Haarlems Dagblad en Oprcrlitc tlactrlctnsrtje «üourant (3nno 165-6) Palais Chaillot Spaak, Schuman en Mackenzie King stellen de Sovjets aan.de kaak De Brusselse Alliantie krijgt overkoepelende generale staf Hogere rijksuitkeringen aan gemeenten I 63e Jaargang No. 19052 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 29 Seplemfier 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NU MOET IK WEL SCHRIJVEN over het betoog van Paul Henri Spaak, Bel gisch minister-president, die in het Palais Chaillot te Parijs opnieuw gepoogd heeft de Russen duidelijk te maken, wat de be doelingen van het Westen zijn. Maar er valt niet veel bemoediging uit te puren. Als Spaak, na als Beneluxist in het bijzon der uiteengezet te hebben dat België, Ne derland en Luxemburg niets voor een derde wereldoorlog voelen' en met afschuw aan de mogelijkheid van zoiets denken, daar aan toevoegt „ik weet dat ik een knecht van het Amerikaanse imperialisme noemd zal worden, die zich aan Wallstreet verkocht heeft", dan zucht men. Wat baat het eigenlijk in deze eeuw der propaganda om de dikke woorden en gemeenplaatsen, die dit begrip kenmerken, met rustige taal te weerleggen? De Russische woordvoer ders zijn heus niet zo dom dat zij menen, dat de West-Europeanen of zelfs de Ameri kanen naar een wereldoorlog verlangen. Wel verkeren zij in de waan dat een aantal eenvoudige lieden dom genoeg is om de ge. meenplaatsen met de dikke woorden te ge loven. Dr. Josef Goebbels is dood, maar zijn propaganda voor het begrip propagan da doet nog steeds haar uitwerking voelen. Ofschoon iedereen langzamerhand zou moe ten beseffen, dat men de Westerse volken niet met dezelfde goedkope middelen be werken ka,n als de gedwee naar His Master's Voice luisterende Duitser. Spaak en ande ren menen ze te moetep beantwoorden en nemen dan een houding aan alsof zij ge loven dat de Russen werkelijk menen wat zij zeggen. Dat hoort er nu eenmaal bij. Het is geen bemoedigend debat, dat in het Palais Chaillot gevoerd wordt. Het is niet eens boeiend. Paul Henri Spaak is een bekwaam en energiek man, die een initiatief durft te nemen en door te zetten. Jammer, dat hij in Parijs tijd moet besteden aan het beantwoorden van propaganda. Een vergadering, die de hoogste politieke in stelling ter wereld-zou moeten zijn, is dat nu alleen krachtens de rangorde en niet op grond van het peil van haar debatten. Er zijn in het verleden internationale bespre kingen op oneindig hoger niveau gehouden. De Belgische minister-president heeft niets nieuws gezegd. Hij heeft waarheden als koeien geuit met de hem eigen wel sprekendheid en het niet-Russische deel der vergadering heeft die met daverend ap plaus begeleid. Hij heeft de Russen mede gedeeld, dat de politiek der Westelijke lan den beheerst wordt door vrees voor hün regering en voor hun politiek. Dat moet hen ook wel opgevallen zijn. Het is ken nelijk hun bedoeling, vrees voor oorlog te zaaien. Spaak zei dat het niet de vrees van de lafaard is, maar die voor een nieuwe tragedie. En daarmee gaf hij eigenlijk ook te kennen: wij zijn niet bang dat het Wes ten zulk een oorlog verliezen zou. Wij zijn veeleer overtuigd van het tegendeel. Het blijft moeilijk, ja onmogelijk de be doelingen van de Russen te doorgronden. In de tijd der Duitse overheersing hebben wij ons verwonderd over het volslagen ge brek aan inzieht in het karakter van andere volken, dat de vertegenwoordigers van het Nazi-régime toonden. Men krijgt tegen woordig de indruk, dat de Russen er vooral niet meer van begrijpen. Zij varen een vreemde koers. Hun politieke overheersing in de aan hun methoden onderworpen lan den van Oost-Europa proberen zij te over schreeuwen met grote woorden en beschul digingen in de ruimte. Zij hebben, zoals bij verkiezingen in Westelijke landen telkens weer blijkt, steeds meer mensen van zich vervreemd, die aanvankelij_k in idealistische zin door het communisme waren aange trokken, maar de gewone methoden der dictatuur en het gewone machts-streven der dictatuur hebben herkend. In de U.N.O. werken zij tegen op zulk een wijze, dat zelfs de minst ontwikkelde lezer van 'de feiten begrijpt, dat dit systematische tegen werking is. En telkens vraagt men zich af: welke is toch de lijn in dit beleid? Wordt erover beslist door mensen, die niets van de Westerse volken begrijpen? Het schijnt dat zij nu besloten hebben;- de U.N.O. niet te verlaten. Wysjinsky, die het hoofd hunner delegatie in het Palais Chaillot en hun onderminister van Buiten landse Zaken is, heeft dat tenminste aan een Engelse journalist medegedeeld. Hij heeft gezegd: Wij zullen blijven en samen werken met de andere volken der wereld. Men zou uit zulk een verklaring gaarne wat optimisme putten. Maar als men era,an denkt dat ons door de Russen verweten wordt, dat wij met anderen de hulp van het Plan-Marsfoall aanvaard hebben in- plaats van met de rest van Europa econo misch ten gronde te gaan, kan men zich moeilijk illusies maken. Samenwerking dient in de eerste plaats gegrond te zijn op begrip en verdraagzaamheid jegens ande ren. Het een zowel als het ander schijnt in de taal der propaganda totaal te ontbreken. Er zou iets belangrijks moeten gebeuren en er zou andere taal moeten worden gespro ken eer wij zouden kunnen aannemen, dat er van een kentering in de Russische hou ding sprake zou zijn. Intussen davert het voort in het Palais Chaillot. R. P. Militair lesvliegfuig neergestort Twee inzittenden gedood Hedenmorgen omstreeks half twaalf is op een weiland onder de gemeente Boxtel een militair lesvliegtuig, afkomstig van het vliegveld Gilze Rijen, neergestort. Beide in zittenden werden gedood. Omtrent de oor- I zaak van het ongeluk is nog niets bekend. j Zeilbootje met vier personen vermist Maandagmiddag is een zeilsloep, de „Lucky Star", met twee Nederlanders en twee Engelsen aan boord, uit de haven van Scheveningen vertrokken. Het scheepje wordt sindsdien vermist. Dinsdagmiddag heeft een Harvard-vlieg- tuig van de marine-luchtvaartdienst boven I de Noordzee gezocht, echter zonder resul- I taat. Woensdagochtend is een Mitchell van de „Air-Searescue" van Valkenburg opge stegen om eveneens naar het bootje te gaan ^oeken. Het toestel is na twee en een half uur onverrichterzake teruggekeerd. HARDE WOORDEN AAN RUSSISCH ADRES „Wij hebben u nodig om ons werk te doen slagen, niet om het te laten saboteren" Het eerste deel der UNO-vergadering is thans geëindigd. De sprekers van de meeste delegaties hebben het stand punt van hun regeringen tegenover de problemen bekend gemaakt. Er zijn in de vijfdaagse woordenvloed harde en duidelijke woorden gevallen en de rede die de Belgische vertegenwoordiger Spaak Dinsdagmiddag hield, kan als de klap op de vuurpijl gelden. Zijn regel recht tot de Sovjet-Unie gerichte toe spraak werd herhaaldelijk onderbro ken door een applaus zoals in de ver gaderingen van de Assemblee tot heden nog niet gehoord was. Spaak vroeg de Sovjet-Unie om geen ge compliceerde uitleg voor de politiek der Westelijke landen te zoeken. Hij zeide: „Het is duidelijk: Het is vrees. Het is vrees voor uw regering en vrees voor uw politiek. Het is niet de vrees van een lafaard. Het is de vrees van iemand die vooruit kan kijken en die de tragedié vreest die ons misschien in de toekomst te wach ten staat." Spaak besloot zijn redevoering met een dringend beroep op de Russen om hun houding te veranderen. „Beloof ons uw samenwerking. Beloof ons om ons te helpen op nieuwe basis te beginnen. Dan zal misschien de vrees die thans bestaat verdwijnen en zal het geloof van San Francisco opnieuw onze geest ver lichten. Het is niet te laat, doch geloof me, het is tijd dat we handelen," aldus de Bel gische minister. „De Russen", zo zeide hij, „beschuldigen de anderen van imperialisme. Doch", voegde Spaak hier aan toe, „er is slechts' één grote mogendheid die door de oórlog haar gebied heeft uitgebreid dat is de Sovjet-Unie." Dehninister gaf dan een op somming van de gebieden, die door de Rus sen geannexeerd zijn. Spaak noemde de redenen van de vrees die het Westen jegens Rusland koestert: „Wij vrezen u omdat uw buitenlandse po litiek thans vermeteler en meer ambitieus is dan die van de as-mogendheden. Wij vrezen u door de wijze waarop gij het veto recht gebruikt en misbruikt. Wij vrezen u omdat gij u als kampioen opwerpt van de nationale souvereiniteit. Wij vrezen u om dat gij altijd hebt geweigerd om met de UNO samen te werken, wanneer zij ook maar aanbevelingen deed tegen uw wil. Wij vrezen u omdat gij maakt dat wij onze vei ligheid zoeken binnen andere orga nisaties. Wij vrezen u omdat gij in ieder land dat hier vertegenwoordigd is vijfde colonnes hebt, waarmee vergeleken de or ganisaties van Hitier slechts padvinder organisaties waren." Met betrekking tot het plan-Marshall zei Spaak: „Ik weet dat ik een knecht van het Amerikaanse imperialisme zal worden ge noemd, die zich aan Wallstreet verkocht heeft, maar ik verklaar dat de houding, die door de Sovjet-Unie en de communis tische partijen in de gehele wereld tegen over het plan-Marshall wordt aangenomen, de meest teleurstellende en verontrustende is die mogelijk is. De waarheid, uitgespro ken door 16 landen die van niemand een lesje nodig hebben in nationale waardig heid, is, dat zonder het plan-Marshall Europa verloren is." „Wat de toekomst van de UNO betreft: Laat ons beginnen met een compromis. Laat ons zeggen dat wij, van onze kant, voor lopig iedere gedachte aan herziening van het Handvest en afschaffing van het veto recht opgeven en dat wij zullen pogen het Handvest in zijn huidige vorm doeltref fend te maken. Wilt gij dan, van uw kant, beloven samen te werken om het Handvest stipt uit te voeren, het systematische en zonder reden gepleegde verzet tegen de toelating van nieuwe leden te staken en de aanbevelingen van deze organisatie uit te voeren. Wij hebben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wij verzoeken u dat werk niet te saboteren." Regionale eenheid Ook de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman en de Ca nadese delegatieleider Mackenzie King hebben in harde bewoordingen de Sovjet- Russische houding aan de kaak gesteld en niet nagelaten te wijzen op het gevaar, dat de UNO een mislukking zou worden, wan neer deze Russische houding niet op korte termijn zou worden gewijzigd. Mackenzie King verdedigde de handelwijze der lan- aen die hun veiligheid proberen te gai-an- deren door op regionale samenwerking aan te sturen. „Vredelievende landen moeten uitzien naar iets anders dan de UNO om hun veiligheid te verzekeren. Er moeten nieuwe middelen gevonden worden", aldus de Canadees. „De rest van de wereld moet voortgaan met de onwikkeling en de con trole der atoomenergie zonder Rusland. De Sovjet-Unie staat practisch alleen te genover het Amerikaanse plan om deze atoom-kracht te internationaliseren". Minister Schuman legde er de nadruk op, dat Europa zich moet verenigen en ver wees naar het plan der Europese federatie, dat Frankrijk zo na aan het hart ligt. „Om deze situatie te overleven moet Europa zich verenigen", aldus besloot Schuman. Doodstraf geëist wegens spionnage Voor het Bijzondere Gerechtshof in Den Bosch diende opnieuw de zaak tegen J. Chr. van der A. uit Ginniken, die er van wordt beschuldigd, de verrichtingen der geallieerden, nadat het Zuiden bevrijd was, door middel van een geheime zender aan de Duitsers te hebben doorgegeven. Tegen hem werd de doodstraf geëist. De zaak P. N. Menten Wordt 28 October door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandeld Reeds hebben wij medegedeeld dat 't de be doeling was de zaak tegen P. N. Menten uit Aerdenhout, die nog steeds voortvluchtig is, bij verstek voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam te behandelen. Nader vernemen wij dat als dag van be handeling is vastgesteld 28 October. Arbeider van Papierfabriek verdacht van diefstal De Haarlemse politie heeft in de afge lopen nacht een 35-jarige arbeider van de Velser papierfabriek gearresteerd, die er van verdacht wordt ten nadele van zijn kostjuffrouw, een Haarlemse weduwe uit de Hagestraat, zes textielkaartcn, een le vensmiddelenkaart, een lap zijde, twaalf knotten wol, een vliegersjas en een heren en damesfiets te hebben gestolen. Bovendien zou hij bij' een juffrouw uit de Teding van Berkhoutstraat, bij wie hij indertijd als broodbezorger aan de deur kwam, veertig textielpunten en een wollen vest hebben ontvreemd. Voorstel tot medische eed De wereldvereniging der artsen, die in 1946 te Londen is gesticht en de nationale artsenverenigingen van meer dan 30 lan den omvat, heeft te Genève onder voorzit terschap van professor Marquis (Frank rijk) haar tweede algemene vergadering gehouden. Na de misdadige activiteit van sommige Duitse artsen tijdens de oorlog aan de kaak te hebben gesteld, heeft de vergadering een „medische eed" opgesteld, naar het voor beeld van de „eed van Hippokrates". Zij heeft de nationale verenigingen verzocht er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen dat de jonge artsen bij het einde van hun studiëi\ uitgenodigd worden deze eed af te leggen. De lautsie brug in de grote verkeersweg Utrecht-Den Bosch, die in de oorlog vernield werd, nadert liaar voltooiing. Het is de brug over de Lek bij Vianen. Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen Geestelijk en zedelijk leven der militairen in Indonesië De minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister van Oorlog hebben geant woord op vragen van de heer Roosjen be treffende het geestelijk, cultureel en zede lijk leven van de militairen in Indonesië. Zij zijn van mening, dat in een goede publieke voorlichting omtrent de werke lijke toestand het beste middel moet wor den gezien om schadelijke overdrijving en ongerustheid tegen te gaan, al zal dit in het algemeen niet met cijfermateriaal kun nen geschieden, wegens het gevaar van on juiste interpretatie door niet-deskundigen. Zij zijn bereid de periodieke ziektesta tistieken van de militaire geneeskundige dienst in Indonesië ter vertrouwelijke ken nisneming door de leden aan de Kamer over te leggen. Deze statistieken zullen zijn vergezeld van een door deskundigen op gemaakte toelichting. CATALINA NEERGESTORT. Officieel is medegedeeld, dat een Cata- lina van de Australische luchtmacht op het eiland Lord Howe tegen een bergtop is gevlogen en daarna in een ravijn is gestort. Twee personen konden uit het vliegtuig gehaald worden voordat het in brand vloog. Volgens onbevestigde berichten kwamen tenminste zeven personen om het leven. Hel woord is aan Tacitus: Men kon ccr zeggen dat de oorlog had opgehouden dan dat er vrede was gekomen. Jeep op spoorwegovergang door locomotor gekraakt Op de spoorwegovergang van de Bloe- mendaalseweg, nabij het bureau van po- tie te Overveen, is Dinsdagmiddag om kwart over vier een jeep uit Noordwijker- hout door een locomotor aangereden. De spoorweg wachter had de spoorbomen op getrokken, omdat juist een trein uit Haar lem was gepasseerd. Het was hem ont gaan, dat er op het station Overveen een locomotor met twee lege wagons had ge staan, welke naar Haarlem reed. De machi nist bemerkte, toen hij dicht bij de over gang genaderd was, dat de bomen omhoog stonden en hij remde krachtig. Voorkomen kon hij echter niet, dat de jeep, die uit Zui delijke richting naar Bloemendaal reed, aangereden werd. Het voertuig, bestuurd door een bewoner van Noordwijkerhout, werd tegen een hek geduwd en zeer ern stig beschadigd aan de rechterzijde. Daar de bestuurder links zit, kwam hij er zon der wonden af. Vijf-Ministersconferentie te Parijs geëindigd De Brusselse Alliantie, waarbij En geland, Frankrijk, Nederland. België en Luxemburg zijn aangesloten, zal binnenkort worden voorzien van een gezamenlijke permanente organisatie, die de defensie-politiek der aangeslo ten landen zal coördineren en uitvoe ring zal geven aan de besluiten tot militaire samenwerking, zoals die reeds in het Brusselse verdrag voorzien was. De ministers van Oorlog der vijf lan den hébben gisteren hun conferentie te Parijs besloten met een communiqué, waarin deze plannen werden medege deeld. De generale staf der Alliantie zal tot taak krijgen strategische cn tactische plannen voor de verdediging van West-Europa op te stellen. In het communiqué wordt verder gemeld dat de permanente generale staf van de West-Europese Alliantie zal bestaan uit de commandanten van leger, zeemacht en luchtmacht der vijf landen met als per manent voorzitter een militair. Het communiqué meldt verder dat de Passagierslijst van de „Sibajak" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas- i sagierslijst van het troepentransportschip „Sibajak", dat op 13 September uil Batavia I is vertrokken en dat omstreeks 10 October in Rotterdam wordt vérwacht. „Nora", de orang oetan in Arlts. staat met haar oppasser de laatste tijd op zo goede voel, dat zij na de lunch gezellig samen een siga retje roken, waar „Nora" dol op is. Alleen komt de oppasser nu helemaal niet meer met zijn tantsoen uit. Hoofdgroep Industrie besprak bedrijfsorganisatie Wetsontwerp wordt onaanvaardbaar geacht De voorzitters van de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van de Hoofdgroep In dustrie hebben in een vergadering in Den Haag het wetsontwerp op de bedrijfs organisatie besproken. Ir. F. J. Philips, plaatsvervangend voor zitter van de hoofdgroep, was van mening, dat de in het wetsontwerp omschreven lichamen, de sociaal-economische raad, de product- en bedrijfsschappen, semi-over- heidsinstellingen zouden zijn, waarin de ondernemer vrijwel niets heeft in te bren gen, zodat de beoogde lichamen moeilijk met bedrijfsorganisaties kunnen worden betiteld.' 'Een werkelijke inkrimping van het regeringsapparaat zou zijns inziens door verwezenlijking van het wetsontwerp dan ook niet bereikt worden. De vergadering nam een motie aan, wkarin tot uiting gebracht wordt, dat het wetsontwerp in de huidige vorm voor de industrie onaanvaardbaar is, zodat daarin die wijzigingen moeteji worden aange bracht waardoor voorkomen wordt, dat be drijfsorganisaties worden ingesteld tegen de wens van de betrokkenen, alsook dat aan deze organisaties bevoegdheden wor den verleend, die door de betrokkenen niet wenselijk en nuttig worden geacht. Voorts dienen in het wetsontwerp die bepalingen te worden geschrapt, die de zelfstandig heid van de bedrijfsorganisaties in gevaar brengen. Garanties zullen moeten worden opgenomen voor een democratische werk wijze. Deze motie wordt ter kennis van de Tweede Kamerleden gebracht. Dr. Beel is weer terug in Nederland L. J. M. Beel, gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, is gisteravond in Nederland teruggekeerd. Hij zeide eer der teruggekomen te zijn dan oorspronke lijk de bedoeling was geweest als gevolg van de ontwikkeling der situatie in Indo nesië. Dr. Beel zal in Den Haag besprekingen voeren met de regering. Van deze bespre kingen zal het afhangen, wanneer hij naar Batavia zal terugkeren. Nobelprijs voor Bernadotte? Het Noorse persbureau meldt, dat men in Noorwegen sterk van mening is, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar aan wij len graaf Bernadotte moet worden toege kend. Volgens de statuten kan deze prijs alleen worden toegekend aan personen, die op het tijdstip, dat zij als candidaat worden voor gedragen, nog in leven zijn., Deze moeilijk heid zou opgelost kunnen worden door de prijs te geven aan het de naam van Ber nadotte dragend fonds, dat wordt ingesteld. Haarlem krijgt over 1948 vermoedelijk f 521.000 meer, over 1949 ongeveer f 1.000.000. Bekend is dat de gemeenten geen eigen opcenten op de Gemeentefondsbelasting meer kunnen heffen. Zij zijn uitsluitend aangewezen op de uitkeringen die zij uit het Gemeentefonds van het rijk ontvangen. De aanzienlijke stijging van de belasting ramingen in de jongste Millioenennota is een aanwijzing voor de mate, waarin de gemeenten bij het oude belastingsysteem mede geprofiteerd zouden hebben van de stijging der belastingen. De minister van Financiën heeft nu aan alle gemeenten in ons land bericht, dat de belastingen, die het Gemeentefonds voeden, zozeer in opbrengst zijn meegevallen, dat de uitkeringen uit dit fonds veel hoger ge steld "kunnen worden, dan waarop bij de vaststelling van de gemeentebegrotingen voor 1948 gerekend was. Aanvankelijk was door het rijk voor uit keringen uit het Gemeentefonds aan de ge meenten een bedrag uitgetrokken van 240.000.000 160 000.000 voor algemene en ƒ80.000.000 voor bijzondere uitkeringen). Het beschikbare bedrag is 25.000.000 mee gevallen, zodat binnenkort de indiening van een suppletoire begroting bij de Kamer te verwachten is, om dit bedrag van 240 op 265 millioen te bepalen. Dit betekent dus 10 meer. Verwacht wordt dat de uitkeringen over 1949 zelfs 20 hoger gesteld kunnen wor den. Voor het dienstjaar 1948 worden de al gemene en de bijzondere uitkeringen uit het Gemeentefonds met tien procent ver hoogd! Voor 1949 zullen zij zelfs twintig procent hoger liggen dan de raming voor 1948 geweest is. De ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken hebben bovendien ge meenschappelijk bepaald, dat reeds voor het dienstjaar 1948 met- deze hogere ont vangst gerekend kan worden. Commentaar van de Haarlemse wethouder van Financiën Wij hadden over deze aangelegenheid een kort onderhoud met mr. S. C. van der Wall, wethouder van Financiën van Haarlem. Deze noemde het bericht uit Den Haag zeer verheugend. Het is de bedoeling van Den Haag zowel de algemene als de bijzondere uitkeringen uit het fonds te verhogen. Aan vankelijk was het zo, dat voor de jaren 19481950 de gemeenten die geen sluiten de begroting konden maken een bijzondere uitkering kregen voor dit doel. Nu er ook toeslagen van 10 op die bijzondere uit keringen komen, betekent dit dat de arm slag der gemeente wat vergroot wordt, want nu krijgt men immers een hogere ra ming voor inkomsten dan voor de uitgaven. De bijzondere uitkering voor Haarlem is nog niet vastgesteld. Dit maakt het moei lijk een zuivere raming te maken voor de uitwerking die de Haagse mededeling heeft. Uitgaande van de voorlopig bekende cijfers kan het voordeel dat Haarlem heeft van deze nieuwe regeling voor 1948 ge raamd worden op 521.000. Voor 1949 ver moedelijk op ongeveer f 1.000.000. Wij moeten die 521.000 op de begroting voor 1948 als een meevaller beschouwen. Er zullen over dat jaar ook wel tegenval lers zijn, waardoor die meevaller geheel of gedeeltelijk gecompenseerd wordt. Boven dien als er tenslotte een batig saldo over 1948 komt, moet dit gebruikt worden voor aflossing van oude rekeningstekorten. Haarlem heeft nog 6l/2 millioen oude te korten. Ook moet men zich niet teveel illusies maken van de invloed die de hogere uit kering van 1.000.000 voor 1949 zal heb ben. Die zal ongetwijfeld tengevolge heb ben, dat de moeilijkheden verbonden aan het samenstellen der begroting voor dat jaar iets lichter worden. Op de begroting voor 1948 is nog geen dekking aangegeven voor de verhoging van de lonen en salaris sen van het gemeen tepersoneel, waarmee zoals bekend is een belangrijk bedrag ge moeid is. Bij de begroting van 1949 moest dit wel gedaan worden. Maar alles bij elkaar genomen zijn wij toch verheugd met de mededeling uit Den Haag, zo besloot de heer Van der Wall. Zij geeft „de burger weer wat moed", omdat zij wat meer uitzicht geeft op het bereiken1 van de gewenste toestand, dat Haarlem een sluitende begroting krijgt, zodat geen bij zondere rijksbijdrage behoeft te worden gevraagd voor het sluitend maken. (Zoals men weet, moest Haarlem voor 1948 nog een bijzondere bijdrage vragen van 1.225.000). Bloemendaal heeft voor 1948 op de be groting uitgetrokken 334.000 voor de al gemene ttijdrage cn 187.000 als bijzondere uitkering. De gewone bijdrage wordt dus voor 1948 verhoogd met 33.400 en voor 1949 met 66.800. De bijzondere uitkering zou voor 1948 dus op 374.000 komen, maar daarover be staat nog geen volkomen zekerheid, omdat die bijdrage nog niet is vastgesteld. Heemstede heeft alleen maar recht op een algemene uitkering uit het Gemeente fonds. Deze is voor 1948 geraamd op 320.000.Voor 1948 betekent de mini steriële beslissing dus een voordeel van ten minste 32.000.voor 1949 van 64.000.—. Velsen heeft voor 1948 gerekend op f 683.000 gewone bijdrage en f 705.000 als bijzondere bijdrage. Voor dit jaar zou 10 een verhoogde ontvangst betekenen van 138.800. Zandvoort heeft voor 1948 geramd 148.512 als gewone uitkering en f 163.000 I als bijzondere. 10 daarvan is 31.151. vijf ministers overeenstemming hebben be reikt inzake een politiek van gemeenschap pelijke verdediging. „Deze defensiepolitiek, tot stand gekomen krachtens het pact van Brussel en in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Volkeren, is gericht op het verzekeren van de veiligheid van alle vijf bij het pact aangesloten lan den", zo luidt verder het communiqué. (United Press). Binnenlandse Zaken vraagt f 159 millioen minder Op de begroting van Binnenlandse Za ken voor 1949 is voor de gewone dienst rond 159 millioen en voor de buitenge wone dienst 730.000 ipinder geraamd dan in 1948. De posten voor de sanering der gemeentelijke en provinciale financiën zijn niet meer in de begroting opgenomen. Op grond van de Noodvoorziening voor de Gemeentefinanciën voor 1948, 1949 en 1950 zullen de uitkeringen, welke het rijk krach tens die regeling aan het gemeentefonds doet, rechtstreeks uit de middelen worden verstrekt. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de uitkeringen,-welke het rijk aan de provin cies (via een in te stellen „provincie fonds") zal doen, eveneens rechtstreeks uit de middelen worden verstrekt. Ook de post voor de betaling van voor schotten, verstrekt aart. gemeenten in bet belang van de werkverruiming kan voor beide jaren vervallen. De betrokken ge meenten zullen deze kosten thans zelf moe ten financieren. In de verwachting, dat de voedselsitua tie in Duitsland in 1949 zodanig zal zijn verbeterd, dat de voedselverstrekking aan de Nedeidanders in Duitsland kan worden beperkt, is het voor dit doel uitgetrokken bedrag verminderd tot 2.500.000. Nu de eigenlijke verzorging van oorlogs slachtoffers en evacués bijna volledig aan de gemeenten is overgedragen, is het mo gelijk gebleken, om de provinciale bureaux voor verzorging van oorlogsslachtoffers in gaande 1 Januari 1949 te doen vervangen door kleine provinciale inspecties voor maatschappelijke zorg. De districtsbureaux voor verzorging van oorlogsslachtoffers zullen vóór die datum geliquideerd zijn. Hiermede is een aanzienlijke besparing verkregen. Legeroverzicjit van Djokja Volgens het laatste legeroverzicht van een militaire woordvoerder te Djokja, al dus meldt Antara, zijn de republikeinse troepen Madioen aan een ztfde tot op 50 kilometer genaderd. Voorts werd Sido- hardjo veroverd, 30 kilometer ten Zuiden van Madioen tussen Wonogiri en Ponorogo gelegen. In het Westen bereikten de repu blikeinse troepen Ngawi; om Magelan, 25 kilometer ten Westen van Madioen duren de botsingen voort. Tijdens gevechten te Sidohardjo sneuvelde een officier van de TNI. Volgens deze woordvoerder is bij de arrestaties van aanhangers van Moeso te Djokja een document gevonden, waaruit blijkt, dat enkele hooggeplaatste regerings personen bij de opstand betrokken waren en dat het plan was, Madioen tot centrum voor een langdurige guerilla te maken. KLM vliegt nu ook naar Sjanghai Dinsdagavond vertrók van Schiphol on der meer dan normale belangstelling het vliegtuig naar Batavia. Dit vertrek bete kende namelijk tevens de opening van de luchtlijn Amsterdam-Sjanghai. In Bangkok wacht een ander KLM-toestel, dat daar post en passagiers voor Sjanghai zal over nemen. Bij het vertrek was de Chinese ambassadeur aanwezig. Als passagiers voor Sjanghai maken de reis mee acht Spaanse paters Jezuïten en zes nonnen Carmelites- sen, onder wie de moeder-overste der Carmelitessen, die in Zuid-China missie werk zullen verrichten. OVERWEGEND DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig*van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. In het Zuid-Oosten van het land tijdelijk zwakke, overigens meest matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 September: Zon op nuur onder 18 21 uur Maan op 2.46 uur, onder 17.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1