c J De kansen van !inks en rechts Moeso preekt Concurrentie van „wilde" ondernemers leidt in Amerika tot grote verliezen PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws J DINSDAG 14 SEPTEiMBER 1948 Spannende dagen in D jok ja Moeso, de communistische leider, beschikt over een gewapend front (Van onze correspondent te Batavia) Toen de communist Moeso na een één- en-twintigjarig verblijf te Moskou in Djokja uit het vliegtuig stapte, begon hij met den volke te verkondigen, dat binnen zes weken tijds de Russen in oorlog zou den zijn met Amerika en dat men dan al dadelijk de Russische troepen op Java kon verwachten. Er bleef dus niet veel bedenk tijd over en men deed maar het beste zich onmiddellijk voor de communistische partij te melden. Dat voorkwam later een hoop moeilijkheden. Er zijn natuurlijk vele middelen om een eenvoudige volksmassa te overtuigen van dwaasheden en men kan er zeker van zijn, dat Moeso ze alle beheerst. Het verwondert dan ook nauwelijks, dat hij in het gistende, politiek critiekloze en grotendeels analfa- bethische Djokja vrij spoedig een frisse wind in de zeilen voelde. De vraag is thans: hoe staan de kansen in de republiek? Is Moeso wat hard van stapel gelopen? Heeft hij zijn tegenstanders niet een weinig on derschat? Of weet hij tot op een man nauwkeurig, op welke krachten hij bogen kan? Hoe liggen momenteel de krachtsverhou dingen in de republiek? Enerzijds heeft men de groep Moeso-Alimin-Sjarifoeddin, die in vlammende redevoeringen goedkope slo gans naar de massa slingeren. Van dit drie tal is Moeso ongetwijfeld de sterke man, hoewel ook Alimin een solide partij weet weg te geven. Sjarifoeddin neemt men minder au sérieux. Men gelooft, dat Sjari foeddin in zijn handelingen voornamelijk wordt gedreven door zijn haat tegen Hatta en Sjahrir, hoewel deze hem in de Japanse tfjd uit de handen der Kempetai hebben gered. Sjarifoeddin heeft een zucht om de eerste man te zijn en toen hij dat naast Hatta niet meer kon worden, heeft hij zich tegen hem gekeerd en het aan de andere kant geprobeerd, waar hij nog minder kans zal krijgen. De grote kracht van Moeso is, behalve zijn propagandistische deskundigheid, zijn georganiseerd front van linkse partijen en de goed bewapende jeugdorganisatie „Pesin- do", die naar hem is overgelopen. Behalve deze zal hij nog wel wat loslopende ben den hebben omgepraat, die in de republiek te kust en te keur verkrijgbaar zijn voor schone beloften en geldelijk gewin. Hoe ziet het er aan de andere kant uit? Ka aanvankelijk wat onrustig naar hou vast te hebben getast, begint premier Hatta een krachtiger en overtuigender klank te laten horen. Men krijgt de indruk, dat hij niet zonder vertrouwen in de uitslag het toekomstige politieke slagveld te Djokja overziet. Politiek staan Hatta's kansen niet zo slecht, want aan zijn zijde hebben zich niet slechts de behoudende groepen, zoals Masjoemi en PNI geschaard, maar men vindt er tot veler verwondering ook ge- Bernadotte zal nog een keer met Arabieren spreken Graaf Folke Bernadotte heeft mee gedeeld, dat hij deze week de Arabische hoofdsteden zal bezoeken alvorens hij zijn rapport over de toestand in Palestina af maakt. Hij zeide zijn taak in de Israëlische hoofdstad Tel Aviv reeds als vervuld te beschouwen. De geruchten, dat de politieke commissie der Arabische Liga besloten zou hebben een voorlopige regering voor Palestina te vormen, hielden gedurende het week-end aan. ook al verklaarde de secretaris-gene raal van de Liga, Azzam Pasja, dat in de laatste vergadering geen belangrijke be sluiten waren genomen. Politieke waarnemers hechten grote betekenis aan een onderhoud tussen dé Griekse gezant te Egypte en premier Nokrasji Pasja, dat zij in verband bnengen met een mogelijke erkenning door Grie kenland van een onafhankelijke Arabische regering. Joodse wijken beschoten. De Joodse woonwijken zijn Zondag door de Egyptische artillerie gebombardeerd, zo meldde een Joods legerbericht. Het voegde er aan toe, dat de Joodse strijd krachten hierop de Arabische stellingen gebombardeerd hebben. Acht burgers zou den het slachtoffer zijn geworden van de Arabische bombardementen. DE NIEUWE KOLENBON UIT! Vanzelfsprekend hiermee direct naar: BR ANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 6-10 Telefoon 14164 - 13904 (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek 8.30 Platen 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11,30 Platen. 12.00 Ancora Trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 NCRV-koor. 13 15 50 jaar Nederlandse orgelmuziek. 13.45 Engelse com ponisten. 14.30 Blaaskwintet met piano. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor jeugdige postzegel verzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.50 Platen. 18.00 „Nederlandse koren en korpsen'". 17.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.15 NCR V-kwartet. 19.30 Actueel geluid. 19 45 Platen. 19.50 Bach-koraal. 20.05 Proloog. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.20 Voordracht. 21.40 Kerkkoor. 22,10 Sans Souci. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. 23.30 Scènes de Ballet, Glazonof. HILVERSUM II. 4J4.5 M-, 218 M en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.18 New Mayfair Orkest. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Rossini. 9.30 Waterstanden. 9 35 Rimski. Korsakof. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 ..Als de stofzuiger zwijgt". 11.00 Platen. 12.00 Ma- lando. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het plat teland 12.38 Orgel. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Kamermu ziek. 15.00 De herberg Halverwege, luister spel. 15.35 Voor zieken. 16-.00 De Roodborstjes. patenteerde communisten als Tan Malakka en Mohammed Yamin. Dit is in werkelijk heid minder verwonderlijk dan het lijkt, want zowel Tan Malakka als Yamin zijn in de allereerste plaats vurige nationalis ten en als zodanig gekant tegen alle buiten landse invloeden, van Rusland evenzeer als van Amerika of Nederland. Aan de zijde van Hatta vinden we voorts figuren als Roem en Natsir, die het intel lect van de Islamitische Masjoemi verte genwoordigen, verder de groep Sjahrir en last not least, de TNI, die rechtstreeks over het hoofd van generaal Soedirman heen, die langzamerhand geheel aan de kant is geschoven onder Hatta's gezag staat in zijn hoedanigheid van minister van Defensie. Hij krijgt een stevige steun van „air-commodore" Soediadarma en Na- soetion, de leider van de bekende Siliwangi Divisie, het keurleger van Soekarno. Beide militaire leiders zijn leerlingen van de K. M. A. en hebben een volledige Nederlandse scholing genoten. Bovendien hebben de islamitische jeugd-strijdgroepen, als ae Sa- billilahs en de Hizboelahs, zich achter Hatta geschaard, hetgeen vermoedelijk wel de aanleiding zal zijn voor zijn veranderde toon en zijn gestegen vertrouwen. In repu blikeinse kringen twijfelt men er nauwe lijks aan. of Moeso en de zijnen zullen in geval van een politieke nederlaag trachten met de wapenen een overwinning te for ceren. Indien men gelijk heeft, staan ons in de komende dagen nog spannende din gen te wachten in Djokja. moord en doodslag Communistische oproep totHeilige oorlog Op een massa-bijeenkomst van de Repu blikeinse Communistische Partij (Partai Komunis Indonesia), op 8 September in Madioen gehouden, heeft Moeso in een rede betoogd, dat de leiding der republiek in handen moet komen van de progressieve krachten. Hij zeide: „In deze revolutie zijn de Nederlanders onze vijanden en als er onder ons volk personen zijn, die tegen werken, zullen zij op één lijn worden ge steld met de Nederlanders." Moeso betoog de verder, dat ae arbeiders na afloop van hun werk moeten oefenen in de guerilla- voering. Vervolgens verklaarde hij: „Wij erkennen geen enkele overeenkomst. Status-ciuo lijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mogelijk Neder landers te doden en hun wapens buit te maken." Moeso betoogde verder, dat voor de Mo hammedanen thans het ogenblik is geko men om de „Heilige Oorlog" te beginnen. Neger vermoord, die van zijn rechten gebruik wilde maken Gedurende de verkiezingen in de staat Georgia is een neger, vader van zes kin deren. doodgeschoten. Volgens de plaatselijke sheriff is de moord gepleegd door de 22 jarige blanke inwoner J. A. Johnson omdat de neger vol hield, dat hij aan de verkiezingen wenste deel te nemen en op de democratische partij zou stemmen. De 9 Muzen Rika Hopper in ziekenhuis opgenomen. De bekende actrice Rika Hopper is gisteren in de ziekeninrichting aan de Prinsengracht te Amsterdam opgenomen om een heup behandeling te ondergaan. Voorlopig zal zij ni,et kunnen optreden. Aankoop. De Staten van Friesland heb- gen het provinciale kunstbezit uitgebreid met een doek van de in Haarlem wonende Friese schilder Roelof Klein. Het schilderij was op de Friese kunsttentoonstelling te Bolsward te zien. Luiaards. Men kent de bekende excla matie van de Engelse schrijver Jerome K. Jerome: „Werken? Ik ben er dol op. Ik kan er uren naar kijken!" Van zijn landgenoot en kunstbroeder Charles Lamb, die het ongeluk had zijn leven op een kantoorkruk te moeten slijten, vonden wij de volgende anecdote. Zijn patroon zei eens tegen hem: „Meneer Lamb, ik heb gemerkt, dat u 's morgens veel te laat op het kantoor komt", waarop Lamb antwoordde: „O, maar dan moet u eens zien. hoe vroeg ik al weer naar huis ga!" Friese schryver overleden. Op 70-jarige leeftijd is te Ooster-Nijkerk overleden de Friese schrijver en dichter Anders Minnes Wybenga. Hij legde zich vooral op gods dienstig werk toe. Behalve proza verschenen van zijn hand enkele dichtbundels. In 1923 gaf hij de psalmen in het Fries uit. Repliek: „Les Nouvelles Littéraires" verhaalt van de dezer dagen overleden Franse litterator André Suarès, hoe deze eens een vleier, die opmerkte: „Ge hebt een pro fiel voor een médaille" antwoordde: „Weet dan, meneer, dat ik een hekel heb aan alles wat plat is". „Geen Pearl Harbour meer" „De marine van de Verenigde Staten is op alles voorbereid. Zii is thans gereed om alle incidenten te voorkomen, die tot een openlijke oorlog zouden kunnen leiden", zo verklaarde de Amerikaanse minister van Marine John Sullivan, Zondag. „Wij zijn niet van zins", zo voegde Sul livan er aan toe, „ons evenals na de eerste oorlog bloot te geven en aldus door onze zwakheid een nieuwe aggressie mogelijk te maken". De minister van Marine gaf voorts uiting aan de mening, dat „het Russische volk en de volken van Oost-Europa in een nabije toekomst het communisme zullen laten varen". „De zone van stilte, honger en terreur" Duitse sociaal-democraten congresseren Zondag is te Dusseldorf het jaarlijkse congres van de Duitse Sociaal-democrati sche Partij geopend. Als blijk van solidariteit van West-Duits- land met Berlijn werd Paul Loebe, de ge wezen sociaal-democratische voorzitter van de „Rijksdag" en vertegenwoordiger van Berlijn in het Westduitse parlement, tot voorzitter van het congres gekozen. Dit was eveneens het geval met Ernst Gross, minister van Wederopbouw in Rijn- land-Westfalen. Dr. K. Schumacher, voorzitter van de partij, kon het congres niet bijwonen, doch de rede die hij wilde uitspreken werd voor gelezen door de burgemeester van Kiel. Schumacher eiste nogmaals socialisatie van de zware industrie en de basis-indus trieën, „de socialisatie van de Ruhr-indus- trie", zo betoogde hij, „blijft een Duits vraagstuk zolang de vertegenwoordigers van de West-Europese industrie niet onder dezelfde juridische omstandigheden hun productiemiddelen in een gesocialiseerde internationale organisatie zullen hebben ondergebracht". Volgens Schumacher kan Europa de hui dige economische crisis slechts te boven komen door deelneming aan het plan Marshall, dat door zijn partij gesteund wordt. De vice-voorzitter van de Britse Labour- partij, Sam Watson, verklaarde, dat de Labour-partij de Duitse socialisten in Ber lijn en de Oostelijke "zóne steunde „in hun strijd voor democratie". De Berlijnse so cialistische leider Franz Neumann las een boodschap voor van een sociaal-democra tische delegatie uit de Oostelijke zóne, waarin de Sovjet-zóne gekenschetst wordt als „de zóne van stilte, honger en terreur". De Franse afgevaardigde Grumach kreeg een applaus toen hij verklaarde, dat Frank rijk thans gedwongen was te strijden voor de Duitse eenheid als waarborg voor de vrede. Grumbach verklaarde van een van de jongste Franse regeringen de verzeke ring gekregen te hebben, dat de Franse conceptie van een federale structuur voor Duitsland niet in strijd was met de poli tieke eenheid van het Duitse volk. Voorbereidingen voor een gfote reis: Het Engelse slagschip „Vanguard" zal het Engelse koningspaar volgend jaar naar Australië brengen. Het oorlogsschip, dat thans in de haven van Weymouth ligt, maakt nog een trip naar Cibraltar en Malta om vandaar terug te keren naar Devonportwaar de grote reis begint. Tarievenoorlog in de lucht 26 dollarcents per „ton-mille". Op 1 Augustus werd dit bedrag verlaagd tot 20 cents en op het ogenblik rekenen enige grote maatschappijen, w.o. de American Airlines, de United Airlines en de Trans- World-Airlines, noodgedwongen voor het vervoer van bepaalde goederen op be paalde routes slechts 13 cents. Men zou kunnen spreken over een „tarieven-oorlog". De strijd is op het ogenblik op zijn hoogst en zou kunnen worden vergeleken met de slag, die in Nederland voor de oorlog werd geleverd tussen de wilde bussen en de er kende vervoersondernemingen. Met dit verschil dan, dat het hier gaat tussen par- wordt nl. te hevig geconcurreerd tussen de erkende en de niet-erkende maatschap pijen, dus de „wilde vliegers", die zich na de oorlog met dozijnen kwamen aandienen. Deze concurrentie is niet gezond meer. De wilde vliegers kochten hun toestellen op uit de „war dumps" of namen van gro tere maatschappijen gebruikte toestellen over, die min of meer naar behoren werden opgelapt en waarmee men dan aan de slag ging. Ieder voor zich. De wilde maatschappijen hadden zich, in tegenstel ling met de andere, minder of soms in het geheel niet te houden aan de strenge voor schriften. De grote luchtlijnen waren ge bonden aan hun vaste routes en aan hun dienstregelingen. De „wilden" trokken daarheen, waar de vracht te veroveren was, of vlogen pas als de kist was volgeboekt. Het werd een „free for all", een zuiver? vracht-afsnoeperij. Natuurlijk waren er al spoedig onder neminkjes, die de strijd moesten opgeven en failliet gingen. De betere konden zich drijvend, liever gezegd, vliegende houden, en de beste onder hen zetten thans alles op alles om aan het werk te blijven en tevens te trachten om de concurrentie de wind uit de zeilen te nemen. Deze concurrentiestrijd heeft ertoe ge lend, dat er niet meer economisch kan worden gevlogen. De vrachtprijzen worden 16.15 "Het stond in de krant 16 45 Vragen «teer en meer gedrukt en de grote, staat vrij. 17 15 Miller-sextet. 17.45 Vraag- j goed-georganiseerde. over uitstekend vlie- gesprek tussen autoriteiten van Borneo en gend materiaal beschikkende maatschap- Riouw 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Fun-; pijen verliezen grof geld, ondanks het datie kerkelijk dienen 19.00 Lezing. 19 15 fejt, dat er meer vracht wordt gevlogen dan Nieuws uit Indië.. 19.30 „Duitse jeugd vraagt 00jj ^et gevai was> Verleden jaar kwamen (Van een bijzondere medewerker Het vrachtvervoer door de lucht neemt bijna dagelijks in omvang toe. In Amerika werd het vorige jaar door de machines van de erkende maatschappijen (35 in totaal) 81,6 meer vervoerd dan in 1946. Ook veel express-vracht is daarbij. Het staat nu al vast, dat 1948 alle records weer zal slaan. In het eerste kwartaal was er vergeleken bij hetzelfde kwartaal van 1947 al een vooruitgang van 25 Voor het vrachtvervoer gebruiken de Amerikaanse maatschappijen omgebouwde passagierstoestellen, omdat er vrijwel geen andere beschikbaar zijn. De enige twee ticuliere ondernemingen onderling^n niet soorten vrachtmachines, die worden ge- tussen particulieren en de overheid, bouwd. zijn de C-82 (Fairchild Packet) en j Tegenstanders van deze versnippering en de geweldige C-97 (Boeing Stratofreigh- I tevens verzwakking van het Amerikaanse ter) doch deze worden op het ogenblik luchtvervoer zijn ook de vliegtuigfabrikan- alleen nog maar gemaakt voor de strijd- j ten. Hun industrie is ver van bloeiend. De krachten. Hoewel het vrachtvervoer door erkende luchtlijnen hebben bij hen in de de lucht zich dus zo op het oog bijzonder j afgelegen jaren voor honderden millioenen gunstig ontwikkelt, is er een „maar". Er dollars orders geplaatst, doch de wilde be- drijven hebben nog voor geen cent be steld, omdat ze, zoals reeds werd gemeld, uitsluitend gebruik maken van tweede hands en ander materiaal. Dat is voor vele fabrikanten, die het van een grote omzet moeten hebben en wier bedrijf toch al zo veel* kost en trefbaar is, een handicap van belang. Pseudo-baronesse lichtte hotelhouder op Een hotelhouder in Tegelen kreeg dezer dagen een charmante gaste, die verklaar de, dat zij baronesse Ivonne Otten-Ver- bunt-Leander was. Zij vertelde Deense te zijn, geruime tijd als arts in Nederlands- Indië gewerkt te hebben en nauwe relaties te onderhouden met de Nederlandse Ko ninklijke familie. De aardige baronesse bezocht geestelijken in Venlo en Tegelen, wie ze verhalen deed over haar veelbewo gen leven en van wie zij bijstand vroeg. Een missionaris verblijdde ze met de be lofte, dat zij hem een auto en een vliegtuig voor zijn missie cadeau zou doen. De hótelhouder kwam na vijf dagen tot de ontdekking, dat zijn gast vertrokken was zonder de rekening te betalen. Maandag is de vrouw in Alkmaar ge arresteerd, waar zij geprobeerd had in een tehuis voor meisjes onderdak te krijgen. Zij bleek een 30-jarige dienstbode uit Tegelen te zijn. Twee dames omgekomen door gasverstikking In een villa aan de Albertus Perkstraat te Hilversum zijn twee bejaarde dames, de 84-jarige weduwe A. H. B. en de 69-jarige Amsterdamse verpleegster A. G. door gas verstikking om het leven gekomen. De overige bewoners, behalve een twee ling van 7 maanden, die in een bovenver trek aangetroffen werd, vertoefden met vacantie in Zuid-Limburg. Doordat een raam van de kinderkamer open was, zijn de babies aan de dood ont spant. Bondowoso-affaire Overwegingen van de uitspraak gepubliceerd De Krijgsraad bij de Zeemacht in Ne- derlands-Indië is thans gereed gekomen met de definitieve vaststelling van het vol ledig vonnis dat gewezen werd na het ge rechtelijk onderzoek in de Bondowoso- affaire, waarin zoals men zich zal herin neren op 20 Juli j.l. 14 mariniers als be klaagden terechtstonden in verband met het overlijden van 46 gevangenen tijdens hun transport van Bondowoso naar Soera- baja in afgesloten goederenwagons. Met de overwegingen van de raad, die hebben geleid tot veroordeling van een der be klaagden, nl. de sergeant-majoor J. tot een maand hechtenis tegen welke uitspraak hoger beroep is aangetekend door de fis caal vermelden wij: Ten aanzien van het oorzakelijk verband lussen de handeling van beklaagde en het ingetreden gevolg meent de raad in casu dat, hoewel het gevolg mede is ontstaan door de medewerking van buitengewone, niet met de handeling samenhangende om standigheden, dit verband hier wel moet worden aangenomen. De raad is voorts van mening dat beklaagde gezien zijn persoon lijkheid en zijn ontwikkeling het ingetre den gevolg had kunnen voorzien. Beklaag de is inderdaad in gebreke geweest, weshalve de raad van oordeel is dat er ten aanzien van beklaagde sprake is van „schuld" met betrekking tot de dood van de 46 gevangenen. Echter wil de raad niet als bewezen aannemen dat het kloppen en roepen der gevangenen inderdaad door beklaagde zou zijn gehoord. De raad is daarom van oordeel dat beklaagde welis waar in gebreke is geweest, doch niet dat hij „grovelijk" in gebreke is geweest. Voorts overweegt de raad dat beklaagde geen persoon is die zich op enigerlei wijze uit zijn moeilijkheden heeft trachten te praten doch van de beginne af alle schuld op zich genomen heeft. Bovendien is het de raad niet kunnen ontgaan, dat beklaagde moreel zeer geschokt is door de onver antwoordelijke en tendentieuse wijze, waarop de affaire-Bondowoso door som mige groepen en personen, zonder enige kennis van zaken, ten aanzien van de schuldvraag ver buiten haar eigenlijke pro porties naar voren is gebracht en misbruikt voor allerhande duistere doeleinden. Tevens overweegt de raad dat het ingetreden ge volg. zoals reeds gezegd, mede een oorzaak heeft gehad in allerhande factoren, welke beklaagde niet heeft kunnen voorzien, waardoor de mate van zijn schuld aan het hem ten laste gelegde tot een minimum beperkt wordt. Walvisjagers voor de „Willem Barendsz" In de Rotterdamse haven zijn twee ex- Japanse walvisjagers aangekomen, de „Dakuman Maru 5" en de „Shonan Maru 2". Zij zullen worden herdoopt en deel uitmaken van de tien jagers, welke ge durende de volgende jachtperiode de wal vissen voor de „Willem Barendsz" zullen aanvoeren. Half October vaart deze drij vende traanfabriek voor de derde expeditie uit. Meer dan duizend montage- woningen gereed Tot 1 September zijn 1003 montagewo ningen gereed gekomen. Op die datum waren er 3464 in aanbouw en voorts 1429 gegund. Het grootste aantal der gereedgekomen woningen bestaat uit z.g. Oostenrijkse wo ningen, waarvan er tot 1 September 528 voor bewoning gereed kwamen. Meer export naar Brazilië bespaart Nederland dollars Op 1 September is een voorlopige be talingsregeling tussen Nederland en Bra zilië tot stand gekomen. Volgens deze over eenkomst zal de opbrengst van door Ne derland aan Brazilië geleverde goederen en diensten op een Cruzeiro-rekening ten gunste van de Nederlandse Bank worden gestort. Het aldus gevormde saldo zal door Nederland kunnen worden gebruikt voor betalingen, welke voortspruiten uit gecentraliseerde aankoop van Braziliaanse goederen. Indien de Nederlandse aankopen in Brazilië dit saldo overschrijden moet dit verder door Nederland in dollars worden verrekend. Tot dusver overschreed de in voer uit Brazilië de Nederlandse export naar dit land in zeer aanzienlijke mate. In 1947 bedroeg de waarde der Braziliaanse uitvoer naar Nederland ruim 86 millioen gulden. Hiertegenover stond een Neder landse export naar Brazilië ter waarde van slechts 12.400.000 gulden. Ook meel is duurder geworden De verhoogde prijzen voor importbloem en daarmee gelijk te stellen inlandse witte bloem, hebben mede tot gevolg dat een aantal artikelen voor de consumenten duur der is geworden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat kin dermeel, geheel of grotendeels vervaardigd uit tarwebloem, per pakje netto 3 cent duurder geworden is. Kindermeel van rijst of tarwegries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel, zowel los als verpakt, wordt 2 cent per 500 gram duur der. Verpakte tarwebloem, zelfrijzend bak meel en banketbakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per pakje of zakje van 200 Corpulent Soms staan er van die advertenties in de krant, die geen enkele lezer klakkeloos over kan slaan. Die hem beroeren in de dagelijkse gang van zijn bestaan en hem de krant doen toeslaan om in een diep zinnig gepeins over het mensdom te ver vallen. In een dergelijke meditatie had u ons dezer dagen kunnen vinden. Voor ons, op ons bureau, lag een opengeslagen nummer van een van Neerlands eerzaamste dagbla den. Argeloos hadden wij er in zitten lezen: over Indië, over Rusland, over de voetbal competitie en de IJsselbrug bij Deventer. Op de Veluwe was een inbreker gepakt, die ze in Amsterdam niet hadden kunnen krij gen. Kortom, wij verdiepten ons in het nieuws van alle dag. Rustig en geïnteres seerd. Tot wij een pagina omsloegen en talloze kolommen advertenties voor ons zagen. Ons zoekend oog gleed langs de kolommen: geen president-directeuren voor wereldconcerns gezocht, geen moderne villa's aangeboden tegen spotprijzen, niets, helemaal niets van onze gading. „Diversen", stond er boven een van de kolommen. De rubriek van verloren poe dels, gevonden portemonnaies en nog niet gevonden echtgenoten. Daar vonden wij de advertentie, die ons een deel van het ver trouwen in de mensheid heeft teruggegeven. „Kok", stond er, „van de (volgt naam van groot Nederlands passagiers schip), leeftijd 43 jaar, zoekt kennismaking met corpulente weduwe. Brieven met foto onder no. D2227." Wij zouden deze kok de (vettige) hand willen drukken en hem succes toewensen met zijn advertentie. Voor hem geen Betty Grable, Patricia Roc of Madeleine Sologne. Geen vluchtige heldinnen van het bedrie- gelijke celluloid, maar een ferme, oud- Hollandse, omvangrijke weduwe. Goed zo, kok. Om u (heel eerlijk) de waarheid te zeggen: wij zouden zo'n advertentie niet hebben gezet, maar wij weten het naar waarde te schatten dat er mensen zijn, die het wel doen. Wij zouden u willen helpen bij het uitzoeken van de foto's, die u zult krijgen. Wij zouden ze onbarmhartig selec teren om dan tenslotte, triomfantelijk, de aller-corpulentste aan te wijzen. Zonder vooroordelen of persoonlijke sympathieën te laten gelden. Zonder aanzien der per soon, om het zo maar te zeggen. Mogen de brieven onder nummer D 2227 binnenstromen. En moge gij, kok, de beste keus doen. E. P. 6. Panda wist niet, hoe lang hij geslapen had, maar plotseling werd hij wakker, Verbeeldde hij het zich, of had hij werkelijk het geluid van springen, om een onderzoek in te stellen, toen I toch niet vinden, daar was Panda niet bang hij plotseling de kruk van zijn kamerdeur zag i voor. Het was veel te goed verstopt. Maar bewegen. Heel zachtjes, centimeter voor centi- voor zichzelf was hij niet zo gerust, want al krakende traptrede gehoordHij ging meier ging de deur open en eindelijk was dc was hii niet bang, tegen twee of drie van die ■echtop in bed zitten en luisterde ingespannen, j kier groot genoeg om een dreigend uitziend grote kerels kon hij het tochniet opnemen. gehoor". 19.40 Jeutfdnicuws. 19 45 „Lezen in de Bijbel". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operaconcert. 21.15 „Artistenflat in Mei luisterend 91 55 Cabaret. 22.45 Van boek tot bock. 23.15 Dansmuziek. de grote „carriers" 22 millioen dollar te kort. Het vrachttarief van enige hunner be droeg in het begin van het jaar ongeveer Neendat was geen verbeelding. Duidelijk hoorde hij nu sluipende voetstappen en af en toe het gekraak van een traptree. Panda gooide de dekens van zich af en wilde juist uit bed r gre hoofd door te laten. Daar achter verscheen cr Met een sprong was hij het bed uitbij het nog één en nog één. Een ogenblik was Panda open raam en liet zich langs een regenpijp naar besluiteloos. Wat moest hij doen? Die kerels beneden glijden, terwijf hij boven zich dc hadden natuurlijk zijn geld gezien en kwamen woedende kreten van zijn achtervolgers hoorde, hem nu betoven. Goed, dat geld konden xe I Tien jaar geëist tegen „sociaal voorman" Tien jaar gevangenisstraf eiste de advo caat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof tegen de 50-jarige I. J. A. van der B„ die in de bezettingsjaren gedurende een jaar de functie van „sociaal voorman" bij het ge meentelijk gasbedrijf had vervuld en te vens propagandist voor het N.A.F. was ge weest. Voordien was hij bij dit bedrijf in casseerder. Hij had twee ombtenaren, die hun vreug de over de Duitse nederlaag bij Stalingrad hadden geuit, aangebracht bij de S.D. Bei den kwamen in Duitse concentratiekampen om het leven. Wegens een soortgelijke uit lating had hij een kappersbediende ver raden, die daardoor twee jaar gevangen zat. Herfstvacantie. De Tsjechoslowaakse pre sident Klement Gottwald is met zijn vrouw per vliegtuig naar de Sovjet- Unie vertrokkken waar hij zijn vacantie in de Krim zal doorbrengen. Gottwald werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door premier Antonin Zapotocky, de Sovjet ambassadeur en de communis tische partij-secretaris Rudolf Slansky. (United Press) Nood. Volgens het ministerie van Sociale Zaken der centrale Chinese regering zijn 55 millioen mensen ongeveer een achtste van de totale bevolking dak loos door de burgeroorlog en de waters noden. Gesloten. De Verenigde Staten hebben de weigering herhaald om de Sovjet-leer krachten, die bescherming hebben ge zocht van de Amerikaanse autoriteiten, aan de Sovjet-autoriteiten uit te leve ren. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Panyoeskin, medegedeeld, dat „de zaak nu als" gesloten moet worden beschouwd". Gespierde taal. In een tijdens het weekend te Praag gehouden rede heeft de Tsje choslowaakse minister van Voorlichting, Vaclav Kopecky, verklaard, dat het ge duld van de arbeiders uitgeput was. „Uit het Westen verspreidt zich een oorlogs psychose, maar er is niets te vrezen, omdat het getal van de soldaten beslis send is en niet de hoeveelheid wapens of atoombommen. De socialistische or ganisatie van het volk gaat in de gehele wereld voort". Toch hongerig. De 83-jarige Colijns, wo nende te Evere nabij Brussel, trachtte Donderdag j.l. door verstikking een einde aan het leven te maken. Een ter plaatse geroepen geneesheer stelde vast, dat de dood was ingetreden en dies werd het stoffelijk overschot naar het dodenhuisje overgebracht. Toen de be grafenisondernemers evenwel Zater dagmorgen tot de kisting wilden over gaan, bleek de doodgewaande spring levend in het lijkenhuisje te zit ten. Hij verklaarde zeer hongerig te zijn en begaf zich geheel alleen naar huis, waar de familieleden intussen de overlijdingsaankondigingen hadden ver stuurd en waar de kransen reeds gereed lagen. Werkelijk gezicht. De deken van Canter bury, reverend Hewlett Johnson, heeft gisteren in de Roemeense hoofdstad een persconferentie gehouden, waarop hij heeft verklaard: „Indien Groot-Brit- tannië zijn buitenlandse politiek wijzigt en vriendschappelijke betrekkingen aanknoopt met de Sovjet-Unie en alle Oost-Europese landen, mag het onbe vreesd zijn voor de gehele wereld en kan het pond sterling het tegen de dollar opnemen". Na er aan te hebben herinnerd, dat hij „reeds lange jaren strijdt om het werkelijke gezicht van de Sovjet-Unie bekend te maken" zei hij: „Dertig jaar geleden ben ik ge wonnen voor het socialisme, zoals ik het in de Sovjet-Unie zag toepassen". Solidair. Twee Joegoslavische gezant schapsfunctionarissen te Oslo hebben zich solidair verklaard met de critiek van de Cominform op Tito.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2