Wie danst er weer? Muziekschool ZWAAG J. G. MARTIN ZONEN P. SCHOEN Maub'lering DANS-ACAD£MIE Aanvang nieuwe cursus Seizoen 1948-1943 15 October Mevr. Brassinne Slaapkamer f475.- QjCort en Bondig Vloer of Vloerbedekking? Kleuriek's 't Vloerenhuis ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 Herdenking van de pacifist Bart de Ligt Een comité ter herdenking van de sterfdag (vóór 10 jaar) van de bekende pacifist Bart de Ligt, bestaande uit vertegenwoordigers van „Kerk en Vrede", de Dageraad", de Algemene Vredesactie, de Vlam-groep en de Vrije Socialisten belegde Vrijdagavond een bijeenkomst in gebouw „Cultura", waar Gé Nabrink de betekenis van Bart de Ligt in een breed betoog uiteenzette. De heer Nabrink merkte bij het begin van zijn rede op, dat het nuttig kan zijn over De Ligt te spreken, maar waardevoller zou het zijn aijn geschriften te herlezen. De heer Nabrink legde er de nadruk op, dat De Ligt een realistisch cultuuroptimist was: hij was er diep van overtuigd, dat het nieuwe steeds weer elders opstaat, als het op een bepaalde plaats vergaat. De Ligt heeft zijn gehele leven gegeven aan de wording van wat hij noemde „De nieuwe saamhorigheid". Tenslotte wijdde de heer Nabrink nog enkele woorden aan de Erasmus-studie van De Ligt, die volgens hem één dei- bouwstenen van een nieuw Nederlands humanisme zal worden. De herdenking werd door zeer velen bij gewoond. HAARLEMS DAGBLAD Het woningvraagstuk te Bloemendaal Gemeentebestuur teleurgesteld De minister van Wederopbouw heeft de maximumprijs, waartegen de bouw van nieuwe woningen zal worden gegund, met ingang van 1 September verlaagd met 2.50 per m3. De gemeente Bloemendaal heeft plannen gemaakt in Vogelenzang zestien arbeiderswoningen te bouwen. Het besluit van de minister betekent, dat de bepaalde prijs van 35 teruggebracht moet worden tot f 32.50 per m3 B. en W. schrij ven aan de gemeenteraad, dat de gang van zaken teleurstellend is en hij wordt nog schrijnender, indien men bedenkt, dat de gemeente, met gemeenten als Bussum en Hilversum nog niet het maximum van het aan haar toegewezen bouwvolume had ver bruikt. De feitelijke bouwstop treft de ge meente Bloemendaal zeer hard. Bij een be volkingsaanwas van 18.000 in 1939 tot 20.500 inwoners op dit ogenblik, heeft zich alleen bijbouw voorgedaan van acht wo ningen door de gemeente aan de Tetterode- weg en van enkele particuliere woningen Hoewel het aantal gerepatrieerden, dat zoals bekend, zeer hoog was. aan het af nemen is, is dit tempo nog niet snel ge noeg, om een enigszins belangrijke ver lichting op de druk. die het woningvraag stuk meebrengt, te betekenen. Voorts zijn de evacués uit de gemeente Velsen, die in zo grote getale in Bloemen daal huisvesting vonden, nog lang niet allen naar hun oorspronkelijke gemeente teruggevoerd, en de terugkeer van een be langrijk aantal politieke delinquenten brengt nieuwe huisvestingmoeilijkheden met zich. Deze moeilijkheden voor B. en W worden nog vergroot, aldus delen zij de raad mee, ten gevolge van de door het Provinciaal bestuur gevolgde methode, om de oud-gedienden van de employés van het Provinciaal Ziekenhuis bij beëindiging van het dienstverband, zonder meer op straat te zetten. Ook heeft het eigenmachtig in gebruik nemen van woonruimte door de partementen nog geen einde genomen. On der de geschetste omstandigheden, bete kent de maatregel van de minister een zware slag voor de gemeente Bloemendaal. besluiten B. en W. hun mededelingen. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek van Rijn. Kleine Houtweg 15. tel. 10539 Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Nolfs Apotheek. Kruisstraat 26. tel 11174. Schoterbos Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Opgericht 1875 Uren voor inschrijving en besprekingen dagelijks van 15 Septem ber af van 11-12, 14-17 en 19-21 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29, HAARLEM - TEL. 10806 Dr. Van Mook in Nederland Vrijdagavond omstreeks kwart over acht is de luitenant-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, dr. H. van Mook, op Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de mimsteis mr. E. M. J. A Sassen, L. Götzen en mr. J. R. H. van Schaik en oud-minis- ter-president dr. L. J. M. Beel. Gedipl Member Intern- Dancing Master'6 Association. Londen. falVé- EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 - TEL. 19236 (Adv.) 3-deurs kast, ledikant, 2 nachtkastjes. 2 stoelen en tafel SP AARN WOUDERSTRAAT 130 ZONDAG 12 SEPTEMBER 1948 HAARLEM Ned. Ilcrv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. Joh. Brons geest. Avondgebed. Zondag 10: Ds E. Pot. H. Avondmaal. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk, Velsërstraat 9 en 10.45: Ds. Joh Bronsgeest Ooslerkerk, Zo- merkade. 10: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesser- kerk. Vrouwestraat 9 30: Ds. G. J Waarden burg. Kinderkerk 10.30: Jeugddienst. Ds. J J. Louët Feisser. Amsterdam Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. 10,45: Ds. W. J, van Elden. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Ned. Herv. Gem., Haarlem, Jans straat. 10.30: Dienst. Vereniging van Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds J. Hei- dinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Diman- che, 12 Septembre a 10 h. Ï5: Service Instal- i De inbrekersbende die ook Toneel I in Bloemendaal opereerde Kunstkring Jan Campert zal in Amsterdam terechtstaan Ongeveer vier maanden geleden hield de politie in Bloemendaal vier mannen aan (D., B., S en nog een B.) die zich aan enige inbraken in die gemeente hadden schuldig gemaakt. Het bleek dat er een goede vangst gedaan was. want uit nadere onderzoe kingen kwam aan het licht, dat de aange houdenen zich hadden schuldig gemaakt aan enige dozijnen inbraken. Zij hadden niet alleen in Bloemendaal „gewerkt' maar ook in Heemstede, Amsterdam, Amersfoort, Meppel en het Gooi. Het on derzoek werd, omdat het zich over zoveel gemeenten uitstrekte, overgenomen door de Rijksrecherche. Tijdens het onderzoek wisten twee der verdachten uit het politiebureau te Over- veen te ontsnappen. Later, toen zij weer waren aangehouden, wist ditzelfde tweetal weer te ontvluchten uit het gebouw van het Gerechtshof te Amsterdam, waar zij verhoord moesten worden. Ook toen ge noten zij niet lang van hun vrijheid. De inbrekers wachten nu op de behandeling van hun zaken. Daar de inbraken in verschillende arrondissemen ten hebben pldats gehad is beslist, dat de zaken gecombineerd worden en berecht zullen worden door de Amsterdamse rechtbank. Kolendampvergiftiging in het Velserbad Vrijdagavond omstreeks acht uur werd de Velsense politic gewaarschuwd dat in het Velserbad, dat speciaal des Vrijdags - en Zaterdags extra druk wordt bezocht. Stads Evangelisatie. L Herenstraat 6. 10 en w7rr*en°™cn- 7.30: F. H. v. d. Horst, Evangelist. Leiden De PO«tie stelde onmiddellijk de heer 6 30. Openluchtsamenkomst a. d. Kruisweg j A. P. Bakker, leider der Rode Kruis- Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. colonne hiervan in kennis, die enige zijner Vries, Evangelist, den Helder 5: Evangeli-leden te hulp riep. satiesamenkomst. 7 45: Jeu^dbucnkom^ Bij aankomst bleek een zestal personen Opwekkingssamenkomsten^ Zuiderstr. 15.j in douche- en kuipinrichting buiten be- REPORTAGE VAN DE AMSTERDAMSE FEESTELIJKHEDEN Alle bioscopen hebben in hun programma ?en uitgebreide filmreportage van de inhul digingsplechtigheid. de rijtoeren en de fees- Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn. Wassenaar Youth For Christ, Begijnhofkapel, Woensdag 8: Kleine Rally. Corrie ten Boom spreekt over: Duitsland en Amerika. Zang en muziek. Vrjje Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D, J. D. du Fossé Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7 30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. L. Frankena. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. Dorsman, v. Schelluinen. Evang. Luth. Ge meente. Krelagehuis. Leidsevaart 10.30: Ds. W Spliethoff Ver. Doopsgez. Gemeente. .i -i j ----- - --.r oiJiietüui ier. inivusen, viemeeine de,hoofdstaa opgenomen die 1030; Ds Soutendijk. Remonstr. Geref. Ge- natuur k nnnr ion prc>n ao7ion mnot u-npHnn Burgerlijke siand van Haarlem HAARLEM. 10 September 1948. GEHUWD: 10 Sept., J Brink en W. de Man: C. F. Meihuizen en E. A. Russ: J. B. de Keeling en S Boeke. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., G. Smit Vledder, 2 z.; C. G. van der Schuitvan Meurs; A M. van der Drift—Venings; P. TroostMets; 10 Sept., A. M. PoppeZedel. BEVALLEN van een dochter: 9 Sept., M. C. Ruifrok—Baars; M. J. van den Berg— Kroon. OVERLEDEN: 9 Sept., A. Hof mans—van Leijen, 56 j., Pladellastraat; J. H. Christ- mann, 34 j.. Zuiderhoutlaan. Voor een BABY-UITZET naar. Kj\ •Wii VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Agenda voor Haarlem ZATERDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: ..De graaf van Luxem burg". 3 uur. Gem. Concertgebouw: optieden van Lestikoff. 8 uur. Luxor: „Saludos Ami- gos". alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: reportage feestelijkheden van 9.30 tot 2 uur „Lief maar lastig". 14 j.. 2. 4 15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..De spookstad". 14 j., 2.30, 7 en 9 15 uur Frans Hals >.De stierenvechters", alle leeftijden, 2.30. 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: Reportage feeste lijkheden van 1015 uur af. ..De Andere", 18 j.. 2. 4.15 7 en 9.15 uur ZONDAG 12 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Operette .De graaf van Luxemburg 8 uur Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen MAANDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Operette ..De graaf van Luxemburg" 8 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. natuurlijk door iedereen gezien moet worden. Wie er zelf bij geweest is zal gaarne nog eens in beknopte beeldoverzichten aan het prach tige schouwspel herinnerd worden en wie er niet was dat zal een minderheid zijn: zal op deze manier nog een zij het zwart witte indruk kunnen krijgen van het machtige en imposante kijkspel, van de ont roerende plechtigheid in de Nieuwe Kerk en van het schouwspel van de zegetocht, die de Koningin en haar gezin maakten in de gou den koets. „De andere" (Cinema Palace). Wie zich Dolores del Rio herinnert uit dt warmbloedige, met opzwepende rumbas en klikkende castagnetten geaccenlueerde Hol- lywooöse filmfestijnen, vindt haar thans in een Mexicaanse film terug als tragédienne En het moet gezegd dat zij er heel wat sym pathieker door is geworden. Van rumbas en castagnetten geen spoor, hartstochtelijke Zuid-Amerikaanse liefde komt er niet aan te pas, het is eenvoudig een menselijke tragedie die zich rond twee zusters een dubbelrol van Dolores afspeelt en overal zou kunnen gebeurd zijn. Of overal niet, want het ver haal is eigenlijk te fantastisch en de détails zijn niet getoest aan de werkelijkheid. Overigens: Het is altijd gevaarlijk te zeggen dat iets té fantastisch is voor de werkelijk heid, want tenslotte is de realiteit vaak het ongelooflijkste van al En wie weet wat er in Mexico zoal kan gebeuren? Dolores del Rio maakt het verhaal in ieder geval door een rijk dramatisch talent zo aannemelijk mogelijk. Saludos Amigos (Luxor). Een wel zeer ongebruikelijke rolprent, die naar wij menen vervaardigd is met het doel reclame te maken voor Hollywood in Zuid-Amerika. Het geheel is een soort reisbeschrijving van een toer die Walt Disney en zyy medewer kers door Latijns-Amerika ondernamen er bestaat uit werkelijke opnamen van de onderwerpen, die de tekenaars inspireerden en de stukjes tekenfilm, die uit die inspiratie voortvloeiden. Een wonderlijk procédé, dat eigenlijk alleen een man als Disney zich kan permitteren, maar dat toch interessant blijft omdat het ons een kijkje gunt op zijn werk wijze en inderdaad hoogstvermakelijke resul taten oplevert in de tekenfilms waarin Donald Duck en Joe Carioca respectievelijk als Amerikaans tourist en „inboorling" fun geren. Bepaald vervelend is het populaire gepraat, waarmee de Nederlandse commen tator de handeling tracht op te luisteren. In het voorprogramma draait Robert Flaherty's documentaire „Nanook", die al staat zij technisch niet op grote hoogte, toch een fascinerend beeld geeft van het barre leven der Eskimo's. Ook hier demonstreert een vaderlandse „graagprater" hoe het niet moet. „De stierenvechters" (Frans Hals). Al treden Stan Laurel en Oliver Hardy ge ruime tijd in films op, de wijze, waarop zij het doen. verandert niet. Dat is niet zo erg. want de komieken slagen er nog steeds in. het publiek te laten lachen, doordat* zij zich steeds uit de lastige situaties weten te red den. Dat geschiedt ook weer in de film, waarin Stan Laurel als invaller-stierenvech ter in Mexico-City moet fungeren Gelukkig komt de echte stierenvechter op tijd. Grap pige situatie; hebben zich daarvoor eveneens voorgedaan toen het tweetal fungeerde als „De Spookstad" (Spaarne). Onge twijfeld zal de belangstelling van de bezoe kers het meest uitgaan naar de film „De Spookstad" want daarin kunnen zij volop genieten van het leven in het wilde Westen. Achtervolgingen te paard, rokende revolvers en gebalde vuisten brengen de nodige sen satie. „De Spookstad" is een vervolg van de serie films uit het Wilde Westen- waarin Buster Crabbe de hoofdrol vervult. Aan deze film gaat vooraf „De duivels vleermuis", een thriller met een onwaarschijnlijk verhaal Hierin zorgt Bela Lugosi er voor, dat het publiek naar hartelust kan griezelen „Lief maar lastig" (Cityi De kwalifi catie „Lief maar lastig" heeft betrekking op een drankzuchtige, niet meer zo heel jonge dame, die kans ziet bijzonder gecompliceer de en compromitterende situaties te scheppen in de woning van een pantoffelheld, wiens vrouw een nacht afwezig is. Pogingen om haar tijdig de deur uit te werken, falen en zelfs nadat haar „lijk" clandestien is begra ven, komt zij op de meest ongelegen momen ten weer opdagen, hetgeen oorzaak is van een hele reeks nieuwe dolzinnige verwikke lingen. waarin een buurman met sterk amou reuze neigingen, twee bemoeizieke oude vrijsters en een schrandere herdershond be trokken worden. We zien geen kans, u te vertellen hoe alles precies in elkaar zit' Maar als u eens hartelijk wilt lachen om George Brent in een kostelijke rol van pantoffel held en om Ann Dvorak als „levend lijk", dan durven we u deze comedie gerust aan te bevelen. Vooraf een uitgebreide reportage van de inhuldiging van Koningin Juliana en de rij toer in de Gouden Koets door Amsterdam Rembrandt prolongeer', zoals te ver wachten viel. „Een onvergetelijke melodie", die wellicht voor velen de aantrekkelijkheid bezit een groot aantal in het gehoor liggende melodieën te verenigen doch waarin de ware Chopin en zijn omgeving niet optreden. meente. 10.30* Dr. J. W. Herfst. Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds J. W. Siertsema. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga Ds. J. A. van Arkel. Lyceumkerk 9: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. IJ. v. d. Zee, Nieuw-Vennep. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.31 en 5: Ds. A. Bos, H Avondmaal. Geref. Gr. meente onder 't Kruis. Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. uit den Haag ('lirist. Geref. Gemeente. Raaks. 10 en 5: Ds M. Holtrop Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W Weenink. 8: Jeugdsa- menkomst (geb. Salem). Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsaienst. 8: Inzegening van Korpskadetten o.l.v. Sr Ka pitein J. Vos. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ned. Chr. Gcmeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10 30: Samenkomst. (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinde ren. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47, 1030: Eredienst en Preek. Christian Science. Jans straat 74. 10: Ned Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apostolische Zendingsgemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst, (Soefi-Beweging). Nas- sauplein 8. 11: Geen dienst. Ned. Ver. var Spiritisten „Harmonia" Jansstr. 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr H. C. L. v. d. Laan. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. J. de Jong. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkcrk. 10: Ds. G, Koch 7: Ds D. Veldkamp, van Den Haag. Jeugd dienst. Kon. Emraaschool, Raafstraat. 10: Dhr. Salverda Jr., uit Hoofddorp, Jeugddienst. 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond. Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. H. Jansen, te Heem stede. Leger des Heils. Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. Leider G. Knippenberg. 8: Dezelfde. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds G. A Barger. Christ. Lyceum (ing. v, Merlenstr.) 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen, Zondag ochtendsamenkomst. Jeugdgeb. a. d. H. Dreef 10: Jcugdkapel. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugd kapel Ncd. Prot. Bond. Postlaan 16 1030: Dr J C. A. Fetter. Rem., Den Haag. Doops gezinde Kring, in de Volksbond H Dreef 10.30: Dhr. J A. Schreudcr. Lid v d. Kerke- raad uit Santpoort. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Ds IJ. v d Zee. Nieuw-Vennep 5: Dr. P. J. Richel Camplaaiv 10: Dr P J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9 en 3: Ds. J van Popta. te Mussel Christ. Geref. Gemeente. Kapel Meer en Bos. 3: Ds. M. Holtrop. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu- vvcriklaan. 10: Ds. J. E Drost. 7: Ds H. A. Visser, te Watergraafsmeer. Jeugddienst. Rclig. Kring, Eikenlaan 5. 10 30: Ds. Frater Smid, Voorg. Vrije Gemeente, Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. T Wiersma, te Delft. Ned. Prot. Bond. Pot- gieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder Dg Haarlem. Geref, Kerk. 9. 10.30 en 5: Prof. Dr. G. C Berkouwer. Soefi-Beweging. Popellaan 1 4: Dienst. Vrye Katholieke Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G H. van de Woord. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat 10: Dhr. Salverda Jr., uit Hoofddorp. Jeugddienst. 5: "s. G. H. v. d. Woord. „DE WET KENT TOCH PIëTEIT". In aansluiting op het bericht „De wet kent geen piëteit" (pag. 2) w;ordt uit Brus sel gemeld, dat de Belgische regering be sloten heeft het terrein tegen schadeloos stelling van de bouwmaatschappijen te vor deren en het te onteigenen. Daarna zal het aan de Amerikaanse autoriteiten worden afgestaan, zodat de begraafplaats waar schijnlijk intact kan blijven. Australisch minister naar ons land De Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evatt, die aan de vergadering van de Verenigde Volken in Parijs zal deelnemen, wordt tevoren voor een kort bezoek in ons land verwacht Naar wij vernemen zou hij hier op 14 Sep tember arriveren. Verwacht wordt dat hij tijdens zijn bezoek de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken en andere regeringsautoriteiten zal ontmoeten. wustzijn te verkeren. Ook de stoker, die het geval ontdekte, verloor het bewustzijn en viel in de gang neer. Een jongen, die achter het gebouw wacht hield in de fiet senstalling was er ernstig aan toe. De directie, die steeds kolen recht streeks van de mijn betrekt, had deze week van een leverancier ter plaatse een andere soort cokes ontvangen, afkomstig van de gasfabriek uit Alkmaar. Men verwacht dat hierin de oorzaak van het ongeval is gelegen. De slachtoffers maakten het vanmorgen redelijk wel. Reisvereniging door gemeente, bestuur ontvangen Vanmorgen kwamen afgevaardigden van de afdelingen van de Nederlandse Reisver eniging in restaurant Brinkmann, onder leiding van dr. R. van Waard uit Rotter dam, bijeen voor de jaarlijkse algemene vergadering. De agenda vermeldde het uitbrengen van jaarverslagen, bestuursver kiezing en een bespreking van de nieuwe statuten. De vergadering werd om twaalf uur onderbroken voor een officiële ontvangst op het Stadhuis door het gemeentebestuur. De waarnemend burgemeester de heer D. J. A. Geluk begroette de afgevaardig den. De heer Geluk bracht in herinnering dat de vereniging gedurende haar 42-jarig bestaan een zeer belangrijk werk heeft ver richt. In de toekomst zullen bij het organi seren van reizen vele moeilijkheden moe ten worden overwonnen, maar daartegen over staat dat de leden in de gelegenheid zullen zijn zich te ontwikkelen. Met de beste wensen voor de vervulling van de opvoedende taak der N.R.V. besloot de heer Geluk zijn toespraak. Dr. R. van Waard sprak namens de N. R. V. een woord van dank voor de gast vrijheid en de ontvangst. Zoiner-concert der H.O.V. De dirigent Kees Hartvelt en de solist van de avond, de pianist Pierre Palla hadden het er op gezet ons de eerste publieke uitvoering in Nederland te bezorgen van het Warschau- concert voor klavier en orkest van de Engelse filmcomponist Richard Addinssel. Wie ver wacht had een pseudo-jazzmuizek te horen a la Gershwin, kwam bedrogen uit, want de componist heeft zich ingesteld om normale symphonische muziek te schrijven. Rachma- nihow is kennelijk zijn voorbeeld geweest; doch waar deze grote Rus zijn romantische bezieling nobel wist te houden moest Addinssel jammerlijk falen, want zijn mu ziek is ruw en sentimenteel en ademt een ongezonde broeierige sfeer, die verre blijft van de geest der sappige en bloeiende melo- diek van Rachmaninow. die altijd binnen de grenzen van de goede smaak blijft. Onder tussen heeft Addinssel een solopartij geschre ven die niet voor de poes is en alle denkbare offers brengt aan het uiterlijk bravour. Het bleek een kolfje naar de hand van Pierre Palla, die zich bij dergelijke opgaven als een vis in het water voelt. De subtiele eenvoud van de anti-virtuose Mozart kwam minder goed tot zijn recht. Het programma van de solist omvatte immers ook de vertolking van het Concert in F (K. V. 459) van deze delicate meester, maar het duurde tot het slotdeel eer er wat van de sprankelende muziekgeest van Mozart voelbaar werd. Maar dat slotdeel werd dan ook goed en vrij zuiver in even wicht met de zeer belangrijke, puntig ge speelde orkestpartij. Hartvelt had de avond geopend met de Onvoltooide symphonic van Schubert, die blijkbaar een goede beurt had gehad. Niettemin bleef het eerste deel vrij stroef; 't leek alsof de directie meer remde dan tot boeiend musiceren noopte. Het An dante con moto ging vooral in het begin veel vlotter. Maar wij hebben de hobo wel eens mooier en zuiverder gehoord. Tot slot ging de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar, die met haar gezonde geestdrift de lucht zuiverde van de bedenkelijke sfeer, welke het Warschau- concert had gewekt. En dit te meer. daar Hartvelt ditmaal de teugels van het muzikaal gespan liet vieren, zodat het stuk met bij zonder veel élan gespeeld kon worden. JOS. DE KLERK Arrestant door revolverschot ernstig gewond Twee politie-agenten, die op de Nieu- wendijk te Amsterdam patrouilleerden, arresteerden daar Vrijdagmiddag de 23- jarige H. van V. wegens zwarte handel. Aanvankelijk ging de jonge man mee, doch op de N Z. Voorburgwal nam hij de vlucht. De politieagenten losten enkele waarschuwingsschoten, waarna de vluchte ling zich overgaf. Even later ontstond weer een worsteling, toen het publiek zich met het geval bemoeide en de zijde van de ar restant koos. Tijdens deze worsteling aldus de verklaring van de desbetreffende agent van politie ging plotseling zijn revolver nogmaals af. De arrestant werd in de schouder nabij de hals getroffen. Hij werd overgebracht naar het Binnengast huis, waar geconstateerd werd dat een longtop was geraakt. De toestand van de getroffene is ernstig, al bestaat er geen direct gevaar voor zijn leven. „Het grote geheim van dit spel schuilt in de snelheid!" Zo ongeveer luidt de eer ste zin van het penetrante toneelstuk „De Heilige Vlam" door W. Somerset Maugham dat gisteravond door de werkende leden van de Kunstkring Jan Campert in de schouwburg werd opgevoerd. Waren zij maar zo verstandig geweest om de geci teerde aanhef, die overigens op een partij schaak betrekking heeft, tot motto van de thans nodeloos vertraagde voorstelling te laten dienen. De schrijver heeft, naar hij zelf later mededeelde, zijn personen niet de gewone spreektaal in de mond gelegd, doch met uiterste zorg de woorden gekozen die zij gebruikt zouden hebben, als zij tot een exacte formulering van hun gedachten in staat waren geweest. Dat dit experiment, ingegeven door zijn verzet tegen het te ver gaande naturalisme op het toneel, toch tot een boeiend om niet te zeggen enerverend drama leidde, is voornamelijk te danken aan de macht der stormenderhand opruk kende logica en de regelrechte compositie, die de handeling voor funeste dwaalwegen behoedde. Als gevolg echter van het niet te motiveren tempoverlies, klonken de on der emotionele hoogspanning staande dia logen nu en dan als gestolde litteratuur en deed de intrige, in opzet aan het tragische beginsel wel zeer nauw verwant, plotseling volkomen ouderwets aan. Dit houdt niet in, dat het de spelers aan toewijding zou hebben ontbroken. Immers het tegendeel was het geval. De heer G. H Pollé bijvoorbeeld gaf in woord en gebaar een bijzonder fijnzinnige uitbeelding van de geneesheer en ook Koos Toornend als de huisvriend deed nauwelijks stof voor critiek opwaaien. Wel moet worden opgemerkt, dat het woordaccent soms op de merkwaar digste plaatsen in de zin belandde. Van de dames mag men zeker zeggen, dat zij het juiste begrip voor hun rollen toonden, ook al slaagden zij er niet in dat volledig te realiseren. Er waren soms ogenblikken, dat men van z'n stoel in de zaal wilde op springen om hen toe te roepen: die in tonatie moet worden vastgehouden. Het is jammer dat de regisseur dat niet tijdens de repetities heeft gedaan. De interesse van de bij het spel betrokkenen werd bijna voortdurend door ter zake dienende gevoe lens gesteund, maar ontplooide zich, met uitzondering dan van het laatste bedrijf, op te verre afstanden van het conflict. Vooral door de serieuze uitwerking van de gestelde opgave, heeft deze vereniging meer waardering verdiend, dan misschien uit deze regels spreekt. Gelukkig hebben de toeschouwers hiervan aan het slot dui delijk genoeg blijk gegeven. DAVID KONING. Zuiveringsgolf over Hongarije De zuiveringsgolf in Hongarije, die zich uitstrekt over practisch alle organisaties, van de arbeiderspartij tot aan de Evange lische of Hervormde Kerk toe, heeft thans ook dé boerenverenigingen bereikt. De boerenvereniging van de partij der kleine eigenaars is gisteren ontbonden. Bijgevolg heeft de voorzitter van de partij der kleine eigenaars, die minister van Landbouw is. de „democratische leden der vereniging" uitgenodigd toe te treden tot de nieuwe communistisch-gezinde eenheidsfederatie van landbouwers, die pas is opgericht. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. A. Visser, brigadier bij de Haarlemse politie, vierde Vrijdag zijn zilve ren jubileum ih dienst der gemeente. De heer J, Fontijne, hoofdcommissaris van politie sprak hem in zijn woning toe en bood een geschenk onder enveloppe aan. Namens het corpsfonds wensten de heren A. L. de Boer en D Langbroek de jubilaris geluk Als her innering ontving hij enige boekwerken. In de loop van de dag hebben vele leden van het corps de heer Visser gelukwensen aange boden. De Haarlemse recherche heeft een twee en dertig" jarige vrouw aangehouden, verdacht van beroving van f 225 in een café. Het bestuur van „Les Conférences Fran- gaises" opent op Donderdag 23 September (niet op 22 September, zoals gemeld is) het seizoen met een lezing in restaurant Brink mann. De Franse romanschrijver Armand Hoog uit Straatsburg zal spreken over „de detective-roman in het falen van de zuivere rede". Op 25 September hopen de heer en me vrouw G. van der Veldt en E. van der Veldt Huet, Dompvloedslaan 25, Ovcrveen de dag te herdenken, dat zij voor 55 jaar in het huwelijk traden. Bloemendaal Een tentoonstelling In het kleedgebouw van het openlucht theater is een tentoonstelling geopend van tekeningen, welke door leden van het Bloe- Anendaalse Muzen Forum in de afgelopen winter werden vervaardigd. De expositie omvat een 40-tal tekeningen; er zijn aardige resultaten te bewonderen. WELKE DOKTER? De artsendienst wordt Zondag 12 Sep tember waargenomen door dr. S. B. Drijber te Bloemendaal. Heemslede Katholieke Volkspartij Op een ledenvergadering van de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij, welke Vrijdagavond in het R.K. Verenigingsge bouw werd gehouden, werd als voorzitter met een zeer grote meerderheid herkozen de heer J. Kamerbeek. Van het geheel af tredende bestuur werden in de plaats van de heren dr. J. Snitker, P. G. Tel en L. Roest benoemd de heren J. Hendriks, L. Ludwig en J. Smit Jr. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F. H. van Nasau en A. W Kerkman: C. Luttik en W. C. van Dam. GETROUWD: R. P. Bakker en A. C. W. Broers; B. Schoon en G. Bruinenberg; H. Q. de Beer en G. Hermann: P. W. Ree en C. van Runt: D Koper en M. E. J. van der Steen. BEVALLEN: G. H. KapteinPijnacker, z.; R. J. Rusmanvan Onzen, z.; J. Walther van der Geer, d.; M. T. KnoppienIJzerman, zoon. OVERLEDEN: Wed. G. KleijnSchenk, 79 jaar; G. Smit, 74 jaar; M. Thon, 53 jaar. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37. tel 29903 en dr W. v. d. Linde. Heemst. Dreef 253. tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster Mantz, v. Merlen- laan 25, tel. 28305. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. C. DENIJS. L. DENIJS ENGELS M O. leraren FRANS M O. DUITS M.O. Zaanenlaan 114 Tel. 23907 Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT Santpoorteiplein 1, Haarlem Telefoon 19704 Jongeman gedipl. Boekhouder, heeft nog enige tijd beschikbaar v. het inrichten en/of bijwer ken van boekhoudingen, bill, condities. Schrijft U eens on der no. 1599. OPENBARE VERKOPING t o. v. notaris J. C. Stuart. Wagenweg 58, Haarlem, op Donderd. 16 September 1948, n.m. 2 u. in Notarishuis a. d. Bilderdijkstr. 1 te Haarlem, van de percelen te Haar lem, als: I. Huis, schuur, erf en tuin a. h. Wijde Geldelozcpacl 14, gr. 1.36 A. Huur f 6.50 p. week. Grondl. f 36 Straatl f 10.95. II. Huis. erf en plaats a. Ged. Voldersgracht 11. gr. 0.76 A. Huur f 7.80 p. w. Grondl. f 32.85. Straatl. f 12.53. III. Huis met afz. opg. bo- venw., erf, plaats en gang, a. d. Nassaustr. 17 zw. en rd„ groot 0.82 A. Huur 17 zw. f 26 p m. en 17 rd. f 28 p. m. Grondl. f 65 94 Straatl. f 25 08. Aanv. in genot van huur bij betaling vóór of op 28 Oct. 1948. Bezicht. Dinsd. en Don derdag 24 uur. OPENBARE VERKOPING Notaris W. ter Weel te Haar lem zal op Donderdag 16 September 1948 des nam na 2 uur in het Notarishuis al daar in het openbaar ver kopen: Een villa met garage, erf en tuin te Heemstede aan de Wagnerkade 99. groot 3.39 Are. Verhuurd voor f 80 p. m. Grondbel. f 123.36 Straat bel. en Rioolrecht f 9.60. Aanv. bij bet. koopp vóór of op 28 Oct. 1948 Bez Dinsd en Dond 2-4 uur Inl. ten kantore van gen. no taris. Wilsonsplein 15. Telef OPENBARE VERKOPING op Donderdag 16 September 1948 des namiddags te 2 uur, in het Notarishuis te Haar lem, t o v. Notaris P A. de Ruig van: Het huis en erf te Haar lem aan de Indischestr. 131 gr. 1.06 Are. Verhuurd voor f 5.50 per week. Lasten f 49 55. Bezichtiging: Dinsdags en Donderdags 24 uur. Nadere inlichtingen ten kan tore van genoemde Notaris. Wilhglminastraat 28, te Haar lem. Tel. 13503. piano - accordeon guitaar - viool - Haw. guitaar - mandoline - banjo - saxophoon - trompet - clarinet, enz. worden in bruikleen en op condities Instrumente verstrekt. 8tudicgelegenheid aan dc school. Inlichtingen dagelijks v. 1-10 uur. Zaterdag v. 1-6 uur. Kruisstraat 17 rood, ingang Ridderstraat Telefoon 21679 Wat Kleuriek's verkoopt goed Kleuriek's naadloze vloeren Estrich-ondervloeren Linoleum SOUTMANSTRAAT 49, HAARLEM TELEFOON 10800 SPORT en JIU JITSU JUDO ACADEMIE NAUWELAERTS DE AGé brengt U SAUNA BADEN Vanaf heden zijn deze unieke Finse Baden in ons instituut voor U opengesteld. Alle nadere inlichtingen worden U tel. of op schrif telijke aanvraag verstrekt. Bloemendaalseweg 152 - tel. 25355 - Overveen Rhythmisohe Gymnastiek Kinderclubs. Kleutergymn <4-5 j.) Boksclub voor H en jongens Aanv nieuwe cur sus 1 Oct JULES KAM- ME1JER. Lich. Opv. M.O. Heiig. en Massage. Adr. Pauwl. 29, Heemst. Tel. 29380 ACADEMIE VOOR VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS te Haarlem Rector: Mr. J Blerens de Haan Docenten: Mr. J. Bierens de Haan. sociologie Drs. A. I. Diepenhorst, economie Mr. J. van Hoorn Jr.. recht Prof. Dr. J. L Mcv. bedrijfs-economie Prof. Dr. H. M J. Oldewelt. wijsbegeerte Drie-jarige avondopleidine voor economische en sociale wetenschappen van half September tot half Mei, 6 wekelijkse lesuren op Dinsdag en Vrijdag, cursusgeld f 120 per jaar. De inschrijving voor de nieuwe cursus staat open Mogelijkheid tot het volgen van afzonderlijke vakken tegen speciaal tarief. VRAAGT PROSPECTUS en inlichtingen bij de Secre taris van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs Heemsteedsee Dreef 64 Heemstede (Tele foon 29100) Het Bestuur: J. H. TEXTOR, voorzitter I. CRANSBERG, secretaris

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6