19.00d OPZEELAND QKort en Bondig Vergunning STENEN NEST-SCHALEN Groentjes Bel voor taxi of luxe verhuur DANSCLUBJE WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Feestavond Burgerweeshuis Chiel de Boer en anderen traden op Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de voorzitter van het college van regenter en regentessen van het jubilerende Burger weeshuis te Haarlem, leidde gisteren in de goed bezette Stadsschouwburg het feest programma ter herdenking van de stichting dezer inrichting waarschijnlijk de oudste In geheel West-Europa met enkele in geestige trant de aanleiding van dit samen zijn verklarende, woorden in, daarbij vra gend om hernieuwde belangstelling voor dit internaat waar tegenwoordig in hoofd zaak verwaarloosde kinderen in een zo prettig mogelijke sfeer worden groot ge bracht. De avond werd verzorgd door het cabaretgezelschap van Chiel de Boer. Burgemeester Cremers behoorde tot de toeschouwers. Zo zijn schouwburg en weeshuis, waar tussen vroeger een zeer nauwe relatie be stond, weer eens in één adem genoemd, Maar de tijden zijn wel buitengewoon ver anderd, althans de zeden. Dichtte ongeveer driehonderd jaar geleden Joost van den Vondel nog zijn bede aan alle Christenen voor h<^n „die arm zijn buiten hunne schuld" en die men „niet zonder schreien" aan kon zien, thans zong de Amsterdamse bard Moestaf a„Al is het dan een droevig iets dat wezen nog bestaan, ze zijn er toch maar niet voor niets als wij ze vieren gaan". Men kan dit verschil uitleggen zoals men wil. Wat de eigenlijke vertoning betreft, is er weinig nieuws te vertellen. Chiel de Boer heeft op de van hem zo langzamer hand wel bekende en soms door kruidige spitsvondigheden verrassende manier met zijn liederen en zijn bijzonder leuke schim- mentheater de aanwezigen vermakelijk bezig gehouden met tandheelkunde zou dat zeker niet zijn gelukt, zoals hij zelf heel geestig opmerkte, maar dat is toch geen excuus voor zijn buitensporige eenzijdig heid en vooral met zijn vaak in meer dan een opzicht dubbelzinnige woordspe lingen. Mij dunkt toch dat zijn ratelende grappen het beter doen aan een bittertafel dan in een theater, zolang hij voortgaat cabaret te verwarren met de louter ver bale acrobatiek, waarin hij overigens een meester is. Van Antoine Brusta zou men graag ook eens wat anders horen. Voor mij was er maar één man: Moestaf a met zijn onver schillig spottende beschrijving van de kro ningsfeesten in de Amsterdamse straten. De medewerkende dames, ditmaal Dini van Amstel en Katja Berndsen, brachten als volleerde amatrices enkele gezongen voor drachten ten gehore, op fijnzinnige wijze aan de vleugel begeleid door Bert Botter- man. Peter Aryans hier ter slede kent men hem onder een andere naam paste zich goed aan bij dit milieu. Mevrouw Maria Schröder-van Gogh schreef (en speelde met laatstgenoemde) een frisse dialoog over geschiedenis en doel stelling van het weeshuis, die op zeer ge lukkige manier, geheel in de stijl van de avond, een causerie over dit onderwerp verving. DAVID KONING. Cliopin-avond van Theo van der Pas Chopin is nog steeds troef! Theo van der Pas lokte met 'zijn recital een overvolle zaal; talloos velen moesten worden teleur gesteld maar dezen krijgen nog een kans, want op 13 October zal Van der Pas an dermaal een Chopin-avond geven met een gewijzigd programma. Het is vooral opvallend hoeveel jonge mensen door de muziek van Chopin naar de concertzaal getrokken worden. Wordt 'men gelokt door zijn demonische geweldig heid, door zijn karakteristieke rhythmen, door zijn aparte pianistiek die de virtuo siteit als een zuiver artistiek bestanddeel gebruikt; of trekt hij slechts aan door zijn bloeiende melodieën, die ..soms zeer edel zijn, doch waaronder er ook decadente schuilen* die men moet beschouwen als offertjes aan de mondaine geest van zijn tijd; of is het de persoonlijkheid van de componist, die men in zijn kunst voelt leven met al de hartstocht, de vreugde en de pijn van zijn bewogen bestaan, en die onweerstaanbaar bot belangstelling wekt? Ik weet het niet; maar ik vermoed dat het de eeuwige lokstem van de romantiék is in haar charme en haar kracht tegelijk, die als het liedje van Sire Halewijn uit de oude ballade een blijvende werfkracht bezit, een suggestie die voor elke generatie weer nieuw is. Theo van der Pas begon met een Chopin op hoogspanning: de Ballade in f kleine terts. Daarna speelde hij de Sonate in b kl. t, niet het sterkste werk van de componist, maar in ieder geval belangrijk om de wilskrachtige finale, die een gran diose indruk kan maken wanneer ze dy namisch berekend wordt opgebouwd, Van der Pas was met zijn stuwing wel iets te gauw op zijn hoogtepunt. In de tweede helft van het programma hoorde men onder meer prachtige interpretaties van de vlinderlichte étude op. 25 no. 9, de heerlijke melodieuse op? 10 no. 3, de klate rende zwarte toetsen-étude op. 10 no. 5, de myslerieuse Mazurka in a (op. 17 no. 4), de zeer vrij vertolkte walsen in As en Cis (op. 65 no. 3 en 2) en tot slot de tragische Polonaise in fis op. 44, met als alternatief een vriendelijk vredige mazurka. Theo van der Pas heeft deze avond weer bewezen, dat hij niet alleen de techniek van Chopin's kunst meester is. doch dat hij ook de geest ervan weet op te wekken. JOS. DE KLERK. HANDELSREIZIGER STAL EEN SCHRIJFMACHINE Uit het gebouw der Vereniging van Vrij zinnig Hervormden aan de Jacobstraat te Haarlem werd een schrijfmachine gestolen. De politie kwam er achter, dat het apparaat door een 37-jarige handelsreiziger in een café aan de Zijlvest voor f250 aan een be zoeker was verkocht. Nadat het signalement van de dief per telex was verbreid, meldde de Rotterdamse politie al spoedig dat de dader in een van haar cellen de roes uitsliep, die hij nadat de opbrengst in geestrijke vochten was omgezet, zich gedronken had. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 SEPTEMBER Wilhelminakerk: Ned Bijbelgenootschap, filmvertoning „Geen grenzen meer", 8 uur. Luxor: „Anna Karenina", 18 j„ 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Ik doodde mijn kind". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De rode dui vel", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Op het scherp van de snede". 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De klokken van St Mary", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur Palace: „Humoresque", 18 j„ 1,45, 4, 6.45 en 9 15 uur DONDERDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Gala-voorstelling „De held en de soldaat' 7 30 uur Grote Kerk: Concert Kinderkoor „Inter Nos". 8 uur. Christelijk Lyceum: Bond „Nederland Israël", spreker de heer C. v. d. Vecht. 19-45 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. In het Frans Halsmuseum wordt hedenavond de tentoonstelling „Haarlemse Schouwburgen en dertig jaar toneel" geopend. Op de bovenste foto ziet men een willekeurige groepering van enkele inzendingen: linies een geschilderd por tret van wijlen jhr. A. W. G. van Riemsdijk en rechts van Paul Iltif, met daartussen het cos- tuum dat Annie van Ees meer dan duizend keer tot Boefje vermomde. Op de foto hier naast ziet, men de in werkelijkheid zeer kleurige schilderij van -Charlotte Kohier als Frasquita, geflankeerd door de buste die Mari Andriessen van Willem Roijaards maakte en een costuum dat eens door mevrouw Theo Mann-Bouwmeester werd gedragen. Plet hou ten beeld in het midden stelt Esther de Boer- van Rijk als Kniertje voor. G. J. Kok overleden Te Heemstede is in de ouderdom van 81 jaar overleden de heer G. J. Kok, oud referendaris ter gemeente-secretarie, die chef is geweest van de afdeling bevolking. De heer Kok is op 15 December 1888 als klerk in dienst getreden van de gemeente. In de loop der jaren klom hij op tot referendaris en tot chef van de afdeling bevolking. Van 4 Oct. 1904 af was hij ook ambtenaar van de bur gerlijke stand, 22 Februari 1924 heeft de heer Kok de dienst'met pensioen verlaten. De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag 1 October om twaalf uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Vrouwen Electriciteitsvereniging Gisteren opende de Vrouwen.Electriciteits vereniging het seizoen met een bijeenkomst in Brinkmann, die zeer druk bezocht werd. De grote attractie van deze middag was de declamatie van mevr. Janssen Klenke, die de bezoeksters vergastte op fragmenten uit het werk van verschillende schrijvers. Zij deed zulks op zeer boeiende wijze, duidelijk, ex pressief en geen enkel middel verwaarlo zend waar het er om ging de sfeer van het verhaal te scheppen. Zeer sterk kwam haar gave van „story-telling" tot uiting in Luigi Pirandello's verhaal „De pul" waarin zij het humoristisch element op sublieme wijze wist te verwezenlijken. Ds. A. R. de Jong over Willem van Oranje Dezer dagen hield ds. A. R. de Jong in het O. R. G. Centrum in het Westerhout- park te Haarlem een lezing over Willem van Oranje. Spreker trachtte diens per soonlijkheid te behandelen in hét licht van het dynamische geestesleven der mensheid, waarin Oranje duidelijk een eigen plaats inneemt. Ds. De Jong begon met de beteke nis te schetsen van het Westerse geestes leven in tegenstelling tot het Oosterse. Het Westen heeft de taak de mens tot zelfbe wustzijn te brengen en de verantwoorde lijke persoonlijkheid in hem te wekken. De aanvang van deze ontwikkeling ligt reeds bij Griekse wijsgeren en Joodse profeten. Uitgebreid werd de periode behandeld na de vijftiende eeuw, de tijd van de Renais sance, van de verovering der aarde en van de groeiende autonomie van het menselijk ik. In deze tijd valt als een nieuwe impuls voor het Europese leven èn het leven der mensheid, de opstand in onze lage landen, die door economische en geestelijke motie ven wordt geschraagd. Dwars tegen eigen belang en aanleg in, kiest Oranje vóór deze opstand, omdat zijn historisch besef hem de diepere betekenis ervan doet verstaan; en vooral omdat hij een fijne intuïtie heeft voor de betekenis van het religieuse leven in de'ontwikkeling der menselijke persoon lijkheid. In brede trekken schilderde de spreker de daden en gedragingen van Oranje, diens^ offer voor de vrijheid ener komende mens heid en zijn op een levend religieus besef gegronde verdraagzaamheid. Een houding waarin hij vrijwel alleen stond en feitelijk nog alleen staat. Sinds de zestiende eeuw gaat de aandacht der Westerse mensheid, niet het minst die van deze lage landen, uit naar de uitwen dige wereld. De wetenschap loochent de mogelijkheid om het wezen der dingen te kennen en zet alles op de feitelijke waar neming. Het intellectualisme viert triom fen; het geloof is nog goed voor de een- voudigen en on-intelligenten. De periode van de mechanisatie ener gehele samen leving is in aantocht. Merkwaardig, aldus ds. De Jong, dat ons volk dan nog zó geestelijk vitaal is, dat het in de zestiende eeuw een veelzeggende legende voortbrengt. In de „Vliegende Hol lander" luidt het voor zichzelf en voor. de moderne mensheid de doodsklok. Het licht dat in Oranje straalde vindt geen drager meer, tenzij in enkelen van eigen grootheid als Rembrandt en veel later Van Gogh. Spreker toonde tenslotte aan, dat in deze onvermijdelijke en noodzakelijke neergang der laatste eeuwen een nieuwe opgang is vóórondersteld. Oranje is profetisch in zijn ook in deze dagen onbegrepen onver woestbare verdediging van de vrije per soonlijkheid'. Zijn arbeid was van een dy namische betekenis, een schakel in de geestes-geschiedenis van het menselijk ge slacht. Als zodanig stelt hij ons nog als doel van ons zieleleven: de innerlijk gerevolu tioneerde mens, bereid tot het volledige offer der dienende liefde; en de vruchtbare idee van een wereld-parlement en een de mocratische verdraagzaamheid, die ieder mens. elke overtuiging, elke godsdienstige gezindheid, elke stand, elke staat zijn volle vrije zelfstandigheid gunt. In de toekomst zal dan meer nadruk moe ten vallen op het economische dan op het politieke leven, meende spreker, evenals het reeds door velen wordt verstaan, dat alle geestesleven samenvalt in het Chris tendom en de Christus-gestalte. In de histo rische ontwikkeling, waarin Oranje zich bewoog, ligt aldus op religieus gebied ook een nieuwe toenadering van het Westen tot het Oosten. Zoals het Oosten reeds tot het Westen naderde, toen zijn „Wijzen" het Christus-kind begroetten in Bethlehem. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Sptember 1948 GEHUWD: 28 Sept., J. van der Borgel en J. Scheerhoorn. BEVALLEN van een zoon: 27 Sept.. R. A Fielmich—van der Geest; J. van den Hoff van Veggel. M. J. op den Akker—Lenaarts; 28 Sept. N. Bakker—Bijvoet; N. de Roo— Schol; R. Cerfontain—de Wit; W. J. van den Berg—Vink: B. J. Huurman—Bakker. BEVALLEN van een dochter: 26 Sept., I. E. H. JagersmaSmalt; 27 Sept.. H. M. A. Beij—Nitz; P. J Polman—van den Berg; B. H. M. van der AartHarmes;#T Terburg van der Zwet Slotemaker: J. Hoogduin Kretzsehmar; 28 Sept., G. M WoltjerMons- ma: W J. van den BergVink; J. L. Elion van Weezel. OVERLEDEN: 26 Sept., B van Aken, 64 j„ Frans Halsstraat: 27 Sept., C. van der Velden Kuijer, 71 j„ Schotersingel: L. Herkemij. 1 m„ Borneostraat: S. P. Kooij—Vrijburg, 74 j„ le Hogerwoerddwarsstraat; A. H. H. v. ZonneveldAleman, de Clercqstraat. Tuinbouw en Plantkunde De Kring Kennemerland van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde kwam bijeen in café Brinkmann onder pre sidium van mr. N. Reeling Brouwer. Na een inleidend woord van de voorzitter, waarbij hij het doel van de Kring uiteenzette, hield dr. S. Leefmans senior-entomoloog een lezing over een door hem in opdracht van de regering gehouden reis door de Ver. St. van Noord-Amerika Spreker schetste hierbij op welke brede basis de bestrijding van schade lijke insecten en plantenziekten in de U.S.A. is ingericht en hoe men alle pogingen in het werk stelde om buitenlandse plagen te we ren, waaraan men in de culturen het meeste onheil te wijten heeft. Aan de invoerhavens is scherpe controle, op de uitgebreide labora toria werken duizenden deskundigen op elk gebied en uitvoerige proeven worden geno men om de juiste methode van bestrijding te .vinden. Verschillende van de nieuwste vindingen vonden ook in Nederland toepas sing en dr. Leefmans had over zijn bevindin gen uitvoerige rapporten aan de regering uitgebracht. Met talrijke lichtbeelden illustreerde spre ker zijn interessante lezing. Opvoedkundig adviesbureau in de Pepijnstraat Met de steun van „Humanitas" en de mede werking van de woningbouwverenigingen en anderen, zal Dinsdag 5 October een opvoed kundig adviesbureau kunnen worden ge opend in het gebouwtje van „Onze Woning". Pepijnstraat 13 in Haarlem. Dinsdag hielden mevrouw B. F. van Wal- semKaplan en mevrouw G. J. Winterde Graaf elk een inleiding over doel en werk wijze 'van dit bureau. Ook in een gezin, waar ogenschijnlijk harmonie heerst, kunnen kinderen zich min der gelukkig voelen en kunnen zij door allerlei omstandigheden geremd worden in hun normale ontwikkeling. Vooral de plaats die een kind in een gezin inneemt jongste of oudste kind, enige jongen onder meisjes of omgekeerd kan moeilijkheden doen ontstaan. Ook worden ouders vaak ver ontrust door normale leeftijdsverschijnselen, of doordat een kind nagels bijt, liegt of andere afwijkingen vertoont. Met de hulp van opvoedkundigen, die de oorzaak nagaan, kunnen ouders en hun kind geholpen worden. De dames toonden dit aan de hand van talrijke belangwekkende voorbeelden aan. De toehoorders luisterden aandachtig, hetgeen ook bleek uit de vele vragen die gesteld werden. Elke Dinsdagmiddag van 4 tot 5' uur hou den de opvoedkundigen in het gebouwtje van „Onze Woning" zitting. Twee honderd zwakke Haarlemse kinderen naar buiten De collecte voor het zwakke kind is een succes geworden. De opbrengst, ruim 11.000, verzekert weer bos- en zeelucht voor lange tijd en gezondheid voor meer dan 200 zwakke Haarlemmertjes. De be sturen der vier uitzendverenigingen zijn meer dan voldaan en dankbaar. Dank bren gen zij in de eerste plaats aan de duizenden gevers van grotere en kleinere bedragen, maar ook aan de honderden sympathieke medewerkers, die tijd en moeite offerden voor het mooie werk. Scherm wedstrijden voor politie-personeel Dinsdag zijn in het hoofdbureau van politie te Amsterdam de kampioenschappen van het district West van de Nederlandse Politie Sport Bond op sabel verschermd. Er werd geschermd in een hoofdafdeling, le afdeling en 2e afdeling. In de le afdeling eindigde de Rotterdammer v. d. Watering gelijk met de Haarlemse inspecteur van politie G. J. End- lich, ieder met zeven gewonnen partijen. Na barrage moest de Haarlemmer zich met de tweede plaats tevreden stellen. G. J. Rouwen- dal (Haarlem) legde in de tweede afdeling beslag op de vijfde prijs. De uitslagen waren: Korpswedstrijd: 1. Den Haag; 2. Rotter dam; 3. Amsterdam. Hoofdafdeling: 1. Hoevers (Den Haag); 2. v. Uffen (Bilthoven); 3. Schreurs (Den Haag). Eerste afdeling: 1. v. d. Watering (Rotter dam); 2. Endlich (Haarlem); 3. Douwes (Den Haag). Tweede afdeling: 1. Jerber (Amsterdam); 2. v. Hilten (Leiden); 3. De Jager (Rotter dam); 4. Luijting (Amsterdam); 5. Rouwen- dal (Haarlem). Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Pieter Jonker, wo nende te Haarlem. Raadhuisplein 2 en aldaar handelende aan de Transvaalstraat 5, onder de benaming Jonker's Houtzagerij en Hout handel. Rechter-commissaris: mr, J. P. Pe tersen. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Jan van Ispelen, ver tegenwoordiger. wonende te Haarlem. Pres. Steynstraat 17. Wegens het verbindend worden der enige" uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. Hovingh, handelende onder de naam boek- en uitgeversbedrijf „Mercurius", te Overveen, Pernambucolaan 41, thans te Haarlem, Barteljoi'isstraat 5. „Naar meer geluk" De heren Joh. S. C. Nieuwland en Piet Mossinkoff hebben in huxx toneelstuk „Naar meer geluk" eens ferm de goeden (de een voudige, idealistische laboratorium-assis tente) en de slechten (de op winstbejag be luste fabrieksdirecteur, de gewetenloze ingenieur) tegenover elkaar gezet, waarbij de kinderen van de industrieel als trait d'union fungeren om de uitersten weer tot elkaar te brengen. De auteurs bezigen daartoe zulke felle contrasten en stellen de grote sociale eri politieke problemen zo simplistisch voor, dat slechts een met durf geregisseerde voorstelling deze bezwaren naar het tweede plan zou kunnen dringen. Tijdens de opvoering die „Rokato" er gisteravond in „De Leeuwerik" van gaf, wist alleen de heer C. A. Bouwmeester zo'n naam schept verplichtingen! zijn rol, die van de directeur der chemische fabriek, de verve te geven, die voor een aanvaardbare vertolking noodzakelijk was. Dat hij daarbij onwaarschijnlijk vaak met stemverheffing moest spreken en gekruide taal in de mond moest nemen, komt voor rekening van het duo Nieuwland en Mos sinkoff. De overige spelers wisten zijn niveau niet te bereiken. De heer A. Jansen had als de zoon naast goede ook vaak zwakke momen ten en van hem kan hetzelfde gezegd wor den als van de overige mannelijke mede werkenden: het spel was nu een dan wat houterig en in het bijzonder de scènes met de laboratorium-assistente deden lichtelijk clownesk aan. Mejuffrouw Elly Matthey had het in deze laatste rol, die vooral in het derde bedrijf druipt van valse dramatiek, niet gemak kelijk. Ook zij kwam meestal niet van de tekst los, waarbij nog kwam. dat deze te grote eisen aan haar dictie stelde. De donateurs van „Rokato" schenen zich overigens met een en ander wel te ver maken. J. H. B. Stationsemplacement Leiden wordt omhoog gebracht Nadat de voorbereidende werkzaam- heden voltooid zijn, zal in 1949 begonnen worden met hel omhoogbrengen van het spoorwegemplacement in Leiden. Het ligt in het voornemen, het volgend jaar een bedrag van 3.300.000 te verwerken. Het rijksaandeel hierin van 30 pet. of 1.000.000 gulden is op de rijksbegroting voor 1949 aangevraagd. Twintig jaar rijkswerkinrichting was het vonnis, dat het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden uitsprak tegen de 25-jarige landarbeider D. B. uit Bolsward, tegen wie de procureur-fiscaal levenslang had gevor derd. B. heeft zich onmenselijk gedragen in het kamp te Vught, waar hij bewaker was tijdens de bezettingsjaren en waar hij de bij naam „de doder" verwierf. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie 'Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 333 281 243% 156 174 315 275 127 174% 175% 152% 258% 163% 157% 118 396 Openings koersen 338-K 284 246% 156% 175% 154 260*< 164% HAARLEM EN OMGEVING Het geheel nieuw Nederlands program ma dat Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck op 2 October in het gebouw Lange Margarethastraat 13 voor de Haarlemse Kunstgemeenschap brengen, is getiteld „Hart en Kroon". De Eerste Hulpvercniging „SnelVcrband houdt Donderdag 30 dezer een lezing en film avond in „Brinkmann", Grote Markt. Spreker is de heer Joh. M. Schmidt, directeur van het Spox-tfondsenbad alhier. De heer C. Romers uit Haarlem wordt door B. en W. van Zaandam voorgedragen voor benoeming tot leraar in natuur- en scheikunde aan de handelsdagschool aldaar. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk of St. Bavo Kerk op Don derdag 30 September des namiddags van drie tot vier uur door George Robert luidt: 1. Ricercar, Orl. Lassous; 2. Courante met Varia ties. Peter Cornet; 3 a. Fuga g kl. t., b. Fuga C gr. t„ A. v. d. Kerckhoven: 4. Preludium a kl. t„ J. S. Bach; 5. Twee Trio's. L. v. Beethoven; 6. Sonate I f kl. t., F. Mendels sohn Bartholdy. Op 1 October bestaat de zaak van de N.V. A. Kreymborg te Haarlem 25 jaar. Op die dag zijn de eassière. mej. A. van Oploo. en de chef van de afdeling reparatie, de heer B. P. Hoogkamer, een kwarteeuw bij de N.V. in dienst. Ds. J. C. H. Jörg, te Breda, tot 1946 te Nieuw-Venenp, heeft het beroep naar de Ned Herv. gemeente le Apeldoorn aangeno men en voor dat naar Schiedam bedankt. Ds. F. J. Sinke te Stavenisse, die na de bevrijding enige tijd legerpredikant te Haar lem is geweest, heeft het beroep naar Heteren aangenomen. De Haarlemse recherche heeft nog meer goederen, die door een Haarlemse monteur uit een fabriek in Voorschoten waren gesto len. opgespoord. De 2160 eierlepeltjes die wij gisteren reeds vermeldden zijn thans met nog een partijtje van 1113 stuks, die bij de gros sier F. werden in beslag genomen, aan gevuld. Ook werden in hetzelfde magazijn enige honderden kammen achterhaald. Gelukkig weerzien. Maandagmiddag flaneerde een achttienjarige Haarlemse fa brieksarbeider over de Botermarkt toen zijn aandacht getrokken werd door een man, die een fiets trachtte te verkopen. Het rijwiel kwam hem zeer bekend voor en naderbij gekomen herkende hij het als het zijne, dat hem enige tijd geleden ontstolen was. Op zijn verzoek nam een agent het in beslag. De ver koper gaf eerst een valse naam op, doch be kende later de 23-jarige metaalbewerker A. J. v. Z te zijn. De man is voor nader onder zoek ingesloten. De Haarlemse slager M„ van wie wij in ons blad van Maandag berichtten dat hij in een schuurtje van een bewoonster aan de Planetenlaan clandestien een paard had ge slacht, heeft thans ook bekend een maand geleden op dezelfde plaats een koe geslacht te hebben. De in Heemstede gespeelde politie voet balwedstrijd HeemstedeZandvoort is in een overwinning van 40 voor de thuisclub ge ëindigd. Vanwege de Jonge Kerk in de gemeen te Bloemendaal wordt Donderdag 30 Sep tember een filmavond gegeven in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. SCHEEPVAART Alhena. RotterdamBuenos Aires 28 Sept. van Santos. Boissevain. 28 Sept. van Hong kong naar Sjanghai. Cottica, Paramaribo- Amsterdam 29 Sept. te Pontadèlgada. Ga roet, Java—Rotterdam pass. 28 Sept Algiers. Joh. van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava pass. 28 Sept. Kaap St. Vincent. Klipfontein. 26 Sept. van Mombassa te Durban. Kedoe, Rot terdam. 28 Sept. van Genua. Leerdam. New YorkRotterdam pass. 28 Sept. Wight. Maetsuycker, 27 Sept. van Port Swettenham naar Singapore. Oranje, 28 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Sibajak. BataviaRotter dam 29 Sept. te Suez. Slamat. Rotterdam Batavia pass. 28 Sept. Kaap Nao. Westland, AmsterdamBuenos Aires 29 Sept te Rio de Janeiro. Willem Ruys. BataviaRotterdam pass. 28 Sept. 23 uur Finisterre. Dr. H. Schmidt Degener Ant. Duycklaan 11, H'stede Tel. 28299 hervat prïvéles handelswet, en hulp huisw. Gymn. A. VERLOREN op Maandagmiddag tuss. Ke naupark en Zomerl. te Hst. 3 reguleerplaatjes (om tan den recht te zetten) Tegen goede bel. ter. te bez. Zomer- laan 21, H'stede. Tel. 28615 SUIKERWERKER gevraagd, all rouixd vakman. Zij die op de hoogte zijn van chocoladefabricatie genieten de voorkeur. Br. no. 1731 NETTE JONGE VROUW 33 j. gescheiden, eiseres, met. zoontje van 2z. z. g. g. in kl. moederloos gezin. Br. no. 1738. Ter overname een jix 2de hands en gebr. meube len, enz. Br. no. 1740. Gediplomeerd Kraamverzorgster heeft voor eind Oct. en Nov. nog enige tijd vrij. Brieven no. 1779. H. v. d. Bos Vreeland, Voor straat 143. Tel. 827. Te koop gevraagd alle soorten bomen gerooid of ongerooid. 5 of 6 dig. f 5, 5.50, Zoutpot- ten (ook zand. zeep, soda) 25 ct„ 50 ct. Inmaakpotten, blauw Keuls 15 ltr. f 2,70, 20 Itr. f 3.60. 30 ltr. f 5.40. ZIJLSTRAAT 24—30. Lessen - SPAANS. Opl. alle exam Conv. etc. E. L. Paleari, Le raar M.O. Spaanse Taal en Letterkunde. SantpoortÊrpl. 17. Tel. 16016. Gevr. HULP en TOEZ. v. leerling 2e kl. Gymn. te Bloemendaal of omg. Brie ven G 6596. ENGELS d. lerares M.O. clubles v. beginners en ge- vord. f 6.50 p. m. ook over dag. Brieven G 6597. Huish. Pers. gevraagd FLINK MEISJE gezin 2 pers. 4 dagen 8.30-12.30. J. v. d. Bergstraat 38, Hst. Wegens huw. v. m. meisje zoek ik in mijn gezin met kl. kinderen NIEUWE HULP v. d. e. n. Mevr. v. d. Wal, Ver- spronckweg 104. JONG MEISJE v. 9-5 u. Iepenlaan 57, Bloemendaal, WERKSTER gevr. voor de gehele Woensdag. Duinwijck- weg 14 bij het openlucht theater. Bloemendaal. Weduwnaar met zaak zoekt HUISHOUDSTER met interesse voor zakenleven. Brieven met foto G 6583. Gevr. nette WERKSTER v. g. g. v. A. Rol, Rijksstraat weg 351, IJ.-N. NET MEISJE gevr, van 9 tot 3 of tot 5 uur. Mevr. de Bruijn. Delftlaan 103. WERKSTER gevr. 2 ocht, p. w. Verspronckweg 61. Bedrijfspers. gevr. KRULLENJONGEN. Aan melden W. Kroon, Engelsz- straat 38. Haarlem. FLINKE JONGEN voor bakkerij en loopwerk. G. H. v, Delft. Zijlweg 94. Huish. Pers. aangeb. B. z. a. NET MEISJE voor halve dagen, omtrek H.-N. Brieven G 6584. NET MEISJE, 18 j. b. z. a. voor hulp in de huish., liefst voor d. en n. in klein gezin. W. Vlottes. Karl Marxstr. 25, Zaandijk. Besch. dame, 52 j. b. z. a. als HULP i. d. HUISH. in kl gezin, waar hulp v. ruw werk aanw. is. Brieven G 6606 Kamers gevraagd Dame 65 j zoekt in besch. milieu ZIT- en SLAAPKA MER, ongern. met gebr. keu ken of kookgel? Br. G 6570. Gevr. door echtp. m. 1 kind. 2 gestoff. KAMERS m. keuken of kookgel, Brieven G 6569 Voor dir. gevr. te Hst, WOONRUIMTE v. 5 pers. (moeder Tn 4 kind.) geh. of ged. gestoff. g: bezwaar. Br G 6607. Ond.es en vriendin zoeken gestoff. te verw. KAMER en kookgel. Br. met prijsopg. G 6608. Rustig echtpaar zonder kinderen zoekt 2 ongein. KA MERS m keuken. Br G 6609 Kamers aangeboden Gem ZIT-SLAAPK. zon nig, sfr. water, stookg. zond. pension. Brieven G 6610. Gem. ZIT-SLAAPK. met pension. Julianalaan 106, Ov. Op le st. Zuid, ZIT-SLP. KAMER m. v. wast., parterre v. 2 besch. pers, m, warme maalt. Tel. 16632 of Brieven G 6612 Diversen BRIDGEN. 2 Dames z. 2 partners. Brieven G 6585. Juffr. (verpleegster) zoekt VRIENDIN omstreeks 40 a 45' jaar. Brieven G 6573. HEEFT U EEN VAAS? Lasschuit m. bijpass, kap- overtrek, elk model 1. kap. Kl. Houtstraat 46, Tel. 10651. POESJES af te halen. Westerhoutpark 11. WONINGRUIL. Gezocht woning boven Jan Gijzen- brug. Dietsveld, Vergierde- weg met garage of schuur, liefst hoekhuis. Aangeb. gr. huis, 5 kamers. 2 keukens, 2 W.C.'s, gr. zolder, Hrl.-West. Brieven G 6572. WONINGRUIL. Aangeb. pr. vrije he etage, riant uit zicht aan drukke verkeers weg, 5 min. van stat. prijs f 25 p. ïxx. voor kl. gezin. Ge vraagd: kl. vrije woning, nette stand, prijs tot f 30 p. m. Brieven G 6571. WONINGRUIL Den Haag- Haarlem. Aangeb. vrije le etage bev. 4 kamers, keuken. W.C., enz. te den Haag. Ge vraagd: ben.huis of etage te Haarlem of omgeving. Brie ven B. Brouwer, Pasteurstr. 166. den Haag. VRIJ HUIS te ruilen 1 kl. kam, 1 grotp, keuken, 2 slp.k. voor- eix achtertuin pl. schuur voor iets groter huis of benedenhuis, Br. G 6617 Dame vraagt hoogst be schaafde muzik. PRETTIGE KENNISSEN. Br G 6614 WONINGRUIL. Aangeb. te Rotterdam-Z. vrij huis. bev. 1 gr. kamer met uitb., keuken, kelder, 2 slaapk., vaste wast. v.- en achtertuin Huur f 5.45 p. w. Gevr. te Hrl. of omg. woning f 35 a f 45 p. nx. Biv G 6615. WONINGRUIL. Aangeb. Amsterdam-W. 3e of le etage f 30 p. m Gevr. huisje te Haarlem. Br. Meelker, El. Wolffslraat 8, Amsterdam. VERLOREN: 22 Sept. gra naatketting, gouden sluiting, van Middenlaan, via Heemst. Dreef naar Binnenweg en te rug. Teg. bel. ter. te bez. Middenlaan 13. Te koop gevraagd KACHEL, defect geen be zwaar. D Breur. Jansweg 30. Tel. 20672. Te koop gevr.: PIANO. Enig defect of ouderwetse kast geen bezwaar. Br. met prijs no. 3839. Adv. Bureau Harte. Zaagmolendrift 35a. Rotterdam. Door techniker METAAL DRAAIBANK v. werkbank pl.m. 1 M. tussen centers (metrisch en ww draad snij dend) merk „Southbend" of derg. zonder gebr. Redelijke prijs. A. b. d. n. Thomsonlaan no. 54. 2 pers. OPKLAPBED met ombouw. Brieven G 6586. FLESSEN GEVR. Jans straat 39. Tel. 15639. Te koop aangeboden Enig INBOEDEL. Geen opkopers. Te bevr. Maandag v.m. van 10 tot 12 u. Marnix- straat 142. Pracht old fin. HUISKA MER. 2 crapauds, 4 stoelen, dressoir. tafel, vloerkleed 2x3 M2. (Wilton) v. o. Hya cintenlaan 27 zwart. IJzeren eenpers. LEDI KANT m. spiraal en matras. Koediefslaan 8. Hst. D. br. teddy beer MAN TEL m. 44 f 25. B. Toussaint- laan 60. Heemstede. Gr. em. VULKACHEL f 25, 4 pr. br. crap. p. st. f 50. Gasthuissingel 60 rood. BISAMRUG MANTEL ged. gesl. geschikt voor rep. f 100. Tel. 26696 GASFORNUIS met bak oven, 4 pits, 1 stofzuiger, de fect. Adr. Pauwlaan 7, Hst. Alleen voor particulieren: enkele mooie zwarte POE DELPUPS, prima bloedvoe- ring en stamboom. Adr. Pauwlaan 7, Heemstede, Z. g. a. n. mod. zwarte SEAL MANTEJj tegen bill, prijs. m. 42-44. 's Av. na 8 u. Rustenburgerweg 14. Ter overname aangeboden RIJWIELZAAK. wegens om standigheden. Br. G 5656 Z. g. a. n JONGENS FIETS f 100. Frankestr. 20, Weg. vertrek pr. goudg. Boxer, reu, gecoup. 5 m. oud, Hunzestr. 11, H.-N. In goede st. lichte KIN DERWAGEN. Cremerpl. 18. Weg. vertrek naar Indo nesië PHILIPS RADIO, type nr. 574 A, met garantiebewijs 5 maanden gebruikt, pracht staande kast. 3 golfbanden. Gekost hebbend f 375. Nu f 275, Stuyvesantplein 20 zw. Haarlem-N. 40 INMAAKFLESSEN a 1 liter met ringexx en deksel. 2 inm. pot. 38 x 29 en 1 x 33 x 25 c.nv Hst. Amaryllisl. 12. Crème KINDERWAGEN f 37.50. box f 12.50. kinder stoel f 12.50 f 17.50. kinderled, f 12.50. f 17.50, wandelwagen tje f 25, baby commode f 45. Twljnderslaan 17, Modern klein RADIOTOE STEL, nieuw f 95. Stuyve- santstr. 77 rd. Na 20 uur. Geëm BAD MET GEY SER en keuken-geysertje. Tezamen f 175. Tooropkade 13. Hst. Tel. 16264 Wegens financiële omstan- digh. in prima st. zijnde ZÜNDAPP MOTOR, 800 cc, bij uitstek geschikt voor zij span. Bill, prijs. Br G 5665 PRACHT TAPIJT 18 M2. en 14 els vl.kleed. Gasthuis laan 130 Prachtige witte BRUIDS JAPON met lange sleep, Ael- bertsbergstraat 102, Een pracht REGENJAS f 45, en 1 demi f 25. Parkstr. 7, drukbel. GARAGE HARRY OOMEN L. Molenstraat 12 Haarlem Bij een klein besloten clubje (Middenstand) GEHUWDEN KUNNEN NOG ENIGE PAREN ZICH AANSLUITEN. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 TEL. 13525 HAARLEM Mod. KINDERWAGEN. geheel als nieuw, met garan tie f 45. Zandvoortselaan 54, Heemstede. 2 DAMESMANTELS 40- 42, 2 mantelpak., 2 hoeden, rokken, Mauricialaan 5. Ov. Tel. 22752. GASHAARD, smaakvol model, in goede staat. Inl Loosjes, Gr. Houtstr. 100. Tel. MEISJESJAS m. 38 met bont in g. st. H. v. Alphen- straat 15 JAARSMA HAARD ter overname f 75. Spekstr. 14. TE KOOP: modern slp.k ameubl. z. g. a, n.. blank ma honie. lits-jumeaux, 3 d. kast, toilettafel, tafel 2 stoe len. compleet met Auping en matrassen. Bill, prijs. Zonne bloemlaan 17. Aerdenhout. VOETBALSCH. m. 39. voetbalkoffer, gym. sch. m. 37. Polar schoensch. m. 42. div. heren en dames kl. z. p Joh. Verhulstw 56. Sant poort Station. Tel. 8061. 2 pers. LEDIKANT met springb. f 60. Theemspl. 13. Tel. 18764. TRAPNAAIMACHINE. Rozenprieelsti-aat 67. HERENRIJWIEL, compl. in goede st. Hercules, f 60. 's Av. na 6 u Gibraltarstr. 26 Pracht VLOERKLEED 2 x 3 M. (Wilton) v. o. Tuss. 6-8 uur Wagenweg 72 rood. ZW. TAILLEURJAS in pr st. 40-42 maatw. zw. mantel pakje m. pers. kraag in. 40- 42. Brieven G 5632. BRABANTSE KACHEL. Planetenlaan 122. Vooroorl. pracht 6 pers. EETSERVIES. Br G 6589 Solied HUISKAMER AMEUBLEMENT. terra be kleding. Brieven G 6590. WIEG, prachtig bekleed Javastraat 59. H.-N Een DUITSE STUDIE- PIANO. Brieven G 6592. Fl. sol KOOKKACHEL en een beste jas. Batavieren- straat 15. In goede staat zijnde KIN DERWAGEN. crème. Tevens 500 cc. Motorrijwiel, prima lopend, prima banden Dr D. Bakkerlaan 79. Bloemendaal. UNDERWOOD PORTA BLE in zeer goede staat te koop aangeboden. Br. G 6594 HAARD onafbr.b in z. g. st. compl. f 100. W. v. d. Vel- dekade 2. H'stede (h. BI. Br.) Met bont gev. MANTEL f 65. w, en z. jurken, avondj. blouses, alles m. 40. Visser, Aerdenhoutsduinweg 9 A, Aerdenhout. ETNA HAARD f 100 en een Perz. loper 3.50 x 87 f 400 Na 6 uur. Joan Mauritsplein 24, Ovei-veen. 2 net gedragen WINTER MANTELS prijs bill. m. 40 -42,. Leidsevaart 480 rood. ZW. WINTERMANTEL zuiver wol met perslaner kraag m. 42-44, donker bl. wintermantel, zuiver wol m. 40-42. Tel. 2Ï5I8. Na 5 uur. JONGENSFIETS 11—14 j. f 65. Leidsevaart 68. Pracht gebeeldh. THEE MEUBEL m glas in lood. nw. f 49.50 Molukkenstr. 26 bij Soendaplein. H.-N. GASHAARD. Schagchel- straat 30 rd. Na 7 uur. VLOERKLEED, suite-deur en tafelkleed bijpassend f 250. Spaarnd.weg 64. BOX met opklapbare vlonder, reiswieg en kinder wagen. Westerhoutpark 26. PARACHUTISTEN MO TORRIJWIEL. teg e a bod. Oosterlaan 5. tel. 29205. Hst. Pracht twee pers. SLAAP KAMER f 265. pr. huisk. ameublem. f 365, 1 pers. op- klapbed. 2 crapauds. 4 st. f 195. Zijlweg 82, 1 x bell, boven. HARLEY D AMD SON 350 c.c. Ook gen. te ruilen voor pr. kleine auto. Zonnebloem straat 56. Tel. 12247. DUITSE PIANO .Waldc- mar", eiken kruissnarig. le klas instr. L.»Margarethastr. 4 rood. Tel 16303 1 BAROMETER, partij weckglazen van 1 en 3/4 L Hogewoerdstr. 5. 2de HANDS VERGUN NING. Brieven G 6630, Een in zeer goede staat verkerend PHILIPS RADIO ONTVANGTOESTEL. Te be zichtigen Vogelenzangseweg 16, A'hout. Tel. 26513.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3