Nieuwe lanen krijgen provincienamen Dames, Dansschool Kwekkeboom Nieuwe Gracht 98 De electriciteitstarieven van Heemstede Kort ën Bondig J „Het Gouden Hoekje" VRIJDAG I OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD Gesloopte woningen aan de Javalaan worden opgebouwd In de Donderdag gehouden vergadering ■van de gemeenteraad van Heemstede deel de de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent mee, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland het raadsbesluit over de aankoop van „Meer en Berg" hebben goed gekeurd. Ingekomen was een verzoek van. bewoners van de Camphuijslaan, om geen vergunning te verlenen aan een garage houder, die een achteruitgang in de laan wil maken. Aangezien nog geen aanvrage is ingekomen, werd de brief voor kennis geving aangenomen. Met deze wens zal eventueel rekening worden gehouden. Een uitgebreide gedachtenwisseling werd gevoerd over het voorstel van B. en W., om aan de lanen, welke aangelegd worden op het terrein, gelegen ten westen van de Raadhuisstraat en ten Zuiden van de Kerk- laan, de namen te geven van provincies. De heer Van Beelen (KVP) achtte het beter, als namen gekozen worden, welke herinneren aan de bleker ij, de boerderij of de bloembollencultuur. Namen van bloembollen, welke daar gekweekt zijn, kunnen gekozen worden. De heer D e R o n d e (comm.) merkte op dat de naam van een provincie prettig aan doet als men in verre streken vertoeft. In eigen omgeving passen namen, welke her inneren aan het verleden van de streek of de plaats, beter. De gedachte van de heer Van Beelen over de namen van bloemen, welke hier gekweekt worden, wilde spreker niet overnemen; men voelt er toch ook niet voor straten te benamen naar, bijvoorbeeld stukken wasgoed? Mr. Zeelenberg (WD) noemde het voorstel vlak, echter wel practisch. Hij gaf echter de voorkeur aan namen, welke meer zeggen en verzocht een nieuw* voorstel in te dienen. De heer Reijnaers (Arbeid) noemde het prettig, als een dorp wijken heeft met namen, welke iets zeggen. Ds voorgestelde namen kwetsen niemand en zij. zijn prac tisch. Ir. Kooymans (A.-R.) gaf in over weging de namen Limburg, Zeeland en Noordbrabant in het Zuiden te kiezen en Gelderland en Overijssel in het Oosten. De heer Z e g w a a r t (KVP) en mevrouw V a n N i s p e n-V a n W e 1 y (WD) noem den de namen van de provincies het best bruikbaar, waarna de voorzitter me dedeelde, dat B. en W. na rijp beraad tot het practische voorstel zijn gekomen. Zulke namen worden elders weinig gekozen voor straten. De gedachte van ir. Kooymans namen B. en W. over. Met de stemmen van de heren Zeelen berg en De Ronde tegen werd het voorstel aanvaard. Grond aan de Javalaan aangekocht. Het voorstel, om de grond, waarop vroe ger veertien huizen aan de Javalaan ston den, welke op last van de Duitsers zijn af gebroken, aan te kopen, was aanleiding tot het stellen van vragen. De voorzitter antwoordde, dat zodra de mogelijkheid be staat, de ruïnes opgeruimd zullen worden, dat spoedig begonnen zal worden met het maken van bouwplannen en dat gaarne het particulier initiatief, wat betreft het bouwen van woningen, gesteund zal wor- den. De particuliere bouwers hebben op het ogenblik met vele moeilijkheden te kgm- pen. In het verleden hebben dezen, een enkele uitzondering daar gelaten, uitste kend werk in de f emeente verricht. De te kopen percelen zullen met de aangrenzen de, welke tot de gemeente behoren, als één geheel geëxploiteerd worden. De raad verenigde zich met het voorstel tot aankoop van bijna 2100 m2. grond en tot het overnemen van het recht "op de inschrijving van een aantal eigenaren op het Grootboek voor de wederopbouw. De vergadering benoemde tot onderwij zer aan de ULO-school (Bronsteeweg) de heer H. Mein uit Beilen en tot leden van de commissie van advies, bedoeld in ar tikel 8 der woonruimtewet de heren H. M. van Unen, E. Honderdos, N. J. van der Linden. A. J. J. Verspoor en J. A. A. M. van der Weiden. B. en W. werd een dbcdiet verleend van 1500 voor verbetering van de kwakel over het Heemsteeds kanaal: goedgekeurd werd het voorstel, om aan de vereniging Oud-Heemstede-Bennebroek een bijdrage van 500 te verlenen voor uitgave van een gedenkschrift over Adriaan Pauw. Raadsleden vroegen. Mevrouw Van N i s p e n-V a n W e 1 y verzocht mee te werken, dat de beplanting Op esnige lessen, zowel voor BEGINNERS als GEVORDERDEN, is het aantal inge schreven Heren groter dan dat der Dames Hierbij kunnen dus nog enkele Dames zich aansluiten, Op enige andere lessen ls nog plaats voor HEREN. Ons ideaal is: Op ALLE lessen een gelijk aantal dames en heren. INSCHRIJVING DAGELIJKS HAARLEM TELEFOON 13525 in tuinen niet te hoog wordt op gevaar lijke punten -voor het verkeer, waarna de heer VanderLinden (KVP) opmerkte, dat het de automobilisten niet te gemakke lijk gemaakt moet worden, anders rijden zij te hard. Mr. Van W ij k (A.-R.) herinnerde aan de droeve ongelukken op de Heemsteedse Dreef en meende, dat het vaak voor komt, dat te snel gereden wordt. De voorzitter antwoórdde, dat het laatste ongeluk aan een samenloop van om standigheden te wijten is. De politie zal gevraagd woeden te letten op het snelle rij den. Aan de heer Verspoor deelde spreker mee, dat een onderzoek ingesteld zal wor den naar de gevaarlijke hoek Blekersvaart- Koediefslaan. De heer Hopstaken verzocht uitbrei ding te geven aan de straatverlichting aan de Herman Heijermanslaan, waarna wet houder Disselkoen (Arbeid) opmerkte, dat er onvoldoende materiaal is, om een snelle uitbreiding van straatverlichting tot stand te brengen. Het eerst zal de Heijer manslaan aan de beurt zijn. Op een vraag van de heer W i lTe m s e n (KVP) deelde wethouder Disselkoen mee, dat de gedachte, om voor de school kinderen de films over het regerings jubileum en de inhuldiging te verto nen, hem sympathiek voor komt. On derzocht zal worden, of velen de films nog niet gezien hebben. Dan kan een voorstel ling georganiseerd worden. Tenslotte kwam de vervanging van de tram nog aan de orde. De heer Zeg waar! betreurde het, dat de routes buiten de raad om vastgesteld zijn en ir. Kooy mans hoopte, dat de bewoners uit de ri vierenbuurt uit hun isolement verlost zijn. De voorzitter merkte op, dat dezen gebruik kunnen maken van de bus naar Leiden. Een aparte lijn is niet rendabel. Einde van een eeuwenoude overeenkomst Wij hebben enige tijd geleden al eens meegedeeld, dat de bijna vier eeuwen oude overeenkomst tussen Haarlem en Bever wijk, waarbij de Spaarnestad 125.per jaar bijdroeg in het tractement van de schoolmeester van Beverwijk, met ingang van 1947 als ontbonden zal worden be schouwd. Deze regeling was destijds het gevolg van een procedure, waardoor Haarlem enigszins schadeloos werd gesteld voor de tijdens de Spaanse bezetting geleden mate riële verliezen. Haarlem en Beverwijk kre gen ieder voor de helft het eigendomsrecht op de goederen van twee Beverwijkse kloosters onder de verplichting, dat zij ge lijkelijk bij zouden dragen in het tracte ment van de Beverwijkse schoolmeester. Diens salaris werd weliswaar allengs ver hoogd, doch Haarlem bleef 125.per jaar betalen. B. en W. van Haarlem zijn echter van oordeel, dat deze last alleen zolang gedra-- gen behoefde te worden, zolang ook Be verwijk zijn aandeel in het salaris van „de schoolmeester" leverde. Dit nu is sedert 1919 niet meer het geval van dat jaar af vergoedt het Rijk de jaarwedden der onderwijskrachten aan de gemeenten en het College heeft dan ook aan de ambts genoten van Beverwijk meegedeeld, dat de gemeente Haarlem niet meer verplicht is ieder jaar aan Beverwijk 125.te be talen en dat sedert 1919 onverschuldigd in totaal f 3500.werd betaald, waarvan het restitutie verzocht. B. en W. van Beverwijk konden de be wijsvoering niet geheel volgen -r- met name hadden zij bezwaar tegen de restitutie doch zij stelden voor de overeenkomst een voudig te eindigen. De gemeenteraad van Beverwijk heeft dit voorstel aanvaard; die van Haarlem zal het aanstaande Woensdagmiddag ongetwij feld ook doen. SCHEEPVAART Aalsdijk, RotterdamNew York 30 Sept. 200 mijl van Cape Race. Alwaki, Rotterdam —Buenos Aires pass. 30 Sept. Fernando Noronha. Boissevairi, 30 Sept. van Hongkong te Shanghai. Eemdijk. 30 Sept. van Boston n. Vera Cruz. Friesland. 30 Sept. te Colombo vermoedelijk 1 Oct. vandaar naar Belawan alwaar 4 Oct. verwacht. Garoet. Batavia Rotterdam pass. 30 Sept. Kaap St. Vincent wordt 4 Oct 3.30 uur aan de Hoek v. Holland verwacht. Gordias. ParamariboAmsterdam pass. 30 Sept. Beac'ny Head. Jacob Cats, 30 Sept. van «Baltimore naar Rotterdam. Maas land, AmsterdamBöenos Aires 30 Sept. van Montevideo. Modjokerto. 30 Sept. nog te Soerabaja. Nigerstroom. 30 Sept. van Lobito naar Porto Amboin. Nieuw Amsterdam. New YorkRotterdam 1 Oct. te Southampton. Oranje. BataviaAmsterdam 30 Sept. van Singapore. Phrontis. AmsterdamMontreal 30 Sept. van Falmouth. Poelau Laut. Batavia Port Said 30 Sept. van Djeddah. Randkerk, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 September 1948 ONDERTROUWD: 30 Sept., C. Verkerk en M. E. Stolte. GEHUWD: 30'Sept., P. W. A. Cobelens en J. van der Velde: W. H van der Mannen en J. W. Wijchers; R. vaivden Brink en M. P. J- A Luttik: M. J Vehmeijer en E. van Schen- del; G. Cop en A. M. C. Groeneveld: M- Schaap en L: Bouman; A. C. de Boer en W. de Nieuwe. BEVALLEN van een zoon: 29 Sept., M. C. van Schaikvan der Werf; J. Kuurstra van den Nieuwenhof: M. MeinsterKulk; C. T. I Komduur—Berkhout: A. L. Warren— Ruijgvoorn; A. J M. G. van GorkumGroo- fes; 30 Sept.. H. N. A. Rol—Hennis; L. T. Hardesmcets—Maier. BEVALLEN van een dochter: 29 Sept.. W. A. IJske—Fikkert: A. P. M Beelen—Delis- scn; A. S. Strobel—Habiecht; N. Bethe— Stoop: A M. Cramer—Kropman; E. A. Bag german— Meili: J. W. Houweling—Boerée; M C. van Haarlem—Koper: M. A. Draijer— Kooijman OVERLEDEN. 28 Sept., R Engelberta. 82 j., van Eedenstraat: J N Geerligs. 85 j van 't Hoffslraat; 29 Sept., G. C. A. van Dam Kuijper, 66 j., J. Nieuwenhuijzenstraat. Schone handen. Een bekende Parijse satiricus, René Dorin, heeft een parodie ge schreven op Jean Paul Sartre's stuk „Les mains sales" (Vuile handen) dat de colla boratie behaand'elt: „Les mains properes" (Schone handen). De parodie zal nog meer toeschouwers trekken, dan het origineel, Stradivarius mee in het graf. Een Stradi varius ter waarde van 11.250 pond sterling, het eigendom van de concertvioliste Louisa Terzi die Zondag op 78-jarige leeftijd te San Pedro (Californië) is overleden, zal met de eigenares worden begraven. Louisa Terzi (kunstenaarsnaam van Nana Dubois) won de Stradivarius op een inter nationaal concours te Milaan op 18-jarige leeftijd, toen zij reeds 10 jaar als wonderkind was opgetreden. Eere-promotie. Op 5 October zal in de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht Anthon van der Horst organist en dirigent Van het koor van de Nederlandse Bachvereniging het ere-doctoraat verleend worden. Het koor zal de promotie bijwonen en 's avonds wordt onder auspiciën van de Volksuniversiteit te Groningen een uitvoe ring gegeven van Bach's Hoogmis door het koor van de Nederlandse Bachvereniging en de Groninger Orkestvereniging. Albert de Klerk zal de orgelpartij spelen. Dr Anthon van der Horst zal zelf de uitvoering dirigeren. Koninklijke Beschermvrouwe trekt zich terug De secretarie van Prinses Wilhelmina deelt het volgende mede: „Gedurende haar regering is Prinses Wilhelmina van vele verenigingen be schermvrouwe geworden. Met vreugde zal zij steeds terugdenken aan het contact dat zij hierdoor gedurende vele jaren met het Nederlandse vereni gingsleven heeft gehad. Prinses Wilhelmina acht het thans echter minder eigenaardig deze functie, die zij als koningin heeft aanvaard, te blijven ver vullen. Zij heeft derhalve opdracht gege ven de betrokken verenigingen in kennis te stellen van haar voornemen zich als beschermvrouwe terug te trekken". Verkeersongevallen in het Julianapark Donderdagmiddag haalde een vijftienjarige wielrijder in het Julianapark een in de rich ting van het Soendaplein rijdende vrachtauto in, welke een gang had van twintig kilometer per uur. Daarna wilde de jongen de auto links passeren. Door onbekende redenen viel hij voor het voertuig, waarna hij tussen de voorwielen terecht kwam. Voordat de auto tot stilstand werd gebracht, werden de jongen en de fiets tien meter meegesleurd. Een pas serende dokter constateerde, dat de jonge man een hersenschudding had opgelopen en dat zijn linker-onderbeen gebroken was. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Op het kruispunt SoendapleinPijnboom straatSchoterweg verleende Donderdag avond een zeven en vijftig jarige wielrfjd- ster. die van het Julianapark kwam eji de Pijnboomstraat wilde inrijden, geen voor rang aan een van het Soendaplein komende motorrijder. De wielrijdster liep een hoofd wonde op. P.W.N. waarschuwt tegen waferverspilling Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland heeft met ernstige moeilijk heden te kampen door de waterverspilling, die in zijn voorzieningsgebied de laatste jaren aan de dag treedt. Sedert 1935 is het waterverbruik met 66% toegenomen het gemiddelde aantal abonnementen is sinds dien met slechts 20% gestegen. De afgeleverde hoeveelheid water be droeg in 1947 22.442.403 m3 tegen 19.142.913 m3 in 1946. Dit is dus een stij ging met 17% in één jaar. Deze bedenke lijke toeneming van het waterverbruik in de laatste jaren plaatst het bedrijf voor grote technische en financiële problemen. Zij is niet te verklaren door een even- .redïge toeneming van het aantal abonne menten en evenmin door een toeneming der waterbeschaving. Immers einde 1946 was van het aantal aangesloten woningen in het voorzieningsgebied van het P.W.N. in de omgeving van Haarlem de ge meenten Haarlemmermeer. Haarlemmer- liede, Bennebroek, het Vogelenzangse ge deelte van Bloemendaal en Beverwijk nog 5.7% voorzien van een bad, 3% van een douche en 50.7% van een watercloset. Ook aan een overmatig gebruik voor tuinbesproeiing is de grote stijging van het verbruik niet te wijten: voor slechts 4.3% der aangesloten woningen is een abonnement voor tuinbesproeiing gesloten. Het staat voor de directie vast, dat in de laatste jaren, maar vooral in 1947 en ook in het lopende jaar in ernstige mate waterverspilling 'heeft plaats gehad en nog voorkomt. Tijdens vorst laat men de kraan maar doorlopen inplaats dat men de binnenleiding aftapt en afsluit. In warmte-perioden laat men de kraan even eens doorlopen en wordt veel water ver knoeid. Dit euvel heeft zulk een grote omvang aangenomen, dat onder de huidige omstandigheden daaruit ernstige gevolgen kunnen voortvloeien, n.l. onvoldoende druk en zelfs stopzetting van de water toevoer. Een zo grote waterafneming vereist nieuwe technische voorzieningen, een groter pompvermogen, nieuwe leidingen met ruimere diameters. Als gevolg van de stagnatie in de uitvoering van werken gedurende de bezettingsjaren en de daarna opgetreden ernstige materiaalschaarste, is reeds een belangrijke achterstand ontstaan in de technische uitrusting van het Bedrijf, die voor een normale ontwikkeling nodig zou zijn geweest. Eenvoudig onmogelijk is het om extra voorzieningen te treffen, die door de waterverspilling noodzakelijk wor den gemaakt. Daarvan is het onvermijdelijk gevolg geweest, dat de watervoorziening op som mige plaatsen tijdens perioden van abnor maal groot verbruik niet voldeed aan de eisen, die het publiek gewoon was te stellen, dat wil 'zeggen op elk gewenst tijdstip een ongelimiteerde hoeveelheid water te kunnen aftappen. Dit zal ook het geval in de toekomst moeten zijn, als de „kwaden" onder de aangeslotenen zich nog langer aan waterverspilling te buiten zouden gaan. Wat erg,er is: de vele „goe den" zullen daaronder ook hebben te lijden! Leden van de vereniging „Oud Leiden" zullen op Zaterdag 16 October een bezoek aan Haarlem brengen en des morgens om halftwaalf officiëel ontvangen worden door het gemeentebestuur op het stadhuis, tebestuur op het stadhuis. De populaire jeeps, snel en veelzijdig, bruikbaar als ze zijn, bleken toch niet alle eisen van de automobilisten le kunnen bevredigen, omdat het oog nu eenmaal ook wat wil. Daarom hebben de Willys Overland fabrieken thans een nieuw model op de markt gebracht, de „jeepster", die vlotte lijn paart aan de technische kwaliteiten van de oorspronkelijke jeeps en die thans ook in Europa wordt ingevoerd, zij het in zeer bescheiden aantallen. Naar een verlaging van het Huishoudtarief ivordt gestreefd Voor ons ligt de statistiek van de prijzen die in de verschillende gemeenten in ons land betaald moeten worden voor electri- citeit. Daaruit blijkt dat Heemstede wat het Huishoudtarief, vergeleken bij andere gemeenten, hoog is. Er moet behalve een vastrecht van 3.60 per maand 8 cent per KWU betaald worden. Vooral die 8 cent maken het onmogelijk dat de inwoners van Heemstede electrici- teit gebruiken voor koken en verwarming. Nu de rantsoenering reeds practisch bui ten werking is (de mensen gebruiken per hoofd thans meer dan in de vooroorlogse jaren, terwijl van overheidswege niet meer opgetreden wordt tegen overschrijdingen van de officieel nog wel geldende rantsoe nering) en te verwachten is, dat zij binnen kort wel geheel zal worden afgeschaft, is dit vraagstuk weer actueel. Toen wij wezen op de noodzakelijkheid het Huishoudtarief voor electriciteit in Heemstede te verlagen, werd ons geant woord, dat het onder de thans geldende omstandigheden niet mogelijk is. Heem stede betrekt electriciteit van Haarlem Door de bij het aangegane contract gel dende prijzen moet Heemstede, rekening houdende met de kolenschaarste, gemid deld 7 cent per KWU aan Haarlem be talen. Daar Heemstede van de aangeslote nen op het Huishoudtarief slechts 8 cent per KWU ontvangt, plus het vaste recht, is het niet te verlangen dat Heemstede de KWU-prijs verlaagt Toch acht het gemeentebestuur het nood zakelijk dat ook de inwoners van Heem stede, net zoals de inwoners van de ge hele streek (o.a. Haarlem, Bloemendaal en Haarlemmermeer) als zij dit wensen ook volgens een redelijk tarief, op electriciteit kunnen koken. Ook is een billijker tarief voor de Heemsteedse winkeliers gewenst. Om dit mogelijk te maken is het nodig dat Heemstede een nieuwe overeenkomst met Haarlem maakt. Daarover wordt reeds lange tijd tussen Haarlem en Heemstede onderhandeld. Heemstede is overtuigd, dat Haarlem zal willen medewerken, omdat ove» enkele maanden de electriciteitsleve- ring aan de NZH vervalt, daar de tram dan niet meer zal rijden en de bussen geen electriciteit gebruiken. De Haarlemse cen trale heeft dan een. grotere capaciteit dan voor de afnemers nodig is. Nu is het mogelijk dat Haarlem haar overproductie, via de koppelingen der leidingen, aan Am sterdam of de Provincie verkoopt, maar het ligt voor de hand dat allereerst afzet in het eigen leveringsgebied in aanmerking komt, vooral omdat dit Haarlem sterker maakt in de nog steeds hangende quaestie over het voortbestaan van de Haarlemse centrale als opwekkingsbedrijf. In Heemstede heeft men dan ook de ver wachting dat het voor B. en W. mogelijk Val zijn bij de behandeling der gemeente begroting voor 1949 te komen met voor stellen tot verlaging van de tarieven voor het Huishoud- en Winkeltarief voor elec triciteit. Drie dagen op zee zonder eten De „Lucky Star" terug in Scheveningen Omtrent de tocht van het zeiljacht „Lucky Star", dat Donderdagavond, na sinds Maan dag op zee te hebben verbleven, in Sche- veningen binnenliep, vernemen wij het volgende: Aan boord van de „Lucky Star", eigen dom van de heer Stroink te Hilversum, bevonden zich de zoon van de eigenaar, de' 22-jarige G. Stroink, die als militair in Den Haag is gelegerd, de Haagse kunstschilder H. Taverne, de heer H. S. Groves "uit Lon den met zijn echtgenote (een geboren Ne derlandse) en mej. C. Katoen, een zuster van mevrouw Groves. Maandag omstreeks halftwaalf vertrok het gezelschap uit Sche- veningen, met de bedoeling korte tijd op zee te blijven. Het scheepje vertrok bij Zuidwestenwind en voer voor de wind in de richting Katwijk. Toen men wilde terug keren veroorzaakten de Zuidwestenwind en het tij moeilijkheden, zodat men de haven van Scheveningen niet kon binnenlopen. Besloten werd daarom op zee te blijven om gunstiger tij en wind af te wachten. Door het sterker worden van de wind konden de pogingen om Scheveningen te bereiken, niet herhaald worden. Inmiddels ontstond aan land ongerustheid over het lange wegblijven van het 'scheepje, doch deze werd weggenomen toén een IJmuider trawler Woensdag de „Lucky Star" ont- I moette en het bericht meekreeg dat alles i wel aan boord was. De opvarenden van de „Lucky Star" hadden echter geen proviand meegenomen, zodat zij noodgedwongen drie I dagen hebben moeten vasten. Nog vele klachten over de postbezorging „Wanneer een brief of een ander post stuk verkeerd is bezorgd, hebben wij het liefst dat het publiek deze met opgave van dag en uur der bestelling aan de directie van het postkantoor zendt. Dan kunnen wij nagaan waar de fout is gemaakt en maat regelen treffen, dat herhaling wordt voor komen". Wij spraken met de plaatsvervangende directeur van de postdienst te Haarlem naar aanleiding van een klacht van een abonné uit het Zuiderhoutpark, dat een besteller had geweigerd een brief, die ten onrechte bij haar in de bus was geworpen, mee te nemen naar het juiste adres, twee lanen verder. De besteller had haar geantwoord, dat het publiek verplicht is verkeerd bezorgde post naar het goede adres te brengen en zelfs strafbaar was indien het dit naliet. Onze zegsman verzekerde ons, dat dit per.tinent onjuist is. De hierboven aange geven manier is de beste om een geregelde en nauwkeurige bestelling te bevorderen. Hij gaf ons toe, dat er inderdaad nog tal rijke klachten over de bezorging zijn, al wordt het wel wat beter. De Haarlemse postdienst heeft op het ogenblik 67 bestel lers in dienst, die ieder een wijk lopen. Zij hebben evenwel niet altijd dezelfde wijk, omdat zij ook andere stadsgedeelten onder de knie moeten krijgen. Daarom is het van belang, dat de klagers het tijdstip en de datum, waarop de fou tieve bestelling heeft plaats gehad, opgeven. Van een uitbreiding der postbestellingen zal voorlopig nog wel geen sprake zijn, vernamen wij. De aankomst van de post treinen en -auto's heeft in de nacht en in de middag plaats, de - daarop aansluitende bestellingen gaan om zeven uur en om half vier de deur uit. Tussen deze tijdstippen is de correspondentie-aanvoer niet zodanig, dat een derde bestelling economisch ver antwoord is. Benzineverbruik steeg tijdens „zuinigheidsactie" Het aantal auto's echter eveneens Om een vrijwillige beperking van het benzineverbruik te bevorderqji, is op 1 April een zuinigheidscampagne, de zoge naamde „Z-actie" begonnen, welke thans is geëindigd. Om het resultaat van deze actie te be oordelen moet worden gebruik gemaakt van de vergelijkende cijfers tussen het ver- bi'uik in 1947 en dat in 1948. In het eerste kwartaal van 1948, voorafgaande aan de Z-actie", bedroeg de aflevering van de benzinemaatschappijen aan de pomphou ders 125.500 ton tegen 104.400 ton in het eerste kwartaal van 1947. Uit de gegevens over de maanden April, Mei en Juni 1948, de periode dus, waarin de Z-actie gehou den werd, blijkt, dat in totaal rond 141.40,0 ton benzine werd afgeleverd tegen ruim 138.000 ton in dezelfde periode van 1947. Hoewel deze cijfers geen zekerheid ge ven omtrent het juiste benzineverbruik, houden zij wel een aanwijzing daarover in. In aanmerking genoipen, dat het aantal in gebruik zijnde motorrijtuigen gedurende het jaar 1948 niet onbelangrijk is gestegen en dat het vrachtvervoer langs de weg steeds intensiever is geworden, bestaat er aanleiding om van regeringswege te vol staan met gedurende de eerste ma&nden de verdere ontwikkeling van het benzinever bruik nauwlettend te blijven volgen, aldus verklaart het ministerie van Economische Zaken. Nu de „Z-actie" officieel geëindigd is, wordt de verwachting uitgesprokeh, dat de weggebruikers het benzineverbruik zoveel mogelijk zullen beperken, opdat dwingen de maatregelen van overheidswege achter wege zullen kunnen blijven. Senaatscommissie der V.S. op het Spaanse pad Merkwaardige toenadering tot Franco De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor het leger, Chan Gurney, heeft vergezeld van enige hoge leger-officieren en andere leden van de Senaatscommissie, een bezoek gebracht aan generaal Franco in Madrid. Het ge zelschap maakt een rondreis door West- Europa om de militaire installaties te Inspecteren. Na een onderhoud met Franco dat ruim een uur duurde en Donderdag plaats had, verklaarde Gurney aan de pers dat hij hoopt dat de normale betrekkingen tussen de V.S. en Spanje spoedig hersteld zullen worden. Hij prees de moed en de onafhan kelijkheidszin van het Spaanse leger. Hij vertelde dat zijn bezoek aan Spanje ten doel had beter bekend te raken met Franco en hoge officieren van de Spaanse ge wapende macht. Naar zijn mening moest het Spaanse herstel hand in hand gaan met dat van de andere Europese landen. Franco zou hem gezegd hebben dat Spanje in Europa een „oase van vrede" was en zijn hoop hebben uitgesproken dgt de banden tussen Ame rika en Spanje steeds nauwer aangehaald zullen worden. Senator Gurney heeft tevens een onder houd gehad met de Spaanse stafchef Juan Vigón. Hij zei dat de algemene tendenz van dit onderhoud „anti-communistisch" was geweest. Tevens werd door de Ameri kaanse zaakgelastigde in Madrid een receptie gegeven waar de hoge Spaanse en Amerikaanse militaire autoriteiten aanwezig waren. Gisteren heeft het gezelschap de parti culiere arena bezocht van de fabrikant- millionair Pedro Gandarias, waar te zijner ere een stierengevecht werd gehouden. Nodeloos te zeggen dat het Amerikaanse bezoek in Madrid de nodige speculaties heeft doen rijzen. Vandaag zouden de Amerikanen naar Lissabon doorreizen. Senator op hol „Wij moeten een atoombom werpen op een grote Russische stad, wanneer de Rus sen niet goedschiks besluiten tot ophef fing der Berlijnse blokkade", aldus zei tijdens een persconfei*entie de Amerikaanse senator Eastland. Deze onverantwoordelijke en ontactische opmerking heeft hevige verontwaardiging gewekt bij de Amerikaanse vertegenwoor digers ter UNO, die juist gewikkeld zijn in een debat in de politieke commissie, dai de bedoeling heeft een oplossing voor de atoomcontröle te vinden. B. en W. hebben de gemeenteraad voor gesteld de dames mejuffrouw M. C. Plomp,, mevrouw dr. Ph. H. J. BrouwerKnierïm en mevrouw T. SchroderSorgdfager te be noemen tot tijdelijke leraressen in de Neder landse taal aan de H.B.S. voor meisjes en tot tijdelijke leraar in Engels en Duits aan dezelfde school, de heer D. Scheffener. Het aantal leerlingen van de rar. A. Bruchschool, de Lorentzschool en de ULO A is zodanig gestegen, dat de leermiddelen aan gevuld moeten worden. B. en W. vragen de raad hiervoor een crediet van f2160. De Gereformeerde Kerk van Bloemen daal zal pogen éénmaal per maand aan de in Indonesië verblijvende militairen uit de ge meente een pakket met kleine verrassingen te zenden. In Aerdenhout, Bloemendaal en Over- veen zal door het Prot. Interkerkelijk Thuis front een boeken- en lectuurinzamelingsactie worden georganiseerd ten behoeve van de militairen in Indonesië. Jeugdkapeldiensten zullen thans ook te Haarlem komen, bestemd voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar. Er komt een spe ciale liturgie voor. Als regel zal een jeugd leider of jeugdleidster voorgaan. De diensten zullen eens om de veertien dagen worden gehouden. Ze vinden plaats des Zondags ochtends in de consistorie der Grote Kerk om 10 uur; in het wijkhuis bij de Oosterkerk om 10 uur en in het wijkhuis bij de Noorder- kerk te kwart voor elven. Op verzoek van de Centrale recherche te Amsterdam heeft de Haarlemse recherche een vijf en dertig jarige horlogemaker aan gehouden, verdacht van diefstal of verduiste ring van een motor. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij GIERSTRAAT 45? HOEK NIEUWSTRAAT TELEFOON 19044 (Adv.) ..Safety first" in Amerika Arthur Hill, voorzitter van de Ameri kaanse veiligheidsorganisatie, heeft be kend gemaakt, dat Amerikaanse fabrie ken reeds „schijnorders" hebben gekregen voor oorlogsmateriaal. Deze orders worden alleen in geval van oorlog uitgevoerd, doch de voorlopige opdracht geeft een be langrijke tijdsbesparing, bijvoorbeeld voor het verkijgen van machine-onderdelen. De „dubbelzinnigheid" der Sovjet-Unie in de laatste tijd, aldus Hill, moet voor de V.S. een waarschuwing vormen zich voor verdediging gereed te maken. Volgens Kenneth C. Royall. de Ameri kaanse minister voor de strijdkrachten, dreigt er geen oorlog, „doch wij moeten beseffen, dat de beslissing daarover niet bij ons berust, maar bij enkele despotische en machtige mensen", zo voegde hij er aan toe. „Het tijdstip alleen, niet het uiteinde lijk doel, dat deze mensen zich voor ogen stellen, is onzeker. Wij weten, dat de Sov jet-Unie meer dan vier millioen man onder de wapenen heeft en dat een dergelijke militaire yitrusting de V.S. 35.000 millioen dollar per jaar zou kosten. „En daar de Sovjet-Unie door geen aanval bedreigd wordt noch sterke landen aan haar gren zen heeft, weten wij, dat deze macht ge handhaafd wordt voor een ander toekom stig doel dan verdediging". Santpoort-Station Leerlingen van Henk de Vries exposeren Als een vooruitgeschoven post in het Velsense niemandsland prijkt aan de uiter ste rand dier gemeente een bordje, waarop verteld wordt, dat hier, aan de Bloemen- daalsestraatv^eg nummer 8 Henk de Vries het werk zijner leerlingen exposeert. Deze schilder Henk de Vries, bekend van zijn flirtation met de „Onafhankelij ken" in ver vlogen jaren, is de laatste tijd weinig op de voorgrond getreden maar met deze tentoonstelling blijkt dat er in huize „Sinneveld" wel degelijk gewerkt werd in de achter ons liggende jaren. Hij heeft na melijk een vriendelijke kring van leerlin gen om zich heen verzameld, uit wier werk thans twee kamers met schilderijen zijn vol gehangen, die stuk voor stuk de in vloed van de leermeester uitstralen. Een kleine zestig werken zijn geëxposeerd en een paar tekeningen, waarvan het stem mingsbeeld, dat G. Bas in houtskool opriep onder de titel „De Schuur' wel zeer sterk boven de anderen uitsteekt. Overigens zijn er weinig werkelijke hoogtepunten in deze parade der gezellen- stukken. Over al deze doeken ligt het waas der nauwgezetheid en der liefde voor het métier, die in Henk de Vries "zelf zo'n ge lukkige klankbodem vonden, hoewel Rie Boesmans in haar aansprekende „Artisjok" meer de bezonken hartstocht toont en J. v. Westerhoven met een groot stilleven de rustige paden der onbewogenheid bewan delde. In dit alles kan echter onmogelijk een karakteristiek van de onderscheidene in zenders schuilen; daarvoor is er nog te veel tasten naar de eindvorm in al dit jonge werk en Taco de Boer is bijvoorbeeld met een geslaagde gipskop in andere regionen dan met zijn primula, die een gezeefd licht heeft mogen ontvangen uit de rechter bovenhoek en daardoor alleen al schoon in alle eenvoud wordt. Dan is er nog de werker H. F. Lit, die slechts de beschikking heeft over zijn ene hand en daarmee ongedachte, rustige din gen bereikt: pastels en een enkel olieverfje waaruit blijkt, dat deze leerling van De Vries gestaag zoekt naar de kleur, die hem door de leermeester wordt voorgehouden. Een gro'ot doek in bedekte tinten met als pièce de milieu een wajang-pop leert de beschouwer dat Jaap Stam zijn bestemming heeft gevonden op een plan, dat nog veel van hem kan doen verwachten. F. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 335% 338% 280VZ 283% 241 Vi 244 156 158% 172 Nederlandse Ford 315 Nederlandse Kabel 275% v. Berkel's Patent 119 Scheepvaart-Unie 173 171 Koll.-Amerika Lijn 174% Deli Maatschappij 151M 151% H. V A 254% 253% A'dam Rubber 157 163% Ned Handel Mij 157 N.-T, Handelsbank 115 Billiton Mij II 398

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6