Uit de groene zee komt de zilveren buit aan boord ,De Arend In 550 jaar20.000 wezen verzorgd Hotel „DE SCHELP" „Hel Gouden Hoekje" Kort en Bondig J le soort Persturf van Altena VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 MET DE „HAARLEM" OM DE NOORD De lange jakker der haringvisserij „Wat zou er in zitten?" Dit is op de Doggersbank en rond de 51e breedtegraad, waar de haring is, de vraag van elke dag, van elke keer. Ook op de goede stoomtrawler „Haarlem", die vaart heeft geminderd en nu met dreunende winch de twee kabels binnenhaalt, die anderhalf uur lang het trawlnet over de zeebodem trokken. De schipper is op de buiten- brug gekomen, om het antwoord te zien en de bemanning tuurt in zee, waar straks het fortuin of een ge scheurd net uit te voorschijn moet komen. Eerst bónken de scheerborden, die het vistuig in zee open houden voor de haring tegen de scheepswand. Dan knarsen de lijnen van de „kuil", het deel van 't net, waar de vis zich in ver zamelt, over de katrollen en tenslotte. Donker, donkergroen is de zee, met schuimstrepen achter de golven aan. In eens verkleurt het water, honderd meter van de „Haarlem" af. Lichtgroen, jade met zilver wordt het water, want de „kuil" is boven komen drijven, zoals zij elke keer weer aan de oppervlakte komt, doordat de samengeperste haring wil gaan drijven Op dat moment heeft de schipper al ge zien, hoe d$ „trek" is geweest, want een bolle, puilende kuil daar boven de golven betekent succes en een slappe sliert in de deining, vertelt van anderhalf uur ver knoeide tijd. Bol en gespannen is de kuil deze keer Voorzichtig wordt zij naderbij getrokken en als het gevaarte langszij drijft, blikkert de haring er in als een zilveren belofte. „Lekker trekkie", mompelt Leen Blok. schipper van de IJmuiden 9. „Honderd twintig manden", schat de stuurman wik kend. „Werk aan de winkel", voorvoelen de matrozen. Over een katrol in de voormast wordt de „jomper" gevierd, de staaldraad met aan het eind de zware haak, en nadat er een verdeelstrop om het eerste stuk van het net is gelegd, wordt dat door de jom per opgetakeld tot boven de „last". Deze werd zo pas opgebouwd aan dek, lijkt het meest op een schapenhok ter veemarkt en moet dienen om de gevangen haring voor lopig in te storten. De jomper en de ver deelstrop hebben samen het voorste stuk van het net afgekneld en met behulp van de winch tvordt het eerste „boksie" een zware vracht van tweehonderd kilo zee banket soms binnen boord gehaald. Zilvervloed. Even uitdruipen; de verdeelstrop wordt los getrokken en de mannen struikelen opzij voor de vallende zilvervloed, die langs hun oliejassen en zuidwesters lekt en de last een glibberige bodem van wrieme lende vis geeft. Tweede „boksie" derde.... vierde„haal op die jom per De last is tenslotte vol Van de overvloed der Doggersbank, waar de mannen van de „Haarlem" doorheen waden en de woelige zee zo nu en dan een extra golfje in mikt. En als het net alweer is uitgezet voor een nieuwe trek van een uur of langer, zijn de ruimen open gemaakt en Rijer Blok komt aansjouwen met een soort houten glijbaan, waar aan het ene eind een gat gezaagd is. Boven het visruim komt een zinken trech ter, de glijbaan rust op de verschansing en wordt met het gat boven de trechter ge duwd en Jan van Naatje schept met een mand de eerste haring uit de last op de „schuif" (die „glijbaan" van ons heet na tuurlijk niet glijbaan). Twaalf vlugge handen sorteren de ha ring: makreel of „blauwpijppies" gaat in een aparte mand en de kabeljauw wordt zolang op het dek gesmeten, waar ze met gesperde bek op de verstikkingsdood mag wachten. Schar, wijting en kleine schol gaat direct overboord, meeuv/en en sierlijke Jan van Genten kruisen boven het schip; de haring wordt „uitgezocht", om daarna in het ruim te verdwijnen, waar ze onder ijs en een beetje zout gestouwd wordt in de „keeën", die» als witte kolenhokken door de grote laaaruimte staan opgesteld. Nog maar nauwelijks is de vangst weg gewerkt of het is al weer „haaallèèè" aan dek .geblazen en als de zon zich gaat ver schuilen achter de wateren en de lichten in de mast gaan knipogen tegen de Pool ster, is het „haaallèèè", omdat deze kreet dwingend is in de haringtijd en elke trek met wat geluk wel tweeduizend gulden kan opbrengen. Tenzij de storm komt over de Dog gersbank. Dan stuift en stulpt de zee over de „Haarlem" heen en moet de trawler met de achtersteven in de wind afwachten tot het beter wil worden. Tenzij de netten barsten van de over vloed en de zee terug neemt, wat de zee zo gul gegeven had. De vijftienhonderd kabeljauwen, oftewel groot koppen, die achter een school haring aanjoegen, zijn op hun beurt verschalkt door het trawlnet van onze „Haarlem" en dit buitenkansje in de verse vis-arrne tijd geeft de bemanning moed om met het strippen van de grote vangst te beginnen. Tenzij ook de menselijke machine van deze geharde lieden overbelast raakt en de gezichten wit gaan wegtrekken van twee uur hazenslaap per etmaal. Dan zijn er wel schippers, die de boog even ont spannen. Maar anders jakkert de kringloop tot dolwordens door en de stokers op de plaat scheppen de vurige buik van het schip vol kolen, de matrozen tuimelen als lood in hun kooien, de schipper kletst een emmer water over zijn gezicht en de haring staat in nimmer-aflatende hevigheid in de last. De haring wordt goed betaald, deze da gen, maar de guldens herinneren aan zweet en zoutzweren, aan vier-en-twintig-urige werkdagen en haastige schaft-mi nut en. J. F. Weer een dodelijk ongeluk op de Heemsteedse Dreef Vijftienjarige scholier het slachtoffer Vanmorgen omstreeks kwart over acht heeft op de Heemsteedse Dreef bij de Blau we brug een verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats gehad. De vijftienjarige leerling van het Trini- teitslyceum W. Klaver uit Heemstede fiet ste met een vriendje op de Dreef op weg naar school. Ter hoogte van de Blauwe brug moesten de jongens uitwijken voor een rechts van de weg geparkeerde bakfiets. Op hetzelfde ogenblik werden zij ingehaald door een truck met een zwaar met stenen beladen oplegger. De aan de binnenkant van de weg rij dende Klaver is vermoedelijk geschrokken en heeft de macht over het stuur verloren. De knaap viel en kreeg het rechterachter- wiel van de oplegger over zich heen. Hij was op slag dood. Enige maanden geleden is een andere leerling van het Triniteitslyceum, J. Keule- mans op bijna gelijke wijze om het leven gekomen. Haarlemse Vredesraad opgericht Donderdagavond heeft in het Neder]Herv. Wijkgebouw aan de Molenaerstraat de op richtingsvergadering plaats gehad van de Haarlemse Vredesraad. een coördinatie orgaan der Haarlemse pacifistische vereni gingen. Er was een achttiental verenigin gen van die aard vertegenwoordigd, waar van er elf op deze vergadering hun medewerking aan de Vredesraad toezegden. De anderen maakten het voorbehoud dat de betreffende verenigingen hun goedkeuring aan het voorlopige reglement zouden geven. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter der V.I.R.O. de heer F. S. Noordhoff, werd voorafgegaan door een lezing van de secretaris van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, jhr. H. Beelaerts van Blokland, over de vredestaak van het Rode Kruis. De spreker zette uiteen dat het Rode Kruis niet alleen de verlening van hulp en hijstand aan allen die lijden onder het oor- !ogsgeweld tot doel heeft, doch evenzeer de bestrijding en voorkoming van oorlog, en verwees daarbij naar de vredesresolutie van iet congres te "Oxford. De heer Noordhoff zette hierna de bedoe ling van de Vredesraad uiteen. De Haarlemse Vredesraad is een plaatselijk orgaan van samenwerking op het gebied van het vredes werk en laat de aangesloten organisaties vol komen vrij: hij wordt opgericht met het doel door coördinatie der werkzaamheden de vre- desgedachte te bevorderen en uit te dragen in de ruimste zin van het woord. Het comité van voorbereiding onder leiding van de heer Noordhoff werd dobr de verga dering bij acclamatie gehandhaafd als voor lopig bestuur tot Januari. Secretaris is de heer J. G. B. Bontje. Wanneer de verenigin gen wier delegaties tijdens deze vergadering nog niet konden besluiten tot toetreding, hun medewerking binnenkort zullen hebben toegezegd, zal het werk voor de vrede in Haarlem kunnen geschieden in de meest doeltreffende en vruchtbare samenwerking. ONDERSCHEIDING VOOR ZUSTER W. STAM. Aan onze oud-stadgenote zuster W. Stam, die tot December 1945 sociaal werkster bij de Gemeentelijke Geneeskundige dienst is ge weest, is toegekend de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In 1945 vertrok zij naar Bandjirmasin op Borneo, waar zij directrice werd van het Oelin-hospitaal. Een jaar later werd zij directrice van een inrichting voor geestes zieken. Veel heeft Zuster Stam gedaan in het Oelin-hospitaal. De „Vandersteng" naar Haarlem Het modern uitgerust propaganda-vaartuig „Vandersteng" zal op 1 October voor een propaganda-week naar Haarlem komen. Dit fraaie schip, dat als zeeschip is uitgevoerd naar een ontwerp van het Technisch Bureau voor de Scheepvaart H W. de Voogt te Haar lem, zal tot en met 7 October ligplaats heb ben in het Spaarne, Stille Zijde tegenover de Damstraat voor het gebouw van Kunst en Wetenschappen en zal voor het publiek toe gankelijk zijn. Het is mogelijk Zondag gezellig een borreltje thuis te drinken Dusnaar Slijterij Gen. Cronjéstraat 152 Tel. 14752 (S.v.p. flessen inleveren) (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 September 1948. ONDERTROUWD: 23 Sept., H. van Es en H. J. W. Ooms. GEHUWD: 23 Sept.. J. van den Hoven en M. H Scheffer; W. Kluijt en P. C. Bijnagte: H. J. Fiege en H. A. Böekling; R. G. J. Vos en J. van Bogget; G. D, Vermeulen en A A. Kassels: L, B. Tonnissen en J. E. van der Lusdonk: R. R. Koitcr en T. Visser; H. Zon neveld en N. G. de Kwaadsten iet. BEVALLEN van een zqon: 22 Sept., A. van Zanten—Opbroek; M. Jordan—Bijster; C. van der PolRip: M. A. Kuijper—Valbracht; T C. M van der Madede Koning: P. de Vries de Vries: 23 Sept.. J. T. HabrakenBijster; L J J. Meijervan Dijck. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept.. W. M. Bijl—Gaartman; W. van der Pol—van der Walle; M. M. Brand—van Schaick; W. C van Dun—van der Sluijs; M A. Terstegen—van Rooijen: 23 Sept.. M H Vogelsvan Dam; F Bosch- Zwart; C L Clement- van de Water OVERLEDEN: 20 Sept H M Roosekrans. 27 j Sterrcbosstraai 21 Sept G Beckers Hoiselenberg. 19 Plein, 22 Sept., C. Dek ker. 51 j.t Caninefatenstraat. Het feestprogramma van het jubilerende Gerefor meerd of Burgerweeshuis te Haarlem Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mr. J. H. Ekering, voorzitter en secretaris van het college van regenten en regentes sen van het Gereformeerd of Burgerwees huis te Haarlem, vertelden op een Donder dagmiddag gehouden persconferentie veel over deze jubilerende instelling. Daar wij reeds twee artikelen aan dit onderwerp wijdden kunnen wij met enige aanvullin gen volstaan. Allereerst de schatting dat in de loop van deze 550 jaar ongeveer 20.000 wezen in het huis verzorgd zijn. Er zijn bij dit jubilé verschillende fees telijkheden georganiseerd, allereerst omdat er behoefte gevoeld wordt om dankbaar heid te tonen voor hetgeen in het verleden gewrocht is en bij vernieuwing belang stelling voor het weeshuis te vragen, maar daar nevens, en zeker niet in de laatste plaats, om de aandacht te vestigen op het grote belang van het werk der kinderbe scherming in het algemeen. Er zijn thans weinig volle wezen die voor opneming in tehuizen in aanmerking komen. Maar daar- tenover staat dat er veel plaats gevraagd wordt voor Voogdij- en Kinderrechter kinderen. Die zijn er zoveel dat het onmo gelijk is voor allen een plaats te vinden. In het Haarlemse weeshuis zijn, ook al was het moeilijk, na de bevrijding verbouwin gen uitgevoerd om de capaciteit van 50 tot 73 kinderen op te voeren. Alle plaatsen zijn bezet. Er zijn evenwel, ook in Noordholland, verschillende weehuizen die geen wezen te verzorgen hebben, maar het huis gesloten houden, omdat de regenten menen, dat zij de reglementen zouden schenden als zij andere kinderen dan volle wezen ter ver zorging aannamen. En dat in een tijd waarin honderden kinderen dreigen te ont sporen omdat zij het zonder de gewenste verzorging moeten stellen. Het bestuur „Kinderzorg" in Noordholland doet al het mogelijke om daarin verbetering te bren gen en het is wel aan te nemen, dat enkele van die gesloten weeshuizen weer heropend zullen worden, nu voor kinderen die zijn toegewezen door de Voogdijraad of de Kin derrechter. Dan gaan de kapitalen, die deze instellingen bezitten, weer rente afwer pen! Het Haarlemse weeshuis heeft ook nog kapitaal, maar dat is in moeilijke jaren al aangesproken. Ook in de oorlogsjaren was het noodzakelijk. De exploitatierekening sluit ook nu nog met een belangrijk tekort, o.a. een gevolg van de omstandigheid dat de overheid veel minder vergoedt dan de verzorging der Voogdij- en Kinderrechter kinderen kost. Regenten achten het 'onverantwoord het kapitaal nog meer aan Offerblok geledigd Dezer dagen heeft de Haarlemse recherche aangehouden de twee en dertig jarige vrouw S., die zich aan enige berovingen had schul dig gemaakt Zij heeft ook bekend, dat zij zich een half jaar geleden met de 53-jarige perser P Sch heeft laten insluiten in de R K kerk aan de Rijksstraatweg. In de nacht heb- ben zij een offerblok van de muur gehaald en geleegd De inhoud hebben zij de volgen de morgen gedeeld. Als verdacht van diefstal is thans de perser aangehouden. te spreken, want dan zit het nageslacht met de brokken. Vandaar dat de regenten opwekken om het weeshuis financieel te steunen. Dit is mogelijk door schenkingen en ook door deel te nemen aan de feeste lijkheden die nu georganiseerd zijn. Wat de plannen voor de toekomst be treft, is mee te delen dat het voornemen bestaat na de feestviering in het weeshuis de verdeling der kinderen in groepen an ders te maken, om daardoor nog meer te bereiken, dat ieder voelt in een gezin te leven. Nu zijn de kinderen verdeeld naar leeftijd, maar dan worden groepjes van kinderen gemaakt van alle leeftijden, net zoals in een gewoon gezin. De jongsten zijn dan meer op de oudsten aangewezen waar door de kinderen in zeker opzicht elkaar opvoeden. Het college van regenten, en regentessen bestaat behalve uit de reeds hierboven ge noemde voorzitter en secretaris uit de heren R. van der Wal en A Bierens de Haan (die al sinds 1901 deze functie be kleedt) en de dames G. H. A Calkoentoe Laer, C. G. J. T. Imminkvan Styrum, A. G. de VriesHoeksma en A. D. L. de Clercqvan Lennep. Het feestprogramma Zaterdag 26 September: 1517 uur receptie in het Frans Halsmuseum door het college van regenten. Dinsdag 28 September: Voorstelling van het gezelschap Chiel de Boer in de Stads schouwburg. Donderdag 30 September: Opvoering van „Taal der Eeuwen", historisch spel door wezen, oud-wezen en regenten in De Leeuwerik in de Kruisstraat. Zaterdag 2 October: op het gemeentelijk sportveld aan de Schalkwijkerweg: voet- baltournooi om een wisselbeker, waaraan de wezen-elftallen uit Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag deelnemen. Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donderdag 7 October: bazar in het Weeshuisgebouw in de Olieslagerslaan, waar ook de film „Het leven in een weeshuis" wordt vertoond en vele andere attracties zullen zijn. Inbraak in het Luxor-heater Twee daders in arrest De Haarlemse recherche heeft de twee en twintig jarige electricien J. A. uit Den Haag aangehouden, die zich in samenwerking met de acht en twintig jarige suppoost J. B. v. d. P. heeft schuldig gemaakt aan een inbraak in het Luxor-theater aan de Grote Hout straat te Haarlem. In de nacht van Maandag op Dinsdag was de Hagenaar aan de achter zijde van de bioscoop over een drie meter hoge muur geklommen Daarna kon hij via een afgesloten deur het gebouw betreden De deur van het kantoortje is opengebroken en uit een geldkistje is een bedrag van ruim f7000 gestolen. Donderdag heeft de recher che de electricien aangehouden en bij zijn verhoor v&klaarde deze, dat de suppoost, die bij de directie van de bioscoop in dienst was, hem daartoe had overgehaald en inlichtingen had verstrekt. Later is de suppoost in arrest gesteld In de woning van de Hagenaar is een be drag van f6990 in beslag genomen. Vermoed wordt, dat «en bedrag van f 200 is opgemaakt. Van Hacmstedeweg 20 Tel. K 2507 - 2105 ZANDVOORT Hotel en Café-restaurant en Bar het gehele jaar geopend Speciale tarieven voor langer verblijf. Iedere Zaterdag en Zondag DANSEN en attracties Zalen voor vergaderingen, congressen, feestmaaltijden e.d. Raadsverkiezingen in 1949 Stemmen bij volmacht Met het oog op een in de loop van 1949 te houden verkiezing voor de gemeente raad wordt er de aandacht op gevestigd, dat kiezers, die bij volmacht willen stem men een verzoek hiertoe bij het gemeente bestuur kunnen indienen tussen 1 October 1948 en 1 Januari 1949. Stemmen bij volmacht is alleen mogelijk indien de werkzaamheden van de kiezer medebrengen, dat hij gedurende het ge deelte van het jaar, «waarin de stemming valt, werkzaam is buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Ook de kiesgerechtigde echtgenote van hem die, zelf al dan niet kiezer, voldoet aan de hierboven genoem de voorwaarden, voorzover zij met haar echtgenoot door diens beroep of werk zaamheden afwezig pleegt te zijn, is be voegd bij volmacht te stemmen. Formulieren voor de verzoekschriften zijn ter gemeentesecretarie, afdeling Be volking en Verkiezingen verkrijgbaar. Ontgroenpartij in Stoops Bad Studenten duwden bad meester in het water De Amsterdamse studenten zijn nu zij in de hoofdstad na de laatkte excessen onder controle worden gehouden giste ren hun ontgroeningsjool in Stoops bad in Overveen komen uitvieren. Omstreeks half drie kwam een clubje oudere jaars-studenten met hun slacht offers in het zwembad, waar zij al spoedig de boel op stelten zetten, waarbij ook meis. jes werden lastig gevallen. Voorts alar meerden zij een dokter voor een gefingeerd ongeval. Tegen vijf uur bereikte de „pret" een hoogtepunt toen de belhamels de badmees ter, die juist een kind les gaf, het water in duwden. De man kon nog juist over zijn leerling heen springen. De schelmen heb ben daarop de plaat gepoetst. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder 'inlevering bij GIERSTRAAT 45. HOEK NIEUWSTRAAT TELEFOON 19044 (Adv.) Dr. G. Stuiveling sprak voor het Humanistisch Verbond Voor de Haarlemse Gemeenschap van het Humanistisch Verbond sprak dr. G. Stuiveling Donderdagavond in een vol bezette zaal van het gebouw „Theosofia" over „De vierde zuil en de ene tempel". De vierde zuil, zo betoogde dr. Stuiveling, werd gevormd door de buitenkerkelijken, die van een verdwijnend klein percentage in de 19e eeuw thans waarschijnlijk tot 20 tot 25 van de bevolking zullen zijn ge groeid. Een groei, die volgens spreker vooral ten koste is gegaan van de vrijzin nige groepen, zowel aan katholieke als protestantse zijde, bevorderd werd door het toenemende stedelijke karakter van ons land, parallel loopt met de ontwikkeling van het volksonderwijs en in de hand werd gewerkt doordat de kerken in de vorige en het begin van deze eeuw niet het juiste antwoord op de sociale nood gaven. Doch, zo zei dr. Stuiveling, de diepere grond van de overgang van het kerkelijk naar het buitenkerkelijk denken vindt men in de be hoefte van de mens om de wereld te zien en te begrijpen in een vorm die hem ver antwoord- lijkt en niet tegen zijn redelijk oordeel botst. De spreker kwam er fel tegen op, dat met het geloof ook het geweten zou verdwijnen: wanneer men dit beweert, dan zal men dit ook -dienen te bewijzen voor een groep, waarvan het maatschappelijk gehalte mede door ministers, commissaris sen der Koningin, professoren en vele an dere sieraden der maatschappij wordt be paald. Volgens dr. Stuiveling zijn de zede lijke beslissingen van de mens een kwestie van karakter, los van de wereldbeschou wing. Spreker bepleitte met nadruk gelijk berechtiging van de buitenkerkelijken met de overige geestelijke groepen. Daartoe is het ook noodzakelijk, dat'de organisatie wordt opgebouwd, die deze rechten be schermt. Dr. Stuiveling gaf een korte karakteri stiek der verschillende kerkeenootschapnen, waarbij hij als het wezenliike in het Hu manisme aangaf: de erkenning van aan de grenzen van het menselijk denkvermogen te staan en daar niet bovenuit te willen redeneren. Het Humanisme bepaalt zich tot begrensde zekerheid en het stelt de mens daarin centraal. Spreker wilde de waarheid aan één norm binden, deze zou dan voldoende zijn voor een afgesloten wereldbeeld. Raadselen moeten niet per se verklaard-worden. In het Humanisme wordt er naar gestreefd de logisch denkende, de ethisch oordelende en de moedig handelende mens te doen komen tot de uiterste grens van het men selijk mogelijke, opdat de aarde voor men sen bewoonbaar zal ziin. Mejuffrouw Tini Ruifrok luisterde de bijeenkomst met declamatie op. Brilliant betoog van Armand Hoog Gisteravond hield de Franse romancier i criticus, Armand Hoog, voor „les con férences francaises" in Brinkmann een cau serie over „De detective-roman en het fa len van de zuivere rede". Het werd een avond in de beste stijl van deze vereniging. Misschien geen wereldschokkend onder werp, maar in ieder geval een behandeling er van die de Franse traditie van scherp, logisch en beminnelijk-ironisch redeneren op sublieme wijze hoog hield. Hoog begon met zijn toehoorders er op te wijzen dat de geboorte van de detective roman (tussen 1840 en 1860) opvallend dicht bij die van het rationalisme ligt. En al everi opvallend is, dat de detective roman hoewel hij allerlei ongebruikelijke zaken de spreekwoordelijke drie moor den voor een dubbeltje en allerlei schijnbaar onoplosbare raadsels bevat, nim mer een „wonder" tolereert. Te£en de tijd d;it de lezer zich enige tijd heeft afge vraagd: „Hoe kan dat nou?", komt de auteur met een prima pasklare verklaring. Zo is die detective-roman in feite het top punt van rationalisme. Hij is de beschrij ving van de toegepaste methode. Ter il lustratie voerde Hoog bovendien aan, dat de werkelijke minnaars van het genre over het algemeen niet behoren tot de een- voudigen van geest die zich liever ver meien met „Haar eerste liefde", maar tot een bepaalde groep van intellectuelen, ver tegenwoordigers van een mathematische of andere rationalistische cultuur-groep. Zo zeer is de detective-roman op het redelijke ingesteld, dat hij zich ternauwernood be moeit met de vele passies, die hoewel onredelijk evenzovele facetten van de menselijke natuur zijn. Hoog wilde op de detective-roman de definitie „Hij weet al les, maar hij weet dan ook niet meer dan dat", van toepassing brengen. Hij gelooft in iedere technische mogelijkheid, zelfs al is zij absurd, als de stoel waaruit dolken te voorschijn springen, de klok die kogels afschiet en de sigarettenpijpjes -waaruit giftige pijltjes geblazen worden. m En toch faalt die zuivere rede. Evenmin als de detective-roman rekening houdt met passies, betrekt hij de ontelbare schare van bijpersonen, van „neutralen", die zij het dan indirect een zo grote invloed hebben op het leven van ieder mens, in de hande ling. De verhouding van de hoofdpersonen, speurder en schuldige, is volmaakt recht lijnig. Het is de volstrekt geïsoleerde ver houding van één paar. En dat zijn de redenen die in de detec tive-roman het pure rationalisme hebben doen capituleren. Hij geraakte in een dood lopende slop. En nu treffen wij er meer en meer magische elementen in aan (met be lachelijk effect overigens). De speurder die succes heeft laat zich niet meer uitsluiT tend leiden door zijn deductie-vermogen, maar door zijn intuïtie. En daarmee leidde Hoog zijn conclusie in, waarin hij zeide wijzend op een ook in Frankrijk steeds s.terker wordende stroming (Camus) om het rationalisme vaarwel te zeggen en het irrationele als reëler aan te nemen dat dit irrationalisme onze Westerse bescha ving misschien beter zal kunnen wapenen, nu het falen van de zuivere rede gebleken is. Wanneer hij zelf een detective-roman moest schrijven, zei hij, zou dat er één zon der oplossing zijn. En daarmee kwam het einde aan zijn aanval op de rede, die hij ontegenzeggelijk bedreef met het wapen van de rede zelf al was dat een rede, die misschien meer rekening houdt met de vaak irrationeel schijnende realiteit. Het Franse bloed kruipt waar het niet kan gaan. De nieuwe wethouders van Amsterdam, de heren A. In 't Veld en W. Steinmetzzul len respectievelijk openbare gezondheid en sociale zaken beheren. Met een maatschappelijk kapitaal van 100.000. verdeeld in 100 aandelen, waarin de N.V. Nederlandse Spoorwegen en de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij ieder voor 10 aandelen deelnemen, is opgericht de N.V. K.L.M.-autobusbedr ij f te 's Gravenhage, ten doel hebbend het vervoer van passagiers per soneel en goederen naar en van vliegvelden. Half December zal een emigrantenschip, het s.s. „Volendam", met een plaatsruimte voor 1450 man, een reis naar Australië maken. Degenen die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben kunnen dij de gewestelijke arbeidsbureaux inlichtingen omtrent werkgelegenheid krijgen. Toen een inwoonster van Doesburg bezig «-as met het schoonmaken van worteltjes uit eigen tuin, ontdekte zij in een van de wortel tjes de gouden ring, die haar man 12 jaar geleden in de tuin verloren had. De ex-burgemeester van Leiden, mr. R. N. de R. van S. blijft tqt 8 November 1949 geïnterneerd. Hij had bij de hoge autoriteit een bezwaarschrift ingediend tegen de beslis sing van het Leidse tribunaal, dat hem 10 jaar internering had opgelegd- De kanton rechter voor tribunaalzaken heeft nu de in ternering bepaald op 4 jaar en 6 maanden. HAARLEM EN OMGEVING Vanwege „Ereschuld en Dankbaarheid" wordt in de gemeentelijke concertzaal op Vrijdag 1 October een Indische filmavond ge geven, over onze Ned. militairen in Indië- Sprekers zijn Mgr. J. J. J. Noordman en ds. Joh. Bronsgeest. In zake het vrouwenkiesrecht in de ker ken heeft de classis Haarlem der Gerefor meerde Kerken een commissie van onderzoek benoemd. De heer H. M. A. van Lier te Haarlem is aan de Gemeente-universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen natuur-, schei- en wiskunde Dr. J. L. Koolc zal Zondag in de morgen dienst worden bevestigd als predikant bii de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal door prof. dr. W. F. Grosheide uit Amsterdam. In de middagdienst zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. De afd. Haarlem van de ..Youth for Christ houdt een jeugdrally in de Kloppersingel- kerk op Zaterdagavond 2 October. Sprekers zijn ds. W. Fijn van Draat uit Overveen en de Evangelist H. F. Huson, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Oostzaan. Ds. W. Schouten uit Zuilen is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van IJmuiden Ds. D. Broer uit Haarlem, de vroegere legerpredikant heeft het beroep naar de Ge reformeerde Kerk van Haulerwijk aange nomen. Ds. A. H. Kromhout zal Zondagochtend te 10 uur als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van I-Ialweg worden bevestigd door prof. dr. A. A. van Niftrik uit Amster dam. Des middags zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. Een twaalf-jarige jongen wilde Donder dagmiddag op dc Jan Gijzenkade op een wagen, beladen met schillen, springen. Bij zijn poging gleed hij uit en kwam met zijn onderbenen onder het voorwiel van de wa gen. Zijn rechterbeen werd zwaar gekneusd en het linkerbeen werd op enige plaatsen ontveld. De heer A. Soesbergen, Schoterveen- straat 9. herdacht heden het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Bro cadesSteeman te Amsterdam. Mej. M. H. Fuhri Snethlage te Haarlem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het propaedeutisch examefi scheikundig ingenieur. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 340% 340% Unilever 289% 286% 251 A. K. U 160% 160 170 Nederlandse Ford 316 Nederlandse Kabel 282 v. Berkei's Patent 125 Scheepvaart-Unie 178 177 Holl,-Amerika Lijn 182% Deli Maatschappij 157% 157% H. V. A 264 263% A'dam Rubber 171% 168% Ned. Handel Mij 160% N.-I. Handelsbank 120 119 BiUiton My II 390 Bij Uw bon 3 en 4 N.V. Anthraciethandel KLEVERPARKWEG 21B - TELEFOON 11716 (Adv. „Loods aan boord" Voqr een goed bezette zaal heeft de nog jonge toneelgroep „De Spaarnespatters" gisteren een voorstelling gegeven van het drama „Loods aan Boord" door Jan Fabri- cius. Dit stuk over een tyrannieke moeder, die blindheid simuleert om haar kinderen door medelijden aan zich te binden als alle in haar ogen normale middelen drei gen te falen, is reeds tamelijk oud en maakt al heel gauw een overdreven thea trale indruk. Het merkwaardige van het geval is echter dat Jan Fabricius het model voor deze weinig geloofwaardige hoofdrol aan de werkelijkheid heeft ontleend. In Deurne, waar hij tijdens het schrijven woonde, leefde namelijk een soortgelijke vrouw als moeder Maree uit „Loods aan Boord", die zo weinig op haar schoon dochters gesteld was, dat zij na ieder be zoek met een stofdoek de knop van haar kamerdeur afveegde om de kleinste sporen van hun aanwezigheid uit te wissen. En dat allemaal uit apenliefde voor haar zoons. Het is mogelijk, dat het aan het zeer hoge tempo van de opvoering heeft gele gen per slot van rekening spelen de gebeurtenissen zich af in een boerenher berg. waar het leven a-eleens treuzelt dat de toeschouwers het thans nogal melo dramatische verloop niet steeds helemaal au sérieüx namen. Goede rolkennis is natuurlijk een verheugend verschijnsel, doch het komt er uiteindelijk op aan daar het juiste profijt van te trekken. Overigens was het succes van de opvoering lang niet gering. En wat het aandeel van de schrij ver betreft: deze heeft er niet steeds reke ning mee gehouden dat de realiteit een andere waarheid kan verdragen dan het theater. Onder leiding van Jan van Dongen speelden Jaap Baars en Rie Baars-Prinsen de voornaamste rollen, die van de kwasi- blinde moeder en de zeeman, die haar ten leste ontmaskert en er met de verloofde (Jetty Wiersma-Fabius) van de oudste zoon (Leo Fabel) vandoor gaat. Ook de komische rol van de echtgenoot (Jan Don ker) mag genoemd worden. D. K. SCHEEPVAART Amsteldljk, vermoedelijk 26 Sept. te Rot terdam. Arnedijk, New OrleansRotterdam 23 Sept. te Londen. Delftdijk. 23 Sept. van Rotterdam te Vancouver. Slamat, Rotterdam Java. pass. 24 Sept. Dungeness. Sloterdijk, 24 Sept. van New Orleans naar Newport. Streefkerk. MadrasRotterdam 24 Sept. te Napels. Sumatra, AmsterdamJava pass. 24 Sept. Eastbourne. Westerdam, 23 Sept. van New York te Baltimore. Westland, Amster damBuenos Aires pass. 23 Sept. St. Paul's Rock. Amstelkerk, Lagos—Amsterdam 23 Sept. te Accra. Groote Beer, 24 Sept. van Soerabaia te Batavia. Molenkerk. JapanRotterdam 23 Sept. te Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, Montreal—Rotterdam pass. 23 Sept. Loonsverhoging voor de Franse arbeiders Prijsverhogingen volgden onmiddellijk Vijf millioen Franse arbeiders houden vandaag een Iwee-uurs staking. Deze grootste werkstagnatie- sedert de nationale stakingsgolf verleden jaar December-heeft de regering genoopt om alle arbeiders 15 procent loonsverhoging te geven, met in gang van 1 October, doch dat is nog altijd lang geen 33 procent die door de georgani seerde arbeidersbeweging geëist wordt. De vakbonden besloten Donderdagavond om de staking door te zetten, ongeacht het be sluit der regering. De regering heeft onmiddellijk daarna besloten om verschillende prijzen van ar tikelen en diensten te verhogen, waarmede de vicieuze cirkel van lonen en prijzen weer gesloten is, en de arbeiders nog even ver zijn als voor de loonsverhoging. De woningen voor bejaarden in de Rivierenbuurt Gemeente geeft toeslag op de huur Ongeveer een jaar geleden deelde de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting aan het College van B. en W. van Haarlem mede, dat de huurprijs van de nieuwe huizen voor ouden van dagen aan de Vecht-, Regge- en Dinkelstraat vastge steld moest worden op 4.25 per week. Vergeleken met de overige in Haarlem voor de ouden van dagen gebouwde wo ningen die tegen prijzen van 2.50 tot 3.15 per week worden verhuurd kwam B. en W. deze huur te hoog voor, ook al omdat de minister de vergoeding voor de huizen voor bejaarde echtparen aan de Oude Weg op 2.80 per week had vast gesteld. Gelet op de gewijzigde omstandigheden meent het College dat de huur zou moeten worden gesteld op 3.50 per week en per woning Om dit te bereiken is een bijdrage uit de gemeentekas nodig van ongevéer 1500 per jaar. De minister heeft kort geleden geant woord, dat er geen bezwaar tegen deze huurprijs bestaat, als de gemeente een toe slag aan deze bijzondere categorie verleent, mits ook de later uit deze toeslag voort vloeiende consequenties geheel voor reke ning der geineen te komen. nioemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: L. F. FlessemanJacobson, z.; F v. d. Kolk—Achterkamp. d. ONDERTROUWD: H. J. J. Thuys en M. J. S. Stuurman; J. Grünfeld en A. H. D. Smo lensky; M. de Haan en J. L. Fischer; J. Bos en S F Jansen. GEHUW K Visee en A. van Dalen; A. A. Klein en C. J. Kruup. OUDE HANDELS- EN CONFECTIE- COUPURES. Het CDK deelt mede. dat handelaren in textiel en confeetionneurs. die nog oude han dels- en confeetieeoupures in hun bezit heb ben. welke zij niet bij een leverancier hebben kunnen onderbrengen deze oude coupures van 26 Sept t.m 9 Oct as. bij de dictributie- diensten kunnen ruilen tegen nieuwe. De coupures moeten op opplakvellen geplakt worden ingeleverd. Na 9 Oct. zullen oude coupures in geen enkel geval meer worden geaccepteerd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6