WERKSPOOR N) De kerkelijke gezindte der Haarlemmers le soort Persturf van Altena De betoverde Prinses £3000.— Kervezee Net meisje gevr. 1e bediende nette meisjes en vrouwen mannelijk en vrouwelijk fabriekspersoneel 1 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 3 Grote verschillen in de statistiek der gemeente verklaard Reeds in ons nummer van Vrijdag wezen wij met enkele voorbeelden op grote ver schillen die voorkomen in de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem wat betreft de kerkelijke gezindte der inwoners. Ter verduidelijking geven wij de cijfers over 1 October 1938 en 1 April 1948 volledig: Ned. Hervormd Frans of Waals Hervormd Evang. Luthers Hersteld Luthers Doopsgezind Remonstrant Christ. Gereformeerd Gereformeerd Rooms Katholiek Oud-Rooms Ned. Israëliet Port. Israëliet Andere gezindte Geen kerk. gezindte 1938 1948 25.966 42.413 178 136 2.597 2.902 206 329 4.020 4.255 854 869 1.037 1.243 6.451 8.573 47.426 59.669 166 267 926 355 3.112 2.796 43.998 35.105 136.976 158.186 Totaal In deze opgaven zitten zeer grote verschil len. die niet volledig verklaard kunnen wpr- den uit de toeneming van het aantal in woners. In het bijzonder geldt dit voor de Ned. Hervormde Kerk en het aantal tot geen kerkelijke gezindte behorend. Vooral dit laatste treedt zeer sterk op de voorgrond als wij weten dat dit in dezelfde statistiek op 1 Januari 1948 was opgelopen tot 47.599. Zou den er nu 12.494 Haarlemmers minder zijn die niet tot een kerkgenootschap behoren? Blijkens de statistiek zou het aantal Ned. Hervormden van 1938 tot heden met 16.447 I vooruit gegaan zijn, namelijk van 25.966 tot in; 42.413. In 1943 waren de Ned. Hervormden ld; gestegen tot 27.215. Het aantal der Rooms n Katholieken was in. 1943 tot 51.314 geklom- n' men. Dat nu de Rooms Katholieken tot 59.124 gestegen zouden zijn, is ook onverklaarbaar, want de totale bevolking van Haarlem is in 'n i die tijd slechts vermeerderd met 10.000. Ook de toeneming der Gereformeerden van 6451 tot 8573 (een stijging van 33 is niet over- i- eenkomstig de feiten. at Wij zijn naar het Haarlemse Stadhuis j getrokken. Daar bleek ons dat in vroeger jaren de resultaten van de Volkstelling 1930 !e zijn aangenomen als basis der statistiek. ie Daarin werden dan geregeld de mutaties Ie verwerkt die in het Bevolkingsregister voor- i-i kwamen. Bij die volkstelling hebben zeer velen opgaven gedaan die niet overeenkwa men met de aantekeningen, wat de kerkelijke gezindte betreft, die in het Haarlemse Be volkingsbureau stonden. In de laatste oorlogsjaren zijn de mutaties niet meer bijgehouden. Toen er dan ook een nieuwe statistiek gemaakt moest worden, heeft men zonder meer de aantekeningen van het eigen register genomen. Dat feit ver klaart de enorme verschillen! In 1920 zijn de gegevens der volkstelling wat de kerkelijke gezindte betreft wel in het Haarlemse bevolkingsregister verwerkt, maar in 1930 is dit niet gebeurd. Ook nu bij de laatste volkstelling op 31 Mei 1947 is dit niet geschied. Als over een half jaar de resultaten dezer laatste volkstelling bekend worden, zal blij ken dat de opgaven, die de inwoners over hun kerkelijke gezindte gedaan hebben, veel zul len afwijken van de statistiek, die gebaseerd is op het bevolkingsregister. Zeer velen staan nog in dit register aangetekend als behoren de bij een kerkgenootschap, terwijl zij zelf bij de volkstelling opgegeven hebben, dat zij daarbij niet meer behoren. Het zou goed geweest zijn als men van gemeentewege een toelichting op de Statisti sche Gegevens verstrekt had, want nu maken de cijfers een schijnbaar onverklaarbare indruk. Zulke statistieken hebben geen waarde! A. N. Binder 25 jaar bronsgieter Woningbouw te Vogelenzang gaat door Naar wij vernemen heeft voortgezet overleg tussen het gemeentebestuur van Bloemendaal en de Wederopbouw-autori- teiten ertoe geleid, dat de bouw van de zestien arbeiderswoningen te Vogelenzang zo goed als zeker doorgaat. Zoals men weet was aanvankelijk tegen de bouw van deze woningen bezwaar ge maakt, omdat de maximumprijs van 35 per kubieke meter met 2.50 was ver laagd en de huizen nog tegen het oude tarief waren gegund. Deze nieuwe regeling ging eerst per 1 September in en daar Bloe mendaal met de voorbereidingen voor die datum gereed was, heeft men de bouw als nog toegestaan. Voeren van Russisch fiets- vlaggetje niet strafbaar geacht De kantonrechter te Haarlem heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een negentienjarige Amsterdamse los-arbei- der, die terecht heeft gestaan wegens over treding van het Uniformverbod, omdat hij op Zondagmorgen 20 Juni op de Mollaan te Bloe mendaal had gereden met een Russisch vlag getje op zijn fiets. Vorige week had de ambte naar van het Openbaar Ministerie een geld boete van f 25 subs, vijf dagen geëist. De kan tonrechter sprak de Amsterdammer vrij. Daarbij heeft hij overwogen, dat het vlagge tje individueel werd gevoerd, zodat het niet als opzichtig beschouwd kan worden. Anders zou het geweest zijn, indien een groep een vlaggetje op de flets gevoerd zou hebben. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 September 1948 BEVALLEN van een zoon: 18 Sept., A. H. M. BonariusKaandorp; 20 Sept., A. Bos- Klevering; G. C. HommersWaage; H. i van TroostBrits 21 Sept., L. A. Nupoort- Hoppenbrouwer; E. J. van NordeScnnück; C. M. BurghoutSchouten. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., W. A. RutteMone; 20 Sept. F. G. Verbeekvan de Wetering; A. DerksemaVeld; G. C. Hom mersWaage; 21 Sept., M. C. Jonker Kruijff; W. B. HofmansKuenkhoven; A. M. BroekhuizenKres. OVERLEDEN: 19 Sept., P. A. Jonkers— Meijer, 51 j., ten Katestraat; L. J. W. Sam Vingerhoed, 82 j.. Marsstraat: A. A. Otterloo Zetsteiger. 64 j., Spruitenbosstraat; J. van der Beek,, 46 j., M. v. Heemskerkstraat: H. Munstermanvan Ned^rpelt, 36 j., Kruis tochtstraat: 20 Sept., J. H. KossenGroes, 55 j., Nijlstraat; C. J. van dor Nentvan Wet- tum, 43 j., Kamperlaan: Ganderheyden, 83 j., Wilhelminapark; 21 Sept,, A. F. van der Zande, 67 j., M. v. Heemskerkstraat. Bij Uw bon 3 en 4 N.V. Anthraciethandel Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Nationale avond „Vrijheid, vaderland, vorst en volk". 8 uur. Palace: Reportage feestelijkheden van 10 tot 1.30 uur. „Zonsondergang", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het sprookje van de gouden kots", 10 tot 1 uur. „Saludos Amigos", a. 1. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Reportage der fees telijkheden, 10. 11 en 12 uur. „Casanova's avonturen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „Down Mexico Way", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 Uur, Frans Hals: „De weg naar Sacramento", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur, Rembrandt: „Adieu chérie". 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Gebouw Theosofia, Nassauplein 8, Huma nistisch Verbond, spreker dr. G. Stuiveling, 8 uur. Brinkmann: Les conférences fran- Saises, spr. Armand Hoog uit Straatsburg. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. De heer Binder bij het verzetsmonument voor Edam. Vrijdag 24 September is het vijf-en- twintig jaar geleden, dat de heer A. N. Binder zijn bronsl?eeldgieterij in deze om geving vestigde. Aanvankelijk werkte hij in een gebouw aan de Kleverlaan, nabij de spoorwegovergang. Toen in de oorlogs jaren alle percelen langs deze laan tussen de overgang en de Delft gesloopt werden, moest de heer Binder verhuizen en hij vertrok naar de Duinlustweg in Overveen. In de loop der jaren zijn in de werkplaat sen van de heer Binder vele werken, welke in alle delen van het land zijn geplaatst, tot stand gekomen. Hij .goot de deuren voor het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, het beeld van Willibrordus te Utrecht, monumenten voor de Afsluitdijk en de Moerdijkbrug en vele monu menten, welke opgericht zijn ter nagedach tenis van gevallenen in de oorlogsjaren. Op het ogenblik heeft de heer Binder onder handen een monument, dat het ver zet van Edam moet symboliseren. Het stelt voor een Nederlandse Leeuw, die een adelaar verslindt. De ontwerper is de beeld houwer Kaas uit Amsterdam. Met Jef Last te gast in het huis Islam De Haarlemse Kunstgemeenschap opende .Dinsdagavond in de goed bezette Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum het seizoen met een door lichtbeelden geïl lustreerde lezing van Jef Last over het le ven, de wijsbegeerte en de litteratuur van Marokko waar hij in 1935 tezamen met de Franse schrijver André Gide geruime tijd vertoefde. De schrijver van „Zuiderzee" die gisteravond eens te meer blijk gaf van zijn grote begaafdheid anderen te laten delen in zijn ervaringen en indrukken gaf een uitvoerige beschrijving van het leven der Arabische bevolking in wier midden hij te gast was en hoe hij daar dag in, dag uit geplaatst werd voor de wezenlijke ver schillen tussen West en Oost, die naar Lasts inzicht, terug te brengen zijn tot de materiële, dynamische instelling van de Europeaan en de steeds op het bereiken van het geluk gerichte levenspraktijk van de Oosterling. „Wij hebben de plicht ge lukkig te zijn" is hun gedachtengang, en zij gevoelen daarbij een sterke verbondenheid met de tijdeloze natuur: Wij zijn uit de natuur voortgekomen en wij keren weer naar haar terug. Het is duidelijk, dat in deze tot het abstracte neigende wereld, waarin toch plaats is voor een fel beleven van de elementaire menselijke gemoeds bewegingen, de Europeaan als rustver stoorder wordt beschouwd. De Westerling met zijn technisch vernuft past ook niet bij de pottenbakkers, de koperslagers en de tapijtwevers van het zonnige land, waar ook de eenvoudige handwerkslieden hun bevrediging in de schoonheid vinden. Over de litteratuur van Arabië zei Jef Last, dat men van een eigen moderne let terkunde moeilijk spreken kan. De mensen van Marokko scheppen nog steeds behagen in de eeuwen-oude sprookjes die onvergan kelijke waarheden bevatten en die vaak meer psychologisch inzicht in het wezen van de mens vertonen dan menige moderne Westerse roman. Tot besluit van zijn voordracht las de schrijver enige gedichten voor uit zijn bundel „De bevrijde Eros" waarvoor hij in Marokko de geestelijke voedingsbodem had gevonden. Taco Mulder overleden In de ouderdom van 71 jaar is te Haar lem overleden de heer Taco Mulder, die de leiding had van een accountantskantoor. Aanvankelijk was de heer Mulder werk zaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf van Amsterdam, waar hij van 1906 tot 1920 adjunct-administrateur was. Op eigen ver zoek verliet hij de dienst der gemeente, om zich te Haarlem als accountant te vestigen. Ook was hij firmant van het Accountants kantoor Ruuk Muld.er en Co. De heer Mulder was een voorstander van verenigde staten van Europa en ver vulde vroeger het voorzitterschap van de vereniging, welke het streven voorstond. Vrijdagmiddag om halftwee zal zijn stof felijk overschot op de Nieuwe Oosterbe graafplaats te Amsterdam ter aarde wor den besteld. BINNENLAND Tot burgemeester der gemeente Wor- kum is benoemd J. Russchen, voorzitter van de Friese Maatschappij voor Landbouw. Twee bestuursleden van de vakgroep kunstschilders in de federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars hebben aan Prinses Wilhelmina een album met werken van leden der vakgroep aangeboden, waar voor de Prinses, die ook lid van deze vak groep is, haar grote erkentelijkheid be tuigde. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 23 September des namiddags van 34 uur door George Robert luidt: 1, Koraalvoorspel: „O Lamm Gottes, unschuldig", J. Pachelbel. 2. Toccata Duodezima (uit „Apparatus mu- sico-organisticus 1690"), Georg Muffat. 3. Sonata II (Grave, Adagio, Allegro maestose e vivace. Fuga. F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Koraalvoorspel „Herzliebster Jesu", Joh. Brahms. 5. a. Deuil, b. Improvisation, S. Dupuis. 6. Final, César Franck. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, houdt in plaats van op Donderdag 23 op Vrijdag 24 September van 9.30—11.30 uur zijn spreekuur. In het bericht over de Gereformeerde Kerk (onderhoudende artikel 31 K. O.) van Heemstede is meegedeeld, dat de kerkeraad besloten heeft een voorstel bij de classis in te dienen, inzake de postale aanduiding „onderhoudende art. 31 K. O.". Er is echter geen besluit genomen. De vergadering deelde wel de gevoelens en de wens werd geüit, eventueel een voorstel bij de classis aan hangig te maken. Terwijl twee agenten van politie assis tentie verleenden in een woning aan de Rijksstraatweg, omdat de boven- en beneden- bewoner onenigheid hadden over het aan brengen van een gasleiding, zagen zij, dat er zich rook ontwikkelde in de beneden voor kamer. De politiemannen verschaften zich toegang tot de kamer. Het bleek, dat een theemuts op een theelichtje smeulde. Zij heb ben het brahdje geblust. Opnieuw heeft de Haarlemse politie een vrouw aangehouden, die zich aan beroving had schuldig gemaakt. De aangehoudene, de zeven en twintig jarige T. Hhad in een taxi een bewoner uit Velsen een bedrag van f 150 afhandig gemaakt. In Beverwijk is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de politie-elftallen van Bever wijk en Heemstede. De thuisclub won met 1—0. Wielrijder botste tegen autobus op Dinsdagmiddag om half zes reed op de Nassaulaan bij de Magdalenastraat in de richting van het Postkantoor een autobus van de N.Z.H.V.M. Uit de Magdalenastraat naderde per fiets een zeven-en-twintig jarige machinebankwerker met 'n tamelijk snelle gang. Hij heeft vermoedelijk de bus te laat opgemerkt en reed er aan de rech terzijde tegen op. Hij viel en bleef bewus teloos liggen. Het bleek, dat hij een sche- delbasisfractuur had opgelopen. In ern stige toestand is het slachtoffer per zieken auto naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Vanmorgen was toestand nog onveranderd. Vermaat's Dubbel Mannenkwartet Een goed jaar geleden, ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de firma Vermaat, werd onder de be dienden van deze firma een Dubbel Man nenkwartet opgericht, geleid door de heer H. Lamsma, ook een employé van de zaak. Dit ensemble is blijven bestaan en gaf Dinsdagavond een openbare uitvoering in de kerk der Broedergemeente aan de Park laan. Het mag wel een tref heten dat onder het personeel van de bakkerij acht ge schikte zangers konden worden gevonden, want, al is het ensemble nog verre van vol maakt, de kwaliteit van de zangers is van zeer behoorlijk gehalte; er is wat mee te doen. Vooral de eerste tenoren mogen er wezen. Hiermee is niet gezegd dat zij deze avond vlekkeloos gezongen hebben, maar ze zijn er onder goede leiding wel toe in staat. Het is slechts zaak dat de heer Lamsma zich tot een goed leider ontwik kelt en om te beginnen zich eens gaat oefe nen in normaal maatslaan en correcte maatverdeling, zodat het niet' meer kan voorkomen dat een vierkwartsmaat vijf tellen krijgt, of dat er andere vreemde dingen gebeuren, die met de grondregels der muziek spotten. Inzicht om de stem men samen te laten klinken bezit de diri gent wel, hij is zelfs al aan overdreven nuanceringen toe; en voor zijn toewijding en ijver verdient hij hoge lof, maar dat het begin van alle muziek rhythme is, moet nog tot hem doordringen met al de conse quenties die er voor een dirigent aan vast zitten. Medewerking werd verleend door me vrouw TammingaLamsma, die decla meerde en zong. Haar zingen was zeer te prijzen; zij beschikt over een fraaie so- praanstem. Ook de organist P. van Oos- sanen werkte mee als begeleider en als solist. De tremolo van het orgel kreeg een go^de beurt. JOS. DE KLERK Receptie Gereformeerde of Burgerweeshuis In ons vorig nummer werd medegedeeld dat a.s. Zaterdagmiddag van 35 uur door de regenten van het jubilerende Gerefor meerde of Burgerweeshuis in de Oliesla gerslaan receptie gehouden wordt in het weeshuis. Dit laatste is onjuist, de receptie is in het Frans Halsmuseum, dus in 't ge bouw waar vroeger het weeshuis gevestigd was. Laatste H. O.V.-Zomerconcert Op Vrijdag 24 September zal dé H.O.V. haar laatste concert van het zomerseizoen geven. Kees Hartvelt dirigeert wederom en ditmaal treedt als solist op de bekende operazanger Theo Baylé. Met orkestbege leiding zingt hij de Proloog uit „Paljas" en een aria uit „Un Ballo in Maschera". Het orkest zal de Ouverture Willem Teil van Rossini, Tsjaikofsky's Serenade voor strijkorkest en tenslotte de suite uit het ballet „De Vuurvogel" van Strawinsky uitvoeren. Drie Westelijke mogendheden bereiden nieuwe stap voor De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten, kwamen Dinsdagavond om zes uur in Parijs bijeen voor hun tweede conferentie over de Berlijnse crisis. Aan de bespreking werd eveneens deelgenomen door de Ame- kaanse, Britse en Franse militaire gouver neurs in Duitsland. Deze tweede bijeenkomst duurde een uur en drie kwartier. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de ministers niet voor de volgende week weer bijeenkomen. Men neemt te Parijs aan, dat de tussenliggende tijd ge bruikt zal worden voor stappen te Moskou. Men is algemeen van oordeel, dat dit alleen kan geschieden in de vorm van een ge meenschappelijke nota aan de Sovjetrege ring, waarin de houding van de Westelijke mogendheden ten aanzien van het laatste Sovjetmemorandum over de Berlijnse crisis wordt uiteengezet. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, is vanmorgen vroeg in Londen aangekomen. Hij was des nachts uit Parijs vertrokken. Hij zal aan het Britse zijn I kabinet en het parlement verslag uitbren- I gf»n over de besprekingen over Berlijn. Wat anderen zeggen over de Troonrede Het Alg. Handelsblad (lib.) schrijft: „De troonrede ademt een zakelijke geest, in dienst van het ideaal van een gezonde, welvarende en vrije Nederlandse samen leving, in vruchtbaar verband met de over zeese deelgenoten, en in een wereld waarin Nederland blijft hopen op een „versterking der internationale gemeenschapsgedachte". In die combinatie van realisme en idealisme achten wij de juiste koers gelegen. Maar op het werkelijk beleidvol sturen komt het aan. Wij wachten op daden." Het Parool (onafh. soc.) constateert, dat de warme toon van een veelbelovend be gin weldra naar de achtergrond wijkt. Het blad wenst „dat de Regering jaarlijks een stylist opdiepte, bereid en in staat om wat meer samenhang en architectuur te bren gen in wat nu niet meer is dan een aan- eenrijgsel zonder persoonlijkheid, een op stel, te zamen en in vereniging geschreven door vijftien Ministers en kleur verkrij gend alléén doordien de Koningin het uit spreekt." „Hadden wij een principieel Kabinet, strijdlustig bereid om af te rekenen met onze fundamentele problemen, de Troon rede zou ondanks een onpersoonlijk en inactueel karakter toch nog een stuk vol visie kunnen zijn. Niemand mag er Minister Drees enig verwijt van maken dat hij dit jaar zulk een Troonrede niet heeft kunnen opstellen. Wij zijn onder zeil gegaan met een programministerie, geboren uit de nood van de tijd en uit tijdnood, en zijn samen stelling is te heterogeen dan dat iemand een vaste lijn van plannen en gedachten verwachten mocht." Trouw (a.r.) noemt de Troonrede „een vrij droge opsomming van zaken, die aan de orde komen". Het blad constateert slechts, „dat zij zeer voorzichtig is gesteld en dat zij ten aanzien van tal van punten, die zij aanroert en waarop zij maatregelen in uitzicht stelt, zeer gereserveerd is." De Maasbode (r.k.) vraagt zich af, of deze Troonrede niet te optimistische klan ken laat horen en niet vóór alles moeite doet, op de lichtpunten in deze donkere tijd te wijzen. „Na een verblijdende aanhef volgt nog menige passage, die schijnt te beogen de Nederlandse burger moed te geven, terwijl de sombere accenten waarmee de Rege ringsverklaring van 12 Aug. j.l. bij het op treden van het nieuwe program-ministerie afgelegd, doorspekt was, geheel naar dé achtergrond zijn gedrongen. Te meer valt dit optimisme bij een i.cco- rate vergelijking der beide staatsstukken op, omdat voor het overige deze Troonrede, al zouden haar lengte en over het geheel wat onordelijke compositie dit niet doen vermoeden, een complement is van ge noemde verklaring. Men vraagt zich echter af of dit optimisme wel steun vindt in de werkelijkheid." Het Vrije Volk (P. v. d. A.) vindt veel in de Troonrede, dat het met voldoening begroet, maar treft ook passages aan, die verduidelijking behoeven. ,,Over het Indo nesisch beleid vernemen we niets dan enige algemeenheden", schrijft het blad, dat het minst bevredigd is door de econo mische paragraaf. „Terecht wordt daarin de noodzakelijk heid van een krachtige industrialisatie be pleit, maar als wij lezen, dat het scheppen van economische omstandigheden „die het bedrijfsleven tot een gezonde uitbreiding der industriële capaciteit prikkelen", de taak der regering is, dan willen we wel graag eens precies horen wat die woorden betekenen. Stoffelijk overschot van Bernadotte in Stockholm aangekomen Het stoffelijk overschot van graaf Ber nadotte is Dinsdagavond in Stockholm aan gekomen, waar duizenden zich langs de route van het vliegveld naar de villa van Bernadotte, „DragoVi Garden", hadden op gesteld om hem de laatste eer te bewijzen. Gymnastiek ,Bato" huldigde de heer Smal In een druk bezochte ledenvergadering van „Bato" werd het feest gevierd, dat de heer C. Th. Smal twintig jaar leider van de vereniging is. De voorzitter, de heer A. J. Fortgens, herinnerde aan de sucessen, welke Bato. onder leiding van de heer Smal, in de loop der jaren mocht boeken. Als blijk van waardering werden de jubilaris, die reeds de medaille van verdienste van het K. N. G. V. ontving, enige boekwerken aangeboden. Wegens langdurig lidmaatschap huldigde de vergadering ook de heren C. Smal Jr., J. v. Houten en P. J. Luiting. Het verslag van de secretaris, de heer W, J. de Wolf, vermeldde o.a. de actie in het eerste half jaar van 1948. De vergadering besloot voor handbal een afzondelijk bestuur in te stellen. Dit bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter H. J. Th, Orth, secretaris N. Koetsier, penning meesteres mej. T. Voorting. In het verenigingsbestuur werden herkozen de heer A. J. Fortgens (voorzitter) en me vrouw H. M. de VriesEekhout (commis- saresse). Verder kwam als commissaris in het bestuur de heer J. Regenboog. Voor het tweede halfjaar staan op het pro gramma: een uitvoering, onderlinge wedstrij den, een ontmoeting tegen Concordia en Turnlust en deelneming aan kring-gebeur tenissen. Voetbal De Engelse League Nadat alle clubs negen wedstrijden ge speeld hebben heeft Portsmouth nog steeds de leiding in de eerste divisie met 15 punten, gevolgd door Derby County met 13. Alleen deze twee clubs zijn nog ongeslagen. De nos. 3 tot en met 6 in de ranglijst, n.l. Birmingham met 12. Sunderland met 12. Newcastle Uni ted met 12 en Charlton Athletic (Londen) met 11 punten hebben elk één nederlaag geleden. De roemruchte Arsenal staat op de zevende plaats met de cijfers 9 gesp., 3 gew 4 gel., 2 verl., 11 goals voor en 7 tegen, pun ten 10. Het is niet slecht maar toont evenmin een kampioensvorm. Wonderlijk genoeg bezetten nog steeds de twee vermaarde oude clubs Aston Villa en Everton de staartplaatsen (no. 21 en 22) en dat wel met deze slechte cijfers: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Aston Villa 9 .1 2 6 12—22 4 ïverton 9 2 6 627 4 In de Tweede Divisie heeft Bury, een club waarvan dat niet verwacht was, de leiding met 14 punten in 9 wedstrijden. Het heeft Zaterdag zijn eerste nederlaag geleden tegen Tottenham Hotspur te Londen. Tweede is Southampton met 12 punten, derde Totten- ham Hotspur eveneens met 12, vierde Leeds United met 11. De pas gepromoveerde derde divisie-kampioenen maken het nog niet zo goed in de tweede divisie. Queen's Park Rangers (Londen) is tenminste nog no. 14 van de 22. maar Lincoln City staat op de onderste plaats met 5 punten. In III Noord staat de ex-eersteklasser Oldham Athletic helemaal onderaan met één punt uit 9 wed strijden. Biljarten Driebandenkampioenschap van Haarlem Onder leiding van de biljartvereniging „TOP" worden de wedstrijden om het kam pioenschap driebanden van het district Haar lem gehouden. De eerste uitslagen luiden; p. b. h.s. gem. H. v. d. Broek40 74 5 0.540 D. Dollé 25 74 3 0.336 J. Groenendijk 40 58 5 0.689 D. Noordman 24 58 3 0.413 J. Kamerbeek 40 77 6 0.519 D. Dollé 23 77 2 0.298 J. Steffers 40 113 2 0.354 D. Noordman 32 113 2 0,283 H. v. d. Broek 40 101 3 0.396 J. Kamerbeek 36 101 3 0.356 J. v. d. Linden 40 88 3 0.453 L. de Zwart33 88 3 0,375 D. Noordman 40 77 4 0.519 D. Dollé 22 77 3 0.285 J, Steffers 38 83 5 0,457 J. v. d. Linden 40 83 5 0.481 H. V. d. Broek40 69 4 0.579 L. de Zwart18 69 3 0.260 Boksen Cerdan versloeg Zale In de strijd om het wereldkampioenschap middengewicht heeft de Fransman Cerdan in Jersey City de Amerikaan Zale geslagen. AERDENHOUTS KINDER TONEEL Jubileum-voorstelling STADSSCHOUWBURG Op Zondag 26 September aanvang 2 uur precies ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het kindertoneel. Pl.bespr.^dagelijks aan de schouwburg van 103 u. Pr. der pl f 1.25 en f 1.75. Telefoon 10189 MODERNE WEBER PIANO aangeboden in- en uitwen dig als nieuw, prijs f 875 Nassaulaan 10, Haarlem. AANDENKEN. Verloren platte gouden scha kelarmband. Teg. goede bel, ter. te bez. Pr. Mauritslaan 23, Haarlem-Zuid. Eenvoudig Rusthuis gevraagd voor moeder en dochter op leeftijd. Tevens lichte ver pleging, liefst Haarlem of omgeving. Prijsopg. en inlich tingen Ramplaan 6, Over veen. JONGEMAN, 26 j. adminis tratief onderlegd, in bezit v. Auto, biedt zijn diensten aan. Brieven no. 2842. Gevr.: NETTE JONGEN v. loop-' en magazijnwerk, bov. 16 jaar. Wijnhandel „Oporto" Zijlweg hk. Ruychaverstr. Voor direct gevraagd: Bekwame MACHINESTIKSTERS en HANDWERKSTERS voor Mantelconfectle Aanmelden dagelijks Van 9—5 uur bij 'C.V. W. J. HAVER MAN CO., Kleine Houtstraat 106, Haarlem. Voor spoedige indiensttreding gevraagd NET MEISJE voor de dag, geheel zelfstandig kunnende werken. Hoog loon. Brieven onder no. 1717. Zilvervossen en Bontmantels naar maat Betaling kunt U regelen. Br no. 1656. te leen gevraagd voor een dringende betaling door persoon met vast inko men (f 600 p. m.) eventueel nog auto. in onderpand. Spoed gewenst. Hoge rente. Brieven Z 24, Zandv. Cou rant. Achterweg 1, Zand- voort. Te koop: luxe CHEVROLET PERS. WAGEN 1936 in g. st. teg. bill. pr. event, te ruilen voor bestelwagen. Brieven no. 2854. geeft goede prijzen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken, kristal, koper en tinwerk. Z1JLSTR 51 - Tel 21670. Schaken Na twaalf zetten remise In de vijfde partij om het schaakkampioen schap van Nederland opende Van Scheltinga opnieuw met d4, maar blijkens zijn antwoord Pf6 wilde dr. Euwe nu niet de paden van het orthodox koninginnegambiet betreden. Van Scheltinga ontweek de Nimzowitsch-variant en na enkele zetten toonde de stelling onge veer het beeld van de klassieke Tarrasch- variant. Van Scheltinga legde het bijzonder kalm aan, wellicht iets te kalm. Zonder enige moeite kon zwart volkomen bevredigend spel krijgen. Met het verdwijnen van de paarden was voor wit elke kans op enig initiatief verkeken en het was daarom volkomen be grijpelijk, dat Van Scheltinga gaarne met het remisevoorstel instemde. Een wel bijzonder korte partij. De stand luidt thans: dr. Euwe 214 (en 1 afgebroken partij); Van Scheltinga 114 (en 1 afgebroken partij). BOKSER AAN DE GEVOLGEN VAN EEN GEVECHT OVERLEDEN. Bill Thompson, Kruijff; W. B. HofmansKeijkhoven; A. M. een 21-jarige zwaargewicht bokser overleed tengevolge van wonden, welke hij in de strijd tegen Johnny Haynes te New York had op gelopen. Kort voor het einde van het gevecht over acht ronden was hij k.o. geslagen, Thompson is daarna niet meer bij kennis gekomen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 340(4 339% 289%. 287 250% 251J4 160y2 160 170 Nederlandse Ford 325 Nederlandse Kabel 284 v. Berkei's Patent 1231/2 Scheep vaart-Unie 1771/2 176% Holl.-Amerika Lijn 184 Deli Maatschappij 157 158% H.V.A 260% 260% A'dam Rubber 1701/2 166 Ned. Handel Mij 164 N.-I. Handelsbank 119% 119% Billiton My 11 390 Fotocopieén beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866 van 26 u. Brieven no. 1708 Gevraagd voor terstond DAGMEISJE 8.30-4.30. Mevn Strick v, Lin- schoten, Beelslaan 26, Hrl. Telef. 15604. Nette Leerlinge gevraagd Gevraagd: flink Dagmeisje zelfstandig kunnende wer ken en koken. Mevr. Meyer, Plein 33. APOTHEKERS- ASSISTENTEN gevraagd. Geroutineerde en pas geslaagde, in Haarlemse Apotheek met veel handver koop. Br. met volledige ge gevens no. 1711. Gevraagd: MODISTE 2e MODISTE- VERKOOPSTER APPRêTEUSE LEERLINGE voor Dameshoedenzaak. Br. no. 1713. BANKETBAKKERIJ. gevr. m. alle voork. werkz.- heden op de hoogte. Brieven Werner Raadhuisstr. 4, Hst. Wij vragen. voor spoedige indiensttreding: voor werk, hoofdzakelijk verpakking, in goede frisse lokalen en onder gunstige sociale ver houdingen Aanmelden bij de Sociale Afdeling van de fabriek aan de Harmenjansweg te Haarlem op elke werkdag van 8.3Ü—10 uur v.m. Indiensttreding ne medische goedkeuring. Gehuwde vrouwen kunnen ook halve dagen te werk worden gesteld. cacao- en chocoladefabrieken N.V.. Haarlem N.V. NEDERLANDSCHE V1SCHCONSERVENFABRIEK ESVECE i.o. vraagt voor directe indiensttreding Aanmelden: Industriestraat 43-45. IJmuiden. SCHOENFABRIEK VRAAGT JONGENS van 15-18 jaar ter opleiding. tevens LEDERSTIKSTERS en LEERLINGEN Pers. aanm. Burgwal 38-40, tussen 9 en 4. Gevraagd voor directe indiensttreding EEN BUFFETBEDIENDE van 18 t.m. 25 jaar, v.g.g.v. Aanmelden tussen 9 en 4 uur bij de Administratie van Café- Restaurant GEBR. BRINKMANN, Grote Markt, Haarlem. Kantoorboekhandel. Leesbibliotheek MUUSSE, Rijksstraat weg 137, vraagt een NETTE JONGEN voor eenvoudig winkelwerk. ALLERT ANDELA, Fabriek van Apparaten en Werktuigen vraagt smid-bankwerkers en autogeen en electrisch lassers Banketbakkerij H. FERD. KUIPERS vraagt voor direct: EEN BEKWAAM 2e BEDIENDE en EEN LOOPJONGEN 18 jaar Vóór 6 uur Barteljorisstraat 22. WAGDN - EN BRUGGENFABRIEK UTRECHTl vraagt voor haar Montagewerk te Vel sen (Hoogovens) Montagewerkers Bankwerkers Aanmelden bij monteur DULM op het montagewerk te Velsen. Bij het PROVINCIAAL ZIEKENHUIS NABIJ SANT POORT kan een FLINKE ADMINISTR. KRACHT worden geplaatst ln de rang van Bureelambt. Salaris f 2117.— tot f 3175.—. Vereisten- kennis van boekhouden en kantoorroutine. Diploma's MULO en boekhouden strekken tot aanbeveling. Gegadigden, die de leeftijd van 21 jaar moeten hebben bereikt, kunnen hun schrif telijke sollicitaties onder letter B. bij de Eerete-Geneee- heer-Directeur inzenden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3