Haarlems Dagblad Dr. Van Mook vraagt ontslag Tabaksbonnen Frankrijk en Engeland blijven op Duitse ontmanteling aandringen Alle ontwapeningsvoorstellen naar een subcommissie verwezen Taxichauffeur werd bijna slachtoffer van berucht misdadiger Franse stakingen nemen langzaam af 1| 53e Jaargang No. 19065 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. üoncferdag 14 Öc toiler 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Hohert Peereboom m «Dprcttjtc 'Daarlnnscttc Courant (anno 165:6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Ter bevordering van evenwicht en harmonie" Hedenmiddag om half drie Bataviase 1 tijd werd te Batavia volgens Aneta of- cieel medegedeeld, dat dr. Van Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 November. Hieraan werd toegevoegd dat de officiële aanvaarding van dit ontslag nog niet uit Den Haag werd ontvangen. Van gezaghebbende zijde werd verklaard', at het tegenwoordige Nederlandse kabinet an zijn totstandkoming af het standpunt eeft ingenomen, dat een verandering in de ersoon van de vertegenwoordiger der [roon in Indonesië wenselijk was voor de er wezenlij king van de regeringspolitiek net betrekking tot het Indonesische pro- leem. De besprekingen ten aanzien van lit punt in Den Haag tijdens het recente ezoek van dr. Van Mook aan Nederland rerden onderbroken door het nieuws van e communistische opstand op Java, het- een de plotselinge terugkeer van dr. Van look noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richtlijnen iet zijn veranderd, meende dr. Van Mook onder de huidige critieke omstandig- eden een volledig evenwicht en harmonie de betrekkingen tussen de regeringen an Nederland en Indonesië een absolute loodzaak zijn. Daarom besloot hij tot het ndienen van zijn ontslag, ingaand op een vroeg mogelijke datum. Volgens de hier an het woord zijnde gezaghebbende zijde de Nederlandse regering dezelfde mening oegedaan. Aneta vernam nog, dat dr. Van Mook ijn ontslagaanvraag op Maandag j.l. heeft igediend. „Het Dagblad" bericht, dat hij it ontslag verzocht heeft met ingang van November a.s. Dit blad meldt voorts, dat r. Beel ten spoedigste naar Indonesië zal irugkeren. Het „Bataviaas Nieuwsblad" schrijft in en hoofdartikel over het heengaan van dr. fan Mook: „Kon men tot voor kort de wijze, waarop Ie landvoogd werd „ontslagen" en weer aangenomen" bezwaarlijk elegant noemen, le manier, waarop in de laatste tijd over et hoofd van de heer Van Mook werd on- erhandeld en beslist, wijst op een misken- ling van primaire staatsrechtelijke en an- ere verhoudingen, die door geen zichzelf especterende bewindsman kon worden ge- olereerd. Dr. Van Mook heeft de enig ïogelijke consequentie getrokken", aldus 'iet Bataviaas Nieuwsblad. Geen Haags commenfaar (Van onze -parlementaire redacteur) Men was hedenmorgen in Den Haag nog iet in staat commentaar te leveren op het ericht dat de luitenant-gouverneur-gene- aal dr. H. J. van Mook het voornemen te ennen heeft gegeven heen te gaan. Het lijkt ons niet uitgesloten dat dr. Van look, ontevreden over het geringe contact lat de laatste tijd tussen Den Haag en iatavia bestaan heeft, er langzamerhand enoeg van heeft gekregen en nu zijn hoge lost verlaten wil. Aneta heeft uit Batavia e mededeling, dat dr. Van Mook wil heen- laan, bevestigd en tevens gemeld, dat de federlandse regering het ontslag nog niet anvaard heeft. Deze laatste toevoeging is ^begrijpelijk. De luitenant-gouverneur- eneraal zou namelijk om zijn ontslag moe- en verzoeken aan H. M. de Koningin. Dit ebeurt schriftelijk. Het verzoek is nog niet ©tvangen, zodat zelfs nog niet officieel be tend is, dat dr. Van Mook wil heengaan, aat staan dat men heeft kunnen kennis lemen van zijn motieven. Eerst als het officiële verzoek is binnen- Opstand in Tapanoeii verwacht Op 6 October is in de residentie Tapanoeii n het republikeinse gebied van Sumatra, e staat van beleg afgekondigd door de epublikeinse legerleiding en het werk- omité uit de volksvertegenwoordiging al- laar, aangezien er in Noord-Tapanoeli elk genblik een aanval door opstandelingen /ordt verwacht, aldus meldt een commu- liqué van de dienst Legercontacten. Voorts wordt gemeld dat heden door pas- erende vliegtuigen is geconstateerd, dat op «orterreinen ten ëoorden van Tjepoe iranden woeden. Zowel op het terrein Ka- fengan als te Lodok stond tenminste één iron in brand. Dr. Patijn in de economische commissie De Nederlandse gedelegeerde in de eco- iomische commissie van de UNO, dr. C. J. 'atijn heeft gisteren de voorstellen van iusland, India en Pakistan om de Indo- lesische republiek uit te nodigen zitting te lemen in de economische commissie voor izië en het Verre Oosten, verworpen. Waarom deze vreemde voorkeur voor een 'erdeeld Indonesië? vroeg hij zich af. „Is iet omdat de sterke communistische in vloeden aldaar al het mogelijke doen om Tede en orde te verstoren?" {United Press) gekomen zal de Koningin kunnen over wegen of zij het ontslag aanvaardt. Zoals men weet, aoht men het niet verstandig dr. Van Mook van zijn functie te ontheffen, voordat de federale interimregering ge vormd is. Met belangstelling wachten wij dus af welk besluit men nemen zal. Als de federale interim-regering er eenmaal is, vervalt de functie van dr. Van Mook auto matisch. Er moeten dus wel zeer dringende redenen bestaan om de landvoogd voor het scheiden van de markt te laten vertrekken. Setyadjit gesneuveld? Volgens onbevestigde berichten zou Setyadjit, voormalig vice-premier in het kabinet-Sjarifoeddin, en een der leiders van de met de PKI gefusioneerde socialis tische partij van Sjarifoeddin, tijdens zui veringsoperaties yan het republikeinse leger zijn gedood. Het bericht vermeldt niet, waar zulks zou zijn geschied. voor één week Aanwijzing voortaan gelijk met levensmiddelenbonnen Van 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voe dingsmiddelen worden bekend gemaakt. In de bonnenlijst van 21 October zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October tot en met 6 November. Daarom worden voor de week van 17 tot en met 23 October van de tabakskaart de bon Tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak en van de gecombi neerde kaart de bon Tabak 119 voor één rantsoen sigaretten of kerftabak aange wezen. Aanmaning van Amerikaanse zijde tot beperking van het program De administrateur van het plan-Marshall, Hoffman, heeft Woensdag tweemaal een bezoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, om te spreken over de Britse bezwaren tegen inkrimping van "het ontmantelingsprogram voor de Britse zóne van Duitsland. Averell Harri- man, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de organisatie voor-economische samen werking in Europa/was bij het onderhoud tegenwoordig. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat Hoffman en Bevin nog niet tot een overeenkomst omtrent de ontmanteling in West-Duitsla'nd gekomen zijn. Men denkt, dat Bevin en Hoffman elkander van hun standpunt op de hoogte hebben ge bracht en beloofd hebben opnieuw hun re geringen te polsen. Naar verluidt heeft Hoffman sterk aangedrongen op beperking van het ontmantelingsprogram. Bevin zou zich niet bevoegd geacht hebben met de voorstellen van Hoffman accoord te gaan. Naar men meent te weten, is hij van oordeel, dat met de aanspraken op schadevergoedingen van de kleinere Westelijke mogendheden rekening ge houden moet worden. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart, dat Frankrijk een snelle ontmanteling wenst van de Duitse fabrie ken die als herstelbetaling zijn aangewezen. Frankrijk is het in deze geheel met Enge land eens. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, aldus het communiqué van het mi nisterie, heeft niettemin erkend, dat in bepaalde bijzondere gevallen de ontmante- lingslijsten moeten worden herzien in dier voege, dat rekening wordt gehouden met het onbeduidende voordeel of zelfs het na deel, dat het overbrengen van bepaalde machinerieën zou kunnen hebben. De mi nister heeft doen uitkomen, dat fabrieken van oorlogsmateriaal en de fabrieken op het gebied van verboden of beperkte in dustrieën onder alle omstandigheden met voorrang dienen te worden ontmanteld en Vrijdag Berlijnse kwestie in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal Vrijdag bijeen komen voor bespreking van de Berlijnse kwestie. De „neutrale groep" in de raad zal Vrijdag geen voorstel doen. Voorzitter Bramuglia verklaarde, dat geen besloten bijeenkomsten van de zes „neutralen" zou den plaats hebben en dat de kwestie ver der openlijk in de raad behandeld zou worden. Wel zal elk der zes „neutrale" delegaties op eigen rekening een voorstel kunnen in dienen. Men verwacht, dat de drie Weste lijke mogendheden met een eigen voorstel zullen komen, wanneer er geen ander wordt ingediend. De Veiligheidsraad zal vandaag bijeen komen ter bespreking van de Palestijnse kwestie. De Verenigde Staten hebben op deze bijeenkomst aangedrongen. als. herstelbetaling uitgeleverd. De minister heeft verklaard, dat zowel in het belang van Duitsland als in dat van de landen die recht op herstelbetalingen hebben, al deze werkzaamheden zo spoedig mogelijk moe ten worden uitgevoerd en beëindigd. Berlijns stadsbestuur verhuisd naar Britse sector Het college van burgemeester en wet houders van Berlijn vertrok Woensdag uit zijn vergaderplaats in de Sovjet-sector naar West-Berlijn. nadat een communistisch lid van het college, dat verleden week door het college ontslagen was. getracht had zijn zetel weer in te nemen. Waarnemend burgemeester Friedensburg verdaagde de zitting en deelde mede dat later op de dag in de Britse sector verga derd zou worden, naar het voorbeeld van de gemeenteraad, die reeds eerder verhuisd is. Hierdoor zou dan de splitsing van het Berlijns stadsbestuur in een Westelijke en Oostelijke afdeling volledig zijn door gevoerd. De drie communistische leden van het college deelden mede dat zij de vergadering in de Britse sector niet zouden bijwonen. (United Press). Eén dag gevangenisstraf voor reserve zee-officier In Mei 1940 gaf hij zijn schip aan de Duitsers over Voor de Zeeuwse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft terecht gestaan de luitenant ter zee der tweede klasse der Koninklijke Marine-reserve S. B. uit den Haag, wie ten laste was gelegd, dat hij op 17 Mei 1940 in Zierikzee het onder zijn bevel staande vaartuig Hr. Ms. O S 1 aan de vijand had overgegeven, in plaats van naar Engeland over te steken of het vaartuig onbruikbaar te maken. B. had van zijn veertiende jaar af op de koopvaardijvloot gevaren en was in 1940 nog niet lang in marinedienst. Hr. Ms. O S 1 was een licht bewapende sleepboot met een bemanning van zes koppen. Tijdens zijn militaire dienstperiode had B. een opleiding bij de infanterie genoten Zijn ervaring als marine-officier was dus uiteraard niet groot. Op Vrijdagmorgen 17 Mei 1940 had B. reeds geruime tijd op orders gewacht van het Marine-commando Zeeland. Deze orders bleven uit, hoewel hij tevoren zijn positie had doorgeseind. Dezelfde morgen was hij nog in contact geweest met enkele Franse torpedobootjagers, die in de richting Engeland vertrokken. B. had zijn schip te gering geacht om van nut te kunnen zijn, zowel voor de Engelsen als voor de Duit sers. Hij was naar Zierikzee opgestoomd met als gevolg, dat de Duitsers onderweg het schip in beslag namen. B. nam voor het Hof de volle verant woordelijkheid op zich en gaf toe, zelf standig tot daden te hebben moeten over gaan. Hij erkende zijn fout, die hem altijd is blijven hinderen. De procureur-fiscaal requireerde een ge vangenisstraf van acht dagen en het ver bod om bij de gewapende macht te dienen. Het Hof veroordeelde B. tot een gevange nisstraf van één dag met ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Hem werd het recht van cassatie verleend. De politieke UNO-commissie beleefde nog een laatste duel De politieke commissie der UNO heeft met algemene stemmen een sub-com missie in het leven geroepen ter be studering van de voorstellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van de „ontwapenings-impasse". De aan de sub-commissie voorgelegde voorstellen luiden als volgt: Sovjet-Unie: beperking der bewapening met een-derde door de grote vijf en uit banning van atoombommen. Groot-Brittannië: steun van de Algemene Vergadering voor het standpnt van de Wes telijke meerderheid, dat geen ontwapening mogelijk is voordat een sfeer van vertrou wen is geschapen. Libanon: terstond instelling van een in ternationaal lichaam voor controle op de ontwapening, staande onder de Veiligheids raad, doch niet vallend onder het veto recht, waarna ontwapening voor een-derde gedurende een jaar door de grote vijf, waarbij de beperking gebasseerd wordt op de sterkte der gewapende machten in 1945. Syrië: de UNO stelt een termijn betref fende ontwapening, door de Veiligheidsraad instructie te geven de bestudering van het probleem voort te zetten. El Salvador: het probleem van de ontwa pening voorleggen aan de commissie voor de atoomenergie. Frankrijk: oprichting van een internatio naal contrölelichaam tot onderzoek van de verklaringen, door alle mogendheden af te leggen over de sterkte van haar gewapende macht, waarna „progressieve en evenwich tige" ontwapening. België: een amendement op de Britse re- Vriendelijh verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per c 1 October de abonnementsprijs per kwar-1 taal verhoogd van f 4,— tot f 4,25 per j ■post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die j het oude bedrag nog remitteerden, wordt I vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te j maken op postrekening 273107 (Haarlems I Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. De voormalige stafchef van het fascistische Italiaanse leger in Abessinië, Graziani, heeft tijdens de behandeling van zijn zaak voor het zuiveringshof, dat hem beschuldigt van collaboratie met de vijandhoog van de toren geblazen en weinig blijk gegeven van inzicht ten aanzien van zijn medewerking aan de aggressieve politiek van Mussolini. Hij heeft thans verzocht weer te worden erkend als maarschalk en door een krijgsraad te worden berecht. Op de tribune be vonden zich tijdens de behandeling talrijke neo-jascisten, die de maarschalkbij tijd en wijle toejuichten. Graziani voor het hof. Een Haagse taxichauffeur en twee wachtmeesters van de rijkspolitie hebben te Pijnacker een zeer beruchte misdadi ger, de 26-jarige P. A. U. uit Rotterdam te pakken gekregen. Maandagmorgen stond de Haagse taxi chauffeur J. H. van B. voor het Staats spoorstation te wachten op een vrachtje. Een man in een gehavend costuum ver langde een wagen, die hem dadelijk naar Venlo kon brengen. Het moest een nieuwe auto zijn. Chauffeur Van B. reed een gloednieuwe wagen en kreeg daardoor deze passagier. Deze verklaarde, dat hij een ongeluk gehad had met zijn vracht auto en nu naar Venlo moest om onder delen te halen. Hij wilde echter eerst nog even zijn baas opzoeken in Den Haag. Verschillende cafés werden bezocht, doch de baas was niet te vinden. De passagier besloot toen maar naar Venlo te rijden. Op het Rijswijkse plein te Den Haag zag hij echter nog een kennis, die ook de- Deze week is in Londen weer de aloude jaarlijkse processie van de leden der Engelse rechterlijke macht gehouden, een schouwspel dat kleur en romantiek brengt in de grijze herfststemming van de wereldstad. De deelnemers, gehuld in hun kleurige toga's en met de befaamde krullenpruiken op. onderweg naar de St. Michael-mis, een speciale dienst die in de Westminster Abdij ter gelegenheid van deze plechtigheid wordt opgedragen. zelfde richting uit moest. Deze bleek later een taxichauffeur uit Breda te zijn, die U. uit Breda naar Den Haag gereden had. Onderweg was zijn wagen defect geraakt. De Haagse taxichauffeur werd door zijn collega uit Breda, die U. volkomen ver trouwde, er van overtuigd dat zijn passa gier „safe" was, waarvan deze laatste ge bruik maakte om 15 van hem te lenen. Daarna vertrok het gezelschap via Breda naar Venlo, waar U. de rekening kreeg van de rit van Breda naar Den Haag, die echter niet betaald werd. In Venlo bleek de „baas" ook niet te zijn. U. belde op en kwam terug met de boodschap, dat hij dadelijk naar Hilver sum moest. Onderweg beval hij zijn chauf feur op bepaalde punten langzaam te rij den en lifters mee te nemen. Chauffeur Van B. herinnerde zich de onprettige er varingen van collega's op dat punt en weigerde. Hij is er thans van overtuigd, dat hij aan deze weigering het leven te danken heeft. De lifters zijn zeer waar schijnlijk telefonisch gewaarschuwde kor nuiten van U. geweest. Ook in Hilversum waren de onderdelen voor de vrachtauto niet te vinden, Dan maar naar Leeuwarden. In Leeuwarden logeerden beiden in een hotel op rekening van de baas. Dinsdagmorgen vertrokken zij zonder te betalen. U. had de kamers voor drie dagen besproken en de hötel- eigenaar had dus geen argwaan. Van Leeuwarden reden zij weer naar Venlo. „Nou moet de baas het zelf maar weten", zei U., „ik ga naar huis". Hij woonde in Delft, vertelde hij, doch toen hij daar des. avonds bij een huis aanbelde, deed niemand open. „Mijn vrouw zal in Pijnacker zijn bij familie. Laten wij daar maar eens gaan kijken". In Pijnacker reden zij wat rond. De chauffeur was doodmoe van deze lange tochten en had door het gedrag van zijn passagier argwaan gekregen. Toen U. dan ook naar een afgelegen boerderij wilde, ontmoette hij een nachtelijke patrouille van de rijkspolitie. Hij stopte, schijnbaar om de weg te vragen, doch in werkelijkheid om de aandacht van de politie op zijn pas sagier te vestigen. De list gelukte. U. werd overgebracht naar het politiebureau te Pijnacker. Door het opgeven van een valse naam probeerde hij nog zich er uit te red den, maar zijn ware identiteit werd spoedig vastgesteld. Hij bleek enige weken ge leden uit het Huis van Bewaring te Breda ontvlucht te zijn en werd door vele politie- instanties in ons land gezocht wegens goud en veesmokkelarij aan de Belgische grens, diefstal van vee en talloze oplichtingen. Doodstraf voor Poos en Slagter Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeelde heden L. Poos en M. Slagter, twee voormalige Haagse politie ambtenaren, conform de eis tot de dood straf. Door hun toedoen verloren tientallen Nederlandse verzetslieden in Duitse con centratiekampen of voor een vuurpeloton het leven. DE NEDERLANDSE STAATSSCHULD. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg de Nederlandse binnenlandse staatsschuld op 1 Augustus 7.372 millioen tegen 7.407 millioen op 1 Juli. De buitenlandse schuld bedroeg op 1 September 1887 millioen tegen 1886 millioen op 1 Augustus. De vlottende bin nenlandse schuld daalde van 12.249 mil lioen op 1 Augustus tot 11.883 millioen solutie, dat de algemene vergadering van mening is, dat „aanvaarding van het Sovjet voorstel geen nut heeft, daar hierin niet wordt aangegeven welke soort van bewa pening beperkt moet worden." Dagelijks duel Tevoren was er nog een woorden-duel te noteren tussen de Engelse afgevaardigde sir Hartley Shawcross en de Rus Malik. Shawcross vroeg of de Sovjet-Unie, ten einde het internationale vertrouwen te her stellen, bereid was „de geheime vijfde co lonne die poogt de economie van vele lan den te ontwrichten, terug te roepen". „Eén land", aldus Shawcross, „staat in ternationale controle op de atoomenergie en de ontwapening in de weg. De voor naamste factor bij het huidige gebrek aan vertrouwen is het geloof, dat de Sovjet- Unie veel meer mensep onder de wapenen heeft dan voor haar vredesbehoeften nood zakelijk is." Hij verzocht de Sovjet-Unie onmiddel lijk de volgende maatregelen te nemen: Laat correspondenten van bladen zich vrij in de Sovjet-Unie bewegen; laat diplo maten reizen zoals zij dat mogen in „be schaafde landen": laat de handelsluchtvaart vrij; laat Engeland een diplomatieke mis sie en een consulaat hebben te Kief en Minsk; verbied onze couranten niet; laat ons radio-uitzendingen uitwisselen; laat ons toeristen uitwisselen en laat onze vol ken vrienden worden; laat ons studenten uitwisselen. In zijn antwoord karakteriseerde Malik de rede van Shawcross als „33 procent in menging in binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie, 33 procent „tamtam" zonder iets concreets te zeggen en 33 pro cent verklaringen, die al door Wisjinski be antwoord waren." Hiermede is het vruchteloze debat in de politieke commissie voorlopig uit. Scandinavische defensies worden verder gecoördineerd De ministers van Defensie van Zweden en Denemarken worden Donderdag in Oslo verwacht, om met die van Noorwegen be sprekingen te voeren over samenwerking bij de defensie van Scandinavië. Resultaat der bijeenkomst zal waarschijnlijk zijn de instelling van een „commissie van toezicht" op de gezamenlijke Scandinavische defen sie, waartoe besloten is op een bijeenkomst vorige maand van de ministers van Bui tenlandse Zaken der Scandinavische lan den te Stockholm. Reuters diplomatieke correspondent seint nader: Diplomatieke waarnemers te Londen menen, dat de bijeenkomst der ministers van Defensie van de Scandina vische landen van belang zal zijn voor het vaststellen van het tijdstip van eventuele stappen van de Verenigde Staten betref fende het tot stand brengen van een for mele militaire alliantie tussen Amerika, Canada en West-Europa. In kringen die in nauw contact staan met de Noorse en Deense ambassades te Londen wint de mening veld, dat de span ning in de huidige internationale situatie een besluit Van de Scandinavische landen, om zich bij het treffen van veiligheids voorzorgen bij de andere West-Europese landen te voegen, zal bespoedigen. Men houdt er zelfs ernstig rekening mede, dat wanneer Zweden op het behoud van zijn neutraliteit blijft staan, Denemarken en Noorwegen individueel hiertoe zullen over gaan. Hiertegenover staat echter, dat men Zweden als verreweg de sterkste be schouwt van de Scandinavische groep. Van andere zijde, zowel in als buiten Zweden, betoogt men, dat ingeval van een conflict tussen de grote mogendheden een neutrale controle over de strategische in gang van de Baltische zee voor het Westen van groter waarde zou zijn dan een for mele alliantie met de Scandinavische landen. op 1 September, de vlottende buitenlandse schuld daalde van 466 millioen op 1 Augustus tot 451 millioen op 1 Septem ber. De vorderingen van 's rijks kas liepen terug van 2891 millioen op 1 Augustus tot 2439 millioen op 1 September. In Lotharingen werd een overeenkomst bereikt Woensdagavond is een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor de staking van mijnwerkers en arbeiders der staalbedrij ven in Lotharingen geëindigd is. De sta king heeft vier weken geduurd. De over eenkomst is gesloten tussen een arbitrage comité en de minister van Arbeid, Daniel Mayer. Volgens de overeepkomst wordt een loons verhoging van tien procent toegestaan. Ver der zullen de wei'kgevers aan de arbeiders een lening verstrekken van 2500 francs, in maandelijks termijnen van 500 francs terug te betalen na half Januari 1949. Er zullen geen représaille-maatregelen tegen de stakers worden genomen, doch de stakingsdagen zullen niet worden uitbe taald. Voorts zullen de arbeidersgezinnen speciale toewijzingen steenkool en aardap pelen ontvangen. In de meeste Franse havens hebben ha venarbeiders 24 uur lang gestaakt uit sym pathie met het half millioen mijnwerkers en andere arbeiders die nog staken. Te Bordeaux was het werk zo goed als neer gelegd en te Duinkerken was de staking compleet. Het hoofdkantoor van de spoorwegen te Parijs heeft medegedeeld, dat in het Oosten van het land de stations Charleville, Mo tion en Lumes door posters bezet worden gehouden. De expressedienst van Parijs naar Charleville is stopgezet. Het verkeer in het Oostelijke gebied zou verder normaal zyn. De staking in de'kolenschachten, die tien dagen oud is, duurt nog voort, alhoewel een verbetering werd gemeld in het steenkool- gebied van de Moezel. Conflicten in België? De arbeidersklasse in België roert zich, na de betrekkelijke rust, die de sociale vrede tijdens de zomermaanden met zich bracht, opnieuw en de laatste dagen komen uit alle delen van het land berichten bin nen over nieuwe looneisen. Hoewel men in het algemeen nog in het stadium der onderhandelingen verkeert, is men in kringen der Belgische vakvereni gingen van mening, dat de huidige verhou ding tussen lonen en prijzen onvermijdelijk tót sociale conflicten moet leiden. WISSELENDE BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Morgen overdag wis selende bewolking met enkele plaatse lijke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Iets kouder. 15 October: Zon op 7.04 uur. onder 17,47 uur Maan op 17.18 uur, onder 3.49 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1