Wie danst er weer? Foto Eddy DE WINTER KOMT!! Eau de Cologne De Ouwe Gaper Fotocopieën CELESTE Maatcorsetten Inboedelveiling WONINGRUIL Haarlemmer redde3000Chinezen Mevr. Brassinne- r J „Sxhxödex" Kon en Bondig") Voor vrachten pot en klein moet u bij TEM PO zijn Spert in het kort Laten liggen Salamander kachels Amusement's Verenig. Aerdenhout en Omg. J. A. Bruyn „Het Rozekruisers Genootschap" Bloemistarbeiders Benelux Textiel Textiel Feije's Brandstoffeniiandel ZALEN te huur Voor betere afdrukken Foto-Engel zit- en slaapkamer HET BONT-MODEHUIS TE KOOP GEVRAAGD TE HAARLEM OFOMGEVING DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD In eeii der laatste nummers van de „Nieuwe Dockumer Courant" troffen wij een „Brief uit Indië" aan, waarin de on genoemde schrijver vertelt van een ont moeting met een Haarlemse oorlogs vrij wil- liger, adjudant Rinus Knape, Kleverpark weg 187 en schrijft: „Bij het peuteren naar foto's uit zijn actetas zag ik iets wat me de adem ontnam. Het was een driehoeksvlaggetje, geel en met rode franje afgezet, er stonden enorme Chinese karakters op. Ze kwamen me be kend voor, ik had ze eens gezien bij iemand die het steeds beter kreeg en die het ook verdiende. Ik greep naar het vlaggetje, er zat een enveloppe aan vast met een paperclip. De heer Knape werd vuurrood en greep er naar en hokkelde en protesteerde en stotterde. Maar ik kreeg het nog nèt te lezen; er stond op een vel papier met keurig brievenhoofd te lezen: Vertaling behorende bij het gedenkvlag- getje, aangeboden namens duizenden Chi nese harten, als blijk van erkentelijkheid voor de ondervonden hulpvaardig- en edel moedigheid bij de transporten van Chinese evacués: Opgedragen aan Adjudant O.O. M. J. Knape, ter herinnering aan de helden van het Nederlandse leger, détachement Modjokerto, barmhartig, hulpvaardig en edelmoedig van hart. Aangeboden door de Oversea Chinese Relief Committee. Soerabaja, 28 Juni 1948. w.g. Oen Tjhang Tiauw Tjhie Hïan Liat. Rinus Knape had deze fraaie onderschei ding gekregen nadat hij na het einde der politiële actie het commando over een pelo ton pionniers had gekregen, dat de evacuatie van enige duizenden Chinezen uit het ge bied van Modjokerto had moeten beveili gen. Zij moesten daartoe een hevig ondermijn de en gebombardeerde weg begaanbaar maken en een noodbrug slaan over een gat in de weg, waardoor het kaliwater tot een snelstromende beek was geworden. Ge makkelijk was dat niet, want de Republi keinen schoten nogal eens in de richting van de zwoegende Nederlanders, die zelf de strikte order hadden gekregen: „Niet terug schieten!" „Maar", zo zegt de briefschrijver, „alle goeie engeltjes in de laaghangende grauwe regenhemel waakten over de vijfentwintig doorgemodderde en vieze soldaten en trok ken hen altijd weer op het nippertje weg uit de kogelbaan". Langzamerhand kregen ze alle driedui zend Chinezen veilig in Modjokerto. D( geredden waren zo dankbaar, dat de heer Knape een attest kreeg, waarop de woor den „barmhartig, hulpvaardig en edelmoe dig" een niet alledaagse aanduiding van zijn karaktereigenschappen vormen. Krenterig 5 Toen de leden van de Haagse gemeenteraad Maandagmiddag in vergadering bijeen- kwamen, werden zij vergast op een zakje s snoep, aangeboden door het Haagse School- 1 comité. Daarmee wilden de 60.000 school- kinderen, die op 7 September allen een zakje lekkernij ontvingen, hun dank aan de 3 raad betuigen. Voor het raadslid mei. M. B. Romme was er een zakje. krenten, omdat zij in een vorige vergadering de bijdrage aan de schooljeugd zo krenterig gevonden had en voor wat minder karigheid gepleit had. Louis Zimmermann solist op H.O.V.-zomerconcert Op het Zomerconcert, dat de H.O.V. op Vrijdag 17 September zal geven, zal men Louis Zimmermann nog eens als solist kun nen horen. Deze thans 75-jarige violist zal een uitvoe ring geven van Beethoven's onvolprezen vioolconcert. Kees Hartvelt dirigeert ter inleiding de ouverture ..Coriolan" van Van Beethoven en na de pauze Brahms' tweede symphonie. Haarlemse Luchtvaartclub Zondag nam de Haarlemse Luchtvaartclub deel aan een wedstrijd met de z.g. bijzondere typen modelvliegtuigen (staartlozen, eenden en tandemsl te Bussum. In de klasse eenden en tandems behaalde de Haarlemmer Hage- doorn de eerste en de derde prijs. De tweede prijs was voor de Hagenaar Van der Caay. De vierde, vijfde en zesde prijzen waren voor Haarlemmers. In de klas staartlozen won de Nijmegenaar Ott. Aan de wedstrijd met modelvliegtuigen om het kampioenschap van Nederland, welke nabij Arnhem is gehouden, heeft de Haar lemse Luchtvaartclub ook deelgenomen. In de klasse modelzweefvliegtuigen is de Schie- damse Luchtvaartclub eerste geworden, 't Go'oi tweede en Haarlem derde. De Haar lemse ploeg bestond uit A. Hagedoorn, R. Land, H. Linterman en A. Aarts. DR. VISSER IS TERUG. Harer Majesteits ambassadeur in Moskou dr. Ph. C. Visser, is van verlof op zijn post teruggekeerd. v. d. HART Gedipl. Member Intern. Dancing Master's Association. Londen. PRIVé- EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS De lessen worden gegeven in de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, Houtplein. Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 TEL. 19236 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 September 1948 BEVALLEN van een zoon: 10 Sept., A. M. SchoutenCornet; 11 Sept., E. Oosterdijk Appelman; A. BroertjesSchut; J. Misset Benz: 12 Sept., C. van EekMarees; C. F. BultmanZweeris; G. Groenvan Wouden berg; H. J. Labohm—Ridder; A. M. F. de Bruijn—Clous; C. ten Bokum—Tuinman; A. HeesemansRavenhorst; 13 Sept.. G. C. Allesvan Meurs; W. PostMelchior. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., C. S. van der Westen—Blei; W. M. van Mancïus; M. J. Sijpkens—van Weel; 12 Sept., M. L. Tieleman—Winter; J. M. BertelsBroeken; A. G. LeeuwenbergVisser; J. W. Vader Bonfrer; H. A. PaterDraaijer; 13 E. Hoff manW ester kamp. OVERLEDEN: 10 Sept.. E. C. van Geelen Droogendijk. 75 j., Bakenessergracht; 11 Sept.. J. G. Smolenaars, 1 m„ Javastraat; 12 Sept.. G. Kramer—Duijves. 72 jy Verspronck- weg; T. DirksBlokker, 63 j., J. Nieuwenhui- zenstraat. Uw Baby is veilig in een riem van v. Weert ^IVeeM: VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Agenda voor Haarlem DINSDAG 15 SEPTEMBER Grote Kerk. Orgelconcert. 7.30 uur Luxor: „Saludos Amigos". alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: reportage feestelijkheden van 9-30 tot 2 uur. „Lief maar lastig", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De spookstad". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De stieren vechters'. alle leeft.. 2,30. 7 en 9 15 uur Rem brandt: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9 15 uur. Palace: Reportage feestelijkheden van 10 15 uur af. „De Andere" 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Balletpremière in Haarlem In het speciale programma ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de Haarlemse Stadsschouwburg, dat over enkele dagen volledig bekend wordt ge maakt, is ook plaats ingeruimd voor de danskunst. 'Het onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme en Max Dooyes staande „Ballet der Lage Landen" geeft op Dinsdag 5 October de eerste uitvoering in ons land van „De behekste costuums" op muziek van Max Reger, waarvoor Leo Kersley van het Sadlers Wells Theatre Ballet de choreografie heeft ontworpen. Deze Leo Kersley heeft gedurende de maanden Augustus en September in de studio te Amsterdam de training van de leden van .dit ensemble verzorgd, hetgeen hun technische capaciteiten ongetwijfeld zeer ten goede zal zijn gekomen. Zelf was hij een leerling van Stanislas Idzikowski, die destijds in de beroemde Russische bal letten van Diaghilew de rollen van nie mand minder dan Vaslav Nijinski doubleerde. Zijn overkomst werd mogelijk door de niet genoeg te waarderen finan ciële hulp van enige in de toekomst van onze danskunst gelovende particulieren. Het is te hopen dat men in Den Haag zal inzien dat daarvoor echter een balletmees- ter op langere termijn nodig blijft en dat alleen een subsidie de daaraan verbonden kosten kan dekken. Leo Kersley vertrouwde uw bericht gever toe, dat naar zijn mening het peil, waarop de Nederuandse danskunstenaars zich thans bewegen, in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor de in Engeland zeventien jaar geleden, toen Ninette de Valois haar heden ten dage internationaal vermaarde gezelschap stichtte. Ook kwan titatief staan wij er, zeker wat mannelijke dansers betreft, niet slecht voor. Hem had vooral sterk getroffen hun vermogen tot snelle mimische karakterisering. Behalve „De behekste costuums" komen de volgende werken die avond voor het voetlicht: „Het verzet" door Florrie Ro- drigo, waarmede ons land in 1947 op het dansconcours te Kopenhagen vertegen woordigd was, voorts „Het Bruiksboeket" door Pieter van der Sloot op muziek van Dvorak en tenslotte „De straat der ver beelding" door Max Dooyes, naar een li bretto en op muziek van Albert Bocai. Volledigheidshalve kan nog worden mede gedeeld dat het répertoire verder wordt uitgebreid met een tweetal balletten van Max Dooyes en wel op de „Notenkraker suite" van Tschaikowsky en de ouverture „Een midzomernachtdroom" van Mendels sohn. De voornaamste solisten zijn: Mascha ter Weeme, Hanny Bouman (die men verleden jaar bij Trudi Schoop heeft gezien), Jen nifer Roders, Titia van Teeseling, Max Dooyes, Aart Verstegen (die aan de bal letten van Kurt Jooss en van de Metropo litan Opéra verbonden is geweest), Karei Poons en Johan Mittertreiner. D. K. Uitslag U.N.A.C.-prijsvraag „Waar is de Rembrandt?" De winnaars van de eerste, tweede en derde prijs in de U.N.A.C.-prijsvraag „Waar is de Rembrandt?" zijn thans bekend ge maakt. Ten eerste mevrouw J. P. S. Harthoorn Kloosterboer te Beekbergen. Zij ontvangt de hoofdprijs, een geschenk naar keuze ter waarde van f2500. De tweede prijs gaat naar de heer H. Schinkel te Scheveningen. Hem wordt een reis voor twee personen per K.L.M. naar Stockholm en een verblijf van 14 dagen al daar aangeboden. De derde prijs een reis voor twee per sonen per K.L.M. naar Schotland met een verblijf van 14 dagen aldaar is voor me juffrouw Antoinette Sfxuyk te 's Gravenhage. De overige 497 prijswinnaars hebben reeds bericht ontvangen dat zij tevens tot de ge lukkigen behoren. De juiste oplossing van de radio-prijsvraag luidt: „het schilderij is overschilderd". Naar de U.N.A.C. mededeelt is men bij de beoor deling van de 20.000 oplossingen zeer soepel geweest. Tien procent werd als fout aange merkt. ONDERWIJZERSEXAMEN Aan de Rijkskweekschool te Haarlem wer den de eerste 19 van de 51 candidaten ge ëxamineerd voor het onderwijzersexamen (éénjarige opleiding). Geslaagd zijn de da mes: E. de Back, T. v. d. Berg, I. van Kampen, R. van Keulen, C. Klingers, W. Klingers, J. Ulsamer.allen Haarlem; M. Dwarshuis. Bloe- mendaal; D. Cerfontain, Overveen; M. Ber kenbosch, Bentveld: M. Blokker. Bennebroek; P. Boot. A. van Houtum. beiden Heemstede; M. Brunink. Driehuis; E. Burry, M. Kors- man, beiden Santpoort; A. Haenen, Velsen. Afgewezen 2 candidaten. De examens wor den voortgezet. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 September 1.063.560 tegen 1.054.726 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 496,720 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 496.240 op 1 Juli. SCHEEPVAART Bali, New YorkJava. 13 Sept. te Batavia. Boissevain, 14 Sept. van Batavia te Singapore. Ceram, Java—Amsterdam pass. 13 Sept. Kaap Bon, Kota Agoeng, BataviaRotter dam pass. 13 Sept. La Valetta. Laurenskerk, RotterdamCalcutta, 13 Sept. van Genua. Marken, 11 Sept. van Rotterdam te Batavia. Oranje, Amsterdam—Batavia 13 Sept. te Singapore. Rempang, Amsterdam—Makassar 13 Sept. te Belawan. Salatiga, Rotterdam Batavia 12 Sept. van Suez. Sibajak. 13 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Tabian. 13 Sept. van Batavia naar Djeddah. Weltevreden. RotterdamJava, 13 Sept. te Port Said. Volendam, 13 Sept. van New York naar Rot terdam. Cottica. 14 Sept. van Curagao naar Parama ribo. Leerdam, 14 Sept. van Philadelphia te Baltimore Meliskerk. .AmsterdamWest Afrika 13 Sept. van Antwerpen. Noordam. 13 1 Sept. van Rotterdam te New York. Sommols- dijk, New YorkBatavia pass. 13 Sept Gi braltar. Weltevreden, RotterdamJava 14 Sept. in SuezkanaaL j Een Nationale avond 1648-1848-1948 De Volksuniversiteit te Haarlem (ge steund door verschillende organisaties) or ganiseert een Nationale avond, gewijd aan de herdenkingsjaren 1648, 1848 en 1948, in de grote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw op Woensdag 22 September. Als sprekers treden op de heren dr. K. H. E. Gravemeyer, die spreekt over 1648 (de Vrede van Munster); mr. G. J. van Heuven Goedhart over 1848 (de Grondwet) en Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) over 1948 (de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina). Deze sprekers vertegenwoordigen Protestantse-, R.K.- en confessioneel niet gebonden volksgroepen. De burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal een openingswoord spreken. Verder werken mede de Haarlemse Or kestvereniging en mevrouw Nea Naber- man, sopraan. De grote zaal van het Concertgebouw is gekozen omdat voor deze bijeenkomst grote belangstelling wordt verwacht. In zeven dagen door de lucht om de wereld Door een overeenkomst tussen de „North west Airlines" en de K.L.M. is een lucht lijn om de wereld tot stand gekomen. De reiskosten voor de gehele tocht bedragen 1700 dollar. De reis kan in 7 dagen wor den gemaakt. De route is compleet wanneer op 28 Sep tember de K.L.M. haar dienst Amsterdam- Sjanghai opent. Met de bestaande K.L.M.- dienst New York-Amsterdam en de dienst van de „Northwest Airlines" Sjanghai-New York is de route om de wereld volledig. Dans-Academie Uitsluitend voor R.K. Aanvang der Danslessen 15 September Inschrijving dagelijks Raamsingel 16 T elefoon 11045 Haarlem (Adv.) Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Maandag voor de eerste divisie der Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Aston VillaNewcastle United 2—4; Stoke City—Everton 1—0. NATIONALE WANDELTOCHTEN IN HAARLEM. Ter gelegenheid van de inhul diging van Koningin Juliana houdt de Noordhollandse Wandelsportbond tochten in de omgeving van Haarlem op Zatdrdag 9 en Zondag 10 October. Leden van de bond. militairen, politietroepen, scholieren en be langstellenden in de wandelsport kunnen deelnemen. Gestart wordt in het gebouw van de H.K.B. Op Zaterdag wordt 15 km. gelo pen en op Zondag 15 en 25 km. OPENING TERREIN DCO. Zondag 26 September zal het nieuwe terrein van DCO aan de Schalkwijkerweg officiéél in gebruik worden genomen met de wedstrijd DCO DSS. De heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB zal het woord voeren. Het terrein wordt gehuurd van de gemeente en de leden hebben het kleedhuis gebouwd. WANDELRIT. De vereniging „De Haar lemse Manége" hield Zondag een wandelrit naar „Duin en Kruidberg" waaraan 25 ruiters deelnamen. De rit werd voorgereden door mevr. Wijnberg- Zwemmen D.W.T. zwom in Breda „Surae" hield een zwem- en polovierkamp in het Bredase Sportfondsenbad met als deel nemende clubs: de Vrije Zwemmers (Meche- len), Olma (Turnhout) de Watertrappers (Haarlem) en Surae. De herenploegen waren op de zwemnummers aan elkaar gewaagd Spannende series werden verwerkt met als mooiste de 100 m. schoolslag, waarop le Roy (Surae) al vlinderende de orthodox zwem mende Haarlemmer Lablans versloeg. De tijden waren 1 min. 18 en 1 min 20.2 Met zeer klein verschil werd Surae no 1 met 592.3 pnt., no 2 Watertrappers 593 9. 3. de Vrije Zwemmers 601.2 en 4. Olma 640.9. Bij de dames waren drie eerste plaatsen voor Surae, doch de Watertrappers bezetten vaak de 2e en 3e plaatsen zodat toen de laat ste estafette beginnen moest het verschil nog slechts 3/10 sec. bedroeg! Surae won ook deze wisselslagestafette en daarmee de eerste prijs voor de dames (923.7 tegen 924,8>. Bij het waterpolo domineerden de Water- trappers. Eerst overwonnen zij de Vrije Zwemmers met 52 en in de finale Olma, dat na gelijk spel tegen Surae door loting ge wonnen had met 51. De voornaamste uitslagen luidden: Dames: 100 m. borstcrawl: C. Bijvoet, S. 1.16.1; 2. P. v. Bruggen. DWT 1.21.5. 100 m. schoolslag: 1. W Jetten, S. 1.31.6; 2. D. Tur kenburg, DWT 1.32.1. 100 m. rugslag: 1. E. Bijvoet, S. 1.23.3: 2. B. Nelissen. DWT 1.27.1. haps 2 min. 58; 2, mej. A. Schindeler op Peter 3 min. 20. Zwaar: 1. H. Lageman op Ranger 2 min. 35: 2. W. L. Brugsma op Elan 3 min. 4. Springconcours 90 cm.: 1. Mej. K. Schlei cher op Quite Well 0 ft.; 2. E. Rhodius op Wild Cat 4 ft. Springconcours 1.20 m.: 1. W. L. Brugsma op Jebalda 8 ft. 59 sec.; 2. H, Paanen op Tentor le Grand 8 ft. 1 min. 3 sec. Dammen Grote zege voor H.D.C. Voor de hoofdklasse-competitie Neder landse Dambond speelde de Haarlemse Dam club te Bovenkarspel (bij Enkhuizen) tegen Damclub „G.S.Z.". De Haarlemmers bewezen hun meerderheid en wonnen met grote cijfers (182). De uitslag luidt: J. B. Sluiter Jr.J. de Boer Jzn. 2—0; H. T. LuifA. Schaper 11; J. W. van DartelenJ. J. Oud 20: Ph. Rost —F. Groot 2—0: H. W. F. Pas—N. Jong 2—0; J. H. MeureH. Groot 20; Nico BlomH van Leijen 11; J. P. van EijkP. Baas 20; G. Eising—C. Faber 2—0; J. H. Blom—H. Veerdeman 20. Koning George dringt aan op éénheid in West-Europa Aan het eind van de derde zitting van het Engelse parlement heeft koning 3 x 50 m. wisselslag: 1. Surae 1 min. 54.6; 2.1 George zich by monde van de „Lord Chan- Watertrappers 1.55.4. Heren. 100 m. borstcrawl: 1. H. Fannes. VZ 1.11.3; 2. F. van Dam. DWT 1.11.8. 100 m. schoolslag: 1. R. le Rov, S. 1.18: 2. J. Lablans, DWT 1.20.2. 50 m rugslag: 1. A. Hens, Olma 36.6; 2. J. v. d. Heijde, DWT 37.8. 3.x 50 m. wisselslag: 1 DWT 1.45.6; 2. Surae 1.46.9. Ruitersport Onderlinge wedstrijden van de Duin-manége Zondag werden in de Duinmanège te Bent veld de eerste wedstrijden gehouden voor de winter-competitie van die stal, bestaande uit een dressuurwedstrijd een cross-country en een springconcours. Alle drie de onderdelen waren gesplitst in een licht en een zwaar nummer. Deze wedstrijden werden tevens een wapenschouw voor die ruiters van de Haarlemse Rii- en Jachtvereniging. die in deze manége hun ruiterlijk tehuis hebben en de resultaten waren zeer bemoedigend voor het komend winterseizoen, vooral omdat bleek dat bij de juniores veelbelovende talenten schuilen. Daar was ten eerste de jeugdige amazone, mej. Schleicher die in het lichte springconcours alle meer geroutineer de springruiters in de schaduw stelde, door op een verre van makkelijk paard foutloos rond te komen en ten tweede de jonge ruiter, M. Schröfer die met de machtige Don Castor best overweg bleek te kunnen. De uitslagen luidden: Dressuurproef licht: 1. H. de Vrijer op Perhaps 287 pnt.; 2. Mej. K. Schleicher op Quite Well 278 pnt.; 3. M. Schröfer op Don Castor 249 pnt. Zwaar: 1. E. Rhodius op Barones 332 pnt.; 2. H. Lageman op Ranger 308 pnt. Cross-country licht: 1. H. de Vrijer op Per- cellor" in het Hogerhuis en van de „Speaker" in het Lagerhuis tot het par lement gericht. In de door de beide voor zitters voorgelezen rede verklaart de koning, dat hij een gebed opzendt, dat „uit het hoopvol begin van het Brussels verdrag steeds groter eenheid tussen alle landen van West-Europa voort zal komen". .Nauwe banden zijn gesmeed met onze naburen in West-Europa" aldus de koning. ,Voor de coördinatie van de defensie tussen die er van beschuldigd werd. een zijner ge- Meer dan 700 vertegenwoordigers van de keramische industrie van Nederland. België, Frankrijk. Engeland. Canada. Amerika, de Scandinavische landen. Finland. Zwitserland, Italië. Griekenland en Noord-Afrika (Cyre- naica) wonen het eerste internationale keramische congres in ons land bij, dat Maandag in Maastricht is geopend In het Indisch Instituut te Amsterdam is het vierde internationale congres voor orthopaedie en traumatologie begonnen. Dr. C. van den Berg. Directeur-generaal voor de Volksgezondheid, sprak de openingsrede uit, waarin hij de grote sociale betekenis van de orthopaedie uiteenzette. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. dr. H, B. Baruch, heeft in gezelschap van de Chileense gezante, mevrouw C. Vial. de Senoret en de adviseur voor het Marshall plan in Nederland, de heer A. Vallentine, een bezoek aan Zeeland gebracht. Behalve die voor zuiver witte brood is ook de prijs van vruchtenbrood vrijgelaten. Onder vruehtenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozynenbrood is dus niet vrij. Prof. dr. C. C. Krieger. conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde tc Lei den, vertrekt op 25 September met het eerste K.L.M.-lijnvliegluig via de dan te openen dienst van Sjanghai naar Japan. Prof. Krie- ger is belast met het treffen van maatregelen voor herstel, onderhoud en bescherming van Nederlandse monumenten van zuiver histo rische betekenis in Japan. Nu 3 October op Zondag valt zal de herdenking van Leidens beleg en ontzet dit jaar op Zaterdag 2 October geschieden. In de ochtenduren geschiedt de traditionele uit reiking van haring en wittebrood, waarvoor zich ditmaal niet minder dan 2341 (vorig jaar ruim 700) personen hebben doen inschrijven. In de middaguren wordt de historische op- trocht „Rondom de Vrede van Münster" gehouden. Rywielen met hulpmotor zullen wat de verkeerswetgeving betreft binnenkort gelijk gesteld worden met rijwielen, zodat de be rijder geen rijbewijs nodig zal hebben en op rijwielpaden mag rijden. De A.N.W.B. heeft thans aan de minister van Financiën ver zocht. de rijwielen met hulpmotor ook vrij te stellen van motorrijtuigbelasting. Met de gestadigde uitbreiding van de We genwacht groeit ook het aantal wegenwacht leden. Nog geen 2 jaar na de instelling van het speciale Wegenwacht!idmaatschap no teerde de A.N.W.B, dezer dagen het 60.000ste Wegenwachtlid. Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de Duitse SD-rechercheur Ahlbrecht, Engeland. België. Frankrijk, Luxemburg en Nederland zijn permanente voorzienin gen getroffen en „bevredigende vooruit gang" wordt bereikt inzake de andere punten van het verdrag". Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 301 Vi 348% Unilever 292 289 2551/2 253 A.K.U 1621,6 16114 Nederlandse Ford 318 Nederlandse Kabel 285 Vi v. Berkel's Patent 130 Scheepvaart-Unie 183*6 181X Holl.-Amerika Lijn 193 Deli Maatschappij 162V2 161% H.V.A 268 266% A'dam Rubber 175 174 Ned. Handel Mij 165% N.-I. Handelsbank 121 Billiton Mij II 398 angenen te hebben neergeschoten en an deren ernstig te hebben mishandeld. De advocaat-fiscaal eiste de doodstraf Op 22 September zal het Hof uitspraak doen. HAARLEM EN OMGEVING Het cabaret-varicté Van Meurs zal op 18 September optreden tijderrs een feestavond met bal in „De Leeuwerik", die door de Amusementsvereniging „Gezellig Samenzijn" wordt georganiseerd. Ds- W'. Spliethoff. predikant bij de Evang Luth. gem van Haarlem staat op het drietal te MiddelburgVlissingen. Een marktkoopman heeft .Maandagmid dag een vier en vijftig jarige dame op heter daad betrapt bij diefstal van enige lapjes stof van een kraampje op de weekmarkt. Zij is aat} de recherche overgegeven en bekende vijf lapjes stof en twee doeken weggenomen te hebben. De voorwerpen zijn in beslag genomen. anmorgen vroeg speelde een zesjarige jongen op zijn slaapkamer in een perceel aan ae Duvenvoordestraat met lucifers. Een begin van brand ontstond. Dank zij de medewer king van een medebewoonster was het brandje spoedig met enige emmers water geblust. De schade bleef beperkt tot een stuk behang. Maandag 13 Sept. 17.15 uur Telefooncel Station, Zak agenda met waardev. aant.. tabaksk., textielk, Eig. zeer gedup. Naam en adr. voorin. flacons vanaf 0.60. Wij vullen flesjes met nauwe opening. Vaseline blikken doos 25 ct Klitinol, Haartonieum tegen roos en haaruitval flacon f 2.25, Brillantine grote pot 25 cent. LANGE VEERSTRAAT 20 Woningruil AANGEBODEN: huis a. d. Lorentzkade omgev. Theems- plein, riant uitzicht, parket vloeren, Bruinzeel-keuken etc., huur f 650 per jaar. GE VRAAGD: ruim Herenhuis omgeving centrum. Br. on der no. 1632 bur. WONINGRUIL HAARLEM Aangeb. vrij benedenhuis. Haarlem C. 3 gr. kamers en gr. keuken, huur f 23 p. m. Gevr. vrij huis op goede stand te Haarlem. Brieven no. 1628 bur. van dit blad Ter overname: smoking en jaquet maat 50-52. tel. 15571, 's av tussen 7-9 uur. Aangeboden gem. zit-slaapkamer stromend water en stookge- legenheid. Br. no. 1634 bur. Te koop gevraagd, grote Br. no. 1617 bur. an diploma's, brieven en één dag gereed bij ZIJLSTRAAT 41 Wie wil medew. t. h. opr. van een ver. voor jongelui, leeft. pl.m. 20-25 j.? Doel: Dans. Toneel. Cabaret enz. Gez. bezoeken van Conc en Schouwb. Inl. C. Straus, Cle- matisl. 2, A'hout, tel. 26241. ZUIDERKAPEL Zuiderstr.15 Dond. 16 September, 8 uur: Int. School voor Es. Wijsbegeerte Inlichtingen over de Vrij metselarij en de mystieke ontwikkelingsmethoden van de School v/h Rozekruis. worden gaarne verstrekt, uitsluitend in mondeling contact, op nader overeen te komen dag en uur. Aanvra gen te richten aan 't Hoofd kwartier Hedastraat 36. Haarlem, tel. 14557. Gedeelte van grote behuizing Aerdenhout of Bloemendaal te huur gevr. voor fam van 3 personen. Circa 5 kamers etc. Br. no. 1624 bur. MELKZAAK AANGEBODEN Voldoet aan alle eisen van de Keuringsdienst en is voorzien van electr. koelcel. Ruime woning. Br. no. 1633. Meisje gevraagd voor dag of dag en nacht A. S. v. Riessen. Bl'weg 133, Bloemendaal. gevraagd door fa. Braam en Zoon, Bloembollenkwekerij, H. de Keyserlaan 8, H'stede Linnenmeisje Liefst met 1 Oct. a.s., des noods 1 Nov. '48, wordt ge zocht op een buiten te Over veen, bij bus en trein, voor d. en n.. een linnenmeisje, van goede getuigen voorzien, goed kunnende strijken, ver stellen, wassen, tevens tafel dienen. Keukenmeisje en tweede meisje aanwezig. Antwoord onder P 6941 aan Boekhandel Vernout, Bloe- mendaalseweg 255 Overveen. speciale modellen voor zware figuren ériaan ivic'r//::;;:. Reisbureau Gr. Houtstraat 13. Tel. 19346 V.a. 18 Sept. t.m. 22 Sept. avondtrips naar de FEEST VERLICHTING te DEN HAAG en SCHEVENINGEN. Vertr. 7.30 uur. f 3.50 p. p Op 21 Sept. n. d. OPENING DER STATEN-GENERAAL enz. f 5.— p. p. A.s. Vrijdag: Dagtocht TEXEL f 8.50 p. p. VER. TOURING ONDERN HAARL. EN OMSTREKEN Reisbur. F. J. Bouckaert en Zn.. Rozenstr. 7-9, tel. 19992; Touringcars Trio J. de Groot Spaarnd.w. 64, tel. 10138; Voor Heemstede C. Voorham Kamplaan 4. Telefoon 28447; Voor Zandvoort P. Kerkmari Haltestraat 63. Telefoon 2214; Agentschap Leydekker. Kle- ZANDVOORT BAD MORGEN 2 UUR: VEILING Veilinggebouw De Witte Zwaan Kosterstraat no. 5 waar nog bijgevoegd is ge worden: Pick-up in Salon- kast voor Café. Inzinkbare Trapnaaimachine. Koffieke tel en andere goederen, voor de veiling te bezichtigen. Veilingmeester P. Waterdrinker WEET 'U? dat Dames-, He ren- en Kinderkleding, wit Indische pakken, nu nog een behoorlijke prijs opbrengen? Kijk in laden en kasten, wat overcompleet is en laat het door ons verkopen en u bent tevreden. Heeft u meubels, vloerkleden, bedden, porc., haarden of kachels? Bel op 21355 en uw goederen wor den gehaald. Alle goederen worden door ons tegen scher pe prijzen contant ge kocht. Wij veilen Dinsdags om de 14 dagen. Vraagt in lichtingen Veilinglokaal ,.'t Centrum" Ged. Oudegracht 78 Haarlem Levert spoedig uw kolenbonnen 03 en 04 in bij PULS LAAN TELEFOON 14203 Opl. pedicure-voetkunde aanvang 15 September. Inl. en Prosp. HAARL. KWEEKSCHOOL. Kleine Houtweg 39. tel. 17377. Middenstandsexamen Succesvolle opleiding in 10 maanden, aanvang Donderdag 16 September a.s. N. J. Th. SCHMIDT, leraar boekhouden M.O., accountant, Wilhelminalaan 4, te). 11506. Haarlem. Prospectus verkrijgbaar bij de boekh.: v. Akkeren. Zijlstr. 89 en A- Bosse. Barteljori&straaz 12 Huismoeders lef op uw geld Aangekocht 5000 mud prima WINTEROPSLAG AARD APPELEN. Bevelanders en Koopmans blauwe. Koken niet af. Prys franco per 70 kilo f 7— levertijd vanaf heden tot eind November. Besteladressen- voor Bloemendaal Beusenberg, Potgieter- weg 1voor HaarlemK. de Haan. Lange Wijngaardstraat 16 CURSUS HANDENARBEID te HAARLEM Opleiding akte R. (Gewenst voor V.G.L.O. marge) Aanvang van de cursus half September. Duur van de cursus 1 jaar met 2 uur les per week. De cursus verschaft gratis materiaal en geeft gereedschap in bruikleen. Vraagt inlichtingen bij de cursusleider N. KRAAKMAN Jr., leraar handenarbeid Leeghwaterstraat 15. Haarlem. Maatnemen: elke Dinsdag en RCnDIICCDliimtc Donderdag van 2—5 uur DtUKIJrSRUIMTE KL. HOUTSTR. 56. Haarlem va" ca- 300 te koop gevraagd in Haarlem óf directe om- GROFNFWFG 15 I lm-O vve®ens uitbreiding van kleine industrie. Moet ge- 1 schikt zijn voor atelier. Brieven onder no. 1648. VRIJZ. PROT. JEUGDHUIS. GED. OUDEGRACHT Jeugdwerk speciale tarieven ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL NIEUWE GRACHT 74 - Ao. 1909 - TELEFOON 13845 NIET 16, doch 23 SEPTEMBER a.s., waarb(j gedeelte ïnboe" del, in volgende annonce nader tc omschrijven. De termijn voor inbrengen of afhalen der goederen is hier door verlengd tot uiterlijk 21 Sept. P. IIOOGEVEEN ZN. GR HOUTSTRAAT 94 to Haarl Dagblad Tel 1.7.0.7.7. KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63 1 DUITSE PIANO merk „Waldman". kruissna- rig. Eiken. Prijs bill. Spoed. L. Margarethastraat 4 rd. Tel. 16303. HEER vraagt gem. Liefst met garage en alle comfort, met voll. pension. Brieven no. 1607. RUILING HAARLEM Werkplaats met erf. groot pl.m. 150 m2, met afzonderlijke bovenwoning, geheel nieuw geschilderd en behangen, te Haarlem aangeboden ter ruiling met geheel vrij woonhuis, op goede stand te Haarlem. Eventueel bereid de te ruilen woning geheel op te knappen. Het aangeboden perceel is voor vele doeleinden geschikt. Brieven onder no. 1626. OPSLAGTERREIN In Haarlem of naaste omgeving, opslagterrein met of zonder opstallen te huur of te koop gevraagd. Oppervlakte van 300 tot 500 m2, zo mogelijk aan vaarwater en verkeersweg. Brieven onder no. 1627 bureau van dit blad DAMES Laat nu Uw oude BONTJAS vermaken in een kort modern jasje. Alle rep. vakkundig, vlug cn billijk 2 te bouwen Herenhuizen voor zelfbewoning. Beschikb. kap. resp. f 20,000 en f 10.000. Uitv. inl. onder no. 1639. DREEF 4 HAARLEM TELEFOON 11159 TE HUUR VERDIEPING 140 m2 jnclusief verwarming er Haarlem. Brieven onder no. 1635. aan hoofdverkeersweg te Aangeboden: Zonnig huis met voor- en achtertuin, bevat tende 5 kamers, badkamer, keuken, en grote zolder, huur prijs f 32 50 p. m. te Bennebroek, of: vrijstaand huis met voortuin en garage, bevattende 6 ka mers, badkamer en keuken, huurprijs ca. f 70 n m. in om geving van Stoop's Bad. Gevraagd: zonnig modern huis met tuin en garage in Haar lem, Heemstede of Gemeente Bloemendaal, bij voorkeur aan water, hogere huurprijs geen bezwaar. Brieven met volledige inl. onder no. 1623 bur. v. d. blad. Ps—hologiscb instituut vraagt, wegens uitbreiding HUIS met beneden, en bovenverdieping in Haarlem of Amsterdam e.o. Brieven onder no. 1621.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3