Haarlems Dagblad cn oprechte 'idaarirmsrlic Courant (3Umo 165-6) Krant en lezer „Geen koehandel over Berlij Loontoeslagen in Steeds meer stakingen het Franse spoorwegverkeer Textiel komt voorlopig niet vrij Weerbericht 63e Jaargang No. 19063 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplem 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsrlac 12 ÖctoSer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal f4.25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TOEN IN 1945 wij bevrijd waren van de Duitse overheersing en uit onze jaren lange afzondering werden verlost, was het een bijzondere belevenis, zoveel buiten landse kranten weer te zien. Mij verheugde het dat de eerwaardige Times en de even-« eens journalistiek-voortreffelijke Man chester Guardian zichzelf in gehalte van inhoud maar ook in typografische uitvoe ring gelijk gebleven waren. Al telden zij zoveel minder pagina's dan vroeger. Het verheugde mij des te meer toen ik de popu laire Londense dagbladen terugzag. Want hun uiterlijk was min of meer schrikwek kend. In de jaren van afwezigheid van het vasteland bleek hun „opmaak", voor de oorlog al luidruchtig, tot een bepaald ver vaarlijk koppen-gedrang te zijn uitgedijd. Zo vervaarlijk, dat de eigenlijke tekst van berichten, vei'slagen en beschouwingen er door scheen te worden verpletterd. Als staal van typografische wansmaak scheen het bovendien nauwelijks te evenaren. Dit met ongerustheid aanziend, ben ik er sindsdien zo'n beetje aan gewend geraakt. Er is geen verbetering in gekomen. De Londense volksbladen hebben trouwens hun weerga op het Continent gevonden. Niet alleen Frankrijk en België getuigen daar van. Onder de Parijse boulevard bladen zijn er zelfs, die hun Londense .soortgenoten nog weten te overtreffen. Er ligt er een naast mij, welks voorpagina voor meer dan de helft uit pikzwarte koppen in merendeels reusachtige' letters bestaat. Op de bïnnenpagina's blijkt dat ook de Kunstrubriek, die toch een beeld van rustige beschouwing diende te geven, niet aan dit rumoer ontsnapt is. Zelfs het hoofdartikel, dat gewoonlijk nog de beste kans op sobere opmaak behoudt, is van twee zware koppen voorzien, gevolgd door de onderstreepte naam van de auteur, en in zijn geheel vet gedrukt. Men kan deze verschijnselen pogen te verklaren door te zeggen: nu ja, dit zijn bladen die in wereldsteden verschijnen en van straatverkoop leven. De bezige moder ne mens, voortgejaagd, in het rennende leven dier bevolkingscentra met millioenen inwoners, mist veelal de tijd om in bus of underground zijn krant nauwkeurig te lezen en daarom moet men hem wel in koppen over de hoofdzaken inlichten. Maar afdoende is deze verklaring niet. Die ste den waren voor de oorlog ook al jachtige centra, evenals nu. Het is sindsdien nog veel erger geworden met de lawaaiïgheid cn oppervlakkigheid van hun volksbladen. Niet alleen wat het uiterlijk, maar meestal ook wat de inhoud betreft. En zekere ge volgen van dit verschijnsel, ofschoon min der opvallend en ook minder opzichtig, vallen bij enkele Nederlandse bladen waar te nemen. Sinds het begrip moderne pro paganda zijn bedenkelijke erkenning ver worven heeft en zijn hoogtij in de wereld beleeft schijnt ook bij een aantal kranten mensen de gedachte te hebben postgevat, dat naarmate de maatschappelijke positie van de lezerskring bescheidener is, men deze als zijnde „de massa" met meer rumoer en meer oppervlakkigheid tegemoet dient te treden. Dit is een beleid dat niet opbouwend is en gebrek aan besef van verantwoorde lijkheid toont. De overweging, die het ken nelijk beheerst, is reeds als uitgangspunt verkeerd. Wij zijn er niet om een product te leveren, dat het publiek zo gedwee mogelijk slikt en dat poogt af te dalen naar zijn veronderstelde peil, maar om voor te lichten en op te bouwen. De kranten zijn er, zoals ik als motto voorin mijn onlangs verschenen boekje „Het Dagblad" heb ge zegd, om de mensen te helpen. Dat ver wachten zij ervan en daar hebben zij m.i. recht op. Dat bv. de Londense volksbladen zover tekort schieten in hun voorlichting omtrent het buitenland en de internationale vraagstukken en onnodig veel ruimte geven aan allerlei wedderijen en aan sensationele strafzaken is een groot gebrek en kenmerkt ze als kranten, die in hun taak, falen. De tegenstelling met zulke bladen als de Times, Manchester Guardian, Daily Tele graph en enkele provinciale dagbladen in Engeland en Schotland is frappant. De wereld na een oorlog toont vele vreem de en onrustbarende verschijnselen. Dit verschijnsel is vooroorlogs, maar verergerd. Ik ben er niet te somber over gestemd, omdat het naar mijn mening zijn onder gang tegemoet gaat. Het lezers-publiek zelf begint een steeds duidelijker voorkeur voor kranten met beter inhoud en soberder tevens fraaier uitvoering te tonen. Dat is ook in Engeland gebleken door de regel matige grote stijging van de lezerstallen der z.g. „class-papers". Als iemand een beperkte opleiding heeft gehad is hij er als regel op uit, zijn kennis en b'egrip te vergroten. Daarbij moet zijn dagelijkse lectuur, de krant, hem helpen. Hij zal gaarne lezen omtrent onderwerpen, die buiten de dagelijkse sfeer van zijn denken liggen, als zij op heldere en begrijpelijke wijze worden opgediend. Hij begeert daar bij evenmin geweldige koppen als gezwol len taal. Het is waar dat een dagblad, met zijn grote formaat en sterk-afwisselende inhoud, zekere levendigheid van opmaak behoeft. Niemand zou naar de doodse, ver- Velende en onpractische uitvoering van de 19e eeuw willen terugkeren. Maar de gren zen van levendigheid en typografisch even wicht zijn in vele hedendaagse producten vooral buitenlandse ver overschre den. Er komt bij dat men door al dit rumoer de wezenlijke betekenis ook van het een voudige nieuwsbericht verzwakt inplaats Van versterkt. Evenals een schrijver, die veel uitroeptekens, bijvoeglijke naamwoor den en krasse termen gebruikt, de uitwer king van zijn betoog verzwakt instede van het te versterken. Het heeft een verdovend, geen overtuigend effect. Het begrip „de massa" zit onze tijd dwars. Velen begrijpen er weinig van en hebben zelfs nog niet ontdekt dat duizen den mensen, die ieder afzonderlijk hun krant zitten te lezen, even zovele persoon lijkheden zijn en niet een menigte op een plein of in een stadion. Zij beseffen blijk baar evenmin dat de lijn van begrip, in telligentie en belangstelling geenszins evenwijdig loopt met die van welstand en op menig punt evenmin met die van school-opleiding. De toekomst zal wel verandering brengen in opvattingen, die zich niet alleen bij sommige kranten maar ook dikwijls sterker op ander gebied, zoals dat van bioscoop en radio, voordoen. In deze tijd vormen zij een nadeel en een rem. R. P. 'ln Bemiddelingspogingen van dr. Bramuglia door Westelijke verklaringen ontzenuwd De Verenigde Stalen, Frankrijk en Enge land verhoogden de verwarring in de Ber- lijnse crisis gisteren door plotseling te ver klaren dat zij thans gekant zijn tegen ge lijktijdige opheffing van de Berlijnse blok kade en een vergadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Gedurende een week heeft de wereld mogen geloven dat zulk een compromis in de Berlijnse crisis mogelijk was. In elk geval geloofden de zes „neutrale" naties in de Veiligheidsraad dit en de voorzitter Bramuglia stelde naar verluidt een com promis op, dat op dit principe van „gelijk tijdigheid" gebaseerd was. De vertegenwoordigers der grot% drie "kwamen Zondag bijeen en stelden hun antwoord aan Bramuglia op, waarin zij, naar Maandag bekend werd, het duidelijk maakten dat de grote drie niets- voelden voor dit principe van gelijktijdigheid. Zij noemden dit „koehandel". Hierdoor is feitelijk een einde gemaakt aan de hoop in „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren, dat „opheffing van de Berlijnse blokkade" te gelijkertijd zou kunnen geschieden met bij eenroeping van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. .Men ziet thans ook geen mogelijkheid meer voor dr. Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veilig heidsraad, om op te treden als bemiddelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oosten. De Westelijke mogendheden schijnen tijdens hun voortgezette besprekingen op de Quai d'Orsay overeenstemming te heb ben bereikt op de volgende punten: „Ten eerste: de blokkade van Berlijn vormt een bedreiging van de vrede en de Veiligheidsraad moet hierin klaarheid brengen. Ten tweede: (Je kwestie van opheffing van de blokkade moet geen voorwaarde zijn tot het beleggen van een nieuwe bij eenkomst tussen de ministers van Buiten landse Zaken". Vier-en-twintig uur geleden hadden diplomatieke kringen de indruk, dat er een schikking zou gevonden zijn, die een spoe dige hervatting van de directe besprekin gen over het gehele Duitse probleem zou inhouden. Volgens een woordvoerder van een Westelijke delegatie is deze hoop thans aanzienlijk verminderd. Marshall terug naar Parijs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, is Maan dagavond per vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrokken, in gezelschap van de administrateur van het plan-Marshall. Paul Hoffman. Van Hoffmans besluit om met Marshall mede te gaan werd pas kort voor het vertrektijdsfip mededeling ge daan. Hoffman was aanvankelijk van plan geweest 19 October naar Europa te gaan. Hij is van plan spoedig een bijeenkomst te beleggen met de reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harriman, over voorbereidingen voor een vergadering in Parijs, in de week van 18 October, van alle leiders van Marshall-missies in Europa. Uit het feit, dat Hoffman zijn bezoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belangrijke besprekingen over algemene problemen van de Europese samenwerking op komst zijn. Voor het vertrek met het vliegtuig van president Truman verklaarde Marshall, dat hij met de president gesproken had wat de Belgische communisten „zullen Rusland kiezen" "Edgard Lalmand, de secretaris-generaal van de Belgische communistische partij, heeft Maandagavond op een communisti sche massa-bijeenkomst laten doorscheme ren dat, mocht het komen tot een oorlog tussen Rusland en de Verenigde Staten, de Belgische communisten aan Russische zijde zullen strijden. De vergadering werd gehouden in de Madeleine-zaal inBrussel. Zesduizend communisten luisterden naar de rede van Lalmand. Met luide stem riep de secreta ris-generaal: „Wij zijn nu op een critiek punt aangeland en moeten nu kiezen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Wij zullen Rusland kiezen omdat wij er van overtuigd zijn dat onze zaak rechtvaar dig is en zal zegevieren". Na afloop van de rede van Lalmand werd de internationale gespeeld die door allen uit volle borst werd meegezongen. Politieke waarnemers geloven dat uitla tingen van Lalmand over het ter zijde stel len van de huidige Belgische regering er op wijzen, dat van communistische zijde pogingen zullen worden ondernomen een serie stakingen te provoceren, juist als in Frankrijk. (United Press). Tsjechoslowaakse gezant in Egypte weigert terug te keren Volgens een mededeling van de waar nemende Egyptische minister van Buiten landse Zaken heeft de Tsjechoslowaakse gezant in Egypte, Frantisek Krucky, ge weigerd naar Praag terug te keren zoals hem was opgedragen en de Egyptische re gering om bescherming verzocht. Een Tsjechoslowaakse generaal, die een hoge functie bekleedde in de legerstaf, maar wiens identiteit niet is onthuld, is Zaterdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, na uit Tsjechoslowakije te zijn gevlucht. Van de personen, die met hem hebben willen vluchten, is er een gedood, een do delijk gewond en een andere gevangen ge nomen. TREINRAMP IN COLUMBIA Tussen Bogota en Girardot is een trein met vacantie-gangers uit de rails gelopen. Twintig personen kwamen om het leven en 72 anderen werden gewond. De oorzaak moet vermoedelijk geweten worden aan de overbelasting van de derde klasse wagons, die volgepropt zaten met personen, die het lange Columbus Day week-end buiten de stad gingen doorbrengen. (U.P.) verstandigste politiek zou zijn ten aanzien van de verschillende kwesties, welke te Parijs in bespreking zijn. Naar verluidt zal Hoffman waarschijn lijk zowêl Bevin als Schuman, de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk, ontmoeten. Hoffman is door het Congres gemachtigd Frankrijk en Engeland te verzoeken de ontmanteling in Duitsland te beperken wanneer hij dit nuttig zou achten voor het Europees herstel in het algemeen. Naar het gevoelen van waarnemers zouden de regeringen van Groot-Brittannië en Frank rijk, die zich aanvankelijk tegen elke be perking van de ontmanteling verzetten, thans minder straf van inzicht gewor den zijn. De premiers van hef Gemenebest confereren De Britse premier Clement Attlee heeft gisteravond voor de radio een rede gehou den ter gelegenheid van de opening van de conferentie van eerste ministers van het Britse gemenebest. Hij beschreef de conferentie als een familie reünie, waarvan het doel was een volledige en openhartige uitwisseling van meningen over de voornaamste vraagstukken, die van gemeenschappelijk belang waren voor de landen van het gemenebest. „Wij vonden steun in een gemeenschap pelijk geloof in de democratie en de vrij heid. Ons gemenebest van vrije gelijkwaar dige souvereïne naties is een grote stabili serende factor in de huidige wereld", al dus Attlee. Amerikaanse regeringsfunctionarissen gaven uitdrukking aan hun buitengewone belangstelling in het resultaat van de con ferentie. Zij verwachten, dat de conferentie een uitweg zal bieden uit de moeilijkheid, waarvoor Engeland» zich steeds geplaatst zag bij de aanvaarding van het leiderschap in de organisatie van een unie van West- Europese naties. De gemeenschappelijke verdedigingsplannen, die voor een groot deel de besprekingen van de ministers zullen beheersen, zouden naar men ver wacht, in belangrijke mate bijdragen tot de uiteindelijke totstandkoming van het veelbesproken „Atlantische verdrag". Wageningens pas herstelde schouwburg uitgebrand In de afgelopen nacht is te Wageningen de gemeentelijke schouwburg, welke plaats bood aan ongeveer 500 mensen, geheel uitgebrand. De schade bedraagt 250.00C gulden. Het gebouty, dat tijdens de evacua tie ernstig was beschadigd, was juist kort geleden hersteld en van een nieuwe inven taris voorzien. De schade wordt door verzekering gedekt. als de prijzen stijgen Regering werkt een plan hiervoor uit De regering werkt een plan uit om prijs verhogingen. welke zich eventueel zullen voordoen bij afschaffing of beperking van zekere subsidies, op te vangen door loon toeslagen en dergelijke. Het ene zal niet gebeuren zonder het andere. Dit verklaarde de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, in de najaars vergadering van het gewest Zuidholland van de Partij van de Arbeid, meldt „Het Vrije Volk". De regering heeft bij het opstellen van dit plan de Stichting van de Arbeid inge schakeld, opdat tegelijk met prijswijzigin gen ook loonwijzigingen worden ingevoerd, zodat het Nederlandse loon- en prijsstelsel in evenwicht blijft. De minister deelde mede, dat de melk prijs tegen die tijd met een cent per liter zal worden verlaagd. Huurverhogingen zijn niet aan de orde. De vermindering der subsidies zal zeer geleidelijk worden ingevoerd. Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per ktvar- taal verhoogd van f4,- tot f4,25 per\ post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die het oude bedrag nog remitteerden, wordt t vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te j maken op postrekening 273107 (Haarlems j j Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die- i tien in dezelfde geest gewijzigd te worden. Debai over hef Russische ontwapeningsvoorsfel In de politieke commissie is gisteren het debat over het door de Sovjet-delegatie in gediende ontwapeningsvoorstel voortgezet. De commissie was bijeengekomen met de bedoeling om over dit voorstel te stemmen, doch zover kwam het niet, aangezien de afgevaardigde van de Oekraine, Manoeilski, voorstelde de vergadering te verdagen voordat er tot stemming was overgegaan. Tevoren hadden delegaties amendementen ingediend. Het eerste kwam van Engelse zijde en bevatte een verzoek aan de Alge mene Vergadering om te verklaren dat vermindering der bewapening slechts kan geschieden in een sfeer van internationaal vertrouwen, en dat elke ontwapening ge paard moet gaan met een doeltreffend systeem van veiligheidsmaatregelen. San Salvador diende het voorstel in om de atoomcontröleeommissie te belasten met de bestudering van het probleem der ont wapening zodra zij haar werkzaamheden betreffende de atoomcontróle zou hebben beëindigd. Er werd over geen dezer voor stellen gestemd. De Wereldomroep blijft in Hilversum In Mei heeft minister Gielen in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan de over plaatsing van de Wereldomroep van Hil versum naar Amsterdam, aangezien in Hil versum geen gebouwen beschikbaar waren, welke aan de behoeften van de wereld omroep aangepast konden worden. Men heeft thans echter in Hilversum een ge bouw kunnen kopen, dat na verbouwing en uitbreiding een aan redelijke eisen vol doend verblijf voor de Wereldomroep kan vormen. De verplaatsing naar Amsterdam gaat dus niet door. Minister Jules Moch onthult instructies van de Cominform Plaatselijke spoorwegstakingen verlam den gisteren het Franse verkeerssysteem nog verder, speciaal in het Oosten, Zuid- Oosten en Westen. Maandag breidde de staking zich uit tot Colmar en Mulhouse, terwijl de spoorwegarbeiders te Amiëns en andere Noordelijke steden bij stemming be sloten om zich bij de staking aan te sluiten. De mijnstaking is de tweede week in gegaan. De situatie is in de Noordelijke mijnstreken nog altijd kalm, doch in Lo tharingen heerst een gespannen toestand. Dat het de huidige taktiek van de Franse communistische partij is om een .guerilla- oorlog van stakingen" tegen de regering te blijven voeren, in plaats van naar het wa pen der algemene staking te grijpen, wordt onderstreept door een uitlating van de In Engeland is Maandag een demonstratie gegeven met deze volkshelicoptère, die „Hoppi Copter" gedoopt is en ontworpen werd door een jonge ingenieur uil Seattle (V. S.). Het toestel letje weegt slechts 180 Engelse ponden en kan landen en opstijgen op een stukje grond van negen vierkante meter. Het vliegplafond is 3600 meter, de kruissnelheid ongeveer tachtig kilo meter per uur. De „lloppi Copter" zal in serie gebouwd, ongeveer 2500 gulden gaan kosten. Wellicht echter meer punten aangewezen De geruchten, dat textiel sterk in prijs verhoogd zou worden men noemde zelfs een percentage van zestig zijn door het departement van Economische Zaken tegengesproken met een beslistheid, die aan duidelijkheid niets te wensen laat. Ook is ontkend, dat een prijsverhoging in overweging is als inleiding op de opheffing van de textieldistributie. Zoals de zaken zich op het ogenblik laten aanzien, zullen textielgoederen voor lopig inderdaad uitsluitend tegen inlevering van punten gekocht kunnen worden. Voor het met elkaar in overeenstemming brengen van de Nederlandse en de Belgi sche economie ter voorbereiding van de Economische Unie zal de regering' niet kun nen ontkomen aan een herziening van een aantal prijzen en aan een geleidelijke op heffing van de distributie, doch met de textiel is ons land nog niet zo ver, dat het de handel erin spoedig kan vrij geven. Daarmede is tevens weerlegd het praatje dat een deel van de textiel en met name tricotage spoedig aan de distributie ont trokken zal worden. In het algemeen pro beert de overheid, wanneer zij tot het vrij geven van artikelen overgaat, zich niet tot één soort te beperken. Zulks om te voor komen, dat zich plotseling een zeer grote vraag op dit ene artikel richt. Zij geeft bij de artikelen vrij, waardoor de koopkracht verdeeld wordt en de kansen op een tekort van in de vrije verkoop gebrachte goederen verminderen. Des te sterker geldt dit voor de ver schillende soorten textielgoederen. Als de distributie van tricotages opgeheven werd, zouden de huismoeders haar punten, die zij daardoor besparen, onmiddellijk gebrui ken voor andere textielgoederen, met het gevolg een grotere vraag naar die goede ren en de waarschijnlijkheid, dat aan die vraag niet geheel voldaan kan worden. Nog groter zou de moeilijkheid worden, als twee soorten textielgoederen werden vrijgegeven. Dan zouden namelijk niet alleen deze artikelen gretig gekocht wor den, maar ook de overige in de distributie gebleven textielgoederen zouden meer aftrek vinden. Hierin moet de verklaring gezocht wor den, dat de regering de distributie van een bepaalde soort textiel nog niet opheft, ook wanneer het land over een ruime voorraad van die goederen beschikt. Als de textiel wordt vrijgegeven, zal dat wel met alle soorten gelijktijdig gebeuren. Dat wil niet zeggen dat inmiddels een ruimere verstrekking tot de onmogelijk heden behoort. Twee wegen kan men daar bij bewandelen: een nieuwe puntenwaar dering of de beschikbaarstelling van meer punten. De laatste is verreweg de gemak kelijkste. Het is inderdaad niet uitgesloten; zo vernemen wij, dat binnen afzienbare tijd een groter aantal punten dan tot dus- voorkeur tegelijkertijd enkele uiteenlopen- ver zal worden aangewezen- C.G.T.-leider Bénoit Frachon op de zitting van gisteren van het jaarlijkse congres der C.G.T. „We hebben talrijke brieven ontvangen waarin om een algemene staking gevraagd wordt", aldus Frachon, „wel, een algemene staking kan minder gemakkelijk worden georganiseerd dan partiële stakingen en deze, mits goed geleid, werpen vaak be tere resultaten af dan een algemene actie". „Bevel van Zdanof". De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft verklaard, dat Andrèj Zdanof, het onlangs overleden lid van -het politiek bureau der communisti sche partij in de Sovjet-Unie, voor zijn dood „de Franse communistische partij heeft bevolen het plan Marshall te sabo teren". Moch, sprekende tot een nationale ver gadering van de Franse socialistische partij, zeide: „Kort voor zijn dood maakte Zdanof in een brief aan de Franse communistische partij een instructie bekend om de Marshall hulp met alle middelen te saboteren, ook als de spanning tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten op internationaal niveau scheen te verminderen". Moch las tevens het volgende bevel voor, waarvan hij verklaarde, dat het afkomstig was van de Cominform: „Order aan de Fransen. Doe, gedurende de bijeenkomst van de Verenigde Volken, alles om een oorlog tegen de Sovjet-Unie te voorkomen. Alles moet worden gedaan om elke mili taire voorbereiding door Frankrijk tegen te werken. Essentiële methoden: De vol ledige ineenstorting van de Franse econo mie door middel van stakingen verzekeren, teneinde in Parijs eenzelfde situatie te be reiken als in Praag. De Cominform garan deert betaling van onkosten voor mijnwer kers en havenarbeiders, die staken". Moch zeide verder, dat bijeenkomsten tussen „de Sovjet-leiders van de Comin form" en de leiders van de Franse commu nistische partij steeds veelvuldiger plaats hebben. Toejuichingen voor Graziani Maandag is het proces begonnen tegen ex-maarschaik Rodolto Graziani, een der leidende militairen tijdens het regiem van Mussolini. Hij wordt beschuldigd van collaboratie met de Duitsers. Het proces was ongeveer een jaar uit gesteld wegens de slechte gezondheid van de beklaagde. De ex-maarschalk, die 67 jaar oud is, mocht zijn verklaringen zittend afleggen in verband met zijn lichamelijke zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben ge handeld en daarbij de belangen van zijn land naar beste weten te hebben gediend. Hij voegde er aan toe, dat hij voor „fascis me en democratie gemarcheerd had" en dat hij „morgen onder een communistische regering op mars zou gaan, indien hij meende, dat de doeleinden juist waren". Volgens zijn mening had hij tegenover het fascisme altijd een „neutrale" houding aangenomen. Hij bleef er echter bij dat het fascisme iets goeds is voor het Itali aanse volk. Het betoog van Graziani werd een enkele maal onderbroken door uitroepen van „Ge hebt gelijk" uit het publiek. De verdediger poogde tevergeefs uitstel van het proces te verkrijgen. Hij voerde aan, dat de aanklacht onvoldoende gespe cificeerd zou zijn. De jury, waarvoor Graziani terecht staat, bestaat uit vijf man, bij stemming aange wezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascistische partijen van het be vrijdingscomité. Graziani werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw luide toegejuicht. De poli tie voerde een charge uit. HONGAARS VERZET. Officieel is meegedeeld, dat 54 personen, onder wie studenten, zijn gearresteerd op beschuldiging van te behoren tot een ille gale organisatie, die zich bezig hield met het op grote schaal smokkelen van de viezen en hulp verleende aan Hongaren die naar het buitenland wilden uitwijken. Grote brand in Soerabaja In het marine-établissement te Soera baja is Maandagmiddag een geweldige brand uitgebroken, die een schade van vijf millioen gulden veroorzaakte. Een complex opslagruimten, een oppervlakte beslaand van een halve vierkante kilometer, is uit gebrand. Vonken van een locomotief ver oorzaakten brand in het alang alang, welke oversloeg naar een hoek van de victualiën- loods van het établissement, waar vetten en oliën waren opgeslagen. Door de langdurige droogte en de harde wind breidde de brand zich uit, zodat enige naburige loodsen even eens vlam vatten. Ondanks het intensieve werk van de brandweer en leden van de marine kon niet voorkomen worden, dat voorraden levensmiddelen en medicamen ten verloren gingen. Evacués uit de republiek naar Batavia Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanierde Wit (VVD) hetreffende de vrijlating van in de republiek aangehouden personen, heeft de minister van Overzeese Gebieds delen medegedeeld, dat, ten einde de tegen hun wil binnen de republiek aangehou den personen over te brengen naar gebied onder Nederlandse controle, gebruik ge maakt wordt van artikel 7, laatste lid, van de bestandsovereenkomst van 17 Januari, dat de wederzijdse vrijlating der gevange nen regelt. Onder gevangenen worden behalve krijgsgevangenen mede verstaan personen, die zich onvrijwillig in de repu bliek bevinden. Door tussenkomst van de Commissie voor Goede Diensten van de Veiligheids raad wordt gestreefd naar een doeltref fende uitvoering van dit artikel. Volgens uit Indonesië verkregen inlich tingen werden tot 20 Augustus op grond van deze bepaling 2581 personen naar Batavia geëvacueerd, namelijk 520 man nen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen. „Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger" Op voorstel van de legercommandant, luitenant-generaal S. H. Spoor, is in verband met de op 20 September afgekon digde wijziging van de grondwet, waarbij de naam Nederlands-Indië gewijzigd werd in Indonesië de naam van het Konink lijk Nederlands-Indisch Leger gewijzigd in „Koninklijk Nederlands Indonesisch Le ger". Hierbij golden de volgende overwegin gen: Door in de nieuwe naam de woorden „Nederlands Indonesisch" te beschouwen als de staatkundige verbinding .tussen het Nederlands Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesië, geeft deze benaming op de juiste wijze aan. dat deze krijgsmacht is bestemd voor de Nederlandse en Indonesi sche belangen tezamen, zoals deze in de overgangstijd gezamenlijk worden behar tigd. Aangezien de Nederlandse souverci- niteit en de Kroon als zodanig in de over gangstijd nog immer gehandhaafd blijven, is het praedicaat „koninklijke" eveneens nog steeds op zijn plaats. Door deze be naming wordt tevens de vertrouwde afkor ting „K.N.I.L." behouden. De naamsverandering is 11 October van kracht geworden, aldus bericht de dienst legercontacten. Indonesische communistenleiders naar het buitenland gevlucht? Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Sin Po" verneemt, dat de communis- tenlei'ders Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit thans veilig en wel in het buitenland zijn aangekomen. „Het is waarschijnlijk", aldus het blad, „dat Moeso c.s. gebruik hebben gemaakt van een toestel van een Phïlip- pijnse luchtvaartmaatschappij, die een luchtdien^J onderhoudt tussen de republiek en Bangkok, het centrum van de commu nistische activiteit in Zuid-Oost-Azië." De republikeinse autoriteiten te Batavia kunnen het bericht tegenspreken noch be vestigen, in verband met de slechte verbin dingen met Djokja, aldus het blad. „Antara" meldt uit Djokja, dat de com munistenleider Alimin, tezamen met drie andere personen, „op een bepaalde plaats in de republiek" door de overheid is ge arresteerd. Aneta voegt toe, dat reeds een week ge leden het Chinese blad „Sin Po" de arresta tie van Alimin heeft gemeld, hetgeen toen echter door Sjahrir na diens terugkeer uit Djokja werd tegengesproken. Recht en Siberië Een Oostenrijkse accountant, die in dienst was bij een onder Russische leiding staande fabriek in Wenen, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij beroofd was van 7.000 Oostenrijkse schillingen, die hij van de fabriek onder zijn berusting had, zo wordt officieel uit Wenen gemeld. Gustav Jenacek, zoals de 50-jarige ac countant heet, meldde de diefstal aan zijn Russische superieuren, doch kreeg te horen dat hij op een bepaald tijdstip het geld op tafel moest leggen of anders naar Siberië zou worden gezonden. Jenaeek hing zich op zes uur voor dit ultimatum afliep. De volgende morgen had zijn vrouw het geld bij elkaar en overhan digde het aan de Russische autoriteiten. Enkele dagen later arresteerde de Oosten rijkse politie twee mannen die de roof op hun geweten hadden. (U.P.) ZUID-WESTELIJKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bill, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Voor het Noord-Westen van het land: half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige, in de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempe ratuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: Meest zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 13 October: Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur Maan op 16.56 uur, onder 1.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1