Rationale avond der Volksuniversiteit Laurence Olivier stelt Hamlet aan het bioscooppubliek voor De luchtbrug kan tegen alle weer De nieuwe bonnen De kleine wereld In Utrecht was een luilekkerland voor politieke delinquenten )ONDERDAC 23 SEPTEMBER 1948 Grootse manifestatie van dankbaarheid jegens en verbondenheid met het Oranjehuis De Nationale Avond, gisteren in het foncertgebouw georganiseerd door de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken, is een grootse manifestatie van dankbaarheid jegens en trouw aan ons vorstenhuis geworden. Nadat de H.O.V. pnder leiding van Kees Hartvelt het pro gramma geopend had met een beheerste uitvoering van de Symphonia in bes dur tan Joh. Chr. Bach, sprak burgemeester mi'. P. O. F. M. Cremers een inleidend Woord, waarin hij het jubeljaar 1948 ver geleek met twee andere mijlpalen uit- onze geschiedenis: 1648, het jaar van de Mun- sterse Vrede en 1848, waarin de Grondwet tot stand kwam. De burgemeester releveerde aan de hand van 't verleden wat wij in die drie eeuwen gan nationale tolerantie en eendracht ge- Wonnen hebben en stelde onze eigen, "„meest Hollandse stad van Nederland" met gijn in politiek en godsdienstig opzicht zeer heterogene bevolking in dit opzicht ten voorbeeld. Mr. Cremers prees de initiatief nemers tot deze herdenkingsavond en hoopte dat hij vrucht zou mogen dragen, opdat allen straks als bewuster en fierder Nederlanders naar huis zoüden terugkeren. Eerste mijlpaal: 1648. Dr. K. H. E. Gravemeyer sprak vervol gens over de Vrede van Munster, welks 3etekenis hij vooral bezag in het licht der daarbij verworven godsdienstvrijheid. Dit costbare goed dat telkens weer bedreigd tan worden, moet behouden blijven, wil ons land kunnen voortbestaan, maar om iet te behouden moeten wij allen de ver antwoordelijkheid jegens elkaar verstaan ernaar handelen, omdat wij als volk samen een taak hebben die wij alleen schouder aan schouder rondom de troon van Oranje kunnen hopen te volbrengen. Nadat de sopraan Mea Naberman, bege- eid door de H.O.V. een-sprankelende ver fliking had gegeven van Mozart's motet .Exsultate, jubilate", belichtte mr. G. J. van Heuven Goedhart de Grondwet van 1848, Thorbecke's geniale schepping, die de ge- joorte van de Nederlandse staatsburger jezegelde, zoals 1648 het geboortejaar van ■de Nederlandse staat werd. Spreker schet ste uitvoerig de periode van sociale onrust die aan de totstandkoming der nieuwe Con stitutie voorafging en herinnerde eraan dat Willem I, naar traditie nog een absoluut monarch, zelf de stoot gaf tot deze mo dernere staatsinstelling, welke zijn eigen macht aanzienlijk beknotte en aan het volk een ongekende invloed gaf op de gang der staatszaken. Volledige ministeriële verant woordelijkheid, vrijheid van vereniging en vergaderen en vele andere burgerrechten bracht deze nieuwe Grondwet en al duur de het nog tot ver in de negentiger jaren voor de theorie geheel practijk geworden was, de evolutie en opbloei van ons staat kundig leven waren begonnen. De grond wet van 1848 is altijd nog het fundament onzer constitutionele monarchie, die zo tekenend gekenschetst wordt door het ko ninklijk woord: Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen. De „heerser" was „dienaar" geworden, maar dit „dienen" is van een hogere orde, ja zelfs Koninklijker dan heersen. Stellig geldt dit voor koningin Wilhelmina, die haar eed op de Grondwet vijftig jaar gestand deed en onze eerste' werkelijk constitutionele monarche was. De „Wilhelminiaanse periode" Als laatste spreker betrad na een tweede muzikaal intermezzo van de H.O.V. met de Egmond-ouverture van Beethoven Anton van Duinkerken (prof. W. Assel- bergs) het podium, die in een gloedvolle toespraak de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina herdacht. Haar geboorte viel samen met de opbloei der Tachtiger-bewe ging, haar jeugd met velerlei specialisatie op andere gebieden. Gereformeerden, Ka tholieken en Socialisten vonden hun eigen baan, maar heel deze culturele, politieke en sociale emancipatie kwam uiteraard niet zonder beroering tot stand. Had Wilhelmina niet de formule gevonden om in dit zich Oost-Gelderland krijgt gas uit Duitsland 'Binnenkort zal het eerste Duitse gas naar Oost-Gelderland stromen. De leiding van de grens bij 's Heerenberg naar Doetinchem is bijna voltooid. Dezer dagen werden de oevers van de Oude IJssel bij Doetinchem door een buisleiding verbonden. Van Doe tinchem uit is men thans ook bezig een leiding naar Doesbu^ te leggen. Andere gemeenten in Oost-Gelderland zullen nog enige tijd geduld moeten hebben. Drie Hagenaars smokkelden Belgische tapijten C.C.D.-ambtenaren wilden bij de Moer- dijkbrug een auto aanhouden. De chauf feur gaf echter vol gas en eerst bij Ridder kerk slaagden de ambtenaren er na een hardnekkige achtervolging in de auto te doen stoppen. In de auto troffen zij aan 24 Belgische tapijten, een grote hoeveelheid costuumstof en drie Hagenaars, allen be kende dtnokkelaars. Het drietal is'fiaar het Huis van Be waring te Breda overgebracht. Hun'ver hoor leidde er toe, dat een onderzoek werd ingesteld in het grensplaatsje Chaam. Hier werd nog een smokkelaar van Belgische tapijten gearresteerd, die onlangs, toen men hem wilde aanhouden, was ontsnapt. In zijn wómhglroffen de ambtenaren nog twee mannen aan, die juist met een grote partij Belgische sigaretten waren aangekomen. Ook zij werden gearresteerd. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 23 SEPTEMBER Gebouw Theosofia, Nassauplein 8, Huma nistisch Verbond, spreker dr. G. Stuiveling, 8 uur. Brinkmann: Les conférences fran- gaises, spr. Armand Hoog uit Straatsburg. 8 uur. Palace: Reportage feestelijkheden van 10 tot 1.30 uur. „Zonsondergang", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het sprookje van de gouden koets", 10 tot 1 u. „Saludos Amigos", a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Reportage der feestelijkheden. 10, 11 en 12 uur. „Casano va's avonturen". 18 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Down Mexico Way", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De weg naar Sacra mento". 14 j„ 2 30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Adieu chérie". 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG '24 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconccrt H. O. V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. specialiserende leven de binding te zijn, zij had de proef dier vijftig jaren volgens spre ker niet kunnen doorstaan. „Vorstin des vredes" noemt men haar en terecht, want haar eerste regeringsdaad het bij eenroepen der ontwapeningsconferentie in Den Haag op initiatief van de Tsaar van Rusland was reeds een daad des vredes. Zo is het gebleven; steeds meer lading kreeg haar vredes-ideaal, zoals o.a. bleek uit haar houding ten opzichte van Paul Kruger, jegens Talma's sociale wetten, bij tal van andere gelegenheden. Haar vredes- ideaal is, in twee wereldoorlogen en daar na, wel diep vernederd, maar steeds is zij standvastig in haar geloof daaraan geble ven. Zelfs in de zwartste dagen van 1942, toen velen ook rondom haar wanhoopten, behield zij, de Moeder van het Verzet, de rotsvaste zekerheid dat de eindoverwinning aan ons was. Specialisatie kenmerkte het begin harer regeringsperiode; eenheid haar laatste jaren als koningin-in-oorlogslijd. In haar voorbeeld zullen wij diezelfde zeker heid vinden, welke alleen deze eenheid en de doorbraak die daartoe noodzakelijk is zal kunnen bestendigen. Staande zongen tenslotte de talrijke aan wezigen, onder wie zich ook de Commissa ris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bevond, twee coupletten van het Wilhelmus, waarmee de nationale avond ten einde was. Alex dc Haas jubileert. Zaterdagnacht zal in Tuschinsky in een „Nacht der promi nenten" de dichter-zanger Alex de Haas worden gehuldigd daar hij dit seizoen gedu rende dertig jaren „voor eigen rekening" ge dicht. gezongen en gespeeld zal hebben. De „Burgers van Calais" blijven in Bazel De bekende plastiek van Auguste Rodin. „De burgers van Calais", welk kunstwerk sinds de opening van de Rodin-tentoonstel- ling op een plein in Bazel was opgesteld, is door het Stedelijk Museum voor 105.000 franc aangekocht. Lillian Braithwaite overleden. Te Lon den is aan een hartaanval overleden de be kende Engelse actrice Lillian Braithwaite, die haar loopbaan vijftig jaar geleden in Zuid-Afrika begon bij een rondtrekkend gezelschap. Lillian Braithwaite. wier leeftijd een van de geheimen van het Engelse theater leven was, heeft in vele rollen geschitterd. Zij speelde wat het moderne toneel betreft, onder andere in „Arsenicum en oude kant". Ambassadeur als celluloïdhandelaar. De president van de Amerikaanse filmonderne- mersbond M. P, E. A. zal een bezoek brengen aan minister Molotof. Hij zal spreken over „de verkoop van Amerikaanse films in de USSR en andere dingen". Hij wilde niet zeg gen, wat dit voor „andere dingen" waren. Woensdag heeft Johnston een onderhoud gehad met de plaatsvervangende minister voor het filmbedrijf der Sovjet-Unie, Rjaza- nof. Aan de correspondenten deelde John ston mee, dat hij te kennen had gegeven, dat mogelijke verkoop van Amerikaanse films naar de Sovjet-Unie geen verplichting voor de Verenigde Staten zou inhouden. Sovjet-films te betrekken. Als hij niet gereed zou komen met de onderhandelingen, zou de Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith deze voortzetten. Alleen de fascinerende decoratie opent nieuwe gezichtspunten WAS GOETHE NOG IN LEVEN en kon hij in één onzer bioscooptheaters de filmbewerking der tragedie van Hamlet, prins van Denemarken zien, dan zou hij zich wellicht voor een goed deel bevredigd voelen. Want Laurence Olivier, x-egisseur en hoofdrolspeler, heeft de meest-omstre- den en meest besproken persoonlijkheid uit de gehele dramatische literatuur voor gesteld als, of misschien beter gezegd: teruggebracht tot een vastberaden en. fijn gevoelige held, die juist de enige opdracht in de wereld vervullen moet, waartoe hij de geschiktheid mist. Men kan er lang en breed over rede twisten of en in hoeverre Olivier's opvat ting waardering verdient, doch zoveel is wel zeker, dat naar aan leiding van deze Hamlet nooit ook maar een fractie van de ontelbare commentaren ,was ver schenen, die thans onze bibliotheken vullen. Zo lang dit centrale mees terwerk van Shake speare wordt gespeeld, zal er verschil van me ning over de interpreta tie blijven bestaan. Nooit immers werd een zo ontzagwekkend gecom pliceerd karakter vol geheimzinnig samen vloeiende tegenstrijdig heden als deze „melan cholieke" prins in het leven geroepen. En na tuurlijk was voor deze verfilming een verre gaande vereenvoudiging geboden. Maar Olivier, zich uitlevend in beurt zangen (an delicate overpeinzingen en flit sende spot, op zijn uiterste hoede boven dien voor pathologische afdwalingen van de met rijp overleg gekozen strakke lijn, is er niet in geslaagd de grond toon van eeuwige twij fel in de stilte achter zijn woorden hoorbaar te maken. Persoonlijk voel ik een lichte weerstand tegen zijn kille, ik zou haast zeggen: harteloze speeltrant, die deze Hamlet juist in de meest geliefde passages in zekere zin ontmenselijkt, telkens wanneer zijn ironische intelligentie de lyrische be tovering een als streling vermomde veeg uit zijn hersenpan geeft. Overigens kan ik niet anders dan zijn met komische invallen rijk gezegende vindingrijkheid bewonderen, zo goed als buitengewoon elastisch acteurs talent. Deze kunstenaar want kunste naar is hij tot in elke vezel heeft een tot in alle onderdelen weergaloos scherp ingesteld lichaam ter beschikking en be heerst dat volkomen. De adem van zijn door louter verstandelijke richtsnoeren in toom gehouden verbeeldingskracht bezielt de gehele film, die met bijna nimmer fa lende smaak werd opgebouwd. En daarmede komen wij tot de kern van de zaak. Hier is waarlijk monumentale toneelspeelkunst op celluloid vereeuwigd, zondpr William Shakespeare in het graf ook maar enigszins meer dan strikt nood zakelijk te krenken, echter tevens zonder een nieuw medium verder te hebben ont wikkeld om zijn grandioze en als kunst werk vollnaakte tragedie te vertolken. Ten hoogste is bewezen dat de film het werk geen dodelijke afbreuk behoeft >te doen. Olivier en zijn medew :vker Alan Dent, de befaamde toneelcriticus, zagen kans om de tekst tot op bijna de helft te besnoeien, drie belangrijke figuren en een geheel leger uit de handeling te elimineren en om de volgorde der taferelen te veranderen met name de verplaatsing van de beroemde monoloog „bestaan of niet bestaan" tot na de fatale ontmoeting met Ophelia is een voortreffelijke vondst om de daaruit voort vloeiende gebeurtenissen te verhelderen zonder ooit de dichterlijke schoonheid in gevaar te brengen. Al mist men bijvoor beeld de alleenspraak „O welk een schoft en boerse slaaf ben ik" ter dege. Daardoor kan deze film uitstekende diensten bewij zen als gangmaker van het bezoek aan de schouwburg. Heeft de camera er weinig of niets toe bijgedragen om het karakter van Hamlet stukken van Roger Furse, zalen van gigan tische soberheid, gewelven vol mysteri euze schaduwen, norse galerijen, zonder één ornament dat de aandacht maar even zou kunnen afleiden, vormen bestendig aanwezige toonbeelden van bij uitstek bruikbare schoonheid. Prachtig is ook in beeld gebracht de verdrinkingsdood van Ophelia, geïnspireerd op de bekende schil derij van Millais, dat men in de Collins- éditie van Shakespeare's werken gerepro duceerd kan vinden. Twee verdere winstpunten blijken de mogelijkheid tot pantomimische vertolking van de inhoud of gedachtengang der af zonderlijk gesproken monologen en de ruimere oplossing van zulke taferelen als Laurence Olivier als Hamlet in een monoloog. de geestverschijning, het duel aan het slot, het optreden der comedianten of de scène met de door Stanley I-Iolloway onvergete lijk mooi gespeelde doodgraver. Bij de rolverdeling is Olivier bijzonder gelukkig geweest al ziet men dan ook geen prestaties die de adem van de toeschou wers snoeren. Een bijzondere distinctie en een diep-menselijke bewogenheid verleent de nog jonge Eileen Herley aan de ko ningin. Zeer geestig is de Polonius van Felix Avlmer, volstrekt in overeenstem ming met al zijn daden, de koning van Basil Sydney en een rustige rots in de branding de Horatio van Norman Wooland. Een grote verrassing levert de beeldige Ophelia van Jean Simmons, een actrice die nooit eerder een regel van de grote Shakespeare had gezegd en misschien juist daardoor overrompelt met zoveel op slag ontroerende zuiverheid, dat men ge neigd raakt te geloven dat haar tekst pas gisteren werd gedicht. Deze beschouwing pretendeerd niet meer te zijn dan een bloemlezing van kantteke ningen bij een film. die op een eerbied waardig maar niet onaantastbaar niveau heeft bewezen dat de tyrannie va» het schone woord verregaand verenigbaar is met een gematigde progressiviteit der jongste muze, wanneer men althans geen zelfstandige kunstvorm eist. Om daartoe te kunnen geraken, zou Shakespeare her boren moeten worden. Een beoordeling van de vertaling door Jan Spierdijk kan op het eerste gezicht onmogelijk worden gegeven. DAVID KONING Varier verbood zijn zoon in militaire dienst te gaan Voor de Krijgsraad te Rotterdam had zich te verantwoorden de 58-jarige ~B. uit Boertange, die zijn thans 21-jarige zoon verboden had in militaire dienst te gaan, aan welk verbod de jongen zich gehouden had. Deze behandeling was een proefpro ces. De Krijgsraad verklaarde zich echter onbevoegd, daar slechts dan een burger „Operation gum drop" is voor de kleine Berlijners het prettigst De Berlijnse luchtbrug heeft nu al onge veer drie maanden haar onschatbare dien sten bewezen. Met spanning vraagt heel de wereld zich af, of zij ook in de komende winter in stand zal moeten worden gehou den. In Juli waren er maar weinig mensen in Berlijn die konden geloven, dat dc ge allieerden door middel van de luchtbrug de bevolking gedurende de winter in leven zouden kunnen houden. Sindsdien zijn de inzichten echter radicaal gewijzigd, al voor ziet men natuurlijk stijgende moeilijk heden. Het staat als een paal boven water, dat de luchtbrug alle verwachtingen verre heeft overtroffen. De Russen zijn er zelfs op pijnlijke wijze door verrast. Beide partijen maken thans een zeer zorgvuldige studie van de stemming onder de Bei'lijnse bevolking. Daarbij hebben de Amerikaanse autoriteiten de overtuiging, dat de Russen wachten op een terugslag in het welwillend oordeel van de bevolking over de maatregelen der geallieerden, om een reeks van demonstraties te ontketenen in de Westelijke sectoren. Gelukkig is van die terugslag tot op dit ogenblik nog weinig te bespeuren, al heeft een onderzoek uit gewezen, dat geleidelijk meer Berlijners van mening zijn, dat de geallieerden meer voor hen zullen moeten doen dan tot nog toe is geschied. Geheel voldoende kan de voorziening van de stad via de luchtbrug natuurlijk nooit zijn. Het transport van kolen is zo danig, dat slechts een minimum aan ver lichting en verkeer in stand kan worden gehouden. De industrie is voor een belang rijk deel tot werkloosheid gedoemd, er komen steeds meer mensen zonder arbeid en de sociale en economische situatie wordt steeds ernstiger. Voor verwarming zal er waarschijnlijk geen brandstof zijn. En de winter met koude, sneeuw en ijs en harde wind zal nieuwe moeilijkheden brengen. Moeilijkheden voor de bevolking, maar niet minder voor hen, die de luchtbrug in stand houden. De leiding van de „United States Air Forces" is er na drie maanden ondervin ding van overtuigd, dat zij „can do the job", maar het zal af en toe toch wel heel zwaar worden. Door het aanleggen van nieuwe start- en landingsbanen op Tempelhof en van een nieuw vliegveld in de Franse zóne (dat in December voltooid zal zijn), door uitbreiding bovendien van de grond diensten, hoopt men in staat te zijn een bij slecht weer te boeken achterstand op betere dagen te kunnen inhalen. Men gelooft intussen niet. dat het weer zo slecht zal kunnen worden, dat men de vluchten ook maar één dag stop zal be hoeven te zetten. Een bijzondere noot bij de dagelijkse vluchten naar Berlijn wordt gevormd door het optreden van de 27-jarige luite nant Halverson. die op zekere dag op Tempelhof plotseling omringd was door een aantal Duitse kinderen en hen toen trac- teerde op klontjes suiker en kauwgum. In een vriendelijke bui zei hij: „Jongens, ik heb niet voor jullie allen, maar wacht tot morgen, dan zal ik klontjes en kauw- aanschouwelijk te maken het woord van door de Krijgsraad kan worden veroor- Shakespeare is de wet van Olivier geweest deeld als hij in vereniging met een militair op waarlijk sublieme wijze werd een j een strafbaar feit pleegt, hetgeen hier niet ondoorgrondelijke atmosfeer geschapen, het geval .werd geacht, waarvan men op het toneel slechts bij I De zaak werd verwezen naar de officier vage benadering kan dromen. De décor- van justitie te Groningen. Van 26 September tot 9 October zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR BROOD: 2471, 2472 Brood. 800 gram brood. 248 Brood: 400 gram brood. ALLE BONKAARTEN: 249 Algemeen: 400 gram brood 250 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 251 Algemeen: 200 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel 252 Algemeen: 500 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop enzof 500 gr versnaperingen BONKAARTEN KA, KB, KC 810: 255 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 256 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 257 Algemeen: 375 gram zachte zeep 250 gram soda B 269. C 271: 500 gram boter of margarine of 400 gram vet BONKAARTEN KD, KE 810: 261 Algemeen: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 262 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 263 Algemeen 750 gram zachte zeep 500 gram soda E 275: 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kinderm. of kinderbisc. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB. QC 808: 111 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram'suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr jam, stroop enz. 114 Versnaperingen: 100 gr versnaperingen of 100 gr suiker, boterhamstrooisel enz. of- 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 811 (bijz. arbeid, a.s. moe ders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Onbevoegde oefende geneeskunde uit De Haagse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 51-jarige C. E. A. W.. die de laatste tijd in de residentie zitting hield. Op zijn visitekaartje stond, dat hij „geneesheer-directeur" was van een par ticuliere inrichting voor psychische thera pie. Een- grote kast in zijn spreekkamer stond vol met flesjes, welke merendeels gevuld waren met geneesmiddelen, welke men zonder recept in „een apotheek kan kopen. Een duur bestralingsapparaat, waar menige arts jaloers op zou zijn, maakte veel indruk op de talrijke patiën ten, die in de mening verkeerden, met een bevoegde arts te doen te hebben. W. verdiende gemiddeld 1000 per maand. Hij berekende soms 12 voor een flesje medicijn en als deze niet hielp, kwam het bestralingsapparaat er aan te pas. Voor elke behandeling daarmee moest 10.betaald worden. „Dokter" W., die veel klanten van buiten Den Haag had, zal voorlopig niet te con sulteren zijn. Zijn flesjes en apparaten zijn in beslag genomen. Hij had juist een dezer dagen een arts, die door zijn houding tij dens de bezetting weinig praktijk had overgehouden, aan zijn zaak willen verbin den, om niet in conflict met de wettelijke bepalingen te komen. gum voor jullie uit het vliegtuig gooien". De volgende dag „dropte" hij drie para chutes en onafgebroken heeft hij dat daar na voortgezet en uitgebreid. Steeds meer piloten hoorden ervan, officiële instanties werkten mee en alles wat vliegt zoekt naar zakdoeken, die als parachutes worden ge bruikt. Luitenant Halverson kreeg van tal van Duitse jongens en meisjes dankbetuigingen. Zij waren geadresseerd aan Uncle Sam" of „Captain American". Aanvankelijk gebruikte Halverson zijn eigen rantsoen en dat van enige vrienden om er de kinderen mee blij te maken. Thans worden dienaangaande van alle zij den bijdragen geleverd. Tot uit alle delen van de Verenigde Staten zendt men klontjes en kauwgum voor „Operation Gum Drop", zoals de piloten deze actie hebben gedoopt. Vier Duitse fabrieken aanNederland toegewezen De inter-geallieerde herstelbetalingscom missie heeft in haar negentiende zitting te Brussel aan de aangesloten regeringen de industriële uitrusting van 53 Duitse fabrie ken toegewezen. Het totaal aantal fabrie ken, dat thans verdeeld is, bedraagt 299. Een na afloop van de zitting verstrekt communiqué deelt mede, dat 29 van de 53 toegewezen fabrieken zich in de Ameri kaanse zóne van Duitsland bevinden, twaalf in de Britse en twaalf in de Franse zóne. De waarde va» de uitrusting die tijdens de gehele zitting verdeeld is, bedi'aagt naar schatting 31 millioen rijksmarken van 1938. waardoor de totale waarde van de tot nu toe door het agentschap toegewezen fabrie ken en fabrieksonderdelen tot 400 millioen rijksmark is gestegen. Frankrijk ontving negen fabrieken, Oos tenrijk één, België elf. de Verenigde Staten één, Groot-Brittannië drie,- Griekenland drie, India vier, Luxemburg twee, Nieuw- Zeeland één, Nederland vier, Pakistan twee en Joegoslavië eveneens twee. Albanië ontving een gedeelte van de in ventaris van drie fabriekert, Tsjechoslowa- kije twee belangrijke gedeelten van de che mische fabriek Anergana. Onder de vier fabrieken, die Nederland toegewezen kreeg, bevinden zich een fa briek te München, waar precisie-apparaten en soortgelijke instrumenten worden ver vaardigd. en de chemische fabriek Kalle te Wiesbaden. (United Press). Romeins graf uit (le derde eeuw gevonden Bij het afgraven van een terrein in het dorp Vaals, bestemd voor het bouwen van nieuwe woningen, kwamen enige stenen en scherven voor de dag, die er op wezen, dat hier waarschijnlijk resten van Ro meinse cultuur aanwezig waren. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld. Daarbij werd een Ro- .meins graf blootgelegd. Dit drie bij ander halve meter grote graf is gebouwd van zware, harde mergelblokken, geplaatst in een dubbele rij boven elkaar. Een der korte wanden heeft nog de oorspronkelijke sluit stenen. In het graf zelf bevonden zich allerlei aardewerkscherven, welke stamden uit omstreeks het begin der derde eeuw. Het graf moet reeds vroeger zijn geopend. Merkwaardig is, dat de eigenlijke graf kelder, gebouwd van harde zandsteen, bij nader onderzoek een gedeelte bleek te zijn van een klein kanaal, eveneens van harde zandsteen gebouwd en met een doorsnede van 30 bij 30 centimeter. Dit kanaal ver dwijnt momenteel zowel in het hoger, als in het lager gelegen gedeelte van het ter rein. De constructie van dit kanaal, waarbij de kieren tussen de sfenen met rood bak steenpoeder zorgvuldig dichtgemaakt zijn, alsmede de geslibde inhoud, doen vermoe den, dat men hier te doen heeft met een waterleidingkanaal. Saludos Amigos „En 's avonds.... 's Avonds zinkt de zon ergens achter de blauwe bergen, dan stroomt het rode licht als vloeibaar goud langs de bergpassen naar het dal. Dan wordt het koel, een heerlijke koelte na de drukkende hitte van de dag. Dan zitten we ergens op een terras onder een rieten luifel en drinken eerst ijswater. daarna rode wijn. Die wijn! In dc karaf met nauwe hals glinstert hij, de vriend van allen, de bemiddelaar tussen de mens en het leven. Aan de voet van het terras spelen schaars- geklede kinderen, hun donkere huid wordt als maar donkerder in liet verglijdende licht, dat vlucht voor de schemer. Dan klinkt er ergens binnen een guitaar, een dromerige stem neuriet een sonoor lied, tot plotseling de droom wordt weggevaagd, door een jolige pasodoble. De klikkende castagnetten, de bonzende tamboerijn, de jubelende clarinetten, zij smijten tezamen de lucht vol cadans, zij doen de wolken sigarettenrook wervelen van plezier. Dat is muziek, waarbij men de benen niet stil kan houden. Er zijn donkerogige meisjes met rode taragonas genoeg wij gaan naar binnen en laten oi*> omarmen door de muziek. En daarna door de meisjes met ae rode ogen en de donkere taragonas. Ik bedoel het andersom. Dat zult ge wel be grijpen. De wijn is koppig. Daar moet men tegen kunnen". Zo schrijft mijn vriend uit Barcelona. Hij schrijft dichterlijk, maar zou het alle maal wel waar zijn? Ik kan dat niet con troleren, ik zal het maar geloven. Het is aardige lectuur. Die wijn en die taragonas. „Wat zouden taragonas zijn? En die mu ziek. Ja, die muziek. Daar kan ik inkomen, dat gaat in iemands benen zitten. Tatatata- tatóm. Een pasodoble. Daar schijnt men in Barcelona van te houden. En die wijn, die koppige wijn die daar in die karaffen glin stert. Ik heb hier nog nooit wijn in een ka raf zien glinsteren. Dat doet alleen de Spaanse wijn in het licht van een Spaanse avond. De dagen moetén daar mooi zijn. De vrouwen ook, dat komt door die don kere ogen en waarschijnlijk ook door die taragonatjes. Ik moet hem toch eens vra gen wat clat zijn. Hij is een boffer, dat hij daar kan zitten onder de wijde Spaanse lucht en naar donkere ogen kan kijken op de maat van een taragona, of iets van dien aard. Wij eten vanavond stamppot van savoyekool, want het is koud voor de tijd van het jaar. Ja ja, wij zullen maar pro beren om daar onze gedichten uit te halen. „Het spijt me dat ik een tijdje niet ge schreven heb, maar ik kon er niet toe komen. Ik ben namelijk zo leeg als een zeef, ik weet niets te melden. Het leven is hier saai en doods, je ziet de ganse dag niets dan vuile kinderen en stinkende ezels. De wijn is zuur en je wordt er ziek van. De vrouwen kijken je aan met smeltende blik en gaan dan braaf met haar mannen naar huis. De meisjesPraat me niet van de meisjes. Zij doen niets liever dan zo'n beetje rammelen met die houten ze- nuwdingen die ze castagnetten noemen; maar eens gezellig een boom opzetten ho maar. Ze zijn even vervelend als haar eeuwige taragonas. Ik kan die dingen jriiet meer zien. En dan die hitte! 's Avonds denk je dat er wat verademing zal komen, maar dan moet je alle ramen dicht doen voor de muggen. Én voor de muziek natuurlijk, want dat getjengcl en gepasodobel bezorgt je de overmaalsehazenwindhondenkoremo- lenpeslpokken, als je weet" wat dat is". Zo schrijft mijn vriend uit Barcelona. Nu weet ik nog niet wat taragonas zijn. Maar dat interesseert mij eigenlijk niet zozeer meer. Wat mij interesseert is het woord „overmaatsehazewindhondenkore- molenpestpokken". Want dat verraadt een nieuwe snaar in de dichterlijke ziel van mijn vriend in Barcelona. Een snaar, die blijkbaar alleen kan. trillen als ze met Spaanse wijn gesmeerd wordt. En dan nog pas de morgen daarna. ■In, hij heeft altijd naar het Zuiden ge wild. Nu is hij er, nu kan hij zijn hart op halen. Wij zullen hier wel warme stamp pot eten. Want het wordt hier steeds maar kouder voor de tijd van het jaar. L. Garagebedrijf deelde kwistig extra voedsel en rokertjes uil Bij een groot garagebedrijf te Utrecht werden van November 1946 tot Maart 1947 ongeveer vierhonderd politieke delinquen ten uit de kampen Naarden, Laren en Rijnouwen te werk gesteld bij het repa reren van militaire auto's, bestemd voor Indonesië. De zorg van het bedrijf voor dit personeel strekte zich aanvankelijk uit tot het uitdelen van warme maaltijden, omdat de kamprantsoenen onvoldoende zouden zijn geweest om behoorlijke arbeid te ver richten. Later werd de extra voedselvoor ziening uitgebreid met boter, kaas en melk. Om de werklust te bevorderen zijn ook nog voor 17.000 gulden sigaretten en sigaren uitgedeeld. Daar bij deze royale extra-rantsoenering de distributievoorschriften in ernstig^ mate waren overtreden, moesten thans de directeur en de bedrijfsleider van het ga ragebedrijf en een groot aantal leveranciers voor de economische politierechter in Utrecht terechtstaan. Een meelhandelaar uit Bunnik en zijn vertegenwoordigers hadden tarwe tot -een totaal gewicht van 2.500 kilo geleverd tegen anderhalf a tweemaal de normale prijs. De leveranties waren mogelijk ge worden door deze voorraad niet op te ge ven bij het bedrijfschap Akkerbouwpro- Enorme brand in Hongkong Gisterochtend brak brand uit in het ge bouw van een zeeverzekeringsmaatschap pij in Hongkong. De brandweer had er I ruim 24 uur voor nodig om het ,vuur in het vijf verdiepingen hoge gebouw onder de knie te krijgen. Vijfenveertig personen kwamen om 't leven en er worden er nog vijftig vermist. Daar de trap van het ge bouw door de brand was aangetast spron gen velen naar beneden en vonden zo de dood. Anderen konden nog in netten wor den opgevangen. De brand ontstond door een explosie in een ruimte waar films en ander licht brandbaar matertaai lag opgeslagen. De schade zeu naar schatting vier millioen Amerikaanse dollars bedragen. ducten. Melkhandelaren hadden 100 liter melk per week geleverd zonder bon tegen 10 tot 30 cent boven de prijs. Een beroeps- sergeant uit Apeldoorn, belast met het toe zicht op de in revisie zijnde auto's, had op verzoek van het bedrijf 1000 kilo tarwe en peulvruchten door een militaire chauffeur laten vervoeren. Al deze verdachten werden veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboeten variërend van 10 tot 500 gul den. De zaak werd belangwekkender toen de bedrijfsleider J. H. van G. de feitelijke inkoper van de zwarte artikelen, en de directeur N. A. J. voorgeroepen werden. Zij wérden door de Officier van Justitie als de centrale figuren in deze affaire be schouwd. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de rantsoenen in de kampen voldoende waren voor normale arbeidsprestaties en in het algemeen niet lager dan in de vrije maatschappij. Daartegenover betoogden de twee hoofdverdachten, dat de schuld lag bij de militaire autoriteiten, die de overtre dingen aanmoedigden door steeds aan te dringen op spoedige aflevering der auto's. De bedrijfsleider werd na een eis van 6 weken veroordeeld tot 5 weken gevange nisstraf en de directeur tot 4 maanden ge vangenisstraf nr.dat 7 maanden tegen hem was geëist. Volgens mededeling van de Officier van Justitie zal het bedrijf bin nenkort terecht staan voor overtredingen op ander terrein. Indertijd is na contróle der boekhouding proces-verba al opgemaakt ter zake benadeling van het rijk door te hoge berekening van de verrichte werk zaamheden. Roemeens-Turkse wrijving Het Roemeense nieuwsbureau meldt, dat de Roemeense regering de terugroeping ge- eist heeft van drie leden van de Turkse ambassade te Boekarest. Een Roemeense nota, die werd overhandigd aan de Turkse zaakgelastigde in Boekarest, zegt, dat ..ze kere employés van de Turkse ambassade schenders van de wetten van de Roemeense volksrepubliek systematisch hebben gehol pen om naar Turkije te vluchten."

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5