letters Zij ls tra 19.000 „Niks velstaan" Jong Haarlem, vooruit! Q Kort en Bondig Vestiging-vergunning Verlof B Bel voor taxi of luxe verhuur Gevraagd NETTE LEERLING DRAAIERS EN BANKWERKERS Net meisje gevr. enige jongeiui Flinke Jongeman reizend Etaleur ZELFSTANDIGE betrekking aangeb. JUFFROUW gevraagd WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Jhr. ir. J. Roëll treedt af als directeur der N.Z.H. In het heden verscheen nummer van het maandblad voor het N.Z.H.-personeel wordt medegedeeld, dat de oudste directeur van de Vervoermaatschappij, jhr. ïr. J, Roëll, met ingang van 1 Januari 1949 aan het college van commissarissen ontslag uit zyn functie heeft gevraagd. Jhr. Roëll werd op 28 Maart 1941 door de vergadering van aandeelhouders van de N. Z. H. tot lid van het bestuur als opvolger van ir. W. J. Burgersdijk benoemd, Hij was toen reeds 25 jaar directeur van de West- landse Stoomtram Maatschappij, van welke onderneming hij nog steeds de leiding heeft en ook nog enige tijd zal behouden. De heer Roëll is thans 68 jaar. Nadat hij in 1902 het diploma van civiel-ingenieur aan de Polytechnische Hogeschool te Delft had behaald, trad hij in dienst der H.IJ.S.M.- In 1916 volgde zijn benoeming tot directeur der W.S.M. De aftredende directeur heeft deel uitgemaakt van verschillende commissies op het gebied van personen- en goederenver voer. Op zijn initiatief werd de Vereniging van Werkgevers op tramweggebied opge richt. Voorts was hij bestuurslid van de Ne derlandse Vereniging van Tramweg- en Auto transportdiensten. Toen de strijd tussen rail en wegvervoer uitbrak was de W.S.M. de eerste tramwegmaatschappij, die de bakens verzette. Deze bedrijfspolitiek zou onder zijn leiding ook bij de N.Z.H. worden gevoerd, zoals juist in deze dagen op grote schaal tot uiting komt. Zoals men weet treedt de heer J. J. Jur- rissen sedert 1 Januari van dit jaar als mede- ,i directeur op, De kans is groot, dat deze na :°'l het vertrek van jhr Roëll uitsluitend met de leiding belast zal blijven. Allerhande détails over het nieuwe busnet Het maandblad van de N.Z.H. is dit keer voor een groot deel gewijd aan de reorga nisatie, die in de komende weken haar be slag krijgt. Wij deelden de vorige week reeds mede, dat de remise aan het Soendaplein bus garage wordt; thans blijkt, dat deze ver bouwing meebrengt, dat het magazijn elders onderdak gebracht moest worden. Voorlopig heeft men voor dit doel een pand in de Spiegelstraat bij de Lange Herenvest gehuurd. De technische dienst heeft een plan ont worpen voor een nieuw haltekantoor en personeelsverblijf op het Stationsplein. De frontmuur van het station onder de over kapping wordt daartoe gedeeltelijk wegge broken. Met de uitvoering zal binnenkort worden begonnen. In afwachting van het gereedkomen van deze verbouwing zal er tijdelijk een noodverblijf worden ge bouwd. Halten in de binnenstad Op de route Noord-Zuid door de bin nenstad zullen niet alle lijnen op dezelfde plaatsen halten krijgen ter voorkoming van verkeersstremmingen. De bussen van lijn 5 naar de Amsterdamse buurt zullen niet stoppen op de Grote Markt, maar wel bij de Krocht en in de Koningstraat, de bus sen van de lijnen 1 en 2, beide naar Heem stede, stoppen niet aan deze halteplaatsen maar wel op de Grote Markt en op de Botermarkt hoek Gierstraat, In omgekeerde richting stoppen alle bussen op de Grote Markt. Bij de kruisingen van de lijnen 1 en 2 met de Heemsteedse Dreef en van lijn 3 met de Herenweg komen aan beide zijden van de kruisingen uit veiligheidsoverwe gingen vaste stopplaatsen. Geen locaal vervoer op HaarlemLeiden Het aantal tramdiensten op het traject Haarlem—Leiden zal worden ingekrompen en een groot aantal halten opgeheven. De trams zullen alleen reizigers voor verder dan Heemstede (Sportpark) meenemen en alleen stoppen in den Hout, Blauwe Brug, Adriaan Pauwlaan (vaste halte), IJzeren brug, Raadhuisplein en Sportpark. Op alle'buslijnen komt een tienminuten- dienst. Met het gemeenbestuur wordt overleg gepleegd ten einde de lijnen 4 en 6 op Zondagen, waarop EDO of Haarlem op eigen terrein spelen door te trekken naar de omgeving dezer sportvelden. Muzikale ontwikkeling der schooljeugd De „Vereniging voor Muzikale Ontwikke ling der Schooljeugd" te Haarlem, heeft in overleg met enkele rectoren en directeuren, voor de leerlingen der Middelbare scholen een programma opgesteld voor deze winter. Vrijdagmiddag opent de H.O.V. de serie met: het Concert voor vier violen en orkest van Vivaldi, ,,Le Carnaval des Animaux" van Saint-Saëns en de Ouverture „Le Roi d'Ys" van Lalo. Achtereenvolgens komen van maand tot maand: Annie Woud, Casper Höweler, Theo van der Pas, de H.O.V. en Max Orobio de Castro. Mejuffrouw mr. E. C. C. de Visser t Na een ziekte van ruim een jaar is in het Diaconessenhuis overleden mejuffrouw mr. E. C C. de Visser, secretaresse van de Voog dijraad te Haarlem. Sedert 1 Januari 1938 vervulde zij deze functie. Vroeger is zij se cretaresse geweest van de Voogdijraad in Middelburg en later in Assen. De teraardebestelling is bepaald op Za terdag 23 Oct. om twee uur op de Alge mene Begraafplaats te Middelburg. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 October. GEHUWD: 19 Oct. G. H. Baumeister en S. J. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 15 Oct. M. P. L. Robbers-Arts; 16 Oct.: A. B. Haanstra- Wijtmans; 17 Oct.: C. C. Zwanenburg-van Son; 18 Oct.: M. M. Metz-Koers; P. L. van Ooijen-Michot; 19 Oct.: H. C. A. Sandèr- Kauffmann; T. W. Baan-van der Toorn; B. A. Dahlkamp-ter Wolbeek. BEVALLEN van een.dochter: 18 Oct.: M. W. C. Montauban-Beuken; W. Muller-Blok- ker; M. G. van Ewijk-Jacobs; A. C. van Leur- Guttink; J. P. Verwer-Koelemeijer; J. G. Kist-van Zonneveld: 19' Oct.: E J. Sondorp- Meijer: H. C, C. Kamphuis-van der Steeg. OVERLEDEN: 16 Oct.: M, G. Kos, 55 j., Hazepaterslaan; 17 Oct.: F. Wieringa, 66 j., Bloemhofstraat.; G. Roep-van de Steeg, 63 j., Mentawistraat; J. van Groeningen, 40 j., Ha zepaterslaan; 18 Oct.: J. B. Jansen, 67 jL. Costerstraat; L. L. Spaan-van Hemert, 78 j., Z.-B. Spaarne. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 20 OCTOBER. Gem. Concertgebouw: Symphonie-ensemble „Orpheus", 8 uur. Frans Halsmuseum: Ten toonstelling „Kunst Zij Ons Doel". 10—5 uur, Frans Hals: „Sam Tucker's grote strijd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regen kwam, 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Naked City". 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nocturne". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Nacht over Holland". 18 j„ 2, 4 30, 7 en 9.15 uur Spaarne: „Het begon met moord", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur DONDERDAG 21 OCTOBER. Gem. Concertgebouw: Haarlems Christe lijk Mannenkoor, Concert met medewerking van „De Minnestreelen", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel" Tot en met 7 November kunnen de Haar lemmers er zich van overtuigen dat deze expositie van „Kunst zij ons doel" op veel hoger peil staat dan de vorige. Er is voor uitgang. De algemene indruk is een beetje rommelig, maar dat komt omdat de talrijke inzendingen tengevolge van de voor dit doel te kleine afmetingen van de zaal zo dicht naast elkaar hangen.' Men had dit kunnen voorkomen door enige dingen niet op te hangen en wij zouden daarom geen tranen gestort hebben. Voor een paar ge vestigde reputaties zou dit zelfs goed ge weest zijn. Maar omdat we eigenlijk toch wel een verblijdende indruk hebben gekre gen willen we over deze dingen liever niet praten. Daar is een interessante tekening van C. v. Baaren, „Oude man", waarin een zekere artistieke nonchalance een woordje mee spreekt. Daar is nóg een „oude man" van Van Egmond, een rake, goed gemodeleerde studie, die zeker beter is dan het ietwat slordige „Bloemstuk". Miolée is weer de landschap-dichter, de stille zanger van stemmingen vooral in zijn „Nevelige ochtend", S. H. de Roos de cor recte, degelijke tekenaar, jhr. Teding van Berkhout de nauwgezette portrettist-van- het-landschap. Technisch bezien kunnen we Frans Fun- ke met „Landschap", S. de Heer met „Por- tretschets", Jan'Loots met „Stilleven-met waaier", M. Rompelman met „chrysanten" tot dezelfde groep rekenen. Er is evenwel kwalitatief verschil en ik geloof dat M. Rompelman de sterkste is. Deze groep sluit zich enigszins aan bij het als steeds vak kundig geschilderde werk van H. Wesse- ling en bij Wubbo de Jonge's manier, maar deze laatste is lichter van tred en daarbij eenvoudiger van factuur. Wubbe de Jonge's inzending is voor mij de beste der expo sitie. Het mag zijn, dat zijn drie aquarellen herinneren aan prof. van der Waay's tijd als docent, maar de Jonge is vrijer, speel ser en zijn werk'hier spontaner. Het onder schrift van zijn rozen, dat in de catalogus „Geur" wordt genoemd, zal allicht ontstaan zijn nadat 't aquarel gereed was en vrij van coquetterie is het dan ook niet, maar wat geef ik om deze literdire omstandigheid, want het ding is zo licht alsof het op 't papier was geademd en ziet er even ge makkelijk uit als zijn beide portretten. Als Piet vön Heerden enige van zijn talentvol-getekende zwart-wit koppen had ingezonden, zou hij belangrijker vertegen woordigd zijn dan met zijn „Zelfportret". Ook Le Poole en Kees Laan hadden werk van meer betekenis kunnen exposeren. Het moge vreemd schijnen, maar liever zie ik Leen Spierenburg's geestige „Orgeldraaier in Cursief" dan zijn „Jonge moeder", waar van mij de tragiek ontgaat, maar het thea trale zich opdringt. Respect moet men hebben voor zijn groot doek „Gelijkenis der twee zonen", fraai van kleur en knap van compositie. Een afzon derlijke vermelding verdient het fijn-kleu rige „Scholleljes" van F. Verpoorten, ook om het originele der compositie. Is het sleclits 't onderwerp, dat me bij A. v. Noort's „Strandgezicht" aan Akke- ringa doet denken? Ik geloof in de kleur gevoeligheid van dit schilderijtje. Er valt nogal wat te vermelden, o.a. van P. Damave, Mies Deinum, van den Burg, W. Rees en W. van der C.olk (waarom zond de laatste niet liever een van zijn fijn- tonige kasbloemen?), Potgieter en J. van Geem. Ik zou nog iets kunnen zeggen over de goed getekende „Kerkintérieurs" van J. B. Kamp, het waardige damesportret van Albert Arens (portret van mevrouw A. M.), het geestig geschilderde waarlijk charme rend „meisjesportretje" van Cor Mander- sloot, dat in zijn guitige eenvoud zover uit gaat boven „Liggend naakt", waarin mij te veel invloeden herinnering wekken aan anderen, maar ik wil ditmaal eens de be spreking van schilderwerk besluiten met de aandacht te vestigen op het zich altijd zo bescheiden afzonderend werk van me vrouw Woutersen van Doesburgh. Het speelt zijn eigen rol. Nauwkeurig illustreert het een tedere romantiek. Het verandert niet, blijft trouw, trots alles wat er rondom gebeurt. Het brengt altijd de sfeer mee waarin dingen uit het verleden leven. Het heeft iets dierbaars. Het is er mee gesteld als met de geur van oude boeken, het geritsel van lang bewaarde zijde, de klank van een spinet. Van Joh. Hoogwout's beeldhouwwerk is mij „de Kluizenaar" het liefst. De ivoren figuurtjes van S. Klinken berg „Pan" en „Schaap", vooral de camée „Liggend veulen" bezitten weer het eigene, dat zijn werk kenschetst. Soms heeft 't de charme van de tijd, waarmee ik bedoel, dat het als het ware door de tijd is gemo- deleerd. „Liggend veulen" heeft deze eigenschap. Ten slotte een woord tot de Haarlemmers. Denkt aan uw stadgenoten, de kunstenaars. Zij werken hard, niet alleen tot eigen vol doening, maar, omdat zij aan de gemeen schap behoren, ook in uw belang. Frans Hals heeft hun tot en met 7 November onderdak gegeven. Het werk verdient uw belangstelling om veel goede kwaliteiten. Er ontbreekt nog iets aan uw vorming, neem-me-niet-kwalijk! Gij bezoekt èn het wereldvermaarde museum van uw grote Frans Hals èn uw andere musea èn de tentoonstellingen in het algemeen veel, veel te weinig. Zendt er uw jongens en meisjes heen. Uw stad heeft de naam een kunststad te zijn. Houdt de traditie hoog. De tentoonstelling werd in tegenwoor digheid van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, wethouder D. J. A. Geluk en tal rijke andere belangstellenden met een toe spraak door de heer A. Arens, voorzitter van „Kunst zij ons doel", geopend. HERMAN MOERKERK FAILLISSEMENTEN. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap Zand- en Grinthandel voor heen A. C. Godschalk Zoon, gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, Snelliusstraat 49. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hüls mann Curator: mr. A. W. Hellema Sr., ad vocaat en procureur te IJmuiden. J. B Deierkauf, winkelier, wonende te Aalsmeer, Zijdstraat 78. Rechter-Commissa ris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. E. Goudsmit, advocaat en procureur te Bad hoevedorp. H C. de Bok, uitvoerder van bouwwer ken. handelende onder de firma C. P. van Gessel, Aannemers, ingeschreven te Heem stede aan de Hugo de Grootlaan 2a, doch feitelijk verblijvende te Haarlem aan de Leidsevaart 416. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. VIJF NIEUWE GENERAALS Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 November benoemd tot generaal-majoor de kolonels A. G. J. M. F. van der Kroon, militair attaché te Parijs, M. R. H. Calmeyer, chef van het militair kabinet van de mi nister van Oorlog. W T Carp, commandant van de Hogere Krijgsschool, mr. J. D. Sche pers en W. J. K. Baaij, beiden van de gene rale staf. Economische rechter „Dit is de tolk, mijnheer de politie rechter", zei de deurwaarder toen hij de twee Chinezen binnenleidde en hij wees op de oudste. „Heel goed", zei de politie-rechter opge wekt, omdat hij taalkundige problemen voorzag. „Ikke niete tollek, ikke hellepe", zei de tweede zoon van het Hemelse Rijk en stelde zich voor als „Ikke Shen yen Sheng, ikke kopeman". Het bleek dat Chinees no. 1 inderdaad hulp nodig had, want hij had in repen, pepermunt en vruchtendrups gehandeld zonder bonnen in die handel te betrekken. „Heeft u dat gedaan?", vroeg de politie rechter met grote gestrengheid. „Nee", zei de tollek om verdachte te hellepe. „Geeft u mij antwoord", zei de politie rechter de hulp negerend. De verdachte die over een ongemeen vriendelijk engelen-gezicht beschikte, haalde niet begrijpend zijn schouders op. „Hij geen Hollands velstaan", zei de helper, die kennelijk moeilijkheden met de letter r had, „hij al paal jaal in Holland wonen, maal geen Hollands velstaan". Dat leek geen overtuigend argument. „Hij alleen in Amsteldam wone", kwam er toen. Dat verklaarde alles. „Het is om wanhopig van te worden", vond de rechter die de man een bekentenis moest ontlokken. „Die man is sjieke geweest, alle kame- lade hellepe", zei de tolk weer. „U verstaat dus geen woord Hollands?" vroeg de rechter ten einde raad. De verdachte zei niet eens „nee". Toen gooide de officier roet in de bami. „Bij de politie heeft hij anders wel degelijk Hollands gepraat", zei hij en las voor uit een proces-verba al: „Ikke chocolade gekocht. Ikke gene puntjes daalvool gefe". Dat moet waar zijn, dacht een iegelijk. Voordat een Néderlands opsporingsambtenaar afstand doet van de terminologie „Ik verklaar dat ik levens middelen in ontvangst heb genomen zonder inlevering van de daartoe vereiste distri butie-bescheiden (wij verbalisanten tonen verdachte de opgemelde levensmiddelen, zijnde drie stukken chocolade)" moet er heel wat gebeuren. Onder het Oosterse engelengezicht gingen twee schouders weer verontschuldigend omhoog. „Deze zaak zal voor onbepaalde tijd wor den aangehouden", zei de rechter ten einde raad, „eerst moeten wij de verbalisant horen". Toen zei de verdachte zijn eerste woord Hollands. „Daaag" groette hij vriendelijk. Uit zijn donkere ogen sprak een wereld van eeuwen-oude, ondoorgrondelijke ironie. „Hij verstaat het best", zei de deurwaar der verongelijkt. Politie-voetbal Voor de voetbalcompetitie van de Neder landse Politie-Sportbond zijn Dinsdag de volgende wedstrijden gespeeld: eerste klas: HaarlemRotterdam 42. Tweede klas B: HelderZandvoort 21; Bloemendaal Heemstede 22. Tweede klas C: Zuilen Velsen 2 15. De wedstrijden van Haarlem 2 en Haarlem 3 zijn niet doorgegaan. Jongens en meisjes van 14—26 jaar, laat je inlichten en in schrijven voor de cursussen van: (Zie adv. van Dinsdag en krantenbericht van Vrijdag j.l.) Revue der viiigervluggen In een der zalen van „Lido" kon men Maandagavond kogels op mysterieuze wijze door de ruimte zien zweven, werden dames doorgezaagd en weer tot leven gebracht en bankbiljetten verbrand alsof het geen geld kostte. Dat was ook niet het geval, want de heren Hadé, Laméro, Dolron, Truxini en O'Malla zorgden er wel voor, dat de door hun magische krachten ontstane schade bij toverslag werd gecompenseerd. Harry Meyer zong aardige liedjes en bab belde dit programma van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond van Gooche laars aan elkaar. De parodisten Gerry en Ferry besloten deze avond, waarvan de mu zikale omlijsting aan de heer H. Bouman was toevertrouwd. Feestavond transportarbeiders De Centrale Bond van Transportarbeiders hield Dinsdag in het Krelagehuis een feest avond, waarvan de bedoeling was de band onder de leden te verstevigen. Het gezel schap Ferry, bestaande uit Tini Lavell, de Annabelle's, Han Verne, Co van der JKeide Wyma en Ferry, oogstte met de revue „Veel plezier" succes. Voor de pauze heeft de heer J. Scheffers uit Rotterdam een propaganda-toespraak ge houden en de aanwezigen opgewekt mee te werken het aantal leden in een sneller tempo uit te breiden. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder leiding van de heer J. F. Ch, Dix vergaderde de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer R. v. d. Hart hield met toelichting van praeparaten een causerie over het voortkweken van bol gewassen. De heer G. Post had een prachtige verzameling besdragende bakken uitgestald, waarvan hij tal van bijzonderheden ver telde. Tot candidaat voor het hoofdbestuur wer den gesteld de heren J. Eveleens te Enschedé, G. J. v. Noordt te Boskoop, mr. N. Reeling Brouwer te Bloemendaal, J. L. M. Verhoeve te Helmond en prof. dr. ir. S. J. Wellensiek te Wageningen. Brandweeroefeniiigen bij Haarlems oude kerken Aanstaande Vrijdag zal de paraatheid van de Haarlemse brandweer ten opzichte van de historische gebouwen weer eens ge toetst worden. Om kwart voor elf wordt een oefening in en om de Grote Kerk gehouden, een uur later wordt verzamelen geblazen bij de Bakenesserkerk en om half één tenslotte komt de Nieuwe Kerk aan de beurt. Enkele functionarissen van de afdeling Kunstbescherming van het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zullen de demonstraties bijwonen. KLAVERJASNIEUWS Na de eerste wedstrijd in de competitie van de Klaverjasbond voor Haarlem en omstreken is de 6tand; Harten aas 53452 punten, Rozen- priëel 43742, Klaver vier 42334, Harten boer 42288, Ruiten acht 41948, Onder Ons 40192. Deze clubs hebben een wedstrijd gewonnen. Verloren hebben: 't Zandhoekje 40378, Nieuw Flora 39838, Spaarnestroom 38332, 't Hoekje, Santpoort 37416, Ruiten vrouw 36098, Haarlem Noord 35342. De stand van de B-ploegen luidt: 't Hoekje. Santpoort 26984. Rozenpriëel 26776, Haarlem Noord 26070 (alle één overwinning). Klaver vier 23754, Onder Ons 22354, Harten Boer 21818 (alle een nederlaag). Voor toeristische reizen naar Zwitser-' land in de periode 1 December 1948 tot en met 31 Maart 1949, kunnen tot 30 December thans bij de deviezenbank en erkende reis- bureaux deviezenvergunningen worden aan gevraagd. Monteur gedood bij brand m transformatorgebouw Stroomlevering weer hersteld Bij de brand in het transformatorenge bouw van het Gemeentelijk Eleetriciteits- bedrijf van Rotterdam is de 25-jarige mon teur J. C. d'H. om het leven gekomen. Toen terstond na de ontploffing van de hoogspanningstransformator brand uitbrak wisten zijn collega's nog naar buiten te komen. Twee hunner keerden terug toen zij ontdekten dat d'H. in het brandende ge bouw was achtergebleven. Zij slaagden er echter niet meer in hem te redden. De brandweren van Schiedam, Vlaar- dingen en Rotterdam en de bedrijfsbrand weer van de werf Wilton-Fijenoord heb ben het vuur in betrekkelijk korte tijd met schuimblus-apparaten gedoofd. Aanvanke lijk werd gevreesd dat de drie overige transformatoren door het vuur onbruik baar waren geworden. Dit bleek echter niet het geval te zijn, zodat na enige proviso rische reparaties de stroomlevering aan Vlaardingen en Hoek van Holland in be perkte mate kon worden hervat. De transformator, die geëxplodeerd is, was met de bijbehorende schakelinstallatie reeds enige malen beproefd en in orde be vonden. Deskundigen trachten thans de oorzaak van de ontploffing op te sporen. NIEUWE TOEWIJZINGEN De ECA, het administratieve lichaam van het Marshall-plan, heeft nieuwe toewij zingen tot een totaalbedrag van 18.436.230 dollar bekend gemaakt. Nederland en Indonesië kregen gezamen lijk een bedrag van 6.968.000 dollar toege wezen voor de aankoop van steenkool, teer- producten, mineralen, katoenen weefsels en nikkel. Heemstede Oranjefilms Op Woensdagavond 27 October zullen door de Christelijke Filmactie te Den Haag in de kerk aan de Koediefslaan te Heem stede de Oranjefilms 1948 worden ver toond. Na de film „Moeder des Lands" zullen volgen de journaals van abdicatie, inhuldiging, tocht gouden koets enz. We gens de te verwachten grote belangstelling zullen er zo nodig drie voorstellingen ge geven kunnen worden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 370J4 289% 328 284 231 22834 A. K. U 151*4 150 163 167 Nederlandse Ford 317% Nederlandse Kabel 274 v. Berkel's Patent 123)4 Scheepvaart Unie 167% 166% Holl.-AmerikaLijn 168)4 167)4 Deli Maatschappij 150% H. V. A 263 258 >/2 A'dam Rubber 164 y2 163 34 Ned. Handel Mij. 159 N.-I. Handelsbank 115y2 Billiton Mij II 410 Het m.s. „Oranje" meerde Dinsdagmor gen elf uur aan de Javakade te Amsterdam. Drie uur later waren de 800 passagiers waar onder zich 500 evacués bevonden, gedebar- keerd. In Sittard heeft de politie bij de agent van de spoorwegboekhandel en bij een par ticuliere boekhandel lectuur in beslag geno men, welke voor jeugdige personen gevaar lijk werd geacht. Mej. dr. ir. A. E. Korvezce is benoemd tot lector in de theoretische scheikunde aan de Technische Hogeschool te Delft. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Jonge Kerk te Bloemendaal zal Donderdagavond 21 October in het Jeugd huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal de heer G. d'Oliphnt, hoofd der Chr. school, spreken over: „Tien dagen Hongarije". Tot klerk ter secretarie te Hillegom is benoemd de heer C. de Vries, tijdelijk amb tenaar ter secretarie te Kwadijk. Een doopdienst in het Sportfondsenbad wordt gehouden op Zondagmiddag 24 Octo ber des namiddags. Tijdens een godsdienst oefening wordt een achttal personen op Bijbelse wijze gedoopt. De plechtigheid wordt verricht door pred. W. Dubbeldam uit Rot terdam. Het Zuiderkapelkoor verleent zijn medewerking. Zaterdagavond 23 October draagt ds. A. R. de Jong in het O.R.G. centrum, Wester- houtpark la, voor: „De Heks van Haarlem" van Fred. v. Eeden. Ir. G. C. D. Baron van Hardenbroek van Ammerstol is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van de N V. Kunst- zandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom. we gens het aanvaarden van een andere werk kring. De dichteres Henriëtte Roland Holst zal op Vrijdag 29 October in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum voor de ver eniging „Vrij Nederland" spreken. In de Meesterpianisten-serle, welke ge houden zal worden in de Gem. Concertzaal zullen de volgende solisten optreden: Maan dag 1 ftovember: Willem Andriessen; Maan dag 22 November: Alfred Cortot: Dinsdag 4 Januari: Nicolai Orloff: Woensdag 9 Fe bruari: Cor de Groot. Willem Andriessen zal werken ten gehore brengen van: Bach, Mozart, Franc (Prélude. Air et Final) en Chopin (Ballade. Wals, Barcarolle). Donderdag 21 October zal de bekende Weense pianiste Angela Janowski een recital geven in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Het programma bevat wer ken van Handel, Beethoven, Bartok en Moussorgsky. Gistermorgen om ongeveer negen uur sloeg de bliksem in een iep op de begraaf plaats aan de Kleverlaan. De boom werd deerlijk gehavend. De bijeenkomst der C. J. V. F., waar mevrouw M. Waardenburg-Lindeyer zou spreken over: „De vrouw in de Kerk", kan door ziekte niet doorgaan. Op de hoek van de Warmoesstraat en Spekstraat is Dinsdagmiddag om vijf over twaalven een wielrijdster door een onbekend gebleven wielrijder, die uit de Warmoes- straat kwam, aangereden. Zij liep een ern. stige wonde aan het achterhoofd op en was bewusteloos. Per ziekenauto is zij naar haar woning overgebracht. Getuigen van de aan rijding wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie aan de Smedestraat Zaterdagavond houdt de afdeling Haar lem van de Nederlandse Reisvereniging een feestavond in het Gemeentelijk Concertge bouw. Het gezelschap Herman Tholen zal de revue „Echt iets voor U" ten tonele brengen. Op 1 November hoopt de heer C. ,T. Westera, werkzaam op één der afdelingen van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V. te Haarlem de dag te herden ken waarop hij vóór 25 jaar bij deze ven nootschap in dienst trad. Wegens overweldigende belangstelling en op veler verzoek houdt de Heer van Velsen, Dir. van de RHETOR CLUB een voordracht over SPREEKANGST op Donderdag 21 October a.s. om 8 uur in de blauwe zaal van Hotel Lion d'Or, Kruisweg 34 te Haarlem. Gelegenheid tot inschrijving. Belangstellenden, die kennis willen nemen van de verbluffende resultaten, hebben die avond vrije toegang. Wie is genegen zijn Vestiging-vergunning Verlof B te ver kopen, ten einde deze vergunning over te plaatsen naar een pand in het centrum van de stad. Brieven no. 1886. GARAGE HARRY OOMEN L. Molenstraat 12 Haarlem f St. Nicolaas geeft voorschot;!. olang de voorraad strekt bij ankoop van lOOgram suiker werk een der fraai verpakte m 100 sr. PURE CHOCOLADE voor 55 cent op suiker- of snoepbon ELKE WEEK NIEUW VOORDEEL BIJ Bij het besteden van twee margarine- of kaasbonnen 1 pak macaroni van 29 voor 24 ct. WO VAEREN GOEDE WAEREN Amsterdamslraai 5U, Barteljorisstraai 25, Gen. Cronjéstr. 8. Kleverparkweg 6, v. Nes-«traat 99, Rijksstraatweg 10, Zijl- weg 38 en HEEMSTEDE: Raadhuisstraat 49. LEDERWAREN, REISARTIKELEN Brieven no. 1884. MEISJE GEVRAAGD voor klein maatatelïer. AANK. MEISJES EN LEERLINGEN Goede vooruitzichten. Hoog loon. OERLEMANS, Cronjéstraat 160. Ter PROVINCIALE GRIFFIE VAN NOORDHOLLAND kun nen aan de VERIFICATIE-AFDELING worden geplaatst ADJUNCT-ACCOUNTANTS Salarisgrenzen: f 2640 tot f 5940, met 15 een jaarlijkse ver hogingen van f 220. (De mogelijkheid bestaat, dat deze salarisgrenzen binnenkort nog enigszins worden verhoogd.) Aanstelling boven het minimum is mogelijk. Vereisten: Eindexamen H.B.S. 5 j. c. of daarmede gelijk te stellen opleiding en het bezit van het StaatspracUjkdiploma of de Akte M.O. Boekhouden of Handelsweenschappen A, dan wel Doctoraal examen Economie, voorts ervaring op het gebied der accountantscontrole. Sollicitaties vóór 1 November a.s. te richten aan de Com missaris der Koningin in de Provincie Noordholland. Bezoeken alleen na oproeping. GROTE MACHINEFABRIEK in Amsterdam-West vraagt enige zeer bekwame Gunstige loon- en pensioenregeling enz. Brieven onder no. A. 1110 aan Adv. Bur. Holdert Co. N.V., Sarphatistraat 75, Amsterdam-C. van 8 tot 5 uur, bekend met alle huish. bezigheden, v, g. g. v. in gezin v, 2 pers. Aan melding na 7 uur 's avonds Mevr. van Bezuije, Iepenlaan 45, bij station Bloemendaal. De Ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem vr. leeft. 17-24 j. met H.B.S.- of MULO-opl. Vooruitzichten: Rijksambtenaar met goede positie. Aanm. KI. Heiligland 84, Kamer 1. tot 35 jaar, heeft lust om opgeleid te worden in het verzekeringsvak bij grote Mij.? Agentschap m. be hoorlijke bestaansmoge- lijkh. beschikb. Woonpl. Haarlem. Vereisten: Re presentatief, zelfst., zake lijk inzicht, arbeidz. Borg stelling vereist. Br. met uitv. inl. no. 1883. Door fabriek van merkpro ducten wordt gevraagd een jonge Eigenhandig geschr. brieven met opgave van opleiding, waar gewerkt, verlangd sa laris en copie-getuigschriften no. 1875. Gevraagd in Haarlem bij bej. heer, eenv. flinke Huishoudster middelb. leeftijd, intern, in staat gehele huishouding op zich te nemen. Br. no. 1922 voor juffrouw boven 30 jaar. Moet over verkoopkracht en werklust beschikken. Brieven no, 1912. als verkoopster. Moet leiding kunnen geven. Zelfstandige positie. Niet beneden 35 jaar. Brieven no. 1911. Handelskantoor te Amsterdam vraagt a. ADMIN. KRACHT (m.) ca. 23 j,, Mulo-opleiding, liefst dipl. SPD of MBA.; b. STENOTYPISTE voor Ned-, Eng. en Duits; C. AANK. BEDIENDE (m.) ca. 17 J., accuraat, kunnende typen. Brieven no. 1876 bureau van dit blad. Mode-Atelier MINERVA, Zuider Buiten Spaarne voor spoedige indiensttreding HALFWAS-KLEERMAKER voor de coupe. Aanmelden dagelijks van 95 uur. N.V. KONINKLIJKE BOEKHANDEL EN DRUKKERIJEN G. KOLFF CO., TE BATAVIA, roept sollicitanten op voor de functie van: CHEF AFDELING BLIKEMBALLAGE die in staat is, de afdeling blikdruk en blikemballage verder op te bouwen. Vereist: grondig vakmanschap van de blikemballage (stan- zen, buigen, solderen, enz.), goed practisch en organisato risch inzicht, zelfstandig kunnende werken, algemene kennis van het druktechnisch gedeelte en het moffelen. Ervaring als chef niet vereist. Sollicitatie, onder vermelding ven leeftijd, burgerlijke 6taat, opleiding, diploma's, afschrift getuigschriften en pasfoto, te zenden aan N.V. G- Kolff Co., P. C- Hooftslraat 168, Am sterdam, afd. Personele Zaken. 31 Een stijlvol interieur heeft Uw woning, wanneer deze met het fraaie, verhuisbare PERPLEX-parket is belegd. Hetis modern, hygiënisch en gemak kelijk schoon te hou den. U heeft reeds zo'n vloer, door ons gelegd, vanaf f 4.- oer M2 - TOONKAMERSt Amsterdam, Amsteldijk 146,Tel.99225-2271' Rotterdam, Nobelstraat V5B, Tel. 48938 Den Haag, v. Boetzelacriaan 90, Tri. 55556* Utrecht, Mauritsstraat 98, Tel. 11520 Haarlem, Plein 18, Tel. 20879 Maastricht, Brusscischestraac 132 Breda, Spoorstraat 34A Arnhem, Sonsbceksingel 3A,Tel. 20116 Apeldoorn, Jachtlaan 10, Tel. 2620 Alkmaar, Koningsweg 70, Tel. 3730 Leiden, H^oglandsche Kcrkgracht 9 #eiP|p lex vloerenhbriek. Den Haag

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3