3 I OPROEP j Nog 2 Bil EIGEN WONINGEN- Nieuwe poging om „Dreefzicht" tot leven te brengen SM fJJK. til Voor vrachten grootenklein moet u bij TESVS PO zijn Oet 3 ut NATIONALE BOND Cj(ort en Bondig J ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Gemeente verhuurt gebouw voor een gulden per jaar indien exploitanten het restaureren In Maart 1946 trok de Haarlemse nood- raad dertigduizend gulden uit ter herstel ling van het gebouw „Dreefzicht" in den Hout. Bij het uitwerken van de restauratie plannen kwam men tot de ontdekking, dat dit bedrag bij lange na niet voldoende was en dat men wel op het dubbele mocht reke nen, wilde het etablissement behoorlijk op geknapt worden. Van particuliere zijde onder andere van een Haarlemse hótel-exploitant en van .een Amsterdamse brouwerij werd in tussen belangstelling voor de exploitatie van „Dreefzicht" getoond, doch na ampele besprekingen kon het college van B. en W. met deze reflectanten niet tot overeenstem ming komen, daar öf het financiële nadeel voor de gemeente öf het risico voor de aspirant-exploitant te groot was. Thans hebben de héren C. Keur, aan nemer te Heemstede, en P. Wempe, con- cifrge van het gebouw der Haarlemse Jonge Mannen Vereniging, het volgende voorstel aan de gemeente gedaan. Zij willen voor hun rekening „Dreef zicht" in- en uitwendig geheel restaureren, onder meer door het vernieuwen en ver plaatsen van enige binnenmuren, het in bouwen van een toneeltje met kleed kamers, vernieuwen van sanitair en cen trale verwarming, het aanbrengen van een fietsenstalling en garderobe en het geheel van binnen en buiten schilderen en be pleisteren, een en ander in overleg met Bouw- en Woningtoezicht, Openbare Wer ken en de Schoonheidscommissie. Voor rekening van de gemeente komen alle op het gebouw drukkende belastingen, de kosten van brandverzekering en van grote reparaties. Het gebouw wordt met alles wat daarbij behoort voor de tijd van twintig jaar aan de heren Keur en Wempe in gebruik af gestaan tegen een vergoeding van één gulden per jaar. B. en W. menen, dat deze aanbieding aanvaardbaar is en zij vragen de raad hen te machtigen een overeenkomst met deze ondernemers te sluiten. In het contract is de bepaling opgeno- BI men, dat de restauratiewerkzaamheden uiterlijk op 1 Juni van het volgende jaar voltooid moeten worden. Indien de heren Keur en Wempe in gebreke blijven, ver beuren zij een boete van tienduizend gul den, waarvoor zij een bankgarantie moeten stellen. Zij kunnen nimmer aanspraak maken op enige vergoeding van de gemeente zo de exploitatie geheel of ten dele onmogelijk wordt, door welke omstandigheden dan ook. B. en W. blijven te allen tijde bevoegd aanwijzingen omtrent de exploitatie te geven. ZUIVER WOLLEN ernge licht on beschadigde Pasteltinten 4.95 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Goederen naaT alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) Inkrimping der distributie Ook een sterke personeels vermindering in Haarlem Er zijn al heel wat artikelen vrij geko men van de distributie. Van regeringswege is verzekerd dat er ernstig naar gestreefd wordt zo spoedig mogelijk naar een vol ledige afschaffing te komen. In afwach ting daarvan zullen in de naaste toekomst nog verschillende artikelen vrij gegeven worden. Over de plannen op dit gebied is al veel geschreven en gesproken, maar zo werd ons verzekerd beslissingen zijn nog niet genomen. Wel zijn er aanwijzin gen dat binnen afzienbare tijd te venvach ten is, dat o.a. brood en suiker vrij te koop zullen zijn. Nu de bemoeiingen der Distributie inge krompen zijn was het ook mogelijk op de Distributiekantoren met minder personeel te werken. Het kantoor in Haarlem had destijds 250 man personeel. De kantoren in Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort hadden er tezamen 100. Bij elkaar dus 350 man. Nu heeft Haarlem dat tevens voor Haarlem. Bloemendaal en Zandvoort zorgt, nog 120 ambtenaren in dienst. Nu is weer aan 15 man ontslag aangezegd, zodat er nog slechts 105 overblijven. Gaan binnen kort nog meer artikelen van de bon, dan zal dat natuurlijk opnieuw aanleiding zijn tot vermindering van het personeel. Stormschool Bloemendaal vierde driejarig bestaan De Stormschool in Bloemendaal is nog steeds op „Wildhoef" gevestigd en het is niet bekend, wanneer de verhuizing naar het Zuiden van het land zal geschieden. Mogelijk vertrekken de militairen nog dit jaar, maar het kan ook het volgend jaar worden. Rustig gaat de opleiding verder en ook wordt aandacht aan ontspanning besteed. Daarvoor was Vrijdag aanleiding, want ae school bestond drie jaar. Evenals vorige jaren zijn sportwedstrijden gehou den, waarvoor een zwaar programma was samengesteld. Velen namen aan een tienkamp deel. De prestaties waren over het algemeen goed Aangezien de commandant, majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezél nog in het ziekenhuis Joannes de Deo verpleegd wordt, is besloten de feestavond tot een latere datum uit te stellen. Mogelijk wordt deze bijeenkomst tevens een afscheidsfeest. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 October 1948 BEVALLEN van een zoon: 30 Sept.. A. van WeelKoper: 1 Oct.. E. RoestSchultz. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., H. J. van Eisvan Angelen: 1 Oct., A. M. Zand- stravan der Linden: C. Klavervan Zelen OVERLEDEN: 29 Sept.. V. M. ip j.. Kamoerlaan: A. L. E, Bouman. 3 m Ko ningstraat: A. Snellenberg, 82 jSchoter singel; 30 Sept.. M. Tolsma, 18 d., Vergierde- weg; J. Schutte. 72 j.. Nassaustraat; 1 Oct.. R. P. van Bakkum, 4 m., Ravelingsteeg. De uitslag der Volkstelling Haarlemse cijfers komen pas begin 1949 In Den Haag wordt ijverig gewerkt aan de berekening van de resultaten der op 31 Mei in ons land gehouden volkstelling. Gemeente voor gemeente wordt behan deld. Naar wij vernemen is het te verwachten dat Haarlem in het begin van 1949 aan de beurt komt. Voorlopig moeten wij dus onze nieuwsgierigheid nog wat in toom houden! Didi Sanders en Hans Schouwman „Goethe en Shakespeare in het lied" De luistercursussen van de Volksuniver siteit te Heemstede begonnen Vrijdagavond met een interessante lezing over „Goethe en Shakespeare in het lied", door de pia nist-componist Hans Schouwman, die op het terrein van het lied cultuurhistorisch en artistiek volkomen thuis is. Ter illustra tie van het besproken onderwerp, werd door de sopraan Didi Sanders, met Schouw man aan de vleugel, een uitgebreid liede ren-programma uitgevoerd. De strofenlie- deren van Reichardt en Zeiter, die curiosi- teitshalve niet mochten ontbreken, omdat zij het type vertegenwoordigen dat Goethe het liefst was, déze simpele wijsjes op prachtige teksten, kunnen ons niet meer bekoren. Hoe heerlijk zijn daarentegen de teksten verklankt door Mozart, Schubert en Beethoven! Dat Goethe deze muziek niet waarderen kon, tekent de raadsel achtige begrenzing van het genie. De sterke Göthe-liederen van Schubert, die de tegen stelling tussen het dichter-ideaal en het I muziek-genie het scherpst konden belich ten, waren, wegens overbekendheid, niet in het programma opgenomen. Maar wel was er dat heerlijke Mozart-lied „Das Veilchen" dat we nu eens correct hoorden uitvoeren, ook met de recitativische druknoot aan het slot. iets wat zangeressen gewoonlijk niet aandurven. Mendelssohn zou de dich ter misschien nog wel bevallen hebben: doch de intuïtieve verklanking van de Mignon-liederen van Wolf ging totaal an dere wegen dan Goethe voor het lied oor baar achtte. Ondertussen is hierin het vol maakte huwelijk van woord en toon be reikt. Maar juist dat evenwicht zocht de dichter niet: de muziek moest voor hem ondergeschikt blijven aan zijn tekst. Aan liederen uit de toneelspelen van Shakespeare is geen gebrek; boventijdelijk als zijn kunst is, passen de teksten zich makkelijk aan bij elke stijl. Verwonderlijk echter is het, dat zo weinig componisten zich tot de Sonnetten van de meester aan getrokken hebben gevoeld. Twee van de drie sonnetten door Piet Ketting op muziek gezet, mochten het bewijs leveren hoe goed Shakespeare zich tot onze moderne muziek verhoudt. Uit Shakespeare's eigen tijd wer den geen voorbeelden gegeven: het oudste specimen op het programma was van de 13e eeuwse Arne. die een frisse melodie wist te geven. Het „An Silvia" van Schu bert werd met het zwaarmoedige „Chanson d'Ophélie" van Chausson en vooral het pit tig gezongen „Pretty Ring-time" van de moderne Engelse liederen-componist War lock, wat de bereikte indruk betreft, het hoogtepunt van de avond. Niet alle liederen bleken de zangeres gunstig te liggen: soms zou een transpositie naar boven wellicht een zekere mate van matheid in de vocale klank hebben kun nen verhelpen. Schouwman toonde zich als steeds een vaardig pianist. JOS. DE KLERK. Onderwijs te Haarlem B. en W. stellen aan de raad voor te benoemen: Aan de H.B.S. B: tot tijdelijk leraar in de natuurkunde C. J. v. d. Berg en in de wis- en werktuigkunde E. J. v. d. Waag, in de lichamelijke opvoeding mevr. A. Hazevoet Tym, in de schei- en plantkunde W. C. Jesse te Soest, in de handelswetenschappen S. Oudhuizen te IJmuiden, in de natuur kunde J. Schroder, in de Ned. taal en ge schiedenis G. J. Schrijver, in de natuur kunde H. C. Vernout.. Aan het Coornhertlyceum: tot tijdelijk leraar in de muziek C. W. H. Lindenberg. Aan de H.B.S. A: tot tijdelijk leraar in de Franse taal J. M. Fabriek, in de handels wetenschappen J. Sandtke te Dordrecht, in de geschiedenis L. A. Bronswijk te Drie huis, in de Engelse taal R. A. G. Davidson, in het tekenen H. M. Dercksen te Amster dam. in stenografie H W Fris te Haarlem. n de wiskunde W. J. de Jongh, in de Rus sische taal A. Klimenko te 's Gravenhage. in dr Snaanse taal G. P. de Ridder te Am- sterdam. ZONDAG 3 OCTOBER 194S HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Ds. A. J. van Rhijn Zondag 10: Ds. G. J. Waarden burg. H. Doop. 4: Liturgische Godsdienst oefening voor Doofstommen en Slechthoren den. Consistorie. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Oosterkcrk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. Noerderkerk, Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. P, J. Mackaay. Bakencsserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr F. H. Geurson. Kin- derkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Dhr. A. J. v. Hou welingen Rijkhoek. Kinderkcrk. 10.45: Ds. Joh. Brons geest Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E. Pot. Rusthuis Ned. Herv. Gem„ Jans straat 10 30: Dhr. J. van Winterswijk. Jeugd- kapel: Gr. Kerk. Consistorie, ing. O. Groen markt. 10: Dhr. A. Verhoeff. Noorderkerk. Wijkhuis. Molenaerstr. 13. 10.45: Dhr F. H. Geursen. Oosterkerk, Wijkgebouw. Zomer kade. 10: Mej. Wica J. Timmer. Ver. v. Vrijz. Herv., Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. de Graaf. Church of England: Sunday, Oct. 3rd, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissin gel: Evensong, followed by Holy Commu nion. Rev. C. E. Elton, R. D Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist. Gouda. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Zendeling G. v. d. Weg. Driebergen. 5: Dezelfde. Evangelisatie samenkomst. 7.45: Jeugdbijecnkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten. Zui derstraat 15. Donderdag S: Dhr. J A. Bruyn, Wassenaar. Youth For Christ, Kloppersingel kerk. Zaterdag 2 Oct 8: Jeugdrally. Sprs.: Ds. W. Fijn van Draat, Over veen en H. F. Huson. Oostzaan. Frans v. d. Velde, orgel; Jettie Visser, sopraan. Vrye Evangel. Ge meente, Bakenessergracht 65 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. H. Av. Ned. Herv.'Evange lisatie. Parklaan 34, Woensdag 7.30: Ds. v. Sliedreeht. van Huizen Broedergemeente. Parldaan'34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 7: Ds H. Schutz. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1A, 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Krelage- 'nuis. Leidsevaart. 10.30: Ds. C H. Brandt Ver. Doopsgez. Gemeente. 10 30: Ds. Hockema Rcmonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. Mackenzie. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds. A M. Boeyinga. 5: Ds. J A. van Arkel. Zuid-Oosterkcrk 10: Ds J. Wristers. van Amsterdam. 5: Ds. J W. Siertsema. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhof kapel. 10 30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Bakenessergracht 63 Dins- dag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Gerer. Gemeente, Ged. O. Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W Weenink. 5: Dezelfde. H. Av. 8: Jeugd- samenkemst (geb. Salem). Leger des Heils. Sehagchelstraat 26. 3-6 Oct. Zendingsdiensten Zondag 10 en 8: Uitzending van Kapiteine Tjeertjens naar het Zendingsveld, o.l.v. Lt. Kol. J. P. Rav.'ie. Ned. Chr. Gemecnschaps- bond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samen komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruïsstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: F. Niemeyer «Broodbreken). Gemeente des Heren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente van Christus. Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Jansstraat 85. 8: Sermon in English. Gemeente Gods. Jansstr. 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. O. Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. Christian Science. Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente Jacobijneslraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. C. L. van der Laan. Haarlem. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. G Koch. H. Doop. 7: Ds J. de Jong. Zaterdag 7 30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, Voorber. H. Avondmaal. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. PI v. d. Woord, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 7: Ds. N. Padt, te Zut- fen. Leger des Heils, Ceramstr 4 10 en 8: Majoor Ph. van Dalen. Geref. Kerk Noord- Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerp op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. H. Avondmaal. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 7: Ds. Achterstand in toewijzing Consumentencrediethomien Gisteren zijn de nieuwe waardebonnen voor het consumentencrediet geldig ge- worden. Er zijn evenwel nog duizenden recht hebbenden die deze nog niet in hun bezit kregen. Wij vernemen van de Districtsraad Haar lem voor het consumentencrediet, dat dit een gevolg is van de vervroegde aanwij zing van deze bonnen door het Centraal bureau. Oorspronkelijk zou de nieuwe reeks eerst op 1 November zijn geldig ver klaard. Nu is de Districtsraad eerst de vorige week kunnen beginnen met de om wisseling van deze bonnen. Tot nu zijn er ongeveer tweeduizend uitgereikt, doch in totaal moeten er een kleine negenduizend afgegeven worden. Iedere dag worden er ongeveer 250 personen opgeroepen, wier kaart omgewisseld kan worden. Dit tempo is aan de hoge kant, want het betreft hier een tamelijk ingewikkelde administratie. Van iedere rechthebbende moet worden nagegaan of hij een achterstand in de af betaling heeft, en, zoals men ons mee deelde, er zijn vrij veel slechte betalers. Men verzocht ons de belanghebbenden er wel op te wijzen, dat het geen enkele zin heeft op eigen gelegenheid naar de zetel van de Districtsraad in de Hoofman- straat te komen, daar toch alleen zij die een oproeping hebben ontvangen geholpen kunnen worden. Er zijn credietnemers die zich beklagen, dat degenen die het laatst hun waarde bonnen ontvangen, er dikwijls naast zullen grijpen in de thans nog goed gevulde win kels. Op deze klacht kan slechts één ant woord worden gegeven: er is niets aan te doen. En de bevoorrading der winkels is trouwens nu wel van die aard en de kooplust van het publiek is al zo gedaald dat dit bezwaar niet zo veel meer be hoeft te wegen. NACHTDIENST APOTHEKEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19. tel. 11000 Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, tel. 11180. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstr.) Zondagochtendsamenkomst. 10.45: Prof. Dr. H. de Vos. Hoogleraar te Am sterdam Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef. 10: Jeugdkapel Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. J. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg. Kocdiefslaan, 10: Ds. A. Dondorp a: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art 31> Herenweg 111. 9 en 3: Ds. A. Bos. Haarlem. BLOEMENDAAL. Vrij Katholieke Kerl Popellaan 1. 10.30 Gez. H. Mis. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Bevest. van Ouderlingen. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. M. van Rhijn, Hoogleraar, Utrecht BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. L. Cannegieter, van Castricum. 7: Jeugd- appèl, Ds. P. J. Mackaay, van Haarlem Ned. Trot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. N. Padt. Hv. Zutfen. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. van Amsterdam. OVERVEEN. Ned, Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 3: Dezelfde Oogstdankdienst. Geref. Kerk. 10 Ds. W. Fijn v. Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Snethlage. em. pred. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emma school. Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord H. Doop. Evangelisatie Bethel, Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. Een keurige collectie, goede pasvorm HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT «Adv.; Ereschuld en dankbaarheid Grote belangstelling bestond er Vrijdag avond voor de filmavond, welke „Ereschuld en Dankbaarheid" in het Concertgebouw hield. Er was een Indische avond aange kondigd, doch het programma was vóór de pauze gewijd aan het leven der militairen in de Overzeese gebieden en daarna werd een film vertoond over de viering van het regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina en de inhuldiging van Koningin Ju liana. Het deel over de militairen was in teressant en boeide bijzonder. Te zien was welke takken van sport beoefend worden en wat er aan ontspanning gedaan wordt. Daarna kregen de bezoekers een beeld van de strijd, welke de militairen te voeren hebben. Deze avond, welke onder leiding stond van de heer M. Kroes, hebben mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier b. d. en ds. Joh. Bronsgeest, predikant der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem, ge sproken over het doel van „Ereschuld en Dankbaarheid" en zij bevalen het werk bijzonder aan. Een collecte bracht nog bij na driehonderd gulden op. De heer J. H. Zeldenrijk sprak een aan beveling voor het zenden van een NIWIN- pakket naar de militairen, die het dan om streeks Kerstmis zullen ontvangen. De districtsband van de Nederlandse Padvinders verleende medewerking en voorts werden met orgelbegeleiding enige vaderlandse liederen gezongen. Gebleken is, dat de belangstelling voor het werk van „Ereschuld en Dankbaarheid" en het meeleven met de militairen in Indo- groot is. een BRIL van K EIP DAT IS QOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De collecte voor de t.b.c. sanatoria te Laren, Soest en Harderwijk in de gemeente Bloemendaal heeft ruim f 1127 opgebracht. De speeltuinvereniging; „Weltevreden" houdt een bazar in haar clubgebouw aan de Cheribonstraat op 9 en 10 October. Voor de Haarlemse Weer- en Sterre- kundige Kring, afd. van de Ned. Vereniging voor weer- en sterrenkunde zal Dinsdag 12 October in het R.K. lyceum aan de Zijlweg spreken dr. J. H. Heierman, chef van de Meteorologische dienst van de luchthaven Schiphol over „Meteorologische verschijnse len, vriend of vijand van de vliegerij". IBaiBiiBBBBaBiiiBiiaiaaiiiiiaaBiiiBiiaiiiBj van de ter bevordering van de bouw van PRINSES MARIJKE IS DE JONGSTE En de andere prinsesjes kent L' ook, maar van die anderen, die in lange eeuwen voorgingen, weet U niet meer dan dorre schoolboekjes vertellen. Dr. N. JAPIKSE'S „DE GESCHIE DENIS VAN HET HUIS VAN ORANJE- NASSAU" verhaalt de levens van alle leden van het Oranje-huis, met feiten en bijzonder heden. die nog niet eerder werden gepubli ceerd. Uw boekverkoper heeft dit actuele standaard werk voor U. (Adv.) Er is in Nederland een grote klasse van woningzoekenden ontstaan die. alhoewel in BI de meeste gevallen beschikkende over voldoende kapitaal om de bouw van een eigen g huis of perceelsgedeelte zelf te financieren, daarvoor door verschillende omstan- g digheden nog niet in aanmerking kwam. De oorzaak hiervan is voornamelijk dat het overgrote deel van het Nederlandse g bouwvolume in de naoorlogse jaren werd gebruikt voor de bouw van z.g. „Woning- g wetwoningen" en slechts in veel geringere mate voor de particuliere bouw. Tot deze klasse behoort een belangrijk deel van de middenstand en vele gerepatrieer- den en door oorlogsgeweld in Nederland of Indonesië getroffenen. DE „NATIONALE BOND TOT BEVORDERING VAN DE BOUW VAN EIGEN WONINGEN" is opgericht met het doel deze tienduizenden te verenigen en te trach ten in overleg en in samenwerking met de autoriteiten de belangen van zijn leden le behartigen. De bond stelt zich tevens ten doel op woninggebied zijn leden zowel financieel als technisch te adviseren en bij te staan. Hij roept daarom allen die daarvoor in aanmerking komen op zich bij hem aan te sluiten. De verplichte bijdrage bedraagt 3.— per jaar, waartegenover de verschil lende deskundige medewerkers van de bond zijn leden kosteloos adviseren en bij staan. Aanvragen om lidmaatschap, verdere inlichtingen enz. te zenden aan het voorlopig secretariaat Koningin Emmakade No. 77. "s-Gravenhage (met het oog op de veie werkzaamheden worden de leden en aspirant-leden in hun eigen belang verzocht alle aanvragen, verzoeken enz. voorlopig alleen schriftelijk te doen). Kismet (Rembrandt) Een schavuit van een bedelaar, die in zijn vrije tijd als ..de prins van Hassir" met de parel van de harem van de Groot-vizier, Jamilla, heel wat plei- zier heeft, en de jonge, charmante Kalief, die, na regeertijd. als de zoon van de tuinman met de beeldschone dochter van de schavuit- voornoemd gaat spelevaren en hoe de ver houdingen tussen deze paren in alle opzich ten worden gewettigd, dat wordt in het film sprookje .Kismet" op kostelijke wijze ver teld. Ondanks Mariene kan men kinderen met een gerust hart deze Oosterse dwaashe den laten zien. die in uitstekend bij het felle Arabische leven passende kleuren worden opgediend. William Dieterle voerde de regie, Met de décors en de dansscènes werd een aardig stukje „show" bereikt, dat mede ..Kis met" tot een amusementsfilm van de boven ste plank maakt. Waterloo Bridge (City). In het City- theater kan men nog eens de geschiedenis van het Engelse balletmeisje gaan bekijken, dat, in de mening verkerende dat de man van wie zij houdt, is gesneuveld, zich ver gooit en, nadat haar vergissing is gebleken, weigert'met hem in het huwelijk te treden om de eer van zijn geslacht niet te beledigen. Vivien Leigh en Robert Taylor leveren knap spel in een knap geregisseerde film die reeds velen ontroerd heeft. „Geheime opdracht" (F r a n s H a 1 s) is een bizonder spannende oorlogsfilm over de be levenissen van vier mannen, twee Engelsen cn twee Fransen, die opdracht krijgen naar Frankrijk over te steken en in een Rust plaatsje gegevens te verzamelen over de ver sterkingen van de „Atlantic-wall". Het is een moeilijke opdracht, want hun aankomst blijft niet verborgen voor de Duitsers, die onmid dellijk het gehele kustgebied doorzoeken, echter zonder succes. Want de listige Engel sen zitten intussen genoegelijk een praatje te maken in het hol van de leeuw, het hoofd kwartier van de Duitse generaal, die hun, na ettelijke glazen van de meegebrachte cham pagne geconsumeerd te hebben, alles vertelt wat zij willen weten en hen bovendien nog zolang alleen laat. dat zij fotocopieën van be langrijke stafkaarten kunnen maken! Ook bij de uitvoering van hun andere plan nen weten zij steeds de Duitsers om de tuin te leiden. Een climax bereikt het verhaal, als zij er in slagen een gevangen genomen land genoot door een list uit het hoofdkwartier te bevrijden en hem, in een Duitse pantserwa gen nog wel. in veiligheid te brengen! Tal van scènes zijn zo spannend, dat men de adem in houdt, maar ook kan men vaak uitbundig lachen om de manier, waarop de Duitsers zich voor de mal laten houden. Knap spel ziet men van James Mason, Hugh Williams, Carla Lehmann en vele an dere, minder bekenden. Prairie-helden (Spaarne). Wanneer er mensen zijn die deze naam verdienen dan zijn het zeker de Drie Musketiers, omdat zij hun zesschots-romantiek kruiden met een dosis levendige humor. Iets waartoe in het land, waar het de gewoonte is om bij iedere vermeende belediging gloeiend lood door de lucht te zenden als meestal afdoend ant woord, zeker een grote portie moed nodig is. Overigens hebben de drie kornuiten van doorboring weinig last, want het is nu eenmaal altijd geweest, dat de helden blijven leven, al was het alleen maar omdat zij in nog zoveel films moeten optreden. In het voorprogramma zorgt „Vrouwenduel" voor een scheut onverdunde passie. Vlammen over San Francisco (Luxor) hinkt op twee gedachten: zij wil zowel docu mentaire als showfilm zijn en schiet daardoor in beide opzichten tekort Het verhaal behan delt het ruige leven in het jonge „Frisco" omtrent de ceuwswisseling en de verschrik kelijke aardbeving die tenslotte, als een straf Heemstede des hemels, dit moderne Babel verwoest.. Maar ondanks de kostbare montage overtuigt het allemaal niet. Het geheel is op zijn gun stigst een interessante kaleidoscoop van het bonte nachtleven in deze „stad der zonden"; samenhang bestaat er overigens weinig tus sen de verschillende scènes, zodat ook de ontknoping niet erg aannemelijk wordt. Dat geldt voor het als documentair bedoelde ge deelte de naar zijn verderf hollende stad maar evenzeer voor de zoetsappige ro mance (de driehoek kroegbaas-maitresse- cowboy). De moeite waard is deze rolprent dan ook voornamelijk om het beklemmend- realistische beeld dat de camera van de aardbevingsramp gaf, een paar honderd me ter trucfilm slechts, maar technisch welhaast het knapste dat wij in dit genre nog zagen, en om de scènes van de roerige verkiezings strijd aan het slot van de film, die vol leven digheid en locale kleur zijn, John Wayne is een sympathieke brave cowboy, Ann Dvorak als de soubrette heeft stellig charmes die haar kleurloze rol nu en dan doen vergeten; maar de speelhol-eigenaar met zijn bordkar tonnen masker van „toughness" is ronduit een mislukking. „De lachende vreemdeling" (CinemaPa- 1 a c e) De titel van deze film past eigenlijk als karakteristiek op alle verschijningen van Joe Brown in de eindeloze reeks rolprenten die op de naam van deze potsenmaker staat. Hij is in alle situaties een vreemdeling, die niet is opgewassen tegen de complicaties van de ernst en daarom de omstandigheden te lijf gaat met zijn onmetelijke lach. Hij moge eenzijdig zijn in zijn grappen, hij moge zich bewegen op een peil van grappigheid dat niet iedereen maar tot in den treure kan waar deren, een feit blijft het dat Joe Brown en de figuur van naïve stommiteit die hij ver tolkt. een karakter heeft en een grappige originaliteit bezit, die trouw wordt uitgebuit. De lachende vreemdeling dartelt thans rond bij cowboys en Indianen. Hij persifleert zo wel de een als de ander en zorgt voor situa ties die hem gelegenheid geven voor een demonstratie van zijn répertoire maanden dan is het St. Nicolaas! Waarom zoudt U tot de laatste week wachten met een geslaagde opname van Foto-Atelier Een Kamermuziekavond wordt in het Frans Halsmuseum gegeven op Woensdag 6 j October in de Renaissance-zaal. Aan deze avond zullen medewerken: Norbert Visser, viool, Carolien van der Heide, viool en Hen drik Willem Poldermans, piano. Het pro gramma bevat werken van: Vivaldi, Purcell, I Reger. Haynd. aBrtok en Milhaud. In ons verslag van de viering van het dertigjarig bestaan van de schouwburg schreven wy dat aan de directeur een ge schenk werd aangeboden door het technisch personeel. Er had echter moeten staan, dat j het gehele personeel in de kosten van het bijzonder gewaardeerde cadeau heeft bij gedragen. Voor de studie aan de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs zijn door het bestuur der stichting enige beurzen be schikbaar gesteld, ten dele voor het cursus geld alleen, ten dele voor cursusgeld en leerboeken. De ververij van Gebroeders Verkes in de Rozenpriëelstraat bestaat heden 75 jaar. De firmanten mochten van tevreden klanten I bewijzen van belangstelling in ontvangst nemen. Het Remonstrantenhuis te Haarlem werd op 23 Oct. 1923, dus 25 jaar geleden, door dr. A. Haentjens feestelijk ingewijd. Daarom zal de tweede gemeente-avond een feestelijk karakter dragen. Mevr. Blomberg, i een der oprichtsters, zal een herdenkings- rede houden, waarna bij een serie nieuwe lichtbeelden een en ander uit de geschiede- l nis der Broederschap zal worden verteld. De heer Emile Vercruysse houdt op Maandag 4 October in 't Clubhuis naast ,.d' Appelaar" aan de Damstraat voor de af deling Haarlem van de Democratisch-Socia- listische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" j een inleiding over „Staatsinrichting". In het aan de gemeente Haarlem toebe horende gebouw Gr. Markt 29 moet een j nieuwe en tevens grotere ketel voor de cen trale verwarming geplaatst worden. De kos ten bedragen f 1348. De huur van het gebouw, waarin een café, restaurant en hotel gevestigd is, wordt dan met f 6 per week verhoogd. Voor verbouwing en uitbreiding der Haarlemse Montessorischool aan de Louise de Colignylaan vragen B. en W. aan de raad i een crediet van f 5129. Vrijdagmiddag om zes uur verleende een vijf en dertig jarige behanger op de hoek Generaal CronjéstraatDr. Levdsstraat geen voorrang aan een een en twintig jarige leer ling-bankwerker, die uit de Cronjéstraat per fiets naderde. Een aanrijding onstond, waar bij beiden vielen en een lichte hersenschud ding opliepen. Per ziekenauto zijn zij naar hun woning vervoerd. De agende voor de vergadering van de Haarlemse raad op Woensdagmiddag 6 Octo- ber vermeldt 20 punten. In de tweede helft van December houdt de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur een vergadering. Dan zal aan de orde komen de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur. De heren P. Bakker Mzn. en L. J. W. Bijvoet treden af en zijn niet her kiesbaar. Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting De Commissie inzake Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting opende Vrijdagavond het winterseizoen met een vergadering die zeer druk werd bezocht. Mej. Sigmund hield een rede over het bestaansrecht van de huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Daarna vertoonde zij een film over het onderwerp „Hier zijn de kinderen" waarin zij, met een verwijzing naar wat in het buitenland wordt gedaan, er op wees, dat Nederland in dit opzicht daarvan nog wel een en ander kan leren. Voorts werd een uiteenzetting gegeven over een aantal cursussen die door de com missie zullen worden gegeven. Deze cur sussen bestaan uit: koken, ziekenvoeding, voeding voor zuigeling en kleuter, gerech ten voor suikerzieken, kinderverzorging en opvoeding, ziekenverpleging in het gezin, naaien en verstellen, knippen, wassen en strijken, Ook werd het winterprogramma vast gesteld. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538. Wijkverpleging: Zuster Mautz, v, Merlen- laan 25, tel. 28305. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhout Apo theek, Zandv.laan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. W. H. Souwer en G. van der Groen. GETROUWD: G. J. Willemse en S. Kopjes Nieman; C. Stapenséa en C. van der Kaaij; K. R. Kirschbaum en H. A. H. Witkamp: P. J. Franse en F. H. Kluen; G. J. van den Bergh en H. M. Bert; G. Feyen en T. de Jong; P. A. Kennis en M. A. G. Buschman; P. J- Kort hals en Jonkvr. V. van Lennep. BEVALLEN: A. S. Rusman—Kopjes Nie man, d.; J. E. W. M. Jansen—van Breemen, d.; J. P. A. M. LeegwaterRuijsenaars, z.; H. E. DegenaarBoele Hensbroek 2 d.; M. J. Vonck—Glerum. z. OVERLEDEN: A. M. Lous, 81 j.: W. J. Kla ver. 15 j.; G. J. Kok, 81 j. LANGE VEERSTRAAT 13 - TEL. 11178 (Adv.) OFFICIËLE PUBLICATIE Mededeling No. 229. TOESLAG BRANDSTOFEN VOOR GROTE GEZINNEN. Aan gezinnen, welke op 1 October 1948 bestaan uit 8 of meer personen, zal in het tijdvak van 4 October t.m. 23 October 1948 een toeslag van 2 rantsoenen op de reeds verstrekte brandstoffenkaart worden uit gereikt. Onder gezinsleden worden in dit verband verstaan alle tot het gezin behorende perso nen met inbegrip van het inwonend dienst personeel. Eveneens tellen mede de gezins leden, die op het tijdstip van uitreiking in gemeenschappelijke verzorging verblijven. Ter verkrijging van deze toeslag dienen rechthebbenden zich, onder overlegging van de stamkaarten (e.q. bewijzen van inbewa- ringgeving der stamkaart bij de Distributie- dienst) van alle inwonenden, gedurende bovenvermeld tijdvak te vervoegen: Haarlem. „Vleeshal", Grote Markt, alhier. Bloemendaal. Bloemendaalseweg 188. Heemstede. Binnenweg 160. Zandvoort, Haltestraat 4. HAARLEM, 29 September 1948. De Directeur: A. VAN DRIEL

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6