Veiling Lokaal't Centrum 19.300 Fabrieksruimte gevraagd VROOM DREESMANN Nu Nu Nu Een tekort van bijna drie millioen bij het Haarlemse Grondbedrijf Voor vrachten groot en klein moetu bij TEM PO zijn Kort en Bondig Bel voor taxi of luxe verhuur J. KITS Foto-Engel AANMAAKHOUT Bonvrij hout te koop een winkelhuis DINSDAG 12 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Moeilijkheden om dit in gemeentebegrotingen te verwerken De financiële politiek van het Grond bedrijf is in het verleden herhaaldelijk in de Haarlemse gemeenteraad ter sprake ge komen. In jaren hebben wij er nu niet van gehoord omdat er sinds 1935 geen her taxatie der gronden is geweest. De gang van zaken is namelijk als volgt: Elke 5 jaar moeten de bezittingen van een ge meentelijk Grondbedrijf opnieuw getaxeerd worden. Als blijkt dat het bedrijf winst heeft opgeleverd kan die naar de gewone dienst worden overgeheveld, maar als er verlies is moet dit tekort in 5 jaren uit de gewone inkomsten aangezuiverd worden. Voor het lasl^t waren de gronden ge taxeerd in 1&S5. In 1940 had een nieuwe taxatie moeten plaats hebben, maar die is wegens het uitbreken van de oorlog door de gemeente, met machtiging van Gedepu teerde Staten, uitgesteld. Zo is het geko men dat pas in 1947 deskundigen werden benoemd voor de hertaxatie. Deze hertaxatie heeft teleurstelling ge bracht. Dit slaat vooral op de zogenaamde maagdelijke gronden die veel lager ge taxeerd zijn dan in 1935. Die gronden staan voor ruim 6 millioen gulden op de balans, terwijl zij nu niet heel veel boven" de 3 mil lioen gekomen zijn. Dit is voor een deel het gevolg van het feit dat de kosten voor het bouwrijp-maken van maagdelijke gronden zeer veel gestegen zijn. Er is dus een tekort op het Grondbedrijf van een kleine 3 millioen gulden. Natuurlijk is dit slechts eer> „boeking tekort". De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de gronden, als zij in de toekomst wor den verkocht, meer opbrengen dan de hui dige taxatieprijzen, maar de gemeente moet toch in elk geval de consequentie van de hertaxatie aanvaarden en middelen zoeken om dit tekort op de gewone dienst te dek ken. Als vastgehouden zou worden aan de voorgeschreven regel om dit over 5 jaar te verdelen, zou dit een bedrag van meer dan 500.000 per jaar betekenen. Daaraan is, zo vernamen wij van de wethouder van Financiën, mr. S. C. van der Wall, geen denken. Er zal een regeling voor gemaakt moeten worden, waarover natuurlijk met het college van Gedeputeerde Staten on derhandeld zal moeten worden. Het is de Het Huis van Looy Een comité is opgericht om voor het behoud te ijveren Enige ondertekenaars van de Open Brief aan de Erven van Looy, hebben een be spreking gehouden, die leidde tot de op richting van een comité tot behoud van het Huis van Looy. Dit comité zal zich in verbinding stellen met de Erven, teneinde te komen tot besprekingen die zouden kun nen voeren tot een heroprichting van een Huis van Looy, dat door een nader te be palen culturele bestemming zo goed mo gelijk de laatste wil der erflaters zal eer biedigen. Tot het comité zijn nog toegetreden de heren A. Arens, voorzitter van „Kunst zij ons Doel", G. D. Gratama, oud-directeur van het Frans Halsmuseum en H. C. Ver- kruysen, oud-directeur der School voor Bouwkunde. Er wordt te snel gereden Op de Schoter- en Rijks straatweg Er wordt door verscheidene automobi listen op de verkeersweg Schoterweg SoendapleinRijksstraatweg te Haarlem te snel gereden. Het politierapport vermeldt vele onge lukken daar ter plaatse. Soms gebeuren zij er als „aan de lopende band". Onze courant van Maandag vermeldde er weer twee. De politie verzekerde ons dat het onder zoek uitwijst dat natuurlijk niet alle onge lukken aan het te snel rijden der auto bestuurders te wijten zijn, maar herhaal delijk blijkt toch dat dit wel zo is. Er wordt daar door velen te snel gereden. Toch geldt voor die wegen een maximum snelheid van 40 km, want die wegen vallen onder de bebouwde kom. Er is evenwel geen bordje geplaatst om aan te geven waar de be bouwde kom begint. Het zou te overwegen zijn om daartoe alsnog over te gaan om de automobilisten aan te manen hun snel heid te beperken. De politie vindt in het feit dat-er veel ongelukken gebeuren na tuurlijk ook aanleiding om het toezicht daar te verscherpen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 October 1948 BEVALLEN van een zoon: 9 Oct., G. J. C. KamstraTillemans; C. J. P. van Buchem van den Aardweg; E. C. HornJolink; M. Jansen—Geutskens; L. van der MeerMar tens; M. M. StiphoutRuijsenaars; G. S. Met tenStevers; J. M, NoordanusWigman; 10 Oct., C. Alders—Schrader; A. .Schijf—Tent; E. A. LazetGrashoff. BEVALLEN van een dochter: 8 Oct., L. H. MelchersKeizer; 9 Oct., S. M. Bloemendal Clarke; S. MeureTot; 10 Oct., J. J. H. KalkmanKok; N, van WonderenSmits; A. A. Boer-Bax; A. M. HuijboomRuyter; K. I. M. GroeneveldDijkman; 11 Oct., M. P. M. Vermeulen—Smeele. OVERLEDEN: 8 Oct., A. Mulder—Zeilma ker, 83 j., Kenaupark; D. D. Vollgraff Boodt, 91 j., Oranjeplein; 9 Oct., W. Kraak van Driel, 43 j., Gasthuisvest; M. J. A..Wen- ninkHoogenbosch, 50 j., Lorentzkade; 10 Oct., G. Kroon—Zonneveld, 66 j„ Kamper laan. Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 12 OCTOBER Phoenixterrein (Parklaan): Circus Jos. Mul lens. 8 uur. Spaarne: „Panterklauw", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fatale lief de". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Night en day". 18 j.. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Verboden liefde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mooi portret", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mensen in nood". 14 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: „De Réunie", „De trou badour van Loosdrecht". 8 uur. Phoenixter rein (Parklaan): Circus Jos Mullens 3 en 8 uur. Gem. Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. bedoeling nog op de begroting van 1948 en vermoedelijk ook nog op die van 1947 een deel te laten drukken. En natuurlijk ook op de begroting van 1949. Dit is trouwens een van de moeilijkheden die de voorbereiding van de begroting voor 1949 beïnvloeden. De wethouder verzekerde ons tenslotte nog dat hy er alles op zet om de begroting voor 1949 nog in de loop van dit jaar te laten uitkomen. Bassermann gaf „Spoken" Een grandioze, maar niet onaanvechtbare voorstelling Het is ongeveer zestig jaar geleden dat de eerste opvoeringen van de naturalisti sche tragedie „Spoken" van Henrik Ibsen stormen van woedende verontwaardiging in alle wereldsteden verwekten. Bernard Shaw heeft eens een „bloemlezing" samen gesteld uit de destijds in de toonaangeven de dagbladen verschenen critieken, waarin zulke grove termen als „een open riool" of „een stinkend kreng" tot de meest zachtzin nige behoorden en de schaarse bewon deraars -niet zeer hoffelijk met „in vuilnis vaten neuzende honden" werden vergele ken. Toen men echter voldoende kladden op hét miskende werk had geworpen, verviel de algemene opinie prompt in het andere uiterste en was geen taal bloem rijk genoeg om de filosofische betekenis van het werk te overschatten. Al deze consternatie is sinds lang be daard. De problematiek van het treurspel, geheel afgestemd op maatschappelijke ver houdingen van voorbije levensduur, moet voor driekwart als verouderd worden be schouwd en de wetenschap heeft inmiddels de voorstelling van enkele hoofdzaken volkomen gelogenstraft. Dat het heden daagse publiek evenwel dqze bewogen schildering van de gevolgen der erfelijke belasting en van de fatale botsing tussen levensdrang en conventie nog met intens geboeide aandacht gadeslaat, bewijst de geldigheid van het axioma, dat het er min der op aankomt welk standpunt een toneelschrijver inneemt of wat hij te zeg gen heeft, dan hoe effectief hij zijn bedoe lingen tot uitdrukking brengt. Want Ibsen is een volbloed theaterkunstenaar, aan wiens dramatische overtuigingskracht men zich eenvoudig niet kan onttrekken. „Spoken" heeft als sociale polemiek zijn waarde totaal verloren. Het is een speel stuk, dat men slechts serieus neemt dank zij de grandioze compositie. Hoe fel de interesse van de toeschouwer voor dit bij zonder tactisch voorbereide trommelvuur van emotionele effecten kan worden opge zweept, bleek uit de gisteravond door het Zwitsers Toneel-ensemble onder de door enkele sublieme vondsten verrassende maar zeker niet onaanvechtbare regie van professor Walter Firner gegeven voorstel ling in de Haarlemse schouwburg. De drievoudige beproeving van de be jaarde Helène Alving, wier op leugens om bestwil gebaseerde verwach tingen zo gru welijk worden vernietigd, vormt het cen trale thema. Else Bassermann speelde deze in opzet dominerende rol met zoveel re serve, dat men eerst in het theatrale slot tafereel, toen haar broze verschijning na een laatste wanhopige poging tot verzet knakte onder het geweld van het noodlot, ging beseffen hoe menselijk en voor iedere kleine nuance gevoelig haar optreden door lopend was geweest. Men kan zich deze figuur echter voller en monumentaler denken. Nu was het Albert Bassermann, die de meeste aandacht voor zich opeiste. Zijn creatie van de bekrompen doch goedge lovige dominee Manders, die telkens zijn houding bepaalt naar de uiterlijke schijn van wat hij waarneemt, was een wonder van tonéelspeelkunst, want men kon ten slotte in deze geestelijke met zijn breed uitpakkende kinderlijke zelfgenoegzaam heid de acteur niet meer terugvinden. Ernst Deutsch gaf een fascinerende ver tolking van de door de zonde der vaderen bezochte zoon. Men zag hem als het ware de angst voor de naderende verstandsver bijstering verdringen tot het uitbreken daarvan hem trof als een onweerstaanbare genadeslag. Een close-up in een film kan het gewenste beeld niet scherper op dringen dan deze fenomenale acteur op een metersbreed toneel. De huichelaar Engstrand werd voortref felijk getypeerd door Lukas Ammann en Annemarie Blanc, die zich als Regine twee bedrijven lang charmant moest beheersen, schoot in de laatste acte fel uit de hoek, haar karakter met enkele woorden volko men openbarend. Professor Firner beweert in zijn toelichting dat hij het décor als de zesde rol in het stuk heeft opgevat. Daar bleek echter merkwaardig weinig van, want de gebeurtenissen speelden zich af in een ledige ruimte, die inderdaad een verbijsterende schokwerking mogelijk maakte, 'doch waar de onmisbare locale sfeer aan ontbrak. DAVID KONING Het bestuur van de vereniging „Weten en Werken" heeft voor het komende seizoen tien bijeenkomsten uitgeschreven in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Op de eerste avond (Donderdag 4 November) zullen films over zoutindustrie en papier fabricage vertoond worden en de heer W. de Keizer geeft daarbij een toelichting. In de loop van de wintermaanden spreken de heren J. B. Baart de la Faille over „Een onbekend land in het hart van Europa", dr. H. Groot over vallende sterren, meteoren en kometen, A. Viruly over „Mensen, die ik ontmoet heb", J. B. Schuil over toneelherinneringen, E. de Kat over Rembrandt, E. W. Venema over „Gebruiken bij natuurvolken en hun resten in onze maatschappij", mevrouw dra. M. M. Boldingh over „Denkbeelden en huiselijke taferelen in het begin der achttiende eeuw", dr. C. Brouwer over „lente, zomer, herfst en winter" en R. M. van der Hart over „De we tenschappelijke en economische betekenis der bloembollenteelt". Nationaal Vredescongres De „Nederlandse Beweging tot Bevorde ring van Internationale Vrede en Inter nationale Veiligheid" houdt op 15 en 16 October in de grafelijke zalen van het Binnenhof in Den Haag een nationaal vre descongres. Voorzitter van het congres is H. P. J. van Ketwich Verschuur: inleidin gen zullen worden gehouden door G. J. de Voogd, in 1940 secretaris der studieconfe rentie „Vredesopbouw"; F. S. Noordhoff, bestuurslid van de V.I.R.O.; P. J. S. Ser- rarens, voorzitter der Interparlementaire Unie; mr. dr. E. P. Verkerk, lid der Tweede Kamer; dr. C. J. Schuurman, voorzitter der „Wereld Federalisten Beweging" en mr. H. N. Nord, bestuurslid van de „Beweging van Europese Federalisten". Hoofddorpse NS B-er voor de kantonrechter Fiat op eerste uitspraak geweigerd Voor de Haarlemse kantonrechter be last met de behandeling van tribunaal zaken verscheen vanmorgen de Hoofddor per W. S., een bekende figuur uit de krin gen van de landelijke ruitersport voor en in de oorlog, die een aantal hoge functies had bekleed bij NSB, WA, Nederlandse landstand en Landwacht. De zesde kamer van het tribunaal had verdachte indertijd veroordeeld tot zes en half jaar inter nering, waarvan drie jaar voorwaardelijk, doch de hoge autoriteit had het fiat execu tie geweigerd, omdat hij deze straf te licht achtte. De kantonrechter, mr. Goudsmit, nam nogmaals met verdachte de dagvaarding door en hoewel de laatste hier en daar van zijn goed recht gebruik maakte om de hem ten laste gelegde dingen te verzach ten, kon hij toch niet ontkennen dat hij lid van de NSB was geweest, heerban leider en opperbanleider van de bei-eden WA, begunstigend lid van de SS, lid van het genootschap voor sibbekunde en van bet genootschap voor heemkunde, hoogge plaatst functionaris van de landstand en gewestelijk commandeur van de Land wacht. Voorts was hij leider geweest van de Rij- en Menschool in Hoofddorp waar jonge boeren op hun taak in „Oostland" werden voorbereid, had hij artikelen ge schreven in allerlei nationaal-socialisti- sche publicaties en radio-causerieën gehou den, waaruit de nazi-geest sprak en had hij bij de Landwacht orders doorgegeven die inhielden dat gevangen „terroristen" of opgespoorde munitie onmiddellijk aan de Duitsers moesten worden overgeleverd. De verdachte betoogde dat hij altoos het beste met het Nederlandse volk voor had gehad en verklaarde zijn verzoek tot dienst neming bij het WA-regiment dat naar het Oostfront zou gaan, door te zeggen dat hem voor de oorlog' bij de Bijzondere vrijwil lige landstorm met de paplepel was inge goten dat het communisme de grootste vijand van de Eurppese beschaving be tekende. De kantonrechter verbaasde zich nogal eens over de naïeveteit van verdachte en toen deze beweerde dat de Landstand de centrale organisatie van de Nederlandse boeren was, vroeg mr. Goudsmit: „Meent u nu werkelijk alles wat u daar staat te verklaren?" Nadat de kantonrechter nog twee ver klaringen had voorgelezen, waaruit bleek dat S. op het bureau van de voedselcom- missaris het baanbreken van de nieuwe orde had willen demonstreren door gekleed in een pak met veel sterren het gehele personeel met uitroeiing te bedreigen en vervolgens de mening van een partijgenoot had weergegeven dat S. een typisch voor beeld van twaalf ambachten en dertien ongelukken was, kwam de raadsman, mr. L. V. Hoog, aan het woord. Deze voerde aan dat S. zich nooit aan zijn medeburgers heeft vergrepen, dat hij volk en land niet aan zijn laars heeft ge lapt, maar dat hij inderdaad de overtui ging koesterde dat hij deed wat goed was. Na er de nadruk op gelegd te hebben dat het gedrag van S. in de kampen zo voor beeldig is geweest, dat hij kamphoofd is geweest en thans in het „open kamp" in „De barbier van Sevilla"" Slot der Bavo-feesten Ter afsluiting van de viering van het gou den jubileum van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, waren gisteravond de vele parochianen met hun geestelijke leidslieden in de Gemeentelijke Concertzaal feestelijk bijeen. Het Zuid-Nederlands Toneel voerde onder regie van Herman Sternheim Beaumarchais' Barbier op, die het ondanks de enigszins langdradige en ingewikkelde intrigue nog steeds door de spitse dialogen en komische situaties blijkt te doen. De regie had de nadruk op het kluchtige element gelegd door het accent van Figaro (Bernard Droog) de incarnatie van de revolutionnaire achttiende eeuwse burger te verleggen naar de even achterdochtige als aftandse dokter Bartholo (Pierre Balledux). Herman Sternheim speelde de Spaanse Grande, graaf Almaviva, met te veel bravour om ons nog iets van de „grandeur" van deze figuur te laten beseffen. Just Chaulet als de op geld beluste muziekleraar Don Basilius zorgde tezamen met Pierre Balledux voor menig koddig toneel, dat, mede door de geestige vertaling van Jan Engelman, de vrolijke stemming in de zaal nog deed toe nemen. De voorstelling leed overigens aan een te grote vlotheid een ongewoon verwijt wel licht doordat na het blijspel nog een parochiespel moest worden opgevoerd. Het was vooral Doreen van Oven die als Rosine hiervan het slachtoffer werd. De verzorging van de dictie schoot erbij in, hetgeen bij haar bedenkelijk veel op een onverstaanbaar af roffelen ging lijken, zodat zelfs op de eerste rijen haar tekst moeilijk te volgen was. Met de costumering en de décors was de hand ■niet gelicht, waardoor in het algemeen de sfeer van het stuk wel tot zijn recht kwam. Na de pauze kwamen enkele parochianen op 't podium om op aan de traditionele Nieuw jaarswens van Thomasvaer en Pieternel ver wante wijze het feest van Sinte Baaf te memoreren. De voordragers beschikten alle over heldere stemmen, die zij ten volle uit buitten. De schutspatroon zelf was er ook en leek door zijn schitterende tenue zo van de van hem bekende middeleeuwse uitbeelding weggelopen. Er was een spring-in-'t-veld van een Satan en een schat van een kleine Engelbewaarder, die aller harten vertederde. Zo werd deze manifestatie tot een intiem familiefestijn van de parochie. J. H. B. Onverantwoorde opdracht aan leerling-vlieger Op 13 April is een leerlingvlieger van de Rijksluchtvaartschool met een lesvlieg- tuig bij Scheveningen in zee gedoken na het maken van een „tolvlucht", waartoe hij van zijn instructeur opdracht had ge kregen. De 18-jarige leerling werd gered. De Raad voor de Luchtvaart, welke een onderzoek naar het ongeval instelde, heeft het onverantwoord geacht, aan een leer ling, die nog slechts drie uren solo had gevlogen, opdracht te geven tot het be oefenen van een „tolvlucht". Bovendien is het voorschrift overtreden, dat geen oefenvluchten mogen worden gemaakt op meer dan 3 km afstand van een vliegveld. De leerling-vlieger is hiervoor disciplinair gestraft. de N.O.-polder zit, vroeg hij invrijheids- stelling van verdachte, zulks mede met het oog op zijn grote gezin. De kantonrechter vond geen termen aanwezig om dit verzoek in te willigen en bepaalde de uitspraak op Dinsdag 26 Oc tober. Lonen in de Biunenbeurtvaart De Centrale Bond van Transportarbei ders deelt mede dat de onderhandelingen met de werkgevers tengevolge hebben gehad dat met ingang van 25 October het week loon in de Binnenbeurtvaart met 3 gulden verhoogd wordt. Jubileum van „Dennenheuvel" De feestelijkheden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der afdeling Haarlem van „Dennenheuvel". Vereniging tot verple ging van Hoofdarbeiders in Herstellings oorden en Sanatoria werden geopend met een grote open bridge-drive in het gebouw der Haarlemse Jongemannen Vereniging. Tweehonderd deelnemers hebben geani meerd gespeeld en 88 gelukkigen gingen met zeer mooie prijzen, gratis door Haarlemse fabrikanten en winkeliers ter beschikking gesteld, huiswaarts. De netto opbrengst f201,85, werd gestort in het jubileumfonds dat mede dank zij de belangrijke giften reeds van Haarlemse werkgevers verkregen, be hoorlijk groeit. Op 9 November volgt een feestvoorstelling in de Stadsschouwburg, waar Comedia ten tonele zal brengen „De held en de soldaat" van G. B. Shaw. De netto baten van deze avond worden eveneens in het jubileumfonds gestort. KLAVERJASNIEUWS De Klaverjasclub „Klaver vier" heeft ne derlaagwedstrijden gehouden, waarvan de uitslag luidt: 1 ,,'t Hoekje, Santpoort; 2. Rui ten aas, IJmuiden; 3. Ruiten acht, Haarlem. Het resultaat van de ere-wedstrijd was: 1. 't Hoekje, Santpoort; 2. Zandhoekje, Haar lem; 3. Onder ons, Haarlem. In de tweekamp Haarlem-NoordRui ten Vrouw won laatstgenoemde club met 1400 punten; Zondag a.s. wordt de laatste wedstrijd gespeeld. De klaverjasclub „Haarlem-Noord" houdt op 21 November een koppelwedstrijd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de NI WIN en speciaal voor de kerstpakketten- actie. Men kan zich aanmelden bij de heer P. Opdam, Cheribonstraat 34. SCHEEPVAART Aldabi. 11 Oct. van Victoria naar Bahia; Amstelkerk, 11 Oct. van Plymouth te Le Havre; Klipfontein, 11 Oct, van Kaapstad via Dakar naar Amsterdam; Maaskerk, 11 Oct. van Dover te Bordeaux; Nigerstroom 11 Oct. te Port Amboin; Oranjefontein 8 Oct. van Lorenzo Marquez te Beira; Ruys, 12 Oct. van Durban te Kaapstad verwacht: Slamat Rotterdam-Batavia 10 Oct. van Suez; Tjitja- lengka, 11 Oct. van Cheribon te Semarang; Volendam, Bremershaven-Las Palmas 11 Oct. dwars van Kaap Roca; Waterman, 12 Oct, van Batavia te Soerabaya; Westland 12 Oct. van Amsterdam te Buenos Aires: Wil lem Ruys, Rotterdam-Batavia pass. 11 Oct. Finisterre; Zuiderkruis Rotterdam-Java pass. 12 Oct. Gibraltar Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 33814 336 i/j 28214 282 y2 242% 239% A. K. U 156% 155%. Fokker 166 Nederlandse Ford 319i/2 Nederlandse Kabel 2751/2 v. Berkel's Patent 123 Scheepvaart Unie 171% 1691/2 Holl.-AmerikaLijn 172 Deli Maatschappij 154% 154% H. V. A 269 267% A'dam Rubber 167% 165% Ned. Handel Mij. 1601/2 N.-I. Handelsbank 120 119% Billiton Mij II 3981/2 BINNENLAND Het Rijkspolitiecorps heeft zes radio toestellen aan de NIWIN geschonken. Het bedrag voor de aankoop werd binnen een maand door het corps bijeengebracht. Het verbod om z.g. kogelpuntpennen (ball-pointpennen) te gebruiken voor het invullen en ondertekenen van belastingfor mulieren en dergelijke is ingetrokken. HAARLEM EN OMGEVING Mevrouw C. KroonKuneken is be noemd tot maatschappelijk werkster der Ver. van Vrijz. Hervormden, in de plaats van mej. Koppen die wegens a.s. huwelijk haar taak heeft neergelegd. Aan de Chr. ULO school te Haarlem (hoofd de heer Bulten) is benoemd tot onder wijzer de heer G. J. Beekhuis uit Deventer. De heer L. J. Boejiinga, theologisch can- didaat te Haarlem, ontving beroepen naar de Geref. Kerken van Dwingelo, Heinkenszand, Pette en Genderen. De heer J. W. Vlaming, theologisch can- didaat te Haarlem, ontving een beroep naar de Geref Kerk van Rottevalle. Over spreekangst houdt de heer G. P. M. van Velsen. directeur van de „Rhetor Club" op Donderdag 14 October in Lion d' Or" te Haarlem een voordracht over spreekangst, waarin hij de oorzaken en op heffing hiervan zal behandelen. Donderdagavond zal Zuster Badlngs voor de afdeling Heemstede van de Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting in de can- tine aan de Heemsteedse Dreef spreken over „Ziekenverpleging in het gezin". Aan mr. J. Wiarda is op zijn verzoek ontslag verleend als ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening in het arrondissement Haarlem. Hij is be noemd tot plaatsvervangend ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorzie ning in de arrondissementen Haarlem. Am sterdam en Alkmaar. De Kennemer Kring van de Amers- foortse School voor Wijsbegeerte vangt op Zondag 17 October haar winterprogramma aan met een lezing van Prof. dr. H, Oldewelt over het onderwrep: „Waarom de vele wijs begeerten?". te houden bij Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. Verder staan op het pro gramma voor dit seizoen lezingen van dr. H. Groot, prof. dr. J Duyvendak, prof. dr. H. Pos en prof. dr. A. Reichling. Als verdacht van verduistering in dienst betrekking van een bedrag van f 326 heeft de Rotterdamse politie op verzoek van de Haarlemse recherche een acht en dertig ja rige banketbakker aangehouden. Deze heeft een bekentenis afgelegd. Door kortsluiting in een stopcontact, dat de bewoner had aangebracht, is Maan dagmorgen begin van brand ontstaan in een kamer van een woning aan de De Clercq- straat. Vitrage en overgordijnen zijn ver brand en negen ruiten zijn gesprongen. De bewoners en buren hebben het vuur ge blust. Het rijvcrkeer op de Herenweg nabij de Zandvoortselaan in Heemstede is weer normaal en men kan van Haarlem uit rechtstreeks doorrijden tot de Van Merlen- laan. In het Frans Hals Museum wordt Za terdagmiddag een tentoonstelling van wer ken van leden van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" geopend. Geëxposeerd zullen worden olieverfschilderijen, aquarellen, te keningen, beeldhouwwerken en grafische kunst. Voor het genootschap NederlandEnge land zal mr. Roger North op Donderdag 21 October in restaurant Brinkmann spreken over „Life of a magistrate". De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, zal Don derdag 14 October geen spreekuur houden. Ze smaken- toch zeker ieder uur! ïet elke dag die heerlijke Hollandse Haring. /orstelijk van smaak en.... gezondheid bij de vleet. Tast toe! Er zijn tal van mogelijkhedenj gestoomd, gerookt, gebakken (practisch in eigen vet) en gezuurd. Haring! Banket van de zee. U dient er Uw gezondheid mee! GARAGE HARRY OOMEN L. Molenstraat 12 Haarlem Te Haarlem of omgeving 400 tot 600 m2 voor metaalverwerkende industrie. Brieven no. 1795. Te koop aangeboden: prima orgel, 2 spels, elec. wasmachine, stofzuiger, wollen dekens, kinderledikant met toebehoren, box, pendule, 2 vazen en schoorsteenloper, 2 veren kussens, kapstok met kleed, standaard voor schemerlamp, ameuble ment, 2 armstoelen, 4 stoelen, schuiftafel, theemeubel, Leg kast, voor goed, schoonmaak trap, huiskamerlamp, gr. hon- denmand en enig keukengerei, beddenkleedjes, rookstel, 4 kilo kapok. Aan hetzelfde adres te koop gevraagd een pak, maat 52-54 zwart of donker of ja6 en vest. Leidsevaart no. 12 Vogelenzang. TE HUUR GEVRAAGD groot pakhuis o( pand voor magazijn Brieven 1827 of Telef. 18854. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 14 Oct. 8 uur: INT. SCHOOL VOOR ES. WIJSBEGEERTE „Het Rozekruisers Genootschap" Inlichtingen over de Vrijmet selarij en de mystieke ont wikkelingsmethoden van de School v. h. Rozekruis, wor den gaarne verstrekt, uit sluitend in mondeling con tact, op nader overeen te ko men dag en uur. Aanvragen te richten aan het Hoofd kwartier Hedastraat 36, Hrl. Tel. 14557. Voor betere afdrukken KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63 GR. HOUTSTRAAT 94 t.o. Haarl. Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. Jongeman, b. b. h. h. zoekt een prettige, goed gemeub. ZIT-SLAAPKAMER met voll. pension. Brieven no. 1808. WONIHGRUIL Gezocht in Bloemendaal of omgeving, HUIS, 5 a 6 ka mers met garage. Aangebo den: huis, 6 kamers, in Utr. Br. onder P 6946 Boekh. Ver- nout, Overveen. Etage of andere woonruimte te Haarlem of omg. te huur gevr. door officier. 3 jaar ge huwd. 1 kind, Brieven met inlichtingen no. 1818. ZANDVOORT Te koop wegens sterfgeval een goed Pension op lste stand, met woning- ruil met Haarlem. Te bevr. Mak. W, Paap. Kostverloren- straat 1. Tel, 2965, Zandvoort. Te koop aangeb.: pracht Go- thisch HUISKAMERAMEU BLEMENT, ongestoff.. en Bureau Ministre. Br. no. 1821 Te koop: PHILIPS RADIO met druktoets en bandsprei ding en Philips monoknop, ook ideaal voor de tropen. Brieven no. 1829. N.V. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te Haarlem. De directie bericht, dat het dividend over het boekjaar 1947 is vastgesteld op f 5 per aandeel en onder aftrek van 15 pet. dividendbelasting van 11 October 1948 af betaalbaar is op dividendbewijs nr. 58 te HAARLEM: bij De Twent- sche Bank N.V.; AMSTERDAM: bij de H.H. Heldring en van Marken; "s GRAVENHAGE: bij de HH. Heldring Pierson; ROTTERDAM: bij de HH. Heldring, Milders Sc Co. en overigens bij de agent schappen. Uw adres voor nieuw droog is nog steeds: WED. DUIJNS Tuinlaantje 2 (I) schalen en kanthout, bij N.V. Houthandel Sj. de Vries PRESIDENT STEYNSTRAAT 7 D TE HUUR GEVRAAGD op goede stand. Brieven onder no. 1828 bureau van dit blad. Overtollig textiel, meubels, haarden enz. enz. Verkopingen zijn om de veertien dagen. Inboedel, goederen, goud, zilver, juwelen, Perz. kleden en antiek worden door ons voor scherpe prijs gekocht. Bel op 21355 en Uw goederen worden gehaald. GEDEMPTE OUDE GRACHT 78 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3