c De 9 Muzen „Welke zijn Uw drie wensen?" Graaf Sforza pleit J Export naar Duitsland voor verdraagzaamheid PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA De kleine wereld Wereldnieuws WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 2 Nieuwe verwachtingen in het Bloembollenvak Dat ons natuurlijk achterland, Duitsland, weggevallen is;... weinige takken van handel bemerken het zozeer en zodanig tot hun schade als de bloembollenexport. Duitsland is altijd een der beste afnemers geweest. Zelfs in de tijd, waarin de export, tengevolge van de „kanonnen of boter" politiek aanzienlijk terugliep, vormde hij toch nog een aanzienlijk deel van 't totaal. De belangrijkste stijging in de export gaven de „gouden jaren" van 1925 tot 1928 te zien. Sinds 1925 werd deze export ge regeld door een handelsverdrag, dat de meestbegunstigingsclausule bevatte als ge volg waarvan de algemene invoerrechten op bloembollen aanzienlijk werden verlaagd Deviezenmoeilijkheden werden overwon nen, het verdrag werd regelmatig ver nieuwd. Maar de contingentering die in 1935 werd ingevoerd, bracht het totaal kwantum tot op minder dan de helft terug, waardoor het peil kwam beneden dat van 1925. Maar in dat ongunstige jaar werd toch nog voor bijna 3 millioen Rijksmark aan bollen uitgevoerd. In 1937 werd het contingent weer enigszins uitgebreid. Duits land nam voorheen circa 15 van het totaal af, hetgeen door de contingentering tot 6 gereduceerd werd. Ter illustratie van de betekenis van de export naar Duitsland diene dat de 16 die naar Duitsland werd geëxporteerd toch nog een kwantum bereikte van 7367 ton (in 1930) en op het dieptepunt (in 1939) nog 2331 ton. Valt het te verwonderen, dat de expor teurs. vooral diegenen die in vroeger jaren een bloeiende handel op Duitsland dreven, begerige ogen over de grens slaan? Men blijft hier nog jaarlijks zitten met een overschot, vooral aan narcissen en tul pen, dat door het z.g. Surplusfonds tegen een bepaalde vergoeding van de kwekers wordt overgenomen. De kosten hiervan worden gezamenlijk gedragen, dus ook de kweker, die geen surplus heeft, wordt aan geslagen. Velen gevoelen dit als een on billijkheid en zijn van bordeel dat zij die een juist inzicht getoond hebben in de stand van'de markt, niet moeten opdraaien voor het tekort aan inzicht van anderen. Daarbij wordt vooral getoornd tegen het z.g. „telen voor surplus", het telen van soorten waar van men vrijwel zeker weet dat ze in het surplus terechtkomen, waaraan men zomin mogelijk ten koste legt, om dan uiteindelijk de vergoeding op te strijken. Al deze om standigheden hebben olie gegoten op het vuur, dat al sinds de instelling der sane ringsmaatregelen door de anti-saneerders, verenigd in de Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak in Nederland, de situa tie in het vak grillig en vaak fantastisch verlicht. Wat ligt meer voor de hand, dan dat men redeneert: wanneer Duitsland weer af neemt, hebben we geen surplus meer? En dat men er op aandringt, dat de in deze leidinggevende organen hiervoor alle krach ten inspannen? Zo eenvoudig is echter de zaak niet. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten, zette dit de zer dagen uiteen. Men is actief genoeg en onlangs kwam een handelsovereenkomst met Bizonië tot stand, waarin een contin gent tot 795.000 aan bloembollen was op genomen. Het hinkende paard kwam ech ter achteraan. De Duitse autoriteiten be steedden hun deviezen liever aan andere, huns inziens noodzakelijker dingen dan bloembollen en het is geen gemakkelijke opgave, hieromtrent tot overeenstemming te komen. En dit is natuurlijk de grondvraag in de ganse kwestie van de uitvoer naar Duits land. De Duitsers willen graag kopen, maar hoe moeten ze betalen? Er zijn exporteurs, die het er wel op willen wagen, maar het valt te begrijpen dat men van Regerings zijde dergelijke crediet-experimenten lie ver niet ziet. Het gaat er om, de Duitse export weer te herstellen, maar dan op een gezonde basis. „Zelfverdediging" der volksdemocratie De Tsjechoslowaakse ministerraad heeft een wetsontwerp betreffende de bescher ming van de republiek goedgekeurd. Krach tens deze wet die eerlang ter goedkeuring aan het parlement zal worden voorgelegd, worden als hoogverraad beschouwd: elke aanslag op de onafhankelijkheid of de grondwettelijke eenheid en de economi sche of sociale structuur van de republiek, elke poging om het regiem omver te wer pen en elke poging om zich met geweld te verzetten tegen grondwettelijke handelin gen van de president of van hogere licha men der republiek. Overtreding zal met dood of dwangarbeid worden gestraft. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Couperin. Bach en Haydn. 10.00 Trio Pas- quier. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Pianomuziek van Mozart. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Metropole-orkest.. 12.55 Zonnewijzer. 13,20 Metropole-orkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Platen. 14.20 Piano-duo Beers en van Lanschot. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Sym phonic Concertate, Mozart. 15.30 Wailana Hnvaiïans. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Alt Rhapsodie uit Goethe's Harzreise im Winter. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 De varianten. 18.00 Piano. 18.15 Land- en Tuinbouw. 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.15 Leger des Heils. 19 30 Actueel geluid. 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst. 20.05 Proloog.. Herhaling repor tage abdicatie- en inhulaiginssplechtigheden te Amsterdam. 21.45 Platen. 22.15 „Vaart der Volken". 22.35 Platen 22.45 Overdenking. 23.15 „Vrij en blij". 23.40 Platen. HILVERSUM n. 414.5 TVL. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 en 8.45 Platen. 9.15: Morgenwijding. 9 30 Water standen 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Weense liedjes. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Orgel en viool. 11.45 De tentoon stelling van Oost Indonesische kunst te Am sterdam. 12.00 Sidney Torch. 12.30 Weer praatje. 12.33 In "t spionnetje. 12.38 Pierre Pal la, piano. 13 15 Platen. 13.20 Marek Weber. 13.45 T.B.C.-bestrijding overzee. 14.00 Kamer orkest. 15.00 Voor zieken. 16.00 Programma in notcdop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier'. 17.30 Doe het zelf! 17 35 The Inkspots en Ella Fitzgerald. 17.50 Rede door voorzitter van Indo-Europees Verbond. 18.15 Platen. 18.20 Sportnraatje. 18.35 Engelse Platen 19.00 Olleke. Bolleke en Knipperdollekc Tl '9 10 Irving Berlin's Melodieën. 19.30 Twilight Sercnaders. 20.05 Echo van de dag. 8.15 Her haling reportage abdicatie- en inhuldigings- plcchtighcden te Amsterdam. 21.30 Muziek. 22.00 „De liefde gaat zonderlinge wegen", luisterspel. 22.35 Les Gars (ie Paris. 23.15 Kir.dcrszenen opus 15, Robert Schumann. Inmiddels zullen naar velen aannemen, ook zonder export naar Duitsland, de sa neringsmaatregelen wel de langste tijd ge golden hebben. De laatste besprekingen omtrent de Benelux-samenwerking hebben duidelijk aangetoond, dat het handhaven van een teeltregeling in het kader van die samenwerking vrijwel onmogelijk wordt. Het loslaten van de maatregelen t.a.v. hya cinten vormt er een symptoom van. Maar t.a.v. narcissen en tulpen durft men dit thans nog niet te doen, aangezien de ..ge volgen funest zouden zijn. Hetzelfde wordt nu trouwens uit bepaalde kringen t.a.v. de opheffing der maatregelen voor de hya cintenteelt eveneens voorspeld. Het fert. dat de minister dit besluit heeft genomen zon der het vak daarin te kennen, is oorzaak geweest van heftig verzet van de zijde veler hyacintenkwekers, die zichzelf al heb ben afgevraagd waar hun vertegen woordigers in het Bedrijfschap toch niet in de beslissingen van de minister worden gekend of ze zich maar niet liever uit dit lichaam zullen terugtrekken. Voorals nog achtte men het echter beter, zijn ver tegenwoordigers daarin te handhaven; al meent deze groep, dat ook thans al bij, zon der en over hen gehandeld wordt, ze willen er tenminste voorlopig nog „bij" blyven. Toch wordt de handelsovereenkomst met Duitsland, hoe bescheiden van omvang en van welke moeilijkheden ook vergezeld, met vreugde begroet. Men ziet er een begin in van nieuwe mogelijkheden! L em.- cuilc-ge vergaaerde. De Maatschap- I pij van Nederlandse letterkunde kwam in buitengewone vergadering bijeen in de Leidse academie teneinde aan de hand van een drietal lezingen een terugblik te werpen op haar arbeidsveld in de periode van de rege ring van Koningin Wilhelmina. Het laatstbenoemde erelid, de dichter A. Roland Holst, werd in besloten vergadering gehuldigd en nam de waardigheidstekenen van zijn erelidmaatschap in ontvangst. Prof. dr. N. A. Donkersloot gaf een o\ zicht van de ontwikkeling der letterkunde gedurende de laatste halve eeuw. Prof. dr. C. B. van Haeringen en prof. dr. J. M. Romein spraken over een halve eeuw geschiedbeoefening. Het bestuur besloot goedkeuring van de volgende algemene vergadering te vragen voor het aanbieden van het erelidmaatschap aan mevrouw Henriëtte Roland Holstvan der Schalk. Vriendschapsband. Het eerste nummer van „Glanes", tijdschrift gewijd aan de Frans-Nederlandse betrekkingen, is ver schenen. Censuur. De Spaanse censuur heeft drie delen van de romancyclus „Meurtres" van Charles Plisnier verboden. Liefhebbende dief f. In een dorpje in Savoye is Ferrugia overleden. Een naam, die ons niets meer zegt, maar in 1913 op ieders lippen was, omdat hij toen aan de directie van het Louvre de Mona Lisa overhandigde, die hü twee jaar te voren uit het beroemde museum had ontvreemd. Ferrugia beweerde dat zijn liefde voor een gestorven vrouw, die als twee druppels wa ter op Mona Lisa leek, hem tot zijn daad had gebracht. Hij kwam er met een jaar brommen af. Mensen met lage inkomens wensen meer geld en goederen; beter gesitueerden verlangen vrede en minder belasting In de bloembollencentra zijn de grote veilingen begonnenwaar enorme hoeveelheden bollen van eigenaar zullen verwisselen. Grote hoeveelheden gaan naar het buitenland. In de veilinghal te Bovenkarspcl slaan ongeveer tien millioen bollen gereed om te worden verhandeld. heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie in een recente enquête aan Nederlandse mannen en vrouwen gevraagd. Denk niet dat men het onmogelijke wenst. of dat ieder der honderden mannen en vrouwen, jonge en oude ondervraagden, allemaal verschillende wensen opgeven. In antwoord op de vraag: „Wanneer er drie wensen van U helemaal vervuld zou den kunnen worden, welke drie dingen zou U dan het liefste willen?" antwoordde 58 pet.: Meer geld, hoger loon, meer winst, goed bestaan, onbezorgde oude dag. 32 pet.: Meer, ruimer beschikbare goederen: meer textiel, voedsel, vet, tabak, afschaffing distributie. 30 pet.: Vrede, geen oorlogsdreiging meer, verdraagzaamheid, geen haat en nijd meer. Daarop volgen: 27 pet.: Betere woning, grotere woning, geen inwoning meer, e.d. 16 pet.: Gezondheid, genezing. 11 pet.: Zakelijk-politieke wensen, als af schaffing vrije handel, minder be lasting, prijsbeheersing. e.d. 9 pet.: Zuiver politieke wensen, als: betere regering, oplossing in Indonesië, enz. 5 pet.: Geluk, tevredenheid. Totaal 40 pet. noemt tenslotte een grote verscheidenheid van dingen, die men graag wil hebben: een auto, nieuwe meubelen, nieuwe fiets en ook: een leuke vacantie, een goede dienstbode. 15 pet. tenslotte noemt moeilijk te rubriceren „diversen". 66 pet. van het publiek wist drie wensen op te geven, 83 pet. twee wensen, 93 pet. één wens. (7 pet. geen enkele). Interessant is een vergelijking van de voornaamste wensen van arm en rijk. In onderstaande tabel komen zij naar voren. B w - c Ba S2.S pet. Meer geld, hoger inkomen etc. 65 61 42 30 Meer goederen beschikb. 40 33 24 10 Vrede 24 27 41 32 Betere woning 34 22 19 26 Gezondheid 12 17 15 25 Zakelijk-politiek-wensen 5 9 17 24 Politieke wensen 5 7 14 18 Geluk 4 6 8 6 Materiële wensen als meer geld en meer goederen worden het meest door de men sen met lage inkomens gekoesterd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat zij geen andere wensen hebben. Er mochten echter maar drie verlangens opgegeven worden en ter wijl armere mensen dringender om hogere Truman hekelt Congres-commissies President Truman heeft in een rede voor het Amerikaanse genootschap tot be vordering der wetenschap gezegd, dat hij zich niet kon verenigen met de aanvallen op wetenschapsbeoefenaren, die linkse sympathieën zouden hebben, zoals dat ge schiedde door commissies uit het Congres. Dit zou. aldus Truman, zeer nadelig voor het wetenschappelijk werk kunnen zijn tengevolge van de sfeer van verdacht making en ongecontroleerde geruchten, die aldus ontstond. Truman achtte dit de sfeer van een totalitaire staat, waar „weten schapsbeoefenaren geacht worden hun theorieën te wijzigen om ze passend te maken voor de propaganda van politie staten. We kunnen de geleerden niet de laboratoria in drijven maar indien we roe keloze en weinig fraaie aanvallen toestaan, kunnen we ze wel uit de laboratoria ver drijven". Amerikaanse investeringen in Europa In handelskringen te Washington ver onderstelt men, dat Amerikaanse particu lieren trachten toestemming te verkrijgen voor investeringen in de Europese industrie tot een totaal bedrag van 150 millioen dol lars. Over de afzonderlijke beleggingsprojec ten wordt strikte geheimhouding bewaard, doch het is bekend, dat bepaalde olie ondernemingen. fabrieken van machines en fabrieken van Röntgenlampen dergelijke projecten hebben uitgewerkt. Particuliere Amerikaanse investeringen in de Europese industrie vormen een on derdeel van het plan-Marshall en de Ame rikaanse regering heeft een bedrag van 300 millioen dollar uitgetrokken om derge lijke beleggingen te beschermen tegen de dollarverliezen, die uit de oninwisselbaar- heid der Europese geldeenheden voort vloeien. Tot dusverre is echter nog geen enkel particulier beleggingsproject ten uit voer gebracht. In officiële kringen neemt men aan, dat deze vertraging wordt ver oorzaakt door de gecompliceerde vorm van de garanties (de juridische kwesties wor den nog steeds onderzocht) en door het feit. dat de Europese regeringen de be treffende aanvragen zorgvuldig moeten on derzoeken om zich ervan te vergewissen, dat de projecten werkelijk bevorderlijk zijn voor het herstel. Watersnood in Japan Drie-en-vjjftig Japanners werden ge dood, vijf gewond en 117 vermist na de overstromingen van de laatste dagen in de prefecturen Nagasaki en Saga, aldus deelde de politie te Tokio mede. Door overstro mingen ten gevolge van de zwaarste re genval sedert vijftig jaar werden meer dan vijftienduizend huizen beschadigd en 258 geheel vernield. Twaalf bruggen zijn weggespoeld en grote uitgestrektheden bouwland onder water gelopen. (United Press). Tweede klas in de lucht Op de luchtvaartconferentie te Brussel verklaarde Sir William Hildren vandaag, dat er een goedkoop „tweede klas" inter nationaal luchtvervoer moet worden inge steld. Op die wijze zou een „enorme en practisch onbeperkte passagiersmarkt" worden verkregen. Het vliegtuig kwam uit Wiesbaden en ven", zo vervolgde Sir William, „het ver voermiddel van de fabrieksarbeider met vacantie te worden". Onze correspondent te Rome meldt: Een persconferentie, die de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Carlo Sforza, hield voor de journalisten, welke het 37ste congres der Interparle mentaire Unie te Rome bijwonen, van welk Congres Sforza de voorzitter is, werd veel belangrijker dan de agenda deed verwach ten, toen Sforza, geprikkeld door opmer kingen van de communistische journalist Longo, zijn mening te kennen gaf over internationale samenwerking. Sforza is, zoals bekend, voorstander van een Euro pese federatie van staten en na uitdruk kelijk te hebben verklaard, dat het con gres, waaraan voor- en tegenstanders der federatieve gedachte deelnemen, zich niet met dit onderwerp bezighield, verklaarde hij, dat een federatie van een deel van Europa, gericht tegen een ander deel, niet zijn goedkeuring wegdraagt. „De deur moet open blijven voor allen en wij mogen zeker niemand uitsluiten. Maar ook mag men niet de miraculeuze geboorte van iets vol maakts verwachten, een Minerva uit het hoofd van Zeus. Neen. er moet een begin zijn, zoals men een huis bouwt, steen voor steen. Interlaken is een stap in de goede richting. De Frans-Italiaanse tolunie is er Ik denk aan Italië en de wereld' Vleesboiiiien weer drie weken geldig De vleesbonnen, die deze week worden aangewezen zullen opnieuw een geldig heidsduur van drie weken hebben. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bon nen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan geschieden. een". Toen Longo vroeg, of hij niet duchtte, dat de federale gedachte op den duur zich zou richten tegen een deel van Europa en daarom verworpen moest worden, zei Sforza: „Als u dat denkt, moet u ook het huwelijk verwerpen, omdat de kinderen wel eens misdadigers kunnen worden". Geen cherubijnen en barbaren Samenwerking tussen Frankrijk en Ita lië acht Sforza een levensbelang voor beide landen. En die samenwerking kan zich uitstrekken tot elk gebied. Longo vroeg toen, of de Italiaanse regering dus ook de Franse plannen voor wederopbouw ener Duitse economie steunt. Het antwoord luidde: „U weet daar blijkbaar meer van dan ik. Mij zijn de Franse plannen op dat stuk niet bekend. Maar één ding weet ik. In een oorlog zijn geen overwinnaars en overwonnenen, maar alleen verliezers. Als de sterkere partij meent, dat een groep engelen en cherubijnen gezegevierd heeft over een horde van barbaren en misdadi gers, is een duurzame vrede onmogelijk. Vrede kan er alleen zijn, wanneer we samen onze wonden helen. En ik weet ook, dat Europa niet kan bestaan met in het midden een vacuum, een uitgebrande krater, die Duitsland heet. En ik weet, dat de vrede hersteld kan worden, alleen dan wanneer allen beseffen, dat Italië, trots het fascistische masker, de oorlog van de beginne af heeft verafschuwd. En hoe wel ik van alle Europese staatslieden de gene ben, die het meest heeft geleerd van de wijsheid der Chinezen, voor wie ik de meest onbegrensde bewondering koester, weet ik, dat in Azië en dus in de wereld geen vrede mogelijk is zonder herstel en wederopbouw van Japan. Maar dat komt, omdat ik aan Italië denk en aan de mens heid en u, mijnheer Longo, denkt aan Rusland en de revolutie!" inkomens of meer goederen verlegen zitten, konden beter gesitueerden eerder over vre de, gezondheid en allerlei politieke verlan gens spreken. Heeft men eenmaal een goed inkomen, voldoende in de winkels om te kopen en een aardig huis, dan komen er blijkbaar weer andere wensen. Want de percentages, die geen enkele wens konden opgeven verschillen niet veel: 7 pet. bij de laagste inkomens, 6 pet. bij de lage, 8 pet. bij de middenstand, 13 pet. bij de welge- stelden. Wijnhandelaar leverde voor f 2% millioen aan de Duitsers Voor het Bijzondere Gerechtshof te Maastricht is behandeld de zaak tegen de Maastrichtse wijnhandelaar C. P., die te recht stond wegens economische collabo ratie. Hij had in de bezettingstijd voor on- gever twee en een half millioen gulden wijn aan de Duitse instanties geleverd. P. was voor de oorlog reserve-officier en had op de Grebbeberg tegen de Duitsers dapper gevochten. Ook later stond hij tegenover de Duitsers scherp afwijzend. In de handel echter nam hij een geheel ander standpunt in. De advocaat-fiscaal eiste een straf ge lijk aan het voorarrest (16 maanden) en een geldboete van 400.000, alsmede ont zegging van het recht om gedurende tien jaar enige functie in de wijnhandel te bekleden. De verdediger bepleitte vrij spraak op grond van het feit dat het hier zijns inziens de levering betrof van levens middelen, hetgeen juridisch niet strafbaar geacht kan worden. Het Hof zal op 27 September uitspraak doen. Bankbiïjettencirculatie met f 24 millioen verminderd De papiercirculatie, die bij de jongste maandwisseling was opgelopen tot 3077.5 millioen gulden en vorige week was ver minderd tot 3064.5 millioen, heeft thans een daling van 24 millioen ondergaan en is gekomen op 3040.7 millioen gulden, waarmede de bankbiljettenomloop echter nog een stuk boven het peil ligt voordat de ultimo zich liet gelden. Tegenover deze vermindering van de papiercirculatie staat evenwel een toeneming van de afzonder lijke saldi, inclusief de vrije saldi, die zijn aangegroeid met een bedrag vrijwel over eenkomend met de aanwas van de tegen waarde der dollarbijdragen, tot dusver ont vangen van de E.C.A. Deze bijdragen, die vorige week onveranderd waren gebleven, zijn thans opgelopen van 66.6 tot 80.5 mil lioen gulden. Overigens vertoont de weekstaat van de Nederlandse Bank slechts zeer geringe ver anderingen. Hollandse Pssel en Brielse Maas worden waarschijnlijk afgedamd De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuidholland, ir. J. W. de Vries, heeft voor de Nederlandse Ver eniging voor Landaanwinning te 's-Gra- venhage een voorbracht over „Problemen in het gebied der beneden-rivieren" ge houden. Ir. De Vries deelde mede. dat er plannen bestaan om de Hollandse IJssel bü Krim pen aan de IJssel af te dammen. Het zoetwater-reservoir, dat daardoor zal ontstaan, zal water gaan leveren aan Delfland en Schieland. Ook de Brielse Maas wordt afgedamd. Verder overweegt men de afsluiting van het Haringvliet. Vele sluizen zullen daartoe gebouwd moeten worden. Deze sluizenbouw is ook een van de grote problemen van de inpol dering rond de Beneden-rivieren om Dordrecht. Het gemeentebestuur is be vreesd dat door de bouw van sluizen haar open haven, aan de scheepvaartweg tussen Rotterdam en Antwerpen ernstig nadeel zal ondervinden. Door deze moeilijkheden kon het z.g. Vijf-eilanden-plan nog niet verwezenlijkt worden en heeft men zich voorlopig moeten beperken tot het z.g. Twee-eilanden-plan (Roozenburg en Voor- ne-Putten). Met deze inpolderingen hangt ook nauw samen het nieuwe havenplan van Rotter dam, dat een industriehaven zal krijgen achter een sluis. Bij het ontwerpen van de plannen voor deze haven wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat ook de Oude Maas in de toekomst afgedamd zal worden. (5 C. R. T. BARON KRAYENHOFF OVERLEDEN Te Wassenaar is in de ouderdom van 83 jaar overleden C. R. T. baron Krayenhoff, oud-hoofdambtenaar van de Nederlandse Spoorwegen, erevoorzitter van de A.N.V.V., lid van de Raad van Beheer der Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, oud lid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B., erelid van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en president van de Stich ting Johannahuis te Wassenaar.. Hij was rechtsridder van de Johanniterorde, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje Nas sau en drager van vele buitenlandse orden. De crematie zal Vrijdag geschieden na aan komst van trein 12.09 te Westerveld. 7. Terwijl Panda langs de regenpijp in I bleven staan. Nu zag het er lelijk voor Panda I om daar over na te denken. Hij moest zien dat veiligheid trachtte te brengen, gingen de uit. Naar boven kon hij niet meer en als hij hij zijn aanvallers kwijtraakte Panda liet zich kerels, die boven hem uit het raam hingen I zich nog verder liet zakken viel hij regelrecht in nog iets verder naar beneden glijden. Toen als ruzenden te keer Panda hoorde hen de armen van zijn achtervolgers. Dat zij niet I zette hij zich met een flinke duw af, nam een j schreeuwen, maar op hetzelfde ogenblik hoorde "■j|—n-- J- hij beneden zich haastige voetstappen. Ver schrikt keek hij omlaag en zag nog juist hoe daar op straat nog een paar kerels kwamen aanrennen, die vlak onder hem bij de regenpijp ceel goeds in de zin hadden kon Panda wel1 koene sprong en kwam met een grote boog, opmaken uit hun woedende kreten, doch wat j over de hoofden van zijn aanvallers heen op er precies aan de hand was, begreep hij niet. j straat terecht. Direct zette hij het op een lopen. I Zoveel kerels, dat kon toch niet alleen om zijn doch op hetzelfde ogenblik renden zijn belagers j geld te doen zijn. Maar het was nu geen tijd hem schreeuwend achterna Liefde In de bibliotheek ruikt het naar muffe wijsheid, daar staan de gedachten van grote en kleine geesten in grote en kleine boeken tegen elkander geleund. Er heerst de stilte van de tijdeloosheid, men kan er bij het binnenkomen plotseling tegen de tijd opbotsen, die daar stilstaat. Die boe ken zij omsluiten elk een menigte woor den en gedachten, zij houden die zorgzaam voor elkander verborgen, zij staan zichzelf krampachtig dicht te houden om niets te laten verloren gaan. De mensen komen en gaan hier met hun honger naar wetenschap en kennis, zij wil len de doden en de levenden uithoren naar wat het leven hun verteld heeft. Zij lezen met het verlangen hun leventje wat te rekken, hun ervaringen wat rijker te ma ken, hun kring van dagelijkse dingen te doorbreken om binnen te gaan in de avon tuurlijke nieuwe wereld der geschreven gedachten. Wij hebben een beeld opgericht voor degene, die geacht wordt de vader van het I boek te zijn. Het beeld staat op de Grote j Markt, Coster is die schone plaats waard, hij heeft de deur opengedaan waardoor wij van ons eigen kleine wereldje af kun nen. Ik wil een boek over liefde. Dat zegt een meisje van zestien aan de toonbank waar de kaartsystemen staan. Zij wil een boek over liefde. Dat zegt zij, maar zij bedoelt een boek waarin gesproken wordt over de wijze waarop twee mensen tot elkander geraken voor het leven. Men kan dat in de bibliotheek wel voor de eenvoud liefde noemen. Maar onder de duizenden boeken daar langs de wanden zijn er, die rillen J van droefenis. Zij staan met hun oude i leden onder het stof. zij hebben het ge voel nooit meer open te zullen kunnen, om dat zij zolang niet meer open zijn geweest, j Zij zouden dat meisje eens wat van de liefde willen leren. Van de liefde die zij omsluiten in hun vergeelde, muffe bla- I den. Zij zijn boeken die te groot zijn voor I de kleine wereld van de kleine liefdé. Er is een boek, ge moet dat openslaan door het grote toeval van een uurtje ge dachteloos zoeken. Daarin vertelt een man hoe hij zich de wereld gedacht heeft, hij beschouwt de droefheden en rampen van het leven in een onbaatzuchtig speuren naar blijheid en geluk voor allen. Hij zegt hoe de waarde van hét leven is, hij ver telt blijmoedig van de waarde der mensen 'voor elkander. Hij is gestorven toen de zoveelste oorlog uitbrak. Misschien heeft de zoveelste oorlog zijn hart gebroken. Want zijn liefde voor de mens en voor de wereld was er een. die wérkelijk harten breken kan. Dat wordt van zovele soorten liefdes zo dikwijls gezegd. Er is een boek, dat vertelt van een vrouw die haar leven aan de wetenschap gaf. Het vertelt van de rusteloze strijd die zij voerde om de oorzaak van een kwaad aardige ziekte te vinden en uit te roeien. Dat was een schone vrouwenliefde. Als de liefde de vrouwen schoonheid geeft, zoals men zegt, dan moet zij als een betoverende schoonheid gestorven zijn. Ik wil een boek over liefde, zegt het meisje en zij krijgt het, zij neemt het mee naar huis en zij offert er haar slaap voor op. En zij brengt het terug om naar het vervolg te vragen. Een vervolg? Er is geen vervolg. Dat boek is uit. Ge zult een ander moeten nemen. Maar zij zegt, er moet een vervolg zijn, want ze hebben elkaar aan het eind nog niet gekregen. Dan lachen de dikke, bestofte folianten, dan lacht zelfs het standbeeld op de Markt. Ja, ze hebben elkander niet gekregen. Dat komt voor, daar is geen kruid tegen gewassen. Er zijn hier wel boeken, daarin staat iets over liefde waarmede de men sen elkander altijd krijgen. Maar ze zijn vergeeld, bestoft en ouderwets, zij zullen u niet interesseren. Want liefde en liefde dat zijn er twee. L. Oorzaak van ongeluk met vlieg tuig van „Willem Barendsz" De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het amphibie- vliegtuig Ph-NAW van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart te Am sterdam. Het vliegtuig verongelukte op 7 December 1946 in de Tafelbaai bij Kaap stad. De waarnemer werd gedood; de drie andere leden der bemanning gewond. De raad neemt met redelijke zekerheid aan, dat het ongeval veroorzaakt is door dat een der inzittenden zich in strijd met de eisen der veiligheid tijdens de start in de stuurhut heeft begeven. Hij is daar ge struikeld en met de rechterarm van de bestuurder in aanraking gekomen, waar door het hoogtestuur naar voren is gegaan en het vliegtuig in het water is gedoken. ECA TOEWIJZING VOOR NEDERLAND De ECA heeft Maandag de grootste dage lijkse lijst van toewijzingen gepubliceerd, tot dusver. Aan Nederland werd een bedrag toegewe zen van 2.261.107 dollar voor de aankoop van timmerhout en houtzagerijproducten, vaten en ruwe suiker alsmede Oceaanvrachten. Fundament. Men is begonnen met de aan leg der fundamenten voor het perma nente gebouw van het UNO-hoofd- kwartier, zo wordt uit New York gemeld. Arrestatie. Naar Radio Belgrado meldt, heeft Joegoslavië „een krachtig protest" ingediend bij de Tsjechoslowaakse rege ring tegen „de arrestatie van Joego slavische leerlingen te Praag". Zij zou den nog niet zijn vrijgelaten. Protest. De Belgische, Britse en Franse afgevaardigden hebben gisteren de ver gadering van de UNO-commissie voor de gebieden zonder zelfbestuur verlaten uit protest t.egen een rede van de Rus sische afgevaardigde Koelagenkof. Toen de Franse afgevaardigde bezwaar maak te tegen zijn onbehoorlijke uitlatingen, zei de Rus: „De Franse afgevaardigde moet niet proberen dezelfde methodes toe te passen als toen hij rechter was in Indo-China." Royement. De waarnemend burgemeester van Berlijn, dr. Friedensburg is ge royeerd als lid van „het culturele ver bond voor de democratische wederge boorte van Duitsland". Als reden werd opgegeven zijn „provocatieve politieke houding tegenover de Sovjet-Unie en oorlogsophitsing". Watersnood. Grote gebieden in Noord-, Italië werdeh Dinsdag weer over stroomd twee weken na de laatste overstromingsramp. Twee mensen ver dronken. Het peil van de rivier de Po zou 13 cm per uur stijgen. De bewoners van Asti, ten Zuid-Oosten van Turijn, konden nog bijtijds hun woningen ver laten.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2