Schoolzwemmen aan de lopende band Vlaggen wapperden aan de Muiderslotweg Kort en Bondig MAANDAG 18 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wat te bereiken zou zijn niettegenstaande er weinig badinrichtingen bestaan Schoolzwemmen in de open inrichtingen is alleen mogelijk in de zomermaanden en dan nog slechts bij goed weer. Vandaar dat óók in de zomermaanden het schoolzwem men in de overdekte inrichtingen wordt voortgezet. Maar al werken zowel het Sportfondsenbad als Stoops Bad daarbij mede de prijs der baden is voor de kin deren gereduceerd tot 25 cent toch is op dit gebied nog niet bereikt wat mogelijk is. Allereerst kunnen alleen de scholen, die niet al te ver van deze badinrichtingen verwijderd zijn, aan dat schoolzwemmen dat onder de lesuren plaats heeft als' lichamelijke oefening deelnemen. Boven dien is het aantal uren dat aan het school zwemmen gegeven wordt beperkt. Verleden jaar zijn in het Sportfondsen- bad 40.300 schoolbaden genomen en in Stoops Bad 34.700. Bij elkaar dus 75000. De directeur van het Sportfondsenbad, de heer Joh. M. Schmidt, deelde ons mede, dat hij al jaren met het gemeentebestuur besprekingen voert om middelen te vinden om het aantal schoolbaden zeer belangrijk uit te breiden. Thans zwemmen de kinderen op uren dat het bad ook geopend is voor het publiek. Dat brengt moeilijkheden mede. Daarom wil het Sportfondsenbad gedurende de uren voor schoolzwemmen het bad voor andere bezoekers sluiten. Het personeel kan zich dan geheel wijden aan de kinderen, wat het zwemonderricht na tuurlijk ten goede zal komen. Het zou mogelijk zijn, als er behoefte aan blijkt te I bestaan, per week 20 uren voor school- zwemmen te reserveren. Als dan een goede |regeling wordt ontworpen, kunnen er heel wat kinderen „verwerkt" worden. Het is mogelijk dat 50 kinderen tegelijk aan de hengel zwemonderricht krijgen, zodat er wel 70 of 80 kinderen in het bad toegela ten kunnen worden, indien tenminste een gedeelte de zwemkunst machtig is. Het is voldoende als de kinderen 20 mi nuten in het bad zijn, zodat er per uur dan meer dan 200 kunnen zwemmen. De inrichting voor kleden en het nemen van een douche zijn daarop ook berekend. Alles kan aanéén sluiten. Wanneer de ene groep zwemt; zijn er 20 minuten beschik baar, 10 minuten voor het aankleden der kinderen die gezwommen hebben en ook 10 minuten voor hen die gaan zwemmen. Op die manier verwerkt men dus ruim 200 kinderen per uur, bij 20 uur school zwemmen per week dus 4000 en per jaar (rekening houdend met de vacanties) ruim 175.000. Bij het Sportfondsenbad zou op die manier het aantal schoolbaden met onge veer 350 procent kunnen toenemen. Nu betalen de kinderen 0,25 per bad. Als het aantal baden zó sterk toeneemt, moet het mogelijk zijn de prijs lager te stellen, of een regeling te maken waardoor het mogelijk wordt ook .kinderen van ouders, die dit kwartje niet kunnen be talen, te laten deelnemen. De heer Schmidt zou het nog beter vin den als de gemeente de kosten van het schoolzwemmen geheel voor haar rekening nam, temeer omdat het een deel van het schoolonderricht uitmaakt. Indien aan het schoolzwemmen ook 'scholen gaan deelnemen die ver van de in lichtingen verwijderd liggen, zou de ge wenste oplossing zijn de kinderen per auto bus te vervoeren. Dan zou ook voor veraf gelegen scholen het verlies tot een uur be perkt blijven. Het is tot heden moeilijk gebleken de uren voor schoolzwemmen in te lassen in het gewone lesrooster. Met enig puzzelen moet dat toch mogelijk blijken. Als de beide badinrichtingen nog te ge ringe capaciteit hebben om alle scholen aan het schoolzwemmen te laten deelnemen, Geheelonthouders jubileren Ter gelegenheid van het dertigjarig be- j staan van het Noordhollands propaganda- comité van de vereniging van Geheelont-1 houders onder Nederlands spoor-, tram- en ATO-personeel werd Zaterdagavond in het gebouw van de HJMV in de Lange Marga- rethastraat een feestavond gegeven. Kick Voshardt verzorgde de conférence en er was viool-, piano- en xylofoonmuziek respectie velijk door Vincent Meekenkamp, mej. Eikèring, mej. Sterk en Thijs Bosloper. Het hoofdbestuurslid mevr. Pol-Lameijer hield een feestrede en de stemming was opperbest, 's Middags was er een „serenade" van de Arbeidersmuziekvereniging „Excelsior" op het Kennemerplein geweest, die werd ge volgd door een vlaggenparade der afdelings- en zusterorganisaties. Daarna trok men voor afgegaan door de muziek met vlaggen en vaandels naar het HJMV-gebouw. Daar werd een zeer druk-bezochte receptie gehouden waar velen door hun aanwezigheid getuige nis aflegden van hun belangstelling voor het streven van deze organisatie. Ook Zondag stond er heel wat op het pro gramma. 's Ochtends werd er een wandeling langs de Haarlemse bezienswaardigheden gemaakt, die werd gevolgd door een excursie naar het crematorium Westerveld waar de bezoekers een schijn-crematie meemaakten. De dag werd besloten met een wandeling Idoor Duin en Kruidberg. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Oct. 1948 ONDERTROUWD: 16 Oct.: C. H. Zandstra en J. W. Stachelhausen. GEHUWD: 16 Oct.: R. M. Eebes en J. Pijl. A. van Wonderen en L G. van der Poorte. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct.: J. M. BourceEversen. H- KomduurHofstee. 15 Oct.: M Weber—Bloem. J. Bakker—Brander horst. 16 Oct.- M. C. Wit—van Meel. M. J. C. Roosenvan Eeden. BEVALLEN van een dochter: 14 Oct.: E. van HartesveldBijlo. 15 Oct.: C. Belter manWajer. J. M. van der Knaap—Konings. M. H. Pardonvan der KroEt. J. M. A. Stoot- manvan de Reep, J. A. Janssende Goeijer. 16 Oct.- W. A. de ZwarteHommersen. OVERLEDEN: 15 Oct: J. C. Duk—Heyman, 18 j., Grote Houtstraat. Krijgt V gasten per AUTO? Stalling en onderhoud: Van Lent's Autobedrijven - Heemstede Raadhuisstr. 63 - Tel. 28810 - Heemst. Dreef 201 (Adv.i Agenda voor Haarlem MAANDAG 18 OCTOBER. Phoenixterrein (Parklaan): Circus Jos. Mullens, 8 uur. Frans Hals: „Sam Tucker's grote strijd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De regen kwam". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Naked City", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nocturne", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Nacht over Holland", 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het be gon met moord", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur, DINSDAG 19 OCTOBER. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling i,Kunst Zij Ons Doel", 105 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. zou het mogelijk zijn het onderwijs eens in de twee weken te geven. Het is zo besloot de heer Schmidt van zo'n grote betekenis dat alle kinderen behoorlijk leren zwemmen. Bovendien wordt de Volksgezondheid er door bevor derd. Het is jammer dat de inrichtingen, die men heeft, niet ten volle gebruikt wor den om dit grote belang te dienen. Hij hoopt dat dit ideaal, dat hij al vele jaren koestert, nog in het komende jaar ver wezenlijkt wordt, daar hij het volgend jaar October zijn werk aan het Sportfondsenbad zal neerleggen. Hij heeft de pensioen gerechtigde leeftijd reeds overschreden, maar is gebleven om leiding te geven aan de opbouw van de inrichting na de oorlogs jaren, maar nu komt toch de tijd van scheiden nabij. Tussen de kleurige kinderen van de herfst Haarlemse rector als vroege paddenstoelenkenner Eén van de eerste mycologen oftewel „paddenstoelenkenners" was de zeven tiende eeuwse rector van de Haarlemse Latijnse school, Hadreanus Junius, die de .„stinkzwam", een notoire gast onder de kleine sieraden van het herfstbos, zeer nauwkeurig beschreef en determineerde. Diezelfde stinkzwam staat, voorzichtig heidshalve opgesloten in een flesje, tussen duizenden andere paddenstoelen en zwam men te kijk op de jubileumtentoonstellinb van de 40-jarige Nederlandse Mycologische vereniging, waar Zaterdag, Zondag en van daag een ononderbroken stroom natuurlief hebbers Jangs heeft geparadeerd, omdat daar, in een van de zalen van de Amster damse Artis een merkwaardige collectie kleurige kinderen van de herfst bijeen is gebracht. Reuzenbovisten als kleine hune bedden, aardsterren s als vergankelijke sprookjesattributen en een verwonderlijk grote toef van de grillige reuzenzwam zijn er zo de meest spectaculaire inzendingen, maar voor wie dieper kijkt dan het opval lende, zal in de stand van het Baarnse bureau voor Schimmelcultuur, dat de hele wereld voorziet van reincultures voor wetenschappelijk onderzoek een bewon derenswaardig stukje Nederlandse toege paste biologie ontdekken, dat onder meer de geheimen van het penicilline blootlegt. Jongedames van de Amsterdamse Huis houdschool serveren champignon-soep en een handige vertegenwoordiger van een kwekerij dezer delicatesse heeft er vlak naast post gevat, om de voortschuifelende bezoeker een (duur) blikje witte padden stoeltjes aan te praten. De aquarellen van Middelhoek, de gra vuren van Suze de Lint en een paar dio rama's met kleurige zwammen als natuur lijk meubilair completeren deze kleine, maar zeer bezienswaardige, mycologische expositie. Overigens is het te hopen, dat de waarschuwing van de kenners tegen het onoordeelkundig gebruik van onbekende paddenstoelen weerklank heeft mogen vin den. Want de Alkmaarse tragedie heeft nog eens geleerd, hoe gevaarlijk dicht de dode lijke knolammoniet qua voorkomen bij de verleidelijke weidechampignon staat. Raad en daad De Readers Digest vertelt van een meisje dat een brief richtte tot de „persoonlijke moeilijkheden-redacteur" van een Ameri- kaans blad. Zij schreef: „Mijn leeftijd is negentien jaar, ik kwam gisterennacht om S twee uur thuis en mijn moeder was daar o boos over. Heb ik iets verkeerds gedaan?" 8 Waarop de zeer wijze redacteur de raad 2 gaf: „Probeer of u het zich. kunt her- S inner en." 8 Lei denaars brachten een be zoek aan historische gebouwen Op uitnodiging van de Vereniging „Haer- lem" brachten Zaterdag leden van de ver eniging „Oud Leiden" een bezoek aan Haar lem. Na hun aankomst In deze gemeente wandelden de bezoekers naar de Grote Kerk. Om halftwaalf zijn de Leidenaars ontvangen op het Stadhuis door het ge meentebestuur. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers herinnerde aan de goede ver standhouding tussen Haarlem met steden in het buitenland. Gelukkig bestaan er banden van vriendschap met steden uit het binnenland en het bezoek van Leidenaars is daarvan een bewijs. De burgemeester bracht in herinnering de verstandhouding tijdens het beleg van Haarlem en gaf een schets van de krijgsverrichtingen uit 1573. Ook sprak de burgeiheester over de toe komst en wel over de verbinding welke binnenkort door snelle autobussen tussen Leiden en Haarlem zal ontstaan. Spreker hoopte, dat de verhouding tussen beide steden hecht zal blijven. Nadat het Stadhuis bezichtigd was, ver enigden de Leidenaars zich aan een lunch in restaurant Brinkmann. Voor de middag stond op het programma een wandeling door de Koningstraat, Jacobijnestraat (Hor tus Medicus), Gedempte Oude Gracht (oude gevels), Gierstraat, Grote Houtstraat (be zoek Proveniershuis), Kerkstraat, Gast- huisvest, Groot Heiligland (trapgevels), Frankestraat, Anegang, Spaarne (Waag en Teyler's Museum), Bakenessergracht(Hofje van Bakenes), Caeciliasteeg, Jansstraat en Jansweg. Heemstedenaar vocht bij Arnhem aan Duitse zijde De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep behandeld van J. W. L. uit Heemste de. L. ging in Augustus 1940 in Duitsland werken. Bij zijn terugkomst in Nederland trad hij toe tot het N.S.K.K. In 1943 kwam hij bij de SS. Hij vocht bij Arnhem tegen de geallieerden. Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. De president van de Bijzondere Raad vroeg aan requirant; „Wat denk je nu over je houding tijdens de bezetting?" „Mijnheer de president, ik heb er de laat ste tijd zoveel over nagedacht, maar ik kan er niét uitkomen. Het is allemaal zo romme lig", antwoordde L. „Dat is tenminste eerlijk gezegd", aldus de president. De procureur-fiscaal achtte de opgelegde straf te zwaar. Hij concludeerde tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. Uitspraak 13 November. Als motorrijwiel, waarvoor geen rijver gunning (wel een rij- en nummerbewijs) nodig is. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. aangewezen het Solex-rijwiel met hulpmotor. „Kleine kinderen worden groot" Een vrolijk spel Men kan het bij de eerste duizend bezoe kers navragen: een voorstelling door Come- dïa van het even charmante als blijmoedige spel „Kleine kinderen worden groot" van Noel Langley waarborgt voldoende vrolijk heid om althans voor de duur van één avond alle aardse narigheid naar de kelder van het veelgeplaagde bewustzijn te ver jagen. Aan een langdurig succes behoeft dan ook geen schijn van twijfel te bestaan. Deze lieve zotternij moet men beschou wen als een vlotte imitatie van het tegen woordig zo verrassend populaire genre van het absolute, actieloze blijspel, dat vol komen is „losgemaakt" van bestaande ver houdingen. Niettemin is het een echte en bovendien zeer amusante comedie, want Noel Langley is er voortreffelijk in geslaagd zijn figuren ook van hun zwakke zijde te laten zien, zonder dat deze' een ogenblik gevaar lopen de wakker geroepen sympathie te verspe len. Men maakt kennis met een omvangrijk gezin, dat heerlijk onbekommerd in gelde lijke misère verkeert. Het middelpunt van dit bonte huishouden vormt de „ietwat onmaatschappelijke" mevrouw Buckering, de eerste moederrol van Mary Dresselhuys. Zij vervult deze met een kwistig, maar steeds nauwkeurig ter zake doend gebruik van haar bekende hoge trillers en gevoels accenten, die aan haar optreden altijd zo'n aparte bekoring verlenen. Voorts weet zij met oneindig raffinement de zuivere maat te houden in welke komische verwikkeling men haar ook betrekt. Verbazend leuk kwam Ton Lensink voor de dag als een jonge man, die voortdurend met zijn emo ties overhoop ligt in de laatste étappe naar het nabije vaderschap, allerlei totaal over bodige dingen wil doen en tenslotte zo van ganser harte lucht geeft aan zijn extase, dat de toeschouwei's met handgeklap zijn vreugde gingen delen. Regisseur Jan Teulings heeft veel beter raad geweten met het mannelijk dan met het vrouwelijk element in deze opvoering. Zo viel Ellen Vogel als de dochter met een kwetsbaar eergevoel eigenlijk alleen op door haar onopvallendheid, hetgeen mis schien ook te wijten is aan het te regel matig vriendelijke tegenspel van Guus Oster, die verzuimde haar op een voetstuk te zetten. Voorts zag men een goede scène van Jack Dixon als de in zijn wiek ge schoten dichter, waartegenover Edy de Boer diens verongelijkte echtgenote tragi scher voorstelde, dan in dit milieu passend was. Het jongste paar, dat uit pure kalver liefde met kolossale woorden over leven en dood duelleert, werd nog wat onbeheerst verbeeld. Architect Jan Prent heeft deze wonderlijke mensen een heel mooi huis ge geven. Er heerst op het toneel altijd wel de één of andere huiselijke crisis, maar tot een botsing van twee werelden komt het nooit. Het is alles zachtmoedige humor wat er vloeit. Precies een stuk voor mensen, die zich behagelijk in de fauteuils van de schouwburg nestelen met een gezicht van: hier" ben ik en probeer me nu maar tot andere gedachten te brengen. Dat lukt volkomen, want de lach wijkt geen momeftt uit de zaal. DAVID KONING Mary Dresselhuys en Jan Teulings in „Kleine kinderen worden groot". „Harmonie Crescendo" gaf een populair concert De als „populair concert" aangekondigde avond van Harmonie Crescendo, begon met een harmonie-programma, onder leiding van Jac. Zwaan, waarvan men de keuze der nummers mocht prijzen. Voor de Frei- schütz-ouverture is de bezetting van het korps echter niet ideaal. Het gemis aan echte hoorns is door geen surrogaat goed te maken. Toch mag gezegd worden, dat de cor- en althoorns gelukkiger waren dan op het concours te Santpoort. Maar dit was niet het enige zwakke punt, stemming, klankgehalte en techniek waren ook niet vlekkeloos. Een vrij wat voordeliger in druk kon het orkest maken met de Sinfonia van Joh. Chr. Bach. Het enige wat men er kon op aanmerken was, dat het tempo nu en dan wat verslapte. Maar wat klank en verhouding en correctheid betreft, was er in dit delicate stuk veel te prijzen. De hoboïst maakte een bijzonder goede beurt in het fraaie middendeel. Dat klonk heel mooi; 't was alleen een tikje te traag. De wals van Ganne „La Housarde" raakte goed op dreef, na een wat weifelende inlei ding; toen kwamen 't vertrouwde rhythme en het militaire bravour een handje toe steken. Een verrassing werd de goed klin kende en pittig gerythmeerde uitvoering van de ouverture van Suppé „Een morgen, een middag, een avond in Wenen". De ex pressieve tenor-melodie van de inleiding deed het bijzonder goed. Zeer mooi was ook de modulerende overgang in gedragen ac- coorden naar bes. Aan alles was te merken dat dit stuk met zorg was voorbereid. Het korps had zich dapper kunnen inspelen met de Colonel Bogey en Parade-fantasie van Alford. De avond werd verder gevuld met het optreden van Lou Marti's Cabaret en werd met een bal besloten. JOS. DE KLERK Complex van 1 16 woningen in gebruik genomen Het was een feestelijke dag gisteren voor de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" in Haarlem-Noord, daar het nieuwe com plex van 116 woningen aan de Muiderslot weg het eerste grote woningblok ook dat in Haarlem na de bevrijding gereed kwam officieel in gebruik genomen kon worden. 's Ochtends verenigden alle bewoners zich in de kerk van Onze Lieve Vrouwe der Zeven Smarten voor een Mis van dankbaarheid, waarna om half elf pastoor A. D. van Eeden geassisteerd door twee kapelaans de huizen een voor een in zegende. De bewoners boden vervolgens in een bijeenkomst het bestuur van de vereniging een fonds aan voor kantoormeubelen, 's Middags heette voorzitter Veltman velen die bij de bouw betrokken waren: wethou der Angenent namens het gemeentebestuur van Haarlem, de heren Hazevoet en Joos- ten van het Huisvestingsbureau, de archi tect. professor Holt, de aannemers Weber en Wijsman, vele onderaannemers en uit voerders, welkom. De heer Veltman dankte de gemeente diensten voor de vlotte wijze, waarop zij de bouw hebben bevorderd, in het bijzon der het Huisvestingsbureau voor de soepel heid waarmee de toewijzing tot stand kwam en betuigde zijn tevredenheid over professor Holt, die zijn interesse voor de volkswoningbouw hier uitnemend in prak tijk had gebracht. De heer Veltman hoopte, dat de wens van pastoor v. Eeden, dat in deze volkrijke buurt ook aan het geeste lijke onderdak gedacht zou worden en de bouw van een nieuwe kerk niet te lang meer op zich zou laten wachten, spoedig in vervulling zou gaan. Voorts uitte spre ker zijn waardering voor de heren Weber en Wijsman, die in een vooroorlogs tempo het werk hebben voltooid. Wethouder Angenent, die tevens als secretaris van de R.K. Bond van Woning bouwverenigingen aanwezig was, herin nerde eraan, dat, waren de zeven voor de woningbouw magere jaren niet ge komen, dit feest reeds eerder zou zijn gevierd, doch dat dan de vreugde wel licht niet zo diep gevoeld zou zijn als thans. Men heeft de Nederlanders sma lend wel eens huisdieren genoemd, maar de heer Angenent wilde dit liever als een erenaam opvatten: het is in de besloten heid van het eigen home, dat het gezins leven zich goed kan ontwikkelen. Goede gezinnen bieden een waarborg voor een sterk, karaktervol volk en waar hebben we in deze tijd meer behoefte aan dan aan mensen van waarheid, van vrede, van ac tiviteit, van broederzin en naastenliefde? Haarlem-Noord is inderdaad arm aan gelegenheden waar het culturele en gods- dienstig-zedelijke leven zich kan ontwik kelen, gaf de wethouder toe. Er zijn plan nen om in deze leemte te voorzien en wij hopen, dat onze wensen binnen niet te lange tijd in vervulling kunnen gaan." SCHEEPVAART Johan van Oldenbarnevelt 17 Oct. van Sa- bang naar Singapore. Kamerling Onnes Ba taviaRotterdam, pass. 17 Oct. Perim; Nieuw Holland 17 Oct. van Hongkong naar Singa pore; Oranje, Java—Amsterdam 19 Oct. te Amsterdam verwacht. Waterman. Java—Rot terdam. 18 Oct. 12 uur van Singapore; Willem Ruys. Rotterdam—Batavia, 17 Oct. van Port Said. Zuiderkruis, RotterdamJava, 17 Oct. van Port Said. Wethouder Angenent onthulde vervol gens de in een der huizen aangebrachte gevelsteen van „St. Bavo". Prof. ir. G. H. Holt releveerde hoe na de bevrijding de architecten de overtuiging bleken toegedaan, dat in de woningbouw andere wegen moesten worden ingeslagen. Nieuwe normen en ideeën waren nodig en vanzelf kwam de vraag naar voren: Gaven de voor-oorlogse woningen wel wat de mensen nodig hebben? Het huis moet de afspiegeling zijn van een gezond en sterk gezinsleven. Op een inhoud van 300 tot 320 kubieke meter kan bij een goede woning aanspraak gemaakt worden. Bovendien zullen de huizen die nu gebouwd worden een hele generatie meemoeten. Het probleem van het nieuwe bouwen is geen zaak van de buitenkant, geen kwestie van een aardig geveltje hier of een lief steentje daar, het is het vraagstuk van het geven van een volledige en waardige woon plaats aan het gezin. Het onderhavige complex leverde speciale moeilijkheden op door de bijzondere, door het uitbreidingsplan voorgeschreven situa tie. Door de blokken onder een bepaalde hoek op de richting van de straat te plaat sen, werd bereikt, dat de zon er volop in kan doordringen. Professor Holt was de leiding van „St. Bavo" erkentelijk, dat zij, door zich toegankelijk te betonen voor af wijkende ideeën, hier de mogelijkheid had geschapen de woningbouw in nieuwe banen te stuwen. De heer Hazevoet tenslotte onthulde, dat hij op de deuren naambordjes had gezien van mensen die hij niet kende, hetgeen hem de overtuiging had geschonken, dat zijn bureau onpartijdig en zonder aanzien des persoons te werk gaat. Het St. Nicolaasfeest der onderwijzers Kinderen van 40 scholen nemen daaraan deel Voor de 37e keer organiseert de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers- Vereniging haar jaarlijks St. Nicolaasfeest. Enige duizenden kinderen van de voorberei dende klassen tot en met de eerste klassen U.L.O. van een 40-tal Haai-lemse scholen wacht een prettige ochtend, middag of avond. Dit alles eist veel voorbereiding, bovenal veel geld. Nog steeds stijgt het aantal deel nemende kinderen. Maar ook de prijzen stij gen. Velen vond de commissie van voorbe reiding reeds bereid aan de Haarlemmers in de eerstvolgende weken de intekenlijsten aan te bieden. Gezien de grote waardering en de mede werking. die de onderwijzers steeds mochten ondervinden wordt niet geaarzeld ook in deze moeilijke tijd weer een beroep te doen op de offervaardigheid. Steunt het Onderwijzers St. Nicolaasfeest! Tekent op de lijsten! Fietsers reden tegen de draad in; autobotsing het gevolg Zaterdagmiddag moest de chauffeur van een personen-auto in de Kruisstraat plot seling stoppen voor twee, hem tegemoet komende, in verboden richting rijdende fietsers, zodat een hem achterop komende vrachtautobestuurder ondanks krachtig remmen een botsing niet meer kon ver hinderen. De achterzijde van de personenauto kreeg een flinke deuk; de fietsers konden niet achterhaald worden. Accordeonconcours en ereconcert van H.K.A.C Zondag werd in de Gemeentelijke Con certzaal een wedstrijd gehouden voor ac cordeonensembles, uitgeschreven door de Nederlandse accordeon- en mondaccordeon- bond. De jury kende als volgt de prijzen toe: 4e klasse, Avanti, Amsterdam, le pr. met 36 punten; Musica, Den Haag, 3e prijs, 270 p.; T.A.V.E.N.U., Oostzaan, le pr„ 331 p.; Vieux Camarades B„ R'dam, 3e pr. 273 p.; Crescendo, Velp (mondaccordeon), 188 p., geen prijs. 3e klasse. Tempo B, Amsterdam, 2e pr., 277 p.; Kunst door Oefening, Schiedam, le pr., 301 p. 2e klasse. Con Forza, Amsterdam, le pr., 359 p.: Avanti A, Amsterdam, le pr. 336 p. le klasse. Oefening baart Kunst, Krom menie, le pr. 343 p.; Tempo A, Amsterdam, le pr., 312 p.; H.K.A.C., Haarlem, le prijs met het hoogste aantal punten: 378. Uitmuntendheid. Bravo, Loosduinen (mond- faccordeon), le pr., 335 p. Concordia, Olst (mondacc.); 3e pr. 280 p., wordt terug ge zet naar le klasse. Animato, Amsterdam, le pr., 333 p. e-klasse. Vieux Camarades A, Rotter dam, le prijs 337 p. Tot besluit werd een ere-concert gege ven, georganiseerd door de Haarlemse Kla- varskribo Accordeon Club, de H.K.A.C. De mondaccordeonvereniging Bravo uit Loosduinen, die een gelukkige combinatie trof met een paar plectrum-instrumenten, liet een paar staaltjes van haar kunnen ho ren. Het klonk aardig, piaar wanneer de harmonieën wat rijker worden, zoals in „Leise, leise" uit „Der Freischütz", wordt het toch bedenkelijk, want dan schieten de mogelijkheden van de mondharmonica te kort en moet de muziek geweld worden aangedaan. Dan zijn de moderne handaccordeons be ter toegerust, zoals bleek uit de prestaties van Vieux Camarades uit Rotterdam, een msemble, waarin ook piano, contrabas en pauken meedoen. Het was knap samenspel wat deze club leverde in Si j'étais Roi, Valse interompue en het uren-ballet uit La Gioconda, waarin de lastige rhythmiek goed verzorgd was. H.K.A.C. liet zich horen met de num mers waarmee 's middags de hoogste on derscheiding was behaald: de ouverture „De Kalief van Bagdad" en een fantasie op Les Cloches de Corneville. Ook met een wals van Lincke werd een goede beurt ge maakt. Alleen mist men bij het ensemble de grondslag van een stevige bas. H.K.A.C. begeleidde ook de pianist Rudi Kinsbergen in de bekende Prelude van Rachman.inoff.- De jonge pianist liet zich daarna met succes horen in de nocturne in Es van Chopin. Medewerking werd voorts verleend door de zanger Chris Bijlsma, wiens stem nog tamelijk geknepen zit, en door de organist W. M. A. Smits uit Rotterdam, die zijn handen meer dan vol had aan de rijk voor ziene speeltafel, maar die in Toccata van Dubois toch liet horen dat orgel spelen hem niet vreemd is. Tenslotte werd ook nog door het duo Tinv en Wim Kempenaar, leden van H. K. A. C„ een fantasie op La Traviata ge speeld, die uitmuntte door dynamische schakeringen. De heer J. Hagenaar jr., dirigent van H. K. A. C-, liet zich kennen als een vaardig conférencier. JOS. DE KLERK Rotterdams „Hermandad" geen dooie dienders Muziek, zang en humor waren weer in hoge ere Zaterdagavond in „De Leeuwe rik", waar het dertien man sterke Rotter damse politie-amusementsorkest „Herman dad" onder leiding van de zingende en iccordeonspelende dirigent Piet Struik jr. in een reeks kostelijke shownummers zijn hoogste troeven uitspeelde. Vooral de oude lantaarn-opsteker, gees tig gecreëerd door de oud-Spartaspeler Verheul, die behalve een paar stevige benen ook een klankrijke stem bleek te bezitten en de twee nummers van de agent Colette, „De Sheik" en „We zijn geen dooie dienders" deden de Haarlemse col lega's de zaal uit puur enthousiasme bijna afbreken. Een rhythme-sectie voerde een tien-minuten-non-stop-programma uit, dat de harten der jazz-fans sneller deed kloppen. Haarlemmers amuseerden de „Oosthoekers" Zondagavond kwamen de leden van de Overijselse-, Gelderse-, Drentse Vereniging „De Oosthoek" in de toneelzaal van ..De Leeuwerik" voor de eerste maal in dit sei zoen in gezellig samenzijn bij elkaar. De le den van de Haarlemse Hawaiian-Vereniging presenteerden een vlot en beschaafd pro gramma. Allereerst trad het Amusements orkest onder de bezielende leiding van de heer H. W. Prinsen voor het voetlicht. Dit orkest, dat uit een vijftig dames en heren bestaat, bleek tot opmerkelijke prestaties in staat en dwong met recht aller bewondering af. Mevr. N. Prinsen en mej. Ans Bakker traden als gewaardeerde vocalisten op. De jeugdige accordeonist Johnny Thijs, welis waar nog wat onzeker, slaagde er in de zaal met verschillende liedjes „mee te krijgen". De Hawaiian Serenaders oogstten met hun dromerige klanken veel succes. Mej. Coby van Kleef danste niet onverdienstelijk een wals uit het Coppelia-ballet. Het rhythme van het attractie-orkest „De Narren" bracht de jongeren in vervoering. De opvoering van enige vermakelijke schetsjes verhoogde de stemming. In de pauze werd ten bate van de kas een grote verloting gehouden. De Zondag was lang Maandag geworden, toen de leden van deze saamhorige familie, die zich ook nog op muziek van het dans- orkest van de H.H.V. op de gladde vloer had den vermaakt, voldaan uiteen gingen. A.R.K.A. jubileert Ter gelegenheid van het dertig jarig be staan van de afdeling Haarlem van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren- vereniging heeft Zondagmorgen de geeste lijk adviseur pater P. F. H. Ponsioen O.F.M, een mis opgedragen in de kapel van het verenigden de leden zich aan een ontbijt verenigde de leden zich aan een ontbijt in hótel „De Leeuwerik". De voorzitter, de heer K. Strijbos, gaf een overzicht van de werkzaamheden, welke in de dertig jaar zijn verricht.. Bij de oprichting telde de afdeling zestig leden en thans honderd, De heren Van Tol en Van Koningsbruggen zijn dertig jaar lid. De voorzitter sprak dezen toe en overhandigde hun een ge schenk. Op de receptie, welke des middags gehou den is, boden de heren A. J. M. Angenent, wethouder van Haarlem, mr. R. C. Bak huizen van den Brink, wethouder van Heemstede, J. F. M. Pinxter, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Bloemendaal, deken J. J. A. Kuilman en afgevaardigden van vele organisaties ge lukwensen aan. Vanavond worden de feestelijkheden besloten met een bijeenkomst in de Stads schouwburg. BINNENLAND De Parijsc universiteit heeft hel ere doctoraat toegekend aan de Leidse hoogleraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. E< Gorter. De Rotterdamse politie heeft enige jon gens gearresteerd, die talrijke inbraken heb ben gepleegd. De jongens verschaften zich toegang tot. scholen, winkels, een suikerwerk- fabriek en woningen. Zij namen radiotoestel len, textiel en andere goederen mee, die zij verkochten. Enkele ouders traden als helers op. Ook zij zijn gearresteerd. Zaterdag is tc Bern de Vereniging „Zwit serland-Nederland" gesticht, die op dezelfde wijze zal streven naar toenadering tussen Zwitserland en Nederland als de in de zomer van het vorig jaar in het leven geroepen stichting „Nederland-Zwitserland" Tot bedrijfsarts in dienst van de Hoog ovens is met ingang van 1 December be noemd dokter H. Voorzanger, thans ge meente-arts te Oosthuizen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. Maud Smit te Haarlem slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Een dertienjarige, jongen keek niet uit toen hij Zaterdagmiddag met een glazen plaat in zijn hand het Plein moest oversteken. Een fietser reed hem aan en het glas sneu velde. Aan de eerste Doopsgezinde School te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres mej. A. Steenhuizen te Leeuwarden. De Haarlemse Economische recherche heeft een 24-jarige koopman aangehouden die enkele honderden valse textielpunten had verhandeld. De Pluimvee- cn Kon(Jnenvereniglng „Haerlem" opent het winterseizoen met een filmavond op Woensdagavond 20 October in restaurant Brinkmann. Een film zal worden gedraaid, waarbij mevrouw A. Beklnk-Nieu- wenhuis, secretaresse van de Algemene Ne derlandse Pluimveeteelt-vereniging een toe lichting geeft. De Ridder. Moeke en De Graaf, leden van de Motorclub „Haarlem" vormden een ploeg in de kampioensrit van de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging. „Haar lem" behaalde in de afdeling clubploegen de tweede prijs. H.O.V. Volksconcert Op Dinsdag 19 October zal het eerste con cert van de Serie Volksconcerten 1948/'49 plaats vinden. Als solist zal medewerken de Heemsteedse pianist Frcd Luijken, vooral be kend uit het Haarlems Trio, dat hij tezamen met Jan Hoeben, viool en Onne v. d. Klas horst, cello, vormt. Met orkestbegeleiding speelt hij het 2e pianoconcert in Bes gr. terts van Brahms Het orkest, dat wederom onder leiding van Marinus Adam staat, besluit dit concert na de pauze met de Zevende Sym- phonie van Beethoven. Wielrennen Cor Bijster spriiitkampioen Zondag is het sprintkampioenschap van de H.S.V. „De Kampioen" verreden. De uit slag luidde: 1. Bijster laatste 200 m in 12 sec. 2. Gerritsen, 3. Groenveld, 4. A. Voor- ting, 5. Beek, 6. Storpen. Het lange afstand kampioenschap werd na felle strijd beslist in het voordeel van W. Voorting, 2. Kiekens, 3. Van Roon, 4. Hensen. In de wegwedstrijd in 's Gravenzande was A. Voorting eerste en Van Roon derde; bij de amateurs won P. Peters de derde prijs. Waterpolo Meeuwen (dames) promoveert Zaterdagavond werd in het Sportfondsen bad een waterpolotournooi gespeeld voor promotie naar de eerste klasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. De uitslagen waren: Neptunus Meeuwen 35; MerwedeNeptunus 13; Meeuwen—Neptunus 32. Het dames zevental van de Meeuwen promoveert. Als tussenwedstrijd werden twee heren wedstrijden gespeeld. Na loting had de eerste ontmoeting plaats tussen Merwede en Meeuwen: Meeuwen won met 54. Ook in de tweede wedstryd zegevierde de Meeuwen en won van Neptunus met 51. Heemstede Opvoering van „Repelsteeltje" Zaterdagmiddag en -avond 30 October zal in het R.-K. Verenigingsgebouw door het kinderkoor van het Katholiek Gemengd koor een opvoering worden gegeven van de be kende operette „Repelsteeltje". Bloemendaal K.A.B. vierde feest Door de afdeling Overveen van de Katho lieke Arbeiders Beweging werd Zaterdag avond in „Domi" op feestelijke wijze het zes tigjarig bestaan gevierd van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer P. v. d. Laarschot, de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan J. de Bouvère. Vervolgens schetste spreker de so ciale toestanden van 60 jaar geleden en nu, waarbij hij speciaal wees op de vele verbete ringen. welke mede door het optreden van de beweging tot stand waren gebracht. In een korte toespraak maakte kapelaan J. de Bouvère gewag van het grote belang, dat de K.A.B. heeft bij de verzorging van het geestelijk en stoffelijk welzijn van haar le den. Na het gezamenlijk zingen van het strijdlied, ging het doek op en trad de R.-K. Haarlemse Toneelvereniging .Thalia" voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrij ven „Over twaalf dagen tegen middernacht". Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 3331-4 332% 282% 286 V2 233% 231% A. K. U 151% 152 164 Nederlandse Ford 317% Nederlandse Kabel 265 v. Berkel's Patent 123% Scheepvaart Unie 170'/-, 167 Holl.-AmerikaLijn 168% Deli Maatschappij 151% 151% H. V. A 264 264% A'dam Rubber 165% Ned. Handel Mij 159y2 N.-I. Handelsbank 117% Billiton Mij II 406

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3