„Ik ben altijd optimist" T T 1 T~\ 111 Belangrijkheid van Ernst Graaf Folke Bernadotte in Jeruzalem vermoord De Nizam buigt Nederlandse verliezen in Indonesië 6Sc Jaargang No. 19Ö43 TP T 1 11 1 Zater3ag 18 September 1948 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. ijilllMiH V* 1 I 1 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoof dred. I J J J I mm/Jk W J Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 A J V J V J I I V a I I I B J M m. M L J L J V J 4Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij, Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. ■™l Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora Ctt ©pCCtlltC UaatlCttlSfllC «ÜOUrattt (JtUtO t6fé) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FRANKRIJK heeft de vier andere landen van het Brusselse Pact voorgesteld, voorbereidende besprekingen meer niet te houden over de vorming van een Europese Assemblee. Van Belgische en Luxemburgse zijde is bijval gekomen. Ne derlandse woordvoerders hebben zo'n beetje afwerend gedaan: wat is dat nu ineens voor een nieuw idéé! Ja, Spaak, die loopt er al lang warm voor. Nu, dat laatste bewees al, dat het geen nieuw idéé was. En dat was het dan ook niet. Intussen had de Britse regering koeler afweer getoond. Attlee, de premier, zocht kennelijk excuses voor uitstel, ofschoon hij sinds de dertiger jaren al betoogd heeft, dat alleen aaneensluiting Europa kan red den. -Maar zij ziet er wel moeilijk uit als men haar tot stand moet brengen. De pre mier zocht dus dekking achter de Domi nions. Eerst wou hij op een conferentie nog eens horen, wat die er van dachten. Voor zichtig aan. Maar het indrukwekkende State Department in Washington hief ge juich bij het Franse voorstel aan en de Fransen kregen weer wat moed. Alleen kunnen zij geen nieuwe weg meer vinden. Op de oude wenkt wel een nieuwe leids man. maar hij is generaal. Er zijn al zoveel generaals geweest en de herinnering is rumoerig en vermoeiend. Zelfs erger dan dat. Zo stonden d'e zaken, toen Bevm er Woensdag over sprak in het Lagerhuis. Hij verwaardigde zich (liever gezegd) aandacht aan het Franse voorstel te schenken. Want mr. Ernest Bevin is zich, reeds lange tijd, klaarblijkelijk ten zeerste bewust gewor den van zijn sublieme belangrijkheid. In zijn eigen land heeft het de aandacht ge trokken, dat hij in hef Huis niet meer pleegt te zeggen dat de regering dit of dat zal doen of overweegt, maar zich op de eerste persoon enkelvoud is gaan toeleggen. „Ik zal dit of dat voor u doen. Ik heb dit en dat voor u bereikt". Dit is nooit de toon geweest, die the Mother of Parliaments bij zonder bekoorde. De Britse pers houdt er ook niet van. Het herinnert haar misschien aan de twintiger jaren en de toenmalige minister van Ruitenlandse Zaken Lord Cur- zon, die van andere afkomst was dan Be- vin, maar eveneens alwetend en hautain. Verder terug in de historie was er Lord Palmerston, die steeds hoger en ongenaak baarder werd. Totdat.enfin, zowel de carrière van de pompeuze Lord Curzon of Kedleston als die van de torenhoge Lojjd Palmerston eindigden in een voor hen te leurstellende aftocht. Wat zeide mr. Bevin? ,,Ik kan niet in elf maanden doen, wat de V.S. indertijd elf jaar kostte. Ik g'a ten aanzien van de Westelijke Unie zeer voorzichtig te werk, niet omdat mijn houding ten aanzien van deze Unie lauw is, doch omdat ik er een werkelijk werkend apparaat van wil ma ken. Dit is mijn antwoord op de Ameri kaanse critiek. De ontwerpen voor een Europese grondwet, die ik heb kunnen inzien, kunnen de toets der critiek niet doorstaan. Het zou mogelijk zijn een of andere vorm van Assemblée tot stand te brengen, die zich met de practische dingen moet bezig houden, die wij hebben bereikt, maar ik denk niet dat het mogelijk zal zijn het dak erop te zetten, eer wij het bouwwerk hebben voltooid". Hij zei meer. Maar dit kenmerkt zijn betoog. Het kon zijn uitwerking niet mis sen. Dat wil zeggen: het heeft de irritatie en tegenstand gewekt, die het oproept. Het is immers niet Bevin die in elf maan den of zelfs in veel langer tijd zou moeten verrichten wat de Amerikanen in dertijd in elf jaar hebben gedaan. Het zijn de vertegenwoordigers van vijf volken. Hij is er één van. Niet één volk, wel te ver staan, maar één vertegenwoordiger. Het is dus ook niet Bevin alleen, die er een wer kelijk werkend apparaat van moet maken. Ontwerpen voor een grondwet verdienen meer dan „ze inzien" De toets der critiek kan hij niet alleen leveren. En wat dat opzetten van het dak betreft eer het bouw werk voltooid isminister Bevin heeft zich met die woorden evenmin sterk in beeldspraak als in ironie getoond. Tal van zijn mede-volksvertegenwoordigers in het Lagerhuis hebben daarin als regel beter prestaties verricht. Het is verheugend dat ook Den Haag Bevin critiseert. Het heeft laten weten, dat de Nederlandse regering een nauwkeurig onderzoek van de voorstellen tot vorming van een Europees parlement voorstaat. Het heeft de dak-theorie van Bevin beantwoord met de verklaring, dat het architectonisch bezien verstandig zou kunnen zijn de toe komstige bouw van het dak te bestuderen, terwijl men nog aan het huis bezig is. Het zou zelfs verstandig kunnen zijn, de on derdelen van het dak tevoren gereed te maken. Dit is beter dan de eerste reactie op het Franse voorstel. Wat zou de grote Bevin zeggen, als straks alle vastelands-mogend- heden van het Pact van Brussel verklaren zouden, dat zij het voorstel tot het houden van voorbereidend onderzoek toejuichen? Dat vraagt ge u af. Maaj- eigenlijk moet. ge vragen: Wat zouden de Britse regering en het Britse Lagerhuis zeggen? Want daar zal het tenslotte op aan komen. Dat is democratie. Duncan Sandys, die het comité heeft voorgezeten dat in Mei het Europese Con gres in Den Haag belegde en die zelf Brits parlementslid en de schoonzoon van Churchill is, heeft Bevin's rede betiteld als een ijskoude douche voor millioenen Europeanen, die op een Assemblée hopen en het hoge betoog scherp gehekeld. De Belgen en de Fransen hebben het evenmin aanvaard. Te voorzien is dat de eerste hin dernis het besluit, een voorbereidende conferentie te houden genomen zal worden. Het is nog geen hoge. Er komen vele zwaardere. Maar die sprong, ook deze reeds, zal de paarden beter op gang kun nen brengen. FRANSE VERKIEZINGEN De Franse raad der republiek (eerste kamer) heeft zich voorstander verklaard van het houden van plaatselijke verkie zingen in de volgende maand, zoals oor spronkelijk het plan was. Kortelings stem de de Nationale Vergadering voor uitstel der verkiezingen. Het besluit van de raad der republiek, aldus Reuter, weerspiegelt het toenemen van de kracht van generaal De Gaulle's eis tot l*et houden van ver kiezingen. De daders, vermoedelijk terroristen van de Stern-groep, zijn ontsnapt Graaf Folke Bernadotte, de UNO-bemiddelaar in Palestina, is gistermiddag om half zes in de Joodse wijk van Jeruzalem vermoord. Zijn metgezel de Franse kolonel Serot werd eveneens gedood. De overval, die volgens de Amerikaanse consul-generaal m Jeruzalem, MacDonald, gepleegd is door de groep-Stern, geschiedde toen de auto van Bernadotte de Katamon-wijk binnenreed. Plotseling blokkeerde een jeep, waarin vier mannen in het uniform van het Joodse leger zaten, de weg. Twee van hen stapten uit en liepen naar de wagen van de graaf. Kolonel Begley. een veiligheidsofficier van de UNO, trachtte hen tegen te houden, doch hij kon niet verhinderen, dat één van hen een serie schoten uit zijn sten-gun loste, waardoor Bernadotte en Serot werden gedood. Het is nodeloos te zeggen dat overal in de wereld en speciaal in UNO-kringen grote bezorgdheid en verontwaardiging heerst over deze laffe en afschuwelijke moord aanslag, waarvan de daders wisten te ontkomen. Volgens een Amerikaanse militaire waarnemer was Bernadotte door de groep-Stern gedreigd, dat zij hem van het leven zou beroven. Een woordvoerder van de Stemgroep zei later dat hij niet op de hoogte was of zijn organisatie de hand in deze moord heeft gehad, maar drukte wel zijn „tevredenheid" over het gebeurde uit. De auto van Bernadotte was reeds~eerder beschoten en wel op ongeveer drie kilo meter van JeruzaleiVi. Er werd gevuurd van de berg Scopus en een paar kogels door boorden het spatbord, zonder_ dat echter iemftfid gewond werd. In Jeruzalem stapte Bernadotte uit, om de kogelgaten te in specteren en zei ontsteld: „Ik wens niet beschoten te worden door geregelde, noch door ongeregelde manschappen". C. L. Sulzberger, correspondent van de „New York Times" in Parijs heeft mede gedeeld dat twee leden van de Stemgroep hem in Juli in Tel Aviv hadden verteld dat zij van zins waren Bernadotte en iedere UNO-waarnemer in uniform die in Jeru zalem zou kömen, te doden. De groep Stern werd in 1942 gesticht door de Poolse Jood, Abraham Stern, die in hetzelfde jaar om het laven kwam bij een van zijn terreur-acties. De lichamen van de vermoorden werden na de aanslag overgebracht naar het Joodse Hadassah-ziekenhuis en zullen vandaag naar Haifa worden vervoerd. Kolonel An- dré Serot was hoofdwaarnemer voor de UNO in Jeruzalem. De consequenties Naar verluidt had Bernadotte zijn rapport aan de Veiligheidsraad over de toestand in Palestina bijna gereed. Het rapport is in middels van Rhodos naar Parijs gebracht met een speciaal vliegtuig. De Veiligheidsraad zou hedenmiddag om drie uur in een spoedzitting bijeen komen om de toestand te bespreken. Trygve Lie is vandaag naar Parijs gevlogen. In hoge UNO-kringen is men van mening dat de raad een debat over een gezamenlijk mili tair optreden in Palestina niet kan ver mijden, want de moord betekent een in breuk op artikel VII van het Handvest, in welk geval de UNO tegenmaatregelen kan nemen bestaande uit economische sancties, blokkade of gezamenlijk militair optreden. Dr. Ralph Bunch, de eerste secretaris van Bernadotte heeft van de waarnemend secre taris-generaal volmacht gekregen tot nader order handelend op te treden. Bunche is de 43-jarige kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf. De Zweedse kolonel Lundstrom heeft opdracht gekregen een onderzoek naar de moord in te stellen. Van het paleis Chaillot hangen de UNO-vlag en de vlag van Israël halfstok. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, beschreef de moord op Bernadotte als een tragische en schokkende gebeurtenis. Een woord voerder van het Joods bureau zei dat hij „met stomheid geslagen was". In Zweden heerst grote verontwaardi ging over de dood van deze zeer populaire figuur. Generaal Cunningham, de laatste Britse Hoge Commissaris in Palestina zei: „Het is een allerafschuwelïjkste daad,waar uit voor Palestina niets goeds kan voort komen." Reacties op de moord. De Egyptische regering heeft verklaard met diep leedwezen en verbijstering van de moord vernomen te hebben. Thomas Dewey, candidaat voor het pre sidentschap van de V. S., zei te hopen dat de moordenaars spoedig gepakt zouden worden. De Britse ochtendbladen komen eenparig tot de conclusie dat de dood van Berna dotte op dit ogenblik niets minder is dan een internationale ramp. Schuman, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, vergeleek de dood van Gandhi met die van Bernadotte. Nog steeds stromen de bewijzen van deelneming en hulde uit alle delen van de wereld binnen. Belangrijke verklaring van Bevin verwacht De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zal, naar verwacht wordt, een belangrijke verklaring afleggen in de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs over de Britse politiek. De datum zal tot ©p zekere hoogte afhangen van het resultaat van de huidige besprekingen van de vier mogendheden te Moskou. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Bevin zijn verklaring uit zal stellen, todat hij Woens dag te Londen is teruggekeerd, om in het Lagerhuis over Duitsland te spreken. Ernest Bevin en Sir Stafford Cripps, de ministers van Buitenlandse Zaken en Fi nanciën in Engeland, hebben gistermiddag met leiders van de Defensie besprekingen gevoerd, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. Politieke waarnemers nemen aan, dat de bijeenkomst betrekking had op de eerder aangekondigde defensiemaatregelen. KOTIKOF BESTUDEERT VONNISSEN DER VIJF BERLIJNERS Het met Sovjet-licentie werkende Duit se nieuwsbureau deelt mede, dat generaal Kotikof de vonnissen der vijf Berlijners, die tot 25 jaar dwangarbeid werden ver oordeeld naar aanleiding van de incidenten op 9 September, thans bestudeert. In politieke kringen meent men, dat hij mogelijk de vonnissen, die in Duitsland verontwaardiging hebben verwekt, zal herzien. Grote wapensmokkelarij ontdekt in Indië In een officiële mededeling, die te Bata via is uitgegeven, wordt gezegd, dat een groot complot tot wapensmokkel door ge meenschappelijk optreden van de politie te Singapore en de Indonesische politie, met medewerking van de Koninklijke Neder landse Marine, thans is geëlimineerd. Vol gens deze bekendmaking zijn twee Engel sen, drie Amerikanen, een Philippino en een Australische vrouw gearresteerd. De arrestanten en de in beslaggenomen goe deren zijn door een Nederlands oorlogsschip naar Batavia overgebracht. Een in beslag genomen Catalina vliegboot is door de mi litaire luchtvaartdienst naar Batavia gevlo gen. De wapens waren afkomstig van de Philippijnen en bestemd voor de republiek. Zij werden per „Catalina" naar Aer Aboe overgevlogen, waar zij in een „speedboat", die de republiek van de Engelsen had over genomen, werden overgeladen. Te Singa pore wordt het onderzoek voortgezet. Nog meer arrestaties worden verwacht. Graaf Bernadotte neemt op Schiphol afscheid van de KLM-vlieger Viruly, die lange tijd het UNO-vliegtutg bestuurde waarmee de bemiddelaar zijn vluchten in het Nabije Oostèn maakte. BERNADOTTE'S MOTTO Een onvermoeibare werker voor de vrede Graaf Folke Bernadotte, de jongste zoon van Prins Oscar Bernadotte en neef van Koning Gustaaf van Zweden, was evenals alle leden van de Zweedse koninklijke fa milie een afstammeling van Napoleons maarschalk Bernadotte. Hij was 53 jaar, heeft zijn leven gesteld in dienst van de mensheid, als bemiddelaar in Palestina, als president van-het Zweedse Rode Kruis en als de man, die als tussenpersoon optrad in de slotfasen van de laatste oorlog. Zijn motto was dat van de Franse staatsman Aristide Briand: „Ik ben altijd optimist". Tijdens de oorlog regelde hij eerst de uitwisseling van noncombattanten en ver volgens van geallieerde en Duitse gewonde krijgsgevangenen. Als Zweeds beheerder van interneringskampen was hij belast met de zorg voor de piloten, die in Zweden moesten landen. Hij was de man, op wie het oog van de wereld gevestigd was in de dagen van de oorlog tegen Duitsland. De bekendmaking op 29 April 1945, dat hij vredesvoorstellen van Himmler aan de ge allieerde gezanten in Stockholm had over handigd, was het eerste duidelijke teken, dat het einde nabij was. Eén Mei begaf Bernadptte zich weer op weg naar Zweden met een aanbod tot on voorwaardelijke overgave. Bernadotte be waarde het diepste stilzwijgen over zijn be sprekingen met de leiders van het wanke lende, „Reich", doch zijn brede glimlach bij zijn terugkeer In Stockholm duidde op succes. In 1928 huwde hij Estelle Romaine Man- ville, dochter van een Amerikaanse mil- lionnair in New York. Uit het huwelijk werden 4 kinderen geboren, waarvan twee jongens reeds vroeg stierven. Toen in 1929 Lithauen, Letland en Est land de stichting van een Baltisch konink rijk overwogen, werd Bernadotte genoemd als mogelijk vorst. Toen de spanning in Palestina haar hoog tepunt bereikte wendde de UNO zich tot Bernadotte. Hij werd 20 Mei als bemidde laar aangewezen. Doon Campbell, Reuters correspondent, die het werk van Bernadotte als bemidde laar uit Rhodos versloeg en hem persoon lijk goed kende, schrijft het volgende: „Ofschoon de man, die naar het oorlog voerende Palestina ging om te pogen, er vrede te brengen wist, dat zijn kansen om een politieke regeling tussen Joden en Ara bieren tot stand te brengen, niet groot wa ren, verloor hij nooit zijn optimisme noch zijn glimlach. Toen de zaken er slecht voor schenen te staan, schatte Ber nadotte zijn kansen op het oplossen van een situatie, die Engeland onoplosbaar bleek gedurende 30 jaar, 1%. Toen hij zijn taak meer dan twee maanden vervulde en klachten over schendingen van de wapen stilstand dagelijks binnenstroomden zowel van Arabische als Joodse zijde, gaf hij een nieuwe schatting van zijn kansen als „iets meer dan 1 Het woord nederlaag kende Bernadotte niet. Hij liet het in elk geval nooit merken. Hij wist, dat hij een reputatie op het spel zette op het gebied van humanitaire ar beid door zich te belasten met een in de ogen van vele waarnemers „hopeloze taak". Zijn hele houding wordt het best geïl lustreerd met de woorden, die hij tot zijn ^medewerkers i'ichtte: „Men heeft u een moeilijke en delicate opdracht gegeven. U moet hier echter trots op zijn, omdat het een zeer grote eer is voor de vrede te werken." Bernadotte was een bijzonder voortva rende persoonlijkheid. Hij zag er niet te gen op binnen één dag naar de hoofdste den van drie of vier landen te vliegen om daar met Arabische of Joodse leiders te confereren. Hoewel physiek niet krachtig zijn lijfarts vergezelde hem steeds in verband met de omstandigheid, dat er steeds gevaar was voor inwendige bloedin gen werkte hij onvermoeid door. Zitting Staten-Generaal De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen heeft heden, daartoe gemachtigd door H. M. de Ko ningin, de buitengewone zitting der Staten- Generaal gesloten. In zijn rede zeide mr. Van Maarseveen, dat deze zitting zeer be langrijk is geweest, omdat daarin de voor stellen tot verandering in de Grondwet werden aangenomen. Namens de Koningin betuigde mr. Van Maarseveen zijn erken telijkheid aan de leden van beide Kamers voor hun toewijding en ijver bij het be hartigen van 's lands zaken. De strijd in Hyderabad is geëindigd Na een radioboodschap van de Indische premier Nehroe, die dé regering van Hyde rabad wees op de hopeloze situatie en op wekte tot capitulatie, heeft de Nizam zijn troepen bevolen het vuren te staken. De vijfdaagse oorlog tussen Hindoestan en Hyderabad is voorbij. De 200.000 guerilla- strijders, de Razakars, worden ontbonden. De leiders van 'de pro-Indische partij in Hyderabad, die gearresteerd waren, worden vrijgelaten. De overgave van Hyderabad, hoewel on vermijdelijk geacht, is in de hoofdstad van Hindoestan, New-Delhi, met verrassing ont vangen na de taaie weerstand van de strijd krachten van de Nizam. Desondanks waren Hindoestaanse troepen reeds tot enkele kilometers van de hoofdstad Hyderabad gevorderd. De Nizam heeft voor de radio meege deeld, dat een nieuwe ministerraad is ge vormd en dat alle vonnissen van de leiders der congrespartij zijn ingetrokken. De Ni zam betreurde de „ongelukkige" gebeurte nissen en verzocht om handhaving van kalmte, recht en orde. Hij sprak de ver wachting uit, dat het niet moeilijk zou zijn met de regering van India tot een regeling te komen, indien recht en orde eenmaal hersteld zouden zijn. De Nizam heeft zijn op het ogenblik buiten het land vertoeven de ministers opdracht gegeven, niet bij de Veiligheidsraad aan te dringen op een op lossing van de door Hyderabad tegen India aanhangig gemaakte zaak. De Indische zaakgelastigde te Hyderabad Moesji, verklaarde voor de radio, dat* hij het Indische leger heden enige kilometers buiten de stad Hyderabad hoopte te ver welkomen. De prins van Berar, troonopvol ger van Hyderabad, zal hem vergezellen. Van gezaghebbende zijde te New-Delhi wordt vernomen, dat de Indische troepen Secoenderabad vandaag binnentrekken. De Indische premier, Pandit Nehroe, heeft de troepen met hun overwinning geluk gewenst. Heden te 12 uur plaatselijke tijd is de overgave van de staat Hyderabad aan de troepen van India een feit geworden. Een nadere verklaring van generaal Dürst Britt Bij zijn aankomst op Schiphol heeft de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt gezegd, dat zich als gevolg van de com mandowisseling bij de „7 December Divi sie" ernstige ongeregeldheden hadden voorgedaan. Desgevraagd heeft de generaal verklaard, dat de woorden „ernstige onge regeldheden" een wellicht groter indruk hebben gemaakt, dan hij heeft bedoeld. Hij heeft op het oog gehad de gebeur tenissen in de Oranje-club, een recreatie centrum voor soldaten in Bandoeng, op 31 Augustus waar soldaten van de Konink lijke Landmacht voor hem demonstreerden. Daarbij is wel het een en ander voorgeval len, doch het komt wel meer voor, dat er onenigheid bestaat tussen soldaten van verschillende corpsen, vooral in de Oranje club, welke zich daardoor geen al te goede naam heeft verworven. De generaal merkte echter op, dat de sol daat van .de Koninklijke Landmacht zich over het algemeen zeer goed verstaat met zijn krijgsmakker van het Koninklijke Ne derlands-Indisch Leger. Bjj Koninklijk Besluit is de luitenant ter zee der eerste klasse J. Metz. wonende te Bloemendaal, benoemd t<jt Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wie kaatst. Alexander Kotikof, de Sovietrussische bevel hebber van Berlijn, heeft bij Frank Howletf, zijn Amerikaanse collega, een krachtige protestnota ingediend over het in beslag nemen van twee Sovjetrussische vrachtauto's me{ vijf ton vlees en vis, waarmee een Duitse chauffeur een maand geleden bij vergissing door de Amerikaanse sector reed Howley verzekert Kotikof in een antwoord, dat het voedsel niet verloren is gegaan, doch verdeeld is onder de Duitse bevolking van de Westelijke sectoren, „die vooral met de vis erg blij was, omdat men tengevolge van de door de Sovjets opgelegde blokkade niet aan vis kon komen". Howley zeide verheugd te zijn, dal de voor de lading verantwoor delijke Sovjet-Russische functionaris een ontvangstbewijs had gekregen, „dat volledig gehonoreerd zal worden wanneer de huidige blokkade is opgeheven." Howlei/ herinnert aan in beslag nemingen door het Sovjet- 'ussisch militair bestuur, zoals toen tien dagen geleden ongeveer 40 voor de Wes telijke sectoren bestemde voedselwagens in beslag werden genomen." Het woord is aan Wie God slutjt buyten 't hart, dia sluijt den afgod binnen. Minister Stikker sprak met minister Marshall De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. D. U. Stikker heeft een onderhoud van een half uur gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zakeri, Marshall. Daarna sprak hij met de onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Minister Stikker verklaarde na- de be sprekingen tegenover de pers, dat hij dit maal niet veel kon zeggen. Wij hebben, zo deelde hij mede, dè gehele situatie in het Verre Oosten besproken, meer speciaal de communistische activiteit aldaar. Men neemt aan dat de heer Stikker ^ins- dag "naar Nederland terugkeert. De vlotbrug de Kooy bij Den Helder, die een belangrijke schakel in de verbindingsweg met de Afsluitdijk is, bezweek Vrijdagmorgen onder een ie zware last van een niet 25 ton geladen trailer. De brug, welke berekend was op 9 ton, ging onder water. - liet verkeer ondervindt hierdoor ernstige stagnatie. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Sold. J. Dam, uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 8 Sept. 1948. Sold. J. J. Dinnesen uit Gennep. Ge sneuveld 24 Augustus 1948. Sold. J. D. Haan uit Appingedam. Gesneuveld 12 Sep tember 1948. Sold. Ie kl. T. van den Ham uit Hoevelaken. Gesneuveld 10 September 1948. Korp. A. J. van der Heijden uit Gel drop. Gesneuveld 12 September 1948. Sold. Ie kl. W. A. M. Janssen uit Bladel (N.B.). Gesneuveld 8 September 1948. Sold. J. Bos uit Noordwolde (Fr.). Gesneuveld 15 Sep tember 1948. %Sold. A. de Carpentier uit Zaandam. Gesneuveld 13 September 1948. Sold. J. A. van Maanen uit Arnhem. Ge sneuveld 13 September 1948. Koninklijk Nederlands-Indische Leger: Jav. sold. Ie kl. Kardjo uit Ned. Indië. Ge sneuveld 3 September 1948. De Koninklijke Marine heeft in de pe riode van de afgelopen week geen verlie zen gerapporteerd. Het aftreden van dr. van Mook Onze correspondent te Batavia seinde ons hedenmorgen: In een onderhoud met een republikeinse woordvoerder te Batavia werd mij heden morgen inzake de landvoogdwisseling het volgende medegedeeld: „Indien dr. Beel opvolger van dr. Van Mook wordt zal het beleid naar rechts verschuiven. Dit zal ongunstig zijn voor de republiek en voor hel verloop der onder handelingen. Van Mook dreef vaak tussen P. v. d. A. en K.V.P. zijn eigen politiek door, maar Beel zit aan een bepaalde partij vast. Anderzijds bestaat echter de hoop, dat Beel op bepaalde punten minder star zal vasthouden dan van Mook heeft ge daan". Een zegsman van Indonesische landaard, die nauw is betrokken bij het bewind van dr. Van Mook en ingewijd in diens werk te Batavia gedurende de laatstverlopen drie jaren, verklaarde, dat, indien het bericht omtrent het besluit van de Nederlandse regering inzake de vervanging van dr. Van Moqk, juist is,'dit „voor Indonesië een ramp zou zijn". Deze zegsman verklaarde even eens, dat bevestiging van dit bericht ver moedelijk tot gevolg zou hebben, dat ver schillende Nederlanders, die in belangrijke functies met dr. Van Mook samenwerken, hun ontslag zouden nemen, daar zij een dergelijke stap zouden beschouwen als een gebrek aan vertrouwen in hun werk. Een ander "gevolg van een dergelijke Ne derlandse beslissing zou, volgens de hier aan het woord zijnde bron kunnen zijn het intrekken van de van republikeinse zijde onlangs betoonde bereidwilligheid om deel te nemen aan de Indonesische interim regering, waarin dr. Van Mook met dezelf de bevoegdheden zou worden bekleed als lord Mountbatten in India had. Bedoelde zegsman geloofde, dat een op deze basis gevormde interim-regering de positie van het kabinet-Hatta tegenover de groeiende kracht van de communisten in de republiek wellicht zou hebben kunnen verstevigen. Marshall-kolen voor de Nederlandse Spoorwegen In de Coenhaven te Amsterdam arri veerde gisteren het s.s. „Vlaardingen" met een lading „Marshall"-kolen bestemd voop de Nederlandse Spoorwegen. Deze kolen werden door de directeur van het Rijks- kolenbureau aan de directie der Neder landse Spoorwegen overgedragen, in tegen woordigheid van vele Amerikaanse en Ne derlandse autoriteiten, onder andere de heer Loyd V. Steere, ambassade-raad V.S., de heer Jesse V. Wickel, consul-generaal der V.S. in Amsterdam, de heer Mac. Goni- gol, vertegenwoordiger van mr. Valentine van de E.R.P.-missie in Nederland, de heer Dana Doten, pers-attaché der V.S. in ons land en mr. Oyevaar, directeur-generaal van Scheepvaart. Bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt med, dat de bonnen voor werkkleding H7 en L7 thans geldig zijn voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H7 kan men kopen een overall, een werkpak van drill, keper of 6atijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorïumjas of een mouwschort. Op de bonnen L7 kan men kopen een werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow. een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjBs. De bonnen H8 t/m H12 en de bonnen L8 t'm L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H6 ?n de bonnen LI t/m L 6 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. „HUIZE DOORN" BI.ÏJFT MUSEUM Het oestuur van de A.N.V.V. heeft zich tot de minister van Economische Zaken gericht met het verzoek, het daarheen te willen lel den, dat „Huize Doorn" als museum in stand zal worden gehouden. Thans kan worden ge meld, dat de ministerraad overeenkomstig het advies van de A.N.V.V. heeft beslist. „Huize Doorn" blijft museum. OVERWEGEND DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt, met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog weer. Langs de Waddenzee aanvankelijk vrij krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder des nachts. Overdag dezelfde temperatuur als vandaag. 19 September: Zon op 6.20 uur, onder 18.46 uur Maan op 19.19 uur, onder 7.12 uur 20 September: Zon op 6 22 uur, onder 18-44 uur Maan op 19.29 uur, onder 8.23 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1