De groei van Haarlem-Noord Schoolhoofden-benoeming te Haarlem Kort en Bondig DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Toen er nog slechts buitens en boerderijen waren In „Zegepralent Kennemerlant", een werk dat omstreeks 200 jaar geleden van de pers kwam, vinden wij een kaart van de landstreek tussen Haarlem en Alkmaar. Het hierboven afgedrukte détail van Haar lem-Noord is er aan ontleend. Daaraan is te zien, dat in die tijd het gebied ten noorden van de Schotel- en Kloppersingel vrijwel nog geheel onbe bouwd was. Er werden alleen buitenplaat sen (lusthoven noemde men ze toen) en boerderijen gevonden. De voornaamste zijn op de kaart te vinden. Wij noemen onder Schoten: „Het Huis te Schoten", „Spaer Rijk", „Schoterrust", „Overton", „Huis ter Zaanen", „Schoterbos", „De Hooge Woert", „Klein Berkenrode" en „Akendam". Daar van is alleen wat van het „Huis ter Zaa nen" gespaard gebleven, daarin is nu het filiaal van de Bibliotheek en Leeszaal ondergebracht. Verder herinneren alleen verschillende straatnamen nog aan oude buitenplaatsen en boerderijen. Daar ter plaatse werden de Heerlijk heden Zuid-Akendam, Hoogewoerd en I Schoterbosch gevonden. Er werden oud tijds daar grote buitens gevonden, maar die verdwenen successievelijk, zodat er alleen boerenhofsteden overbleven. Het „Huis te Zaanen" is ook een groot riddergoed ge weest. het gebouw dat wij daar kennen, is slechts de boerenwoning die er van over bleef. „Huisduinen" was ook een groot buiten, evenals „Schoterrust" en „het Huis te Schoten." Het buiten Akendam werd ruim 100 jaar geleden door de gemeente Haarlem ge kocht om daar aan de Kleverlaan en Scho- i terweg een begraafplaats aan te leggen. 1 Tevoren werd in en nabij de kerken be graven, maar dat werd toen verboden Haarlem had toen al twee kleine begraaf- I plaatsen, namelijk het Noorderkerkhof aan het Bolwerk en het Zuiderkerkhof op het Hazepatersveld (thans Florapark), maar die werden te klein. In 1884 liep de grens tussen Haarlem en Schoten slechts een paar honderd meter ten Noorden van de Schoter- en Klopper singel. In dat jaar werd de grens verlegd tot voorbij de begraafplaats. Maar dit be trof alleen de terreinen ten Westen van de Schoterweg. Ten Oosten daarvan werd de grens steeds verlegd tot het punt waar nu de Cronjéstraat begint. Toen in 1927 de grote annexatie kwam was het Schoterkwartier ongeveer volge bouwd tot de Zaanenlaan. De gemeente Schoten telde in die tijd al ruim 20.000 zielen. Die groei was snel gegaan. Bij de eeuw-wisseling was Schoten nog slechts een kleine plattelandsgemeente met een kernbebouwing ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, waar ook het raadhuis stond. De grote uitbreiding kwam pas toen net nieuwe station te Haarlem gebouwd was en de hinderlijke overwegen kwamen te vervallen. Nu Haarlem een gemeente met 160.000 zielen geworden is, vindt bijna een derde hunner een woning in Haarlem-Noord ten Noorden van de Schoter- en Kloppersingel. De bebouwing nadert Santpoort en als de oorlog niet was gekomen, die de bouw nijverheid met lamheid sloeg, zou die samenvoeging vermoedelijk al bereikt zijn. Nu Haarlem voor de Wederopbouw weer huizen gaat bouwen, wordt h#t overgrote deel daarvan in Haarlem-Noord gezet. „Kinderbescherming'' Voor de Vereniging voor Vrouwenbelan- gen en Gelijk Staatsburgerschap sprak me juffrouw rar. E. C .C. Bal, secretaresse van de vereniging „Pro Juventute" te Amsterdam over kinderbescherming. Spreekster behandelde allereerst de gang van het proces, wanneer een jeugdig persoon (onder de 18 jaar) een strafbaar feit begaat. De rol van de ambtenaar van de Kinderwet ten, die een rapport maakt over de delin quent, is daarbij van belang. Uitvoerig behandelde spreekster een maat regel. die kan worden toegepast, n.l. ter be schikking stelling van de regering, waarbij het kind geplaatst wordt in een rijksopvoe dingsgesticht, of toevertrouwd wordt aan een vereniging. Vervolgens besprak mejuffrouw Bal de onder toezicht stelling van een kind, wanneer dit bedreigd wordt met lichamelijke of gees telijke ondergang. Een gezinsvoogd wordt dan met het toezicht op een kind belast, het kind kan ook tijdelijk in een observatie huis worden geplaatst Daarna zette me juffrouw Bal de ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht uiteen. Het kind wordt dan aan de ouderlijke macht onttrok ken. De taak van de Voogdijraad in deze gevallen werd ook belicht. De verkeerssituatie bij de Hout vaart Fietsers ondervinden geen hinder van de afsluiting Het bericht over de afsluiting van een gedeelte van de Houtvaart voor alle ver keer wegens de opening van de nieuwe buslijn 6 op 1 November heeft bij sommige lezers de vraag doen rijzen: „Kan men nu niet meer per fiets of met een bestelwagen van het Zeeheldenkwartier naar de Brou wersvaart rijden?" Die mogelijkheid blijft inderdaad be staan. Want wel wordt het gedeelte van de Houtvaart tussen Bestevaerstraat en Brou wersvaart voor alle verkeer gesloten, doch dan kan men via de Koppestokstraat, die door een grasveld gescheiden, naast de Hcutvaart ligt, of via de Jan van Galen straat het viaduct bereiken. Het autoverkeer behalve de bussen van de N.Z.H. mag echter onder geen beding van de smalle weg onder het via duct gebruik maken, doch moet via de Hyacintenlaan de Zijlweg bereiken. Deze regeling is gemaakt met het oog op de korte bocht bij het viaduct. Daar de van het Christiaan Huygensplein komende bussen via de Bestevaerstraat, de Jan van Galenstraat en de Houtmankade rijden, kan het van de Kousebandbrug komende verkeer hen reeds uit de verte zien aanko men. Onder het viaduct mogen geen bus sen elkaar passeren. In aansluiting aan deze regeling is het gedeelte van de Houtvaart tussen Piet Heir.straat en Bestevaerstraat verbreed en voor alle verkeer opengesteld. Firma B. Paanakker honderd jaar Op 19 October is het honderd jaar gele den, dat mevrouw weduwe M. Paanakker- Verheiden een schoenenhandel opende, welke later is voortgezet door haar zoon en thans door haar kleinzoon, de heer B. Paanakker. De oprichtster woonde in een gesloten huis aan het Spaarne en trok er zelf op uit, om de klanten te bedienen. Velen woonden buiten de stad en mevrouw Paanakker begaf zich per trekschuit er heen. Van een ruime sortering was natuur lijk nog geen sprake. De tegenwoordige eigenaar geeft reeds vijf-en-dertig jaar lei ding aan de zaak, welke gevestigd is aan de Anegang 23. De laatste jaren wordt hij ter zijde gestaan door de heer E. Baede en voorts is de zoon van de heer Paanakker in de firma opgenomen. De heer B. Paanakker is voornemens op 19 October in de middaguren in restaurant Brinkmann een receptie te houden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 October 1948 ONDERTROUWD: 13 Oct., N. G. Hoogzaad en J. A. Draaisma; A. L van den Berg cn M. J. van Schie: G. J. van Musscher en M. de Haas; A. Koblens en A. van den Born; K. Poole en J. C. van Leeuwen: V. Tunzi en N. E. Bakker; C. B. van Bilderbeek en A. M. de Vries: P van Egmond en G H. Swart: J C. Dentz en H. Nap: J L. Zieren en G. van Hamburg; J P Harmse en J M Wubbe; M. A Smeets en A Ruygh; J Rietman en P. Weij. C J. Visser en E C. Willems: G. van Woudenberg en N. Roodenburg; C. Sluimer en A. J. Hernalsteen: C. F. Umans en G. M. Christiaans; A J Kleinhout en T. G. C. Christiaans; J. W. Verzeilberg en H. C. M. de Vries; B. Barmentlo en J. L. Steenkist; H. Gelaudie en J. C. van der Vossen; H. Ottep en J. G Peerdeman; G. W van der Molen en C. Krijncn; J..T. J. Lampe en A. C. de Coninck. GEHUWD: 13 Oct.. H. Weber en M. C. W. Bouma: A. van der Linden en A. G. Horst; N. D Sloendregt en J. H. P Blansert; A. E. van Vliet en C Jong; D van Ewjjk en A. C. F Booms; J. Goedhart en A M. C Rondeel; A. M van der Pas en P. M Death, C A. P. Popelier en J. Hanseier: P Handgraaf en A. C. van Warmerdam: H. T M van der Helm en E A. M. Kloes; P. W Jonker en L Hart man: N. A. Ros en G H. van der Tas BEVALLEN van een zoon: 9 Oct., S. P. KrielenBlokpoel; 11 Oct., A. C. Bisschop- Droog: 12 Oct., M. Veltman—Ntjman; 13 Oct., E. M. WempeAugustinus; S. M. Meijer Moens BEVALLEN van een dochter: 12 OctM. A E de Boer—van Zuijlen. 13 Oct.. M H de Ridder—Dieleman OVERLEDEN: 12 Oct,, IJ. Klaasscn, 63 j, Friese Varkensmarkt. I Rijk geschakeerd programma van het „I. v. A. 0." Het werkschema voor de maanden Octo ber, November en December van de af deling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling het „Instituut", zoals het in de wandeling heet is ver schenen. Het programma biedt een grote ver scheidenheid van filmvoorstellingen, cur sussen, scholingswerk en natuurstudie. Wij noemen de lezing van Willem van Iepen- daal, die op Maandag 18 October in „Brinkmann" zal spreken over „Recht, rechter, straf en reclassering"; de cursus van de heer J. Aufdemkamfe over de ont wikkeling van de muziek op de Zondagen 24 en 31 October en 7 November in „Brinkmann", de cürsus over „Het bevol kingsvraagstuk en de economische gevol gen" van drs. J. J. Voogd op 15 en 22 No vember en de lezing van de heer Jaap Buys Jr., voorzitter van de „Radiolympus" op Maandag 13 December. In het Frans Hals-theater worden op Zondagochtenden „Het leven van dr. Ehr- lich", „Het leven van Franklin D. Roose velt", „Monsieur Vincent", „Antoine et Antoinette", „Goodbye mr. Chips" en „Je kunt het toch niet meenemen" vertoond. Het Natuurvriendenwerk begint op Zon dag 17 October met een bezoek aan de grote Paddestoelententoonstelling in de Amsterdamse dierentuin. Op 20 en 21 No vember wordt deelgenomen aan het volks- dansweekend en eerste en tweede Kerst dag aan het Kerstfeest op de „Banjaert" in Wijk aan Zee. In samenwerking met de Volksuniversi teit en de Bond van Arbeiders-esperantis ten is een cursus in Esperanto georgani seerd. Muziek Tweede Chopin-avond van Theo van der Pas Ook voor deze tweede Chopin-avond van Theo van der Pas was de belangstel ling zeer groot. De pianist kwam met een ander programma, alleen de pathetische Nocturne in c kl. t. op. 48 no. 1, die er de vorige maal ook opstond, doch niet gespeeld werd (hij gaf er toen een Noc turne in cis, een nagelaten werk zonder opusnummer voor in de plaats) stond weer op de lijst en werd nu ook werkelijk ten gehore gebracht. Het eerste deel van het programma was zwaar geladen. En het leek wel of Van der Pas aanvankelijk zijn krachten spaar de om zijn kruit niet te vroegtijdig te verschieten. Hiermede wordt niet bedoeld dat de eerste stukken: de Ballade in As en de Fantaisie Impromptu in cis niet mooi vertolkt werden, maar het delicaat-virtu- ose spel had daar in al zijn vlotheid iets kokets, iets jufferachtigs; en zelfs het machtige Scherzo in bes had over 't geheel niet de intiensiteit die men er van ver wachten kan. Het was te veel Chopine, te weinig Chopin. Bij het heroïsche thema van de Im promptu in Fis kwam de pianist echter op temperatuur en met zijn parelend spel in de rechterhand, en niet minder met de heerlijke slotmaten van deze prachtige compositie, gaf hij een Chopin te horen met spier en zenuw en met oneindige poëzie. En toch was dit slechts een belofte van wat hij twee nummers later zou geven met een onder hoogspanning ver tolkte Ballade in g kl. t. Dat werd het hoogtepunt van de avond. Een geweldige climax was aldus bij de pauze bereikt. In net tweede deel van de avond trof vooral het geweldige contrast tussen de krachtige Etude in c en de zeer teer ge speelde Berceuse. Als sluitstuk diende de fameuse Polonaise in As, die Van der Pas met een zeldzaam technische beheer sing vertolkte, zonder echter nogmaals de sterke zelfbewustheid te bereiken waar mee hij daar straks de g mineur-Ballade tot een zo machtig klankmonument ver heven had. Maar men kon tevreden zijn; en toen Theo van der Pas als toegift nog de melo dieuze Etude in E op. 10 no. 3 ten beste gegeven had, was men het voorzeker dubbel en dwars. JOS. DE KLERK Toneel „De troubadour van Loosdreclit" De vereniging „De Reünie" koos voor haar eerste toneeluitvoering in dit seizoen het zeker niet onaardige blijspel „De trou badour van Loosdrecht" door Plans Nesna en behaalde daarmee een flink succes. Deze comedie van bedreigde liefde aan de waterkant heeft niet meer inhoud dan een kort verhaal in een tijdschrift met louter ontspanningslectuur en werd geheel ge schreven in de bijbehorende luchtige trant, die met vlotte pas over alle mogelijke pro blemen wandelt van het raadselachtige be gin naar het door niemand in ernst be twijfelde gelukkige slot. Maar deze zomerse fantasie leidt de aandacht van het publiek van allerlei sombere zaken af zonder één ogenblik de hulp in te roepen van grove effecten :of opdringerige pretmakerij. Dat heeft iedereen dankbaar gestemd. Alle verwikkelingen draaien om een bundel gedichten, onder een pseudoniem gepubliceerd, omdat de auteur zijn huwe lijk niet in gevaar wil brengen door het openlijk verraden van de invloed ener an dere vrouw. Zijn lang niet malle echtge note ontmaskert hem echter nog vóór de pauze door een amusante speculatie op zijn ijdelheid, namelijk door een onbenul lige kantoorbediende met de allures van een Don Juan voor het geestelijk vader schap van de bewuste.verzen te laten op draaien. Als tenslotte blijkt dat de ongeoor loofde verhouding niet veel om het lijf heeft gehad, kan het huiselijk verkeer in vrede doorgang vinden en het doek vallen. Een origineel doch mager onderwerp, op gevuld met enige amoureuze bijzaken. De vertoning van het eerste bedrijf voor spelde weinig goeds. Vooral de tekstbehan deling werkte, door een al te schoolse voor dracht met een bijna catechiserende nadruk op de tussenzinnen, averechts. Doch geluk kig nam de tekening der figuren spoedig heldere kleuren aan, al kwam de badine rende geest van het stuk nog menigmaal in de verdrukking onder het te zware gewicht van het gesproken woord. George Presburg bewees met zijn regie een tamelijk zuiver gevoel te hebben voor de juiste toon van het gesprek, doch voorlopig nog onvoldoen de ontwikkelde kwaliteiten om die er ook uit te halen. Zijn eigen rol vertolkte hij met voorbeeldige dwaasheid. Wil Kreugel was de vrouw „die met het geluk van anderen speelt" en Henk Telman de door haar oppervlakkige charmes ge troffen dichter. Beiden kunnen op enkele zeer goede scènes terugzien, evenals trou wens Rie en Chris de Nooijer, respectieve lijk als de plattelands-dienstbode en de be jaarde advocaat op vrijersvoeten. An Dreijer had haar rol wellicht iets vriier kunnen uitspelen. Om de rustieke decoratie zo bloemrijk mogelijk te maken, had men zowaar de medewerking van een echte tuin architect ingeroepen. En niet tevergeefs. DAVID KONING. Inspecteur Van M. uit de kiesrechten ontzet De Bijzondere Kantonrechter deed van ochtend uitspraak in de zaak tegen de Haarlemse inspecteur van politie C. van M., aan wie enkele feiten, daterende van voor zijn illegale werkzaamheid, waren ten laste gelegd, als het uiteenknuppelen van publiek, dat een W.A.-mars trachtte te verstoren. De beschuldigde was reeds buiten vervolging gesteld, doch hij kwam in verzet tegen de voorwaarde, dat hij dan geen ambten bij de politie en in het leger mocht bekleden. De Bijzondere Kantonrechter overwoog, dat Van M. reeds voor een militaire zuive ringsraad die geen maatregelen heeft opgelegd was verschenen en volstond met de ontzetting voor de tijd van tien jaar uit het actief en passief kiesrecht. Vijftien jaar voor Van Bragt Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde vanmorgen de 24-jarige Haarlemse auto-monteur J. A. van Bragt, die veertien dagen geleden terecht stond wegens zijn activiteit als V-man van de S.D. en als lid van de Inlichtingendienst der Haarlemse politie, tot vijftien jaar Rijkswerkinrichting. De eis luidde achttien jaar. Te weinig stadgenoten benoemd? In het Haarlemse Schoolblad, het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging,, wordt critiek geoefend op het feit dat in de laatste twee jaar in Haarlem slechts twee Haarlemse onderwijzers van het open baar onderwijs tot hoofd benoemd zijn, hoewel er 5 collega's van buiten benoemd zijn en 1 hoofd van een bijzondere school is geweest. „Door deze miskenning voelen velen zich verbitterd en dat is zeker niet in het belang van het onderwijs" zo wordt opgemerkt. Verder wordt gezegd: „We kennen de vernieuwingsdrang van onze Wethouder van Onderwijs en we juichen het toe. dat het onderwijs in Haarlem niet verstart. En van ganser harte ondersteunen we het ver zoek van het Schoolparlement, om de leer krachten, die de vernieuwing op de een of andere wijze in de praktijk toepassen, bij elkaar te brengen, zodat de resultaten beter tot hun recht kunnen komen. Maar voor het hoofdschap zijn o.i. ook nog an dere eigenschappen nodig. De verhoudingen in de school, de houding tegenover de ouders en de collega's zijn voor het onder wijs van essentieel belang. Elke vernieu wing zal falen, als de sfeer in de school niet goed is. We zijn overtuigd, dat vele Haarlemse collega's uitstekend in staat zijn de leiding van een school op zich te nemen en dat zij niet afwijzend staan tegenover de vernieu wing, ook al zijn ze zelf geen uitgesproken „vernieuwers"." Tenslotte wordt er tegen geprotesteerd dat de oudercommissie van een der scholen invloed zou hebben uitgeoefend op de be noeming van een hoofd. Gemeend wordt dat dit uitsluitend een zaak is die overge laten moet worden aan het college van B. en W., de raad en de inspecteur van het onderwijs. De mening van wethouder Geluk Naar aanleiding van dit artikel hadden wij een onderhoud met weihouder Geluk, die onder meer opmerkte, dat niet hij, maar het College van B. en W. de voor dracht voor de benoeming van een school hoofd in overeenstemming met de inspec teur opstelt. Daarbij worden alle kwali teiten van de gegadigden tegen elkaar afgewogen, dus niet alleen de mate. waar in de onderwijsvernieuwingsgedachten worden beleden. Wanneer men bedenkt, dat. voor de laatste benoemingen zich 89 sollicitanten hadden aangemeld, dan is het gemakkelijk in te zien dat de Haarlem mers heel wat moeten aanbieden, willen zij als eerste op de voordracht worden ge plaatst. Heeft een Haarlemse sollicitant dezelfde papieren als een niet-ingezetene, dan wordt aan de eerste de voorkeur gegeven, ja, zelfs indien hij de kwaliteiten van de niet- Haarlemmer benadert. Men moet beden ken. dat de sollicitanten van buiten de stad vaak in het bezit zijn van belangrijke ak ten als tekenen en handenarbeid en dat deze vaak hun sporen verdiend hebben op sociaal terrein, zodat het afwijzen van deze krachten het toebrengen van grote schade aan het maatschappelijk leven in de stad zou betekenen. Zij, die als num mer twee en drie op de voordracht worden geplaatst, dienen te beseffen, dat dit vaak in hun eigen belang gedaan wordt om hen het solliciteren elders gemakkelijker te maken, aldus wethouder Geluk. Het wil zeker niet zeggen, dat zij automatisch op schuiven tot zij zelf bij een volgende be noeming eerste worden. Dan wordt op nieuw een keuze gedaan uit de sollicitan ten. die zich na de betreffende oproep ge meld hebben. Tenslotte merkte de heer Geluk nog op, dat de wet aan de Oudercommissies wel degelijk een taak toekent. Deze hebben namelijk het recht zich tot het gemeente bestuur te wenden met hun wensen en ad viezen. Dit nu is onlangs nog door de Handweverij- en kinderkamer-kunst De kunsthandel Leffelaar (Grote Markt) exposeert tot 30 October Kelims, Gobelins en wandtapijten van de handweverij „De Knipscheer" en in de kelder; kinderkamer panelen van Co Egelie. Van een vorige tentoonstelling kennen we de sierlijke pro ducten van „De Knipscheer", die bijna zonder uitzondering getuigen van oor spronkelijkheid en goede smaak. H. Beers ontwierp een wandtapijt „St. Franciscus", dat zich in het bijzonder onderscheidt door distinctie van kleur. Zuiver decoratief zijn de motieven, slechts in hoofdvorm herin nerend aan hetgeen zij bedoelen voor te stellen, juist genoeg echter om niet meer dan versieringen alleen te zijn. Zo creëerde C. v. Dijk een fraai-kleurig „Zomer" en een paar geestige dingen „Haantje" en „Bok". Naast het voorname „St. Francis cus" noem ik het sterkkleurige „Bloem bollen" van C. v. Dijk waarvan vooral ook de omranding fraai is ontworpen. Eens te meer bewijst deze expositie, dat machinaal verkregen resultaten met het zoveel gevoeliger oude handweefwerk niet kunen vergeleken worden. Met dit laat ste wordt alles gediend: de soliditeit even goed als de schoonheid. „De Knipscheer" combineert daarbij de degelijkheid van het oude vakwerk met de moderne opvatting van het décor. De Kinderkamerkunst van Co Egelie (dit is volstrekt geen geringschattende kwalifi catie) is puur, naïef, blij en zonder de min ste pretentie. Zij is ook zeer wijs en wel omdat zij vol komen begrip toont voor wat het kind on bewust verlangt èn voor het kinderlijk onderscheidingsvermogen. Co Egelie brengt de dingen, die zij maakt terug tot de allereenvoudigste vormen, stelt geen kleurproblemen en vraagt aan de Kinderkamer-bewoners niet meer dan zij zelf bij machte zijn te ontdekken. Hoe opgewekt en onweerstaanbaar-een- voudig nadert de stoet van kabouters, op paneel no. 39, uit de zwart-gelakte fond; hoe simpel is in „Winter" het landschap gesuggereerd, zodat géén kind moeite kan hebben, de bedoeling te begrijpen. Kinder lijk-raak zijn „de haan, de hen en de kie kens", de figuurtjes in „Buurpraatje" en „de denker". Zij zijn alle gegroeid in het bekoorlijke wereldje der kleuters. Zelfs als Co Egelie zich waagt aan karikatuur (ge vaarlijk experiment in dit geval) blijft ze vriendelijk-grappig zonder meer en bestaat er geen vrees, dat ze haar uiterst-gevoelige „publiek" pijn zal doen. Zij heeft zich zelf een zeer moeilijke taak gesteld, tenzij ze zo rijk-begenadigd is dat zij over het ta lent beschikt om zonder inspanning door het kind begrepen te worden. Een kostbaar bezit, dat een felicitatie waard is. HERMAN MOERKERK- Oudercommissies van de P. H. van der Leyschool en de Frans Halsschool gedaan. Het college heeft toen gemeend wel in de suggesties van de eerste, niet in die van de tweede te moeten treden. Hieruit kan reeds blijken, dat van een „overwicht" der oudercommissies, zoals de schrijver van het ai'tikel in „Haarlems Schoolblad" vreest, geen sprake is. B. en W. staan vrij en objectief tegenover iedere candidaat beoordelen deze uitsluitend op zijn capaciteiten. Dat alleen is in het be lang van het onderwijs en van de stad. N.Z.H.-aiitobussen worden in tramremise ondergebracht Langs de routes die op 1 November de autobussen door Haarlem en Heemstede zullen volgen, verrijzen reeds de zilver achtige palen, waaraan straks op het laat ste ogenblik de gele bordjes met het lijn- nummer en het eindpunt zullen worden aangebracht. Dat is overigens niet het enige teken, dat het ogenblik dat de stadstram haar laatste rit zal rijden met rasse schreden nadert. In de remise aan het Soendaplein zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de verbouwing tot autobusgarage. Er liggen reeds een paar enorme benzinetanks gereed, die onder de grond gebracht zullen worden. Overigens zal het nog wel twee of drie maanden duren voor het gehele auto busbedrijf van de Leidsevaart naar het Soendaplein, zoals in de bedoeling ligt, zal zijn overgebracht. In totaal zijn op het gehele stadsnet voor de uitvoering van de normale dienstrege ling 38 bussen nodig, namelijk acht grote Crossley's op lijn 1 (Jan Gijzenkade- Heemstede), vijf grote Crossley's op lijn 2 (Station Haarlem-Heemstede), zeven klei ne Crossley's op lijn 3 (Velserend-Heem- stede), zes Fordjes op lijn 4 (Ramplaan- Planetenplein), zes kleine Crossley's op lijn 5 (Vondelweg-Amsterdamse buurt), vijf Fordjes op lijn 6 (Chr. Huygensplein- Spaarnbovenplein) en een Fordje op lijn 7 (Station Haarlem-Spaarndam). Een ruime reserve is aanwezig. De omscholing van tram- tot busperso- neel loopt vlot. Een gedeelte, dat hiervoor niet in aanmerking komt. wordt naar de dienst Amsterdam-Zandvoort overgeplaatst In tegenstelling tot het oorspronkelijke plan zullen de tramstellen voor de dienst Haarlem-Leiden van 1 November geen onderdak meer vinden in de remise aan het Soendaplein. De laatste twee diensten uit Leiden zul len 's nachts aan de Dreef „overnachten", en dag en nacht blijven twee tramstellen in den Hout in reserve. Dame gaf geen voorrang en werd aangereden Levensgevaarlijk gewond j Gistermiddag omstreeks kwart voor twaalf wilde een 63-jarige Haarlemse dame op haar fiets bij de Pieter Aertsz- laan de Heemsteedse Dreef oversteken. Zij lette echter niet voldoende op het verkeer en gaf geen voorrang aan een uit de rich ting Heemstede komende personenauto. De bestuurder trachtte nog door krachtig remmen en uitwijken een botsing te ver mijden, doch kon niet voorkomen dat de wielrijdster in aanraking kwam met de rechtervoorzijde van de auto en werd mee gesleurd, waarna zij hevig bloedende op de weg bleef liggen. Een juist passerende arts verleende de eerste hulp. Vervolgens werd het slacht offer naar de Mariastichting vervoerd. Zij heeft een schedelbasisfractuur opgelopen en is nog steeds niet tot bewustzijn ge komen. Men vreest voor haar leven. Een andere dame, die op de Heemsteedse Dreef in de richting van de stad fietste, hoorde achter zich het ongeluk gebeuren en geraakte zo over stuur dat zij in de gedachte dan veilig te zijn het trottoir wilde oprijden. Zij botste daarbij tegen de stoeprand en brak haar pols. UITSPRAKEN RECHTBANK. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. K„ die zich aan het eind van het vorig jaar had schul dig gemaakt aan een inbraak bij de pen ningmeester van een voetbalclub, wonende in de Badhuisstraat. Het vonnis luidde vijftien maanden gevangenisstraf. K. had enige maanden geleden terecht gestaan, doch de behandeling der zaak werd ge schorst voor het inwinnen van een voor lichtingsrapport. De rijwielhersteller De G., die de tip gegeven had, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk. Een Haarlemse vrouw, die in een echtscheidingsprocedure een valse verkla ring had afgelegd, werd wegens meineed veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van zes maanden en een andere vrouw, die bij de behandeling van een zaak voor de kantonrechter meineed had gepleegd, tot vier maanden. Onderscheidingen voor ond-ministers Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van Buiten landse Zaken; mr. dr. P. J. Witteman, oud-minister van Binnenlandse Zaken; di\ J. J. Gielen, oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen; A. H. J. L. Fiévez, oud-minister van Oorlog en van Marine a.i. en ir. H. Vos, oud-minister van Verkeer en Waterstaat. Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: mr. J. A. Jonkman, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen. HOOFDREDACTEUR NATIONALE DAGBLAD KRIJGT 18 JAAR. Het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht heeft de 47-jarige ex-hoofdredacteur van het Nationale Dagblad Joh. R. uit Bilt- hoven, tot 18 jaar rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest veroordeeld. Er was levenslang tegen R. geëist. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam 13 Oct. van Bahia. Alderamin, BombayRotterdam pass. 13 Oct Finisterre. Amsteldiep, Amster damJava 14 Oct. te Penang. Arendskerk, AustraliëRotterdam 13 Oct. te Sydney. Cot- tica, AmsterdamWest Indië 13 Oct. van Dover. Groote Beer. BataviaAmsterdam pass. 13 Oct. Kaap da Gata. Johan van Olden- barnevelt, AmsterdamBatavia pass. 13 Oct. Minicoy. Kota Gede, RotterdamBatavia pass 13 Oct Gibraltar Maetsuycker. 13 Oct. van Fremantle te Carnavon. Meerkerk. Japan —Rotterdam 14 Oct. te Genua. Poelau Laut JavaAmsterdam pass. 13 Oct. Gibraltar, "luys, 13 Oct. v. Kaapstad naar Buenos Aires. BINNENLAND - Het Bijzondere Hof in Arnhem heeft de SD-man A. B.. die zeer vele illegale werkers en Joodse landgenoten arresteerde, van wie er ongeveer honderd de dood vonden, ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De eis was doodstraf. Voor fietsen met hulpmotor van niet meer dan een halve paardekracht is geen rijvergunning meer nodig, echter wel een rij en nummerbewijs. Het enige Nederlandse hefschrocfvlieg- tuig. dat op 28 Juni bij een noodlanding zwaar beschadigd werd, is nog niet hersteld. Men wacht nog steeds op nieuwe onderdelen, welke uit Amerika moeten komen. Twee bunkerbouwers uit Zierikzee, H. S. en M. van den B., hebben voor het Bijzondere Hof in Middelburg terechtgestaan. S. had f 170.000 winst gemaakt. Hij kreeg 6 jaar ge vangenisstraf en f 10.000 boete. De fiscus heeft hem reeds f 100.000 laten betalen. Van den B., die f 145.000 aan de Duitsers had verdiend, kreeg 3 jaar gevangenisstraf en f 10.000 boete. Een bibliotheekhouder in Maastricht heeft in hoger beroep voor de rechtbank terechtgestaan, omdat hij een bibliotheek had geopend zonder de volgens de politieveror dening vereiste vergunning. Het O. M. achtte deze verordening op dit punt niet bindend en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De „Kota Inten" zal op 2 November met 750 emigranten naar Zuid-Afrika vertrekken. De adjunct-regeringscommissaris van het radiowezen, de heer mr. Ph. de Vries, en het bestuur van de Nederlandse Radio Unie hebben in Eindhoven by Philips een experi mentele televisie-uitzending bijgewoond. Deze uitzending gaf aanleiding tot een uit gebreide gedachtenwisseling over de moge lijkheid om later in Nederland tot regel matige televisie-uitzendingen te komen. De besprekingen droegen een zeer voorlopig karakter. Ir. L. van der Ven. rijkstuinbouwcon- sulent voor tabaksaangelegenheden, zal twee radio-causerieën houden over de tabaksteelt in Nederland, de eerste op Maandag 18 Oc tober om kwart voor acht over Hilversum I. In Ooltgensplaat raakte de koppeling tussen een tractor en een aanhangwagen los. De aanhangwagen reed het trottoir op, waar bij een 10-jarig jongetje werd gedood. Twee kinderen van 6 jaar werden zwaar gewond. De cursussen aan de Koninklyke Mili taire Académie in Breda zullen op 25 Octo ber beginnen. De cadetten ontvangen reeds een vooropleiding aan de Stormschool in Bloemendaal. De Britse politiekruiser .Cygnet" (1450 ton) zal Vrijdag een bezoek aan Amsterdam brengen. Ir. A. Paulen en dr. W. Kleyberg van de Staatsmijnen zijn naar Rome vertrokken om besprekingen te voeren over de werving van Italiaanse mijnwerkers voor de Nederlandse mijnen. De 51-jarige kapper E. J. B. uit Am sterdam, die tijdens de bezetting lid werd van de „Grime Polizei" en deelnam aan razzia's op onderduikers en Joodse landge noten, is conform de eis tot de doodstraf ver oordeeld. Tegen de 28-jarige Amsterdammer J. van der V. is voor de tweede maal de zwaar ste straf gerequireerd. Tijdens de bezetting vorderde de Duitse officier van justitie de doodstraf tegen hem wegens desertie uit de Waffen SS. De advocaat-fiscaal van het Am sterdamse Bijzondere Hof eiste Woensdag de doodstraf tegen hem wegens zijn dienst neming bij de SS. het verraden van een illegale groep en het fungeren als V-man voor de SD. HAARLEM EN OMGEVING De lezing van de heer K. Voskuil in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond in Heemstede zal niet op 28 maar op 22 October plaats hebben. Cand. J. L. Boeijenga te Haarlem ont ving ook een beroep van de Geref. Kerk van Genderen.. Cand. J. M. Vlaming te Haarlem ontving een beroep van de Geref. Kerk van He- melum (Fr.). De Ned. Christen Vrouwenbond houdt zijn eerste winterlezing op Maandagavond 18 October in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. De heer E. H. Bos, inspecteur bij het L. O. te Den Haag. spreekt over: „Het meisje van nu. de vrouw der toekomst". De afdeling Haarlem van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie houdt in sa menwerking met het Burgerweeshuis op Zaterdagavond 16 en Zondag 17 October in een der zalen van het weeshuis, Olieslagers laan 5. een Herfsttentoonstelling. In hoofd zaak zullen verschillende soorten paddestoe len en herfsttakken, een miniatuur-strand, opgezette vogels en een verzameling schelpen te zien zijn. De heer G. Hartman te Bloemendaal is door de Arrondissementsrechtbank te Haar lem beëdigd als makelaar in onroerende goederen. Haarl. Christelijk Mannenkoor, directeur Jac. Zwaan, geeft op Donderdag 21 October in de Gem. Concertzaal een concert met medewerking van het beroemde jongenskoor De Minnestreelen onder leiding van Hubert Cuypers. De oud-Haarlemmer ds. P. C. Vermeu len te Laren, die' hier hulpprediker in wijk VII is geweest, is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Zutphen. Als verdacht van valsheid in geschrifte heeft de Haarlemse recherche een vijf en der tig jarige ambtenaar aangehouden, die door valselijk invullen en ondertekenen van een kwitantie zich op onrechtmatige wijze een bedrag van f 453 heeft toegeëigend. Zondag 17 October houdt de Over ijsselse-, Gelderse-, Drentse vereniging „De Oosthoek" een feestavond in hotel „De Leeuwerik". De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen drie arbeiders, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van afvallood. Het lood hebben zij verkocht en van de onbrengst hebben zij sigaretten gekocht en bioscopen bezocht. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: A. van der Zon—Zomer, d.; H. SchaapmanPloeg, z.; D. v. d. Werf Broers, d.; M. C. Meltzer—Dahmen. z.; M. Boutelliervan Dee. z.; H. A. EliasBuur man. z.; J. Chr. Schoute—v. Erpers Rovaards, z.; T. v. d. WerffDamsma, d.; W. C. M. BijvoetFye, d.; A. Lutkev. d. Worp. ONDERTROUWD: H. Kollman en E Ma, therus; N. J. P. Bersee en A. M. Hurkens; J. A. Slingerland en J, A. L. Jansen. GEHUWD: N. W. G.'v. Kesteren en H. W. v. d. Velden: J. Bos en S. F. Jansen; O. L. O. Wiegand en A. C. den Bakker: J. J. aanders en L. v. d. Worp; J. Grünfeld en A. H. B. Smolensky; J. G. Stenger en I. Vettewinkel; J. J. L. M. Harren en P. E. M. van Dam. OVERLEDEN: S. J. TweehuijsenPeters, 69 j.; H. Grootegoed, 74 j. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holi.-AmerikaLij n Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Openings gisteren koersen 334% 334 V2 280% 281% 237 236 V2 152% 152 167 317y2 270 123 167% 168 169 153%, 152% 265.% 264%, 165% 166% 160 119 403 ft

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6