c J Meningen van enige „leidende figuren" uit het Westen Tabakskaarten Sport in het kort Reis PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA C Wereldnieuws DINSDAG 12 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD OORLOG OF VREDE De nieuwste Amerikaanse krant, de „Los Angeles Mirror", is de publicatie begonnen van de meningen van vooraanstaande per sonen over de gehele wereld over de kwes tie „oorlog of vrede". Leidende personen over de hele wereld werd de volgende vraag gesteld: „Hoe groot is het gevaar van een volgende wereldoorlog en hoe kan deze het beste worden voorkomen?". Volgens het blad hadden Stalin, Molotof en de leiders van andere Oost-Europese landen de invi tatie om deel te nemen afgeslagen. Hier volgt een bloemlezing uit de ant woorden. Winston Churchill: „Op het ogenblik be rust het enige zekere fundament van de vrede op kracht. Als de voorraad atoom bommen, nu onder berusting van de Ver enigde Staten, er niet was geweest, dan zou met geen mogelijkheid de onderwer ping van West-Europa door communisti sche machinaties, gesteund door Sovjet- legers en opgelegd door politieke partijen, meer te stoppen zijn". Bernard Shaw: „Daar de onwetendheid, dwaasheid en vechtlust van onze regeer ders geen grenzen kennen, is geen mon struositeit, zelfs geen volgende wereldoor log, die gelijk zal staan met zelfmoord, on mogelijk of te voorkomen". Generaal Clay: „Er is een spanning in de verhoudingen in de wereld, die niet licht opgevat kan worden. Die behoeft ech ter niet tot een oorlog te leiden. Er kan een lange vrede komen als de vriie landen die vernield werden door de tweede we reld-oorlog, met onze hulp hun econo mische en politieke stabiliteit hebben her steld". De Italiaanse premier, De Gasperi: „Ik geloof dat we ver van de oorlog staan. Als staatslieden moeten we streven naar een Europese samenwerking op een zo breed mogelijke basis, met economische solidari teit en een politiek van reconstructie tot doel". Gouverneur Dewey: „Hoezeer we de vrede ook mogen verlangen, we kunnen de vrede niet kopen door de zaak te sussen, De beste manier om met de Sovjet-leiders om te gaan is ze te behandelen als een sterke gelijke. We zullen de Sovjets in een geest van vriendschap en eerlijkheid tege moet treden, maar we moeten het duidelijk maken dat we van nu af aan niet meer met ons laten sollen". Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO: „Ik ben er van overtuigd, dat er geen oorlog zal uitbreken in de naaste toekomst" De Indische premier, Pandit Nehroe: „De grootste machten van de wereld zijn in een staat van acute spanning en dat is een werkelijke bedreiging van de vrede. Toch geloof ik niet, dat er een oorlog zal komen" Henry Wallace: „Het buitenlandse beleid van Truman en onze republikeinse leiders heeft ons in een crisis gebracht, die fantas tisch gevaarlijk is voor Amerika en voor de wereld''. Harriman, ambassadeur van het plan- Marshall: „Ondanks de spanningen, die nu bestaan, vertrouw ik er op, dat een oorlog kan worden voorkomen. De sleutel van de vredesproblemen is het herstel van de vrije landen van Europa". De Argentijnse president, Peron: „Het kapitalisme moet menselijker worden ge maakt. anders zal het worden aangevallen door een interne reactie en een actie van buiten". UNO-bliksemafleider. De verklaring van Lie, hierboven sa mengevat, luidde in extenso: „Ik ben er van overtuigd, dat er in een nabije toe komst geen conflict tussen de grote mo gendheden zal uitbreken. Mijn optimisme wat de nabije toekomst betreft, steunt op mijn overtuiging dat geen enkele staatsman oorlog wil en dat al wie een verantwoor delijkheid te dragen heeft, al wat in zijn macht is zal doen om dit te vermijden. De wereld is nog uitgeput door de offers, die tijdens de tweede oorlog zijn gebracht en de beproevingen en het lijden, die een atoomoorlog met zich zou brengen, zouden werkelijk ondraaglijk zijn. Het is natuur lijk steeds mogelijk dat zich een „ongeluk" voordoet, doch wij beschikken over een instrument, de UNO, wier taak het is der gelijke ongelukken te beletten en zich de moeilijkheden onder de volken die niet bij machte zijn deze zelf op te lossen, aan te trekken. De UNO is de hechte waarborg voor alle volken om te vermijden, dat een Incident de hartstochten zou doen ont vlammen, zodat de regeringen het hoofd zouden verliezen en zonder rekening te houden met de ervaring het risico op zich zouden nemen door geweld voldoening af te dwingen. Het enige middel waarover wij, zowel nu als m de toekomst, kunnen beschikken is de vrije democratische unie der volken zoals deze thans in onze organisatie be staat". MARINE-OFFICIER GAF ZIJN SCHIP AAN HE VIJAND OVER. zal zich voor het Bijzondere Gerechtshof, dat te Zierikzee zitting houdt, te verantwoorden hebben de luitenant ter zee 2e klasse der Koninklijke Marine S B uit Apeldoorn. Hij wordt er van beschul digd, dat hij op 17 Mei 1940 te Zierikzee opzettelijk het onder zijn bevel staande en tot de Nederlandse vloot behorende bewa kingsvaartuig Hr Ms. „Oosterschelde I" in de macht van de vijand heeft laten over gaan zonder daarbij gedaan te hebben, wat zijn plicht van hem eiste. Hij had met het vaartuig naar Engeland moeten gaan of het onbruikbaar moeten maken of vernietigen. Lanjrendijk weer voor het Hof Op Vriidag 22 October zal het gewezen lid van de Vrijwillige hulppolitie te Velsen J. J. Langendijk, tegen wie mr. B J Besier op 5 September van het vorige jaar de doodstraf eiste, opnieuw terecht staan voor het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof. Aan Langendijk waren het deelnemen aan negentien huiszoekingen en razzia's ten laste gelegd, waardoor 49 Nederlanders van hun vrijheid werden beroofd. Achttien keerden niet uit de gevangenschap terug. Het Hof verwees de zaak weer naar de instructie om te onderzoeken in hoeverre Langendijk zelf initiatief had genomen tot deze acties. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13 00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek- 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Berlioz en Tsjai- kofski 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 De schoonheidselement van het dames- costuum. 1130 Platen. 12.00 Dansorkest 12.30 De meisjea die stewardess willen worden op de internationale lijnen van de Engelse Lucht vaartmaatschappij B.O.A.C., krijgen op het vliegveld van Hum opleiding in het bereiden van voedsel, het ojrdienen tijdens de vlucht en alle andere zaken, die een goede stewardess moet weten Veel aandacht wordt besteed aan het uiterlijk en 's ochtends begint de instructeur met hel inspecteren van handen en nagels. Al wal ver en vreemd is, trekt Schaken HAKON MIELCHE reisde naar Vuurland. Met zijn „REIS NAAR HET EINDE DER CllgfltOUrnOOl Villi WERELD" beleven we meer. dan wanneer wjjzelf deze tocht gemaakt hadden. Want Mielche ziet alles als een bijzonder mens. die ook in de hachelijkste omstandigheden zijn humoristische kijk op mensen en dingen niet verliest. Geestige pcnnekrabbels komen Uw verbeelding te hulp. Bespreekt deze prettige reis bij Uw boekverkoper. (Adv.) SIMAYI vraagt steun Deze week wordt in Haarlem een inzame ling gehouden voor de Vereniging SIMAVI (Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen). De vereniging heeft in het af gelopen jaar veel werk verricht. Zij sub- sidiëerde de opbouw van ziekenhuizen, verstrekte medicamenten, instrumenten enz. aan instanties in Indonesië en Suriname, welke zich de leniging van de medische nood in de Tropenlanden ten doel stellen. Daarbij is niet gelet op godsdienstige richting of huidskleur der hulpbehoevenden, maar zij hielp, waar geleden werd. In 1947 is voor bijna f300.000 hulp verleend. Tot en met Vrijdag 15 October wordt een lijstcollecte gehouden en Zaterdag 16 October een speldjesdag. Er is een tekort aan collec tanten. Dezen kunnen zich melden bij de pre sidente van het Haarlemse comité van voorbereiding, mevrouw dr. Van der Breg- genSpillenaar Bilgen, Nieuwe Gracht 60 tel. 13077 of aan het SIMAVI-kantoor, Sprui- tenbosstraat 6. telefoon 11583. Ook voor de toekomst heeft SIMAVI nog belangrijk werk te verrichten en daarom wordt verwacht, dat de Haarlemmers in de komende dagen de vereniging zullen steunen. S.O.V. in Noordholland viert dertig jarig bestaan Het dertig jarig bestaan van het Noord hollands propaganda-comité van de Vereni ging van Geheelonthouders onder Nederlands Spoor-, Tram- en ATO-personeel zal Zater dag 16 en Zondag 17 October in Haarlem worden gevierd. Zaterdagmiddag komen af gevaardigden en vertegenwoordigers van zusterorganisaties op het Kennemerplein bij een, waar de Arbeidersmuziekvereniging „Excelsior" zich zal laten horen. Na een vlag- genparade volgt een wandeling met muziek, vlaggen en vaandels naar het gebouw der H. J. M. V. aan de Lange Margarethastraat waar een receptie wordt gehouden. Des avonds is er een gezellige bijeenkomst, waar aan medewerking verlenen Kick Voshardt, Vincent Meekenkamp (viool), mej. Eikering piano I. Tliijs Bosloper (xylophoon) en me juffrouw Sterk (piano). Mevrouw Pol Lameyer, lid van het hoofdbestuur, zal een toespraak houden. Zondagmorgen wordt een wandeling ge maakt door de stad, daarna brengt men een bezoek aan het crematorium „Westerveld" en tot besluit wordt een wandeling naar Duin en Kruidberg gemaakt. alleen voor mannen Versnaperingen voor de jeugd; „diversen"-kaart voor vrouwen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat bij de uitreiking van de bonkaarten 901 voor voedingsmiddelen, welk op 19 Decem ber ln gebruik genomen zullen worden en welke uitreiking in het tijdvak van 25 Oc tober18 December geschiedt, de leeftijds groepen wederom een jaar zullen worden opgeschoven- De uitreiking zal als volgt geschieden: A-kaarten aan personen, geboren in 1928 en eerder: B-kaarten aan personen, geboren in 1929 Lm. 1934; C-kaarten aan personen, geboren in 1935 t.m. 1944: D-kaarten aan personen, geboren in 1945 t.m. 1947: E-kaarten aan personen, geboren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehele jaar 1949 gehandhaafd. Tegelijk met deze bonkaarten zullen weer tabaks- en versnaperingenkaarten worden uitgereikt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke personen, geboren in 1931 i eerder, ontvangen een tabakskaart. Alle personen, geboren in 1932 en later, ontvan gen een versnaperingenkaart. Aan alle vrou welijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal een „diversen"kaart worden uitgereikt. Op deze „diversen"kaarten zullen bonnen worden aangewezen voor het betrekken van tabaksartikelen of versnaperingen- Te zijner tijd zal nog een mededeling ver schijnen omtrent de mogelijkheid van ruiling der aan mannen uitgereikte tabakskaarten. Woningverbetering en woningsplitsing In de periode van 1 Juni tot 1 October van dit jaar werden in totaal 725 plannen tot verbetering van woningen, die onbewoonbaar zijn of onbewoonbaar dreigen te worden, in gediend Goedgekeurd werden 584 plannen, betrekking hebbende op 772 woningen, waar voor een rijksbijdrage werd toegekend van f 580.495.51 Voor woningsplitsing werden 374 plannen .ngediend. waarvan er 263 werden goedge keurd Als deze werken zijn uitgevoerd, zal een vermeerdering van 305 woningen zijn verkregen De rijksbijdrage welke voor deze woningsplitsing is toegekend, bedraagt f 532 662.19. De overheid draagt 60 pet. bij in de kosten voor woningverbetering tot een maximum van f 1440 per woning en eveneens 60 pet. in de sphtsingskosten voor iedere nieuw ont stane woning in een te splitsen pand tot een maximum van f 2520 voor elke woning, welke door deze splitsing ontstaat. Prof. dr. J. van Dam moet zich verantwoorden Op 26 October zal het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam de zaak behande len tegen prof. dr. J. van Dam, die tijdens de bezetting secretaris-generaal van het departement van Onderwijs Wetenschap De werkinrichting voor onvolwaardigen Eindelijk toestemming van de Wederopbouw In Augustus hadden wij reeds medege deeld dat Gedeputeerde Staten het besluit van de Haarlemse raad goedgekeurd had den om 1 y2 h.a. tuingrond aan de Schalk- wijkerweg aan te kopen, om daarop een centrale werkinrichting voor onvolwaardi gen te stichten. Thans is ook toestemming van de We deropbouw verkregen om op dit terrein enige eenvoudige gebouwen te plaatsen, die moeten dienen om te schuilen bij regen en ook de gereedschappen op te bergen. Het heeft veel moeite gekost die medewer king te verkrijgen, maar eindelijk is men daarin toch geslaagd. Er zal nu spoedig begonnen worden met dit werk, waardoor het mogelijk is dat de werkinrichting in het komende voorjaar in gebruik genomen kan worden. Er is door de gemeente al een tuinman-leider voor deze werkinrichting aangesteld. Als wo ning is hem toegewezen een houten huis dat in de nabijheid staat. De werkinrichting voor onvolwaardigen in het schoolgebouw aan de Kamperstraat heeft thans ook over meer lokalen de be schikking gekregen. Daardoor was het mo gelijk de ruige mattenvlechterij en de bor stelmakerij weer te heropenen. MEP JUICHT Z(j vindt het aardig van de herfst, dat hy nog een zomers gezicht toont in de vorm van bloemkool. Op haar verzoek geeft Mevr. R. Lotgering- Ilillebrand een recept voor: BLOEMKOOL MET SAUCIJSJES Maak 1 bloemkool schoon, snijd stronk vlak onder de bloem af Zet ze in ruim kokend water en zout en kook ze vlug gaar (20-30 min.). Maak intussen de saus door 40 gr boter te smelten, er 40 gr- bloem door te roeren en 4 d.l. melk bij kleine scheutjes toe te voegen. Laat de saus pl m. 5 min koken, maak ze op smaak met zout Doe de kool in een warme dekschaal, giet er de saus kokend over. Strooi er nootmuscaat over en geef er gebakken saucijsjes bij. Vergeet niet, bij het koken van bloemkool de pan goed te sluiten en doe er een oud brood korstje in om te voorkomen, dat het hele huis naar bloemkool ruikt Snijd stronk van bloemkool kruislings in; dat bekort de kooktijd- Wat druiven als toetje, altyd goed- Erg duur z«n ze niet en lekker zoet. Publ. Centr Bur. v. d Tuinbouwveilingen GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN Rh'EUMATIEK ENZ. PUNSTILLENDE WATTEN Rijwieldief bekent meer fietsen te hebben gestolen Zoals gemeld is, is een vier en twintig jarige metaalbewerker aangehouden, ver dacht van diefstal van rijwielen. Hij heeft bekend op 17 September des avonds om elf uur een damesfiets te hebben gestolen, welke voor een woning aan de Vergierdeweg stond. Het rijwiel heeft hij aan een hem onbekende op het Waterlooplein verkocht. Voorts heeft hij verklaard op 4 September des avonds om zeven uur een damesfiets, welke voor een pakhuis aan de Koudenhorn stond, te hebben weggenomen. De verdachte heeft de fiets ge demonteerd, de wielen op het Waterlooplein verkocht en het frame weggeworpen in een sloot nabij de Slaperdijk. Van vermissing van deze fietsen is tot he den geen aangifte gedaan bij de politie.. De eigenaren worden verzocht zich met de recherche in verbinding te stellen. HAARLEMSE LUCHTVAARTCLUB SLOEG GOED FIGUUR In Den Haag is de jaarlijkse internationale stedenwedstrijd gehouden, welke altijd ge vlogen wordt ter gelegenheid van de ver jaardag der Haagse Luchtvaartclub. De Haar lemse Luchtvaartclub heeft een goed figuur geslagen. In de klasse modelzweefvliegtuigen veroverde de Haarlemse ploeg de grote Residentie-Cup wisselprijs. In het individuele klassement modelzweefvliegtuigen won Ha- gedoorn de beker voor de beste individuele prestatie in deze klasse. Verder behaalde Linterman, eveneens in de klasse zweef modellen. de zesde prijs en in de klasse mo delvliegtuigen met zuigermotor Vleghert de vierde prijs. INDELING CENTRALE WINTERCOMPE TITIE. In afdeling C der centrale winter competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn ingedeeld: AZ. DWR. HPC, HVGB Meeuwen en Nereus. „Rolland" Evenals het vorig jaar. slaagde de schaak club „Rolland" er op uitstekende wijze in een prettige band te leggen tussen de deelnemers ion het door haar georganiseerde Jeugd- schaaktournooi. Niet in het minst droeg het gemoedelijke openingswoord van de voor zitter de heer Terhorst er toe bij, dat de jongens zich direct thuis gevoelden. 37 jon gens gaven zich voor dit schaaktournooi op. De uitslagen van de le ronde luiden: Groep I: J. VerleurA. Nagelkerke 10; A. SchmitzK. Bruys 10. Groep H: H. Ver leurF. Hoovveld 10; Tj. BaardaW. v. d. Linde 10. Groep III: R. den BoeftP. Igel 1—0; A. S. Groen—G. Kroes 1—0 Groep IV: A. v. d. DeylK. Steyn HGroep V: H. Smit—Ch. Filet 1—0. Groep VI: G. J. Schultz 10. Groep VII: A. Haitsma—H. v. Praa;. 10; N. ZwaneveldK. Bijster 10. Groep VIII: N. C. de Ronden—P. C. de Jong 1—0; J. PullesA. v. d. Bergum 10. Groep IV: O. den Boeft—H. Fokke 1—0; D. Hollander—B Ran 10. Korfbal Aurora doet het best Oosterkwartier heeft ondanks de nederlaag van 71 tegen Westerkwartier geen slechte wedstrijd gespeeld. Tot de rust konden de Haarlemmers het tempo bijhouden en Wes terkwartier behaalde slechts een voorsprong van 10. Na de hervatting ging het bij de landskampioenen veel beter en r.adat de Amsterdammers met 60 hadden voorge staan scoorde mej. Luikel tegen (61) Einde 71. Aurora wordt iedere Zondag beter. Nu werd met 108 van Excelsior gewonnen. Het spelverloop was eigenaardig. Aurora nam een voorsprong van 41, doch bij rust was de stand gelijk. In de tweede helft nam Excelsior zelfs de leiding (45), doch toen kwam Aurora weer aan bod. Via 75" werd het 76, 9—6, 9—7, 107 en eind stand 108. Men zal in deze afdeling ter dege met Aurora moeten rekening hóuden. Sport Vereent verloor met 61 van Olympia, zodat de Santpoortenaren even tuele illusies omtrent een kampioenschap voorlopig wel kunnen opschorten. Sport Vereent was inderdaad zwakker, hoewel de uitslag wel geflatteerd is. W. Vink scoor de tegen. Animo Ready verloor met 84 van Vic toria. Tot de rust hield men stand (23), doch daarna, bij een stand 43, werden talloze verdedigingsfouten gemaakt, waar van de meer geroutineerde Victoria-spelers handig gebruik maakten. Nieuw Flora verloor wederom, thans met 6—0 van KVD. Watervliet moest zich terdege inspannen tegen het Zaanse ZKC. 20 minuten vóór het einde stond de Velsense ploeg nog met 30 achter, doch toen sprak het uithoudings vermogen een woordje mee. Dank zij doel punten van J. Broeksma, Fr. Möhlman (2) en het echtpaar Giezen werd tenslotte een 53 overwinning uit het vuur gesleept. Oosterkwartier 2 verloor met 60 van Westerkwartier 2, dat veel schotvaardiger was. Sport Vereent 2 leed na een zwak be gin, waarin een 40 achterstand werd ge boekt, een nederlaag van 43 van Olympia 2. Ook Aurora 2 verloor, zoals was voor speld, met 30 van ZKV 2. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse: Blauw WitDED 91; ArchipelSwift uitgesteld; Koog Zaandijk SVK 3—2. Tweede klasse A: Allen Weerbaar Amum 105; ZwaluwenKCN 22. Derde klasse A: RohdaOosterpark 5-1. Reserve le klasse: SVK 2Blauw Wit 2 2—8: Swift 2—DTV 2 6—7; Archipel 2— Koog Zaandijk 2 59. Reserve 2e klasse: Rohda 2Blauw Wit 3 2—6. Reserve 3e klasse: Oosterpark 2AW 2 13—6: KZ 3—Luto 2 5—0; Groen Geel 2— DVD 2 5—1; BEP 2—Rohda 3 2—6. In deHaarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: THB 1Animo Ready 2 31: Watervliet 2Aurora 3 51; Oost hoek 1Oosterkvvartier 3 33. Tweede klasse: Aurora 4THB 2 20; Nieuw Flora 2Watervliet 3 12; Onder OnsOosthoek 2 23; Oosterkwartier 4 Oosterkwartier 5 29. Derde klasse: Haarlem 2Sport Vereent 4 10; Watervliet 5Watervliet 4 62. Adspiranten: Haarlem aHaarlem b 30 Eerste klasse: Watervliet aDVS a 00; Aurora aOosterkwartier a 21. Tweede klasse: Oosterkwartier bOos terkwartier c 51. DVS bAurora b uit gesteld; Nieuw Flora bSprot Vereent a 0—3. Derde klasse: Animo Ready bHaarlem d 30; Oosthoek bOosthoek a uitgesteld; Oosterkwartier dOosterkwartier e 10. HSV „De KAMPIOEN" BOEKTE SUCCES IN ZAANDAM. De HSV „De Kampioen" heeft het door de Zaanse wielerclub DTS gehouden molentournooi gewonnen. De vol gende amateurs zorgden voor het succes. Voorting, P. Peters, L. Kiekens, T. Peters, H. Droog en G. Gerritsen. In Antwerpen nam Gerard Peters met Pellenaars deel aan een koppelwedstrijd over 75 km. Het tweetal bezette de tweede plaats. Cor de Best neemt op 16 October deel aan een wedstrijd achter grote motoren in Antwerpen. Die dag nemen L. Kiekens en B. Groeneveld deel aan een wedstrijd op tandems WATERPOLOTOURNOOI. In het Sport- fondsenbad wordt Zaterdagavond 16 October een waterpolotournooi gehouden, waaraan zullen deelnemen de eerste dameszeventallen van: Merwede, Dordrecht, Meeuwen, Am sterdam en Neptunus, Amersfoort. Reeds twee maal hebben deze zeventallen een ronde gespeeld voor promotie naar de eerste klasse dames; beide zijn onbeslist geëindigd. Zater dagavond moet de beslissing vallen. Heren zeventallen spelen tussenwedstrijden. NIEUWE COMPETITIELEIDER. - We gens het niet meer beschikbaar zijn van de heer M. Driessen zal voor de winterwater- polo competitie in de kring Haarlem van de K.N.Z B de heer D. Verdel als competitie- l»irtei ontreden XIX. (Beknopt verslag) Het eind van het verblijf Teruggekeerd uit de Middle West zag ii Boston met nog meer genoegen dan tevo, ren. Er is een geschakeerdheid in die stac. die de onpersoonlijkheid, waar men ver derop zo'n leeg hart van krijgt, uitsluit. Dj straten van het centrum zijn smal e: bochtig, gauw versperd; dat zijn de boch ten van de paden, waarlangs vroeger d- boeren van Massachusetts ter markt gingej op de Boston Common. Daar zijn nu t park en een vijver met bootjes. Het doe; aan Londen denken. De huizen in de voor steden bootsen ook geen Engelse voorbeeld •M. Heering 1—0; K. Klinkenberg—H. Vuyk ,jen na> zoais Cleveland. Wel staat e: /-. TTj-t. a w midden op een straat, ongevoelig voor di haast van het verkeer, een oud lichtrooii gebouw: ervoor een bordes met trappen te: weerszijden. Dat is het voormalige Stat» House, en het stamt uit de 18e eeuwi (Jullie hebben natuurlijk aanzienlijk oudfc re dingen, zeggen vele Amerikanen daarbij op een toon die verontschuldigend en uit dagend is; dan knikte ik hen toe met eer, poging tot de waardige gratie die de mar van een zo oud beschavingscentrum past); De laatste tocht naar New York viel or een herfstdag, die langzaam uit de ochtend mist gewikkeld werd en daarna door de zon met lichte aanraking zacht gestoofd zo ingetogen is dit seizoen. Bij de discrete volmaaktheid van deze omstandighede: kwam geen weemoed van het afscheid tor zijn recht. Later pas komt de overdenking van de waarde van dit reizen een poging om de gewaarwording van Ik-ben-bereisde-Rot geheel uit te roeien en te weten te kome- of de aantrekkelijkheid van de reis op mei berust dan een behoefte, om aan eigi onbevredigdheid te ontkomen. De onbevi digdheid viert toch vóór de terugkeer het weerzien, met een kwistige uitreikii van valse schoonheden aan de herinne-| ringen van de tocht. Er zijn er ook genoej geweest, die reizen heeft teleurgesteld. Z\ klagen dat het overal eigenlijk hetzelfde lil Dan is het romantisch verlangen naar de verten blijkbaar ontgoocheld; de vertetj hebben geen hogere waarheid laten zienJ en de nieuwe wijsheid is er boos op. Erj blijft aan mankeren dat het accent op heli verkeerde deel van de ervaring ligt. Dal de ziel van de knoopsgaten-handelaar ir Detroit niet fijner is dan die van zijn col-I lega in Vlaardingen kan men even makke lijk voorspellen als dat de aanblik van dt St. Lawrence-baai nog geen hart gevoelii maakt. En men kan zeer goed gelukkig sterven zonder te weten dat in Amerikaan se zitkamers de stoelen langs de kanten staan en blijven, zodat men elkaar de zin-: nen van het gesprek over een open ruimte' toeroept. Maar de waarde van het reizen vindt men in zijn eigen eenzaamheid. Men groeit vast waar men lang is, door betekenissen van zichzelf te verlenen aan de lichtval uit de lantaren op de hoek, aan het gepiep van autobanden in de bocht en aan de stem van een huisgenoot- in de gang. Het duurt nooit lang of al deze betekenissen vormen een raster van vertrouwdheid, waardoor hele stukken ervaring gesorteerd worden en zonder opzien in vergetelheid vermoord. Het maakt alles veiliger, en er is geen vei ligheid zonder beklemdheid. Hoe verder alleen men is en hoe minder van zijn maatschappelijke gebruiken men met enige zin kan toepassen, hoe meer de veiligheid door vrijheid wordt vervangen.' Men wordt overgelaten aan zijn eigen; innerlijke werkelijkheid, waarin onver-j moede waarden schuilen. De ontdekking laat veel onveranderd voortbestaan, maar geeft ook nieuwe emoties een opening. En eens, alleen in de zon by een lange weg, waar een koel meertje was en insecten zoemden in de warmte boven het gras en de varens, wenste ik dat ik de moed zou hebben te wensen dat er geen doel van de reis van die dag mocht zijn. Het ging niet, en het gevoel van slavernij stond fel tegenover het begrip van de vrijheid, die de onveranderlijke vagebond heeft. Al was dat te veel gevergd, toch heeft deze reis veel vrijheid gegeven. Het beeld van de oude omgeving is veranderd, en er lijkt meer dan tevoren aan het toeval ont leend. Wie het verschil wil kennen kan een vertrouwde éénrichtings-verkeers-straat eens tegen de draad in doorfietsen. Als het hem niet raakt, is hij een heilige of een verlorene. Maar voor zulke overwegingen is mis schien het romantisch verlangen te onge duldig. J. J. P. Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 j en Cultuurbescherming is geweest. Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender 13.20 Me- Hem is ten laste gelegd, dat hij, na deze tropole-orkest. 13.50 Piano 14.00 Gesproken functie uit handen van de Duitsers te heb- poi netten 14 15 Jeugdconcert 15.M Luister- b aanvaard. besluiten en beschikkingen spel ..Do vrouw m de mist 15.30 Voor zieken j 16 00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. I heeft uitgevaardigd, welke de strekking 16.45 Vragen staat vrij 17 15 Pianoduo 17.30 j hadoen, de Duitsers controle te verschaffen Orge! 18 20 Platen 18.25 Toespraak 18.30 op het onderwijs in Nederland en dit on- Voor de strijdkrachten. 19 00 Esperanto bij denvijs open te stellen voor nationaal- het onderwijs 19.15 Koor. 19.30 Voor de socialistische en Duitse invloeden. Verder jeugd 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen wordt in de tenlastelling gezegd, dat hij ïr.ïs Llltertpel °?opaenaUd" 22.15 "IS uitvoering heeft gegeven aan verordenin- beth Schumann zingt 22.45 Boekbespreking êen en beschikkingen van de rykscommis- 23.15 De „Hit-kit" 23 45 Platen. saris, welke een dergelijke strekking had- HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. den en dat zijn beleid als secretaris-gene- 7 00, 8 00. 13 00. 19 00, 20.00 en 23.00 uur raai er Qp gericht is geweest, de Neder- Nieuws. 7 15 Gewijde muziek. 7.45 Woord iandse bevolking te bewegen tot een gedwee voor de dag 8.15 Platen 9 00 Ziekenbezoek^ j aanvaarden en naleven van de door hem van Mendeissohna?0 30 ^Morgendienst. 11.00 de Duitsers ten aanzien van on- Cello sonate 1115 Luistersuel „De victorie d«twus, wetenschap en cultuurbescherming van het Huis Wils" 12 15 Promenade-orkest gegeven bepalingen en tot het prijsgeven 13 15 Orgelbespeling 13.45 Requiem. 14.40 In- van nationale waarden en tradities. ®0. En «at was nu juist zijn ongeluk. Een van strumentale soli. 15 00 Jeugdconcert 16 00 de twee soldaten zag jilotseling uit een van de Voor ieugdige postzegelverzamelaars 16.15 Met rle „Zuiderkruis" heeft de NIWIN wegrollende vaten een hand te voorschijn Voor de jeugd 17 30 Orkesten der lichte de laatste 17.000 van de 200 000 kerstpakket- komen. Hij gaf een schreeuw en stootte de muze 17 45 Contact overzee 18 00 Mannen ten verzonden naar de militairen in de tro ander aan. Nu kwam ook het hoofd van Panda koot 18 30 RVU-cursus 19.15 Nieuws uit pen De bij deze pakketten behorende etiket le voorschijn Onmiddellijk lieten de twee sol- Indonesië 19.30 Actueel geluid 19 45 Engelse ten zullen per vliegtuig worden nagezonden les 20.15 Concertgebouw-orkest en Robert en in Indonesië op de pakketten worden ge- (,aten ae rej' "e,\aJe" steey Casadesus 22 15 Piano 22 45 Overdenking, plakt Ook de militairen in Suriname en de sprongen van de vrachtauto af en renden zo 23 15 Platen 23.45 Koor van de St. Stefans- Nederlandse Antillen zullen van de NI WIN hard ze konden achter de rollende vaten aan. dxUO V VvJZéC. i een kerstpakket ontvangen. Maar de vaten die at een flink vaartje hadden, rolden hoe langer hoe harder de helling af en I hoewel de soldaten verschrikkelijk hard Konden lojren, werd de afstand tussen hen en de vaten voortdurend groter. Het had et veel van, of Panda het er tenslotte toch nog goed zou af brengen Maat juist toen de redding nabij scheen, dreigde een nieuw gevaar. Het hellende straatje kwam uit op de kade en direct achter die kade lag het water. De eerste vaten waren j al over de kademuur gerold en dreven nu in het water rond en het vat van Panda ging dezelfde weg op. Panda zag het aankomen en probeerde ais een wanhopige zich uit zijn ge vangenis te bevrijden. Maar het valt niet mee om uit een rollende ton te kruipen en boven dien was Panda langzamerhand helemaal dui zelig geworden van al dat gedraai. Met een luide plons kwant hij met vat en al in het water terecht. Beste baan. De algemene vergadering van de United Mine Workers heeft in Cin cinnati (V.S.) besloten om het salaris van de mijnwerkersleider John Lewis te verhogen van 25.000 tot 50.000 dollar per jaar. Lewis wordt daardoor op een na de hoogst betaalde vakbondsleider ter wereld. Iets gunstiger is nog de positie van James Petrillo, de leider van de Amerikaanse federatie van musici, die een salaris van 54.000 dollar per jaar heeft. (U.P.) Duits huis. Een Duitser uit Gross-Gerau is tot 8'/2 maand gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij grafstenen van een Joods kerkhof had gebruikt om een huis te bouwen. Voor de rechter ver klaarde de man dat niemand in „de hoop rommel" nog een kerkhof zou kunnen herkennen en dat hij de stenen nodig had om zijn door de bombarde menten 7.waar beschadigd huis weer op te bouwen. (U.P.) Discipline. De Franse minister van defen sie, Paul Ramadier, heeft op een pers conferentie verteld over zijn bezoek aan Nederland, waar hij de Franse regering vertegenwoordigde bij de inhuldiging van Koningin Juliana. Hij prees de moed en de werklust van de Nederlanders en hun „nationale discipline". Ten bewijze van die discipline zeide hij lachend het volgende: „Ik wilde wat tabak kopen voor mijn pijp, maar ik kon het niet krijgen, want ik had geen bonnen". Profetie. Generaal Franco heeft te Sevilla verklaard „Ik ben er absoluut zeker van, dat in Spanje jong en oud, mannen zowel als vrouwen en kinderen, naar de wapenen zouden grijpen om het communisme te bestrijden. Eenmaal xeide ik dat één millioen Spanjaarden ich teweer zouden stellen, indien com munistische horden verder dan Berlijn rokken. Op deze woorden werd toen ;een acht geslagen door een wereld, die zich een nieuwe vijand niet bewust was. Jaren zijn voorbij moeten gaan om deze woorden tot een profetie te maken".

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2