Gedenkteken voor de Joodse doden zonder graf tijdens eenvoudige plechtigheid onthuld Kort en Bondig j Overtuigende zege van de H.RJ.V. De kleine wereld MODERNE AUTOBEDRIJVEN MAANDAG 4 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Zondagmorgen, op de laatste dag van het Joodse jaar 5708, werd in tegenwoor digheid van de Commissaris der Koningin j in de provincie Noordholland dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, de burgemees ter van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, twee Haarlemse wethouders de heren A. J. M. Angenent en mr. A. F. H. Schreurs, de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude mr. Simons, de opper rabbijn van de Portugees-Joodse gemeente S. Rodrigues de Pereira, tal van hoog waardigheidsbekleders in het Joodse leven en vele vertegenwoordigers van organisa ties en instellingen, waaronder de heer K. R. van Staal namens de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen, op de Joodse begraafplaats aan de Amster damse vaart een eenvoudig monument ont huld ter nagedachtenis aan hen die in de oorlogsjaren de Joodse gemeenschap ont vielen. De voorzitter van het kerkbestuur van de Nederlands Israëlitische Gemeente, de 'heer J. H. Davids, hield"daarbij een rede, waarin hij eraan herinnerde, dat op de dag af vijf jaar geleden, ook aan de voor avond van het Joodse Nieuwjaar, de Duit sers in Amsterdam hun slotrazzia hielden, hetgeen voor de meesten het begin van i het smartelijk einde betekende. Daarom had het kerkbestuur juist deze dag uitge kozen voor de onthulling van het monu ment. Sinds zulke onherstelbare bressen in onze J gelederen zijn geschoten, de rouw in ons leven is neergedaald en de wereld een zo totaal ander aanzicht voor ons heeft ge- kregen, zijn de bijzondere dagen in het Joodse jaar zwaargeladen periodes van weemoedige herinnering", aldus spreker. Mozes zei in zijn laatste ure: „Het leven, ja het leven zult gij kiezen". Ware de Joodse gemeenschap zich dit woord meer bewust geweest: de Duitse progroms zou den niet de vernietiging van zes millioen Joden ten gevolge hebben gehad, meende de heer Davids, die over het monument zei: Het is als dat van de onbekende soldaat. Het vermeldt geen namen. Maar erachter en eromheen verrijst het onafzienbare leger der ongeteld velen, wier beeld wij als een kleinood in ons hart meedragen. Eén naam noemde de heer Davids in het bijzonder, die van I. A. Lessing, de man die zich in dienst stelde der Joodse doden, die zijn hart had verpand aan de Joodse begraafplaats. „Dat wij zelfs niet weten of hij zelf wel een graf heeft gevonden is slechts een klein deel van de Joodse tra- I giek, maar het is een grote tragiek op zich- i zelf". Het monument, waarop in het Hebreeuws staat gegrift: „Een herinnering aan de Haarlemse Joden en aan allen, die in de jaren 5700 tot 5705 in gevangenschap gingen, de dood vonden, doch geen graf of althans geen graf in eigen omgeving von den. Moge God hen ten goede herdenken en mogen hun zielen worden opgenomen in de bundeling des levens", werd door de heer Chapon onthuld. Op een voetstuk is I een zuil van hardsteen opgetrokken, die aan beide zijden, haast tot aan het voet stuk, maar niet geheel en al tot de bodem, is afgezakt. Het symboliseert het geweld, waarmede de Joodse Gemeenschap aan alle kanten is stukgeslagen. Doch in het j midden verrijst een forse zuil in Zweeds marmer, die met een lamp, het eeuwig brandende licht, in wit marmer gehouwen, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 October 1948. ONDERTROUWD: 1 Oct., A. M. van der Pas en P. M. Death; 2 Oct., J. T. Polak en H. M. Vergeer. GEHUWD: 2 Oct., C. C. van 'der Hout en A. A. van den Bosch. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept., C. van der PeetRutte; 1 Oct., H. M. PluisNijs- sen; J. SchoutenWielinga; G. Draaisma— Akker; J. O. F. van der Horst—van Schaik; A. W. A. M. LobmanMannesse; 2 Oct., M. J. Hirsvan Asselt. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., A. M. Vink—van Schie; 2 Oct., E. M. Prins- Zijp; J. Koningvan der Zande; H. Le Belle —van Koperen. OVERLEDEN: 30 Sept., J. Pilanen—de Boer, 80 j., Graaf Willemstraat; 1 Oct. J, J. M, Zwagerman, 2 j., KI. Houtstraat; H. P. J. de Jongde Cock, 63 j,, M. v. Heemskerk-" itraat; W. de Ridder, 22 m., Spaarndamseweg. Agenda voor Haarlem MAANDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Duet voor twee han den", 8 uur. City: „Waterloo-bridge". 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Prairiehelden", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Gehei me opdracht", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: Kismet", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Joe Brown", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vlammen over San Francisco". 18 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, DINSDAG a OCTOBER Stadsschouwburg: „Ballet der lage landen". 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Leden concert HOV, 8 uur. Frans Hals Museum: Toneeltentoonstelling 105 uur (tot en met 10 Oct.), Bioscopen: Middag- en avondvoor- ïtellingen. wordt bekroond.Het symboliseert de kracht waarmee een nieuw geslacht zich opricht en in de duisternis der verwoesting nieuw licht uitstraalt. Het geheel is door de firma Koster in Amsterdam uitgevoerd naar een ontwerp van de bekwame bouwmeester van de Joodse gemeente de heer Peere boom. De Opperrabbijn J. Tal hield vervolgens een predikatie, die tot strekking had, dat de mens het zover behoort te brengen, dat hij God huldigt zowel voor de rampspoed als voor de voorspoed in dit leven. De plechtigheid werd met het reciteren van de 23 ste Psalm besloten. „Madame Butterfly" door de Ned. Opera Ja, de Opera hoordé er ook bij in de reeks feestvoorstellingen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van onze Stadsschouw burg. Zij was immers eveneens van de partij toen hij ingewijd werd. Men stond er zelfs destijds op dat die inwijding met een origineel Nederlands werk zou geschie den, doch daar het operagezelschap van Koopman geen Hollands stuk op het réper toire had, doch - echter wel een Vlaams, namelijk de „Herbergprinses" van Jan Blockx, kreeg Haarlem dit werk te horen op de tweede speeldag in het nieuwe ge bouw. De dag te voren was „De Heks van Haarlem" van Frederik van Eeden gegeven. Nog herinner ik mij levendig de ontroe rende indrukken van de carnavalsscène in het décor van de Grote Markt van Brussel. Wij waren in de spannende laatste dagen van de eerste wereldoorlog en we zagen het toen nog steeds bezette Brussel in feest; het was alsof dit toneelbeeld in onze nieuwe Schouwburg een nabije, vurig verhoopte werkelijkheid werd. De Opera van Koopman heeft ons in de eerste jaren van de Stadsschouwburg vele goede opvoeringen bezorgd, maar wat de tegen woordige Nederlandse Opera Zaterdag avond met Butterfly (in 't Italiaans ge zongen) ten beste gaf, overtrof toch in geen geringe mate de prestaties van toen. Vooral de détail-verzorging en het streven naar eenheid door een vast regie-plan, wijzen er op hoe onze opera-cultuur intussen ge groeid is. Aan de samenstelling van het koor, bij voorbeeld, is nu de grootste zorg besteed. Wat is dat heerlijk van klank! En wat een prachtig orkest, al was dan nog de helft van de strijkers thuis gebleven, bij gebrek aan ruimte in de „vergrote" orkestbak. Greet Koeman in de hoofdrol gaf een van de sterkste creaties van Butterfly die ik mij herinneren kan. Wel kon zij be grijpelijk! de illusie niet geven die we indertijd kregen van de kleine echte Japanse Butterfly (haar naam schiet mij niet te binnen), maar niettemin was haar inleven in de tragische rol en ook haar zingen van een zeldzame perfectie. Naast een zo dominerende figuur kwam de Soe- zoeki van Lidy van der Veen als vanzelf op het tweede plan. Ik heb wel eens beleefd, dat de concurrentie tussen die twee figuren bedenkelijk werd. Chris Scheffer was een brillant zingende Pinkerton, Otto Couperus echter een wat linkse Sharpless; overigens een moeilijke rol, juist omdat zij zo gewoon is. De Goro van Chris Taverne was goed, maar niet „denderend". De kleinere rollen, vervuld door Peter van Zon, Frits Bosch, J, Duive- man en Eva de Jong lieten niets te wensen. Samenvattend zou ik kunnen zeggen dat het grote succes dat de opvoering genoot, hoofdzakelijk te danken was aan Greet Koeman, aan regisseur Paul Pella, die men verantwoordelijk mag achten voor het hechte samenspel, en aan de dirigent Otto Glastra van Loon, die de partituur van Puccini alle recht liet wedervaren. JOS. DE KLERK. Jan Musch droeg voor Jan Musch onze grootste acteur na Bouwmeester, zoals professor Walch eens schreef gaf Zondagmiddag in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum ter opluistering van de daar gehouden toneel tentoonstelling enige proeven ten beste van zijn waarlijk magistrale declamatiekunst, die een enorme bijval oogstten. Hoe jam- rrjer dat er nog zoveel plaatsen onbezet bleven. De afwezigen hebben meer gemist dan uit dit verslag kan blijken. Het programma opende met een solovertolking van een fragment uit het drama „Julius Caesar" van Shakespeare, de befaamde Forum-scène. Helder en za kelijk klonk de bondige toespraak van Brutus tot de verzamelde burgers, laaiend van meeslepende overredingskracht de sterk demagogische oratie van Marcus Antonius. Geen lettergreep van de tekst ging verloren of vroeg om nadere ver klaring. Misschien hebben de ironische toespelingen op de „achtenswaardigheid" iets van hun vroegere scherpte verloren. Een zeldzaam op iedere finesse gecon centreerd uitbeeldingsvermogen gaf het korte demonstratieve gruwelverhaal „Het hart dat zichzelf verried" van Edgar Allan Poe huiveringwekkende spanning. Mees terlijk verliep het samenspel tussen woord en gebaar, het dualisme tussen waanzin en protesterend redeneervermogen. Van geheel andere aard was de zeer geestige levendig heid waardoor het vertelsel „De Vlinder" van Hans Christiaan Andersen als een smetteloos juweel van zuivere humor werd belicht. Een onuitwisbare indruk liet Jan Musch achter bij zijn toehoorders, die als één man opstonden om hem daarvoor dank te brengen, met zijn bewogen voordracht van de wanhoops-episode uit het derde bedrijf van het monumentale treurspel „Paradijs vloek" van Alphonse Laudy, met die frap pante stokregel „En Satan pijpt en Adam gaat voorop" als telkens terugkerend hoogtepunt. Met ditzelfde stuk, dat in 1920 is voltooid, behaalde Musch zijn eerste grote succes als vaste bespeler van de thans jubilerende schouwburg. Zonder hem, die het toneelbeeld in Haar lem zovele jaren heeft beheerst, zou het feest niet compleet zijn geweest. Dat zei de heer Schuil aan het eind van de middag. En het publiek zei het hem na met geestdriftig applaus. DAVID KONING BAZAR IN HET WEESHUIS Het slot van de jubileumfeesten van het Burgerweeshuis zal bestaan uit een bazar in het weeshuis op 5, 6 en 7 October. De opening zal plaats hebben op Dinsdagavond 5 October om 8 uur, de andere dagen is de bazar ge opend van 11 tot 22.30. Dank zij de mede werking van feestcomités, oud-wezen en stadgenoten beloven het gezellige dagen te worden. Behalve de verkoop van huishou delijke artikelen, levensmiddelen, kinderkle ding en luxe artikelen zijn er vele attracties zoals een poffertjeskraam, film en miniatuur kermis. Het weggedeelte TerschuurVoorthui zen is gestremd. Het verkeer moet omrijden over de weg HoevelakenPutten en de weg PuttenVoorthuizen. Koningin Juliana zal Donderdag 7 Oc tober een bezoek aan Arnhem brengen. Zij zal een aantal militaire onderscheidingen uitreiken en een negental ridders der Mili taire Willemsorde beëdigen. Het Nederlandse Horecabedrijf heeft als opbrengst van een door de ondernemers ge houden inzameling ten behoeve van de N1WIN, de Stichting 19401945 en het Ne derlandse Sanatorium voor Longlijders te Davos, aan elk dezer instellingen een bedrag van f 6000 overgemaakt. Vrijdag is de Jan van Eyck-academie te Maastricht geopend. Het is de eerste katho lieke academie voor beeldende kunsten in ons land. De berichten, welke verschenen zijn in Duitse bladen van de Britse zóne van Duits land als zou de Nederlandse regering haar eisen inzake grenscorrectie hebben inge trokken, worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken volkomen onjuist ge noemd. HAARLEM EN OMGEVING De Vrouwen-Gemeenschap „G.G.G." zal haar bijeenkomsten niet langer houden in het gebouw aan de Kinderhuissingel, omdat dit te klein is, maar in het gebouw Theosofia, Nassauplein. De toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" geeft Donderdag 14 October een toneelavond in de stadsschouwburg. De R.K. mandolinevereniging „Santa Lucia" werd omgezet in „Animato". Als nieuwe dirigent treedt op de heer Chr. Monter. Op Zaterdag 9 October geeft de zangeres To Kion onder auspiciën van het comité voor- jonge toonkunstenaars in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een recital. Elisabeth Bouwman zal declameren. Op 6 en 7 October zal de spoorweg overgang in de Pijlslaan te Haarlem wegens herstellingswerkzaamheden tussen 6 en 17 u. Voor alle verkeer afgesloten zijn. Een 48-jarige boomkweker die een bor reltje te veel op had, moest Zaterdagavond op het Frans Halsplein met zijn auto uitwijken voor een wandelaar. Hij verloor de macht over het stuur en reed een verkeerszuil om ver. De auto moest worden weggesleept, Een vijftigtal ouden van degen zal Dinsdagmorgen een bezoek brengen aan het Marine-propaganda-vaartuig „Vandersteng", dat deze week in het Spaarne tegenover de Damstraat ligt. Tevoren maken de oudjes op een andere boot een tochtje. Zaterdagmiddag is uit een der hutten van „Vandersteng" een electrisch scheerapparaat en uit een andere hut een glazen model van het vaartuig ge stolen. De bemanning betreurt dat, omdat het publiek de vrijheid krijgt zich overal in het schip te bewegen, Mej. dr. K. Akkerman wordt door B. en W. voorgedragen voor de benoeming tot tijde lijk lerares in de plant- en dierkunde aan de HBS voor meisjes te Haarlem. Luitenant J. G. van den Bcrgh, waar nemend commandant van de Stormschool Bloemendaal, is bevorderd tot kapitein. De Volksuniversiteit heeft op haar pro gramma ook een cursus esperanto geplaatst. De cursus beginnei's wordt vanavond ingezet en die voor gevorderden Dinsdagavond. In de school aan het Weltevredenplein in Haarlem- Noord komen de cursisten bijeen. GENIET MEER VAN UW WONING Laat nu Glas in Lood in Uw suite maken. Uw levenlang heeft U er plezier van. Zelfs de prijs zal U nog meevallen. Vraagt ons vrijblijvend inlichtingen. Voor smaakvol Glas in Lood Zaak tegen inspecteur Van M. in laatste stadium Zaterdagochtend behandelde de Bijzon dere Kantonrechter in de huiselijke om geving van zijn griffie aan het Kenaupark het laatste gedeelte van de zaak tegen de Haarlemse inspecteur van politie C. v. M. Naar aanleiding van het verslag van de vorige zitting had een Haarlemse tuinder een klacht tegen hem ingediend. In Februari 1945 had deze getuige een vrouw, die hij voor een Duitse aanzag en die over zijn land had gelopen, met enige klappen daarvan verwijderd. Deze vrouw in werkelijkheid de echtgenote van een Nederlander die in Engeland vertoefde had zich toen tot Van M. een goede kennis van haar gewend en deze was naar de tuinder toe gegaan en had hem een klap met de gummi knuppel gegeven. De beschuldigde gaf het feit toe: „Ik vond het misselijk om een vrouw zo te rammen". Gezien de omstandigheden de vrouw, wier persoonlijke moeilijkheden hij kende, was geheel overstuur werd op deze wijze „snel recht" gedaan, zonder dat de Duitsers er zich mee bemoeiden. Dat hij altijd zo vlot met de gummiknuppel was hetgeen de Kantonrechter met het oog op de andere ingebrachte beschuldigingen van dezelfde aard aannemelijk achtte ontkende Van M. evenwel beslist. Mr. Roeffen trachtte nog eens de be weegredenen die Van M. eerst tot de aan melding, later tot het bedanken voor de N.S.B. hadden geleid, te peilen, waarna de verdediger, mr, J. van der Hoeven, in een korte aanvulling op het onlangs gehouden pleidooi betoogde, dat de thans ingediende klacht wel voor, maar zeker niet tegen Van M.'s goede politieke gezindheid getuigde. Tenslotte wees mr. Van der Hoeven er nogmaals op, dat én het optreden van Van M. in de illegaliteit én de manier waarop hij de landsbelangen na de bevrijding heeft gediend, iedere corrigerende maat regel overbodig hadden gemaakt. Het advies zal op Donderdag 14 October worden gegeven. Eerste Dinsdag-ledenconcert der H.O.V. Op Dinsdag 5 October zal de Haarlemse Orkest Vereniging het winterseizoen inzetten met een ledenconcert van de serie A, waar aan de vermaarde Poolse pianist Stefan Askenase zijn solistische medewerking zal verlenen met 't pianoconcert van Schumann. Het concert, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, opent met een uitvoering van de Haarlem Suite, een werk, dat de jonge Nederlandse componist Herman Strategier tijdens zijn verblijf in Haarlem kort na de bevrijding schreef en dat hij opdroeg aan enige vrienden, van wie hij tijdens de oor logswinter veel hulp ondervond. Hierna volgt het optreden van Stefan Askenase. waarna tenslotte de Symphonie No. 6 „in Urfassung" van Brückenr zal worden uitgevoerd. Sonatenavond in Frans Halsmuseum Het opvallend individuele klankkarakter van de violoncel en de eveneens volstrekt typerende klankkleur van de piano be zitten weinig gemeenschappelijke kenmer ken, die een waarborg vormen voor een gunstige klankenversmelting. Zolang beide instrumenten gecombineerd in dienst ge steld worden van absolute muziek blijkt deze omstandigheid minder van betekenis dan wanneer het gaat om de vertolking van muziek van romantische aard, muziek dus waarin de innerlijke bewogenheid van haar schepper tot uitdrukking wordt ge bracht. Want dan wordt het individuele karakter van de violoncel en de piano in het bijzonder geaccentueerd en dan wor den er aan de uitvoerende instrumenta listen inzake samenspel en het verkrijgen van eenheid naar de geest wel zeer bij zondere eisen gesteld. Ook de pianiste Ans Bouter en de violoncellist Eduard Biele za gen zich Zaterdagavond bij de sonaten- voordracht, die zij in de door kaarsen ver lichte Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum gaven, voor deze eisen ge plaatst. Inzonderheid gold dit voor de So nate in A gr. terts op. 69 van L. v. Beet hoven en de Sonate in e kl. terts op. 38 van Joh. Brahms, twee werken, waarin emotio nele geladenheid ontspanning vindt in een bevallig en geestig Scherzo (Beethoven) en een Allegretto (Brahms). De in deze delen verkregen vertolkingseenheid was frap pant, vooral in vergelijking met hetgeen bereikt werd in de andere delen van deze werken, waarbij het voortstuwende spel van de pianiste en de evenwichtige voor dracht van de violoncellist op de voorgrond traden. Een zeer geslaagde inleiding van de avond werd de technisch gaaf, en met fraaie toonvorming gespeelde Sonate in G gr. terts van G. B. Sammartini. Hierbij waren de snaren van het strijkinstrument nog niet onderwoi'pen aan het later op de avond snel toenemende vochtigheidsgehalte der *uitvoeringsruimte, wat de oorzaak werd van het ontstaan van menige onge wenste boventoon. Bijzonder veel indruk konden Ans Bouter en Eduard Biele maken met de Sonate op. 4 van Zoltón Kodaly, die met constante spanning, een rijkdom van klank en meer malen met felle rhythmiek, typerend voor de door Hongaarse volksmuziek beïnvloede componist, werd uitgevoerd. Een vrij tal rijk auditorium heeft met warme bijval en bloemen aan de uitvoerenden van zijn ver diende waardering doen bliiken. P. ZWAANSWIJK Kapwedstrijden in het Krelage-huis Kappers uit alle delen van het land wa ren gisteren naar Haarlem gekomen om elkaar in het Krelage-huis te ontmoeten in de nationale kap-wedstrijd die was uitge schreven door de Nederlandse Bond van Technische clubs van kappers. Aan de ene kant van het gebouw bouwden de dames kappers kunstige haartooien op de hoofden van geduldige dames, aan de andere kant waren de herenkappers in de weer om met kam en schaar de haardossen van hun man nelijke slachtoffers te fatsoeneren. Vooral bij de dames zagen wij Indruk wekkende haartooien in alle kleuren die men zich zou kunnen voorstellen. Eén was er zelfs, die zich bij haar zwart toilet met groene garnering een groen kapsel had laten aanmeten en blauw haar ontbrak ook niet. Het grootste deel had het echter bij de natuurlijke kleuren gelaten en velen van deze jongedames waren een lust voor het oog. Het geheel kreeg een internationaal tin tje door het bezoek van een 140-tal Zweedse kappers, waarvan er ook enigen in de jury waren benoemd. Deze jury had het overi gens druk genoeg, want zij moest minstens 150 mensen in de nek kijken. Nadat 's avonds de ijzer-ondulatie-wed strijd was afgelopen, werd er tot laat in de nacht gedanst op de muziek van Jan Cor- duweners orkest. Feestavond Droste's jubileumfonds In de recreatiezaal van de firma Droste te Haarlem vond Zaterdagavond ter gele genheid van het feit dat zes werknemers 25 jaar geleden in dienst van de maat schappij traden, een door het jubileum fonds georganiseerde feestavond plaats. De bijeenkomst werd door de voorzitter van het Jubileumfonds met enkele woor den geopend, waarna de president-direc teur de heer Ch. E. Visser met enige har telijke woorden de jubilarissen geluk wenste. Tot slot deelde de heer Visser mede, dat de ere-penningen welke in de vorige jaren aan de jubilarissen zijn uitgereikt niet van zilver waren, doch dat de maatschappij nu in staat gesteld is meer zilveren penningen te krijgen, waardoor het ook mogelijk is de niet zilveren penningen tegen zilveren te ruilen. Het programma voor de feestavond werd verzorgd door het orkest van Hoogoven- staten „The Velno's", onder leiding van Barend Kuhfus, welk orkest ook ditmaal, vooral door de parafrase van Ferry Ba- rendse „In een groen, groen knollenland", weer veel succes oogstte. Ook „de Plankenlanders", onder leiding van Wim Dumont, met hun schetsen en liedjes konden telkenmale een dankbaar applaus incasseren. Van het liedje, waarin Wim Dumont allerlei aardige dingen van de Droste-fabrieken ophaalde, werd het refrein door alle aanwezigen meegezongen. De balletgroep van de heer A. Dors voerde nog een aardige Hawaii-dans uit. Na afloop van deze uitstekend geslaagde avond werd nog enige uren gezellig ge danst onder leiding van de heer J. Goemaat. Heemstede Fancy-fair Ten bate van de Verkenners en Gidsen in de parochie Berkenrode zal Donderdag een fancy-fair worden geopend in het R.-K. Verenigingsgebouw. SCHEEPVAART Amstelkerk. MonroviaAmsterdam 3 Oct. van Dakar. Congostroom, 3 Oct. van Dakar naar Havre. Delfland, 3 Oct. van Hamburg n. Amsterdam. Gaasterkerk. MombassaAm sterdam pass. 3 Oct, Ouessant. Garoet. Java —Rotterdam 4 Oct. te Poortershaven. Groote Beer, BataviaAmsterdam pass. 3 Oct. So- cotra. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam Java 3 Oct. te Port Said. Meliskerk. Am sterdamWest Afrika 2 Oct. van Dakar, Nigerstroom. 3 Oct. te Novoredondo. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 3 Oct. Kaap Bon. Van Riemsdijk. Amsterdam—Batavia pass. 3 Oct. Algiers. Weltevreden. 2 Oct. van Bela- wan naar Batavia. Boschfontein, Kaapstad—Amsterdam 2 Oct. van Teneriffe. Oranje, BataviaAmsterdam 3 Oct. te Colombo. Oranjefontein, 2 Oct. van Durban naar Lorenzo Marquez. Volendam, 4 Oct. van Rotterdam via Bremerhaven naar Buenos Aires. Cross van het Naaldenveld Het eerste grote hippische evenement van dit seizoen in de Kennemer contreien de cross-country van het Naaldenveld is Zaterdagmiddag geëindigd in een overtui gende overwinning voor de jonge en zeer actieve Haarlemse Rij- en Jachtvereniging, die deze cross ook had georganiseerd. De équipe-prijs, waarom werd gestreden door de Stichting Paardensport Amsterdam, de Stichting Rijcentrum Hofstad en de HR JV werd door de Haarlemmers met ruim twee minuten voorsprong gewonnen en later bleek dat deze équipe bij gebrek aan vergelijkingsmateriaal min of meer op goed geluk samengesteld nog veel ster ker had kunnen zijn. indien men meer ver trouwen had gesteld in de snelheid van Tentor Le Grand en het ijzeren doorzet tingsvermogen van Bella Cose. Ook in de individuele klassering toonden de Haarlemmers hoe zeer zij zich in het terrein thuis voelen. Weliswaar konden zij de razend snelle Cocktail van J. van Win gerden uit Den Haag die het drie kilometer lange parcours met 22 hindernissen in 5 minuten 9 seconden aflegde (gem. snelheid 35 km per uur) niet kloppen, maar H. La- geman benaderde hem dicht door Ranger in voorbeeldige stijl rond te brengen in 5 min. 14 sec. Hij werd tweede. Ook de derde en vijfde prijs waren voor de HRJV. Het parcours was zeer fair met goed op gestelde. smakelijke hindernissen en al was het door de heersende textielschaarste hier en daar wat spaarzaam uitgevlagd, er wa ren slechts twee van de 33 deelnemers die een vlag misreden. Dat de cross overigens niet kinderachtig was, bleek wel toen zelfs een paar cracks de strijd onderweg moes ten staken. De Haarlemse équipe was dan ook de enige die ongeschonden rondkwam, wel een bewijs dat zij haar terrein-routine uitgebuit heeft. Hoopgevend was ook de voortreffelijke prestatie van de jeugdige mej. K. Schleicher, die de naam van haar paard, Quite Well, alle eer aandeed door haar energiek, maar gelijkmatig rijden, dat haar de juniores-prijs bezorgde in een tijd van 6 min. 11 sec. Wanneer de HRJV-ruiters op deze voet doorgaan, dan zijn er in het verdere sei zoen wij denken vooral aan de équipe cross in hét Gooi op 30 October fikse successen van hen te verwachten. De uitslagen luidden: Individueel klassement: 1. J. van Win gerden (SRH) op Cocktail 5 min. 9 sec. 2. H. Lageman (HRJV) op Ranger 5 min. 14 sec. 3. H. Paanen (HRJV) op Tentor le Grand 5 min. 27 sec. 4. J. Melchers (SPA) op Sir Bachelor 5 min. 28 sec. 5. W. L. Brugsma (HRJV) op Bella Cose 5 min. 33 sec. 6. J. E. A. van Vilsteren (SRH) op Tap toe 5 min. 39 sec. Equipe-prijs: 1. HRJV: H. Lageman op Ranger, G. J. van Limburgh op Wild Cat, J. Willemse op Joy en W. L. Brugsma op Jebalda. Totaaltijd voor de beste drie par- coursen 18 min. 14 sec. 2. SPA in 20 min. 21 sec. Roeien Sclioolwedstrijden In het afgelopen weekeinde heeft de roei- en zeilvereniging „Het Spaarne" roei- wedstrijden voor scholen gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. Reeds Zaterdag zijn enige eindstrijden verroeid. De uitslagen luiden: Overnaadse vier dames snelroeien (oud leerlingen): 1. Meisjes HBS. H. Minnema (bg), R. de Vries, M. Verduyn, I. Molijn (sl); N.N. (st); 2. Christelijk Lyceum. Stijlroeien meisjes in dubbel wherry: 1. Gymnasium, I. Scheltema (bg), A. v. d. Möhlen (sl.), N.N.(st): 2. HBS B; 3. HBS A. Snelroeien jongens in single wherry: 1. Gymnasium, A. Rühl, E. O. v. d. Bergh (st); 2. HBS B; 3. Kennemer Lyceum. Stijlroeien meisjes in oefenskiff: 1. Sanc- ta Maria, T. Duynstee; 2. HBS B (T. Hidde- Stïjlroeien meisjes in overnaadse skiff: I. HBS A, G. Geerling: 2. HBS B (L. Tjeb- bes); 3. Gymnasium (A. v. d. Möhlen). Overnaadse skiff dames stijlroeien (oud- leerlingen): 1. Meisjes HBS (L. Morée); 2. HBS B (mevr. A. HazevoetThijm). Snelroeien jongens in dubbel wherry: 1. Kennemer Lyceum, D. Schepers (bg), J. Wigman (sl), R. Bak (st); 2. Gymnasium; 3. HBS B 2. Snelroeien jongens in overnaadse skiff: 1. Kennemer Lyceum. A. Schepers; 2. Christelijk Lyceum (H. Koen); 3. ULO C (P. Venster). Snelroeien jongens in overnaadse twee: 1. HBS B. R. van Ligten (bg), E. Bartels (sl), E. O. v. d. Bergh (st): 2. HBS B 3. Overnaadse vier heren (oud-leerlingen): 1. Triniteits Lyceum, J. Maas (bg); E. Duynstee, H. Stockmann, J. Duynstee (sl), A. H. M. Lohman (st); 2. HBS B. Stijlroeien meisjes in overnaadse twee: 1. HÈS B. M. Asbeek Brusse (bg). L. Tjeb- bes (sl), N.N. (st): 2. Kennemer Lyceum 2. Overnaadse skiff dames snelroeien (oud leerlingen): 1. Meisjes HBS, H. Minnema; 2. Kennemer Lyceum (H. Lazet). Snelroeien voor mixed-vieren: 1. Kenne mer Lyceum, R. Maier (bg), J. Wigman. A. Schepers, M. Adema van Scheltema (sl), N.N. (st); 2. HBS B. Overnaadse twee heren (oud-leerlingen): 1. Triniteits Lyceum, H. Stockmann (bg), J. Duynstee (sl), F. van Manen (st); 2. Kennemer Lyceum. Productiviteitswedstrijd voor mixed-dub- belwherries: 1. Kennemer Lyceum/Lorentz Lyceum. J. Noy (bg), M. Adema van Schel tema (sl); 2. HBS B; 3. Gymnasium 2. Mixed-vieren snelroeien (oud-leerlingen) 1. Triniteits Lyceum/Meisjes HBS, R. de Vries (bg), J. Duynstee. H. Stockmann, I. Molijn (sl), T. Duynstee (st). 2. Kennemer Lyceum. Hoofdnummer. Stijlroeien meisjes in overnaadse vier: 1 Kennemer Lyceum, R. Maier (bg), J. v. d. Berge. L. André de la Porte. M, Adema van Scheltema (sl). N.N. (st); 2. HBS B: 3. 't Kopje. Overnaadse skiff heren (oud-leerlingen): 1. HBS B, P. G. Mulder Jr.; 2. Kennemer Lyceum (C. Wilbrenninck); 3. Christelijk Lyceum (M. Sanders). Hoofdnummer. Snelroeien jongens in overnaadse vier: 1. Christelijk Lyceum, K. Koen (bg), N. Suringar. H. André de la Porte. H. Koene (sl). G. Loman (st); 2. Kennemer Lyceum; 3. HBS B. Snelroeien meisjes in overnaadse skiff: 1. R. Beekes, 2. M. Kloos (beiden Kennemer Lyceum Hockey-uitslagen In de wedstrijd BMHC—Leiden viel De Jong voor Bosschart in. doch hij was na zijn ziekte nog niet in staat een behoorlijk spel te vertonen. De gehele Bloemendaalse voor hoede was niet op dreef en zij liet kansen voorbij gaan. In de tweede helft opende Bouwman de score. Leiden kwam in de laat ste tien minuten opzetten en Goekoop zette de achterstand om in een voorsprong van 2-1. BDHC kwam uit tegen het sterke 't Gooi. dat een goed spel demonstreerde. Er zat ver band in de ploeg en het resultaat was, dat de rust met 02 inging. Eerste kort voor het einde kwamen de Bloemendaalse dames op zetten. Mejuffrouw Komin drukte het over wicht in een doelpunt uit. De uitslagen waren: Heren. Eerste klasse: HHIJC—HDM 6—2: HOC—TOGO 0—3; Be Fair—Gooi 4—0; La renHilversum 50: BMHCLeiden 12: AmsterdamDelftse Stud. 20, Promotieklasse A: AllianceHOC II 32; Delftse Stud. IIGroen Geel 24; Asvion— HBS 1—1. Promotieklasse B: HDM II—BMHC II 3—0: MRHC—Victoria 3—3; Zandvoort—HHIJC II 0-3. 3 Twee ogen Of dieren een ziel hebben, zou ons alleen een dier vertellen kunnen. En omdat de dieren ook op dat punt uiterst zwijgzaam zijn, weten wij het niet. Tussen twee Blij— dorpse tralies door heb ik in een paar sombere ogen een ziel menen te zien. En daarin was zo het een en ander te lezen. Twaalf jaar geleden werd Mawas. of Bonzo, zoals hij nu heet, in de vochtige hitte van een Noord-Sumatraans oerwoud geboren. In de ruisende geheimzinnigheid van een schemerige wereld leerde hij de veiligheid van moeders armen kennen, de nijdige grauwen van zijn vader waren hem een richtsnoer op zijn pad toen hij ouder werd. En het bewustzijn van een onmetelijke kracht in zijn armen gaven hem een beschermende liefde voor zijn vrouw, die hij veroverde ten koste van een bloederige scheur in zijn rechterhand. Het litteken heeft hij nog. Hij kan er met een droevig genoegen naar kijken als naar het vergeelde portret van een verloren ge liefde. Want Mawas heeft zijn grote liefde ver loren. Hij heeft zijn gehele grote zonnige wereld verloren, nadat hij er twaalf jaar lang in geleefd had, nadat hij twaalf jaar lang gemeend had er te zullen sterven. Nu zal hij sterven in een kleinere wereld. Het is een ruimte die begrensd is door ijze ren staven. De zon tekent strepen op de vloer, op zijn lichaam, op alles waarnaar hij kijkt. Strepen om heen heen, aan alle kanten, als spottende uitroeptekens achter het woord dat met een gloeiende naald in zijn hart gegrift is: „Gevangen!" Mawas is een orang oetan, die zich ver gist heeft in de mensen. Dat is hem niet aan te rekenen: Als mensen zich zo vaak vergissen, waarom dan apen niet? Hij had ze wel gezien, toen hij in een hoge klapper met nieuwsgierige, vlugge ogen de wirwar van planten en bomen verkende, maar hij had zich vergist toen hij dacht dat ze om andere dingen kwamen dan om hem. Hij had aanvankelijk zelfs plezier gehad in het spelletje, van boom tot boom te slingeren boven hun hoofden, terwijl zij schreeuwend en met stokken tegen de boomstammen timmerend zijn weg volgden. Wat maalt een Mawas om wat er op de grond gebeurt, als hij zelf hoog en vrij door de klappers zwiert? Hij zou die men sen zijn wereld eens tonen. Hij zou hun eens laten zien hoe wijd en hoe ruim die was. Van de hoogte uit leidde hij zijn gasten rond door de zonnige, rumoerende vrolijkheid van zijn majestueus verblijf. Tot hij in een uithoek van zijn rijk met een overmoedige reuzenzwaai een eenzame klapperboom tot zitplaats koos. Toen vergiste hij zich opnieuw. Als hagedissen zo vlug klommen de mensen in de bomen rondom, zij kapten de takken en bouwden een lege ruimte rond de woe dende Mawas, die in verbeten wanhoop zijn berekeningen voor een ontsnapping maakte. Die berekeningen faalden, hij wist dat al vooruit, de lege ruimte bood geen steun. En waarschijnlijk omdat hij geen ziel heeft, voelt een Mawas niets voor zelf moord. Hij zou er de trots en de wanhoop voor hebben gehad, maar daar hoort een ziel bij. En dus liet hij zich vangen na drie dagen van somber stilzwijgen en holle honger. Toen hij beneden kwam, heette hij Bonzo. In Blijdorp komen vrolijke kinderen door de tralies kijken, zij worden stil van zijn dreigende blik. Zij begrijpen niet dat die aardige aap zo boos kan zijn. Weet hij dan niet dat het vandaag die rendag is? L- Official Dealer Bulck en Chevrolet VAN LENT - HEEMSTEDE - TEL. 28810 (Adv.) Promotieklasse C: StrawberriesHilver sum II 10: Amsterdam IIISCHC II 20; AMVJAmersfoort 40. Tweede klasse D: Kievitente Werve 11; HBS II—Hurley 0—4; BMHC III—Adelbors ten 13; Strawberries IIAlkmaar II 12. Dames. Eerste klasse: Be Fair—Hilversum 0—4: Rood Wit—Kieviten 2—3; HHUC—Am sterdam 21; BDHCGooi 12. Promotieklasse B: LeidenBDHC II 21; Pinoké—Strawberries 1—1Amersfoort— HBS 1—2; Amsterdam IIRood Wit II 2—1. Tweede klasse B: Alkmaar—Ever Swift 21: Cl te WerveLeiden III 10: Zuidwijk —Amsterdam III 3—1; BDCH III—Zandvoort 1—4. Schaken Haarlem—WGA 4V2~v>V2 De Haarlemse Schaakclub verloor met 5'-i 4'-' in de hoofdklasse competitie van WGA. De uitslag luidt: R. A. G. Davidson, Haar lem—J. Been. WGA 1—0; J. H. Marwitz, Haarlem—Crabbendam, WGA ViL; J. G. Baay, Haarlem—E. D. de Waal, WGA 0—1; G. Krone, Haarlem G. Kapsenberg, WGA 10; F. A. Spinhoven, Haarlem—G. W. Spit- tuler, WGA 1—0; J. R. Snoeck Henkemans. HaarlemJ. T. G. Donk. WGA 01; J. J. Bert. HaarlemN. D. Oud. WGA 10; J. van 't Sas, Haarlem—W. Hendriks. WGA 0—1; J. Nijman. Haarlem—S. van Sctten, WGA 0—i; J de Vlies, Haarlem—P. E. Wit- teman, WGA 0—1. OUD-MINISTER S. DE GRAAFF OVERLEDEN Te Oegstgeest is. 87 jaar oud, overleden de heer S. de Graaf f, die van 1919 tot 1925 in het eerste en tweede ministerie Ruys de Beerenbrouck minister van Koloniën is geweest. MR. G. F. DE STOPPELAAR OVERLEDEN Aan de vooravond van de te Bodegraven gehouden nationale wedstrijd voor helpers en helpsterscolonnes van het Rode Kruis- corps is de commandant van dit corps, mr. G. F. de Stoppelaar, bij een bezoek aan Bodegraven plotseling op 49-jarige leeftijd overleden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 335% 338 282 284% 242 y2 243 y2 A. K. U 157 >/2 Nederlandse Ford 3141/2 Nederlandse Kabel 278 v. Berkel's Patent 121 Scheepvaart-Unie 171 171% Holl -Amerika Lijn 174 Deli Maatschappij 1511/2 153% H. V. A 252 255% A'dam Rubber 163 165 Ned. Handel Mij. 153% N.-I. Handelsbank 116 BiUiton MJj II 391

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3