c J Ernstige knoeierijen ontdekt bij distributiedienst in Utrecht Belangrijke auto-wedstrijden in Zandvoort en de bollenstreek PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD' Dertig personen gearresteerd, waarbij zeven ambtenaren De economische recherche te Utrecht is een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waarbij niet alleen bonnen- handelaren, maar ook distributieambtena ren betrokken zijn. In totaal zijn dertig arrestaties verricht. In Juli werd in Harmeien bij de uitrei- kingspost van het distributiekantoor een man aangehouden, die 150 inwisselings bonnen ruilde tegen levensmiddelenkaar ten. Het bleek, dat deze man en zijn broer in contact stonden met distributieambtena ren, die op ongeoorloofde wijze levensmid delenkaarten, textielkaarten, tabakskaar- ten en versnaperingskaarten afgaven te gen inlevering van inwisselingsbonnen, zonder dat de overgelegde stamkaarten daarvoor werden afgekruist. Bij het verder onderzoek kwam aan het licht, dat een distributieambtenaar bezig was een café in Den Haag te kopen en dat andere distri butieambtenaren zeer veel geld uitgaven. Twee distributieambtenaren werden aan gehouden, die na lange verhoren een ge deeltelijke bekentenis aflegden. Spoedig volgden meer arrestaties, waarbij het be wijsmateriaal tegen de eerste verdachten steeds groter werd. Zij legden dan ook weldra een volledige bekentenis af. Nadat vier distributieambtenaren en tien andere personen waren gearresteerd, heeft de Of ficier van Justitie de distributieambtenaren nog een kans willen geven. De aanwijzin gen waren van die aard, dat tot aanhou ding van nog meer distributieambtenaren kon worden overgegaan. In overleg met de directeur van de distributiedienst werd een vergadering met het distributiepersoneel belegd. De Officier van Justitie deed een beroep op het personeel, om medewerking bij het onderzoek te verlenen door het verstrekken van inlichtingen. Echter kwam geen enkele aanwijzing binnen en meldde zich niemand. Daarop werd overgegaan tot de aanhouding van drie distributieambtenaren en twee voor malige distributieambtenaren alsmede van enige personen, die met hen in contact hadden gestaan. In totaal werden dertig personen gear resteerd, waaronder zeven distributieamb tenaren en twee vroegere distributieamb tenaren. In de komende weken zal echter nog een groot aantal personen worden ge arresteerd. Alle gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het aantal kaarten, dat door de distri butieambtenaren ongeoorloofd werd uitge reikt en dat in de zwarte handel terecht kwam, loopt in de duizenden. Het onderzoek van klachten tegen het Beheersinstituut Samenstelling der Haarlemse commissie Bij de behandeling van de begroting van Justitie werd in de Tweede Kamer een motie van mej. mr. C. Tendeloo aangeno men, waarbij de regering werd uitgeno digd in alle plaatsen waar een bureau of vertegenwoordiging van het Beheersinsti tuut bestaat, een commissie in te stellen tot het in ontvangst nemen en onderzoeken van klachten tegen het Beheersinstituut. Deze commissies zijn thans benoemd door de minister van Justitie. De commis sie voor Haarlem bestaat uit de heren: mr. C. E. Muller (rechter in de Arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem) voorzitter; mr. W. Glastra, secretaris. W. H. v. d. Horst, Rijksacc. dienst en J. Clausing. De taak is het onderzoeken van klachten tegen het Beheersinstituut. De minister stelt zich voor, dat klagers zich tot de com missie zullen wenden, waarna deze de zaak kan opnemen met de vertegenwoordiger van het instituut en bij gegrondbevinding, zal adviseren om daaraan tegemoet te ko men. Indien de vertegenwoordiger meent daaraan niet te kunnen voldoen, moet de commissie dit aan de minister rapporteren, opdat deze de behandeling kan overnemen, dus hetzij deze met het hoofdkantoor van het instituut behandelen, of, indien de zaak ligt op het gebied van een zijner ambtge noten. de betrokken minister daarin mengen. In het algemeen kan de commissie slechts klachten in behandeling nemen over nog lopende zaken. Ook klachten om trent in bruikleen of anderszins afgestane meubilaire goederen, vallende onder de Vorderingsbeschikkingen der ministers van Financiën en Justitie d.d. 6 Mei 1946, be horen in het algemeen niet bij de commis sie thuis. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Operettemuziek. 8.45 Sym phonic van Mozart 9 15 Morgenwijding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Hongaarse muziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel en klarinet. 11.45 Acadei. ische studie voor meisjes. 12.00 Engelse songs. 12.30 Weer bericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 De „Swin ging Nightingales". 13.15 Platen. 13 20 Metro- pole-orkest. 14 00 Z.-Afrikaanse letterkunde 14.20 Solisten. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16 00 Programma in een notedop. 17 00 Kalei- doscoop. 17.20 Welk dier9 17.30 Doe het zelf. 17 35 Piano en orgel. 17.55 Platen. 18.15 Sport- praatje. 1830 Voor de strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal. 1910 Avondschool. 19.45 De R V D antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 2015 Kamerorkest en bariton. 21.00 ..De liefde gaat langs zonderlinge wegen". 21.35 Orgel en zangtrio. 22.00 Zo zijn er!. 22.15 Zuid-Amerikaans orkest. 22.45 Pijlers van Neerland's welvaart. 23.15 Operaconcert. HILVERSUM n. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00, 13 00. lSkOO. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8 15 Platen. 9.05 Suite van Coates. 9.30 Zand. 9 45 School radio 11.00 Ouverture Leonore II van Beet hoven 10.15 Morgendienst 10.45 Koor. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 Schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 Piano 12.30 Weerbericht 12.33 Strijkkwintet. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Mu- sette-orkest. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Operafragmenten. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 „Het zwanenmeer" van Tsjaikofski. 15.30 Sweelinckkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 „Childrcns Corner" van Debussy. 17.00 Jeugd journaal 17.30 Koor 17.50 Voor de jeugd. 18.00 De Zaparaka's. 18.15 Voor land- en tuinbouw 18.30 Suite van Tsjaikofski 13 50 Probleem voor oientere piekeraars. 1915 Leger dec Heilskwartier. 1930 Actueel geluid. 19.45 Orgel 20.15 Steravond en spraakwaterval 2130 Familiecompetitie 22.00 Valerius- liederen. 2215 De vaart der volken. 22.35 Berlioz. 22.45 Overdenking. 23.15 „Shehera- zade" van Rimsky-Korsakof. De knoeierijen gebeurden sedert Juli 1947 op het distributiekantoor te Utrecht en de uitreikingsposten te Harmeien, Maarssen. Vleuten en Schalkwijk. Enkele distributieambtenaren hebben bij deze knoeierijen in twee maanden 7000 „ver diend". Nog eeu halve eeuw geleden was in West- Friesland het „katknuppelen" een geliefd volks vermaak. Op een vat, opgehangen aan een touw, en waarin een levende kat werd gestopt, werd met zware knuppels geslagen tot de ton zo kapot was, dat het geplaagde dier kon ont snappen. Voor iedere stukgeslagen hoepel en duig werd een prijs uitgeloofd. Deze dieren mishandeling werd echter tegelijk met het palingtrekken verboden. In sommige dorpen is het spel in zwang gebleven, doch het wordt thans beoefend zonder levende poes, die ver vangen is door een stuk hout. In De Gouw (gemeente Hoogwoud) wordt het snel nog ieder jaar op de herfstkermis beoefend. Burge meester Breebaart, met een vervaarlijke knots in de hand, staat gereed voor de eerste slag. Kamerleden keuren beleid bij kunstenaarszuivering af Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de zuivering der kunstenaars blijkt, dat het beleid van minister Gielen in deze kwestie door een grote groep Kamerleden wordt veroordeeld. Vooral op de opheffing van de ereraden en op de ar beid van de centrale ereraad wordt scherpe critiek uitgeoefend. De thans aanhangig gemaakte wijziging van de „Wet zuivering kunstenaars" bete kent, dat de minister zich in het conflict, dat tussen de Ereraden voor de kunst en de Centrale ereraad is gerezen, zonder reserve aan de zijde van de Centrale ereraad stelt. Vele leden verklaarden, dat zij de minister daarin niet wensten te volgen. Zij hadden zich indertijd met de instelling van een Centrale ereraad verenigd, omdat zij van oordeel waren, dat er inderdaad behoefte bestond aan een beroepsinstantie. De meeste uitspraken van de Centrale ereraad bewij zen échter, dat dit college onvoldoende be grip heeft van de nationaal-paedagogische en culturele functie, die de zuiverings rechtspraak ook in de kunstenaarswereld heeft te vervullen. Deze leden menen dat de bezetting van de Centrale Ereraad gewijzigd moet wor den, waarna de afgetreden Ereraden voor de kunst uitgenodigd zouden moeten wor den hun taak opnieuw ter hand te nemen. Verschillende andere leden, die overigens ook weinig geestdrift gevoelden voor de in het wetsontwerp voorgestelde oplossing, wilden zo ver niet gaan. Het leek hun over weging te verdienen om met spoed de Cen trale ereraad van samenstelling te verande ren en dit college daarna met de taak te belasten, die bij het aanhangige wetsont werp voorgesteld wordt: voortzetting van het werk als beroep-instantie en daaren boven afhandeling ook in eerste aanleg van alle zaken, die door het aftreden van de ereraden nog niet in behandeling genomen konden worden. Weer andere leden verklaarden de gang van zaken bïi de kunstenaarszuivering al even weinig bevredigend te vinden als bi.i de zuivering van andere ffebieden van het maatschappelijke leven. Zij waren niette min geneigd zich neer te leggen bij de voor stellen van het ingediende wetsontwerp, daar zij van oordeel waren, dat men thans, meer dan drie jaar na de bevrijding van ons land, niet meer over kon gaan tot een ingrijpende reorganisatie van een gedeelte van de zuiveringsapparatuur. Katoen voor Nederland De E. C. A.-administratie in Washington heeft aan Nederland een bedrag van zes millioen dollar toegewezen, wSarvan 5.706.000 dollar voor de aankoop van ka toen in de Verenigde Staten en de rest voor kosten van vervoer. Amsterdamse brandstoffen- werkers in staking Naar de landelijke secretaris van de vakgroep Transport der E.V.C. mededeelt, hebben 180 brandstoffenwerkers, die in dienst zijn van Amsterdamse brandstof détailhandelaren, besloten in staking te gaan. Oorzaak van dit conflict is een op 12 Juli door de overheid toegestane looncor- rectie van 1 per week, waarbij het College van Rijksbemiddelaars had be paald, dat deze extra gulden met ingang van 15 Maart mocht worden uitbetaald, maar dat deze uitbetaling in ieder geval moest geschieden met ingang van 5 Juli. Sommige brandstoffenhandelaren hadden hun arbeiders de extra uitkering van 15 Maart af gegeven, doch anderen keerden de extra gulden eerst op 5 Juli uit. De stakende brandstoffenwerkers verlangen nu voor allen, die eerst in Juli het extra loon kregen, uitkering met terugwerkende kracht tot' 15 Maart van de betreffende wekelijkse gulden. Brandstoffen voor kwekers Aan kwekers van bloemisterijgewassen en van groenten en fruit onder glas zijn voor het komende seizoen hoeveelheden brandstoffen toegewezen, welke overeen stemmen met het geschat verbruik van het betrokken bedrijf. Het is niet mogelijk aan de tuinbouwers die soorten brandstof toe te wijzen, welke zij hebben aangevraagd. In eerste instan tie wordt de brandstof verstrekt in de vorm van gascokes. Voor de toegewezen extra hoeveelheid boven die van het vorig jaar zullen Amerikaanse kolen worden ge leverd. De kwekers, die het vorige jaar met olie stookten en thans met vaste brandstoffen, krijgen in plaats van het voor het afge lopen seizoen vastgestelde kwantum olie 50 pet. mijncokes en 50 pet. Amerikaanse kolen. M.s. „Oranje" arriveert 19 October in Amsterdam Het motorschip „Oranje" wordt 19 Oc tober in Amsterdam verwacht. Er bestaat gelegenheid om de passagiers van de ont- schepingsloods aan de Javakade van de maatschappij Nederland af te halen, waar toe kaarten kunnen worden aangevraagd bij de afdeling passagedienst van de maat schappij Nederland, Scheepvaarthuis, Am sterdam. Subsidie voor aardappelstomers De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat overheids-subsidie zal worden verleend op het bouwen van aardappelstomers. Deze maatregel beoogt het verbruik van het in eigen land voortgebrachte veevoeder te stimuleren. De subsidie zal maximaal een derde deel van de kosten van de installa tie bedragen. De heer J. H. Luyken benoemd tot ere-voorzitter van EDO In de Dinsdagavond gehouden ledenverga dering van de voetbalclub EDO is de afge treden voorzitter, de heer J. H. Luyken benoemd tot ere-voorzitter een onderschei ding, welke hij verdiend heeft. Herinnerd moge worden aan zijn arbeid in de afgelopen vijftien jaar. waarin hij het voorzitterschap vervulde. EDO stond er vroeger financiëel niet goed voor en slaagde er aanvankelijk niet in opnieuw in de eerste klas te komen. Onder leiding van de heer Luyken zijn de financiën verbeterd en het eerste elftal heeft het vorig seizoen het afdelingskampioenschap behaald. Tot voorzitter is gekozen de heer R. Cats. De vergadering benoemde tot leden van ver dienste het afgetreden bestuurslid de heer G. J. Timmermans en de leden van de tech nische commissie, de heren Gerritsen en P. Schijvenaar. FAI-KALENDER 1949 Tulpen-rallyewedstrijd voor kleine race-auto's en een echte Grand Prix Op de internationale sportkalender, die op het congres van de FAI in Parijs is vastgesteld, prijken drie data, die voor Nederland van belang zijn en wel voor onze streek in het bijzonder. De eerste wedstrijd in Nederland die wij tegenkomen is de Tulpen-rallye, die gehou den zal worden van 28 April tot 1 Mei. Naar wij vernemen zal deze worden ge organiseerd door de onlangs opgerichte Regionale Autospcrtcomrnissic West, met goedkeuring van de KNAC. Het plan voor deze wedstrijd is als volgt. Donderdag 28 April wordt uit alle hoofd steden van Europa (aan deze kant van het IJzeren Gordijn) gestart. Alle deel nemers moeten een afstand van ongeveer 2500 kilometer afleggen met een gemid delde snelheid van 50 km per uur. De Hol landers en de Belgen zullen dus een flink eindje om moeten rijden om hun verplichte afstand te halen. De aankomst zal Zater dagmiddag 30 April plaats hebbben in Den Kaag op het Tournooiveld of de Maliebaan. Zo gauw mogelijk na aankomst begeven de deelnemers zich in colonne onder toe zicht door de bollenstreek naar Haarlem. Waarschijnlijk zal men dan in Zandvoort overnachten, waar Zondagochtend op het circuit de klassementsproeven gereden zullen worden. De afstandsrit is met opzet niet te zwaar gemaakt om zoveel mogelijk deelnemers naar ons land te krijgen en de strijd zal pas worden beslist in de klasse mentsproeven. Men koestert tevens het plan om 's middags een niet verplichte race voor sportwagens te houden voor de rallye-rijders die daar wat voor voelen. Maandag en Dinsdag zouden de deelnemers dan tochten dooi* de bollenstreek kunnen ondernemen. Het hoeft geen verwondering te baren, dat de Haarlemse autosport-mensen de heren Gatsonides en van Strien, die dit plan voor een groot deel op hun rekening hebben, zich enige tijd geleden al in ver binding hebben gesteld met het gemeente bestuur van Haarlem, dat evenals Haar lems Bloei terecht belangstelling had voor dit evenement. Men zal trouwens ook de organisaties op het gebied van bloembol lencultuur en de besturen der omliggende Betrouwbaarhei dsrit voor motorrijders Tweehonderd deelnemers, waaronder mili tairen en politie, hebben zich gemeld voor de tweedaagse betrouwbaarheidsrit, welke de KNMV aanstaande Vrijdag en Zaterdag zal houden. Bijna alle rijders, die aan de Zesdaagse deelnamen, zullen in Barneveld starten voor de bijna 1000 km. lange tocht door een groot deel van ons land. Zandvoort is het eind punt. Van Dinter, Jansema, De Wit en Van Rijn zijn weer van de partij in de lichte klasse. Alleen Dick Renooy missen wij in dit gezelschap. Verder komen er drie Tsjechen uit. Ook Knijnenburg, Roest, Schot, Moeke en De Ridder zullen present zijn. gemeenten in de arm nemen om hen te interesseren voor de propagandistische waarde die deze „Rallye des Tulipes" voor onze streek kan hebben. De volgende datum van belang is 28 of 29 Mei. Op een van die twee dagen heeft de KNAC beslag gelegd voor een wedstrijd voor kleine race-auto's. Deze race wordt op het circuit van Zandvoort verreden en de strijd van de wagens van de 500 cc tot en met 2 liter zonder compressor zal de moei te waard zijn. Het grootste evenement zal op 30 of 31 Juli plaats hebben. Dan zal namelijk de Grand Prix van Zandvoort worden gehou den. Volgens de aanduiding „Grand Prix", ditmaal dus een „echte" race volgens de geldende formule, open voor alle naties en niet zoals vorig jaar een onder-onsje, hoe spannend dat ook geweest is. Het begint er werkelijk op te lijken dat onze streek een auto-sportcentrum van internationale betekenis gaat worden. Zwemcompetitie kring Haarlem De zwemcommissie van de Kring Haarlem van de KNZB is met haar winterprogramma voor de zwemcompetitie gereed gekomen Evenals vorig jaar zal de competitie uit vijf ontmoetingen bestaan, welke op de oefen avonden van de bij de kring aangesloten verenigingen zullen worden gehouden. Deze avonden zijn als volgt vastgesteld: 22 October in Stoop's Bad (organisatie HVGB). 17 No vember in Stoop's Bad (Zwemclub Haarlem), 11 December in de Overdekte te Velsen (Vel- ser Zwemvereniging), 15 Februari 1949 in het Sportfondsenbad (DWR) en 11 Maart 1949 in het Sportfondsenbad (De Watertrappers). Het programma zal ook ditmaal omvatten nummers voor nieuwelingen, junioren en adspiranten. De overdekte zwemkampioenschappen van de kring Haarlem zullen op Zaterdag 9 April 1949 in het Sportfondsenbad worden ge houden. Onderlinge wedstrijden van „De Waterratten" In het Sportfondsenbad hield de H.Z. en P.C. ..De Waterratten", gisteravond onder linge wedstrijden. Rie Thuisvan Veen gaf een demonstratie, welke zeer werd gewaar deerd. Tot slot werd een waterpolowedstrijd (heren i gespeeld, waarin DWR 1 met 63 van DWR 2 won. De voornaamste uitslagen waren: 66 2,'3 m. schoolslag dames: 1. Thea v. d. Heuvel, 1 min. 20.6 sec. Heren: 1. B. v. d. Wateren. 55.2 sec.; 2. Th. v. Koningsbrugge, 58,6 sec.; 3. Ph. Deys. 1 min. 19 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1. Jenny van Waard. 1 min. 14,3 sec.: 2. Jopie Wisker, 1 min. 21 sec.; 3. Tineke Wouters. 1 min. 31 sec. Heren: 1. J. Kneijnsberg. 1 min. 10 sec.; 2. J. van Zadel- hoff. 1 min. 11.8 sec.; 3. C. Wisker. 1 min. 11,9 sec.; 100 m. schoolslag dames: 1. Rietje Spoor, 1 min. 35 sec.; 2. Ans Sliggersvan Wijk 1 min. 35,8 sec.; 3. Jopie Wisker 1 min. 41 sec. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft, na gedaan verzet, vernietigd het faillissement van Piet Jonker, wonende te Haarlem. Raadhuisplein 2 en aldaar handelende aan de Transvaal- straat 5 onder de benaming Jonker's Hout zagerij en Houthandel 31. De eerste ogenblikken was Panda half versuft van koude en schrik, maar zodra hij besefte, dat hij in levensgevaar verkeerde, be greep hij ook, dat slechts snel optreden hem kon redden. Gelukkig bleef de tori drijven, want arulers was het met Panda gedaan ge weest. Maar nu wist hij zich met een jraar draaien uit zijn gevangenis te bevrijden, <?n trappelend met armen en benen hield hij zich boven water. Angstig gluurde hij naar de kade, maar van zijn achtervolgers was niets meer te I I zien. Die dachten zeker, dat hij verdronken i was en hadden rechtsomkeert gemaakt. Plot seling slaakte Panda een kreet van vreugde. Het lol was hem gunstig gezind. Vlak bij hem rees de hoge romp van de .Jan Marie" uit het water op. Het schip waarmee hij naar huis zou terugkeren. Met een paar forse slagen zwom hij er naar toe en weer was het geluk hem dienstig. In het midden van het schip hing een j 1 eind touw buiten boord, dat hij juist kon I grijpen. Verder was het een klein kunstje voor Panda en even later stond hij, druipend en vies, op het dek. Natuurlijk keek de kapitein raar op, toen hij zijn toekomstige passagier in zo'n toestand terug zag, maar nadat Panda hem alles verteld haa, werd hij een en al hulp vaardigheid. Hij gaf onze held warme soep om bij te komen en gat hem- verder alles, wat hij nodig had. En nadat Panda de kapitein har telijk bedankt had, toog hij opnieuw op weg. Zoute haring naar Rusland „De deur is opengetrapt" De coaster „Magda Pete" is uit IJmuiden vertrokken met 3663 vaten zoute haring, afkomstig van IJmuidense en Katwijkse schepen, met Rusland als bestemming. Hiermee hoopt men, zoals het door de be trokken IJmuidense handelaar werd uitgedrukt, „de deur te hebben openge trapt" voor een levendiger handelsverkeer met Rusland. Deze zending zoute haring is het resul taat van besprekingen die door Scheve- ningse, Katwijkse en IJmuidense vishande laars in Berlijn werden gevoerd, die resul teerden in de bemoeiingen van de heer W. Jongejan, die de haring verzorgde. Het houden van kippen en eenden is thans vrij Tot dusver bestond er een bepaling, welke het aantal kippen en eenden, dat men mocht houden, beperkte. Voor het komende seizoen is deze regeling vervallen. De kui kentoewijzingen blijven echter gehand haafd. De overheid kan hierdoor nog in vloed uitoefenen op de omvang van de pluimveestapel. De verplichting tot inlevering van eieren (uitgezonderd van die, bestemd voor eigen gebruik) blijft eveneens gehandhaafd. Speciale verkeersongevallen- dienst bij Haarlemse politie Naar wij vernemen is gisteren bij de Haarlemse politie een speciale verkeers- ongevallendienst ingesteld. Deze bestaat uit vier leden van de motorbrigade, die dag en nacht twee aan twee bij toerbeurt ge- sta tionneerd zijn in het afdelingsbureau aan de Smedestraat. Gebeurt er ergens in de stad een ver keersongeval, dan spoeden deze agenten zich nadat zij door het dichtstbijzijnde posthuis of door voorbijgangers zijn ge waarschuwd per motor naar de plaats van het ongeluk. Tot nu toe rukte alleen bij ernstige on gevallen de motorbrigade uit, de overige werden door de dienstdoende surveillant behandeld. De nieuwe werkwijze biedt het voordeel van een betere taakverdeling en vooral dat men de beschikking krijgt over functiona rissen die op dit gebied zeer deskundig zijn. ZETEL BLOEMBOLLENCULTUUR Haarlem handhaaft voorstel tot intrekking van het besluit In de Dinsdagavond onder leiding van de heer Th. M. Hoog Jr. gehouden vergade ring van de afdeling Haarlem van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur is besloten, om het besluit, inzake het ver plaatsen van de zetel van Haarlem naar Hillegom in te trekken, als punt op de aan staande algemene vergadering te hand haven. Zeer belangrijk was de mededeling, dat de N.V. Van Tubergen's Bloembollen- en Zaadhandel een deel van haar tuin aan de Koninginneweg beschikbaar heeft gesteld tot het inrichten van een proeftuin voor de algemene vereniging. De proeftuin aan de Kleverlaan heeft dit jaar niet aan de verwachtingen voldaan. In Hillegom, waar steeds meer getracht wordt de algemene vereniging tot zich te trekken, heeft men eveneens een proeftuin aangeboden. De N.V. Tubergen, waar aan vroeger reeds om een terrein verzocht was, heeft, om de proeftuin in de onmiddellijke omgeving van het Krelagehuis te houden, voor drie jaar het stuk grond, gelegen langs de Ko ninginneweg, tot het inrichten van een proeftuin aangeboden. De beslissing van het al of niet aanvaarden is nog niet ge vallen in de vergadering van de proeftuin commissie. Dit terrein is gunstig gelegen en kan ook gebruikt worden als reclame object. De vergadering besloot voorts de heer Th. M. Hoog candidaat te stellen als lid van het hoofdbestuur. Toneel Een goedkoop lachsucces voor „Cremer" „Terug naar Gustav Kadelbusg!" zou de leuze geweest kunnen zijn waaronder Henk Bakker de klucht „De Fuik" in samenwer king met Ed. J. M. Terlingen heeft ge schreven. Kunnen de sterk naar één zijde overdreven personages, die er in rond dar telen, zoals: de gewaande dienstmaagd, de verstokte vrijgezel, de trouwlustige apothe ker en de mannenhaatster voor de schijn moeilijk nog voor nieuwelingen op de planken worden aangezien, ook de soms wel vermakelijke situaties, waarin zij naar gewoonte komen te verkeren, wekten on miskenbare herinneringen aan vroegere schouwburgvisites op. Maar de mensen zijn net als de kinderen, die het meeste plezier beleven om de verhalen welke zij reeds kennen van haver tot gort. Het succes van de gisteravond door „Cremer" gegeven vertoning was dan ook zeker niet gering. Overigens baart het enige verwondering, dat er aan het mengen van deze pillen, die vanouds de lach verzekeren, twee paar handen te pas moesten komen. De capaciteiten van de medewerkenden zijn beter getekende rollen waardig. De van hen gevraagde typeringen leverden zij vlot genoeg, zonder evenwel de armoedige bouw van het stuk te kunnen verbloemen. Eki OostwaldBouwer kleurde het portret van de huishoudster, van wie slechts de naam aan een comedie van Molière werd ontleend, met enkele levende kleuren van warm gevoel en Aag Koorenblik was pre cies zo droog als de mannen in het stuk haar zagen. Bewondering verdient stellig Anneke de Wilde, die haar transformaties met veel talent volbracht. De drie voor naamste mannenrollen waren in volgorde van het programma aan Henk Bakker, Jo- han van Doorn en Jacques Timmerman toe vertrouwd, die wat van hen verwacht werd komisch deden. Tussen twee haakjes: die tekst van de zeeman kon zo afkomstig zijn uit de mond van kapitein Pulver. Doordat er in het derde en laatste bedrijf eigenlijk niets anders meer te doen viel dan het intrappen van enige openstaande deuren, kreeg men een paar huwelijks aanzoeken te zien, die het voltrekken van het voornaamste complot, bijna een half uur ■itstel verleenden. De toeschouwers hebben '1 met al een leuke bonte avond meege maakt. Zij lieten althans duidelijk merken r-h uitstekend te amuseren. Een amateurs-ensemble onder de naam „Kauai-eilanders" kwam tweemaal met zang en snarenspel de stemming in de zaal verhogen. DAVID KONING. 1! (Beknopt verslag) XX. De terugreii Van de rivier krijgt men, als het schij naar de oceaan glijdt, zijn laatste blik oj New York. De stad is mooi zo; op een at. stand zijn de enorme gebouwen haast slanl en tegen de hemel waarvan het blauw ziel al begint te verdiepen neemt de hele stene begroeiing van Manhattan een beteken: aan die boven haar waarde uitgaat. Ik ka mij bij benadering voorstellen hoe me over deze stad moet voelen wanneer me er al zijn illusies in gaat leggen, of ze e alle is kwijt geraakt. Geen van beide is m; gebeurd, de stad is een vreemde en ht blijven slechts de betonnen staketsels waar tussen sommigen een glorie hebben gevon den, die steeds een overdosering aan bitter heid had. Verder naar buiten liggen de oude fortei die de haveningang hebben beschut, en e staat het Vrijheidsbeeld, dat er nu grauv uitziet en zonder veel kracht naast de ros sige gloed boven het verdwijnende silhoue in de verte. De wind wordt koeler, Holland se stemmen klinken over het sloependek et Amerika wijkt in de geest snel terug men in de eetzaal afdaalt. In de oude Volendam, die niet meer vooi de gewone dienst vaart, huisden een-en veertig passagiers (op de heenreis: vijftien honderd). Honderden koppen bemanninj beijverden zich om hen naar Europa ti vervoeren. Er was tijd voor alles en plaat voor alles en de meeste dagen waren kaïn en zonnig, zodat de gerimpelde zee schit terde. Er waren Hollanders aan boord, en. kele Belgen en Amerikanen en een Fran- caise die van Canada terugkeerde naai Marokko. De vrouwen waren ver in di minderheid en zij zat met zes mannelijte Hollanders aan een tafel in de eetzaal. Daa deelde zij grapjes en lachjes uit en he harde geschater was niet van de lucht. Di Belgen spraken Frans en keken meesta bezorgd. Een oude Amerikaan was post zegelverzamelaar en had steeds een boekj<' met uitgelezen exemplaren in zijn binnen zak. Een Hollander met veel te veel haai had in Amerika gestudeerd; hij zou er naai teruggaan, ofschoon hij communist van zindheid was. „Om het eten", zei hij, ei hield zich voor superieur wereldwijs. Een andere Hollander was op trouwen belus met een van de weinige meisjes; het wai bijna voor 'elkaar, maar nog liep hij me gefronst voorhoofd en uitzonderlijk keuris gekleed haastig over het schip. Er werdei reiskiekjes vertoond en twee exemplaren van Evelyn Waugh's laatste boek „The loved one", een satyre over het Amerikaan se leven, circuleerden pijlsnel onder de passagiers. De hele dag tokten er ping pongballetjes: bij de sloepen werden dek- tennis en shuffle-board gespeeld en om twaalf uur 's middags las men van moord ruzie en oorlog onder de landrotten. Het deed mij pijn de stuurlieden met! fikse pas op het dek heen en weer te zien benen, om vervetting te voorkomen. Zij hadden tenminste in het want op en neen kunnen klauteren. Maar er was geen wantj De tegenhanger van de afwezigheid ervara was, dat het schip voor New York twaalfj uur bleef liggen om een orkaan te lated passeren, waarvoor de weei'diensten had-| den gewaarschuwd. De prijs van het ouder want was misschien toch wat hoog en ik kies tenslotte machines en radio. Niet dat: het een practisch verschil maakt, maar er blijft de morele betekenis van de keuze en' als men de stuurlieden ziet marcheren lijku die plotseling fout. De overtocht vergde elf dagen: lang, maar er waren altijd de zon, de lichte wind en de schijnende zee. En het liep tenslotte op de tiende dag af, in het Kanaal. Daar lag voor de Engelse kust een aantal grote wrak-I ken van schepen,'' herinneringen aan de oorlog. De passagiers bezagen ze door hun patrijspoorten en keerden geanimeerd terug naar hun ontbijt. Toen kwam G., met het vette haar en de vette stem, de trap af men vroeg hem of hij de wrakken gezien had. „Die?" zei hij, met een onverwachte luchtigheid van gebaar. „Die heb ik er zeil neergelegd." Dat was Hollands genoeg om het weer zien van de Rotterdamse haven voor te be reiden. Toch was dat een bijzondere sen satie: de oude stad aan de overkant, de Maas verlopend in de natte nevels, en de vroege bedrijvigheid op de rivier die altijd krioelt van het leven, met tuffende sleep bootjes en het heen-en-weertje van Katen- d recht. Het was zo boeiend dat het makkelijk leek om een heel leven reizende door te brengen. J. J- P. Diep gevallen grijsaard. De 76-jarige Wal ter Morgan, een boer te Fosston in Min nesota (V.S.) heeft dezer dagen een parachute-sprong van 10.000 voet ge maakt, terwijl zijn vrouw en zes kin deren van de grond af toekeken. Na de sprong zei Morgan: „Het zal hun veel moeite kosten me voortaan op de grond te houden". De krasse parachu tist wilde „zijn kinderen tonen dat hij het kon". Even nodig. De correspondent Kenneth Matthews van de BBC is door guerilla- strijders in het gebied van Mycene in Griekenland gevangen genomen. Naar gemeld werd is Matthews door vier gewapende mannen uit zijn hötel weggehaald. De mannen zouden gezegd hebben, dat men Matthews alleen even nodig had voor „ondervraging" en dat hij Donderdag vrijgelaten zou worden. Ongeluk. Gisteren stortte een Frans mili tair vliegtuig in het Bourget-meer en zonk onmiddellijk. Drie leden der be manning kwamen om het leven. Het vierde de tweede piloot werd door vissers uit het meer gehaald en is in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Hoor Ickes. Harold Ickes, de voormalige minister van Binnenlandse Zaken, die zich ruim twee jaar geleden verstoord terugtrok uit Trumans kabinet, heeft thans medegedeeld, dat hij Truman zal steunen bij de verkiezingen. Hij ver klaarde zijn vroeger op Truman geuite critiek niet in te trekken, doch de presi dent ondanks dat te waarderen als een „recht door zee gaande en eerlijk man, ofschoon nu en dan onberekenbaarder dan wenselijk is". Wolletje. Te Sydney zijn in het Nederlandse schip „Rijnkerk" zes kisten met 2400 stuks wollen ondergoederen ingeladen als geschenk van de vrouwenbond van Nieuw-Zuid-Wales aan de Nederlandse vrouwen. Snelle premie. Tsjechoslowakije heeft 9000 motorfietsen bestemd als premie voor de arbeiders in de industrie, die het best aan de uitvoering van het vijfjarenplan medewerken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2