FORTGEHS „Herstel der vrije prijsvorming zou Middenstand naar de ondergang kunnen voeren" Wie danst er weer? Mevr. Brassinne- U KUNT GERUST ZIJN „De Spaarnestad" Kort en Bondig WONINGRUiL Woningruil Witte Damesjassen Honderden geslaagden Ie kapster of kapper 2e kapster manicuriste DANSLESSEN DANSSCHOOL GR. HOUTSTRAAT 176 Heden ontvangen Klompencentrale Kervezee WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Wapenschouw van de Middenstand „Dit congres is een wapenschouw en een demonstratie van eenheid, die kracht kan ontplooien als de middenstand zijn taak en zijn plicht vervult", zei de voorzitter van de Haarlemse Handelsvereniging, de heer B. W. Lasschuit, hedenmorgen in de Haar lemse Gemeentelijke Concertzaal ter opening van het eerste na-oorlogse congres van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, het eerste ook dat sedert dertig jaar in Haarlem wordt gehouden en waar bij de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemees ters van Haarlem, Bloemendaal en Zand- voort, wethouder D. J. A. Geluk, de ge meentesecretaris van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra; de heer J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollcrus namens de Haarlemse Kamer Koophandel en dr. W. L. Groeneveld Meyer namens het ministerie van Economische Zaken, als genodigden aanwezig waren. De voorzitter van de Bond, de heer L. de Groot, herinnerde in zijn openingswoord aan, dat Karl Marx honderd jaar geleden de ondergang van de middenstand voor spelde. doch dat de middenstand er nog steeds was en een uiterst nuttige functie vervult tussen kapitalisten en arbeiders, zonder een beroep te doen op de steun van de overheid. De middenstand heeft de kracht, indien zij eendrachtig blijft, offers te brengen en slagen te dragen. De aansla gen op zijn bestaanszekerheid zijn echter vele, aldus de heer De Groot, en aan zijn uithoudingsvermogen zijn grenzen. Prijsbeheersing met name dreigt ons aan de rand van de ondergang te brengen, riep de heer De Groot uit, die tevens als zijn mening te kennen gaf dat de schaarste- economie gaat ontaarden, waarbij fiscus en ambtenaar de middenstander het leven zuur maken. Overheid en ambtenaar en er zijn er gelukkig velen die dit begrijpen moeten beseffen dat regeren dienen be tekent en niet: terroriseren. Terroriseren wekt verzet, dat niet tot iets goeds kan leiden. Spreker beriep, zich op een woord van minister Van den Brink, dat hij streefde naar een doelmatig economisch stelsel, waarbij de overheid wel leiding dient te gevenj doch de motorische kracht van het bedrijfsleven niet behoort te ont breken. Een dergelijke uitspraak kan door de middenstand volkomen worden onderschre ven doch dan moet het niet bij woorden ^blijven. Vervolgens kwam het prae-advies van drs. H. L. Jansen over het „Prijzen- en rantsoeneringsbeleid in heden en toekomst in ons blad van Zaterdag reeds gepubli ceerd in discussie. De heer Van Dijk vroeg zich af of de overheid zich wel eens gerealiseerd had, dat de toegestane winstmarges iedere onder nemingsgeest de kop indrukten. „Wij wen sen niet rijk te worden, maar wel wensen wij een redelijke bestaansmogelijkheid." Prof dr. F. L. van Muiswinkel gaf als zijn mening te kennen, dat het probleem van de prijsbeheersing minder groot is dan dat van de opheffing der prijsbeheersing, hetgeen hij met een enkel voorbeeld illu streerde. Bij het huidige loon^ en salaris peil is het noodzakelijk, dat één bediende een omzet van 22.000 moet meebrengen bij een gemiddelde winstmarge van 20 Het gevaar is groot, dat de omzetvergro- ting van straks als de prijsbeheersing wordt losgelaten bereikt zal worden door prijsverlaging: dit zal naar sprekers inzicht de middenstand met het oog op het loon- en salarispeil naar de kelder voeren. Dr. G. S. Scheltema herinnerde op dit punt eraan, dat onder de huidige prijsvor mingsmaatregelen 60 der slagers een negatief bedrijfsresultaat boeken. Hij sloot zich aan bij de conclusie van professor Muiswinkelde winstmarges moeten ook bij vrije prijsvorming gehandhaafd blijven, anders zullen de middenstandsbedrijven bij honderdtallen sneuvelen. De heer J. J. Korff gaf met een voorbeeld uit de praktijk te kennen, dat de bevolking 'door de ondeskundigheid der prijsbeheer- singsmaatregelen van vaak noodzakelijke goederen verstoken blijft. Minimumprijzen De voorzitter vroeg of het niet wenselijk ware, dat de Prijsbeheersing ter bescher ming van de Middenstand minimumprijzen ging vaststellen, welke minimum-prijzen dan op het niveau van de kostprijs kon den liggen. Drs. H. L. Jansen betoogde in zijn be antwoording dat hij in zijn prae-advies er- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 September 1948 GEHUWD: 14 Sept.: D. Klip en C. van der Veen. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept.: A. MuisTimmerman. C. M. T. StokeLuijben. M. M Bredemeïjer—Klaassen. A. Groen— Rozelaar. 14 Sept.: M J G. Rosenhart— Pennarts. A G. Steffens—Leis. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept.: W- C. Bogaart—Nieuwpoort. 11 Sept.: C. C. Scha- vemakervan Noord. 12 Sept.: P- de Groot de Vries. 13 Sept.: G, van der Steeg—Ooeter- meijer J van den Berg—Bakker. A. D. Duine- evld—Zoomers. G. A. van Keulen—Duijn. 14 Sept. C. van Koperen—van Kouteren. OVERLEDEN: 11 Sept.- A Kerstiens—Beth lehem, 71 j., Marnixstraat. 12 Sept. A. Goos- sensBroodbakker, 70 j.. Kamperlaan op had willen wijzen, dat het gespeciali seerde kleinbedrijf altijd in botsing moet komen met schematische prijsbepalingen. Spreker geloofde evenwel met de vooraf gegane discussianten, dat de gevaren van „prijsverslingering" bij vrije prijsvorming niet te onderschatten zijn. Drs. Jansen meende, dat er helaas nog vele middenstanders waren, die zich van hun functie van kleine ondernemer in het maatschappelijk geheel niet bewust zijn. Het opleggen van minimumprijzen ter be scherming van ambachtsman en détaillist wees spreker evenwel beslist af. Deze nieuwe prijsbeheersing zou weer met het probleem van het vaststellen der prijzen gaan worstelen. De gedachte als zodanig is juist, maar dan moet zij gevonden worden in een aanvulling van de bepalingen op de oneerlijke concurrentie, een erecode, die zou verbieden onder de kostprijs te werken, Met prof. Van Muiswinkel was drs. Jansen van mening, dat gekomen moet worden tot commerciële organisatie. Groter bewustzijn van de samenhang der bedrij ven is bij de middenstand absoluut nood zakelijk. Op voorstel van de voorzitter aanvaardde het congres de stellingen van het prae- advies en tevens werd besloten, dat de Koninklijk^ Nederlandse Middenstands bond met zijn zusterorganisaties en de Be drijfsgroep „Détailhandel" en de Hoofd groep „Ambacht" met de regering con tact zal opnemen over het vraagstuk der minimum-prijzen en de oneerlijke concur rentie. Resolutie In een resolutie legde het Congres neer, dat het van oordeel is dat de voorwaarden voor het herstel van een redelijk vrije con currentie zowel door verbruik van de goe derenstroom als door terugkeer van het publiek tot normalere bestedingsegwoonte voldoende zijn vervuld en gaf als zijn mening te kennen dat door de overheid met de grootst mogelijke voortvarendheid dient te worden voortgegaan op de .weg van afschaffing van alle rantsoenerings maatregelen, in het bijzonder ook op het gebied der voedselvoorziening. Het dringt er voorts op aan dat op korte termijn wordt overgegaan tot intrekking van de prijs- voorschriften, die niet strikt noodzakelijk zijn voor het in de hand houden van de kosten van levensonderhoud en tot zover gaan mogelijke beperking van het het bedrijfsleven belastende controle-apparaat. De resolutie roept de aangesloten détail handelaren op door initiatief, doeltreffend bedrijfsbeheer en herstel van wedijver en dienstbetoon, hun bijdrage te leveren tot de terugkeer naar een geregeld economisch leven. De voorzitter deelde nog mede dat Prins Bernhard de mid_dagzitting zal bijwonen, evenals de minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van de Brink. Ontvangst op het stadhuis Om 12 uur werden de deelnemers op het stadhuis door burgemeester en wethouders van Haarlem ontvangen. Mr. Cremers ver zekerde in een toespraak dat het dagelijks bestuur der gemeente Haarlem er van overtuigd is dat de middenstand als brug tussen producent en consument economisch en sociaal een onmisbare schakel vormt in het maatschappelijk bestel. B. en W. van Haarlem bevorderen zijn belangen door de stad zo aantrekkelijk mo gelijk te maken, door te zorgen voor ef ficiënt verkeer en door een vooruitziend planologisch beleid. Het moet gezegd dat de Haarlemse mid denstand blijk geeft van initiatief en grote activiteit. De verhouding tussen midden stand en Rijksoverheid en die van gemeen tebestuur en Rijksoverheid vertoont veel punten van overeenkomst daar ook de ge meenten te velde moeten trekken tegen éénvormigheid, perfectionisme en gebrek aan overleg van de Rijksoverheid. De heer L. de Groot, bondsvoorzitter, sprak een dankwoord. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag wegens gebrek aan actief opgeheven het faillissement van: A. Th. M. Maas, koopman, wonende te Bloemendaal, Borskilaan 2. Bij beschikking van de rechtbank werd aan Gerrit Stada, aannemer, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Jan Kostelijk- laan 7, en handelende te 's Gravenhage onder de naam firma D. Stada en Zn. vooi'lopig surséance van betaling verleend, met benoe ming van mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden tot bewindvoerder, teneinde met de schuldenaar het beheer over diens zaken te voeren. Van ongelijk overtuigd v. d. HART Gedipl. Member Intern- Dancing Master'6 Association. Londen. PRIVé- EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS De lessen worden gegeven ln de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman. Houtplein. Inl en Inschrijvingen BADHUISSTRAAT 55 TEl. 19236 i (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 16 SEPTEMBER Luxor: „Saludos Amigos", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Reportage feestelijkheden van 9 30 tot 2 uur. „Lief maar lastig", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9,15 uur Spaarne: ..De spook stad" 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De stierenvechters", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: Reportage feestelijkheden van 10.15 uur af. „De Andere", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 17 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Een Haarlemmer had eindelijk een goede kans op een betere woning. De voorberei dende maatregelen waren al genomen. Maar het was tenslotte misgelopen, omdat de makelaar aan het Huisvestingsbureau verbonden van de directie bericht had ont vangen dat in laatste instantie het huis was toegewezen aan iemand die er nog meer voor in aanmerking kwam. De gedupeerde was daardoor erg ontstemd, zo zelfs dat hij met enige vrienden naar het kantoor van de makelaar trok om daar „de boel op stel ten te zetten". Bovendien beledigde hij hem door te beweren, dat hij steekpen ningen had aangenomen van degene die het huis gekregen had. Nu stond de man voor de Politierechter, beschuldigd van belediging. Uit het onderzoek der politie was komen vast te staan dat de makelaar alleen zijn plicht gedaan had. De verdachtmaking steekpenningen te hebben aangenomen, was volkomen ongegrond. De verdachte zag dit nu in. Hij betreurde het voorgevallene en bood zijn excuus aan. Dit laatste was voor het Openbaar Mi nisterie aanleiding om niet meer dan 10 gulden boete te vragen. De Politierechter verminderde die zelfs tot 5 gulden maar alleen omdat de man zo ruiterlijk verontschuldiging had aange boden. H.O.V. Het bestuur der Haarlemse Orkest Vereni ging deelt ons mede. dat van heden af de heer H. H. Luijken niet meer als administra teur bij de vereniging werkzaam is. In zijn plaats is benoemd de heer M. J. J. Larsen, wonende te Haarlem, Het administra tie-adres blijft: Kenaustraat 7. Onderscheiding De heer G. A. van Borssum Buisman, zoon van de conservator van de Teylerstichting te Haarlem, heeft de militaire Willemsorde ont vangen wegens zijn buitengewone verdiens ten in oorlogstijd. ONDERWIJZERSEXAMEN Geslaagd zijn voor het eindexamen van de eenjarige cursus der Da Costakweekschool te Bloemendaal de dames: A. Hoorweg, C. Klijn, H. E. van der Meer te Haarlem, C. J. Masten broek te Heemstede, J. Sibie te Overveen. I Ex-politieke gevangenen in Leiden bijeen Dinsdagmiddag heeft mr. B. W. Stomps uit Haarlem, voorzitter van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettings tijd het congres van deze vereniging, dat in Leiden werd gehouden, geopend. Onder het grote aantal congressisten en belangstellenden, die de Stadsgehoorzaal vulden, bevonden zich Leidens burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de rector-magnificus der Leidse universiteit, prof. mr. J. C. van Oven. Mr. Stomps besprak in zijn openingsrede de moeilijkheden van het afgelopen jaar, die vooral voortkwamen uit het feit, dat verscheidene bestuursleden wegens ziekte gevolg van hun verblijf in concentratie kampen hun werkzaamheden tijdelijk moesten onderbreken. Daarna bracht hij het kernpunt van dit congres ter sprake: de vraag of de communistische leden der vereniging nog het vertrouwen genieten en van de vei-eniging deel kunnen uitmaken. Mr. Stomps zeide hierover: „Grote beroe ring is in de vereniging gewekt door de po litieke gebeurtenissen in Europa. Dit heeft verscheidene leden doen afwijken van het begrip werkelijke democratie. Het bestaan van onze vereniging komt hierdoor in ge vaar." „Het is te hopen dat dit congres" aldus de voorzitter „de eenheid in de vereniging kan bewaren, want slechts als eenheid kan de vereniging voldoen aan het geen zij zich tot plicht stelt: het opkomen voor de belangen en rechten van de nage laten betrekkingen van hen die vielen en van degenen onder ons, die als gevolg van hun verblijf in kampen of gevangenissen, hun arbeidskracht verloren." Tenslotte sprak mr. Stomps over de abdicatie van Koningin Wilhelmina, die hij „ons aller lichtend vooirbeeld gedurende de vijf be zettingsjaren" noemde. In de namiddag ontving het gemeente bestuur van Leiden het hoofdbestuur en de afgevaardigden der diverse districten. Daarna begaf het gezelschap zich naar het tijdelijk monument voor de gevallenen in de Steenstraat, waar kransen en bloemen werden gelegd. Een herdenkingsdienst in de St. Pieters kerk, geleid door dr. K. H. Gravemeijer, besloot deze dag. Dr. B ten Have overleden Gistermiddag is te Utrecht overleden dr. B. ten Have in de ouderdom van 43 jaar. Hij was de zoon van de bekende gymnastiek leraar van het gymnasium in Haarlem, de heer B. ten Have Sr. Wijlen dr. ten Have, die sinds jaren in Utrecht woonde, was als bac terioloog verbonden aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. De begrafenis zal Vrijdag aanstaande plaats hebben op de begraafplaats „Den en Rust" in Billhoven. Uitvaart om 12 uur van het Academisch ziekenhuis aan' de Catherijne- singel. Dr. Ten Have was een bekend wedstrijd roeier van „Het Spaarne". Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 348% 347% 290 289% 252% 254% A.K.U 161% 161 174 Nederlandse Ford 323 Nederlandse Kabel 285 v. Berkei's Patent 127% Scheepvaai-t-Unie 182 181% Holl.-Amerika Lijn 192 Deli Maatschappij 161% 160% H.V.A 265% 266 A'dam Rubber 17354 175 Ned. Handel Mij 164 N.-I. Handelsbank 121 Billiton Mij II 396 Opnieuw doodstraf geëist tegen Willemsen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden de zaak behandeld tegen W. M. Wil lemsen, gedurende de bezetting agent van politie te Haarlem. In deze functie hielp hij mede bij het arresteren van Joodse landgenoten, die meestal na deportatie in Duitsland of Polen de dood vonden. Hij heeft onlangs een poging gedaan, toen hij in een andere zaak moest getuigen, de pre sident van het Bijzondere Hof te Amster dam, mr. Van Vught, te lijf te gaan. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam had hem tot de doodstraf veroordeeld. Bij de behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie eiste de procureur-fis caal mr. Bakhoven wederom de doodstraf. De raadsman had aangevoerd, dat de „nek kramp" waaraan Willemsen lijdende is ge weest, hem ontoerekeningsvatbaar had ge maakt, zodat hij niet de volle verantwoor ding voor zijn daden kon dragen. Het psy chiatrisch rapport maakte echter geen melding van ontoerekeningsvatbaarheid. Op 13 October zal de Raad uitspraak doen. Is het voeren van Russisch fietsvlaggetje strafbaar? Een negentien jarige Amstei'damse los- arbeider fietste op Zondagmorgen 20 Juni op de Mollaan in Bloemendaal en op zijn rijwiel was een rode vlag met sikkel en hamer bevestigd. Een agent van politie hield hem aan en nam het vlaggetje in beslag. De jongeman gaf op, dat hij het vlaggetje had gekocht, om aan buitenstan ders te tonen, dat hij instemde met de communistische ideeën. Proces-verbaal werd opgemaakt en Woensdagmorgen had de Amsterdammer zich voor de Haarlemse kantonrechter te verantwoorden. In de dagvaarding stond vermeld, dat verdachte een opzichtig onderscheidingsteken had ge voerd op zijn fiets, welk onderscheidings teken uitdrukking was van het communis tisch staatkundig streven, in ieder geval van een bepaald staatkundig streven. De ambtenaar van het O.M. meende, dat de Amsterdammer strafbaar was wegens overtreding van 't Uniformvex-bod en eiste een geldboete van 25, subsidiair vijf da gen hechtenis. Als verdediger trad op mr. M. D. Proper, die in zijn pleidooi uitvoerig de bedoeling van de wetgever bij het maken van het Uniformverbod gaf. Hij vroeg zich af, of de Amsterdammer op opzichtige en tar tende wijze het symbool van een bepaald staatkundig streven tot uiting heeft ge bracht. Verdachte had een vlaggetje van de staat U.S.S.R. Indien een wielrijder een Franse, Amerikaanse of Zweedse vlag op zijn fiets draagt, dan wordt er geen aan merking gemaakt. Hij heeft gefietst in Amsterdam en Haarlem, maar in Bloe mendaal werd hij staande gehouden. Heeft de vlag alleen aldaar provocerend ge werkt? Pleiter deelde mede, dat het volgens arresten van de Hoge Raad van 1934 en 1935 verboden is met rode tulpen en met rode halsdoeken te lopen. Thans worden de tulpen en rode doeken nog ge dragen, maar wanklanken zijn er nooit ge hoord. Het door de Bloemendaalse politie in beslag genomen fietsvlaggetje is de natio nale vlag van Rusland. De partijvlag bevat enkele woorden en is dus anders. Pleiter vroeg vrijspraak, omdat van opzichtigheid geen sprake is en ontslag van rechtsver volging, aangezien geen bepaald politiek streventot uiting is gekomen. Wel heeft verdachte toegegeven, dat het motief was sympathie te betuigen aan het communis me, maar volgens mr. Proper hebben sub jectieve daden geen betekenis voor de strafbaarheid. De kantonrechter zal op 22 September uitspraak doen. als U de nieuwe kolen- bonnen spoedigst bij ons inlevert. De winter zal U niet deren, wij zorgen voor UI! Nog vandaag een telefoon tje of een envelop met kolenbon no. drie en vier naar: BRANDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 13904 (Adv.) Jonge kunstenaars In April werd te Haarlem een Volks- universiteits-comité voor Jonge Kunste naars opgericht, dat zich ten doel stelt pas afgestudeerde musici, dansers(essen) en voordrachtskunstenaars in de gelegenheid te stellen te debuteren. Een beoordelings commissie zal zorgen dat alleen de beste krachten naar voren komen. De eerste avond wordt gegeven op 18 September in de met kaarsen verlichte Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum. Dan treden op Derk Koster (cello) en Tineke de Smidt (piano). Op het program- ma staan werken van Corellh Brahms, Ortel en Saint-Saëns. Ouden van dagen zagen films der feestelijkheden De ochtendvoorstellingen in de Haarlemse bioscopen, waarin de films over de feestelijk heden in Amsterdam worden vertoond, trek ken honderden bezoekers. De directie van Palace meende, dat ouden van dagen, die mogelijk nog aangename herinneringen be waren aan de inhuldiging van 1898, ook in de gelegenheid moesten worden gesteld de vie ring van het regeringsjubileum en de inhul diging op het witte doek te zien. Zij stelde zich in verbinding met de Armenraad, die zevenhonderdvijftig stadgenoten uitgenodigd heeft hedenmorgen een voorstelling in Palace bij te wonen. Ook invaliden behoorden tot de bezoekers en bijzondere maatregelen ren hiervoor getroffen. De ouden van dagen genoten van de beurtenissen in Amsterdam, zij waren als het ware tegenwoordig in de Nieuwe Kerk, in het Stadiqn en op straat, waar de koninklijke stoet reed. Voldaan keerden de bezoekers huiswaarts. Moeilijkheden om een kleurenfilm De militaire overheid heeft de kleurenfilm, die de cineast Henk Alsem heeft gemaakt van de inhuldigings- en jubileumfeesten in beslag genomen. Tevens is de heer Alsem geschorst in zijn functie van kapitein bij de Legerfilmdienst Maandag had de Nederlandse Bioscoopbond reeds medegedeeld, daLdeze film niet in cir culatie mocht worden gebracht. De Legervoorlichtingsdienst deelt nog mede: „De tijdelijk reserve-kapitein voor algemene dienst, H. M. A. Alsem is met in gang van 13 September door de luitenant- generaal, chef van de generale staf mr. H. J. Kruis, tot nader order in de uitoefening van zijn dienstbetrekkingen geschorst, wegens het feit. dat sterke vermoedens zijn gerezen, dat de films, welke door of namens de reserve-kapitein Alsem te Amsterdam zijn opgenomen, vervaai-digd zijn in strijd met terzake bestaande bepalingen en gegeven voorschriften en dat de reserve-kapitein Alsem zijn functie als officier van de Leger- film- en fotodienst heeft misbruikt om zijn particuliere belangen op filmgebied te be hartigen. Ten behoeve van het onderzoek heeft de reserve-kapitein Alsem vrijwillig de door of namens hem opgenomen kleurenfilms en de daarvan gemaakte copieën in handen gesteld van de Verwijzings-officier bij de Generale Staf. Deze functionaris is de hoog ste vervolgingsautoriteit van de militaire justitie". Met het s.s. „Nieuw Amsterdam" is de Belgische minister van Voedselvoorziening, de heer G. Moens de Fernig naar New York vertrokken. Hij zal in de V. S. en Canada, in opdracht van de Benelux-landen graan aan kopen voor deze landen, Op Schiphol arriveerde de Australische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Herbert Evatt, die aan de vergadering van de Vei'- enigde Volken te Parijs zal deelnemen. Het bevrijdingsvuur, dat Maandag van Eindhoven naar Nijmegen zal vervoerd wor den, zal tot 5 Mei in Nijmegen brandende worden gehouden. Op 5 Mei zal het bevrij dingsvuur uit Nijmegen door estafettes wor den overgebracht naar Wageningen. Van de intocht van Koningin Juliana te 's Gravenhage op Zaterdagmiddag 18 Sep tember zal een radio-reportage worden uit gezonden van ongeveer 15 tot 16 uur over beide zenders. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten van Zeeland advies gevraagd over de opheffing van het vrije vervoer over de Westerschelde. Dit vrije vervoer is na jarenlange aandrang uit Zeeuws-Vlaanderen in November 1945 op de provinciale bootdienst verleend. De minister is thans van mening dat de financiële conse quenties van dit vrije vervoer te di-ukkend zijn. Hij overweegt derhalve afschaffing daarvan. De heer M. P. J. M. Corbey te Sittard is benoemd tot lid van de Tweede Kamer in de vacature dr. L. J. M. Beel. HAARLEM EN OMGEVING Op het drietal voor predikant bij de NedexTands Hervormde Gemeente van Dor drecht slaat dr. Ch. de Beus, px-edikant te Ovei-veen. Na gehouden praep.-examen liet de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken heden toe tot de bediening des Woords de candidaten A. Boeyinga en J. Vlaming beiden te Haarlem. De Commissie voor Huishoudelijke Voor lichting te Heemstede organiseert Donderdag a.s. een uitstapje naar Den Haag, met als voornaamste doel een bezoek aan de tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw". Dc vereniging „Oud HeemstedeBcn- nebroek"-' organiseert Zaterdag 18 September een excursie per autobus naar Delft voor een bezoek aan de tentoonstelling „De Vx-ede van Münster", waarbij destijds Adriaan Pauw te Heemstede zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Het pogranima van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 16 September des namiddags van 34 uur door George Robert luidt: Dorische Toccata, J. S. Bach: Cinq Pièces. A. Samuel: Derde Sonate, Alex Guilmant; Cantabilé, C. Franck; Twee orgelkoralen, a. Nu sijt wellecome, b. Een kint gheboren in Bethlehem, Flor Pee- ters; Psaume, B. Marcello. Een negentien-jarige Amsterdammer had uit een kelder van de jeugdherberg aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam een fiets gestolen, ten nadele van een Zwitsers meUje, dat tijdelijk in ons land vertoefde. Dinsdag bood hij het rijwiel in een winkel aan de Ridderstraat te koop aan voor f50. De politie werd hiervan in kennis gesteld en hield de jongeman aan, die bekende de dief stal te hebben gepleegd. In een vergadering van dc Kath. Vrou wenbeweging te Heemstede werd besloten over te gaan tot een actie voor gezinsverzor ging, waartoe een twintigtal dames zich op gaf. Dinsdagavond halfzeven sprong de voor band van een fiets van een achttien-jarige houtbewerker, die met grote snelheid op het Kennemerplein bij restaurant Bolwerk reed. Hij viel en liep een hersenschudding op. Per ziekenauto is hij naar zijn woning vervoeixL SCHEEPVAART Aagtekerk, 15 Sept. van Rotterdam te Fre- mantle. Amstelstad, MombassaAmsterdam 15 Sept. te Durban verwacht voor dokken. Ceram, JavaAmsterdam pass. 14 Sept. Kaap Bougaroni. Congostroom, 14 Sept. van Lobito naar Novoredondo. Duivendijk, Rotterdam Vancouver 14 Sept. van Londen. Friesland, 14 Sept. van Alexandrië naar Batavia. Gaas- terkerk, MombassaAmsterdam 14 Sept. van Aden. Ox-anje, Amstei'damJava 14 Sept. v. Singapore. Weslland. AmsterdamBuenos Aires pass. 14 Sept. Finisterre. Weltevreden, RotterdamJava pass. 14 Sept. Suez. Heer. dertiger, serieuse doch opgewekte persoonlijkheid, moderne levenshouding, ruime algemeen culturele belangstelling, goed gesi tueerd, eigenaar van een flo rerende handelsonderneming geriefelijk landhuis in het Gooi bewonend, wie het als gevolg van zijn drukke werkkring tot dusver aan voldoende tijd voor maat schappelijk verkeer heeft ontbroken, zoekt daarom langs deze weg kennisma king met jonge vrouw die qua verschijning en karakter beantwoordt aan het type Claudia uit de roman van Rose Fi-anken. Stipte discre tie verzekerd. Foto's worden op erewoord geretourneerd. Brieven no. Gevr. door jongelui die, b. b. h. h„ wensen te trouwen etage of kamers m, keuken. Liefst omg. Kle verpark. Brieven no. 1638. VOORBURG—HAARLEM Aangeb. Parklaan, Voorburg, I Villa, bev. 8 kam., badk., telgarage, c. v. Huur f 960. Gcvr. Huis in Haar lem of orngev. Brieven no. 137.308, Bolrek, Kon.pl. 1, Amsterdam. Herenhuis aangeb. te Veen- dam, bev, kamers en suite, serx-e, keuken, 3 slaapk., v. woning in Haarlem of omg. Bij eventuele aanbiedingen van een woning wegens ver trek, genegen gedeeltelijk meubilair over te nemen. Br, no. 1637 Diegene, die op 14 Sept. 1948 BR. LED. KOFFER uit BI, Tram tuss. Bennebroek en Haarlem heeft medegenomen wordt beleefd verzocht deze teg. bel. op het op de label voork. adres ter. te bez. heden weer voor radig in wit en gekleurd met lange mouw Prima jeans Extra lange modellen Geldig zijn de werkkle- dingbonnen HOI tot en met H07. Jvibileii tm-Verkoop Zaterdag 18 Sept. 1948, 10 uur Plm.250 herencosfuums 2 en 3 delig, moderne dessins Plm. 300 winterjassen demies, jekkers en pantalons Regenkleding voor dames en heren, en Dames- en Herenstoffen Donderdag 16 Sept, en Vrijdag 17 Sept. GESLOTEN voor verkoop. Vrijdag 17 September RECEPTIE van 10—12 en 2—4 uur Vrfód. 17 Sept. 8 u. Jansstr. 85 K. ROZENDAL Onderw.: De Efezebrief. Aanv. nieuwe cursus Middenst.dipl. Floraplein 19. Schoterweg 6 Aanm, Onderw. Ver. LAURENSCOSTER Florapl. 19. Tel. 14794, Dir. J. v. RAVENSWAAY HUWELIJK Als U werkelijk een gelukkig huwelijk wenst aan te gaan, wendt U dan in vol ver trouwen tot: voudig, maar dan moet U beschikken over een goede wekker, die op de gewenste tijd af loopt. Wij hebben zo'n wekker voor u. Kleine en grote, in alle kleuren en prijzen. Vanaf f 12.50. a MENTOR"- Bemiddelingskantoren In Oen Haag. Pomonalaan 80, Tel. 393848, en Amsterdam- Z„ Beethovenstraat 18, Tel. 21747, één der grootste en meest betrouwbare organi saties op dit gebied, met zeer vele relaties In alle beschaafde kringen door het gehele land. Mensenkennis en ervaring, gepaard gaande met uiterst zorgvuldige In dividuele behandeling.waar- borgen U de grootste kans op succes. Kostel. Inl. wor den U gaarne, onder strikte gehelmh., In blanco couvert, toegezonden. Spr. uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 'savonds Ma., 01., Wo. 7-9 en volgens afspraak. Geen bemiddeling aan heren londtr poiitia et inkomen. Gevraagd op Assurantiekan toor, centrum Amsterdam, ervaren STENO-TYPISTE Br met opg. van verlangd salaris, referenties enz. on der lett, P. W. B. Nijgh en van Ditmar, Amsterdam-C, H.H. BRANDSTOFHANDELAREN Geregelde levering van PRIMA DROOG AANMAAKHOUT in zakjes of los (ongebruikt vurenhout). Uw klanten zullen tevreden zijn. Vraagt monster en prijsopgaaf onder no. 1650. Ervaren Kinderjuffrouw gevr., intern, in gezin met 4 kind. te Bloemendaal. Dienst bode en werkster aanw Br. mei uitv. inl. onder B 1096 Boekh. Vernout, Bl'daal. Joh, Meeuwig, Bloemendaal vraagt een en een N.V. Kistenfabr. Haarlem, Harmenjansweg 101, vraagt FLINKE JONGEN leeft, tot 18 j„ goed loon. HAZEVOET hoopt Naaimachines. Meubelen, Vloerkleden, Koperwerk en Antiek tegen de hoogste waarde. KONINGSTRAAT 48. Telef. 17308. Beginners, Gevorderden en Gehuwden-clubs Aanvang 18 Sept. a.s. 19 Sept., 21 Sept., 22 Sept. Inschrijving vanaf heden: Telefoon 15150 - Haarlem Kattenbakken f 2.50, Inmaak Potten, 3 maten, mooie sor tering Emaille Pannen, Alu minium Pannen, Trappen, alle Keuken houtwaren. Nu allen naar de Dr. LEIJDSSTRAAT 10 Telef. 11784. geeft goede prijzen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken. kristal, koper en tinwerk. 7JJLSTR 51 - Tel 21670. Fotocopieën j beter, sneller en goedkoper I Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 103 I Tel. 10866

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3