomen, dat de politieke onderhandelin gen tussen Nederland en de republiek thans zeker voor de laatste maal zijn ge houden en hun einde naderen. Volgens de „Keng Po" is men in genoemde kringen van mening, dat met de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië en de fe derale regering, de politieke onderhande lingen met Nederland automatisch ten einde lopen en dat waarschijnlijk in de plaats daarvan, de onderhande lingen zullen worden gevoerd tussen de republiek en vertegenwoordigers uit het federale kamp. Een zekere John Goast, een 31-jarige Londenaar, die volgens zijn zeggen advi seur is van het republikeinse Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, hield te Singapore een persconferentie, waarin hij zeide, dat de republiek thans al haar hoop heeft gevestigd op de Sovjet-Unie voor hulp in het bereiken van een aan vaardbare overeenkomst met de Neder landers. De republikeinen geloven thans, zeide hij, niet meer dat de Verenigde Sta ten hun bij het verkrijgen van zulk een overeenkomst behulpzaam zullen zijn. HET ZOVEELSTE BERLIJNSE INCIDENT Londen en Washington vatten het geval ernstig op Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat men te Londen de toestand, te Berlijn ernstig opvat. Regeringsfunctionarissen te Washington verklaarden Dinsdag, dat „de door de com munisten geleide aanvallen jegens de Ber- lü-se gemeenteraad" een ernstige toestand g: 'lapen hadden, welke door hoge func tionarissen van het ministerie van Buiten landse Zaken bestudeerd wordt. Er was nog geen besluit genomen omtrent het al ot niet zenden van een officieel protest naar de Sovjet-autoriteiten aangaande deze zaak. Uit Washington wordt gemeld, dat president Truman een bijzondere bij eenkomst met de nationale veiligheids raad heeft belegd in het Witte Huis. Een woordeerder van de president zei dat de bijeenkomst verband hield met de toestand te Berlijn. Hij deelde niet mee, of er enig besluit genomen was. Aanwezig waren de minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, minister Forrestal (landsverdediging), minister Symington (luchtvaart), minister Sul livan (vloot), minister Royall (leger), onder-minister Lovett (Buitenlandse Zaken) en de voorzitter van het natio nale bureau voor de veilighcidsreser- ves, Arthur Hill. Uit Berlijn wordt vernomen, dat de Franse generaal Koenig een protest heeft ingediend bij de Sovjet-generaal Sokolofski wegens het „raadhuis-incident". Gemeentehuis omsingeld. Intussen houden Russische soldaten en politie-agenten uit de Sovjet-sector het Berlijnse gemeentehuis nog steeds omsin geld. Zij hebben agenten uit de Westelijke sectoren, die door burgemeester Friedens- burg naar het gemeentehuis waren gediri geerd toen de communistische overval be gon, gearresteerd toen zij probeerden uit het omsingelde gemeentehuis te ontvluch ten. Volgens de opgaven van de politie uit de Oostelijke sector zijn in totaal zes en dertig personen in arrest. Zij worden be schuldigd van illegale activiteit. Een Ame rikaans kolonel, Babcock, werd gearresteerd toen hij trachtte het gemeentehuis te be reiken. Hij werd later vrijgelaten. De vier militaire gouverneurs zijn nog steeds bezig dagelijks onderhandelingen te voeren over de détails van de opheffing der Berlijnse blokkade, doch men verwacht dat de incidenten in het gemeentehuis zul len leiden tot verslechtering der resultaten. De Berlijnse gemeenteraad zal vandaag een zitting houden in de Britse sector. Men verwacht morgen grote tegenbetogingen in de Westelijke sectoren, georganiseerd door de politieke partijen. In een brief aan Inspecteur Wendt, het hoofd van de politie van het district, waar- in het raadhuis gelegen is, heeft Stumm, het hoofd van de politie im.de Westelijke sectoren, de onmiddellijke vrijlating ge- eist ♦'an de in het raadhuis gearresteerde en geboeid weggevoerde politiemannen. „Ik heb vernomen, dat evenals leden van mijn politie-afdeling, talrijke burgers uit de Westelijke sectoren gearresteerd zijn. eis de onmiddellijke vrijlating van deze personen en voorts dat mij tegen tien uur Woensdagochtend een rapport wordt over handigd. Ik heb een klacht jegens u ingediend bij de openbare aanklager van het hof voor bemiddeling wegens vrijheidsberoving", aldus de brief. Hedenmorgen is opnieuw een aantal Westelijke politie-agenten door de Russen gearresteerd, toen zij met leden van de Franse verbindingsstaf uit het gemeente huis naar de Westelijke sectoren trachtten te gaan. Twee jeeps met gewapende Rus sische soldaten hielden het convooi aan. Daarna" omsingelden 20 Duitse politieman nen uit de Oostelijke sector, die zich in de buurt verscholen hadden, het convooi. De aanwezige Fransen kregen opdracht in auto's te stappen en de Russische sector te verlaten. De hedenmorgen gearresteerde politie-agenten vormen de laatste groep van de 46 agenten, die opdracht hadden in het gemeentehuis te waken over de inven taris en tegen eventuele gewelddaden. Gratieverlening in Indië Bij besluit van de luitenant-gouverneur generaal wordt aan alle bij rechterlijk ge wijsde tot tijdelijke vrijheidsstraf veroor deelden in Nederlands-Indië met uitzon dering van veroordeelden behorende tot de Koninklijke Nederlandse Marine en de Ko ninklijke Landmacht gratie verleend vol gens de hierna volgende regelen. De verleende gratie bedraagt bij vrij heidsstraffen: Van 6 maanden of minder 1 maand; boven 6 maanden tot 1 jaar 2 maanden: boven 1 jaar tot en met. 2 jaren 3 maanden; boven 2 jaren tot en met 6 jaren 4 maan den; boven 6 jaren tot en met 10 jaren 6 maanden; boven 12 jaren 8 maanden. Ingeval een veroordeelde meer vrijheids straffen achtereenvolgens moet ondergaan, worden deze voor de toepassing van het bepaalde in het vorige lid als één strar aangemerkt. gen van stakingen", wat hij een ontoelaat bare activiteit achtte. Hij kreeg slechts ap plaus van zijn eigen partij, de M.R.P. Stakingsbeweging. De stakingsbeweging in Frankrijk breidt zich uit; het bevel tot een uur-staking dat door de C.G.T. is gegeven, schijnt in het nijverheidsbekken van Lyon bijna overal te zijn gevolgd. In alle grote metaal-, textiel- en chemische bedrijven is het werk stop gezet, evenals in het transportbedrijf. In het Loiredepartement hebben de mijn werkers het werk voor 24 uur stilgelegd. De metaalai'beiders te La Rochelle en La Pallice zetten de Vrijdag aangevangen sta king nog steeds voort, wat ook het geval is met talrijke arbeiders in het bouwbedrijf. In de fabrieken Peugeot, te Sochau, is de staking volledig en te Clermont-Ferrand rijden de trams nog steeds niet. Voor heden zijn nog andere stakingen aangekondigd. De C.G.T. heeft een staking afgekondigd voor een periode van 24 uur van het per soneel van alle openbare diensten in het gebied van Groot-Parijs met ingang van heden. In haar stakingsoproep aan het personeel openbare dienst, verklaart de C.G.T., dat de burgerlijke autoriteiten getoond hebben, ,niet in staat te zijn" ook maar de geringste nauwkeurigheid te betrachten bij de toe passing van maatregelen tot reclassificatie van de lonen. Elders in Frankrijk is er een golf van soortgelijke „waarschuwingsstakingen" en .symbolische" stakingen. In het departe ment Rhöne werd een uur gestaakt en reden de trams niet. Te Troyes staakten de ar beiders in textielbedrijven en bouwbedrij ven 24 uur op advies van communistische en niet-communistische bonden. Het personeel van de openbare diensten heeft in een communiqué verklaard, dat de door de regering toegezegde bonus van 2500 frs. niet aan de eisen van de arbeiders te gemoet komt. Een vakverenigingsleider zeide, dat de staking van Woensdag te Parijs was afgekondigd, omdat de arbeiders van oordeel waren, dat de toegezegde bonus slechts het eerste resultaat was van het stellen van eisen. Communistisch communiqué De Franse communistische partij heeft vannacht de volgende verklaring uitge geven: „Met het oog op de toestand, die door het ontslag van de regering Schuman is ge schapen, herhaalt de Franse communisti sche partij haar vorige verklaringen er bevestigt zij nogmaals bereid te zijn de verantwoordelijkheid op zich te nemen in een regering van democratische unie om de politiek te voeren welke onontbeerlijk is voor het economisch en financieel herstel en de koopkracht van de arbeidersklasse en van de nijvere standen te verhogen, 's lands onafhankelijkheid te bewaren, de republiek te verdedigen en de vrede op te bouwen." 47 Indonesiërs gedood bij uitbraakpoging Naar Aneta verneemt, zijn er 47 doden en 24 gewonden gevallen, toen 400 gear resteerde Indonesiërs in de nacht van 4 op 5 September een uitbraakpoging deden uit een kamp nabij Gcdong Gedeh, in het Krawang-gebied in West-Java. De wacht moest van de vuurwapens gebruik maken toen de geïnterneerden trachtten uit te breken, nadat tevoren reeds tot tweemaal toe een mislukte uitbraakpoging was ge daan. De bewuste 400 Indonesiërs waren gearresteerd bij een onderzoek van onge veer 10.000 personen in het onrustige ge deelte van het Krawangse Noord-Oostelijk van Tjibaroesa. Hierbij waren 400 ver dachten aangehouden, een aantal vuurwa penen en een hoeveelheid munitie werden in beslag genomen. Terroristen veroordeeld Het bijzonder krijgsgerecht van de eer ste infanterie brigade groep te Buitenzorg deed dezer dagen uitspraak in de zaak tegen vijf verdachten van de aanslag op de Goalpara-onderneming. Mr. J. Meijer, de auditeur-militair, begon met een over zicht van de gehele toedracht der zaak waarbij hij onthulde dat dc aanslag op Goalpara geschiedde op grond van een algemene order van luitenant-kolonel Moerni. Na herinnerd te hebben aan de golf van terreurdaden die de laatste tijd in West-Java wordt gepleegd, gaf mr. Meijer te kennen dat niet krachtdadig ge noeg kan worden opgetreden legen deze opererende massa en dat aan de daders ge voelige correcties dienen te worden toege bracht. De auditeur-militair eiste, tenslotte tegen de verdachte Ibrahim de doodstraf wegens vrijheidsberoving en rampok, tegen Soe- manta >12 jaar wegens het lidmaatschap van een terreurorganisatie die de wapenen had opgenomen tegen het .wettig gezag, tegen Darma en Opin respectievelijk 6 en 3 jaar daar hij hun beroep op overmacht niet aannemelijk achtte. Voor Tatang requireerde hij vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De president van het Bijzonder Krijgs gerecht, mr. S. L. F. de Hartogh, deed on middellijk uitspraak en veroordeelde Ibra him, de leider van de aanval, conform de eis tot de doodstraf. Voor Soemanta achtte hij een straf van acht jaar in juiste ver houding tot datgene wat door hem mis dreven was. Hij kon zich verenigen met de eis tot ^n-ijspraak voor Tatang. Ten aanzien van Darma en Opin verschilde hij van mening met de auditeur-militair. Mr. De Hartogh zei dat hij, waar een aantal met vuurwapenen uitgeruste Europeanen niet de moed hebben kunnen opbrengen, om aan de intimidatie van een bende weer stand te bieden, hij dit ook niet wilde eisen van een eenvoudige loerah en een man- doerdessahpolitie. Hij aanvaardde dan ook hun beroep op overmacht en sprak beide beklaagden vrij. Ontploffing te Chicago De brandweer te Chicago is Dinsdag ochtend uitgerukt om een brand te bestrij den in een fabriek van suikergoed in het Westen van de stad. De brand ontstond na een hevige ontploffing waarvan de oorzaak niet bekend is en die tot op 5 km afstand gevoeld werd. Verscheidene personen wa ren op het ogenblik van de ontploffing in de fabriek aan het werk. Totnogtoe zijn er vier doden gevonden. Zeven gewonden ver keren in een ernstige toestand. Er wordt te Washington steeds meer critiek geoefend op „het langzame ont wikkelingstempo van de West-Euro- pese Unie in politiek en economisch opzicht". Hoge Amerikaanse ambtena ren hebben, overigens niet-officicel. uiting aan deze toenemende ontevre denheid gegeven en vele invloedrijke commentatoren doen het openlijk. De eerste officiële aanwijzing, dat dit ook het gevoelens van de regering der Ver enigde Staten is, ziet men in het feit, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring onvoorwaardelijke steun toezegde aan de gedachte van een alge mene Europese Assemblée, enkele dagen nadat de Britse premier, Attlee, in dit op zicht een politiek van bedachtzaamheid had aanbevolen. Er is alle reden om aan te nemen, dat deze verklaring ten doel had afkeuring uit te spreken over wat men beschouwde als Attlee's overmatigë voor zichtigheid. Tegelijkertijd publiceerde de Amerikaan se pers een vloed van berichten en com mentaren, waarin geconstateerd werd, dat het ontwikkelingstempo der West-Europese Unie de laatste maanden duidelijk ver traagd was. De volgende verklaringen voor deze ont wikkeling werden gegeven: De landen van Europa hebben „niet zoveel belangstelling in het plan-Marshall en zijn doeleinden als wel gewenst zou zijn", doordat ze te zeer in beslag worden genomen door hun da gelijkse zorgen. Verscheidene Europese landen zijn in verband met 4e tegenwoordige spanning en het verzet van Oost-Europa tegen het plan-Marshall, van mening, dat Ameri kaanse economische hulp alleen onvoldoen de is en dat militaire steun nodig is om het herstelplan te completeren. Verschillende landen met een stabiele regering en een betrekkelijk stabiel econo misch leven aarzelen hun lot te binden aan dat van landen met een labiele regering, welker economisch leven in beginsel of ook in doeltreffendheid van het hunne verschilt. Engeland, aangewezen als leider van welke federalistische beweging ook, ver traagt de ontwikkeling, omdat de econo mische „contröle-politiek" van zijn socia listische regering onverenigbaar is met een federaal schema dat zou betekenen, dat die contröle in vele opzichten opgeheven of verzacht zou moeten worden. Wat dit laatste betreft, zegt Walter Lippman bijvoorbeeld: „Attlee en Bevin zullen nooit de oprichters van een federatie van socialistische staten zijn. Zij zullen blijven werken voor een socialistisch En geland, dat geen unie of vervlechtingen met andere landen heeft". Het periodiek Business week schrijft, dat vele Marshall-landen zich niet ten volle zullen inspannen, alvorens zij zekerheid hebben ten aanzien van militaire steun der Verenigde Staten. Frankrijk en andere lan den, aldus het blad, zijn van mening, dat de Verenigde Staten met het aankondigen van de omvang van hun militaire steun aan de landen van het pact van Brussel niet moeten wachten tot alle bijzonderhe den zijn uitgewerkt. De buitenlandse vorstelijke gasten, die tegenwoordig waren bij de inhuldiging van Koningin Julianawoonden gisteravond het galaconcert in het Amsterdamse Concertgebouw bij. Op deze foto ziet men van links naar rechts Kroonprinses Martha van NoorwegenErf-groothertog Jan van Luxemburg, Prinses Margaret Rose van Engeland, Kroonprins Gttslaaf Adolf van Zweden, Koningin-moeder Elisabeth van België, Koningin Juliana en Prins Bomhard. VRIJ WARM, Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overi gens zwakke tot matige Zuidelijke wind. .Vrij warm voor de tijd van het jaar. 9 September^ Zon op 6.04 uur. onder 19-10 uur Maan op 14.12 uur. onder 21.36 uur 63e Jaargang No. 19034 TT 1 T^ 11 1 Woensdag 8 SeptemEer 1948 b— ^r;^3JenAdvt-ht; Hrrrrr p*th q I nf7 hnH 10724, 14825, Redact.e 10600. Direct-Hoofdred. III tl I I Jl I IV IJ j J JLJ I VJ VJ. ƒ4,-. Franco per post ƒ4,50. Postjiro 273107. 15054. Bijkantoor H.N.,Soendaplein 37 Tel 12230 X XlVAVAJi Adverttarieven op aanvraag bij dc Administratie. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1