Haarlems Dagblad Queuille krijgt volmacht Enorme vuurzee verwoest Amsterdamse koelhuizen Enige Klachten Zondag communistische betoging Berlijnse Sovjet-sector in 63e Jaargang No. 19037 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 11 September 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107» Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er WORDT NOGAL EENS over ge klaagd, dat zo weinig mensen de tekst van Wilhelmus en Wien Neerlands Bloed kennen. Verder dan twee coupletten van de vijftien van het Wilhelmus schijnen de meesten het niet te kunnen brengen. Dat heeft bij tijden aanleiding gegeven tot uitin gen van droefheid en verontwaardiging. Dus trof het mij, dezer dagen in een „lea der" van de Times te lezen, dat het met de Engelsen volstrekt niet beter gesteld is. De Times getuigde dit in een beschouwing over het lied Rule, Brittannia en gaf er enige minder bekende strofen van ten beste. Het blad gaf geen teken van cjroefheid over de onwetendheid der Brit,ten. Het sloeg veeleer de kenmerkend-Engelse toon aan van: nu ja, wij zijn aan hun eigenaardig heden gewend. Overigens lijkt mij dit een troost voor hen, die het zo droevig vinden dat men bij ons al die verzen niet beter uit zijn hoofd kent. Het zal in de meeste •landen wel zo wezen. Een mooi onderwerp voor een internationaal Gallup-onderzoek. De opinie-onderzoekers zouden bij deze gelegenheid de juistheid van het antwoord zelfs afdoend kunnen nagaan door bij ieder bezoek te zeggen: „Zingt u maar eens het Wilhelmus (of de Brabangonne, de Marseil laise enz.) en laat ereis zien hoe ver u komt." Als wij treurig gestemd zijn over gebrek aan belangstelling bij de verkiezingen moe ten wij ook niet denken dat wij de enigen zijn. In Amerika dachten ze, dat het publiek wel erg vervuld zou wezen van de komende presidentsverkiezing. Men hield er een opinie-onderzoek over ter gelegen heid van de grote vacanti'e-uittocht der arbeiders in September. Het resultaat was niet erg bezielend voor Dewey en evenmin voor Truman (die juist zeven verkiezings redevoeringen op één dag in de stad De troit heeft gehouden). Want de belangstel ling hunner kiezers bleek niet uit te gaan naar hen, maar naar de hoge prijzen, herin neringen aan vroegere vacanties en de baseball-competitie. In een onzer weekbladen pakte onlangs een inzendster uit over het gedrag van menigten, die zich verzamelen om sport sterren toe te juichen en geen notitie ne men van de lichten der wetenschap. Als voorbeeld citeerde zij Clément Vautel, eer tijds bekend chroniqueur van „Le Journal" te Parijs, die verteld had hoe hij naar de Gare de Lyon trok om Mme. Curie van een buitenlandse reis te zien terugkeren. Hij vond een mensenmassa op het station en vroeg iemand, aan welk perron Mme Curie's trein zou aankomen. De man wist het niet. Hij zei: Wij wachten op Maurice Chevalier Vautel stelde daarop zijn vraag aan vele anderen en kreeg overal hetzelfde ant woord. Niemand wist iets van de aankomst van Mme. Curie. Hij slaagde, er tenslotte in haar te zien, toen zij onopgemerkt het sta tion verliet en besloot zijn kroniek pathe tisch met de woorden „Arm Frankrijk". Dit lijkt mij overdreven. Ik geloof niet dat mensen van de buitengewone weten schappelijke begaafdheden van Mme. Curie van mening zijn dat volksmassaas hen moe ten toejuichen, die van de waarde van hun wetenschappelijk werk geen flauw begrip hebben. 1-Iet is altijd maar een klein deel der bevolking, dat de betekenis van zulke arbeid beseft en het is maar een heel kleine groep vakgenoten, die tot deskundig oordeel in staat is. Misschien zal er in een verre toekomst wel groot begrip zijn. Maar zover is de beschaving nog lang niet ge vorderd. Laten wij de menigten er niet de schuld van geven. Men kan hen ook geen belangstelling" laten huichelen, die zij niet hebben. Waarmee ik niet zeggen wil dat overdreven verering van sportsterren waartoe Maurice Chevalier evenwel niet behoort niet geremd zou kunnen worden. Ergens anders las ik weer eens de van ouds bekende grief, dat men voor allerlei beroepen geduchte examens moet afleggen, maar zonder enig daarvoor vereist diploma minister kan worden. Dat is een van die vergelijkingen, die zo makkelijk voor het grijpen liggen, maar eigenlijk niets te betekenen hebbe'n. Want afgezien van de vraag, hoe men een studie-programma zou moeten samenstellen b.v. voor het „vak" van minister van Binnenlandse Zaken, doet zich nu eenmaal het feit voor, dat vele functies in dit leven een zekere samenvoe ging van zeer persoonlijke eigenschappen en bepaalde ervaring vereisen. Dat is in het algemeen met leidende functies het geval. Men kan bijvoorbeeld wel iemand langs de weg van studie en examens tot ingenieur opleiden, maar niet tot directeur van Phi lips. Als iemand goede examens heeft ge daan en de bevoegdheid heeft verworven om een dokterspractijk uit te oefenen, wil dat nog niet zeggen dat hij een goed ge neesheer-directeur van een ziekenhuis zou zijn of als hij leraars-bevoegdheid heeft, een geslaagd rector van een gymnasium. Het wil helaas zoals het leven meer malen aantoont nog niet eens zeggen dat hij een goede medicus of een goede leraar zal wezen. En als hij een leidende taak in een of ander instituut bereikt gebeurt dat niet op grond van examen en diploma, maar op grond van zijn in de practïjk ge bleken bijzondere eigenschappen en zijn opgedane ervaring. De keus voor leidende functies wordt veelal bepaald door de prac- tijk. Daarbij wordt meermalen verkeerd gekozen, Ook als het ministers betreft. Maar dat de practijk een slechter grondslag zou zijn dan het diploma der theoretische voor bereiding kan men bezwaarlijk beweren. Sommige minister-posten vergen bepaalde lijk een vakman, maar die moet dan nog over regeerders-kwaliteiten beschikken ook. Het lukt vaak niet de ware man te vinden, te minder omdat men zich zo vaak beperkt tot een bepaalde partij. Maai; bo vendien zijn mensen met de vereiste eigen schappen dun gezaaid. Misschien zal de oprichting van faculteiten voor politieke en sociale wetenschappen aan de universiteiten van Amsterdam en Nijmegen op den duur een ruimer keuze van bekwame politici helpen bereiken. Dat kan pas op lange ter mijn blijken. Maar van de afgestudeerden zullen er weer afvallen, die in karakter, mensenkennis en leidersgaven tekort schie ten. En uit andere opleidingen zullen er komen, die die wel bezitten. Dit ten besluite van deze commentaar op verschillende klachten. R. P- AMERIKA LEGT MEER SCHEPEN OP. In Juni is, volgens het bulletin van het American Bureau of Shipping, het aantal in de reservevloot opgelegde Amerikaanse koopvaardijschepen met 80 gestegen tot 1675 met een bruto inhoud van 10.600.000 registerton, waarvan 1143 Liberty- en 107 Victory-schepen. Grote meerderheid in de Nationale Vergadering voor de nieuwe premier De Franse Nationale Vergadering heeft Henri Queuille gemachtigd tot vorming van een regering. 351 leden stemden vóór Queuille, 196 tegen. Vóór Queuille hebben gestemd: de socialisten, de volksrepublikeinen (Ka tholieke M.R.P.), de radicalen, enige „gematigden en conservatieven" en enkele Gaullistisch-gezinden. Het merendeel der Gaullistisch- gezinden heeft zich van stemming ont houden. Tegen stemden: de communis- te$ en enkele Gaullistisch-gezinden. In Frapse parlementskringcn gelooft men, dat het kabinet van Queuille, dat naar verwachting Zaterdagavond laat zal worden gevormd, tenminste enkele maanden zal standhouden Henri Queuille sprak in de Nationale Vergadering van een „ernstige crisis" in Frankrijk en verzocht om „discipline en opoffering" ofei de franc te redden. „Ik vraag u niet uw persoonlijke sympathie te laten blijken", zo zeide Queuille, „maar ik vraag om een mogelijkheid om gezamenlijk actie te kunnen voeren voor de redding van Frankrijk. Frankrijk maakt een ernstige crisis door. De essentiële oorzaak van deze crisis is de politieke wanorde, die niet voort kan duren zonder het republikeinse régime in gevaar te brengen." Queuille beloofde de staatsuitgaven te beknotten en hervormingen aan te brengen in het bestuur van genationaliseerde indu strieën. Hij zei ook dat hij fiscale maat regelen zou invoeren voor het verkrijgen van 80 millioen franc, tegen het einde van het jaar. Queuille legde de nadruk op het gevaar voor een inflatie en de noodzaak om het probleem van lonen, prijzen en va luta op te lossen. Hij zeide, dat hij ruim gebruik zou maken van de volmachten door de vergadering aan de regering-Marie toegestaan. Hij zeide, dat de duurtetoeslag van 2500 francs, die door Robert Schuman, de de- missionnaire premier werd beloofd, door zijn regering zou worden gehonoreerd, maar dat ze niet verder kan gaan. „Onze economie bestaat alleen dank zij de Ame rikaanse hulp", zo verklaarde hij, „maar deze toestand kan niet eeuwig voortduren. Een verbetering van onze uitvoer is essen tieel voor de beveiliging van onze onafhan kelijkheid." Queuille nam geen onmiddellijke beslis sing over de algemene verkiezingen, die vooral door de Gaullisten wordt verlangd, maar hij deed de belofte een nieuw ver kiezingssysteem in te voeren. Hij vervolgde: „Dit kan echter niet worden gedaan, voor dat de eerste tekenen te zien zijn van eco nomisch herstel". Queuille zeide, dat er geen verandering zou komen in de Franse buitenlandse politiek. Voor de Tsjechische bevrijding De vroegere Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Handel, dr. Hubert Ripka, heeft te Parijs verklaard, dat poli tieke vertegenwoordigers van Tsjechoslo waakse vluchtelingen, die na de omwente ling in Februari uitgeweken zijn, in de komende weken hoofdkwartieren te Lon den, Parijs en Washington zullen instellen. 1-Iet aantal vluchtelingen in de verschil lende delen der wereld bedraagt tien tot- twaalf duizend. De vertegenwoordigers zouden zijn: „Tsjechen en Slowaken van alle politieke richtingen, die Houw zijn aan de demo cratische beginselen". Ripka zeide: „Ons doel is alles wat in onze macht ligt te ge ven voor de bevrijding van het Tsjecho slowaakse volk, waarvan de meerderheid gekant is tegen het communistische regiem". Atoombommen op Japan waren „anti-Russische" Prof. Blackett, oud-adviseur der Engelse regering voor atoomenergie, komt in zijn boek „Military and political consequences of atomic energy", dat in October zal ver schijnen, tot de conclusie, dat het laten vallen van atoombommen op Japanse ste den niet zo zeer de laatste militaire daad van de tweede wereldoorlog was, maar „de eerste daad van de koude diplomatieke oorlog tegen de Sovjet-Unie, die thans aan de gang is". Blackett citeert de verklaring van Elliott Roosevelt, volgens wie Stalin zich in Jalta had verbonden, binnen drie maan den na het einde van de oorlog in Europa de oorlog te verklaren aan Japan, en voegt hieraan toe, dat het Sovjet-offensief tegen Japan zou beginnen op 8 Augustus 1945. De eerste atoombom viel op 6 Augustus op Hirosjima, de tweede op 9 Augustus op Nagasaki. Op 14 Augustus aanvaardden de Japannezen de voorwaarden van Potsdam. Indien deze bommen niet waren geval len, aldus de schrijver, zouden de Ameri kanen hebben moeten toezien, hoe de Sovjetlegers Mandsjoerije onder de voet hadden gelopen en een half millioen krijgs gevangenen hadden gemaakt, terwijl de Amerikanen zelf niet dichter bij Japan wa ren dan Isowjima en Okinawa. In dit di lemma moet de geslaagde ontploffing van de eerste atoombom in Nieuw-Mexico (proef-ontploffing) op 16 Juli 1945 als een welkome hulp beschouwd zijn. Men kan zich de haast voorstellen, aldus Blackett, waarmede de twee atoombommen, de enige die er toen waren, over de Stille Oceaan gebracht werden en op Japanse steden werden geworpen, nog maar juist op tijd om te bewerkstelligen, dat de Ja panse regering zich uitsluitend aan de Amerikaanse strijdkrachten overgaf. De vraag, of het in de eerstvolgende ja ren tot een wereldoorlog tussen Oost en West zal komen, beantwoordt prof. Blackett ontkennend. De begrafenis van de Sovjet-Russische „grimmige man", Zlidanof, de drijvende kracht in het Politieke Bureau, geschiedde te Moskou met pracht en praal, in aanwezigheid van alle groten der Sovjet-Unie. Brits communiqué over de gebeurtenissen van Donderdag Volgens Tass, het officiële nieuwsbureau der Sovjet-Unie, zullen delegaties uit Po len, Oostenrijk en Denemarken Zondag deelnemen aan de massabijeenkomst, die in de Lustgarten, ongeveer twee kilometer van de grens van de Britse sector van Berlijn, als tegen-demonstratie tegen de anti-communistische demonstratie van Donderdag gehouden zal worden. Een communiqué van het Britse militaire bestuur in Duitsland beschuldigt Sovjet soldaten van „provocerend optreden" ge durende de demonstraties, die Donderdag op de grens van de Britse en de Oostelijke sector hebben plaats gehad. Voorts wijst het Britse militaire bestuur de beschuldi ging van de hand, dat het niet,verhinderd zou hebben, dat troepen Duitsers de Ooste lijke sector binnentrokken. De Britten menen, dat de ongeregeldheden in de Sov jetsector veroorzaakt zouden kunnen zijn door „communistische agenten" of door verkeerd optreden van de politie in de Oostelijke sector. Toen eenmaal op de menigte gevuurd was, had de Britse politie „grote moeite de menigte te verhinderen de Sovjet-sector binnen te dringen". Volgens een officiële Britse verklaring zijn twaalf Duitsers in ziekenhuizen in de Westelijke sectoren opgenomen na de schietpartijen van Donderdag. Twee per sonen konden ontslagen worden. Twee der gewonden zijn inwoners van de Sovjet sector. Volgens onbevestigde berichten in Wes telijke politieke kringen zou het militaire Sovjet-bestuur de politie van de Oostelijke sector van Berlijn gaan bewapenen met tommyguns, dit naar aanleiding van de in cidenten van Donderdag. Van Sovjet-zijde Met Kerstmis weer spijsolie Wij vernemen dat in December weer een bon voor spijsolie zal worden aangewezen. De hoeveelheid zal dan iets groter zijn dan die, welke men op de deze week geldig verklaarde bon ontvangt. De aflevering aan het publiek zal op 16 December ge schieden. is geen bevestiging van deze berichten ver kregen. Weer besprekingen? Men verwacht dat de besprekingen der vier militaire gouverneurs te Berlijn vol gende week worden hervat. De Britse op perbevelhebber generaal Robertson, die thans een inspectiereis in zijn zone maakt, zal Zondag in zijn hoofdkwartier terug keren. Generaal Clay en generaal Koenig zijn te Berlijn gebleven met hun politieke, economische en financiële adviseurs. De twee punten waarover het grootste me ningsverschil bestaat, zijn het muntsysteem I incidenten en de economische en handelsbetrekkingen. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" zullen Engeland, Amerika en Frankrijk waarschijnlijk in de komende 48 uur aan hun afgezanten te Moskou instructies zenden over nieuwe be sprekingen met Molotof of Stalin. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije overleden Ex-koning Ferdinand van Bulgarije is na een hartaanval op 87-jarige leeftijd te Coburg in Thüringen overleden. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg, hertog van Saksen, volgde in 1887 prins Alexander van Battenberg op, die in 1886 afstand had gedaan van de troon. In 1915 bracht hij zijn land aan de zijde van Duitsland in de eerste wereldoorlog. In October 1918 deed hij afstand van de troon ten behoeve van zijn zoon Boris. De rest van zijn levensjaren heeft hij in af zondering doorgebracht op zijn kasteel te Coburg. Zijn eerste vrouw stierf in 1899, zijn tweede in 1917. Zelden heeft hij zijn kasteel verlaten. De ex-koning ondernam nog een reis naar Brazilië en de Congo om stof te vergaren voor zijn boek over bota nie en materiaal voor zijn insectenver zameling. De begrafenis zal Maandag plaats hebben te Coburg. Steeds meer incidenten over geheel Java De laatste weken zijn in de omgeving van Boemiajoe. aan de spoorlijn naar Poerwokerto op Midden-Java, sterke ben den, van republikeins gebied komend, ge ïnfiltreerd. Zij telden ongeveer 1000 man en beschikten over automatische wapenen en mortieren. In de nacht van 6 op 7 Sep tember heeft een Nederlandse patrouille contact verkregen en de volgende dag is een Nederlandse actie ingezet met steun van artillerie en Auster-verkenningsvlieg- tuigen. De verliezen der benden worden geschat op 100 tot 150 man. Aan "derlandse zijde viel een dode. Een man -dt vermist. De achtervolging wordt voor ."zet. Volgens door Antara uit Kediri ontvan gen berichten worden de botsingen op Ne derlands gebied in Oost-Ja va veelvuldiger. Verscheidene plaatsen zoals Bangil, Probo- linggo, Klakah, Djember en Rampiboedji zijn door de Nederlandse autoriteiten „ge sloten" verklaard en onder sterke militaire bewaking geplaatst; er zijn strenge ver ordeningen afgekondigd onder bedreiging van straffen. De dienst Legercontacten heeft de brief van generaal-majoor Baay, commandant der Nederlandse troepen in Oost-Java, aan de republikeinse commandanten aan de andere zijde van de status quolijn, gepubli ceerd. Deze brief werd gisteren door An tara een „ultimatum" genoemd. De tékst van deze brief luidt: ..Aangezien vijande lijke benden uit republikeins gebied tegen woordig regelmatig in Nederlands gebied optreden, hetwelk heeft geleid o.a. tot de dood van sergeant-majoor Bruin, wordt majoor Pullen verzocht zijn tussenkomst te verlenen en de republikeinse autoritei ten nogmaals dringend te instrueren binnen 48 uur een einde te maken aan de mis dadige activiteiten. Ingeval de republikeinse autoriteiten geen gevolg geven of kunnen geven aan dit verzoek, zal ik onmiddellijk de leger commandant vergunning vragen om alle noodzakelijke maatregelen te nemen om een einde te maken aan deze vijandelijk heden". De brief was op 8 September aan majoor Pullen doorgegeven. De legervoorlichtingsdienst zegt voorts, dat deze brief geheel in overeenstemming is met de verklaring van de stafchef gene- raal-majoor Buurman van Vreede op 7 Augustus j.l., waarin hij gezegd had, dat in verband met de toenemende belangrijke de Nederlandse .militaire Het woord is aan zones, veroorzaakt door benden uit repu blikeins gebied, de Nederlandse autoriteiten gedwongen zouden worden aan hun mili taire commandanten orders te geven om de noodzakelijke maatregelen te nemen, indien door het optreden van deze benden ernstig gevaar zou ontstaan. Grote voorraden vlees, vet, boter, en eieren zijn verloren gegaan Een brand, zonder twijfel één van de grootste en hevigste, welke Amsterdam heeft gekend sinds het Paleis voor Volksvlijt in vlammen opging, is hedenmorgen uitge broken in de grote koelhuizen „Afrika" en „Amerika" aan de Oostelijke Handelskade, welke tot de grootste veempakhuizen van Europa behoren. Toen de brandweer, die om half zes werd gewaarschuwd, circa zes minuten later met een tiental motorspuiten en materiaalwagens ter plaatse arriveerde, kon zij reeds vrijwel niets meer tegen de enorme vuurzee uitrichten. Korte tiid daarna verschenen ook drijvende spuiten „Jason" en „Jan van der Heyden", alsmede de ijsbreker „I.Tsbeer", welke over een even groot waterkanon als de „Jason" beschikt. Per minuut kon toen ongeveer 35.000 liter water in de vlammen worden gespoten. Op sommige punten was de hitte-ont- wikkeling zo enorm, dat het bluswater de vlammen niet eens meer bereikt. Voordat 't bluswater zijn werk kon doen, was het al veranderd in een stoomwolk. De brand weer stond dan ook voor een vrijwel hope loze taak. De brandweermannen deden wat in hun vermogen lag, doch verschillende van hen werden door de rook uitgescha keld. De geneeskundige dienst moest hen met zuurstof-apparaten weer op de been brengen. Deze brand is een ramp, waarvan de ge- i volgen nog niet te overzien zijn. Dc koel- j huizen van Blaufries zijn waarschijnlijk de grootste van Europa en hadden een ca paciteit van vijf tot zes normale vracht- schepen. Hier was een deel van de winter- voorraad vlees, eieren, boter, vet en vis I opgeslagen. De koelhuizen lagen niet ge- heel vol, maar in ieder geval is het zeker, dat de schade niet alleen aan geld, maar vooral aan directe levensbehoeften van een schrikbarende omvang is. Het verlies van dit enorme koelhuis is alleen al daarom van zeer grote betekenis, omdat in ons land toch al reeds een tekort aan koelhuisruimte is. Ook al mocht het gelukken een deel van de gebouwen te sparen dan zal de rook- en waterschade toch zo groot blijken te zijn, dat voorlopig deze koelruimte onbruikbaar is. Omtrent de oorzaak van de brand lopen verschillende geruchten. De veronderstel- j ling, dat sabotage zou zijn gepleegd, wordt I door niets bevestigd. Een stormramp, gepaard gaande mei stortvloeden en overstromingen, heeft in Noord-1 talie I De brand is vermoedelijk ontstaan op de veel slachtoffers geëist. In Asti, een der zwaarst-gelroffen plaatsen, werd onder meer het tweede verdieping. Om vier uur vanmor- prachtige kerkhof totaal verwoest. gen had de nachtwaker zijn laatste ronde gemaakt. Eén uur later ontdekte hij op de tweede verdieping rookontwikkeling. Hij meldde dit onmiddellijk, doch toen de brandweer arriveerde, had het vuur reeds zo fel om zich heen gegrepen, dat er geen houden meer aan was. Vrijdag was men juist gereedgekomen met het lossen van een Argentijns vleesschip, waarvan de in houd voor een belangrijk deel in het koel huis werd opgeslagen. Alles is verloren gegaan. Op de tweede étage is de afgelopen maanden gewerkt door werklieden, die be last waren met het herstel van vloeren. De „Tabian", een vrachtschip van de maatschappij „Nederland", lag op stoom achter de brandende gebouwen. Het schip is versleept en heeft een ligplaats aan de Javakade gekozen. De politie heeft alle toegangswegen tot de Oostelijke Handelskade zorgvuldig af gesloten. Er is dan ook weinig publiek in de nabijheid van de brandende gebouwen. Men verwacht dat de brand de gehele dag zal voortduren. internationale beweging voor wereldregering De internationale beweging voor wereld regering heeft op haar tweede jaarlijkse congres in Luxemburg besloten, dat in de herfst van 1950 te Genève een constitue rende wereldassemblée bijeen moet komen als een eerste stap naar wereldregering. Deze beslissing kwam voor in een mani fest, dat als „handvest van Luxemburg" door de driehonderd afgevaardigden wa goedgekeurd. Otto Weiss: Menig groot schrijver vermag véle ontwikkelden niet tc imponeren omdat alles wat hij schrijft begrij pelijk is. Stoffelijk overschot van Benesj bijgezet Vrijdagmorgen werd het stoffelijk over schot van Eduard Benesj door vier vrien den van de overledene naar de grafkelder in het park van de residentie van de pre sident gedragen, terwijl een mannenkoor het volkslied „Ik wil in dit land leven en sterven" aanhief. Mevrouw Benesj liep achter de kist, een tuil rode rozen in de hand, vergezeld van Vojta Benesj. broeder van de overledene. De ministers, het corps diplomatique, afge vaardigden van de Tsjechische jeugd, de Sokols, de oud-strijders, de gemeenteraad van Sezimovo Usti en van Tabor stonden rondom de grafkelder. Professor Bednar, van de theologische faculiteit, heeft daarna een afscheidsrede uitgesproken, waarin hij het evangelie van Johannes aanhaalde en God dankte „deze zoon van een onderworpen volk uitgeko zen te hebben om er een bevrijder van te maken". Daarna had de godsdienstige plechtig heid plaats, opgedragen door mgr. Heran, aartsbisschop van Praag, en door de bis schop van Budejovice. Om 12 uur terwijl de militaire muziek kapel het volkslied speelde, werd de kist langzaam in de kelder gebracht. Op dat ogenblik viel een lauwerkrans, uit een vliegtuig geworpen, op enkele meters van de kist: mevr. Benesj is daarna de graf kelder binnengegaan en wierp de rozentuil op de kist. Dit gebaar werd herhaald door 1 alle aanwezigen, terwijl een dodenmars weerklonk en de dorpsklok luidde. Achterkleinzoon van Bismarck veroordeeld De 25 jaar oude achterkleinzoon van Bismarck, graaf Heinrich von Einsiedel, is door een Amerikaans militair gerechtshof veroordeeld tot zes maanden. Hij werd be schuldigd van ongeoorloofde activiteit in de Amerikaanse zone. Voorheen maakte Einsiedel deel uit van de staf van de „Tagliche Rundschau", het officiële Sovjet orgaan in Duitsland. Toen hij in Mei werd gearresteerd, diende het militaire Sovjet- bestuur een protest in bij de Amerikaanse autoriteiten. Vrijdagmiddag legde generaal Crerar, comman dant van het eerste Canadese bevrijdingsleger en degene, die tc Wageningen de capitulatie van de Duitse legers in ontvangst nam, een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Nieuwe voorstellen van de Commissie van Drie? Radio Djokjakarta meldt dat de leider der Belgische delegatie in de Commissie van Goede Diensten, Raymond Herremans, thans nieuwe voorstellen uitwerkt, die de Nederlands-republikeinse besprekingen weer op gang kunnen helpen. Radio Djok jakarta voegt hieraan toe, dat volgens po litieke kringen in de republikeinse hoofd stad de voorstellen van Herremans „veel minder gunstig" voor de republiek zijn, dan die, welke in Juni door de Australische en Amerikaanse delegaties werden gedaan. Volgens de radio heeft Herremans zich eergisteren met president Soekarno en eerste minister Hatta onderhouden. Volgens Antara hebben de P.N.I. en de Masjoemi, de grootste twee politieke for maties in de republiek, het verzoek der communistische partij tot gezamenlijke vor ming van een volksfront afgewezen. Verder wordt gemeld dat de Masjoemi is ingegaan op een verzoek van de P.S.I., de tweede Islam-party in de republiek, tot vorming van een Islam-front. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt. Plaatse lijk buien, hier en daar vergezeld van onweer Later opklaringen. Meest ma tige Zuid-Oostelijke wind, later draai end naar richtingen tussen Zuid en West Morgen overdag lagere tempera tuur dan vandaag. 12 September: Zon op 6.09 uur, onder 19.03 uur Maan op 17.16 uur, onder uur 13 September: Zon op 6.10 uur. onder 19.00 uur Maan op 17.51 uur, onder 0.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1