c J „Radar is te populariseren zegt men op „Waveguide Decca^plaatsbepallng wordt geperfectionneerd Italiaanse ambtenaren teleurgesteld Seizoen 1948 viel nog mee DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 3 In Noord wijk staan plannen voor een kleinere radar apparatuur op stapel Van een onzer verslaggevers) De laatste weken is er op vier plaat sen in Denemarken koortsachtig ge werkt aan de voltooiing van de „Decca- chain", die daar morgen, in gebruik genomen wordt. „Decca" staat voor een van de meest vernuftige vindingen, die zich tijdens de laatste wereldoorlog hebben ontwikkeld en, gelijk zoveel andere opzienbarende vindingen op D-day haar première beleefde. Het stelt de kapitein van elk varend schip in staat, op 'n paar meter nauwkeurig, zijn plaats te bepalen, mits hij zich onder het bereik van een aantal zen ders bevindt, die zonder ophouden een sterk signaal uitzenden, dat aan boord met behulp van wijzerplaten wordt ge registreerd. Op een speciale kaart, waar de onzichtbare „lijnen" staan aan gegeven, die elke zender de lucht in stuurt, is zelfs de nautische leek in staat af te lezen, waar hij zich op de Noordzee bevindt. Tot nu toe is namelijk slechts de Noord zee onder dit lijnenspel gelegd, maar dank zij een gestage uitbreiding van het aantal zenders, wordt de reikwijdte van „Decca" steeds groter. Vrijdag komt het Deense zendercomplex in werking en dan is de plaatsbepaling verzekerd binnen een straal van 300 mijl met als middelpunten een bij I Londen opgesteld zendstation en het Deense complex. Wanneer mettertijd ook de Schotse „chain" werkt, ligt niet alleen de hele Noordzee, maar ook een aanzienlijk ge deelte van de wateren om Schotland onder de Decca-straling. En dat met die drie honderd mijl de kracht van de Decca- zenders nog niet is uitgeput, bewijst het verhaal van de Oranje, die ter hoogte van Portugal al de signalen van de Engelse chain opving en daarmee hoogst nauwkeu rig haar positie kon bepalen. „Radar voor iedereen". Het Nederlandse Radar-proefstation in Noordwij k, dat voor Nederland de Decca- installaties verzorgt, heeft op dit moment nog heel andere projecten onder handen. Zoals de naam al aanduidt, ligt de hoofd bestemming van het station, dat zich onder de naam „Waveguide" een vertrouwde positie bij koopvaardij, marine en in theorie ook bij de visserij heeft verworven, op het terrein der Radar-onderzoekingen en de geesten zijn in Noordwijk dan ook al geruime tijd bezig geweest met de vereen voudiging van de radar, dat magische oog van de moderne scheepvaart. Een grote, thans nog normale radar-apparatuur komt op zo'n 35.000,—, een bedrag, dat dus ten enen male onbereikbaar is voor de „kleine koopvaardij" en de visserij. Men is van de gedachte uitgegaan, dat het mogelijk moet zijn, de radar in zoverre te populariseren, dat ook deze kleine boten er gebruik van kunnen maken. Daarbij moet natuurlijk de essentie van de Radar haar feilloosheid bewaard blij ven, maar de reikwijdte van de apparatuur zou iets omlaag gebracht moeten worden. Een „grote" radar tast tot op een afstand van 30 mijl eventuële obstakels af; men stelt zich voor de „goedkope" radar een acht-mijls-bereik te geven, waarmee coas ters en trawlers vermoedelijk meer dan te vreden zouden zijn. In Noordwijk verkeren deze plannen reeds in een vergevorderde staat, zodat men ons een termijn van een jaar kon noemen, waar binnen dit project te verwezenlijken zou zijn. Heen en weer in de mist. In dit verband is het voorbeeld van de Belgische coaster „Topaas" het vermelden waard. Met zijn 600 ton onderhoudt dit scheepje een geregelde groente- en fruit- dienst van Oostende op Engeland. Dank zij de Radar-installatie aan boord heeft de kapitein het onlangs gepresteerd, ln een dikke mist heen en weer te varen met een lading, die „haast had". Het is geen won der, dat de „Topaas" het aanbod van spoed- verzendingen lang niet kan afwerken Verder heeft ook een IJslandse trawler Radar aan boord, zodat hij als convooi- trekker bij slecht weer optreedt en de andere, in zijn zog varende vissers, de kos ten van de installatie graag mee dragen. Punt drie, dat aandacht verdient in de toekomstplannen van het Noordwijkse Radarproefstation, is de toepassing van zo genaamde „corner-reflectoren" langs de Nieuwe Waterweg. Men wil de boeien langs deze drukbevaren route van speciale op standen voorzien, die op het radarscherm van een voorbijvarend schip direct' her kend kunnen worden en op die manier de plaatsbepaling vergemakkelijkten, ook wan neer de Rotterdamse haven door mist of slecht weer moeilijk te bereiken is. Op den duur zou dit systeem te verwezenlijken zijn in de vorm van een kustbebakening en men zou wellicht deze „radarbakens" in een bepaald en afwisselend patroon kunnen opstellen om de herkenning te vergemak kelijken. Dat een dergelijk, goed herkenbaar reflecterend veld voor het gebruik van radar onmisbaar is, kan men consta teren, wanneer men het proefapparaat in huize „Waveguide" op een markant landhuisje tegen de Noordwijkse duin helling afstelt. Het menselijk oog ziet dit gebouwtje direct, maar doordat het tegen de glooiing is gebouwd, „kijkt radar er over heen". Daarentegen vor men de IJmuidense Hoogovencom plexen een ideaal silhouet voor een radarapparaat en de bakens, die men voor een verre toekomst in het hoofd heeft, zouden dus door een speciale opstelling van weerkaatsende vlakken, Hoogoventjes in plaats van landhuisjes moeten zijn. Deze drie brandpunten der belangstelling worden bij voortduring bestudeerd door competente technici, die met hun ervaring reeds een schat van gegevens hebben op getast in de registers der Nederlandse ex perimentele radar, die eigenlijk het stadium van de (kostbare) praktijk al lang voorbij is, op weg naar een (goedkoper) algemeen gebruik in de scheepvaart. Vrijdag komt het Deerne DECCA-zender- complex in bedrijf en het zal niet zo lang meer duren of ook de Schotse zenders gaan werken, zodat dan de hele Noordzee, een deel van de Atlantische Oceaan en de helft van de Oostzee voor de „plaatsbepalende stralen" van de DECCA-zenders bereikbaar zijn. De 9 Muzen Marguerite Couperus De voordracht kunstenares van het folkloristische lied Mar- guérite Couperus zal Vrijdag 14 October in de Stadsschouwburg te Haarlem optreden voor de Vereniging „Geloof en Wetenschap". De pianiste Bets Nederkoorn zal begeleiden. Na haar succes op het Internationaal Ro tary Congres in Harrogate, is Marguérite Couperus uitgenodigd deze maand in de Britse Midlands op te treden. Franz Léhar ernstig ziek. Frans Léhar, de Oostenrijkse componist die de muziek voor „Het vrolijke weeuwtje" schreef, ligt zwaar ziek in zijn woning te Bad Ischl bij Salzburg. René Benjamin t. In de loop van de vorige week overleed op 63-jarige leeftijd de Franse schrijver René Benjamin, die voor de eerste wereldoorlog in de „Echo de Paris" in een serie brillante litterair-sociologische reportages blijk gaf van zijn aangeboren polemische gaven. In 1915 publiceerde hij zijn oorlogsverhaal Gaspard waarmee hij de Goncourt-prijs won. Tussen de catastrofen van 1914 en 1939 liet hij zijn sarcasmen los op de democratische instellingen van een zieltogend Europa: „De klucht van de Sorbonne", „Ezels en dema gogen" en „De wichelaars van Genève". Het wekte dus geen verwondering dat hij in 1940 de zijde van de Vichy-clique koos, nadat hij zijn laatste gal over de Derde republiek in „Le printemps tragique" had' geuit. Na de oorlog werd hij met zijn medestander Sacha Guitry niet langer als lid van de „Académie Goncourt" erkend. Gevallen. Jacques Prévert, de bekende Franse schrijver van toneelstukken en sce nario's onder meer voor films van Marcel Carné is gisteravond te Parijs van de tweede verdieping van de studio van de Franse omroep op straat gevallen. Hij ver keert in levensgevaar. Nico van Suchtelen 70 jaar Deze maand zal de letterkundige Nico van .Suchtelen zeventig jaar worden. Jhr. dr. Nico van Suchtelen werd 25 Octo ber 1878 te Amsterdam geboren. In 1890 gingen zijn ouders naar Hannover, waar zijn vader eigenaar van een kalkfabriek werd. In deze omgeving ontwaakte van Suchtelen's liefde voor de natuur en kwamen zijn lite raire gaven tot uiting in de bewerking van •allerlei sprookjes voor poppentoneel. Nadat zijn vader de onderneming had geliquideerd vervolgde hij zijn middelbare studie op de H.B.S. te Haarlem. In 1897 deed hij zijn eindexamen en stu deerde daarna voor het staatsexamen, dat hij een jaar later aflegde. Van Suchtelen liet zich als student in de wis- en natuurkunde aan de Amsterdamse Universiteit inschrijven, maar zijn liefde voor de letteren verging niet. Hij kwam in contact met dr. Frederik van Eeden en woonde een tijdlang als kolonist op „Walden". In deze periode publiceerde hij zijn eerste verzen. Na een studiereis door Italië legde Van Suchtelen het candidaatsexamen in de schei kunde af, doch zijn belangstelling voor socio logische- en economische kwesties deed hem van studie veranderen. In 1905 ging hij naar Zürich, waar hij stu dent werd in de filosofie, de psychologie en de staatswetenschappen. Een jaar later publi ceerde hij zijn roman „Quia Absurdum". Hij promoveerde in 1909 in de staatswetenschap pen op een proefschrift „De waarde als psychisch verschijnsel". In 1913 werd hij redactiesecretaris van de Wereldbibliotheek; in 1917 volgde zijn be noeming tot onder-directeur en in 1925 tot die van directeur. In deze functie vertaalde hij vele werken uit de wereldliteratuur: Dante's „Nieuwe leven", Goethe's „Faust", Heine's „Boek le Grand", Spinoza's „Ethica" en verder werken van Homerus, Erasmus, Kleist, Hauptmann, Wassermann, Latzko en verschillende boeken over sociologie en psychologie. Van zijn eigen werk noemen wij „De tuin der droomen", „De stille lach", „Tot het al-eene" en „Oorlog". Ovcmol.l van I,,. C<-h<ed Decca Navigator Sysl De Gasperi durft geen loonsverhoging aan, en riskeert zijn populariteit UNO naar Moskou? Voor zijn vertrek naar Parijs heeft de waarnemend secretaris van de UNO Ben jamin Cohen een persconferentie gehou den, waarop hij heeft verklaard: „Alleen technische moeilijkheden, zoals het vinden van geschikte vergaderzalen en logies voor de afgevaardigden zouden de Algemeene Vergadering kunnen beletten het volgend jaar te Moskou bijeen te komen". Radiccde maatregel Drie zwarte handelaren zijn Woensdag volgens een officiële bekendmaking in Praag opgehangen. Twee van hen waren eerst tot levenslang veroordeeld, maar na beroep tegen deze beslissing van de open bare aanklager wijzigde het opperste ge rechtshof het vonnis in de doodstraf. Twee van de terechtgestelden hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van yleesbonnen uit distributiekantoren en de Öerde werd schuldig bevonden aan het ko pen van de bonnen. In acht m^nnden tijd had he1 -Metal 40 bonkaarten verhan deld. (United Press). (Van onze correspondent te Rome) De regering de Gasperi is, dank zij haar meerderheid in het parlement, steeds zeker van haar zaak. Maar in het land, in de levende maatschappij, is de uiterst linkse oppositie sterk en zij maakt van haar kracht ten volle gebruik; zelfs na de split sing in de vakbeweging, waardoor een deel der arbeiders zich onttrok aan de commu nistische invloeden, die in het algemeen vakverbond overheersen, gaat de strijd onverminderd voort. De oppositie heeft een grote troef in handen: de agitatie van het personeel in rijksdienst. De ambtenaren van hoog tot laag worden in Italië slecht betaald. Dit is nooit anders geweest, doch na de oorlog zijn zij er ten opzichte van werknemers in de particuliere bedrijven sterk op achteruit gegaan. Het levensonderhoud kost 50 maal zoveel als voor de oorlog; de lonen der arbeiders zijn gemiddeld 56 maal, die der handels- en kantoorbedienden 49 maal zo hoog als in 1939; het rijkspersoneel met inbegrip van spoorwegen en posterijen krijgt „slechts" 35 maal zoveel als vroeger. Wie dus in rijksbetrekking is, zoals ambtena ren, leraren en professoren, lijdt honger. Deze gehele categorie dringt thans aan op loonsverhoging. De partijen hebben ge tracht daar politieke winst uit te slaan, zodat de minister van de schatkist Pella niet minder dan zeven interpellaties moest beantwoorden, die alle de zaak der ambte naren bepleitten. Ook een links georiën teerd christen-democraat, een groot man in de katholieke vakbeweging, drong aan op herziening der salarissen. Vóór de minister het woord nam, werd nog een achtste interpellatie ingediend, ditmaal van liberale zijde. Spreker was Corbino, een autoriteit op economisch ge bied in Italië. Hij had de moed tegen de algemene tendenz in te gaan en deed dit, naar hij zei, om te voorkomen dat het volle gewicht der impopulariteit van zekere be slissingen op de regering zou drukken. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat toege ven aan de verlangens der ambtenaren tot onmiddellijke inflatie zou leiden met als gevolg een verslechtering van de levens voorwaarden niet alleen voor het rijksper soneel, maar voor alle loontrekkers. Bij een inflatie zijn alleen sommige zwaar met schulden beladen industriëlen gebaat en die leiders van vakbonden, die niets liever zien dan chaos en verwording. Na die rede van Corbino wist men reeds wat minister Pella ging zeggen. Hij prees het rijksper soneel en hoopte dat men in die kringen nog enig geduld zou hebben tot een oplos sing gevonden zou zijn. De staat geeft voor lonen en salarissen 49 maal zo veel uit als in 1939 en heeft dus het algemene niveau bereikt, maar bet aantal personen in rijks dienst is van 783.000 in 1938 gestegen tot 1.040.000 thans. Op elke acht werkende Italianen heeft er één een rijksbetrekking. De staat betaalt aan lonen en salarissen 515 milliard per jaar. Zou men op de ver langens van het rijkspersoneel in gaan, dan zou deze uitgave met 223 milliard verhoogd worden en dat geld is er niet. De belas tingen kunnen onmogelijk worden ver hoogd. Inderdaad heeft men, om de be lachelijk lage pensioenen enigszins te ver hogen, de reeds veel te hoge spoorweg tarieven moeten herzien, wat natuurlijk weer invloed heeft op de overige prijzen. Uitgifte van nieuw bankpapier betekent inflatie. De minister stelde dus voor een studiecommissie te benoemen uit leden van beide Kamers van het parlement en vertegenwoordigers der belanghebbende groepen, teneinde te geraken tot een alge hele hervorming in de hoop dat men door middel van pensionnering, bezuiniging, overplaatsing enzovoorts de middelen zal kunnen vinden om de salarissen der over gebleven ambtenaren redelijk te verhogen zonder de uitgaven van het rijk te doen toenemen. Een voorstel van Di Vittorio, de communistische voorzitter van het alge meen vakverbond, om voorlopig althans een kleine verhoging van ten minste 5000 lire per maand voor de laagste loonklasse toe te staan, werd met grote meerderheid van stemmen verworpen. De Gasperi moet ditmaal, gedwongen door de omstandigheden, een politiek voe ren die zijn populariteit niet ten goede komt. Als de aangekondigde commissie geen redelijke oplossing vindt, kost dit hem duizenden stemmen. Een millioen ambtenaren in openbare diensten in Italië zullen vandaag een sta king houden die acht uur zal duren, uit protest tegen de weigering van de regering een onmiddellijke loonsverhoging toe te staan, zo heeft het hoofdkwartier van de vakverenigingen te Rome medegedeeld. Spoorwegarbeiders en arbeiders van de post, telegraaf en telefoon zullen twee uur in staking gaan. Tijdens deze twee uur zal al het werk ophouden en treinen zullen worden gestopt. Naar verluidt zouden sta kingen van 24 uur door arbeiders in an dere vitale bedrijven volgen op afzonder lijke data in de verschillende gebieden van Italië. WEG KANSELARIJ De ruïne van Hitler's rijkskanselarij zal volkomen vernietigd worden. De kanselarij zal worden opgeblazen zodra alle waarde volle zaken uit het gebouw gehaald zijn. De schuilkelder vap de kanselarij, waarin Hitier eri Eva Braun zelfmoord zouden hebben gepleegd, werd in December door de Russen opgeblazen. (United Prees) Geallieerde deserteurs leiders van Belgische smokkelbenden? In Brussel gelooft men algemeen dat het voor 't overgrote deel deserteurs van de Geallieerde bevrijdingsstrijdkrachten zijn, die zich schuldig maken aan de grootscheep se smokkelarij die sinds maanden aan de Belgische grenzen bedreven wordt. Het is bekend, dat er nog verscheidene honderden van deze deserteurs clandestien in West- Europa verblijven. In Brusselse ambtelijke kringen is men er bovendien van overtuigd, dat de gelede ren van dit smokkelaarsleger nog worden versterkt door buitenlandse arbeiders, die uit de Belgische steenkoolmijnen, waar zij waren te werk gesteld, zijn weggelopen. Van de ongeveer 17000 Italianen en ver plaatste personen die sedert het einde van de oorlog in België zijn komen werken, zijn er tot dusver ongeveer 700 verdwenen zonder een spoor achter te laten. Men krijgt er enig idee van wat de smokkelhandel Belgiës staat kost als men weet, dat volgens een schatting van de douane-autoriteiten van de 90.000 ton koffie, die het land jaarlijks importeert, ten minste 20.000 ton naar Frankrijk wordt gesmokkeld. De sigaretten gaan vooral over de Duitse grens en de douane bevestigt, dat het hierbij om honderdduizenden stuks gaat. Nylons en biefstuk. Tussen België en Nederland, aldus de douane, wordt van alles gesmokkeld, maar in hoofdzaak nylonkoussn en vee. De gendarmes en de douane-beambten aan alle drie de grenzen zullen binnenkort met nieuw materiaal worden uitgerust om de smokkelhandel te bestrijden. Douglas Fairbanks jr was anderhalve dag in ons land Care-pakketten uitgereikt De bekende Amerikaanse filmacteur Douglas Fairbanks Jr., die als voorzitter van de Amerikaanse hulporganisatie „Share through care" anderhalve dag in ons land ^ertoefde, heeft zijn tijd nuttig besteed. Na zijn aankomst Dinsdagmiddag heeft hij besprekingen gevoerd met de voorzit ters van Care-comités in West-Europa. Daarna is hij Woensdagmorgen in Den Haag ontvangen door de Amerikaanse am bassadeur. Vervolgens bezocht hij Volen- dam, reed even naar Den Haag en keerde terug naar Amsterdam, waar hij het Rijks museum bezichtigde. Des middags reikte hij pakketten met levensmiddelen uit aan enige Amsterdamse gezinnen, die in be hoeftige omstandigheden verkeren. Daarna vond hij nog tijd voor een persconferentie. Hij vertelde, dat hij, na de vervulling van diplomatieke missies in opdracht van pre sident Roosevelt en het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken naar Zuid- en Midden-Amerika vijf-en-een- half-jaar als marine-officier dienst gedaan had en daardoor de toestanden in Europa van naby had leren kennen. Na de oprich ting van de Care-organisatie is hij zich aan het liefdadige werk gaan wijden. Behalve de oorlogsonderscheidingen die hij voor zijn verrichtingen in convooien naar Moer- mansk en Malta, voor commando-raids in Tunis, Italië, Griekenland en Zuid-Frank rijk en voor zijn diplomatieke bemoeiingen verwierf, werden hem ook decoraties ver leend voor zijn menslievend werk. Aan het einde van de persconferentie kwamen twee jongetjes twee pakketten in ontvangst nemen van de dertig, welke voor de in het Bio-Vacantieoord verpleegde grotestadskinderen bestemd zijn. Fairbanks hoopt zijn bezoek aan Neder land in het voorjaar te herhalen, maar dan voor langere tijd. Hij wil dan ook zijn drie dochtertjes meenemen. Met de nachtboot zijn Fairbanks en zijn vrouw naar Engeland gegaan. Huldiging van Jan Creshoff bij zijn óOsfe verjaardag Op 15 December hoopt de dichter en essayist Jan, Greshoff zijn zestigste ver jaardag te v.'eren. Een comité onder voorzitterschap van A. Roland Holst zal Greshoff die zich te Kaapstad heeft gevestigd op tweeër lei wijze zijn waardering tonen. Tijdens het laatste bezoek van Greshoff aan Nederland heeft de beeldhouwster Gra Rueb een penning van hem ontworpen, waarvan een afslag aan de zestigjarige zal worden aangeboden. Tevens wordt in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Druk- en Boekkunst een boekje van Greshoff uitge geven, dat als titel draagt: „Mijn vriend Coster". De graveur S. L. Hartz zal voor deze uitgave twee kleine gravures maken, na melijk van Laurens Janszoon en van de auteur. Het Uitvoerend Comité zal gaarne bij dragen ontvangen om deze voornemens te verwezenlijken. Wie tenminste 7.50 be schikbaar stelt ontvangt een exemplaar van het boekje; wie tien gulden schenkt een afslag van de penning, wie vijftien gulden stort op giro 18328, Rotterdamse Bank, Utrecht ten name van jhr. dr. M. R. Radermacher Schorer, beide. AMERIKANEN ZONDER VISUM NAAR BELGIë. Teneinde zaken- en pleizierreïzen van Amerikaanse staatsburgers te vergemakke lijken, heeft het Belgisch ministerie van Buitenlandse Zaken besloten van 15 Octo ber af het visum voor Amerikanen af te schaffen. Voor Belgen, die een bezoek aan Amerika willen brengen, blijft echter een Amerikaans visum noodzakelijk. BIJEENKOMST WEST-EUROPESE MINISTERS VAN FINANCIëN. Te Parijs is Woensdagavond bekend ge maakt, dat de ministers van Financiën van de vijf landen der West-Europese Alliantie Zondag 17 October te Parijs bijeen zullen komen. ZANDVOORT ZONDER ZON Totaal aantal zomergasten deed nauwelijks onder voor dat van 1947 Een stralende zon betekent voor de bad plaats een goed seizoen. Dit was het geval in 1947, dit was het gebrek in 1948. Zandvoort zonder zon betekent voor de strand- en badbedrijve'n een uitgesproken slecht jaar. Seizoen 1947 zal men niet licht vergeten door het lang aanhoudende prach tige weer, seizoen 1948 evenmin door de sporadisch goede stranddagen, die dit sei zoen kenmerkten. Dit neemt niet weg. dat de algemene toestand niet zo somber behoeft te worden gezien, als algemeen wel wordt veronder steld. Wanneer we kennis nemen van de officiële cijfers, en die'vergelijken met 1947, dan zijn de uiteindelijke uitkomsten niet zo héél verschillend. Het aantal geregistreerde zomergasten dat dit seizoen in Zandvoort vertoefde, be draagt totaal ongeveer 20.000 Nederlanders, waaronder niet begrepen 225 in het buiten land wonende Nederlanders plus 1551 vreemdelingen. Wanneer we daarbij dan nog eens tellen de zomergasten, die niet werden geregistreerd, omdat ze niet wer den opgegeven, en we mogen wel aan nemen, dat dit er dit jaar heel wat geweest zijn, en daarbij bedenken, dat het totaal van vorig jaar ongeveer 25.000 bedroeg, dan ontlopen deze getallen elkaar niet zo veel. Wat die buitenlanders betreft, is het aan tal Engelsen en Amerikanen zeer tegen gevallen. Hiervan had men er véél meer verwacht. Toch is het totaal aantal niet onbevredigend, t.w. 12 Amerikanen, 1 Ar gentijn, 1 Australiër. 231 Belgen. 2 Brazi lianen, 3 Canadezen, 384 Denen, 5 Duitsers, 407 Engelsen, 1 Fin, 138 Fransen, 4 Hon garen, 2 Italianen, 1 Lichtensteiner, 1 Luxemburger, 5 Noren, 5 Oostenrijkers, 25 Palestijnen, 4 Polen, 2 Portugezen, 14 Sta- tenlozen, 4 Tsjecho-Slowaken, 1 Zuid- Afrikaner, 98 Zweden en 201 Zwitsers. Van groot belang hierbij is geweest de vestiging van het hotel van de Ned. Reis- vereniging. Dit heeft een aanzienlijk aantal In Frankrijk is een „Blauw Lint" te veroveren. Niet, zoals de gelijknamige Oceaan-trofee, door snelle schepen, maar door goede huis vrouwen. Tien jonge meisjes, na een reeks ver gelijkende examens uit honderden candidaten overgebleven, hebben elkaar in een laatste wedstrijd de titel van „mademoiselle Cordon Bleu" betwist. De beslissende krachtproef bestond uit de vervaardiging van een kalfs- ragout en een appeltaart. De heerlijkheden worden de chefkok ter beoordeling voorge houden. vreemdelingen binnen zijn poorten geher bergd. De hotelbedrijven hebben over het alge meen op volle toeren kunnen draaien. In Juni gedeeltelijk, in Juli en Augustus door lopend was men volgeboekt. Het grootste hotel, dat Zandvoort momenteel bezit, „Hotel de Schelp" herbergde meer dan 3000 gasten, waarvan eveneens een aan zienlijk aantal vreemdelingen. Ook de particuliere verhuur had geen klagen. Er werden wel niet zulke prijzen gemaakt als het vorig jaar, maar over het algemeen ging het toch nog. Het aantal particuliere huurders verschilde niet zo veel van het vorig seizoen, hetgeen uiteraard wel het geval was met het aantal dagjesmensen. Slecht weer houdt vele mensen, die van plan zijn slechts voor een dag de badplaats te bezoeken, thuis, maar toch zijn cr enkele dagen geweest, dat meer dan 100.000 dagjes-gasten geteld werden. Van de hoogtijdagen noemen we allereerst de opening van het auto-circuit met de daaraan verbonden auto-races en daarna de motor-rennen. Hoewel op beide dagen het aantal bezoekers aanzienlijk lager was. dan men had verwacht, zijn het op propa- ganda-gebied goede dagen voor Zandvoort geweest. Er waren dit seizoen drie vuur werken, die, vooral de laatste twee malen, een talrijk publiek trokken, voorts twee maal een Luna-park, waarvan ook een druk gebruik werd gemaakt, een goed ge slaagde Zandvoortse sportweek, een prach tig verlopen „estafette van Zandvoort" en een uitnemend geslaagde feeslweek van de Zandvoortse handelsvereniging ter ere van haar 40-jarig bestaan. Al met al, mogen we samenvattend tot de conclusie komen, dat van een „slecht" seizoen, uitgezonderd dan voor de strand- bedrijven, geen sprake is geweest. Wel viel overal te constateren, dat de mensen zui niger zijn geworden vergeleken bij ver leden jaar. Toen gaf men nog wel eens iets uit, nu werd elk dubbeltje, omgedraaid. Organisatie van Tsjechische vluchtelingen In de uitzending „de stem van Amerika" van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, bestemd voor Tsje- choslowakije, is medegedeeld, dat vooraan staande Tsjechoslowaakse vluchtelingen zich georganiseerd hebben in een „raad voor een vrij Tsjechoslowakije", een soort regering in ballingschap. Dr. Peter Zenkl. voormalig vice-minister- president, is tot tijdelijk voorzitter ge kozen. Juraj Slavik. voormalig Tsjeehoslowaaks ambassadeur in de Verenigde Staten, zeide aan een verslaggever, dat de raad een „ver enigd front" vertegenwoordigt van zes po litieke partijen. Naar schatting van Slavik zijn sedert de regeringswisseling twaalf duizend Tsjechoslowaken uit hun land ge vlucht. Abeundi si voor Haarl em DONDERDAG 14 OCTOBER Brinkmann: Dickensmarkt: tot 23 uur. Pliocnixterrein (Parklaan): Circus Jos. Mul lens. 8 uur. Spaarne: „Panterklauw", 14 j„ J, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fatale liefde" 18 j., 2.30, 7 en 915 uur. Rembrandt: „Nighi en day", 18 j., 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Verboden liefde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mooi portret", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mensen in nood", 14 j., 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 OCTOBER Gem. Concertgebouw H O.V. uur. Phoenixterrein (Parklaan): Circus Jos! Mullens, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5