Haarlems Dagblad Wisjinski zet de aanval in Stadsschouwburg maar boekt geen enkel succes Nieuwe gezamenlijke nota der Westelijke drie aan Moskou Eensgezind Lagerhuis steunt Bevin's buitenlandse politiek Republikeinse troepen op mars naar Madioen 4 63e Jaargang No. 19047 I Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admln. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. üonïïerHag !23\September 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dprccljte ïjaarlcmffrtjc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE AANGEKONDIGDE VIERING van het jubileum van de Haarlemse Stads- schouwburg zal zich scharen in de rij der dertigjarige jubilea, die wij sinds de bezet tingsjaren hebben zien ontstaan. Dertig jaar was vroeger geen gebruikelijke spanne tijds voor feestviering. Nu zijn het verlate zilveren jubilea uit de oorlogstijd, die als- pog erkenning vinden. Het feest van de Stadsschouwburg ver dient wel bijzondere aankondiging. Want dit Huis der Kunst heeft in zijn eerste drie decennia zijn taak waardig vervuld. Ver scheidene Muzen heeft het getrouwelijk gediend en er zullen geen liefhebbers van I toneelspeelkunst, muziek en danskunst in deze stad en haar omgeving zijn, voor wie niet vele hunner schoonste herinneringen verbonden zijn met dit gebouw. Zovelen van de begaafdste kunstenaars en kunste naressen uit binnen- en buitenland hebben er zich, vaak in de grootste werken van I het scheppend genie, doen horen en aan schouwen. Dat wekt een sfeer, en men zou die verheven willen noemen, ware het dat t de dienende taak van dit gebouw steeds omtrent de hoge toppen der Kunst had kunnen verwijlen. Dat hebben de materiële noodzaken der exploitatie en de zalennood belet en evenals Shakespeare heeft Fritz Hirsch' operette, evenals Molière de vrolijke gelegenheidsrevue van een sportclub, even- als Vondel een aantal feestvierende school- I jongens er zich doen geldenzij het dan in sterk uiteenlopende mate. Ik zal het niet wagen, ook maar bij benadering een op somming te gaan geven van de veelkleu righeid der functies, in de Stadsschouwburg uitgeoefend. Ik ben evenmin geneigd, die te I betreuren. Integendeel: het gebouw heeft dertig jaar lang beantwoord aan de talloze I eisen, die wij Haarlemmers eraan stelden en is daarbij waardige omgeving voor de hoogste uitingen van Kunst gebleven. Wat konden wij er meer van verlangen? Ouderen zullen zich herinneren, hoe het geboren werd uit een schoon gebaar van edelmoedigheid. De man, die in Mei 1914 de gemeente Haarlem een kwart millioen gulden ten geschenke aanbood voor de 1 bouw van een nieuwe schouwburg en daar mee zijn gemeenschapszin toonde, deed dat niet zonder voorwaarden te stellen. Eén daarvan was, dat zijn naam geheim zou blijven. De toenmalige burgemeester van Haarlem, jhr. mr. W. B. Sandberg, aan wie hij zich in levenden lijve gemanifesteerd I had, hield daar gestrengelijk de hand aan. Tot heil van de milde gever. Het is niet zo I eenvoudig de gemeenschap met geschen ken te dienen, zeker niet als het een kwart millioen geldt dat iets nieuws tot stand moet brengen. En men tcfrt een aantal harer leden, als men er voorwaarden om trent plaats, keuze van bouwmeester en dergelijke aan gaat verbinden. Aanmerke lijk gemeentelijk beleid bleek vereist om het voorstel tot aanvaarding der schenking door de vroedschap te loodsen. Zij was vooral bang vcjpr de risico's van gemeente lijke exploitatie. Het haalde slechts een meerderheid van 8 stemmen (19 tegen 11). Een extra moeilijkheid werd nog veroor zaakt door bewoners van het Wilsonsplein, die hun uitzicht vrij wilden houden en het kostelijk grasveld voor hun huizen niet wensten op te offeren aan een schouwburg. Zij ontketenden hetgeen men in later tijden als een, „verzetsbeweging" zou aanduiden. Ik moet hier wel bijvoegen dat Nederland in die jaren van de Eerste Wereldoorlog, van velerlei invloed afgesloten en op zich zelf toegespitst, niet al te ruim dacht. En dat Haarlem nog wel echt kleine stad was. In elk geval: de ruimere denkers wonnen het pleit, het aanbod werd gracelijk aan vaard, de schouwburg werd in 1918 vol tooid en geopend met Van Eeden's treur spel der onzekerheid „De Heks van Haar lem" en wij moeten maar hopen dat geen andere millionnairs, die later wellicht even royale impulsen voelden ontwaken, ervan weerhouden zijn door de storm, die de gift van de Haarlemmer ontketende. Mochten dezulken thans leven, laten zij zich dan spiegelen aan het voorbeeld van de Franse reder, die onlangs Oxford University zo zwaar begiftigde. Ook hij bleef anoniem. Maar hij stelde geen voorwaarden. Hij opperde slechts schuchtere voorstellen met de mededeling „ik geef ze voor betere". Waarmee ik de nagedachtenis van onze schouwburg-schenker niet in ongunstige zin vergelijken wil. Maar hij waagde wel wat veel. Het jubileum van de schouwburg is, on danks menigvuldig optreden van beoefe naars van andere kunsten in dit gebouw, het feest van het Toneel en het zijn_ dan ook de belangen dezer nobele Kunst, die de voornemens tot verbetering van het ge bouw bepalen. In hoeverre het werk van Ir. J. A. G. van der Steur, de architect van de schouwburg, zich alsnog voor verbete ring leent, is al eerder uiteengezet. De komende tentoonstelling op toneelgebied belooft voor allen, die deze onsterfelijke kunst warm genegen zijn, veel. Het ver heugt ons dat J. B. Schuil, geestdriftig als immer, tot de leiders van de jubileum-vie ring zal behoren. In de persoon van de heer H. Defnum heeft de schouwburg een directeur, wiens arbeid vertrouwen voor de toekomst wekt een toekomst, rijk aan mogelijkheden. Want de stemmen, die in de meest veroverende jaren van op komst van bioscoop en radio voorspelden, dat „het ouderwetse toneel" tot verdwij ning gedoemd was, zijn sinds lang tot zwij gen gebracht. Niemand gelooft dat meer. Een nieuwe generatie toneelminnaars is opgekomen en heeft zich niet door de nieuwe techniek laten weer houden. Daarmee was dit dispuut beslist. In onze eigen omgeving heb ben wij onlangs nog het bewijs gezien van de nieuwe ondernemingsgeest, waartoe lief de voor het Toneel kan inspireren, in de •chepping van het schone Openlucht-thea ter in Bloemendaal. Voor het Toneel in Haarlem en omgeving zal de viering van dit Haarlemse jubileum een belangrijke zaak ziin. Het zal zijn faam opnieuw doen weerklinken en het zal er nieuwe aanhang door werven onder die jongeren, die het te allen tijde nodig heeft en die steeds weer zullen komen, om de fakkel verder te dragen. Het Wilsonsplein is dertig jaar lang een Nederlands toneel centrum van erkende betekenis geweest- Die oude bewoners, bang voor hun uitzicht, zouden het zelfs moeten erkennen. Het uit zicht is verruimd. En een schoon verschiet opent zich. R. P. UNO-Assemblée Argentinië wil veto-recht omzeilen, „Tegen het Handvest" zegt Spaak De Rus Wisjinski heeft gisteren zijn aan val op de Westerse mogendheden geopend door „zekere delegaties" er van te beschul digen te trachten een „verdeelde" UNO te creëren. Wisjinski's aanval die verwacht werd nadat het Westen het Oosten in de organi satorische verkiezingen had overstemd, kwam tijdens de eerste zitting van de agenda-commissie. Hij hield verband met de Russische poging om van de agenda een Argentijns voorstel af te voeren betreffen de de toelating van Italië en andere landen tot de UNO, ondanks het Russische veto. Wisjinski zijn woorden met gebaren onderstrepend, beweerde dat dit voorstel tegen het Handvest indruist. „Sommige naties schijnen er niet langer in geïnteresseerd te zijn zich aan het Hand vest te houden. Misschien wensen zij geen Verenigde Naties doch verdeelde naties. Dat is de conclusie die men trekken moet uit de activiteit van bepaalde delegaties". De Verenigde Staten waren er vóór om het Argentijnse voorstel op de agenda te plaatsen, doch behielden zich de opinie voor over de wettigheid van het voorstel dat de Assemblee vraagt om leden toe te laten met voorbijzien van het veto van een der grote mogendheden. De Sovjet-Unie heeft zich verzet tegen de toelating van Italië, Oostenrijk, Finland, Ierland, Portugal en Transjordanië, hoewel deze landen de steun van zeven der elf stemmen in de Veiligheidsraad hadden. Het Argentijnse voorstel wilde landen toe laten indien zij een tweederde meerderheid in de Assemblée krijgen. Wisjinski zei dat dit het vetorecht om zeilen betekent en daarom een schending van het Handvest is. De Belg Spaak was het daarmee eens en zeide: „Wij zijn hier niet om het Handvest te herzien doch om het toe te passen. Dit zou het Handvest indirect amenderen". Wisjinski kon vrede hebben met het voorstel van Spaak om het Argentijnse voorstel naar de Assemblée te zenden met de aanbeveling om het niet op de agenda op te nemen. Het voofstel-Spaak werd verslagen en met 6 tegen 3 stemmen en 5 onthoudingen besloot de commissie om aan te bevelen het Argentijnee voosstel wel op de agenda op te nemen. Niet alleen mislukte Wisjinki's poging om het Argentijnse voorstel dat het veto recht aantast buiten de Assemblée te hou den, doch hij had al even weinig succes met zijn pogingen om andere aan Rusland niet welgevallige kwesties buiten de agen da te houden, zoals Griekenland, Korea de interim-commissie van de Assemblée en een Chileens voorstel om de Sovjet-Unie te beschuldigen van schending van funda mentele humanitaire rechten, door de wei gering om Russische vrouwen uit Rusland naar hun echtgenoten in het buitenland te laten vertrekken. 65 punten. Tenslotte nam de agenda-commissie 65 punten aan voor de agenda van de Alge mene Vergadering. Wisjinski bleef heftig fulmineren en zei nog dat het vetorecht de enige mogelijkheid voor Rusland is om zich te beschermen. Hij beschuldigde de Weste lijke mogendheden er nog van, dat zij Rus land uit de UNO probeerden te dringen. De Dr. van Mook blijft voorlopig in functie Naar onze parlementaire redacteur mede deelt, mag men op grond van verkregen inlichtingen verwachten, dat dr. Van Mook voorlopig op zijn post gehandhaafd zal worden. Naar verluidt heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A. Sassen, indertijd aan dr. Van Mook in een kort briefje laten weten, dat hij „maar moest aftreden". Dit briefje zou later mon deling zijn ingetrokken. De situatie in de republiek schijnt thans mede van invloed te zijn op het besluit, dr. Van Mook voor lopig op zijn post te laten. Volgens Aneta heeft de Bataviase „Nieuwsgier" medegedeeld dat de Neder landse regering heeft besloten de kwestie der landvoogdwisseling in verband met de spanning in Indonesië enige maanden uit te stellên om daarna een definitief besluit te nemen na een nieuwe bespreking met dr. Van Mook. Britse en Amerikaanse afgevaardigden lieten Wisjinski's beschuldigingen langs zich heen gaan en namen het standpunt in dat alle kwesties tot de agenda moesten worden toegelaten zonder evenwel hiermee te kennen te geven dat zij het met de voor stellen eens waren. De Palestijnse kwestie is nog niet in de agenda opgenomen. De Algemene Vergadering kwam van morgen om 11 uur bijeen om te luisteren naar een rede van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Marshall. Marshall-toewijzing De administratie van het Marshall-plan heeft wederom aan verschillende landen toewijzingen gedaan van gelden voor de hulpverlening 'aan het buitenland. Het be drag van 70.777.692 dollars is op één na de grootste dagelijks toewijzing in de geschie denis van het plan-Marshall. Nederland zag zich 4.086.743 dollars toe gewezen voor producten als haver, sor- gjhumgraan, ammonium, kunstmest, lijnzaad en -meel en bloem, aan te kopen in de V.S. Een bedrag van 430.000 dollars, dat eerder aan Nederland werd toegestaan voor de aankoop van speciale chemische producten in de V.S., werd geannuleerd. DE FEESTEN ZIJN VOORBIJ Nieuwe gala-uniformen gaan naar....een koelhuis Op het Binnenhof in Den Haag is het ceremonieel tenue van de erecompagnieën der garderegimenten grenadiers, jagers en Prinses Irene, alsmede het groottenue van de erecompagnie mariniers aan Koningin Juliana aangeboden. Deze uniformen, die de plechtigheden van de laatste weken zoveel kleur hebben bijgezet, fijn op kosten van de Nederlandse burgerij aangeschaft en geheel door de Nederlandse industrie vervaardigd. Het uniform der grenadiers is met een kleine wijziging gelijk aan dat van de grenadiers van omstreeks 1829. De jagers dragen het model jas en broek uit 1900. De baret met het „vlammetje" en de witte slobkousen zijn nieuw. Het garderegiment Prinses Irene zet de traditie voort van de brigade, die in Engeland werd opgericht. Het heeft een uniform, ongeveer gelijk aan het uni form van het Engelse territoriale leger in 1900. blinkende piek op de helm herinnert aan de mariniers, die tijdens de oorlog deel uitmaakten van de brigade. De grote ster op de helm aan de invasie. De overdracht op het Binnenhof ge schiedde door burgemeester Visser van Den Haag, die zeide, dat de burgerij de gelden voor de uniformen bijeen had ge bracht. Met deze uniformen is een traditie in ere hersteld. Koningin Juliana dankte voor het ge schenk, waarna de erecompagnieën voor H.M. en Prins Bernhard defileerden. Nu de feesten voorbij zijn, worden de uniformen voorlopig opgeborgen in een koelhuis, om ze tegen mot te vrijwaren. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage zijn fristeren de nieuwe parade-uniformen van de garderegimenten aan Koningin Juliana overgedragen. Hare Majesteit laat de officieren aan zich voorstellen. Het antwoord zal beslissend zijn voor de volgende stap Geen nieuws over Moskou, instemming met het Palestijns testament van Bernadotte De drie Westelijke mogendheden hebben Woensdagavond aan de Sovjet-ambassa deurs in Londen, Parijs en Washington een nieuwe nota overhandigd, waarin in feite aan de Russen gevraagd wordt of zij de vier mogendhedeycontröle over Berlijn accepteren of niet. Het besluit om „nog een nota" aan Rus land te zenden werd genomen, nadat drie dagen intensieve besprekingen aan de Quai d'Orsay gevoerd waren tussen de Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken, de militaire gouverneurs in Berlijn en de drie Westelijke afgezanten in Moskou. Aan de besprekingen was verder deelgenomen door de Westelijke ambassadeurs in Londen, die de laatste weken getracht hebben de Wes telijke politiek ten aanzien van de Berlyn- se crisis te coördineren. Naar United Press meldt was de nota aan de Sovjets kort en werd in het geheel geen melding gemaakt van het feit, dat bij een onbevredigend antwoord de kwestie voor de UNO zal worden gebracht. De Westelijke autoriteiten gaven in hun commentaar ech ter duidelijk te verstaan, dat bij een onbe vredigend antwoord de gehele Berlijnse kwestie voor de Algemene Vergadering zal worden gebracht. De „hoogst geheime besprekingen" in het Om ook de prinsesjes in de gelegenheid te stellen Leonard Roggeveens jeugdopenluchtspel „Wij herdenken" te zien, werd Woensdagmiddag op Houtrust een speciale voorstelling gegeven. De aankomst van H.M. Koningin Juliana en de oudste drie prinsesjes op Houtrust. Kremlin kunnen thans wel als een vol ledige mislukking worden beschouwd. Er bestaan geen plannen om de nota die gisteren werd overhandigd onmiddellijk te publiceren. Het zou de Russen echter dui delijk gemaakt zijn, dat de Russische nota van Juli „vaag" werd genoemd en de Wes telijke mogendheden derhalve besloten, „het de Russen volledig duidelijk te maken hoe het Westelijke standpunt is alvorens verdere stappen worden ondernomen." Ondertussen hebben de militaire gouver neur in Duitsland, generaal Lucius D. Clay en zijn politieke adviseur Robert Murphy Parijs verlaten om naar Berlijn terug te keren. De overige militairen zullen niet onmiddellijk terugkeren. Clay en Murphy hebben eerst bij minister Marshall rapport uitgebracht. Er zullen voorlopig geen nieu we vier mogendheden-besprekïngen in Ber lijn plaats hebben. (United Press). „Arabische regering van Palestina" gevormd De Arabische hoge commissie te Damas cus maakte Woensdag bekend, dat te Gaza een Arabische „regering van Palestina" is gevormd. Minister-president is Achmed- Hilmi Pasja, minister van Buitenlandse Zaken Djamal Hoesseini. Het kabinet telt verder nog acht ministers. Ontploffing te Cairo. In de vroege" middaguren van Woensdag heeft te Cairo een zware ontploffing plaats gehad, waarbij negen personen werden ge dood en tussen de tien en de twintig ge wond. Door de explosie, die naar men ver moedt door een bom werd veroorzaakt, werden vier huizen in de Joodse wijk ver nield. Aanval op UNO-convooi Volgens een rapport van de autoriteiten der UNO «kTel-Aviv zijn vier personen gedood en wnge anderen gewond bij de beschieting van een convooi der UNO in de buurt van het pompstation te Latroen. Volgens een voorlopig officieel rapport van de UNO was dit het eerste convooi van Tel-Aviv naar Jeruzalem na de vermoor- 'ding van Bernadotte. Het convooi bestond uit twee particuliere auto's, zes vracht auto's en een benzinetankauto die begeleid werden door een witte jeep der UNO met een verbindingsofficier van het Arabisch legioen. De vier slachtoffers zijn burgers, geen personeel der UNO. De aanvallers waren volgens het rapport „Arabische sluipschutters". De Joodse autoriteiten hebben enkele leiders van de groep-Stern gearresteerd in het dorp Aboe Gosj bij Jeruzalem. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft het Lagerhuis Woensdag medegedeeld, dat de Westelijke geallieerden bereid zijn om de Berlijnse luchtbrug de gehele winter te doen func tioneren tegen Ruslands „zinloze blokkade". Bevin voegde hieraan toe dat de Westelijke geallieerden het over het handhaven van de luchtbrug volkomen eens zijn, alsmede over hetgeen gedaan moet worden indien deze voorziening faalt. „Ik zeg echter niet dat wü ons tot oorlog verplicht hebben en tot al die andere dingen die er uit zouden kun nen voortvloeien", zo voegde de mi nister hier haastig aan toe, „dat sta dium hebben we* nog niet bereikt". Bevin zeide niet in staat te zijn het huis in te lichten over het verloop van de besprekingen met Molotof en Stalin te Moskou. Hy voegde daaraan toe. dat men ten aanzien van Berlijn thans voor de keus staat een krachtige houding te handhaven of anders een nieuw Mün- chen onder ogen te zien. Hij vergeleek de huidige situatie met de Britse pogingen om met de nazis te onder handelen, waarbij iedere keer, wanneer een schikking voorgesteld werd. Hitier eisen stelde, die niet konden worden ingewilligd. Over de geruchten over onenigheid tus sen de drie Westelijke mogendheden zeide hij: „Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten opzichte" van Berlijn te volgen politiek, doch ook over de politiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, indien onze politiek ten opzichte van de Duitse hoofd stad zou falen." Het optreden der Sovjet-Unie ten op zichte van Berlijn noemde Bevin een „scha mele dank voor de geallieerden, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet-,Unie ston den." Toen de Berlijnse blokkade werd inge steld, aldus de minister, moest een ernstige keuze gemaakt worden. Wij hebben die ge maakt. Het was ofwel ons schrap zetten, of naar een nieuw München gaan. Ik geloof dat Oost en West tezamen moeten leven. Ik ben hiertoe bereid. Ik ben bereid te zeg gen: leeft in vrede in het gebied dat ge hebt." Bevin bracht in zijn rede warme hulde aan graaf Bernadotte en zeide: „De beste wijze waarop wij zijn dood kunnen her denken is de voltooiing van zijn werk op basis van de voorstellen, die hij juist voor zijn dood opstelde." Bevin zeide niet te verwachten, dat beide partijen de voorstellen in hun geheel zou den toejuichen, doch „de wereld kan niet eeuwig wachten totdat de partijen het eens zijn." Hij deelde mede dat de Engelse re gering de voorstellen nauwkeurig heeft be studeerd en zij tot de slotsom is gekomen, dat zij als één enkel plan opgevat moeten worden, dat in zijn geheel ten uitvoer ge legd diende te worden. „Wij staan pal achter de aanbevelingen van de bemiddelaar." In antwoord op gestelde vragen zeide Bevin, dat bovenstaande verklaring niet de erkenning van Israël inhield. Oppositie accoord. Nadat Bevin het woord had gevoerd, sprak R. A. Butler voor de oppositie (Con servatief). Hij verklaarde naar aanleiding van Bevin's uiteenzetting: „Het gehele Huis staat achter hem. Als dat de politiek der regering is, kan hij naar Parijs terug gaan en vertellen, dat we hem bij de uitvoering van zo'n politiek zullen steunen." Butler was van mening, dat iets, dat meer omvatte dan het „pact van Brussel" ge sticht moet worden. „Het nieuwe Italië" en Portugal moeten daarin opgenomen kun nen worden. Degenen, die zodanig pact zou den voorbereiden, zouden ook rekening moeten houden „met de strategische bete kenis van het Iberisch schier-eiland". „Wij zouden een omlijnde kracht in het Westen Vier Nederlandse soldaten gedood bij gevecht op MiddenJava Vier Nederlandse militah-en werden ge dood en zes licht gewond, toen Nederlandse patrouilles in de loop van de vorige week in het g^aied benoordoosten van Bobotsari (MiddenJava) in contact kwamen met uit republikeins gebied geïnfiltreerde benden, ^ldus meldt de correspondent van Aneta uit Semarang. Het eerste treffen vond plaats op 14 September en de volgende dagen werd een tegenactie ingezet, waarbij artillerie werd gebruikt. De benden, die bewapend waren met zware mitrailleurs en mortieren, werden uit elkaar geslagen en leden gevoelige verliezen; ook een hoe veelheid wapens en munitie viel in handen der Nederlanders. Bij een treffen op 18 September zijn minstens 30 bendeleden gedood. De overgebleven leden der benden schijnen zich te hergroeperen achter de status quolijn. Er bestaan aanwijzingen, dat deze benden communistisch georiën teerd zijn. Franse gewestelijke verkiezingen zullen in October worden gehouden Met 319 tegen 256 stemmen is in de Franse Nationale Vergadering een voor stel van de socialisten verworpen om de gewestelijke verkiezingen in Frankrijk uit te stellen tot in het eerste half jaar van 1949. Het staat thans vast, aldus Reuter, dat deze verkiezingen op de vastgestelde datum in October van dit jaar zullen plaats hebben. Scheuring in de Poolse socialistische partij In de Poolse socialistische partij is een hevige strijd gaande tussen de uiterst linkse en de gematigde vleugel der partij, naar aanleiding van debatten over'de fusie met de communisten. Na een stormachtige zitting die vier dagen duurde is de opperste raad der socialistische partij uiteengegaan zonder een datum voor de fusie te bepalen. Vijftien leden, vooraanstaande figuren in de partij, hebben ontslag genomen of ge kregen en zullen door andere, radicaler figuren worden vervangen. Engeland steunt het plan van wijlen graaf Bernadotte, dat hierboven tn beeld is gebracht. Het voorziet in de verdeling van het Heilige Land volgens de op de tekening aangegeven grenzen. Vooral van Arabische zijde is men hevig tegen deze oplossing gekant. kunnen vinden, waarvoor de Sovjet-Unie begrip zou hebben." In de meeste redevoeringen tijdens het debat na de redevoeringen van Bevin en Butler voerde het verzoek om een krachtige houding van de regering ten aanzien van de Sovjet-Unie de boventoon. Ter afsluiting van het debat stelde Christopher Mayhew, onder-minister van Buitenlandse Zaken, de volgende punten vast: Berlijn: „De eénheid van het Lagerhuis vindt haar weerga in het land. Ik hoop, dat dit door waarnemers zowel overzee als in eigen land opgemerkt zal worden." Palestina: „Engeland zou geen bijdrage leveren tot oplossing van het Palestijnse vraagstuk, indien het de regering van Is raël thans zou erkennen." Westelijke Unie: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat de heer Bevin er niet te vreden mee is, de West-Europese samen werking in het huidige stadium te laten. Hij beschouwt haar als iets, dat groeit en zich ontwikkelt. Hij verwacht, dat nieuwe instellingen, waaronder een parlement voor West-Euro pa, vorm zullen krijgen, doch naar zijn mening moeten deze voortspruiten uit onze ervaring en ons gemeenschappelijk belang." Spoedige herovering verwacht Volgens berichten uit Djokjfris de aanval van republikeinse troepen ter herovering van Madioen en omgeving op de commu nistische opstandelingen Dinsdag ingezet. De opmars der republikeinse bataljons heeft van drie richtingen uit plaats, en de colonne die het verst gevorderd is bevindt zich volgens het persbureau Antara op tien kilometer afstand van de stad Madioen. Bij het vliegveld te Moaspati, tien kilometer ten Westen van de stad, hebben gevechten plaats waarbij aanvallen van de commu nisten op de bezetting van het vliegveld zijn afgeslagen. De communisten hebben zich in de Oostelijke wijken van de stad geconcentreerd en de stad zelf wordt in allerijl in staat van verdediging gebracht. Republikeinse autoriteiten in Djokja spreken de verwachting uit dat de^stad Madioen spoedig zal zijn heroverd. De communistische radio Gelora Pemoe- da te Madioen heeft Woensdagavond een oproep uitgezonden van de militaire com mandant van Madioen, Djbkosoejono, ge richt tot alle militaire commandanten in Oost-Java op republikeins gebied, om op 24 September, 's morgens elf uur, naar het gemeentehuis te Madioen te komen, ten einde daar gezamenlijk de algemene situa tie te bespreken. Hun werd een vrije over tocht verzekerd. Troepenschip „Zuiderkruis" in jf^riterdam aaugekoinca 'ff Verwelkomd met muziek van het korps trompetters van de Huzaren van Boreel voer hedenochtend omstreeks halfnegen het troepentransportschip „Zuiderkruis" de Schiehaven te Rotterdam binnen. Aan boord bevonden zich 1346 militairen, onder wie 796 van de Koninklijke Landmacht, 397 mariniers, 130 leden van de Ko ninklijke Marine en voorts enige leden van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Na zo vele andere vrijwilligersbataljons kwam vandaag het 1-1 R.I. thuis, waarvan de leden allen ii\ Drente thuishoren. Namens de regering sprak mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en van Marine a.i. de terugkerende militairen toe. Namens Prins Bernhard begroette kapitein Becht de terugkèrenden. H.M. de Koningin had reeds bij het binnenvaren van de ter ritoriale wateren een radiotelegrafische welkomstgroet gezonden. Op de kade was o.m. aanwezig generaal Dürst Britt, oud commandant van de „7-December-divisie". De ontscheping begon om negen uur. OVERWEGEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag toenemende bewol king. maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera tuur aLs vandaag. 24 September: Zon op 6-28 uur, onder 18.35 uur Maan op 20.45 uur, onder 13.28 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1