Haarlems Dagblad cit «Dprcdttc Utaarlmisttjc «Courant (Jnno 165-6) Sovjet-delegatie waarschuwt voor „ernstige gevolgen" Complot ontdekt tegen leven van Peron Zal Churchill ook moeten wijken als leider van de Tory-partij? Franse staking was algemeen Weerbericht 63e Jaargang No. 19019 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 1*825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukker*) JLB. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Diredeer-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Zaterdag 25 SeptemBer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Respect voor het Handvest in het geding Steun voor Rusland van Westelijke delegaties De UNO-vergadering van gisteren kenmerkte zich door een interessant debat over de vraag, of ten aanzien van enkele punten die een controverse tussen Oost en West uitmaken, de oppositie van de Sovjet-Unie diende te worden aanvaard omdat zij volgens de regelen van het Handvest werd gevoerd. Het recht van de Assemblée om verschillende agendapunten te behandelen die onder competentie van de Veilig heidsraad vallen al heeft deze geen oplossing kunnen bereiken wordt door Rusland bestreden en aangezien de Sovjets daarbij het Handvest^der UNO achter zich hebben, kreeg het Russische standpunt steun van Frankrijk, België en Nederland, die van mening waren dat het Handvest diende te worden gerespecteerd. De stem ming toonde aan, dat Nederland echter niet consequent aan deze mening vasthield, want hpt stemde vóór de behandeling der gewraakte onderwerpen. België en Frankrijk stemden tegen. Jacob Malik, de Sovjet-gedelegeerde waarschuwde de vergadering voor „ern stige gevolgen",, indien besluiten zouden worden genomen aangaande zes punten van de agenda, waartegen de Sovjet-Unie zich tevergeefs had verzet. Hij 'verzocht de volgende punten af te voeren: Een Chileense resolutie betreffende Rus sische vrouwen, volgens welke de Sovjet- Unie beschuldigd wordt van schending van elementaire rechten van de mens; 1 Een Argentijns voorstel ter beperking of afschaffing van het recht van veto; Het voorstel ter instelling van een per manente „kleine assemblée"; Een Argentijns voorstel Italië en zes andere landen tot de UNO toe te laten, welker toetreden thans door het veto der Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad wordt tegengehouden; De behandeling van het rapport der Bal kancommissie der UNO 'waarin de drie Noordelijke buren van Griekenland be schuldigd worden van steun aan de gueril- lastrijders;. Het rapport .der „kleine assemblée" en de commissie der UNO voor Korea. Over deze zes punten werd afzonderlijk gestemd, met het resultaat dat de Sovjet- Unie ondanks dc steun van enkele West- Europese landen, Australië, Canada en het Oostelijk bloc in de minderheid bleef, zodat de zes punten op de agenda kwamen en door dc Assemblée zullen worden behan deld. Het Nederlandse standpunt in deze kwestie, hierboven reeds als inconsequent gekenmerkt, werd uiteengezet door mr. Van Royen, die instemde met het standpunt van Frankrijk en België met betrekking tot het feit, dat na de afwijzing door de Sovjet- Unie in dc Veiligheidsraad dc Assemblée geen competentie heeft deze punten te be handelen. Mr. Van Royen meende evenwel, dat het i desondanks nuttig kon zijn de kwesties op de Assemblée te bespreken aangezien uit zulle een discussie een verzoek aan de Veiligheidsraad zou kunnen voortvloeien I om zijn besluiten te herzien. I Tijdens de debatten zei de Sovjet-ge- delegeei-de in de gang van zaken een poging I te zien om het beginsel van eenstemmig heid tussen de grote vijf te vernietigen. Malik vervolgde met te zeggen, dat de Chileense poging om de UNO te laten ingrijpen met betrekking tot de kwestie der met buitenlanders gehuwde Sovjet burgeressen „in strijd was met het Hand vest, dat de UNO verbiedt zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van ledenstaten". De nieuwe Sovjet-wet, die burgers verbiedt te trouwen met buiten landers is, aldus Malilt, een volkomen bin nenlandse aangelegenheid en betekent in geen enkel opzicht een inbreuk op de rech ten van de mens. De wet is aangenomen om de burgers der Unie te beschermen „tegen de atmosfeèr van laster en vijandschap, die sommige landen, waaronder Chili, jegens de Sovjet-Unie kweken". Sommige Sovjet vrouwen, die als echtgenoten van vreem delingen naar het buitenland trokken, zijn reeds het slachtoffer geworden, zo zei Malik. Spreker herhaalde zijn vroegere be zwaren tegen de „kleine Assemblée", de Balkancommissie en de tijdelijke commissie voor Korea. Deze zijn naar zijn mening „illegaal" en in strijd met het handvest. Front Nasional: De luchtbrug van Bizonië naar Berlijn viert een jubileum: de millioemte zak met steenkool wordt op het vliegveld Gatow (Britse sector) uitgeladen. Aan de zak hangt een kaart met het opschrift: „De 1.000.000ste, met de groeteh uit Frankfort." „Geen staatsgreep, slechts een correctie Sjahrir naar Djokja Volgens radio Madioen heeft Socpardi, hoofd van het „gewestelijk bestuur te Ma dioen", een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de „Front Nasional-regering' (zoals de opstandelingen het bewind ti Madioen noemen) geen communistische re gering is. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat het niet de bedoeling van de Front Nasional-regering is om de republi keinse regering omver te werpen, doch dat de coup alleen bedoeld is om deze te „cor rigeren". Radio Madioen meldt, dat hedenochtend 20.000 boeren, arbeiders en jongeren te Madioen gedemonstreerd hebben om hun „aanhankelijkheid, gehoorzaamheid en trouw" aan de „Front Nasional-regering" te betuigen. De betogers droegen spandoe ken met de woorden „weg met de nationale bourgeoisie". De militaire situatie. In ^en overzicht van de militaire situatie deelde een republikeins militair woord voerder mede, dat de militaire gouverneur, de kolonel Gatot Soebroto, er in is ge slaagd, te Solo de normale toestand te her stellen. Hij voegde hieraan toe, dat een uitzondering moet worden gemaakt voor enkele plaatsen noordelijk en zuidelijk van Solo. De woordvoerder zeide, dat in deze plaat sen troepen van de A.L.R.I., de voormalige republikeinse marine, aanwezig zijn, die thans rebelleren. De militaire operaties onder commando van de kolonel Gatot, worden zowel ten Noorden als ten Zuiden van Solo uitgevoerd. Over Madioen zeide de woordvoerder dat in verschillende plaatsen subversieve acties plaats hebben, zoals het doorsnijden van telefoon- en telegraaflijnen en hef plaatsen van landmijnen op spoorwegen, „doch zulks gebeurde ook reeds, voordat er van enig incident sprake was". Nog een maand. Een republikeinse woordvoerder te Ba tavia heeft tegenover Aneta verklaard van mening te zijn, dat de acties tegen de com munisten in de republiek ongeveer een maand in beslag zouden nemen. Sjahrir heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij heden met het vliegtuig van de Commissie van Goede Diensten naar Djokja zou reizen op uitnodiging van de republi keinse minister van Buitenlandse Zaken. Hadji Agoes Salim en de voorzitter van de republikeinse delegatie, Mohammed Roem. Op 29 September vertrekt het m.s. „Hydra" uit Amsterdam naar Willemstad en Oranjestad. Op dezelfde dag vertrekt het s.s. „Ardea", eveneens uit Amsterdam, naar Paramaribo. Met beide schepen kan zeepost worden meegezonden naar de gebiedsdelen in de West, mits deze niet later dan 26 Sep tember wordt gepost. Argentijns president zou op 10 October vermoord worden De Argentijnse politie heeft arrestaties verricht in verband met de ontdekking van een complot, dat gericht zou zijn tegen het leven van president Juan Peron en diens echtgenote. De aanslag zou op 10 October worden gepleegd. Het hoofd van de politie, generaal Ber- tollo, zeide, dat het complot onder leiding stond van de vroegere attaché %an de Ame rikaanse ambassade te Buenos Aires, John Griffiths, die thans te Montevideo verblijft, nadat hij eerder door de Argentijnse rege ring was uitgewezen. Bertollo gaf te ver staan dat de uitlevering van Griffiths ver zocht zal worden. Reeds eerder in dit jaar had hij, met drie journalisten en een Italiaans bankdirecteur de leiding genomen bij een bankstaking en bij een „aanval tegen de veiligheid van de staat". Gearresteerd werden: het voormalige parlementslid en antiperonistisch arbeiders leider Reyes, diens broer, drie vlootaalmoe- zeniers, een voormalig piloot van de lucht macht en verschillende burgert, onder wie een vrouw. Ook zouden verschillende per sonen in Uruguay bij het complot betrok ken zijn. Men neemt aan dat de deelnemers aan het complot de steun genoten van leden van het leger. Conferentie op de Krim Vrijdag is in Boekarest bevestigd, dat maarschalk Stalin, de president van de Tsjechoslovnaakse republiek Gottwald, de Roemeense minister van Buitenlandse Za ken Anna Pauker en de Bulgaarse minister president Dimitrof op de Krim zijn bijeen gekomen. Volgens het Duitse nieuwsagentschap Dena (Amerikaanse zóne) heeft Otto Buch- witz, voorzitter van de S.E.D. in Saksen (Sovjet-zóne), zich naar de Krim begeven; Max Seidewitz, de premier van Saksen, zal hem binnenkort volgen om er „zijn vacan- tie door te brengen". Russen oefenen met luchtafweer in de corridor De Amerikaanse controle-officier van het Berlijnse centrale bureau voor de lucht- veiligheid heeft mondeling krachtige ge protesteerd tegen een Sovjet-bekendma king, dat luchtdoelgeschut vandaag in de luchtcorridor tussen de Britse zóne en Ber lijn zou oefenen. Naar de .Sovjets bekend maakten zou verwacht kunnen worden, dat .tussen zeven uur in de morgen etn 4 uur in de middag in het gebied van Dolle met luchtdoelgeschut geschoten werd tot een hoogte van 35.000 voet. Op de vraag wat de Sovjets zouden doen als Russische lijnvliegtuigen naar Parijs zouden passeren, werd geantwoord, dat het Vuren zou worden gestaakt als een Rus- 'sisch vliegtuig naderde. Dolle ligt op on geveer 120 k.m. ten Westen van Berlijn, halverwege onder de luchtcorridor. Britse en Amerikaanse ambtenaren heb ben schriftelijk geprotesteerd tegen het be sluit der Sovjets om oefeningen te houden met luchtdoelgeschut in de luchtcorridor, zo wordt uit Berlijn gemeld. In de protes ten, die afzonderlijk zijn overhandigd aan het luchtveiligheidscentrum der vier mo gendheden te Berlijn, werd verklaard, dat de Sovjets alleen verantwoordelijk zouden zijn voor eventuele incidenten. Geen van de Britse en Amerikaanse pi loten die in de corridor hebben gevlogen op de genoemde uren, hebben melding ge maakt van enig vuur van luchtafweerge schut. De Sovjets hebben laten weten dat de oefeningen met luchtafweer in de corridor méér zullen voorkomen, steeds op de vast gestelde tijd. Kranten-blokkade in Berlijn Het Westen heeft vandaag een tegenzet gedaan in de krantenoorlog te Berlijn door alle met Russische toestemming in de Russische sector van Berlijn verschijnende bladen voor West-Berlijn te verbieden. De plaatsvervangende Amerikaanse mi litaire gouverneur, gen. maj. George P. Hays, ging later tot een nog drastischer maatregel over en vaardigde een verbod uit tegen alle pro-Russische bladen voor de gehele Amerikaanse zóne van Duitsland. Deze actie is een gevolg van het verbod, dat door de Russische autoriteiten gisteren in de Russische sector is uitgevaardigd te gen alle met Westelijke vergunning in Ber lijn verschijnende bladen. Naar verluidt zijn de Russen begonnen met het arresteren van Duitsers die in de Russische sector in het bezit zijn van West- Berljjnse dagbladen. Geruchten over een breuk met Anthony Eden Churchills leiderschap van de Britse consefvatieve partij en zijn gehele politieke carrière worden op het ogenblik in gevaar gebracht door een breuk in de rijen van de conservatieven. Sedert enige tijd lopen er geruchten, dat er zich een politieke breuk heeft voorge daan tussen Churchill en de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. Er bestaan echter niet alleen ernstige verschillen tussen Eden en Churchill, doch de gehele conservatieve partij schijnt in twee kampen te zijn verdeeld. De dissidenten zijh voornamelijk jonge conservatieven ofschoort zich ook een aan tal oudere „Tories" zoals men de con servatieven pleegt te betitelen onder hen bevinden. Zij zijn van oordeel, dat de car rière van de oorlogs-premier als leider van de partij ten einde is. Zij menen, dat hij de belangen van de conservatieven niet genoeg ter harte neemt, omdat hij niet wil luisteren naar de orders van de partij en dat hij. geen voeling heeft met de massa. Zij willen niet dat hij op nieuw premier zal worden indien de con servatieven bij de volgende verkiezingen de meerderheid zouden behalen. Er is een breuk Een welingelicht zegsman deelde United Press mede, dat het waar is, dat de „To ries" thans tot de erkenning gekomen zijn, dat Eden de man is, die Churchill als toe komstig premier moet vervangen. Hij zei verder: „Er is lange tijd in de parleVnen- taire wandelgangen sprake geweest van een breuk tussen de volgelingen van Chur chill en Eden. Deze geruchten zijn thans bevestigd." De conservatieven hebben lange tijd in een dilemma verkeerd over Churchills po sitie. Zij erkennen, dat hij een magische naam voor millioenen heeft, doch de jon gere elementen in de partij menen, dat de gebeurtenissen hebben uitgewezen, dat het Britse volk hem wel zal toejuichen als oor logsheld, doch tegen hem zal stemmen als leider van de „Tories". Eigen mening. Sommige conservatieven zeggen, dat Churchill de mécht aan zichzelf trekt. Zij klagen erover, dat hij de leiding van de partij negeert, in het Lagerhuis opstaat om redevoeringen te houden, die zijn eigen Nieuwe oefencentra van de Britse luchtmacht Het Britse luchtvaartministerie heeft bekend gemaakt dat het plan heeft acht nieuwe oefencentra in diverse delen vdn Engeland te openen en wel op 1 October. Het ministerie is ook een campagne be gonnen om twintigduizend mannen en jon ge vrouwen in luchtverdedigingseenheden te doen opnemen. mening uitdrukken, doch niet het stand punt van de partij weergeven: in één woord leeft op zijn reputatie als oorlogsleider. De mening van de dissidenten is, dat de oorlog is afgelopen, dat deze zaak achter de rug is en dat de socialisten grote stappen ondernemen om de stemmen van de massa te verwerven door concrete plannen voor te leggen en een wetgeving, die erop ge richt is de levensomstandigheden van de arbeiders beter te maken. -Om Churchill echter van het leiderschap van de pai'tij te verwijderen zal geen ge makkelijke taak zijn. Hij geniet de steun van de oude garde, de reactionnairen uit de rangen van de industriële magnaten en 4e landadel, die zich allen hevig verzetten tegen sociale vooruitgang in de industrie. Hij is bovendien een sluw en verbeten tacticus. (U.P.) De Britse thuisvloot houdt op het ogenblik de grootste gecombineerde marine-manoeuvres sinds de oorlog. Het tweeling-geschut van het vliegtuigdekschip „Illustrious" wordt in ge reedheid gebracht voo^ de spiegelgevechten. Op de achtergrond stoomt de kruiser „Vengeance" op. Zandvoorts oud-burgemeester maakt het beter Naar wij uit Alkmaar vernemen, hebben de heer en mevrouw Van Alphen en de heer H. L. baron van Taets van Amerongen een rustige nacht gehad en is hun toestand iets beter. De huishoudster van de familie Van Alphen, mejuffrouw Wijnbergen, die eveneens wegens paddestoelenvergiftiging in het Centraal Ziekenhuis is opgenomen, gaat vooruit. Nieuwe moeilijkheid: Senaat wil geen uitstel der verkiezingen De proteststaking van twee uren waartoe is besloten door de voornaamste vier vak organisaties, is volgens de eerste berichten praktisch algemeen geweest in geheel Frankrijk. In enkele bedrijven en op som mige plaatsen is het wachtwoord echter ruimer toegepast en is een 24-uren staking gehouden. Andere vakbonden hebben het bevel niet opgevolgd, daar het naar hun mening een politieke stakingj, betrofWat betreft de streek van Parijs, is het wegens de algemene 24-urenstaking, waartoe de Métro-vakbonden hebben besloten, onmo gelijk het aantal stakers te schatten. Tal van arbeiders zijn immers wegens gebrek aan vervoermiddelen niet naar hun werk kunnen gaan. Niettemin delen sommige vakverenigin gen enkele cijfers mede betreffende de sta king: bedienden 95 procent, metaalbedrijf 95 procent, bouwbedrijf 100 procent, spoor wegarbeiders 97 procent. Bij de P.T.T. 90 procent. De krantendrukkerijen'hebben het werk 15 minuten stilgelegd, in de andere druk kerijen is gedurende een uur volledig ge staakt. Het administratieve personeel van de arbeidsbeurs, die afhangt van de pre fectuur van het Seine-departement, heeft de instructies van de vakverenigingen nauwkeurig opgevolgd. Franse Senaat tegen uitstel verkiezingen. De Franse raad van de republiek (Senaat) heeft met 156 tegen 143 stemmen gewei gerd zijn goedkeuring te hechten aan het uitstellen der verkiezingen tot Maart. Zo als bekend, Besloot het Huis van Afge vaardigden eergisteren tot uitstel. Het wetsontwerp gaat nu terug naar de Nationale Vergadering. Over de stemming in .de Senaat wordt nog gemeld, dat communisten, Gaullisten en leden van de rechtse partijen tegen uit stel stemden en socialisten, M.R.P. en de grote massa van de gematigden vóór. De Senaat nam het besluit ondanks het verzoek van premier Queuille het ontwerp aan te nemen en een breuk in de regering te voorkomen. Het financiële wetsontwerp, dat dit jaar voorziet in 80 milliard francs aan extra belasting, is met 292 tegen 267 stemmen in tweede lezing door de Franse Nationale Assemblée aangenomen. Het heeft nu kracht van wet. Engelse correspondenten gedood bij vliegongeluk in Palestina David Woodford en John Nixon, corres pondenten van Engelse bladen, zijn gedood toen een Arabisch vliegtuig verongelukte bij de Transjordaanse grens. Ook werd een Arabische passagier gedood. Alle drie wa ren zij uit het vliegtuig gesprongen toen het de grond naderde. In een Arabisch rap port werd verklaard, dat het vliegtuig ver ongelukte, nadat een Joods vliegtuig erop had gevuurd boven Tiberias. Volgens een te Amman officieel uitge geven communiqué heeft een Joods vlieg tuig op het Arabische toestel gevuurd, tot dat het verongelukte. De grondstrijdkrach ten van Irak namen de Joodse machine niet onder vuur, omdat zij haar voor een toe stel van de UNO hielden, aldus het com muniqué. Volgens een Iraks officier droeg het toestel het kenteken van 't Rode Kruis. Generaal Bertollo onthulde, dat detec tives, verkleed in uniformen van leger- er luchtmacht, zich onder de samenzweerders hadden gemengd, teneinde bewijzen te ver zamelen. Gedurende de laatste twee maan den zouden de samenzweerders opruiende pamfletten verspreid hebben, waarin pre sident Peron en zijn echtgenote werden aangevallen. Tevens zouden zij betogingen hebben georganiseerd, gericht tegen de wijziging van de grondwet. Het nieuws van de ontdekking van deze samenzwering deed tienduizenden arbeiders uit vele industriële bedrijven in Buenos Aires het werk neerleggen. Zij verzamel den zich op het Plaza de Mayo, in het mid den van de stad, waar president Peron hen des avonds zou toespreken. Velen van hen droegen miniatuur galgen, om president Peron te herinneren aan zijn onlangs in Santa Fe gehouden rede, waarin hij dreigde de oppositie te zullen laten hangen. Op 8 September waarschuwde Peron zijn politieke opponenten, dat zijn geduld ten einde was: „Mijn stem zal vast zijn als ik opdracht geef tot terechtstellingen". Hij noemde als zijn tegenstanders: al degenen, die rijk zijn. die niet werken, die van beroep politicus zijn en die met „merk waardige eenstemmigheid" de belangen van buitenlandse kapitalistische trusts ver dedigen. Het algemeen vakverbond kondigde een staking tot middernacht aan. Na de rede van Peron heeft een menigte van verscheidene honderden mensen het kantoor van het liberale blad „La Prensa" aangevallen. De ruiten werden ingeslagen en brandbommen naar binnen geworpen. Interim-regering verzocht dr. van Mook's terugkeer Onze correspondent te Batavia seinde ons hedenmorgen: De terugkeer van dr. Van Mook heeft in Batavia in grote politieke kringen een ge voel gebracht van verlichting, ook bij hen die tegenstander zijn van zijn politiek. Van welingelichte zijde vernemen wij dat on voldoende vertrouwen in de inzichten van dr. Beel in de Indonesische toestand voor de federale interim-regering aanleiding is geweest om telegrafisch dr. Van Mooks terugkomst te verzoeken, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de huidige complicaties. Zodra bekend werd dat dr. Van Mook naar Batavia zou komen, werd al verwacht dat dr. Beel weer naar Ne derland zou vertrekken. Twee lioge Sovjet-ambtenaren in Wenen gearresteerd Oostenrijkse regerings-autoriteiten maf ten gisteren bekend, dat twee leidende persoonlijkheden van de Sovjet-bezettings macht in Oostenrijk door de Russische po litie zijn gearresteerd. De twee gearresteerden zouden zijn Akardi Fetotjeff, chef van de afdeling justitie van de Russische afdeling van de geallieerde contröle-raad in Oostenrijk en zijn plaats vervanger A. Shtedinsky. De arrestatie heeft vier dagen geleden plaats gehad op grond"van het feit. dat de beide Sovjet-autoriteiten te vriendelijke betrekkingen onderhielden met de Oosten rijkse autoriteiten. De arrestaties zijn door de M.V.D. verricht in directe opdracht van Moskou zonder van te voren te zijn mee gedeeld aan generaal Vladimir Kourassoff, de hoge Sovjet-commissaris voor Oosten rijk. De arrestatie van Fetotjeff, die een pro tégé genoemd wordt van mevr. Molotof heeft enorme consternatie gewekt onder alle Sovjet-autoriteiten in Wenen. De voornaamste taak van Fetotjeff was om alle voormalige Duitse eigendommen in Oost-Oostenrijk te registreren, welke op basis van de Potsdam-overeenkomst naar de Sovjet-Unie zullen worden overge bracht. (U. P.) Dewey's plannen Dewey heeft te Los Angeles verklaard, dat, indien hij tot president der V.S. zou worden gekozen, „een tegenoffensief tegen het communisme zal worden begonnen over de gehele wereld". Het zou een tegenoffensief van „vertrou wen en hoop zijn en niet van aggressieve daden". „Indien wij de communisten ignoreren geven wij hen het kleed der immuniteit dat zij wensen. Stellen wij hen buiten de wet, dan verlenen wij "hen het martelarendom dat zij nog meer wensen". Zijn plan houdt in, dat het Amerikaanse volk ingelicht zal worden waar of de communisten zich bevonden en wat zij van plan waren. „Indien zij of ieder ander onze wetten op verraad overtreden, zullen zij gestraft worden. Indien onze wetten niet voldoen, zullen we nieuwe wetten maken, die wel voldoen. In dit land echter zullen wij niemancl in de gevangenis werpen voor wat hij denkt of gelooft", aldus Dewey. ONTPLOFFING IN ROME. Door de ontploffing van een stalen fles met methaangas is èen hevige Grand uitge broken in een fabriek te Rovigo. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Gedurende verscheidene uren had de ene ontploffing na de andere plaats, zodat paniek ontstond in de omgeving. De be woners hebben in een straal van honderden meters hun huizen ontruimd. Albert Bassermann zal in Haarlem optreden Het „Zwitserse toneel-ensemble", waar van deel uitmaken Albert en Else Basser mann, die in het begin van het Hitier- regiem Duitsland hebben verlaten en de Zwitserse nationaliteit verwierven, zal ge durende de maand October een grote tour- née door ons land maken met Henrik Ibsens „Gespenster". Zij komen op 11 Oc tober in Haarlem. De 81-jarige Albert Bassermann die op het ogenblik in Zürich optreedt, speelde gedurende de maand Augustus 30 dagen achtereen te Wenen. riet woord is aan C. F. Rstnuz: Vooruit! Men moet de slechte her innering van zich af laten vallen, zoals dc boom zijn wormstekige vruchten laat vallen. Hogerhuis-debat over Bevins politiek Tijdens het de.bat over de buitenlandse politiek in het Britse Hogerhuis heeft lord Salisbury, de leider der oppositie in het Hogerhuis, aangedrongen op de afschaffing van het recht van veto in de Veiligheids raad. „De enige manier om de vrede te verzekeren is: de Sovjet-Unie duidelijk maken, dat voor het geval zij een oorlog zou beginnen, er voor haar geen mogelijk heid is deze te winnen", aldus lord Salis bury. Volgens lord Cecil of Chelwood (onaf hankelijk), de vroegere Britse vertegen woordiger bij de Volkenbond, moet een mogendheid, die haar toevlucht tot oor log zou nemen duidelijk worden gemaakt, dat zij tegenover een zo overweldigende meerderheid zou komen te staan, dat mis lukking zeker is. Volgens viscount Samuel (leider der libe ralen in het Hogerhuis) zouden er zonder de UNO thans oorlogen woeden. „Ondanks de Sovjet-Russische oppositie moet de hoop op de UNO gevestigd blijven", is". Dr. Cyril Garbett, aartsbisschop van York, verklaarde dat Stalin „op het hoog ste niveau" gewaarschuwd moet worden voor het gevaar van de toestand. Zes eenheden kolen voor kamerbewoners Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat van de brandstoffenkaart TB 806, welke aan kamerbewoners wordt uitge reikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het kopen'van drie eenheden vaste brandstoffen per bon. Aufobus reed erker van een Heemsteeds huis Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is een autobus van lijn 3, die juist van het eind punt in de Clivialaan in Heemstede was vertrokken, in de Hortensialaan tegen de pui van een huis gereden, waardoor de erker van deze woning afgeslagen en voor het belendende huis geschoven werd. De Hortensialaan vormt een zeer smalle verbinding, die bovendien een flauwe bocht maakt, tussen de Clivialaan en de Zand- voorter Allee Zolang de verschillende werkzaamheden de Zandvoortselaan en de Laan van Rozenburg onbruikbaar maak ten, waren de autobussen gedwongen door de Hortensialaan te rijden. Gistermiddag stond juist op het linker weggedeelte een vrachtwagen geparkeerd, waardoor de chauffeur bij het maken van de bocht Clivialaan-Hortensialaan naar rechts moest uitwijden. Toen hij daarbij de rand van het trotttoir raakte, verloor hij de macht over het stuur en schuurde de wagen langs de gevel van het perceel Hor tensialaan 4, nadat een lantaarnpaal op de stoep was afgeknapt. De erker van het huis werd er finaal afgereden en voor de muur van het vol gende huis geschoven. Het mag wel een wonder heten, dat hier bij geen persoonlijke ongelukken zijn voor gevallen, temeer daar in de Hortensialaan altijd veel kinderen spelen. De schuldvraag De politie onderzoekt in hoeverre van een rij fout van de chauffeur sprake is. De bewoner van het getroffen perceel, de heer A. A. Thoolen, die het ongeluk heeft zien gebeuren, verklaarde, dat naar zijn mening de chauffeur geen schuld had, in tegendeel alles had gedaan om de bus „recht" te trekken. Indien hij dit niet ge daan had was het voertuig de vestibule ingereden. Van te snel rijden kon geen sprake zijn, daar de wagen net vertrok ken was. De heer Thoolen had de dag tevoren de N.Z.H. telefonisch er opmerk zaam op gemaakt, dat het weer mogelijk was de bussen de Clivialaan uit te laten lijden, zodat de gevaarlijke Hortensialaan werd vermeden. Een employé van de maat schappij antwoordde toen, dat dit verzoek schriftelijk moest worden ingediend. Nadat Vrijdagmiddag het ongeluk was gebeurd, werden onmiddellijk alle chauf feurs geïnstrueerd hun route niet meer via de Hortensia- maar via de Clivialfcan te kiezen. Verhoging busfarieven gaat 1 October in De tariefsverhoging op de stadsbussen, waarover wij onlangs enige mededelingen deden, gaat 1 October in. Met ingang van die datum wordt de rit prijs op de stadstram Haarlem-Heemstede van 12Va op 13 (kind van 7VS> op 8) cent gebracht, wegens de intrekking van het halfje. Zodra de tram door de bus is vervangen, zal ook op de lijn Haarlem-Heemstede het nieuwe bustarief: 15 cent voor een enkele rit of overstapje, gelden. DROOG EN ZONNIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Heldere nacht mot weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid- West. 26 September: Zon op 6.32 uur. onder 18.30 uur Maan op 22,27 uut, onder 15.47 uur 27 September: Zon op 6.34 uur, onder 18.28 uur Maan op 23.44 uur, onder 16.35 uur O

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1