Vanguard Damesmode-artikelen onder vodden en oud papier de grens over Leden van smokkelaarsbende gearresteerd De woningellende in Haarlem Voor vrachten groot en klein moet u bi j T E M P O zi jn CliefarSiie „4" Sportagenda voor Zondag Hef is mooi geweest C. DE WEERS Spert in het kort e ss a ■-* PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws ZATERDAG II SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 2 Na een uitgebreid onderzoek, dat meer dan een maand in beslag heeft genomen en zich over Amsterdam, het Gooi en het Zui den van ons land heeft uitgestrekt, zijn de rijkspolitie en de plaatselijke recherche dienst van de douane te Amsterdam er in geslaagd een van de grootste zwartehandel- en smokkelaffaires van de laatste jaren op te rollen. Het betreft hier een ongeoorloofde handel in damesmode-artikelen. voornamelijk shawls, hoofddoeken en voiles, waarbij be dragen zijn gemoeid, die de twee ton ruim overschrijden. De politie-instantie slaagde er in goederen te riiterhalen voor een invoerwaarde van 55.000. De „zwarte" waarde hiervan was zeker vijfmaal zojhoog. Reeds geruime tijd bestond het vermoe den. dat bij een tweetal- grote zaken in damesmode-artikelen te Amsterdam ge fraudeerd werd. Besloten werd deze zaken te observeren en na verloop van tijd werd het vermoeden zekerheid. Een van de zeer goede relaties van deze firma's was een inwoner van Huizen. Op zekere dag besloot de douanerecherche in samenwerking met de rijkspolitie zowel te Amsterdam als te Huizen gelijktijdig een inval te doen. Men deed een goede vangst en toen de zaak een maal aan het rollen was, volgden weldra meer huiszoekingen. In Laren, Blaricum, Amersfoort en Hilversum sloeg de poütie haar slag en ondanks de moeilijkheid, dat de betrokkenen volgens het z.g. schakel systeem werkten, hetgeen wil zeggen, dat zij elkaar niet kenden en dus elkaar ook niet konden aangeven, gelukte het de samen werkende politie-instanties. steeds meer adressen in handen te krijgen. De heren bleken een uitvoerige correspondentie te hebben, die een nuttige bron van inlichtin gen was. Overal werden respectabele par tijen goederen gevonden. In Hilversum bleken zij zelfs een zeer geraffineerde schuilplaats te hebben ingericht, namelijk door het aanbrengen van een dubbele kap in een huis, die slechts te bereiken was door een geheim paneel. In Amsterdam beschik ten de heren over een kluis, waarin ook talrijke goederen verborgen waren. Tien arrestaties. Reeds zijn tien van de bendeleden ge arresteerd. Onder hen bevinden zich een Amsterdamse bioscoop-exploitant en de boekhouder van een van de beide Amster damse firma's. Deze laatste had een vol ledige zwarte boekhouding opgezet, die echter nog niet helemaal bij was, toen de politie er de hand op legde. Het uitschrij ven van valse facturen, het plaatsen van valse handtekeningen en dergelijke prak tijken waren trouwens schering en inslag. De goederen waren uitsluitend afkomstig uit België en werden onder supervisie van een Nederlandse man en vrouw, die in Bel gië woonden, ingekocht. Beroepssmokke laars in het Zuiden van het land zorgden er voor, dat de goederen de grens passeerden. In Nederland werden zij met vrachtauto's, die ogenschijnlijk ladingen oud papier en vodden vervoerden, naar het Noorden ge bracht. Ook de inkopers, de Nederlandse man en vrouw in België, zijn inmiddels De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30. 13.00. 19 30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Handel. 830 Kerkdienst uit Begijnhof kapel te Haarlem. 9.45 Haydn en Schubert. 10.40 Hoogmis. 12 00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Apologie. 1235 Orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Orkest. 13.40 ..Spineuza". 14.00 Tweede symphonie van Bruckner. 15.10 Koor. 15.35 Lezing: „Versterkt Golsvertrouwen". 15.45 Gevraagde platen. 1610 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst Baptistengemeente Groningen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Geeste lijke liederen. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Orgel. 19.50 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Lichte muziek. 20.40 Toe spraak van de Paus tot de jeugd der gehele wereld. 20.50 Orkest. 21.17 Luisterspel „De zee heeft genomen". 22.07 Kamermuziek. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 RL, 218 RL en 1875 M. 8.00. 13.00. 13.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor 't platteland. 8.40 „Bar- calode". 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10,00 Klankbeeld „Pro feten en apostelen". 10.30 Kerkdienst uit Bussum. 11.45 „Tussen kerk en Wereld". 12.00 Scheepskapel „Bonaventura". 12.30 Zondag club. 12.40 Orgel en zang. 13.15 Platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 „Even afrekenen!". 14,00 Viool. 14.05 Boekbespreking. 14.30 „Die Kunst der Fuga" 16.30 Sport. 17.00 Het protestantse kerklied. 17.20 Een gedicht. 17.30 Koor. 17.45 Sport. 18.15 Orgel. 18.30 Dansorkest. 19.00 Radiolympus. 19.30 Stradiva-sextet. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Musicorda". 20.45 Luis terspel „Drie mannen in de sneeuw" 21.15 Bekende orkesten. 21.35 Nederlandse en in ternationale liedjes. 22.30 „Bijnamen in de kamermuziek". 23.15 Platen van beroemde vocalisten en dirigenten. Maandag gearresteerd, toen zij, onbewust van wat zich in Nederland afspeelde, naar ons land kwamen om hun laatste transacties „af te rekenen". Het onderzoek in de boekhouding van dit complot heeft wel aan het licht gebracht, dat de relaties wijd en zijd verspreid wa ren en dat zij betrokken waren in verschil lende andere zaken, die men wel reeds op het spoor was, doch die tot dusverre niet tot een oplossing konden worden gebracht. Het complot heeft ruim een jaar gewerkt en het is bij benadering niet te bepalen hoe groot het bedrag is, dat met hun fraudu leuze handelingen is gemoeid. Alleen aan shawls hebben zij vermoedelijk een omzet gehad van 50 a 60.000 stuks. Wanneer het enigszins mogelijk was, trachtten zij bij de verkoop textielpunten te verkrijgen. Hier mede werd een nevenhandel opgezet. Een eenvoudig rekensommetje brengt aan het licht, dat zij hierin alleen al een omzet van 20.000 hadden. Zij rekenden namelijk gemiddeld een punt voor een shawl en ver kochten de punten aan zwartehandelaren in textielpunten voor gemiddeld 0.40 per stuk. Zij zijn voor de Officier van Justitie te Amsterdam geleid en zullen worden ver volgd wegens smokkelen, het overtreden van de deviezenvoorschriften, valsheid in geschrifte en het opkopen en verhandelen van gesmokkelde waren en textielpunten. Tijdens het onderzoek betrapten de re chercheurs bovendien een grossier in aard appelen uit Oosterbeek. die zich schuldig maakte aan het verhandelen van uit Duits land gesmokkelde metaalwaren, steeksleu- tels, micrometers en dergelijke. Hij ver voerde deze goederen op zijn met aardap pelen geladen vrachtauto. Hij is gear resteerd en zijn auto is in beslag genomen. Generaal Crerar eerf de gevallenen Terwijl Amsterdam reeds sedert enige uren bezig was zich van haar feesttooi te ontdoen, stond Vrijdagmiddag op het gazon van het nog in volle luister prijkende Damplantsoen een onzer bevrijders stram voor het nationale monument. Generaal H. D. Crerar, de vroegere opperbevelhebber van het Eerste Canadese Leger, die de lunch had gebruikt ten paleize Soestdijk met Koningin Juliana, prins Bernhard, het kroonprinselijk paar van Noorwegen en de vertegenwoordiger van president Tru man bij de inhuldiging, de heer Watson, reed in de namiddag naar de hoofdstad om een krans te leggen voor de urnen, gevuld met aarde uit alle provincies, in wier bevrijding hij zulk een groot aandeel heeft gehad. Twee compagnieën Jagers flankeerden het Damplantsoen, toen de generaal, ver gezeld door de Canadese ambassadeur, de heer Dupuy, om half vijr onder v.e klanken van 't Canadese volkslied arriveerde. Een ogenblik later legde generaal Crerar zijn met witte dahlia's en anjers bezette krans voor de urnen neer. De jagers ter weerszijden van het plant soen en zij, die het monument flankeerden, presenteerden het geweer. Onbewegelijk stond generaal Crerar voor het monument tijdens het spelen van on$ volkslied, dat de laatste dagen ontelbare malen op de Dam had weerklonken. Daarna was de korte plechtigheid ten einde en verliet generaal Crerar de plaats van de gewijde aarde. ONVERBETERLIJK De recherche te Deventer hield op straat de 25-jarige kantoorbediende H. uit Deven ter aan, die gezocht werd wegens twee in braken te Deventer gepleegd. H. reed in een nieuwe auto; welke hij anderhalf uur tevoren te Apeldoorn van een aannemer had gestolen. Bij zijn verhoor bekende hij tevens inbraken te Deventer, Raalte, Lut tele en Almelo te hebben gepleegd, voorts twee diefstallen van geld te Zwolle en Apeldoorn. Hij had al het gestolen geld opgemaakt bij de feesten in Amsterdam. Hij was pas in Juni uit de gevangenis ont slagen. He: grote succes van de R.A.l. De meest moderne auto 2.1 L Thans leverbaar op korte termijn A. OUDEJANS. Lange Herenvest 1418 Tel. 21912 - 15921 /Treslong" krijgt een andere bestemming Demonstratietuin voor het bloembollenvak Het voor Hillegom teleurstellende ver loop van de Beursplannen aldaar wordt weer enigszins verzacht door andere mo gelijkheden. Het „Tresling"-terrein, dat door de gemeente Hillegom aan het Bloem bollenvak voor stichting ener Beurs was aangeboden, wordt nu toch voor het Vak belang gebruikt, zij het op andere wijze. Het lag in het voornemen, ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan der Hillegom- se afdeling van Bloembollencultuur, op dit terrein een vollegrondstentoonstelling te Enige kinderen werden door ratten gebeten HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19 00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 20.15 Gewijde muziek. 9.00 Pianowerken van Mozart. 9.15 Zieken bezoek. 9.50 „Een bonte mengeling". 10.15 Grieg. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sonate van Brahms 11.20 Voorlezing. 11.40 Zang. 12 00 Orkesten 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole orkest. 13.15 Mandolinata 13.45 Musette- orkest 14.00 Vertelling. 14.30 Kwartet en voordracht. 15.00 Symphonische muziek van Smetaan. 15.30 Gemengd koor. 16.00 Bijbel lezing 16.45 Debussy. 17.00 Voor kleuters. 37.15 Concertgebouw-kwintet. 17.45 Rede door minister Hoessein van Oost-Indonesië. 18.00 De Zaparaka's 18.15 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Boekbespreking 19 30 Actueel geluid. 19 45 „De wording van de staat". 2015 Cvclus 50 jaar Nederlandse muziek. 20 45 Lezing. 21.05 Orgel. 21.35 Muziek uit Zwit serland 22.15 Met band en plaat. 22.45 Over denking. 23.15 Platen. 23.40 Serenade voor 13 blazers van Mozart. HILVERSUM II, 414.5 ML. 218 RL en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8 15 Platen 8.45 „Het Zwa- nenmeer" van Tsjaikofski. 9.15 Morgenwij ding. 9 35 Arbeidsvitaminen 10 30 „De jeugd van onze Koningin" 10.35 Kwartet van Haydn. 1100 Op de uitkijk. 11.15 Zang 11.40 Bailetsuite van Massenet. 12.00 Lyratrio 12 30 Weerbericht 12.33 In "t spionnetje 12.38 Piar.o. 13.15 Platen. 13.20 Engels orkest 13.50 Platen. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?"' 14.15 Solistenconcert. 15.00 „Bonbonnière" 16.00 Zang van Tito Schipa 1C.15 „Musicalen der". 17.00 „Middagrhythme" 17.30 Voor pad vinders. 17.45 Platen. 18.20 Dansorkest 18.50 Flanagan and Allen en de Boswell-sisters. 19.10 Piano-duo. 19.30 Vijftig jaar Neder landse muziek. 20.05 Echo van de dag 20.15 Populaire muziek. 21.00 Luisterspel „Een droom van de schone slaapster" 21.45 Lichte muziek. 22.15 „Een nieuwe orde in het leven der kerk". 22.30 Pianowerken van Bach, Beethoven en Brahms. 23.15 Melodieën van Noël Coward Wij ontvingen een brief van een vader waarin staat: „Hedennacht is mijn zoontje van 10 maanden ernstig door een rat ge beten. Hij had vier beten op zijn gezichtje en 7 in een handje, dat nu opgezet is. Wij wonen met negen personen in een klein huisje en slapen allen op de zolder. Drie jaar sta ik al ingeschreven bij de gemeente voor een beter, liever gezegd groter, huis, maar ik ben nog steeds niet geholpen. Nu is er in mijn gezin het 8ste kind te ver wachten. Het wordt dus een onhoudbare toestand als ik geen andere woning krijg". Wij hebben dit geval besproken met de directeur van het Huisvestingsbureau der gemeente Haarlem. Hij kende de omstan digheden van het gezin. Het woont in een klein huisje in een van de oudste straten van Haarlem-Noord. Dit woninkje is ab soluut veel te klein. Er is dan ook ge tracht om een andere woning beschikbaar te kunnen stellen, maar tot heden is dit niet gelukt. De moeilijkheid is namelijk, dat het gezin alleen te helpen is met een woning voor grote gezinnen. Die zijn er niet veel. Onlangs was er een groot gezin in Spaarndam dat ook in een veel te klein huis zat. Ook daar was een kind door een rat gebeten. Bovendien hadden de twee gezinnen die in dat huis woonden geregeld ruzie. Als er een vrouw met een blad met kopjes over de gang wandelde, liep de me debewoonster haar ongelukkigerwijze om ver, zodat er weer nieuwe kopjes gekocht moesten worden! De politie kon wel een vaste post in dat huis vestigen om uitbar stingen te voorkomen! Het is tenslotte gelukt voor het grote gezin een betere woning te krijgen. Nu is het vrijwel zeker dat er binnenkort nog enkele woningen voor grote gezinnen open komen. Ik zal zo verklaarde de direc teur van mijn kant mijn best doen om de medewerking van het bestuur der be trokken bouwvereniging te krijgen,' om het eerste huis dat beschikbaar komt aan het bewuste gezin uit Haarlem-Noord te geven. Het blijkt dat er af en toe kinderen door ratten gebeten worden. Dit houdt weliswaar soms verband met slechte woningtoestan den, maar mensen die ontdekken dat zij last van ratten hebben, moeten daarvan aan de Gemeentereiniging kennis geven. Dan wordt het perceel „ontrat" en is men althans de eerste tijd weer van de overlast dezer knaagdieren verlost. Er zijn op dit ogenblik zeker 10 grote gezinnen die absoluut onvoldoende gehuis- vesd zijn. Het is evenwel zeer moeilijk daarvoor een beter onderdak te vinden, want voor inwoning komen deze gezinnen niet in aanmerking. Bovendien is een ge wone arbeiderswoning in de meeste geval len ook te klein. Alleen huizen gebouwd voor grote gezinnen zijn geschikt. Een Somber vooruitzicht Toen wij de woningtoestanden in Haar lem nog eens met de directeur van het Huisvestingsbureau bespraken, bleek deze zeer pessimistisch te zijn over de naaste toekomst. Als zo zei de directeur geen af doende maatregelen genomen worden om te bewerken dat er in Haarlem veel meer woningen worden gebouwd, dan verwacht ik dat wij aan het eind van 1949 voor een catastrophe staan. In de laatste tijd wordt het aantal ge vallen van dubbel-bewoningen met 100 in de maend vermeerderd. Daaronder zijn niet de gevallen van de verhuur van een kamer aan een verpleegster, maar alleen de samenwoningen van twee of meer ge zinnen. Gedwongen en vrijwillige dubbel- bewoningen zijn bij elkaar geteld. Het wordt steeds moeilijker ruimte te vinden voor nieuwe dubbel-bewoningen, ook al wordt er steeds ijverig naar gezocht, niet alleen door het Huisvestingbureau, maar ook door particulieren. Als dat zo door gaat. is het zeker dat er tegen het einde van 1949 in het geheel geen ruimte meer ge vonden zal kunnen worden. Aan alle re serve komt een eind. Het bouwvolume voor het volgende jaar I is voor Haarlem vastgesteld op 300. (Voor I liet afgelopen jaar was het 343). Maar er komen zo vervolgde de directeur op nieuw ongunstige berichten over de bouw materialen. zodat het nog lang niet zeker is, dat die 300 er inderdaad ook zullen ko men. Maar al zouden zij er komen, dan is er nog veel en veel te kort. Geregeld stijgt het woningtekort in Haarlem. Dat kan ook niet anders, want Haarlem moet ook huisvesting verlenen aan een groot aantal mensen die elders werken, o.a. aan de Hoogovens in Velsen en de K.L.M. op Schiphol. Bovendien trouwen er elk jaar in Haarlem minstens 100 echtparen, waar van velen zich voorlopig met één kamer behelpen of inwonen bij de ouders. Maar na een jaar komen er in die meeste ge zinnen van jonge echtparen kinderen en dan wordt er om eigen woonruimte ge vraagd. Er zijn gemeenten die in verhouding meer woningen mogen bouwen dan Haar lem. De autoriteiten, die te beslissen heb ben over de vaststelling van het bouw volume, dienen doordrongen te worden van de ernst van de woningellende te Haarlem. Deze kan alleen enigermate bestreden worden indien Haarlem in de komende jaren 700 a 800 huizen kan bouwen. Een beter onderdak voor het Huisvestingsbureau Het Huisvestingsbureau, dat zich lange tijd beholpen heeft met te weinig lokalen in het Gemeentelijk Concertgebouw (in gang Klokhuisplein) heeft «ndelijk zelf een beter onderdak gekregen. Dit was mo gelijk omdat de inkrimpende Distributie- dienst in het gebouw in de Zijlstraat loka len beschikbaar kon stellen. De verhuizing is al geschied, maar er moet nog wat ge timmerd worden, Er komt nu ook een ge legenheid om het publiek op betere wijze te woord te staan. HOUT UIT JOEGOSLAVIë Met het Joegoslavische s.s. „Korcula" is wederom een lading hout voor de papier fabriek Van Gelder Zonen uit de haven Dubrovnik van dit land aangevoerd. De Joegoslaaf heeft enige dagen aan de ka naaldijk gemeerd gelegen. Goederen naar aile plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 15 (Adv.) De wet kent geen piëteit Belgische bouwmaatschappijen blijkbaar ook niet Twee Belgische bouwmaatschappijen, de gezamenlijke eigenaressen van de grond te La Neuville (provincie Luik), waarop een Amerikaans militair kerkhof is gevestigd, hebben het Amerikaanse détachement te Luik gerechtelijk doen aanzeggen, dat de grond binnen acht dagen moet zijn ont ruimd. Deze periode loopt Woensdag af. Op het kerkhof liggen ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen begraven. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Pierre Vermeylen, heeft na een ver gadering van het Belgische kabinet aan de pers het volgende meegedeeld: „Ongeluk kig genoeg is de regering aan handen en houden, die juist in volle bloei zou staan voeten gebonden. Wij zijn niet in staat iets tijdens het bloembollenseizoen. te> Hnpn tooien He pereohteliike actie, die Bij de organisatoren kwam echter de gedachte op, deze tentoonstelling perma nent te maken in de vorm van een demon stratietuin, waaraan het Vak dringend be hoefte heeft. Deze zou dan weliswaar ge heel anders worden ingericht, zodat hij aan de eisen van een demonstratietuin beant woordde, maar ongetwijfeld heeft hij ook dan grote aantrekkingskracht voor de lief hebbers, niet-vakbeoefenaren, die in het voorjaar naar Hillegom komen, om de bol len te zien bloeien. Zo heeft de afdeling Hillegom aan de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité ge vraagd, een crediet beschikbaar te willen stellen, om het Treslong-terrein als demon stratietuin in te richten. De Commissie heeft op dit verzoek gunstig geadviseerd en het is vrijwel zeker, dat op de rekening voor het volgend jaar een bedrag van 35.000 zal worden uitgetrokken voor het inrichten van een demonstratietuin te Hil legom. Om echter meteen met de werk zaamheden te kunnen aanvangen, wil men trachten, in de gemeente een garantiefonds bijeen te brengen. Het is de vraag of de werkzaamheden zo snel zullen vorderen, dat in 1949 deze demonstratietuin reeds geheel gereed zal zijn. In ieder geval zal de tuin in het voor jaar 1950 in volle pracht staan. Men is in Hillegom^zeer met deze be slissing in zijn schik. Als centrum van de bloembollenexport acht men daar Hillegom de bij uitstek geschikte plaats voor een zodanige gelegenheid. Daarbij is het ver heugend, dat een zodanige bestemming ge vonden wordt voor het Treslong-terrein, dat verwaarloosd, midden in de gemeente ligt, en nu omgeschapen wordt tot een bloeiende tuin, die de dezer dagen te openen R.K. Lagere Tuinbouwschool om ringt. Internationale „Focus"-salon Van 18 September tot en met 3 October wordt in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een tentoonstelling van internationale foto kunst gehouden. Deze Salon biedt de moge lijkheid kennis te nemen van de ontwik keling der kunstzinnige fotografie in het buitenland. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN „Onvindbare Pimpernel" werd toch gevonden De recherche der rijkspolitie te Apel doorn heeft in samenwerking met de cen trale recherche te Amsterdam een complot, dieven gevat, dat ongeveer een jaar lang voornamelijk op de Veluwe opereerde. De hoofddaders, een Amsterdammer en twee Veluwenaren, hebben ruim honderd inbra ken gepleegd. De heren hadden het alleen op geld en distributiebescheiden voorzien. Om zich snel te verplaatsen namen zij ook fietsen mee. Later gebruikten zij zelfs auto's voor het vervoer. Verscheidene ma len vond men, daags na een inbraak, in de buurt van een bus of tramhalte een heren- en damesfiets. De stamkaarten „verloren" zij op een dusdanige wijze, dat de gedupeerde eigenaars ze weer terug vonden en dus wel weer bonkaarten kon den halen. Van het geld maakten de in brekers in de hoofdstad goede sier. De rijkspolitie liet overal de rijkswegen naar het Westen controleren. Het gelukte een motorfiets, die de dieven hadden ont vreemd en in het Amersfoortse Bos ver stopt, op te sporen. Deze vondst werd het gezelschap noodlottig. Zij liepen in een in dit bos opgestelde val en het gevolg was, dat de drie hoofddaders en vier Amster damse helers thans in de cel zitten. De laatste maanden braken zij ook in in de Betuwe en de provincie Utrecht. Een der twee Veluwse hoofddaders, die de bijnaam heeft van „de onvindbare Pimpernel" heeft nog enkele vonnissen te goed. te doen tegen de gerechtelijke actie, die de maatschappijen hebben ingesteld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Amerikaanse autoriteiten haar spijt betuigd". Een delegatie uit het Belgische kabinet zal met een détachement Belgische troe pen naar het kerkhof gaan om de Ameri kaanse doden volledige militaire eer te be wijzen. De grond in kwestie is kort na de bevrij ding door de Amerikaanse autoriteiten opgevorderd. In het exploit staat, dat de grond „wederrechtelijk wordt gebruikt en dat de Amerikaanse autoriteiten, zonder toestemming van de eigenaars en zonder hen op de hoogte te hebben gesteld, ver schillende opstallen hebben aangebracht". Het eist van de Amerikanen, dat zij de grond binnen acht dagen verlaten „en alles verwijderen wat zij hebben meegebracht". Voorts wordt geëist, dat de eigendom in zijn oorspronkelijke staat wordt terugge bracht. Wanneer dit niet wordt gedaan „zullen de eisers de Amerikanen vervol gen wogens de kosten van een dergelijk herstel'' Men is voornemens de begraven stoffe lijke overschotten naar andere militaire begraafplaatsen in Europa over te brengen. De Haarl. Toneelvereniging „Door In spanning Uitspanning" opent Maandag 20 September het nieuwe toneelseizoen in de Stadsschouwburg met een opvoering van „Allerzielen" door Herman Heijermans. De regie is in handen van Willem van der Veer. De voetballiefhebbers hebben al een voor proefje gehad van het komende voetbalsei zoen. Tournooien zijn gehouden en vriend schappelijke wedstrijden stonden op het programma. Zondag begint de competitie en met spanning zullen de resultaten afgewacht worden. Natuurlijk zijn alle spelers bezield, om te zorgen, dat hun club kampioen wordt. EDO opent het seizoen in het Noorder Sportpark met een wedstrijd tegen DWS. De Amsterdammers zijn steeds felle tegenstan ders geweest, zodat de kampioensploeg van het afgelopen seizoen het niet gemakkelijk zal hebben. Een interessant duel is te ver wachten. VSV bindt de strijd aan tegen Hermes DVS. De IJmuidenaren beschikken over een sterk elftal, dat vermoedelijk een goed figuur zal slaan in de competitie. In Den Haag komen ADO en Haarlem tegenover elkaar, twee ploegen, die elkaar weinig zullen toegeven. Stormvogels heeft bij de wedstrijden om de Zilveren bal een goede indruk achter gelaten. Morgen brengen de spelers een bezoek aan het pas gepromo veerde SW en zullen moeten oppassen tegen dit elftal, dat vorig jaar bijzonder vlot speelde. RCH en de Kennemers beginnen met een vrije Zondag in de tweede klas. Velsen trekt naar Leiden, om UVS te ontmoeten. Kano-kampioenschappen. De Haarlemse Kanovereniging en „De Trekvogels" hebben Zondag de leiding bij de nationale lange baankampioenschappen, wel ke afgewisseld worden door korte baanwed- strijden voor dames en adspiranten. Deel nemende verenigingen zijn HKV, Trekvogels, Spaarnevogels, IJssel, Viking, Geuzen en Quo Vadis. Gestart wordt bij de kanohaven in de omgeving van de Buitenrustbrug. De wed strijden beginnen om elf uur en zijn ongeveer drie uur afgelopen. Roeiwedstrjjden voor veteranen. Van twee uur af worden, eveneens op het Zuider Buiten Spaarne, door de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" nationale roei- wedstrijden voor veteranen gehouden. Het is nu allemaal afgelopen en het is prachtig geweest. De glans van de lichtjes is gedoofd; de muziekjes zijn verklonken en de vlaggen zijn ingehaald. Die jonge, klare Koninklijke stem klinkt nog na in ons hart. Het is mooi geweest en nu is Neder- land Nederland weer: op 211 algemeen: één ei. Ik was in die dagen op Terschelling, met i de malende, malende lichtbundels van de Brandaris over het dorp en het ruisen van j de zee en het krijsen van meeuwen boven de branding. Er waren erepoorten van j dennegroen met bloemen van kleurpapier. Er was een muziekkorps dat al-maar door de twee brede dorpsstraten met die oude bomen, waar een rij oranje lampjes tussen hing, trok. Er was nog veel meer en tot j slot een vuur van teertonnen in de kleine haven. Dat was zo ontroerend als wat ook. I En de laatste badgasten zaten bij de radio in de gelagkamer van het hotel en hadden I vochtige ogen toen Juliana haar moeder toesprak. Misschien was dat dorpsfeest in zijn bij- j na kinderlijke soberheid even ontroerend als alle pracht van de steden. Misschien waren de hoepelwedstrijden en het zaklopen in diepste wezen even mooi I als welk prachtig spel in 't stadion ook. Misschien was die flakkerende J van op de zeewind suizende gasvlammetjes op het raadhuis, in de nachtelijke duisternis, met niemand meer in het straatje van de Bran daris naar de haven, net zo mooi als die parelrijen van tienduizend lampjes langs J de Amsterdamse grachten. Ik heb in die feestelijke dagen in dat j dorp op het eiland sterk gevoeld dat wan- neer de vreugde en de liefde, die aan dit feest zijn zin gaven, zó echt zijn, het. er niets toe doet of de versieringen en de lich ten een half millioen kosten .of een half briefje van duizend. En de kinderlijke ko- I raalmuziek van de top van de toren, die met flarden op de wind over het dorp aan zijn voet woei, was zo indrukwekkend als wat dan ook. Omdat zij zich vermengde met de muziek in ons hart. Er gingen die morgen herauten met plui men op de muts, in rode wambuizen, op dikke paarden over het eiland. Zij staken de trompetten en riepen dat Juliana onze Koningin geworden was. Een mooi gezicht en een diep geluid, .dat koperen weerklank wekte in het hart. fie zee bleef er bij ruisen. De wind ritselde in de herfstbomen. En soms klonk het loeien van een schip in de haven. Het is nu allemaal voorbij en het is prachtig geweest. In de steden en de dor pen. In alle steden en dorpen van Neder land, dat nu weer alledaags is geworden: op 209 algemeen: 120 gram spijsolie. ELIAS. Blijft nog steeds voor ÏIERENCOSTUUMS 25 TOT 100 GLD. betalen. Leren- en winterjassen enz., goede prijzen. Kampervest 45, Haarlem - Tel. 17825 (Adv.) Cricket Tournee der x4ustraliërs De Australische cricketspelers hebben hun tournée door Engeland besloten met een draw tegen de ploeg van Leveson Gower De scores Leveson Gowers 177 en 75 voor twee; Australiërs 489 voor 8 (gesloten). Don Bradman, die na deze tournée zijn bat op bergt, heeft zijn loopbaan besloten met een prachtige innings van 153, waarbij hij twee zessen en negentien vieren sloeg. Ook Sid Barnes haalde een century. Hij scoorde 151 (4 zessen en 15 vieren). De balans van de Australische tournée ziet er voor de le klasse wedstrijden als volgt uit: gespeeld 31 matches, gewonnen 23 (15 met innings), gelijk 8, verloren geen. COPPI EN BARTALI BLIJVEN GE SCHORST. In een te Bologne gehouden spoedzitting heeft het hoofdbestuur van de Italiaanse Wielerunie vastgesteld dat, met betrekking tot de schorsing van Coppi en Bartali. geen nieuwe feiten ter tafel waren gebracht die een intrekking van de straf zou den rechtvaardigen. Met algemene stemmen werd derhalve de schorsing van twee maan den gehandhaafd. RUITERSPORT. Op het terrein van de Duinmanege in Bentveld worden Zondag onderlinge wedstrijden gehouden, bestaande uit een dressuurproef, een cross-country van 1500 meter en twee springconcoursen resp. over hindernissen van 90 cm. en 1.20 meter. LANGE AFSTANDKAMPIOENSCHAP ,DE KAMPIOEN". Zondagmorgen wordt op het traject in Haarlem Noord het lange afstandkampioenschap 1948 verreden van H.S.V. De Kampioen. Aanvang van de korfbalcompetitie. Zondag begint de competitie van de K. N. B. Oosterkwartier I speelt de eerste Zon dag nog niet en kan rustig afwachten, wat de overige clubs zullen doen. Oosterkwar tier 2 gaat naar Archipel 2 en zal daar wel kunnen winnen. Aurora I bezoekt het zo juist gedegradeerde Allen Weerbaar, en zal daar lfcl_ de punten wel moeten laten. Daarentegen CHIN. IND. REST. HONGKONG heeft Sport Vereent een kansje, om met één of meer winstpunten van „De Zwaluwen" te Hilversum terug te komen. In de derde klasse zijn drie uitwedstrijden voor de Haarlemse clubs vastgesteld, t.w. Watervliet naar KVH te Den Helder, Animo- Ready naar BEP te Purm erend en Nieuw Flora naar ZKC te Zaandam, welke o.i. over winningen voor de gastheren zullen op leveren HAARLERI, Smcdestraat 21 - Telefoon 21375 (Adv.) 4. Panda had echter tan dit alles niets ge merkt. Hij dacht aan het hele papier niet meer, want hij had nu wel iets anders aan zijn hoofd. Een eindje verder lag een prachtig schip en juist toen Panda passeerde, kwam van de andere kant de kapitein aan. die zich aan hoord wilde begeven Panda aarzelde geen seconde, maar sprak hem beleefd aan en vroeg o] et mogelijkheid was om mee te varen en waai of hei schip naar toe ging. De kapi tein keek eerst een beetje argwanend, maar toen Panda hem de bundel bankbiljetten had I huurde. Zodra de huisknecht hem boven had laten zien, werd hij een en al voorkomend- gebracht, sloot hij de deur van zijn kamer heid. Panda trof het teel, het schip had pre- aan de binnenkant af en haalde zijn bundel cies de goede bestemming en een passagier i bankbiljetten te voorschijn. „Die kan ik beter wilde de kapitein graag meenemen. Alleen opbergen," mompelde hij in zichzelf. „Het is zou hij nog een paar dagen moeten wachtenniet verstandig om met zoveel geld rond te want de „Jan Marie" zo heette het schip, zou lopen. Hij wikkelde het geld in het. stuk pas over een paar dagen vertrekken, daar zij napier dat hij van de oude bedelaar had ge- eerst nog lading moest innemen Dat vond kregen en na enig zoeken vond hij een losse Panda geen bezwaar. Hi} had gehl genoeg en plank i» de vloer, waar hij zijn schat onder* siam. In de Rijnlandse plaats Gimmer is had al spoedig een keurig uitziend logement j verstopte. I een Siamese tweeling geboren van gevonden, waar hij binnen ging en een kamer 4 twee meisjes. Onderzoek. Een woordvoerder voor de ECA, het administratieve lichaam van het Marshall-plan, deelde Vrijdag mede, dat de ECA een onderzoek in stelt naar de juistheid van de berichten, dat de Sovjet-Unie bij een Britse firma voor 48 millioen dollar aan machine werktuigen heeft besteld. Hij voegde hier aan toe, dat aangezien nog geen officiële mededelingen aangaande deze bestelling zijn ontvangen, er nog niet tot een officiële actie zal worden over gegaan. De leider van de ECA, Hoff man, heeft bepaald, dat op straffe van weigering van verdere hulp de 16 aan het plan-Marshall deelnemende landen geen goederen naar de Sovjet-Unie en de satelliet-landen mogen exporteren, die Amerika zelf niet bereid is te leve ren. Onder deze bepaling vallen be paalde soorten machine-werktuigen. Verzet. De Belgische politie heeft een on derzoek ingesteld naar de verdwijning van meer dan 24 millioen francs, die destijds door de geallieerden uit de lucht neergelaten werden ter ondersteu ning van de Belgische verzetstrijders, raag. Tweeduizend Zuid-Afrikaanse ge zinnen hebben een aanvraag ingediend om een van de 84 Duitse oorlogswezen, die uit Liverpool naar Kaapstad zijn vertrokken, te mogen adopteren.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2