Naar de Doggersbank ter haringtrawl Zwanenburgers hadden ruzie om een meisje „Uit minne bevolen" Kort en Bondig J gezeefde bruinkool VAN ALTENA DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 MET DE HAARLEMOM DE NOORD Hflle trekke hale3 J^E HARING is als een zilveren stroom? HAARLEMS DAGBLAD ZEVEN DAGEN duurt een week en zeven dagen of daaromtrent is een trawler Van de wal, om in dit rumoerig herfstsei- a - - -- zoen de verse haring uit de Noordzee te stoomtrawler „Haarlem" hebben stoom? uit een groene zee omhoog gehaald, ter hoogte van Newcastle en aan de/ g modderige Westrand van de Doggers-j: i bank. de winches van de IJmuidenseï halen. Zeven lange, winderige dagen, die vol zijn van ae dreun der machines, de glin stering van het volle net en de zilte reuk over het voordek, waar bezige handen de vangst uitzoeken, voor ze in de ruimen kan worden opgeijsd. De „Haarlem" (IJmuiden 9) is voorwaar een flink uit de kluiten gewassen stomer van een dikke 400 ton, die achttien man nen door de zware deining sleurt en die voor het sleepnet uit over de Doggersbank stampt. Twintig uren stomens benoorden de veilige pieren van IJmuiden houdt de zee de haring verborgen. Schipper Leen Blok, die „de roestige" genoemd wordt om zijn blozend aangelaat, heeft de koers erheen uitgezet: „Noord- Noord-West" en in de machinekamer jagen de krukken de schroefas tot het uiterste op, want het is nu de jiaringtüd en als je wat geluk mag hebben,* kan er een stevige cent worden verdiend. Noord-Noord-West. Met de kop in de bries en een eindeloos lawaai van overstuivend water drukt de trawler zich door de zeeën. Jan Dop heeft de wacht op de brug als het donkert over het water en in het ach teruit rolt de mens irf zijn kooi heen en weer met het vaste voornemen, nooit weer ter haring te tijgen. Zelfs niet tegen de 5%. die de schipper ontvangt als aandeel in de besomming straks. Maar alles gaat voorbij, ook een nacht in een bries op een strozak, met gedachten vol van levensgrote mijnen, die het op de „Haarlem" voorzien hebben. Wanneer het eenmaal voorbij is, heeft de schipper via de radio die als een eeuwige metalen klets-doos in de machinistenhut is opge steld en waarover aan boord van een traw ler geen aparte man, maar slechts de schip per zelf het beheer voert eens tersluiks afgeluisterd, hoe de andere boten op de haringgronden het maken. „Huile, hier" „Hallo Bergen, hallo Bergen, hallo Ber gen, hier is de Thorina. Ontvang je me schipper? Over!" „Hallo Thorina. Thorina, hier is de Ber gen. ik ontvang je schitterend. Arie. Wat is 'ter aan de knikker? Over!" „Hallo Jaap, met de Thorina. Hoe gaat het met de visserij daar bij jullie en waar leg je zowat? Over!" „Nou, Arie. het is huile. man, huile, zeg ik. Twee pakkies haring en een paar groot- koppe na anderhalf uur trekke. Hoe staat de vlag er bij jou voor? Over!" En uit dit stuk gesprek, zoals er dagelijks hpnderden door de aether suizen op de 137 meter band, een gesprek, dat eindeloos kan uitlopen in een scheldpartij op de „pokke- bries", de „pokke-rederij" en „het „orgel", dat niet genoeg stoom kan krijgen, heeft onze. schipper zijn conclusie getrokken. „Koers Noord-West verleggen" zegt hij tegen de wachtsman op de brug, die het rad een paar slagen draait en daarmee de gehoorzame neus van de „Haarlem" meer naar de Engelse kust opstuurt. Magisch woord. De-slingerende schuit maalt zich verder, in afwachting van het moment, waarop het bevel van de brug komt. dat het net kan worden uitgezet. In het achteruit is er een „bakkie" geschonken door de kok en de mannen houden de mok met hete koffie angstvallig in evenwicht, want een gloeien de straal over je knieën is ook niet alles en het „bakkie" is er veel te goed voor. Dan steunt van het voordek de winch. Het siddert door de scheepsromp. De schipper raast naar beneden: „Lekko as 't ie vrij komt!" En dat is het magi sche woord, waarvoor deze trawlerjongens zijn uitgevaren, want nu gaat het net voor de eerste keer over boord. De touw-massa, die gedurende de heenreis gesjord hing te wachten in een maststaag, ontpopt zich tot een om vangrijk en zeer vernuftig gecon- JENEVER VRIJ Tijdens matinée zeer VERLAAGDE prijzen. Jonge jenever 35 cent van 4 uur tot 7 uur met de Radio-Pianist A. Captijn. PLEIN 27 TEL. 10912 (Adv.) w.ter gezweet om dit zware kar-£ wei te volbrengen en later is het schipt met een glinsterende lading onder hetv dek de pieren weer binnengevaren. Enf: er is een besomming gemaakt, wantj daar ging het per slot van rekening om. Maar dit simpele vertellen dekt aller minst een reis naar De Noord of Dej Zuid „achter de verse". Daar zit meerj aan vast. Meer dan ge denkt, als de panharing in de olie sist of de bokking zo lekker smaakt op de twaalf-uurse boterham. Onze IJmuidense redacteur heeft in twee artikelen zijn ervaringen; bij de haringvloot trachten weer te ge- ven. Hier is het eerste. strueerd sleepnet, dat via de „galgen" (stalen, puntvormige opstanden, waar van de trawler er aan bak- en stuur boord twee heeft) in zee wordt gevierd. De haringschubben van de vorige reis spoelen er af en twinkelen in het -transparant-groene water, de 850 paar den van de ..Haarlem" werpen zich grommend in de stalen sleeptrossen en langzaam zinkt het net, dat door drie scheerborden open wordt gehouden, van ons weg. De eerste trek is begonnen. De haring wordt bijeen geveegd van de Doggersbank. De telegraaf rinkelt op „volle kracht". De „Haarlem" vist, met de „Norma Ma- dia", de „Batavia" en de „Thorina" als naaste buren. Traag worstelt het schip met de moeilijke zee, de sleepkabels gonzen in opperste spanning en de schipper zegt tegen de wacht: „Over anderhalf uur is het halen Cor. Tot zolang gaan ik nog effe legge." Rusteloos. En daarmee is schipper Blok zijn laatste werkelijke rustpoos van deze reis ingegaan, want nu staat de lange reeks uren voor de boeg boeg, die met trekken halen trekken halen gevuld is tot de ruimen vol zijn van het kostelijk zeebanket. En de meester oftewel machinist vertelt in het achteruit een sterk verhaal, waarbij de lummel zogezeid de lichtmatroos met de pet ondersteboven op het sproeterige hoofd, toeluistert. Wat op de trawler het on miskenbare teken is, dat de verteller aan zijn eerste leugen niet is gebarsten. In de voor uit of de „bak" zo ge wilt, ademen de minderen goden der bemanning zwaar in het nauwe onderkomen. De „Haarlem" sleept zjjn net over de bodem. Dan is het plotseling: „Haaalèèèèè". De winch rammeit de slapers wakker, de ma chine gaat op halve kracht, de eerste trek gaat besloten worden. „Wat zou er in zitten?" J. F. De leerlingen van het Kennemer Lyceum Uit Bloemendaal 37%, uit Haarlem komt 18%, uit Heemstede 12.5 Laat voor het koud gaat worden Glas In Lood hierin aanbrengen. Uw kamers worden er ineens veel gezelliger door. Vraagt ons vrijblijvend inlichtingen. Voor smaakvol Glas Sn Lood voor iedere beurs Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 22 September 1948 ONDERTROUWD: 22 Sept.. W. H. Wullems en A. J. Verhappen; M. L. Sturnden J. Tanis; A. van der Linden en A. G. Horst; W- C. Vissers en C. J. M. Hoes: J. A. van den Hou ten en H. J. C. van Hengel; D. Gravemaker en H. Klee; J Kuiper en H. de Jong; A. van Wonderen en L. G. van der Poorte; J. Swen en M. H. de Jong: J.. A. Lohmann eh H. H. R. van den Brakel; D. W. Hovenier en G. W. de Vries; C. J. Vos en F. J. M. de Mooij; H. J. Broek en H. B. Giljou; G. A. Kamoen en J. C W van de Loo; C. A Biemans en C. Appel; L P! Gerlagh en H. A. Troll; W. Janssen en T. van den Berg; A. van Dorp e.n M. J. Ber- lemon. GEHUWD: 22 Sept W. Brasser en J. M. van Vuuren; A. F Brinkhus en A. A. Bijl; J. H. Scheffelaar en T. M. Clavaux; J J. Paap en J. Wierda; G. Joustra en E. R. Bartels; J. Uittenbogaard en F M. Hop; C. J. van der Aar en A. L. Möhringer; C. F. Thoolen en G. A de Mol; L Sieval en M. A. Dekker; N. Miedema en A. C. Gouwentak: H. de Nijs en G. Strijker; C. de Vries en L. A. Kuijk; A Tiggeloven en H I^ornel; F. J. Bruins en O. M. Collard; T. H. Meuwissen en W. Over- stcegen BEVALLEN van een zoon: 19 Sept.. G. H. KemperLasschuit; 21 Sept., A. C. J. Schar- wachterVreulink; G. W. van der Lit Seders; Z. Kareivan Dijk. 2 H. S. W. BladKanne; D. DammannVos: C. Ver- booyLangerak; J. C GoedmanWestra; 22 Sept. M. GrootveldNagel; L. Sieraad Meiier; C. J. R. M. de VriesJansen. BEVALLEN van een dochter: 21 Sept., W. J. M. de JagerVermeulen: M. E. G. Evers Dornseiffen: J. GrasMoInAr; E. van Wijn gaarden—Koetsier; K. Kamoert—Platjtinga: M. J. A van AssemaKenter; 22 Sept.. A M. StrengBleijswijk; I van DorpMarse OVERLEDEN: 20 Sept., G. van Straaien, 60 jIordensstraat; 21 Sept. A. M. Dinger Lous, 81 j., Kamperlaan. In ons nummer van Maandag gaven wij bijzonderheden over het aantal jongelui uit Haarlem dat de HBS-en, Lycea en Gymnasium te Haarlem bezoekt. Er ontbraken de gegevens van het Ken- nemer Lyceum. Tevoren is nooit een sta tistiek gepubliceerd over de woonplaatsen der 'leerlingen die deze school bezochten. De directie stelde ons in staat uit de leer- lingenlijsten een statistiek te maken. Deze geeft de volgende cijfers: Bloemendaal 380 Haarlem 186 Heemstede 127 Velsen 91 Beverwijk 37 Zandvoort 16 Ajidere gemeenten 182 Onder de laatste groep is een groot aan tak jongelui uit Indonesië afkomstig. Uit deze cijfers blijkt dat 186 leerlingen uit Haarlem komen. Dit is een groot aantal in vergelijking tot de 1046, die de gemeen telijke scholen voor Middelbaar- en Voor bereidend Hoger Onderwijs bezoeken. Het aantal leerlingen uit Heemstede dat het Kennemer Lyceum bezoekt is ook ver rassend groot, namelijk 127. Daartegenover staan ongeveer 375 Heemsteedse jongelui die aan de gemeentelijke scholen in Haar- lèm wijsheid vergaren. Men moet bij de beoordeling in acht nemen dat de Haar lemse scholen veel dichterbij zijn. Van Heemsteedse zijde maakt men de opmer king dat herhaaldelijk gebleken is dat de lycea bij vele ouders een voorkeur ge nieten. Haarlem is pas verleden jaar weer overgegaan om dit schooltype weer in te voeren, maar het is aan te nemen dat vele kinderen uit Heemstede die toen al een lyceum volgden op de school gebleven zijn die zij bezochten. Daarom z^l eerst na enige tijd de invloed van de reorganisatie van het Haarlemse onderwijs blijken wat de Heemsteedse leerlingen betreft. Ook op het Christelijk Lyceum en de R.K. Lycea voor jonges en meisjes gaan vele jongelui uit Heemstede. De omstandigheid dat 91 jongelui uit de gemeente Velsen het onderwijs aan het Kennemer Lyceum volgen wordt ongetwij feld ook beïnvloed door de omstandig heden dat de Rijks HBS in Velsen geen lyceum-afdeling heeft. Het totaal aantal leerlingen van het Kennemer Lyceum (met inbegrip van de Montessori en de A.V.I.O.-afdelingen) is dus 1019. Dit is voor Haarlem en omgeving het grootste aantal. Het Christelijk Lyceum volgt dan met 919. Voor de andere scholen zijn de cijfers: Gymnasium 372. Lorentz- lyceum 330. Coornhert-lyceum 53, HBS A 496. HBS B 546, HBS voor meisjes 269, R.K. lyceum voor meisjes 334. R.K. lyceum voor jongens 712. ZES MAANDEN VOOR OPRUIING De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak cedaan in de zaak tegen de 55-jarige fabrieks arbeider C D. V. uit Zaandam, die terecht heeft gestaan wegens belemmering, mishan deling en opruiing. In de nacht van 19 op 20 Juni zag hij dat politie-agenten in Zaandam bezig waren zijn zoon naar het bureau van politie over te brengen. De man werd kwaad en stormde op een van de agenten af Deze kreeg een klap, waardoor hij bewusteloos ■cakte Ook heeft de man geroepen ..Sla ze dood die S S ploerten Wacht maar tot de communisten komen, dan slaan wij ze allen achter prikkeldraad dood De uitspraak luidde zes maanden met af trek. Rechtspleging In het duistere zaaltje van het Kanton gerecht aan de Jansstraat worden twee keer per week een paar alinea's aan het laatste hoofdstuk van de Bijzondere Rechtspleging gebreid. Eens in de drie dagen vindt daar een parade van lieden plaats aan wie ten laste wordt gelegd, dat zij zich aangesloten hebben bij de Nationaal Socialistische Be weging der Nederlanden, dat zij lid zijn geweest van één of ander Front of Gilde, dat zij een driehoekig speldje hebben ge dragen, dat zij een rood-zwarte vlag hebben uitgestoken, dat zij een kleurig affiche voor hun venster hebben geplakt, dat zij „Hou Zee" onder hun brieven hebben ge schreven, dat zij een bewijsje^kregen dat zij hun radiotoestel "mochten behouden en nog een dozijn andere vergrijpen van dit ka'ioer. En als ze een beetje temperament hadden, dan liggen er al gauw de boze briefjes van de buren in het dossier, epis tels die gewagen van de vele kleine en de enkele grote conflicten die de „buurt" ge durende de jaren dat Londen gehavend, Stalingrad omsingeld en Parijs bevrijd werd, in opschudding brachten en waarin het verschil tussen „goed" en „verkeerd" op simpele wijze wordt gemarkeerd. Nu de „grote" zaken de paarse tafel van het Bijzonder Gerechtshof bijna alle ge passeerd zijn, nu „Zwarte Ali" en „Roode Sien" via het Tribunaal hun schrobbering en internering te pakken hebben, is het daar aan de Jansstraat maar een schamele revue geworden van figuren die heel goed beseffen, dat in de twee resterende bewa- ringskampen niet te veel ruimte is, zodat hun verdediger met een gerust hart „on middellijke invrijheidstelling" kan vragen. Niettemin zijn we er Dinsdag weer eens binnengelopen. Er zat een Bloemendaler terecht. De man zat, want hij had een lichaamsgebrek. En wie weet was het juist i die misvorming, die hem een beetje aggres- sief had gemaakt. Dat is in vredestijd niet I goed en in oorlogstijd bepaald misdadig. Er was een paar mensen geweest, die door die eigenschap bij de Duitsers op het matje hadden moeten komen, maar de advocaat legde haarfijn uit, dat dat alle maal een samenloop van omstandigheden was geweest. En we hadden zo het gevoel, dat de delinquent meteen de vrijheid had mogen smaken, als hij er minder bezwaar tegen had gehad zijn ongelijk te bekennen. Nu moet hij nog twee weken met zijn ge brek achter het prikkeldraad blijven. De volgende patiënt was een 29-jarige Haarlemmer, waarvan als belangwekken de bijzonderheid vermeld werd, dat hij twee keer gescheiden was. „Hij komt uit een communistisch milieu" verklaarde de verdediger. Een Hoge Autoriteit vond drie jaar inter nering voor <^ze „kleine verrader" niet zwaar genoeg, want hij had eens met zijn pistool een schot in de lucht gelost, het geen blijk gaf van een „terroristische ge zindheid" „Er was een vent die een oogje op m'n vrouw had en die wilde ik waarschuwen", lichtte de beschuldigde toe. „Dat is geen politiek delict", besliste de Kantonrechter. „Wat is uw laatste woord?" vroeg de kadi aan de „terrorist". „In het kamp ben ik tot de conclusie ge komen dat geen enkele ideologie een oor log waércf is", kwam er als verrassend sloteffect, waarvoor de rechter bezweek: de man werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. „Deurwaarder, volgende zaak!" J. H. B. Steekpartij het gevolg Het boterde al een hele tijd niet tussen de 23-jarige bakkersknecht H. V. en de bijna even oude los werkman G. S. uit Zwanen burg. De oorzaak van de ruzie vormde Aagje, de dochter van de hospita van de jonge bakker, waarmee deze reeds geruime tijd omging. S. mocht het meisje echter ook wel, hetgeen V. niet aanstond. Toen zijn rivaal Aagje eens in een ca'é een bier tje offreerde, was hij deze al eens te lijf gegaan. Van dat ogenblik werd V. door zijn om geving in het oog gehouden. De moeder van Aagje betrapte hem er op, dat hij eens een beitel sleep, waarschijnlijk om zijn woorden „Ik steek 'm overhoop" waar te maken. Die beitel werd hem afgenomen en zo ging het ook met het mes, dat een tijd later op hem gevonden werd. Op Tweede Pinksterdag ging Aagje met S. naar de kermis. V. bleef mokkende thuis en zat 's avonds met de moeder van Aagje in de keuken, toen het meisje met haar vriend binnenkwam. Toen V. opstond, nam S. geen risico en stompte de bakkersknecht op de grond. Even later kwam deze weer overeind, met een groot scherp geslepen beschuitmes in zijn hand. Maar voor hij hiermee onheil had kunnen stichten, hadden de twee vrou wen en de inmiddels toegeschoten broer van Aagje hem bedwongen en hem het mes ontfutseld. Nadat V. zijn jas had gehaald en in de duisternis was verdwenen, praatte de fa milie bij een kop koffie nog wat na over de kermis. Maar zo gemakkelijk nam de Officier van Justitie de zdak niet en hij vervolgde V. wegens poging tot moord, waarvoor hij zich vanmorgen voor de Haarlemse Arron dissementsrechtbank had te verantwoorden. „Wou je 'm dood steken?" vroeg de pre sident. SCHEEPVAART Alderamin, BombayRotterdam 22 Sept. van Aden. Alcyone, RotterdamCuba, 23 Sept. te Tunas de Zaza. Alwaki, Rotterdam Buenos Aires 23 Sept. te Las Palmas. Bloem fontein, MombassaAmsterdam 22 Sept. van Marseille. Congostroom, 22 Sept. van Port Ambriz naar Pointe Noire. Garoet, Java- Rotterdam 23 Sept. van Suez. Japara, 23 Sept. van Manilla naar Balikpapan. Maetsuycker. 23 Sept. van Fremantle te Singapore verw. Oranjefontein. 22 Sept. van East Londen n. Durban. Rempang. 22 Sept. van Amsterdam te Batavia. Sommelsdijk. New YorkJava 22 Sept. van Suez. Stuyvesant, Amsterdam Paramaribo 22 Sept. van Madeira. Zuider kruis, 23 Sept. van Batavia te Rotterdam. Amsteldiep, AmsterdamJava 23 Sept. van Port Said. Kota Inten. QuebecRotterdam pass. 22 Sept. Heath Point. Volendam, 25 Sept. van New York te Rotterdam verwacht. Westerdam. 22 Sept. van New York naar Bal timore. Willem Ruys, BataviaRotterdam pass. 22 Sept. Daedalus Bank (Rode Zee). „Nee, alleen maar bedreigen", antwoord de de verdachte, waarop de griffier de ver klaring van V. voor de reehter-commis- saris voorlas: „Ik heb het plan gemaakt S. te doden. Daarom heb ik aan het mes een scherpe punt geslepen. Toen S. mij in het gezicht sloeg, heb ik het mes te voorschijn gehaald om hem te doden!" De Officier achtte de daad een uitvloei sel van jaloersheid en de opzet bewezen. Een psychiatrisch rapport had uitgewezen, dat de verstandelijke vermogens van de verdachte die van een kind van twaalf jaar nauwelijks benaderden. Met deze om standigheid zou ongetwijfeld bij de straf bepaling rekening worden gehouden. De Officier eiste twaalf maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaardelijk, met aftrek. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, vond dat de zaak erger leek dan zij was. Ook uit de houding der getuigen bleek dat deze de zaak niet au sérieux hebben genomen. Anders zouden ze toch niet rustig een kopje koffie zijn gaan drinken. Het was pleiters overtuiging, dat zijn cliënt een spelletje had willen spelen om indruk op het meisje te maken en bij de Rechter-commissaris had hij dit spelletje voortgezet. Van „po ging tot moord" kon dan ook niet gespro ken worden, ten hoogste van „poging tot indruk maken". Mr. van Wijk verzocht de rechtbank hiermee rekening te houden. Uitspraak op 7 October. Friese „Fakir" trad op Een volle zaal in gebouw „Domi" te Over- veen werd Woensdagavond in verbazing gebracht, toen de Friese „Fakir" een demonstratie van zijn experimenten gaf. Zijn eigenlijke naam is gewoon J. Riemersma, een eenvoudige boerenzoon uit Grouw in Fries land. Als militair vocht hij gedurende de oorlogsjaren aan de zijde van onze bond genoten: na de bevrijding gaf hij vijfhonderd voorstellingen voor onze militairen in Indo nesië. Thans is hij op tournée door ons land om belangstelling voor zijn werk op te wek ken. Hij wil demonstreren welk 'n dankbaar gebruik de wetenschappelijke wereld van werkelijke telepathie en hynoste volgens hem kan maken. Dit optreden vindt plaats in het kader van de actie voor 't Katholieke Thuis front. Van de vele overigens niet door de lust tot sensatie geïnspireerde gedemonstreer de hypnose-effecten, had vooral dat met het „ingeslapen" meisje, dat een massa-zang dirigeerde groot succes. DRIE JUBILEA BIJ HILARIUS Zaterdagochtend aanstaande worden bij „Hilarius Draad industrie en Handelmaat schappij N.V.", drie jubilarissen gehuldigd. In volgorde van anciënniteit zijn dat de werkmeester L. v. Buuringen, die al 35 jaar bij de zaak is, het directie-lid de heer R. Hoogerbeets die 25 jaar geleden bij Hilarius kwam en de heer J. A. Vrugt, die al sinds 25 jaar bij de boekhouding is. Ook de perso neelsvereniging heeft grootse plannen om deze heren in het zonnetje te zetten. Een Parijse poes is met haar jong bij het Palais de Ghaillot waar de UNO-zittingen zullen worden gehouden, komen aanlopen en heeft bezit genomen van een hoekje op het toneel in de grote zittingszaal. Daar zij geen neiging vertoonde weer te vertrekken en zich gedurende de besprekingen „muisstil" houdt, is zij eenstemmig door de gedelegeerden als mascotte van de UNO geaccepteerd. In haar hoekje bij twee naambordjes, die een minder vredig beeld' voor ogen roepen. Een boek over ivezenkindermoeders en regenten (Ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van het Gereformeerde of Burgerweeshuis te Haarlem schseef onze stadgenote mevrouw Maria Schröder-van Gogh onder de titel „Uit minne bevolen" een boek, dat dezer dagen verschijnt bij hl. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem.) De schrijfster stond voor een moeilijke taak: de rijke geschiedenis van dit wees huis samen te vatten in een graag-gelezen boek; dus geen opsomming te geven van de dorre feiten, die vrijwel elk historisch ge schrift kenmerkt, maar die te verwerken in roman-vorm. Zij is daarin op uitnemen de wijze geslaagd, omdat het haar gelukt is haar stof te bezielen. De gebeurtenissen in het weeshuis zijn daardoor een stuk leven geworden. De lezer wordt er door gepakt, zó dat hij zich gaat interesseren -voor de regenten, de wezen en hun verzorgers. Er zit, dank zij de opbouw van het werk, span ning in de beschrijving van de lotgevallen der kinderen; toch krijgt de lezer de over tuiging, dat de schrijfster de historie in geen enkel opzicht geweld heeft aange daan. Integendeel! Om dat te bereiken heeft de schrijfster haar hoofdpersoon, de regent Otto van Reewyck, aan het dromen gezet," waardoor het mogelijk werd de ge beurtenissen uit vroeger eeuwen in het weeshuis opnieuw voor zijn geestesoog te laten afspelen. Zij schetst daarbij de ge brekkige verzorging die de eerste wezen ontvingen, de lichamelijke tuchtigingen die zij kregen, maar doordat die dingen in het raam van de tijd gezet worden, een tijd waarin de zeden zo geheel anders waren, gaat men die feilen anders zien, milder be- oordelen.De omstandigheden waren niet al leen anders, maar ook de kinderen, ook de regenten en ook' de verzorgers. De wees huisvaders en moeders hadden geen en kele opleiding genoten, wisten niets van de kinderziel af. Bovendien waren onder de verzorgers soms zeer verkeerde elementen, wij denken aan moeder Hermien, die de dood van het arme gebrekkige Joostje op l haar geweten had en nog veel meer ander kinderleed. De regenten uit die tijd waren ongenaakbaar streng, ook al blijkt bij velen i liefde voor het ouderloze kind aanwezig te zijn. Allengs komen er verbeteringen, niet alleen in de uiterlijke verzorging der we zen, maar ook in geestelijk opzicht. Er komen regenten en verzorgers die de kin derziel gaan peilen. Heel goed is getekend de figuur van Confucius, de voorzitter van het college van regenten in 1822, die als een leeuw gevochten heeft om het onheil dal de wezen bedreigde opzending naai de werkkolonie Frederiksoord af te wenden. Het is hem gelukt, het weeshuis bedankte voor de overheidssubsidie, het geen mogelijk was toen de Ned. Hervormde Gemeente financiële steun toezegde. De banden met de burgerlijke overheid wer den verbroken, voortaan was het weeshuis van de genoemde kerk. De lezer geniet bij de voortschrijdende belangstelling in het lot der wezen. Hij verheugt zich met de regenten en de we zen als die, nu juist 40 jaar geleden, de oude, uitgewoonde gebouwen aan de Hei lige Landen (sindsdien verbouwd tot Trans Halsmuseum) gaan verlaten en de nieuw gebouwde inrichting aan de Olie slagerslaan betrekken, waar alles licht en zon is. Maar meer nog bij het ontdekken dat de vroegere wezenvader of moeder, die klaar stonden om voor het minste vergrijp klappen uit te delen, vervangen is door mensen die, dank zij hun opleiding en aan leg, echte jeugdleiders zijn. De uniform der wezen (een rode en een blauwe mouw) werd afgeschaft, de kinderen voelden zich niet meer getekend. Zij vinden in het huis inderdaad een thuis, waar zij opgevoed worden tot bruikbare leden der samen leving. Enkele zelfs tot uitblinkers. .Uit minne bevolen", de titel van het boek, is gekozen omdat dit het motto was waaronder ridder Coen Cuser in 1394 een groot deel van zijn vermogen beschikbaar stelde om daarvoor het Heilige Geesthuis te bouwen, in welke stichting de eerste Haarlemse wezen werden gehuisvest. Haarlem deed daarbij pionierswerk, niet alleen wat Nederland betreft,maar zelfs voor heel West-Europa. Maaike, de vrouw van Otto van Ree- wijck, betreurt het dat er nu geen mild- dadigen meer zijn, die een vermogen nala ten om daarvan weeshuizen of hofjes te stichten. Nu worstelen vele instellingen met geldzorgen, doch haar man heeft vertrou wen in het huidige geslacht; hij is over tuigd dat ook nu de steun der gegoeden niet zal uitblijven, als hun duidelijk wordt gemaakt dat de inrichtingen deze nodig hebben. Ook het nu jubilerende weeshuis ver dient die steun. Nog te meer nu 'zijn taak in de laatste jaren sterk gewijzigd is. Het aantal wezen is verminderd, maar nu vra gen andere kinderen, die dreigen te ont sporen door hun a-sociale omgeving, of doordat het huwelijk der ouders op een mislukking is uitgelopen, hulp en steun. Er moeten jonge levens gered worden. Mevrouw Schröder-van Gogh vraagt ook voor dezen belangstelling. En zij doet het zo, dat niemand die kan weigeren. Jammer is dat aan het werk te zien is, dat de schrijfster, om het boek te laten uitkomen voor de viering van het jubilé, in tijdnood verkeerd heeft. Daarom zijn enkele onzuiverheden op het gebied van taal en stijl te verontschuldigen. De regenten van het Weeshuis schreven voor dit boek een korte inleiding. Daarin wordt gezegd: „Uit minne bevolen" brengt het werk der kinderbescherming dicht bij zijn lezers en het doet dit overtuigend en op vele ogenblikken ontroerend. Dit boek is een oproep tot bewustwording en erken ning van de enorme taak, die ons allen op maatschappelijk terrein wacht: de inzet van krachten, tijd, middelen en bovenal van liefde tot het beschermen en het ver zorgen van het kleine en het grote kind. Dit boek is een oproep: het vraagt om uw medewerking, om uw hart, „om des kinds wil". Het vraagt uw liefde, uw warmte, het vraagt naar een thuis voor kinderen zonder „thuis". U kunt deze oproep ver staan en aanvaarden langs allerlei wegen: u kunt financiële middelen verschaffen, daadwerkelijk in de praktijk meedoen, uw huis voor een voogdijkind openstellen. Wij hopen dat deze oproep verstaan wordt". BINNENLAND Morgen, Vrijdag, vertrekt het m.s. „Jotj van Oldenbarneveld" met aflossingsdetachej mentcn van het K. N. I. L. en van de Koj ninklijke Landmacht uit Amsterdam naa Indonesië. Dc S.D.'er Ahlbrecht is conform de ea door het Bijzondere Gerechtshof te Arnheq tot de doodstraf veroordeeld. In Ottersum kreeg een visser een gewelJ dige rat aan de hengel. Het bleek een bevert rat te zijA, welke hier te lande sporadisd voorkomt. Koningin Juliana en de oudste drie priiyr sesjes hebben op het Houtrustterrein in De: Haag de voorstelling bijgewoond van he openluchtspel „Wij herdenken". Doordat de ketting brak, waaraan in eerj ijzergieterij te Bergen op Zoom een giet vorm van 1400 kg. werd opgehesen, stortte, het gevaarte neer. Een 45-jarige arbeider, dis er onder stond, werd op slag gedood. Op 24 September is mej. H. van Blade! 7,estig jaar werkzaam op het kantoor van de: wollenstoffenfabriek Mutsaerts te Tilburg), De 81-jarige wil er nog niet van horen haaij, werk op te geven! Aan gedemobiliseerde militairen, die ic het bezit zijn van een militair rijbewijs, wordt ter verkrijging van een burger-rijbewijs een maal ontheffing van betaling van het! examengeld verleend. i Tegen 200 Nederlandse „grensarbei ders". die in België werken, is proces-verbas], opgemaakt, omdat zij in plaats van de toe- gestanc 25. pet., hun gehele loon in België besteedden. J De minister van Financiën, prof. mr. P Lieftinck. is Woensdag op het vliegveld vai New York gearriveerd- Hij zal de bijeen-: komsten bijwonen van de raad van gouver neurs van het Internationale Monetairs Fonds en de Internationale Bank voor Her- stel en Ontwikkeling te Washington. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Overbeek, Rozenhagestraal 46, herdenkt Vrijdag 24 September - de daj waarop hij 25 jaar geleden als besteller ii dienst trad hij fijnwasserij Haak, Mr. Con nelisstraat te Haarlem. In het bedrijf zal di jubileum op 8 October gevierd worden, ge lijk met het feest van mejuffrouw Essenbers die kortgeleden ook 25 jaar aan het bedrijj verbonden was. met een feestavond\ die door de directie in hotel Brinkmann aangeboder wordt. Ds. D. Broer te Haarlem, de vroeger! legerpredikant, heeft bedankt voor het bi roep van de Gereformeerde Kerk Heerlen. Een gezelschap van ongeveer 100 persi ncn uit Heemstede bracht Woensdagavonc met drie touringcars, onder leiding van di heer G. Wouters, een bezoek aan de K. R. O. studio, tot het bijwonen en medewerking vr een klankopname ..De klok heit negen" well iedere Zaterdagavond wordt uitgezonden, j In het O. R. G. Centrum te Haarlem wordt Maandagavond 27 Sptember een lezing gehouden door.ds. A. R. de Jong over: „Will lem van Oranje". Woensdagmiddag stopte op de Bloemen- daalse weg in het dorp van Bloemendaal eet auto, hetgeen een dertienjarige jongen, dit er achter reed, te laat opmerkte. Hij botst»! tegen de auto op en bleef bewusteloos liggen) Met een lichte hersenschudding is hij per, ziekenauto naar zijn woning in Bloemendag vervoerd. Dc Bloemendaalse politie beeft twee jongens van 14 en 16 jaar naar het bureau van politie te Overveen overgebracht, omdat zij in Aerdenhout albums, bevattende foto's van de feestelijkheden te Amsterdam ver kochten. met de mededeling, dat de helft van de opbrengst bestemd was voor het Rode Kruis. Het lag niet in hun voornemen het geld voor dit doel af te dragen. Vermoedelijk hadden de jongens pas één exemplaar ver kocht. De kantonrechter, belast met de afwik keling van tribunaalzaken heeft de uitspraak in de zaak tegen de oud-inspecteur van poli tie Van M. uitgesteld, omdat nog een nader onderzoek ingesteld moet worden. Mej. L. C. Piso te Beverwijk is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school tt Breezand De Kring Kennemerland van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Dinsdag 28 September in de muziekzaal van restau rant Brinkmann te Haarlem een bijeen komst, waarop dr. S. Leefmans Sr„ entomo loog, zal spreken over enige reizen door de Verenigde Staten. Lichtbeelden zullen het gesprokene verduidelijken. De voordrachtskunstenaresse Georgette Hagedoom zal op 2 October in een geheel nieuw programma voor de Haarlemse Kunst gemeenschap optreden. Verdubbel Uw kolenrantsoen door uw bonnen 3 en 4 te bestellen. N.V. Anthraciethandel KLEVERPARKWEG 21B - TELEFOON 11716 (Adv.) Sc/taken Kampioenswedstrijden vorderen langzaam De strijd om het persoonlijk kampioen schap van Haarlem is een groot fiasco. In de hoofdklasse is het aantal finalisten door het terugtrekken van P. A. v. Driel en W. Burger teruggebracht tot zeven spelers, die moeizaam het nog te spelen programma doorworstelen. De finale duurt nu al ruim twee maanden en het einde schijnt nog steeds niet in zicht. In de 2e klasse werd nog de meeste voortgang geboekt en de kampioen is bekend. J. Son- dorp (H.S.G.), toonde zich met 5!i> punt uit 7 partijen in deze klasse de sterkste. De resultaten van de partijen, die de laatste weken gespeeld werden, luiden: Hoofdklasse: A. VerhoeffJ. de Vries 10; F. A Spinhoven—J. Nijman 10; G. B. v. d. Velde—J. Nijman 10; H. BouwmeesterF. A. Spinhoven 10. Ie klasse: N. C. de TombeD. Wielinga 0—1. 2e klasse: J. M. PostJ. Sondorp 01; J. M. Post—A. v. d. Deyl 1—0; J. P. v. Beem— Ch. Schaveling LCh. Schaveling—E. F. v. Beem !rh; J. SondorpJ. L. Wijdoogen 0—1. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 339% 341% 288% 289% Philips 249% A. K. U 160 160% 169% Nederlandse Ford 325 Nederlandse Kabel 280% v. Berkel's Patent 124% Scheepvaart-Unie 177 177% Holl.-Amerika Lijn 182 Deli Maatschappij 157% 157% H. V. A 261 261 A'dam Rubber 167% 168% Ned. Handel Mij 163 N.-I Handelsbank 119% Billiton Mij II 390

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6