Nog 2 Albert Bassermann en Ernst Deutsch over zichzelf en anderen Bellenblazer CKort en Bondig De kleine wereld orkOO-GULDEN Kervexee ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 HAARLEM? DAGBLAD 4 De voorstelling door het Zwitsers Toneel ensemble op Maandagavond in de Haarlem se schouwburg belooft een grote gebeurte nis te worden. Zoals men weet, staat het familiedrama „Spoken" van Henrik Ib sen op het programma en worden de hoofd rollen daarin vertolkt door het echtpaar Bassermann, de vermaarde toneelspeler Ernst Deutsch en de talentvolle film-actrice Annemarie Blanc. Dit élite-gezelschap is speciaal voor deze tournée samengesteld. Dit is Bassermann. Albert Bassermann is een krasse oude man van 81 jaar met een markante recht hoekige kop. Zijn thans reeds legendarische vitaliteit ligt als het ware gekristalliseerd in zijn merkwaardige blauwe ogen. Hij spreekt, vermoeid door de lange treinreis van Bazel naar Amsterdam, enigszins kor zelig met een poging om niet onvriendelijk te zijn tegen de verslaggevers, die hem ko men begroeten. Als iemand vraagt of hij nog van plan is ooit weer in Duitsland op te treden in 1933 nam hij de wijk uit Berlijn klinkt zijn vastbesloten nee woord hard en op slag afdoende. Even per tinent wijst hij de bewering van de hand dat hij een speciale voorkeur voor Ibsen zou hebben. „Ik speel alles. Onder leiding van Otto Brahm kwam ik uit in het natu ralistische genre, maar later ging ik naar Reinhardt omdat ik de klassieken niet ver waarlozen wilde." Een vliegensvlug contract. Ernst Deutsch werd op de onlangs ge houden Biennale te Venetië eervol onder scheiden wegens de beste persoonlijke pres taties van het afgelopen jaar door zijn spel ln de eveneens bekroonde film „Het Proces" van de Oostenrijkse regisseur G. W. Pabst. Gisteren hoorde ik hem toevallig in een bekend restaurant in de hoofdstad in hof felijk Engels afscheid nemen van een onop vallende heer. die haastig vertrok. „Dat was Carol Reed", vertelde hij even later. „Ik heb zojuist een contract met hem afgeslo ten voor een rol in zijn nieuwe film: The third man.Wij beginnen de volgende maand al te werken. In Weenen. Vanmorgen in alle vroegte belde hij mij onverwacht op om een afspraak te maken. Hij was toen nog in Londen. Die Engelsen houden van opschieten!" Geestdriftig spreekt Ernst Deutsch over de herleving van de kunst van het toneel in zijn vaderland. ..U zult het zien: over hoogstens vier jaar is het Burgtheater weer in zijn oude luister hersteld Schrijvers hebben wij ook alweer. Zuckmayer bijvoor beeld". In Nederland heeft hij reeds dikwijls gespeeld, het laatst in 1933 met een groep van louter beroemdheden, zoals Tilly Durieux. Albert Bassermann en Alexander Moissi. in een onvergetelijke opvoering van „Don Carlos" van Schiller. Een wonderlijk gezicht heeft deze man, vol verticale groeven van de harde juk beenderen tot onder de kin. Zijn dieplig gende ogen lijken koolzwart, maar zijn niet sterk, want hij gebruikt een enorm ver grootglas met de omvang van een theeschotel om de krant te kunnen lezen. Er ligt een doffe glans over zijn dëTgeschsedenis liegt... als zij Hendrik VIII een wellusteling noemt. Zii geeft zo vaak een verwrongen beeld. FRANCIS ÏIACKET schildert „HENDRIK VIII" in zjjn beroemde roman tegen de juiste levendige achtergrond: hij legt het spel van machten en krachten bloot en laat de grote leider ook zien als gedrevene, als mens- Vraagt Uw boekhandelaar deze grootse histo rische roman over een der grootste figuren. Adv i Meesterlijk orgelspel van Flor Peeters Flor Peeters, de vermaarde organist uit Mechelen. heeft zijn zilveren jubileum niet willen besluiten zonder ook Öp enige der voornaamste Nederlandse orgels te concerteren. Vraag hem naar de orgels die hem in ons land het liefst zijn, hij zal zon der aarzelen in één adem noemen: dat van de Oude Kerk te Amsterdam, dat van Gouda en het Haarlemse Muller-orgel. En hij kent ze met al hun karakteristieke eigenschappen: ze verbergen voor hem geen enkel klankgeheim. Hij is er trouwens sinds jaren mee vertrouwd. Twintig jaar gele den. in Augustus 1928, concerteerde hij voor 't eerst in de oude Bavo en vaak is hij er weergekeerd en heeft men er hem in zijn meesterlijk spel en smaakvolle pro gramma's bewonderd. Toen Amerika be slag op hem legde voor uitgebreide tour- nées werd er wel gemompeld: „als Flor daar maar artistiek gezond bij blijft!" Maar die vrees is ongegrond gebleken; Peeters is nog precies als vroeger, en mis schien meer dan ooit. de grote artist, die met rustige beheersing zijn zeldzame vir tuositeit ten dienste stelt van de zuivere kunstwaarden. Uitpakken met virtuose dingen, alleen om het effect, moet men van hem niet verwachten. En ook Amerika heeft dit van hem dankbaar aanvaard. Van fijne smaak getuigde aldus ook weer het programma, dat hij op dit Hollands tournée ten boste gaf. Het bood Bach om te beginnen, Bach in 't midden en Bach tot besluit, en daar tussenin een boeiende reeks var» composities van oud-Nederlandse meesters: Dufay, Willaert, De Monte, Sweelinck, Comet. Fiocco en Van den Gheyn. En 't was of men bij die oud- Nederlanders telkens een ander orgel hoorde, zozeer wist de organist zijn re gistratie aan te passen bij de stijl van elk der stukken. Waarlijk verrassend klonk de primitieve contrapuntering van Dufay bij het Alma Redemptoris; en wat een innig heid van klank gaven de twee verset ten van Pieter Cornet: wat een charmerend rococo-stukje werd het Adagio van Fiocco en hoe fraai klonk in zijn duidelijke détail lering de beknopte fuga van Mathias van den Gheyn! Maar dan Bach, in zyn overweldigende grootheid, vertolkt met de kalme zeker heid van iemand die weet wat herscheppen i? en dan ook het klankbeeld opbouwt, als het ware uit levend materiaal, en het voert naar hoogtepunten van extatische schoon- heicl zo'n Bach kan al het overige weer doen wijken en doen rangschikken onder de smaakvolle historische curiositeiten. En toch zou men er niets van hebben willen missen. De fuga in a klein van Bach, waarmee het concert besloot, was een manifestatie van zo volmaakt meesterschap en dienend kunnen als ik mij nauwelijks herinneren kan ooit gehoord te hebben. .TOP KLERK /AVK.MW. DSTRIJIH DE WATERRAT TEN" - Pinsdotpv"-'! 12 h«udl <J«- II Z. en P. C. „De Waterratten" onderlinge zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad. Korte kennismaking in Amsterdam lichtbruine, hier en daar enigszins grij zende haren. „Het is geen mooie wereld, waarin wy leven", zegt hij als ik hem de hand schud. Een lieve verschijning Annemarie Blanc tenslotte kent u uit de film „Marie Louise" als een eenvoudige, lieve verschijning. Zij speelt graag voor de camera en gaat binnenkort ook in de En gelse studio's wérken, doch bij voorkeur toch gewoon toneel. Met verbazing hoort zij dat „Het huis van Bernardo" van de Spaanse dichter Garcia Lorca hier nog niet is opgevoerd. Vandaag en morgen loopt zij door het Rijksmuseum te dwalen, want daarvoor is zij in hoofdzaak meegekomen. Zij houdt van twee mensen: Rembrandt en Shakespeare. Deze korte opsomming van persoonlijke kenmerken moge dienen ter introductie van deze Duits-sprekende tonelisten, welke hier Maandag voor het voetlicht treden. Het zijn sympathieke mensen en uitsteken de kunstenaars. DAVID KONING. Morgen ontscheping van de „Sibajak" Het troepentransportschip „Sibajak" wordt, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in de nacht van Zaterdag op Zondag met militairen uit Indonesië in de Rotterdamse haven verwacht. Aan boord bevinden zich in hoofdzaak leden van het K.N.I.L. en van de Koninklijk Ma rine met hun gezinnen. De ontscheping begint Zondagmorgen om 8 uur. AMERIKAANS TENNIS TOURNOOI. Vandaag 9 October, en Zondag 10 October worden tot besluit van het tennisseizoen op de banen van het tennispark „Duinwijck" te Bloemendaal onderlinge wedstrijden gehou den in de vorm van een Amerikaans tournooi. Sommige mensen houden er. toch wel bij zonder buitenissige beroepen op na. Wij kennen een giraffe-temmer (wist u, dat de giraffen de paarden opvolgen als de favo riete dieren voor grapjes?), en iemand, die distributiebonnen natelt voor ze vernietigd worden; wij spraken eens een man, die anderen kon vertellen hoe men de ene vis van de andere kan herkennen en onze laat ste ontdekking is de bellenblazer. Hij is een man, die de gehele dag door, week in week uit, grote oranje plastic bellen blaast, en dat wel met een overtuiging een beter doel waardig. Het is deze man aan te zien: hij leeft met zijn bellen. Als hij 's ochtens op staat, denkt hij „ha, vandaag weer bellen" en wanneer hij zich 's avonds moe geblazen te ruste begeeft, verlangt hij al weer naar de volgende dag, die weer een aaneen schakeling zal zijn van de prachtigste, de meest welgevormde en attractieve bellen. Maar er zullen ook teleurstellingen zijn: dagen, waarop de ideale bel op zich laat wachten; waarop alleen smakeloze, onper soonlijke bellen zich uit zijn pijp wringen. Dit alles maakt de dagelijkse zorg uit van onze bellenblazer. Hij staat in een grote winkel in Den Haag, op een klein ver- hoginkje met een bewonderende en „oooh"- roepende kinderschaar om zich heen. Het hart zit hern in de longen; de gehele dag geeft hij het óver aan zijn bellen. Nooit zijn zijn ogen gericht op zijn publiek; in vol komen concentratie en overgave houdt hij de blik gevestigd op de bel. die hy op dat ogenblik onder handen heeft. Vroeger hebben wij zeepbellen geblazen; I maar dat was niet half zo mooi als deze j nieuwe bellen. Men kan er grote figuren j mee maken met hoofd- en bijbellen. Maar i niemand daar zijn wy van overtuigd weet zoveel mogelijkheden, die in dit nieuwe vermaak schuilen, uit te buiten als deze man in de Residentie Vrijwel iedereen, die hem aan het werk ziet, wordt zijn volgeling in het bellenbla zen. Wij ook. Als u ons binnenkort tegenkomt, terwijl wij druk bezig zijn met fraaie bellen te blazen, schrik dan niet. Het is onze nieuwe hobby. Wij kunnen het niet meer laten. E. P. maandendan is het St. Nicolaas! Waarom zoudt U tot de laatste week wachten met een geslaagde opname van Foto-Atelier 3 CD T LANGE VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 „Mensen in nood" (City) De inhoud van deze nieuwe film van Arthur Rank is ge baseerd op een thema, dat men niet origineel kan noemen, maar dit is dan ook het enige, wat men ten nadele van deze ongewoon boeiende film zou kunnen zeggen. Een vlieg tuig moet een noodlanding maken op een voor de buitenwereld vrijwel onbereikbare gletscher. De passagiers vormen een hete rogeen gezelschap; een filmster, een bokser, een operazanger, een man. die jarenlang in een concentratiekamp heeft doorgebracht en een jongeman, die in een „z.g. „ijzeren long" moet reizen. Zij allen denken in de eérste plaats aan zichzelf, maar na een paar dagen, als de situatie wanhopig begint te worden, voltrekt zich bij al deze mensen een veran dering. De jongeman in de „ijzeren long" of fert zelfs zijn leven door de batterijen van zijn apparaat af te staan voor een poging, een laatste radioboodschap de wereld in te sturen. Die poging heeft succes, maar voor dat reddingscolonnes het vliegtuig bereiken voltrekken zich nog tal van dramatische gebeurtenissen. Het is een voortreffelijke film, spannend en vaak ontroerend, waarin men buitenge woon knap spel kan zien. Fatale Liefde (Frans Hals) De Franse filmindustrie zet ons in „Fatale Lief de" weer een van haar noodlotstragediën voor van twee gelieven die hun bestemming niet bereiken, omdat machten en omstandig heden boven en buiten hun wil dit onmoge lijk maken. Het drama speelt in de sombere mijnstreek aan de Normandische kust, waar 't kille klimaat in overeenstemming is met de onaandoenlijkheid der mensen. Viviane Ro mance vertolkt de rol van de romantische mijnwerkersvrouw Flore die onweerstaan baar tot de koene zwerver Constant wordt gedreven. Het scenario is van Jacques Com- pancez, de schrijver van „Er komt een vriend vanavond". In het voorprogramma brengen Laurel en Hardy bij wijze van contrast een klucht. De Polygoon-fabriek laat met haar reportage van de Donderdag gehouden plechtigheid in Arnhem, waarbij Prinses Wilhelmina tot ridder geslagen werd, zien dat zij „bij de tijd" is. „Mooi Portret" (Lux or). George Formby beleeft nieuwe avonturen in de film „Mooi portret", omdat buiten zijn me deweten een bijzondere tekening, die hij ge maakt heeft in handen komt van een firma, welke een grote reclame voert. De moeilijk heden ontstaan doordat de personen, welke op het reclamebord zijn uitgebeeld, niet te vreden zijn met de wijze, waarop het ge schied is. George Formby tracht de reclame campagne te verhinderen, echter zonder suc ces Men doet hem zelfs een proces aan, doch hij slaagt er in de verklaringen van de gedupeerden te weerleggen. Liefhebbers van het optreden van Formby zullen weer ge nieten van de grappige scènes. Hij is „Ma- nus-van alles", verricht vele werkzaamheden en geschiedt dat in tegenwoordigheid van 'n meisje, dan treedt hij wat onhandig op. Zijn banjo heeft hij altijd bij de hand en bege leidt hem, als hij zijn avonturen bezingt. „De Panterklauw". (Spaarne Thea ter) is een veel betere film dan de gruwza me titel zou doen vermoeden: een uitste kend detective-verhaal met een volkomen logische afwikkeling. Er worden slechts twee moorden in bedreven en dat zijn dan nog zeer „nette", zonder bloedplassen of andere hevigheden. Elk der mogelijke daders heeft een aannemelijk motief en zo blijft de span ning er tot de laatste meters in. De spelers zelf hebben kennelijk plezier in de intelli gente intrige. Knap is de „beklemmende" sfeer uitgebeeld zonder dat naar melodra matische effecten gegrepen werd, Van heel ander gehalte is de cowboy film „Met revolver en zweep" die als voor naamste attractie heeft het oubollige „she- riffje" dat altijd de klappen krijgt: voor het overige is het allemaal volgens het aloude recept van de klassieke „Western": veel ge schiet en weinig wol Night and day (Rembrandt). Een show-film over het leven van Cole Porter, de grote Amerikaanse liedjes-schrijver, die kans heeft gezien met zijn „songs" (What is this thing called love. Begin the Beguine, Night and day) honderdduizenden jonge lieden er van te overtuigen, dat zij hun hart aan het verliezen waren. Een aantrekkelijk misverstand overigens waaraan Cole P^rto ovendicn een flinke -ankrekening heer: «vergehouden. Schreven wij in het begin dat deze rolprent hel leven van de componist uitbeeldt, dan moeten wij toch de reserve maken, dat het nogal onwaarschijnlijk zou zijn, wanneer dit zich precies voltrokken zou hebben volgens de vaste regels van de Hol- lywoodse dramaturgie. Niettemin zou het kinderachtig zijn een volmaakt historische bewerking te eisen van dit onderwerp en kan men tevreden zijn met anderhalf uur genoeglijk, pretentieloos vermaak, dat nog verhoogd wordt door de aardige liedjes van Porter, die in deze technicolor-film vrijwel continu weerklinken Hoogstens zou men er op aan kunnen merken dat deze songs niet speciaal geschx-even zijn voor een groot sym- phonie-orkest met koor, dat hier nogal eens vaak in de weer komt. In de Polygoon-film „Van kielplaat tot zeekasteel", die Zondagochtend in het Rembrand t-theater wordt vertoond, wordt een beeld gegeven van de bouw van de ...Oranje". „Verloren liefde" (Cinema Palace). Een Franse film met Renée Saint-Cyr en Jean Murat. beide van goede reputatie wat betreft hun talent om diepte te geven aan bewogen situaties in psychische conflicten Vooral de vrouwelijke helft van dit duo weet haar rol van teleurgestelde en verloren vrouw een originele bekoring te geven, die veel vergoedt van de minder-originele in trige Een vrolijk toneeltje in een Frans bad plaatsje opent de historie, die verder steeds minder vrolijk wordt en de tragische beleve nissen weergeeft van een meisje, dat na een al te geestdriftige kennismaking met een jonge zeeman haar hoofd, haar ongereptheid en haar thuis verliest en met haar kind in Parijs „onderduikt", nadat de jongeman haastig op reis moest en pech had met zijn brieven. Het driehoeksconflict dat daarna ontstaat wordt dank zij de medewerking van een pastoor opgelost zonder grote ongelukken, al zal na afloop menigeen verzuchten dat men moeilijk méér pech in de liefde kan hebben dan de zeeman in kwestie, die tenslotte de huilende derde wordt. Het geheel is zo Frans als het maar kan, wat geen afkeuring be doelt te zijn. Tramverkeer gestoord: autobus springt in Hedenmorgen had omstreeks kwart voor zeven op het Valkenburgerplein in Heem stede een aanrijding plaats tussen een truck met oplegger, die van de Heemsteed&e Dreef kwam en een uit Haarlem komende motor wagen van de N Z-H. De tram, die door de bestuurder van de trailer te laat was opgemerkt, werd ui-t de rails gedrukt en ernstig beschadigd Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Daar beide sporen versperd waren, reden de diensten Haarlem—Leiden tot en van de halte Sportpark, terwijl de stadsdienst bij de Julianaiaaneindigde en begon Tussen deze punten werd de verbinding door autobussen onderhouden. Omstreeks half tien was het tramverkeer weer normaal. „St. Bavo" neemt 116 wonin gen in Haarlem-N. in gebruik Het complex van 116 woningen aan en nabij de Muiderslotweg, welke gebouwd zijn door de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Bavo", zijn gereed gekomen. Zondag 17 October zullen de woningen officieel in gebruik worden genomen. Des morgens wordt in de R.K. kerk aan de Rijksstraat weg een H. Mis van dankbaarheid opge dragen. Om ongeveer elf uur zal de pastoor der parochie de woningen inzegenen en des middags is er een bijeenkomst voor geno digden. ZONDAG 10 OCTOBER 1948 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Ds. Hoeke- ma. Zondag 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Gezins- dienst: Dr. H. van der Loos, Prof, Kooyman, Amsterdam. Organist: H. Lasschuit. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenbürg. H. Avondmaal. Noorderkerk, Velserstraat. 9: Ds. J. L Meesters, Veendam. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk. Zo- merkade. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Bijz. dienst. Ds. Dijkhuis en Ds. van Rhijn. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. A. van der Hoef, Kinderkerk. 10.30: Ds. J. J. Ket, Giet hoorn, Jeugddienst Kapel Bethesda Sarepta Hazepaterslaan. 9.30: Mw. A. Wakker-de Wijs. Kinderkerk. 10.45: Ds. F. R. A. Henkels, Heemstede. Diaconessenhuis. Hazepaters laan, 4.IS: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Ned. Herv. Gem„ Jansstraat. 1030: Dienst. Ver. v. Vryz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche, 10 Octobre a 10 h. 15: Service pré- sidé par mr. Ie'pasteur R. Blommaert. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10 en 7 30: A. de Weger, Evangelist te Rotterdam. Medewerking Muziekkorps Asaf. Zuiderka pel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera. den Haag. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij v. alle gelovigen. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderkapel, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Kits, Di recteur van het „Brandpunt" te Doorn. Vrije Evang. Gemeente. Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. du Fossé Ned. Herv. Evangelisatie Parklaan 34. Woensdag 7 30: Ds. W. Vroeg- indewei, van Huizen O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1A, 8: Ds. A. R. de Jong. H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente. Krelagehuis. Leidsevaart. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej, Ds, Soutendiik. Remonslr. Geref. Gemeente. 10 30: Di^. W. R. M. Noordhoff, Geref. Kerk. Kloppcrsingelkerk. 10: Ds. S. J. Popma. Amsterdam 5: Ds. J. W. Siertsema. Wiihelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J A. v. Arkel. 5: Ds. S. J. Popma. Ger. Kerk (Art 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds A. Bos. Ger. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7.30; Ds. de Gier. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ba- kenessei-gracht 63 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Gercf. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 4: Ds. Holtrop Bap'iste Ge meente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa lem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Altaardienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Sr. Kapitein en Mevrouw J. C. Vos. Ned Chr Gemeenschapshond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge meente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst Gemeen te Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwij- dingsdienst. Gemeente van Christus. Ged. Gracht 47. 10.30: Eredienst en Preek. 8: geb. Nijverheid. Jansstr. 85: Sermon in English. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 10.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk. Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente. Jacobiinestraat 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst iSoefi-Beweging). Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. J. Kort. Haarlem. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. C. de Ru. van Zandvoort Jeugddienst. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Im- maruëlkerk. 10: Ds. J. de Jong, H. Avondm. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5; Ds. G. H. v. d. Woord. H. Avondm. en Dankzegging. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Altaardienst. Leider Kapt. Knippen berg. 8: Dezelfde. Geref. Kerk. Noord-Scho- ♦erkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Flores- straat. 10: Leesdienst. 6: Ds. Holtrop. Ver. v. Vrijz. H9rv„ geb. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. J. de Graaf. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. A. v. Selms te Nijmegen. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nw. Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuij- zen. H. Avondmaal. 7: Ds. F. R. A. Henkels. Chr Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Zon dagochtendsamenkomst. Ds. W. J. van Elden te Haarlem. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugd- kapel. Jeugdgebouw a. d. H Dreef 10: Jeugd- kapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A Fetter. Rem., den Haag. Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9: Ds. A Dondorp. 5: Dr. J. Richel. Koediefslaan. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr P. J. Richel. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31). Herenweg 111. 10.45 en 5: Ds. J Meester, te Haarlemmermeer O.Z. Christ. Geref Kerk, Kapel Meer en Bos. 3: Lees dienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv, Kerk. 10: Ds. P. J. de Jong, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dhr. Dr. W C. L. Wieringa, Haarlem. Geref. Kerk. 9.30: Prof. Dr. F. W. Grosheide, van A'dam Be vestiging van Dr. J. L. Koole. 5: Ds. J. L. Koole. Intrede. Vrije Katholieke Kerk. Po pellaan 1. 10 30: Gezongen H, Mis. Soefi-Be- weging, Popellaan 1. 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Jeugddienst Geref. Kerk. 10 en 5: Ds W. Fiin van Draat. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Voorber. H. Avondmaal. 7: Ds. W. M. Maas. van Benne- broek Jeugddienst Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds A. R. de Jong, Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D, Theesing, Middelie. „De Toorts", Duinweg. 10: Ds. P A. Tichelaar. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden. 5: Ds. G. Grootjans. Amsterdam-O. „De Toorts" Duinweg. Dinsdag 8: H. van den Brink. Op wekkingssamenkomst. Christ. Geref. Kerk. geb. „Bethel", Wustelaan. 3: Dhr. Bilkes. van Zwolle. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds Milet de St. Aubin. Em. Pred. te Zeist. West. Kon. Emmaschool, Raaf- straat. 10 en 5: Ds. G. H. van de Woord, H. Avondmaal en Dankzegging. Bloemendaal BRILLEN voor I II H I III* llRIl GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR WELKE DOKTER? De artsendienst wordt Zondag 10 October waargenomen door dr. H. D. G. A, Immink te Bloemendaal. Heemstede Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 October 1948 ONDFRTROUWD: 8 October: F. Segers en M Beekhuijs. BEVALLEN van een zoon. 6 Oct.: A M. Elmhirst—Scuse. 7. Oct., A. J. C. LipsKur- vers. M. VisserBok. E. C. Lemmersvan Honschoten. J van Nordenten Hoope. G. J. Havenaar—de Boer. A F. W. CohenWeijer 8 Oct.: H LijsTroost. A. C. Mexxtjox—Besse- ling. H. G. van DijkRotteveel. J. vain der NagelErbrink- BEVALLEN van een dochter: 7 Oct.: W. ZuidamKramer J SchmidSchatborn. A M Meijer Walker. Oct 1 Treffers— Oenema OVERLEDEN. 6 Oct. J A Kloosterman, 53 C. van Noordestraat. 7 Oct.: M. Meysser van Veen, 59 j Kamperlaan; J. Glas-de Vries, 78 J., Hazepaterslaan. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. W. v. d. Linden, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850; dr. J. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel. Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: L. J. M. van Putten en A. E. J. M. Lindner; M. A. F. van der Wiel en E. C. H. Groeneveld; P. M. Jacobs en H. H. C. van Kampen. GETROUWD: C. Luttik en W. C. van Dam; P. Schreiber en I. E. Weggelaar; G. J. van der Kroft en G. W. M. van Vessum; M. Waas dorp en G. E. van den Bosch; A. P. Kraaije- veld en G. P. van Brakel. BEVALLEN: S. W van Houten—Fakkeldi» d S J. C 8linoKreft d.: G. M. Schreu dersMelchior. z.\ C. P. M KubatzSchut ter, d A. M. C UffRunge. d.; P. Teeuwen Hagebout, z. I OVERLEDEN: Baronesse V. E. P. M. van Lennep—Quarles de Quarles, 63 jaar. BINNENLAND In tegenwoordigheid van de voorzitter .an de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kra nenburg, oud-hoogleraar in het staatsrecht te Leiden, aanvaardde prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma als opvolger van prof. Kranenburg het hoogleraarsambt met een rede over „De Grondwet in onze tijd". De minister van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld heeft een bezoek aan Hilversum gebracht om zich op de hoogte te stellen van een nieuw bouwprocédé, dat bij de bouw van een school is toegepast. Bij deze bouw heeft de bakstenen muyr plaats moeten maken voor houten vakwerk met steenraster, wa terdicht gemaakt door rubberoïd, tegen koude beschermd door glaswatten en aan beide zij den dik bepleisterd. Het troepenschip „Zuiderkruis" is Vrij dagmiddag uit Rotterdam naar Batavia ver trokken met 1400 militairen. De Franse generaal J. Piollet, inspec teur-generaal der Franse luchtstrijdkrachten, heeft verschillende vliegvelden in Nederland bezocht. Mr. S. J. Fockema Andreae. rijksarchi varis te 's Gravenhage, is benoemd tot secre taris van het hoogheemraadschap Rijnland. De 43-jarige Amsterdamse makelaar L. S. is aangehouden, verdacht van oplichting. Hij vroeg bedragen vjfn f 5 tot f 25 als voor schot voor zijn bemiddeling bij woningruil, doch vele betrokkenen hebben nimmer iets van deze bemiddeling gemerkt. De honingoogst van dit jaar is slecht. In Noord-Brabant. Limburg en Drente is een weinig heidehoning gewonnen, doch de Ve- luwe leverde zo goed als niets op. Vrijdag 15 October houdt de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" een bijeenkomst in hötel „De Leeuwerik", waarop de heer G. L. Tichelman zal spreken over Nieuw Guinea. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagavond heeft een automobilist aan de politiepost nabij de Amsterdamse Poort meegedeeld, dat hij een auto was ge passeerd op de Amsterdamse vaart, welke zig-zag over de weg reed. Hij vermoedde, dat de bestuurder dronken was. De politie ver zoekt de automobilist, die het bericht opge geven heeft, z»ch te vervoegen aan het bureau van politie Het winterseizoen zal voor de padvin ders uit het distriet Haarlem Zaterdagavond 16 October worden ingezet met het ontsteken van een groot kampvuur op het terrein aan de Zanderijvaart te Overveen. Tot inspecteur van 's Rijks belastingen is benoemd de surnumerair der directe be lastingen, registratie en domeinen J. P. Schel- tens te Haarlem. Door wijk I der Ned. Herv. Kerk wordt een bazar gehouden in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht op 2 November. Het Comité voor Jonge Toonkunstenaars organiseert hedenavond zijn tweede concert in de met kaarsen verlichte zaal van het Frans Hals Museum Daar treden op To Kion, zang met Nicoline Koot aan de vleugel. Verder is er declamatie van Elisabeth Bouw man. Op Zondag 10 October geeft de Haar lemse Kunstgemeenschap een voorstelling van Orson Welles' film „Citizen Kane", de biografie van een Amerikaanse krantenmag naat. in het Luxor-theater. Voor de Vereniging voor Vrouwenbe- langen en Gelijk Staatsburgerschap, spreekt mej. mr. E. C. C. Bal, secretaresse van de vereniging „Pro Juventute" over „Kinder bescherming" op Dinsdagavond 12 October in gebouw „Arbeid Adelt". De Commissie Huishoudelijke en Gezins voorlichting organiseert op Dinsdagavond 12 October in het Huis voor Ouders en Opvoe ders in de Lange Margarethastraat een voor dracht over: Het sexuele probleem van deze tijd. Spreker is de heer mr. A. Bouman, secretaris van de Ned. Ver. tot verbetei'ing van de Zedelijke Volksgezondheid. De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Protestantenbond houdt in het kerk gebouw Potgieterweg 4, een drietal lezingen onder de gemeenschappelijke titel: „Onze moraal in deze veranderende wereld". Op Woensdag 13 October zal mej. dr. J. W. Herfst de cursus openen met een inleiding over: „Enkeling en gemeenschap". Op Donderdag 28 October zal ds. S. M. A. Daalder spreken over: „Het gezin in de branding" en ds. A. van Biemen zal op een nader te bepalen datum in November het onderwerp: „Politiek en zedelijkheid" behandelen. Voor de Overijsselse, Gelderse en Drentse Vereniging „Eensgezindheid" zal het gezel schap „Luna" op Zaterdag a.s. in het gebouw van de HKB de cabaret-revue „Lachvitami- nen" vertonen. Op Vrijdag 15 October houdt de musico loog dr. Eberhard Rebling voor de Haar lemse Kunstgemeenschap in de Renaissance- zaal van het Frans Hals Museum een voor dracht over „De moderne muziek en haar verband met de andere kunsten". Sprookje O. dit is een herfstnacht! Een koele maan kijkt door nevelslierten dromerig op de dode straat, zij telt in gedachten de gele bladeren die een voor een dat plezierige warrelende reisje naar beneden maken. Dit is de nacht voor een sprookje. Wie weet niet dat alle sprookjes van de maan komen? Zij zal er deze nacht weer eens een beden ken, om zich niet te vervelen bij het een tonige gezang van die saaie stilte. Drie mannen zetten hun stijve benen voorzichtig en houterig de kant van thuis op. Zij 'houden elkander vast, dat loopt makkelijker: dan komen wij wel waar we wezen moeten; wij zullen eens laten zien dat wij niet teveel op hebben, dat wij nog onze gang weten te gaan. Zij schommelen wat tegen elkander aan, zij houden elkan der met schokken in de koers. Zij lopen steil de neuzen van hun schoenen achterna. Kalm aan maar, kalm aan, we hebben de tijd, we komen er wel. De maan ziet hen gaan, hun holle stap pen hebben haar geroepen. Drie mannen met stijve passen en knipperende ogen. Dat zijn zo de vaste klanten van de nacht. Dit is de nacht voor een sprookje. Gaan wij wel de goede weg? Ja, wees maar gerust, ge zult niet verloren lopen met ons. Wij kunnen wel wat meer hebben, wij zijn niet zo gauw ons verstand kwijt. Pas op voor de stoepranden, hier d'r af. hier d'r op, dat zijn zo de gevaarlijke dingen. Goed dat het heldere maan is. Zo kunnen we zien wat we zeggen. Ja, zij kunnen zien wat zij zeggen, hun woorden golven in grijze damp voor hen uit, de kant van thuis op. Daar begint de maan met haar sprookje, zij schuift het nevelgordijntje op een kier en trilt van de lach. Voor de voeten van de drie mannen tinkelt een vrolijk blinkend geldstuk neer, het rolt bedrijvig voor hen uit met een hoog stemmetje. Een kwartje! Kijk, dat is aardig, wie kan dat geloven, er ligt een kwartje voor het oprapen. En daar twinkelt het nog tweemaal. De mannen remmen voorzichtig tot zij stil staan. Daar liggen drie kwartjes. Wij zullen ze maar oprapen, voor elk ligt er een. Daar zou uw verstand bij ophouden. Zo komen we rijker thuis dan we gingen. Zij kijken moeilijk en met zwaaiende hoofden omhoog, zij kijken naar de maan. Maar de maan loert naar een ster in de hoek van de hemel met een gezicht alsof zij van niets weet. Drie mannen met drie kwartjes die uit de lucht zijn gevallen. Zij zouden het niet kunnen geloven als ze niet met drieën wa ren. En nu voorzichtig aan, we gaan weer verder. We moeten zo zoetjes aan zien dat we thuis komen. Maar daar rinkelt weer een kwartje bedrijvig in spiralen voor hen uit. Zij wachten met open monden op de volgende twee. Maar die komen niet. Hier, dat ene is dan voor jou, omdat ge in het midden loopt. Ge zijt ook alleman niet. Maar de man die alleman niet is steekt zijn hand in de zak waar zijn eerste kwar tje zitten moet. Hij steekt zijn hand zo diep dat hij er bijna van omvalt. Hij voelt geen grond. Al die kwartjes zijn van mij, want ik heb een gal in mijn zak, zegt hij met deernis. Ik vind het spijtig, maar ze zijn van mij. Ze zeggen alleen maar „O!" en geven hun hemelse kwartje terug. En ze kijken boos naar de maan. Maar de maan zeilt met opgetrokken neus door de wolken als een preutse juffer in kant en tule die naar bed gaat. L. SMAKELIJK ETEN! Ambtenaren van de C. C. D. constateer den dat aan slagers minderwaardige pro ducten voor de worstbex-eiding werden aangeboden. Naar aanleiding hiervan stel de men een onderzoek in bij een bedrijf te Barneveld, dat zg. kopvellen bewerkte voor de worstfabricage. De kopvellen wa ren afkomstig van huiden-zouterijen en bleken voor een groot deel te zijn afge sneden van uit Argentinië geïmporteerde huiden. De bereiding van deze vellen was in strijd met alle hygiënische voorschrif ten. De vellen werden met kalk bewei'kt en van het haar ontdaan. Vervolgens kre gen zij een bad van zoutzuur, om kleur en reuk te verdrijven. Hierna werden de vel len ingezouten, in vaten verpakt en naar de diverse „liefhebbers" verzonden. Boekhoudlessen N. J. Th. SCHMIDT, Leraar Boekhouden M.O. Accountant Wilbelminat. 4 Tel. 14506 Hrl. Prospectus verkrijgb. bij de Boekh. v. Akkeren, Zijlstr 89 en A. Bosse Barleljorisstr. 12 KREMERS Juffie en fhee GEVRAAGD ACTIEVE CHAUFFEUR BESTELLER WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station. GROTE PRIJSVRAAG! "a -a h De fabrikanten van het nieuwe product PENTO CREAM-SHAMPOO het haarwasmiddel, dat het Nederlandse publiek stormen derhand heelt veroverd, loven I. 3000.- aan geldprijzen uit voor onderstaande prijsvraag geeft goede prijzen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken, kristal, koper en tinwerk. ZIJLSTR. 51. Tel. 21670. 5" De Pento brengt een nieuw product Voor 't Nederlands Pento Cream-Shampoo in tube Goed, goedkoop, uniek. Het schuimt, zoals geen shampoo schuimt U hebt maar weinig En '1 maakt het pakje en de lies Volkomen overbodig Cream-Shampoo vraagt straks ied're vrouw en zeker ook de Omdal men 't haar met Cream Shampoo Veel beter wassen kan De tube, heldervan tint Is élégant van vorm De letters, die zijn van kleur De inhoud is enorm Een ieder, die 't zegt .Geelt U Want wcrk'lijk, dit is vo de allerbeste Shampoo. Vult In bovenstaand gedichtje met duidelijke letters de ont brekende woorden in en zendt Uw oplossing, voorzien van Uw naam en adres, voor 11 November '48 aan de Pento Cosmetic N.V., Gieterstraat 5-7, Amsterdam. Oplossingen kunnen ook op een brielkaarl worden ingezonden Vergeet niet in de linkerbovenhoek van de enveloppe ol briefkaart duidelijk het woord „PRIJSVRAAG" te vermelden Voor de moest originele o Ir.el.te Dr prytlcnhnning vindt pleatt Inzendingen worden de volgende aW dr dirtait van dr Pent, prijzen uitgeloofd l Celmate N.V.. dt dtmtir mn HOOFDPRIJS F. 1000.- ba Rtdarnt AJiiuburtau Neer- EEN Ie PRIJS dtrtlttl tn Noiarn E Spier Ie EEN 2e PRIJS 300.- A enttirdam. Dr uiltlag tal nader EEN 3e PRIJS 250.- in dil tl,id uerden beltend 5 PRIJZEN VAN F 50.- 250.- gemaakt Op de teeltpraak van lOPRIli'-N VANF 25.- 250 - dt jarj geen kereep mogelijk Nieuwe Raamstraat 4-12 1 Haarlem telefoon JM2J Doet allen mee der uitgeloofde aan de grote Pento wedstrijd en

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6