c J Het nijpende woningtekort in Haarlem Nieuwe Uitgaven Sportprogramma's voor Zondag PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA De kleine wereld Wereldnieuws DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Belangrijke verklaringen van de Directeur van de Wederopbouw in Noordholland Het woningtekort in Haarlem wordt steeds nijpender! Enige weken geleden ver zekerde de directeur van het Huisvestings bureau der gemeente ons, dat de tijd zelfs gauw aanstaande is, dat er met geen mo gelijkheid nog meer nieuwe woonruimte gevonden kan worden, want dan is alles wat nog voor dubbelbewoning in aanmer king kan komen bezet. De gemeenteraad heeft bij de behande ling der begroting in Juni besloten een commissie ad hoe te benoemen met de op dracht zich te beraden over het woning- probleem en voorstellen te doen om tot een verbetering te komen. Met belangstelling wordt het resultaat van dit werk tegemoet gezien. Wij zijn aan het rekenen gegaan om een verklaring te vinden voor de ongunstige positie waarin Haarlem gekomen is. De oorlogsverwoestingen hebben daarop slechts weinig invloed gehad. Het aantal vernielde en op eis der Duitsers afgebroken wonin gen beloopt slechts 100. Op 1 Januari 1940 had Haarlem 38.119 woningen, zodat dit slechts een vermindering van 0.3 be draagt. Het aantal totaal vernielde wonin gen was in de getroffen gebieden natuur lijk in verhouding veel groter, in Zeeland 8.5 in Zuidholland 6.69 Het woningtekort in Haarlem is evenwel een gevolg van de buitengewone sterke toeneming van het aantal inwoners. Onderstaand staatje is daarvan een be- wys: Aantal inwoners: 1 Jan. '40 1 Jan. '48 Toeneming Nederland 8.833.977 9.714.057 9.94% N.-Holland 1.691.251 1.793.966 6.07% Amsterdam 800.594 813.914 1.66% Haarlem 140.468 158.715 12.98% Haarlem slaat dus een record! Er is een vergelijkend percentage voor het woningtekort vast te stellen als wij als basis nemen de toeneming der bevol king en de vernietiging der woningen in de oorlogsjaren. Nederland: 3.75% der huizen van 1940 vernietigd, bevolkingstoeneming 8.84 Woningtekort 12.4 Noordholland: 2.7 vernietigd, bevol kingstoeneming 6.7%.Woningtekort 8.28%. Haarlem: 0.3 vernietigd, bevolkings toeneming 12.98 Woningtekort 11.75 Het woningtekort in Haarlem is dus, niet tegenstaande er zeer weinig oorlogsschade was, bijna even groot als het gemiddelde voor Nederland, waar van de 2.2Ó4.000 huizen die er in 1940 waren, er 82.600 door oorlogsgeweld geheel vernietigd zijn. Haarlem herbergt 1/62 van de totale be volking van Nederland. In aanmerking ne mende dat de Wederopbouw voor 1949 de bouw van 38.000 nieuwe woningen garan deert, zou men dus zeggen dat Haarlem bij een verdeling gebaseerd op het woningte kort. aanspraak zou kunnen maken op een bouw-volume van ongeveer 600 huizen. Over dit jaar kreeg Haarlem 350 huizen toegewezen. Toen wij daarover een onderhoud had den met de heer H. Meyerink, hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland, zei deze evenwel: Aanvankelijk heeft de Wederopbouw, dat is trouwens toen ook gepubliceerd, het voornemen gehad de nieuwe woningen toe te wijzen op grond van 't grootste woning tekort. Men hoopte daar'door te bereiken dat de achterstand van de gemeenten die er het slechtst aan toe waren in 1953 zou ingehaald zijn, om dan te kunnen overgaan tot een meer gelijke verdeling. Het is even wel noodzakelijk gebleken van dit systeem af te zien. Nu is het zo dat in verhouding het meest gebouwd mag worden in de door de oorlog zwaar getroffen gebieden. O.a. in Velsen en in Zandvoort. Het wordt na melijk billijk geacht en voor een goede gang van het economische leven noodzakelijk, dat die gemeenten zich weer kunnen her stellen. Dit systeem heeft tengevolge dat gemeen ten die niet zwaar getroffen zijn, dus ook Haarlem, aanvankelijk wat op de achter grond komen. Maar zo vervolgde de heer Meyerink ik wil geenszins de waarde ontkennen van de door u op tafel gebrachte cUfers. Gaarne geef ik zelfs de verzekering dat ik, zoveel mij dit mogelijk is, wil medewerken om de bouw van meer nieuwe huizen in Haarlem te bevorderen. Aanvankelijk zal het bouwvolume dat voor 1949 aan Haarlem zal worden toege wezen, niet hoog zijn. Maar laat de ge meente spoed met de bouw van de toege wezen woningen betrachten, dan zal er een nieuwe toewijzing voor Haarlem het gevolg van zijn. Het ligt op de weg van Haarlem om in de eerste tijd vooral huizen te bouwen die voor dubbelbewoning geschikt zijn. Die tellen voor het bouwvolume slechts voor één huis. maar er zijn toch twee gezinnen in onder te brengen. Als over misschien 10 jaar de toestanden op woninggebied weer De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Werken van Schu- brt 10.00 Morgenwijding. 10.20 Engels orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen van Wolf. Ravel en Schumann. 11.05 „De beste jaren van ons leven". 11.25 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht 12.33 Sportpraatje. 12.45 Pianowerken van Chopin. 13.15 Platen. 13.20 Musetteorkest. 13 50 Balletmuziek. 14.00 Kookkunst. 14.20 Platen. 15.00 Ons volk in zijn dichters: 15.20 Trio's van Dvorak en Ibert 16.00 Vioolsonates. 16.30 Tussen 12 en 16 17.00 Orgel. 17.20 Muziekcauserie. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Geschiedenis van de provincie Utrecht. 20.05 Vierhandig pianospel (Mozart en Dvorak) 20.30 Dr. H. Faber: ..Wat gaat Amerika voor ons betekenen?". 21.00 Gevr. platen. 21.30 Luisterspel «Kermis der IJdelheid" (IV). 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonische muziek. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Werken van Engelse componis ten 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Zie kenbezoek. 11.40 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Kinderliedjes uit verschillende landen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Orkest. 13.50 Van man tot man 14.00 Symphonische muziek. 15.25 Pla ten. 16 00 Ziekenbezoek, 17.00 Na schooltijd. 17.15 Pianoduo. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Promenade-orkest en Corry Bijs ter. sopraan 18.30 Kwartetten van Mozart 19.i5 P T T. en de soldaat overzee. 19.30 Pla ten. 20.05 De gewone man. 20.12 „Missa Brevis" van Kodaly. 20,50 Bijbels luisterspel. 21.40 Franse liederen. 22.05 Piano. 22.37 Actualiteiten. 23.15 Gebed. 23.45 Platen. wat normaler geworden zijn, kunnen die twee gezinswoningen veranderd worden voor één gezin, bijvoorbeeld voor grote ge zinnen, of voor een middenstandwoning. Er moet over het algemeen snel ge bouwd worden, want daardoor wordt een vlot verloop der zaken bevorderd. Er zijn wel gemeentebesturen ik zeg dat in het algemeen die bij mij komen klagen over de geringe toewijzing, maar achteraf blijkt soms dat het toegestane bouwvolume niet eens volledig verbruikt is. In Velsen en Zandvoort wordt thans veel gebouwd. Dit zal ongetwijfeld zo ver volgde de heer Meyerink tengevolge hebben dat Zandvoorters en Velsenaren, die nu in Haarlem wonen, .in hun werk- gemeente een huis krijgen. Daarvan zal Haarlem natuurlijk profiteren, want dan komt er immers woonruimte voor anderen open. Belangrijk was nog de verklaring van de heer Meyerink, dat hij verwacht dat in de komende 3 a 4 jaar aan Haarlem zoveel huizen zullen worden toegewezen dat het dode punt bereikt wordt. Nu is het aantal huizen dat gezet wordt nog niet voldoende om de normale aanwas der bevolking op te vangen, maar dat zal dan wel zo zijn. Eerst dan kan men beginnen met in te lopen op het woningtekort. Er zullen in 1949 in ons land een 7000 montage-woningen gezet worden die voor een groot deel op de fabrieken worden klaar gemaakt. Voorlopig zijn die evenwel niet voor Haarlem. In Noordholland komen daarvoor in het bijzonder in aanmerking Den Helder en Velsen. Den Helder omdat men daar zit met een tekort aan arbeids krachten en Velsen omdat daar grote hopen puin liggen, die uitstekend bij die bouw te gebruiken zijn. Prof. Dr. A. J. P. van den Broek, Ontwikkelingsgeschiedenis van den mcnsch 2e druk De Erven F. Bohn N.V. (V.U.B.). Haarlem. Er zijn drie klassen waarin men de meeste populariserende of wel: voor de ontwikkelde leek geschreven boeken kan plaatsen. In de eerste is de schrijver met vastbesloten tred de ivoren toren der deskundigheid afge daald. en hij heeft beneden zijn lezers om zich verzameld. Hij wrijft zich in de handen en babbelt er op los. zorgvuldig een pose handhavend van „we zijn maar doodgewone jongens onder elkaar". Hij gebruikt graag metaphoren, die ontleend zijn aan het leven van de meest voorkomende huisdieren of aan gezinsspelletjes. De kring om hem is meer verbaasd dan verheugd, maar hij praat tot het eind en bestijgt dan zijn toren weer in een wolk van sociale deugdzaamheid. Zulke boeken zijn onleesbaar. In een andere klasse bevindt zich de des kundige met de begaafdheid om zaken, die hemzelf alledaags vertrouwd zijn, in min of meer vanzelfsprekende taal- en gedachten- vormen te herscheppen in levend Nederlands. Hij vergt van zijn lezer niet meer dan een mate van gerede intelligentie en de bereid heid ongebruikelijke gedachtenwegen te begaan, maar ook niet minder, en daarvoor moet hij wat vakkundig het puurste is soms al verloochenen. Zulke boeken zijn de vreug de van de ontwikkelde lezer, die zich tot dilettant opwerpt. In de laatste klasse houdt zich de geleerde op, die niet van zins is jan en alleman illusies te verschaffen omtrent de toegankelijkheid van de wereld der weters. Oordelend dat kennis in moet dringen of niets is dan wijs neuzen], biedt hij zijn stof aan in een vorm, die zijn mede-vakman eenvoudig noemt. Zulke boeken zijn zeer, zeer moeilijk. Uiteraard is het ene onderwerp makkelij ker voor de leek te behandelen dan het andere. Prof. van den Broek, die de ontwik keling van de mens volgt van bevruchting tot geboorte, had het moeilijk. In ieder geval, aangenomen al dat hij de leek wilde voor lichten. die leek moet wel een medisch of biologisch student zijn, of anders grimmig voornemens zich deze kennis te veroveren. S. M. 1070 betonnen palen met een gezamenlijk gewicht van 6% millioen kilogram zijn nodig om het nieuwe koelhuis van Blauwhoedenveem-Vriesseveem te dragen, dat aan. de Merwedehaven te Rotterdam wordt gebouwd. Over enkele wekenhoopt men met het inheien van de vijftien meter lange palen gereed te zijn, waarmee in April van dit jaar werd begonnen. Op de achter grond ae nieuwe loodsen, die bijna gereed zijn. Het Zondagsrijverbod Voorstel van de K.N.A.C. tot beperkte ontheffing De K.NA..C. heeft zich opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek, het Zondagsrijver bod op te heffen en daarbij tevens een nieuw voorstel ingediend. Indien de over heid niet tot opheffing wenst over te gaan, vraagt de K.N.A.C. een gedeeltelijke ont heffing te verlenen aan hen, die geen Zon dagsvergunning bezitten, met dien ver stande, dat bepaald wordt, dat het ver boden is des Zondags van een personen auto gebruik te maken buiten de grenzen van een zeker district. Zulk een districts indeling zou aan de omstandigheden kun nen worden aangepast door als grondslag de provinciale grenzen te nemen, waarbij naar behoefte een of meer provincies tot district zouden kunnen worden samenge voegd. De controle wordt zeer vereenvou digd, aldus het voorstel, omdat slechts be hoeft te worden toegezien, dat in elk district motorrijtuigen met bepaalde provinciale kentekenen zijn voorzien van een ont- heffingsbewijs. Op deze manier zouden autobezitters Zondags in beperkte mate van hun wagen gebruik kunnen maken. Een ton schade door brand bij Bat'a in Best Door een felle brand is Woensdag de rubber-regeneratie-afdeling van de Bat'a schoenenfabrieken te Best in de as gelegd. De bedrijfsbrandweer wist na twee-en-een- half-uur het vuur te blussen. De schade wordt op 100.000 geschat. De productie ondervindt door de brand geen stagnatie. Duits weekblad beledigde Nederlands vorstenhuis Aan het met Britse licentie te Hannover verschijnende weekblad „Der Spiegel" is door het Britse militaire bestuur een ver schijningsverbod voor twee weken opge legd als gevolg van een door de Nederland se regering tegen het blacl ingediende aan klacht naar aanleiding van een artikel over de troonswisseling in Nederland, dat 25 Augustus verscheen. De Nederlandse re gering had geprotesteerd tegen de „bele digende strekking" van het artikel. PSEUDO-IMPORTEUR WIST 365.000 LOS TE KRIJGEN. De politie heeft in Den Haag een 45- jarige koopman aangehouden, die er van verdacht wordt, zijn relaties voor honderd duizenden guldens te hebben opgelicht. Na de bevrijding vertelde de koopman, dat hij enorme winsten zou kunnen maken met het importeren van gedistilleerd, als men hem de daarvoor benodigde gelden wilde lenen. Van vijftien personen ontving hij in totaal f 365.Ó00. De geldschieters kregen soms gedistilleerd en een enkele keer het geleende bedrag met een belangrijke som als winst terug, maar meestal kwam de koopman dan na enkele weken een nieuwe lening sluiten. Enkele geldschieters kregen evenwel argwaan en mengden de politie in de zaak. die weldra ontdekte, dat de koopman het geld voor andere doeleinden gebruikte, dan waarvoor het hem was ver strekt. Rotterdamse rederij pleegde deviezen fraude Na een accountantsonderzoek, dat maan den heeft geduurd, is te Rotterdam een in gewikkelde deviezensmokkelarij tot klaar heid gebracht. Tegen veertig verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Omstreeks Maart van dit jaar bekeurde de rivierpolitie de gezagvoerder van een kustvaartuig wegens smokkelarij. De kapi tein verklaarde dit te doen voor een rederij te Rotterdam, die met coasters de vracht vaart uitoefende op Scandinavië, België. Spanje en Portugal; zij kweekte daar met haar vrachten deviezen. Teneinde relaties te gerieven, die er om vroegen, werd gele genheid gegeven met deze kustvaartuigen reisjes te maken. Buiten de officiële devie zenpot om werd dan door de rederij een soort credietbrief meegegeven, waarop in België en Portugal buitenlandse valuta kon worden geïncasseerd. Het bedrag kon aan de rederij tegen de officiële koers in Ne derlandse munt worden vereffend. Ook is het een enkele maal voorgekomen, dat een relatie werd geholpen aan Zwitserse francs. Aangezien de rederij zelf geen tegoed had in Zwitserland, hielp het de cliënt via een andere relatie. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat op deze wijze 300.000 Portugese escudo's, evenveel Belgische francs en ongeveer 4000 Zwitserse francs werden opgenomen. De passagiers van de coasters bekostigden niet alleen hun reis en verblijf, maar brachten ook tapijten en wijn mee. In Rotterdam liet men het voorkomen, alsof het hier een cadeautje voor thuis betrof. IN VRIJHEID GESTELD. De heer L. J. van W„ waarnemend di recteur van de stichting Nederlands Kunst bezit is op last van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage voorlopig in vrijheid gesteld. Hij was 1 Mei gearres teerd, omdat hij er van verdacht werd verduisterd te hebbpn. Internationale economische conferentie Voorstel van de Partij van de Arbeid Van onze correspondent te Londen) De Partij van de Arbeid heeft bij het Comisco, het in November 1947 te Antwer pen gestichte comité der internationale socialistische conferentie, welke min of meer een voortzetting is der vroegere Tweede Internationale, voorgesteld een spe ciale conferentie te beleggen der economi sche deskundigen uit de verschillende so cialistische partijen van de West-Europese landen. Indien het plan op de eerstvolgende ver gadering van het comité welke op 3 De cember in Londen plaats vindt, wordt goedgekeurd, zal de conferentie waar schijnlijk begin volgend jaar in Nederland worden gehouden. De bedoeling is op deze conferentie, die door kleine groepen experts zal worden voorbereid, de vraagstukken der interna tionale economische samenwerking te be handelen, waarbij ook aan de orde zal ko men het enigszins op de achtergrond ge raakte probleem van het internationale beheer van de Ruhr- en andere industrieën, waarover in Juni van dit jaar te Wenen de discussies begonnen. Een ander onderwerp zal zijn een normalisering der nationale transportsystemen. De socialistische par tijen zullen voorts ervaringen uitwisselen, welke in de diverse landen zijn opgedaan met de nationalisatiepolitiek. Het Nederlandse voorstel beoogt vooral de bij het comité aangesloten partijen tot grotere activiteit aan te sporen bij de ont wikkeling van denkbeelden, welke kunnen bijdragen tot een grotere Europese eenheid. HERBEREKENING DEMOBILISATIE- UITKERINGEN. De directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland deelt ons mede, dat na 1 November 1948 geen verzoekschriften voor herberekening van de reeds genoten demobilisatie-uitkerin gen meer in behandeling genomen zullen worden van hen, die tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 zijn gedemobiliseerd. Be langhebbenden dienen zich vóór deze datum met een verzoekschrift te wenden tot de afdeling A 2 van het ministerie van Oorlog, Mauritskade 19, 's-Gravenhage. PRIJZEN VAN SPECERIJEN OPNIEUW VASTGESTELD De prijzen van specerijen zijn enkele malen aan veranderingen onderhevig geweest. Thans gelden de volgende prijzen, waarin voor enkele specerijen prijsverlagingen zijn ver werkt van 2 tot 16 cent per 100 gram. Kaneel kost ten hoogste 33 cent per 100 gram onge- malen, 35 cent per 100 gram gemalen los. 28 cent per blikken of cartonnen strooier van 50 gram. 41 cent per flesje van 50 gram, 16 cent per blikken of cartonnen strooier van 25 gram en 12 cent per flesje van 25 gram. Kruidnagelen kosten ongemalen los 13 cent per 100' gram, gemalen los 15 cent per 100 gram. 18 cent per strooier, 14 cent per flesje van 50 gram, 11 cent per strooier, 7 cent per flesje van 25 gram. Venkelzaad kost onge malen los 12 cent en gemalen los 14 cent per 100 gram. Gemberwortel kost 27 cent onge malen los en 29 cent gemalen los per 100 gram. Tenslotte mag cardamon ten hoogste f 1,80 ongemalen los en f 1,82 gemalen los per 100 gram kosten. Voorts zijn de maximumprijsregelingen voor gistings- en synthetische azijn inge trokken. Wielrennen Voorbereidingen voor tweede Ronde van Nederland Er worden voorbereidende maatregelen getroffen voor de organisatie van de tweede Ronde van Nederland, waarvoor als data zijn aangevraagd 14 tot 22 Mei 1949. De tech nische organisatie van deze tweede ronde van Nederland is in handen van de heren Kuckelkorn (Maastricht) en Meys (Valken burg). De organisatie zal op een andere leest zijn geschoeid dan dit jaar. Tenslotte zou het de bedoeling zijn in het aanstaand seizoen op initiatief van België een ronde van de Benelux te organiseren, in de maand Juni, ongeveer drie weken na de ronde van Nederland. Veertien étappes zou de wedstrijd groot zijn. te verdelen over elf dagen, waarvan vijf étappen in Nederland zouden vallen. De heer Kuckelkorn heeft in beginsel zijn steun aan dit plan toegezegd, doch is van mening, dat de ronde van Ne derland voor gaat. Voor de Beneluxwedstrijd zouden twaalf ploegen worden aangeworven, drie van België,' drie-van Nederland, een van Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Italië en Zwitserland en wellicht nog een gemengde ploeg. Dammen Haarlemse Damclub Voor de eerste klas competitie won HDC 2 van DCIJ 2 met 146. De onderlinge wedstrijden werden voort gezet. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: G. EisingJ. P. v. Ejjk 11; N. BlomJ. P. v. Eijk 11. Eerste klasse: J. BoerkoelJ. Otter 20: H. W. v. RhoonH. Lindeman 20. Tweede klasse: H. Lodewijk A. J. Oremus 02; C. J. MoesJ. v. Hou wingen 20; K. BoschJ. Zijlstra 02; G. ValkemaA. Akersloot 02. In het veteranen-tournooi heeft C. P. Heek van Damclub Haarlem de eerste prijs ge wonnen. De stand luidt thans: gesp. gew. rem. verl. p. 8 6 2 1. C. P. Heek8 2. I. Risseeuw 10 3. W. de Goede.... 10 4. H. A. v. Abs.... 7 5. R. C. Broekmeijer 9 6 J. L. Versteeg8 3 11 3 11 3 7 Voetbal „Vliegende Vogels" viert vierde lustrum De successen in de schoolvoetbalcompetitie van school 38. thans P H van der Levschool, in het jaar 1928 werkten dermate insoire- rend op enige ouderen, dat men op 30 Octo ber 1928 besloot tot oprichting van een voetbalclub over te gaan. Zo ontstond Vlie gende Vogels. Tot de oprichters behoorden de heren J. Soeverein Sr., J. Schildwacht Sr. en G. Smaling. De heer Souverein overleed tijdens de bezetting in Duitsland, de heer Schildwacht verliet de vereniging, maar de heer Smaling maakt nog deel uit van het bestuur. Moeilijkheden bleven de club niet be spaard. Het ruime kleedhuis werd tegen het einde van de oorlog door de bezetters be woond en het was daarna niet weer te ge bruiken. Ook het terreinprobleem vormt bij na iedere week een punt van bespreking op de bestuursvergadering. Ondanks de moei lijkheden groeit Vliegende Vogels nog steeds. De toeloop van leden is zo groot, dat indien men over voldoende speelgelegenheid zou beschikken zeker nog drie elftallen aan het reeds bestaande aantal van zeven zouden worden toegevoegd. Sedert 1938 komt het eerste elftal uit in de vierde klasse van de KNVB. Hoewel steeds een goede plaats op de ranglijst werd inge nomen is men er nog niet in geslaagd het kampioenschap te behalen. De volgende tien leden zijn twintig jaar aan de club verbonden: A. Angenent, J. Hirs, W. Hirs, D. van de Klashorst, H. Koopmans, R. Kroder. P. Souverein, J. Souverein, A. van de Smissen en G. Smaling. Deze leden zullen op een feestavond worden gehuldigd. Het programma van de Kon. Nederlandse Voetbalbond luidt volgens de Sportkroniek: District I, eerste klas: StormvogelsXerxes; Blauw WitADO. De VolewijckersSparta; 't GooiAjax; HaarlemSVV. Tweede klas B: ZFCOSV: Alcmaria VictrixUW; West Frisia—TOG: SDW—Hercules; Watergraafs meerDe Kennemers. Derde klas: BKC WE; HelderBeverwijk; KinheimAlkm. Boys: DEM—Schagen; De Meer—Zandvoort- meeuwen: AalsmeerTerrasvogels; DCG Bloemendaal; SchotenZSGO; Halfweg Swift; OWO—HFC. Vierde klas: WB— SDZ; DVAV—DCO; DSS—IEV; NEA—DIO; EHSSloterdijk ZRC—THB; Spaarnevogels ASVK: Onze Gezellen—Lijnden; Rodi— Spaarndam; Sint PancratiusWD; ETO Ripperda. District H, eerste klas: Hermes DVSDFC; Zeeburgia—DWS; DHC—EDO; Feijenoord—KFC; Neptunus—VSV. Tweede klas A: VelsenCVV; ScheveningenQuick; FortunaEmma; RCHDCV; RFCUVS. Derde klas A: LFCTYBB; Alphen—HBC; HillinenTonegido. Vierde klas A: BSM Teylingen; Lisse—Rouwkoop; WSBHille- gom. Zaterdagmiddagcompetitie: SVJ-IJmui- den; KennemerlandZCFC; Lisser Boys RCL. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: eerste klas A: DIO 2 Waterloo; EDO 3—RCH 5: Haarlem 3a— Zandvoortmeeuwen 4; HFC 3Geel Wit; ADO '2o 2Kinheim 2. Eerste klas B: RCH 4 Nieuw Vennep; Beverwijk 2Haarlem 4; DSK—Terrasvogels 2; ConcordiaDEM 2: Schoten 2EDO 4. Tweede klas A: Halfweg 2Heemstede. THB 2Hoofddorp Boys; DCO 2DSK 2; Zandvoortmeeuwen 5DSS 2; Ripperda 2HFC 4. Tweede klas B: TYBB 2Haarlem 5; Kennemers 4Waterloo 2; WB 3—Schoten 3; WE 2—WH; Storm vogels 3VSV 4. Tweede klas C: Bloemen daal 3Vogelenzang: Hillinen 2Vliegende Vogels 2; RCH 6—HBC 3; ETO 2—HFC 5: SpaarnestadHillegom 2. Tweede klas D: Schoten 4DIO 3 Haarlem 6TYBB 3; Be verwijk 3Ripperda 3; Onze Gezellen 2 Stormvogels 4; Kennemers 5Kinheim 3. Zaterdagmiddagcompetitie, afdeling A: SIZO 2Kinheim; IJmuiden 2VEW: Tweede JeugdKennemerland 2; ETOVVRA; Te- lefoniaZandvoortmeeuwen. Ter gelegenheid van het jubileum van de Kon. Nederlandse Hockeybond wordt in Amstelveen een tournooi gehouden, waarvan het programma luidt; Zaterdag 2 uur: België Frankrijk; 3.30 uur: NederlandGroot Brittannië. Zondag 1 uur, verliezersronde. 2.30 uur NederlandBelgië (dames). 4 uur eindstrijd. Het programma van de KNKB luidt; Eerste klasse: Koog ZaandijkBlauw Wit; WesterkwartierArchipel; SwiftRohda; OosterkwartierDED. Tweede klasse A: AWOlympia; Excel sior— Amum; Sport Vereent—Aurora; DTV KCN. Derde klasse A: KVDRoda; Watervliet Nieuw Flora; OKVZKC; Oosterpark KVH. Derde klasse C: GiraffesOBZB; KCO BEP; VictoriaDSV; Animo ReadySoes- terkwartier, 2.15 uur. Reserve le klasse: Blauw Wit 2DTV 2; KZ 2Swift 2; Oosterkwartier 2SVK 2, 12 uur; Westerkwartier 2Archipel 2. Reserve 2e klasse: Aurora 2Rohda 2; Amum 2—Olympia 2; ZKV 2Amsterdam Zuid 2; Sport Vereent 2Blauw Wit 3, 12 u. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld; Eerste klasse: Oosthoek 1Aurora 3. Tweede klasse: Onder OnsWatervliet 3; Sport Vereent 3Aurora 4; Nieuw Flora 2 Oosthoek 2: Oosterkwartier 5Oosterkwar- tier 4. Derde klasse: Watervliet 4Water vliet 5; THB 3—Animo Ready 3; Haarlem 2— DVS 1. Ruitersport Jaclitrit in de duinen Aanstaande Zaterdagmiddag zal voor het eerst na de oorlog in deze contreien weer een jachtrit worden gehouden. Het wordt een lichte jacht door de duinen, die georgani seerd is door de Haarlemse Rij en Jacht- vereniging, en die de nodige hindernissen zal bevatten. De „meet" is achter Huize Over- Bentveld aan de Zandvoortselaan, de „kill" bij Kraantje Lek. De jacht wordt voorgere den door de heer V Klep. 32. Want ineens was Panda een licht opge gaan. Hij dacht aan alles wat La Bandera hem verteld had, over de opstand, die zou uitbre ken. En nu snapte hij ook, dal Joris hem al- I leen uit de gevangenis had gehaald om zich i van zijn geld meester te maken En Bandera die dat gemerkt had. was natuurlijk bang ge worden dat hii alles zou verraden en luid daarom de soldaten achter hem aan gestuurd. Nee, Panda vond, dat het zijn plicht was om onmiddellijk de president van Candonia te gaan waarschuwen voor het gevaar, dat hem boven het hoofd hing. In de verte zag hij het paleis van de president reeds liggen, maar toen hij naderbij gekomen was en de hoge trap wilde 1 beklimmen, versperde een boos uitziende schildwacht hem de weg. En of Panda nu al bij hoog en laag verzekerde, dat het een kwestie van hel hoogste belang gold, de schildwacht liet zich niet vermurwen en bleef Panda de toe-1 'ong tot het paleis weigeren. Panda dreigde, lat de president hem zeket zou laten ge vangen zettenals hij hoorde, wat er gebeurd j was, doch niets maakte indruk ov de man. j Doch plotseling klonk er ergens op straat een j verward geschreeuw en de schildicachl wendde j een seconde het hoofd om. om te zien, wat er i aan de hand was, en van dat ogenblik maakte Panda gebruik om langs hem heen te glippen, het paleis binnen. Een album Daar is uit een verloren hoek van zolder een album te voorschijn gekomei een album met groene bladeren rond e< rode bloem op de buitenkant. Een stukji oude tijd wordt jong als men hem open slaat. Er gaat een kleine vergeten wereli' open. In de sleuven van de grijze bladj zijden zijn kaarten gestoken, zij vertelle allemaal wat van een dierbare dode tïj< Zij hebben hun eigen verhaaltje mensen en ervaringen die men vergetf heeft door de drukte der jaren. Er zijn veel kaarten met fonkelend) bloemstukken, waaronder schuin in goudei letters staat: Hartelijk Gefeliciteerd. Da kwam zo ieder jaar terug, er waren altiji veel mensen die blij waren als een ande; 'n jaartje ouder was geworden. Hartelijï gefeliciteerd, dat lieten zij dan weten, veel geluk met het feit dat ge weer een jaartjs dichter bij uw einde zijt gekomen. Maaij zij bedoelden het goed, zij stuurden platts keurige bloemen op een kaart. Tulpen in paars en kanariegeel, zedig en stijf in er grasgroen vaasje. Dat waren bloemen niet verwelkten, dat was een gelukwei die kleur hield. Hier, in deze album staai zij nog te bloeien, en de gouden lettei zijn niet dof geworden. Hoe dikwijls heei men u al kunnen feliciteren? De jaren hebben zich aaneen geregen terwijl di< album vergeten in zijn donkere hoek lai Wij zijn zo vaak hartelijk gefeliciteerd worden met gouden letters dat we er mi en oud van zijn geworden. Een verjaardai is een stap naar de dood. Hartelijk gefeli citeerd. Er- zijn ook veel Gelukkige Nieuwjaai bij. Daar staat een rozig varken op zijl achterpoten een grote kalender overeind ttj houden, een kalender met 1 Januari eropj Het varken lacht zo bevallig als dat kan met een varkensgezicht en in zijn pooj klemt het een hoefijzer. Een varken me; een hoefijzer, dat moet het toppunt var: goede wensen zijn. Daar is een ander<f kaart met twee kinderen, zij zijn aange kleed als oude mannetjes met slipjas, bol hoed en bril. Zij kijken elkaar aan also! zij alles van het leven afweten, zij kijken te wijs en te ervaren voor hun leeftijd. En zij dragen samen een grote witte enve-, loppe met schreeuwend rode lakzegels) Daar mo'et al dat geluk voor het nieuwtj jaar inzitten. Want de gouden letters ei onder zeggen: Gelukkig Nieuwjaar. Zij hebben niet veel uitgehaald al di( kaarten met varkens en geluksbrieven. He: waren niet allemaal van die gelukkige jaren, zij waren niet allemaal van roze marsepein als dat varken. Maar het w< goed bedoeld. Wij zijn er blij mee gewees toen we ze thuis gestuurd kregen. Wij zijl er mee in onze schik geweest dat ven mensen aan ons dachten tegen Oud en Nieuw. We zullen hem een kaart sturen zeiden zij, dat zal hem plezier doen. Het deed hem plezier, hij beleefde zijn ge noegen aan die hoefijzers en die lachende varkens met fluwelen broekjes aan. En nu, na jaren, komen de goede wensen van de goede mensen uit de donkere hoek en de stoffige album. Waar zullen ze nu zijn. die Gerritten en Jannen en die Marietjes en die Ella's, die kaarten schreven met hun hart en hun pen? Zij lopen te bukken onder hun jaren, zij hebben geen tijd meer om kaarten met gouden letters te kopen Zij lopen ergens op de wereld die zo klein is dat we elkander misschien nog wel eens tegenkomen. Dan zeggen we gedag en gaan ons weegs. Zonder elkander hoef ijzers te geven. Zo stuurt het leven de mensen elk hun eigen kant op, zij hebben daar zelf niets over te zeggen. Maar in deze album, die wij voorzichtig weer dicht doen en opbergen, heeft het leven zelf niets meer te zeggen, daar staat het stil, daar kunnen wij het gevangen houden. Om er nu en dan eens wat vergeten liefde uit te plukken, als eeuwig frisse bloemen. L. Achter het gordijn. Alle Joegoslavische studenten, die in Polen studeren, zijn thans teruggeroepen naar aanleiding van een protest van de Poolse regering, waarin gezegd werd, dat Poolse stu denten in Joegoslavië „in politieke in trigues" waren betrokken. De Poolse studenten in Joegoslavië zijn Dinsdag vertrokken. Naar het Westen. Uit Wenen wordt ge- gemeld, dat de Hongaarse zaakgelas tigde, Garzulai, en twee leden van zijn staf Dinsdag de legatie verlaten hebben en niet zijn teruggekeerd. Zij zouden „naar het Westen" gevlucht en ver dwenen zijn, nadat twee functionarissen van het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken en een majoor van politie waren gearriveerd om een on derzoek in te stellen. Geblokkeerde apen. Het bestuur van de Berlijnse dierentuin heeft medegedeeld, dat de apen in de dierentuin deze win ter een broek en een vestje zullen dra gen, wanneer de „blokkade" van de stad blijft voortduren, daar het kolen- rantsoen, dat per luchtbrug wordt aan- voerd, te klein is om de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplossing gevonden. Nederlandse agenten. Naar AFP uit Praag mededeelt, zal de medicus J. Schmid, die ervan wordt beschuldigd militaire geheimen te hebben medegedeeld aan de „agenten van de Nederlandse In lichtingendienst" Van Dam en Jan Ruiter, op 22 October te Praag voor een militaire rechtbank verschijnen. Post en zegels. André Malraux, generaal de Gaulle's secretaris voor propaganda, heeft bekend gemaakt, dat in een cam pagne van 3V2 week ongeveer 3.250.000 propaganda-zegels zyn verkocht. De zegels droegen een leuze ten gunste van de generaal en kostten 50 francs per stuk. Zij brachten 162.500.000 francs op. Malraux verklaarde, dat generaal de Gaulle twee millioen brie ven heeft ontvangen, waarvan er slechts 9000 beledigingen bevatten. Avondklok. Te Detroit (V.S.) is een avond klok ingesteld die middernacht begint en van toepassing is op kinderen onder de 17 jaar, Als namelijk kinderen na mid dernacht zonder geleide op straat wor den aangetroffen, worden de ouders gestraft met een boete van 15 dollar of dertig dagen gevangenisstraf. Het stads bestuur heeft deze avondklok goedge keurd als een actie tegen jeugdmisda digheid. Bloot. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard dat de berichten, als zou president Truman op 1 Decem ber bij het Congres een wetsontwerp indienen waarbij hem volmacht wordt verleend om. zo zulks onverwijld moet geschieden, de algemene mobilisatie af te kondigen, van alle grond ontbloot zijn.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2