VIM bussen nu met metalen De koude zomer y i leewe aven Kort en Bondig J. V. VIM schuimt en kan niet krassen BPS DG E ENGELS-FRANS SPREEKANGST OPKLAPBEDDENPALEIS vrije parterre of 1e étage WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 in Haarlem is weinig gezwommen Wanneer komt de derde zweminrichting van gemeentewege Ui tg. De koude zomer heeft natuurlijk ook een ongunstige invloed gehad op het gebruik der open zwembaden te Haarlem. In de Statistische Gegeven zijn nog slechts de cij fers opgenomen tot 1 Juli. Er werden in Mei en Juni in de inrichtingen aan de Houtvaart en de Delft tezamen slechts 44.687 baden genomen, tegen 78.999 in het zelfde tijdvak van 1947. Het bezoek in de maanden Juli, Augus tus en September is naar wij vernemen, in dezelfde verhouding geweest. Allfeen -de korte hittegolf, een week aan het einde van Juli, maakte een uitzondering. Toen is het, wij zouden zeggen: natuurlijk, overstelpend druk geweest. In de gehele zomer van 1947 zijn 233.394 baden genomen, het aantal voor 1948 ligt tussen de 125.000 en 150.000. Een aanwij zing daarvoor is het feit dat de verkoop van kaarten deze zomer slechts 10.000 heeft opgeleverd, tegen 18.000 in 1947. Het koudere weer heeft dus ook ongun stige gevolgen voor de financiële resultaten van de zweminrichtingen! Niet alleen is het aantal gewone baden sterk verminderd, ook dat der schoolbaden. Als het water beneden een bepaalde warm tegraad is, worden de schoolbaden niet genomen. Als het geen warm weer is, kunnen de twee open zweminrichtingen het aantal zwem- lustigen wel verwerken. Het loopt evenwel dadelijk spaak als het kwik in de thermo meter gaat oplopen. Dan komen ook de gelegenheidszwemmers immers opzetten en wordt het een gedrang om binnen te ko men. Reeds lang heeft het gemeentebestuur op zijn verlanglijstje de bouw van twee nieuwe zweminrichtingen staan; één in Haarlem-Noord en een in Haarlem-Oost, De afstand naar de Kleverlaan en de Hout vaart is voor die kwartieren thans veel te ver. Als het lange-afstand-bezwaar geen rol speelde zouden de twee inrichtingen ook op de koelere dagen het aantal zwem mers niet kunnen verwerken! Voorlopig is er evenwel nog geen denken aan de bouw van een derde inrichting. Voor de oorlog was daarmee een bedrag van 150.000 gemoeid, nu zouden de bouw kosten zeker 500.000 zijn.' Dit hoge be drag maakt natuurlijk dat ook op de ex- Doodvonnis over Willsmsen bekrachtigd De Bijzondere Raad van Cassatie te *s-Gravenhage heeft vanmorgen het door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof over de gewezen rechercheur van de In lichtingendienst van de Haarlemse politie, Willem Meindert Willemsen uitgesproken doodvonnis bekrachtigd. Willemsen was een der ergste Jodenjagers van het gevreesde bureau op het Nassau- plein. Zoals men weet vloog hij, toen hij voor het Amsterdamse Hof eens als ge tuige moest verschijnen, president mr. M. van Vugt, die het vonnis over hem had uit gesproken, naar de keel. Het over hem uitgebrachte psychiatri sche rapport maakte geen melding van verminderde toerekeningsvatbaarheid. Het door Willemsen ingestelde beroep werd door de Bijzondere Raad van Cassatie ver worpen. !\ccorcleoiiorkestenconcours in de Haarlemse Concertzaal In het Gemeentelijke Concertgebouw te Haarlem zal aanstaande Zondag een groot concours voor accordeonorkesten worden gehouden, dat uitgeschreven werd door de Nederlandse Accordeon- en Mondaccor- deonbond. De organisatie berust bij de Haarlemse Klavarskribo Accordeonclub. In totaal zullen zeventien orkesten aan de wedstrijd meedoen. Het gemeentebestuur van Haarlem en dé stichting „Haarlems Bloei" en vele parti culieren stelden prijzen ter beschikking. Zondagavond wordt een ere-conpert ge geven door de beste ensembles. Enkele vocale en instrumentale solisten werken hieraan mee. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 October 1948 GEHUWD: 12 Oct., P. Stokman en G. C. j. Prins; A. Bouma en H. C. M. Booms. BEVALLEN van een zoon: 10 Oct., W. P. Ruitervan Campen; 11 Oct., E. HaakKalf; G. M. BoomarsGoosen; H. W. Kottman Warnken; 12 Oct.. C. W. Klop—Pickhard; M. van Kouteren—Fransen; J. C. van Dansik— Hirs. BEVALLEN van een dochter: 10 Oct,, A. C. SmaltPhilippo; 11 Oct., A. P. van Bentem Alkemade; E. G. M. van der Veldt—Onck; A. A. DraijerKokkelkoren; M. G. E. Over- damVogel; M Joostenvan Woensel; A. J. van der VenDijkmans; 12 Oct., J. Brink- mande Bruijn; C. J. M. Vrenegoordq Nijs; M. S, van Drielvan Dam; M. Reekers Klaassen. OVERLEDEN: 9 Oct., E. G. Schlette, 75 j., Ripperdapark; 10 Oct., M. Heesemans—Heij- boer, 69 j., Pres. Steijnstraat; E. de Ruig— Heemskerk, 73 j., Velserstraat; S. M. Schwab, 84 j. Westerhoutpark; J. C. G. Klerkvan den Heuvel, 48 jaar, Bleekenbergstraat; M. C. van Gulik—Blansert, 65 jaar, Grote Houtstraat; 11 Oct., M. de Langen— Smits, 66 j., Orionweg; J. Siem—Koolbergen, 77 j„ Kleverparkweg; E. M. Buisingvan Besouw, 71 j., Kamperlaan. Van vele „grote" Nederlanders stond eens de wieg in Haarlem. Voor elke „kleine" staat er een wieg bij v. Weert wVJeetë VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Agenda voor Haarlem WOENSDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: „De Réunie", „De trou badour van Loosdrecht", 8 uur. Phoenixter- rein (Parklaanl: Circus Jos. Mullens. 3 en 8 uur. Gem. Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas. 8 uur. Spaarne: „Panter- klauw 14 j2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fatale liefde". 18 j2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Night en day", 18 j., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur Palace: „Verboden liefde". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mooi portret" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: „Men sen in nood". 14 j., 2, 4.30, 7 en 9 15 uur. DONDERDAG 14 OCTOBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ploitatierekening met een groot tekort zou moeten worden gerekend. Toch zal dit vraagstuk onder ogen gezien moeten wor den zo gauw de mogelijkheid komt dat er van de Wederopbouw toestemming verkre gen zou worden voor het uitvoeren van zo'n werk. Zolang de bouwmaterialen- positie evenwel ongunstig blijft, is daarop geen kans. Het is evenwel gewenst dat de gemeente tegen die tijd haar plannen ge reed heeft. Daarbij komt dan de vraag naar voren of een derde open inrichting moet worden gebouwd, of een eerste overdekte inrichting van gemeentewege. De kosten van een overdekte worden geschat op 600.000 a 700.000. Dat is natuurlijk meer, maar daartegenover staat, dat deze het gehele jaar geëxploiteerd kan worden. Van gemeentewege is de gelegenheid opengesteld voor kosteloze schoolbaden in 't Sportfondsenbad en in Stoopsbad. Daar aan kunnen evenwel alleen de kinderen deelnemen die scholen bezoeken die in de nabijheid van die inrichtingen gelegen zijn. Het baden valt namelijk onder de school uren en wordt in klasseverband be oefend. Deze regeling heeft natuurlijk nadelen. Bouw van een overdekte inrichting in Haarlem-Noord of in Haarlem-Oost zou het mogelijk maken het aantal schoolba den in de wintermaanden belangrijk uit te breiden, vooral in Haarlem-Noord, want daar worden veel scholen gevonden. Circus Mullens blijft nog wat Circus Mullens dat zijn openingsavond door een te late extra-trein moest laten vervallen is van plan de Haarlemse circus enthousiasten schadeloos te stellen door nog wat langer te blijven en wel tot en met Maandag 18 October. Pensionhouders vergaderden over stichting bedrijfschap De leden van het district Noordholland Zuid van de Ondervakgroep Pensions van d< bedrijfsgroep Hotel-, café-, restaurant-, pen sions- en aanverwante bedrijven kwamen Dinsdagavond in restaurant Brinkmann bij een, om te luisteren naar een uiteenzetting van de heer C. H. Schregel over de plannen een bedrijfschap te stichten. Na eerst her innerd te hebben afih het belang van de mid denstanders zich te organiseren, besprak de heer Schregel het nut van de pensionhouders zich aaneen te sluiten, om de moeilijkheden te overwinnen. Sedert de bevrijding is het aantal vraagstukken voor deze groep toege nomen. De tijd is voorbij, dat de belangheb benden zelf trachten verbetering te krijgen. Verenigen zij zich, dan kan steun verwacht worden van de overheid. In dit verband her innerde spreker aan een kwestie in Gronin gen, waar georganiseerde pensionhouders de beschikking hadden over vijftig lege kamers. Particulieren verhuurden éveneens kamers, doch na overleg met het gemeentebestuur moesten de inwonenden vertrekken, omdat zij niet in het bezit waren van een vestigings vergunning. Bij pensionhouders konden zij onderdak vinden. Wanneer overgegaan wordt tot het vaststellen van prijzen is samenwer king een vereiste en ook moet dat geschieden, als een lid over te weinig ruimte beschikt en een collega heeft nog een kamer over. Een bedrijfschap zal eerst gevormd worden, als blijkt, dat belanghebbenden de wens te kennen geven, dat er een komt. Wat de werk zaamheden kunnen worden zette de heer Schregel nader uiteen. Voorts vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid, om de vesti gingswet voor pensionhouders van toepas sing te brengen, op het verkrijgen van een diploma en op het houden van bijeenkomsten en excursies, om de vakbekwaamheid te verhogen. In verschillende delen van het land zijn reeds afdelingen gevormd, waarvan de leden zich voorstanders van het stichten van een bedrijfschap verklaarden en spreker ver wachtte, dat het belang in Haarlem en om geving ook wel ingezien zal worden. Herdenkingsavond Verenigde Volken De Haarlemse Vredesraad, waarbij thans elf verenigingen zijn aangesloten, houdt op Vrijdag 22 October een herdenkingsavond ter gelegenheid van het feit, dat op 24 Oc tober 1945 te San Francisco het Handvest der Verenigde Naties door 45 vertegen woordigende landen werd tot stand ge bracht. Als spreker zal optreden mf. J. van Zwet te 's-Gravenhage, die de drie Algemene Vergaderingen van de World Federation of United Nations Associations (Wereld Fede ratie van UNO-verenigingen) heeft bijge woond. De vergadering zal worden gehouden in de Waalse Kerk (Begijnhof). Medewerking zal worden verleend door het Mannenkoor Passagierende Fin aan de rol Een 23-jarige Finse scheepskok had op zoek naar wat vertier al enige Haarlemse cafédeuren geopend en na de dranken die hem gesleten werden alle eer te hebben bewezen weer achter zich gesloten. Ein delijk belandde hij in een zaal, waar het pas goed vrolijk toeging, want daar werd een bruiloft gevierd. Men ging zelfs zo in de vreugde op dat ongenode gast pas werd opgemerkt, toen hij machteloos achter de piano neer zeeg. De feestgangers maakten korte met ten met de vreemdeling en gooiden hem, zij het niet zonder protest zijnerzijds, de zaal uit en de trap af. Beneden werd hij met een bloedend hoofd door twee agenten opgevangen, die hem naar rustiger oorden transporteerden. Competitie Politie-bond Dinsdag zijn de volgende wedstrijden ge speeld voor de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond; Tweede klas B: Haarlem 2Zandvoort 22; HeemstedePurmerend 26; BloemendaalDen Helder 00. Tweede klas C: Velsen 2Bussum 20. De wedstrij den WassenaarHaarlem en VelsenRSDA zijn niet doorgegaan. ORGELBESPELING IN DE GROTE KERK Er wordt een orgelbespeling gegeven in de- Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdag 14 October 1948 des namiddrgs van 34 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Toccata XII. G. Frescobaldi; 2. Koraalvoorspel: „Wie schön leuchtet der Morgenstern", J. Pachelbel; 3. Fantasie G gr. t.. J. S. Bach; 4. Evocation, Fr. Liszt; 5. Prélude et petit Canon V. d'Indy: 6. a. Prélude élégiaque, b. Choral, Jos. Jongen. SCHEEPVAART Amsteldiep, AmsterdamJava 12 Oct. te Belawan. Congostroom, West AfrikaAm sterdam 12 Oct. van Havre. Maetsuycker. 12 Oct. van Fremantle naar Carnavon. Nieuw Amsterdam 12 Oct n.m. van Rotterdam te New York Nigerstroom, 12 Oct. van Port Amboin naar Point Noir. Tjitjalengka, 13 Oct. van Semarang te Soerabaja verwacht. Willem Ruys. RotterdamJava pass. 12 Oct. 23 uur Gibraltar. Stuyvesant, 12 Oct. van Curasao naar Trinidad. Prof. Dr. M. J. Langeveld, Op weg naar wijsgerig denken. 2e druk De Erven F. Bohn, N.V., V. U. B., Haarlem. De waarde van dit boekje bestaat niet voor alle aspirant-wijsgeren. Philosopheren is een hartstocht, of, als men wil, een verplichting. De ontwikkeling ervan kan men zich moei lijk anders voorstelle dan als eerst eigen probleemvorming, dan zoeken naar verdere opbouw bij de grote wijsgeren, daarna wel licht de behoefte om horizontale draden door de verticale van alle gedachtenstelsels te zien. Zulke horizontale draden heten dan een inleiding. Maar voor wie nog ingeleid moet worden zijn de abstracties der gedachten en de terminologie eerder schrikverwekkers dan prikkels voor de nieuwsgierigheid. Bedwing die schrik, antwoordt professor Langeveld, want „om ten volle te begrijpen, moeten wij het geheel overzien en om tot het geheel te komen, zullen wij wel eens de lectuur moe ten voortzetten, zonder nog de eerste maal ten volle te begrijpen waarom het in de delen gaat". Hij kan de ideeën pas bijeen gesteld zien, als hij ze met lange inspanning ver overd heeft. De eerste uiting van liefde voor de letterkunde is ook niet het lezen van een litteratuurgeschiedenis. Daarmee wordt op de inhoud van profes sor Langeveld's boekje niet afgedongen. Uit de geciteerde woorden blijkt al dat hij zich geen moeite heeft gegeven om de amateur te paaien met een voorstelling van zijn stof als zoete koek. Slechts een enkele maal laat hij zich verleiden tot gezellig doen. Hij be handelt achtereenvolgens de waarheid, de methoden ter verwerving ervan, het middel ter verwerving, het bovenzinnelijke, en dan de waarden en de mens, waarin het verwor vene vorm krijgt. Het is voor wiens wijs gerige pretenties zich beperken soms belang wekkend. soms vrij onbegrijpelijk. Men zal zich de inhoud moeilijk eigen maken, en is men geen hardnekkig systematicus, dan is voor een begin een persoonlijker ontmoeting verkieslijk. S. M. De gemeente Haarlem als Deposito-bank Deposito's zijn sterk gedaald Het is nog een opzetje geweest van de vroegere wethouder van Financiën mr. M. Slingenberg, om, door het openstellen van de gelegenheid om gelden in deposito te geven bij de Stortings- en Ophaaldienst, de gemeente aan goedkoop kasgeld te hel pen. Op 1 Juli 1947 was er nog een bedrag belegd van 2.542.000. Het is niet de be doeling geweest dat de gemeente zou con curreren met de particuliere banken, maar wel om het geld in bezit te krijgen dat in „de oude kas" zat. De gemeente betaalde minder rente aan de geldgevers dan zij zelf moet betalen als kasgeld bij de banken moet worden opge nomen. Er zat dus voordeel in voor de gemeente. Nu is evenwel het bedrag der deposito's sterk teruggelopen. Op 1 Juli 1948 stond er nog slechts 759.000. Dat betekent voor de gemeente 1.783.000 minder aan goedkoop kasgeld. De reden dat de deposito's zo sterk ver minderd zijn moet gezocht worden in de geldsanering, het feit dat het rijk spaar- brieven uitgeeft die meer rente geven en bovendien aan de beurs verhandelbaar zijn, en ook veel geld bij de gemeente is opgevraagd omdat de Fiscus in deze tijden zulke hoge eisen stelt. RAPPORT DER COMMISSIE-HOLST Eerst uitbreiding der T.H., zo nodig decentralisatie De in 1947 ingestelde commissie-Holst heeft haar rapport inzake decentralisatie van het technisch hoger onderwijs gepu bliceerd. De commissie is van mening, dat de Technische Hogeschool in Delft door uitbreiding en vernieuwing met bekwame spoed tot een centrum van technisch hoger onderwijs en technisch wetenschappelijk onderzoek moet worden gemaakt, dat in staat is jaarlijks ongeveer 500 goed onder legde ingenieurs op te leiden. Dit moet onder alle omstandigheden de eerste stap zijn. Zolang deze niet volledig is uitgevoerd, komen andere maatregelen niet in aanmerking. Indien blijkt, dat Ne derland aanzienlijk meer dan 500 ingenieurs per jaar nodig zal hebben, dan richte men tijdig in een of meer plaatsen een nieuw centrum voor technisch hoger onderwijs en technisch wetenschappelijk onderzoek in. Men kieze hiervoor bij voorkeur de oplos sing volgens welke de propaedeuse, be halve in Delft, ook in een of twee andere plaatsen gegeven wordt, waar tevens ge legenheid bestaat om af te studeren en on derzoekingswerk te verrichten. De midden moot van de studie geschiedt volgens deze oplossing in Delft. Daarbij bestaat de mo gelijkheid, deze scholen later tot complete hogescholen uit te breiden. Een beroep op de huisvrouwen Geef ledige melkflessen niet vuil terug Ir. H. J. Huisman, rijkszuivelconsulent voor consumptiemelk, heeft in een radio toespraak een beroep gedaan op de Neder landse huisvrouw. „Haar reputatie", aldus ir. Huisman, „krijgt een gevoelige knauw als men ziet, hoe vele huismoeders, vooral die in de grote steden, de ledige melkfles sen aan de bezorgers durven teruggeven. Het overgrote deel van de flessen komt vuil bij de melkinrichtingen terug met aan- gedroogde resten melk, pap of yoghurt. Dergelijke flessen zijn bijna niet meer vol komen schoon te krijgen." Vele melkinrichtingen hebben dringend behoefte aan flessenspoelmachines, doch deze mogen niet worden ingevoerd, zodat men zich met versleten machines moet behelpen. De moeilijkheden worden nog vergroot, doordat de vraag naar melk in flessen steeds toeneemt. Voor flessenmelk, welk in het algemeen ongekookt wordt gedronken, behoren er zodanige waarborgen te zijn, dat het ge bruik er van geen gevaar oplevert voor de gezondheid. Deze waarborgen bestaan er, volgens ir. Huisman, momenteel nog niet, doch naar alle waarschijnlijkheid zullen de maatregelen, die men voornemens is te treffen en die vermoedelijk binnen afzien bare tijd voor het gehele land van kracht zullen worden, daartoe in belangrijke mate bijdragen. Het streven zal er op moeten zijn gericht de boer financieel te interes seren bij een doelmatige, zindelijke melk- winning. Het middel daartoe is, een be oordeling van de melk naar kwaliteit, een flinke premie voor de aflevering van melk van goede kwaliteit en een behoorlijke korting voor diegenen, die in dit opzicht tekort schieten. Kabinet niet eenstemmig over Butlin-plannen Naar de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, gisteravond de raad meedeelde, is de commissie ter voorberei ding van het Butlin-vacantieoord thans zover gevorderd, dat waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering uitvoerige inlichtingen kunnen worden gegeven. Volgens mr. Van Fenema bestaat er evenwel in het kabinet geen eenstemmig heid over de wenselijkheid van de bouw van zulk een vacantie-centrum. Enkele ministers zijn er om redenen van sociaal- paedagogische aard tegen, een kleine meer derheid is er voor. Mr. Van Fenema kondigde aan, dat hij de tegenstanders van het eminente belang van een Butlin-vacantie-centrum voor Zandvoort zou trachten te overtuigen. UITSPRAKEN BIJZONDERE HOF. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen twee leden der vrijwillige hulppolitie in Haarlemmermeer die tijdens de oorlog hadden deelgenomen aan invallen en razzia's, K. D. en A. A. v. d. S., tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld. De advocaat-fiscaal had tegen D. zeven jaar geëist. De uitspraak tegen Van der S. was conform de eis. LEDENCONCERT H. O. V. Jaap Stotijn zal als solist optreden van het concert, dat de H.O.V. op 15 October geeft en waarmede de Vrijdagavond-serie B een een aanvang neemt. Marinus Adam, onder wiens leiding het concert staat, opent met het Brandenburgs concert No. 4 van Bach, waarin op de voor grond treden de eerste concertmeester Jan Hesmerg en de fluittisten Marius Ruysink en Jan Tames. Hierna volgt het optreden van Jaap Stotijn met het concert voor hobo en strijkorkest van Cimarosa. Ook na de pauze zal Jaap Stotijn nog eens optreden, ditmaal met het hoboconcert van de Nederl. compo nist Arex. Voormolen. Het concert wordt be sloten met een uitvoering van „La Mer" van Debussy. CHURCHILL NAAR BRUSSEL. Winston Churchill wordt Donderdag te Brussel verwacht voor een bezoek van enkele dagen aan prins-regent Karei van België. Het bezoek zou een particulier karakter dragen. Alfred Neumann naar Amsterdam. Op 17 October zal de auteur Alfred Neumann in Amsterdam aankomen. Hij zal op 20 October een voordracht houden in de Amsterdamse Universiteit en is uitgenodigd het jaarlijkse diner van de Penclub op 23 October bij te wonen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 334^ 335*4 280% 280% 237% 238% A. K. U 154% 153% 166 Nederlandse Ford 318 Nederlandse Kabel 270 v. Berkei's Patent 123% Scheepvaart Unie 168% 166*4 Holl.-AmerikaLijn 170 Deli Maatschappij 153*4 153% H. V. A 266% 266% A'dam Rubber 164% 167 Ned. Handel Mij 159% N.-I. Handelsbank 119*4 Billiton Mij II 398% Het stopvcrbond op de Schlpholweg bij het vliegveld wordt door de weggebruikera herhaaldelijk genegeerd De aanwezigheid van het vliegveld, de geringe breedte van de rijweg en het zeer intensieve verkeer ma ken het uit een oogpunt van verkeersveilig heid noodzakelijk, dat aan het stopverbod de hand wordt gehouden. Overtreders wor den bekeurd. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. heeft bij Bergumerdam de nieuwe brug over het kanaal GroningenIJsselmeer officiéél in dienst gesteld. De brug betekent een verbetering voor het wegverkeer, maar ook voor de scheepvaart, daar zij een door- vaarthoogte van 7.40 m. heeft. De doodstraf ls geëist tegen de 42-jarige gewezen onderluitenant der Staatspolitie E. D. uit Zeist. Hem waren talrijke arrestaties, mishandelingen en moorden ten laste gelegd, gepleegd in het Noorden des lands. Levenslange gevangenisstraf is geëist tegen de Duitser Miiller, wie ten laste was gelegd, dat hij in het concentratiekamp Vught talrijke gevangenen heeft mishandeld, waar door 42 personen om het leven gekomen zijn. De doodstraf was geëist tegen J. van den A. uit Ginneken, die met een radiozender berichten uit het bevrijde Zuiden aan de Duitsers had overgebracht. Het Bijzondere Hof in Den Bosch veroordeelde hem tot 20 jaar gevangenisstraf. Te Vlierden. gemeente Deurne, is het landhuis „De Hees" afgebrand. Volgens de politie is hier sprake van brandstichting. C. V. uit Hilversum, tegen wie reeds driemaal de doodstraf was geëist, omdat hij Engelandvaarders aan de Duitsers had ver raden, is door het Bijzondere Hof in Den Bosch tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar J. Moerkerk en W. Moer kerk—Finson. Lange Poellaan 2 te Haarlem, hoopt op 2 November zijn gouden bruiloft te vieren. De heer N. Treurniet te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen medicijnen. Dinsdag 19 October zal in het Wijkge- bouw der Nederlands Hervormde Gemeente aan de Leidsestraat 20 zendeling Rasmus Schmidt vertellen van zijn werk in Suriname. Een film en lichtbeelden zullen het gespro kene toelichten. Mej. J. A. v. d. Giessen, hoofd van de Chr. kleuterschool te Beverwijk heeft een benoeming in gelijke betrekking te Sneek aangenomen. Tot lid van het bestuur van het Strand schap Zandvoort is aangewezen dr. D. L. Kedde, pharmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid te Amsterdam. Zijn plaats vervanger is de heer M. J. N. Schuurman, pharmaceutisch inspecteur te Scheveningen. Ds. J. W. v. d. Does te Monnikendam heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem van Aalsmeer in de vac. van ds. H v. d. Linde, die naar Amsterdam vertrok, aangenomen. De klok aan de Dreefsehool aan de Heemsteedse Dreef is van nieuwe wijzers voorzien, welke des avonds, evenals de wijzerplaat, electrisch worden verlicht. Op 28 October zal de heer K. Voskuil in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond te Heemstede op een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid spreken. De afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging houdt op Maandag 18 October de eerste bijeenkomst in het win terseizoen. Vertoond zal worden in het ge bouw der vereniging van Vrijzin-'- Her vormden de film „Het mooiste ter wereld". Een aantal landen heeft een filmstrook ge leverd, waarin het mooiste van het land op het gebied van landschap. stedenbouw, folklore, techniek of industrie wordt uit gebeeld. STANDPLAATS PHOENIXTERREIN BIJ DE PARKLAAN IEDERE AVOND 8 UUR BRILLANTE VOORSTELLING Wegens overweldigend succes en door de vele aanvragen om plaatskaarten hebben H.H. Burgemeester en Wethouders van Haarlem goedgekeurd, dat het GROTE TWEEMASTENCIRCUS zijn voorstellingen PROLONGEERT tot MAANDAG 18 OCTOBER a.s. Zaterdag- en Zondagmiddag 3 uur GROOT MATINEE Prijzen der plaatsen: f 1.— tot f 3.50. Kinderen in de middag voorstelling OP ALLE RANGEN HALF GELD! Voorverkoop plaatskaarten: Sigarenmagazijn TUnion (A. Schipper), Kruisweg 17, Haarlem, telefoon 12888 en aan de circuscassa's vanaf 10 uur 's morgens. tl?. Jongens blijven JWkaN jongens Hun schoenen hebben het zwaér te verduren, dag in, dag - uit. Geef zulke wildemannen schoenen die ertégen kunnen Sterker dan andere ennét sa goedkoop EN MATRASSEN OPMAKEN, BIJVULLEN NIEUW OVERTREKKEN Bij afspraak op één dag heen en weer. Ook weer voorradig DUBBELE DIVANBEDDEN merk „Durant"" zeer practisch voor kleinbehuisden. Verwulft 9 Gr. Houtstr. 62-67 - Tel. 10657 HUWELIJK Als U werkelijk een gelukkif huwelijk wenst ean te gaan, wendt U dan In vol ver trouwen tot: „MENTOR"- Bemlddelingekantoren Ir* Den Haag, Pornonalaan 80, Tel. 393848. en Amsterdam- Z„ Beothovenstraat 18, Tel. 21747, één der grootste en meest betrouwbare organi saties op dit gebied, met zoor vele relaties in alle beschaafde kringen door het gehele land. Mensenkennla en ervaring, gepaard gaande met uiterst zorgvuldige In dividuele behandeling, waar borgen U de grootste kans op succes. Kostel. inl. wor den U gaarne, onder strikte geheimh., in blanco couvert, toegezonden. Spr.uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 'eavonds Ma., Dl., Wo. 7-9 en volgens afspraak. Geen bemiddeling aan heren tonder positie of Inkomen. BEKENDMAKING, Te Haarlem is, bij besluit van de Minister van Justitie, evenals in elke plaats waar een bureau van het Neder landse Beheersinstituut is ge vestigd, een Commissie heersconflicten benoemd, die tot taak heeft klachten doch in het algemeen slechts over nog lopende zaken tt onderzoeken en daarna, in dien geen oplossing in der minne kan worden gevonden de Minister rapport uit te brengen, die dan de behan deling der klacht zal over nemen. Indiening van een klacht schorst de termijn van be roep, bedoeld bij art. 43 van het Besluit Vijandelijk Ver mogen, niet. klachten om trent in bruikleen of anders zins afgestane meubilaire goederen, vallende onder de Vorderingsbeschikkingen der Ministers van Financiën en Justitie dd. 6 Mei 1946, be horen in het algemeen niet bij de Commissie te worden ingediend. Slechts schriftelijke en be hoorlijk gemotiveerde klach ten. welke een duidelijke vermelding van naam, voor naam. beroep en woonplaats van de klager bevatten, kun nen in behandeling genomen worden. Zij moeten inge diend worden aan het kan toor van de secretaris, Jans- weg 52, Haarlem. Namens de Commissie Mr. C. E. MULLER, Voorzitter De vereffenaar van de N V. Comm. en Assur. kantoor van Halem en Co. in liquida tie; gev, en kantoorhouden- de te Haarlem, deelt mede dat vanaf heden conform het bep. ex. art. 56E W. v. K. ge durende 3 maanden, zowel in 't voorm. kantoor van voormelde N.V. te Haarlem, als ten kantore van 't Han delsregister aldaar, ter inza ge voor een ieder ligt een exemplaar van de door hem, aldaar gedeponeerde reke ning en verantwoording. Haarlem, 8 Oct. 1948. Hoera! De VIM-bus heeft weer haar vooroorlogse metalen bodem! Zet zo'n bus VIM gerust op natte plekken.... 't hindert niet. Muurvast, on aantastbaar voor water, blijft de metalen bodem zitten. Nu is 't met VIM nóg prettiger werken Vraag erom en bedenk.... de grote bus is het voordeligst. VM 75-024 Leer nu goed bridgen vol gens het beroemde, CUL- BERTSON-systeem op onze gezellige cursus in Rest MUNNIKS, Gr. Markt 10, Donderdags van 8-10.30 u. Vanaf half 8 nog gelegenheid tot inschrijving. Bridgeschool CASTELEIN Praktljkexam., L.O. Conver satie, Privé- en Clublessen C. F. VAN KOOTEN. Leraar Fr. M.O en Eng. M.O. Kam. Onnesstr. 15. Tel. 27650 OP DONDERDAG 14 October a.s. des avonds 8 uur houdt de Heer v. Velsen, Dir. van de RHETOR CLUB in de blauwe zaal van Hotel Lion d'Or Kruisweg 44 te Haarlem een voordracht over oorzaken en opheffing Cursisten zullen de onbegrijpelijke resultaten demonstreren. Toegang vrUü! Toegang vrUü! Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866 I- en 2-pers. opklapbedden. Divanbedden. Engelse Ledi kanten. Eiken ombouwen en blank eiken. Bedstellen enz. Dames laat Uw spiraal verbouwen tot Opklapbed. als nieuw leru8- Monsterkamers ORIONWEG 8. H.-N., TEL. 23932. Te huur gevraagd c^. 4 kamers, met tel., liefst C.V.. voor kantoor, te Haarlem of omstreken- Jeursen, le Emmastraat 10, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3