c Nederlandse Jaarbeurs wordt door buitenlandse markten bedreigd Koningin-moeder PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA 3 Nieuwe Uitgaven Q Wereldnieuws WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 WAARSCHUWENDE WOORDEN VAN DR. MILIUS Regering gaf nog steeds geen toestemming tot uitbreiding Van een eigen verslaggever) „Het nieuws, dat ik u zo gaarne had willen meedelen, namelijk dat de Regering, gelet op het belang der Jaarbeurs als nationaal en internationaal centrum van handels verkeer niet alleen voor het heden, maar in het bijzonder ook voor de toekomstige "Westeuropese samenwerking, besloten heeft aan de Jaarbeurs haar goedkeuring te ver lenen haar bouwplannen te verwezenlijken, is nog stoeeds niet ontvangen. Voor heel ons industrieel- en handels leven worden hier kansen gemist, terwijl juist uitbreiding van ons productief ver mogen en bevordering van onze export een onontkoombare voorwaarde is voor het overwinnen van de zorgelijke economische toestand, waarin ons land verkeert. Het is onbegrijpelijk, dat de regering hier nog steeds talmt en toelaat, dat langzaam j maar zeker de Nederlandse Jaarbeurs in de achterhoede raakt." Aldus gaf de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs mr. J. Milius, bij de opening van de "Najaarsbeurs gisteren uiting aan zijn bezorgdheid, dat de Neder landse Jaarbeurs in de toekomst niet meer zou kunnen concurreren met soort gelijke buitenlandse instellingen. Brussel. Londen. Birmingham, Bazel, Lyon. Milaan beschikken over veel meer capaciteit dan Utrecht. Leipzig kon zich weer aanzienlijk herstellen, onder Engelse invloed ontstond te Hannover een beurs, Keulen en Frankfort hervatten hun activi teit. Moet Nederland hier te laat komen en zijn kansen laten voorbijgaan? Nederland: Handelsweg en Handelscentrum. Is het niet duidelijk, zo vroeg mr. Milius, dat indien de Westeuropese economische samenwerking een feit wordt met de Beneluxlanden als centrum van deze acti viteit. voor zijn Jaarbeursinstituut, dank zij Nederlands ligging en transportmoge lijkheid. juist Nederland hier de kans heeft handelsweg en handelsmiddelpunt van West-Europa te worden? Ziet men dit niet of ziet men het pas straks, wanneer het te laat is en anderen met de kansen gaan strijken? Nederland, België ^n Luxemburg zullen straks een Economische Unie aan gaan om samen één groot economisch ter rein in de wereld te bestrijken, waar dan méér dan tot nu toe hun stemmen gezag zullen hebben. De drie landen zullen elkaar economisch moeten aanvullen. Waar kan voor deze landen in het onderling handels verkeer het centrum van dit verkeer beter worden gevonden dan op de Jaarbeurzen Het was een wonderlijkemaar weldadige i overgang gisteren van het feestende naar het werkende land. In Amsterdam, dat nog van geen ophouden weet. was hel nog volop vreugde en jolijt met vlaggen en slingers, lampen en lichten. Maar naarmate wij Utrecht naderden, zagen we hoe op de boerderijen de vlaggen wer- i den ingehaaldtan de tjalken in het Mer- wedekanaal de guirlandes werden verwij- derd, hoe in Breukelen, Vinkeveen en Abcoude de draaimolens, poffertjeskramen en de hoofden van Jut ontluisterd en ont takeld stonden. En in Utrecht was de droom voorbij. Daar waren wij weer in het hart van het. noeste, nijvere, werkende land. Daar waren wij weer bij de zwoegers van het bedrijfsleven, j dat, meevaller of tegenslag, aanpakt en niet i versaagt. En waarvoor de Jaarbeurs de J periodieke krachtmeting betekent, waar het de wereld kan laten zien. wat het waard is en waar het gefaald heeft. lijk luxe, semi-luxe of veredelde producten op de wereldmarkt kunnen aanbieden, waarvan de invoer juist zoveel mogelijk wordt beperkt. Het Nederlandse economi sche leven zal alleen op gang kunnen wor> den gehouden, indien met nog grotere be sparingen, met nog meer versobering van het dagelijks leven alle krachten worden ingeschakeld. Met modernisering en uitbreiding van ons productieapparaat alleen zal men de be staande moeilijkheden niet te boven kun nen komen. Van het grootste belang is, en in de toekomst bij een verscherping van de concurrentieverhoudingen zal dit nog klemmender blijken, hoe en waar het ver vaardigde product op de wereldmarkt kan worden afgezet. Hier geve men de particu liere handel, waarmee ons land groot is geworden, een ruime en een faire kans, meende mr. Milius. Het onderste uit de kan. De verhuurde netto oppervlakte bedraagt 37.427 m2 tegen 33.248 m2 tijdens de Na jaarsbeurs 1947 en 35.742 m2 tijdens de Voorjaarsbeurs 1948. Het aantal deelnemers bedraagt 2794. waarvan 1434 met Neder landse en 1360 met buitenlandse producten. Dit is, vergeleken met de vorige Najaars beurs, met 429 gestegen, terwijl de inge nomen oppervlakte 4.179 m2 meer bedraagt. Hiex-mee is de beurs tot de laatste vierkante meter bezet; rond 450 aanvragen moesten ditmaal geweigerd worden. Zoals men weet is de Najaarsbeurs voor al landboüwbeurs. De Agrarische afdeling neemt met haar 282 exposerende bedrijven dan ook twaalf duizend vierkante meter in beslag. Aardappel- en sproeimachines, eggen en ploegen, tractoren, rooi- en plukwerktui- in Brussel èn Utrecht? Brussel met haar gen, mestverdelers. apparaten op het ge- 80.000 m2 netto expositieruimte breidt zich aanzienlijk uit, aan Utrecht met haar 40.000 m2 in de top wordt tot nu toe nog steeds een halt toegeroepen en het kan zelfs België en Luxembux-g niet tevreden stel len, laat staan de rest van de wereld. Het handelsverkeer met Duitsland is een levensvoorwaarde voor ons land, iedereen erkent dit, maar als de Duitse industrie, zoals thans reeds gebeui-t, wenst deel te nemen, moet de Utrechtse Jaarbeurs ant woorden: „géén plaats!" Sedert de Jaarbeurs haar plannen in diende. zijn twee jaar voorbijgegaan, waar in reeds de begrote bouwkosten met enige millioenen guldens zijn gestegen. Een blij vend tekort San nximte zou bovendien het ontstaan van splijtzwammen in de hand werken, hetgeen toch zeker niet econo misch is in deze tijd van materiaalschaarste en dringend geboden soberheid. Zorgwekkende vooruitzichten. En deel __.w Utrechtse Jaax'beurs afhangen of Neder lands economische bodem in de toekomst vruchtbaar genoeg zal zijn. of de tien -nil- lioen leden van de Nederlandse familie een zekere mate van welstand zullen genieten. Mr. Milius schetste in een doorwrocht betoog, hoe het nog steeds in gang zijnde verarmingsproces, dat zich uit in een daling der omzetten en steeds meer optredende terughoudendheid in de betalingen en de weinig hoopvolle buitenlandse perspec tieven de na de oorlog gepropageerde politiek van het „exporteren of sterven" is vastgelopen een nog groter krachts inspanning vereisen. Nederland zowel als België staan hierbij voorts voor het bezwaar, dat zij voorname- toch zal voor een belangrijk van al of niet uitgroeien van de De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Bel Canto kin derkoor. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Concert no. 1 van Chopin 9.45 Platen. 10 00 Ouverture Leonore II v. Beet- hovn. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen, 11,00 Voor zieken. 11.45 Cantate „Wachet Auf'.Bach. 12.00 Angelus. 12.03 Or kest Klaas v. Beek. 12.30 Weerpraatje. 12.55 Zonnewijzer, 13.20 Zang en piano. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 „Muziek uit alle landen". 14,30 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 N. C. R. V.-koor. 15 30 Piano. 16.00 Bijbellezing 16.45 Cyclus „50 jaar Nederlandse muziek". 17.00 Voor de jeugd. 7.30 Symphonieorkest „Con Brio". 18.15 Land- en tuinbouw. 18 30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Leger des I mag heten SïJSÏSS ?0«Pro"c£ I Da' woonruimteprobleem vindingrijk bied van de zuivelindustrie en daaronder vele nieuwe snufjes waarlijk wereld schokkende primeurs zijn er niet strij den om de gunst van landbouwers en vee boeren en melkproducenten, die gisteren reeds in grote getale aanwezig waren! Wonderdraad. We ontdekten bij een rondgang door de gebouwen over de terreinen, dat een radio firma uit Muiden de „Wiramphone", een zogenaamde Wire-recorder" voor het eerst op de Nederlandse markt heeft ge bracht. In Amerika maken deze vernuftige appa raatjes, die de bezitter ervan in staat stel len brieven te dicteren of muziek, bijvoor beeld van radioconcerten, op te nemen op een draad, waarvan de lengte maximaal een speelduur van ongeveer een uur heeft, reeds grote opgang. Zodra men het gesprokene of de muziek heeft opgenomen, kan men de draad reeds afdraaien. Daarbij komt nog, dat steeds weer nieuwe teksten of composities op dezelfde draad kunnen worden vastgelegd. De vorige opneming wordt dan eenvoudig uitgewist. Daar de aanschaffingsprijs van het toe' stel binnen een redelijke grens ligt, is het niet omnogelijk dat in de toekomst de gramofoon en de dictafoon door de wiie-recorder zullen worden verdrongen. Men begrijpt, dat het geheim van de uit vinding in de wonderdraad zit. Het is dan ook zo, dat de firma, die het apparaat op de Jaarbeurs heeft geïnti-oduceerd, wel de opneem- en afspeelinstallatie vervaardigt, doch de draad moet importeren. De rege ring staat echter alleen deviezen hiervoor toe, indien de „Wiramphone" voor de ex port is bestemd. Gevolg: Nederland grijpt er voorlopig naast! Een Eindhovense radio-firma heeft de marktverrast met een klein, goedkoop radio-toestel, dat de taak kan vervullen van de goedkope toestellen van voor de oorlog, die echter technisch door de nieuwe verschijning worden overtroffen. Het kastje is zestien centimeter hoog, bijna dertien diep en 24 breed. Alleen stations op de middengolven zijn ermee te bereiken. Of de fabrikant eenzelfde succes ver wacht van een nieuwe, verbeterde electri- sche scheermachine in ivoor uitgevoerd weten wij niet. Wel, dat vele bezoekers zich lichtelijk verwonderd hebben afge- vraagd of het vervaardigen van deze luxe- voorwerpen. waarmee men de étalages nog j steeds rijkelijk gevuld ziet. nu „het voor- zien in een dringend gevoelde behoefte" op Duin en Kruidberg Het Cremerhüis in Santpoort heeft al heel wat hoge gasten onder zijn dak geher bergd, maar met de aankomst van Ko ningin-moeder Elizabeth van België is wel een hoogtepunt bereikt. Deze 71-jarige vorstin, een frêle figuurtje met een vrien delijk open gezicht en een veroverende manier van met mensen omspringen, heeft tot Zaterdag haar intx-ek aan de rand der Kennemer duinen genomen en plotseling is dit Duin en Kruidberg volgelopen met deftige dames en heren; in de kelders wor den de bloemen gerangschikt, die deze da gen in grote hoeveelheden het gebouw op luisteren en de keuken werkt onder ge stage hoogspanning. RÜtoeren. Toch is dit bezoek, hoe eenvoudig het zich ook voltx-ekt, niet ontbloot van cere monieel: gistermiddag is de Koningin-moe- der naar de Ruigenhoek gereden om een visite af te leggen bij Prinses Wilhelmin^» Woensdag, dus vandaag rijdt zij uit in groot gala om de volgende dagen nog wat rust te nemen en Zaterdag weer naar Brussel te vertrekken. Een wacht van zeven maréchaussees met een commanderend kapitein plus twee le den van de Velser politie geven het ge bouw het licht-militaire cachet van een tijdelijk koninklijk verblijf, maar verder gaat de zaak eigenlijk haar gewone gang. Haar garderobe en dit voor de dames, die nu eenmaal graag weten, wat er in de kast hangt bestaat uit een groot aantal toiletten, grotendeels in effen pasteltinten met grijs en beige als hoofdtonen; de sjerp als teken van de koninklijke waardigïxeid draagt zij daar overheen. Eigen personeel dient de maaltijden op en het gevolg, acht hooggeplaatsten plus de chauffeur van Koningin Juliana wordt evenals de Ko ningin-moeder zelf, door eigen personeel bediend. Zijn de Athlones thuis?" Een kleine vierpersoons auto stopte dezer dagen voor het Amstelhotel in de hoofd- stad. Twee dames waren de inzittenden van i de blauwe wagen. De portier van het.hötél\ t kwam de trappen af en vroeg door de open- 5 gedraaide ruit, waarmede hij de dames van s dienst kon zijn, J „Zijn de Athlones thuis?" vroeg een der J dames. „De Athlones zijn uitgereden, mevrouw." „Ddt is erg jammer", vond de dame. „Kan ik misschien zeggen, wie er geweest is?" vroeg de behulpzame portier. Even j weifelde de dame. Dan zei zij glimlachend: Zegt u maar. dat Prinses Wilhelmina even langs is geweest." Mgr. dr. H. A. Poels overleden Haarlemse Tribunaalzaken Studenten brachten een groet aan prinses Margaret Rose Terwijl Dinsdagavond Prinses Margaret Rose van Engeland in haar appartementen van het Amstelhotel dineerde, weerklonk plotseling op het water van de Amstel een luid hoorngeschal. De Prinses spoedde zich naar het venster en zag een twaalftal stu denten, staande in twee aan elkander ge koppelde motorbootjes, voorbij varen, luide de trompet stekend en zwaaiend. Het was een groet der studenten met hun fraaie witte pluimen op de sjako's, die Prinses Margaret daags tevoren bij het paleis had geïnspecteerd. Enthousiast wuifde de Prin terug en de studenten, hierdoor aange moedigd maakten rechtsomkeert en voeren nogmaals met hoorngeschal aan het raam van de Prinses voorbij. Weer onderbrak Prinses Margaret haar diner en verscheen zij voor het venster van haar kamer. Nog enthousiaster dan de eerste maal zwaaide zij de studenten toe. Hoge onderscheiding voor Paul Rainadier Tijdens een op de Franse ambassade in Den Haag gehouden soirée heeft de kamer heer der Koningin mr. K. P. van der Man- dele mededeling gedaan van de volgende verleende hoge onderscheidingen aan de leden van de speciale missie, afgevaardigd door de president der Franse republiek ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana: Het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan de heren Paul Ramadier, oud minister-presi dent en Jean Rivière, Frankrijks ambassa deur in Nederland; het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau aan George Du- hamel, permanent secretaris der Académie Frangaise. JULIANABOOM MET EEN VERLEDEN Te Lochem werd een Juliana-boom ge plant, welke gegroeid is uit een stek van de in 1940 omgehakte Juliana-Bernhard- boom. Deze was geplant in Januari 1937 ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In 1940 hakten de Duitsers de boom om. Zonder daartoe opdracht gekregen te hebben trok de Lochemse gemeentetuinman toen 50 stek ken van de overblijfselen. De grootste boom, uit deze stekken gegroeid, werd thans als Juliana-boom op de Julianaweg te Lochëm geplant. De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Angenent, zal op 9 en 16 September geen spreekuur houden. In de ouderdom van tachtig jaren is te Heerlen overleden mgr. dr. Henricus An dreas Poels, protonotarius apostolicus en huisprelaat van Paus Pius XI, oud-hoog leeraar in de exegese aan de Katholieke Universiteit van Washington en oud hoofdaalmoezenier van de ai'beid, tevens rector te Weiten. Mgr. Poels studeerde aan het toenmalige seminarie te Rolduc en later aan het groot seminarie te Roermond. Hij ontving in 1891 te Maastricht de priestex-wijding. Hij zette zijn studiën voort aan de Leuvense universiteit, waar hij in 1894 het licentiaat en in 1897 het doctoraat in de theologie behaalHe. In 1899 werd hij benoemd tot kapelaan te Venlo. Toen reeds toonde hij zich een socioloog-pi'acticus en gaf hij tij dens de spoorwegstaking van 1903 bewijzen van bekwaamheid en tact op sociaal ge bied. Dr. Poels was in die jaren ook be trokken in de godsdienstgeschillen onder de katholieken. Deze brachten hem er toe in 1904 het hem aangeboden professoraat aan de Katholieke Universiteit van Wash ington te aanvaax'den. Gedurende zes jaren bleef hij daar werkzaam, totdat voor de mijnstreek een sociaal px-iester-leider nodig was. De toenmalige bisschop van Roer mond, mgr. Drehmans liet zijn keuze op dr. Poels vallen als aalmoezenier van de arbeid. Vaak trad hij op als gezaghebbend bemiddelaar bij de mijndirecties. Hij kwam krachtig op voor de belangen van de ar beiders, doch evenzeer voor die van de ondernemingen. Eerst in 1939 legde hij deze belangrijke taak neer. In 1934 was mgr. Poels benoemd tot huisprelaat van Pius XI, die hem in 1935 tot protonotarius apostolicus verhief. De vijf jaren van de wereldoorlog bracht mgr. Poels, na een kort vferblijf in België en Frankrijk, in Zwitserland door. In 1945 keerde hij als 77-jarige terug naar zijn geboorteplaats Venray In de loop der jaren verschenen talrijke publicaties van zijn hand. Ds. G. H. Kersten overleden Ds. G. H. Kersten, oud-voorzitter van de Staatkundig Cereformeerde Partij, is in de leeftijd van 66 jaar in Waarde (Zeeland) overleden. Ds. Kersten werd 6 Augustus 1882 te Deventer geboren. Hij studeerde eerst voor onderwijzer, doch daar hij zich echter meer tot het predikambt voelde aangetrokken, ging hij theologie studeren. In 1905 werd hij bevestigd als predikant der Geïnfor meerde Gemeente Meliskerke (Zeeland). Van 1906 tot 1912 was hij predikant in Rot terdam, van 19121926 in Ierseke en van 1926 tot zijn dood in Rotterdam, waar hij tevens docent was aan de school voor op leiding van predikanten der Gereformeerde Gemeente. Van 1922 tot de bevrijding was hij voor de Staatkundig Gereformeerde Partij lid van de Tweede Kamer. Ds. Kersten was voorts hoofdredacteur van het orgaan van zijn partij „De Banier". Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Gescheiikzendiiigen naar Duitsland Met ingang van 13 September wordt het pakketpostverkeer met Duitsland hervat, voorlopig echter slechts voor geschenk zendingen, waarvan de betaling van de in houd in buitenlandse, voor Nederland aan trekkelijke, valuta geschiedt. Dit wil zeg gen, dat buitenlandei-s pakketten in Neder land kunnen bestellen, die dan uitsluitend door fabrieken, verzendhuizen en expedi teurs (exportfirma's) worden verzonden en meestal als „Care"-pakketten worden aan geduid. Voor de uitvoer van de pakketten moet door of namens de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer vergunning zijn ver leend. Internationale zakkenrollers gearresteerd in Amsterdam De koster van de Nieuwezijds Kapel aan het Rokin te Amsterdam vond Maan dag een zevental lege portemonnaies in het gebouw. In vier van deze portemon naies vond men nog kleine papiertjes, die het mogelijk maakten de eigenaren op te sporen. Een van hen deelde mede, dat in de door hem verloren portemonnaie een gulden met de beeltenis van Koning Wil lem I en een gouden ring met daarin gegra veerd de naam „Joris" had* gezeten. Kort tevoren had de politie een man gearres teerd, die zich in de Kalverstraat aan zak kenrollerij schuldig maakte. Hij bleek een Fransman te zijn. die samenwerkte met zijn vrouw. Ook deze kon worden opge spoord en men trof een aantal artikelen in hun bagage aan, die kennelijk van zakken rollerij afkomstig waren. Behalve buiten lands geld vond men op hen twee briefjes van 50, twee horloges, een vulpenhouder en een aansteker, een kostbaar fototoestel, een gulden met de beeltenis van Koning Willem-1 en een gouden ring met de nafem „Joris" er in gegraveerd. Uit de paspoor ten, die zij bij zich hadden, bleek, dat zij sedert 15 Juli 1948 in Italië, België, Zwit serland en Engeland (ten tijde van de Olympische Spelen) hadden vertoefd. Bovendien is een 35-jarige Amsterdamse bankwerker gegrepen op het Rokin. toen hij daar zijn slag probeerde te slaan. Dr. Beel Zondag naar Indië Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat, aangezien de luitenant-gouverneur- generaal, dr. H< J. van Mook, niet vóór Vrijdagavond hier te lande kan wordeYi verwacht, dr. L. J. M. Beel eerst Zondag morgen naar Indië zal vertrekken. De overval op burgemeester van Alphen Opnieuw kwam de overval op burge meester van Alphen door de W. A Zamivoort ter sprake. De Zandvoorter W, J. M. die daaraan had deelgenomen, maar die ook beschuldigd was van aansluiting bij de Nederlandse S.S. en het vrijwilli gerslegioen, was veroordeeld tot 4^< jaar. De Hoge Autoriteit had die straf te licht bevonden en zijn fiat geweigerd/ Mr. H. J. M. Tonino vertelde dat M. on der invloed van zijn Duitse vrouw bii de N.S.B. en de W. A. gekomen was. Toen hij aan de overval op burgemeester van Al phen en diens, gezin had deelgenomen verdachte heeft de zoon van de heer van Alphen met een gummistok geslagen was hij gearresteerd. In de gevangenis be zweek M. voor het aanbod van een Duits officier dat hij in vrijheid gesteld zou wor den als hij zich aansloot bij het Neder landse legioen. Hij heeft evenwel niet ge vochten, maar is slechts kok geweest. De kantonrechter, die het gedrag van de verdachte in oorlogstijd allerschandelijkst vond, vroeg zich af of alle Nederlanders die in Duitse krijgsdienst zijn getreden niet anders gedaan hebben dan met hun geweer in de soep geroerd. Was er niemand die ook eens schoot? Daarop opperde mr. Tonino de veronder stelling dat de Duitsers zo weinig vertrou wen in de vechtkunst der Nederlanders hadden, dat zij hen alleen voor corveedien sten aannamen. De verdediger wees er tenslotte op, dat als de Hoge Autoriteit zijn fiat niet gewei gerd had, de straf van i'/3 jaar, ingevolge de gratievoorschriften, tot 3'/2 jaar ver minderd zou zijn geworden. Nu valt M. buiten de gratie, waarin toch feitelijk een onbillijkheid zit. Daarom drong pleiter er op aan, dat de kantonrechter bij zijn von nis met die omstandigheid rekening zal houden. Na de bevrijding heeft M. boven dien getoond weer goed te willen, want hij is in de mijnen in Limburg aan het werk gegaan. Uitspraak over 14 dagen. Een vergissing? Mr. J. E. Goudsmit, Kantonrechter be last met Ti-ibunaalzaken, behandelde Dins dag de zaak van ir. W. M., afkomstig uit Overveen, nu gedetineerd in het kamp te Vught. Deze was door het Tribunaal ver oordeeld tot drie jaar, aanvangende 1 Augustus 1945. Doordat de Hoge Autori teit het fiat geweigerd heeft, omdat de opgelegde straf te licht geacht werd, bleef hij in bewaring. De verdediger mr. dr. F. A. Bijvoet was overtuigd dat hier een vei-gissing in het spel was. De Hoge Autoriteit had over wogen dat de beschuldigde van 1941 tot 1945 gewerkt had als „bouwleider" op het vliegveld Schiphol, maar uit de stukken blijkt dat zich dit beperkt heeft voor de tijd van Januari tot Mei 1945. Hij heeft daar niet veel meer gedaan dan leiding geven aan het puinruimen, want het vlipg- veld was geheel vernield en practisch bui ten bedrijf gesteld. Er kan dus niet gezegd worden dat hij belangrijke diensten aan de vijand bewezen heeft. Het is wel waar dat ir. M. in 1944 heeft meegewerkt aan het vorderen van auto's in Haarlem en om geving, maar hij was bij de NSKK ge komen niet vermoedende dat hij zulk werk moest doen. Het vorderen van auto's stuitte hem tegen de borst en daarom deser teerde hij. De Duitsers zochten hem daarom en hij kon zich alleen aan een arrestatie onttrek ken door op Schiphol te gaan werken. Wel is waar heeft ir. M. ook gedurende de oorlog voor de Duitsers ingekocht, maar dat betrof voor een deel fruit en choco lade. Indien hij werkelijk voor de Duitsers had willen werken had hij als aannemer en beton-ingenieur veel kunnen doen. Hoe wel hij NSB-er was is hij daartoe toch niet gekomen, daar dit hem als Neder lander toch te bar was en „het bloed kroop waar het niet gaan kon". Thans heeft verdachte er spijt van dat hij in de oorlogsjaren dingen gedaan heeft die, al waren zij niet heel ex-g, toch verkeerd ge weest zijn. Pleiter was evenwel overtuigd dat die misdragingen met drie jaar vol doende gestraft zijn, waarom hij er op aandrong die straf niet te verzwaren. De Kantonrechter vond termen om de onmiddellijke invrijheidstelling van de beschuldigde te gelasten. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Mensje Aaltje Johanna Spiers, weduwe van Hendrik Jan van Eldik, vleeshouweresse, wonende te Zandvoort, Haltestraat 5. Rech- ter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. Beets, advocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillis sement van: Jan Jacobus de Jong, winkelier in gedistilleerd, wonende te Zaandam, Hogen- dijk 108. Ex-burgemeester van Heemstede komt weer voor Vrijdag 10 September zal voor het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam de zaak voortgezet worden tegen de ex-burgemees ter van Heemstede uit de bezettingstijd J. H. van R. Het requisitoir en het pleidooi zullen gehouden worden. Op 19 Maart heeft het Hof de zaak reeds gedeeltelijk behan deld. varia. 21.00 „Onze jonge Koningin thuis" 21.20 Kerkconcert. 21.50 Nieuwe platen. 22.15 Vaart der volken. 2.35 Voorspel le acte Lohengrin. 22.45 Overdenking. 23.15 Coro Belmonte. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7,00, 8.00, 12.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws, 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Muziek om 1775. 9,15 Morgenwij ding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitami nen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 The Ken tucky Minstrels. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Voordracht 12.00 Lyra Trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.15 Platen 13.20 The Avroleans. 14.00 In en om de ;uin. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken. 16,00 Svmphonisch concert 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Doe het zelf! 17.35 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 1815 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.35 Frans platenpro- gramma. 19.00 „Een traditie herleeft". 19.15 „Eine Nacht in Venedig". 19.30 Aansluiting met de Usher Hall te Edinburgh. 20.30 Arthur Rubinstein. 20.40 Franse chansons. 21.00 De overtocht van H. M. Koningin Ju liana met de Prinsesjes Beatrix en Irene naar Canada 212 Juni 1940. 21.15 De Speeldoos. 2140 „Een band in de schemering" luisterspel. 22.10 Metropole-orkest. 22.45 De burgemees ter van Pontianak spreekt. 23.15 Platen. maakt, bewijst een kleine industrie uit de top van Drente, die present is met een „uitschuifbare woonwagen". Op de weg heeft het vervoermiddel een breedte van ongeveer twee meter, maar op de plaats van bestemming is een eenvou dige handgreep voldoende om de zijwanden naar buiten te doen rollen, waardoor de breedte ongeveer verdubbeld wordt. Op de Najaarsbeurs neemt de meubel industrie de plaats van de textiel in. In het algemeen krijgt men in deze afdeling de indruk, dat de Stichting „Goed Wonen" nog heel wat nuttig werk met haar aesthetische adviezen kan doen. Tenslotte vermelden we. dat België en Luxemburg dit keer de beschikking over de gehele Irene-hal hebben gekregen, om dat deze Beneluxvrienden voor de twin tigste keer de Utrechtse Jaarbeurs opluiste ren. „Eendracht maakt macht" luidt de veelzeggende en voor ons in deze dagen zo dierbare leus, die zij boven hun stands hebben aangebracht. En daarom zullen we ze er maar niet boos om aankijken dat ze nu hier ook al reclame met hun groenten maken. :U: „Die Bergstroom Ruis". (Dei D. F. Malherbe, uitgeverij Boi N.VAssen). Een Zuid-Afrikaanse roman, voortbrengsx van de jonge en levenskrachtige Zuid-Afri, kaanse letterkunde, die zich te midden de. oude pioniers begeeft en een scherp beel< tekent van de mens en de tijd. Het is dt moeite waard te ondervinden hoe dit boeien, de en levendige verhaal de bezwaren vai het Zuid-Afrikaans voor de Nederlandsi lezer doet verdwijnen. De afwijkende taal. vorm went wonderlijk snel, wat ongetwijfeld voor een groot deel te danken is aan de kwaliteiten in compositie en inhoud. He: Nederlandse publiek vindt hier een gemak, kelijke en onderhoudende manier om doof te dringen in de karakteristiek der Zuid- Afrikaanse romankunst. „De zwarte duivels van Rotter dam". (Bert Honselaar, uitgeven Wyt, Rotterdam). De roemrijke historie van het corps ma riniers, dat in de Meidagen van 1940 onver saagd de vijand tegemoet trok en Rotterdan verdedigde tegen een overmacht, heeft in de loop der jaren een net van fantastische verhalen en verdichtsels om zich heen zier groeien, dat noodzakelijk eens verscheurt diende te worden. Ziehier een beschrijving van de feiten, zonder meer, doch daardooi juist zo waardevol. Wie wil weten hoe he; in die Meidagen toeging en wat er bij dt strijd om Rotterdam gebeurde, moet di« boek lezen. Hij zal dan tegelijk weten wa er niet gebeurde en zijn voorstelling vat zaken daardoor kunnen zuiveren van nutte loze fabels, doch hij zal tenslotte de realiteil wellicht even boeiend en bewonderenswaar- dig vinden. De roem der mariniers blijft ei in leven, ook zonder legenden. Tennis Tournooi te Bloeinendaal De tennisclub ..Bloemendaal" heeft op de banen van het Teninspark „Duinwijck'" open tournooi in de B en C klasse gehouden De eindresultaten waren: Heren enkelspel afd. B: A. v. Dinther slaallve A. Horstink 7—5. 4—6. 6—4. Damesenkelspel afd. B: Mevr. Burcharti slaat mevr. Den Ouden 26, 64. 62. Herendubbelspel afd. B: H. v. Buuren A. Wijnands slaan J. S. de Groot en C. H. Boot met 4—6, 6—2, 6—2. Damesdubbelspel afd. B: Mevrouw A Burchartz en mej. C. v. d. Berg slaan mevr. H. Möller en mevr. Den Ouden met 64, 62, Gemengd dubbelspel afd. B: Mevr. H. B, Boot en J. S. de Groot slaan mej. A. Soesdorp en A. v. Dinther met 64, 62. Herenenkelspel afd. C: W. Groen slaat O. Houwen 36. 62, 63. Damesenkelspel afd. C: Mej. E. Ris slaat mei. N Verbeek 61, 46. 63. Herendubbelspel afd. C: J. W. Hekkert en H. v. Son slaan A. W. Kottman en J. Kottman met 61, 63. Damesdubbelspedl afd. C: Mevr. H. Beyst en mej. M. A. C. Knuijt slaan mej. E. Ris en mej. N. Verbeek met 64. 63. Gemengddubbelspel afd. C. Mej. J. Zijlstra en H. Abma slaan mevr. Beijst en Klein met 6—8, 61, 64, dl di dl de Athletiek Slijkhuis vestigt nieuw Nederlands record Tijdens de Dinsdagavond te Leuven gehou den internationale wedstrijden heeft Slijk huis de 1500 meter gewonnen in 3 min. 49.8 sec. en daardoor een nieuw Nederlands record gevestigd. Het oude record stond sinds 30 Augustus 1946 op zijn naam met 3 min. 50.4 sec. Als tweede klasseerde zich de bekende Belg Gaston Reiff met een tijd van 3 min. 50.4 sec.: de Luxemburger Barthel werd derde in 3 min. 53.4 sec. Sport in 't kort CONCOURS D'ELEGANCE IN KORT- RIJK. Mevrouw Gatsonides uit Heemstede won op een Concours d'Elégance te Kortrijk (België) de eerste prijs met een Gatso-auto- mobiel. Deze werd gewaardeerd als Grand Prix d' Excellence met een kristallen vaas met zilver beslagen. TYBB II PROMOVEERT. Nadat TYBB 2 zijn eerste promotiewedstrijd tegen Sparta uit Rotterdam met 160 had gewonnen, zag het in de tweede wedstrijd kans ook van THB met 87 te winnen, waardoor het reserve-elftal der geel-zwarten volgend jaar promoveert naar de tweede klas van de Ned. Honkbalbond. ti< 1. Tevreden slenterde Panda langs de kade i wel uitgestorven scheen. Het was gloeiend van Rollo, de hoofdstad en tevens de enige I warm. Panda had al een uurtje geslenterd en haven van Candonia. Hij was echt in zijn schik, dacht erover om een café op te zoeken en een droeg er nu niet bedild toe bij om zijn toch al niet aangenaam uiterlijk te verfraaien. Zodra de man Panda zag stilstaan en zijn zakdoek te Het avontuur met het goudveld was, ondanks glas met iets koels te gaan gebruiken. Hij stond I voorschijn halen, stond hij op en begon Panda alle narigheden toch nog goed afgelopen en stil, haalde^ zijn zakdoek te voorschijn en veegde te wenken. Panda, die liever zo mi?i mogelijk tgelt hier wandelde hij nu met een dikke bundel bankbiljetten in zijn zak langs de haven, op zoek naar een schip, dat hem naar huis kon brengen. De zon brandde op de witte huizen van het stadje, dat in dit vroege middaguur zijn gezicht af. Maar toen gebeurde er iets vreemds. Een eindje verder, op een bank, zat een oude, haveloos uitziende man, waar schijnlijk een van de talloze bedelaars die hier rondliepen. Een zwarte lap over zijn linkeroog met vreemdelingen te maken wilde hebben, Wilde al doorlopen, maar de oude man begon steeds dringender te wenken en riep: „Signor, signor, ogenblik wachten! Luisteren naar Al fredo! Zeer gewichtig!" Reddingsploeg. Reddingsploegen hebben de bevroren lichamen gevonden van vier jonge Zwitserse bergbeklimmers, die door slecht weer waren overvallen toen zij dit weekend de top van de Matterhorn beklommen. Aankopen. De administratie van het Mar shallplan heeft gisteren nieuwe aan koopmachtigingen tot een totaalbedrag van 33.086.764 dollar goedgekeurd. Ne derland ontving machtigingen tot een bedrag van 16.540.000 dollar voor aan kopen ten behoeve van Nederlands- Indië. Deze machtigingen omvatten 12.250.000 dollar voor katoenen stoffen, aan te kopen in Japan; 1.050.000 dollar voor gebruikte suikerzalcken, aan te kopen in Cuba; 1.900.000 dollar voor vrachtauto's, aan te kopen in de V. S. en 755.000 dollar voor vrachtauto-onder delen en inwendige verbrandingsmoto ren, eveneens aan te kopen in de V.S. Veiligheid. Voor het militaire gerechtshof te Praag is een proces begonnen tegen 25 leden van het corps van de nationale veiligheid. Zij worden ervan beschul digd samen gezworen te hebben om ge heime inlichtingen te verkrijgen en een gewelddadige verandering in de rege ring voor te bereiden. Onder, hen be vinden zich een hoge politie-functiona- ris, een kapitein van de staf, verschil lende luitenants en inspecteurs van de politie. Tocht. Eenheden van de Britse Middel landse Zeevloot hebben Dinsdag Valetta (Malta) verlaten om een tocht te ma ken langs Franse, Italiaanse en Noord- Afrikaanse havens. Dinsdag en Woens dag namen deze eenheden deel aan oefeningen tezamen met de R.A.F. La ter zullen andere vlooteenheden zich bij deze schepen voegen. Het tweede mij- nenvegersflottille is reeds bezig met een tocht langs Franse en Italiaanse havens. Straat-oploop. Gedurende de maand Sep tember zal Gibraltar de verzamelplaats zijn van ongeveer 50 Britse 'en Ameri kaanse oorlogsschepen, vennoedelijk de grootste Brits-Amerikaanse vlootcon- centratie sinds het uitbreken van de oorlog. Doodstraf. Twee Hongaren, kolonel Paul Hadvany, gewezen lid van de generale staf, en een hoge functionaris van de spoorwegen, Elmer Lovasz, zijn beschul digd van spionnage voor „een vi-eemde mogendheid", te Boedapest ter dood veroordeeld. Voorts is een tweede lui tenant tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, een ambtenaar tot 15 jaar en een eerste luitenant tot een jaar.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2