P. SCHOEN Meubilering J Bijzonderheden uit'de Haarlemse bevolkingsstatistiek Voor vrachten groot en klein moetubijTEMPOzijn gezeefde bruinkool VAN ALTENA ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD ZONDAG 26 SEPTEMBER 1948 I HAAR LAM, Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Het vrouwenoverschot wordt kleiner. - Verlaging j Grote_ Markt. Zaterdag 7.30:Brouwerskapel. van het sterftecijfer. - De mensen worden nog steeds ouder ing Klokhuisolein. Avondgebed Ds. Spliet- i hoff. Zondag 10: Ds J. A van Selms. Nijme gen 7. Bijzondere dienst. Ds. K H. E. Gra- vemeyer. Den Haag Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein 10: Ds. J. van Dijk. van Nijmegen Noorderkerk, Velserstraat. 9: Ds S. H. J. In Haarlem wonen, het is bekend dat dit. nu 80 tegen slechts 24 in dezelfde maanden kadeS verschijnsel zich in de meeste steden van van 1938 en 47 in die van 1939. Maar daar- Bakenesserkerk. Vrouwestraat 9 30: Ds pCJ ons land voordoet, meer vrouwen dan man- bij moet rekening gehouden worden met j Mackaay. Kinderkerk 10 30: Ds Op 1 Juli van dit jaar waren de cijfers 76902 mannen en 82974 vrouwen. Een ver schil dus van 6072. In procenten uitge drukt 48,1 pet mannen en 51,9 vrouwen. Tien jaar geleden telde Haarlem 65.208 mannen en 71.182 vrouwen. Toen waren de percentages dus 47,8 mannen en 52,2 vrouwen. In die 10 jaar is dus, al vermeerderde het vrouwenoverschot van 5974 tot 6072, in verhouding het aantal vrouwen op het totaal der bevolking wat verminderd. In normale tijden werd het vrouwen overschot steeds vergroot door de vesti gingen en vertrek. In 1938 vestigden zich in Haarlem 3950 mannen en 5197 vrouwen; er vertrokken van hier 3521 mannen en 4625 vrouwen. Dit betekende dus een ver meerdering van 't aantal vrouwen jn onze stad in 1 jaar tijd van 144. Over '39 was het 133 Daaraan is door minder verhuizingen wegens het tekort aan woningen een einde gekomen. In de eerste zes maanden van 1948 vestigden zich hier 1782 mannen en 2099 vrouwen; naar elders vertrokken 1769 mannen en 2136 vrouwen. Dit betekent dus zelfs een vermindering van het vrouwen overschot, al is het dan ook met slechts 30. Het mes snijdt nu evenwel aan twee kanten, want er worden ook meer jongens dan meisjes geboren. In de eerste zes maanden van 1948 zagen in Haarlem 965 jongens het levenslicht, tegen slechts 874 meisjes. Een verschil dus van niet minder dan 91. Dit is intussen slechts voor een deel blijvende winst, want er overlijden in het eerste levensjaar in verhouding ook meer jongens dan meisjes. In bedoelde zes maan den stierven hier 47 jongens en 33 meisjes. Daardoor gaan er van de 91 al weer 14 af. Bij een vergelijking van de cijfers over de sterfte op verschillende leeftijden in de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem troffen ons nog enige bijzonder heden. Het totale sterftecijfer is in de eerste zes maanden van 1948 zeer laag ge weest. er stierven hier slechts 718 mensen, tegen 688 in hetzelfde tydvak van 1933. cn 769 in 1939, de beide jaren die aan de oorlog voorafgingen. Daarbij moet men be denken dat sinds 1 Juli 1938 het bevol kingsaantal steeg van 136.390 tot 158.876. Ogenschijnlijk is het sterftecijfer van kinderen beneden 1 jaar. in de eerste zes maanden van 1948 hoog geweest. Het was het feit dat 1947 een zeer hoog geboort' cijfer had. Opvallend is dat er niettegenstaande de bevolking sterk is toegenomen er nu minder oude mensen zijn overleden dan in hetzelfde tijdvak van de genoemde voor oorlogse jaren. In zes maanden van 1948 stierven 338 mensen van 60-79 jaar en 117 van 80 jaar en ouder. Voor 1938 waren de cijfers 337 van 60-79 jaar en 116 van 80 jaar en ouder. Voor 1939: 361 van 60-79 jaar en 136 van 80 jaar en ouder. Dit toont opnieuw aan dat de mensen thans veel ouder worden dan vroeger. Dit verschijn sel doet zich al tientallen jaren voor. Het zal op den duur tengevolge hebben dat er een tijd komt dat er in verhouding weer meer mensen op hoge leeftijd sterven, want hoe groter de groep levenden in de jaarklassen wordt, hoe groter ook het aan tal sterfgevallen. Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) De ontgroenpartij in Stoop „Wij waren niet vervelend", zeggen de studenten De studenten, die Donderdagmiddag in Stoop's Bad een ontgroenpartij hebben ge houden leden van het „Haerlems Stu- dentengildt" hebben bezwaar gemaakt tegen de voorstelling van zaken onder meer aan van de directie van de zwem inrichting afkomstige gegevens ontleend in ons bericht van gisteren. De vermelde feiten zijn over h# alge meen wel juist, zo zeggen deze studenten, maar de geest waarin een en ander plaats vond. was volgens hen niet „vervelend". Het lastig vallen van de badmeisjes be stond hierin, -dat de „groenen" een huwe lijksaanzoek in het Oud-Hollands moesten doen. hetgeen, zo zeggen de studenten, door de meisjes zeer op prijs werd gesteld. Dat zij een dokter voor een gefingeerd ongeval hebben gealarmeerd, wordt ont kend. Toegegeven wordt dat de badmeester in opdracht van de oudere jaars-studenten in het water werd geworpen. Het bestuur van het „Haerlems Studen- tengildt" wijst erop, dat de ontgroening volgens de daarvoor geldende reglementen is uitgevoerd. Excessen, zoals te Amster dam zijn voorgekomen, vinden ook in het oog van het „Haerlems Studentengildt" geen genade. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 September 1948 BEVALLEN van een zoon: 22 Sept. C. Mooser—Polak; A. M. E. Pleviervan Mee- rendonk; 23 Sept., H. M. van der RaadBra- kel; M. A VerheulVeer; 24 Sept.. M. J. ter Voort—Nu poort: A. van DamSiewertsen. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept.. S. A. E NiessinkSchol; G. Teeuwenvan der Meij: E. van HeiningenKramer; H. J. van der WerffHofsté; P. van der PolBooms; 24 Sept. J C E. GloerichBoerr?; H. G. van Aanhou:Prinsen; J M. RiedenWa goner: E M. VisserJeltsch. OVERLEDEN: 21 Sept.. H C. Muskens— Stoppendaal, 77 j., Langendijkstraat; 22 Sept C. van Asperen. 50 j.. Kleine Houtstraat; 24 Sept., C. Kan. 60 j., Spaarne. Vader en Moedertje spelen ze graag Gun ze dat genoegen en loop eens binnen bij v. Weert. Wij hebben van die gezellige kindergarnltuurtjes en niet duur. VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Laatste zomerconcert der H.O.V. Dit was de avond van „De Vuurvogel" van Strawinsky, die door Kees Hartvelt met ons orkest op verrassende wijze werd ten gehore gebracht. De rest van het concert moest er bij verbleken. Alleen het fraaie baritongeluid van de operazanger Theo Baylé, die de Proloog uit Paljas en de grote aria uit „Un ballo in maschera" zong, steeg een behoorlijk eind boven de middelmaat uit. Maar de combinatie Leoncavallo- Verdi met Strawinsky was verre van ideaal. Het was duidelijk dat, zowel de Se renade voor strijkorkest van Tschaikowsky nacüsïaan 14. als de Teil-ouverture van Rossini, weinig of niet voorbereid waren en alle beschik bare studietijd gespendeerd was aan de suite van Strawinsky. Maar die bracht dan ook ruime vergoeding. Vooreerst al het werk zelf, waarmee de componist zich vrij gevochten heeft van zijn grote leermeester Rimsky Korsakow, hem overtreffend in fantasie en structuur en hem evenarend in het hanteren van het orchestraal kleur- palet. Gezien de evolutie van Strawinsky sinds „De Vuurvogel", die in 1910 voltooid Leeuwen. Den Haag, Jeugddienst Kapel Be- Ihesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Br. A. Veenhof. Kinderkerk. 10 45: Ds. A. J. van Rhijc. Diaeonessenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Ned. Herv. Gem. Jansstraat. 10.30: Ds. P. J. Mackaay. Ver. van Vryz. Herv., Jacobstraat 6. 10,30: Ds. Hefting van Nijmegen Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 26 Septembre a 10 h. 30: Jour- née de l'Eglise: Culte a Lindenheuvel. pré- sidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie. Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: H. v. Doorn, Heiloo. 6.30: Openluchtsamen komst a. d. Kruisweg. Zuiderkapel. Zuider straat 15. 10: Dhr. Joh. Oostveen, Evang. te Alkmaar, met medewerking van het Zui derkapelkoor. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 7 45: Jeugdbijcenkomst. Opwek kingssamenkomst, Zuiderstr. 15 Donderdag 8: Dhr. J. N. Voorhoeve, Noordwijk a. Zee Youth For Christ. Kloppersingelkerk Zater dag 2 Oct. 8: Jeugdraliy. Sprekers: Ds W. Fijn van Draat, Overveen; H. F. Huson. Oos« zaan. Jettie Visser, sopraan: Frans v. d. Velde, orgel. Vrije Evang. Gemeente. Bake- nessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé, m. koorzang Ned. Herv. Evangelisatie j Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. N. Kleerma ker. van Genemuiden. Broedergemeente Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst Zondag 10.30: Gemeensch. dienst in Amsterdam. Kerkstraat. Voorg. Ds Schutz. Fvang. Luth. Gemeente. Krelagehuis. Leid- sevaart. 10.30: Ds. W. Spliethoff Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder, Rem. Gerei. Gemeente. 10.30: Ds. L. J. v. d Lof, van Nijmegen Geref. Kerk, Kloppersingel kerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boevin- ga. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10 30 en 5: Ds. D. Nieuwenhuis. Geref. Gemeente, Park laan 21. 7.30: Ds. v. d. Ketterij. Geref. Ge meente onder 't Kruis. Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds, J. A. Smink. van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E van Dijk. van Den Haag. Chr. Geref. Kerk. Floresstr. 10 en 5: Ds. Holtrop. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst 'geb Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings dienst. 8: Verlossingssamenkomst, o.l.v. Me vrouw Sr. Kapitein Vos Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Lin- Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10 Samenkomst. 'Broodbreken). Gemeente des Heren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samen komst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Sa menkomst. Gemeente van Christus. Ged. O. Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Kerk v. Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Da gen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samen komst. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Men- senwijdingsdienst. Christian Science. Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Eng. Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastr 21. 10 werd, 'zou men kuMen zêig'en da't"dit werk J" 3i„SS5dien!,t0Hsni'!5- "c"t'll]„Ap05-t' Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst „Spaanse kunst" „Geloof en Wetenschap" heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen, getuige het grote aantal mensen dat gisteravond naar de schouwburg was gekomen om te luisteren naar de lezing van pater H. Schouten O.E.S.A., over de Spaanse kunst. Als kenmerken van de Spaanse kunst noemde pater Schouten de innige ver bondenheid met de volkscultuur. De volks muziek werd bewerkt door de Spaanse componisten en een schilder als Goya kan zeker representatief worden geacht voor de „wijze van zien en zijn" van het Spaan se volk. De kloof tussen volk en kunste naar hier helaas vaak te breed be staat daar nauwelijks. Wat de Spaanse schilderkunst betreft, die pater Schouten tot de hoofdschotel van zijn causerie had gemaakt, wees hij op de vaak sterke overeenkomst tussen de oud- Spaanse en de oud-Hollandse stijl. Dezelfde belangstelling voor vorm en kleur, het zelfde ernstige realisme, dezelfde verbon denheid aan de materie. Na deze algemene opmerkingen en een aantal lichtbeelden die een inzicht ver schaften in land en architectuur, richtte hij zijn aanc.acht op de grootste drie Spaanse schilders, El Greco, Velasquez en Goya. El Greco, de Griek, die toch zo typisch Spaans schilderde, Velasquez, de Spaanse Rubens, een grand-seigneur wiens kunst werd gestuwd door een grote sociale dienstbaarheid en die de schepper was van het Spaanse portret. Goya tenslotte, het phenomeen. Pessimist en schilder van fusil lades, sarcastisch en ironisch legde hij meedogenloos de wonde plekken bloot. Maar bovenal de realist en visionair, die de vertolker van het Spaanse volkskarakter was. De heer J. H. Luyken treedt af als voorzitter van EDO De leden van de voetbalclub EDO zijn uit genodigd de jaarlijkse algemene vergadering bij te wonen op Dinsdag 12 October. De agenda vermeldt de verkiezing van bestuurs leden. De heren J. H. Luyken en G. J. Tim mermans, die periodiek aftreden, stellen zich wegens drukke werkzaamheden niet herkies baar. De heer Luyken is twee en veertig jaar lid van EDO en vervult het voorzitterschap vijftien jaar. In de plaats van Lawrence zal H. Ware als oefenmeester van EDO optreden. Deze speelde de laatste jaren in Northwich Vic toria F. C. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes. Kruis weg 30. tel. 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. tel. 23525 Te Aalsmeer is benoemd tot hulppredi ker bij de Ned. Herv. Gemeente Ds. J. W. van der Does, Ned. Herv. predikant te Mon nikendam. eigenlijk niet meer representatief is voor de componist. Doch bij iemand die als hij bij elke nieuwe compositie van stijl veran derde, is zulk een maatstaf niet aan te leggen. Met „De Vuurvogel" stond hij in ieder geval zelfstandig en men kan zich bij het horen van dit stuk verbazen en ver heugen om de gezonde muzikale krachten die er uit spreken en die gerealiseerd zijn op een wijze die meesterlijk mag genoemd worden. Zo gezien is het even representa tief als welk danig opus dan ook uit zijn zeer gevarieerd oeuvre. Twee-en-twintig jaar geleden bracht Mengelberg het stuk in onze Concertzaal en ik geloof niet dat het er sindsdien nog geklonken heeft. Dat Hartvelt het aangedurfd heeft om de zeer lastige partituur in studie te nemen en er in slaagde er een alleszins beheerste uit voering van te geven, mag met een bijzon der woord van lof worden geprezen. JOS. DE KLERK. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 28 September 1948 des avonds van 7V68Vi uur door George Robert. Het programma vermeldt alleen werken van J. S. Bach. 1. Preludium en Fuga F gr t.; 2. Herr Gott! Dich loben wir (Per omnes ver sus); 3. Preludium en Fugo g kl. t.; 4. Sonata III d kl. t.. Andante. Adagio e dolce, Vivace; 5. a. Das alte Jahr vergangen ist. b. In Dir ist Freude; 6. Toccata en Fuga d kl. t. (op verzoek). (Soefi Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Mej. Fr. J. Quanjer, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- iianakerk, 8: Ds. G. H v. d. Woord, van Spaarndam Jeugddienst. 10: Dr. H. v. d. Loos Zaterdag 7 30: Avondgebed Immanuëlkerk. 10 en 7. Ds. J. de Jong Kon. Emmaschool Raafstraat, 10 en 5: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. C. Mankes Zernike, te Rotterdam. Evang. Luth. Ge meente. in de Noorderkapel. Minahassastr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Leger des Heils. Ce- ramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. Leider Ka pitein Knippenberg. 8: Dezelfde. Geref. Kerk Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J A. van Arkel. Christ. Ge ref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuyzen. 7: Ds. G A. Barger Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. H. Bartlema. Zondagochtendsamen komst. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jcugdgebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel. Old Finish HUISKAMER compleet 745. SPAARNWOUDERSTKAAT 130 Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t/o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv„ Haarlem. Geref. Kerk. Chr. Ly ceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Koedicfslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. J. B. v. d. Sijs. Camplaan. 10: Ds. J. B. v. d. Sijs 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk, (Art. 31) He renweg 111. 9 en 3: Ds. S. P. J. Goossens, te Amersfoort. Christ. Geref. Kerk, Meer en Bos. 3: Ds. Holtrop. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J Ph. Eggink. Ned. Herv Pred. te Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Dr. W. F. Dankbaar, van Oegstgeest. Jeugddienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. M. Strating. te 's Heer Abtskerke. 7: Ds F. R. A. Henkels, te Heemstede. Jeugdappèl. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorgangster N. P. B. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds. P. Hainjé, van Val kenburg (Z.-H.) Vrije Katholieke Kerk, Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Soefi Beweging. Popellaan 1. 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, te Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor bereiding H. Av. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel" Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. 3.30: Openluchtsamenkomst van het Leger des Heils op de Kolk en Ha venplein. Agenda voor Haarlem „De Rode Duivel". (Spaarne). Men moet wel bewondering hebben voor de lieden, die aan de Amerikaanse filmpro ducenten de scenario's leveren voor de Wild-West- oftewel cowboyfilms. Zij weten het welbekende thema van de brave hel den, die het altijd weer winnen van de ongure schurken, in ontelbare variaties toe te passen. In „De rode duivel" komen er nu ook Indianen aan te pas en het verhaal is er niet minder spannend door geworden. Trouwens, de "man die er de hoofdrol in speelt, is Roy Rogers, die, desnoods ook zonder Indianen, wel in staat is, de lief hebbers van dit genre films de volle maat te geven. „Humoresque" (Cinema Palace). De speelse oppervlakkigheid van Dvorak's populaire „Humoresque", die de basis- De minister van Justitie heeft een com missie van advies voor het gevangeniswezen geïnstalleerd. Aan deze commissie zullen plannen worden voorgelegd, welke verband houden met de voorgenomen reorganisatie van het gevangeniswezen. Voorzitter der commissie is dr. N. Muller te Amsterdam. Tegen de 55-jarige ex-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, C. H. C. S., die van 1932 af lid der N S B. was, zeer vele jongemannen naar Duitsland zond en die ook „hoofainzetleider" voor Rusland bij de .,N.V. Nederlandse Oostbouw" werd, is twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Vrijdag is het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" met troepen naar Indonesië ver trokken. De opvarenden kunnen in Port Said en bij aankomst in Batavia post ontvangen, mits deze uiterlijk respectievelijk op 26 Sep tember en op 11 October ter post bezorgd wordt. HAARLEM EN OMGEVING In een op Zondagavond in de Grote Kerk te houden bijzondere kerkdienst, uit gaande van de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk der Ned. Hervormde Gemeente, zal spreken de heer dr. K. H. E. Gravemeyer. Organist is Feike Asma. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een crediet van f 1850 te verlenen voor het herstellen van de Kwakel over het Heemsteedse Kanaal. Op de begro ting van 1947 was reeds een crediet toege staan, maar de werkzaamheden konden niet worden uitgevoerd, omdat degenen, die het werk zouden kunnen uitvoeren, geen tijd beschikbaar hadden. Binnenkort zullen de lanen, gelegen ten westen van de Raadhuisstraat en ten zuiden van de Kerklaan in Heemstede gereed ko men. B. en W. stellen voor aan de straten de volgende namen te geven: „Overijssel"-, ..Gelderland"-, „Utrecht"-, „Brabant"-, „Lim burg"-, „Zeeland"- en „Provinciën"-laan. PRISMA KIJKERS GR.HOUTSTB. KEIP Fiaast luxor Hun weelde aan exotische milieuschilde ring vormt een pasklaar draaiboek, de karakters zijn fel-gekleurd en ongecom- pliceerd genoeg om door iedere bioscoop- j bezoeker begrepen te worden en de actie is doorgaans even levendig als in een drie- i stuivers-„thriller". Ook „The razor's edge" dat de basis leverde voor deze film, bezit I deze eigenschappen in ruime mate en re gisseur Zanuck heeft er een dankbaar ge bruik van gemaakt. De handeling flitst van de Parijse onderwereld naar een In dische kloostertuin, vandaar weer naar het luxueuze society-leven en vice versa.1 zodat men volop aan zijn portie locale kleur toekomt. Maar onder die fraai ge polijste oppervlakte gisten en botsea de vele menselijke conflicten en hartstochten. Meesterlijk verweeft Maugham die psycho logische spanningen met. het schijnbaar onbewogen leven-van-alledag: de film moest dit alles aanvaardbaar in beeld brengen. Dat zij daarin boven alle verwachting geslaagd is, is vooral te dan ken aan het voortreffelijke spel der hoofd- i en bijrollen. Alleen de „leading man". Ty- rone Power, valt lichtelijk uit de toon, maar alle andere hebben Maugham's figu- 1 ren ogenschijnlijk cliché-typen als in i ZATERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: 'Aan d' oever van een snelle vliet", 8 uur^ Gem. Concertgebouw: Amusement-, show- en dansavond, 8 uur. Luxor: „Anna Karenina", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur City: „Ik doodde mijn kind". 18 j.. ,ww„w„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Spaarne: „De rode twee zeer verschillende r duivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.16 u Frans Hals: zuiver weergeeft. De vioolsoli zijn gaaf „Op het scherp van de snede". 18 j., 2.30, 7 en - 9.15 uur Rembrandt: „De klokken van St. Mary", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Palace: „Humoresque". 18 j., 1.45. 4, 6,45 en 9.15 uur. ZONDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Operette ..De betoverde prinses". 2 uur. „Fluffy neemt de leiding". 8 uur. Luxor: IJaarlems Kunstgemeenschan „Roverssvmphonie", 11.15 uur. Gem Concert gebouw: ..Baron Kneut", 8 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 27 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. melodie van deze film vormt, is in schrille goedkope treinlectuur, maar met een on- tegenstellmg tot de diepe tragiek van het vermoede psychologische diepgang uit- I verhaal, dat door de onmiskenbaar sterke stekend begrepen en vertolkt De snobis- j dramatische talenten van Joan Crawford tiscbe oom met zijn honger naar society- een aanvaardbare, zij het heftig op het ieven, de aan lager wal geraakte vrouw en sentiment speculerende, ontwikkeling de andere bonte figuren, zij zijn allemaal krijgt. Het is vooral de muziek de waar- lichtelijk melodramatische karikaturen, dige, klassieke vioolmuziek van de meesters maar ze ontroeren desondanks telkens weer die deze rolprent haar aantrekkelijkheid i door hun echt-mensehjke uitzichtloze wor- geeft. Behalve een enkele concessie aan de I steling met het zelf-ontketende noodlot, algemene smaak, die melodieën wil her- kennen, heeft deze film zich weten te hand- "The hells of St. Mary (Rembrandt) haven op het hoge niveau waarop zij door Een verhaal over een Katholieke school in de keuze van het onderwerp kwam: De Amerika met m de hoofdrollen de char- loopbaan van een violist, die voert tot het meur Bmg Crosby als moderator en Ingnd hoogste podium van de tijdeloze „goede Bergmann als moeder-overste. Een nogal muziek" Joan Crawford en John Garfield ongebruikelijke combinatie. Crosby blijft ormen een sterk duo, dat de lyriek van de populaire knaap met de mooie stem en zielsbêroeringen de gemoedelijke manieren en Ingrid Berg- - man het moet gezegd acteert zo voor niet fragmentarisch, wat een compliment treffelijk, dat zij haar rol overtuigend weet te maken. Wanneer men een gegeven van dit drakerige peil gaat verfilmen, met de technische middelen van Hollywood, met een paar populaire acteurs en met scenario schrijvers die af en toe met een voortref felijk stukje dialoog uit de bus komen, dan maakt men een beste kans om een groot deel van het publiek te imponeren. „Anna Karenina" (Lu x o r). De betekent voor de maker van zulk een „zware" film. doch tevens eisen stelt aan het publiek. In het voorprogramma de Haagse festi viteiten, de Troonrede en de gouden koets. „Op het scherp van de sne«fë" (Frans Hals) Het is eigenlijk vreemd dat Hollywood na de „Painted Veil" Somerset laugham's zeer „fotot novellen derde verfilming van Tolstoi's beroemde altijd met rust gela'-cn heeft, want er is i roman thans onder regie van Julien Du- nauwelijks idealere film-stof aan te wijzen, vivier in een Alexander Korda's productie is al evenzeer als haar twee voorganger^ een letterlijk volgen van de feitelijke ge gevens van het boek geworden: het ver haal van de vrouw, die, getrouwd met een harteloze ambitieuse Russische hoge amb tenaar, haar minnaar, graaf Vronsky. een Don Juaneske figuur, volgt en met hem gelukkig is. tot deze de consequenties van hun liefde niet durft te aanvaarden en haar verlaat. Anna Karenina werpt zich voor een trein. Een gegeven dus, dat ontdaan van de psychologische diepte, die Tolstoi met litteraire middelen wist te bereiken niet nieuw is en in de film zijn aantrek kelijkheid verkriigt door een degelijke kijk op het Tsaristische Rusland in de tachtiger jaren. De verfilming is op twee of drie ge slaagde beeldovergangen na conventio neel. zo zelfs, dat men zich met enige ver bazing afvraagt of dit nu werkelijk een schepping is van de regisseur van „Le carnet de baF' en „Pépé le Moko". De slot scènes lijken co uit een vorige film. waarin Vivien Leigh, (Anna Karenina) optrad, Waterloo Bridge, overgenomen De scène, waarin de heldin een einde aan haar leven maakt, lijkt als twee drup pels water op een soortgelijke episode in Marcel Carne's ..Les oortes de la nuit". Ralph Richardson levert als Anna's echt genoot een pakkende creatie, hetgeen van de vlakke Vrönskv van Kieron Moore niet gezegd kan worden. Constant Lambert schreef een voortreffelijke partituur bij het scenario. „Ik doodde mijn kind" (City). Deze Zwitserse film bereikt helaas niet het peil van „Marie Louise" en „Achter de wolken". Het is een nogal melodramatische geschie denis van een dokter, die er na een inner lijke strijd toe overgaat, een wettelijk ver boden operatie te verrichten bij zijn doch ter. die het slachtoffer is geworden van een erfelijk belaste misdadiger. Het meisje sterft en de dokter geeft zichzelf bij de justitie aan. Het verhaal bereikt een cli max in de rechtszaal, waar een handige verdediger een juridische oplossing .van het probleem aan de hand doet, welke door de ontroerde jury wordt geaccepteerd, zodat de dokter met een „voorwaardelijke vrij spraak" naar huis mag gaan. Blijkbaar om de tragiek van het geval een beetje te verzachten heeft de scenario schrijver zich dikwijls op zijpaden begeven en er „het geheim van de hoofdverpleeg ster" bijgehaald, dat na de eerste vijftig meter film voor de scherpzinnige toeschou wer al geen geheim meer is, maar dat pas in de laatste tien meter wordt onthuld. SCHEEPVAART Annenkerk, JapanRotterdam 24 Sept. v. Hongkong. Garoet, 4 Oct. van Batavia te Rot terdam verwacht. Kedoe. RotterdamJava 24 Sept. van Marseille. Sibajak, Batavia— Rotterdam pass. 24 Sept. Kaap Guardafui. Veendam, 24 Sept. van Rotterdam naar New York. Willem Ruys. Java—Rotterdam 24 Sept. van Port Said. Boissevain, Rio de JaneiroYokohama. 24 Sept. van Manilla naar Hongkong. Groole Beer. 24 Sept. van Batavia naar Padang. Kota Gede, BataviaRotterdam pass. 24 Sept. Ouessant. Nieuw Amsterdam. 24 Sept. var, New York naar Rotterdam. Nigerstroom. 24 Sept. van Lonada naar Lobito. Tjibodas. Buenos AiresJapan, 22 Sept. van Port Elisabeth. Tjitjalengka, 22 Sept. van Amoy te Manilla. Volendam. 24 Sept. van New York te Rotterdam. Westland, Amsterdam—Buenos Aires pass. 24 Sept. Fernando. Westerdam. 24 Sept. van Baltimore naar New York. Wel tevreden, Rotterdam—Java pass. 24 Sept. 7 u. Point de Galle. Bioemendaal Cabaret „de Rode Pijl" Voor de afdeling Bioemendaal van de Partij van de Arbeid zal Vrijdagavond 1 October in het Jeugdhuis het cabaret „De Rode Pijl" optreden. Gereformeerde kerk Niet Zondag, zoals gisteren is gemeld, doch Zondag 10 October zal dr. J. L. Koole in de morgendienst door prof. dr. F. W. Grosheide uit Amsterdam worden t^ves- tigd als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Bioemendaal. In de middag- dienst doet de nieuwe herder zijn intrede. Welke dokter? De artsendienst wordt Zondag 26 September waargenomen door dr. S- B. Drijber. Heemslede Verbetering der situatie bij de Javalaan in Heemstede De Duitse weermacht heeft in 1944 veer tien woningen, gelegen aan de Javalaan en op de hoek van de Meerweg in Heemstede, laten afbreken. Daardoor is een toestand ontstaan, welke reden tot het uiten van klachten gaf. Het was voor B. en W. van Heemstede niet gemakkelijk een einde te maken aan de situatie. Het is hun gelukt een goede oplossing te vinden en wel in deze zin, dat de gemeente overgaat tot aan koop van de grond met de daarin aan wezige fundamenten en tot overneming van de rechten op de inschrijvingen op het Grootboek voor de wederopbouw, welke aan de tegenwoordige eigenaren te dezer zake zijn toegekend. Hierdoor wordt be reikt, dat de bebouwing van dit terrein kan worden bezien in samenhang met die van de aangrenzende aan de gemeente reeds in eigendom behorende gronden, waardoor een, vooral in stedebouwkundig opzicht, beter toestand dan vóór de afbraak kan ontstaan. De kosten van de grond be dragen 10,per vierkante meter. Een crediet van ongeveer 65.000 is nodig. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het bedrag beschikbaar te stellen. „Enkele qegevens omtrent Adriaan Pauw" De Vereni|ing Oud-Heemstede-Benne- broek heeft het plan opgevat, om in dit jaar, ter gelegenheid van de herdenking van de Vrede van Munster, waaraan de naam van Adriaan Pauw. een der vroegere ambachtsheren van Heemstede, nauw ver bonden is. een studie uit te geven, getiteld „Enkele gegevens omtrent Adriaan Pauw", welke later zal worden vervolgd met „Het Slot te Heemstede en zijn bewoner Adriaan Pauw". De kosten verbonden aan het doen uitkomen van een dergelijke studie, welke belangeloos wordt samengesteld door dr. J. C. Tjessinga. oud-griffier der Provin- ciale Staten van Friesland, wonende te Heemstede, zijn van die aard. dat de ver- eniging niet in staat is, deze geheel voor 1 eigen rekening te nemen. B. en W. achten het tot stand komen van dergelijke uit gaven van dermate groot belang voor de gemeente, dat zij voorstellen een bedrag van maximum 500 beschikbaar te stellen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: E. Schoolderman en M. A. E. Janssen. G. J. van der Kroft en G. W. M. van Vessum. GETROUWD: A M. Reedijk en S. C. Schuurhof. W. H M. Cornish en A. Steenber gen. F. H. van Nassau en A. W Kerkman. L M. A van den Arend en A. Andela. W. de Haart en E van Bilderbeek. BEVALLEN: H. I edema—Asten, (d.); E. E. J. SerruysWestermann (d.): C. R. E. van VessumHorsten (z.); G. J van der Pols— Hoeij (z,); L. C. van RoodenSmit (d.); C. GeuzenbroekGroenendijk (d M. de Groot Rusman (d.). OVERLEDEN: H. van Beried, 50 jaren. Een klein en kostbaar Amsterdams mode huisje heeft wat nieuws bedacht en daar was ik bij gevraagd. Zo stond ik tussen de, voor een gezet heer, beschamende spiegels van het precieuze salonnetje temidden van de wonderkinderen van de Olympos, die de vrijers der Muzen zijn en ik vond het, onder ons gezegd, maar raar. Marietje van dat modehuisje, die een hele Marie gewor den is met die zwarte, glanzende wrong in haar nek, wilde de oude vriendschap aan- I halen en dus had ze gezegd: „je komt toch vooral ook?" Het was haar idee geweest om de haute couture te binden aan de hoge litteratuur. Die Amsterdamse salon van haar, aan de P. C. Hooftstraat, moest kleren en letteren vermaagschappen en tussen de Nertzen, de bevers en tafzij en fluweel moest een mon- I dain en modieus brandpunt ontstaan, waar schrijvers en poëten tezamen zullen komen, i „Een idéé als ieder ander" zei ik tegen I Helen Haasse, die er ook was en professor Donkersloot deed voor de jool een grijs bontmanteltje aan, terwijl Han Hoek stra, die goede dichter, een guitig hoedje met veren paste. Er waren heel wat meisjes en jongens van de litteraire vlakte. Victor van Vries land zat op een coquet empire stoeltje bor reltjes te blazen en Rein Blijstra at sand wiches en kaasblokjes, toen een vriendin van Maria „bij ontstentenis van de auteur zelf" een Vestdijks essay'tje reciteerde, waarin die meester-schrijver. krampachtig als geen ander, in letteren de rose banden tussen haute coü- en litteratuur samen knoopte. Hij had daarbij de hulp van de geestige Henriëtte van Eyk gehad, die zelve aanwezig was met een cocktail-kelkje in de ene en een dot van een saucijzebroodje in de andere hand. Maar het geheel was nogal melig. Niet Henriëtte van Eyk, maar het essay'tje. Godfried Bomans was er ook en hij hield een voordracht, die tintelde van humor; de glaasjes werden almaar bijgevuld en de versnaperingen waren even onophoudelijk als smakelijk; zo werden het twee geslaag- I de uren en Adriaan van der Veen weVd zo I vrolijk met Ben Stroman, dat de spiegels ervan tinkelen gingen. Het geheel was een Amsterdamse gril- ligheid, een hoofdstedelijke mondaniteit, die met de forsheid en de ruige directheid i van die stad in wonderlijk contrast was. Maria had die gril gehad en wij, de Muzenzonen, waren gekomen, maar het ge heel was raar, al hoop ik er, voor Maria, het beste van. Wij krijgen in dat precieuze kleren-zaakje voor dure dames nu van 't winter litteraten, die de Muzen zullen laten huppelen in de bontvellen van het huis. Men zal er de ziel op'haar hoogste accoorden gaan bespelen en er de modieuze dekking-des-lichaams niet bij vergeten. In het licht van kaarsen-in-de-spiegels en bij het knabbelen van zoutende zoutjes zullen geest en stoffelijkheid hand-in-hand onder de rozenomrankte pergola der weder zijdse vervoering gaan, om tenslotte in een kartonnen doos te worden thuis gebracht I met de rekening voor pa. Het is weer eens wat nieuws. En daar gaat het tenslotte maar om, Wanneer Jani Roland Holst en Jacques Bloem hun ver lezen, zal het oog de jurkjes strelen. Met de gevolgen voor pa en voor Marietje. Ik ben blij dat ik er bij heb mogen zijn. ELI AS. Verdubbel Uw kolenrantsoen door bij Uw bonnen 3 en 4 le bestellen. N.V. Anthraciethandel KLEVERPARKWEG 21B - TELEFOON 11716 (Adv.) De Bronsteeschool Als hernieuwd heropend De ouder-commissie van de Bronstee school had een Ouder-avond uitgeschreven, welke zo druk bezocht was, dat de gym nastiekzaal de bezoekers nauwelijks kon bevatten. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. Bouwman, sprak de wethouder van Onderwijs, de heer H. Dis selkoen, over: „School en Gemeentebe stuur". Spreker had in de laatste tijd veel scholen in ons land bezocht en gezien hoe veel gebouwen er zijn, waarvan het te be grijpen is, dat het meubilair, dat in de oorlogsjaren zou gehavend is, door de jeugd niet wordt ontzien. Het deed hem veel genoegen, dat er in Heemstede een groot bedrag is uitgetrokken waaraan het te danken is, dat de Bronsteeschool als hernieuwd weer geopend kan worden. De heer D. de Boer, sedert 1 Januari hoofd van de school, heeft het geheel ge restaureerde gebouw daarna dankbaar aanvaard. Hij vond ook gelegenheid zijn plannen met de school te ontvouwen, waarbij bleek, dat hij zich als ideaal stelt, dat de kinderen even graag naai» school zullen gaan als naar huis. Een zevende leerkracht is aangesteld en een achtste zal spoedig benoemd worden. De heer J. v. d. Velde, inspecteur van het L.O. sprak zijn gelukwensen uit voor de groeiende school in het nieuwe kleed. De aanwezigen brachten een bedrag bijeen van 738 voor aanschaffingen welke niet door de gemeente kunnen worden betaald. Het eerste object is het uitneembare toneel, dat op deze ouderavond voor het eerst werd gebruikt. ZONDAGSDIENSTEN TE HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. A. G. Degenaar. P. de Hooghstraat no. LI. tel. 19920; dr. K. L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek. Heem- steedse Dreef 6!. tel 29464. Geopende 'apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. OFFICIËLE PUBLICATIE Mededeling. No. 228. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Aan de detaillisten in kruidenierswaren en zuivelproducten wordt medegedeeld, dat in levering der ingenomen bonnen bij de distri- butigdienst ingaande Maandag 27 September a.s. slechts éénmaal per 14 dagen zal plaats hebben. Detaillisten met even codenummers leve ren in van 27 September1 October 1948 en vervolgens steeds na twee weken; detaillisten met oneven codenummers leveren in van 4 t m. 8 Octobej; a.s. en vervolgens steeds na twee weken De inleveringsdag van de detaillist blijft ongewijzigd. HAARLEM, 23 September 1948. De Directeur, A. VAN DRfEL.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6